Pentax X5 User guide [pl]

POL
Aparat cyfrowy
Instrukcja obsługi
Aby zapewnić jak najlepsze działanie aparatu, prosimy o zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji obsługi, przed użyciem aparatu.
Dziękujemy za nabycie cyfrowego aparatu fotograficznego PENTAX. Prosimy o zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji w celu poznania wszystkich funkcji aparatu. Prosimy również o zachowanie tej instrukcji, ponieważ stanowi ona przydatne narzędzie ułatwiające wykorzystanie wszystkich możliwości aparatu.
Prawa autorskie
Zdjęcia wykonane przy pomocy aparatu cyfrowego PENTAX do celów innych niż osobiste nie mogą być wykorzystywane bez zezwolenia, co regulowane jest przepisami Ustawy o prawie autorskim. Proszę zwracać wielką uwagę na odnośne przepisy, ponieważ w niektórych przypadkach wprowadzone są ograniczenia również w kwestii zdjęć wykonywanych w celach osobistych podczas demonstracji lub występów bądź zdjęć wystawianych przedmiotów. Zdjęcia wykonane z zamiarem uzyskania praw autorskich również nie mogą być wykorzystywane niezgodnie z zakresem określonym w Ustawie o prawie autorskim.
Znaki handlowe
• Logo SDXC jest znakiem handlowym SD-3C, LLC.
• HDMI, logo HDMI oraz High-Definition Multimedia Interface są znakami
handlowymi lub zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy HDMI Licensing, LLC w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
• Eye-Fi, logo Eye-Fi i Eye-Fi connected są znakami handlowymi firmy Eye-Fi, Inc.
• Nazwa i logo ArcSoft handlowymi firmy ArcSoft Inc. w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
• Microsoft, Windows i Windows Vista są znakami handlowymi firmy Microsoft Corporation zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
• Macintosh i Mac OS są znakami handlowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach.
• Intel, Intel Core i Pentium są znakami handlowymi firmy Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach. Produkt podlega licencji AVC Patent Portfolio License w zakresie osobistego użytku lub użytku w inny sposób niezwiązany z pobieraniem wynagrodzenia, dotyczącej (i) kodowania materiałów wideo zgodnie ze standardem AVC („wideo w standardzie AVC“) i/lub (ii) dekodowanie materiałów wideo w standardzie AVC zakodowanych na własny użytek i/lub uzyskanych od dostawcy materiałów wideo posiadającego licencję w zakresie wideo w standardzie AVC. Licencja w zakresie jakichkolwiek innych sposobów użytkowania nie jest udzielana w sposób wyraźny ani dorozumiany. Dodatkowe informacje można uzyskać w organizacji MPEG LA, L.L.C. Więcej informacji: http://www.mpegla.com.
• Wszystkie inne marki i nazwy produktów są znakami handlowymi i zarejestrowanymi znakami handlowymi właściwych przedsiębiorstw.
• Ten produkt wspiera PRINT Image Matching III. Oprogramowanie PRINT Image Matching umożliwia tworzenie zdjęć zgodnie z intencjami fotografa. Niektóre funkcje nie są dostępne w przypadku drukarek, które nie są zgodne z PRINT Image Matching III. Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Wszystkie prawa zastrzeżone. PRINT Image Matching jest znakiem handlowym Seiko Epson Corporation. Logo PRINT Image Matching jest znakiem handlowym Seiko Epson Corporation.
®
są zarejestrowanymi znakami handlowymi lub znakami
Rejestracja produktu
W trosce o zapewnienie lepszej obsługi prosimy o wypełnienie karty rejestracyjnej produktu, którą można znaleźć na płycie CD-ROM dostarczonej wraz z aparatem lub w witrynie internetowej firmy PENTAX. Dziękujemy za współpracę. Aby uzyskać więcej informacji, patrz „Podłączanie do komputera“ (str.183).
Do użytkowników aparatu
•Nie należy używać ani przechowywać tego urządzenia w pobliżu sprzętu generującego silne promieniowanie elektromagnetyczne lub pola magnetyczne. Silne ładunki statyczne lub pola magnetyczne generowane przez takie urządzenia, jak nadajnik radiowy, mogą zakłócać działanie wyświetlacza, uszkodzić dane zapisane na karcie pamięci, wpływać na wewnętrzne układy aparatu lub powodować jego nieprawidłowe działanie.
•Wyświetlacz ciekłokrystaliczny został wyprodukowany z zastosowaniem najnowszej, wysoce precyzyjnej technologii. Poziom sprawnych pikseli wynosi 99,99% lub więcej, należy więc pamiętać o tym, że 0,01% pikseli może nie świecić lub może świecić mimo, że nie powinny. Zjawisko to nie ma żadnego wpływu na wykonywane zdję
• Ilustracje i zdjęcia wyświetlacza w niniejszej instrukcji mogą siężnić od nabytego produktu.
• Karty pamięci SD, SDHC oraz SDXC są w niniejszej instrukcji obsługi nazywane kartami pamięci SD.
• W tej instrukcji ogólne określenie „komputer“ lub „komputery“ oznacza komputer z systemem Windows lub komputer Macintosh.
• W niniejszej instrukcji termin „bateria“ lub „baterie“ odnosi się do wszystkich typów baterii stosowanych w tym aparacie i jego akcesoriach.
cia.

Bezpieczne używanie aparatu

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo tego aparatu. Podczas używania aparatu należy zwracać szczególną uwagę na informacje oznaczone poniższymi symbolami.
Uwaga
Ostrzeżenie
Ten symbol oznacza, że ignorowanie zaleceń może prowadzić do poważnych obrażeń ciała.
Ten symbol oznacza, że ignorowanie zaleceń może prowadzić do mniejszych lub średnich obrażeń ciała lub uszkodzeń sprzętu.
1
Poznajemy i przygotowujemy aparat
Uwaga
• Nie rozbieraj i nie modyfikuj aparatu. W obudowie znajdują się obszary pod wysokim napięciem, grożące porażeniem prądem.
•Jeżeli obudowa aparatu zostanie otwarta z powodu upadku lub innej przyczyny, nigdy nie dotykaj elementów wewnętrznych. Grozi to porażeniem prądem.
• Owijanie paska wokół szyi jest niebezpieczne. Należy zwracać uwagę, aby pasek nie owijał się dzieciom wokół szyi.
•Jeżeli z aparatu wydobywa się dym lub dziwny zapach, należy natychmiast przerwać używanie aparatu, wyjąć baterie i skontaktować się z najbliższym centrum serwisowym firmy PENTAX. Kontynuowanie używania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
Ostrzeżenie
•Należy trzymać palce z dala od lampy błyskowej podczas korzystania z niej. Może to spowodować oparzenie.
• Nie należy zakrywać tkaniną lampy błyskowej podczas korzystania z niej. Może to spowodować odbarwienie.
Niektóre elementy aparatu nagrzewają się w czasie użytkowania. Występuje ryzyko oparzeń, jeżeli elementy te będą przytrzymywane przez dłuższy czas.
•Jeśli wyświetlacz zostanie uszkodzony, należy uważać na szklane fragmenty. Płynne kryształy nie powinny zetknąć się ze skórą, ani dostać do oczu lub ust.
• Ze względu na indywidualne czynniki lub warunki fizyczne ten aparat może powodować swędzenie, wysypkę lub pęcherze. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nieprawidłowości należy przerwać korzystanie z aparatu i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Informacje o zasilaczu
Uwaga
• Zawsze należy używać zasilacza przeznaczonego wyłącznie do niniejszego aparatu, o określonej mocy i napięciu. Używanie innego zasilacza lub oryginalnego zasilacza z nieprawidłową mocą i napięciem może spowodować pożar, porażenie prądem elektrycznym lub uszkodzenie aparatu. Prawidłowe napięcie prądu zmiennego wynosi 100 - 240 V.
2
• Nie wolno demontować ani modyfikować zasilacza. Grozi to pożarem lub porażeniem prądem.
•Jeżeli z zasilacza zacznie wydobywać się dym lub dziwny zapach albo wystąpią inne nietypowe objawy, należy natychmiast przerwać jego używanie i skontaktować się z centrum serwisowym firmy PENTAX. Kontynuowanie używania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
•Jeżeli do środka zasilacza dostanie się woda, należy skontaktować się z centrum serwisowym firmy PENTAX. Kontynuowanie używania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
• W przypadku zauważenia błyskawic lub usłyszenia grzmotu podczas korzystania z zasilacza należy odłączyć wtyczkę kabla zasilania i przerwać użytkowanie. Próba dalszego użycia zasilacza grozi uszkodzeniem sprzętu, po
•Należy przetrzeć przewód zasilający zasilacza, jeżeli pokryje się kurzem. Obecność kurzu na wtyczce zasilającej grozi pożarem.
żarem lub porażeniem prądem.
Ostrzeżenie
• Nie należy umieszczać lub upuszczać ciężkich przedmiotów na przewód zasilający, ani używać siły do jego wygięcia. Może to spowodować uszkodzenie przewodu. Jeśli przewód zostanie uszkodzony, należy skontaktować się z centrum serwisowym firmy PENTAX.
• Nie należy dotykać ani zwierać obszaru styków wtyczki zasilania, kiedy przewód jest podłączony.
• Nie wolno dotykać wtyczki kabla zasilania wilgotnymi dłońmi. Grozi to porażeniem prądem.
• Nie wolno upuszczać zasilacza ani poddawać go gwałtownym wstrząsom. Może to spowodować uszkodzenie urządzenia.
• Aby zredukować niebezpieczeństwo, należy używać tylko miedzianych przewodów zasilających z certyfikatem CSA/UL typu SPT-2 i co najmniej NO.18 AWG. Jeden koniec przewodu musi mieć zamontowaną na stałe wtyczkę (zgodnie z konfiguracją NEMA), a na drugim końcu musi znajdowa IEC lub jej odpowiednik.
ć się zamontowane na stałe gniazdko określone przez normę
Informacje o bateriach
Uwaga
• Baterie należy przechowywać z dala od małych dzieci. Umieszczenie baterii w ustach może spowodować porażenie prądem elektrycznym.
3
•Jeżeli elektrolit z baterii przedostanie się do oczu, nie trzyj ich. Przepłucz oczy czystą wodą i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Ostrzeżenie
• Aparat jest zasilany czterema alkalicznymi, litowymi lub niklowo-metalowo-wodorowymi (Ni-MH) bateriami typu AA. Nie należy używać baterii innych niż wymienione tutaj. Korzystanie z innych typów baterii może doprowadzić do słabego funkcjonowania aparatu lub do wybuchu baterii, który może być przyczyną pożaru.
• Nie należy ładować żadnych innych baterii niż baterie Ni-MH przeznaczone do wielokrotnego ładowania. Baterie mogą eksplodować lub wywołać pożar. Baterii typu AA przeznaczonych do użycia z tym aparatem, innych niż baterie typu Ni-MH, nie można ładować.
• Nie rozbieraj baterii. Próba rozebrania baterii może być przyczyną wybuchu lub wycieku elektrolitu.
• Przy wymianie baterii należy pamiętać, aby nie stosować baterii różnych marek, typów ani pojemności. Nie należy również jednocześnie stosować starych i nowych baterii. Nieprawidłowe włożenie baterii mo przyczyną wybuchu lub pożaru.
• Baterie należy wkładać prawidłowo, zgodnie z widniejącymi na nich oznaczeniami (+) i (-). Nieprawidłowe włożenie baterii może być przyczyną wybuchu lub pożaru.
• Natychmiast wyjmij baterie z aparatu, jeżeli nagrzeją się lub zaczną dymić. Uważaj, aby się nie oparzyć przy jej wyjmowaniu.
• Nie należy zwierać styków baterii ani wrzucać ich do ognia. Może to być przyczyną wybuchu lub pożaru.
•Jeżeli elektrolit z baterii zetknie się ze skórą lub ubraniem, przepłucz je obficie wodą.
że być
Aparat i akcesoria należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci
Uwaga
• Nie wolno przechowywać aparatu i jego akcesoriów w miejscach dostępnych dla małych dzieci.
1. Gdy produkt upadnie lub gdy jest użytkowany w sposób przypadkowy,
może spowodować poważne uszkodzenia ciała.
2. Zaciśnięcie paska wokół szyi może spowodować uduszenie.
3. Aby zapobiec ryzyku przypadkowego połknięcia małych akcesoriów,
takich jak baterie lub karty pamięci SD, należy je przechowywać z dala
4
od małych dzieci. W przypadku połknięcia akcesoriów należy skontaktować się natychmiast z lekarzem.

Zalecenia dotyczące posługiwania się aparatem

Przed użyciem aparatu
•Wybierając się w podróż, należy zabrać ze sobą kartę gwarancji międzynarodowej dołączoną do zestawu. Może to być przydatne w przypadku wystąpienia problemów za granicą.
•Jeśli aparat nie był używany przez dłuższy okres czasu lub jest przygotowywany do ważnej sesji zdjęciowej (na przykład ślub lub podróż), zaleca się przeprowadzenie przeglądu aparatu. Nie ma gwarancji zachowania zdjęć i dźwięku, jeśli nagrywanie, odtwarzanie lub przesyłanie danych do komputera nie jest możliwe ze względu na niesprawne działanie aparatu lub nośnika nagrywania (karta pamięci SD) itp.
• Obiektyw tego aparatu nie jest wymienny. Obiektyw nie jest wyjmowany.
Zalecenia dotyczące przenoszenia aparatu i posługiwania się nim
• Nie wolno wystawiać aparatu na działanie wysokich temperatur lub du wilgotności. Nie wolno pozostawiać aparatu w pojeździe, ponieważ może w nim panować bardzo wysoka temperatura.
•Uważaj, aby nie wystawiać aparatu na silne wstrząsy, uderzenia lub ciśnienie. Przy transportowaniu aparatu za pomocą motocykla, samochodu, łodzi itp. należy go zabezpieczyć poduszką. Jeżeli aparat został poddany działaniu silnych wibracji, wstrząsów lub silnego nacisku, należy oddać go do najbliższego centrum serwisowego firmy PENTAX w celu sprawdzenia.
• Zakres tolerowanych temperatur dla aparatu wynosi 0°C do 40°C (32°F do 104°F).
•Wyświetlacz może stać się czarny w wysokiej temperaturze, ale powróci do normy po zmniejszeniu się temperatury.
• Czas reakcji wyświetlacza wydłuża się przy niskich temperaturach. Jest to związane z właściwościami ciekłych kryształów i nie jest usterką.
•Jeżeli aparat jest wystawiany na gwałtowne zmiany temperatury, w jego wnętrzu i na obudowie może skrapla aparat należy włożyć do opakowania lub torby plastikowej i wyjąć go dopiero po zrównaniu temperatury aparatu i otoczenia.
• Chronić aparat przed zanieczyszczeniami, błotem, piaskiem, pyłami, wodą, toksycznymi gazami oraz solą. Mogłyby one spowodować uszkodzenie aparatu. Wytrzeć aparat z kropli deszczu lub wody.
ć się para wodna. W takim przypadku
żej
5
• Nie należy naciskać wyświetlacza z nadmierną siłą. Może to spowodować
Przełącznik
zabezpieczenia
przed zapisem
jego pęknięcie lub nieprawidłowe działanie.
•Należy zachować ostrożność, aby nie dokręcać nadmiernie śruby statywu podczas korzystania ze statywu.
Czyszczenie aparatu
• Do czyszczenia aparatu nie wolno używać rozpuszczalników organicznych, takich jak rozcieńczalnik, alkohol czy benzyna.
• Aby usunąć kurz z obiektywu należy stosować pędzelek. Nie wolno używać pojemnika ze sprężonym powietrzem, gdyż może to spowodować uszkodzenie obiektywu.
Przechowywanie aparatu
• Nie należy przechowywać aparatu w pobliżu środków konserwujących lub chemikaliów. Przechowywanie w wysokiej temperaturze i w wysokiej wilgotności może spowodować pojawienie się na aparacie pleśni. Wyjmij aparat z futerału i odłóż go do przechowania w suchym i dobrze przewietrzanym miejscu.
Należy unikać używania lub przechowywania aparatu w miejscach, gdzie może wystąpić szkodliwe działanie prądu stałego lub zakłóceń elektrycznych.
•Należy unikać używania lub przechowywania aparatu w miejscach, gdzie występują nagłe zmiany temperatur, skraplanie cieczy lub narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
•Należy wykonywać okresowe przeglądy, co 1 rok do 2 lat, w celu zapewnienia wysokiej jakości działania aparatu.
Inne środki ostrożności
• Karta pamięci SD jest wyposażona w przełącznik zabezpieczenia przed zapisem. Ustawienie przełącznika w pozycji LOCK uniemożliwia zapis nowych danych, usunięcie istniejących danych i sformatowanie karty w aparacie lub na komputerze. r pojawia się na wyświetlaczu, kiedy karta jest zabezpieczona przed zapisem.
•Należy zachować ostrożność, kiedy karta pamięci SD jest wyjmowana natychmiast po użyciu aparatu, ponieważ może być gorąca.
6
• Pokrywka karty powinna pozostać zamknięta, nie wolno wyjmować karty ani wyłączać zasilania w trakcie odtwarzania zdjęć lub zapisywania ich na karcie, albo kiedy aparat jest połączony z komputerem poprzez kabel USB. Może to spowodować utratę danych lub uszkodzenie karty.
• Kart pamięci SD nie należy zginać, bądź poddawać silnym wstrząsom. Nie wolno ich również wystawiać na działanie wody i wysokiej temperatury.
• Nie wolno wyjmować karty pamięci SD podczas formatowania, ponieważ może to spowodować uszkodzenie karty.
• Dane przechowywane na karcie pamięci SD mogą zostać utracone w poniższych sytuacjach. Firma nie ponosi żadnej odpowiedzialności za usunięte dane (1) w wyniku nieprawidłowej obsługi karty pamięci SD przez użytkownika. (2) spowodowane wystawieniem karty pamięci SD na działanie
wyładowań elektrostatycznych lub zakłóceń elektrycznych.
(3) kiedy karta pamięci SD nie jest u
żywana przez dłuższy czas.
(4) w przypadku wyjęcia karty pamięci SD lub baterii podczas uzyskiwania
dostępu do karty.
• Przechowywane dane mogą ulec uszkodzeniu, jeśli karta pamięci nie była wykorzystywana przez długi czas. Bardzo ważne dane należy regularnie zapisywać jako kopie zapasowe na komputerze.
• Nowe lub używane w innym aparacie karty pamięci SD należy sformatować. Patrz „Formatowanie pamięci“ (str.162).
• Uwaga: Usunięcie danych lub sformatowanie karty pamięci SD lub pamięci wbudowanej nie spowoduje całkowitego usunięcia oryginalnych danych. Skasowane pliki można czasami odzyskać za pomocą dostępnego w handlu oprogramowania. Zapewnienie prywatności tych danych należy do odpowiedzialności użytkownika.
7

