Hyundai I40 2012 Owner's Manual [hu]

V
KEZELESI KEZIKONY
Kezelés Karbantartás Műszaki adatok
A Kezelési kézikönyvben található összes információ a kézikönyv kiadá­sának időpontjában érvényes jellemzőkön alapul. A Hyundai fenntartja magának a jogot, hogy termékeinek folyamatos fejlesztése érdekében előzetes bejelentés nélkül bármikor változtatásokat hajtson végre a gépkocsin.
Ez a kézikönyv valamennyi Hyundai modellre vonatkozóan is tartalmaz ismertetést és a kezelésükkel összefüggő tudni valókat, beleértve a széria, valamint a feláras extra felszereléseket is. Ily módon olyan felszerelésekre vonatkozó információkkal is találkozhat ebben a kézikönyvben, amelyek az Ön által vásárolt gépkocsiban nem találhatók meg.
Vegye figyelembe, hogy egyes modellek jobbkormányos változatban is készülnek. A jobbkormányos változatokra vonatkozó egyes műveletek magyarázata és illusztrációja tükörképe a kézikönyvben leírtaknak.
Ne hajtson végre semmilyen módosítást Hyundai gépkocsiján. A módosítások károsan befol yásolhat­ják Hyundai gépkocsija biztonságát, élettartamát és teljesítményét. A módosított vagy utólag beszerelt alkatrészek, részegységek által okozott következménykárokra nem vonatkozik a gyártómű garanciája. Bizonyos módosítások az adott ország Közlekedési Minisztériuma vagy más kormányintézménye által megállapított szabályok megszegését is jelentik.
FIGYELEM: A HYUNDAI GÉPKOCSIJÁN VÉGZETT MÓDOSÍTÁSOK.
Az Ön gépkocsijában elektronikus üzemanyag-befecskendezés és más elektronikus berendezések találhatók. Előfordulhat, hogy a helytelenül beszerelt, illetve beállított rádió adó-vevő va gy mobiltelefon megzavarja a gépkocsi elektronikus rendszereit. Ezért javasoljuk, hogy ilyen berendezések besze­relése esetén gondosan kövesse a készülék gyártój ának beszerelési útmutatóját, vagy kérje n tanácsot Hyundai márkakereskedőjétől.
RÁDIÓ ADÓ-VEVŐ VAGY MOBILTELEFON BESZERELÉSE .
E2
BIZTONSÁGI- ÉS A GÉPKOCSI KÁROSODÁSÁRA VONATKOZÓ .
FIGYELMEZTETÉSEK .
Ez a kézikönyv az információk egy részét „VIGYÁZAT” „FIGYELEM” és „MEGJEGYZÉS” címszavakkal jelölten tartalmazza.
Ezek jelentése a következő:
VIGYÁZAT
Az olyan helyzeteket jelöli, amelyeknél a figyelmeztetés figyelmen kívül hagyása az egészségre káros lehet, illetve súlyos testi sérülést vagy akár halálos kimenetelű balesetet okozhat. Tartsa be a „VIGYÁZAT” címmel megjelölt tanácsokat.
FIGYELEM
Az olyan helyzeteket jelöli, amelyeknél a felhívás figyelmen kívül hagyása a gépkocsi vagy tartozékainak sérülését, károsodását okozhatja. Tartsa be a „FIGYELEM” címmel megjelölt tanácsokat.
MEGJEGYZÉS
Az érdekes vagy hasznos információkat jelzi.
E3
ELŐSZÓ
Köszönjük Önnek, hogy a Hyundai-t választotta. Rendkívüli örömünkre szolgál, hogy Önt a Hyundai tulajdonosok egyre bővülő táborában üdvözölhetjük. Járműveink magas technikai és technológiai színvonalára igen büszkék vagyunk.
Ennek a Kezelési kézikönyvnek az a célja, hogy megismertesse Önt a gépkocsija helyes használatával, tulajdonságaival és működésével. Javasoljuk, hogy tanulmányozza át figyelmesen, ugyanis a könyvben található információk elengedhetetlenül fontosak a gépkocsi üzemeltetéséhez, valamint nagyban hozzájárulnak ahh oz, hogy a gépkocsi a legnagyobb megelégedésére szolgálja Önt.
A gyártómű ajánlása alapján lehetőség szerint minden karbantartás i és szerviz beavatkozást hivatalos Hyundai márkaszervizb en javasolt elvégeztetni, mivel csak a hivatalos Hyundai márkaszervizek rendelkeznek minden, a Hyundai járművek szakszerű karbantartásához, javításához szükséges eszközzel és szaktudással. A hivatalos márkaszerviz hálózaton kívül elvégzett karbantartások és javítások a gyártói garancia megszűnését eredményezhetik.
HYUNDAI MOTOR COMPANY
Megjegyzés: Mivel a gépkocsi esetleges későbbi tulajdonosainak is szüksége lehet az itt található infor mációkra, kérjük, hogy
a gépkocsi eladásakor adja át ezt a kézikönyvet az új tulajdonosnak. Köszönjük.
