Pentax K-50 User guide [pl]

Lustrzanka cyfrowa
Instrukcja obsługi
K-50
I
Aby zapewnić jak najlepsze działanie aparatu, prosimy o zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji obsługi przed użyciem aparatu.
Dziękujemy za nabycie tego aparatu cyfrowego PENTAX K-50. Prosimy o zapoznanie się z treścią niniejszej instrukcji w celu poznania wszystkich funkcji aparatu. Prosimy również o zachowanie tej instrukcji, ponieważ stanowi ona przydatne narzędzie ułatwiające wykorzystanie wszystkich możliwości aparatu.
Dodatkowe obiektywy Wraz z aparatem można używać obiektywów DA, DA L, D FA i FA J lub obiektywów z pozycją s na pierścieniu przysłony. Informacje na temat użycia innych obiektywów lub akcesoriów znajdują się na stronach str.58 i str.285.
Prawa autorskie
Zdjęcia wykonane przy pomocy aparatu K-50 do celów innych niż osobiste nie mogą być wykorzystywane bez zgody, co regulowane jest przepisami Ustawy o prawie autorskim. Proszę zwracać wielką uwagę na odnośne przepisy, ponieważ w niektórych przypadkach wprowadzone są ograniczenia również w kwestii zdjęć wykonywanych w celach osobistych podczas demonstracji lub występów bądź zdjęć wystawianych przedmiotów. Zdjęcia wykonane z zamiarem uzyskania praw autorskich również nie mogą być wykorzystywane niezgodnie z zakresem określonym w Ustawie o prawie autorskim.
Znaki handlowe
Microsoft i Windows są zarejestrowanymi znakami handlowymi firmy Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach. Windows Vista jest zarejestrowanym znakiem handlowym lub znakiem handlowym firmy Microsoft Corporation w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach. Macintosh, Mac OS i QuickTime są znakami handlowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Intel, Intel Core i Pentium są znakami handlowymi firmy Intel Corporation w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Logo SDXC jest znakiem handlowym firmy SD-3C, LLC. Eye-Fi, logo Eye-Fi i Eye-Fi Ten produkt zawiera technologię DNG, która jest licencjonowana przez firmę Adobe Systems Incorporated. Logo DNG jest znakiem handlowym lub zastrzeżonym znakiem handlowym firmy Adobe Systems Incorporated w Stanach Zjednoczonych i/lub innych krajach.
Wszystkie inne znaki handlowe należą do odpowiednich właścicieli.
Ten produkt wspiera PRINT Image Matching III. Oprogramowanie PRINT Image Matching umożliwia tworzenie zdjęć zgodnie z intencjami fotografa. Niektóre funkcje nie są dostępne w przypadku drukarek, które nie są zgodne z Print Image Matching III. Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Wszystkie prawa zastrzeżone. PRINT Image Matching jest znakiem handlowym Seiko Epson Corporation. Logo PRINT Image Matching jest znakiem handlowym Seiko Epson Corporation.
Niniejszy produkt podlega postanowieniom licencji patentowej AVC obejmującej osobiste, niekomercyjne korzystanie z produktu w celu (i) kodowania sygnału wideo zgodnie ze standardem AVC („wideo AVC”) i/lub (ii) dekodowana sygnału wideo w standardzie wideo AVC, który został zakodowany przez użytkownika w celach osobistych i niekomercyjnych po uprzednim uzyskaniu właściwych praw od dystrybutora uprawnionego do rozpowszechniania wideo AVC na postawie odpowiedniej licencji. nie jest udzielana licencja, wyraźna ani dorozumiana, na korzystanie w jakimkolwiek innym celu. Informacje dodatkowe można uzyskać od firmy MPEG LA, LLC. Patrz witryna http://www.mpegla.com.
connected
są znakami handlowymi firmy Eye-Fi, Inc.
Do użytkowników aparatu
• Nie należy używać ani przechowywać tego urządzenia w pobliżu sprzętu generującego silne promieniowanie elektromagnetyczne lub pola magnetyczne. Silne ładunki statyczne lub pola magnetyczne generowane przez takie urządzenia jak nadajnik radiowy mogą zakłócać działanie monitora, uszkodzić zapisane dane, wpływać na wewnętrzne układy aparatu lub powodować nieprawidłowe działanie aparatu.
• Monitor ciekłokrystaliczny został wyprodukowany z zastosowaniem najnowszej, wysoko precyzyjnej technologii. Poziom sprawnych pikseli wynosi 99,99% lub więcej, należy pamiętać o tym, że 0,01% pikseli może nie świecić lub może świecić mimo, że nie powinny. Zjawisko to nie ma żadnego wpływu na wykonywane zdjęcia.
• Ilustracje i zdjęcia ekranu wyświetlacza monitora w niniejszej instrukcji mogą się różnić od rzeczywistych.
• Karty pamięci SD, karty pamięci SDHC, karty pamięci SDXC i karty Eye-Fi są w tej instrukcji obsługi nazywane kartami pamięci SD.
• W tej instrukcji ogólne określenie „komputer“ lub „komputery“ oznacza komputer z systemem Windows lub komputer Macintosh.
• Z aparatem może być używana bateria D-LI109 lub opcjonalny uchwyt baterii AA D-BH109 z czterema bateriami AA. W dalszej części niniejszej instrukcji zarówno bateria D-LI109, jak i uchwyt baterii D-BH109 są nazywane baterią, chyba że stwierdzono inaczej. Z wyjątkiem powyższego przypadku, określenie „bateria” lub „baterie” oznacza dowolny typ baterii używanych z tym aparatem i jego akcesoriami.
Bezpieczne używanie aparatu
1
Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo aparatu. W czasie używania go, należy zwracać szczególną uwagę na informacje oznaczone następującymi symbolami.
Uwaga
Ten znak wskazuje, że zignorowanie zaleceń może prowadzić do poważnych obrażeń.
Ten symbol wskazuje, że zignorowanie zaleceń może
Ostrzeżenie
spowodować mniejsze lub średnie szkody dla osób lub utratę sprzętu.
2
Poznajemy i przygotowujemy aparat
Uwaga
• Nie rozbieraj aparatu i nie modyfikuj. W obudowie znajdują się elementy pracujące z wysokimi napięciami, grożące porażeniem prądem.
• Jeżeli obudowa aparatu zostanie otwarta z powodu upadku lub innej przyczyny, nigdy nie dotykaj elementów wewnętrznych. Grozi to porażeniem prądem.
• Nie kieruj aparatu na słońce lub inne źródła intensywnego światła, a ni ni e poz ostaw iaj aparatu wystawionego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ze zdjętą osłoną obiektywu. Grozi to uszkodzeniem aparatu lub pożarem.
• Nie patrz przez obiektyw skierowany na słońce lub inne źródła intensywnego światła. Grozi to utratą lub uszkodzeniem wzroku.
• Jeżeli z aparatu wydziela się dym lub dziwny zapach, przerwij natychmiast używanie aparatu, wyjmij baterię lub odłącz zasilacz i skontaktuj się z najbliższym serwisem PENTAX. Kontynuowanie użytkowania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
Ostrzeżenie
• Należy trzymać palce z dala od lampy błyskowej podczas korzystania z niej. Może to spowodować oparzenie.
• Nie należy zakrywać tkaniną lampy błyskowej podczas korzystania z niej. Może to spowodować odbarwienie.
• Niektóre elementy aparatu nagrzewają się w czasie użytkowania. Występuje ryzyko oparzeń, jeżeli elementy te będą przytrzymywane przez dłuższy czas.
• Jeśli monitor zostanie uszkodzony, należy uważać na szklane fragmenty. Płynne kryształy nie powinny zetknąć się ze skórą, ani dostać do oczu lub ust.
• Ze względu na indywidualne czynniki lub warunki fizyczne ten aparat może powodować swędzenie, wysypkę lub pęcherze. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek nieprawidłowości należy przerwać korzystanie z aparatu i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Informacje o ładowarce baterii i zasilaczu
Uwaga
• Zawsze używaj ładowarki baterii i zasilacza przeznaczonych dla tego aparatu, z podaną mocą i napięciem. Używanie innej ładowarki baterii lub zasilacza bądź używanie ładowarki baterii lub oryginalnego zasilacza z nieprawidłowym napięciem może spowodować pożar, porażenie prądem lub uszkodzenie aparatu. Prawidłowe napięcie prądu zmiennego wynosi 100 – 240 V.
• Nie należy rozbierać lub modyfikować produktu. Grozi to pożarem lub porażeniem prądem.
• Jeżeli z produktu zacznie wydobywać się dym lub dziwny zapach, albo wystąpią inne nietypowe zdarzenia, należy natychmiast przerwać jego użycie i skonsultować się z centrum serwisowym PENTAX. Kontynuowanie użytkowania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
• Jeżeli do środka produktu dostanie się woda, należy skonsultować się z centrum serwisowym PENTAX. Kontynuowanie użytkowania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
• Jeśli podczas korzystania z ładowarki baterii lub zasilacza zobaczysz błyskawicę lub usłyszysz grzmot, odłącz wtyczkę zasilania i przerwij użycie. Kontynuowanie użytkowania może grozić pożarem lub porażeniem prądem.
• Należy przetrzeć przewód zasilający, jeżeli pokryje się kurzem. Nagromadzenie się kurzu grozi pożarem.
• Aby zredukować niebezpieczeństwo, należy używać tylko miedzianych przewodów zasilających z certyfikatem CSA/UL typu SPT-2 i co najmniej NO.18 AWG, Jeden koniec przewodu musi mieć zamontowaną na stałe wtyczkę (zgodnie z konfiguracją NEMA), podczas gdy na drugim końcu musi znaleźć się zamontowane na stałe gniazdko określone przez normę IEC lub jej odpowiednik.
Ostrzeżenie
• Nie należy umieszczać lub upuszczać ciężkich przedmiotów na przewód zasilający, ani używać siły do jego wygięcia. Może to spowodować uszkodzenie przewodu. Jeśli przewód zasilający zostanie uszkodzony, należy skontaktować się z serwisem PENTAX.
• Nie należy dotykać ani zwierać obszaru styków wtyczki zasilania, kiedy przewód jest podłączony.
• Nie należy obsługiwać wtyczki zasilania wilgotnymi rękami. Grozi to porażeniem prądem.
• Nie należy upuszczać produktu ani poddawać go gwałtownym wstrząsom. Może to spowodować uszkodzenie produktu.
• Nie należy używać ładowarki D-BC109 do ładowania baterii innych niż litowo-jonowa bateria D-LI109. Próba ładowania innych typów baterii grozi wybuchem lub zwiększeniem temperatury, a także uszkodzeniem ładowarki.
3
Informacje o ładowalnej baterii litowo-jonowej
Uwaga
• Jeżeli elektrolit z baterii przedostanie się do oczu, nie trzyj ich. Przepłucz oczy czystą wodą i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Ostrzeżenie
• W aparacie należy używać tylko określonych baterii. Użycie innych baterii może spowodować pożar lub wybuch.
• Nie rozbieraj baterii. Próba rozebrania baterii może być przyczyną wybuchu lub wycieku elektrolitu.
4
• Wyjmij baterię z aparatu, jeżeli nagrzeje się lub zacznie dymić. Uważaj, aby się nie oparzyć przy jej wyjmowaniu.
• Przewody, spinki do włosów i inne metalowe obiekty należy trzymać z dala od styków + i – baterii.
• Nie należy zwierać styków baterii ani wrzucać jej do ognia. Może to być przyczyną wybuchu lub pożaru.
• Jeżeli elektrolit z baterii zetknie się ze skórą lub ubraniem, może spowodować podrażnienie skóry. Przepłucz takie miejsca obficie wodą.
• Zalecenia dotyczące baterii D-LI109: UŻYWAĆ TYLKO OKREŚLONEJ ŁADOWARKI.
- NIE SPOPIELAĆ.
-NIE DEMONTOWAĆ.
- NIE ZWIERAĆ STYKÓW.
- NIE WYSTAWIAĆ NA WYSOKĄ TEMPERATURĘ. (140°F/60°C)
Informacje dotyczące użycia baterii AA
Uwaga
• Jeżeli elektrolit z baterii przedostanie się do oczu, nie trzyj ich. Przepłucz oczy czystą wodą i natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Ostrzeżenie
• Korzystając z opcjonalnego uchwytu baterii AA D-BH109, można używać czterech baterii alkalicznych, litowych lub Ni-MH typu AA. Nie należy używać innych baterii niż podane. Użycie innego typu baterii może spowodować nieprawidłowe działanie aparatu bądź wybuch lub zapalenie się baterii.
• Baterie należy wkładać prawidłowo zgodnie z oznaczeniami (+) i (-) na bateriach. Nieprawidłowe włożenie baterii może być przyczyną wybuchu lub pożaru.
• Nie należy wymieniać baterii na baterie różnych marek, typów lub o różnych pojemnościach. Nie należy także mieszać starych baterii z nowymi. Nieprawidłowe włożenie baterii może być przyczyną wybuchu lub pożaru.
• Nigdy nie rozbieraj baterii, nie zwieraj jej metalowymi przedmiotami, nie próbuj jej ładować ani nie wrzucaj do ognia ze względu na ryzyko wybuchu.
• Nie ładuj innych baterii niż akumulatory Ni-MH. Baterie mogą wybuchnąć lub zapalić się. Tylko baterie Ni-MH typu AA mogą być ładowane w celu użycia z tym aparatem.
• Nie należy otwierać pokrywki baterii i wyjmować baterii, kiedy aparat jest włączony.
• Jeżeli aparat nie będzie używany przez dłuższy czas, wyjmij baterie. Może nastąpić wyciek elektrolitu.
• Jeżeli elektrolit z baterii zetknie się ze skórą lub ubraniem, może spowodować podrażnienie skóry. Przepłucz obficie wodą miejsca narażone na kontakt z elektrolitem.
• Wyjąć baterie z aparatu, jeżeli nagrzeją się lub zaczną dymić. Należy uważać, aby się nie oparzyć przy ich wyjmowaniu.
Przechowywać aparat i jego akcesoria z dala od małych dzieci
Uwaga
• Aparat i dostarczone akcesoria należy przechowywać z dala od małych dzieci.
1. Upuszczenie produktu lub nieprawidłowa obsługa może doprowadzić do
poważnych obrażeń.
2. Owinięcie paska wokół szyi może spowodować uduszenie.
3. Aby zapobiec ryzyku przypadkowego połknięcia, przechowywać niewielkie
akcesoria, takie jak bateria lub karty pamięci SD, z dala od małych dzieci. W przypadku połknięcia akcesoriów skontaktować się natychmiast z lekarzem.
Zalecenia dotyczące posługiwania się aparatem
Przed użyciem aparatu
• Wybierając się w podróż, należy zabrać ze sobą informacje o światowej sieci serwisowej, jakie dołączono do pakietu. Informacje te mogą stać się przydatne w przypadku wystąpienia problemów za granicą.
• Jeśli aparat nie był używany przez dłuższy okres czasu lub jest przygotowywany do ważnej sesji zdjęciowej (na przykład ślub lub podróż), zaleca się przeprowadzenie przeglądu aparatu. Nie ma gwarancji zachowania nagrania, jeśli nagrywanie, odtwarzanie lub przesyłanie danych do komputera nie jest możliwe ze względu na niesprawne działanie aparatu lub nośnika nagrywania (karta pamięci SD) itp.
5
Informacje o baterii i ładowarce
• Aby utrzymać baterię w optymalnym stanie, należy unikać przechowywania jej po pełnym naładowaniu lub w wysokiej temperaturze.
• Pozostawienie baterii w nieużywanym aparacie na dłuższy czas spowoduje jej nadmierne rozładowanie, a w efekcie skrócenie żywotności baterii.
• Zaleca się ładowanie baterii w dniu użycia lub w dniu poprzedzającym.
• Dostarczany wraz z tym aparatem przewód zasilania jest przeznaczony do użytku tylko z ładowarką D-BC109. Nie należy używać go z innymi urządzeniami.
6
Zalecenia dotyczące przenoszenia aparatu i posługiwania się nim
• Należy unikać wystawiania aparatu na długotrwałe działanie wilgoci i bardzo wysokich temperatur, na przykład w samochodzie.
• Uważaj, aby nie wystawiać aparatu na silne wstrząsy, uderzenia lub ciśnienie. Przy transportowaniu aparatu za pomocą motocykla, samochodu, łodzi itp. należy go zabezpieczyć poduszką.
• Zakres tolerowanych temperatur dla aparatu wynosi od -10°C do 40°C (14°F do 104°F).
• Monitor może stać się czarny w wysokiej temperaturze, ale powróci do normy po zmniejszeniu się temperatury.
• Czas reakcji monitora wydłuża się przy niskich temperaturach. Jest to związane z właściwościami ciekłych kryształów i nie jest usterką.
• Jeżeli aparat jest wystawiany na gwałtowne zmiany temperatury, w jego wnętrzu i na obudowie może skraplać się para wodna. W takim przypadku należy aparat włożyć do opakowania lub torby plastikowej i wyjąć go dopiero po zrównaniu temperatury aparatu i otoczenia.
• Chronić aparat przed zanieczyszczeniami, kurzem, piaskiem, pyłami, wodą, toksycznymi gazami, solami itp., ponieważ mogą one uszkodzić aparat. Jeżeli aparat zostanie zamoczony przez deszcz lub krople wody, należy go wysuszyć.
• Nie należy naciskać na monitor z nadmierną siłą. Może to spowodować jego pęknięcie lub nieprawidłowe działanie.
