Sony MHC-M20D Users guide [da, no]

Home Audio System
Käyttöohje
DA
FI
Kodin äänentoistojärjestelmä
Lydanlegg til hjemmet
Ljudanläggning för hemmabruk
Bruksanvisning
Bruksanvisning
NO
SV
MHC-M20D
ADVARSEL
Mindsk risikoen for brand ved at undlade at dække apparatets ventilationsåbninger til med aviser, duge, gardiner osv. Udsæt ikke apparatet for åben ild (f.eks. tændte stearinlys).
Nedsæt risikoen for brand eller elektrisk stød ved at undlade at udsætte dette apparat for dryp eller sprøjt, og lad være med at anbringe genstande, der indeholder væsker, f.eks. vaser, på apparatet.
Da strømforsyningsstikket bruges til at koble enheden fra elnettet, skal enheden kobles til en stikkontakt, som det er nemt at få adgang til. Hvis du bemærker noget unormalt ved enheden, skal du straks trække netledningen ud af stikkontakten.
Du må ikke placere enheden et sted med begrænset plads, f.eks. i en bogreol eller i et skab.
Udsæt ikke batterier eller apparater, der har batterier installeret, for kraftig varme, som f.eks. solskin eller ild.
Enheden er stadig tilsluttet strømkilden, så længe den er tilsluttet stikkontakten i væggen, selvom selve enheden er slukket.
Kun til brug indendørs.
For produkt med CE-mærkning
CE-mærkningen gælder kun for de lande, hvor den håndhæves juridisk. Den gælder hovedsageligt EØS-landene (Europæisk Økonomisk Samarbejdsområde).
FORSIGTIG
Brug af optiske instrumenter sammen med dette produkt vil øge risikoen for øjenskade.
DA
2
Dette apparat er klassificeret som et CLASS 1 LASER-produkt under IEC 60825-1:2007. Mærkaten til denne klassifikation findes på bagsiden af enheden.
Kunder i Europa
Bortskaffelse af brugte batterier og elektrisk og elektronisk udstyr (gælder i EU og andre lande med egne indsamlingssystemer)
Dette symbol på produktet, batteriet eller emballagen betyder, at produktet og batteriet ikke må bortskaffes som husholdningsaffald.
På nogle batterier vises symbolet med et kemisk symbol. Det kemiske symbol for bly (Pb) er anført, hvis batteriet indeholder mere end 0,004% bly. Ved at sikre, at sådanne produkter og batterier bortskaffes korrekt, forebygges mod mulige negative konsekvenser for sundhed og miljø, som kunne opstå ved en forkert affaldshåndtering. Genbrug af materialer er med til at bevare naturens ressourcer. I tilfælde af produkter, der af sikkerheds-, ydelses- eller dataintegritetsmæssige årsager kræver permanent tilslutning til et indbygget batteri, må det pågældende batteri kun udskiftes af en kvalificeret tekniker. For at sikre en korrekt håndtering af batteriet og elektriske og elektroniske produkter må disse produkter kun afleveres på dertil indrettede indsamlingspladser beregnet til affaldshåndtering af elektriske og elektroniske produkter. For alle andre batterier henvises der til afsnittet om, hvordan batteriet tages ud af produktet på en sikker måde. Aflever batteriet til et indsamlingssted for genanvendelse af udtjente batterier. Yderligere oplysninger
om genindvinding af dette produkt eller batteri kan fås ved at kontakte den kommunale genbrugsstation eller den butik, hvor produktet eller batteriet er købt.
Meddelelse til kunderne: Følgende oplysninger gælder kun for udstyr, som er solgt i lande, der er underlagt EU-direktiver.
Dette produkt er produceret af eller på vegne af Sony Corporation. EU-importør: Sony Europe Limited. Forespørgsler til EU-importøren eller relateret til produktets overensstemmelse med europæiske regler og standarder skal sendes til producentens autoriserede repræsentant, Sony Belgien, bijkantoor van Sony Europe Limited, Da Vincilaan 7-D1, 1935 Zaventem, Belgien.
Sony Corporation erklærer hermed, at dette udstyr er i overensstemmelse med direktivet 2014/53/EU. Den fulde ordlyd af EU­overensstemmelseserklæringen findes på følgende internetadresse: http://www.compliance.sony.de/
Dette radioudstyr er beregnet til brug sammen med de(n) godkendte softwareversion(er), der er angivet i EU-overensstemmelseserklæringen. Den software, der ligger på dette radioudstyr, er verificeret til at overholde de nødvendige krav i direktivet 2014/53 /EU. Du kan kontrollere softwareversionen ved at trykke på OPTIONS og derefter vælge "SYSTEM" – "VERSION" vha. / og .
Dette produkt er testet og fundet i overensstemmelse med grænseværdierne i EMC-bestemmelsen ved brug af et forbindelseskabel på højst 3 meter.
Dette lydsystem til hjemmet er udviklet til at blive brugt til følgende formål:
• Afspilning af musik/videokilder på diske eller USB-enheder
• Overførsel af musik til USB-enheder
• Lytte til radiostationer
• Lytte til TV-lyd
• Afspilning af musikkilder på BLUETOOTH-enheder
• Nyde sociale sammenkomster med funktionen Wireless Party Chain
DA
3
Til kunder i Australien
Bortskaffelse af gammelt elektrisk og elektronisk udstyr (gælder i EU og andre europæiske lande med separate indsamlingssystemer)
Bemærkning vedrørende licens og varemærker
er et varemærke tilhørende DVD Format/Logo Licensing Corporation.
• Logoerne "DVD+RW", "DVD-RW", "DVD+R", "DVD-R", "DVD VIDEO" og "CD" er varemærker.
• WALKMAN® og WALKMAN®-logoet er registrerede varemærker tilhørende Sony Corporation.
• MPEG Layer-3-teknologi til lydkodning og patenter, der er givet i licens fra Fraunhofer IIS og Thomson.
• Windows Media er enten et registreret varemærke eller varemærke tilhørende Microsoft Corporation i USA og/eller andre lande.
• Dette produkt er beskyttet af visse intellektuelle ejendomsrettigheder tilhørende Microsoft Corporation. Brug eller distribution af sådan teknologi uden for dette produkt er forbudt uden licens fra Microsoft eller et autoriseret Microsoft-datterselskab.
• Dette system har Dolby* Digital.
* Fremstillet på licens fra Dolby
Laboratories. Dolby, Dolby Audio og dobbelt-D-symbolet er varemærker tilhørende Dolby Laboratories.
• Systemet indeholder HDMI™-teknologi (High-Definition Multimedia Interface). The terms HDMI and HDMI High­Definition Multimedia Interface, and the HDMI Logo are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. in the United States and other countries.
• "BRAVIA" er et varemærke tilhørende Sony Corporation.
• LDAC™ og LDAC-logoet er varemærker tilhørende Sony Corporation.
• BLUETOOTH®-ordmærket og -logoerne er registrerede varemærker, der er ejet af Bluetooth SIG, Inc., og enhver anvendelse af sådanne varemærker af Sony Corporation er underlagt licens. Andre varemærker og varemærkenavne tilhører deres respektive ejere.
