Behringer XENYX 1622FX, XENYX 1832FX, XENYX 2222FX, XENYX 2442FX User manual [cs]

Mixážní pult XENYX
Obj. č.: 30 25 55
X1622USB
Obj. č.: 32 34 61
X1832USB
Obj. č.: 32 34 96
Obj. č.: 32 34 62
X2442USB
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup mixážního pultu Behringer XENYX X2222USB. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Úvod
Modelová řada XENYX představuje milník ve vývoji technologie mixážních konzol. S novými mikrofonními předzesilovači XENYX včetně volitelného phantomového napájení, symetrickými linkovými vstupy a výkonnou sekcí efektoru jsou mixpulty modelové řady XENYX optimálně vybaveny pro živé i studiové použití. Díky nejmodernějšímu řešení obvodů nabízí konzoly XENYX bezkonkurenčně teplý, analogový zvuk. Aplikací nejmodernější digitální technologie kombinují tyto konzoly, které jsou nejlepší ve své třídě, výhody jak analogové, tak digitální technologie.
Mikrofonové kanály jsou vybaveny vysoce kvalitními předzesilovači XENYX, které se mohou co do kvality a dynamiky srovnávat s drahými venkovními předzesilovači a disponují následujícími vlastnostmi:
Dynamický rozsah 130 dB
Šířka pásma od 10 Hz do více, než 200 kHz, krystalově čistý přenos i těch nejjemnějších
nuancí
Obvody s extrémně nízkým šumem a bez zkreslení zaručují absolutně přirozenou a čistou reprodukci přenosového signálu.
Perfektně se hodí ke každému typu mikrofonu až do 60 dB zesílení a s +48 V phantomovým napájením.
Umožňují Vám plně využívat značně rozšířený dynamický rozsah HD rekordéru 24 bit, 192 kHz, přičemž zachovávají optimální kvalitu zvuku.
„Britský EQ“
Ekvalizéry, které využívá modelová řada XENYX jsou založeny na obvodech prvotřídních konzol vyrobených v Británii, které jsou známé po celém světě pro jejich neskutečně teplý a muzikální charakter zvuku. Tyto ekvalizéry zaručují mimořádné vlastnosti zvuku i při extrémním nastavení gainu.
Jednotka pro zpracování efektů
Mixážní pult XENYX má navíc zabudovaný 24 bitový efektor s konvertory A/D a D/A, který Vám poskytuje 16 předvoleb nabízejících prvotřídní efekty reverb, delay a modulační efekty, spolu s velkým množstvím kombinovaných efektů ve vynikající zvukové kvalitě. Mixážní pulty XENYX jsou vybaveny nejmodernějšími spínanými zdroji (SMPS - switched mode power supply). Na rozdíl od konvenčních systémů poskytuje spínaný zdroj optimální napájecí proud bez ohledu na vstupní napětí. Navíc, díky své podstatně vyšší účinnosti spotřebují spínané zdroje méně energie, než je tomu při konvenčním napájení.
FBQ - Systém detekce zpětné vazby
Výjimečnou vlastností mixážní konzole XENYX je systém detekce zpětné vazby FBQ, který je zabudován v grafickém ekvalizéru X1832USB. Tento chytrý obvod Vám umožňuje okamžitě rozpoznat a eliminovat frekvence zpětné vazby. Pro upozornění na kritické frekvence, které způsobují zpětnou vazbu, využívá systém diody v potenciometrech frekvenčních pásem grafického ekvalizéru. Tímto způsobem se kdysi používané pracné vyhledávání frekvencí zpětné vazby, nyní stává činností, kterou zvládne dokonce i dítě.
Filtr hlasového doprovodu Model XENYX X1832USB jsme vybavili další užitečnou funkcí, kterou je filtr hlasového doprovodu. Tento filtrační obvod dokáže odfiltrovat ze stopy vokály, a proto se hodí obzvláště pro aplikaci karaoke. Funkce představuje optimální řešení i pro interprety, kteří při zkouškách potřebují doprovodní hudbu.
Chceme vás upozornit na skutečnost, že extrémní hlasitost může poškodit Váš sluch, nebo připojená zařízení jako jsou sluchátka a reproduktory. Předtím než přístroj zapnete, otočte prosím ovladačem MAIN MIX a ovladačem sluchátek v hlavní sekci úplně doleva, proti směru hodinových ručiček.! Dbejte vždy na přiměřenou hladinu
hlasitosti!
Obecné vlastnosti mixážního pultu
Mixážní pult plní 3 hlavní funkce:
Zpracování signálu: Předzesílení Mikrofony převádějí zvukové vlny na elektrický proud, který se musí několikrát zesílit a poté se
mění opět na zvuk, který se reprodukuje v reproduktorech. Protože membrány mikrofonů mají velmi jemnou konstrukci, je výstupní napětí velmi nízké a proto náchylné k rušení. Elektrický signál mikrofonu se proto přímo na vstupu mixážního pultu zesiluje na vyšší úroveň, která má nižší sklon k rušení. Této vyšší úrovně signálu, která je zabezpečena proti rušení, se musí dosáhnout zesílením pomocí zesilovače nejvyšší kvality, aby se signál zesílil a přitom vznikalo co možno nejméně šumu. Mikrofonní zesilovače XENYX zvládají tento úkol perfektně, přičemž nezanechávají žádné stopy šumu, nebo zbarvení zvuku. Rušení, ke kterému by mohlo docházet na úrovní předzesílení, by mohlo ovlivnit kvalitu a čistotu signálu, a tak by se přenášelo na všechna další zařízení a mělo by za následek nepřesný zvuk během nahrávání, nebo přehrávání.
Nastavení úrovně Signály, které se dostávají do mixážního pultu přímo přes DI- box, nebo přes výstup zvukové
karty, se často musí upravovat na provozní úroveň Vašeho mixážního pultu.
Úprava frekvenční odezvy Způsob, jak zní signál, můžete snadno, rychle a účinně upravit pomocí ekvalizérů na ovládacím
panelu každého kanálu. Mixáž efektů Kromě jednotky na zpracování efektů, která se nachází v mixážním pultu, můžete do cesty signálu
vložit pomocí vstupních konektorů na monofonních kanálech a obou aux sběrnicích ještě další
efektory.
Rozdělení signálu: Jednotlivé signály, které se upravují na ovládacím panelu každého kanálu, se uspořádají
na aux sendech, nebo returnech a pak se buď nasměrují do externího efektoru, nebo směrují
zpět do zabudované jednotky pro zpracování efektů. Poté se signály dostanou zpět do hlavního
mixu buď přes zpětné AUX konektory, nebo přes přímé interní vedení. Mixáž pro hudebníky
na pódiu se také vytváří pomocí AUX sendů (monitor mix). Obdobně je možné pracovat například
se signály nahrávacího zařízení, zesilovače, sluchátek a dvoustopých výstupů.
Mixáž:
Pod tuhle zásadní kategorii spadají všechny ostatní funkce mixážního pultu. Vytváření mixu primárně znamená, že nastavíte vzájemné úrovně hlasitosti jednotlivých nástrojů a hlasů a taktéž jim v rámci celkového frekvenčního spektra dáte patřičnou váhu. Podobně budete muset citlivě rozložit jednotlivé hlasy v stereofonním zobrazení signálu. Na konci celého procesu bude potřebné ještě upravit úroveň celkového mixu podle dalších zařízení, která jsou v cestě signálu (např. nahrávací zařízení, crossover, zesilovač).
Rozhraní mixážních pultů Behringer je optimalizováno pro tyto úkoly a umožňuje Vám snadno sledovat cestu signálu.
Návod k obsluze je zpracován tak, aby Vám poskytl jak přehled ovladačů, tak i podrobné informace o jejich použití. Abychom Vám usnadnili pochopení spojení mezi jednotlivými ovladači, srovnali jsme je do skupin podle jejich funkcí. Pokud budete k některým bodům potřebovat podrobnější informace, navštivte naše webové stránky na adrese: http://behringer.com. Další informace a vysvětlení různých terminologických pojmů z oblasti hudebního průmyslu a audio technologie můžete najít na stránkách jednotlivých výrobků a v připojeném slovníčku pojmů.