FIGYELEM
Súlyos motor- és hajtáslánc károsodást okozhat a Hyundai előírásainak nem megfelelő, gyenge minőségű üzem- és kenőanyagok használata. Mindig a Kezelési kézikönyv Műszaki adatok című fejezetének 8-4 oldalán ismertetett előírásoknak megfelelő, jó minőségű üzem- és kenőanyagokat használjon.
Copyright 2011 Hyundai Motor Company. Minden jog fen ntartva. A Hyundai Motor Company előzetes írásbeli engedélye nélkül tilos ezt a kézikönyvet vagy ennek egy részét bármilyen eszközzel megjelentetni, terjeszteni vagy sokszorosítani.
E4
Eredeti Hyundai alkatrészek
1. Mit jelent az, hogy eredeti Hyundai
alkatrészek? Az eredeti Hyundai alkat-
részek megegyeznek a Hyundai Motor Company által a jármű gyártásához használt alkatrészekkel. Ezeket az opti­mális biztonság, teljesítmény és meg­bízhatóság biztosítására fejlesztettük ki és teszteltük a vásárlóink részére.
2. Miért kell eredeti Hyundai alkatrészt
használni? Az eredeti Hyundai alkat-
részeket úgy terveztük meg és fej­lesztettük ki, hogy kielégítsék a szigorú gyártási követelményeket. Utángyártott, hamisított vagy bontott alkatrészekre nem vonatkozik a Hyundai új gépkocsi garancia vagy más Hyundai garancia.
A100A01L A100A02L A100A04L
Ezen túlmenően az utángyártott, hami­sított vagy bontott alkatrészek beszere­lése vagy meghibásodása által az ere­deti Hyundai alkatrészekben keletkező károkat, meghibásodásokat sem fedezi a Hyundai garanciája.
3. Miről ismerheti fel az eredeti Hyundai alkatrészeket?
Nézze meg az eredeti Hyundai alkat­rész logót a csomagoláson (lásd alább).
Az exportált eredeti Hyundai alkatré­szek csomagolásán az adatok csak angolul szerepelnek.
Az eredeti Hyundai alkatrészek és részegységek kizárólag a hivatalos Hyundai márkaszervizekben vásárol­hatók, illetve rendelhetők meg.
A100A03L
E5
Bevezetés Bepillantás a gépkocsiba A gépkocsi biztonsági berendezései A gépkocsi általános jellemzői A gépkocsi vezetése
TARTALOMJEGYZEK
Teendők szükséghelyzetben Karbantartás Műszaki adatok és vásárlói információk Tárgymutató
1 2 3 4 5 6 7 8
T
Bevezetés
1
A kezelési kézikönyv használata / 1-2 Üzemanyagra vonatkozó előírások / 1-2 A gépkocsi bejáratása / 1-5 Visszajelző lámpa szimbólumok a műszercsoportban / 1-6
Bevezetés
A KEZELÉSI KÉZIKÖNYV HASZNÁLATA
Ez a kezelési kézikönyv ahhoz kíván segítséget nyújtani, hogy gépkocsijának vezetése a lehető legtöbb örömet szerezze Önnek. A Kezelési kézikönyv sokféle módon tud segítséget nyújtani. Nyomatékosan javasoljuk az egész útmutató alapos áttanulmányozását. A halálos vagy súlyos sérülések elkerülése érdekében különösen figyelmesen olvassa el a kézikönyvben VIGYÁZAT és FIGYELEM megjegyzésekkel jelölt részeket.
A kézikönyvben a szöveges részeket ábrák egészítik ki annak érdekében, hogy a lehető legjobban elmagyarázzák Önnek, miként élvezheti gépkocsija használatát. A kézikönyv olvasása során megismerheti a gépkocsi jellemzőit és a fontos biztonsági információkat, valamint tanácsokat kap a különböző útviszonyok közötti vezetéshez.
A kézikönyv fő témáit a tartalomjegyzék ismerteti. Ha egy bizonyos terület érdek­li, vagy egy témakört keres, használja a tárgymutatót, amely a kézikönyv összes információjának listáját betűrendben tartalmazza.
Fejezetek: Ez a kézikönyv nyolc feje­zetet tartalmaz, valamint a tárgymutatót. Mindegyik fejezet egy rövid tartalom­jegyzékkel kezdődik, így Ön egy pillanat alatt eldöntheti, hogy ez a fejezet tartal­mazza-e az Ön által keresett informáci­ókat.
A kézikönyvben számos VIGYÁZAT, FIGYELEM és MEGJEGYZÉS jelzésű információt talál. Ezek az Ön személyes biztonságának növelése érdekében készültek. A VIGYÁZAT, FIGYELEM és MEGJEGYZÉS jelzésű részeket gondo­san olvassa el, és tartsa be az ezekben ismertetett ÖSSZES eljárást és javas­latot.
