Hyundai I40 2016 Owner's Manual [pl]

Instrukcja obsługi
Hyundai i40
%)*(+"!*'&, %%-1*("*&,%!"& %*(#%.241)$&&+ ,'(.-'"+&)'(.6-'&!.+ '(.".-,%,(..% $%)*2'%$+,04  #&, 
/3
ADRES PIERWSZEGO
/3
5
ADRES KOLEJNEGO
/3
DATA PRZEKAZANIA:
INSTRUKCJA OBSLUGI
_
Działanie Obsługa Dane techniczne
Wszystkie informacje zawarte w tej instrukcji obsługi są aktualne w dniu jej wydania. Firma HYUNDAI, w ramach polityki ciągłego doskonalenia swoich wyrobów, zastrzega sobie prawo wprowadzania wszelkich zmian w dowol­nym czasie.
Instrukcja dotyczy wszystkich produkowanych modeli i zawiera opisy zarówno wyposażenia standardowego, jak i dodatkowego. W związku z tym niektóre informacje zawarte w niniejszej instrukcji mogą nie dotyczyć kupionego przez Państwa samochodu.
OSTROŻNIE: MODYFIKACJE SAMOCHODU HYUNDAI
Samochód HYUNDAI nie powinien być w żaden sposób modyfikowany. Modyfikacje mogą wywierać szkodliwy wpływ na bezpieczeństwo, trwałość i osiągi samochodu HYUNDAI, ponadto naruszają warunki gwarancji pojazdu. Niektóre modyfikacje mogą również naruszać przepisy wydane przez Ministerstwo Transportu lub inne urzędy w danym kraju.
INSTALACJA RADIA CB LUB TELEFONU KOMÓRKOWEGO
Samochód HYUNDAI wyposażony jest w elektroniczny układ wtryskowy i inne podzespoły elektro­niczne. Wadliwie zainstalowane/dostrojone radio CB lub telefon komórkowy mogą wywierać szkodli­wy wpływ na układy elektroniczne pojazdu. Z tego powodu zaleca się, aby w przypadku instalacji tych urządzeń dokładnie przestrzegać instrukcji producenta radia lub telefonu komórkowego lub skonsul­tować się z autoryzowaną stacją obsługi HYUNDAI w sprawie ewentualnych środków zapobiegaw­czych.
F2
OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA I USZKODZENIA POJAZDU
Niniejsza instrukcja zawiera informacje z nagłówkami OSTRZEŻENIE, OSTROŻNIE i UWAGA. Znaczenie tych nagłówków jest następujące:
OSTRZEŻENIE
Wskazuje warunki, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, poważnych obrażeń ciała lub śmierci kierowcy albo innych osób. Należy ściśle przestrzegać zaleceń podanych w ostrzeżeniu.
OSTROŻNIE
Wskazuje warunki, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu lub jego wyposażenia. Należy ściśle przestrzegać zaleceń podanych w ostrzeżeniu.
]
UWAGA
Wskazuje interesujące lub pomocne informacje.
F3
PRZEDMOWA
Dziękujemy za wybranie samochodu marki HYUNDAI. Z przyjemnością witamy Państwa w rosnącym gronie wymagających użyt­kowników samochodów HYUNDAI. Nowoczesna technika i wysoka jakość konstrukcji każdego wyprodukowanego przez nas samochodu HYUNDAI są dumą naszej firmy.
W instrukcji obsługi przedstawiono właściwości i obsługę Państwa nowego samochodu HYUNDAI. Zalecamy uważne jej przeczy­tanie, ponieważ zawarte w niej informacje mogą znacznie przyczynić się do dostarczenia Państwu większej satysfakcji z nowego samochodu.
Zalecamy również, aby wszystkie czynności obsługowe i konserwacyjne wykonywane były przez autoryzowane stacje obsługi Hyundai.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
Uwaga : Ponieważ przyszli właściciele samochodu również będą potrzebowali informacji zawartych w niniejszej instrukcji, w przy-
padku sprzedaży samochodu prosimy o pozostawienie jej w pojeździe. Dziękujemy.
OSTROŻNIE
Stosowanie paliw niskiej jakości oraz środków smarnych niespełniających specyfikacji firmy HYUNDAI może spowodować poważne uszkodzenia silnika i skrzyni biegów. Zawsze należy stosować paliwa wysokiej jakości oraz środki smarne speł­niające wymagania wymienione na stronie 8-6 rozdziału „Dane techniczne” niniejszej instrukcji obsługi.