Spis treści

Bezpieczne używanie aparatu ..........................................................1
Zalecenia dotyczące posługiwania się aparatem .............................5
Spis treści ......................................................................................... 8
Układ instrukcji obsługi ................................................................... 15
Cechy aparatu ..................................................................................... 16
Sprawdzanie zawartości opakowania.............................................19
Nazwy elementów .......................................................................... 20
Opis elementów sterowania ...........................................................21
Informacje na monitorze .................................................................22
Przygotowanie 29
Mocowanie pokrywki obiektywu i paska .......................................... 29
Zasilanie aparatu................................................................................. 30
Wkładanie baterii ............................................................................ 30
Użycie zasilacza ............................................................................. 32
Wkładanie karty pamięci SD .............................................................. 34
Włączanie i wyłączanie aparatu .........................................................36
Włączanie w trybie odtwarzania .....................................................37
Ustawienia początkowe ......................................................................38
Ustawianie języka interfejsu ........................................................... 38
Ustawianie daty i czasu ..................................................................41
Ustawianie korekcji dioptrycznej wizjera .........................................43
Podstawowe funkcje 44
Przedstawienie funkcji przycisków ................................................... 44
Tryb A ...........................................................................................44
Tryb Q .......................................................................................... 46
Przełączanie między trybem A i trybem Q ................................. 48
8
Ustawianie funkcji aparatu.................................................................49
Obsługa menu ................................................................................ 49
Lista menu ...................................................................................... 52
Robienie zdjęć 56
Robienie zdjęć..................................................................................... 56
Trzymanie aparatu..........................................................................56
Ustawianie pozycji wyświetlacza .................................................... 56
Robienie zdjęć ................................................................................57
Użycie funkcji wykrywania twarzy................................................... 61
Robienie zdjęć z ustawieniami niestandardowymi
(tryb Program) ..........................................................................62
Robienie zdjęć w trybie podstawowym (Tryb zielony) ....................62
Użycie funkcji zoom ........................................................................64
Ustawianie ekspozycji .................................................................... 67
Wybieranie trybu robienia zdjęć........................................................ 68
Tryby obrazu ................................................................................... 68
Tryby H ....................................................................................... 69
Tryby ekspozycji ............................................................................. 71
żne metody fotografowania........................................................... 72
Umieszczanie zdjęć w ramkach
(tryb Dodawanie ramki) ............................................................ 72
Użycie funkcji Cyfrowy szeroki
(tryb Cyfrowy szeroki) ..............................................................73
Robienie zdjęć panoramicznych
(tryb Panorama cyfrowa).......................................................... 75
Fotografowanie zwierząt (Tryb zwierząt)........................................77
Użycie trybu a (Ręczna ekspozycja) ............................................. 79
Użycie trybu A (USER) .............................................................. 80
Ustawianie funkcji robienia zdjęć......................................................82
Wybieranie trybu błysku .................................................................82
Wybieranie trybu rejestracji ............................................................84
9
Wybieranie trybu ostrości ............................................................... 86
Ustawianie menu [A Tryb nagryw.] ...............................................89
Wybieranie ustawień automatycznego ustawiania ostrości............ 89
Ustawianie funkcji Odcienie zdjęcia ...............................................91
Wybieranie rozdzielczości .............................................................. 92
Wybieranie jakości zdjęć ................................................................93
Ustawianie balansu bieli .................................................................94
Ustawianie sposobu pomiaru ekspozycji ........................................ 96
Ustawianie czułości ........................................................................ 97
Ustawianie zakresu ISO AUTO ...................................................... 98
Kompensacja mocy lampy błyskowej ............................................. 99
Kompensacja jasności (Ustaw. D-range) .......................................99
Ustawianie funkcji redukcji drgań ................................................. 100
Przełączanie funkcji wykrywania twarzy .......................................101
Ustawianie funkcji rozpoznawania mrugnięć................................102
Ustawianie funkcji natychmiastowego podglądu ..........................103
Ustawianie ostrości zdjęcia (ostrość) ...........................................103
Ustawianie nasycenia kolorów/odcienia
(Nasycenie/Tonowanie) ......................................................... 103
Ustawianie kontrastu zdjęcia (kontrast) ........................................104
Ustawianie funkcji nanoszenia daty.............................................. 104
Ustawianie funkcji Wzbogacanie IQ .............................................105
Ustawianie zielonego przycisku.................................................... 106
Nagrywanie filmów ........................................................................... 109
Wybieranie trybu nagrywania filmów ............................................109
Nagrywanie filmu ..........................................................................111
Szybkie nagrywanie filmu przy użyciu przycisku Film ..................112
Użycie funkcji Film poklatkowy .....................................................113
Użycie funkcji Film z dużą szybk. .................................................114
Ustawianie menu [C Film] ...........................................................114
Wybieranie rozdzielczości i szybkości klatek filmu .......................115
Ustawianie funkcji Movie SR (redukcja drgań filmu) ....................116
Tłumienie szumu wiatru podczas nagrywania filmów
(Tłumienie wiatru)...................................................................116
10
Zapamiętywanie ustawień (pamięć) ................................................ 117
Odtwarzanie i kasowanie zdjęć 119
Odtwarzanie zdjęć.............................................................................119
Odtwarzanie zdjęć ........................................................................ 119
Odtwarzanie filmów ......................................................................120
Wyświetlanie wielu zdjęć..............................................................121
Użycie funkcji odtwarzania ........................................................... 123
Pokaz slajdów...............................................................................125
Obracanie zdjęcia......................................................................... 127
Odtwarzanie z powiększeniem ..................................................... 128
Usuwanie zdjęć .................................................................................129
Kasowanie pojedynczego zdjęcia.................................................129
Usuwanie wybranych zdjęć ..........................................................129
Usuwanie wszystkich zdjęć ..........................................................131
Zabezpieczanie zdjęć przed usunięciem (Zabezpiecz) ................131
Łączenie aparatu z urządzeniami AV .............................................. 134
Podłączanie aparatu do gniazda wejścia wideo ...........................134
Podłączanie aparatu do złącza HDMI ..........................................136
Edytowanie i drukowanie zdjęć 137
Edytowanie zdjęć ..............................................................................137
Zmiana wielkości zdjęcia (zmiana wielkości) ................................137
Przycinanie zdjęć..........................................................................138
Rozciąganie zaznaczonego przez użytkownika obszaru
zdjęcia (Filtr Rozciąganie) ......................................................139
Przetwarzanie zdjęć w celu pomniejszenia twarzy ....................... 140
Użycie filtrów cyfrowych ...............................................................142
Użycie filtru HDR ..........................................................................145
Tworzenie kolażu..........................................................................146
Kompensacja efektu czerwonych oczu ........................................149
Dodawanie ramki (zdjęcia z ramkami)..........................................150
11
Edytowanie filmów ........................................................................153
Kopiowanie zdjęć..........................................................................156
Ustawienia drukowania (DPOF) .......................................................159
Drukowanie pojedynczego zdjęcia ...............................................159
Drukowanie wszystkich zdjęć.......................................................161
Ustawienia 162
Ustawienia aparatu ...........................................................................162
Zmiana menu [W Ustawienie] .......................................................162
Formatowanie pamięci .................................................................162
Zmiana ustawień dźwięku ............................................................163
Zmiana daty i czasu......................................................................164
Ustawianie czasu na świecie ........................................................166
Ustawianie rozmiaru tekstu w menu .............................................168
Zmiana języka interfejsu...............................................................169
Zmiana reguły nazewnictwa folderu ............................................. 169
Zmiana systemu nazewnictwa plików...........................................172
Zmiana formatu sygnału wyjścia wideo ........................................ 173
Wybieranie formatu wyjścia sygnału HDMI ..................................174
Ustawianie komunikacji Eye-Fi ..................................................... 175
Ustawianie jasności wyświetlacza ................................................176
Użycie funkcji oszczędzania energii .............................................176
Ustawianie funkcji automatycznego wyłączania ...........................177
Ustawianie funkcji Szybki zoom ...................................................178
Ustawianie podpowiedzi ...............................................................178
Ustawianie typu baterii .................................................................179
Zmiana ekranu powitania .............................................................179
Korekcja uszkodzonych pikseli czujnika obrazu
(Odwzorowanie pikseli) ..........................................................180
Ustawianie skrótu odtwarzania .....................................................181
Przywrócenie ustawień domyślnych (reset) .................................182
12
Podłączanie do komputera 183
Podłączanie do komputera ..............................................................183
Ustawianie trybu połączenia USB ................................................183
Podłączanie aparatu do komputera ..............................................184
Odłączanie aparatu od komputera ...............................................185
Korzystanie z dostarczonego oprogramowania ............................186
Wymagania systemowe ................................................................ 186
Instalowanie oprogramowania ......................................................188
Korzystanie z oprogramowania MediaImpression pod
systemem operacyjnym Windows..........................................191
Korzystanie z oprogramowania MediaImpression
w komputerach Macintosh ..................................................... 192
Transfer zdjęć za pomocą karty Eye-Fi ........................................... 194
Załącznik 196
Funkcje dostępne dla poszczególnych trybów robienia zdjęć.....196
Komunikaty .......................................................................................201
Rozwiązywanie problemów..............................................................203
Ustawienia domyślne .......................................................................205
Lista miast czasu na świecie ...........................................................211
Dane techniczne................................................................................212
GWARANCJA ....................................................................................218
Indeks.................................................................................................224
13
Sposób obsługi przycisku sterowania został przedstawiony w tej
4
3
5
2
instrukcji za pomocą ilustracji, takich jak te znajdujące się poniżej.
Symbole używane w niniejszej instrukcji obsługi zostały opisane poniżej.
14
1
Tryb
A
Tryb Q
wskazuje numer strony z wyjaśnieniem czynności.
wskazuje użyteczną informację.
wskazuje środki ostrożności związane z obsługą aparatu.
Ten tryb jest przeznaczony do robienia zdjęć oraz nagrywania filmów. Tryb służący do fotografowania jest w tej instrukcji nazywany „trybem robienia zdjęć“, a tryb służący do nagrywania filmów nosi nazwę „trybu nagrywania filmów“.
Tryb ten jest przeznaczony do oglądania zdjęć i odtwarzania filmów.

Układ instrukcji obsługi

Instrukcja obsługi zawiera następujące rozdziały.
1 Przygotowanie –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Rozdział ten opisuje wszystkie czynności, jakie należy wykonać po zakupieniu aparatu i przed rozpoczęciem robienia zdjęć. Należy zapoznać się z treścią tego rozdziału i postępować zgodnie z instrukcjami.
2 Podstawowe funkcje ––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Rozdział wyjaśnia podstawowe zasady obsługi, takie jak posługiwanie się przyciskami i sposób korzystania z menu. Więcej szczegółów można znaleźć w następujących rozdziałach.
3 Robienie zdjęć –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Rozdział wyjaśnia różne sposoby robienia zdjęć i działanie podstawowych funkcji.
4 Odtwarzanie i kasowanie zdjęć––––––––––––––––––––––––––––
Rozdział wyjaśnia sposób odtwarzania zdjęć i filmów w aparacie lub na ekranie telewizora, a także sposób ich usuwania z aparatu.
5 Edytowanie i drukowanie zdjęć –––––––––––––––––––––––––––
Rozdział wyjaśnia sposób drukowania zdjęć i ich edycji w aparacie.
6 Ustawienia ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Rozdział opisuje ustawianie różnych funkcji aparatu.
7Podłączanie do komputera –––––––––––––––––––––––––––––––
Rozdział przedstawia sposób podłączania aparatu do komputera, a także zawiera instrukcje instalacji i ogólny przegląd dostarczonego oprogramowania.
8Załącznik ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
W tym rozdziale przedstawiono sposoby rozwiązywania problemów oraz udostępniono różne informacje.
1
2
3
4
5
6
7
8
15

Cechy aparatu

Podpowiedzi trybu robienia zdjęć są wyświetlane na palecie trybów robienia zdjęć, a podpowiedzi trybu odtwarzania – na palecie trybów odtwarzania (str.68, str.123).
Użyj trybu zielonego, aby w prosty sposób robić zdjęcia
ze standardowymi ustawieniami (str.62).
Oprócz podstawowych funkcji robienia zdjęć niniejszy aparat oferuje wiele trybów pracy do fotografowania w różnych sytuacjach. Ten rozdział przedstawia sposoby najlepszego wykorzystania najważniejszych funkcji aparatu. Aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi obsługi aparatu, przejdź do stron zawierających opis poszczególnych funkcji.
Proste w nawigacji funkcje robienia i odtwarzania zdjęć!
Przyjazna dla użytkownika konstrukcja zapewnia łatwą obsługę przy użyciu kilku przycisków. Wybierając odpowiednią ikonę, można przejść do trybu robienia zdjęć ( odpowiednie ustawienia dla danej sytuacji. Można również przejść do trybu odtwarzania ( skorzystać z różnych funkcji odtwarzania i edycji. Na monitorze wyświetlane są podpowiedzi, które pozwalają sprawdzić funkcje dostępne w poszczególnych trybach i poznać sposób ich użycia.
str.68) i dobrać
str.123, str.137) i
16
Idealny do portretów!
Funkcja wykrywania twarzy (str.61)Tryby umożliwiające uzyskanie niesamowitych zdjęć
ludzi (str.68)
Aby ozdobić zdjęcia ramką
Niniejszy aparat wyposażono w funkcję wykrywania twarzy, która wykrywa twarze na ujęciu oraz automatycznie dostosowuje ostrość i ekspozycję. Możliwe jest wykrycie do 32 osób na ujęciu*, dzięki czemu można robić także idealne zdjęcia grupowe. Funkcja ta powoduje automatyczne zwolnienie migawki w chwili, gdy jedna lub więcej osób się uśmiecha, lub informuje o tym, czy ktoś mrugnął, dzięki czemu można wybrać najlepsze spośród wielu zrobionych zdjęć.
*Na wyświetlaczu przedstawionych jest maksymalnie 31 ramek wykrywania twarzy.
Dodaj zabawne ramki do swoich zdjęć!
Podczas fotografowania niniejszym aparatem możesz dodać jedną z wielu oryginalnych zabawnych ramek, aby utworzyć atrakcyjne zdjęcia w ramkach
str.72). Ramki można także dodawać
( do już zrobionych zdjęć. Możesz zmieniać położenie obiektu na zdjęciu, jak również powiększać i pomniejszać zdjęcie, aby dopasować je do rozmiaru i kształtu ramki. Teraz nie trzeba już się martwić, czy obiekt na zdjęciu zmieści się w ramce (
str.150).
Wyświetlaj zdjęcia w formacie kalendarza!
Niniejszy aparat umożliwia wyświetlanie zarejestrowanych zdjęć i filmów według daty zapisanej w formacie kalendarza ( można szybko znaleźć wybrane zdjęcie lub plik filmowy i odtworzyć je.
str.122). W ten sposób
17
Zaawansowane funkcje nagrywania filmów
Użyj aparatu do nagrywania zabawnych filmów z dziećmi lub zwierzakami jako wizualnej kroniki ich rozwoju (str.109).
Podczas wyświetlania zdjęcia w trybie odtwarzania
można użyć funkcji zmiany wielkości (str.137), przycinania (str.138), filtra cyfrowego (str.142) oraz edycji czerwonych oczu (str.149).
Można podzielić film na dwie lub więcej części albo
wybrać klatkę filmu i zapisać ją jako zdjęcie (str.153).
Aparat wyposażono w funkcję „Movie SR“, która umożliwia redukcję drgań aparatu podczas nagrywania filmów ( nagrywać w standardzie Full HD z rozdzielczością 1920 × 1080 pikseli (16:9) (
str.115). Nagrane filmy wysokiej jakości można oglądać na urządzeniach audio/wideo po podłączeniu aparatu za pomocą dostępnego w sprzedaży kabla HDMI (
str.116). Filmy można
str.134).
Aparat oferuje wiele funkcji, które pozwalają cieszyć się aparatem bez użycia komputera!
Aparat został wyposażony w wiele funkcji umożliwiających czerpanie radości z odtwarzania i edytowania zdjęć, bez konieczności podłączania go do komputera. Do rejestracji i edycji zdjęć oraz filmów wystarczy tylko aparat (
str.137).
18

Sprawdzanie zawartości opakowania

Aparat
X-5
Oprogramowanie
(CD-ROM)
S-SW129
Instrukcja obsługi
(ten podręcznik)
Elementy oznaczone gwiazdką (*) są dostępne jako akcesoria opcjonalne.
Cztery baterie alkaliczne
Przewodnik Szybki start
Pasek
O-ST92 (*)
typu AA
Pokrywka obiektywu
O-LC129 (*)
Kabel USB
I-USB7 (*)
19

Nazwy elementów

Przycisk b
Obiektyw
Lampka samowyzwalacza (dodatkowe światło automatyki ostrości)
Gniazdo zasilania
Uchwyt paska
Gniazdo PC/AV
Złącze HDMI (typu D)
Pokrywka gniazd
Mikrofon
Głośnik
Czujnik zdalnego sterowania
Pokrętło korekcji dioptrycznej
Lampa błyskowa (zamknięta)
Wizjer
Dźwignia zoom
Pokrętło trybów
Wyświetlacz
Przycisk zasilania/ kontrolka zasilania
Przycisk m
Uchwyt paska
Spust migawki
Przód
Tył
PC/AV
20
Spód
Pokrywka baterii i karty
Gwint na statyw
Dźwignia blokady pokrywki baterii/karty
Pokrętło wielofunkcyjne
Przycisk 4
Przycisk zielony/i
Przycisk sterowania
Przycisk 3
Przycisk 3
Przycisk Q
Przycisk 4
Przycisk Film

Opis elementów sterowania

Patrz „Przedstawienie funkcji przycisków“ (str.44 - str.48), aby uzyskać opis funkcji poszczególnych przycisków.
21