• Należy zachować ostrożność, aby nie dokręcić nadmiernie śruby statywu podczas korzystania ze statywu.
Czyszczenie aparatu
• Do czyszczenia aparatu nie wolno używać rozpuszczalników malarskich, alkoholu ani benzyny.
• Aby usunąć kurz z obiektywu i okienka celownika, należy stosować pędzelek. Nie wolno używać pojemnika ze sprężonym powietrzem, gdyż może to spowodować uszkodzenie obiektywu.
• Skontaktuj się z serwisem firmy PENTAX, aby oczyścić czujnik CMOS w sposób profesjonalny. Będzie to związane z opłatą.
• Należy wykonywać okresowe przeglądy, co 1 rok do 2 lat w celu zapewnienia wysokiej jakości działania aparatu.
Przechowywanie aparatu
• Nie należy przechowywać aparatu w pobliżu środków konserwujących lub chemikaliów. W celu uniknięcia powstawania grzybów należy wyjąć aparat z etui i przechowywać go w suchym miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza.
• Należy unikać używania lub przechowywania aparatu w miejscach, gdzie może wystąpić szkodliwe działanie prądu stałego lub zakłóceń elektrycznych.
• Należy unikać używania lub przechowywania aparatu w miejscach, gdzie występują nagłe zmiany temperatur lub skraplanie cieczy.
Informacje o kartach pamięci SD
• Karta pamięci SD jest wyposażona w przełącznik zabezpieczenia przed zapisem. Ustawienie przełącznika w pozycji LOCK uniemożliwia zapis nowych danych, usunięcie istniejących danych i sformatowanie karty w aparacie lub na komputerze.
• Karta pamięci SD może być gorąca, jeśli zostanie wyjęta natychmiast po zakończeniu korzystania z aparatu.
• Nie wyjmuj karty pamięci SD ani nie wyłączaj aparatu podczas trwającego dostępu do karty. Może to spowodować utratę danych lub uszkodzenie karty.
• Kart pamięci SD nie należy zginać bądź poddawać silnym wstrząsom. Nie wolno ich również wystawiać na działanie wody i wysokiej temperatury.
• Nie wolno wyjmować karty pamięci SD podczas formatowania. Może to spowodować uszkodzenie karty.
• Dane przechowywane na karcie pamięci SD mogą zostać skasowane w następujących sytuacjach. Firma nie ponosi żadnej odpowiedzialności za usunięte dane
1. w wyniku nieprawidłowej obsługi kart pamięci SD przez użytkownika.
2. spowodowane wystawieniem karty pamięci SD na działanie wyładowań
elektrostatycznych lub zakłóceń elektrycznych.
3. kiedy karta pamięci SD nie jest używana przez dłuższy czas.
4. kiedy karta pamięci SD lub bateria zostanie wyjęta podczas dostępu do karty.
• Przechowywane dane mogą ulec uszkodzeniu, jeśli karta pamięci SD nie była używana przez długi czas. Bardzo ważne dane należy regularnie zapisywać jako kopie zapasowe na komputerze.
• Nowe karty pamięci SD oraz karty używane w innych aparatach fotograficznych lub urządzeniach należy sformatować.
• Należy pamiętać, że usunięcie danych zapisanych na karcie pamięci SD bądź sformatowanie karty pamięci SD nie powoduje całkowitego skasowania oryginalnych danych. Usunięte dane można niekiedy odzyskać przy użyciu oprogramowania dostępnego w sprzedaży. Przed wyrzuceniem, oddaniem lub sprzedażą karty pamięci SD należy upewnić się, czy dane na tej karcie zostały całkowicie usunięte lub sama karta została zniszczona, jeśli zawierała osobiste lub poufne informacje.
• Danymi znajdującymi się na karcie pamięci SD należy zarządzać na własną odpowiedzialność.
Przełącznik
zabezpieczenia
przed zapisem
7
8
Informacje o kartach Eye-Fi
• Z tym aparatem może być używana karta pamięci SD z wbudowaną obsługą sieci bezprzewodowej („karta Eye-Fi”).
• celu przesyłania zdjęć za pośrednictwem sieci bezprzewodowej wymagane jest użycie punktu dostępu i połączenia internetowego. Szczegółowe informacje zawiera witryna Eye-Fi (http://www.eye.fi).
• Należy używać kart Eye-Fi z oprogramowaniem sprzętowym, które zostało zaktualizowane do najnowszej wersji.
• Pozycję [Eye-Fi] należy ustawić na [Wył.] lub nie należy używać karty Eye-Fi w miejscu, w którym korzystanie z bezprzewodowych urządzeń sieciowych jest ograniczone lub zabronione (np. w samolotach).
• Karty Eye-Fi mogą być używane tylko w kraju zakupu. Należy przestrzegać wszystkich przepisów lokalnych dotyczących korzystania z kart Eye-Fi.
• Ten aparat jest wyposażony w funkcję umożliwiającą włączenie lub wyłączenie karty Eye-Fi. Nie jest jednak gwarantowane działanie wszystkich funkcji karty Eye-Fi.
• Szczegółowe instrukcje na temat sposobu użycia karty Eye-Fi zawiera jej instrukcja obsługi.
• W przypadku nieprawidłowego działania lub problemów związanych z kartą Eye-Fi należy skontaktować się z jej producentem.
Rejestracja użytkownika W trosce o zapewnienie lepszej obsługi prosimy o wypełnienie karty rejestracyjnej
użytkownika, którą można znaleźć na płycie CD-ROM dostarczonej wraz z aparatem lub w witrynie internetowej firmy PENTAX. Szczegóły zawiera str.260. Dziękujemy za współpracę.
Spis treści
Bezpieczne używanie aparatu ............................................................. 1
Zalecenia dotyczące posługiwania się aparatem................................. 5
Spis treści ............................................................................................ 9
Układ instrukcji obsługi ...................................................................... 15
Przed użyciem aparatu 17
Sprawdzanie zawartości opakowania............................................ 18
Nazwy i funkcje części aparatu...................................................... 19
Tryb robienia zdjęć............................................................................. 20
Tryb odtwarzania ............................................................................... 23
Ekran monitora................................................................................... 25
Celownik ............................................................................................38
Sposób zmiany ustawień funkcji.................................................... 41
Użycie przycisków bezpośrednich ..................................................... 41
Użycie panelu sterowania .................................................................. 42
Użycie menu ...................................................................................... 44
Przygotowanie 47
Mocowanie paska..........................................................................48
Wkładanie baterii ........................................................................... 49
Korzystanie z baterii litowo-jonowej................................................... 49
Korzystanie z baterii AA..................................................................... 52
Użycie zasilacza ................................................................................ 54
Wkładanie/wyjmowanie karty pamięci SD ..................................... 56
Mocowanie obiektywu....................................................................58
Regulacja dioptrii w celowniku....................................................... 60
Włączanie i wyłączanie aparatu..................................................... 62
Ustawienia początkowe ................................................................. 63
Ustawianie języka interfejsu............................................................... 63
Ustawianie daty i czasu ..................................................................... 65
9
10
Podstawowe operacje 67
Podstawowe funkcje robienia zdjęć............................................... 68
Wybór optymalnych ustawień przez aparat ....................................... 68
Użycie wbudowanej lampy błyskowej............................................ 72
Ustawianie trybu błysku ..................................................................... 73
Użycie wbudowanej lampy błyskowej ................................................ 75
Przeglądanie zdjęć ........................................................................ 77
Odtwarzanie zdjęć ............................................................................. 77
Kasowanie pojedynczego zdjęcia ...................................................... 78
Funkcje fotografowania 81
Obsługa funkcji robienia zdjęć ....................................................... 82
Przyciski bezpośrednie do ustawiania pozycji ................................... 82
Pozycje menu Tryb rejestracji............................................................ 83
Pozycje menu Film............................................................................. 87
Pozycje menu Ustaw. niestand.......................................................... 88
Wybór właściwego trybu robienia zdjęć......................................... 91
Automatyczne tryby robienia zdjęć .................................................... 92
Tryby scen ......................................................................................... 93
Tryby robienia zdjęć........................................................................... 96
Ustawianie ekspozycji ................................................................... 97
Ustawianie czułości............................................................................ 97
Zmiana trybu ekspozycji .................................................................... 99
Dostosowywanie ekspozycji ............................................................ 102
Blokowanie ekspozycji przed zrobieniem zdjęcia
(blokada ekspozycji) ........................................................................ 107
Wybieranie metody pomiaru ............................................................ 108
Redukcja ziarna na zdjęciach (redukcja ziarna) .............................. 109
Ustawianie ostrości......................................................................112
Ustawianie trybu ustawiania ostrości............................................... 112
Wybieranie punktu ostrości (punkt automatyki ostrości) .................. 115
Ustawianie kontrastu automatyki ostrości podczas
podglądu na żywo ............................................................................ 117
Sprawdzanie ostrości....................................................................... 120
Ręczne ustawianie ostrości ............................................................. 121
Precyzyjna regulacja AF .................................................................. 123
Sprawdzanie głębi ostrości (podgląd).......................................... 126
Wyświetlanie podglądu optycznego................................................. 126
Wyświetlanie podglądu cyfrowego................................................... 127
Użycie funkcji redukcji drgań do zapobiegania drganiom
aparatu ........................................................................................ 128
Robienie zdjęć z użyciem funkcji redukcji drgań.............................. 128
Użycie samowyzwalacza ................................................................. 131
Użycie opcjonalnego pilota zdalnego sterowania ............................ 133
Robienie zdjęć seryjnych............................................................. 135
Zdjęcia seryjne................................................................................. 135
Zdj. z przedz. czasu......................................................................... 136
Wielokrotna ekspozycja ................................................................... 139
Nagrywanie filmów ......................................................................141
Zmiana ustawień nagrywania filmów ............................................... 141
Nagrywanie filmów........................................................................... 143
Film z przedz. czas. ......................................................................... 145
Odtwarzanie filmów.......................................................................... 148
Edytowanie filmów ........................................................................... 150
Ustawienia podczas robienia zdjęć 153
Ustawianie formatu pliku.............................................................. 154
Format plików................................................................................... 155
Rozdzielczość JPEG........................................................................ 156
Jakość plików JPEG ........................................................................ 156
Przestrzeń barw............................................................................... 156
Ustawianie balansu bieli .............................................................. 157
Ręczne ustawianie balansu bieli...................................................... 160
Dostrajanie balansu bieli za pomocą temperatury barwowej ........... 162
Korekcja zdjęć ............................................................................. 163
Dostosowanie jasności .................................................................... 163
Zdjęcia z wysokim zakresem dynamicznym (HDR) ......................... 164
Korekta obiektywu............................................................................ 166
Dostosowanie kompozycji................................................................ 168
Ustawianie odcienia wykończenia zdjęć...................................... 170
Zdjęcie niestand............................................................................... 170
Filtr cyfrowy...................................................................................... 174
Programowanie funkcji przycisków/e-pokrętła............................. 178
Ustawianie funkcji e-pokręteł ........................................................... 178
Ustawianie funkcji przycisku V/Y.............................................. 181
Ustawianie funkcji przycisku =/L .......................................... 183
11
12
Zapisywanie często używanych ustawień ................................... 185
Zapisywanie ustawień...................................................................... 185
Sprawdzanie zapisanych ustawień USER ....................................... 188
Użycie zapisanych ustawień USER ................................................. 188
Przywracanie ustawień domyślnych ................................................ 189
Funkcje odtwarzania i edycja zdjęć 191
Obsługa funkcji odtwarzania/edycji.............................................. 192
Elementy na palecie trybów odtwarzania......................................... 192
Pozycje menu Odtwarzanie ............................................................. 194
Ustawianie metody wyświetlania podczas odtwarzania .............. 195
Wybieranie funkcji odtwarzania ...................................................196
Powiększanie zdjęć.......................................................................... 196
Wyświetlanie wielu zdjęć ................................................................. 197
Ciągłe odtwarzanie zdjęć ................................................................. 199
Obracanie zdjęć............................................................................... 201
Kasowanie wielu zdjęć ................................................................203
Kasowanie wybranych zdjęć............................................................ 203
Kasowanie folderu ........................................................................... 204
Kasowanie wszystkich zdjęć............................................................ 205
Przetwarzanie zdjęć .................................................................... 206
Zmiana rozdzielczości (zmiana wielkości) ....................................... 206
Wycinanie części zdjęcia (przycinanie)............................................ 207
Przetwarzanie zdjęcia przy użyciu filtrów cyfrowych........................ 208
Łączenie wielu zdjęć (indeks) .......................................................... 213
Obróbka zdjęć RAW .................................................................... 216
Obróbka jednego zdjęcia RAW........................................................ 216
Obróbka wielu zdjęć RAW ............................................................... 218
Łączenie aparatu z urządzeniem AV........................................... 220
Podłączanie aparatu do gniazda wejścia sygnału wideo ................. 220
Ustawianie formatu sygnału wyjścia wideo...................................... 221
Zmiana dodatkowych ustawień 223
Obsługa menu Ustawienia........................................................... 224
Pozycje menu Ustawienia................................................................ 224
Ustawienia aparatu...................................................................... 226
Ustawianie efektów dźwiękowych, daty i czasu oraz
języka interfejsu ............................................................................... 226
Ustawianie monitora i wyświetlania menu ....................................... 230
Ustawienia baterii............................................................................. 234
Wybieranie ustawień do zapisania w aparacie (pamięć) ................. 236
Resetowanie ustawień aparatu........................................................ 237
Sprawdzanie informacji o wersji oprogramowania
sprzętowego aparatu ....................................................................... 239
Ustawienia zarządzania plikami................................................... 240
Formatowanie karty pamięci SD ...................................................... 240
Zabezpieczenie zdjęć przed skasowaniem (zabezpieczenie) .........241
Określanie systemu nazewnictwa folderów ..................................... 242
Tworzenie nowych folderów............................................................. 244
Ustawianie nazwy pliku.................................................................... 245
Ustawianie informacji o autorze....................................................... 246
Użycie karty Eye-Fi.......................................................................... 248
Określanie ustawień DPOF.............................................................. 251
Podłączanie do komputera 253
13
Manipulowanie zrobionymi zdjęciami na komputerze..................254
Zapisywanie zdjęć na komputerze............................................... 256
Ustawianie trybu połączenia USB.................................................... 256
Łączenie aparatu z komputerem...................................................... 257
Korzystanie z dostarczonego oprogramowania........................... 258
Instalowanie oprogramowania ......................................................... 258
Użycie lampy błyskowej 261
Użycie wbudowanej lampy błyskowej.......................................... 262
Charakterystyka błysku w różnych trybach ekspozycji .................... 262
Użycie lampy błyskowej w trybie synchronizacji z długimi czasami...... 262
Odległość i przysłona podczas korzystania z wbudowanej
lampy błyskowej............................................................................... 264
14
Użycie zewnętrznej lampy błyskowej (opcja)............................... 266
Użycie automatyki błysku P-TTL...................................................... 267
Użycie lampy błyskowej w trybie synchronizacji z krótkimi
czasami migawki.............................................................................. 268
Użycie lampy błyskowej w trybie bezprzewodowym........................ 269
Podłączanie zewnętrznej lampy błyskowej przy użyciu wężyka......272
Użycie błysku z synchronizacją i kontrolą kontrastu ........................ 273
Załącznik 275
Ustawienia domyślne................................................................... 276
Funkcje aparatu dostępne z różnymi obiektywami...................... 285
Ustawianie ogniskowej..................................................................... 288
Użycie pierścienia przysłony............................................................ 290
Czyszczenie czujnika CMOS....................................................... 292
Usuwanie kurzu za pomocą drgań czujnika CMOS
(usuwanie kurzu).............................................................................. 292
Usuwanie kurzu za pomocą dmuchawy........................................... 293
Użycie urządzenia GPS............................................................... 295
Fotografowanie ciał niebieskich (Śledzenie gwiazd)........................ 296
Komunikaty o błędach ................................................................. 298
Rozwiązywanie problemów ......................................................... 301
Dane techniczne..........................................................................304
Indeks .......................................................................................... 313
GWARANCJA.............................................................................. 321
Układ instrukcji obsługi
Instrukcja obsługi zawiera następujące rozdziały.
15
1 Przed użyciem aparatu
Przedstawia dostarczone akcesoria oraz nazwy i funkcje poszczególnych części.
2 Przygotowanie
Opisuje wszystkie czynności, jakie należy wykonać po zakupieniu aparatu i przed rozpoczęciem robienia zdjęć. Należy zapoznać się z treścią tego rozdziału i postępować zgodnie z instrukcjami.
3 Podstawowe operacje
Opisuje podstawowe operacje służące do robienia i wyświetlania zdjęć.
4 Funkcje fotografowania
Opisuje funkcje związane z fotografowaniem.
5 Ustawienia podczas robienia zdjęć
Opisuje procedury służące do zmiany ustawień fotografowania, takich jak format plików.
6 Funkcje odtwarzania i edycja zdjęć
Opisuje różne operacje służące do odtwarzania i edytowania zdjęć.
7 Zmiana dodatkowych ustawień
Opisuje ogólne ustawienia aparatu i ustawienia zarządzania plikami, takie jak ustawienia wyświetlacza monitora i system nazewnictwa folderów ze zdjęciami.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
8 Podłączanie do komputera
Przedstawia sposób podłączania aparatu do komputera, a także zawiera instrukcje instalacji i ogólny przegląd dostarczonego oprogramowania.
9 Użycie lampy błyskowej
Opisuje sposób użycia wbudowanej i zewnętrznych lamp błyskowych.
10Załącznik
Przedstawia metody rozwiązywania problemów i zapewnia dodatkowe informacje.