• Android er et varemærke tilhørende Google LLC.
• Google Play og Google Play-logoet er varemærker tilhørende Google LLC.
• Apple, Apple-logoet, iPhone og iPod touch er varemærker tilhørende Apple Inc., der er registreret i USA og andre lande. App Store er et tjenestenavn tilhørende Apple Inc., der er registreret i USA og andre lande.
• "Made for iPod" og "Made for iPhone" betyder, at et elektronisk tilbehør er udviklet til specifikt at blive tilsluttet henholdsvis iPod eller iPhone og er certificeret af udvikleren til at opfylde Apples standarder for ydeevne. Apple er ikke ansvarlig for betjeningen af denne enhed eller dens overensstemmelse med sikkerheds­og lovgivningsmæssige standarder. Bemærk, at brug af dette tilbehør sammen med iPod eller iPhone kan påvirke ydeevnen for trådløs kommunikation.
• DETTE PRODUKT ER GIVET I LICENS UNDER MPEG-4 VISUAL­PATENTPORTEFØLJELICENSEN TIL PERSONLIG OG IKKE-KOMMERCIEL BRUG AF EN FORBRUGER TIL
(i) AFKODNING AF VIDEO I
OVERENSSTEMMELSE MED MPEG-4 VISUAL-STANDARDEN ("MPEG-4 VIDEO")
OG/ELLER
DA
4
(ii) AFKODNING AF MPEG-4 VIDEO,
SOM ER KODET AF EN FORBRUGER, SOM ER ENGAGERET I EN PERSONLIG OG IKKE-KOMMERCIEL AKTIVITET OG/ELLER ER INDHENTET FRA EN VIDEOLEVERANDØR, DER ER GODKENDT TIL AT LEVERE MPEG-4-VIDEO.
INGEN LICENS GIVES ELLER ER UNDERFORSTÅET TIL NOGEN ANDEN BRUG. FLERE OPLYSNINGER, HERUNDER OPLYSNINGER TIL SALGSFREMMENDE, INTERN OG KOMMERCIEL BRUG OG LICENSUDSTEDELSE, SKAL INDHENTES HOS MPEG LA, L.L.C. HTTP://WWW.MPEGLA.COM
• Alle andre varemærker tilhører deres respektive ejere.
• I denne vejledning er ™ og ® ikke angivet.
Om denne betjeningsvejledning
Denne vejledning beskriver især betjening vha. fjernbetjeningen, men de samme handlinger kan også udføres med knapperne på enheden, som har de samme eller tilsvarende navne.
Ikoner som f.eks. , der er angivet øverst på hver forklaring, angiver hvilken type medie, der kan bruges sammen med den funktion, der forklares.
Nogle illustrationer er gengivet som typetegninger, der kan være anderledes end de konkrete produkter.
Elementerne på TV-skærmen varierer fra sted til sted.
Standardindstillingen er understreget.
Teksten, der vises i firkantede parenteser ([--]), vises på TV-skærmen, og teksten i dobbelt anførselstegn ("--") vises på displayet.
DA
5
Indholdsfortegnelse
Om denne
betjeningsvejledning ............... 5
Udpakning ................................ 8
Understøttede diske eller
filer på diske/USB-enhed .........8
Websteder med oplysninger
om kompatible enheder .......... 11
Oversigt over dele og
knapper ...................................12
Kom godt i gang
Sikker opsætning af systemet ... 16 Deaktivering af
demonstrationen .....................17
Indsættelse af batterier ...........17
Placering af højttalerne ...........17
Tilslutning af TV'et ...................18
Ændring af farvesystemet ...... 20
Hurtig opsætning ................... 20
Ændring af visningstilstanden ... 21
Disk/USB-afspilning
Inden brug af USB-enheden ....21
Basisafspilning ........................21
Anden betjening i forbindelse
med afspilning ........................ 22
Brug af afspilningstilstand ..... 25
Begrænsning af afspilning
af disken (børnesikring) .......... 26
Visning af oplysninger om
en disk og USB-enhed ............ 27
Brug af opsætningsmenuen ...28
DA
6
USB-overførsel
Inden brug af USB-enheden ... 32
Overførsel af musik................. 32
Tuner
Brug af radioen ....................... 35
BLUETOOTH-tilslutning
Om den trådløse BLUETOOTH-
teknologi ................................. 36
Tilknytning af dette system
til en BLUETOOTH-enhed ........ 37
Sådan lytter du til musik
på en BLUETOOTH-enhed....... 38
Tilslutning af dette system med flere BLUETOOTH-enheder
(Forbindelse til flere enheder) .... 38
Indstilling af BLUETOOTH-
lydcodecs ................................39
Indstilling af BLUETOOTH-
standbytilstanden ..................40
Aktivering eller deaktivering
af BLUETOOTH-signal ............. 40
Styring af systemet ved brug af en smartphone eller tablet
(Sony | Music Center) ...............41
Arranger vilde fester med
"Fiestable"-appen ................... 42
Sådan opnår og deler du Party People-ranking og får bonusmateriale med
Party King .................................... 42
Lydjustering
Justering af lyden .................... 43
Valg af Virtual Football-
tilstanden ................................ 43
Fremstilling af din egen
lydeffekt .................................. 43
Oprettelse af en feststemning
(DJ-Effekt)................................44
Andre betjeningsmuligheder
Brug Control for HDMI-
funktionen .............................. 45
Nyd trådløs afspilning ved brug af flere systemer (Trådløs
Party Chain-funktion) .............46
Syng med: Karaoke ................. 48
Brug af stemmevejledning ..... 49
Sådan bruges sleep-timeren ...49
Brug af ekstraudstyr ...............50
Deaktivering af enhedens
knapper (børnelås) ................. 50
Indstilling af den automatiske
standbyfunktion ..................... 50
Opdatering af softwaren .........51
Yderligere oplysninger
Fejlfinding ............................... 52
Forholdsregler .........................61
Specifikationer ........................ 63
Liste over sprogkoder ............. 65
DA
7
Udpakning
Enhed: HCD-M20D (1)
Højttalersystem: SS-M20D (2)
Fjernbetjening (1)
R03-batterier (størrelse AAA) (2)
FM-stueantenne (1)
Netledning (1)
AC-stikadapter* (1) (medfølger kun i visse områder)
* Denne stikadapter bruges ikke i
Chile, Paraguay og Uruguay. Brug denne stikadapter i lande, hvor det er nødvendigt.
Bemærk!
Ved udpakning eller håndtering af store og/ eller tunge højttalere, skal du sørge for, at der er to eller flere personer til at håndtere højttaleren. Hvis højttaleren tabes, kan det forårsage personskade og/eller skade på ejendom.
VIGTIGT!
Forsigtig: Dette produkt er ikke bærbart,
og er ikke designet specifikt, så det er nemt at bære rundt på. Det skal anbringes sikkert på et kabinet.