Informacje na monitorze

14 :2 5
38
09 /0 9/ 201 2
Brak informacji
Wykres + informacjeNormalny ekran
Siatka
3 8
Wyświetlacz w trybie A
Wyświetlacz przedstawia informacje, takie jak warunki ekspozycji w trybie robienia zdjęć. Zawartość wyświetlacza zmienia się w następującej kolejności po każdym naciśnięciu przycisku 3: „Normalny ekran“, „Wykres + informacje“, „Siatka“ oraz „Brak informacji“.
38
38
3
09/09/2012
09/09/2012
14:25
14:25
22
3
3
• Kiedy tryb robienia zdjęć jest ustawiony na 9 (zielony), wyświetlany jest ekran przedstawiony po prawej stronie. Nie można zmienić informacji dostępnychna wyświetlaczu przez naciśnięcie przycisku 3.
• Aby robić zdjęcia za pomocą wizjera, przełącz z wyświetlania na monitorze na wizjer, naciskając przycisk 4. Naciśnij ten przycisk ponownie, aby przywrócić wyświetlanie na monitorze.
3
38
38
Tryb robienia zdjęć
F3.5
1/250 F3.5
1/250
2005/03/252005/03/25
14:2514:25
3838
16
M
200200
+1.0+1.0
A1
A7 A8 A9 A12A11
A10
A2 A3
B1
A4 A5 A6
A13 A14
B7
B3
B6
B5
B4
B2
A16
A15
(Wszystkie elementy wyświetlacza są przedstawione tylko w celu wyjaśnienia.)
Opcje od A1 do A16 i B1 pojawiają się po wybraniu ustawienia „Normalny ekran“. Po wybraniu ustawienia „Wykres + informacje“ wyświetlają się wszystkie ikony. Po wybraniu ustawienia „Brak informacji“ pojawia się opcja B1
.
tylko
Tryb robienia zdjęć (str.68)
A1
Ikona wykrywania twarzy
A2
(str.61) Ikona funkcji Shake Reduction
A4
(str.100) Czas migawki
A5
Przysłona
A6
Tryb błysku (str.82)
A7
Tryb rejestracji (str.84)
A8
Tryb ostrości (str.86)
A9
Stan komunikacji Eye-Fi
A10
(str.175) Ikona zoomu cyfrowego/zoomu
A11
inteligentnego (str.64) Stan pamięci (str.37)
A12
* Ikona A2 zmienia się w zależności od ustawienia funkcji [Wykryw.
twarzy] w menu [A Tryb nagryw.].
Kompensacja ekspozycji
A13
(str.66) Ustawienie nanoszenia daty
A14
(str.104) Pozostała liczba zdjęć
A15
Wskaźnik poziomu
A16
naładowania baterii (str.32) Ramka ostrości (str.58)
B1
Rozdzielczość (str.92)
B2
Jakość (str.93)
B3
Balans bieli (str.94)
B4
Pomiar ekspozycji (str.96)
B5
Czułość (str.97)
B6
Wykres (str.27)
B7
23
I Gdy funkcja [Wykryw. twarzy] jest ustawiona na [Wł.]
J Gdy funkcja [Wykryw. twarzy] jest ustawiona na [Uśmiech]
Jeśli jest ustawiona na [Wył.], ikona A2 nie jest wyświetlana.
* Ikona A3 zmienia się w zależności od ustawienia [Ustaw. D-Range] w
menu [A Tryb nagryw.].
Gdy funkcja [Komp. przeświet.] jest ustawiona na O (Wł.)
P
Gdy funkcja [Kompens. Cienia] jest ustawiona na O (Wł.)
Q
Gdy obie funkcje [Komp. przeświet.] oraz [Kompens. Cienia] są
O
ustawione naO (Wł.)
Gdy opcje [Komp. przeświet.] i [Kompens. Cienia] są ustawione na P (Wył.), nic nie jest wyświetlane w A3.
* W pozycji A4 wyświetlana jest ikona M, jeśli spust migawki jest
naciśnięty do połowy, gdy opcja [Shake Reduction] w menu [A Tryb nagryw.] jest ustawiona na wartość [Przesun. matrycy] lub [Podwójna]. Ikona l jest wyświetlana, gdy opcja [Shake Reduction] jest ustawiona na wartość [Wył.].
* Wskazania A5 i A6 są zawsze wyświetlane, gdy tryb robienia zdjęć jest
ustawiony na wartość a lub E (gdy zarejestrowanym trybem robienia zdjęć jest a). W pozostałych trybach robienia zdjęć są one wyświetlane tylko wtedy, gdy spust migawki jest naciśnięty do połowy.
* Wskazanie A10 zmienia się w zależności od stanu komunikacji
podczas korzystania z karty pamięci SD z wbudowaną kartą bezprzewodowej sieci LAN (karta Eye-Fi). (Brak wskazania)Karta Eye-Fi nie jest obsługiwana
M N Komunikacja M O Oczekiwanie na komunikację M P Komunikacja z kartą Eye-Fi jest niedozwolona M Q Przestarzała wersja
* Gdy tryb robienia zdjęć jest ustawiony na b (Automat. tryb zdjęć) i
gdy naciśniesz spust migawki do połowy, automatycznie wybrany tryb robienia zdjęć pojawi się w A1 nawet wówczas, gdy wybrano opcje „Siatka“ lub „Brak informacji“ (
str.59).
* Aktualna data i godzina (str.22) są wyświetlane zamiast wskazania B7,
jeżeli wybrano ustawienie „Normalny ekran“.
* W przypadku ustawienia „Normalny ekran“ podczas określania czasu
na świecie zamiast B7 wyświetlana jest ikona X.
*W zależności od wybranego trybu robienia zdjęć, niektóre wskazania
mogą nie być wyświetlane.
24
Wyświetlacz w trybie Q
3
3
3
Edy tu jEdytuj
Edy tu jEdytuj
Edy tu jEdytuj
09/09/201209 /0 9/ 201 209/09/2012
09/09/2012
09 /0 9/ 201 209/09/2012
Normalny ekran
Brak informacji
Wykres + informacje
Wyświetlacz przedstawia informacje o ekspozycji zdjęcia w trybie odtwarzania. Zawartość wyświetlacza zmienia się w następującej kolejności po każdym naciśnięciu przycisku 3:
25
Tryb odtwarzania
Edytuj
0 9 / 09 / 201 2
(Wszystkie elementy wyświetlacza są przedstawione tylko w celu wyjaśnienia.)
Na ekranie widoczne sążne informacje, takie jak warunki ekspozycji. Ikony od A1 do A10 są wyświetlane po wybraniu opcji „Normalny ekran“ lub „Wykres + informacje“. Elementy B1 do B8 są wyświetlane tylko po wybraniu ekranu „Wykres + informacje“.
09/09/2012
09/09/2012
Edytuj
Ikona wykrywania twarzy (str.61)
A1
Tryb odtwarzania
A2
Q :Zdjęcie (str.119)
h : Film poklatkowy (str.113)
Wskaźnik poziomu
A8
naładowania baterii (str.32) Zapisana data i czas (str.41)
A9
Podpowiedzi użycia przycisku
A10
K : Film (str.120) sterowania
g :Film z dużą szybk.
(str.114)
Stan komunikacji Eye-Fi
A3
(str.175) Stan pamięci (str.37)
A4
Numer folderu (str.169)
A5
Numer pliku
A6
Ikona zabezpieczenia (str.131)
A7
Rozdzielczość (str.92)
B1
Balans bieli (str.94)
B2
Jakość (str.93)
B3
Pomiar ekspozycji (str.96)
B4
Czułość (str.97)
B5
Czas migawki
B6
Przysłona
B7
Wykres (str.27)
B8
* Wskazanie A1 pojawia się tylko w przypadku, gdy funkcja wykrywania
twarzy była aktywna w czasie robienia zdjęcia.
* Dla opcji „Normalny ekran“ ikony A8 i A9 znikają, gdy w ciągu dwóch
sekund nie zostanie wykonana żadna czynność.
26
* Ikona A10 pojawia się, nawet jeśli wybrano ekran „Brak informacji“, ale
SHUTTER
DISP
Rozdzielczość→
Jasność(Ciemne) (Jasne)
znika, jeśli żadna operacja nie zostanie wykonana w ciągu dwóch sekund. Jeśli żadna operacja nie zostanie wykonana w ciągu dwóch sekund na „Normalnym ekranie“ lub ekranie „Wykres + informacje“, zniknie tylko wskazanie „Edytuj“.
Podpowiedzi
W czasie korzystania z aparatu na wyświetlaczu pojawiają się podpowiedzi użycia wszystkich dostępnych przycisków/klawiszy.
2 Przycisk sterowania (2)/Pokrętło wielofunkcyjne 3 Przycisk sterowania (3) 4 Przycisk sterowania (4) Spust migawki 5 Przycisk sterowania (5)
MENU
Przycisk 3 Przycisk 3
Przycisk 4
OK
i Przycisk zielony/i
X /
Użycie wykresu
Wykres przedstawia rozkład jasności zdjęcia. Oś pozioma reprezentuje jasność (ciemne kolory po lewej stronie i jasne kolory po prawej), natomiast oś pionowa wskazuje liczbę pikseli. Kształt wykresu przed i po zrobieniu zdjęcia wskazuje, czy jasność i kontrast są poprawne. Pomaga to zdecydować, czy należy dostosować ekspozycję i zrobić ponownie zdjęcie.
Ustawianie ekspozycji 1str.66
27
Jasność
Ciemne zdjęcie Prawidłowe zdjęcie Jasne zdjęcie
Jeśli jasność jest poprawna, wykres osiąga szczyt w środku. Jeżeli zdjęcie jest niedoświetlone, szczyt wykresu znajduje się po lewej stronie, natomiast jeśli zdjęcie jest prześwietlone — po prawej stronie.
Jeśli zdjęcie jest niedoświetlone, część po lewej stronie zostaje odcięta (ciemne obszary). Jeśli zdjęcie jest prześwietlone, część po prawej stronie zostaje odcięta (jasne obszary).
Kontrast
Wykres rośnie stopniowo w przypadku zdjęć z prawidłowym kontrastem. Wykres osiąga szczyt po obu stronach i opada pośrodku, jeżeli zdjęcie cechuje się dużążnicą kontrastu oraz niewielkim poziomem jasności tonów środkowych.
28

Przygo towani e

Mocowanie pokrywki obiektywu i paska

Przymocuj pokrywkę obiektywu i pasek dostarczone razem z aparatem.
1
Przymocuj linkę dołączoną do pokrywki obiektywu.
2
Przełóż końcówkę paska przez oczko uchwytu, a następnie zabezpiecz go po wewnętrznej stronie klamry.
Jak pokazano na ilustracji, przełożenie paska przez linkę pokrywki obiektywu zapobiega zgubieniu pokrywki obiektywu.
3
Przymocuj drugi koniec paska w sposób opisany powyżej.
1
Przygotowanie
29

Zasilanie aparatu

Dźwignia blokady pokrywki baterii/karty
Pokrywka baterii i karty

Wkładanie baterii

1
Przygotowanie
Włóż baterie do aparatu. Użyj czterech alkalicznych, litowych lub niklowo-metalowo-wodorowych (Ni-MH) baterii typu AA.
1
Otwórz pokrywkę baterii/karty.
1 Aby odblokować pokrywkę baterii i karty, przesuń dźwignię blokady
2 Aby otworzyć pokrywkę baterii i karty, przesuń ją zgodnie z
2
Włóż baterie zgodnie z oznaczeniami (+)/(-) w komorze baterii.
Dokładnie sprawdź, czy baterie włożono prawidłowo. Nieprawidłowe położenie baterii uniemożliwi włączenie aparatu i może być przyczyną niewłaściwego działania.
30
zgodnie z kierunkiem strzałki.
kierunkiem strzałki.
3
Zamknij pokrywkę baterii/karty.
Przytrzymując rękami pokrywkę baterii i karty, naciśnij ją i przesuń w kierunku przeciwnym do 2 tak, aby było słychać kliknięcie.
Zamknij pokrywkę baterii i karty i przesuń dźwignię jej blokady w kierunku przeciwnym do 1, aby ją zablokować.
Aby wyjąć baterie, otwórz pokrywkę baterii i karty w taki sam sposób, jak opisany w kroku 1 w rozdziale
„Wkładanie baterii“ (str.30), a
następnie wyjmij baterie.
• Baterie alkaliczne i litowe typu AA nie są przeznaczone do wielokrotnego ładowania.
• Nie należy otwierać pokrywki baterii i karty ani wyjmować baterii, gdy aparat jest włączony.
Jeśli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, należy wyjąć z niego bater ie. Jeśli baterie są pozostawione w aparacie na dłuższy czas, może dojść do wycieku.
•Jeśli baterie zostały wyjęte z aparatu na dłuższy czas, po ich ponownym włożeniu i włączeniu aparatu może zostać wyświetlony komunikat [Wyczerpana bateria]. To może się zdarzyć również przy pierwszym użyciu aparatu. Nie oznacza to jednak niewłaściwego działania. Należy wyłączyć aparat, odczekać minutę, a następnie włączyć aparat ponownie. Ta operacja może spowodować skasowanie ustawień daty i godziny.
•Wkładaj baterie poprawnie. Nieprawidłowe położenie baterii może być przyczyną niewłaściwego działania. Przed włożeniem baterii do aparatu należy przetrzeć ich końce.
•Nale
ży zachow ać ostrożność, ponieważ aparat lub baterie mogą osiągnąć wysoką temperaturę w przypadku ciągłego użycia przez dłuższy czas.
1
Przygotowanie
Jeśli planowane jest używanie aparatu przez dłuższy czas, należy korzystać z opcjonalnego zestawu zasilacza K-AC129 (str.32).
Liczba zdjęć, czas nagrywania filmu i czas odtwarzania
(w przypadku korzystania z nowych baterii alkalicznych typu AA w temperaturze 23
(50% zdjęć z błyskiem)
Około 330 zdjęć Około 75 min. Około 420 min.
°
C z włączonym wyświetlaczem)
Liczba zdjęć
*1
Czas nagrywania
filmu
*2
Czas odtwarzania
*2
31
*1
Liczba zdjęć, jaką można zarejestrować, została zmierzona zgodnie ze standardowymi warunkami pomiaru (Camera & Imaging Products Association). (Warunki pomiaru: wyświetlacz włączony, 50% zdjęć z błyskiem, temperatura 23°C). Rzeczywista liczba zdjęć może siężnić w zależności od warunków użycia.
*2 Zgodnie z wynikami t estów w pomieszczeniu. Rzeczywista liczba zdjęć może
1
siężnić w zależności od warunków użycia.
Przygotowanie
• Wydajność baterii zmniejsza się tymczasowo wraz ze spadkiem temperatury. Należy pamiętać o zabraniu baterii zapasowych, jeśli aparat jest używany w chłodnym klimacie, oraz o przechowywaniu ich w ciepłym miejscu, na przykład w kieszeni lub w płaszczu. Bateria o obniżonej wydajności w wyniku oddziaływania niskiej temperatury odzyska normalny poziom wydajności w normalnej temperaturze.
•Ze względu na swoje właściwości baterie alkaliczne typu AA mogą nie pozwolić na pełne wykorzystanie możliwości aparatu, kiedy jest on używany w niskich temperaturach. W niskich temperaturach zalecane jest używanie aparatu z bateriami litowymi i Ni-MH typu AA.
• Kiedy podczas podróży robisz zdjęcia w chłodnym klimacie lub kiedy zamierzasz zrobić dużo zdjęć, pamiętaj o zabraniu dodatkowych baterii.
Wskaźnik poziomu naładowania baterii
Wskaźnik na wyświetlaczu umożliwia sprawdzenie stanu naładowania baterii.
Ekran Stan baterii
(zielony) Wystarczająca moc baterii. (zielony) Moc baterii słabnie. (żółty) Baterie są prawie wyczerpane. (czerwony) Baterie wyczerpały się.
[Wyczerpana bateria] Aparat wyłączy się po wyświetleniu tego komunikatu.
Ze względu na właściwości baterii niklowo-manganowych typu AA poziom ich naładowania może nie być poprawnie wyświetlany. Nawet gdy moc baterii słabnie, poziom ich naładowania może być wyświetlany za pomocą ikony . Aparat może również wyłączyć się bez ostrzeżenia, nawet gdy wyświetlana jest ikona .

Użycie zasilacza

Jeśli planowane jest używanie aparatu przez dłuższy czas lub podłączenie go do komputera, zalecane jest korzystanie z opcjonalnego zestawu zasilacza K-AC129* podłączonego do domowej sieci zasilającej.
32
* Zestaw zasilacza K-AC129 składa się z zestawu zasilacza D-AC115
Przewód zasilania
Zasilacz
Wtyczka prądu stałego
Gniazdo zasilania
Pokrywka gniazd
1
2
3
4
i przewodu podłączeniowego.
1
Upewnij się, że aparat jest wyłączony, a następnie otwórz pokrywkę gniazd.
Pociągnij pokrywkę gniazd zgodnie z kierunkiem strzałki 1.
2
Podłącz wtyczkę prądu stałego do gniazda zasilania aparatu.
3
Podłącz przewód zasilania do zasilacza.
4
Podłącz przewód zasilania do gniazdka.
1
Przygotowanie
•Upewnij się, że aparat jest wyłączony przed podłączeniem lub odłączeniem zasilacza.
•Upewnij się, że wtyczka prądu stałego jest dobrze podłączona. Jeżeli przewód zostanie odłączony podczas zapisywania danych na karcie pamięci SD lub we wbudowanej pamięci, dane mogą zostać utracone.
• Aby uniknąć ryzyka pożaru lub porażenia prądem, należy zachować ostrożność podczas używania zasilacza. Przed użyciem zasilacza należy uważnie przeczytać rozdziały „Bezpieczne używanie aparatu“ (str.1) i „Informacje o zasilaczu“ (str.2).
• Przed użyciem zestawu zasilacza K-AC129 należy zapoznać się z jego instrukcją obsługi.
33

Wkładanie karty pamięci SD

Aparat obsługuje powszechnie dostępne karty pamięci SD, SDHC lub SDXC. Wykonane zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci SD, jeżeli
1
Przygotowanie
karta znajduje się w aparacie. Nagrania są zapisywane we wbudowanej pamięci, jeżeli karta pamięci nie została włożona (
•Nową, bądź u żywaną w innym aparacie lub urządzeniu cyfrowym, kartę pamięci SD należy sformatować (zainicjować) w tym aparacie. Instrukcje na temat formatowania znajdują się w rozdziale „Formatowanie pamięci“ (str.162).
•Jeśli planowane jest użycie nowej karty Eye-Fi po raz pierwszy, przed jej sformatowaniem należy skopiować na komputer plik instalacyjny programu Eye-Fi Manager znajdujący się na karcie.
• Upewnij się, że ap arat jest wyłączony przed włożeniem lub wyjęciem karty pamięci SD.
• Liczba zdjęć przechowywanych w aparacie i czas nagrywania filmu mogą siężnić, w zależności od pojemności karty pamięci SD, wybranej rozdzielczości i jakości, jak również od szybkości klatek (w przypadku filmów).
- Wybierz odpowiednią rozdzielczość dla zdjęć w menu [A Tryb nagryw.]. Patrz „Wybieranie rozdzielczości“ (str.92), aby uzyskać więcej informacji.
- W przypadku filmów wybierz odpowiednią rozdzielczość i szybkość klatek w menu [C Film]. Patrz „Wybieranie rozdzielczości i szybkości klatek filmu“ (str.115), aby uzyskać więcej informacji.
-
Informacje dotyczące przybliżonej liczby zdjęć oraz długości nagrywanych filmów, które można zapisać na karcie pamięci SD lub we wbudowanej pamięci zawiera rozdział „Dane techniczne“ ( str.212).
• Kontrolka zasilania miga podczas dostępu do karty pamięci SD (zapis
lub odczyt danych).
str.37).
Tworzenie kopii zapasowej danych
W przypadku uszkodzenia aparat może mieć problemy z uzyskaniem dostępu do danych we wbudowanej pamięci lub na karcie pamięci SD. Użyj komputera lub innego urządzenia do utworzenia kopii zapasowej ważnych danych w innym miejscu.
34
1
Karta pamięci SD
Dźwignia blokady po krywki baterii/karty
Pokrywka baterii i karty
Upewnij się, że aparat jest wyłączony, a następnie otwórz pokrywkę baterii i karty.
1 Aby odblokować pokrywkę baterii i karty, przesuń dźwignię blokady
zgodnie z kierunkiem strzałki.
2 Aby otworzyć pokrywkę baterii i karty, przesuń ją zgodnie z
kierunkiem strzałki.
2
Włóż kartę pamięci SD do gniazda kart pamięci SD tak, aby etykieta była skierowana w stronę obiektywu aparatu.
Wsuń kartę tak, aby było słychać kliknięcie. Nieprawidłowe włożenie karty może spowodować problemy z zapisem danych. Aby wyjąć kartę pamięci SD, wciśnij ją raz, a następnie wyciągnij.
1
Przygotowanie
3
Zamknij pokrywkę baterii/karty.
Przytrzymując rękami pokrywkę baterii i karty, naciśnij ją i przesuń w kierunku przeciwnym do 2 tak, aby było słychać kliknięcie.
Zamknij pokrywkę baterii i karty i przesuń dźwignię jej blokady w kierunku przeciwnym do 1, aby ją zablokować.
35

Włączanie i wyłączanie aparatu

Przycisk zasilania
1
Przygotowanie
1
Zdejmij pokrywkę obiektywu.
2
Naciśnij przycisk zasilania.
Aparat włącza się wraz z wyświetlaczem. Po włączeniu aparatu wysuwa się obiektyw (obiektyw nie wysunie się, jeśli nie skonfigurowano ustawień początkowych). Gdy po włączeniu aparatu pojawi się ekran [Language/u] lub [Ustawianie daty], postępuj zgodnie z procedurą ( ustawienia języka wyświetlacza oraz/lub bieżącej daty i czasu.
3
Naciśnij ponownie przycisk zasilania.
Wyświetlacz wyłączy się, obiektyw zamknie się, a aparat wyłączy się.
str.38), w celu
36
Robienie zdjęć 1str.56
Sprawdzanie karty pamięci SD
0 9/0 9/ 20 1 2
Stan pamięci
Przycisk Q
Karta pamięci SD jest sprawdzana po włączeniu aparatu, a następnie zostaje wyświetlony stan pamięci.
Karta pamięci SD jest włożona do aparatu. Zdjęcia zostaną zapisane na karcie pamięci
a
SD. Karta pamięci SD nie jest włożona do
aparatu. Zd jęcia zostaną zapisane we
+
wbudowanej pamięci. Przełącznik zabezpieczenia przed zapisem
na karcie pamięci SD znajduje się w pozycji
r
LOCK (str.6 ). Nie można zapisać zdjęć.
09/09/2012
09/09/2012