10
16
Symbole używane w niniejszej instrukcji obsługi zostały opisane poniżej.
1
W niniejszej instrukcji obsługi używane są następujące odwołania do przycisków strzałek przycisku sterowania.
Wskazuje numery stron z wyjaśnieniem powiązanej operacji.
Wskazuje przydatne informacje.
Wskazuje środki ostrożności związane z obsługą aparatu.
1 Przed użyciem aparatu
Przed rozpoczęciem korzystania z aparatu należy sprawdzić zawartość opakowania i zapoznać się z nazwami i funkcją elementów aparatu.
Sprawdzanie zawartości opakowania ....................18
Nazwy i funkcje części aparatu ..............................19
Sposób zmiany ustawień funkcji ............................41
18
Sprawdzanie zawartości opakowania
Następujące akcesoria znajdują się w opakowaniu z aparatem. Należy sprawdzić, czy wszystkie akcesoria zostały dołączone.
1
Przed użyciem aparatu
Pokrywka stopki
ze stykami F
(zainstalowana
na aparacie)
Pasek
O-ST132
Przewód zasilania
K
Osłona oka F
(zainstalowana
na aparacie)
Bateria litowo-jonowa
D-LI109 z możliwością
ładowania
Kabel USB
I-USB7
R
Pokrywka mocowania obiektywu do korpusu
(zainstalowana
na aparacie)
Ładowarka
D-BC109
Oprogramowanie
(CD-ROM) S-SW138
Instrukcja obsługi
(ten podręcznik)
Nazwy i funkcje części aparatu
Światło
wspomagania AF
Wskaźnik ustawienia
obiektywu przy
zakładaniu (czerwona
kropka)
Kontrolka
samowyzwalacza/
czujnik zdalnego
sterowania
Gniazdo zewnętrznej
lampy błyskowej
Dźwignia regulacji
dioptrii
Celownik
Monitor
Mikrofon
Wskaźnik płaszczyzny obrazu
Uchwyt paska
Lustro
Złączka AF
Styki informacyjne obiektywu
Wbudowana lampa błyskowa
Głośnik
Uchwyt paska
Gniazdo kart pamięci SD
Pokrywa karty
Pokrywka gniazd
19
1
Przed użyciem aparatu
Kontrolka dostępu
do karty
Gniazdo wyjścia
VIDEO/PC
Pokrywka gniazd
Gwint na statyw
Gniazdo wężyka spustowego
Pokrywka kabla połączeniowego Przełącznik blokady pokrywki baterii
Pokrywa zasobnika baterii
* Na drugiej ilustracji przedstawiono aparat z pokrywką stopki ze stykami FK
i bez osłony oka FR.
Jeśli pokrywki gniazd i pokrywka kabla połączeniowego nie zostaną zamknięte prawidłowo, aparat nie będzie odporny na kurz i wodę.
20
Tryb robienia zdjęć
W tym miejscu są przedstawione części aparatu używane w trybie fotografowania i sposób ich działania.
1
Przed użyciem aparatu
Przedstawiono tu fabryczne ustawienie domyślne każdej części, ale niektóre części mają wiele funkcji i działają w odmienny sposób w zależności od wybranego ustawienia.
1 2
3 4
5
6
a
b
7
8 9
0
c d
e f
g
h
1 Przycisk m (Kompens.
ekspozycji)
Naciśnij, aby ustawić kompensację ekspozycji. (str.102)
Przekręć tylne e-pokrętło (S) po naciśnięciu przycisku m lub podczas jego naciskania, aby zmienić ustawienie.
2 Przycisk d (zielony)
Naciśnij, aby zresetować ustawiane wartości.
3 Spust migawki
Naciśnij, aby zrobić zdjęcie. (str.70)
4 Przełącznik główny
Przesuń, aby włączyć lub wyłączyć aparat. (str.62)
5 Przednie e-pokrętło (R)
Zmienia ustawioną wartość. Menu można zmienić podczas
wyświetlania ekranu menu. (str.44)
6 Przycisk zwolnienia
blokady obiektywu
Naciśnij, aby zwolnić obiektyw. (str.59)
7 Pokrętło trybów
Zmienia tryb robienia zdjęć. (str.91)
8 Przycisk E (Podnoszenie
lampy błyskowej)
Naciśnij, aby podnieść wbudowaną lampę błyskową. (str.75)
9 Przycisk V/Y
Można przypisać funkcję do tego przycisku. (str.181)
0 Przełącznik trybu
ustawiania ostrości
Zmienia tryb ustawiania ostrości (str.112).
a Przycisk U/i
(podgląd na żywo)
Wyświetla podgląd na żywo. (str.27)
Kasuje zdjęcie podczas natychmiastowego podglądu. (str.70)
b Przycisk M
Wyświetla panel sterowania. (str.29) Naciśnij ponownie, aby zmienić typ informacji wyświetlanych w trybie gotowości. (str.30)
c Tylne e-pokrętło (S)
Ustawia czas migawki, przysłonę i wartość kompensacji ekspozycji. (str.100)
Ustawienia można zmienić podczas wyświetlania panelu sterowania. (str.43)
Menu można zmienić podczas wyświetlania ekranu menu. (str.44)
d Przycisk =/L
Możesz wybrać funkcję tego przycisku w celu ustawienia ostrości obiektu lub zablokowania wartości ekspozycji. (str.107, str.183)
21
1
Przed użyciem aparatu
22
e Przycisk Q (Odtwarzanie)
Przełącza do trybu odtwarzania. (str.77)
f Przycisk 4
1
Przed użyciem aparatu
Kiedy wyświetlany jest panel sterowania lub ekran menu, naciśnij ten przycisk, aby potwierdzić wybraną pozycję.
Kiedy opcje [Aktywne pole AF] i [Kontrast AF] są jednocześnie ustawione na [Wybierz], naciśnij ten przycisk, aby włączyć lub wyłączyć możliwość zmiany punktu automatyki ostrości. (str.116, str.119)
Kiedy aparat jest w trybie \ lub jeśli ostrość jest zablokowana podczas podglądu na żywo, naciśnij ten przycisk, aby powiększyć obraz na monitorze. (str.120)
g Przycisk sterowania
(2345)
Wyświetla menu konfiguracji czułości/balansu bieli/trybu błysku/trybu rejestracji. (str.82)
Kiedy wyświetlany jest panel sterowania lub ekran menu, użyj tego przycisku do przesuwania kursora lub zmiany pozycji do ustawienia.
h Przycisk 3
Wyświetla menu [A Tryb rejestracji 1] (str.83). Naciśnij ten przycisk podczas wyświetlania ekranu menu, aby wrócić do poprzedniego ekranu. (str.44)
Tryb odtwarzania
W tym miejscu są przedstawione części aparatu używane w trybie odtwarzania i sposób ich działania.
1 2
3 4
5
23
1
Przed użyciem aparatu
7
8 9
6
1 Przycisk m (Kompens.
ekspozycji)
Jeśli ostatnie zdjęcie zostało zrobione w formacie JPEG, a jego dane pozostają w buforze pamięci, naciśnij ten przycisk, aby zapisać to zdjęcie w formacie RAW. (str.78)
2 Spust migawki
Naciśnij do połowy, aby przejść do trybu robienia zdjęć.
0 a
3 Przełącznik główny
Przesuń, aby włączyć lub wyłączyć aparat. (str.62)
4 Przednie e-pokrętło (R)
Użyj, aby wyświetlić następne lub poprzednie zdjęcie. (str.77)
5 Przycisk U/i
(kasowanie)
Naciśnij, aby skasować zdjęcia. (str.78)
24
6 Przycisk M
Zmienia typ informacji wyświetlanych w trybie odtwarzania. (str.31)
7 Tylne e-pokrętło (S)
1
Przed użyciem aparatu
Użyj do powiększenia zdjęcia (str.196) lub wyświetlenia wielu zdjęć jednocześnie (str.197).
8 Przycisk Q (Odtwarzanie)
Przełącza w tryb robienia zdjęć.
9 Przycisk 4
Potwierdza ustawienie wybrane w menu lub na ekranie odtwarzania.
0 Przycisk sterowania
(2345)
Użyj tego przycisku do przesuwania kursora lub zmiany pozycji do ustawienia w menu albo na ekranie odtwarzania. Naciśnij przycisk sterowania (3) na ekranie pojedynczego zdjęcia, aby wyświetlić paletę trybów odtwarzania. (str.192)
a Przycisk 3
Wyświetla menu [Q Odtwarzanie 1] (str.194).
Ekran monitora
12 8
128
Anu luj
Ekr an sta nu
OK
Zdj ęcie n iesta nd. Jas ne
Na monitorze wyświetlane są różne informacje w zależności od stanu aparatu.
Poziom jasności lub kolor monitora można dostosować. (str.231)
Tryb robienia zdjęć
Za pomocą tego aparatu można fotografować, patrząc przez celownik lub sprawdzając obraz na monitorze. Kiedy używany jest celownik, podczas fotografowania sprawdzaj ekran stanu na monitorze oraz wskaźniki w celowniku. Jeśli celownik nie jest używany, podczas fotografowania wyświetl na monitorze podgląd na żywo. Aparat działa w trybie gotowości, kiedy wyświetlany jest ekran stanu lub podgląd na żywo. Naciśnij przycisk M w trybie gotowości, aby wyświetlić panel sterowania i zmienić ustawienia. (str.29) Naciśnięcie przycisku M podczas wyświetlania panelu sterowania umożliwi wybranie typu informacji wyświetlanych w trybie gotowości. (str.30)
25
1
Przed użyciem aparatu
1/
90 4.0F
200
Tryb gotowości
(ekran stanu)
128
MENU
Anuluj
Ekran stanu
informacji o
ekspozycji
OK
OK
Zdjęcie niestand. Jasne
MM
128
Panel sterowania Ekran wyboru ekranu
26
+1.0
G1A1
123/999
Ekran stanu
Zostają wyświetlone ustawienia fotografowania przy użyciu celownika. (Wszystkie elementy przedstawiono tylko w celu wyjaśnienia. Rzeczywisty ekran może się różnić).
1
Przed użyciem aparatu
1/
2000 1600
+1.0
G1A1
1 Tryb robienia zdjęć (str.91) 2 Blokada ekspozycji (str.107) 3 Stan pozycjonowania GPS 4 Zdjęcie niestand. (str.170) 5 Zdjęcia HDR (str.164)/
Filtr cyfrowy (str.174) 6 Tryb ustawiania ostrości (str.112) 7 Pomiar ekspoz. (str.108) 8 Shake Reduction (str.128)/
Korekcja horyzontu (str.130) 9 Poziom baterii (str.53) 10 Podpowiedź dla
przedniego/tylnego e-pokrętła 11 Czas migawki 12 Wartość przysłony 13 Czułość (str.97) 14 Kompens. ekspozycji (str.102)/
Bracketing ekspozycji (str.104) 15 Linijka ekspozycji
5.6F
123/999
123
10
10 14
10
21 22 24
2625
456789
11
13
15
10
17
23
16 18 20
12
19
2827
16 Czułość (str.97) 17 Tryb błysku (str.73) 18 Punkt automatyki ostrości (str.115) 19 Tryb rejestracji (str.82) 20 Balans bieli (str.157) 21 Kompensacja ekspozycji
błysku (str.74) 22 Dostrajanie balansu bieli (str.159) 23 Stan komunikacji Eye-Fi (str.248) 24 Liczba ujęć w trybie zdjęć
z przedziałem czasu lub
w trybie wielokrotnej ekspozycji 25 Format plików (str.155) 26 Rozdzielczość JPEG (str.156) 27 Jakość plików JPEG (str.156) 28 Liczba zdjęć do
zrobienia/podpowiedź
dla przycisku |
* Wskaźnik 3 pojawia się tylko w przypadku przymocowania do aparatu i działania
opcjonalnego urządzenia GPS. (str.295)
* Wskaźnik 23 pojawia się tylko podczas użycia karty Eye-Fi. M wskazuje,
że komunikacja Eye-Fi jest w trybie gotowości, L wskazuje, że karta Eye-Fi nie jest połączona, a ikona jest animowana podczas komunikacji Eye-Fi.
Ekran stanu zniknie, jeśli żadna operacja nie zostanie wykonana w ciągu 30 sekund, a także po 2 sekundach bezpośrednio po zrobieniu zdjęcia. Naciśnij przycisk M, aby ponownie wyświetlić ten ekran.
Podgląd na żywo
001/999
1/
2000
F2.8
1600
[
9999
]
+1.7
EV
1/
2000
F2.8
1600
[
9999
]
±0
EV
Podgląd na żywo jest wyświetlany po naciśnięciu przycisku U/i. Pozwala to robić zdjęcia, sprawdzając kompozycję na monitorze. (Wszystkie elementy przedstawiono tylko w celu wyjaśnienia. Rzeczywisty ekran może się różnić).
27
123 456789
11
001/999
12 13
EV
F2.8
+1.7
1600
[
9999
14
1/
2000
20 21 22 24 2623
1 Tryb robienia zdjęć (str.91) 2 Tryb błysku (str.73)/poziom
nagrywania dźwięku (str.142) 3 Tryb rejestracji (str.82) 4 Balans bieli (str.157) 5 Zdjęcie niestand. (str.170) 6 Zdjęcia HDR (str.164)/
Filtr cyfrowy (str.174) 7 Tryb ustawiania ostrości (str.112) 8 Pomiar ekspoz. (str.108) 9 Shake Reduction (str.128)/
Korekcja horyzontu (str.130)/
Movie SR (str.142) 10 Poziom baterii (str.53) 11 Stan pozycjonowania GPS 12 Stan komunikacji Eye-Fi (str.248) 13 Ostrzeżenie o temperaturze
10
15 16
17 18
±0
EV
19
]
1/
2000
F2.8
25
14 Histogram (str.36) 15 Liczba ujęć w trybie zdjęć
z przedziałem czasu lub w trybie
wielokrotnej ekspozycji 16 Poziom elektroniczny 17 Zdj. z przedz. czasu (str.136)/
Wielokrotna ekspozycja (str.139) 18 Ramka automatyki ostrości 19 Podpowiedź dla przycisku | 20 Blokada ekspozycji (str.107) 21 Czas migawki 22 Wartość przysłony 23 Linijka ekspozycji 24 Czułość (str.97) 25 Liczba zdjęć do zrobienia/czas
nagrywania filmu 26 Ramka wykrywania twarzy
1600
[
9999
1
Przed użyciem aparatu
]
* Wskaźnik 11 pojawia się tylko w przypadku przymocowania do aparatu
i działania opcjonalnego urządzenia GPS. (str.295)
* Wskaźnik 12 pojawia się tylko podczas użycia karty Eye-Fi. M wskazuje,
że komunikacja Eye-Fi jest w trybie gotowości, L wskazuje, że karta Eye-Fi nie jest połączona, a ikona jest animowana podczas komunikacji Eye-Fi.
* Wskaźnik 16 jest wyświetlany po aktywacji poziomicy elektronicznej. (str.230)
28
* Wskaźnik 18 jest wyświetlany w kolorze białym. Wskaźnik zmienia kolor na
zielony, kiedy obiekt jest ostry. Wskaźnik zmienia kolor na czerwony, kiedy obiekt jest nieostry. Wskaźnik nie jest wyświetlany po ustawieniu przełącznika trybu ostrości na \. (str.71)
* W przypadku wskaźnika 26 wyświetlanych jest wiele ramek wykrywania twarzy,
kiedy pozycja [Kontrast AF] jest ustawiona na [Wykrywanie twarzy]. Główna
1
Przed użyciem aparatu
ramka wykrywania twarzy jest wyświetlana w kolorze żółtym, a pozostałe w kolorze białym. (str.117)
• Podgląd na żywo może różnić się od rzeczywistego przechwyconego obrazu, jeśli jasność obiektu jest wysoka lub niska.
• W przypadku wystąpienia zmian źródła oświetlenia podczas podglądu na żywo obraz na monitorze może migotać. Migotanie można zredukować, ustawiając częstotliwość zasilania w pozycji [Redukcja migotania] menu [R Ustawienia 2] na wartość używaną w danym regionie.
• Jeśli pozycja aparatu zmieni się szybko podczas podglądu na żywo, obraz może nie być wyświetlany z odpowiednią jasnością. Poczekaj na ustabilizowanie się obrazu przed zrobieniem zdjęcia.
• Obraz podglądu na żywo może być ziarnisty w przypadku użycia w ciemnych miejscach.
• Im wyższa czułość, tym większe ziarno i nierównomierność kolorów może pojawiać się na monitorze i/lub przechwyconym obrazie.
• Dłuższe rejestrowanie obrazu z włączoną funkcją podglądu na żywo może spowodować zwiększenie wewnętrznej temperatury aparatu, czego wynikiem będą zdjęcia o niższej jakości. Zaleca się wyłączenie podglądu na żywo, kiedy obraz nie jest rejestrowany. Aby zapobiec obniżeniu jakości obrazu, odczekaj odpowiedni czas na schłodzenie aparatu podczas robienia zdjęć o długiej ekspozycji lub nagrywania filmów.
• Jeśli wewnętrzna temperatura aparatu stanie się wysoka, zostanie wyświetlony symbol l (ostrzeżenie o temperaturze), a podgląd na żywo może być niedostępny. W takim przypadku przerwij fotografowanie lub użyj celownika.