VIGYÁZAT
A VIGYÁZAT olyan helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmuta­tások figyelmen kívül hagyása esetén az egészségre káros lehet, illetve súlyos vagy halálos sérü­léseket okozhat.
FIGYELEM
A FIGYELEM olyan helyzetre hívja fel a figyelmet, amely az útmutatá­sok figyelmen kívül hagyása esetén a jármű károsodását okozhatja.
MEGJEGYZÉS
A MEGJEGYZÉS érdekes vagy hasz­nos információkat tartalmaz.
1 2
ÜZEMANYAGRA VONATKOZÓ ELŐÍRÁSOK
Benzinmotor
Ólommentes benzin
Európa
A gépkocsi optimális teljesítménye érdekében olyan ólommentes benzin használata ajánlott, amely megfelel az EN 228 szabványnak, és eléri vagy meghaladja a 95-ös oktánszám (RON ­Research Octane Number)/91 AKI (Anti Knock Index - kopogás index) értékeket. Használható 91-94 oktánszámú (RON)/ 87-90 kopogás indexű (AKI) ólommen­tes benzin, azonban ez a gépkocsi teljesítményének kismértékű csökkené­sét eredményezheti.
FIGYELEM
SOHA NE HASZNÁLJON ÓLOM­TARTALMÚ BENZINT. Az ólmozott benzin használata káros a kata­lizátorra, és javíthatatlanul károsítja a motorvezérlő rendszer részét ké­pező lambda-szondát, valamint ne­gatívan befolyásolja a károsanyag kibocsátást. Soha ne használjon olyan üzemanyagba keverhető üzemanyag-ellátó rendszer tisztító adalékot, amelyet a Hyundai nem ja­vasol. (Kérje egy hivatalos HYUN­DAI márkaszerviz tanácsát a rész­letekkel kapcsolatban.)
VIGYÁZAT
• Ne folytassa az üzemanyaggal
való feltöltést, ha a töltőpisztoly automatikusan kikapcsol.
• Mindig ellenőrizze a tanksapka
biztonságosan meghúzását, hogy megelőzze az üzemanyag kifo­lyását egy baleset bekövetkezé­sekor.
Ólmozott benzin (bizonyos típusok esetében)
Néhány országban a gépkocsi ólmozott benzinnel történő használatát is enge­délyezik. Amennyiben ólmozott benzint kíván használni, érdeklődje meg egy hivatalos HYUNDAI márkakereskedőtől, hogy a gépkocsiban használható-e ól­mozott benzin.
Az ólmozott benzin oktán számozása megegyezik az ólommentes benzinével.
Alkohol és metanol tartalmú benzin
A gasoholt, amely benzin és etanol (etil­alkohol) keveréke, és a metanolt (amely faszeszként is ismert) tartalmazó benzint és gasoholt ólommentes vagy ólmozott benzinnel együtt vagy ahelyett forgal­mazzák.
Bevezetés
Ne használjon olyan gasohol üzema­nyagot, amely 10%-nál több etanolt tartalmaz, és soha ne használjon olyan benzint vagy gasoholt, amely akármilyen kis mennyiségű metanolt tartalmaz. Ezek az üzemanyagok vezethetőségi problémákat okozhatnak, és károsíthat­ják az üzemanyag-ellátó rendszert. Hagyja abba a gasohol üzemanyag használatát, ha bármi rendellenességet tapasztal a motor működésében.
A gépkocsi vagy a motor bármilyen károsodása vagy teljesítménycsökkené­se nem tartozik a gyártó garanciális kötelezettségei közé, ha az alábbi üzemanyagok bármelyikét használja:
1. Olyan gasohol üzemanyag, amely 10%-nál több etanolt tartalmaz.
2. Metanolt tartalmazó benzin vagy gasohol.
3. Ólmozott benzin vagy ólmozott gasohol.
FIGYELEM
Soha ne használjon metanolt tartal­mazó gasoholt. Hagyja abba az olyan gasohol üzemanyag haszná­latát, amely rontja a vezethetőséget.
1 3
Bevezetés
MTBE (metil-tercier-butil-éter) használata
A HYUNDAI azt tanácsolja, hogy ne használjon olyan üzemanyagot gépko­csijához, amelynek térfogat-százalékos MTBE (metil-tercier-butil-éter) tartalma több mint 15% (oxigén tömegaránya 2,7% feletti).
Az olyan üzemanyag, amelynek térfo­gat-százalékban mérve 15%-nál maga­sabb (oxigén tömegaránya 2,7% feletti) az MTBE (metil-tercier-butil-éter) tartal­ma, csökkentheti a jármű teljesítményét, gőzbuborék-képződést vagy nehéz mo­torindítást okozhat.
FIGYELEM
Az Ön gépkocsijának garanciája nem vonatkozik az üzemanyag-ellá­tó rendszert ért károkra és a motor teljesítményének csökkenésével já­ró problémákra, ha olyan üzema­nyagot használ gépkocsijához, amelynek térfogat-százalékban mért MTBE tartalma több mint 15% (oxi­gén tömegaránya 2,7%-nál több).