Copyright 2015 Hyundai Motor Company. Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być w żadnej postaci reprodukowana, przesyłana ani przechowywana w systemie odzyskiwania danych bez uprzedniej pisemnej zgody Hyundai Motor Company.
F4
Wprowadzenie
1
Spis tresci
´
Pierwszy kontakt z samochodem System bezpieczeństwa samochodu
Cechy samochodu Hyundai Jazda samochodem Hyundai
Postępowanie w przypadku awarii Obsługa Dane techniczne i informacje dla użytkownika Indeks
2
3
4
5
6
7
8
I
Wprowadzenie
Sposób korzystania z niniejszej instrukcji / 1-2 Zalecane paliwo / 1-2 Procedura docierania pojazdu / 1-6
1
Wprowadzenie
SPOSÓB KORZYSTANIA Z NINIEJSZEJ INSTRUKCJI
Pragniemy pomóc Państwu w czerpaniu możliwie największej przyjemności z jazdy samochodem. Instrukcja obsługi może w tym pomóc na różne sposoby. dlatego gorąco zalecamy, aby przeczy­tać ją całą. Aby zminimalizować ryzyko utraty życia lub odniesienia obrażeń, należy zapoznać się z częściami instruk­cji zaopatrzonymi w nagłówki OSTRZEŻENIE i OSTROŻNIE.
Ilustracje uzupełniające informacje tek­stowe niniejszej instrukcji służą do lep­szego wyjaśnienia, w jaki sposób korzy­stać z pojazdu. Podczas czytania niniej­szej instrukcji zapoznają się Państwo z możliwościami pojazdu, ważnymi infor­macjami o bezpieczeństwie oraz wska­zówkami dotyczącymi jazdy w różnych warunkach drogowych.
Ogólny układ instrukcji przedstawiony jest w spisie treści. Szukając informacji dotyczących konkretnego tematu lub obszaru, warto zajrzeć do indeksu — alfabetycznego spisu wszystkich infor­macji zamieszczonych w instrukcji.
Rozdziały: Instrukcja składa się z ośmiu rozdziałów i indeksu alfabetycznego. Każdy rozdział rozpoczyna się skróco­nym spisem treści, pozwalającym na natychmiastowe zorientowanie się, czy mieszczą się w nim poszukiwane przez Państwa informacje.
W instrukcji znajdują się akapity oznaczone nagłówkami OSTRZEŻENIE, OSTROŻ­NIE i UWAGA. Zostały one przygotowane w celu zwiększenia Państwa osobistego bezpieczeństwa. Prosimy o dokładne prze­czytanie i przestrzeganie WSZYSTKICH procedur i zaleceń zamieszczonych pod nagłówkami OSTRZEŻENIE, OSTROŻNIE i UWAGA.
OSTRZEŻENIE
Wskazuje warunki, których nieprze­strzeganie może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, poważ­nych obrażeń ciała lub utraty życia.
OSTROŻNIE
Wskazuje warunki, których nieprze­strzeganie może doprowadzić do uszkodzenia pojazdu.
]
UWAGA
Wskazuje interesujące lub pomocne informacje.
ZALECANE PALIWO
Silnik benzynowy
Benzyna bezołowiowa
W celu uzyskania optymalnych osiągów zaleca się stosowanie benzyny bezoło­wiowej o liczbie oktanowej 95 (AKI 91) lub wyższej. (Nie wolno używać paliwa z domieszką metanolu.)
Dopuszczalne jest stosowanie benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 91–94 (AKI 87–90), ale może to spowodować spadek osiągów samochodu.
21
Wprowadzenie
OSTROŻNIE
NIGDY NIE UŻYWAĆ BENZYNY OŁOWIOWEJ. Stosowanie benzyny ołowiowej jest szkodliwe dla katali­zatora, powoduje uszkodzenie sondy lambda i wpływa negatywnie na emisję spalin.
Nigdy nie dodawać do zbiornika paliwa żadnych preparatów czysz­czących układ paliwowy, niezgod­nych ze specyfikacją Zalecamy skontaktowanie się z autoryzowaną stacją obsługi HYUNDAI.
OSTRZEŻENIE
• Przy tankowaniu nie dolewać pali­wa po automatycznym wyłącze­niu się dystrybutora paliwa.