Włączanie w trybie odtwarzania

Aby natychmiast odtwarzać zdjęcia bez robienia zdjęć, można włączyć aparat w trybie odtwarzania.
1
Przygotowanie
1
Naciśnij i przytrzymaj przycisk Q.
Wyświetlacz włączy się, a obiektyw pozostanie zamknięty. Aparat zostaje włączony w trybie odtwarzania.
Aby przełączyć z trybu odtwarzania do trybu A, należy zdjąć pokrywkę obiektywu i nacisnąć przycisk
•Aby wyłączyć opcję uruchamiania w trybie odtwarzania, należy ustawić opcję [Odtwarz. (skrót)] na wartość P (Wył.) w menu [W Ustawienie] (str.181).
Odtwarzanie zdjęć 1str.119
Q
lub nacisnąć do połowy spust migawki.
37

Ustawienia początkowe

Przycisk 3
Przycisk sterowania
Przycisk 4
Czas letni
Ekran [Language/u] jest wyświetlany przy pierwszym włączeniu aparatu (
1
Przygotowanie
języka interfejsu“ poniżej, aby ustawić język, oraz operacje w sekcji „Ustawianie daty i czasu“ (str.41), aby ustawić bieżącą datę i czas.
Ustawienia języka, daty i czasu można zmienić w późniejszym czasie. Instrukcje znajdują się na następujących stronach.
•Aby zmienić język, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji „Zmiana
•Aby zmienić datę i czas, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji

Ustawianie języka interfejsu

str.36). Wykonaj operacje przedstawione w sekcji „Ustawianie
języka interfejsu“ (1str.169).
„Zmiana daty i czasu“ (1str.164).
38
1
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać żądany język interfejsu.
2
Naciśnij przycisk 4 .
Pojawi się ekran [Ustawienie początk] w wybranym języku. Gdy pojawią się żądane ustawienia dla [Miasto czas lok.] i [letni] (czas), przejdź do kroku 9. Przejdź do kroku 3, jeżeli żądane ustawienia nie wyświetlają się.
Ustawienie początk
Miasto czas lok. Warszawa
Zakończono ustawianie
Polski
Anuluj
Jeśli przypadkowo wybierzesz niewłaściwy język i przejdziesz do następnej procedury, wykonaj poniższą operację, aby ustawić żądany język.
Jeśli przypadkowo wybrano niewłaściwy język
1
Naciśnij przycisk sterowania (5).
2
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać żądany język, a następnie naciśnij przycisk 4.
Pojawi się ekran [Ustawienie początk] w wybranym języku.
Kiedy ekran po kroku 2 zostaje wyświetlony w niewłaściwym języku
1
Naciśnij przycisk 3 .
Ekran ustawień zostanie zamknięty, a aparat zostanie ustawiony w trybie robienia zdjęć.
2
Naciśnij przycisk 3 .
Pojawi się menu [A Tryb nagryw.].
3
Naciśnij dwukrotnie przycisk sterowania (5).
Pojawi się menu [W Ustawienie].
4
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać ekran [Language/u].
5
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Ekran [Language/u] zostanie wyświetlony.
6
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać żądany język.
7
Naciśnij przycisk 4.
Pojawi się menu [W Ustawienie] w wybranym języku.
1
Przygotowanie
Instrukcje kasowania miasta czasu lokalnego, daty oraz czasu znajdują się na kolejnych stronach.
• Aby zmienić miasto czasu lokalnego, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji „Ustawianie czasu na świecie“ (1str.166).
•Aby zmienić datę i czas, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji „Zmiana daty i czasu“ (1str.164).
39
3
Ustawienie początk
Anuluj
Polski
Miasto czas lok. Warszawa
Zakończono ustawianie
Naciśnij przycisk sterowania (3).
Ramka przesuwa się na [W Miasto czas lok.].
4
1
Przygotowanie
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Pojawi się ekran [WMiasto czas lok.].
5
Użyj przycisku sterowania (45),
Miasto czas lok.
aby wybrać miasto.
Miasto Warszawa Letni
Anuluj OK
6
Naciśnij przycisk sterowania (3).
Ramka przesuwa się na [Letni] (czas).
7
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać pozycję O (Wł.) lub P (Wył.).
8
Naciśnij przycisk 4 .
Pojawi się ponownie ekran [Ustawienie początk].
9
Naciśnij przycisk sterowania (3), aby wybrać opcję [Zakończono ustawianie].
10
Naciśnij przycisk 4 .
Pojawi się ekran [Ustawianie daty]. Teraz ustaw datę i czas.
Format sygnału wideo (NTSC/PAL) jest ustawiony na format miasta wybranego w [Miasto czas lok.] na ekranie [Ustawienie początk]. Patrz „Lista miast czasu na świecie“ (str.211), aby uzyskać informacje o formacie wyjścia sygnału wideo dla każdego miasta ustawianego na ekranie ustawień początkowych. Patrz „Zmiana formatu sygnału wyjścia wideo“ (str.173), aby uzyskać informacje dotyczące zmiany formatu sygnału wyjścia wideo.
40

Ustawianie daty i czasu

Ustawienie aktualnej daty i czasu oraz formatu wyświetlania.
1
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Ramka przesuwa się na [mm/dd/rr].
2
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać format daty.
Wybierz [mm/dd/rr], [dd/mm/rr] lub [rr/mm/dd].
3
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Ramka przesuwa się do [24h].
4
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [24h] (format 24-godzinny) lub [12h] (format 12-godzinny).
5
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Ramka powraca do [Format daty].
6
Naciśnij przycisk sterowania (3).
Ramka przesuwa się na [Data].
7
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Ramka przesuwa się na miesiąc.
8
Użyj przycisku sterowania (23), aby zmienić miesiąc.
W ten sam sposób można zmienić dzień i rok. Następnie można zmienić ustawienia czasu. Jeżeli w kroku 4 wybrano pozycję [12h], aparat autom atycznie przełączy wyświetlacz pomiędzy ustawieniami „am“ lub „pm“, w zależności od bieżącej godziny.
9
Naciśnij przycisk sterowania (5), a następnie za pomocą przycisku sterowania (3) wybierz pozycję [Zakończono ustawianie].
Ustawianie daty
Format daty
Data
Czas
Zakończono ustawianie
Anuluj
1
Przygotowanie
dd/mm/rr
01/01/2012
00:00
10
Naciśnij przycisk 4 .
Spowoduje to potwierdzenie daty i czasu.
41
Jeśli w kroku 10 naciśnięto przycisk 4, zegar aparatu wyzeruje się i ustawi na 0 sekund. Aby ustawić dokładny czas, naciśnij przycisk 4, gdy sygnał czasu (w telewizji, radio itp.) osiągnie 0 sekund.
1
Przygotowanie
Gdy wyświetlony jest ekran [Ustawienie początk] lub [Ustawianie daty], można skasować ustawienia wykonane do tego momentu i przełączyć na tryb robienia zdjęć wciskając przycisk 3. W takim przypadku po kolejnym włączeniu aparatu pojawi się ponownie ekran [Ustawienie początk].
Można zmieniać ustawienia opcji języka, daty, czasu, miasta czasu lokalnego oraz czasu letniego. Instrukcje znajdują się na następujących stronach.
•Aby zmienić język, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji „Zmiana języka interfejsu“ (1str.169).
•Aby zmienić datę i czas, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji „Zmiana daty i czasu“ (1str.164).
•Aby zmienić ustawienie miasta lub czasu letniego, należy wykonać kroki przedstawione w sekcji „Ustawianie czasu na świecie“ (1str.166).
42

Ustawianie korekcji dioptrycznej wizjera

Korekcja dioptryczna wizjera umożliwia dopasowanie go do wzroku użytkownika. Jeśli obraz w wizjerze jest niewyraźny, można ustawić dioptrie, obracając pokrętło w górę lub w dół.
1
Naciśnij przycisk 4 i przełącz aparat na wizjer.
2
Popatrz przez wizjer i obróć pokrętło korekcji dioptrycznej w górę lub w dół.
Obracaj pokrętłem, aż obraz w wizjerze stanie się wyraźnie wyostrzony. Skieruj aparat na białą ścianę lub inną jasną i równą powierzchnię.
1
Przygotowanie
43

Przedstawienie funkcji przycisków

b

Tryb A

2

Podstawowe funkcje

c
1
2
3
4 5
6 7
8
9
0 a
Podsta wowe funkcj e
1 Przycisk m
Naciśnięcie tego przycisku umożliwia ustawienie wartości kompensacji ekspozycji ( W trybie a przycisk ten jest używany do przełączania czasu migawki i wartości przysłony (
2 Spust migawki
Po naciśnięciu do połowy w trybie robienia zdjęć ustawia ostrość na obiekcie (z wyjątkiem sytuacji, gdy wybranym trybem ostrości jest (Nieskończoność) lub W trybie nagrywania filmów uruchamia i zatrzymuje nagrywanie filmu (
str.111).
44
str.66).
str.79).
\
). Po naciśnięciu do końca robi zdjęcie (str.60).
s
3 Dźwignia zoom
Zmienia obszar zdjęcia (str.64).
4 Przycisk zasilania
Włącza i wyłącza aparat (str.36).
5 Pokrętło wielofunkcyjne
Umożliwia zmianę wartości kompensacji ekspozycji, czasu migawki i wartości przysłony.
6 Przycisk nagrywania filmu
Rozpoczyna nagrywanie filmu, gdy pokrętło trybów jest ustawione w pozycji innej niż C (
str.112).
7 Przycisk Q
Przełącza w tryb Q (str.48).
8 Przycisk sterowania
2 Zmienia tryb rejestracji (str.84). 3 Wyświetla paletę trybów robienia zdjęć, gdy pokrętło trybów
jest ustawione w pozycji H ( Wyświetla paletę trybów nagrywania filmów, gdy pokrętło trybów jest ustawione w pozycji C (
4 Zmienia tryb błysku (str.82). 5 Zmienia tryb ustawiania ostrości (str.86). 23 Dostosowuje ostrość, kiedy tryb ostrości ustawiono
na \ (str.87).
str.69).
str.110).
9 Zielony przycisk
Przełącza w tryb 9 (zielony) (str.62). Wywołuje przypisaną funkcję, gdy jest ustawiony na wartość [Ustawienie Fn] (
str.106).
0 Przycisk 3
W trybie robienia zdjęć wyświetla menu [A Tryb nagryw.] (str.49). W trybie nagrywania filmów wyświetla menu [C Film] (str.49).
a Przycisk 3
Zmienia informacje na wyświetlaczu (str.22).
b Przycisk 4
Przełącza między wizjerem i monitorem.
c Przycisk b (lampa błyskowa)
Podnosi lampę błyskową.
2
Podstawowe funkcje
45

Tryb Q

0
1
2
Podstawowe funkcje
1 Spust migawki
Przełącza w tryb A (str.48).
2 Dźwignia zoom
Każde naciśnięcie dźwigni w prawo (5) podczas wyświetlania pojedynczych zdjęć powoduje powiększenie zdjęcia od 1,1 do 10 razy. Powraca do poprzedniego ekranu po naciśnięciu w lewą stronę (6) (
str.64).
3 Przycisk zasilania
Włącza i wyłącza aparat (str.36).
4 Pokrętło wielofunkcyjne
• Obrót w prawą stronę (y) podczas wyświetlania pojedynczych zdjęć powoduje powiększenie zdjęcia od 1,1 do 10 razy. Powraca do poprzedniego ekranu po przesunięciu w lewą stronę (f) (str.128).
• Obrót w lewą stronę (f) podczas wyświetlania pojedynczych zdjęć powoduje wyświetlenie ekranu czterech zdjęć. Ponowne przesunięcie w lewą stronę powoduje przełączenie na ekran dziewięciu zdjęć. Przesuń w prawo, aby wrócić do poprzedniego ekranu (y) (str.121).
2
3 4
5 6
7 8
9
46
• Obrót w lewą stronę (f) podczas wyświetlania ekranu dziewięciu zdjęć powoduje wyświetlenie folderów lub kalendarza (str.122).
• Obrót w prawą stronę (y) podczas wyświetlania folderów lub kalendarza powoduje powrót do ekranu dziewięciu zdjęć (str.122). Dostosowuje głośność podczas odtwarzania filmów (str.120).
5 Przycisk Q
Przełącza w tryb A (str.48).
6 Przycisk sterowania
2 Odtwarza i wstrzymuje odtwarzanie filmu (str.120). 3 Wyświetla paletę trybów odtwarzania (str.123).
45 Wyświetla poprzednie lub następne zdjęcie na ekranie
2345 Wybiera zdjęcie na ekranie czterech lub dziewięciu zdjęć,
Zatrzymuje odtwarzany film (str.121).
pojedynczych zdjęć ( Podczas odtwarzania przewija do przodu, przewija do tyłu, przewija o jedną klatkę do przodu lub przewija o jedną klatkę do tyłu (
folder na ekranie folderów lub datę na ekranie kalendarza (str.122). Przesuwa obszar wyświetlania powiększonego zdjęcia (str.128). Przesuwa zdjęcie podczas używania funkcji dodawania ramki (
str.150).
str.119).
str.120).
7 Przycisk 4
Powraca do ekranu pojedynczych zdjęć podczas wyświetlania ekranu czterech lub dziewięciu zdjęć albo ekranu powiększenia ( Przechodzi do ekranu dziewięciu zdjęć dla folderu wybranego na ekranie folderów ( Przechodzi do ekranu pojedynczych zdjęć dla daty wybranej na ekranie kalendarza (
str.122).
str.123).
str.121, str.128).
8 Przycisk zielony/i (Usuwanie)
•Przełącza z ekranu pojedynczych zdjęć do ekranu kasowania (str.129).
•Przełącza z ekranu i kasowania (str.129).
•Przełącza z ekranu folderów do ekranu kalendarza (str.122).
•Przełącza z ekranu kalendarza do ekranu folderów (str.123).
czterech
lub dziewięciu zdjęć do ekranu wyboru
2
Podstawowe funkcje
47
9 Przycisk 3
Upewnij się, że aparat jest wyłączony przed włożeniem lub wyjęciem karty pamięci SD.
•Wyświetla menu [W Ustawienie] podczas wyświetlania pojedynczych zdjęć (str.49). Powraca do ekranu pojedynczych zdjęć podczas wyświetlania palety trybów odtwarzania.
• Powraca do ekranu pojedynczych zdjęć podczas wyświetlania ekranu czterech lub dziewięciu zdjęć albo ekranu powiększenia.
2
Podstawowe funkcje
•Przełącza z ekranu folderów/kalendarza do ekranu dziewięciu zdjęć z kursorem umieszczonym na ostatnim zdjęciu.
0 Przycisk 3
Zmienia informacje na wyświetlaczu (str.25).

Przełączanie między trybem A i trybem Q

Tryb rejestracji, taki jak tryb robienia zdjęć, nosi w tej instrukcji nazwę „tryb
A
“ (tryb robienia zdjęć). Tryb odtwarzania, taki jak tryb wyświetlania zdjęć na wyświetlaczu, nosi nazwę „tryb możesz wykonywać proste operacje edycji na zrobionych zdjęciach. Wykonaj poniższą procedurę, aby przełączać się między trybem A i trybem Q.
Przełączanie między trybami A i Q
1
Naciśnij przycisk Q.
Aparat przełącza się w tryb Q.
Przełączanie między trybami Q i A
Q
“ (tryb odtwarzania). W trybie Q
1
Naciśnij przycisk Q albo spust migawki.
Aparat przełącza się w tryb A.
Wyświetlanie danych zapisanych we wbudowanej pamięci
Po włożeniu karty pamięci SD do aparatu można odtwarzać zdjęcia i filmy znajdujące się na tej karcie. Aby odtwarzać zdjęcia i filmy zapisane we wbudowanej pamięci, wyłącz aparat, a następnie wyjmij kartę pamięci SD.
48

Ustawianie funkcji aparatu

Aby zmienić ustawienia aparatu, wciśnij przycisk 3, celem wyświetlenia ekranów menu. Funkcje służące do odtwarzania i edycji zdjęć są udostępniane poprzez paletę trybów odtwarzania (
str.123).

Obsługa menu

W aparacie dostępne są trzy menu: [A Tryb nagryw.], [C Film] oraz [W
Ustawienie].
Naciśnij przycisk 3 w trybie robienia zdjęć, aby wyświetlić menu [A Tryb nagryw.]. Naciśnij przycisk 3 w trybie nagrywania filmów, aby wyświetlić menu [C Film]. Naciśnij przycisk 3 w trybie Q, aby wyświetlić menu [W Ustawienie]. Użyj przycisku sterowania (45) lub pokrętła wielofunkcyjnego do przełączania między poszczególnymi menu.
Ustawienie
Zapisz jako USER Dźwięk Ustawianie daty Czas na świecie Rozmiar tekstu
Wyjdź
1/4
01/01/2012
Standard. Polski
Tryb nagryw.
Odcienie zdjęcia Rozdzielczość Jakość Balans bieli Ustawienie AF Pomiar ekspoz.
Wyjdź
1/4
Jasne
Film
Rozdzielczość Movie SR Tłumienie wiatru
Wyjdź
2
Podstawowe funkcje
Podczas korzystania z menu na wyświetlaczu pojawiają się podpowiedzi dotyczące użycia dostępnych przycisków/klawiszy (str.27).
49
Np.) Aby ustawić opcję [Jakość] w menu [A Tryb nagryw.]
Tryb nagryw.
1/4
Wyjdź
Rozdzielczość
Odcienie zdjęcia
Balans bieli Ustawienie AF Pomiar ekspoz.
Jakość
Jasne
Rozdzielczość
Odcienie zdjęcia
Liczba zdjęć
Balans bieli Ustawienie AF Pomiar ekspoz.
Anuluj
Jakość
Jasne
OK
1
Naciśnij przycisk 3 w trybie robienia zdjęć.
Pojawi się menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (3).
Ramka przesuwa się do opcji
2
Podstawowe funkcje
[Odcienie zdjęcia].
3
Naciśnij dwukrotnie przycisk sterowania (3).
Tryb nagryw.
Odcienie zdjęcia Rozdzielczość Jakość Balans bieli Ustawienie AF Pomiar ekspoz.
Wyjdź
Ramka przesuwa się do opcji [Jakość].
4
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Zostaje wyświetlone menu rozwijane z pozycjami, które można wybrać. Menu rozwijane zawiera tylko te pozycje, które można wybrać przy bieżących ustawieniach aparatu.
5
Użyj przycisku sterowania (23), aby zmienić ustawienie.
Jakość zmienia się przy każdym naciśnięciu przycisku sterowania (23).
1/4
Jasne
6
50
Naciśnij przycisk 4 lub przycisk sterowania (4).
Ustawienie zostaje zapisane, a aparat jest gotowy do ustawiania innych funkcji. Aby opuścić ustawienia, naciśnij przycisk 3.
Aby wykonać inną operację, zapoznaj się z alternatywnymi opcjami w kroku 6.
Zapisanie ustawienia i rozpoczęcie fotografowania
6
Naciśnij spust migawki do połowy.
Ustawienie zostaje zapisane, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji. Po naciśnięciu spustu migawki do końca następuje zapisanie ustawienia i zrobienie zdjęcia.
Gdy pojawi się menu [W Ustawienie] trybu Q możesz przejść do trybu A wciskając przycisk Q.
Zapisanie ustawienia i rozpoczęcie odtwarzania zdjęć
6
Naciśnij przycisk Q.
Gdy wyświetlane jest menu [A Tryb nagryw.] w trybie robienia zdjęć, ustawienia są zapisywane, a aparat powraca do stanu odtwarzania.
Anulowanie zmian i kontynuacja pracy z menu
6
Naciśnij przycisk 3.
Zmiany zostają anulowane i następuje powrót do ekranu wyświetlanego w kroku 3.
Funkcje przycisku 3żnią się w zależności od danego ekranu. Należy zapoznać się z podpowiedziami użycia przycisków.
Wyjdź Opuszcza menu i powraca do poprzedniego ekranu.
MENU
MENU
MENU
Anuluj Anuluje bieżący wybór, opuszcza menu i powraca
Powraca do poprzedniego ekranu z zachowaniem bieżącego ustawienia.
do poprzedniego ekranu.
2
Podstawowe funkcje
51