Soha ne használjon metanolt
Metanol (faszesz) tartalmú üzemanya­gok nem használhatók a járművében. Ez az üzemanyagtípus csökkentheti a jár-
1 4
mű teljesítményét, és károsíthatja az üzemanyag-ellátó rendszer egységeit.
Üzemanyag-adalékok
A HYUNDAI azt ajánlja, hogy olyan jó minőségű üzemanyagot használjon, amely megfelel az európai (EN228) vagy azzal egyenértékű üzemanyag szab­ványoknak.
Abban az esetben, ha az ügyfelek rend­szeresen alacsony minőségű üzema­nyagot használnak, beleértve az üzem­anyag-adalékokat is, és indítási problé­mákkal, illetve egyenetlenül járó motor­ral szembesülnek, 15000 km-enként töltsenek egy flakon üzemanyag-adalé­kot az üzemanyagtartályba. Az adalékok a hivatalos HYUNDAI márkaszervizek­ben vásárolhatók meg, ahol tájékozta­tást adnak azok használatával kapcso­latban. Ne keverje egyéb adalékokkal.
A gépkocsi használata külföldön
Ha gépkocsijával külföldre utazik, ügyel­jen a következőkre:
• Tartsa be a regisztrációra és a bizto­sításokra vonatkozó előírásokat.
• Érdeklődjön, hogy a gépkocsijához megfelelő üzemanyag kapható-e.
Dízelmotor
Gázolaj
A dízelmotor csak a kereskedelemben kapható, az EN 590 szabványnak megfelelő gázolajjal üzemeltethető. (EN: „European Norm” = európai szabvány). Ne használjon tengeri hajókhoz készült gázolajat, fűtőolajat vagy olyan üzem­anyag-adalékokat, amelyek nincsenek bevizsgálva, mivel ezek megnövelik a motor kopását, és a motor, valamint az üzemanyag-ellátó rendszer károsodását okozzák. A jóváhagyás nélküli üzem­anyagok és/vagy üzemanyag-adalékok használata a gépkocsira vonatkozó ga­rancia megszűnésével jár.
A gépkocsijába olyan gázolajat töltsön, amelynek cetánszáma 51 fölötti. Ha többféle gázolaj kapható, akkor ügyeljen arra, hogy a hőmérsékleti viszonyoknak megfelelően téli vagy nyári gázolajat használjon.
• -5 °C felett ... Nyári gázolajat.
• -5 °C alatt ... Téli gázolajat. Mindig gondosan ellenőrizze, hogy ele-
gendő üzemanyag van-e a tartályban: Ha a motor az üzemanyag hiánya miatt áll le, az üzemanyag-ellátó rendszert tel­jes mértékben légteleníteni kell az újra­indítás érdekében.
Bevezetés
FIGYELEM
A tartályba egyáltalán ne töltsön benzint vagy vizet. Ha ez bekö­vetkezik, akkor le kell ereszteni a tartály tartalmát, és légteleníteni kell a rendszert. Ezzel elkerülhető az üzemanyag-ellátó szivattyú meg­szorulása és a motor károsodása.
FIGYELEM - Gázolaj
(DPF-fel szerelt változatoknál)
DPF rendszerrel szerelt gépkocsik esetében részecskeszűrős dízel gépjárművekhez előírt minőségű motorikus gázolajat kell használni.
Amennyiben magas kéntartalmú (50 ppm kéntartalom fölötti) gázolajat és jóváhagyás nélküli adalékokat használ, az a DPF rendszer káro­sodását és fehér füst kibocsátását okozhatja.
Biodízel
A kereskedelemben kapható olyan dízel üzemanyag, amely 7%-nál kevesebb bio­dízelt tartalmaz, és általában „B7 dízel” néven kerül forgalomba. Ezt akkor lehet a gépkocsiban használni, ha a biodízel megfelel az EN 14214 vagy ezzel egyen­értékű szabványnak. (EN: „European Norm” = európai szabvány). A 7%-ot meg­haladó biodízelek, a repce metil-észterből (RME), zsírsav metil-észterből (FAME), növényi olaj metil-észterből (VME) stb. előállított biodízelek vagy a gázolaj és bio­dízel keverékek használata a motor foko­zott kopását és az üzemanyag-ellátó rend­szer károsodását okozza. A nem megfelelő üzemanyagok használata miatt elvég­zendő javítás vagy a kopott alkatrészek cseréje nem tartozik a gyártó által nyújtott garancia hatálya alá.
FIGYELEM
• Soha ne használjon olyan dízel üzemanyagot, B7 biodízelt vagy egyebet, amely nem felel meg az érvényes kőolajipari szabványok­nak.
• Soha ne használjon olyan üzema­nyag-adalékot vagy kezelési eljá­rást, amelyet a gépkocsi gyártója nem javasol, vagy használatát nem hagyta jóvá.