• Zawsze sprawdzać prawidłowe zamocowanie korka wlewu pali­wa, aby zapobiec wyciekowi pali­wa w razie kolizji.
Benzyna ołowiowa (opcja)
W niektórych krajach samochody HYUN­DAI są przystosowane do spalania ben­zyny ołowiowej. Przed zastosowaniem benzyny ołowiowej należy zapytać w autoryzowanej stacji obsługi Hyundai, czy samochód jest przystosowany do takiego paliwa.
Liczba oktanowa benzyny ołowiowej powinna być taka sama, jak bezołowio­wej.
Benzyna z dodatkiem alkoholu etylo­wego lub metylowego
Gasohol, mieszanina benzyny i etanolu (znanego również jako spirytus zbożowy), i benzyna lub gasohol z dodatkiem meta­nolu (znanego również jako spirytus drzewny) są sprzedawane razem z ben­zyną ołowiową albo zamiast niej.
Nie wolno używać gasoholu o zawartości etanolu przekraczającej 10% ani używać benzyny lub gasoholu z dodatkiem meta­nolu. Każde z tych paliw może być przy­czyną nieprawidłowych osiągów samo­chodu lub uszkodzić układ paliwowy, układ sterowania silnikiem bądź system ograniczania emisji spalin.
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z osiągami samochodu należy zaprzestać używania gasoholu.
Gwarancja producenta nie obejmuje uszkodzeń pojazdu lub problemów z osią­gami spowodowanych przez:
1. Gasohol zawierający ponad 10% etano­lu.
2. Benzynę lub gasohol zawierający meta­nol.
3. Benzynę ołowiową lub gasohol ołowio­wy
OSTROŻNIE
Nigdy nie używać gasoholu zawie­rającego metanol. Zaprzestać sto­sowania gasoholu w przypadku pogorszenia osiągów samochodu.
13
Wprowadzenie
Inne paliwa
Paliwa takie, jak:
- zawierające krzem (Si);
- MMT, zawierające magnez (Mn);
- ferrocenowe, zawierające żelazo (Fe);
- zawierające dodatki innych metali;
mogą spowodować nierówną pracę i dła­wienie się silnika, wypadanie zapłonów, słabe przyspieszenie, zapchanie katali­zatora spalin, przyspieszoną korozję, skrócenie żywotności itp.
Może również zapalać się lampka kon­trolna sygnalizacji usterek (MIL).
]
UWAGA
Gwarancja na nowy samochód nie obej­muje uszkodzeń układu paliwowego i nieprawidłowych osiągów samochodu spowodowanych stosowaniem tego typu paliw.
Stosowanie MTBE
HYUNDAI nie zaleca stosowania paliw zawierających powyżej 15,0% obj. MTBE (eter metylo-tert-butylowy) (zawartość tlenu 2,7% wag.).
Paliwo zawierające ponad 15% obj. MTBE (zawartość tlenu 2,7% wag.) może pogorszyć osiągi pojazdu i powodować korki parowe w układzie paliwowym lub trudności z uruchomieniem pojazdu.
OSTROŻNIE
Gwarancja na nowy samochód HYUNDAI nie obejmuje uszkodzeń układu paliwowego i nieprawidło­wych osiągów samochodu spowo­dowanych stosowaniem paliw zawierających metanol lub MTBE (eter metylo-tert-butylowy) w ilości ponad 15% obj. (zawartość tlenu 2,7% wag.).
Nie wolno stosować metanolu
Paliwa zawierające metanol (spirytus drzewny) nie mogą być stosowane w samochodzie HYUNDAI.
Ten rodzaj paliwa może zmniejszyć osią­gi pojazdu i spowodować uszkodzenie elementów układu paliwowego, układu sterowania silnikiem lub systemu ograni­czania emisji spalin.
Dodatki do paliwa
Firma HYUNDAI zaleca stosowanie ben­zyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 95 (AKI 91) lub wyższej (w Europie) albo o liczbie oktanowej 91 (AKI 87) lub wyż­szej (poza Europą).
Klienci, którzy muszą często używać paliw gorszej jakości i mają problemy z uruchomieniem lub nierówną pracą sil­nika, mogą zastosować dodatki uszla­chetniające raz na 15 000 km. Dodatki są dostępne w autoryzowanych stacjach obsługi HYUNDAI wraz z informacjami o sposobie ich użycia.