Blokové schéma, které dostáváte s mixážní konzolí, Vám poskytuje přehled připojení výstupů a výstupů, jakož i souvisejících přepínačů a ovladačů.
Uvedení do provozu
Zajistěte, aby byl kolem mixážního pultu dostatek volného prostoru pro odvětrávání a přísun vzduchu, aby se předešlo jeho přehřátí. Nepokládejte mixážní pult na zařízení, která vyzařují teplo, jako např. na radiátory, nebo na zesilovače. Zabráníte tak možnému přehřátí přístroje. Mixážní pult je připojen k elektrické síti napájecím kabelem, který je součástí dodávky. Přístroj splňuje požadované bezpečnostní standardy. Vadné pojistky se smí nahradit pouze pojistkami stejného typu a jmenovitého napětí.
Mějte na paměti, že všechny přístroje musí být správně uzemněny. Pro vaši vlastní bezpečnost, neodstraňujte v žádném případě z elektrických zařízení, nebo z napájecích
kabelů zemnící konektory a udržujte je v provozuschopném stavu.
Bezpodmínečně dodržujte pravidlo, že, instalaci a obsluhu mixážního pultu smí provádět jen kvalifikovaná osoba. Během instalace a provozu musí mít uživatel
dostatečný elektrický kontakt se zemí, protože v opačném případě mohou elektrostatické výboje ovlivňovat provoz přístroje.
Online registrace
Nezapomeňte prosím zaregistrovat hned po zakoupení Vaše nové zařízení Behringer na webových stránkách www.behringer.com (resp. www.behringer.de) a laskavě si pozorně přečtěte smluvní podmínky záruky. V případě, že dojde k selhání výrobku, je naším cílem nechat jej co nejrychleji opravit. Pro zajištění záruční opravy kontaktujte prosím prodejce, u kterého jste výrobek zakoupili. Pokud se prodejce nenachází v dostupné vzdálenosti, můžete kontaktovat přímo některou z našich poboček. Příslušné kontaktní informace najdete v originálním balení přístroje (Global Contact Information a European Contact Information). Pokud Vaše země není v seznamu, kontaktujte nejbližšího distributora. Seznam distributorů naleznete v sekci podpory na našich webových stránkách (www.behringer.com).
Ovládací prvky a konektory
Tato část popisuje různé ovládací prvky vašeho nového mixážního pultu a detailně vysvětluje všechny ovladače, přepínače a přípojky.
Monofonní kanály
Mikrofonní a linkové vstupy MIC – Každý monofonní vstupní kanál Vám nabízí symetrický
mikrofonní vstup, přes XLR přípojku a je vybaven přepínatelným phantomovým napájením +48 V pro kondenzátorové mikrofony. Předzesilovače XENYX Vám umožňují nezkreslené zesílení bez šumu, které je typické pro drahé venkovní předzesilovače.
Předtím, než aktivujete phantomové napájení
ztlumte prosím svůj přehrávací systém, abyste zabránili přesměrování bušení, které vzniká při zapnutí, na reproduktory. Přečtěte si také pokyny, které jsou uvedeny níže v části „Napájení, phantomové napájení a pojistka“.
LINE-IN: Každý monofonní vstup, má také symetrický linkový
vstup přes 6,3 mm konektor. Na tyto vstupy lze také připojit asymetrická zařízení (mono jack).
Mějte na paměti, že ve stejnou dobu můžete vždy
použít pouze jedno z připojení - buď mikrofon, nebo vstup kanálu LINE. Nikdy ne obě současně!
Obr. 2.1: Konektory a ovladače vstupů mic/line
Přístupové body
Přístupové body umožňují zpracování signálu pomocí dynamického procesoru, nebo ekvalizéru. Dělí se podle umístění na pre-fader, pre-EQ a pre-AUX SEND. Podrobnější informace o používání přístupových bodů najdete níže v části „Inserts“.
Na rozdíl od X2442USB mají X1622USB, X1832USB a X2222USB přístupové body na zadní straně konzole.
GAIN
Ovladač GAIN se používá pro kontrolu maximálního vstupního zesílení, nebo zeslabení. Kdykoli připojujete, nebo odpojujete zdroj signálu k některému ze vstupů, měl by být tento ovladač otočen úplně doleva, proti směru hodinových ručiček. Stupnice má 2 různé rozsahy hodnot: první rozsah hodnot (+10 až +60 dB) se vztahuje na vstup MIC a ukazuje zesílení signálů, na vstupu mikrofonních signálů. Druhý rozsah hodnot (+10 až -40 dB) odkazuje na linkový vstup a ukazuje jeho citlivost. Nastavení zařízení se standardními linkovými signály (-10 dBV nebo +4 dBu) vypadá následovně: Stáhněte ovladač GAIN úplně dolů a připojte externí zařízení. Nyní nastavte ovladač GAIN na standardní výstupní úroveň externího zařízení. Pokud má toto externí zařízení zobrazení výstupní úrovně signálu, mělo by ve špičkových bodech signálu ukazovat 0 dB. Otočte trochu ovladačem GAIN pro +4 dBu a pro dosažení -10 dBV o něco více. Pro jemné doladění použijte měřič signálu. Pro nasměrování signálu na měřič signálu musíte stisknout přepínač SOLO a přepínač MODE v hlavní sekci nastavit na PFL (LEVEL SET).
Filtr nízkých frekvencí (LOW CUT)
Monofonní kanály mixážního pultu jsou navíc vybaveny filtrem nízkých frekvencí, který je určen k eliminování nechtěných složek nízkofrekvenčních signálů (sklon křivky filtru 18 dB/oct., 75 Hz).
KOMPRESOR
Každý z monofonních kanálů má zabudovaný kompresor, který snižuje dynamický rozsah signálu a zvyšuje vnímanou hlasitost. Hlasité vrcholy se tak snižují a tiché sekce se zesilují. Pro zvýraznění efektu komprese otočte knoflíkem COMP ve směru hodinových ručiček. Když je efekt komprese aktivní, rozsvítí se příslušná LED kontrolka.
Ekvalizér
Všechny monofonní vstupní kanály disponují 3 – pásmovým ekvalizérem. Všechny pásma dovolují zvýšení / snížení až o 15 dB. Ve středové poloze je ekvalizér nečinný. Schéma britských ekvalizérů je založeno na technologii, která se používá v nejznámějších a nejmodernějších mixážních pultech a která poskytuje teplý zvuk bez nechtěných vedlejších efektů. Výsledkem jsou extrémně muzikální ekvalizéry, které na rozdíl od jednoduchých ekvalizérů, nezpůsobují žádné vedlejší efekty, jako je fázový posun, nebo omezení pásma, a to ani při maximálním nastavení gainu na ± 15 dB. Ovladače vysokých (HIGH) a nízkých (LOW) pásem jsou filtry, kterými se zvyšují, nebo snižují všechny frekvence nad, nebo pod mezní frekvencí. Mezní frekvence vysokého pásma je 12 kHz a mezní frekvence nízkého pásma je 80 Hz. Pro střední rozsah je konzole vybavena ekvalizérem s kvalitou filtru (Q) 1 oktávy, který je nastavitelný v rozsahu od 100 Hz do 8 kHz. Pro nastavení zesílení nebo ořezání použijte ovladač MID a pro určení středové frekvence ovladač FREQ.