Understøttede diske eller filer på diske/ USB-enhed
Understøttede diske
DVD VIDEO
DVD-R/DVD-RW i DVD VIDEO-format eller videotilstand
DVD+R/DVD+RW i DVD VIDEO­format
VIDEO CD (ver. 1.0, 1.1 og 2.0 diske)
Super VCD
CD-R/CD-RW/CD-ROM i VIDEO CD­format eller super VCD-format
AUDIO CD
CD-R/CD-RW i LYD-CD-format
DA
8
Understøttede filer på diske
Musik: MP3-filer (.mp3)
Video: MPEG4-filer (.mp4/.m4v)
1)2)
2)3)
,
Xvid-filer (.avi)
Understøttede filer på USB-enhed
Musik: MP3-filer (.mp3) (.wma)2), AAC-filer (.m4a/.mp4/ .3gp)2), WAV-filer (.wav)
Video: MPEG4-filer (.mp4/.m4v)
1)2)
, WMA-filer
2)
2)3)
,
Xvid-filer (.avi)
Bemærk!
Diskene skal være i følgende format:
— CD-ROM/-R/-RW i DATA CD-format,
der indeholder MP3 Xvid-filer files og er i overensstemmelse med ISO 96604) niveau 1/niveau 2 eller Joliet (udvidet format).
— DVD-ROM/-R/-RW/+R/+RW i DATA
DVD-format, der indeholder MP3
2),3)
MPEG4 overensstemmelse med UDF (Universal Disk Format).
Systemet vil forsøge at afspille enhver type data med ovenstående filtyper, også selvom de ikke er i det understøttede format. Afspilning af disse data kan generere en høj lyd, som kan beskadige højttalersystemet.
1)
MP3 (MPEG-1 Audio Layer 3) er et
standardformat defineret ved ISO/MPEG til komprimerede lyddata. MP3-filerne skal være i MPEG-1 Audio Layer 3-format.
2)
Filer med copyrightbeskyttelse (Digital
Rights Management) kan ikke afspilles af systemet.
3)
MPEG-4-filer skal være optaget i MP4-
filformat. Følgende video- og lydcodecs understøttes:
— Videocodec: MPEG4 simpel profil
(AVC understøttes ikke).
— Lydcodec: AAC-LC (HE-AAC
understøttes ikke).
4)
Et logisk format for filer og mapper
på CD-ROM'er, der er defineret af ISO (International Organization for Standardization).
1),2)
-, MPEG4
- og Xvid-filer og er i
2),3)
1),2)
- og
-,
Diske/filer, der ikke kan afspilles
Du kan ikke afspille følgende diske
BD'er (Blu-ray-diske)
CD-ROM'er optaget i PHOTO CD­format
Datadel af CD-Extra eller mixtilstand-CD'er*
CD Graphics-disk
Super Audio CD
DVD Audio
DATA-CD/DATA-DVD, der oprettes i pakkeskrivningsformat
DVD-RAM
DATA-CD/DATA-DVD, der ikke er blevet afsluttet korrekt
CPRM-kompatibel (Content Protection for Recordable Media) DVD-R/-RW, der er optaget i Copy Once-programmer
En disk med en afvigende form (f.eks. hjerteformet, firkantet eller stjerneformet)
En disk, som har selvklæbende tape, papir eller en mærkat påklistret
Du kan ikke afspille følgende filer
Videofiler, der er større end 720 × 576 pixel (bredde x højde).
Videofiler med et højt bredde til længde-forhold.
WMA-filer i WMA DRM, tabsfri WMA eller WMA PRO-format.
En fil i AAC AAC DRM eller tabsfrit AAC-format.
AAC-filer, der er kodet ved 96 kHz.
Filer, der er krypteret eller beskyttet med adgangskoder.
Filer med DRM­copyrightbeskyttelse (Digital Rights Management).
Visse Xvid-filer, der er længere end 2 timer.
MP3 PRO-lydfilen kan ikke afspilles som MP3-fil.
Systemet kan ikke afspille en Xvid-fil, når filen er kombineret fra to eller flere Xvid-filer.
* Mixtilstand-CD: Dette format registrerer
data på det første nummer og lyd (AUDIO CD-data) på det andet og efterfølgende numre af en session.
Bemærkninger om CD-R/-RW og DVD-R/-RW/+R/+RW
I nogle tilfælde kan en CD-R/-RW og DVD-R/-RW/+R/+RW ikke afspilles på dette system pga. optagekvaliteten eller diskens fysiske tilstand, optagerens egenskaber eller redigeringssoftwaren. Yderligere oplysninger findes i betjeningsvejledningen til optageren.
Nogle afspilningsfunktioner fungerer måske ikke sammen med DVD+R'er/+RW'er, selvom de er brændt korrekt. I sådanne tilfælde skal disken afspilles med normal afspilning.
Bemærkninger om diske
Dette produkt er beregnet til afspilning af diske, der overholder Compact Disc-standarden (CD).
DualDisc og visse musikdiske med copyrightbeskyttede teknologier overholder ikke CD-standarden. Det er derfor ikke sikkert, at disse diske kan afspilles på dette produkt.
Bemærkning om multisessionsdisk
Dette system kan afspille fortsatte sessioner på en disk, når de er optaget i samme format som den første session. Men der er ikke nogen garanti for, at de kan afspilles.
DA
9
Bemærkning om DVD VIDEO- og VIDEO-CD-afspilningsfunktioner
Visse afspilningshandlinger for en DVD-VIDEO eller VIDEO-CD kan være bevidst begrænset af softwareproducenterne. Derfor er nogle afspilningsfunktioner muligvis ikke tilgængelige. Læs derfor den betjeningsvejledning, der fulgte med DVD-VIDEOEN eller VIDEO-CD'EN.
Bemærkninger om understøttede filer
Det kan tage længere tid at starte afspilning, hvis:
En DATA-CD/DATA-DVD/ USB-enhed er optaget med en kompliceret træstruktur.
lydfiler eller videofiler i en anden mappe er netop blevet afspillet.
Systemet kan afspille en DATA-CD/ DATA-DVD eller en USB-enhed under følgende forhold:
ned til en dybde på 8 mapper.
op til 300 mapper
op til 999 filer på en disk
op til 2.000 filer på en USB-enhed
op til 650 filer i en mappe Disse tal varierer, afhængigt af fil- og mappekonfigurationen.
Mapper, der ikke har nogen lyd- eller videofiler, springes over.
Filer, der overføres med en enhed som f.eks. en computer, afspilles muligvis ikke i deres overførselsrækkefølge.
Afspilningsrækkefølgen gælder muligvis ikke, afhængig af den software der blev brugt til at oprette lyd- eller videofilen.
Der gives ikke garanti for kompatibilitet med al software til kodning/skrivning i de understøttede formater, alt optagelsesudstyr og alle optagemedier.
Afhængig af Xvid-filen kan billedet blive utydeligt, eller lyden kan springe.
Bemærkninger om USB-enheder
Problemfri drift af systemet med alle USB-enheder garanteres ikke.
Selvom der findes mange komplekse funktioner til USB­enheder, kan dette system kun afspille indhold fra tilsluttede USB-enheder, når dette indhold er musik og video. Yderligere oplysninger findes i betjeningsvejledningen til USB­enheden.