Eksploatacja w innych krajach
Przed wyjazdem samochodem HYUN­DAI do innych krajów należy:
• Spełnić wszelkie wymogi przepisów
dotyczących rejestracji i ubezpiecze­nia.
• Upewnić się, że dostępne będzie
odpowiednie paliwo.
41
Wprowadzenie
Silnik wysokoprężny
Olej napędowy
Silniki wysokoprężne powinny być zasila­ne wyłącznie dostępnym w handlu ole­jem napędowym spełniającym wymaga­nia normy EN 590 lub jej odpowiedników (EN oznacza „normę europejską”). Nie wolno stosować oleju napędowego do silników okrętowych, oleju opałowego ani niezatwierdzonych dodatków do ole­jów napędowych, ponieważ zwiększają zużycie i powodują uszkodzenia silnika i układu paliwowego. Stosowanie nieza­twierdzonych paliw i/lub dodatków do paliw powoduje ograniczenie uprawnień wynikających z gwarancji.
W pojazdach HYUNDAI stosowany jest olej napędowy o liczbie cetanowej powy­żej 51. Jeżeli dostępne są dwa rodzaje oleju napędowego, należy używać pali­wa letniego lub zimowego w zależności od następujących temperatur otoczenia:
• Powyżej -5°C letni olej napędowy.
• Poniżej -5°C zimowy olej napędowy.
Należy dokładnie obserwować poziom paliwa w zbiorniku. Jeżeli silnik zatrzyma się z powodu braku paliwa, można go uruchomić jedynie po uprzednim całko­witym odpowietrzeniu przewodów układu paliwowego.
OSTROŻNIE
Nie wolno dopuścić do przedosta­nia się benzyny lub wody do zbior­nika paliwa. Jeśli się tak zdarzy, należy spuścić paliwo z układu i odpowietrzyć przewody paliwowe, aby zapobiec zablokowaniu pompy wtryskowej i uszkodzeniu silnika.
OSTROŻNIE - Silnik
wysokoprężny (jeśli wyposażony w filtr cząstek stałych)
W pojazdach wyposażonych w układ filtra cząstek stałych (DPF) zaleca się używanie oleju napędowego o najwyższej jakości.
Używanie oleju napędowego z wysoką zawartością siarki (powy­żej 50 ppm siarki) lub dodatków o nieznanym składzie może spowo­dować uszkodzenie układu filtra cząstek stałych (DPF) i wydobywa­nie się białego dymu z układu wydechowego.
Biopaliwo
Dostępne na rynku mieszanki oleju napę­dowego zawierające nie więcej niż 7% bio­paliwa, powszechnie znane jako „olej napędowy B7”, można stosować w samo­chodzie HYUNDAI, jeżeli spełniają wyma­gania normy EN 14214 lub jej odpowiedni­ków (EN oznacza „normę europejską”). Używanie mieszanek zawierających powy­żej 7% biopaliw produkowanych z estrów metylowych oleju rzepakowego (RME), estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME), estrów metylowych olejów pocho­dzących z warzyw (VME) lub mieszanie oleju napędowego z biopaliwem (powyżej 7%) powoduje nadmierne zużycie lub uszkodzenie silnika i układu paliwowego. Naprawa lub wymiana elementów zuży­tych lub uszkodzonych w wyniku stosowa­nia niezatwierdzonych paliw nie jest objęta gwarancją producenta.
OSTROŻNIE
• Nigdy nie używać żadnego paliwa (oleju napędowego, biopaliwa B7 ani innego) niespełniającego najnowszych specyfikacji prze­mysłu naftowego.
• Nigdy nie używać dodatków lub środków czyszczących, które nie są zalecane lub zatwierdzone przez producenta samochodu.
15
Wprowadzenie
PROCEDURA DOCIERANIA POJAZDU
Nie jest wymagany specjalny okres docierania. Przestrzeganie kilku nastę­pujących zaleceń podczas pierwszego 1000 km może poprawić osiągi, oszczędność paliwa i wydłużyć czas eks­ploatacji samochodu HYUNDAI.
• Nie wprowadzać silnika na wysokie obroty.
• Podczas jazdy utrzymywać obroty silnika w zakresie między 2000 a 4000 obr./min.
