Hyundai I40 Omaniku Kasiraamat Estonian 2016 Owner's Manual [et]

..
KASUTAJA KASIRAAMAT
Kasutamine Hooldus Tehnilised andmed
Kogu käesolevas “Kasutaja käsiraamatus” toodud informatsioon oli kehtiv selle väljaandmise hetkel. Pideva tootearenduse võimaldamiseks jätab Hyundai endale siiski õiguse oma tooteid igal hetkel ja ilma eelneva teatamiseta muuta.
Juhime teie tähelepanu sellele, et osadel mudelitel asub rool paremal. Mõningad käesolevas käsiraamatus antud selgitused ja illustratsioonid on parempoolse rooliga mudelite puhul vastupidised.
Sissejuhatus
1
sisukord
Teie auto ühe pilguga
Teie auto turvasüsteemid
Teie auto varustus
Auto juhtimine
Hädaolukorras
Hooldus
Tehnilised andmed ja tarbijainfo
Aineregister
2
3
4
5
6
7
8
I
Sissejuhatus
Kuidas seda käsiraamatut kasutada / 1-2 Nõuded kütusele / 1-2 Auto sissesõitmise protsess / 1-5 Näidikuploki indikaatortuled / 1-6
1
Sissejuhatus
KUIDAS SEDA KÄSIRAAMATUT KASUTADA
Soovime, et tunneksite oma autoga sõitmisest alati suurt rõõmu. See “Kasutaja käsiraamat” võib teile seejuures mitmeti abiks olla. Soovitame käsiraamatu kindlasti tervikuna läbi lugeda. Eriti tähelepanelikult tuleb läbi lugeda kõik käsiraamatu need lõigud, mis on tähistatud pealkirjadega HOIATUS ja ETTEVAATUST, et oskaksite vältida kehavigastusi või halvimal juhul koguni surma.
Teksti täiendavad illustratsioonid, et auto kohta võimalikult täpseid selgitusi anda. Käsiraamatust leiate infot auto varustuse, tähtsate ohutusnõuete ning auto juhtimise kohta erinevates teeoludes.
Käsiraamatu ülesehitus on ära toodud “Sisukorras”. Mingi kindla teema kiireks leidmiseks kasutage aineregistrit – siin on tähestikulises järjekorras loetelu kogu käsiraamatus olevast informatsioonist.
Peatükid: see käsiraamat koosneb kaheksast peatükist ja aineregistrist. Iga peatükk algab lühikese sisukorraga, nii et teil on ühe pilguga selge, kas antud osas on olemas teile vajalik teave.
Käsiraamatust leiate mitmeid lõike pealkirjadega HOIATUS, ETTEVAA­TUST ja NB!. Need lõigud on mõeldud teie igakülgse ohutuse tagamiseks. Nendes lõikudes toodud soovitused ja protseduuride kirjeldused peab KÕIK tähelepanelikult läbi lugema ning siis neid ka täpselt järgima.
HOIATUS
HOIATUS viitab olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada materiaalset kahju, raskeid keha­vigastusi või koguni surma.
ETTEVAATUST
ETTEVAATUST viitab olukorrale, milles antud info eiramine võib põhjustada kahjustusi teie autole.
NB!
NB! tähistab huvipakkuvat või kasu­likku lisainfot.
NÕUDED KÜTUSELE
Bensiinimootor
Pliivaba bensiin
Euroopa mudelid
Auto optimaalse suutlikkuse tagamiseks soovitame kasutada Euroopa standardile EN 228 vastavat pliivaba bensiini, mille oktaanarv (RON) on vähemalt 95 ja anti­detonatsiooni indeks (AKI) 91 või kõrgem. Võite kasutada ka pliivaba bensiini, mille oktaanarv jääb vahemikku 91–94 ja antidetonatsiooni indeks vahemikku 87–90, kuid see võib põhjus­tada auto suutlikkuse kerget langust.
V.a Euroopa mudelid
Teie uus auto on ette nähtud töötama plii­vaba bensiiniga, mille oktaanarv (RON) on vähemalt 91 ja antidetonatsiooni indeks (AKI) 87 või kõrgem.
Teie auto vajab maksimaalse suutlikkuse saavutamiseks PLIIVABA KÜTUST, mis vähendab ühtlasi kahjulikke heitgaase ning süüteküünalde määrdumist.
21
Sissejuhatus
ETTEVAATUST
ÄRGE KASUTAGE KUNAGI PLIID SISALDAVAT KÜTUST! Pliid sisal­dava kütuse kasutamine mõjub kahjulikult katalüüsmuundurile, kahjustab mootori juhtsüsteemi hapnikuandurit ja tekitab häireid heitgaaside kontrollsüsteemi töös.
Ärge lisage kütusepaaki kunagi mingeid toitesüsteemi puhastus­aineid, kui need pole ette nähtud spetsiaalselt teie autole. (Detailsemat infot küsige ametlikult HYUNDAI edasimüüjalt või teenin­dusest.)
HOIATUS
• Kui tankimispüstol katkestab automaatselt kütuse juurdevoolu, ärge lisage paaki rohkem kütust.
• Kontrollige alati üle, kas kütuse­paagi kork on korralikult kinni, et vältida kütuse väljumist paagist avarii korral.
Pliid sisaldav bensiin (sõltuvalt mudelist)
Teatud riikidele mõeldud mudelid on ette nähtud töötama pliibensiiniga. Kui kavat­sete kasutada pliibensiini, küsige amet­likust HYUNDAI esindusest üle, kas pliibensiini võib teie autos kasutada või mitte.