Všechny modely Obr. 2.2 Ekvalizér vstupních kanálů
Aux sendy MON a FX (sběrnice monitorování a efektů)
AUX SENDY přebírají signály přes ovladač z jednoho, nebo vícero kanálů a shromažďují je na tzv. sběrnici, odkud je signál vysílán na konektor AUX SEND (pro monitorovací účely: MONO OUT) a poté se nasměrují např. na aktivní monitorovací reproduktor, nebo na externí efektor. Z externího zařízení pro zpracování efektů se signál může vrátit zpět na mixážní pult přes konektory AUX RETURN. Jak AUX SENDY, tak i MONO vznikají za ekvalizérem a nabízí gain až +15 dB.
Pre-fader / post-fader
Obr. 2.3: Ovladač MON a FX v sekci kanálu
Když se na signál kanálu použijí efekty, AUX SENDY jsou obvykle v pozici post-fader, aby vyvážení signálu s efektem a suchého signálu zůstalo stejné, i když se mění poloha fader kanálu. V opačném případě zůstane signál efektu slyšitelný na kanálu, i když bude fader stažen na nulovou hodnotu. Při nastavování mixu pro monitorování jsou obvykle AUX SENDY přepnuty na pre-fader, tj. fungují nezávisle od polohy prolínače kanálu.
PRE
Když se stiskne přepínač PRE, příslušný aux send bude v roli pre-faderu.
FX
AUX SEND, který je označen jako FX, je určen pro odesílání signálu přímo na externí zařízení pro zpracování efektů a je tedy nastaven jako post-fader. Podrobnější informace najdete níže (viz „Procesor digitálních efektů“.
Pokud používáte zabudovaný procesor efektů, dávejte pozor, aby v STEREO AUX
RETURN 3 nebylo nic zapojeno (X2442USB a X2222USB). V opačném případě dojde
ke ztlumení returnu interních efektů. Neplatí to v případě, že pro řízení externího
efektoru používáte FX OUT.
X1622USB a X1832USB: Na těchto konzolích se výše uvedené vztahuje ke konektorům
STEREO AUX RETURN 2, protože na těchto modelech není vyhrazený výstup pro
efekty.
Směrovací přepínače, PAN, SOLO a prolínač kanálů
PAN
Ovladač PAN určuje polohu směrování signálu ve stereofonním spektru. Pokud pracujete s podskupinami, můžete ovladač PAN použít pro přiřazení signálu jen na jeden výstup. V různých situacích při nahrávání Vám to to dává možnost dalších flexibilních řešení. Například, při směrování na podskupiny 3 a 4, můžete posunutím ovladače PAN doleva, směrovat signál jen na kupinový výstup 3 a posunutím doprava jej směrujete jen na skupinový výstup 4.
MUTE
Tlačítkem MUTE se přeruší cesta signálu před kanálem faderu a používá se pro ztlumení kanálu v main mixu. Ztlumení kanálu znamená, že aux sendy, které jsou nastaveny jako post-fader tohoto kanálu se ztlumí. Nicméně monitorovací cesty pre-fader zůstávají aktivní nezávisle na tom, jestli je kanál ztlumen, nebo ne.
Dioda MUTE
LED kontrolka MUTE naznačuje, že příslušný kanál je ztlumený.
CLIP dioda
LED kontrolka CLIP se rozsvítí, když se vstupní signál dostane příliš vysoko. V takovém případě snižte na ekvalizéru kanálu výšku dané frekvence, abyste se vyhnuli zkreslení. Například snižte o něco střední tóny a výšky, aby se zdůraznily basy. Pokud za žádných okolností nehodláte měnit nastavení ekvalizéru, zkuste trochu snížit ovladač GAIN (pohybem proti směru hodinových ručiček).
SOLO
Tlačítko SOLO se používá pro směrování signálu kanálu na sólo sběrnici, nebo na sběrnici PFL (Pre Fader Listen). Umožňuje Vám to poslouchat signál kanálu, aniž by se ovlivňoval výstupní signál mainu. Signál, který slyšíte, se vezme buď před ovladačem PAN (PFL, mono), nebo za ním a za faderem kanálu (Solo, stereo).
SUB (1-2 a 3-4)
Přepínačem SUB se přepíná cesta signálu k příslušným podskupinám. Model X2442USB má 4 podskupiny (1-2 a 3-4).
MAIN
Přepínačem MAIN se signál nasměruje na hlavní sběrnici. Hlasitost kanálu v main mixu (nebo v sub mixu) se určuje faderem kanálu.
Obr. 2.4 Ovladače směrování a panorama a fader kanálu
Stereofonní kanály
Vstupy kanálu
Každý stereofonní kanál má dva symetrické vstupy na 6,3 mm konektorech pro levý a pravý kanál. Kanály 9/10 a 11/12 na modelu X2442USB jsou vybaveny navíc zdířkou XLR pro mikrofon s phantomovým napájením.
Pokud se používá pouze konektor označený jako „L“ (levý), kanál funguje jako jako monofonní. Stereo kanály jsou určeny pro typické linkové signály a v závislosti na modelu mají přepínač úrovně (+4 dBu nebo -10 dBu) a/nebo linkový ovladač GAIN. Oba vstupy lze použít jak pro symetrické, tak pro asymetrické konektory.
LOW CUT a MIC GAIN
Tyto dva ovládací prvky fungují na XLR konektorech modelu X2442USB a používají se pro odfiltrování nízkých frekvencí pod 75 Hz (LOW CUT) a pro úpravu úrovní mikrofonu (MIC GAIN).
LINE GAIN Tento ovladač použijete pro úpravu úrovně síly signálu na kanálech 13 – 16 (jen model X2442USB).
LEVEL
Pro vyrovnání úrovní stereo vstupů mají modely X1622USB, X182USB a X2222USB přepínač LEVEL pro výběr mezi +4 dBu a -10 dBV. Na úrovni -10 dBV (úroveň domácího nahrávání) je vstup citlivější než na úrovni +4 dBu (studiová úroveň).
Ekvalizér stereo kanálů
Ekvalizér stereo kanálů je samozřejmě stereofonní. Frekvence pásem horní a dolní propusti jsou 12 kHz, resp. 80 Hz zatímco středové frekvence pásem výšek a basů jsou 3 kHz a 500 Hz. Charakteristika ovladačů HIGH a LOW je stejná, jako v případě monofonních kanálů. Pokud potřebujete opravit frekvenci stereo signálu, je stereofonní ekvalizér mnohem výhodnější než dva monofonní ekvalizéry. Při práci s dvěma oddělenými ekvalizéry obvykle vzniká nechtěný nesoulad mezi nastavením levého a pravého kanálu.
AUX sendy stereo kanálů
AUX sendy stereo kanálů fungují v zásadě stejně, jako v případě monofonních kanálů. Protože cesty na AUX sendech jsou vždy monofonní, dochází k tomu, že předtím než signál stereo kanálu dorazí na aux sběrnici, nejdříve se sjednocuje jako monofonní.
Ovladač vyvážení a ztlumení
BAL
Ovladač BAL(ance) má podobnou funkci jako ovladač PAN u mono kanálů. Ovladačem BALANCE se určují relativní úrovně (vyvážení) levých a pravých vstupních signálů, předtím, než jsou oba signály nasměrovány na sběrnici main stereo mixu (nebo sudé/liché podskupiny). Zbývající ovládací prvky stereo kanálů fungují stejně, jako v případě monofonních kanálů (tlačítko MUTE, dioda MUTE, dioda CLIP, přepínače SOLO, SUB a MAIN a fader kanálu).
Panel konektorů a hlavní sekce
Zatímco doposavad bylo užitečné sledovat tok signálu seshora dolů, abychom pochopili ovládací panel kanálu, nyní se podíváme na mixážní pult zleva doprava. Signály se takříkajíc sbírají z jednoho bodu na každém z panelů kanálu a poté se spolu přesouvají do hlavní sekce.
Ovladač MON, aux send 1, 2 a 3 (FX)
Pokud se zvedne ovladač AUX 1 příslušného kanálu, tak se signál tohoto kanálu odešle na sběrnici MON (ITOROVACÍHO) sendu.