• Nie utrzymywać stałej prędkości przez dłuższy czas – dotyczy to zarówno szybkiej, jak i wolnej jazdy. Zmienna prędkość obrotowa silnika jest wyma­gana przy jego docieraniu.
• Unikać gwałtownego hamowania, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych, aby umożliwić prawidłowe osadzenie hamulców.
• Podczas pierwszych 2000 km nie holo­wać przyczepy.
61
Pierwszy kontakt z samochodem
Zewnętrzne elementy samochodu (wagon) / 2-2 Zewnętrzne elementy samochodu (sedan) / 2-3 Deska rozdzielcza / 2-6 Wnętrze samochodu / 2-10 Przedział silnikowy / 2-12
2
Pierwszy kontakt z samochodem
ZEWNĘTRZNE ELEMENTY SAMOCHODU (WAGON)
Przód
n
1. Demontowany przedni hak
holowniczy.........................................6-30
2. Maska silnika ....................................4-47
3. Wycieraczki przedniej szyby ...........4-129
4. Reflektor ..........................................4-120
5. Przednie światła przeciwmgielne ....4-126
6. Opony i koła ......................................7-39
7. Zewnętrzne lusterko wsteczne ..........4-62
8. Blokowanie drzwi ..............................4-22
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
22
OVF014001
ZEWNĘTRZNE ELEMENTY SAMOCHODU (SEDAN)
Przód
n
Pierwszy kontakt z samochodem
1. Demontowany przedni hak
holowniczy.........................................6-30
2. Maska silnika ....................................4-47
3. Wycieraczki przedniej szyby ...........4-129
4. Reflektor ..........................................4-120
5. Przednie światła przeciwmgielne ....4-126
6. Opony i koła ......................................7-39
7. Zewnętrzne lusterko wsteczne ..........4-62
8. Blokowanie drzwi ..............................4-22
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OVF014002
23
Pierwszy kontakt z samochodem
ZEWNĘTRZNE ELEMENTY SAMOCHODU (WAGON)
Tył
n
9. Blokowanie drzwi ..............................4-22
10. Blokada zabezpieczająca tylne drzwi
przed otwarciem przez dzieci..........4-26
11. Wlew paliwa.....................................4-49
12. Antena dachowa............................4-180
13. Dodatkowe światło stop ..................7-84
14. Odszranianie tylnej szyby .............4-137
15. Wycieraczka tylna .........................4-129
16. Tylna lampa zespolona ...................7-77
17. Kamera cofania .............................4-116
18. Przycisk na klamce bagażnika .......4-27
19. System wspomagania
parkowania....................................4-102
20. Tylny hak holowniczy ......................6-30
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
42
OVF014003
ZEWNĘTRZNE ELEMENTY SAMOCHODU (SEDAN)
Tył
n
Pierwszy kontakt z samochodem
9. Drzwi .................................................4-22
10. Wlew paliwa ....................................4-49
11. Tylna lampa zespolona ...................7-77
12. Antena ...........................................4-180
13. Dodatkowe światło stop ..................7-84
14. Odszranianie tylnej szyby .............4-137
15. Kamera cofania* ............................4-116
16. Bagażnik..........................................4-37
17. System wspomagania parkowania*..4-102
* : opcja
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OVF014004
25
Pierwszy kontakt z samochodem
DESKA ROZDZIELCZA
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
62
OVF023002
Pierwszy kontakt z samochodem
1. Włącznik podgrzewania fotela / wentylacji powietrznej
fotela ..............................................................................3-11/3-12
2. Lampka ostrzegawcza niezapiętych pasów bezpieczeństwa
przedniego pasażera ............................................................3-20
3. Lampka kontrolna włączenia/wyłączenia poduszki
powietrznej przedniego pasażera ..........................................3-45
4. Poduszka powietrzna kierowcy ..............................................3-49
5. Kolanowa poduszka powietrzna kierowcy ............................3-49
6. Poduszka powietrzna pasażera ............................................3-49
7. Włącznik blokowania/odblokowywania zamka centralnego ..4-23
8. Przycisk elektrycznego otwierania bagażnika/
Włącznik otwierania klapy bagażnika ............................4-29/4-37
9. Sygnał dźwiękowy ..................................................................4-60
10. Zestaw wskaźników ............................................................4-65
11. Przycisk wyświetlacza LCD..................................................4-70
12. Przycisk komputera pokładowego........................................4-70
13. Przycisk układu wspomagania parkowania ......................4-102
14. Przycisk inteligentnego układu wspomagania parkowania 4-111
15. Światła awaryjne ................................................................4-117
16. Panel sterujący układu klimatyzacji ........................4-138/4-147
17. Schowek w środkowej konsoli ..........................................4-163
18. Schowek w desce rozdzielczej ..........................................4-163
19. Uchwyt na napoje/Popielniczka ..............................4-168/4-167