Når en USB-enhed er sat i, læser systemet alle filerne på USB­enheden. Hvis der er mange mapper eller filer på USB-enheden, kan det tage lang tid at læse USB-enheden.
Du må ikke tilslutte systemet og USB-enheden via en USB-hub.
For nogle tilsluttede USB-enheder kan der være en forsinkelse, før handlingen udføres af systemet.
Systemets afspilningsrækkefølge kan være forskellig fra den tilsluttede USB-enheds afspilningsrækkefølge.
Før du bruger en USB-enhed, skal du kontrollere, at USB-enheden ikke indeholder filer med virus.
10
DA
Websteder med oplysninger om kompatible enheder
Se webstederne nedenfor for de nyeste oplysninger om kompatible USB-enheder og BLUETOOTH-enheder.
Til kunder i Latinamerika:
<http://esupport.sony.com/LA>
Til kunder i Europa og Rusland:
<http://www.sony.eu/support>
Til kunder i andre lande/regioner:
<http://www.sony-asia.com/support>
Kompatible iPhone/iPod-modeller
Kompatible iPhone/iPod-modeller er som følger. Opdater din iPhone/ iPod med den nyeste software, før du bruger den med systemet. BLUETOOTH-teknologi fungerer med:
iPhone X
iPhone 8 Plus
iPhone 8
iPhone 7 Plus
iPhone 7
iPhone SE
iPhone 6s Plus
iPhone 6s
iPhone 6 Plus
iPhone 6
iPhone 5s
iPhone 5c
iPhone 5
iPhone 4s
iPod touch (6. generation)
iPod touch (5. generation)
DA
11
Oversigt over dele og knapper
Du kan låse knapperne, bortset fra (tænd/sluk) på enheden for at forhindre dem i at blive betjent ved en fejl (side 50).
Enhed (forfra)
FOOTBALL
* Knapperne  og MIC LEVEL + har en blindfingermarkering. Brug blindskriftsmarkeringen som
referencepunkt ved betjening af systemet.
  (tænd/sluk)
Tænder systemet eller sætter
det i standbytilstand.
BLUETOOTH (side 38, 39)
BLUETOOTH-indikator
(side 36)
PAIRING
Hold nede for at aktivere
BLUETOOTH-tilknytning under
BLUETOOTH-funktionen.
FIESTA (side 43)
SOUND FIELD (side 43)
Diskskuffe
  (åbn/luk)
Åbner eller lukker diskskuffen.
+/– (vælg mappe)
Vælger en mappe på en datadisk eller en USB-enhed.
/ (gå tilbage/gå
Display
Fjernbetjeningssensor
(side17)
DA
12
fremad) (side 22)
TUNING+/– (side 35)
S1, S2, S3, S4 (side 44)
MIC ECHO (side 48)
MIC LEVEL +/– (side 48)
MIC-stik
Bruges til at tilslutte en mikrofon.
(USB)-port (REC/PLAY)
Bruges til at tilslutte en USB-enhed . Denne port kan bruges til både afspilning og overførsel af musik.
MEGA BASS (side 43)
SAMPLER (side 44)
DJ OFF (side 44)
VOLUME/DJ CONTROL-knap
Justerer lydstyrken.* Justerer FLANGER- og ISOLATOR­effekten eller udsender SAMPLER­lydeffekten kontinuerligt (side 44).
* Du kan ikke bruge denne knap til at
justere lydstyrken, når DJ-effekten
er valgt.
FLANGER (side 44)
ISOLATOR (side 44)
W.PARTY CHAIN (trådløs
Party Chain) (side 46)
(afspil)
Starter afspilning. Hold -knappen nede i mindst 2 sekunder, og den indbyggede lyddemonstration afspilles. Hvis du vil stoppe scanningen, skal du trykke på .
(stop)
— Stopper afspilning.
Når der trykkes to gange, kan genoptagelse af afspilning annulleres.
— Stopper overførsel under
overførsel af musik.
— Stopper den indbyggede
lyddemonstration.
FUNCTION
Vælger en funktion.
FOOTBALL (side 43)
VOCAL FADER (side 48)
VOICE CHANGER (side 49)
13
DA
Fjernbetjening
PLAY MODE (side 25, 33)
REPEAT (side 26)
(tænd/sluk)
Tænder systemet eller sætter
det i standbytilstand.
DISPLAY (side 17, 21, 28,
35, 37)
Ændrer oplysningerne på
skærmen.
SLEEP (side 49)
DISPLAY (side 27)
Viser eller skjuler visning på
skærmen.
FM MODE (side 35)
Numeriske (0-9) knapper
— Vælger et spor, kapitel eller
fil med sit elementnummer.
— Indtaster tal eller værdier.
MEGA BASS (side 43)
REC TO USB
Overfører musik til den USB­enhed, der er tilsluttet (USB)­porten.
MEDIA MODE (side 22)
Vælger det medie, der skal afspilles på en disk eller USB-enhed.
SUBTITLE (side 24)
AUDIO2) (side 24, 28)
ANGLE (side 24)
SCORE (side 48)
VOICE CHANGER (side 49)
MIC LEVEL +/– (side 48)
VOCAL FADER (side 48)
MIC ECHO (side 48)
+/– (vælg mappe)
Vælger en mappe på en datadisk eller en USB-enhed.
KEY CONTROL / (side 49)
DVD TOP MENU
Viser DVD-titlen på TV-skærmen.
1)2)
14
DA
DVD/TUNER MENU (side 22, 23, 36)
RETURN (side 22)
CLEAR1) (side 23)
OPTIONS
Åbner eller afslutter indstillingsmenuen.
SETUP1) (side 28)
/ / /
Vælger menupunkterne.
(enter)
Åbner/bekræfter indstillingerne.
FUNCTION
Vælger en funktion.
SEARCH (side 22, 23)
1)
SHIFT
Hold nede for at aktivere de knapper, der er trykt i en pink farve.
SOUND FIELD +/– (side 43)
(lydstyrke) +/–
2)
Regulerer lydstyrken.
(pause)
Stopper afspilningen midlertidigt. Tryk på for at genoptage afspilningen.
(stop)
— Stopper afspilning.
Når der trykkes to gange, kan genoptagelse af afspilning annulleres.
— Stopper overførsel under
overførsel af musik.
— Stopper den indbyggede
lyddemonstration.
1)
Denne knap er trykt i pink. For at bruge
denne knap, skal du holde SHIFT () nede og trykke på denne knap.
2)
Den numeriske knap 5/AUDIO,
+ og -knapperne har en blindfingermarkering. Brug blindskriftsmarkeringen som referencepunkt ved betjening af systemet.
/ (hurtigt tilbage/hurtigt
frem)-knappen (side 23)
/ (langsomt tilbage/
langsomt frem) (side 23)
TUNING+/– (side 35)
(afspil)
2)
Starter afspilning.
/ (gå tilbage/gå fremad) (side 22)
PRESET+/– (side 36)
15
DA
Kom godt i gang
Sikker opsætning af systemet
Enhed (bagside)
FM ANTENNA-terminal
Find en placering og en retning, der giver god modtagelse, når du opsætter antennen. Hold antennen væk fra højttalerledningerne og strømforsynings- og USB-kablet for at undgå, at der opfanges støj.