Nõutav oktaanarv on pliibensiini puhul sama kui pliivabal bensiinil.
Piiritust ja metanooli sisaldav bensiin
Bensiini ja etanooli (teraviljapiirituse) segu (ehk gasoholi) ning metanooli (puupiiritust) sisaldavat bensiini turus­tatakse mitmetes riikides pliivaba või pliid sisaldava bensiini asemel või nendega paralleelselt.
Ärge kasutage bensiini ja alkoholi segu (gasoholi), milles on üle 10% etanooli, ega metanooli sisaldavaid kütuseid. Mõlemad eelkirjeldatud küttesegud või­vad põhjustada probleeme sõitmisel ning kahjustada toitesüsteemi.
Kui sõitmisel tekivad probleemid, lõpetage otsekohe bensiini ja alkoholi igat liiki segude kasutamine.
Tootjapoolne garantii ei pruugi katta vigastusi või sõitmist takistavaid tehnilisi rikkeid, kui nende põhjuseks on:
1. bensiini ja alkoholi segu (gasohol), mis sisaldab üle 10% etanooli,
2. küttesegu, mis sisaldab metanooli,
3. pliibensiin või mõni muu pliid sisaldav küttesegu.
ETTEVAATUST
Ärge kasutage kunagi metanooli sisaldavat kütust ega mis tahes bensiini ja alkoholi segu, kui see mõjub halvasti auto sõidu­omadustele.
13
Sissejuhatus
MTBE-sisaldusega kütus
HYUNDAI soovitab mitte kasutada oma autos kütuseid, mis sisaldavad üle 15 mahuprotsendi MTBE-d (metüültertsiaar­butüüleetrit) (hapnikusisaldus 2,7 massiprotsenti).
Kütus, mis sisaldab üle 15 mahu­protsendi MTBE-d (hapnikusisaldus 2,7 massiprotsenti), võib mõjuda halvasti mootori jõudlusele, tekitada auruluku ja põhjustada raskusi käivitamisel.
ETTEVAATUST
Teie uue auto piiratud garantii ei pruugi katta toitesüsteemi kahjus­tusi ega suutlikkuse probleeme, kui nende põhjuseks on kütus, mis sisaldab metanooli või üle 15 mahuprotsendi MTBE-d (metüül­tertsiaarbutüüleetrit) (hapniku­sisaldus 2,7 massiprotsenti).
Ärge kasutage metanooli
Teie autos ei tohi kasutada kütuseid, mis sisaldavad metanooli (puupiiritust). Selline kütus võib vähendada mootori jõudlust ja kahjustada toitesüsteemi komponente.
Kütuselisandid
HYUNDAI soovitab kasutada kvaliteetset bensiini, mis vastab Euroopa kütuse­standardite (nt EN 228) või muude samaväärsete normatiivide nõuetele.
Autoomanikel, kes ei kasuta regulaarselt ei kvaliteetset bensiini ega kütuse­lisandeid ning kelle autol tekivad käivi­tusprobleemid või mootor ei tööta enam ühtlaselt, soovitame lisada iga 15 000 km (Euroopas)/ 5 000 km (väljas­pool Euroopat) läbimise järel ühe pudeli kütuselisandit. Kütuselisandeid saate osta volitatud HYUNDAI esindustest, kust teile antakse ka täpsed juhtnöörid lisandite kasutamiseks. Ärge segage kokku erinevaid kütuselisandeid.
Auto kasutamine välismaal
Kui asute oma autoga reisile välismaale, kontrollige:
• millised nõuded kehtivad teises riigis auto registreerimisele ja kindlustusele,
• kas sihtriigis on saada vajalikku tüüpi kütust.
Diiselmootor
Diislikütus
Diiselmootoriga autos tohib kasutada ainult ametlikult tanklates müüdavat diis­likütust, mis vastab EN 590 või sellega samaväärsete standardite nõuetele. (Lühend EN tähendab “Euroopa norma­tiivi”.) Ärge kasutage veesõidukitele mõeldud diislikütust, kütteõlisid ega kontrollimata kütuselisandeid, sest need põhjustavad liigset kulumist ja võivad mootorit ja toitesüsteemi kahjustada. Nõuetele mittevastavate kütuste ja/või kütuselisandite kasutamine võib piirata ka teile garantiiga antud õigusi.
Teie autos peab kasutama diislikütust, mille tsetaanarv on suurem kui 51. Kui saadaval on kaht tüüpi diislikütust, kasu­tage suve- ja talvekütust õigesti vastavalt järgnevatele temperatuuridele:
• Üle -5°C ... suvine diislikütus.
• Alla -5°C ... talvine diislikütus.
Jälgige kütusetaset paagis väga tähele­panelikult: kui mootor seiskub kütuse lõppemise tõttu, tuleb toitesüsteem uueks käivitamiseks täielikult puhastada.
41
ETTEVAATUST
Jälgige, et kütusepaaki ei satuks bensiini ega vett. Vastasel juhul peab selle süsteemist välja laskma ja torustiku täielikult tühjendama, et vältida sissepritsepumba ummistu­mist ja mootori vigastumist.
ETTEVAATUST
Diislikütus (kui varustuses on kübemefilter (DPF))
Diiselmootoritega autodes, mille varustusse kuulub ka kübemefilter (DPF), on soovitatav kasutada asjakohastele normatiividele vastavat sõiduautodele mõeldud diislikütust.
Kui kasutate sellises autos kõrge väävlisisaldusega diislikütust (üle 50 miljondiku osa väävlit) ja eba­sobivaid lisaaineid, võib kübemefiltri süsteem viga saada ja hakata eral­duma valget suitsu.