Protože model X1832USB je vybaven další monitorovací cestou, je jeho první aux ovladač
v sekci kanálu označen jako MON. Pro tuhle aux dráhu má konzole také vyčleněn master
fader (MON SEND).
AUX SEND 1, 2 a 4
Ovladač AUX SEND 1 řídí úroveň master sendu mixu vytvořeného jednotlivými kanály sendů AUX 1. Obdobně ovladač AUX SEND 2 je master ovladačem sběrnice AUX 2 a AUX SEND 4 ovládá sběrnici AUX 4.
AUX SEND 3 (FX)
Ovladač FX určuje úroveň signálu zpracování efektů, tj. reguluje úroveň externího (nebo interního) efektoru. X1622USB a X1832USB: Na těchto konzolích plní tuto funkci ovladač AUX SEND 2 (FX).
SOLO
Přepínač SOLO můžete použít pro oddělené sledování aux sendů přes výstupy CONTROL ROOM/PHONES a zkontrolovat je pomocí měřičů úrovně.
Pokud chcete monitorovat signál jen jedné AUX sběrnice, nesmí se stisknout žádný z jiných SOLO přepínačů a přepínač MODE musí být v poloze SOLO (ale nezamáčknutý).
Obr. 2.7: ovladače AUX
SEND v hlavní sekci
Přípojky AUX SEND
Obr. 2.8: Přípojky Aux send
Zdířky AUX SEND
Připojte zde vstup zesilovače monitorovacího reproduktoru, nebo aktivní monitorovací systém, aby byl monitorovací mix slyšitelný pro hudebníky na pódiu. Příslušná cesta aux by se měla nastavit jako pre-fader.
Na modelu X2222USB je aux send 1 pevně připojen jako pre-fader a proto je označen jako MON. Model X1832USB má speciální monitorovací výstup (zdířka MON OUT).
Jak už bylo uvedeno, pokud se aux sendy na kanálech nastaví jako post-fader, lze je použít pro připojení efektorů.
AUX SEND (FX)
Z konektoru FX SEND vystupuje master aux mix signál, který přišel z jednotlivých kanálů pomocí FX ovladačů. Pro zpracování master signálu na FX sběrnici jej můžete propojit se vstupem externího efektoru. Když je vytvořen mix efektů, může se zpracovaný signál přesměrovat z výstupů efektoru nazpět na zdířky STEREO AUX RETURN.
Stereo konektory AUX RETURN
Obr. 2.9: Konektory aux return
Na modelech X2222USB, X1832USB a X1622USB jsou zdířky STEREO AUX RETURN
umístěny na čelním panelu.
STEREO AUX RETURN
Konektory AUX RETURN 1 se používají pro návrat mixu efektů, který se generuje za pomoci FX SEND. Připojuje se zde výstupní signál z externího zařízení pro zpracování efektů. Pokud se používá pouze levý konektor, tak AUX RETURN 1 funguje automaticky jako monofonní.
Tyto konektory můžete používat také, jako dodatečné linkové vstupy. Všechny stereo aux
returny jsou symetrické, ale lze je samozřejmě používat i s nesymetrickými konektory.
Pokud aux sendy používáte k monitorování, máte pro jiné linkové signály (např. klávesnice)
k dispozici příslušné nepoužívané stereo aux returny.
Signál, který přichází na přípojku stereo return lze odeslat přes výstupní zdířku aux send
(viz níže „STEREO AUX RETURN 1, 2“)
STEREO AUX RETURN FX
Konektory AUX RETURN FX se používají pro návrat mixu efektů, který se generuje za pomoci FX sendů. Pokud tyto konektory již fungují jako dodatečné vstupy, můžete vést signál efektů zpět na mixážní pult přes jiný stereo kanál, což Vám přináší tu výhodu, že ekvalizér kanálu lze použít pro úpravu frekvenční odezvy při návratu signálu efektu.
V takovém případě by se měl FX ovladač, který se používá pro návrat efektů otočit úplně
doleva, proti směru hodinových ručiček, protože jinak se mohou vyskytnout problémy se
zpětnou vazbou.
Pokud chcete používat interní efektor,
nezapojujte do přípojek STEREO AUX FX
žádné konektory, jestliže nechcete
zpracovaný signál poslouchat přes FX OUT
(jen modely X2222USB a X2442USB).
Sekce monitorování modelu X1832USB
Jednou z vlastností, kterou se X1832USB odlišuje od jiných přístrojů této modelové řady je, že má samostatný výstup pro monitorování. První aux send (MON) na této konzole se používá pro nastavení monitorovaného mixu z kanálů a jeho směrování na fader MON SEND.
Obr. 2.10: Výstup
monitorování X1832USB
Obr. 2.11: Fader
monitoru X1832USB
MUTE
X1622ZUSB
X1832USB
X2222USB
X2442USB
Volitelně:
Stiskněte tlačítko MUTE pro ztlumení monitorovaného sendu. SOLO
Ovladačem SOLO se přepíná cesta monitorovaného sendu na solo sběrnici (post-fader a post-mute), nebo na sběrnici PFL /pre-fader, pre-mute). Poloha přepínače MODE v hlavní sekci určuje, která z obou sběrnic se použije.
Ovladač stereo aux return
STEREO AUX RETURN 1
Ovladač STEREO AUX RETURN 1 určuje, úroveň tohoto signálu v main mixu. Pokud se STEREO AUX RETURN 1 používá pro návrat efektů, určí se tak úroveň efektů při mixu se „suchým“ signálem kanálu.
Při takovémto způsobu použití by měl být efektor nastaven na 100% efekt.
STEREO AUX RETURN 1/2 (NA AUX SEND)
Dva ovladače STEREO AUX RETURN na pravé straně mají zvláštní funkci: používají se pro přidání efektu do monitorovaného mixu. Viz níže uvedený příklad (X1622USB připojen kabelem k efektoru):
Monitorovaný mix s efektem
V tomto případě by měl být efektor nastaven následovně: Konektor AUX SEND 2 by měl být připojen ke vstupu L/Mono na efektoru, jehož výstupy by měly být připojeny zpět ke konektorům STEREO AUX RETURN 1. Výstup AUX SEND 1 připojte k zesilovači monitorovacího systému. Celková hlasitost monitorovaného mixu se určuje master ovladačem AUX SEND 1. Pomocí ovladače STERO AUX RETURN (na AUX SEND) se nyní může signál efektu zamíchat do monitorovaného mixu. Pro vytvoření čtyř studiových sluchátkových stereo mixů (nebo osmi mixů - HA8000) můžete použít distribuční sluchátkový zesilovač BEHRINGER POWERPLAY PRO HA4700/HA8000.
Následující tabulka ukazuje, které z konektorů na mixpultu lze použít k tomuto účelu:
STEREO AUX RETURN FX
V případě modelů X1622USB a X1832USB se jedná o STEREO AUX RETURN 2 a v případě modelů X2222USB a X2442USB to je STEREO AUX RETURN 3. Ovladač STEREO AUX RETIRN FX použijete pro stanovení úrovně signálu, který prochází z konektorů AUX RETURN FX na hlavní mix. Jestliže se tyto konektory nepoužívají, objeví se výstup vestavěného efektoru.
Ext. efektor přijímá signál z: AUX SEND 2 Konektory STEREO
AUX SEND 1 Konektory STEREO AUX SEND 2 Konektory STEREO
AUX SEND 2 Konektory STEREO AUX SEND 1 Konektory STEREO
Ext. efektor směruje signál zpět na:
AUX RETURN 1 AUX RETURN 2 AUX RETURN 1
nebo 2 AUX RETURN 1 AUX RETURN 2
Signál efektu se dostává do monitorovaného mixu přes: Ovladač STEREO AUX RETURN 1 (na AUX SEND 1) Přepínač monitoru na FX/AUX 2 RET
Ovladač STEREO AUX RETURN 1 (na AUX SEND 1)
Ovladač STEREO AUX RETURN 1 (na AUX SEND 1) Ovladač STEREO AUX RETURN 2 (na AUX SEND 2)
Obr. 2.12: Ovladače
Stereo aux return
MAIN MIX / TO SUBS
Tento přepínač přepíná cestu signálu z konektorů STEREO AUX RETURN FX buď na hlavní mix (když se nezmáčkne), nebo na vedlejší mix (když se zmáčkne). Na modelu X2442USB si můžete zvolit, kterou podskupina signálů se přiřadí (přepínače 1 – 2 / 3 – 4 vpravo od MAIN MIX / TO SUBS).