Ustawienia wyświetlania podglądu na żywo folderu można zmienić w pozycji [Podgląd na żywo] w menu [A Tryb rejestracji 4]. (str.118)
Panel sterowania
128
Zdjęcie niestand. Jasne
1:15'30"
128
Zdjęcie niestand. Jasne
Ustawienie ekspozycji Autom. eksp. programu
Naciśnij przycisk (M) w trybie gotowości, aby wyświetlić panel sterowania i zmienić ustawienia. (str.42)
Tryb robienia zdjęć
29
Zdjęcie niestand. Jasne
Tryb C
Ustawienie ekspozycji Autom. eksp. programu
1 Nazwa funkcji 2 Ustawienie 3 Zdjęcie niestand. (str.170)/
tryb H (str.93) 4 Filtr cyfrowy (str.174) 5 Zdjęcia HDR (str.164) 6 Aktywne pole AF (str.115) 7 AF.A (str.114) 8 Korekta dystorsji (str.166) 9 Korekta aberracji chromatycznej
(str.167) 10 Komp. prześwietl. (str.163) 11 Kompensacja cienia (str.163) 12 Pomiar ekspozycji (str.108) 13 Format pliku (str.155)
128
1:15'30"
1 2
34567 8 9 10 11 12
13 14
18
22 3 4 12 17 10 11 14 23 15 24 16
15 16 17
19
1 2
19
20 21
201821
14 Rozdzielczość JPEG (str.156)/
Rozdzielczość filmu (str.142)
15 Jakość plików JPEG (str.156)/
poziom jakości filmu (str.142)
16 Redukcja drgań (str.128)/
Movie SR (str.142) 17 Kontrast AF (str.117) 18 Ustawienie miasta docelowego
(str.227) 19 Bieżąca data i czas (str.65) 20 Stan karty pamięci SD 21 Liczba zdjęć do zrobienia/
czas nagrywania filmu 22 Ustawienie ekspozycji (str.141) 23 Szybkość klatek (str.142) 24
Poziom nagrywania dźwięku (str.142)
1
Przed użyciem aparatu
30
• Jeśli na panelu sterowania nie zostanie wykonana żadna operacja w ciągu jednej minuty, aparat powróci do trybu gotowości.
• Możesz zmienić kolor wyświetlania dla ekranu stanu i panelu sterowania. Ustawienia dokonaj w pozycji [Wyświetlacz LCD] w menu [R Ustawienia 1]. (str.230)
1
Przed użyciem aparatu
Ekran inform. o ekspoz.
Naciśnięcie przycisku M podczas wyświetlania panelu sterowania umożliwia wybranie typu informacji wyświetlanych w trybie gotowości, kiedy do fotografowania używany jest celownik. Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać typ wyświetlanych informacji, a następnie naciśnij przycisk 4.
Ekran Wyświetlane informacje
Ekran stanu
Poziom elektroniczny
Bez wyświetl. Nic nie jest wyświetlane na monitorze.
Kompas elektroniczny
Wyświetla ustawienia fotografowania przy użyciu celownika. (str.26)
Wyświetla kąt aparatu. Na dole ekranu pojawia się pasek wskazujący poziomy kąt aparatu, a po prawej stronie widoczny jest pasek wskazujący pionowy kąt aparatu. Jeśli nie można wykryć kąta aparatu, oba końce i środek każdego paska migają na czerwono. Naciśnij spust migawki do połowy, aby wrócić do ekranu stanu.
Przykład: Przechylenie
Wyświetlane są bieżąca długość i szerokość geograficzna, wysokość, kierunek i czas UTC (Coordinated Universal Time). Naciśnij spust migawki do połowy lub wyłącz i włącz ponownie aparatu, aby powrócić do ekranu stanu. Dostępny tylko w przypadku przymocowania do aparatu i działania opcjonalnego urządzenia GPS. (str.295)
o 1,5° w lewą stronę (kolor żółty) Wyrównanie w pionie (kolor zielony)
Ekran wyboru ekranu informacji o ekspozycji nie jest wyświetlany, kiedy pokrętło trybów jest ustawione w pozycji C.
• Jeśli wybrano pozycję Poziom elektroniczny lub Bez wyświetl., ustawienie
100-0001
1/
2000
F2.8
200
Anuluj
Ekran standardowych informacji
OK
ekranu powraca do ekranu stanu po wyłączeniu i ponownym włączeniu aparatu. Jeśli zaznaczono pole wyboru [Ekran inform. o ekspoz.] w pozycji [Pamięć] w menu [A Tryb rejestracji 4], wybrany ekran zostaje wyświetlony po ponownym włączeniu aparatu. (str.237)
• Podgląd na żywo i wskaźniki zapewniające informacje o ekspozycji są wyświetlane podczas fotografowania z użyciem podglądu na żywo. Jeśli nie chcesz wyświetlać wskaźników, możesz zmienić ustawienie w pozycji [Podgląd na żywo] w menu [A Tryb rejestracji 4]. (str.118)
Tryb odtwarzania
Zrobione zdjęcie i informacje o ekspozycji zostają wyświetlone na ekranie pojedynczego zdjęcia trybu odtwarzania.
1Odtwarzanie zdjęć (str.77)
Naciśnij przycisk M, aby przywołać ekran wyboru ekranu informacji o ekspozycji. Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać typ informacji wyświetlanych na ekranie pojedynczego zdjęcia, a następnie naciśnij przycisk 4.
31
1
Przed użyciem aparatu
Ekran pojedynczego zdjęcia
Ekran standardowych informacji
Ekran szczegółowych informacji
Ekran histogramu
100-0001
Ekran standardowych informacji
M
1/
2000
F2.8
200
(ekran standardowych
informacji)
Ekran Wyświetlane informacje
Wyświetlane jest zrobione zdjęcie wraz z formatem pliku i podpowiedziami użycia.
Na dwóch stronach wyświetlany jest szczegółowy opis, kiedy i w jaki sposób zostało zrobione zdjęcie. (str.33)
Zrobione zdjęcie i histogram jasności zostają wyświetlone. (str.35) Niedostępne podczas odtwarzania filmów.
Anuluj
MENU
Ekran wyboru ekranu
informacji dotyczących
odtwarzania
OK
OK
32
Ekran Wyświetlane informacje
Zrobione zdjęcie i histogram RGB zostają
Ekran histogramu RGB
Ekran bez informacji Wyświetlane jest tylko zrobione zdjęcie.
1
Przed użyciem aparatu
Ekran wybrany w tym miejscu zostanie wyświetlony po ponownym przełączeniu aparatu w tryb odtwarzania.
• Usunięcie zaznaczenia pola wyboru [Ekran inform. odtwarz.] w pozycji [Pamięć] w menu [A Tryb rejestracji 4] spowoduje, że ekran standardowych informacji będzie zawsze wyświetlany jako pierwszy po włączeniu aparatu. (str.236)
• Jeśli pozycję [Jasne/ciemne obszary] (str.195) w menu [Q Odtwarzanie 1] włączono przez zaznaczenie pola wyboru, jasne (prześwietlone) obszary migają w kolorze czerwonym, natomiast ciemne (niedoświetlone) obszary migają w kolorze żółtym. Te informacje nie są wyświetlane na ekranie informacji szczegółowych ani na ekranie histogramu RGB.
wyświetlone. (str.35) Niedostępne podczas odtwarzania filmów.
Ekran szczegółowych informacji
+1.0
1/
2000
F2.8
G1A1
50mm
1600
100-0001
+1.5
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
10:30
10'10"
0.0
1/
125
F8.0
G1A1
50mm
125
100-0001
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
10:30
N 36°45.410' W140°02.000'
0m 123°
100-0001
10:00:00
05/05/2013
05/05/2013
05/05/2013
Użyj przycisku sterowania (23), aby przełączać się między stronami. (Wszystkie elementy przedstawiono tylko w celu wyjaśnienia. Rzeczywisty ekran może się różnić).
33
Strona 1
Strona 2
Zdjęcia
1/
2000
50mm
F2.8
1600
05/05/2013
Film
1/
125
50mm
F8.0
125
05/05/2013
N 36°45.410' W140°02.000'
05/05/2013
+1.5
0.0
10'10"
100-0001
+1.0 G1A1
10:30AMAM
100-0001
G1A1
10:30AMAM
100-0001
0m 123°
10:00:00
1
Przed użyciem aparatu
1
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
±
0
10 11 12
14 15 16 17
22 23 24 25 26 27 28
31
10
14 15 34
23
1
3456 7
2
89
3
2
11 8 9 12
35 24 25 26
2
39
37
39
41 43
201918 21
32
33
32
44
29
13
30
67
29
30
2120418
636 7
38
40
42
37
34
1 Informacje o obrocie (str.201) 2 Zrobione zdjęcie 3 Tryb robienia zdjęć (str.91) 4 Filtr cyfrowy (str.174) 5 Ustawienie DPOF (str.251)
1
6 Ustawienie zabezpieczenia (str.241)
Przed użyciem aparatu
7 Numer folderu, numer pliku 8 Tryb rejestracji (str.82) 9 Pomiar ekspozycji (str.108) 10 Czas migawki 11 Długość ogniskowej 12 Shake Reduction (str.128)/
Korekcja horyzontu (str.130)/ Movie SR (str.142)
13 Tryb ostrości (str.112)/ Punkt
automatyki ostrości (str.115)/
Kontrast automatyki ostrości (str.117) 14 Wartość przysłony 15 Kompensacja ekspozycji (str.102) 16 Tryb błysku (str.73) 17 Kompensacja ekspozycji błysku
(str.74) 18 Czułość (str.97) 19 Zdjęcia HDR (str.164)/
Wielokrotna ekspozycja (str.139) 20 Balans bieli (str.157) 21 Dostrajanie balansu bieli (str.159) 22 Format pliku (str.155)
23 Rozdzielczość JPEG (str.156)/
Rozdzielczość filmu (str.142)
24 Jakość plików JPEG (str.156)/
poziom jakości filmu (str.142) 25 Komp. prześwietl. (str.163) 26 Kompensacja cienia (str.163) 27 Korekta dystorsji (str.166) 28 Korekta aberracji chromatycznej
(str.167) 29 Zdjęcie niestandardowe (str.170) 30 Parametry zdjęcia
niestandardowego (str.171) 31 Przestrzeń barw (str.156) 32 Data i czas zrobienia zdjęcia 33 Czas nagrania 34
Poziom nagrywania dźwięku (str.142) 35 Szybkość klatek (str.142) 36 Przesłane przez Eye-Fi (str.248) 37 Kierunek obiektywu 38 Autor (str.247) 39 Ostrzeżenie dotyczące naruszenia
informacji 40 Właściciel praw (str.247) 41 Szerokość geograficzna 42 Wysokość 43 Długość geograficzna 44 Czas UTC
* Wskaźnik 36 pojawia się tylko dla zdjęć przesłanych przy użyciu karty Eye-Fi. * Wskaźnik 37 oraz wskaźniki od 41 do 44 są wyświetlane tylko w przypadku
zdjęć, dla których zapisano informacje GPS.
Ekran histogramu/ekran histogramu RGB
1/
2000
F2.8
200
100-0001
1/
2000
F2.8
200
100-0001
Użyj przycisku sterowania (23) do przełączania między ekranem histogramu i ekranem histogramu RGB.
1 2 3 4 2 3
35
100-0001
4
100-0001
9 10
111
1/
2000
F2.8
200
1/
2000
F2.8
200
5 6 7 8 5 6 7 8
Ekran histogramu Ekran histogramu RGB
1 Histogram (jasność) 7 Wartość przysłony 2 Ustawienie zabezpieczenia 8 Czułość 3 Numer folderu, numer pliku 9 Histogram (R) 4 Zapisz dane RAW 10 Histogram (G) 5 Format plików 11 Histogram (B) 6 Czas migawki
* Wskaźnik 4 pojawia się tylko w przypadku, gdy ostatnie zdjęcie zostało zrobione
w formacie JPEG, a zdjęcie może zostać zapisane również w formacie RAW. (str.78)
1
Przed użyciem aparatu
36
Użycie histogramu
Wykres przedstawia rozkład jasności zdjęcia. Oś pozioma reprezentuje jasność (ciemne kolory po lewej
1
stronie i jasne kolory po prawej),
Przed użyciem aparatu
natomiast oś pionowa wskazuje liczbę pikseli. Kształt i rozkład histogramu przed i po zrobieniu zdjęcia wskazują, czy poziom ekspozycji i kontrast są poprawne. Pozwala to zdecydować, czy należy dostosować ekspozycję i zrobić ponownie zdjęcie.
1Dostosowywanie ekspozycji (str.102) 1Dostosowanie jasności (str.163)
Jeśli zdjęcie jest niedoświetlone, część po lewej stronie zostaje odcięta (niedoświetlone obszary bez szczegółów). Jeśli zdjęcie jest prześwietlone, część po prawej stronie zostaje odcięta (prześwietlone obszary bez szczegółów). Można ustawić, czy w trybie robienia zdjęć lub odtwarzania należy wyświetlać ostrzeżenie o jasnych/ciemnych obszarach.
Rozdzielczość
(Ciemne) Jasność(Jasne)
Ciemne obszary Jasne obszary
1Ustawianie metody wyświetlania podczas odtwarzania (str.195) 1Ustawianie wyświetlania natychmiastowego podglądu (str.232)
Rozkład intensywności kolorów jest wyświetlany na ekranie histogramu RGB. Jeśli kolor jest obcięty po jednej stronie, wskazuje to, że kolor jest niedoświetlony lub prześwietlony, czyli światło w obrębie danego koloru jest bardzo słabe lub bardzo silne. Może to również wskazywać niepoprawny balans bieli.
1Ustawianie balansu bieli (str.157)
Podpowiedzi użycia
Poniższe wskaźniki pojawiają się na monitorze w celu wskazania klawiszy, przycisków i e-pokręteł, które mogą być używane w danym momencie.
Przykład:
2
3
4
5
R
S
Przycisk sterowania (2) Przycisk d
Przycisk sterowania (3) Przycisk M
Przycisk sterowania (4) Przycisk m
Przycisk sterowania (5) Przycisk U/i
Przycisk 3 Przycisk =/L
Przycisk 4 Przycisk |/Y
Przednie e-pokrętło Spust migawki
Tylne e-pokrętło
37
1
Przed użyciem aparatu
38
Celownik
Podczas fotografowania przy użyciu celownika w celu pojawiają się następujące informacje.
1
Przed użyciem aparatu
2
3
1
4
5 7 8 9
61011
181716151413
1 Ramka automatyki ostrości 2 Ramka pomiaru punktowego (str.108) 3 Punkt automatyki ostrości (str.115)
Używany punkt automatyki ostrości zostaje wyświetlony w kolorze czerwonym (Nakładanie obszaru AF) po naciśnięciu spustu migawki do połowy. (str.115)
4 Wskaźnik lampy błyskowej (str.75)
Świeci: kiedy lampa błyskowa jest dostępna. Miga: kiedy wymagane jest wykonanie błysku lub trwa ładowanie lampy.
5 Tryb ostrości (str.112)
Pojawia się po ustawieniu na \.
6 Czas migawki
Oznaczana podkreśleniem, kiedy można zmienić.
7 Wartość przysłony
Oznaczana podkreśleniem, kiedy można zmienić.
8 Wskaźnik ostrości (str.70)
Świeci: kiedy obiekt jest ostry. Miga: kiedy obiekt jest nieostry.
9 Linijka ekspozycji
Wyświetla wartości kompensacji ekspozycji lub różnicę między przybliżoną i aktualną wartością ekspozycji w trybie a. (str.101, str.103) Wyświetla kąt aparatu po aktywowaniu poziomicy elektronicznej. (str.40)
1
12
19
10 ISO/ISO AUTO (str.97)
Pojawia się podczas wyświetlania czułości.
11 Czułość/pozostała liczba zdjęć
Oznaczana podkreśleniem, kiedy można zmienić. Wyświetla liczbę zdjęć do zapisania (aż do „9999”) natychmiast po zrobieniu zdjęcia. Wyświetla wartość kompensacji podczas regulowania kompensacji ekspozycji. Wyświetla odchylenie od prawidłowej ekspozycji w trybie a i kiedy aktywowana jest poziomica elektroniczna.
12 Blokada ekspozycji (str.107)
Pojawia się po włączeniu blokady ekspozycji.
13 Zmiana punktu ostrości (str.116)
Pojawia się, kiedy można zmienić punkt automatyki ostrości.
14 Wielokrotna ekspozycja (str.139)
Pojawia się po ustawieniu wielokrotnej ekspozycji.
15 Pomiar ekspozycji (str.108)
Pojawia się po wybraniu pomiaru centralnie-ważonego lub punktowego.
16 Shake Reduction (str.128)
Pojawia się po włączeniu funkcji redukcji drgań.
17 Kompensacja ekspozycji błysku (str.74)
Pojawia się podczas regulacji wartości kompensacji błysku.
18 Kompensacja ekspozycji (str.102)/bracketing ekspozycji (str.104)
Pojawia się podczas regulacji kompensacji ekspozycji lub kiedy ustawiony jest bracketing ekspozycji.
19 Format plików (str.155)
Pojawia się, kiedy format pliku ustawiono na RAW lub RAW+.
39
1
Przed użyciem aparatu
Informacje są wyświetlane w celowniku po naciśnięciu spustu migawki do połowy lub podczas pomiaru (ustawienie domyślne: 10 s). (str.109)
40
Wyświetlanie poziomu elektronicznego
Kiedy aparat nie jest wypoziomowany, pasek wskazujący poziomy kąt aparatu jest wyświetlany na pasku ekspozycji, jeśli aktywowano pozycję [Poziom elektroniczny] w menu [A Tryb rejestracji 3]. Domyślnie ta pozycja nie jest aktywna. (str.230)
1
Przed użyciem aparatu
Po wypoziomowaniu (kąt 0°)
Po przechyleniu o 5° w lewą stronę
W pozycji pionowej po przechyleniu o 3° w prawą stronę
Sposób zmiany ustawień funkcji
0.0
Anuluj
Błysk automatyczny
OK
Ustawienia funkcji można zmienić przy użyciu klawiszy bezpośrednich, panelu sterowania lub menu. Niniejsza sekcja przedstawia podstawowe sposoby zmiany ustawień funkcji.