Træk antennen ud vandret
AUDIO IN (TV) L/R-stik
Brug et lydkabel (medfølger ikke) til at slutte til lydudgangsstikkene på et TV eller lyd-/videoudstyr. Lyden udsendes gennem dette system.
DA
16
HDMI OUT (TV) ARC-stik
Brug et HDMI-kabel (medfølger ikke) til at tilslutte TV'ets HDMI-indgangsstik (side 18).
SPEAKERS L/R-terminaler
Tilslut højtalerstikket på højtaleren til denne terminal.
Bemærk!
Sørg for kun at anvende de medfølgende højttalere.
Når du tilslutter højttalerledningerne, skal du sætte stikket lige ind i terminalerne.
Strømkabel til vekselstrøm
(netledning)
Tilslut netledningen (medfølger) til enheden, og sæt netledningen i en stikkontakt i væggen.
Netledning (medfølger)
Til stikkontakten i væggen
Når vekselstrømskablet (netledningen) er sat i, starter demonstrationen (side 21) automatisk. Hvis du trykker på (tænd/sluk) for at starte systemet, afsluttes demonstrationen.
Deaktivering af demonstrationen
For at deaktivere demonstrationen, mens systemet er slukket, skal du trykke på DISPLAY gentagne gange for at vælge tilstanden uden display (strømbesparelsestilstand) (side 21).
Hvis fjernbetjeningen ikke skal bruges i længere tid, skal batterierne tages ud for at forhindre eventuelle skader forårsaget af lækkende batterier og korrosion.
Betjening af systemet ved brug af fjernbetjeningen
Ret fjernbetjeningen mod enhedens fjernbetjeningssensor.
Placering af højttalerne
Vi anbefaler, at du placerer højttalerne som vist nedenfor, så du opnår optimal ydelse fra systemet.
Enhed Højttaler (venstre) Højttaler (højre) TV
Kom godt i gang
Indsættelse af batterier
Indsæt de to medfølgende R03­batterier (størrelse AAA), så de vender korrekt som vist nedenfor.
Bemærk!
Anvend ikke nye og brugte batterier eller batterier af forskellige typer samtidig.
0,3 m
0,3 m
17
DA
Tilslutning af TV'et
Før tilslutning af kabler skal du sørge for at frakoble netledningen.
Visning af video
Slut HDMI-kablet (medfølger ikke) til systemet.
*
Højhastigheds-HDMI-kabel med
Ethernet (medfølger ikke)
* Du kan lytte til TV-lyden via systemet, hvis du slutter systemet til TV'ets HDMI IN-stik (ARC).
Audio Return Channel (ARC)-funktionen gør det muligt for TV'et at sende lyd gennem systemet med en HDMI-forbindelse uden at oprette lydforbindelse (forbindelse nedenfor). Hvis du vil indstille ARC-funktionen på dette system, kan du se [AUDIO RETURN CHANNEL] (side 31). For at kontrollere kompatibiliteten af dit TV's ARC-funktion, se den betjeningsvejledning, der fulgte med TV'et.
HDMI IN (ARC)
eller
HDMI IN
18
DA
Sådan hører du TV-lyden via systemet
Vælg en af tilslutningerne nedenfor (  eller  ).
Lydkabel (medfølger ikke)
AUDIO OUT
HDMI IN (ARC)
Højhastigheds-HDMI-kabel
med Ethernet (medfølger ikke)
For at høre TV-lyden, skal du trykke på FUNCTION gentagne gange for at vælge "TV".
Tip
Du kan også lytte til lyd fra eksternt udstyr (DVD-afspillere osv.) via systemet ved at bruge AUDIO IN (TV) L/R-stikket som tilslutning ovenfor. Yderligere oplysninger findes i betjeningsvejledningen til dit udstyr.
Hvis lydudgangsniveauet fra systemet er lavt, når du tilslutter eksternt udstyr, kan du forsøge at justere lydudgangsindstillingerne på det tilsluttede udstyr. Det kan forbedre lydudgangsniveauet. Yderligere oplysninger findes i betjeningsvejledningen til dit udstyr.
Hvis "CODE 01" og "SGNL ERR" vises på enhedens display
Når lydindgangssignalerne til systemer ikke er 2-kanals lineære PCM-signaler, vises meddelelserne "CODE 01" og "SGNL ERR" (angiver at de indsendte lydsignaler ikke understøttes) på enhedens display. I denne situation skal du vælge den korrekte udgangstilstand på TV'et for at udsende 2-kanals lineære PCM-lydsignaler. Yderligere oplysninger findes i betjeningsvejledningen til TV'et.
Kom godt i gang
19
DA
Ændring af farvesystemet
(Bortset fra latinamerikanske, europæiske og russiske modeller)
Indstil farvesystemet til PAL eller NTSC, afhængigt af farvesystemet på dit TV. Hver gang du udfører nedenstående procedure, ændres farvesystemet på følgende måde: NTSC  PAL
Brug knapperne på enheden til at foretage dette.
1 Tryk på for at tænde systemet. 2 Tryk på FUNCTION gentagne
gange for at vælge "DVD/CD".
3 Hold VOCAL FADER og SOUND
FIELD nede i mindst 3 sekunder.
Der vises "NTSC eller PAL" på displayet.
Hurtig opsætning
Før du bruger systemet, kan du foretage de minimale grundlæggende justeringer i hurtig opsætning.
1 Tænd for TV'et, og vælg indgang
i henhold til forbindelsen.
2 Tryk på for at tænde systemet. 3 Tryk på FUNCTION gentagne
gange for at vælge "DVD/CD".
Vejledningsmeddelelsen [Press ENTER to run QUICK SETUP.] vises nederst på TV-skærmen.
4 Tryk på uden at indlæse en
disk.
Der vises [LANGUAGE SETUP] på TV-skærmen. Hvilke elementer, der vises, kan variere fra land til land og område til område.
LANGUAGE SETUP
:
OSD
MENU
:
AUDIO
:
SUBTITLE
:
ENGLISH
ENGLISH
CHINESE 2
THAI
5 Tryk på / flere gange for at
vælge et sprog, og tryk derefter på .
Der vises [VIDEO SETUP] på TV-skærmen.
6 Tryk på / flere gange for at
vælge en indstilling, der passer til din TV-type, og tryk derefter på .
Når der vises [QUICK SETUP er gennemført.] på TV-skærmen, er systemet klar til afspilning.
Sådan ændres indstillingen manuelt
Se "Brug af opsætningsmenuen" (side 28).
For at afslutte hurtig opsætning
Hold SHIFT nede, og tryk på SETUP.
Bemærk!
Vejledningsmeddelelsen vises, når du tænder for systemet første gang, eller efter du har udført [RESET] (se "Sæt opsætningsmenuens indstillinger tilbage til standardindstillingerne" på side 59).
1CHINESE
20
DA
Ændring af visningstilstanden
Tryk på DISPLAY flere gange, mens systemet er slukket.