Lista menu

Wyświetla pozycje, które można ustawić poprzez menu, a także zapewnia opisy poszczególnych pozycji. Na podstawie listy ustawień domyślnych w załączniku ustawienia będą zapisywane po wyłączeniu aparatu, a także czy po zresetowaniu aparatu będą przywracane ustawienia domyślne.
2
Menu [A Tryb nagryw.]
Podstawowe funkcje
Odcienie zdjęcia Ustawianie odcieni zdjęć str.91 Rozdzielczość Ustawianie rozdzielczości zdjęć str.92 Jakość Ustawianie jakości zdjęć str.93 Balans bieli Dostosowywanie balansu bieli do warunków oświetlenia str.94
Ustawienie AF
Pomiar ekspozycji
Czułość Ustawianie czułości str.97 Zakres ISO
AUTO Komp. eksp.błysku
Ustawi en ie D-Rang e
Shake Reduction
Wykrywanie twarzy
Rozpoznawanie mrugnięć
Zoom cyfrowy
Natychmiastowy podgląd
52
„Ustawienia domyślne“ (str.205) można sprawdzić, czy
Pozycja Opis Strona
Pole ostrości Autom. makro
Dod. św.aut.o str
Kompensacja prześwietlenia
Kompensacja cienia
Określanie pola ustawiania ostrości str.89 W razie potrzeby ustawianie ostrości na zakres ma kro str.90 Wyzwalanie lampki dodatkowego światła automatyki
ostrości, gdy obiekt znajduje się w ciemnym obszarze i system automatycznej regulacji ostrości nie działa poprawnie
Wybieranie obszaru ekranu, w którym mierzona jest jasność w celu określenia ekspozycji
Ustawianie zakresu regulacji po wybraniu ustawienia czułości [AUTO]
Ustawianie mocy lampy błyskowej str.99
Dostosowanie jasnych obszarów, kiedy zdjęcie jest zbyt jasne
Dostosowanie ciemnych obszarów, kiedy zdjęcie jest zbyt ciemne
Włączanie opcji kompensującej drgania aparatu podczas robienia zdjęć
Rozpoznawanie twarzy na ujęciach i automatyczne dostosowywanie ostrości i ekspozycji dla twarzy
Pozwala wybrać, czy funkcja rozpoznawania mrugnięć ma być używana po uaktywnieniu funkcji wykrywania twarzy
Pozwala wybrać, czy używana będzie funkcja zoomu cyfrowego
Pozwala wybrać, czy ma być wyświetlany natychmiastowy podgląd
str.91
str.96
str.98
str.99
str.100
str.101
str.102
str.66
str.103
Pamięć
[A Tryb nagryw.] menu 1
[A Tryb nagryw.] menu 2
[A Tryb nagryw.] menu 3
[A Tryb nagryw.] menu 4
zdjęć będą zapisywane po wyłączeniu aparatu, czy też
str.117
przywracane będą wartości domyślne
Pozwala wybrać, czy ustawione wartości funkcji robienia
Zielony przycisk
Ostrość
Nasycenie (Tonowanie)
Przypisywanie funkcji do zielonego przycisku, umożliwiające natychmiastowe przełączenie do trybu A
Pozwala wybrać, czy zrobione zdjęcie ma być ostre czy zmiękczone
Ustawianie nasycenia kolorów. Gdy wybrana jest opcja [Monochrom.], wyświetlana jest opcja [Tonowanie].
str.106
str.103
str.103
Kontrast Ustawianie kontrastu zdjęcia str.104
Nanoszenie daty
Wzbogacanie IQ*
Włączenie lub wyłączenie funkcji nanoszenia da ty i/lub czasu podczas robienia zdjęcia
Pozwala wybrać, czy ma być używana funkcja Wzbogacanie IQ
str.104
str.105
*Wzbogacanie IQ = Wzbogacanie jakości obrazu
2
Podstawowe funkcje
Tryb nagryw.
Odcienie zdjęcia Rozdzielczość Jakość Balans bieli Ustawienie AF Pomiar ekspoz.
Wyjdź
1/4
Jasne
Tryb nagryw.
Rozpoz. mrugnięć Zoom cyfrowy Natychm. podgląd Pamięć Zielony przycisk Ostrość
Wyjdź
•Użyj trybu 9 (zielonego) do łatwego fotografowania z zastosowaniem ustawień standardowych, niezależnie od ustawień w menu [A Tryb nagryw.] (str.62).
• Przypisanie często używanych funkcji do przycisku zielonego umożliwia przejście bezpośrednio do żądanej funkcji (str.106).
3/4
Tryb nagryw.
Czułość Zakres ISO AUTO Komp.eksp.błysku Ustaw. D-range Shake Reduction Wykryw. twarzy
Wyjdź
AUTO
Przesun. matrycy Wł.
Tryb nagryw.
Nasycenie Kontrast Nanoszenie daty Wzbogacanie IQ
Wyjdź
4/4
Wył.
53
Menu [C Film]
Film
Wyjdź
Movie SR Tłumienie wiatru
Rozdzielczość
Pozycja Opis Strona
Rozdzielczość Ustawianie rozdzielczości filmów str.115
Movie SR
Pozwala wybrać, czy używana będzie funkcja redukcji drgań filmu
Tłumienie wiatru Tłumienie szumu wiatru pod czas nagrywania filmu str.116
2
Podstawowe funkcje
Menu [W Ustawienie]
Pozycja Opis Strona
Zapisz jako A
Dźwięk
Ustawianie daty Ustawianie daty i czasu str.164
Czas na świecie
Rozmiar tekstu Ustawianie rozmiaru tekstu w menu str.168
Language/u
Nazwa folderu
Nazwa p liku Wybór spo sobu przypisywania nazw do plików zdjęć str.172
Połączenie USB
Wyjście wide o
Wyjście HDMI
Eye-Fi
54
Zapisywanie bieżących ustawień aparatu w pozycji A pokrętła trybów
Dostosowanie głośności dźwięków operacji i odtwarzania oraz ustawienie typu i głośności dźwięku powitania, dźwięku migawki, dźwięku podstawowych czynności i dźwięku samowyzwalacza
Ustawianie miasta czasu lokalnego i miasta docelowego
Ustawianie języka, w jakim są wyświetlane menu i komunikaty
Wybór sposobu przypisywania nazw do folderów służących do przechowywania zdjęć
Ustawianie metody połączenia aparatu z komputerem (MSC lub PTP)
Ustawianie formatu wyjścia sygnału dla urządzenia audio/wideo
Ustawianie formatu wyjścia sygnału HDMI podczas łączenia aparatu z urządzeniem audio/wideo za pomocą złącza HDMI
Ustawianie przesyłania zdjęć przy użyciu karty pamięci SD z wbudowaną kartą bezprzewodowej sieci LAN (karta Eye-Fi)
str.116
str.80
str.163
str.166
str.169
str.169
str.183
str.173
str.174
str.175
Pozycja Opis Strona
[W Ustawienie] menu 1
[W Ustawienie] menu 2
[W Ustawienie] menu 3
[W Ustawienie] menu 4
Poziom jasności Zmiana jasności wyświetlacza str.1 76
Oszczędzanie energii
Automatyczne wyłączanie
Szybki zoom
Ustawianie czasu, po upływie którego aparat przech odzi w tryb oszczędzania energii
Ustawianie czasu, po upływie którego aparat automatycznie się wyłącza
Określanie użycia funkcji [Szybki zoom] (str.128) podczas odtwarzania zdjęć
str.176
str.177
str.178
Ustawianie wyświetlania wyjaśnień wybranych
Podpowied zi
elementów palety trybu robienia zdjęć, palety trybu
str.178
nagrywania filmów i palety trybu odtwarzania
Wybierz baterię Wybór typu używanych baterii AA str.179
Przywracanie wartości domyślnych (z wyjątkiem
Reset
ustawień daty i godziny, języka, czasu na świecie i
str.182
wyjścia wideo)
Usuń wszystko Jednoczesne usuwanie wszystkich zapisanych zdjęć str.131
Odwzorowanie pikseli
Odtwarz. (skrót)
Odwzorowywanie i kompe nsacja uszkodzonych pikseli czujnika obrazu
Wybór uruchamiania aparatu w trybie odtwarzania przez przytrzymanie naciśniętego przycisku Q
str.180
str.181
Format Formatowanie karty pamięci SD/pamięci wbudowanej str.162
2
Podstawowe funkcje
Ustawienie
Zapisz jako USER Dźwięk Ustawianie daty Czas na świecie Rozmiar tekstu
Wyjdź
Poziom jasności Oszczędz. energ. 5sek. Automat. wyłącz. Szybki zoom Podpowiedzi Wybierz baterię
Wyjdź
01/01/2012
Standard. Polski
Ustawienie
3min.
AUTO
1/4
Nazwa folderu
3/4
Nazwa pliku Połączenie USB Wyjście wideo Wyjście HDMI Eye-Fi
Reset Usuń wszystko Odwzorowanie pikseli Odtwarz. (skrót) Format
Wyjdź
Wyjdź
Ustawienie
Data IMGP MSC
PAL
Auto
Ustawienie
2/4
4/4
55

Robienie zdjęć

Pozycja pozioma Pozycja pionowa

Trzymanie aparatu

Sposób trzymania aparatu ma istotne znaczenie podczas robienia zdjęć.
• Aparat należy trzymać pewnie w obu dłoniach.
•Robiąc zdjęcie, należy delikatnie naciskać spust migawki.
3

Robienie zdjęć

Aby zmniejszyć drgania aparatu, należy oprzeć ciało lub aparat o stabilny obiekt, taki jak stół, drzewo lub ściana.

Ustawianie pozycji wyświetlacza

Wyświetlacz można opuścić pod maksymalnym kątem około 60° lub unieść pod maksymalnym kątem około 90°. Jest to użyteczne w przypadku robienia zdjęć pod małym kątem lub trzymając aparat nad głową.
Robien ie zdjęć
56
•Należy pamiętać, aby podczas ustawiania pozycji wyświetlacza nie używać nadmiernej siły.
•Wyświetlacza nie można odchylać w poziomie.
• W normalnych warunkach należy umieścić wyświetlacz z powrotem w pozycji wyjściowej.

Robienie zdjęć

1 Pociągnij górną
część wyświetlacza zgodnie z kierunkiem strzałki.
2 Odchyl wyświetlacz
zgodnie z kierunkiem strzałki odpowiednio do kąta, pod jakim ma być robione zdjęcie.
Ten aparat udostępnia wiele trybów robienia zdjęć, trybów ostrości oraz trybów rejestracji, które mogą zasp okoić różnorakie potrzeby związane z fotografowaniem. W tym rozdziale przedstawiono robienie zdjęć w trybie
b
(Automat. tryb zdjęć) wymagające jedynie naciśnięcia spustu migawki.
W trybie b aparat automatycznie wybiera najbardziej odpowiedni tryb robienia zdjęć w zależności od sytuacji i obiektów.
1
Zdejmij pokrywkę obiektywu.
2
Naciśnij przycisk zasilania.
Aparat zostaje włączony i przechodzi w „Tryb robienia zdjęć“.
3
Ustaw pokrętło trybów w pozycji .
Aparat dostosuje optymalny tryb robienia zdjęć do danego obiektu.
3
Robienie zdjęć
57
3
Wskaźnik pokrętła
0 9/ 09 /2 0 1 2
Ramka ostrości
0 9/ 09 /2 0 1 2
Ramka wykrywania
twarzy
T
W
Robienie zdjęć
4
Sprawdź obiekt i informacje o ekspozycji na wyświetlaczu.
Ramka ostrości w środku wyświetlacza wskazuje strefę automatycznego ustawiania ostrości.
Kiedy aparat wykryje twarz osoby, funkcja wykrywania twarzy zostaje włączona i pojawia się ramka wykrywania twarzy (
Możesz zmienić wielkość obszaru fotografowania, przesuwając dźwignię zoom w prawą lub w lewą stronę (
W prawo (5)Powiększa obiekt. W lewo (6)Powiększa szerokość
obszaru rejestrowanego w aparacie.
str.61).
str.64).
T
W
09/09/2012
09/09/2012
09/09/2012
09/09/2012
58
5
0 9/ 09 /2 0 1 2
Naciśnij spust migawki do połowy.
Wybrany tryb robienia zdjęć zostaje wyświetlony w lewym górnym rogu ekranu.
Standard Scena nocna Portret nocny Pejzaż Kwiaty Portret Sport Świece Błękit nieba
Portret× Błękit nieba
Portret× Zachód słońca
Portret× Podświetlenie z tyłu
Zdjęcie grupowe
Zachód słońca
Tekst
Ramka ostrości (lub ramka wykrywania twarzy) na wyświetlaczu zaczyna świecić na zielono, kiedy aparat ustawi ostrość na obiekcie znajdującym się we właściwej odległości. Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b podnoszący lampę (str.84).
6
Naciśnij spust migawki do końca.
Zdjęcie zostaje zrobione. Błysk następuje automatycznie w zależności od oświetlenia. Wykonane zdjęcie pojawia się na wyświetlaczu (natychmiastowy podgląd:
str.60) i zostaje zapisane na karcie pamięci SD lub we
wbudowanej pamięci.
09/09/2012
09/09/2012
3
Robienie zdjęć
W trybie b stosowane są następujące ograniczenia:
-Nie można ustawić funkcji wykrywania twarzy na wartość [Wył.].
- Ustawienie pola ostrości jest zablokowane na J (wielokrotne).
-Nie można wybrać trybu b (Kwiat y) podczas stosowania zoomu
cyfrowego lub zoomu inteligentnego.
-Tryb błysku jest zablokowany na a, gdy wybrany jest tryb A
(Scena nocna).
- Gdy tryb rejestracji jest ustawi ony na wartość A (Szybkie zdj.
seryjne (L)) lub wykonywane seryjnie w trybie robienia zdjęć wybranym dla pierwszego ujęcia.
C (Szybkie zdj. seryjne (H)), zdjęcia są
59
Użycie spustu migawki
Nienaciśnięty Naciśnięty do
połowy
(pierwsza pozycja)
Całkowicie
naciśnięty
(druga pozycja)
Spust migawki działa dwustopniowo.
Naciśnięcie do połowy
Oznacza to delikatne naciśnięcie spustu migawki do pierwszej pozycji. Powoduje zablokowanie ustawienia ostrości i ekspozycji. Zielona ramka ostrości świeci na wyświetlaczu, kiedy spust migawki jest naciśnięty do połowy, a obiekt jest ostry. Jeśli obiekt jest nieostry, ramka ma kolor biały.
Całkowite naciśnięcie
Oznacza to całkowite naciśnięcie spustu migawki aż do dolnej pozycji.
3
Powoduje zrobienie zdjęcia.
Robienie zdjęć
Obiekty, na których trudno ustawić ostrość
Aparat może nie ustawić ostrości w następujących warunkach. Ustaw i zablokuj ostrość na obiekcie znajdującym się w tej samej odległości (naciśnij spust migawki do połowy i przytrzymaj), a następnie wyceluj aparat na wybrany obiekt i naciśnij spust migawki do końca.
• Obiekty, które nie zapewniają kontrastu, takie jak niebo lub biały mur
• Ciemne miejsca i obiekty, a także warunki uniemożliwiające odbijanie światła
• Skomplikowane wzory
• Szybko poruszające się obiekty
• Kiedy obiekt na pierwszym planie i obiekt w tle znajdują się w fotografowanym
obszarze
• Odbijające się światło lub bardzo silnie oświetlenie z tyłu (jasne tło)
Natychmiastowy podgląd i rozpoznawanie mrugnięć
Zdjęcie pojawia się na wyświetlaczu natychmiast po wykonaniu (natychmiastowy podgląd). Kiedy aparat wykryje, że oczy fotografowanej osoby są zamknięte przy aktywowanej funkcji wykrywania twarzy, pojawi się na 3 sekundy komunikat [Wykryto zamknięte oczy] (rozpoznawanie mrugnięć).
60
•Jeśli funkcja wykrywania twarzy nie działa, także funkcja
0 9/ 09 /2 0 1 2
Ramka wykrywania
twarzy
0 9/ 09 /2 0 1 2
W przypadku
wykrycia wielu twarzy
Biała
ramka
Ramka główna
rozpoznawania mrugnięć nie działa. Nawet jeżeli twarze osób zostały wykryte, funkcja rozpoznawania mrugnięć może nie zadziałać w zależności od stanu wykrytych twarzy.
•Funkcję natychmiastowego podglądu można wyłączyć (str.103).
•Możesz także wyłączyć funkcję rozpoznawania mrugnięć (str.102).

Użycie funkcji wykrywania twarzy

Oferowana przez aparat funkcja wykrywania twarzy jest dostępna we wszystkich trybach fotografowania. Kiedy aparat wykryje twarz osoby na ujęciu, funkcja wykrywania twarzy wyświetla żółtą ramkę wokół twarzy na wyświetlaczu, ustawia ostrość (automatyka ostrości wykrywania twarzy) i kompensuje ekspozycję (pomiar ekspozycji wykrywania twarzy). Jeśli osoba w ramce wykrywania twarzy poruszy się, także ramka przesunie się i zmieni wielkość podczas śledzenia twarzy.
Funkcja wykrywania twarzy może wykryć do 32 twarzy osób. Jeśli zostanie wykrytych wiele twarzy, aparat wyświetli żółtą ramkę wokół głównej twarzy oraz białe ramki wokół innych twarzy. Aparat może wyświetlić maksymalnie 31 ramek, w tym ramkę główną i białe ramki.
Ustawieniem domyślnym jest [Wł.]. Możesz przełączyć aparat na funkcję Smile Capture, która automatycznie zwalnia migawkę, kiedy fotografowana osoba się uśmiechnie. Patrz „Przełączanie funkcji wykrywania twarzy“ (str.101), aby uzyskać więcej informacji.
09/09/2012
09/09/2012
09/09/2012
09/09/2012
3
Robienie zdjęć
61

Robienie zdjęć z ustawieniami niestandardowymi (tryb Program)

W trybie e (Program) aparat automatycznie ustawia czas migawki i przysłonę na potrzeby robienia zdjęć. Możesz jednak wybrać inne funkcje, takie jak tryb błysku lub rozdzielczość.
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji e.
2
Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b.
3
Podniesie się lampa błyskowa (str.84).
Robienie zdjęć
3
Zrób zdjęcie.