SOLO RETURNS
Tento model Vám navíc umožňuje směrovat společně aux returny na sólo sběrnici a na sběrnici PFL. Když je aktivní SOLO, rozsvítí se LED kontrolka.
STEREO AUX RETURN 4 (jen model X2442USB)
Tento ovladač se chová stejně jako ostatní stereo aux returny. Navíc poskytuje jednoduché monitorování cesty pomocí přepínače PHONES/CTRL ROOM ONLY.
PHONES/CTRL ROOM ONLY
Tento ovladač použijete pro směrování signálu z AUX RETURN 4 do režie a na výstupy sluchátek.
Další vybavení X1832USB
Model X1832USB má navíc stereo fader pro AUX RETURN FX a nabízí různé možnosti směrování signálu. Pomocí MUTE se deaktivuje návrat efektu (ale samozřejmě ne PFL!); SOLO jej nasměruje na sběrnici Solo nebo PFL, SUB na podskupiny a MAIN na main mix.
MON
Přepínač MON mění směrování signálu z konektorů AUX RETURN 2 na monitorování spolu s monitorovacími signály z kanálů. Pokud chcete nasměrovat signál efektu na monitorovací mix, můžete také přepnout přepínač aux 1 na pre-fader, vést efektor z výstupu AUX 1 a signál efektu vrátit přes AUX RETURN 2 na monitorovaný signál.
Funkce Surround XPQ (jen model X1832USB)
hlasové frekvence, aniž by nějak podstatně ovlivnil zbytek signálu. Filtr navíc zabírá pouze střední část stereo spektra, tj. část, kde se obvykle vyskytují vokály.
Možné využití této funkce je nasnadě: velmi snadno můžete vytvořit skladby pro přehrávání karaoke. Samozřejmě můžete tuto funkci využít i během zkoušky, před vystoupením. Zpěváci s vlastním hudebním doprovodem si tak mohou procvičovat zpěv náročnějších pasáží pomocí kompletního playbacku z přehrávače a minimalizovat tak čas potřebný ke zkoušce.
Funkci XPQ Surround můžete vypnout nebo zapnout ovladačem XPQ TO MAIN. Jedná se o integrovaný efekt, který rozšiřuje stereofonní spektrum a umožňuje, byl zvuk živější a zřetelnější. Intenzitu efektu upravujete ovladačem SURROUND.
VOICE CANCELLER
Tato funkce Vám umožňuje téměř úplně odstranit vokální část nahrávky. Příslušný filtr je vytvořen tak, že se zaměřuje na
Zdroje signálu, které chcete upravit pomocí této funkce, připojte
ke konektorům CD/TAPE INPUT. Na jiných vstupech není funkce
Voice Canceller dostupná.
Obr. 2.13: FX/AUX
2 return fader
Obr. 2.14: ovládací prvky
funkce Surround
CD/Tape Input, CD/Tape Output
CD/TAPE INPUT
RCA konektory CD/TAPE INPUT slouží pro připojení dvoustopých rekordérů (např. DAT rekordéru), nebo také CD přehrávače. Lze je použít také jako standardní linkový stereo vstup, na který je možné připojit výstup druhého zařízení XENIX, nebo BEHRINGER ULTRALINK PRO MX882. Pokud zde připojíte Hi-Fi zesilovač s přepínačem pro výběr zdroje, můžete snadno přepínat další zdroje (např. kazetový nahrávač, MD přehrávač, zvuková karta apod.). Pomocí funkce pro odstranění vokálů (jen model X1832USB) můžete přes tyto konektory zpracovat všechny signály, které přicházejí do mixážního pultu.
CD/TAPE OUTPUT
Tyto konektory nesou signál main mixu (asymetrický), včetně mixu efektů. Výstup CD/TAPE OUTPUT propojte se vstupy na nahrávacím zařízení. Pokud chcete využívat mixér výhradně pro nahrávání, můžete jako alternativu použít také výstupy MAIN OUT.
Pokud za dvoustopý výstup připojíte kompresor, nebo šumovou bránu, tak fader main mixu nebude zřejmě schopen vytvořit dostatečně silný efekt fade out.
Obr. 2.15:konektory stop a zdířka osvětlení
Zdířka osvětlení (jen model X2442USB)
Tuto zdířku BNC můžete použít pro připojení lampy s husím krkem (12 V DC, max. 0,5 A).
Měření úrovně a monitorování
CD/TAPE
Přepínačem CD/TAPE se nasměruje signál z konektorů CD/TAPE INPUT na měřič úrovně, na výstupy CONTROL ROOM OUT a na přípojku sluchátek. Je to jednoduchý způsob, jak kontrolovat nahrávané signály přes monitorovací reproduktory nebo přes sluchátka.
SUB 1 – 2 nebo USB
Přepínačem SUB 1 – 2 se nasměruje podskupina 1 – 2 na měření úrovně na výstupy CONTROL ROOM OUT a na přípojku sluchátek.
SUB 3 - 4
Přepínač SUB 3 – 4 plní obdobnou funkci pro podskupinu 3 – 4.
MAIN MIX
Přepínač MAIN MIX odesílá main mix na měřič úrovně, na výstupy CONTROL ROOM OUT a na přípojku sluchátek.
PHOENES/CTRL ROOM
Pomocí tohoto ovladače se upravuje výstupní úroveň na výstupu CONTROL ROOM OUT a hlasitost sluchátek.
CD/TAPE TO MAIN
Když se zmáčkne tlačítko CD/TAPE TO MAIN, dvoustopý vstup se přesměruje na main mix a slouží jako další vstup pro přehrávač. Můžete zde připojit také MIDI nástroje nebo jiné signály, které nevyžadují žádné další zpracování. Přepínač zároveň deaktivuje propojení main mixu a výstupu přehrávače.
POWER
Modrý LED indikátor, který signalizuje, že mixážní pult je zapnutý.
Obr. 2.16: Sekce režie a sluchátek
+48 V Červený LED indikátor +48V se rozsvítí, pokud je zapnuto phantomové napájení. Phantomové napájení je nezbytné pro kondenzátorové mikrofony.
Pokud je zapnuto phantomové napájení, nepřipojujte (ani neodpojujte) prosím k mixážnímu pultu mikrofony. Mikrofony zapojujte předtím, než zapnete napájení. Kromě toho předtím, než zapnete phantomové napájení, by se měly ztlumit monitorovací/PA reproduktory. Po zapnutí počkejte asi 1 minutu, aby se systém mohl stabilizovat.
Měření úrovně
Vysoce přesný ukazatel úrovně vám nabízí přesný přehled o potřebné síle indikovaného signálu.
Nastavení úrovně:
Při nahrávání na digitální nahrávače by špičková úroveň neměla přesahovat 0 dB. Je to proto, že zatímco analogové nahrávací přístroje mohou být do určité míry přetíženy, nepatrné překročení úrovně u digitálních nahrávačů může vytvářet nepříjemné digitální zkreslení. Při nahrávání na analogový přístroj by měl jeho měřič VU dosahovat přibližně úrovně +3 dB nízkofrekvenčních signálů (např. u šlapacího bubnu). Kvůli své setrvačnosti mají VU měřiče tendenci zobrazovat úroveň signálu při frekvenci nad 1 kHz příliš nízko. Proto by se například hajtka u bicích měla pohybovat jen do -10 dB a malý buben na úrovni do přibližně 0 dB.