Biodiisel
Tanklakettide poolt turustatav diislikütus sisaldab kuni 7% biodiislit ja seda tun­takse nime all “B7 diisel”. Sellist kütust võib kasutada teie autos, kui biodiisel vastab standardi EN 14214 või samaväärsete normatiivide nõuetele. (Lühend EN tähendab “Euroopa norma­tiivi”.) Rapsimetüülestrist (RME), rasvhapete metüülestrist (FAME), taimeõlide metüülestrist (VME) jms valmistatud üle 7-protsendiliste biokütuste kasutamine või üle 7-protsendilise diisli­kütuse segamine biodiisliga põhjustab liigset kulumist ning võib mootorit ja toitesüsteemi kahjustada. Nõuetele mitte­vastavate kütuste kasutamise tõttu kulunud või vigastunud osade remont või asendamine ei kuulu hüvitamisele tootja­poolse garantii raames.
ETTEVAATUST
• Ärge kasutage kunagi ühtki kütust, ei diislikütust ega B7­biodiislit vms, mis ei vasta uusi­matele autokütustele kehtestatud nõuetele.
• Ärge kasutage kunagi mingeid kütuselisandeid ega kütuse töötlusmeetodeid, mida auto toot­ja pole soovitanud ega heaks kiit­nud.
Sissejuhatus
AUTO SISSESÕITMISE PROTSESS
Spetsiaalne sissesõitmise periood ei ole vajalik. Kui järgite esimese 1000 km läbimisel paari lihtsat ettevaatusabinõud, võite tõsta oma auto suutlikkust, ökonoomsust ning pikendada sõiduki tööiga.
• Ärge laske mootoril asjatult täis­võimsusel töötada.
• Hoidke mootori pöörded sõidu ajal vahemikus 2 000 p/min kuni 4 000 p/min.
• Ärge sõitke pikka aega järjest ühe­suguse – väikese või suure – kiirusega. Mootori kiiruste muutmine on kasulik selle korralikuks sissetöö­tamiseks.
• Vältige järsku pidurdamist, välja arvatud hädaolukordades, et võimal­dada piduritel korralikult paika minna.
• Ärge laske mootoril tühikäigul töötada korraga üle 3 minuti järjest.
• Esimese 2 000 km jooksul ärge vedage oma autoga järelhaagist.
15
Sissejuhatus
NÄIDIKUPLOKI INDIKAATORTULED
Turvavöö hoiatustuli
AFLS
Adaptiivse esitulede süsteemi (AFLS) häire indikaatortuli*
ABS-süsteemi hoiatustuli
Turvapadja hoiatustuli
Immobilisaatori indikaatortuli
Lahtise ukse hoiatustuli
Lahtise tagaluugi hoiatustuli
Kütuse lõppemise hoiatustuli
Elektroonilise roolivõimendi süsteemi (EPS) hoiatustuli
Suunatulede indikaatortuled
Põlevate tulede indikaatortuli
Lähitulede indikaatortuli*
Kaugtulede indikaatortuli
SPORT
EPB
AUTO HOLD
Esiudutulede indikaatortuli*
Tagumise udutule indikaatortuli*
Klaasipesuvedeliku lõppemise hoiatustuli
Jäise tee hoiatustuli*
Käsikäigukasti käiguvahetuse näidik
Käigunäidik
Sportliku sõidurežiimi indikaatortuli*
Seisupiduri ja pidurivedeliku madala taseme hoiatustuli
Elektrilise seisupiduri (EPB) häire indikaatortuli
Automaatse paigalseisu (AUTO HOLD) indikaatortuli*
Elektroonilise stabiilsuskontrolli süsteemi (ESP) indikaatortuli
Elektroonilise stabiilsuskontrolli süs­teemi (ESP) väljalülituse indikaatortuli
ISG-süsteemi mootori seiskamise indikaatortuli*
Püsikiirushoidiku indikaatortuli*
Püsikiiruse indikaatortuli*
Kiirusepiirangu indikaatortuli*
Sõidureas püsimise abi­süsteemi indikaatortuli*
Madala rehvirõhu hoiatustuli*/ TPMS-süsteemi häire hoiatustuli*
Mootori õlirõhu hoiatustuli
Mootoriõli taseme hoiatustuli*
61
Häire indikaatortuli
Jahutusvedeliku temperatuuri hoiatustuli
Hõõgküünla indikaatortuli (ainult diiselmootor)
Kütusefiltri hoiatustuli (ainult diiselmootor)
Laadimissüsteemi hoiatustuli
120
Kiiruse ületamise hoiatustuli*
km/h
* : kui on varustuses Detailsema info saamiseks vt osa “Näidikuplokk” 4. peatükis.