Robienie zdjęć w trybie podstawowym (Tryb zielony)

W trybie 9 (zielony) można cieszyć się z łatwego fotografowania za pomocą ustawień standardowych, niezależnie od ustawień w menu [A Tryb nagryw.]. Poniżej przedstawiono ustawienia trybu 9 (Zielony).
Tryb rejest racji 9 (Standard)
Tryb ostrości = (Standard)
Funkcja wykrywania twarzy
Wyświetlanie informacji
Kompensacja ekspozycji
Odcienie zdjęcia Jasne Rozdzielczość m Zoom cyfrowy O (włączone) Jakość D (Lepsza) Balans bieli F (Auto) Czułość AUTO Ostrość Zakres ISO AUTO ISO 100–1600 Pole ostrości
62
I (Wł.)
Normalny poziom
±0.0
J
(Wielokrotny)
Kompensacja ekspozycji lampy błyskowej
Kompensacja prześwietlenia
Kompensacja cienia
Shake Reduction
Rozpoznawanie mrugnięć
Natychmiastowy podgląd
Nasycenie kolorów Kontrast
±0.0Tryb błysku , (Auto)
P (wył.)
P (wył.)
Przesun. matr ycy
O (włączone)
O (włączone)
G G G
(Normalna) (Normalne) (Normalny)
Autom. makro O (włączone) Nanoszenie daty Wyłączone
Zielony przycisk
Spust migawki
383 838
Dod. św.aut.ostr O (włączone) Wzbogacanie IQ O (włączone)
L
Pomiar ekspozycji
1
Naciśnij zielony przycisk w trybie
(Pomiar
wielosegmentowy)
A.
Aparat przełącza się do trybu 9.
Naciśnij ponownie zielony przycisk, aby powrócić do trybu, który był aktywny przed wybraniem trybu
Kiedy aparat wykryje twarz osoby, funkcja wykrywania twarzy zostaje włączona i pojawia się ramka wykrywania twarzy ( Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b podnoszący lampę (str.84).
9
.
str.61).
3
Robienie zdjęć
2
Naciśnij spust migawki do połowy.
Ramka ostrości twarzy na wyświetlaczu zaczyna świecić na zielono, kiedy aparat ustawi ostrość na obiekcie znajdującym się we właściwej odległości.
3
Naciśnij spust migawki do końca.
Zdjęcie zostaje zrobione.
63
•Tryb 9 jest dostępny tylko wtedy, gdy jest on przypisany do zielonego
T
W
3 8
130 x
Pasek
powiększenia
Wspó-
łczynnik
powięks-
zenia
Zielony: Zoom inteligentny Biały: Zoom cyfrowy
przycisku w polu [Zielony przycisk] menu [A Tryb nagryw.] (str.106). Domyślnie tryb 9 jest przypisany do zielonego przycisku.
• W trybie 9 nie można zmieniać informacji wyświetlanych na wyświetlaczu, naciskając przycisk 3.
•Gdy wciśniesz przycisk 3 w trybie 9, pojawia się menu [W Ustawienie]. Nie można wyświetlić menu [A Tryb nagryw.].
•Jeżeli aparat zostanie wyłączony podczas pracy w trybie 9, jego ponowne włączenie również spowoduje wywołanie trybu 9.

Użycie funkcji zoom

3
Robienie zdjęć
Możesz użyć funkcji zoom do zmiany obszaru zdjęcia.
1
Przesuń dźwignię zoom w tryb A.
W prawo (5)Powiększa obiekt. W lewo (6)Powiększa szerokość
obszaru rejestrowanego w aparacie.
Dalsze przesuwanie dźwigni w prawo (5) spowoduje automatyczne przełączenie aparatu z zoomu optycznego na zoom inteligentny i zachowuje wartość powiększenia odpowiadającą momentowi przełączania na zoom cyfrowy. Po zwolnieniu i ponownym przesunięciu dźwigni aparat przełącza się na zoom cyfrowy.
130 x
130 x
38
38
64
Wyświetlany jest poniższy pasek powiększenia:
Powiększenie z wysoką jakością obrazu
Powiększenie z pewnym spadkiem jakości obrazu
Zasięg zoomu optycznego
*1
Zakres zoomu inteligentnego
*2
Zakres zoomu cyfrowego
*1 Maksymalne powiększenie optyczne wynosi 26× (od 4,0 mm do
104,0 mm – odpowiednik ok. 22,3 mm do 580 mm dla ogniskowej formatu 35 mm).
*2 Zakres zoomu inteligentnego różni się w zależności od rozdzielczości.
Patrz poniższa tabela.
Rozdzielczość i maksymalny współczynnik powiększenia
Rozdzielczość Zoom inteligentny Zoom cyfrowy
m o n
6 Około 39×
f Około 46,2×
0 Około 39× 1 Około 46,2×
h Około 58,5×
i Około 74,9×
h Około 62,4×
l Około 117×
m Około 187,2×
Niedostępny (dostępny tylko zoom
optyczny 26×)
Odpowiednik około
187,2×
3
Robienie zdjęć
65
• Zaleca się użycie statywu lub innego podparcia, aby zapobiec drganiom aparatu przy robieniu zdjęć z dużym powiększeniem.
• Gdy tryb ostrości jest ustawiony na wartość q (Makro) lub I (Makro 1 cm), pozycja zoomu jest zablokowana.
•Zdjęcia zrobione z użyciem zoomu cyfrowego są bardziej ziarniste niż zdjęcia zrobione w zakresie zoomu optycznego.
• Zoom inteligentny jest niedostępny, gdy rozdzielczo ść jest ustawiona na m/o/n (dostępny jest zoom optyczny 26× i zoom cyfrowy).
• Obraz powiększony za pomocą funkcji zoomu inteligentnego może mieć ziarnisty wygląd na wyświetlaczu. Nie wpływa to na jakość zrobionego zdjęcia.
3
Robienie zdjęć
• Podczas nagrywania filmu w trybie C (Film) dostępny jest jedynie zoom cyfrowy.
Ustawianie funkcji zoomu cyfrowego
Domyślnym ustawieniem funkcji zoomu cyfrowego jest O (Wł.). Aby robić zdjęcia z użyciem tylko funkcji zoomu optycznego i zoomu inteligentnego, należy ustawić zoom cyfrowy na P (wyłączony).
1
Naciśnij przycisk 3 w trybie robienia zdjęć.
Pojawi się menu [A Tryb nagryw.].
2
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać [Zoom cyfrowy].
3
Użyj przycisku sterowania (45) aby przełączyć się między
O lub P.
O Użycie zoomu cyfrowego P Użycie zoomu optycznego i zoomu
inteligentnego
Ustawienie zostaje zapisane.
Tryb nagryw.
Rozpoz. mrugnięć Zoom cyfrowy Natychm. podgląd Pamięć Zielony przycisk Ostrość
Wyjdź
3/4
66
4
Naciśnij przycisk 3.
Aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.
Zapisywanie ustawienia funkcji zoomu cyfrowego 1str.117
Ustawianie ekspozycji
3 8
F 4. 5
1 /2 50
3 8
0 9/ 09 /2 0 1 2
0 9/ 09 /2 0 1 2
Normalny ekr an Gdy naciśnięto przycisk m
Możesz dostosować ogólną jasność zdjęcia. Użyj tej funkcji, aby robić celowo prześwietlone (jaśniejsze) lub niedoświetlone (ciemniejsze) zdjęcia.
1
Naciśnij przycisk m w trybie A.
2
Obróć pokrętło wielofunkcyjne.
Aby rozjaśnić zdjęcie, wybierz wartość dodatnią (y). Aby przyciemnić zdjęcie, wybierz wartość ujemną (f). Wartość kompensacji ekspozycji można wybrać w zakresie ±2,0 EV z przyrostem 1/3 EV.
3
Naciśnij przycisk m.
Wartość kompensacji ekspozycji zostaje zapisana, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.
•Wartość kompensacji ekspozycji inna niż ±0,0 jest zawsze widoczna na wyświetlaczu. W przypadku ustawienia ±0,0 wartość ta znika z wyświetlacza po naciśnięciu przycisku m.
• W trybach 9 (Zielony) oraz b (Automat. tryb zdjęć) kompensacja ekspozycji jest zablokowana na ±0,0.
W tr ybie a (Ręczna ekspozycja) kompensacja ekspozycji jest niedostępna.
•Wartość kompensacji wyświetlana na ekranie powiększa się po naciśnięciu przycisku m.
3
Robienie zdjęć
38
09/09/2012
09/09/2012 09/09/2012
1/250 F4.5
38
09/09/2012
67

Wybieranie trybu robienia zdjęć

Wskaźnik pokrętła
Przełączanie trybów robienia zdjęć polega na ustawianiu ikon znajdujących się na pokrętle trybów w pozycji wskaźnika pokrętła.
T
W
3
Robienie zdjęć
Ten aparat udostępnia wiele trybów robienia zdjęć, które umożliwiają wykonywanie zdjęć z ustawieniami zaspokajającymi różnorakie potrzeby związane z fotografowaniem.

Tryby obrazu

Dostępne są następujące tryby robienia zdjęć: b (Automat. tryb zdjęć), N (Ujęcie nocne z ręki), \ (Sport), q (Pejzaż) i c (Portret). Poniżej przedstawiono charakterystykę każdego trybu.
b
N
\
q
c
68
Tryby Charakterystyka
Automat. tryb zdjęć
Ujęcie nocne z ręki
Sport
Pejza ż Do robienia zdjęć pejzaży. Wzbogaca kolory nieba i liści.
Portret
Optymalny tryb robienia zdjęć jest wybierany automatycznie z ustawień standardowych. (1str.57)
Minimalizuje drgania aparatu w celu fotografow ania w nocy i przy słabym oświetleniu.
Szybko poruszające się obiekty. Śledzi obiekt do momentu zrobienia zdjęcia.
Do robienia portretów. Oddaje zdrowy i jasny odcień skóry.
•W trybie \ aparat śledzi obiekt i ustawia na nim ostrość. Jeśli funkcja [Pole ostrości] (str.89) jest ustawiona na J (Wielokrotne) lub K (Plamka), można zablokować ostrość, naciskając spust migawki do połowy.
•W zależności od wybranego trybu robienia zdjęć, niektóre funkcje mogą nie być dostępne lub nie działać w pełni. Więcej szczegółów zawiera rozdział „Funkcje dostępne dla poszczególnych trybów robienia zdjęć“ (str.196).

Tryby H

Po ustawieniu pokrętła trybów w pozycji H (Scena) można wybrać jeden z poniższych trybów robienia zdjęć.
Tryb robienia zdjęć Opis
Kwiaty
b
Błękit nieba Podkreśla nasycenie nieba, aby zdjęcie było jasne.
f
Zachód słońca
K
A Scena nocna
Portret nocny
B
Ognie sztuczne
S
p Filtr HDR Przetwarza jedno zdjęcie w celu symulowania efektu HDR .
Plaża i śnieg
Q
L Niemowlę
Dzieci
R
Zwierzęta
e
Żywność
K
Do robienia zdjęć k wiatów. Krawędzie kwiatów zostają zmiękczone.
Do robienia zdjęć zachodu słońca i przy ciepłym oświetleniu.
Do robienia zdjęć w nocy. Zalecane użycie statywu lub innej podstawy.
Do robienia zdjęć osób w nocy. Zalecane użycie statywu lub innej podstawy. Jeżeli dla trybu błysku wybrano ustawienie , (Auto) i aparat wykrywa twarz osoby, tryb błysku automatycznie zmieni ustawienie na d (Błysk wł.+czerw.oczy).
Do zdjęć ogni sztucznych. Zalecane użycie statywu lub innej podstawy. Ustawian y jest 4-sekundowy czas naświetlania i minimalna czułość.
Do robienia zdjęć plaży i śniegu. Umożliwia dokładny pomiar jasnych scen.
Do fotografowania małych dzieci. Aparat robi jasne zdjęcia twarzy dziecka.
Do robienia zdjęć dzieci w ruchu. Oddaje zdrowy i jasny odcień skóry.
Do robienia zdjęć zwierząt w ruchu. Dostępna jest również funkcja wykrywania zarejestrowanych zwierząt. (1str.77)
Do robienia zdjęć żywności i posiłków. Wzboga ca nasycenie i kontrast.
3
Robienie zdjęć
69
Tryb robienia zdjęć Opis
c Digital SR
Oświetl. sceny
n
Tekst
c
E Muzeum
X Cyfrowy szeroki
3
Robienie zdjęć
Panorama
F
cyfrowa Zdjęcia z ramkami Służy do robienia zdjęć z ramką. (1str.72)
N
• W trybach fotografowania innych niż A, c, N oraz p
•W trybie R lub e aparat śledzi obiekt i automatycznie ustawia na nim
•W zależności od wybranego trybu robienia zdjęć, niektóre funkcje
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji H.
nasycenie, kontrast, ostrość, balans bieli itp. są ustawiane automatycznie na wartości optymalne dla wybranego trybu.
ostrość. Jeśli funkcja [Pole ostrości] (str.89) jest ustawiona na J (Wielokrotne) lub K (Plamka), można zablokować ostrość, naciskając spust migawki do połowy.
mogą nie być dostępne lub nie działać w pełni. Więcej szczegółów zawiera rozdział „Funkcje dostępne dla poszczególnych trybów robienia zdjęć“ (str.196).
Wyższa czułość redukuje rozmycia. Czułość jest zablokowana na [AUTO].
Do robienia zdjęć ruchomych obiektów w słabo oświetlonych miejscach. Rozdzielczość jest zmniejszona do wartości i.
Do robienia wyraźnych zdjęć tekstu. Kontrast tekstu można dostosować.
Do zdjęć w miejscach, gdzie użycie lamp błyskowych jest za bronione.
Łączy dwa zdjęcia w celu utworzenia szerszego zdjęcia. (1str.73)
Łączy zdjęcia zrobione aparatem, aby utworzyć zdjęcie panoramiczne. (1str.75)
Aparat przełącza się do ostatnio wybranego trybu H. Ustawieniem domyślnym jest
b (Kwiaty).
70
2
Naciśnij przycisk sterowania (3).
Pojawia się paleta trybów robienia zdjęć.
3
Pla ża i śni eg
OK
Anu lu j
3 8
1 4: 25
0 9/ 09 /2 0 1 2
Użyj przycisku sterowania
Plaża i śnieg
(2345), aby wybrać tryb robienia zdjęć.
Po wybraniu ikony na palecie trybów robienia zdjęć wyświetlana jest podpowiedź dla wybranego trybu.
Dla każdego trybu na palecie trybów robienia zdjęć można wyłączyć podpowiedzi (str.178).
4
Naciśnij przycisk 4 .
Tryb robienia zdjęć zostaje ustalony, a aparat zostaje ustawiony na wyświetlanie informacji o ekspozycji. Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b podnoszący lampę (
str.84).
Do robienia zdjęć plaży i śniegu. Umożliwia dokładny pomiar jasnych scen
Anuluj
OK
38
09/09/2012
09/09/2012
14:25

Tryby ekspozycji

Tryby ekspozycji umożliwiają zmianę czasu migawki i wartości przysłony oraz wykonywanie zdjęć według własnej koncepcji.
Tryby robienia zdjęć Opis Strona
e
a
A
Program
Ręczna ekspozycja
USER
Ten tryb powoduje automatyczne ustawienie czasu migawki i wartości przysłony na właściwą ekspozycję zgodnie z daną linią programową.
Umożliwia ustawianie czasu migawki i wartości przysłony do robienia zdjęć zgodnie z własnymi preferencjami.
Pozwala na użycie wcześniej zap isanych ustawień zdefiniowanych przez użytkownika.
str.62
str.79
str.80
3
Robienie zdjęć
71

żne metody fotografowania

OK

Umieszczanie zdjęć w ramkach (tryb Dodawanie ramki)

W trybie N (dodawanie ramki) możesz robić zdjęcia za pomocą ramek zapisanych w aparacie.
1
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać opcję
3
Robienie zdjęć
N z palety trybów robienia zdjęć.
2
Naciśnij przycisk 4 .
Zostaje wyświetlony ekran wyboru ramki z 9 ramkami.
3
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać żądaną ramkę.
4
Obróć pokrętło wielofunkcyjne w prawą stronę (y).
Wybrana ramka zostaje wyświetlona na ekranie pojedynczych zdjęć. Aby wybrać inną ramkę, wykonaj jedną z poniższych operacji.
OK
72
Przycisk sterowania (45) Wybiera inną ramkę. Pokrętło wielofunkcyjne w
lewo (f)
5
Naciśnij przycisk 4 .
Na wyświetlaczu pojawia się obraz w ramce. Kiedy aparat wykryje twarz osoby, funkcja wykrywania twarzy zostaje włączona i pojawia się ramka wykrywania twarzy (
Następuje powrót do ekranu wyboru ramki z 9 ramkami, a następnie możesz wybrać inną ramkę w ten sam sposób, jak w kroku 4.
str.61).
6
+
Naciśnij spust migawki do połowy.
Ramka ostrości (lub ramka wykrywania twarzy) na wyświetlaczu zaczyna świecić na zielono, kiedy aparat ustawi ostrość na obiekcie znajdującym się we właściwej odległości. Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b podnoszący lampę (str.84).
7
Naciśnij spust migawki do końca.
Zdjęcie zostaje zrobione.
• Rozdzielczość jest zablokowana na h.
•Domyślnie w aparacie są wprowadzone trzy rodzaje ramek. Nie można ich usunąć nawet podczas fo rmatowania wbudowanej pamięci. Dysk CD-ROM dostarczony wraz z aparatem zawiera dodatkowe ramki. Aby zapisać ramki we wbudowanej pamięci, należy skopiować pliki z dysku CD-ROM (str.152).
• W trybie N nie można wyświetlić siatki, naciskając przycisk 3.
Dodawanie ramki do zrobionego zdjęcia 1str.150

Użycie funkcji Cyfrowy szeroki (tryb Cyfrowy szeroki)

W trybie X (Cyfrowy szeroki) możesz łączyć dwa pionowe zdjęcia zrobione tym aparatem w jedną ramkę do pokrycia ok. 17 mm (odpowiednik filmu 35 mm).
3
Robienie zdjęć
1
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać opcję X z palety trybów robienia zdjęć.
73
3
3 8
Wy jd ź
Robienie zdjęć
2
Naciśnij przycisk 4 .
Aparat przełączy się w tryb X. Trzymaj aparat pionowo, tak aby spust migawki znajdował się u dołu, i wykadruj pierwsze ujęcie (lewa połowa obrazu). Kiedy aparat wykryje twarz osoby, funkcja wykrywania twarzy zostaje włączona i pojawia się ramka wykrywania twarzy (
3
Naciśnij spust migawki, aby
str.61).
1
wykonać zdjęcie.
Pierwsze zrobione zdjęcie zostaje zapisane tymczasowo i pojawia się ekran umożliwiający zrobienie drugiego zdjęcia.
Wyjdź
4
Zrób drugie zdjęcie.
Nałóż zdjęcie na obszar podglądu po lewej stronie ekranu, aby skadrować drugie ujęcie (prawa połowa obrazu). Powtórz krok 3, aby zrobić drugie zdjęcie. Połączone pierwsze i drugie zdjęcie pojawia się na wyświetlaczu (natychmiastowy podgląd), a następnie jest zapisywane.
• Aby zminimalizować zniekształcenia podczas robienia drugiego zdjęcia, przekręć aparat tak, aby obrócić go wokół prawej krawędzi obszaru podglądu na ekranie.
• Pewne zniekształcenia mogą być spowodowane poruszającymi się obiektami, powtar zającymi się wzorami oraz brakiem wspólnych elementów podczas nakładania pierwszego i drugiego zdjęcia w obszarze podglądu.
•Jeśli funkcja wykrywania twarzy (str.101) jest włączona (ustawienie [Wł.]), zadziała ona tylko na pierwszym ujęciu.
•Złożone zdjęcie zostaje zapisane w rozdzielczości f.
38
38
74
Anulowanie po zrobieniu pierwszego zdjęcia
Ust aw ki erune k
prz es uni ęcia
1
Po wyświetleniu ekranu umożliwiającego zrobienie drugiego zdjęcia w kroku 4 na
str.74 naciśnij przycisk
4 lub przycisk sterowania (3).
Okno dialogowe z potwierdzeniem zostaje wyświetlone.
2
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję i naciśnij przycisk 4.
Zapisz Zapisuje pierwsze zdjęcie i umożliwia ponowne zrobienie
Usuń Usuwa pierwsze zdjęcie i umożliwia ponowne zrobienie
Anuluj Powraca do ekranu umożliwiającego zrobienie drugiego zdjęcia.
pierwszego zdjęcia. Zdjęcie zostaje zapisane w rozdzielczości h.
pierwszego zdjęcia.