Użycie przycisków bezpośrednich
W trybie gotowości można ustawić czułość, balans bieli, tryb błysku i tryb rejestracji, naciskając przycisk sterowania (2345). (str.82) Poniżej zostanie przedstawiony przykład ustawiania pozycji [Tryb błysku].
1
Naciśnij przycisk sterowania (4) w trybie gotowości.
Ekran ustawienia trybu błysku zostaje wyświetlony.
41
1
Przed użyciem aparatu
2
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać tryb błysku.
3
Naciśnij przycisk 4.
Aparat jest gotowy do robienia zdjęć.
Błysk automatyczny
0.0
Anuluj
MENU
OK
OK
42
128
Zdjęcie niestand. Jasne
128
Jakość plików JPEG
Użycie panelu sterowania
W trybie gotowości można przełączyć się na panel sterowania i zmienić ustawienia.
1
Poniżej zostanie przedstawiony przykład ustawiania pozycji [Jakość
Przed użyciem aparatu
plików JPEG].
1
Naciśnij przycisk M w trybie gotowości.
Panel sterowania zostaje wyświetlony.
2
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać pozycję, dla której chcesz zmienić ustawienie.
Nie można wybrać pozycji, których nie można zmienić w wyniku bieżących ustawień aparatu.
Zdjęcie niestand. Jasne
128
3
Naciśnij przycisk 4.
Ekran ustawiania wybranej pozycji zostaje wyświetlony.
Jakość plików JPEG
128
4
128
Jakość plików JPEG
OK
Anuluj
Użyj przycisku sterowania (45) lub tylnego e-pokrętła (S), aby wybrać wartość ustawienia.
Jakość plików JPEG
43
128
Nie można wybrać pozycji, które nie są dostępne przy bieżących ustawieniach aparatu.
5
Naciśnij przycisk 4.
Aparat powraca do panelu sterowania. Następnie ustaw inne pozycje.
6
Naciśnij przycisk 3 lub spust migawki do połowy.
Aparat jest gotowy do robienia zdjęć.
Ustawienie można także zmienić, przekręcając tylne e-pokrętło (S) po wybraniu w kroku 2 pozycji, która ma zostać zmieniona (pozycja [Poziom nagr. dźwięku] dla trybu C może zostać ustawiona tylko w ten sposób). Szczegółowe ustawienia na przykład pozycji Zdjęcie niestand. lub Filtr cyfrowy, można zmienić po naciśnięciu przycisku 4.
MENU
Anuluj
OK
1
Przed użyciem aparatu
OK
44
Zdjęcie niestand. Filtr cyfrowy
Ustaw. robienia zdjęć Pomiar ekspoz.
Zdjęcia HDR
Wyjdź
Użycie menu
Ta sekcja opisuje sposób użycia następujących menu: [A Tryb rejestracji], [C Film], [Q Odtwarzanie], [R Ustawienia] i [A Ustaw. niestand.].
1
Przed użyciem aparatu
Poniżej zostanie przedstawiony przykład ustawiania pozycji [Red.ziarna przy dł.czas] w menu [A Tryb rejestracji 3].
1
Naciśnij przycisk 3 w trybie gotowości.
Menu [A Tryb rejestracji 1] zostaje wyświetlone na monitorze.
Poniższe menu są wyświetlane w następujących sytuacjach.
Kiedy pokrętło trybów jest ustawione w pozycji C
W trybie odtwarzania Menu [Q Odtwarzanie 1]
2
Naciśnij przycisk sterowania (5) dwa razy.
Każde naciśnięcie przycisku sterowania (5) powoduje zmianę menu w następującej kolejności: [A Tryb rejestracji 2], [A Tryb rejestracji 3], [A Tryb rejestracji 4], [C Film 1] ... [A Tryb rejestracji 1].
Menu można także zmienić, przekręcając tylne e-pokrętło (S). Przekręcenie przedniego e-pokrętła (R) w prawą stronę powoduje
zmianę menu w następującej kolejności: [A Tryb rejestracji 1], [C Film 1], [Q Odtwarzanie 1], [R Ustawienia 1], [A Ustaw. niestand. 1].
Menu [C Film 1]
1 234
Zdjęcie niestand. Filtr cyfrowy Zdjęcia HDR Ustaw. robienia zdjęć Pomiar ekspoz.
Wyjdź
MENU
3
Shake Reduction
Red.ziarna przy wys.ISO Red.ziarna przy dł.czas
Podaj ogniskową
Wyjdź
Dost. kompozycji Poziom elektroniczny Korekcja horyzontu Shake Reduction
Red.ziarna przy wys.ISO Red.ziarna przy dł.czas
Podaj ogniskową
Wyjdź
Dost. kompozycji Poziom elektroniczny Korekcja horyzontu Shake Reduction
Red.ziarna przy wys.ISO Red.ziarna przy dł.czas
Podaj ogniskową
Dost. kompozycji Poziom elektroniczny Korekcja horyzontu
Anuluj
OK
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać pozycję.
4
Naciśnij przycisk sterowania (5).
Dostępne ustawienia są wyświetlane w menu rozwijanym lub podmenu.
5
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać ustawienie.
Naciśnij przycisk 3, aby anulować menu rozwijane lub wrócić do poprzedniego ekranu.
123 4
Red.ziarna przy wys.ISO Red.ziarna przy dł.czas Dost. kompozycji Poziom elektroniczny Korekcja horyzontu Shake Reduction Podaj ogniskową
Wyjdź
MENU
123 4
Red.ziarna przy wys.ISO Red.ziarna przy dł.czas Dost. kompozycji Poziom elektroniczny Korekcja horyzontu Shake Reduction Podaj ogniskową
Wyjdź
MENU
123 4
Red.ziarna przy wys.ISO Red.ziarna przy dł.czas Dost. kompozycji Poziom elektroniczny Korekcja horyzontu Shake Reduction Podaj ogniskową
Anuluj
MENU
OK
45
1
Przed użyciem aparatu
OK
6
Naciśnij przycisk 4.
Ustawienie zostaje zapisane. Naciśnij przycisk sterowania 3,
jeśli wyświetlane jest podmenu. Następnie ustaw inne pozycje.
46
7
Naciśnij przycisk 3.
Pojawia się ponownie ekran wyświetlany przed wybraniem pozycji menu.
1
Przed użyciem aparatu
Ustawienia mogą nie zostać zachowane, jeżeli aparat zostanie wyłączony niewłaściwie (na przykład przez wyjęcie baterii, kiedy aparat jest włączony).
• Można wybrać, czy jako pierwsza ma być wyświetlana karta menu, która została wybrana ostatnio, czy też zawsze ma być wyświetlane menu [A Tryb rejestracji 1]. (str.233)
• Szczegółowe informacje na temat poszczególnych menu znajdują się na następujących stronach.
• Menu [A Tryb rejestracji] 1str.83
• Menu [C Film] 1str.87
• Menu [Q Odtwarzanie] 1str.194
• Menu [R Ustawienia] 1str.224
• Menu [A Ustaw. niestand.] 1str.88
2 Przygotowanie
Ten rozdział opisuje wszystkie czynności, jakie należy wykonać po zakupieniu aparatu i przed rozpoczęciem robienia zdjęć. Należy zapoznać się z treścią tego rozdziału i postępować zgodnie z instrukcjami.
Mocowanie paska ..................................................48
Wkładanie baterii ....................................................49
Wkładanie/wyjmowanie karty pamięci SD ..............56
Mocowanie obiektywu ............................................58
Regulacja dioptrii w celowniku ...............................60
Włączanie i wyłączanie aparatu .............................62
Ustawienia początkowe ..........................................63
48
Przygotowanie
Mocowanie paska
1
Przełóż koniec paska przez oczko paska, a następnie przymocuj go wewnątrz sprzączki.
2
2
Przymocuj drugi koniec paska w sposób opisany powyżej.
Wkładanie baterii
Z tym aparatem mogą być używane następujące źródła zasilania.
Bateria litowo-jonowa D-LI109 z możliwością ładowania (w zestawie)
Uchwyt baterii AA D-BH109 z czterema bateriami AA (opcjonalny)
Zestaw zasilacza K-AC128 (opcja)
Korzystanie z baterii litowo-jonowej
Do zasilania aparatu używaj ładowarki D-BC109 i baterii litowo-jonowej D-LI109 z możliwością ładowania.
Ładowanie baterii
Naładuj baterię w przypadku jej użycia po raz pierwszy lub po osiągnięciu niskiego poziomu naładowania.
1
Podłącz przewód zasilania do ładowarki.
2
Podłącz przewód zasilania do gniazdka.
49
2
Przygotowanie
Ładowarka
Kontrolka
Przewód zasilania
50
Przygotowanie
3
Umieść baterię symbolem 2 do góry i włóż ją do ładowarki.
Włóż najpierw baterię pod kątem, tak jak pokazano na ilustracji, a następnie wciśnij baterię aż do kliknięcia.
Kontrolka zaczyna świecić podczas
2
ładowania i gaśnie po pełnym naładowaniu baterii.
4
Wyjmij baterię z ładowarki po pełnym naładowaniu.
Dostarczona ładowarka D-BC109 służy wyłącznie do ładowania baterii litowo-jonowych D-LI109. Próba ładowania innych baterii może doprowadzić do przegrzania lub uszkodzenia.
Baterię należy wymienić na nową w następujących przypadkach:
Jeśli kontrolka miga lub nie zaczyna świecić po prawidłowym włożeniu
baterii
Jeśli bateria rozładowuje się coraz szybciej nawet po naładowaniu
(został osiągnięty koniec okresu użytkowania baterii)
Maksymalny czas ładowania wynosi około 240 minut (w zależności od temperatury i pozostałego poziomu naładowania baterii). Baterię należy ładować w miejscu, w którym temperatura znajduje się w zakresie od 0°C do 40°C.
Wkładanie/wyjmowanie baterii
Nie należy otwierać pokrywki baterii i wyjmować baterii, kiedy aparat jest włączony.
Wkładaj baterię poprawnie. Nieprawidłowe włożenie baterii może uniemożliwić jej wyjęcie. Przed włożeniem przetrzyj elektrody baterii miękką, suchą ściereczką.
Należy zachować ostrożność, ponieważ aparat lub bateria mogą osiągnąć wysoką temperaturę w przypadku ciągłego użycia przez dłuższy czas.
Kiedy nie zamierzasz używać aparatu przez długi okres czasu, wyjmij baterię. Bateria może wyciekać i spowodować uszkodzenie aparatu, jeśli pozostanie włożona i nie będzie używana przez dłuższy czas. Jeśli wyjęta bateria nie będzie używana przez sześć miesięcy lub dłużej, naładuj ją przez około 30 minut przed przechowaniem. Baterię należy naładować ponownie co sześć-dwanaście miesięcy.
Baterię przechowuj w miejscu, w którym temperatura będzie niższa od temperatury pokojowej. Unikaj miejsc o wysokiej temperaturze.
Jeśli bateria zostanie wyjęta z aparatu na dłuższy czas, data i godzina mogą zostać zresetowane. W takim przypadku wykonaj procedurę opisaną w sekcji „Ustawianie daty i czasu“ (str.65), aby ustawić bieżącą datę i godzinę.
1
Przesuń przełącznik blokady pokrywki baterii w kierunku strzałki (1) i otwórz pokrywkę baterii (2).
51
2
Przygotowanie
2
2
Włóż baterię symbolem 2 skierowanym na zewnątrz aparatu tak, aby ją zablokować.
Aby wyjąć baterię, naciśnij przełącznik blokady baterii (3) w kierunku wskazywanym przez strzałkę.
1
3
52
3
Zamknij pokrywkę baterii.
Pokrywka baterii jest zamknięta.
2
Przygotowanie
Korzystanie z baterii AA
W celu skorzystania z baterii AA należy użyć opcjonalnego uchwytu baterii AA D-BH109. Użyj czterech baterii litowych AA, ładowanych baterii Ni-MH lub baterii alkalicznych AA.
Dostępne baterie Opis
Baterie litowe AA
Ładowane baterie Ni-MH AA
Baterie alkaliczne AA
Środki ostrożności podczas użycia baterii zawiera sekcja „Informacje dotyczące użycia baterii AA“ (str.4).
Jeśli używane są ładowane baterie Ni-MH AA o pojemności około 1000 mAh, mogą one działać relatywnie krótko. Należy używać ładowanych baterii Ni-MH o dużej pojemności.
Zalecane podczas korzystania z aparatu w miejscu o chłodnym klimacie.
Te baterie można wielokrotnie ładować w celu użycia. Wymagana jest ładowarka, która obsługuje dane baterie.
Baterie tego typu są łatwo dostępne, na przykład kiedy normalne baterie zostaną wyczerpane, ale w niektórych warunkach mogą nie obsługiwać wszystkich funkcji aparatu. Używaj ich w sytuacjach awaryjnych lub do sprawdzania działania aparatu.
1
Włóż baterie AA zgodnie z symbolem +/- w uchwycie baterii.
2
Otwórz pokrywkę baterii.
Patrz krok 1 na str.51. Wyjmij baterię, jeśli znajduje się w aparacie.
3
Włóż uchwyt baterii do komory baterii tak, aby ją zablokować, a następnie zamknij pokrywkę baterii.
Aby użyć baterii AA, ustaw wcześniej typ baterii AA w pozycji [Typ baterii AA] w menu [R Ustawienia 3]. (str.235)
Sprawdź położenie baterii, jeśli aparat nie działa prawidłowo.
Wskaźnik poziomu naładowania baterii
53
2
Przygotowanie
Pozostały poziom baterii można sprawdzić za pomocą wskaźnika w wyświetlanego na ekranie stanu lub podglądu na żywo.
Wyświetlacz Poziom baterii
w (zielony) Bateria jest w pełni naładowana.
x (zielony) Bateria jest prawie w pełni naładowana (tylko D-LI109).
f (pomarańczowy) Moc baterii słabnie (tylko D-BH109).
y (żółty) Moc baterii słabnie (tylko D-BH109).
F (czerwony) Bateria jest prawie pusta.
[Wyczerpana bateria] Aparat wyłącza się po wyświetleniu komunikatu.
54
Symbol f, y lub F (czerwony) może pojawiać się nawet w przypadku, gdy poziom naładowania baterii jest wystarczający, jeśli aparat jest używany w niskiej temperaturze lub przez dłuższy czas.
Wydajność baterii zmniejsza się tymczasowo w niskich temperaturach. Jeżeli aparat jest używany w zimnym klimacie, przygotuj dodatkowy zestaw baterii i przechowuj je w cieple, na przykład w kieszeni. Obniżona wydajność baterii powraca do normy po przywróceniu temperatury pokojowej.
Kiedy podczas podróży za granicę lub jeśli zamierzasz zrobić dużo zdjęć,
2
Przygotowanie
pamiętaj o zabraniu dodatkowych baterii.
Użycie zasilacza
Zalecamy korzystanie z opcjonalnego zestawu zasilacza K-AC128, kiedy przez długi okres czasu używasz monitora lub kiedy podłączasz aparat do komputera lub urządzenia AV.
Zestaw zasilacza K-AC128 zawiera zasilacz D-AC120, złączkę D-DC128 i przewód zasilania.
1
Upewnij się, że aparat jest wyłączony.
2
Otwórz pokrywkę baterii.
Patrz krok 1 na str.51. Wyjmij baterię, jeśli znajduje się w aparacie.
3
Wyciągnij pokrywkę kabla połączeniowego (1) po prawej stronie pokrywki komory baterii i włóż złączkę zasilania do komory baterii tak, aby ją zablokować.
1
4
Zamknij pokrywkę baterii.
Kabel połączeniowy jest wyprowadzany przez fragment osłony kabla połączeniowego.
5
Połącz złączkę zasilania i zasilacz.
5
55
2
Przygotowanie
7
6
6
Podłącz przewód zasilający do zasilacza.
7
Podłącz przewód zasilania do gniazdka.
Upewnij się, że aparat jest wyłączony przed podłączeniem lub odłączeniem zasilacza.
Upewnij się, że połączenia pomiędzy złączami są zabezpieczone. Odłączenie zasilacza podczas dostępu do karty pamięci może spowodować uszkodzenie danych i karty pamięci SD.
Kabel połączeniowy będzie wystawać z pokrywki kabla połączeniowego, kiedy używany jest zasilacz.
Po wyjęciu złączki zasilania umieść pokrywkę kabla połączeniowego w oryginalnej pozycji.
Kiedy do aparatu podłączony jest zasilacz, symbol W jest wyświetlany jako wskaźnik poziomu baterii.
Przed użyciem zestawu zasilacza należy zapoznać się z jego instrukcją obsługi.
56
Wkładanie/wyjmowanie karty pamięci SD
Ten aparat obsługuje dostępne w sprzedaży karty pamięci SD, karty pamięci SDHC oraz karty pamięci SDXC. Upewnij się, że aparat jest wyłączony przed włożeniem lub wyjęciem karty pamięci SD.
2
Przygotowanie
Nie wyjmuj karty pamięci SD, kiedy kontrolka dostępu do karty świeci się.