Měřiče vrcholů mixážních pultů XENYX ukazují virtuální úroveň, bez ohledu
na frekvenci. Pro signály všech typů se doporučuje nahrávací úroveň 0 dB.
MODE
Přepínačem MODE se určuje, jestli bude přepínač kanálu SOLO fungovat jako PFL (poslech pre-fader), nebo jako sólo.
PFL (nastavení úrovně)
Pro aktivaci funkce PFL stiskněte tlačítko MODE. Funkce PFL by se zpravidla měla používat pro nastavení úrovně (GAIN). Signál se bere z pozice před faderem a přiřazuje se k sběrnici mono PFL. V režimu PFL je aktivní jen levá strana měřiče špiček. Na měřiči VU by se měl PFL kanál pohybovat na značce 0 dB.
SOLO (NORMAL)
Když se tlačítko MODE nestiskne, aktivuje se sběrnice stereo sólo. Jedná se o obvyklou metodu poslechu jednotlivého signálu, nebo skupiny signálu. Jakmile se stiskne tlačítko solo, všechny kanály, které nejsou zvoleny jako solo, se na monitorování (v režii a v sluchátkách) ztlumí. Pozice kanálu v stereofonním spektru se nemění. Sběrnice solo nese výstupní signály ovladačů PAN, aux sendů a stereofonních linkových vstupů. Na sběrnici solo lze na modelu X2442USB nasměrovat všechny aux returny a na modelu X1832USB jen aux return 2.
Ovladač PAN v sekci kanálů nabízí konstantní nastavení výkonu. Znamená to, že signál je vždy na stejné úrovni bez ohledu na polohu v stereo panoramatu. Pokud se ovladač PAN posune úplně doleva, nebo doprava, úroveň na kanálu se zvýší o 4 dB. Zajistí se tím, že když je nastaven uprostřed stereofonního spektra, hlasitost audio signálu se nezvyšuje. Z tohoto důvodu se při aktivní funkci sóla audio signály z kanálů, na kterých jsou ovladače PAN posunuty úplně doleva nebo doprava, prezentují slabším zvukem, než ve funkci PFL. Sólo signály se zpravidla monitorují přes konektor control room a sluchátka a zobrazují se na měřičích úrovní.
MAIN SOLO
LED kontrolka MAIN SOLO se rozsvítí, jakmile se stiskne sólo tlačítko kanálu nebo aux sendu. Tlačítko MODE se musí nastavit na „SOLO“.
PFL (Nastavení úrovně)
LED kontrolka PFL indikuje, že měřič špiček je nastaven na režim PFL.
Zdířka PHONES
K této zdířce můžete připojit stero konektor sluchátek 6,3 mm (X2442USB: 2 sluchátkové konektory). Signál, který směruje na sluchátka, je stejný jako signál, který jde na výstup control room.
Fader podskupin a main mixu
Tyto vysoce kvalitní fadery použijete ke kontrole výstupní úrovně podskupin a main mixu.
Přepínač LEFT/RIGHT
Přepínače, které jsou umístěny nad fadery podskupiny, přiřazují signál podskupiny buď na levou, nebo na pravou stranu hlavní sběrnice. Obdobně je lze směrovat na obě strany, nebo na žádnou z nich. V případě volby poslední možnosti bude submix přítomen jen na příslušných výstupech příslušné podskupiny.
Obr. 2.18: Fader podskupiny a main mixu
9-pásmový grafický ekvalizér (pouze model X1832USB)
Obr. 3.1: 9 – pásmový grafický ekvalizér na X1832USB
Grafický stereo ekvalizér Vám umožňuje přizpůsobit zvuk akustice v místnosti.
EQUALIZER
Tento spínač použijte pro zapnutí ekvalizéru.
MAIN MIX/MONITOR
Tímto ovladačem se přepíná grafický ekvalizér mezi main mixem a mixem monitoru. Pokud je přepínač v poloze nahoře (ne stisknutý), je ekvalizér aktivní v režimu stereo na main mixu a vypnutý na monitorovacím mixu. Pokud je ovladač stisknutý, ekvalizér je aktivní v režimu mono na monitorovacím mixu a vypnutý na main mixu.
FBQ - Systém detekce zpětné vazby
Tímto tlačítkem zapínáte systém detekce zpětné vazby. Kritické frekvence se indikují pomocí LED kontrolek na faderech frekvenčního pásma. Abyste se vyhnuli zpětné vazbě, snižte podle potřeby o něco frekvenční rozsah, o který se jedná. Aby se dala tato funkce použít, musí být zapnutý grafický stereo ekvalizér.
Logicky, aby se zpětná vazba vůbec mohla objevit, musí být otevřen aspoň jeden (v nejlepším případě několik) kanál mikrofonu.
Zpětnou vazbu obvykle způsobují pódiové monitorovací reproduktory, jejichž zvuk je projektován směrem k mikrofonům. Můžete proto umístit ekvalizér na sběrnici monitorovacího reproduktoru a použít systém detekce zpětné vazby - FBQ pro monitorovací reproduktory (viz níže MAIN MIX/MONITOR).
Procesor digitálních efektů
24 BITOVÝ MULTIPROCESOR EFEKTŮ
Zde najdete seznam všech přednastavení uložených v efektoru. Zabudovaný efektor poskytuje velmi kvalitní standardní efekty, jako jsou dozvuk, chorus, flanger, delay a různé kombinace efektů. Pro určení vstupního signálu efektoru použijte ovladač Aux Send FX na kanálech a master ovladač Aux Send FX.
Obr. 4.1: Modul digitálního efektoru
Instalovaný modul efektoru má tu výhodu, že nevyžaduje žádné zapojení. Eliminuje se tím hned na začátku vytváření zemních smyček, nebo nevyrovnaných úrovní signálu, co zcela zjednodušuje obsluhu. Přednastavené efekty představují klasické „mixovací efekty“. Signál kanálu (původní) a signál efektu mixujete pohybem ovladače STEREO AUX RETURN FX. Vyvážení dvou kanálů můžete regulovat faderem kanálu a ovladačem STEREO AUX RETURN FX.
FX OUT
Mixážní pulty X2222USB a X2442USB mají zvláštní stereofonní a nesymetrický výstup pro efektor (hrot = levý signál, kroužek = pravý signál, ochrana = zemnění/stínění). Můžete tak nahrávat například stopu s vokály rozšířenou o dozvuk paralelně se suchým (původním) hlasovým signálem. Později si můžete určit sílu přidaného dozvuku.
Model X2442USB má výstup erektoru na zadní straně a na modelu X2222USB je umístěn na předním panelu vedle aux sendů.
FX FOOTSW
Ke konektoru footswitch připojíte standardní nožní spínač a používáte jej pro zapínání a vypínání efektoru. Blikající tečka ve spodní části displeje signalizuje, zda je efektor ztlumen nožním spínačem.
Níže v části "Připojení kabelů" najdete ilustraci, která ukazuje, jak se nožní spínač správně připojuje.
LEVEL
Diodový měřič úrovně na modulu efektoru by měl ukazovat dostatečně vysokou úroveň. Dejte pozor, abyste zajistili, že dioda se rozsvítí pouze ve špičkové úrovni. Pokud svítí nepřetržitě, přetěžujete efektor, co může mít za následek nepříjemné zkreslení.
PROGRAM
Otáčením ovladače PROGRAM, si můžete zvolit přednastavený efekt. Na displeji bude blikat číslo aktuálně používaného efektu. Pro zrušení zvoleného přednastavení stiskněte tlačítko a blikání se zastaví. Zvolený efekt můžete zrušit také pomocí nožního spínače.