A GÉPKOCSI BEJÁRATÁSA
Nincs szükség speciális bejáratási időszakra. Az első 1000 kilométer alatt az alábbi néhány egyszerű óvatossági előírás betartásával megnövelheti a motor teljesítményét, gazdaságosságát és a gépkocsi élettartamát:
• Ne pörgesse túl a motort.
• Haladás közben tartsa a motor fordulatszámát 2000 és 4000 for­dulat/perc közötti értéken.
• Ne haladjon hosszú időn keresztül azonos sebességen, legyen ez akár alacsony vagy magas sebesség. A motor fordulatszámának változtatása nagyon fontos a motor jól végrehajtott bejáratása érdekében.
• Veszélyhelyzetek kivételével kerülje az erős fékezéseket, hogy a fék- berendezés alkatrészei megfelelően illeszkedjenek egymáshoz.
• Ne járassa a motort alapjáraton 3 percnél hosszabb ideig egyhuzamban.
• Az első 2000 kilométer megtétele alatt ne vontasson utánfutót.
1 5
)
j
j
)
gy
)
Bevezetés
VISSZAJELZŐ LÁMPA SZIMBÓLUMOK A MŰSZERCSOPORTBAN
Biztonsági öv figyelmeztető lámpa
AFLS
Légzsák figyelmeztető lámpa Első ködfényszóró visszajelző lámpa*
Indításgátló figyelmeztető lámpa Hátsó ködlámpa visszajelző lámpa*
Nyitott ajtóra figyelmeztető lámpa
Nyitott csomagtérajtóra figyelmeztető lámpa
Alacsony üzemanyagszintre figyelmeztető lámpa
Elektronikus szervokormány (Electronic power steering - EPS) rendszer fi
Irányjelző visszajelző lámpa
elmeztető lámpa
SPORT
Helyzetjelző világítás visszajelző lámpa
Tompított fényszóró visszajelző lámpa*
Távolsági fényszóró visszajelző lámpa
Adaptív első fényszóró rendszer (Adaptive Front Lighting System ­AFLS) hibajelző lámpa*
Alacsony ablakmosó folyadék szintre figyelmeztető lámpa
Jeges útra figyelmeztető lámpa*
Manuális sebességváltó fokozatváltás jelző
Fokozatváltási mód kijelző
Sport vezetési üzemmód visszajelző lámpa*
Rögzítőfék és fékfolyadék figyelmeztető lámpa
Elektromos rögzítőfék (Electric
EPB
parking brake - EPB) hibajelző lámpa
AUTO
AUTO HOLD visszajelző lámpa*
HOLD
ABS figyelmeztető lámpa Elektronikus menetstabilizáló
rendszer (Electronic Stability Program
- ESP
visszajelző lámpa Elektronikus menetstabilizáló rendszer (ESP) kikapcsolását (OFF) vissza
elző lámpa AUTO STOP visszajelző az ISG
rendszerhez*
Sávelhagyást megelőző rendszer (Lane Keeping Assistant System ­LKAS
Alacsony gumiabroncs légnyomás jelző* / TPMS hibajelző lámpa*
Motorolajnyomás figyelmeztető lámpa
Cruise control (automata sebességtartó berendezés) vissza
elző lámpa* Cruise SET (automata se­bességtartó berendezés be­állítás
visszajelző lámpa* Sebességhatár visszajelző
lámpa*
visszajelző lámpa*
Motorolajszint figyelmeztető lámpa*
1 6
r
Hibajelző lámpa
Motor hűtőfolyadék-hőmérséklet figyelmeztető lámpa
Izzítás visszajelző lámpa (kizárólag dízelmotoroknál)
Víz az üzemanyagszűrőben figyelmeztető lámpa (kizárólag dízelmoto
Akkumulátortöltő rendszer figyelmeztető lámpa
120
Sebességtúllépésre figyelmeztető
km/h
lámpa*
* egyes változatoknál
További részletek a 4. fejezetben, a „Műszercsoport” című részben találhatók.