20. Gniazdo 12 V/Zapalniczka ......................................4-169/4-167
21. Wbudowane w kierownicy sterowanie systemem audio ....4-181
22. AUX, USB, iPod ................................................................4-170
23. System audio/wideo i nawigacji ............................4-180, 4-182/
Oddzielna instrukcja
24. Sterowanie zestawem głośnomówiącym Bluetooth ..........4-183
25. Włącznik zapłonu lub przycisk uruchamiania/wyłączania
silnika ..............................................................................5-5/5-9
26. Przycisk elektrycznego hamulca postojowego (EPB) ..........5-44
27. Przycisk automatycznego przytrzymania ............................5-49
28. Lampka kontrolna układu ESC ............................................5-54
29. Przełącznik układu regulacji prędkości jazdy/
Przełącznik ustawiania prędkości maksymalnej ..........5-62/5-67
30. Przycisk wyboru trybu jazdy ................................................5-39
27
Pierwszy kontakt z samochodem
WNĘTRZE SAMOCHODU
Rzeczywisty wygląd może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
1. Fotele i siedzenia ....................................3-2
2. Klamka wewnętrzna ..............................4-23
3. Przełącznik szyby sterowanej
elektrycznie ..........................................4-43
4. Włącznik blokady elektrycznych
podnośników szyb ................................4-46
5. Dźwignia otwierania maski silnika ........4-47
6. Przycisk systemu zapamiętywania
położenia siedzenia kierowcy................4-56
7. Kierownica ............................................4-58
8. Regulacja kąta i wysokości kierownicy ..4-59
9. Podgrzewana kierownica ......................4-59
10. Sterowanie zewnętrznego lusterka
wstecznego..........................................4-63
11. Przycisk składania zewnętrznych
lusterek wstecznych ............................4-63
12. Przełącznik świateł ............................4-119
13. Przełącznik wycieraczek/
spryskiwaczy......................................4-129
14. Układ regulacji ustawienia
reflektorów ........................................4-127
15. Układ regulacji intensywności
podświetlenia zespołu wskaźników ....4-66
16. Wyłącznik systemu ISG ......................5-16
17. Drążek zmiany biegów skrzyni
manualnej/dźwignia selektora automatycznej skrzyni biegów/
skrzyni DCT ........................5-20/5-23/5-30
18. Skrzynka bezpieczników......................7-52
OVF021001
82
PRZEDZIAŁ SILNIKOWY
n
Silnik benzynowy (1.6L)
Pierwszy kontakt z samochodem
1. Wskaźnik poziomu oleju
silnikowego......................................7-23
2. Korek wlewu oleju silnikowego........7-23
3. Zbiornik wyrównawczy
układu chłodzenia silnika ................7-25
4. Korek chłodnicy ...............................7-26
5. Zbiorniczek płynu hamulcowego/ układu hydraulicznego sterowania
sprzęgła...........................................7-27
6. Zbiorniczek płynu do spryskiwaczy
przedniej szyby ...............................7-27
7. Filtr powietrza ..................................7-28
8. Dodatni biegun akumulatora ...........7-36
9. Ujemny biegun akumulatora............7-36
10. Skrzynka bezpieczników ...............7-52
Rzeczywisty przedział silnikowy może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OVF071002/OVF071002R
29
Pierwszy kontakt z samochodem
n
Silnik benzynowy (2.0L)
1. Wskaźnik poziomu oleju
silnikowego......................................7-23
2. Korek wlewu oleju silnikowego........7-23
3. Zbiornik wyrównawczy układu
chłodzenia silnika............................7-25
4. Korek chłodnicy ...............................7-26
5. Zbiorniczek płynu hamulcowego/ układu hydraulicznego sterowania
sprzęgła...........................................7-27
6. Zbiorniczek płynu do spryskiwaczy
przedniej szyby ...............................7-28
7. Filtr powietrza ..................................7-29
8. Dodatni biegun akumulatora ...........7-29
9. Ujemny biegun akumulatora............7-29
10. Skrzynka bezpieczników ...............7-52
Rzeczywisty przedział silnikowy może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OVF071001/OVF071001R
102
n
Silnik wysokoprężny (1.7L)
Pierwszy kontakt z samochodem
1. Wskaźnik poziomu oleju
silnikowego......................................7-23
2. Korek wlewu oleju silnikowego........7-23
3. Zbiornik wyrównawczy układu
chłodzenia silnika............................7-25
4. Korek chłodnicy ...............................7-26
5. Zbiorniczek płynu hamulcowego/ układu hydraulicznego sterowania
sprzęgła...........................................7-27
6. Zbiorniczek płynu do spryskiwaczy
przedniej szyby ...............................7-28
7. Filtr paliwa .......................................7-28
8. Filtr powietrza ..................................7-29
9. Dodatni biegun akumulatora ...........7-36
10. Ujemny biegun akumulatora..........7-36
11. Skrzynka bezpieczników ...............7-52
Rzeczywisty przedział silnikowy może różnić się od przedstawionego na ilustracji.