Hver gang du trykker på knappen, ændres skærmtilstanden på følgende måde:
Demonstration
Meddelelserne om de vigtigste funktioner i dette system ruller hen over displayet.
Ingen skærm (Strømsparetilstand)
Skærmen er slukket for at spare strøm.
Disk/USB-afspilning
Inden brug af USB­enheden
Oplysninger om kompatible USB­enheder finder du i "Websteder med oplysninger om kompatible enheder" (side 11). Du kan kun bruge din iPhone/iPod sammen med dette system via BLUETOOTH-tilslutning.
Basisafspilning
1 Tryk på FUNCTION gentagne
gange for at vælge "DVD/CD" eller "USB".
2 Klargør afspilningskilden.
For DVD/CD-funktion:
Tryk på på enheden for at åbne diskskuffen og anbringe disken i den med mærkaten opad.
Disk/USB-afspilning
Når du afspiller en 8cm-disk, f.eks. en CD-single, skal du placere den i den inderste cirkel af skuffen.
Tryk på på enheden igen for at lukke diskskuffen.
Undgå at tvinge diskskuffen ind for at lukke den, da det kan forårsage en funktionsfejl.
21
DA
For USB-funktion:
Tilslut en USB-enhed til -porten (USB).
Bemærk!
Du kan bruge en USB-adapter (medfølger ikke) til at tilslutte USB-enheden til enheden, hvis USB-enheden ikke kan sættes i -porten (USB).
3 (Kun )
Tryk på MEDIA MODE gentagne gange for at vælge den medietype ([MUSIC]/[VIDEO]), du ønsker.
4 Tryk på for at starte afspilning.
Andre betjeninger
For at Handling
Stoppe afspilning Tryk på . Holde pause i
afspilning Genoptage
afspilning eller vende tilbage til normal afspilning
Slette et genoptagelsespunkt
Vælg et spor, en fil, et kapitel eller en scene
Afspilning fra en bestemt fil
1 Tryk på MEDIA MODE gentagne
gange for at vælge [MUSIC] eller [VIDEO].
DA
22
Tryk på .
Tryk på .
Tryk to gange på .
Tryk på eller under afspilning.
Eller hold SHIFT nede, og tryk på de numeriske knapper, og tryk derefter på .
(Handling kan være forbudt af disk eller USB-enhed)
2 Tryk på SEARCH for at få vist
mappelisten.
3 Tryk på / flere gange for at
vælge den ønskede mappe.
4 Tryk på for at få vist fillisten.
5 Tryk på / flere gange for at
vælge den ønskede fil, og tryk derefter på .
Anden betjening i forbindelse med afspilning
Ikke alle diske og filer understøtter funktionerne.
For at Handling
Se DVD-menu Tryk på DVD/TUNER
Se mappelisten eller fillisten
Vend tilbage til mappelisten fra fillisten
MENU. Tryk på SEARCH.
Tryk på SEARCH igen for at lukke mappe- eller fillisten.
Tryk på RETURN.
For at Handling
Find et punkt hurtigt i hurtigt fremad- eller hurtigt tilbage-tilstand (låst søgning).
Se billede for billede (slowmotion­afspilning)
Tryk på eller under afspilning.
Hver gang du trykker på eller , ændres afspilningshastigheden.
Tryk på , og tryk derefter på eller .
Hver gang du trykker på
eller , ændres
afspilningshastigheden.
Søgning efter et bestemt nummer
Hold SHIFT nede, og tryk på de numeriske knapper for at vælge det nummer, du vil afspille, og tryk derefter på .
Søge ved brug af knappen SEARCH
1 Tryk på SEARCH for at få vist
nummerlisten.
2 Tryk på / flere gange for at
vælge det nummer, du vil afspille, og tryk derefter på .
2 Hold SHIFT nede, og tryk på de
numeriske knapper for at vælge ønsket titel, kapitel, scene, nummer eller indeksnummer, og tryk derefter på .
Afspilning starter.
Bemærk!
For VIDEO-CD med PBC-afspilning skal du trykke på SEARCH for at søge efter scenen.
For VIDEO-CD uden PBC-afspilning skal du trykke på SEARCH for at søge efter nummeret eller indekset.
Søgning efter et bestemt sted ved hjælp af tidskode
1 Tryk på SEARCH flere gange under
en afspilning for at vælge tidssøgetilstand.
2 Hold knappen SHIFT nede, og
tryk på de numeriske knapper at indtaste tidszonen, og tryk derefter på .
Eksempel: Hvis du vil finde en scene ved 2 timer, 10 minutter og 20 sekunder, skal du holde SHIFT nede og trykke på 2, 1, 0, 2, 0 ([2:10:20]).
Hvis du laver en fejl, skal du holde SHIFT nede og trykke på CLEAR for at annullere nummeret.
Disk/USB-afspilning
Søgning efter en/et bestemt titel/kapitel/scene/spor/indeks
1 Tryk på SEARCH flere gange
under en afspilning for at vælge søgetilstand.
Søgning ved brug af DVD-menuen
1 Tryk på DVD/TUNER-MENU 2 Tryk på / / / , eller hold
SHIFT nede, tryk på de numeriske knapper for at vælge den titel eller det element, du vil afspille, og tryk derefter på .
23
DA
Ændring af kameravinkler
Tryk på ANGLE flere gange under afspilning for at vælge den ønskede kameravinkel.
Valg af indstilling af undertekster
VIDEO-CD/AUDIO-CD/lydfil
Du kan ændre lydudgangen.
[STEREO]: Stereolyden.
[1/L]/[2/R]: Monolyd fra venstre eller højre kanal.
SUPER VIDEO CD
[1:STEREO]: Stereolyd for lydspor 1.
[1:1/L]/[1:2/R]: Monolyd fra venstre eller højre kanal for lydspor 1.
[2:STEREO]: Stereolyd for lydspor 2.
[2:1/L]/[2:2/R]: Monolyden fra venstre eller højre kanal for lydspor 2.
Tryk på undertekster flere gange under afspilning for at vælge det ønskede sprog til undertekster eller for at deaktivere undertekster.
Ændring af sprog/lyd
Tryk på AUDIO flere gange under afspilning for at vælge det ønskede lydformat eller den ønskede tilstand.
DVD VIDEO
Du kan vælge mellem lydformat og sprog, når en kilde indeholder flere lydformater eller flersproget lyd. Når der vises 4 cifre, angiver de en sprogkode. Oplysninger om, hvilket sprog koden repræsenterer, findes i afsnittet "Liste over sprogkoder" (side 65). Når det samme sprog vises to eller flere gange, er DVD-VIDEO optaget med flere lydformater.
Afspilning af en VIDEO-CD med PBC-funktioner
Du kan bruge funktionen PBC (Playback Control) til at nyde de interaktive funktioner i VIDEO-CD (VIDEO-CD version 2.0 og Super VCD).
1 Tryk på for at afspille en
VIDEO-CD med PBC-funktioner.
PBC-menuen vises på TV-skærmen.