oknál)
Bevezetés
1 7
Bevezetés
1 8
Bepillantás a gépkocsiba
A gépkocsi utasterének áttekintése / 2-2 Ismerkedés a műszerfallal / 2-4 Motortér / 2-5
2
Bepillantás a gépkocsiba
ISMERKEDÉS A MŰSZERFALLAL
Balkormányos változatok
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
OVF021002
2 2
1. Ülésfűtés/ülésszellőztetés gombok*.............................3-10/3-11
2. Első utas biztonsági öv figyelmeztető lámpa*.......................3-19
3. Utas oldali első légzsák BE/KI visszajelző*..........................3-44
4. Vezető oldali első légzsák .................................................... 3-48
5. Vezető oldali térdlégzsák* .................................................... 3-48
6. Utas oldali első légzsák*.......................................................3-48
7. Központi ajtózár záró-/nyitógomb......................................... 4-16
8. Motoros működtetésű csomagtérajtót nyitó gomb*............... 4-21
9. Kürt.......................................................................................4-43
10. Műszercsoport......................................................................4-48
11. LCD kijelző nyomógomb....................................................... 4-53
12. Trip nyomógomb................................................................... 4-53
13. Parkolást segítő rendszer nyomógomb*............................... 4-79
14. Parkolást segítő intelligens rendszer nyomógomb*.............. 4-88
15. Elakadásjelző kapcsoló ........................................................ 4-95
Bepillantás a gépkocsiba
16. Légkondicionáló berendezés .................................... 4-112/4-121
17. Középkonzol tárolórekesz................................................... 4-136
18. Biztosítéktábla..................................................................... 4-136
19. Pohártartó/hamutartó*............................................... 4-141/4-140
20. Elektromos csatlakozóaljzat/Szivargyújtó* ...............4-142/4-140
21. Audió rendszer kezelőszervek a kormánykeréken*............4-154
22. AUX, USB és iPod..............................................................4-143
23. Audió/AVN rendszer .. 4-158, 4-181/Különálló Kezelési útmutató
24. Bluetooth telefon kezelőszervek*..............................4-175,4-196
25. Gyújtáskapcsoló vagy motorindító/-leállító gomb .............5-4/5-8
26. Elektromos rögzítőfék (Electric parking brake - EPB)
kapcsoló................................................................................5-31
27. Auto hold (automatikus rögzítőfék) kapcsoló* ......................5-36
28. ESP (Electronic Stability Program - Elektronikus
menetstabilizáló rendszer) nyomógomb...............................5-41
29. Automata sebességtartó berendezés (cruise control) kapcsoló*/sebességhatárra figyelmeztető rendszer
kapcsoló* ......................................................................5-48/5-53
30. Sport vezetési üzemmód nyomógomb*................................5-26
* egyes változatoknál
2 3
Bepillantás a gépkocsiba
A GÉPKOCSI UTASTERÉNEK ÁTTEKINTÉSE
Balkormányos változatok
A tényleges kialakítás az ábrázolttól eltérő lehet.
1. Ülés..................................................... 3-2
2. Belső ajtókilincs................................. 4-16
3. Elektromos ablak kapcsoló................4-26
4. Elektromos ablakmozgatást letiltó
kapcsoló............................................ 4-29
5. Motorháztető nyitókar........................ 4-30
6. Üléshelyzet memóriás vezetőülés
kapcsoló*........................................... 4-39
7. Kormánykerék................................... 4-41
8. Állítható magasságú és tengelyirányú
helyzetű kormánykerék állítókar........ 4-42
9. Kormánykerék fűtés kapcsoló*.......... 4-42
10. Külső visszapillantó tükör
kezelőszerv ....................................... 4-46
11. Külső visszapillantó tükör behajtás*.. 4-47
12. Világítás-, irányjelző kapcsoló. 4-97/4-100
13. Ablaktörlő és -mosó......................... 4-104
14. Fényszórómagasság-állító
berendezés*.................................... 4-102
15. Műszerfal megvilágítás fényerő-
szabályozó rendszer ......................... 4-49
16. ISG OFF (Idle stop and go - alapjárati leállító és beindító) rendszer kikapcsoló
gomb*................................................ 5-14
17. Manuális sebességváltó kar/automata
sebességváltó kar ..................... 5-19/5-22
18. Biztosítéktábla ................................... 7-63
* egyes változatoknál
OVF021001
2 4
MOTORTÉR
■ Benzinmotor (1.6L)
Benzinmotor (2.0L)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
Bepillantás a gépkocsiba
1. Motorolajszint-mérő pálca.............. 7-35
2. Motorolaj-betöltő nyílás sapka ....... 7-35
3. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály..... 7-37
4. Hűtősapka...................................... 7-38
5. Fék és tengelykapcsoló*
folyadéktartály................................ 7-39
6. Szélvédőmosó folyadéktartály ....... 7-40
7. Levegőszűrő................................... 7-42
8. Akkumulátor pozitív pólus.............. 7-49
9. Akkumulátor negatív pólus............. 7-65
10. Biztosítéktábla................................ 7-64
*: egyes változatoknál
OVF071002/OVF071001
2 5
Bepillantás a gépkocsiba
■ Dízelmotor (1.7L)
A jármű tényleges motortere az ábrázolttól eltérő lehet.