Podczas korzystania z aparatu nie otwieraj pokrywki karty.
Nową bądź używaną w innym aparacie lub urządzeniu cyfrowym kartę
pamięci SD należy sformatować (zainicjować) w tym aparacie. Szczegółowe informacje dotyczące formatowania zawiera sekcja „Formatowanie karty pamięci SD“ (str.240).
Podczas nagrywania filmów należy używać kart pamięci o wysokiej szybkości. Jeśli szybkość zapisu jest niższa niż szybkość nagrywania, zapis może zostać zatrzymany podczas nagrywania.
1
Upewnij się, że aparat jest wyłączony.
2
Przesuń pokrywkę karty w kierunku wskazywanym przez strzałkę i podnieś ją (12).
3
Wsuń całkowicie kartę pamięci SD etykietą w kierunku monitora.
1
2
Przyciśnij jeden raz kartę pamięci SD, aby ją wyjąć.
4
Zamknij pokrywkę karty (3) i przesuń ją w kierunku wskazywanym przez strzałkę (4).
Dokładnie zamknij pokrywkę karty. Aparat nie włączy się, jeśli pokrywka jest otwarta.
Szczegółowe informacje dotyczące przybliżonej liczby zdjęć i czasu filmów, które można zapisać na karcie pamięci SD, zawiera sekcja „Orientacyjna liczba zdjęć według wielkości“ (str.311).
57
2
Przygotowanie
4
3
58
Mocowanie obiektywu
Zamocuj odpowiedni obiektyw do korpusu aparatu. Kiedy z tym aparatem używany jest jeden z następujących obiektywów, dostępne są wszystkie tryby robienia zdjęć aparatu.
(a) Obiektywy DA, DA L, D FA, FA J
2
Przygotowanie
(b) Obiektywy z pozycją przysłony s (Auto), używane w pozycji s
Podczas zakładania lub zdejmowania obiektywu należy wybrać miejsce relatywnie wolne od kurzu i brudu.
Kiedy obiektyw nie jest zamocowany, na aparacie powinna być zamocowana pokrywa gniazda bagnetowego.
Po zdjęciu obiektywu z aparatu należy założyć pokrywę gniazda bagnetowego i osłonę obiektywu.
Nie należy wkładać palców do gniazda bagnetowego ani dotykać lustra.
Korpus aparatu i mocowanie obiektywu są wyposażone w styki informacyjne
obiektywu. Kurz, brud lub korozja na stykach mogą spowodować uszkodzenie układu elektrycznego. W celu przeprowadzenia profesjonalnego czyszczenia skontaktuj się z serwisem PENTAX.
Kiedy obiektywy przedstawione w punkcie (b) są używane z pierścieniem przysłony w pozycji innej niż s lub jeśli używane są obiektywy inne niż wymienione powyżej i/lub inne akcesoria, niektóre funkcje będą ograniczone. Aby uzyskać szczegółowe informacje, patrz „Funkcje aparatu dostępne z różnymi obiektywami“ (str.285).
Jeśli używany jest obiektyw, w przypadku którego nie można uzyskać informacji o ogniskowej, po włączeniu aparatu pojawia się ekran [Podaj ogniskową]. Aby uzyskać szczegółowe informacje, patrz „Ustawianie ogniskowej“ (str.288).
Nie ponosimy odpowiedzialności za wypadki, szkody i nieprawidłowe działanie wynikające z używania obiektywów innych producentów.
1
Upewnij się, że aparat jest wyłączony.
2
Usuń pokrywę gniazda bagnetowego z korpusu (1) i pokrywę bagnetu obiektywu (2).
Aby zabezpieczyć przed uszkodzeniem miejsce mocowania obiektywu bez pokrywy gniazda, stawiaj go mocowaniem do góry.
3
Dopasuj wskaźnik ustawienia obiektywu (czerwone kropki 3) na aparacie i obiektywie, a następnie przekręcaj obiektyw zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do kliknięcia.
Po zamocowaniu przekręć obiektyw w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby go zablokować.
4
Zdejmij czołową pokrywkę obiektywu poprzez naciśnięcie oznaczonych miejsc.
Zdejmowanie obiektywu Załóż pokrywkę obiektywu, a następnie
przekręć obiektyw w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, przytrzymując przycisk zwolnienia blokady obiektywu (4).
59
3
2
Przygotowanie
4
Pokrywa gniazda bagnetowego (1) chroni przed zarysowaniami i zapobiega dostawaniu się kurzu. Pokrywa „Body Mount Cap K” jest sprzedawana oddzielnie i posiada funkcję blokady na korpusie.
60
2
Przygotowanie
Regulacja dioptrii w celowniku
Dioptrie w celowniku można wyregulować w zależności od swojego wzroku. Osłona oka F fabrykę. Regulacja dioptrii jest możliwa, kiedy osłona oka jest zamocowana. Będzie to jednak łatwiejsze po zdjęciu osłony.
1
Zdejmij osłonę oka, pociągając ją
R jest mocowana do celownika, kiedy aparat opuszcza
w kierunku wskazywanym przez strzałkę.
2
Spójrz przez celownik i przesuń aparat na dobrze oświetlone tło. Przesuwaj dźwignię regulacji dioptrii w lewo lub w prawo.
Przesuwaj dźwignię aż do momentu, kiedy ramka automatyki ostrości w celowniku stanie się ostra.
Skieruj aparat na białą ścianę lub inną jasną i jednolitą powierzchnię.
Ramka automatyki ostrości
3
Wyrównaj osłonę oka z rowkiem celownika i wciśnij na miejsce.
Można także używać osłony oka z powiększaniem O-ME53 w celu bardziej precyzyjnego ustawiania ostrości.
61
2
Przygotowanie
62
Przygotowanie
Włączanie i wyłączanie aparatu
1
Ustaw wyłącznik główny w pozycji [ON].
Aparat włącza się.
2
Ustaw wyłącznik główny w pozycji [OFF], aby wyłączyć aparat.
Zawsze wyłączaj aparat, jeśli nie jest używany.
Aparat wyłączy się automatycznie, kiedy w ciągu określonego czasu
nie zostanie wykonana żadna operacja (automatyczne wyłączenie). Aby ponownie aktywować aparat, włącz go ponownie lub wykonaj jedną z następujących czynności.
Naciśnij spust migawki do połowy.
Naciśnij przycisk 3 lub M.
Pozycja [Automat. wyłącz.] jest domyślnie ustawiona na [1min]. Można
zmienić to ustawienie w pozycji [Automat. wyłącz.] w menu [R Ustawienia 3]. (str.234)
Aby włączyć aparat w trybie odtwarzania, ustaw wyłącznik główny w pozycji [ON], przytrzymując naciśnięty przycisk Q.
Ustawienia początkowe
24h
00:00
Anuluj
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
dd/mm/rr
0 1 /0 1/ 2 01 3
Zakończono ustawianie
Anuluj
Ustawienie początkowe
Zakończono ustawianie
Polski
Warszawa
Rozmiar tekstu
Stand.
Po pierwszym włączeniu aparatu na monitorze pojawia się ekran [Language/u]. Postępuj zgodnie z poniższą procedurą, aby ustawić język interfejsu oraz bieżącą datę i czas.
63
Jeśli zostanie wyświetlony ekran [Ustawienie daty], przejdź do „Ustawianie daty i czasu“ (str.65).
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
dd/mm/rr
01/01/2013
00:00
Ustawianie języka interfejsu
Możesz ustawić język, w jakim są wyświetlane menu, komunikaty o błędach itd.
1
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać żądany język, a następnie naciśnij przycisk 4.
Ekran [Ustawienie początkowe] zostaje wyświetlony w wybranym języku.
Przejdź do kroku 6, jeśli ustawienie W (Miasto czasu lok.) nie wymaga zmiany.
Ustawienie początkowe
Polski
Warszawa
Rozmiar tekstu
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
Stand.
24h
2
Przygotowanie
2
Naciśnij przycisk sterowania (3), aby przesunąć ramkę na W, a następnie naciśnij przycisk sterowania (5).
Ekran [W Miasto czasu lok.] zostaje wyświetlony.
64
Miasto czasu lok.
Czas letni
Warszawa
Anuluj
OK
Zakończono ustawianie
Anuluj
Ustawienie początkowe
Polski
Warszawa
Rozmiar tekstu
Stand. Duży
Anuluj
Ustawienie początkowe
Zakończono ustawianie
Polski
Warszawa
OK
Rozmiar tekstu
Stand.
Przygotowanie
3
Użyj przycisku sterowania (45),
Miasto czasu lok.
aby wybrać miasto.
Przekręć tylne e-pokrętło (S) w celu zmiany regionu.
Patrz „Lista miast czasu na świecie“ (str.229), aby uzyskać listę miast
2
czasu lokalnego.
4
Naciśnij przycisk sterowania (3), aby wybrać [Czas letni],
Warszawa Czas letni
Anuluj
MENU
OK
OK
a następnie użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać O (Wł.) lub P (Wył.).
5
Naciśnij przycisk 4.
Ekran [Ustawienie początkowe] zostaje wyświetlony ponownie.
6
Naciśnij przycisk sterowania (3), aby wybrać pozycję [Rozmiar tekstu], a następnie naciśnij przycisk sterowania (5).
7
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać pozycję [Stand.] lub [Duży], a następnie naciśnij przycisk 4.
Wybranie ustawienia [Duży] powoduje zwiększenie rozmiaru tekstu wybranych pozycji menu.
Ustawienie początkowe
Polski
Warszawa
Rozmiar tekstu
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
Stand. Duży
8
Użyj przycisku sterowania (3), aby wybrać [Zakończono ustawianie], a następnie naciśnij przycisk 4.
Ekran [Ustawienie daty] zostaje wyświetlony.
Ustawienie początkowe
Polski
Warszawa
Rozmiar tekstu
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
Stand.
OK
OK
Jeśli nie określono miasta czasu lokalnego ani daty i czasu, ekran
24h
00:00
Anuluj
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
dd/mm/rr
0 1 /0 1/ 2 01 3
Zakończono ustawianie
OK
[Ustawienie początkowe] lub [Ustawienie daty] zostanie wyświetlony po ponownym włączeniu aparatu.
Rozmiar tekstu można ustawić później w menu [R Ustawienia 1]. W niniejszej instrukcji obsługi ekrany menu są przedstawiane po ustawieniu pozycji [Rozmiar tekstu] na wartość [Stand.].
65
Ustawianie daty i czasu
Ustawienie aktualnej daty i czasu oraz formatu wyświetlania.
1
Naciśnij przycisk sterowania (5), a następnie użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać format daty.
Wybierz [dd/mm/rr], [mm/dd/rr] lub [rr/mm/dd].
2
Naciśnij przycisk sterowania(5) i użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać [24h] lub [12h].
3
Naciśnij przycisk 4.
Ramka powraca do [Format daty].
4
Naciśnij przycisk sterowania (3), a następnie naciśnij przycisk sterowania (5).
Ramka przesunie się na miesiąc, jeśli ustawiono format daty [mm/dd/rr].
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
dd/mm/rr
01/01/2013
00:00
OK
2
Przygotowanie
24h
OK
66
24h
00:00
Anuluj
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
dd/mm/rr
0 1 /0 1/ 2 01 3
Zakończono ustawianie
OK
24h
10:00
Anuluj
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
dd/mm/rr
0 5 /0 5/ 2 01 3
Zakończono ustawianie
OK
Przygotowanie
5
Użyj przycisku sterowania (23), aby ustawić miesiąc.
W ten sam sposób możesz ustawić dzień i rok.
Ustaw teraz czas. Jeżeli w kroku 2 wybrano pozycję [12h],
2
ustawienie am lub pm aparatu przełącza
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
dd/mm/rr
01/01/2013
00:00
OK
24h
OK
się w zależności od bieżącej godziny.
6
Użyj przycisku sterowania (3), aby wybrać [Zakończono ustawianie], a następnie naciśnij przycisk 4.
Aparat jest gotowy do robienia zdjęć. Jeśli data i czas zostaną ustawione
za pomocą menu, pojawi się ponownie menu [R Ustawienia 1]. W takim
Ustawienie daty
Format daty
Data
Czas
Zakończono ustawianie
Anuluj
MENU
dd/mm/rr
05/05/2013
10:00
OK
24h
OK
przypadku naciśnij przycisk 3.
Jeśli w kroku 6 naciśniesz przycisk 4, zegar aparatu zresetuje się i ustawi na 0 sekund. Aby ustawić dokładny czas, naciśnij przycisk 4, kiedy sygnał czasu (w telewizji, radio itp.) osiągnie 0 sekund.
Naciśnięcie przycisku 3 podczas ustawiania daty i czasu powoduje anulowanie ustawień dokonanych do tego momentu i przełączenie aparatu do trybu robienia zdjęć.
Za pomocą menu [R Ustawienia 1] można później zmienić język oraz ustawienia daty i czasu.
3 Podstawowe operacje
Ten rozdział opisuje podstawowe operacje dostępne w trybie robienia zdjęć po ustawieniu pokrętła trybów w pozycji n (Zdjęcie automatyczne), aby aparat ustawił optymalne ustawienia w zależności od obiektu.
Więcej informacji na temat zaawansowanych funkcji i ustawień służących do robienia zdjęć można znaleźć w rozdziale 4 i dalszych.
Podstawowe funkcje robienia zdjęć .......................68
Użycie wbudowanej lampy błyskowej ....................72
Przeglądanie zdjęć .................................................77
68
Podstawowe funkcje robienia zdjęć
Wybór optymalnych ustawień przez aparat
Aparat udostępnia różne tryby robienia zdjęć, ustawiania ostrości i rejestracji, tak aby umożliwić fotografowanie zgodnie z wizją użytkownika. W tej sekcji przedstawiono prosty sposób robienia zdjęć poprzez naciśnięcie spustu migawki. Zdjęcia można robić, patrząc przez celownik lub wyświetlając obraz
3
Podstawowe operacje
na monitorze.
Robienie zdjęć przy użyciu celownika
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji n.
Tryb robienia zdjęć zostaje ustawiony na n.
1Wybór właściwego trybu robienia
zdjęć (str.91)
2
Ustaw przełącznik trybu ustawiania ostrości w pozycji l.
W trybie n tryb ustawiania ostrości zmienia się na f (Automatyka ostrości/Auto).
1Ustawianie trybu ustawiania ostrości
(str.112)
3
Patrz w celownik, aby zobaczyć obiekt.
Jeśli używany jest obiektyw zoom, przekręć pierścień zoom w lewo lub w prawo, aby zmienić kąt widzenia.
69
3
Podstawowe operacje
70
4
Umieść obiekt w ramce ostrości i naciśnij spust migawki do połowy.
Zadziała system automatyki ostrości. Wskaźnik ostrości ] pojawia się i słychać
dźwięk, kiedy obiekt staje się ostry (blokada ostrości).
Po ustawieniu trybu n optymalny tryb robienia zdjęć zostaje wybrany automatycznie spośród trybów
3
Podstawowe operacje
U (Stand.), c (Portret), s (Pejzaż), b (Makro), \ (Ruchomy obiekt),
. (Portret nocny), K (Zachód),
d (Błękit nieba) lub x (Las). (str.92) Dodatkowe światło automatyki ostrości
włącza się w ciemnym miejscu lub przy oświetleniu z tyłu. Jeśli wymagane jest użycie błysku, symbol stanu lampy błyskowej E miga w celowniku. Naciśnij przycisk E, aby podnieść lampę błyskową.
5
Naciśnij spust migawki do końca.
Zdjęcie zostaje zrobione. Ta czynność jest nazywana „zwolnieniem migawki” lub „zwolnieniem”.
Stan lampy
błyskowej
Wskaźnik ostrości
6
Sprawdź zrobione zdjęcie na monitorze.
Zdjęcie jest wyświetlane na monitorze przez jedną sekundę od momentu zrobienia (Natychm. podgląd).
W czasie natychmiastowego podglądu można wykonać następujące czynności.
Dostępne operacje
Przycisk U/i Kasuje zdjęcie. (str.78) Tylne e-pokrętło (S) Powiększa zdjęcie. ( Przycisk m Zapisuje zdjęcie RAW (tylko kiedy dane
są dostępne). (
1Ustawianie wyświetlania natychmiastowego podglądu (str.232)
str.196)
str.78)
Dźwięk emitowany po ustawieniu ostrości można wyłączyć. (str.226)
1/
2000
F2.8
1600
[
37
]
Możesz ustawić aparat w celu automatycznego ustawiania ostrości po naciśnięciu przycisku =/L. (str.183)
Podgląd obrazu można wyświetlić na monitorze, aby sprawdzić głębię ostrości przed zrobieniem zdjęcia (str.126).
Funkcje Power Zoom (Image Size Tracking, Zoom Clip i Auto Zoom Effect) nie są dostępne na tym aparacie. Należy używać zoomu ręcznego.
Robienie zdjęć przy użyciu podglądu na żywo
1
Naciśnij przycisk U/i w kroku 3 na str.69.
Podgląd na żywo zostaje wyświetlony na monitorze.
2
Umieść obiekt w ramce ostrości na monitorze i naciśnij spust migawki do połowy.
Zadziała system automatyki ostrości. Ramka ostrości zmienia kolor na zielony
po ustawieniu ostrości. Kolejne kroki są identyczne jak podczas
robienia zdjęć przy użyciu celownika. Naciśnij przycisk U/i, aby zakończyć robienie zdjęć z podglądem na żywo.