Sissejuhatus
17
Teie auto ühe pilguga
Armatuurlaua ülevaade / 2-2 Sisevaade / 2-4 Mootoriruum / 2-5
2
Teie auto ühe pilguga
ARMATUURLAUA ÜLEVAADE
Vasakpoolse rooliga mudel
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
22
OVF021002
Teie auto ühe pilguga
1. Istmesoojenduse/istme ventileerimise lülitid* ................3-10/3-11
2. Eesmise kaassõitja turvavöö hoiatustuli*....................................3-19
3. Kaassõitja eesmise turvapadja väljalülituse indikaatortuli* ......3-44
4. Juhi turvapadi ........................................................................3-48
5. Juhi põlvede turvapadi*..........................................................3-48
6. Kaassõitja eesmine turvapadi* ..............................................3-48
7. Uste kesklukustuse lüliti ........................................................4-16
8. Elektrilise tagaluugi avamislüliti* ............................................4-21
9. Signaal ..................................................................................4-43
10. Näidikuplokk ........................................................................4-48
11. LCD-ekraani DISP-lüliti ........................................................4-53
12. LCD-ekraani TRIP-lüliti ........................................................4-53
13. Parkimisabi süsteemi lüliti* ..................................................4-79
14. Intelligentse parkimisabi süsteemi lüliti* ..............................4-88
15. Ohutulede lüliti ....................................................................4-95
16. Kliimaseade..............................................................4-112/4-121
17. Hoiulaegas keskkonsoolis..................................................4-136
18. Kindalaegas........................................................................4-136
19. Topsihoidik/tuhatoos* ..............................................4-141/4-140
20. Voolupesa/sigaretisüütaja* ......................................4-142/4-140
21. Helisüsteemi lülitid roolil* ..................................................4-154
22. iPOD-ühilduvad AUX- ja USB-pesad ................................4-143
23. Helisüsteem/audio-video-
navigatsioonisüsteem ..........4-158, 4-181/eraldi kasutusjuhend
24. Bluetooth-telefoni lülitid* ........................................4-175, 4-196
25. Süütelükk või mootori start/stopp-lüliti ............................5-4/5-8
26. Elektrilise seisupiduri (EPB) lüliti..........................................5-31
27. Automaatse paigalseisu (AUTO HOLD) lüliti* ......................5-36
28. Elektroonilise stabiilsuskontrolli süsteemi (ESP) lüliti ..............5-41
29. Püsikiirushoidiku*/kiiruspiiriku lülitid* ..........................5-48/5-53
30. Sportliku sõidurežiimi lüliti* ..................................................5-26
* : kui on varustuses
23
Teie auto ühe pilguga
SISEVAADE
Vasakpoolse rooliga mudel
1. Iste ..........................................................3-2
2. Sisemine ukselink..................................4-16
3. Elektriliste aknatõstukite lülitid ..............4-26
4. Elektriliste aknatõstukite lukustuslüliti....4-29
5. Kapoti avamishoob ................................4-30
6. Juhiistme asendimälu lülitid* ................4-39
7. Rool ......................................................4-41
8. Reguleeritava roolisamba
vabastuskang ........................................4-42
9. Soojendusega rool* ..............................4-42
10. Küljepeeglite juhtlüliti ..........................4-46
11. Küljepeeglite kokkuklappimise lüliti*....4-47
12. Tulede lülituskang................................4-97
13. Klaasipuhastite/-pesuri kang ............4-104
14. Esitulede kõrguse regulaator* ..........4-102
15. Armatuurlaua valgustuse
regulaator ............................................4-49
16. ISG-süsteemi väljalülituslüliti*..............5-14
17. Käsikäigukasti käigukang/
automaatkäigukasti käigukang ....5-19/5-22
18. Kaitsmekarp ........................................7-72
* : kui on varustuses
Auto võib tegelikkuses pildil kujutatust erineda.
42
OVF021001
MOOTORIRUUM
Bensiinimootor (1,6 l)
Bensiinimootor (2,0 l)
Teie auto ühe pilguga
1. Mootoriõli mõõtvarras......................7-44
2. Mootoriõli täiteava kork ...................7-44
3. Mootori jahutusvedeliku paak..........7-46
4. Radiaatori kork ................................7-47
5. Piduri-/sidurivedeliku* paak.............7-48
6. Klaasipesuvedeliku paak.................7-49
7. Õhufilter...........................................7-51
8. Aku plussklemm ..............................7-58
9. Aku miinusklemm ............................7-28
10. Kaitsmekarp...................................7-73
* : kui on varustuses
Auto tegelik mootoriruum võib pildil kujutatud mootoriruumist erineda.
OVF071002/OVF071001
25
Teie auto ühe pilguga
Diiselmootor (1,7 l)
1. Mootoriõli mõõtvarras......................7-44
2. Mootoriõli täiteava kork ...................7-44
3. Mootori jahutusvedeliku paak..........7-46
4. Radiaatori kork ................................7-47
5. Piduri-/sidurivedeliku* paak.............7-48
6. Klaasipesuvedeliku paak.................7-49
7. Kütusefilter ......................................7-50
8. Õhufilter............................................7-51
9. Aku plussklemm ..............................7-58
10. Aku miinusklemm ..........................7-58
11. Kaitsmekarp ..................................7-73
* : kui on varustuses
Auto tegelik mootoriruum võib pildil kujutatud mootoriruumist erineda.
26
OVF071003
Istmed / 3-2 Turvavööd / 3-18 Laste turvavarustus / 3-29 Turvapadjad – täiendav turvasüsteem / 3-40
Teie auto turvasüsteemid
3
Teie auto turvasüsteemid
ISTMED
Esiistmed
(1) Istme nihutamine ette- või tahapoole (2) Seljatoe kallutamine (3) Istmepadja kõrguse reguleerimine* (4) Nimmetoe reguleerimine (5) Istmesoojenduse lülitid*/
Istme ventileerimise ja soojenduse lülitid*
(6) Peatoed
Tagaiste
(7) Seljatoe kokkuklappimine (8) Peatoed (9) Käetugi (10) Istmesoojenduse lüliti*
* : kui on varustuses
OVF031001
23
Teie auto turvasüsteemid
HOIATUS - Lahtised
esemed
Juhi jalaruumis asuvad lahtised esemed võivad segada jalgpedaa­lide kasutamist ning selle tule­musel võib juhtuda avarii. Ärge pange esiistmete alla mingeid ese­meid.