2 6
1. Motorolajszint-mérő pálca.............. 7-35
2. Motorolaj-betöltő nyílás sapka ....... 7-35
3. Hűtőfolyadék kiegyenlítő tartály..... 7-37
4. Hűtősapka...................................... 7-38
5. Fék és tengelykapcsoló*
folyadéktartály................................ 7-39
6. Szélvédőmosó folyadéktartály ....... 7-40
7. Üzemanyagszűrő ........................... 7-41
8. Levegőszűrő................................... 7-42
9. Akkumulátor pozitív pólus .............. 7-49
10. Akkumulátor negatív pólus............. 7-65
11. Biztosítéktábla................................ 7-64
*: egyes változatoknál
OVF071003
Ülés / 3-2 Biztonsági övek / 3-18 Gyermekbiztonsági rendszer / 3-29 Légzsák - passzív biztonsági rendszer / 3-40
A gépkocsi biztonsági berendezései
3
A gépkocsi biztonsági berendezései
ÜLÉS
OVF031001
Első ülés
(1) Előre/hátra (2) Ülés háttámla dőlésszögének
állítása (3) Ülőlap magasságának állítása* (4) Gerinctámasz (5) Ülésfűtés*/ Ülésfűtés ülésszellőztetéssel* (6) Fejtámla
Hátsó ülés
(7) Háttámla lehajtása (8) Fejtámla (9) Kartámasz (10) Ülésfűtés*
*: egyes változatoknál
3 2
A gépkocsi biztonsági berendezései
VIGYÁZAT - Rögzítetlen
tárgyak
A vezetőülés előtt, a padlón rögzí­tetlenül elhelyezett tárgyak igen ve­szélyesek lehetnek, mert elmozdu­lásukkor zavarhatják a pedálok mű- ködtetését, és balesetet okozhat­nak. Ne helyezzen semmit az első ülések alá.
VIGYÁZAT - Az ülés hát-
támla függőlegesre állítása
Az ülés háttámlájának függőlegesre állítása közben tartsa meg a hát­támlát, lassan eressze vissza, és ügyeljen arra, nehogy valaki a támla közelében legyen. Ha a háttámla visszaállításakor nem fogja meg a háttámlát, akkor előfordulhat, hogy a háttámla előrecsapódik, és sérü­léseket okoz az előtte tartózkodó személynek.
VIGYÁZAT - A vezető
felelőssége a jobb első ülésen ülő utasért
Ha valaki úgy utazik a jobb első ülésen, hogy a háttámla hátra van döntve, az baleset esetén súlyos vagy halálos sérüléshez vezethet. Ha baleset esetén az ülés háttámlá­ja hátra van döntve, az utas csípője átcsúszhat az öv alsó része alatt, ami komoly erőhatást fejt ki a védtelen hasfalra. Ez súlyos vagy halálos belső sérüléseket okozhat. A vezetőnek fel kell hívnia a jobb első ülésen ülő utas figyelmét arra, hogy a gépkocsi haladása közben tartsa a háttámlát függőleges hely­zetben.
VIGYÁZAT
Ne használjon az ülésen olyan párnát, amely csökkenti az ülés és az utas közötti súrlódást. Az utas csípője egy baleset vagy hirtelen fékezés során átcsúszhat a bizton­sági öv alsó ága alatt. Súlyos vagy halálos belső sérüléseket okozhat az, hogy a biztonsági öv nem tudja szabályosan ellátni feladatát.
VIGYÁZAT - Vezetőülés
• Menet közben soha ne állítson az ülés helyzetén. Emiatt elveszítheti járműve feletti uralmát, és halálos vagy súlyos sérüléssel, illetve anya­gi kárral járó balesetet okozhat.
• Ne legyen semmi az ülés közelében, ami akadályozhatja az ülés megfele­lő beállítását. Ha a háttámla mögött tárgyakat helyez el, vagy egyéb mó­don akadályozza a háttámla megfe­lelő rögzítését, hirtelen fékezés vagy ütközés esetén súlyos vagy halálos sérülések keletkezhetnek.
• Mindig úgy vezessen, hogy a hát­támlát függőlegeshez közeli hely­zetbe állítja, és a csípőövet kényel­mesen és alacsonyan a csípőjén vezeti át. Ez a legjobb helyzet annak érdekében, hogy az öv egy baleset bekövetkezésekor minél nagyobb védelmet nyújtson.
• A légzsák okozta lehetséges sérü­lések elkerülése érdekében mindig üljön olyan távol a kormánykeréktől, amilyen távolság még biztosítja a gépkocsi kényelmes és biztonságos irányítását. Ajánlatos úgy ülni a kormánykerék mögött, hogy az legalább 250 mm távolságra legyen a mellkasától.
3 3
A gépkocsi biztonsági berendezései
VIGYÁZAT - Hátsó ülések
háttámlája
• A hátsó ülés háttámláját biztonsá­gosan be kell akasztani. Ellenkező esetben, hirtelen fékezés vagy ütközés esetén az utasok és tárgyak előreeshetnek, ami súlyos vagy halálos sérüléshez vezethet.
• A poggyászt és az egyéb csoma­gokat le kell fektetni a csomag­térben. A nagy, nehéz tárgyakat, illetve az egymásra halmozott cso­magokat rögzíteni kell. Semmilyen körülmények között se helyezze a csomagokat a hátsó ülés támlájá­nál magasabbra. Ezeknek a figyel­meztetéseknek a figyelmen kívül hagyása hirtelen fékezés, ütközés vagy borulás esetén súlyos vagy halálos sérüléshez vezethet.
• Az utasoknak nem szabad a cso­magtérben vagy a lehajtott ülés háttámláján utazniuk. Menet köz­ben az összes utasnak megfe­lelően helyet kell foglalnia az ülésekben, és használnia kell a biztonsági övet.