OVF075003L/OVF075003R
2 11
Fotele / 3-2 Pasy bezpieczeństwa / 3-19 Bezpieczny fotelik dziecięcy / 3-30 Dodatkowy system bezpieczeństwa SRS (poduszki powietrzne) / 3-41
System bezpieczeństwa samochodu
3
System bezpieczeństwa samochodu
FOTELE I SIEDZENIA
Fotel przedni
(1) Regulacja ustawienia przód/tył (2) Regulacja pochylenia oparcia (3) Regulacja wysokości siedziska* (4) Regulacja podparcia lędźwiowego (5) Włącznik podgrzewania fotela*/
Włącznik podgrzewania fotela (z wentylacją powietrzną)*
(6) Zagłówek
Tylne siedzenia
(7) Składanie oparcia (8) Zagłówek (9) Podłokietnik (10) Włącznik podgrzewania siedzeń*
* : opcja
OVF031001
23
System bezpieczeństwa samochodu
OSTRZEŻENIE -
Niezabezpieczone przed­mioty
Niezabezpieczone przedmioty w dolnej części kabiny od strony kierowcy mogą przeszkadzać w obsłudze pedałów i być przyczy­ną wypadku. Nie wolno umieszczać żadnych przedmiotów pod przedni­mi fotelami.
OSTRZEŻENIE -
Ustawianie oparcia w położeniu pionowym
Przed ustawianiem oparcia w poło­żeniu pionowym należy upewnić się, że na siedzeniu nie ma pasaże­rów. Następnie powoli ustawić oparcie, przytrzymując je. Oparcie podnoszone w niekontrolowany sposób, bez przytrzymywania, może unieść się gwałtownie, ude­rzając osoby znajdujące się na fote­lu i powodując ich obrażenia.
OSTRZEŻENIE -
Odpowiedzialność kierowcy za przedniego pasażera
Prowadzenie samochodu z odchy­lonym oparciem przedniego fotela może doprowadzić do poważnego lub śmiertelnego obrażenia w przy­padku kolizji. Jeżeli podczas kolizji oparcie przedniego siedzenia jest odchylone, biodra zajmującej je osoby mogą wysunąć się z pasa bezpieczeństwa, wywierając znacz­ne siły na niechroniony brzuch. Wynikiem tego mogą być poważne lub śmiertelne obrażenia. Kierowca powinien zwrócić uwagę przednie­mu pasażerowi, aby podczas jazdy samochodu oparcie fotela było zawsze ustawione pionowo.
OSTRZEŻENIE
Nie wolno używać podkładki na sie­dzenie, która zmniejsza tarcie między siedzeniem a pasażerem. W razie wypadku lub nagłego zatrzymania biodra pasażera mogą wyślizgnąć się spod pasa bezpieczeństwa. Może to doprowadzić do śmierci lub poważnych obrażeń wewnętrznych, ponieważ pas bezpieczeństwa nie zadziała prawidłowo.
OSTRZEŻENIE - Fotel
kierowcy
• Nie wolno regulować fotela podczas jazdy samochodem. Może to doprowa­dzić do utraty kontroli nad pojazdem i wypadku, który może spowodować śmierć, poważne obrażenia lub szkody materialne.