Konektory na zadním panelu
Výstupy a přístupové body main mixu a výstupy control room
Obr. 5.1: Výstupy main mix, přístupové body main mix a výstupy control room
MAIN OUTPUTS
Výstupy MAIN nesou signál MAIN MIX a jsou na symetrických XLR konektorech s nominální úrovní +4 dBu. Paralelně s nimi nesou tyto 6,3 mm konektory signál main mixu v symetrickém formátu (X1622USB: zde jsou výstupy konektoru sluchátek asymetrické a jsou umístěny na předním panelu).
VÝSTUPY CONTROL ROOM (CTRL OUT) Tyto výstupy se normálně připojují k monitorovacímu systému v režijní místnosti a nesou stereo mix, nebo podle výběru sólo signály.
MAIN INS(ERTS) (jen model X2442USB)
Jedná se o přístupové body pro main mix. V cestě signálu jsou lokalizovány jako post-main mix u zesilovače, ale pre-main u faderu (faderů). Použijí se například pro připojení dynamického procesoru nebo grafického ekvalizéru. Viz také níže uvedené informace v části „Přístupové body“.
Výstupy podskupin
SUB OUTPUTS
Tyto výstupy jsou asymetrické a slouží k mixu těch kanálů, které jsou přepínačem SUB vedle faderů kanálu přiřazeny každé podskupině (X2442USB: přepínače 1 – 2, nebo 3 – 4). Tímto způsobem můžete například nasměrovat podskupinu na druhou konzoli, nebo výstup použít jako nahrávací výstup paralelně s výstupy main. Můžete tak nahrávat současně několik stop. V případě 8 stopého rekordéru použijte kabely Y a propojte vstupy na přístroji, abyste získali 2 x 4 stopy (např. kanál 1 na stopu 1 a na stopu 2, atd.). Na prvním kanálu pak můžete nahrávat stopy 1. 3, 5 a 7, na druhém stopy 2, 4, 6 a 8. Na modelu XENYX X2442USB jsou už výstupy podskupiny paralelně propojeny (1-5, 2-6, atd.).
Inserts
Obr. 5.2: Výstupy podskupiny
Na modelu X1622USB jsou přístupové body umístěny na ovládacím panelu mezi linkovými vstupy a ovladačem GAIN.
Přístupové body umožňují zpracování signálu pomocí dynamického procesoru, nebo ekvalizéru. Dělí se podle umístění na pre-fader, pre-EQ a pre-AUX SEND. Na rozdíl od dozvuku, nebo jiných zvukových efektů, jejichž signály se přidávají k "suchému", tj. nemodifikovanému signálu, dynamické procesory jsou nejúčinnější, když pracují s kompletním signálem. V takovém případě není cesta přes AUX SEND to nejlepší řešení. Lepší bude cestu signálu přerušit a vložit do ní dynamický procesor a / nebo ekvalizér. Po zpracování se signál vrací zpět na mixážní pult přesně ve stejném místě, kde ji opustil. Avšak cesta signálu se přeruší pouze v případě, že je konektor zastrčen do příslušné zásuvky (stereofonní zástrčka: špička = výstup signálu; kroužek = vstup při návratu). Všechny kanály monofonních vstupů mají přístupové body. Přístupové body lze rovněž použít jako přímé výstupy pre-EQ aniž by se přerušila cesta signálu. Bude k tomu zapotřebí kabel, který je opatřen monofonníma konektory na straně nahrávacího zařízení, nebo efektoru a přemostěným stereofonním konektorem na straně mixážního pultu (hrot a kroužek jsou propojeny).
Přímé výstupy (jen model X2442USB)
DIRECT OUTPUTS
Přímé výstupy na X2442USB (jeden na každý monofonní vstupní kanál) jsou ideální pro nahrávání, když chcete nahrávat několik stop současně. Tyto asymetrické konektory jsou post EQ, post MUTE a post-fader.
Vstup/výstup USB
Modelová řada XENYX mixážních pultů Behringer je vybavena USB připojením, které umožňuje přenos signálů z mixážního pultu na počítač a naopak. Zvuk, který se odesílá z mixážního pultu na PC, je identický, jako MAIN MIX. Zvuk, který jde z PC na mixážní pult, přechází na MAIN MIX pomocí tlačítka 2-TR/USB TO MAIN. USB zástrčku typu B zapojte do USB zdířky na mixážním pultu a druhý konec kabelu zapojte do volného USB portu na PC. Nejsou potřebné žádné ovladače, ale doporučujeme, abyste si nainstalovali připojený ovladač ASIO. Můžete si jej také stáhnout ze stránek behringer.com.
Napájení, phantomové napájení a pojistka
Držák pojistky a zásuvka napájení
Mixážní pult se připojuje ke zdroji proudu pomocí přiloženého napájecího kabelu, který splňuje všechny požadované bezpečnostní normy. Špatnou pojistku musíte vždy vyměnit pouze za novou pojistku stejného typu a stanoveného zatížení. Kabel, kterým je přístroj připojen k napájení má IEC vidlici a je součástí dodávky.
Přepínač POWER
Tlačítkem POWER zapínáte mixážní pult. Pokud se chystáte připojit mixážní pult ke zdroji napájení, musí být tlačítko POWER v poloze "Off".
Pro odpojení přístroje od napájení vytáhněte zástrčku napájecího kabelu ze zásuvky. Pokud přístroj instalujete, ujistěte se, že zásuvka elektrického proudu je snadno přístupná. Při montáži podstavce dávejte pozor, abyste mohli přístroj snadno odpojit od proudu buď vytažením zástrčky, nebo vypínačem všech pólů na podstavci, nebo v jeho blízkosti.
Všechny modely
Obr. 5.6: Napájení a pojistka
Obr. 5. 5: Vstup a výstup USB
Vypínačem POWER se neodpojuje jednotka od proudu úplně. Pokud přístroj delší čas nepoužíváte, vytáhněte zástrčku napájecího kabelu ze síťové zásuvky.
Přepínač PHANTOM
Tlačítkem PHANTOM aktivujete phantomové napájení vstupů XLR mikrofonu, které je potřebné pro provoz kondenzátorových mikrofonů. Když je phantomové napájení zapnuto, rozsvítí se červená LED kontrolka +48 V. Dynamické mikrofony je možné zpravidla používat i když je zapnuto phantomové napájení ovšem za předpokladu, že jsou zapojeny v symetrické konfiguraci. V případě pochybností kontaktujte výrobce mikrofonu.
Mikrofony zapojujte předtím, než zapnete phantomové napájení. Nepřipojujte prosím mikrofony k mixážnímu pultu (nebo na stagebox), pokud je zapnuto phantomové napájení. Kromě toho předtím, než zapnete phantomové napájení, by se měly ztlumit monitorovací/PA reproduktory. Po zapnutí počkejte asi 1 minutu, aby se systém mohl stabilizovat.
Varování! Když chcete používat phantomové napájení, nesmí se nikdy používat asymetrické XLR konektory (se zapojeným pinem 1 a 3) na vstupních přípojkách MIC. Viz níže „Audio připojení“.
Sériové číslo
Věnujte pozornost důležitým informacím souvisejícím se sériovým číslem, které jsou uvedeny výše v části "Online registrace".
Instalace
Balení mixážního pultu obsahuje také dvě 43 cm montážní konzole, které lze namontovat na boční strany mixážního pultu. Předtím, než montážní konzole připevníte k mixážnímu pultu, budete muset odstranit šrouby, které drží panely na levé a pravé straně mixpultu. Tyto šrouby pak použijte k přichycení montážních konzol k mixážnímu pultu. Buďte přitom opatrní a všimněte si, že každá z konzol sedí jen na určité straně. Když máte konzole namontované, můžete mixážní pult nainstalovat do 48 cm stojanu. Zabezpečte dostatečné proudění vzduchu kolem přístroje a neumísťujte mixážní pult do blízkosti radiátorů, nebo zesilovačů, aby se předešlo přehřívání přístroje.
Pro připevnění k 48 cm stojanu použijte pouze šrouby, které drží boční panely mixážního pultu.