1/
2000
F2.8
Ramka automatyki
ostrości
1600
[
37
71
3
Podstawowe operacje
]
Możesz powiększyć środkowy obszar po ustawieniu ostrości, naciskając przycisk 4, kiedy ostrość jest zablokowana (z wyjątkiem sytuacji, gdy pozycja [Kontrast AF] jest ustawiona na [Śledzenie]). (str.120)
Wyjaśnienia i przykłady w tej instrukcji obsługi dotyczą głównie robienia zdjęć przy użyciu celownika.
72
Użycie wbudowanej lampy błyskowej
Lampy błyskowej można używać w celu robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych lub gdy obiekt jest podświetlony od tyłu. Optymalny zasięg dla wbudowanej lampy błyskowej wynosi od ok. 0,7 do 5 m od obiektu. Jeśli odległość do obiektu jest mniejsza niż 0,7 m, użycie lampy błyskowej spowoduje wystąpienie winietowania (przyciemnienie rogów zdjęcia w wyniku braku światła). Ta wartość graniczna może się lekko zmieniać w zależności od używanego obiektywu i ustawienia
3
czułości. (str.264)
Podstawowe operacje
W czasie używania wbudowanej lampy błyskowej należy zdjąć osłonę obiektywu przed zrobieniem zdjęcia. Winietowanie może wystąpić w przypadku niektórych obiektywów i warunków ekspozycji. Aby uzyskać szczegółowe informacje, patrz „Obiektyw i wbudowana lampa błyskowa“ (str.287).
Wbudowana lampa błyskowa zawsze wykonuje pełny błysk, jeśli używany jest obiektyw bez pozycji s (Auto).
Szczegółowe informacje na temat wbudowanej lampy błyskowej i instrukcje dotyczące robienia zdjęć z użyciem zewnętrznej lampy błyskowej znajdują się na „Użycie lampy błyskowej“ (str.261).
Ustawianie trybu błysku
Tryb błysku Funkcja
Błysk automatyczny
C
Błysk autom.+red.
i
czerw. oczu
Błysk włączony Lampa błyska za każdym razem.
E
Błysk wł.+red.
F
czerw. oczu
Synch. z długimi
G
czasami naśw
Synch. z dług.czas+
H
czerw.oczy
Synch. na kurtynę
I
tylną
k
Tryb
r
bezprzewodowy
Automatycznie mierzy światło otoczenia i określa, czy należy użyć lampy błyskowej.
Lampa błyskowa wykonuje błysk wstępny w celu redukcji efektu czerwonych oczu przed wykonaniem błysku automatycznego.
Lampa błyskowa wykonuje błysk wstępny w celu redukcji efektu czerwonych oczu przed wykonaniem błysku głównego.
Powoduje ustawienie długiego czasu migawki w zależności od jasności. Użycie tego trybu podczas robienia portretu z zachodem słońca w tle umożliwia odpowiednie uchwycenie zarówno fotografowanej osoby, jak i tła. (str.262)
Lampa błyskowa wykonuje błysk wstępny w celu redukcji efektu czerwonych oczu przed wykonaniem błysku głównego w przypadku synchronizacji z długimi czasami migawki.
Błysk jest wykonywany tuż przed zamknięciem kurtyny migawki. Umożliwia fotografowanie poruszających się obiektów z efektem pozostawianej smugi.
Istnieje możliwość synchronizacji opcjonalnej zewnętrznej lampy błyskowej bez użycia wężyka synchronicznego. (str.269)
73
3
Podstawowe operacje
Tryby błysku, które można wybrać, różnią się w zależności od trybu robienia zdjęć.
Tryb robienia zdjęć Dostępny tryb błysku
n/H
e/K/c
b/L/a/p
C/i/E/F/r
E/F/G/H/I/r
E/F/k/r
74
0.0
Anuluj
Błysk automatyczny
OK
Błysk nie następuje w następujących trybach robienia zdjęć:
Tryb C
Tryb K (Zachód) lub d (Błękit nieba) trybu n
Tryb K (Zachód), d (Błękit nieba), A (Scena nocna), Z (Scena nocna
HDR), y (Podświetl. sylwetka), U (Świece), n (Oświetl. sceny) lub E (Muzeum) trybu H
1
Naciśnij przycisk sterowania (4) w trybie gotowości.
Ekran ustawienia trybu błysku zostaje wyświetlony.
3
2
Podstawowe operacje
Użyj przycisku sterowania (45), aby wybrać tryb błysku, a następnie naciśnij przycisk 4.
Błysk automatyczny
Aparat jest gotowy do robienia zdjęć.
Anuluj
MENU
Funkcje synchronizacji z długimi czasami migawki i synchronizacji na kurtynę tylną mogą wydłużyć czas migawki. Aby uniknąć drgań aparatu, należy włączyć funkcję Shake Reduction lub użyć statywu.
Kompensacja ustawień błysku
Ustawienie błysku można dostosować w zakresie od –2,0 do +1,0. Następująca wartości kompensacji błysku można ustawić zgodnie z krokiem określonym w pozycji [1. Krok ustaw. ekspozycji] w menu [A Ustaw. niestand. 1].menu.
Krok ustaw.
ekspozycji
1/3 EV
1/2 EV
1
Naciśnij przycisk sterowania (3) w kroku 2 na str.74.
-2,0; -1,7; -1,3; -1,0; -0,7; -0,3; 0,0; +0,3; +0,7; +1,0
-2,0; -1,5; -1,0; -0,5; 0,0; +0,5; +1,0
Dostępna do wyboru wartość kompensacji błysku
0.0
OK
OK
2
+0.7
Anuluj
Błysk automatyczny
OK
Przekręć tylne e-pokrętło (S).
Wartość kompensacji błysku zostaje ustawiona.
Naciśnij przycisk d, aby zresetować wartość kompensacji błysku na 0,0.
75
Błysk automatyczny
+0.7
Anuluj
MENU
Kiedy poziom błysku przekracza maksimum, kompensacja nie zostanie zastosowana, nawet jeśli wartość kompensacji ustawiono w kierunku dodatnim (+).
Kompensacja w kierunku ujemnym (–) może nie mieć wpływu, jeśli obiekt znajduje się zbyt blisko, przysłona jest ustawiona na duże otwarcie lub ustawiona czułość jest wysoka.
Kompensacja błysku dotyczy także zewnętrznych lamp błyskowych, które obsługują tryb automatyki błysku P-TTL.
Użycie wbudowanej lampy błyskowej
1
Naciśnij przycisk E.
Wbudowana lampa błyskowa podnosi się i zaczyna się ładować. Podczas ładowania lampy błyskowej symbol E miga w celowniku lub na ekranie podglądu na żywo.
Po pełnym naładowaniu lampy błyskowej symbol E przestaje migać i świeci światłem ciągłym.
Jeśli nie chcesz wykonywać błysku, nie podnoś wbudowanej lampy błyskowej.
OK
OK
3
Podstawowe operacje
2
Zrób zdjęcie.
Zostaje wykonany błysk. W przypadku, gdy tryb błysku jest ustawiony na C lub i, błysk nie jest
wykonywany, jeśli warunki oświetleniowe nie wymagają użycia błysku, nawet jeśli lampa błyskowa została podniesiona.
76
3
Naciśnij górną część lampy błyskowej, aby zamknąć wbudowaną lampę błyskową.
Domyślnie podczas ładowania wbudowanej lampy błyskowej nie można robić
3
Podstawowe operacje
zdjęć. Aby robić zdjęcia podczas ładowania wbudowanej lampy błyskowej, ustaw pozycję [16. Zwolnienie podczas ład.] w menu [A Ustaw. niestand. 3] na [Wł.].
Przeglądanie zdjęć
Odtwarzanie zdjęć
Zdjęcia zrobione aparatem można wyświetlać.
1
Naciśnij przycisk Q.
77
Aparat przejdzie do ekranu pojedynczego zdjęcia w trybie odtwarzania, a na monitorze zostanie wyświetlone ostatnio zrobione zdjęcie (w przypadku filmów wyświetlana jest tylko pierwsza klatka).
2
Sprawdź zrobione zdjęcie na monitorze.
Dostępne operacje
Przycisk sterowania (4)/ przednie e-pokrętło (R) w lewą stronę
Przycisk sterowania (5)/ przednie e-pokrętło (R) w prawą stronę
Przycisk m Zapisuje zdjęcie RAW (tylko kiedy dane
Wyświetla poprzednie zdjęcie.
Wyświetla następne zdjęcie.
są dostępne).
3
Podstawowe operacje
78
Jeśli ostatnie zdjęcie zostało zrobione w formacie JPEG, a jego dane RAW pozostają w buforze pamięci, można zapisać zdjęcie RAW podczas natychmiastowego podglądu lub odtwarzania, jeśli opcja [Zapisz dane RAW] jest włączona w pozycji [Natychm. podgląd] w menu [A Tryb rejestracji 4] (str.232).
Jeśli zdjęcie zostało zrobione przy użyciu jednego z poniższych ustawień, zostaje zapisane odpowiednie zdjęcie.
Bracketing ekspozycji Zdjęcie RAW dla trzeciego ujęcia
Wielokrotna ekspozycja Zdjęcie RAW z wielokrotną ekspozycją
Zdj. z przedz. czasu Zdjęcie RAW dla ostatniego zrobionego
3
Podstawowe operacje
Zdjęcia HDR Zdjęcie RAW ze standardową ekspozycją
Filtr cyfrowy Zdjęcie RAW bez efektu filtru
W formacie RAW nie można zapisać zdjęć zrobionych z ustawieniem Z (Scena nocna HDR) trybu H ani zdjęć seryjnych.
Patrz „Funkcje odtwarzania i edycja zdjęć“ (str.191), aby uzyskać szczegółowe informacje na temat funkcji odtwarzania.
Kasowanie pojedynczego zdjęcia
Zdjęcia można kasować pojedynczo.
Skasowanych zdjęć nie można przywrócić.
Zabezpieczone zdjęcia nie mogą być skasowane. (str.241)
ujęcia
1
Naciśnij przycisk Q i wyświetl zdjęcie do skasowania.
2
Naciśnij przycisk U/i.
Ekran potwierdzenia kasowania zostaje wyświetlony.
3
100-0001
Usuń
Anuluj
OK
Użyj przycisku sterowania (2), aby wybrać pozycję [Usuń], a następnie naciśnij przycisk 4.
79
100-0001
Zdjęcie zostaje skasowane.
Usuń
Anuluj
OK
Można skasować wiele zdjęć jednocześnie. Szczegółowe informacje zawiera sekcja „Kasowanie wielu zdjęć“ (str.203).
W przypadku zdjęć zrobionych z pozycją [Format plików] (str.155) ustawioną na [RAW+] można w kroku 3 wybrać format pliku do skasowania.
OK
3
Podstawowe operacje
80
Notatki
3
Podstawowe operacje
4 Funkcje fotografowania
Ten rozdział przedstawia różne podstawowe i zaawansowane funkcje robienia zdjęć, jakie są zapewniane przez aparat.
Obsługa funkcji robienia zdjęć ...............................82
Wybór właściwego trybu robienia zdjęć .................91
Ustawianie ekspozycji ............................................97
Ustawianie ostrości ..............................................112
Sprawdzanie głębi ostrości (podgląd) ..................126
Użycie funkcji redukcji drgań do zapobiegania
drganiom aparatu .................................................128
Robienie zdjęć seryjnych .....................................135
Nagrywanie filmów ...............................................141
82
Obsługa funkcji robienia zdjęć
Ustawienia związane z robieniem zdjęć można zmieniać za pomocą przycisków bezpośrednich, panelu sterowania, menu [A Tryb rejestracji], menu [C Film] lub menu [A Ustaw. niestand.].
Szczegóły na temat sposobu użycia przycisków bezpośrednich i menu zawiera sekcja „Sposób zmiany ustawień funkcji“ (str.41).
Przyciski bezpośrednie do ustawiania pozycji
4
Naciśnij przycisk sterowania (2345)
Funkcje fotografowania
w trybie gotowości, aby ustawić następujące pozycje.
Przycisk Pozycja Funkcja Strona
2
Czułość Ustawia czułość ISO. str.97
3
Balans bieli
4
Tryb błysku Ustawia tryb błysku. str.73
5
Tryb rejestracji
Umożliwia dopasowanie balansu kolorów do typu źródła światła oświetlającego obiekt.
Umożliwia wybranie trybu zdjęć pojedynczych, trybu zdjęć seryjnych, samowyzwalacza, zdalnego sterowania lub bracketingu ekspozycji.
str.157
str.135 str.131 str.133 str.104
Pozycje menu Tryb rejestracji
Następujące pozycje są dostępne wmenu[A Tryb rejestracji 1-4]. Naciśnij przycisk (3) w trybie gotowości, aby wyświetlić menu [A Tryb rejestracji 1].
Menu Pozycja Funkcja Strona
83
Tryb ekspozycji
Zdjęcie niestand.
Filtr cyfrowy
Zdjęcia HDR
A1
Ustaw. robienia zdjęć
Pomiar ekspoz.
*1
*2 *3
*2
*2
Format plików
*2
Rozdzielczość JPEG
Jakość plików JPEG
Przestrzeń barw
*2
Ustawia tryb robienia zdjęć po ustawieniu pokrętła trybów w pozycji B lub C.
Ustawia odcień obrazu, taki jak kolor i kontrast, przed zrobieniem zdjęcia.
Stosuje efekt filtru cyfrowego podczas robienia zdjęć.
Umożliwia robienie zdjęć z wysokim zakresem dynamicznym.
Ustawia format pliku.
Ustawia rozmiar zdjęć
*2
zapisywanych w formacie JPEG.
Ustawia jakość zdjęć
*2
zapisywanych w formacie JPEG.
Pozwala wybrać używaną przestrzeń barw.
Wybiera część czujnika, która posłuży do pomiaru jasności i ustawienia ekspozycji.
str.188
str.170
str.174
str.164
str.154
str.108
4
Funkcje fotografowania
84
Menu Pozycja Funkcja Strona
Ustawia czynność dla trybu l/k podczas robienia
str.114
AF.A
*2
zdjęć przy użyciu celownika.
Określa, czy należy kontynuować ustawianie ostrości na obiekcie na podstawie informacji z punktów ostrości otaczających wybrany
Rozszerzone pole AF
punkt ostrości, jeśli obiekt
str.117 przesunie się minimalnie od wybranego punktu ostrości, kiedy tryb wyboru punktu ostrości jest ustawiony na
4
Funkcje fotografowania
Ustawienia AF
[Wybierz].
Wybiera część celownika,
Aktywne pole AF
*2
która posłuży do ustawienia
str.115 ostrości.
Określa, czy należy używać dodatkowego światła
Światło wspomag. AF
automatyki ostrości podczas automatycznego ustawiania
str.114 ostrości w ciemnych
A2
miejscach.
Umożliwia redukcję dystorsji
Korekta obiektywu
*2
i aberracji chromatycznej wynikających z właściwości
str.166 obiektywu.
Wielokrotna ekspozycja
Zdj. z przedz. czasu
Ustaw. zakr. dynam.
*2
Tworzy zdjęcie poprzez wykonanie wielu ekspozycji i scalenie ich na jednym zdjęciu.
Umożliwia robienie zdjęć z ustawionym przedziałem czasu.
Rozszerza zakres dynamiczny i zapobiega występowaniu jasnych i ciemnych obszarów.
str.139
str.136
str.163
Menu Pozycja Funkcja Strona
Ustawia funkcję redukcji ziarna
Red.ziarna przy wys.ISO
Red.ziarna przy dł.czas
Dost. kompozycji
A3
Poziom elektroniczny
Korekcja horyzontu
podczas fotografowania z wysoką czułością ISO.
Ustawia funkcję redukcji ziarna podczas fotografowania z długim czasem migawki.
Umożliwia dostosowanie kompozycji zdjęcia przy użyciu mechanizmu redukcji drgań.
Określa, czy należy wyświetlać poziomicę elektroniczną, która wykrywa wypoziomowanie aparatu.
Dostosowuje przechylenie zdjęcia (w lewo lub w prawo).
str.109
str.111
str.168
str.230
str.130
85
4
Funkcje fotografowania
Shake Reduction
Podaj ogniskową
*2
Uaktywnia funkcję redukcji drgań.
Ustawia wartość ogniskową dla obiektywu, w przypadku którego nie można uzyskać informacji o ogniskowej.
str.128
str.288
86
Menu Pozycja Funkcja Strona
Pozwala dokonać ustawień
Podgląd na żywo
Natychm. podgląd
Programow. e-pokrętła
wyświetlania podglądu na żywo i metody ustawiania ostrości.
Pozwala dokonać ustawień wyświetlania natychmiastowego podglądu.
Dla każdego trybu ekspozycji można określić funkcje kontrolowane przez przednie i tylne e-pokrętło.
str.118
str.232
str.178
4
Funkcje fotografowania
*1 Pojawia się tylko w przypadku ustawienia pokrętła trybów w pozycji B, lub C. *2 Można także ustawić za pomocą panelu sterowania. *3 Kiedy pokrętło trybów jest ustawione w pozycji H, pojawia się pozycja [Tryb sceny].
Programow. przycisków
A4
Pamięć
GPS
Zapisz tryb USER
Ustawia funkcje przycisków V/Y i =/L.
Określa ustawienia, które zostają zachowane po wyłączeniu aparatu.
Ustawia funkcje używane, kiedy do aparatu przymocowane jest opcjonalne urządzenie GPS.