Robienie zdjęć panoramicznych (tryb Panorama cyfrowa)

W trybie F (Panorama cyfrowa) możesz łączyć ze sobą dwie lub trzy sfotografowane ramki w celu wykonania zdjęcia panoramicznego za pomocą aparatu.
1
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać opcję F z palety trybów robienia zdjęć.
2
Naciśnij przycisk 4 .
Aparat przełącza się w tryb F i zostaje wyświetlony komunikat [Ustaw kierunek przesunięcia].
3
Robienie zdjęć
3
Użyj przycisku sterowania ( aby wybrać kierunek łączenia zdjęć.
Zostaje wyświetlony ekran umożliwiający zrobienie pierwszego ujęcia. Kiedy aparat wykryje twarz osoby, funkcja wykrywania twarzy zostaje włączona i pojawia się ramka wykrywania twarzy (
45
),
str.61).
Ustaw kierunek
przesunięcia
75
3
Wyj dź
2. zd jęc ie
Robienie zdjęć
4
Naciśnij spust migawki, aby wykonać zdjęcie.
Po zrobieniu pierwszego ujęcia zostaje wyświetlony ekran umożliwiający zrobienie drugiego ujęcia.
Jeśli w kroku 3 wybrano kierunek w prawo (5):
Prawa krawędź pierwszego ujęcia zostaje wyświetlona w półprzezroczystej formie na wyświetlaczu.
Jeśli w kroku 4 wybrano kierunek w lewo (3):
Lewa krawędź pierwszego ujęcia zostaje wyświetlona w półprzezroczystej formie na wyświetlaczu.
5
Zrób drugie ujęcie.
Przesuń aparat, tak aby półprzezroczyste zdjęcie i rzeczywisty obraz nakładały się, a następnie naciśnij spust migawki.
6
Zrób trzecie ujęcie.
Powtórz kroki 4 i 5, aby zrobić trzecie ujęcie. Zdjęcia panoramiczne zostają połączone i pojawia się połączone zdjęcie. Połączone zdjęcie nie pojawi się, gdy opcja [Natychm. podgląd] (
str.103) jest ustawiona na P (Wył.).
• Pewne zniekształcenia mogą być spowodowane poruszającymi się obiektami, powtar zającymi się wzorami oraz brakiem wspólnych elementów podczas nakładania pierwszego i drugiego ujęcia bądź drugiego i trzeciego ujęcia w obszarze podglądu.
•Jeśli funkcja wykrywania twarzy (str.101) jest włączona (ustawienie [Wł.]), zadziała ona tylko na pierwszym ujęciu.
Anulowanie po zrobieniu pierwszego lub drugiego zdjęcia
1
Po zrobieniu pierwszego ujęcia w kroku 4 na str.76 lub drugiego ujęcia w kroku 5 naciśnij przycisk 4 lub przycisk sterowania (3).
Okno dialogowe z potwierdzeniem zostaje wyświetlone.
76
2. zdjęcie
Wyjdź
2
3 8
Wyb ór /r ej es tr
1 4: 25
0 9/ 09 /2 0 1 2
OK
Anuluj
Nowy rejestr
Wybierz zwierzę
do sfotografowania
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję i naciśnij przycisk 4.
Zapisz Z apisuje zrobione ujęcia i umożliwia ponowne zrobienie pierwszego
Usuń Usuwa zrobio ne ujęcia i umożliwia ponowne zrobienie pierwszego
Anuluj Powraca do poprzedniego ekranu robien ia zdjęć.
ujęcia. Jeśli ta opcja zostanie wybrana po zrobieniu drug iego ujęcia, pierwsze i drugie ujęcia zostaną połączone i zapisane jako zdjęcie panoramiczne.
ujęcia.
Niepołączone zdjęcia zrobione w trybie F są zapisywane w rozdzielczości i.

Fotografowanie zwierząt (Tryb zwierząt)

W trybie e (Zwierzęta) aparat automatycznie zwalnia migawkę w chwili wykrycia zwierzęcia. Aparat może również rejestrować zwierzęta.
1
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać tryb e (Zwierzęta) z palety trybów robienia zdjęć.
2
Naciśnij przycisk 4 .
Wybrany zostaje tryb e, a aparat zostaje ustawiony na wyświetlanie informacji o ekspozycji. Po wykryciu przez aparat całej głowy zwierzęcia wyświetla się ramka wykrywania zwierząt, a migawka zostaje automatycznie wyzwolona.
Rejestrowanie zwierzęcia
Wybór/rejestr
38
09/09/2012
14:25
3
Robienie zdjęć
1
Naciśnij przycisk 4 na ekranie informacji o ekspozycji w trybie e.
Ekran wyboru zwierzęcia zostaje wyświetlony.
77
3
Ki ed y zwie rzę z wr óc i się do
ap ar at u, r eje st ra cj a auto m.
Anu lu j
Wyb ór /r ej es tr
3 8
1 4: 25
0 9/ 09 /2 0 1 2
Robienie zdjęć
2
Naciśnij przycisk 3.
Wyświetla się ekran rejestrowania zwierząt. Skierowanie aparatu na cały pysk zwierzęcia powoduje automatyczne zwolnienie migawki i wyświetlenie okna dialogowego z prośbą o potwierdzenie rejestracji zwierzęcia.
Po wybraniu opcji [Rejestr] za pomocą przycisku sterowania (23) i naciśnięciu przycisku 4 w lewym górnym rogu ekranu wyświetlany jest obraz zarejestrowanego zwierzęcia, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.
Kiedy zwierzę zwróci się do
aparatu, rejestracja autom.
Anuluj
Po wykryciu przez aparat całej głowy zwierzęcia wyświetla się ramka wykrywania zwierząt, a migawka zostaje automatycznie wyzwolona. Można również zrobić zdjęcie, naciskając spust migawki.
Po naciśnięciu przycisku 4 na ekranie informacji o ekspozycji zostanie wyświetlony ekran rejestrowania zwierząt, na którym można zarejestrować inne zwierzę. Zarejestrować można maksymalnie trzy zwierzęta.
• Po naciśnięciu przycisku 3 na ekranie rejestrowania zwierząt rejestracja zostaje anulowana, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.
•W trybie e można rejestrować tylko psy i koty. Nie można rejestrować ludzi i innych zwierząt. Nie można zarejestrować pyska zwierzęcia, gdy jest on na przykład zbyt mały.
• W niektórych warunkach fotografowania aparat może nie wykryć zarejestrowanego pyska zwierzęcia.
•[Pole ostrości] jest ustawiane na W (Automatyczne śledzenie ostrości), a tryb błysku na a (Błysk wyłączony). Ustawienia te można jednak zmienić.
• Opcja [Dod. św.aut.ostr] jest ustawiona na P (Wył.). Ustawienie to można jednak zmienić.
78
38
Wybór/rejestr
09/09/2012
14:25

Użycie trybu a (Ręczna ekspozycja)

Umożliwia ustawianie czasu migawki i wartości przysłony do robienia zdjęć zgodnie z własnymi preferencjami. Ten tryb jest przydatny w przypadku robienia zdjęć z użyciem mierzonej kombinacji czasu migawki i wartości przysłony lub wykonywania fotografii celowo prześwietlonych (jaśniejszych) lub niedoświetlonych (ciemniejszych).
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji a.
2
Obróć pokrętło wielofunkcyjne, aby zmienić czas migawki/wartość przysłony.
Za pomocą przycisku m przełączaj pomiędzy czasem migawki i wartością przysłony (ustawieniem domyślnym jest czas migawki).
3
Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b.
Podniesie się lampa błyskowa (str.84).
4
Zrób zdjęcie.
• W trybie a kompensacja ekspozycji jest niedostępna.
•Nie można wybrać czułości [AUTO].
•Tryby błysku , (Auto) i c (Auto + czerwone oczy) są niedostępne.
• Zostanie wyświetlone ostrzeżenie o dużej różnicy między ekspozycją bieżącą i poprawną. Jeśli różnica przekracza ±2,0 EV, wyświetlana jest tylko ikona ostrzeżenia. Jeśli różnica wynosi ±2,0 EV lub mniej, wyświetlana jest ikona ostrzeżenia oraz różnica między ekspozycją bieżącą i poprawną z przyrostem 1/ 3 EV.
•Jeśli czas migawki jest ustawiony na wartość mniejszą niż 1/4 sekundy, wykonywany jest proces zmniejszania chropowatości i nierówności (redukcja szumów).
• Po zmianie czasu migawki lub wartości przysłony nowa wartość jest wyświetlana większą czcionką.
• Nawet gdy współczynnik powiększenia ulega zmianie, wartość przysłony zostaje zachowana. Jeśli jednak nie można użyć bieżą wartości przysłony z wybranym współczynnikiem powiększenia, ustawiana jest najbliższa wartość przysłony. W takim przypadku, jeśli współczynnik powiększenia zostanie zmieniony ponownie i można będzie użyć oryginalnej wartości przysłony, ustawienie powróci do oryginalnej wartości przysłony.
cej
3
Robienie zdjęć
79

Użycie trybu A (USER)

Zapisywanie ustawień w trybie E
Zapisanie bieżących ustawień aparatu pozwala na łatwe ich odzyskanie po ustawieniu pokrętła trybów w pozycji E. Można zapisywać następujące ustawienia:
• Tryby robienia zdjęć e (ustawienie domyślne)/a
•Przysłona
3
•Czas migawki
Robienie zdjęć
• Ustawienia menu [A Tryb nagryw.]
•Tryb błysku
• Tryb rejestracji
•Tryb ostrości
• Kompensacja ekspozycji
• Pozycja MF
• Zakres kompensacji ekspozycji funkcji Autobracketing
• Informacje wyświetlane za pomocą przycisku 3
• Tryb wykrywania twarzy
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji e lub a.
Ustawienia można zapisać w trybie E tylko wtedy, gdy pokrętło trybów jest ustawione na e lub a.
2
Ustaw funkcje do zapisania.
80
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Zapisz jako A] w menu [W Ustawienie].
4
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Zostaje wyświetlony ekran [Zapisz jako A].
5
Naciśnij przycisk sterowania (2),
Zapisz jako USER
aby wybrać opcję [Zapisz].
Zapisuje bieżące ustaw.
fotograf. w trybie USER
6
Naciśnij przycisk 4 .
Zostaje rozpoczęty proces zapisywania. Po zakończeniu procesu zapisywania aparat powraca do trybu A lub Q.
Robienie zdjęć w trybie A
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji A.
Zapisane ustawienia zostają odzyskane.
2
W razie potrzeby zmień ustawienia, które zostały już zapisane w trybie A.
3
Aby użyć lampy błyskowej, naciśnij przycisk b.
Podniesie się lampa błyskowa (str.84).
4
Zrób zdjęcie.
Ustawienia zmienione w trybie A obowiązują tylko wtedy, gdy pokrętło trybów jest ustawione na A. Zmiana trybu robienia zdjęć lub wyłączenie aparatu powodują przywrócenie ustawień aparatu zapisanych za pomocą funkcji [Zapisz jako A]. Aby zmienić ustawienia trybu A, należy ponownie wykonać operacje związane z funkcją [Zapisz jako A].
Zapisz Anuluj
OK
3
Robienie zdjęć
81

Ustawianie funkcji robienia zdjęć

Wybieranie trybu błysku

3
Robienie zdjęć
Auto
,
Błysk
a
wyłączony
Błysk włączony Błysk następuje niezależnie od warunków oświetlenia.
b
Auto +
c
czerwone oczy
Błysk włączony + czerwone
d
oczy
Synch.z dług.
G
czas naśw.
Synch.dług.
H
czas+cze.oczy
•Tryb błysku zostaje ustalony na a w następujących sytuacjach:
- kiedy wybranym trybem robienia zdjęć jest N (Ujęcie nocne z ręki),
n (Oświetl. sceny), S (Ognie sztuczne), c (Film poklatkowy), C (Film) lub d (Film z dużą szybk.)
-
kiedy wybranym trybem rejestracji jest j (Zdjęcia seryjne), A (Szybkie zdj. seryjne (L)),
- kiedy wybranym trybem ostrości jest s (Nieskończoność)
• W trybie 9 (Zielony) można wybrać tylko , lub a.
• W trybie A (Scena nocna) nie można wybrać , ani c.
Użycie lampy błyskowej podczas robienia zdjęć z bliskiej odległości może spowodować powstanie nieregularności na zdjęciu ze względu na rozkład światła. Użycie lampy błyskowej z bardzo bliskiej odległości może spowodować pojawienie się na wykonanym zdjęciu cienia obiektywu.
Błysk następuje automatycznie w zależności od oświetlenia. Jeżeli uaktywniona jest funkcja wykrywania twarzy, tryb błysku jest automatycznie ustawiany na d.
Błysk nie następuje niezależnie od warunków oświetlenia. Używaj tego trybu do robienia w miejscach, gdzie fotografowanie z lampą błyskową jest zabronione.
Ten tryb umożliwia zredukowanie zjawiska powstawania czerwonych oczu, spowodowanego odbijaniem się światła błyskowego od oczu fotografowanych osób. Błysk jest wyzwalany automatycznie. Przed błyskiem głównym wyzwalany jest przedbłysk pomiarowy.
Ten tryb umożliwia zredukowanie zjawiska powstawania czerwonych oczu, spowodowanego odbijaniem się światła błyskowego od oczu fotografowanych osób. Błysk następuje niezależnie od warunków oświetleni a. Przed błyskiem głównym wyzwalany jest przedbłysk pomiarowy.
Służy do wykonywania jasnych zdjęć osób oraz tła wewnątrz i na zewnątrz budynków w nocy. Błysk jest wyzwalany automatycznie.
Wyzwala p rzedbłysk redukujący efekt czerwonych oczu przed wyzwoleniem błysku związanego z funkcją Synch.z dług. czas naśw.
C
(Szybkie zdj. seryjne (H)) lub I (Autobracketing)
82
1
Przycisk b
Tryb błys kuTryb błysku
Aut oAuto
Anu lu jAnuluj
OKOK
Naciśnij przycisk b.
Lampa błyskowa podniesie się i rozpocznie się ładowanie.
2
Naciśnij przycisk sterowania (4) w trybie robienia zdjęć.
Pojawi się ekran [Tryb błysku].
3
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać tryb błysku.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.
Efekt czerwonych oczu
Robienie zdjęć z użyciem lampy błyskowej w ciemnym otoczeniu powoduje czerwone zabarwienie oczu osoby na zdjęciu. To zjawisko, nazywane efektem czerwonych oczu, jest spowodowane odbiciem elektronicznej lampy błyskowej w siatkówce oka. Jego efekt można zredukować przez zwiększenie oświetlenia obszaru wokół obiektu i/lub zmniejszenie odległości od przedmiotu oraz ustawienie obiektywu na większy kąt. Innym skut ecznym sposobem jest wybranie trybu błysku c, d lub H. Jeśli pomimo zastosowania tych metod oczy mają kolor czerwony, można dokonać retuszu zdjęcia za pomocą funkcji edycji czerwonych oczu (str.149).
3
Robienie zdjęć
Zapisywanie ustawienia trybu błysku 1str.117
83
Użycie lampy błyskowej
1
Wybierz tryb robienia zdjęć.
2
Naciśnij przycisk b.
Lampa błyskowa podniesie się i rozpocznie się ładowanie. Podczas ładowania na wyświetlaczu miga ikona b (czerwona). Gdy lampa błyskowa jest w pełni naładowana, na wyświetlaczu pojawia się ikona b (nie jest wyświetlana w trybie ,).
3
3
Robienie zdjęć
Naciśnij spust migawki do połowy.
Ramka ostrości (lub ramka wykrywania twarzy) na wyświetlaczu zaczyna świecić na zielono, kiedy aparat ustawi ostrość na obiekcie znajdującym się we właściwej odległości.
4
Naciśnij spust migawki do końca.
Wyzwalany jest błysk i robione jest zdjęcie.
5
Pchnij w dół lampę błyskową, aby ją zamknąć.

Wybieranie trybu rejestracji

Każde zdjęcie zostaje zapisane oddzielnie w pamięci przed zrobieniem kolejnego zdjęcia. Im wyższa jakość zdjęć, tym
Zdjęcia seryjne
j
Szybkie zdj. seryjne (L)
A
Szybkie zdj. sery jne (H)
C
Samowyzwalacz
g
Samowyzwalacz 2-
Z
sekundowy
Pilot zda lnego
i
sterowania
Zdalne sterowanie 0
h
sekund
dłuższy będzie odstęp między kolejnymi zdjęciami. Zdjęcia można robić aż do momentu zapełnienia karty pamięci SD lub wbudowanej pamięci.
Rozdzielczość jest zablokowana na f lub 1, a zdjęcia są wykonywane seryjnie. Przedział czasu między zdjęciami skraca się w następującej kolejności: A i C.
Zdjęcie zostaje zrobione po upływie około dziesięciu sekund od momentu naciśnięcia spustu migawki. Użyj tego trybu, kiedy chcesz dołączyć do zdjęcia grupowego.
Zdjęcie zostaje zrobione po upływie około dwóch sekund od momentu naciśnięcia spustu migaw ki. Użyj tego trybu, aby uniknąć drgań aparatu.
Migawka zostaje zwolniona po upływie około trze ch sekund od naciśnięcia spustu migawki na pilocie zdalnego sterowania.
Migawka zostaje zwolniona natychmiast po naciśnięciu spustu migawki na pilocie zdalnego sterowania.
84
Jednorazowe naciśnięcie spustu migawki powo duje wykonanie trzech kolejnych zdjęć przy różnych
Autobracketing
l
1
Naciśnij przycisk sterowania (2) w trybie A.
Pojawi się ekran [Tryb rejestracji].
2
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać tryb
poziomach ekspozycji. Z tych zdjęć można później wybrać najlepsze. Kolejność zdjęć jest następująca: poprawna ekspozycja kompensacja ujemna kompensacja dodatnia.
rejestracji i naciśnij przycisk 4.
Aparat jest gotowy do zrobienia zdjęcia z użyciem wybranego trybu rejestracji.
• Ustawienie ostrości może zostać zakłócone, jeśli aparat zostanie przesunięty, kiedy kontrolka samowyzwalacza miga.
•Błysk nie jest wyzwalany w trybach j, A, C ani l.
• W poniższych trybach nie można wybrać ustawienia j, A, C ani l. Tryb 9 (Zielony), S (Ognie sztuczne), p (Filtr HDR), N (Dodawanie ramki), X (Cyfrowy szeroki), F (Panorama cyfrowa) lub podczas nagrywania filmu.
•Nie można wybrać trybu rejestracji, gdy ustawiony jest tryb N (Ujęcie nocne z ręki).
3
Robienie zdjęć
85
• W przypadku nagrywania filmów z wykorzystaniem funkcji samowyzwalacza nagrywanie rozpocznie się dziesięć sekund lub dwie sekundy po naciśnięciu spustu migawki bądź przycisku nagrywania filmu.
• Po wywołaniu samowyzwalacza naciśnij spust migawki do połowy, aby zatrzymać odliczanie. Naciśnij spust migawki całkowicie, aby rozpocząć odliczanie od nowa.
•Nie możesz wybrać opcji Z w przypadku domyślnego ustawienia trybu 9 (Zielony). Można jednak najpierw wybrać opcję Z w innym trybie fotografowania, a następnie przełączyć tryb na 9 (Zielony).
W tr ybie j, A lub C liczba zdjęć wykonywanych seryjnie oraz szybkość
3
Robienie zdjęć
klatek są zmienne, w zależności od warunków wykonywania zdjęć.
• W trybie j, A lub C ustawienia ostrości, ekspozycji i balansu bieli są blokowane z chwilą wykonania pierwszego zdjęcia.
•Jeżeli dla opcji [Wykryw. twarzy] wybrano ustawienie [Wł.] (str.101) w trybie j, A lub C, funkcja ta jest aktywna tylko dla pierwszego zdjęcia.
•Jeżeli wybrano opcję j, A lub C jako tryb rejestracji w tr ybie b (Automat. tryb zdjęć), zdjęcia wykonywane są seryjnie w trybie fotografowania wybranym dla pierwszego zdjęcia.
• Gdy opcja Natychm. podgląd jest ustawiona na wartość O (Wł.) w trybie l (str.103), w natychmiastowym podglądzie dostępne jest trzecie wykonane zdjęcie (str.60).