Připojení kabelů
Pro různá připojení na vstupech a výstupech mixážního pultu budete potřebovat velký počet kabelů. Následující ilustrace ukazují připojení těchto kabelů. Za každých okolností používejte pouze velmi kvalitní kabely.
Audio připojení
Pro připojení dvoustopých vstupů a výstupů používejte standardní RCA kabely s dvoustopými vstupy a výstupy. Samozřejmě můžete také připojit asymetrická zařízení na symetrické vstupy a výstupy. Použijte buď monofonní konektory, nebo se ujistěte, že kroužek a ochrana jsou uvnitř stereo konektoru přemostěny (nebo v případě XLR konektorů piny 1 a 3).
Nikdy nesmíte použít asymetrický XLR konektor (s propojenými piny 1 a 3)
na vstupu mikrofonu (MIC), pokud hodláte používat phantomové napájení.
Pozn.: Při asymetrickém použití musí být pin 1 a 3 přemostěny
na výstup efektoru.
Pozn.: Send na přístupu zapojte na vstup a return
Poznámka: Při propojení symetrických a asymetrických
Vstupy mikrofonu
(XENYX Mic Preamp)
Stereo Aux
returny
Mic E.I.N. (20 Hz
- 20 kHz)
Výstupy Control room
Linkový vstup
DSP
USB
Frekvenční odezva
Systém main mix
2
Napájení
Monofonní kanály EQ
EQ stereo kanály
X1622USB
X1832USB / X2222USB
X2442USB
AUX sendy
Impedance
cca 120 Ω X1622USB
cca 3,3 kg
konektorů musí být kroužek a ochrana v stereo konektoru přemostěny.
Bezpečnostní předpisy, údržba a čiště
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) neprovádějte žádné zásahy do mixážního pultu. Případné opravy svěřte odbornému servisu. Nevystavujte tento výrobek přílišné vlhkosti, nenamáčejte jej do vody, nevystavujte jej vibracím, otřesům a přímému slunečnímu záření. Tento výrobek a jeho příslušenství nejsou žádné dětské hračky a nepatří do rukou malých dětí! Nenechávejte volně ležet obalový materiál. Fólie z umělých hmot představují veliké nebezpečí pro děti, neboť by je mohly spolknout.
Pokud si nebudete vědět rady, jak tento výrobek používat a v návodu nenajdete potřebné informace, spojte se s naší technickou poradnou nebo požádejte o radu kvalifikovaného odborníka.
K čištění používejte pouze měkký, mírně vodou navlhčený hadřík. Nepoužívejte žádné prostředky na drhnutí nebo chemická rozpouštědla (ředidla barev a laků), neboť by tyto prostředky mohly poškodit povrch a pouzdro výrobku.
Recyklace
Elektronické a elektrické produkty nesmějí být vhazovány do domovních odpadů. Likviduje odpad na konci doby životnosti výrobku přiměřeně podle platných zákonných ustanovení.
Šetřete životní prostředí! Přispějte k jeho ochraně!
Technické údaje
Typ
Při odporu zdroje 0 Při odporu zdroje 50 Při odporu zdroje 150 Frekvenční odezva Rozsah GAIN +10 až +60 dB Gain Impedance Max. vstupní úroveň +12 dBu při gainu +10 dB Max. výstupní úroveň
Impedance cca 2,6 k symetrická Poměr signál - šum Zkreslení (THD+N) 0,005% / 0,004% (A-weighted) Impedance cca 120
Typ Impedance
Rozsah gainu -10 až +40 dB Max. výstupní úroveň +19 dBu / 150 (+25 dBm) Max. vstupní úroveň 30 dBu
Útlum Fade – out
(Přeslechy) Vzorkovací frekvence 40 kHz Fader na mainu uzavřen 90 dB Ztlumený kanál 89 dB Audio Stereo In/Out Ztlumený fader kanálu 89 dB Konektor Typ B
Ze vstupu mikrofonu na výstup mainu Vzorkovací frekvence 48 kHz <10 Hz - 90 kHz +0 dB / -1 dB <10 Hz - 160 kHz +0 dB / -3 dB Šum
Stereo vstupy
Typ
Impedance cca 20 k Max. vstupní úroveň +22 dBu Nízké pásmo 80 Hz / ±15 dB Spotřeba 50 W (všechny modely)
Střední pásmo 100 Hz – 8 kHz / ±15 dB Pojistka 100 – 240 V~: T 1,6 A H 250 V Vysoké pásmo 12 kHz / ±15 dB Připojení k síti Standardní zásuvka IEC
Nízké pásmo 80 Hz / ±15 dB Rozměry (V x Š x H) cca 97 x 301 x 351 mm Nízké střední pásmo 500 Hz / ±15 dB Vyšší střední pásmo 3 kHz / ±15 dB Rozměry (V x Š x H) Vysoké pásmo 12 kHz / ±15 dB
Typ
Max. výstupní úroveň +22 dBu X1832USB cca 4,7 kg X2222USB cca 4,8 kg
XLR, el. vyvážený, diskrétní vstupní obvod
-134 dB / 135,7 dB (A-weighted)
-131 dB / 133,5 dB (A-weighted)
-129 dB / 130,5 dB (A-weighted) <10 Hz - 150 kHz (-1 dB) <10 Hz - 200 kHz (-3 dB)
110 dB / 112 dB (A-weighted) (0 dBu In při gainu +22 dB)
Max. výstupní úroveň +22 dBu 6,3 mm konektor TRS, el vyvážený cca 20 k symetrická 10 k asymetrická
1
Konvertor
Konvertor 16 bit
6,3 mm TRS konektor, elektronicky symetrický
Provozní napě 100 - 240V~, 50/60Hz
Rozměry (V x Š x H) cca 136 x 418 x 438 mm 6,3 mm TS konektor, asymetrický
X2442USB cca 5,9 kg
Typ 6,3 mm TRS konektor, asymetrický Impedance cca 20 k sym. / 10 k asym. Max. výstupní úroveň +22 dBu
Výstupy mainu Typ Jen X1622USB: Asymetrický TS konektor 6,3 mm
Typ Asymetrický TS konektor 6,3 mm
Výstupy sluchátek
Typ 6,3 mm TRS konektor, asymetrický
Main mix při -; Fader
kanálu při -
Main Mix při 0 dB; fader
kanálu při - dB
Main mix při 0 dB; fader
kanálu při 0 dB
Hmotnost (čistá)
Podmínky měření: 1: 1 kHz rel. k 0 dBu; 20 Hz – 20 kHz; linkový vstup; výstup main; jednotný gain. 2: 20 Hz – 20 kHz; měřeno na výstupu main. Kanály 1 – 4 jednotný gain; plochý EQ; všechny kanály na main mixu; kanály 1 / 3 max. vlevo, kanály 2 / 4 max. vpravo. Reference = +6 dBu.
XLR, elektronicky symetrický a symetrický 6,3 mm TRS
cca 240 symetrická 120 asymetrická +28 dBu +22 dBu (X1622USB)
24-bit Sigma-Delta Převzorkování 64/128 x
-101 dB
-100 dB (X2442USB)
-93 dB
-96 dB (X1622USB)
-87 dB (X2442USB)
-81 dB
-83 dB (X1622USB)
-80 dB (X2442USB)
cca 97 x 408 x 367 mm
Záruka
Na mixážní pult Behringer XENYX X2222USB poskytujeme záruku 24 měsíců. Záruka se nevztahuje na škody, které vyplývají z neodborného zacházení, nehody, opotřebení, nedodržení návodu k obsluze nebo změn na výrobku, provedených třetí osobou.
Překlad tohoto návodu zajistila společnost Conrad Electronic Česká republika, s. r. o.
Všechna práva vyhrazena. Jakékoliv druhy kopií tohoto návodu, jako např. fotokopie, jsou př edmětem souhlasu společnosti Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. Návod k použití odpovídá technickému stavu při tisku! Změny vyhrazeny!
© Copyright Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. VAL/3/2015
Loading...