HOIATUS - Istme algasendi
taastamine
Kui panete istme seljatuge tagasi püstiasendisse, jälgige, et istme läheduses ei viibiks teisi inimesi. Hoidke seljatoest tugevalt kinni ja keerake see aeglaselt üles. Kui seljatoest püstikeeramise ajal kinni ei hoita, võib see hooga ettepoole paiskuda, vigastades seljatoe ette jäävaid inimesi.
HOIATUS - Juht vastutab
esiistmel istuja eest
Kallutatud seljatoega esiistmel sõitmine võib avarii korral lõppeda raskete või surmavate keha­vigastustega. Kui esiistme seljatugi on avarii hetkel taha kallutatud, võivad istuja puusad turvavöö vöörihma alt välja libiseda ning turvavöö võib avaldada liigset survet kaitseta alakehale, põhjus­tades tõsiseid või surmavaid sisemisi kehavigastusi. Juht peab selgitama oma kõrval istuvale kaassõitjale, et istme seljatuge tuleb sõidu ajal alati püstiasendis hoida.
HOIATUS
Ärge kasutage istmetel mingeid libedaid lisakatteid või patju. Istuja puusad võivad avarii või järsu pidurdamise korral turvavöö vöö­rihma alt välja libiseda. Selle taga­järjeks võivad olla rasked või sur­mavad sisemised kehavigastused, kuna turvavöö ei saa istujat enam normaalsel viisil kaitsta.
HOIATUS - Juhiiste
• Ärge reguleerige juhiistme asendit kunagi sõidu ajal, kuna võite see­tõttu kaotada kontrolli auto liikumi­se üle ning põhjustada suurte vara­liste kahjude, tõsiste kehavigas­tuste või surmaga lõppeva avarii.
• Ärge pange autosse esemeid, mis ei lase istme seljatuge selle nor­maalasendis hoida. Seljatoe vastu paigutatud esemed võivad takista­da seljatoe asendi fikseerimist, see võib aga järsu pidurdamise või kokkupõrke korral saada tõsiste vigastuste või surma põhjuseks.
• Jälgige, et autojuhtimise ajal oleks teie istme seljatugi alati püsti­asendis ning turvavöö vöörihm madalalt ja tihedalt üle puusade. Sellises istumisasendis on turva­vöö teie kaitseks avarii korral kõige paremas asendis.
• Võimalike turvapadja poolt tekitata­vate kehavigastuste või isegi surmavate traumade vältimiseks istuge roolist alati võimalikult kaugel, säilitades seejuures siiski mugava juhtimisasendi. Soovitame istuda nii, et teie rindkere asuks roolist vähemalt 25 cm kaugusel.
33
Teie auto turvasüsteemid
HOIATUS - Tagaistme
seljatugi
• Tagaistme seljatugi peab olema korralikult kohale fikseeritud. Vastasel juhul võivad kaassõitjad ja lahtised esemed järsu pidur­damise või kokkupõrke korral ettepoole paiskuda ning inime­sed võivad raskelt või surmavalt viga saada.
• Pagas ja muud pakid tuleb paigutada ühtlase ja madala kihina pakiruumi põrandale. Kui tegu on suurte ja raskete või üks­teise otsa kuhjatavate esemete­ga, tuleb need korralikult kohale kinnitada. Mingil juhul ei tohi pakkide virn olla kõrgem selja­toest. Nimetatud nõuete eiramine võib äkkpidurduse, kokkupõrke või üle katuse rullumise korral lõppeda raskete või surmavate kehavigastustega.
• Ükski kaassõitja ei tohi sõita auto pakiruumis ega istuda või lamada sõidu ajal kokkuklapitud selja­tugede peal. Kõik kaassõitjad peavad istuma auto istmetel ning kinnitama sõidu ajaks oma turva­vööd.
(Jätkub)
(Jätkub)
• Kui panete seljatoe tagasi püsti­asendisse, kontrollige, kas see fikseerus korralikult kohale, proo­vides seda ette-taha liigutada.
HOIATUS
Pärast istme asendi reguleerimist kontrollige alati üle, kas see on korralikult kohale fikseeritud, proovides istet kangi tõmbamata ette- ja tahapoole nihutada. Juhiistme ootamatu või järsk liiku­mine võib põhjustada kontrolli kao­tamise auto üle, mille tulemusel võib juhtuda avarii.
HOIATUS
• Olge istmete liigutamisel alati äärmiselt ettevaatlik, et käed ega mingid esemed istme mehhanis­mide vahele ei jääks.
• Ärge pange tulemasinat auto istmele või põrandale. Istme asendi muutmisel võib gaas tulemasinast välja pursata ja põlema süttida.
43
OVF031002 OVF031003 OVF031004
Esiistmed
Istme reguleerimine käsitsi
Istme nihutamine ette- ja tahapoole
Istme nihutamiseks ette- või tahapoole:
1. Tõmmake istmepadja esiserva all olev istme asendi reguleerimiskang üles ning hoidke üleval.
2. Nihutage iste soovitud asendisse.
3. Vabastage kang ja kontrollige, et iste oleks kohale fikseeritud.
Reguleerige istme asend sobivaks enne sõidu alustamist ja kontrollige, kas iste on korralikult fikseeritud, proovides seda kangi tõmbamata ette- ja tahapoole liigutada. Kui iste liigub, pole see veel kohale fikseeritud.