Zapisuje bieżące ustawienia aparatu jako tryb A, dzięki czemu możliwe jest ich użycie poprzez ustawienie pokrętła trybów w pozycji B lub C.
str.181
str.236
str.295
str.185
Pozycje menu Film
Następujące pozycje są dostępne w menu [C Film 1]. Kiedy pokrętło trybów jest ustawione w pozycji C, naciśnij przycisk 3, aby wyświetlić menu [C Film 1].
Menu Pozycja Funkcja Strona
Wybiera tryb ekspozycji filmu:
Ustawienie ekspozycji
*1
e, c lub a.
87
Rozdzielczość
Szybkość klatek
C1
*1 Można także ustawić za pomocą panelu sterowania.
Jakość
Ustaw. rejestr. filmów
Poziom nagr. dźwięku
Movie SR
Film z przedz. czas.
*1
*1
*1
Ustawia rozdzielczość i rozmiar filmu.
Ustawia liczbę klatek
*1
zapisywanych na sekundę.
Ustawia jakość filmu.
*1
Ustawia czułość mikrofonu.
Uaktywnia funkcję Movie Shake Reduction.
Aparat robi zdjęcia z określonym przedziałem czasu i zapisuje je jako plik filmu.
str.141
str.145
4
Funkcje fotografowania
88
Pozycje menu Ustaw. niestand.
Następujące pozycje menu [A Ustaw. niestand. 1-4] umożliwiają wykorzystanie wszystkich funkcji aparatu.
Menu Pozycja Funkcja Strona
1. Krok ustaw. ekspozycji Ustawia kroki regulacji ekspozycji. str.102
2. Krok ustawiania czułości
3. Czas pomiaru Ustawia czas pomiaru. str.109
4
Funkcje fotografowania
4. AE-L z zabl. ostrością
A1
5. Powiąż eksp. i punkt AF
6. Kolejność bracketingu
7. Bracketing jednym naciś.
Ustawia kroki regulacji czułości ISO.
Określa, czy należy blokować wartość ekspozycji, kiedy ostrość jest zablokowana.
Ustawia powiązanie ekspozycji i punktu automatyki ostrości w polu ostrości, gdy pozycja [Pomiar ekspoz.] jest ustawiona na [Wielosegmentowy].
Określa kolejność podczas robienia zdjęć z bracketingiem ekspozycji.
Określa, czy podczas korzystania z bracketingu ekspozycji trzy ujęcia mają zostać zrobione po jednokrotnym naciśnięciu spustu migawki.
str.98
str.107
str.109
str.104
str.106
Menu Pozycja Funkcja Strona
Ustawia czynność wykonywaną
8. Opcje trybu czasu B
9. Balans bieli dla lampy
10. Aut.bal.bieli przy św.szt.
po naciśnięciu spustu migawki wtrybie p.
Określa ustawienie balansu bieli podczas korzystania z lampy błyskowej.
Określa, czy należy pozostawić lub dostosować odcień kolorów światła sztucznego, kiedy balans bieli jest ustawiony na F (automatyczny balans bieli).
str.102
str.159
89
A2
11. Krok temp. barwowej
12. Ustawienie AF.S
13. Ustawienie AF.C
14. Aut.ostr. przy zdal.ster.
Ustawia kroki regulacji temperatury barwowej.
Ustawia priorytet czynności, kiedy tryb ostrości jest ustawiony na l i spust migawki zostaje naciśnięty do końca.
Ustawia priorytet czynności dla trybu zdjęć seryjnych, kiedy tryb ostrości jest ustawiony na k.
Określa, czy ma być używana automatyka ostrości podczas fotografowania z użyciem pilota.
str.162
str.113
str.114
str.134
4
Funkcje fotografowania
90
Menu Pozycja Funkcja Strona
Określa, czy aktywny punkt
15. Nakładanie obszaru AF
automatyki ostrości ma być wyświetlany w celowniku w kolorze czerwonym.
str.116
16. Zwolnienie podczas ład.
17. Błysk w trybie bezprz.
18. Zapis informacji o
4
Funkcje fotografowania
obrocie
A3
19. Zapisz położenie menu
20. Przechwytywanie ostrości
21. Precyzyjna regulacja AF
22. Użycie pierścienia przys.
A4
Resetuj funkcje niest.
Określa, czy migawka ma być zwalniana podczas ładowania wbudowanej lampy błyskowej.
Ustawia tryb wbudowanej lampy błyskowej w trybie bezprzewodowym.
Ustawia zapisywanie informacji o obrocie podczas robienia zdjęć.
Ustawia zapisywanie ostatniej karty menu wyświetlanej na monitorze i ponowne wyświetlanie tej karty po naciśnięciu przycisku
3.
Jeśli zamocowany jest obiektyw z ręcznym ustawianiem ostrości, umożliwia robienie zdjęć w trybie przechwytywania ostrości, a spust migawki zostanie zwolniony automatycznie, kiedy obiekt stanie się ostry.
Umożliwia precyzyjne dostrojenie obiektywu przy użyciu systemu automatyki ostrości aparatu.
Pozwala włączyć spust migawki, kiedy pierścień przysłony obiektywu jest ustawiony w innej pozycji niż s.
Przywraca wartości domyślne wszystkich ustawień w menu [A Ustaw. niestand. 1-4].
str.76
str.270
str.195
str.233
str.125
str.123
str.290
str.238
Wybór właściwego trybu robienia zdjęć
Ten aparat wyposażono w różne tryby robienia zdjęć, umożliwiając fotografowanie z ustawieniami zależnymi od wizji fotografa. W niniejszej instrukcji tryby robienia zdjęć są przedstawiane w następujący sposób.
Tryb robienia zdjęć Opis Strona
91
Tryb n (Zdjęcie automatyczne)
Tryb H (scena)
Tryby ekspozycji (e/K/b/c/L/a/p)
Tryb C (Film) Aparat nagrywa film. str.143
Tryby A (B/C)
1
Przekręć pokrętło trybów, aby
Automatycznie wybiera optymalny tryb robienia zdjęć dla obiektu.
Umożliwia wybranie trybu robienia zdjęć spośród różnych ustawień scen.
Aparat zmienia czas migawki oraz wartość przysłony i robi zdjęcia.
Umożliwia robienie zdjęć z zapisanymi ustawieniami aparatu. Można zapisać do dwóch ustawień.
str.92
str.93
str.96
str.185
ustawić żądany tryb robienia zdjęć zgodnie z wskaźnikiem pokrętła.
Wskaźnik pokrętła
4
Funkcje fotografowania
92
Automatyczna
ekspozycja programu
Wybrany tryb robienia zdjęć zostaje wyświetlony na monitorze przez trzy sekundy (podpowiedzi).
Automatyczna
ekspozycja programu
Można wyłączyć wyświetlanie podpowiedzi przez aparat za pomocą pozycji [Wyświetlacz LCD] w menu [R Ustawienia 1]. (str.230)
Automatyczne tryby robienia zdjęć
4
Funkcje fotografowania
Po ustawieniu trybu n (Zdjęcie automatyczne) aparat automatycznie wybiera optymalny tryb spośród następujących trybów robienia zdjęć w zależności od obiektu.
Tryb Opis
Stand.
U
Portret
c
Pejzaż
s
Makro
b
Ruchomy obiekt
\
Portret nocny
.
Zachód
K
Ten tryb jest wybierany, kiedy żaden z poniższych trybów nie ma zastosowania.
Do robienia portretów. Oddaje zdrowy i jasny odcień skóry.
Do robienia zdjęć pejzaży. Zwiększa nasycenie kolorów i zapewnia żywe kolory zdjęcia.
Do robienia zdjęć małych obiektów ze zbliżeniem, np. kwiatów, monet, biżuterii itp.
Do robienia zdjęć szybko poruszających się obiektów, np. podczas zawodów sportowych.
Do fotografowania ludzi przy słabym oświetleniu, np. o zmierzchu lub w nocy. Nawet jeśli używana jest lampa błyskowa, aparat użyje długich czasów migawki, tak aby obszary tła poza zasięgiem błysku także miały właściwą ekspozycję na zdjęciu Synch. z długimi czasami naśw (str.262). Aby zapobiec drganiom aparatu, włącz funkcję redukcji drgań lub umieścić aparat na statywie.
Do robienia zdjęć wschodów i zachodów słońca z pięknymi, żywymi kolorami.
Tryb Opis
93
Błękit nieba
d
Las
x
Podczas robienia zdjęć przy użyciu celownika tryb automatyki ostrości zostaje zablokowany na f. (str.114) Jeśli aparat określi, że optymalnym trybem jest \, tryb automatyki ostrości zostanie zablokowany k, podczas gdy tryb l będzie używany we wszystkich innych trybach.
Do robienia zdjęć błękitnego nieba. Zapewnia głęboki odcień błękitu.
Wzbogaca kolory drzew i promieni padających przez liście, zapewniając żywe kolory.
Tryby scen
Po ustawieniu trybu H (scena) można wybierać spośród następujących trybów robienia zdjęć.
Tryb Opis
c
s
b
Portret
Pejzaż
Makro
Do robienia portretów. Oddaje zdrowy i jasny odcień skóry.
Do robienia zdjęć pejzaży. Zwiększa nasycenie kolorów i zapewnia żywe kolory zdjęcia.
Do robienia zdjęć małych obiektów ze zbliżeniem, np. kwiatów, monet, biżuterii itp.
4
Funkcje fotografowania
Ruchomy obiekt
\
Portret nocny
.
Zachód
K
Do robienia zdjęć szybko poruszających się obiektów, np. podczas zawodów sportowych. Tryb rejestracji jest zablokowany na [Zdjęcia seryjne (szybkie)].
Do fotografowania ludzi przy słabym oświetleniu, np. o zmierzchu lub w nocy. Nawet jeśli używana jest lampa błyskowa, aparat użyje długich czasów migawki, tak aby obszary tła poza zasięgiem błysku także miały właściwą ekspozycję na zdjęciu Synch. z długimi czasami naśw (str.262). Aby zapobiec drganiom aparatu, włącz funkcję redukcji drgań lub umieścić aparat na statywie.
Do robienia zdjęć wschodów i zachodów słońca z pięknymi, żywymi kolorami.
94
Tryb Opis
Błękit nieba
d
Las
x
Scena nocna
A
Scena nocna
Z
HDR
Zdjęcie nocne Do robienia zdjęć w słabo oświetlonym miejscu.
l
4
Funkcje fotografowania
Żywność
K
Zwierzęta
Z
Dzieci
R
Plaża i śnieg
Q
Do robienia zdjęć błękitnego nieba. Zapewnia głęboki odcień błękitu.
Wzbogaca kolory drzew i promieni padających przez liście, zapewniając żywe kolory.
Do robienia zdjęć w nocy. Użyj statywu lub płaskiej pow., aby zapobiec drganiom i rozmyciu.
Generuje zdjęcie HDR z mniejszym ziarnem z 3 zdjęć (-3 EV, standardowe i +3 EV) zrobionych przy słabym oświetleniu. Format pliku jest zablokowany na [JPEG].
Służy do fotografowania żywności. Nasycenie jest zwiększane, aby uzyskać apetyczny wygląd.
Do zdjęć zwierząt będących w ruchu. Tryb rejestracji jest zablokowany na [Zdjęcia seryjne (szybkie)].
Do robienia zdjęć dzieci w ruchu. Zapewnia zdrowy i jasny kolor skóry. Tryb rejestracji jest zablokowany na [Zdjęcia seryjne (szybkie)].
Służy do robienia zdjęć w jasnych miejscach, takich jak góry pokryte śniegiem.
Podświetl.
y
sylwetka
Świece Do zdjęć przy świecach.
U
Oświetl. sceny
n
Muzeum
E
Lampa błyskowa jest wyłączona w trybach K, d, A, Z, y, U, n i E. Aby zapobiec drganiom aparatu, włącz funkcję redukcji drgań lub ustaw aparat na statywie.
Podczas robienia zdjęć przy użyciu celownika tryb automatyki ostrości jest ustawiany automatycznie w zależności od wybranej sceny. (str.114)
Wykonuje zdjęcie sylwetki osoby podświetlonej z tyłu.
Do fotografowania poruszających się obiektów w słabo oświetlonym miejscu.
Umożliwia fotografowanie w miejscach, w których użycie lampy błyskowej jest zabronione.
Wybieranie trybu sceny
128
128
Tryb sceny Portret
Anuluj
OK
Portret
Do robienia portretów. Oddaje zdrowy i jasny odcień skóry
Tryb sceny Filtr cyfrowy Zdjęcia HDR
Pomiar ekspoz.
Ustaw. robienia zdjęć
Wyjdź
1
Ustaw pokrętło trybów w pozycji H.
Aparat przełącza się na ekran stanu trybu H.
1/
125 200
2
Naciśnij przycisk M.
Ikona aktualnie wybranego trybu robienia zdjęć sceny pojawia się na panelu sterowania.
3
Użyj przycisku sterowania (2345), aby wybrać pozycję [Tryb sceny], a następnie naciśnij przycisk 4.
Ekran wyboru trybu sceny zostaje wyświetlony.
Tryb sceny Portret
F
95
4.0
128
4
Funkcje fotografowania
128
4
Użyj przycisku sterowania (2345) lub tylnego e-pokrętła (S), aby wybrać tryb sceny, a następnie naciśnij przycisk 4.
Aparat powraca do panelu sterowania i jest gotowy do zrobienia zdjęcia.
Jeśli przycisk 3 zostanie naciśnięty, kiedy pokrętło trybów znajduje się w pozycji H, zostanie wyświetlona pozycja [Tryb sceny] w menu [A Tryb rejestracji 1]. Naciśnij przycisk sterowania (5), aby wyświetlić ekran wyboru trybu sceny, a następnie wybierz scenę w identyczny sposób jak w kroku 4.
Portret
Do robienia portretów. Oddaje zdrowy i jasny odcień skóry
Anuluj
MENU
1 234
Tryb sceny Filtr cyfrowy Zdjęcia HDR Ustaw. robienia zdjęć Pomiar ekspoz.
Wyjdź
MENU
OK
OK
96
Tryby robienia zdjęć
Następujące tryby ekspozycji umożliwiają czasu migawki i wartości przysłony.
Tryb Opis Strona
Czas migawki i wartość przysłony
Automatyczna ekspozycja
e
programu
Automatyczna ekspozycja
K
z priorytetem czułości
4
Funkcje fotografowania
Automatyczna ekspozycja
b
z priorytetem migawki
Automatyczna ekspozycja
c
z priorytetem przysłony
Autom. eksp. z priorytetem
L
migawki i przysłony
a
Ręczna ekspozycja
p
Długi czas ekspozycji
są ustawiane automatycznie w celu uzyskania właściwej ekspozycji zdjęć zgodnie z linią programu.
Umożliwia ustawienie żądanej czułości odpowiednio do jasności i warunków otoczenia.
Umożliwia ustawienie żądanego czasu migawki w celu uchwycenia poruszającego się obiektu.
Umożliwia ustawienie żądanej wartości przysłony w celu kontrolowania głębi ostrości.
Automatycznie ustawia czułość w celu uzyskania właściwej ekspozycji dla ustawionego czasu migawki i wartości przysłony.
Umożliwia ustawienie czułości, czasu migawki i wartości przysłony zgodnie z intencjami fotografa.
Umożliwia robienie zdjęć, które wymagają długiego czasu migawki. Mogą to być zdjęcia ogni sztucznych lub sceny nocne.
str.99
str.101
Ustawianie ekspozycji
10 0
32 0 0
-
64 0 0
Anuluj
OK
Ustawianie czułości
Możesz ustawić czułość odpowiednio do jasności otoczenia. Czułość można ustawić na [ISO AUTO] lub w zakresie odpowiadającym czułości ISO 100 do 51200. Ustawienie domyślne to [ISO AUTO].
1
Naciśnij przycisk sterowania (2) w trybie gotowości.
Ekran ustawienia czułości zostaje wyświetlony.
2
Użyj przycisku sterowania (23), aby wybrać pozycję [ISO AUTO] lub [ISO].
100
3200
-
97
4
Funkcje fotografowania
ISO AUTO
ISO Ustawia ustaloną wartość.
3
Przekręć tylne e-pokrętło (S) w celu zmiany wartości czułości.
W przypadku ustawienia [ISO AUTO] przekręć przednie e-pokrętło (R) w celu ustawienia minimalnej czułości.
4
Naciśnij przycisk 4.
Aparat jest gotowy do robienia zdjęć.
Ustawia automatycznie zakres regulacji.
MENU
6400
Anuluj
OK
OK
98
Funkcje fotografowania
• W trybie L lub Z (Scena nocna HDR)/l (Zdjęcie nocne)/n (Oświetl. sceny) trybu H czułość jest zablokowana na [ISO AUTO] (aż do ISO 6400 dla trybu H).
• W trybie K lub p pozycja [ISO AUTO] nie jest wyświetlana. Jeśli pokrętło trybów jest ustawione w pozycji p, czułość jest ustawiana na ostatnią ustaloną wartość. Jeśli pokrętło trybów zostaje ustawione w pozycji a, gdy czułość jest ustawiona na [ISO AUTO], aparat działa w trybie L.
• Ustawienie wyższej czułości może spowodować pojawienie się większego ziarna. Efekt ten można zredukować przy użyciu funkcji Redukcja ziarna. Ustawienia dokonaj w pozycji [Red.ziarna przy wys.ISO] w menu [A Tryb rejestracji 3]. (str.109)
• Istnieje możliwość wybrania, czy czułość ma być ustawiana z krokiem 1 EV lub zgodnie z krokiem ustawiania ekspozycji (str.102). Ustawienie to można określić w pozycji [2. Krok ustawiania czułości] w menu [A Ustaw. niestand. 1].
4
Loading...