• Żadne przedmioty nie powinny prze­szkadzać w ustawieniu oparcia fotel w prawidłowym położeniu. Przewoże­nie przedmiotów za oparciem fotela lub w jakikolwiek inny sposób utrudniający prawidłowe zablokowanie oparcia może w przypadku nagłego zatrzyma­nia samochodu lub kolizji spowodować poważne lub śmiertelne obrażenia.
• Podczas prowadzenia samochodu i w trakcie jazdy oparcie musi być zawsze ustawione pionowo, a biodro­wa część pasa bezpieczeństwa musi ściśle przylegać do dolnej części bio­der osoby zajmującej fotel. Jest to poło­żenie zapewniające największe bezpie­czeństwo w razie wypadku.
• Aby uniknąć ewentualnych obrażeń po zadziałaniu poduszki powietrznej, kie­rowca powinien siedzieć jak najdalej od kierownicy, zachowując jednak możli­wość wygodnego kierowania pojaz­dem. Zaleca się, by odległość między klatką piersiową a kierownicą wynosiła przynajmniej 250 mm.
33
System bezpieczeństwa samochodu
OSTRZEŻENIE - Oparcia
tylnych siedzeń
• Oparcia tylnych siedzeń muszą być zablokowane. Jeżeli tak nie jest, w przypadku nagłego hamowania lub kolizji istnieje ryzyko wyrzucenia do przodu pasażerów lub przewożonych przedmiotów. Może to być przyczyną poważnych obrażeń, a nawet śmierci.
• Bagaż i inne ładunki należy ułożyć płasko w bagażniku. Jeżeli przewo­żone przedmioty są duże, ciężkie lub muszą być ułożone jeden na drugim, należy je przymocować. W żadnym przypadku wysokość przedmiotów ułożonych jeden na drugim nie może być większa od wysokości oparć sie­dzeń. Nieprzestrzeganie powyższych wskazówek w przypadku nagłego hamowania, kolizji lub koziołkowania samochodu może być przyczyną poważnych obrażeń lub śmierci.
• Podczas jazdy pasażerowie nie mogą przebywać w przestrzeni bagażowej ani kłaść się na złożonych oparciach siedzeń. W czasie jazdy pasażerowie muszą zajmować swoje siedzenia oraz mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.
• Ustawienie oparcia w położeniu pio­nowym wymaga upewnienia się, że jest ono zablokowane (należy popchnąć je do przodu i do tyłu).
OSTRZEŻENIE
Po ustawieniu fotela należy zawsze sprawdzić, czy jest on bezpiecznie zablokowany, podejmując próbę przesunięcia go do przodu lub do tyłu bez zwalniania dźwigni bloka­dy. Nagły lub niespodziewany ruch fotela może spowodować, że kie­rowca straci panowanie nad pojaz­dem i spowoduje wypadek.
OSTRZEŻENIE
• Należy zachować szczególną ostroż­ność, aby ręka lub jakiś obiekt nie zostały przycięte przez mechanizmy siedzenia podczas przesuwania go.
• Nie zostawiać zapalniczki na podłodze lub siedzeniu. Przesuwające siedze­nie może ją zgnieść i spowodować wydostanie się łatwopalnego gazu.
• Należy zachować szczególną ostroż­ność podczas przesuwania foteli, jeśli ktoś siedzi na tylnych siedzeniach.
• Należy zachować ostrożność podczas wyciągania małych przedmiotów spod foteli lub przestrzeni między fotelami i konsolą środkową. Podczas tej czynności można łatwo skaleczyć się o ostre krawędzie mechanizmów foteli.
OVF031002
Fotele przednie
Regulacja ręczna
Przód/tył
Aby przesunąć fotel do przodu lub do tyłu, należy:
1. Pociągnąć do góry i przytrzymać dźwi­gnię regulacyjną.
2. Przesunąć fotel w wymagane położenie.
3. Zwolnić dźwignię i sprawdzić, czy fotel jest zablokowany w wybranym położe­niu.
Przed rozpoczęciem jazdy koniecznie trzeba wyregulować położenie fotela i upewnić się, że jest ono bezpiecznie zablokowane (spróbować przesunąć je do przodu lub do tyłu bez zwalniania dźwigni blokady). Jeżeli fotel się przesu­wa, nie jest prawidłowo zablokowany.
43
Loading...
+ 619 hidden pages