Seljatoe kalde reguleerimine
Seljatoe kallutamiseks:
1. Kummarduge veidi ettepoole ja tõstke üles istme väliskülje taganurgas asuv seljatoe reguleerimiskang.
2. Toetuge seljatoele ning suruge see ettevaatlikult soovitud asendisse.
3. Vabastage kang ja kontrollige, et seljatugi oleks kohale fikseeritud. (Reguleerimiskang PEAB seljatoe asendi fikseerimiseks oma alg­asendisse tagasi minema.)
Teie auto turvasüsteemid
Istmepadja kõrguse reguleerimine (kui on varustuses)
Istmepadja kõrguse muutmiseks tõmmake istmepadja välisküljel olevat kangi üles või vajutage alla.
• Istmepadja madalamale laskmiseks vajutage reguleerimiskangi korduvalt allapoole.
• Istmepadja kergitamiseks tõmmake kangi mitu korda ülespoole.
35
Teie auto turvasüsteemid
Istme elektriline reguleerimine (kui on varustuses)
Esiistme asendit saab reguleerida istme­padja välisküljel asuvate reguleerimis­lülitite abil. Reguleerige istme asend enne sõidu alustamist sobivaks, nii et teil oleks mugav rooli keerata, pedaale vaju­tada ning kõiki juhtseadmeid ja lüliteid kasutada.
HOIATUS
Elektriliselt reguleeritavaid istmeid saab reguleerida ka siis, kui süüde on väljas.
Seepärast ei tohi lapsi kunagi autosse järelevalveta jätta.
ETTEVAATUST
• Istme reguleerimine toimub elektrimootori abil. Lõpetage reguleerimislülitite kasutamine kohe, kui iste on sobivasse asendisse jõudnud. Lülitite liigne kasutamine võib kahjustada elektrisüsteemi.
• Istmete elektriline reguleerimine kulutab suhteliselt palju elektri­energiat. Kui mootor ei tööta, ärge reguleerige istme asendit aku tühjenemise vältimiseks kauem kui tegelikult vaja.
• Ärge kasutage kahte või enamat istme reguleerimislülitit sama­aegselt, sest see võib põhjustada häireid istme elektrimootori ja muude elektrisüsteemi osade töös.
OVF031005
Istme nihutamine ette- ja tahapoole
1. Lükake reguleerimislülitit istme sobivasse asendisse nihutamiseks ette- või tahapoole.
2. Vabastage lüliti, kui iste on sobivasse asendisse jõudnud.
63
OVF031006 OVF031007 OVF031008
Seljatoe kalde reguleerimine
1. Lükake reguleerimislülitit seljatoe kalde muutmiseks ette- või tahapoole.
2. Vabastage lüliti, kui iste on sobivasse asendisse jõudnud.
Istmepadja kõrguse reguleerimine (kui on varustuses)
1. Istmepadja esiosa kergitamiseks või madalamale laskmiseks tõmmake reguleerimislüliti esiosa üles või vajutage alla. Istmepadja tagaosa kergitamiseks või madalamale laskmiseks tõmmake lüliti tagaosa üles või vajutage alla.
2. Vabastage lüliti, kui iste on sobivasse asendisse jõudnud.
Teie auto turvasüsteemid
Nimmetugi (kui on varustuses)
Nimmetuge saab reguleerida istme välisküljel asuvat nimmetoe lülitit vajutades.
1. Nimmetoe suurendamiseks vajutage lüliti esiosa, vähendamiseks aga lüliti tagaosa.
2. Vabastage lüliti, kui nimmetugi on teie jaoks sobiv.
37
Teie auto turvasüsteemid
OPA039052
Peatugi
Sõitjate turvalisuse ja mugavuse tagamiseks on mõlemad esiistmed varustatud peatugedega.
Peatugi ei tee sõitu juhile ja kaassõitjale mitte ainult mugavamaks, vaid pakub neile ka pea ja kaela kaitset, juhul kui peaks juhtuma avarii.
HOIATUS
• Parima kaitse tagamiseks avarii korral pange peatugi sellisesse asendisse, milles selle keskkoht on samal kõrgusel istuja pea raskuskeskmega. Üldiselt asub inimpea raskuskese samal kõrgusel kui inimese silmad. Lisaks reguleerige peatoe asendit ka nii, et see asuks teie peale võimalikult lähedal. Sel põhjusel pole soovitatav kasutada kuklapatja, mis hoiab keha seljatoest eemal.
• Raskete pea- ja kaelavigastuste võimaluse vähendamiseks ärge sõitke autoga, kui peatoed on eemaldatud või need pole õiges asendis. Õigesti reguleeritud peatoed kaitsevad istujaid kaelavigastuste eest.
• Ärge reguleerige juhiistme pea­toe asendit sõidu ajal.
OVF031009
Peatoe reguleerimine ette-taha
Peatuge saab reguleerida ette-taha nelja erinevasse asendisse. Tõmmake selleks peatuge ettepoole, kuni see fikseerub teile sobivasse asendisse. Kui soovite peatoe tagasi kõige tagumisse asendisse panna, tõmmake see esmalt kõige eesmisse asendisse ja laske siis lahti. Reguleerige peatugi asendisse, milles see korralikult pead ja kaela toetab.
83
Teie auto turvasüsteemid
OVF031010 OVF031012
Peatoe kõrguse reguleerimine
Peatoe tõstmiseks tõmmake see lihtsalt ülespoole soovitud asendisse (1). Pea­toe allapoole laskmiseks vajutage ja hoidke all peatoe jala juures seljatoel asuvat vabastusnuppu (2) ning suruge samal ajal peatugi soovitud asendisse (3).