2 Hold SHIFT nede, og tryk på de
numeriske knapper for at vælge det elementnummer, du vil afspille, og tryk derefter på .
3 Fortsæt afspilning i henhold til
vejledningen i menuen.
Bemærk!
PBC-afspilning annulleres, når gentaget afspilning aktiveres.
Sådan annulleres PBC-afspilning
1 Tryk på eller , eller hold
SHIFT nede, og tryk derefter på de numeriske knapper for at vælge et nummer, når afspilning er stoppet.
24
DA
2 Tryk på eller .
Afspilningen starter fra det valgte nummer.
Sådan vender du tilbage til PBC-afspilning
Tryk på to gange, og tryk derefter på .
Genoptagelse af afspilning med flere diske
Dette system kan lagre afspilningsgenoptagelsespunkter for op til 6 diske og genoptager afspilning, når du isætter den samme disk igen. Hvis du gemmer et afspilningsgenoptagelsespunkt for den
7. disk, slettes genoptagelsespunktet for den første disk. Hvis du vil aktivere denne funktion, skal du indstille [MULTI-DISC RESUME] i [SYSTEM SETUP] til [ON] (side31).
Bemærk!
Hvis du vil afspille fra starten af disken, skal du trykke på to gange og derefter trykke på .
Brug af afspilningstilstand
Afspilning i sekventiel rækkefølge (Normal afspilning)
Tryk på PLAY MODE flere gange, når afspilningen er stoppet.
Under afspilning af en disk
[DISC]: Afspiller disken.
[FOLDER]*: Afspiller alle kompatible filer i en angivet mappe på disken.
* Kan ikke vælges til AUDIO-CD.
Ved afspilning af en USB-enhed
[ONE USB DEVICE]: Afspiller USB-enheden.
[FOLDER]: Afspiller alle kompatible lydfiler i en angivet mappe på USB-enheden.
Bemærk!
"FLDR"- og "SHUF"-lys er slukket på displayet, når Normal afspilning er sat til [DISC] eller [ONE USB DEVICE].
"FLDR" lyser i skærmpanelet, når Normal afspilning er indstillet til [FOLDER].
Disk/USB-afspilning
Afspilning i vilkårlig rækkefølge (Blandet afspilning)
Tryk på PLAY MODE flere gange, når afspilningen er stoppet.
Under afspilning af en disk
[DISC (SHUFFLE)]: Blander alle lydfiler i vilkårlig rækkefølge på disken.
25
DA
[FOLDER (SHUFFLE)]*: Blander alle lydfiler i en angivet mappe på disken.
* Kan ikke vælges til AUDIO-CD.
Ved afspilning af en USB-enhed
[ONE USB DEVICE (SHUFFLE)]: Blander alle lydfiler i vilkårlig rækkefølge på USB-enheden.
[FOLDER (SHUFFLE)]: Blander alle lydfiler i en angivet mappe på USB-enheden.
Bemærk!
"SHUF" lyser i skærmpanelet, når Vilkårlig afspilning er indstillet til [DISC (SHUFFLE)] eller [ONE USB DEVICE (SHUFFLE)].
"FLDR" og "SHUF" lyser på displayet, når afspilning i vilkårlig rækkefølge er indstillet til [FOLDER (SHUFFLE)].
Vilkårlig afspilning kan ikke udføres for videofiler.
Vilkårlig afspilning annulleres, når du:
— åbner diskskuffen. — udfører synkroniseret overførsel: — skifter Media Mode.
Vilkårlig afspilning kan blive annulleret, når du vælger en mappe eller et nummer, der skal afspilles.
Sådan afspiller du flere gange (Gentag afspilning)
Tryk flere gange på REPEAT.
Afhængigt af typen af disken eller filen er nogle indstillinger måske ikke tilgængelige.
[OFF]: Afspiller ikke flere gange.
[ALL]: Gentager alle numre eller filer i den valgte afspilningstilstand.
[DISC]: Gentager alt indhold (kun DVD-VIDEO og VIDEO-CD).
[TITLE]: Gentager den aktuelle titel (kun DVD-VIDEO).
[CHAPTER]: Gentager det aktuelle kapitel (kun DVD-VIDEO).
[TRACK]: Gentager det aktuelle nummer.
[FILE]: Gentager den aktuelle videofil.
DA
26
Sådan annulleres Gentag afspilning
Tryk på REPEAT flere gange for at vælge [OFF].
Bemærk!
" " lyser i skærmpanelet, når Gentag afspilning er indstillet til [ALL] eller [DISC].
" " lyser i skærmpanelet, når Gentag afspilning er indstillet til [TITLE], [CHAPTER], [TRACK] eller [FILE].
Du kan ikke udføre Gentag afspilning med VIDEO-CD under PBC-afspilning.
Afhængigt af DVD-VIDEOEN kan du ikke udføre Gentag afspilning.
Gentag afspilning annulleres, når du:
— slukker systemet (kun DVD-VIDEO og
VIDEO-CD). — åbner diskskuffen. — skifter funktion (kun DVD-VIDEO og
VIDEO-CD). — udfører synkroniseret overførsel: — skifter Media Mode.
Begrænsning af afspilning af disken (børnesikring)
Du kan begrænse afspilning af DVD-VIDEOER med et foruddefineret niveau. Sekvenser kan springes over eller skiftes ud med andre sekvenser.
1 Når afspilningen er stoppet, skal
du holde SHIFT nede og trykke på SETUP.
2 Tryk på / flere gange for at
vælge [SYSTEM SETUP], og tryk derefter på .
3 Tryk på / flere gange for at
vælge [PARENTAL CONTROL], og tryk derefter på .
4 Hold SHIFT nede, og tryk på
taltasterne for at indtaste eller genindtaste din 4-cifrede adgangskode, og tryk derefter på .
5 Tryk på / flere gange for at
vælge [STANDARD], og tryk derefter på .
6 Tryk på / flere gange for at
vælge et geografisk område som afspilningsbegrænsningen, og tryk derefter på .
Området er valgt. Når du vælger [OTHERS], skal du
indtaste områdekoden for det ønskede geografiske område i henhold til "Børnesikring - liste over områdekoder" (side 66) ved at holde SHIFT nede og trykke på de numeriske knapper.
7 Tryk på / flere gange for at
vælge [LEVEL], og tryk derefter på .
8 Tryk på / flere gange for at
vælge det ønskede niveau, og tryk derefter på .
Jo lavere værdi, jo strengere begrænsning.
Deaktivering af børnesikringsfunktionen
Indstil [LEVEL] til [OFF] i trin 8.
Hvis du glemmer din adgangskode
Fjern disken, og gentag trin 1 til 3 af "Begrænsning af afspilning af disken (børnesikring)" (side 26). Hold SHIFT nede, og tryk på nummertasterne for at indtaste en adgangskode "199703", og tryk derefter på . Følg vejledningen på skærmen, og indtast en ny 4-cifret adgangskode. Isæt derefter disken igen, og tryk på . Du skal angive den nye adgangskode igen.
Visning af oplysninger om en disk og USB-enhed
Oplysninger på TV-skærmen
Tryk på DISPLAY flere gange under afspilning.