Wybieranie trybu ostrości

Tego t rybu używa s ię, gdy odległość do obiektu wynosi ponad
Standard
=
Makro
q
Makro 1 cm
I
Nieskończoność
s
Ręczne ust.
\
ostrości Wybór pola AF Wybierz obszar obiektu, na który chcesz ustawić ostrość.
J
40 cm (16 cali) . Aparat ustawia ostrość na obiekt znajdujący się w polu ustawiania ostrości po naciśnięciu spustu migawki do połowy.
Tego trybu używa się, kiedy odległość do obiektu wynosi około 10 do 50 cm (4 do 20 cali). Aparat ustawia ostrość na obiekt znajdujący się w polu ustawiania ostrości po naciśnięciu spustu migawki do połowy.
Tego trybu używa się, kiedy odległość do obiektu wynosi od 1 do 20 cm (0,4 do 8 cali)
Tego trybu używa się do robienia zdjęć odległych obiektów. Błysk jest ustawiony na a (Błysk wyłączony).
Ten tryb pozwala ręcznie ustawić ostrość.
86
1
Tryb ostr ośc i
Sta nd ard .
Anu lu j
OK
Naciśnij przycisk sterowania (5) w trybie A.
Pojawi się ekran [Tryb ostrości]. Tryb ostrości zmienia się przy każdym naciśnięciu przycisku sterowania. Ustawienie możesz zmieniać również za pomocą przycisku sterowania (4).
2
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.
• W trybie 9 (Zielony) można wybrać tylko ustawienie = lub q.
•Tryb ostrości jest ustalany na s w trybie S (Ognie sztuczne).
• Kiedy funkcja [Autom. makro] (str.90) jest ustawiona na O (Wł.) i wybrany jest tryb robienia zdjęć q, jeśli obiekt jest oddalony o więcej niż 50 cm, aparat automatycznie ustawia ostrość na (Nieskończoność). Naciśnięcie spustu migawki do końca umożliwia zrobienie zdjęcia, nawet jeśli ostrość nie została ustawiona.
Zapisywanie ustawienia trybu ustawiania ostrości 1str.117
Ręczne ustawianie ostrości (Ręczne ust. ostrości)
1
Naciśnij przycisk sterowania (5) w trybie A.
2
Naciśnij przycisk sterowania (5), aby wybrać \.
Anuluj
Tryb ostrości
Standard.
OK
3
Robienie zdjęć
3
Naciśnij przycisk 4 .
Podczas ustawiania ostrości środkowa część obrazu zostaje powiększona na cały ekran.
87
4
OK
Wskaźnik \
Tryb ostr ośc i
Wyb ór po la A F
Anu lu j
OK
Użyj przycisku sterowania (23), aby dostosować ostrość.
Wskaźnik \ pojawia się na wyświetlaczu, wskazując przybliżoną odległość od obiektu. Używając tego wskaźnika, dostosuj ostrość.
2 Daleki obiekt 3 Bliski obiekt
5
3
Robienie zdjęć
Naciśnij przycisk 4 .
Ostrość zostaje ustawiona, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji. Po ustawieniu ostrości można ponownie nacisnąć przycisk sterowania (5), aby wyświetlić wskaźnik \ i zmienić ustawienie ostrości.
Kiedy wyświetlany jest wskaźnik \, nie można zmienić trybu robienia zdjęć ani trybu rejestracji.
Aby przełączyć z trybu \ do innego trybu ustawiania ostrości, naciśnij przycisk sterowania (5), kiedy wyświetlany jest wskaźnik \.
Wybór obszaru ustawiania ostrości (Wybór pola AF)
Obszar ustawiania ostrości można wybrać spośród 25 punktów.
1
Naciśnij przycisk sterowania (5) w trybie A.
2
Naciśnij przycisk sterowania (5), aby wybrać J.
MENU
OK
OK
3
Naciśnij przycisk 4 .
Zostaje wyświetlony ekran [Wybór pola AF] z zaznaczoną środkową częścią.
4
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać obszar, w którym chcesz ustawić ostrość.
88
Tryb ostrości
Wybór pola AF
Anuluj
OK
5
Naciśnij przycisk 4 .
Pole ostrości zostaje ustalone, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.

Ustawianie menu [A Tryb nagryw.]

Aby ustawić główne funkcje fotografowania, wybierz każdą funkcję w menu [A Tryb nagryw.]. Zapoznaj się z wyjaśnieniami dotyczącymi zmiany ustawień poszczególnych funkcji.
1
Naciśnij przycisk 3 w trybie robienia zdjęć.
Pojawi się menu [A Tryb nagryw.].
2
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję i zmienić jej ustawienie.
3
Naciśnij przycisk 3 po dokonaniu zmiany ustawień.
Ustawienie zostaje zapisane, a aparat powraca do wyświetlania informacji o ekspozycji.

Wybieranie ustawień automatycznego ustawiania ostrości

Istnieje możliwość ustawienia pola oraz metody ustawiania ostrości.
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Ustawienie AF] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Wyświetli się ekran [Ustawienie AF].
Ustawianie pola ostrości
Możesz zmienić pole ustawiania ostrości (Pole ostrości).
J
K
Wielokrotne
Punktowy
Aparat ustawia pole ostrości w środku wyświetlacza i ustawia ostrość na najbliższym obiekcie w polu ostrości.
Aparat ustawia wąskie pole ostrości, które ułatwia ustawienie ostrości na konkretnym obiekcie.
3
Robienie zdjęć
89
Automatyczne
W
śledzenie ostrości
3
Użyj przycisku sterowania (23) do zmiany ustawienia
Aparat utrzymuje o strość na po ruszającym się obiekcie, gdy spust migawki jest naciśnięty do połowy.
pola ostrości.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
• W trybach N (Dodawanie ramki), C (Film), c (Film poklatkowy) i d
3
Robienie zdjęć
Ustawianie funkcji Autom. makro
Istnieje możliwość ustawienia ostrości w zakresie makro, w którym odległość od obiektu nie przekracza 50 cm.
(Film z dużą szybk.) pola ostrości nie można ustawić na W.
• W trybach 9 (Zielony) i S (Ognie sztuczne) pole ostrości jest zablokowane na J.
Gdy tryb ostrości jest ustawiony na wartość = lub J, ostrość jest ustawian a zgodnie z potrzebami w zakresie makro (odległość od obiektu wynosi od 10 cm do 50 cm). Gdy tryb ostrości jest ustawiony na wartość q, ostrość jest ustawiana zgodnie z potrzebami nawet w zakresie standardowym. Gdy jest ustawiony na wartość I, ostrość jest
O
ustawiana wyłącznie w zakresie makro 1 cm (od 1 cm do 20 cm). (Ustawienie domyślne) Jeśli podczas rob ienia zdjęć zostaje aktywowana funkcja Autom. makro, na wyświetlaczu pojawia się ikona q.
Ostrość jest ustawiana wyłącznie w odpowiednim zakresie ustawiania
P
ostrości.
90
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Autom. makro].
4
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać pozycję O
(Wł.) lub P (Wył.).
Ustawienie zostaje zapisane.
Ustawianie dodatkowego światła automatyki ostrości
Dodatkowe światło automatyki ostrości pomaga w ustawianiu ostrości na ciemnych obiektach. Ułatwia ustawienie ostrości na obiekcie w warunkach słabego oświetlenia, w których automatyka ostrości nie działa poprawnie. Dodatkowe światło automatyki ostrości jest emitowane z lampki samowyzwalacza.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Dod. św.aut.ostr].
4
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać pozycję O (Wł.) lub P (Wył.).
Ustawienie zostaje zapisane.
• Patrzenie bezpośrednio na to światło nie jest niebezpieczne, ale można poczuć się oślepionym. Nie należy patrzeć bezpośrednio na lampkę z bardzo bliskiej odległości.
• Aparat nie emituje światła wspomagającego nastawianie ostrości w następujących warunkach:
- kiedy tryb robienia zdjęć jest ustawiony na wartość c
(Film poklatkowy), C (Film) lub d (Film z dużą szybk.)
- kiedy wybranym trybem ostrości jest s (Nieskończoność) lub \
• Ustawieniem domyślnym w trybie e (Zwierzęta) jest P.

Ustawianie funkcji Odcienie zdjęcia

Istnieje możliwość ustawiania odcieni zdjęć. Można wybrać jedną z następujących opcji: [Jasne] (ustawienie domyślne), [Naturalne] lub [Monochrom.].
3
Robienie zdjęć
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Odcienie zdjęcia] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Menu rozwijane zostaje wyświetlone.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać odcień końcowy.
91
4
Ostrość
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
Gdy wybrany jest tryb [Monochrom.], w menu [A Tryb nagryw.] zamiast pozycji [Nasycenie] występuje pozycja [Tonowanie] umożliwiająca ustawienie odcienia zdjęć monochromatycznych.

Wybieranie rozdzielczości

Można wybrać jedno z poniższych ustawień rozdzielczości zdjęcia.
3
Im większa rozdzielczość, tym wyższy poziom szczegółów po wydrukowaniu
Robienie zdjęć
zdjęcia. Jakość wydruku jest zależna również od jakości zdjęcia, ustawień ekspozycji, rozdzielczości drukarki i innych czynników. Z tej przyczyny nie ma konieczności wybierania większej rozdzielczości niż jest to potrzebne. Rozdzielczość pocztowej. Im wyższa rozdzielczość, tym większe rozmiary zdjęcia i pliku. Poniższa tabela przedstawia odpowiednie ustawienia w zależności od oczekiwanego sposobu zastosowania. (Ustawienie domyślne: m)
Rozdzielczość Zastosowa nie
m 4608 × 3456
n 3456 × 3456
o 4608 × 2592
6 3072×2304
0 3072×1728
f 2592×1944
1 2592×1464
h 2048×1536
A1920×1080
l 1024×768
m 640×480
h
jest wystarczająca do drukowania zdjęć o rozmiarze karty
Drukowanie zdjęć z wysoką jakością lub zdjęć o rozmiarze A4 bądź większych, edytowanie zdjęć na komputerze
Drukowanie zdjęć o rozmiarze karty pocztowej
Użycie na stronie internetowej lub dołączanie do poczty elektronicznej
92
Jeżeli wybrano opcję o, 0, 1
1 4: 25
3 8
0 9/ 09 /2 0 1 2
lub A, proporcja obrazu wynosi 16:9 (jak format HDTV), a wygląd monitora na potrzeby nagrywania i odtwarzania przedstawiono po prawej stronie.
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Rozdzielczość] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Menu rozwijane zostaje wyświetlone.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby zmienić rozdzielczość.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
• Rozdzielczość zdjęć rejestrowanych w trybie 9 (Zielony) jest ustalona na m.
• Rozdzielczość zdjęć rejestrowanych w trybie N (Dodawanie ramki) jest zablokowana na h.
• Rozdzielczość zdjęć rejestrowanych w trybie X (Cyfrowy szeroki) jest zablokowana na f. (Rozdzielczość wyniesie jednak h, jeśli nastąpi wyjście z trybu X bez zrobienia drugiego zdjęcia).
• Rozdzielczość zdjęć rejestrowanych w trybie n (Oświetl. sceny) jest zablokowana na i.
38
09/09/2012
09/09/2012
3
Robienie zdjęć

Wybieranie jakości zdjęć

Istnieje możliwość wyboru jakości zdjęć w zależności od sposobu ich użycia. Większa liczba gwiazdek (E) oznacza wyższą jakość zdjęcia, ale przy jednoczesnym zwiększeniu rozmiaru pliku. Wybrana rozdzielczość ma również wpływ na rozmiar pliku zdjęcia (
str.92).
93
C
1
Najlepsza
Lepsza
D
Dobra
E
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję
Najniższy współczynnik ko mpresji. Przeznaczony dla zdjęć do wydru ku.
Standardowy współczynnik komp resji. Przeznaczony do wyświetlania na ekranie komputera. (Ustawienie domyślne)
Najwyższy współczynnik ko mpresji. Przeznac zony do załączania zdjęć do wiadomości e-mail lub publikowania na stronach internetowych.
[Jakość] w menu [A Tryb nagryw.].
3
2
Robienie zdjęć
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Menu rozwijane zostaje wyświetlone.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać jakość.
Po wybraniu jakości w górnej części ekranu wyświetlana jest maksymalna rozdzielczość zdjęć, które można wykonywać.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
• W trybie 9 (Zielony) jakość jest zablokowana na D.
• W trybach c (Film poklatkowy), C (Film) lub d (Film z dużą szybk.) jakość jest zablokowana na C.

Ustawianie balansu bieli

Możesz robić zdjęcia z naturalnymi kolorami, ustawiając odpowiedni balans bieli do warunków oświetlenia.
94
F
G
H
I
Auto
Światło dzienne Do wykonywania zdjęć w świetle słonecznym
Cień Do wykonywania zdjęć w cieniu
Światło sztucz.
Aparat automatycznie ustawia balans bieli. (Ustawienie domyślne)
Do wykonywania zdjęć w świetle żarówek lub innym świetle sztucznym
Oświetl. fluor. z
Anu lu j
Aut o
OK
JD
kol. św.dzienn Ośw. fluor. o
JN
biał. św.dzienn. Białe oświetl.
JW
fluorescencyjne Ręczny Do użycia przy ręcznym ustawianiu balansu bieli
K
• Ustaw inny balans bieli, jeśli zdjęcia zrobione z balansem bieli ustawionym na F nie są satysfakcjonujące.
W zal eżności od wybranego trybu robienia zdjęć, ustawienie balansu bieli może nie zostać zmienione. Patrz „Funkcje dostępne dla poszczególnych trybów robienia zdjęć“ (str.196), aby uzyskać więcej informacji.
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję
Do wykonywania zdjęć w świetle fluorescencyjnym
[Balans bieli] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Pojawi się ekran [Balans bieli].
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby zmienić ustawienie.
Możesz sprawdzić wyniki wybranych ustawień balansu bieli na obrazie podglądu, przy każdym naciśnięciu przycisku sterowania (23). Aby wybrać typ światła fluorescencyjnego, zaznacz ikonę światła fluorescencyjnego i naciśnij przycisk sterowania (5), a następnie za pomocą przycisku sterowania (23) wybierz typ oświetlenia.
Balans bieli
Auto
Anuluj
3
Robienie zdjęć
OK
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
Zapisywanie ustawienia balansu 1str.117
95
Ręczne ustawianie balansu bieli
Przygotuj czysty arkusz białego papieru lub podobnego materiału.
1
Na ekranie [Balans bieli] użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję K.
2
Skieruj aparat na białą kartkę papieru lub inny materiał tak, aby wypełnić ramkę wyświetlaną na środku ekranu.
3
3
Robienie zdjęć
Naciśnij spust migawki do końca.
Balans bieli jest ustawiany automatycznie.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienia zostaną zapisane i pojawi się ponownie menu [A Tryb nagryw.].

Ustawianie sposobu pomiaru ekspozycji

Możesz określić obszar ekranu, w którym będzie mierzona jasność w celu określenia ekspozycji.
96
Wielosegmentowy
L
Centralnie ważony
M
Punktowy
N
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Pomiar ekspoz.] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Menu rozwijane zostaje wyświetlone.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać metodę pomiaru.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
Aparat dzieli obraz na 25 6 obszarów, mierzy jasność i określa ekspozycję.
Aparat wykonuje jednolity odczyt ogólnej jasności zdjęcia, koncentrując się na jego środku, który ma w iększy wpływ na ekspozycję.
Aparat określa ekspozycję, mierząc jasność tylko w środku obrazu.
• Po naciśnięciu spustu migawki do połowy mierzona jest jasność i określana ekspozycja.
•Jeśli obiekt znajduje się poza polem ostrości i chcesz użyć ustawienia N, skieruj aparat na obiekt i naciśnij spust migawki do połowy, aby zablokować ekspozycję, a następnie skadruj zdjęcie i naciśnij spust migawki do końca.
•W zależności od wybranego trybu robienia zdjęć, ustawienie pomiaru ekspozycji może nie zostać zmienione. Patrz „Funkcje dostępne dla poszczególnych trybów robienia zdjęć“ (str.196), aby uzyskać więcej informacji.
Zapisywanie ustawienia pomiaru ekspozycji 1str.117

Ustawianie czułości

Możesz ustawić czułość odpowiednio do jasności i warunków otoczenia.
AUTO Czułość jest ustawiana automatycznie przez aparat.
100
200
400
800
1600 3200
6400
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Czułość] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Menu rozwijane zostaje wyświetlone.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby ustawić czułość.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
Im niższa czułość, tym mniejsze ziarno na zdjęciu. Czas migawki wydłuża się przy słabym oświetleniu.
Wyższa czułość powoduje skrócenie czasu migawki przy słabym oświetleniu, co zapobiega drganiom aparatu, ale obraz jest ziar nisty.
3
Robienie zdjęć
97
• Gdy ustawiony jest tryb c (Digital SR), 9 (Zielony), c (Film poklatkowy), C (Film) lub d (Film z dużą szybk.), dostępne jest tylko ustawienie [AUTO].
• Po przełączeniu na tryb S (Ognie sztuczne) czułość zostaje zablokowana na najniższą wartość.
• W trybie a (Ręczna ekspozycja) nie można wybrać opcji [AUTO].
• Gdy ustawienie [Komp. przeświet.] w opcji [Ustaw. D-range] ma wartość O (Wł.), zamiast czułości 100 wyświetlana jest czułość 200.
• Gdy opcja [Shake Reduction] jest ustawiona na wartość [Podwójna], nie można ustawić czułości na wartość 3200 lub 6400.
3
Robienie zdjęć
Zapisywanie ustawienia czułości 1str.117

Ustawianie zakresu ISO AUTO

Gdy ustawieniem czułości jest [AUTO], należy ustawić zakres czułości. Można wybrać jedno z następujących ustawień: 100–200, 100–400, 100–800, 100–1600, 100–3200 i 100–6400.
1
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać opcję [Zakres ISO AUTO] w menu [A Tryb nagryw.].
2
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Menu rozwijane zostaje wyświetlone.
3
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać zakres regulacji czułości.
4
Naciśnij przycisk 4 .
Ustawienie zostaje zapisane.
Jeśli dla opcji [Komp. przeświet.] w menu [Ustaw. D-range] wybrano ustawienie O (Wł.), należy wybrać zakres 200–400, 200–800, 200–1600, 200–3200 lub 200–6400.
98
Loading...