Peatoe eemaldamine ja paigaldamine
Peatoe eemaldamiseks tõmmake see esmalt lõpuni üles ja vajutage siis vabastusnuppu (1), tõmmates peatuge samal ajal ülespoole (2).
Peatoe paigaldamiseks pange peatoe jalad (3) seljatoe ülaserval olevatesse avadesse, vajutades samal ajal vabastusnuppu (1). Seejärel reguleerige peatugi sobivale kõrgusele.
HOIATUS
Sõitjate kaitsmiseks kontrollige pärast peatoe asendi reguleerimist üle, et peatugi oleks selles asendis korralikult kohale fikseeritud.
HNF2041-1
Aktiivpeatoed
Nn aktiivpeatugi on välja töötatud nii, et see liigub tagant saadava löögi (nt tagant otsasõidu) korral ette- ja ülespoole. Sel moel aitab peatugi vältida juhi ja eesmise kaassõitja pea järsku tahapoole paiskumist, aidates nii vähendada kaelavigastusi.
HOIATUS
Peatoe vabastusnupu ja seljatoe ülaserva vahele võib tekkida väike vahe, kui istmel istutakse või istet lükatakse või tõmmatakse. Olge ettevaatlik, et teie sõrmed vms sinna vahesse kinni ei jääks.
39
Teie auto turvasüsteemid
Tüüp A
OVF031013
Tüüp B
OVF031014
Istmesoojendus (kui on varustuses)
Istmesoojendus on ette nähtud esiist­mete soojendamiseks külma ilmaga.
Kui süütelukk on asendis ON, vajutage juhi- või kaassõitja istme soojendami­seks vastavat lülitit.
Kui ilm ei ole külm või kui istmesoojen­dust pole vaja kasutada, hoidke lüliteid väljalülitatud asendis.
• Iga lülitivajutusega muutub istme temperatuuriseadistus sellises järje­korras:
VÄLJASKÕRGE( )KESKMINE( )MADAL( )
• Pärast süüte sisselülitamist on istmesoojendus alati välja lülitatud.
NB!
Kui istmesoojenduse lüliti on sisse lülitatud, lülitub istmesisene küttesüs­teem sõltuvalt istme temperatuurist automaatselt sisse ja välja.
ETTEVAATUST
• Ärge kasutage istmete puhas­tamiseks orgaanilisi lahusteid, nt vedeldit, benseeni, alkoholi ega bensiini. Need ained võivad kahjustada istmesoojenduse või istmete pinda.
• Istmesoojenduse ülekuumene­mise vältimiseks ärge asetage istme peale mingeid tekke, patju ega lisaistmekatteid, kui istme­soojendus on sisse lülitatud.
• Ärge pange istmesoojendusega varustatud istmetele mingeid raskeid või teravaid esemeid. Istmesoojenduse komponendid võivad viga saada.
103
HOIATUS -
Istmesoojenduse poolt tekitatud põletused
Sõitjad peavad istmesoojenduse kasutamisel olema äärmiselt ettevaatlikud, kuna istmed võivad liigselt kuumeneda või tekitada koguni põletusi. Eriti ettevaatlik peaks autojuht olema järgnevat tüüpi kaassõitjate puhul:
1. lapsed, vanurid, haiged või puuetega inimesed,
2. tundliku nahaga inimesed, kellel tekivad põletused väga kergesti,
3. üleväsinud inimesed,
4. joobeseisundis isikud,
5. inimesed, kes on võtnud uima­sust ja unisust tekitavaid ravi­meid (unerohtu, nohutablette jms).
Teie auto turvasüsteemid
• Pärast ventileerimise sisselülitamist võib istme jahutamiseks kuluda umbes 5 minutit.
• Pärast süüte sisselülitamist on istme ventileerimisfunktsioon alati välja lülitatud.
OVF031015
Istme ventileerimine (kui on varustuses)
Tänu ventileerimisele, mille käigus puhutakse õhku läbi istme ja seljatoe pinnal olevate väikeste õhuavade, püsivad esiistmed palava ilmaga meeldivalt jahedad. Kui mootor töötab, vajutage juhi või kaassõitja esiistme jahutamiseks lüliti tagaosa.
Kui vajadust istmete ventileerimiseks pole, hoidke lüliteid väljalülitatud asendis.
• Iga lülitivajutusega muutub istme ventileerimiseks kasutatav õhuvool sellises järjekorras:
VÄLJASTUGEV( )KESKMINE( )NÕRK( )
311
Teie auto turvasüsteemid
OVF031016
Tasku seljatoe tagaküljel
Mõlema esiistme seljatoe tagaküljel asub tasku väikeste esemete hoidmiseks.
HOIATUS - Taskud
seljatugedel
Ärge pange seljatugede taskutesse raskeid ega teravaid esemeid. Avarii korral võivad need taskust välja lennata ja vigastada kaassõit­jaid.
123
OVF031068
Tagaiste
Seljatoe kalde reguleerimine
Seljatoe kallutamiseks:
1. Tõmmake üles seljatoe ülaserval asuv
vabastushoob.
2. Hoidke seljatoe vabastushooba üleval
ja reguleerige seljatugi sobivasse asendisse.
3. Vabastage hoob ja kontrollige, et
seljatugi oleks kohale fikseeritud. (Seljatoe vabastushoob PEAB seljatoe asendi fikseerimiseks oma algasendisse tagasi minema.)
OPA039053
Peatugi
Sõitjate turvalisuse ja mugavuse tagamiseks on tagaistme kõik istekohad varustatud peatugedega.