Disk/USB-afspilning
Afspilning af en disk, hvor børnesikring er angivet
1 Indsæt disken, og tryk på
Når skærmen til indtastning af adgangskoden vises på TV-skærmen.
2 Hold SHIFT nede, og tryk på
taltasterne for at indtaste eller genindtaste din 4-cifrede adgangskode, og tryk derefter på .
Systemet starter afspilning.
Oplysninger om afspilning
Afspilningstid og resterende tid
.
BithastighedMedietypeAfspilningsstatusTitel1)/nummer/filnavn  Album1)/mappenavn2)/kapitel/
indeksnummer
Kunstnernavn
Vises, når der afspilles en lydfil.
1)2)
2)
27
DA
1)
Hvis en lydfil har et ID3-tag, viser systemet
et albumnavn/titelnavn/kunstnernavn på baggrund af ID3-taggets oplysninger. Systemet understøtter ID3 version
1.0/1.1/2.2/2.3.
2)
Hvis navnet indeholder tegn, der ikke kan
vises, vises de som "_".
Bemærk!
Afhængig af den viste kilde
— vises nogle oplysninger muligvis ikke. — kan nogle tegn ikke vises.
Afhængig af afspilningstilstanden kan de viste oplysninger være anderledes.
Visning af lydformatoplysningerne i DVD-VIDEOER og videofiler
Tryk på AUDIO under afspilningen.
Oplysninger på displayet
Tryk på DISPLAY flere gange, mens systemet er tændt.
Du kan få vist oplysningerne på følgende måde:
Afspilningstid/resterende afspilningstid for et nummer, titel, kapitel
scenenummer
filnavn, mappenavn
titel, kunstner og albumoplysninger
Bemærk!
Navnet på disken eller nummeret kan muligvis ikke vises, afhængigt af tegnene.
Spilletiden for audio- og videofiler vises muligvis ikke korrekt.
Den forløbne afspilningstid for en lydfil, der er kodet med VBR (variabel bithastighed), vises ikke korrekt.
Brug af opsætningsmenuen
Du kan foretage forskellige justeringer af elementer, f.eks. billede og lyd. De elementer, der vises, kan variere fra land til land og område til område.
Bemærk!
Afspilningsindstillinger, der er gemt på disken, har forrang over indstillingerne på opsætningsmenuen. Derfor kan nogle af funktionerne i opsætningsmenuen muligvis ikke udføres.
1 Når afspilningen er stoppet i
CD/DVD- eller USB-funktion, skal du holde SHIFT nede og trykke på SETUP.
Opsætningsmenuen vises på TV-skærmen.
2 Tryk på / flere gange for at
vælge [LANGUAGE SETUP], [VIDEO SETUP], [AUDIO SETUP], [SYSTEM SETUP] eller [HDMI SETUP], og tryk derefter på .
3 Tryk på / flere gange for at
vælge det ønskede element, og tryk derefter på .
4 Tryk på / flere gange for at
vælge den ønskede indstilling, og tryk derefter på .
Indstillingen vælges, og opsætningen fuldføres.
28
Afslutning af menuen
Hold SHIFT nede, og tryk på SETUP.
DA
Indstilling af sproget
– [LANGUAGE SETUP]
Indstilling af TV-skærmen
– [VIDEO SETUP]
[OSD]
Angiver det sprog, der skal vises på skærmen.
[MENU]
Angiver sproget for DVD-menuen.
[AUDIO]
Skifter sproget for lydsporet. Når du vælger [ORIGINAL], vælges det prioriterede sprog på disken.
[SUBTITLE]
Skifter sprog på undertekster i DVD­VIDEOEN. Når du vælger [AUDIO FOLLOW], ændres sproget for underteksterne, så det passer til det sprog, som du valgte for lydsporet.
Bemærk!
Hvis du vælger [OTHERS] i [MENU], [AUDIO], og [SUBTITLE], skal du indtaste en sprogkode fra "Liste over sprogkoder" (side 65) ved brug af de numeriske knapper.
[TV TYPE]
[16:9]: Vælger dette, når du tilslutter
et widescreen-TV eller et TV med widescreen-funktion.
Disk/USB-afspilning
[4:3 LETTER BOX]: Vælger dette, når du tilslutter et TV med 4:3-skærm eller et TV med widescreen-funktion. Dette indstilling viser et bredt billede med sorte bjælker øverst og nederst på skærmen.
[4:3 PAN SCAN]: Vælger dette, når du tilslutter et TV med 4:3-skærm eller et TV med widescreen-funktion. Denne indstilling viser et billede i fuld højde på hele skærmen med beskårne sider.
[4:3 OUTPUT]
[FULL]: Vælg denne indstilling, når
du tilslutter et TV med widescreen­funktion. Viser et 4:3-billede i formatet 16:9 på et widescreen-TV.
29
DA
[NORMAL]: Ændrer billedets størrelse, så det passer til skærmens størrelse med det oprindelige billedformat. Denne indstilling viser sorte striber på venstre og højre side, hvis du får vist et 4:3-skærmbillede.
[COLOR SYSTEM (VIDEO CD)]
(Bortset fra latinamerikanske, europæiske og russiske modeller)
Angiver farvesystemet (PAL eller NTSC). [AUTO]: Udsender videosignalet i henhold til farvesystemet på disken. Vælg denne indstilling, hvis dit TV anvender et dobbeltsystem. [PAL]: Skifter videosignalet fra en NTSC-disk og udsender det i PAL-system. [NTSC]: Skifter videosignalet fra en PAL-disk og viser det i NTSC-system. Hvis du ønsker yderligere oplysninger, kan du se "Ændring af farvesystemet" (side 20).
[PAUSE MODE]
[AUTO]: Billedet, herunder motiver
i dynamisk bevægelse, vises uden flimren. Vælg normalt denne indstilling. [FRAME]: Billedet, herunder statiske motiver, der ikke bevæger sig dynamisk, vises i høj opløsning.
Angivelse af
lydindstillinger – [AUDIO SETUP]
[AUDIO DRC] (Dynamic Range Compression)
Praktisk, hvis du ser film ved lav lydstyrke om natten.
[OFF]: Fra. [STANDARD]: Det dynamiske område
komprimeres, som tiltænkt under optagelsen.
[TRACK SELECTION]
Giver prioritet til det lydspor, der indeholder flest kanaler, når du afspiller en DVD-VIDEO, hvor der er optaget flere lydformater (PCM, MPEG­audio eller Dolby Digital).
[OFF]: Ingen prioritering angivet. [AUTO]: Prioritering angivet.
[A/V SYNC]
(kun videofiler)
[OFF]: Justerer ikke. [ON]: Justerer forsinkelsen mellem
billede og lyd, når lyden ikke er synkroniseret med den viste billede.
[DOWNMIX]
Vælger lydudgangsformatet til afspilning af en multikanalslyd. [NORMAL]: Udsender multikanalslyd i et 2-kanals stereosignal. [DOLBY SURROUND]: Udsender multikanalslyd i et 2-kanals surroundsignal.
30
DA
Loading...
+ 236 hidden pages