Peatugi ei tee sõitu tagaistmel istujatele mitte ainult mugavamaks, vaid pakub neile ka pea ja kaela kaitset, juhul kui peaks juhtuma avarii.
HOIATUS
• Parima kaitse tagamiseks avarii korral pange peatugi sellisesse asendisse, milles selle keskkoht on samal kõrgusel istuja pea raskuskeskmega. Üldiselt asub inimpea raskuskese samal kõrgusel kui inimese silmad. Lisaks reguleerige peatoe asendit ka nii, et see asuks teie peale võimalikult lähedal. Sel põhjusel pole soovitatav kasutada kuklapatja, mis hoiab keha seljatoest eemal.
• Ärge sõitke autoga, kui peatoed on eemaldatud. Vastasel juhul võivad kaassõitjad avarii korral tõsiselt viga saada. Õigesti reguleeritud peatoed kaitsevad istujaid raskete kaelavigastuste eest.
OVF031017
Peatoe kõrguse reguleerimine
Peatoe tõstmiseks tõmmake see lihtsalt ülespoole soovitud asendisse (1). Peatoe allapoole laskmiseks vajutage ja hoidke all peatoe jala juures seljatoel asuvat vabastusnuppu (2) ning suruge samal ajal peatugi soovitud asendisse (3).
Teie auto turvasüsteemid
OVF031018
Peatoe eemaldamine ja paigaldamine
Peatoe eemaldamiseks tõmmake see esmalt lõpuni üles ja vajutage siis vabastusnuppu (1), tõmmates peatuge samal ajal ülespoole (2).
Peatoe paigaldamiseks pange peatoe jalad (3) seljatoe ülaserval olevatesse avadesse, vajutades samal ajal vabastusnuppu (1). Seejärel reguleerige peatugi sobivale kõrgusele.
HOIATUS
Sõitjate kaitsmiseks kontrollige pärast peatoe asendi reguleerimist üle, et peatugi oleks selles asendis korralikult kohale fikseeritud.
313
Teie auto turvasüsteemid
OVF031019
Käetugi
Kui soovite kasutada käetuge, tõmmake see istme seljatoe seest välja.
OVF031020
Istmesoojendus (kui on varustuses)
Istmesoojendus on ette nähtud taga­istme soojendamiseks külma ilmaga. Kui süüde on sisse lülitatud (asendisse ON), vajutage tagaistme soojendamiseks vas­tavalt vajadusele kas vasak- või parem­poolset istmesoojenduse lülitit.
Kui ilm ei ole külm või kui istmesoojen­dust pole vaja kasutada, hoidke lüliteid väljalülitatud asendis.
• Iga lülitivajutusega muutub istme temperatuuriseadistus sellises järje­korras:
VÄLJAS KÕRGE ( ) MADAL ( )
NB!
Kui istmesoojenduse lüliti on sisse lülitatud, lülitub istmesisene küttesüs­teem sõltuvalt istme temperatuurist automaatselt sisse ja välja.
ETTEVAATUST
• Ärge kasutage istmete puhas­tamiseks orgaanilisi lahusteid, nt vedeldit, benseeni, alkoholi ega bensiini. Need ained võivad kahjustada istmesoojenduse või istmete pinda.
• Istmesoojenduse ülekuumene­mise vältimiseks ärge asetage istme peale mingeid tekke, patju ega lisaistmekatteid, kui istme­soojendus on sisse lülitatud.
• Ärge pange istmesoojendusega varustatud istmetele mingeid raskeid või teravaid esemeid. Istmesoojenduse komponendid võivad viga saada.
• Pärast süüte sisselülitamist on istmesoojendus alati välja lülitatud.
143
HOIATUS -
Istmesoojenduse poolt tekitatud põletused
Sõitjad peavad istmesoojenduse kasutamisel olema äärmiselt ettevaatlikud, kuna istmed võivad liigselt kuumeneda või tekitada koguni põletusi. Eriti ettevaatlik peaks autojuht olema järgnevat tüüpi kaassõitjate puhul:
1. lapsed, vanurid, haiged või puuetega inimesed,
2. tundliku nahaga inimesed, kellel tekivad põletused väga kergesti,
3. üleväsinud inimesed,
4. joobeseisundis isikud,
5. inimesed, kes on võtnud uimasust ja unisust tekitavaid ravimeid (unerohtu, nohutablette jms).
Tagaistme kokkuklappimine
Tagaistme seljatoe saab pikkade esemete autosse mahutamiseks ja pakiruumi suurendamiseks ettepoole kokku klappida.
HOIATUS
Tagaistme seljatoe kokkuklappi­mine võimaldab mahutada autosse pikemaid esemeid kui mahuks auto pakiruumi.
Ärge lubage kaassõitjatel sõidu ajal kunagi istuda kokkuklapitud selja­tugede peal, kuna selline istumis­asend pole turvaline ning turvavöid pole võimalik kasutada. Äkkpidur­damine või avarii võib sellisel juhul lõppeda üliraskete või surmavate kehavigastustega. Kokkuklapitud tagaistmetel transporditavad ese­med ei tohi ulatuda esiistmete seljatugedest kõrgemale. Vastasel juhul võib pagas järsul pidur­damisel ettepoole paiskuda ning eesistujaid ja autot vigastada.
Teie auto turvasüsteemid
OVF031023
Tagaistme seljatoe kokkuklappimine:
1. Tagaistme turvavööde vigastamise vältimiseks kontrollige üle, et need jookseksid korralikult läbi turvavööde juhikute.
315
Loading...
+ 470 hidden pages