(folytatás)
(folytatás)
• Amikor visszaállítja az ülés tám­láját függőleges helyzetbe, a támla előre- és hátramozdításával győ- ződjön meg annak biztonságos rögzüléséről.
VIGYÁZAT
Az ülések beállítását követően az ülések előre-hátra történő, a kiol­dókar használata nélküli mozgatá­sával mindig ellenőrizze, hogy azok megfelelően rögzítve vannak-e. A vezetőülés hirtelen vagy váratlan mozgása a jármű feletti uralom elvesztését okozhatja, ami baleset­hez vezethet.
VIGYÁZAT
• Rendkívüli óvatossággal járjon el, hogy elkerülje a kezeinek vagy egyéb tárgyaknak az ülés szerke­zetébe való becsípődését.
• Ne helyezzen öngyújtót a padlóra vagy az ülésre. Az ülés mozgatá­sakor gáz áramolhat ki az öngyúj­tóból, ami tüzet okozhat.
3 4
A gépkocsi biztonsági berendezései
OVF031002
Első ülés
Manuális beállítás
Állítás előre és hátra
Az ülés előre- és hátraállításának módja:
1. Húzza felfelé és tartsa ebben a hely­zetben a hosszirányú állítás kioldó­kart.
2. Csúsztassa az ülést a kívánt hely­zetbe.
3 Eressze el a kart, és ellenőrizze, hogy
az ülés megfelelően rögzült-e.
A beállítást elindulás előtt hajtsa végre, és az ülés kioldókar használata nélküli előre-hátra történő mozgatásával mindig ellenőrizze, hogy megfelelően rögzült-e a kívánt helyzetben. Ha az ülés elmoz­dul, akkor nem rögzült megfelelően.
OVF031003
Ülés háttámla dőlésszögének beállítása A támla hátradöntése:
1. Dőljön kissé előre, és emelje fel az ülés külső részén található dőlésszög- állítókart.
2. Óvatosan dőljön vissza az ülésre, és állítsa be az ülés háttámla dőlését a kívánt pozícióba.
3 Engedje el a kart, és ellenőrizze, hogy
az üléstámla megfelelően rögzült-e. (Az állítókarnak az eredeti helyzetébe KELL visszatérnie a biztos rögzülés­hez.)
OVF031004
Üléspárna magasságának állítása (egyes változatoknál)
Az üléspárna magasságának beállításá­hoz mozdítsa felfelé vagy lefelé az ülésmagasság-állítókart.
• A magasság csökkentéséhez nyomja lefelé a kart több alkalommal.
• A magasság növeléséhez húzza felfe­lé a kart több alkalommal.
3 5
A gépkocsi biztonsági berendezései
Automatikus állítás (egyes változatoknál)
Az első ülés az üléspárna külső oldalán található kezelőgombok használatával állítható be. Mielőtt elindítaná a gép­kocsit, úgy állítsa be az ülést, hogy könnyen elérje a kormányt, a pedálokat és műszerfalon található kapcsolókat.
VIGYÁZAT
Az elektromos mozgatású üléseket kikapcsolt gyújtással is lehet állíta­ni.
Ezért soha ne hagyjon felügyelet nélkül gyermekeket a gépkocsiban.
FIGYELEM
• Az ülést egy elektromos motor mozgatja. Miután befejezte az ülés beállítását, ne működtesse azt tovább. Az ülés túl sokáig tartó működtetése károsíthatja az elektromos berendezést.
• Működés közben az elektromos ülésmozgatás sok energiát fo­gyaszt. Az akkumulátor szükség­telen lemerülésének megelőzése érdekében ne használja az elekt­romos ülésállítást a szükségesnél tovább, miközben a motor nem jár.
• Egyszerre ne használjon kettő vagy több ülésállító gombot. Ez az ülést mozgató motor vagy az elektromos berendezés meghibá­sodásához vezethet.
OVF031005
Állítás előre és hátra
1. A kezelőgomb előre- vagy hátranyo­másával állítsa be az ülést a kívánt pozícióba.
2. Amint az ülés a kívánt pozíciót elérte, engedje el a gombot.
3 6
A gépkocsi biztonsági berendezései
Ülés háttámla dőlésszögének beállítása
OVF031006
1. A kezelőgomb előre- vagy hátranyo­másával állítsa be az üléstámlát a kívánt dőlésszögbe.
2. Amint az ülés a kívánt pozíciót elérte, engedje el a gombot.
OVF031007
Üléspárna magasságának állítása (egyes változatoknál)
1. A kezelőgomb első részének felhúzá­sával felemelhető vagy lenyomásával leereszthető az üléspárna első része. A kezelőgomb hátsó részének felhú­zásával felemelhető vagy lenyomá­sával leereszthető az üléspárna hátsó része.
2. Amint az ülés a kívánt pozíciót elérte, engedje el a gombot.
OVF031008
Gerinctámasz (egyes változatoknál) A deréktámasz az ülés oldalán található
deréktámasz-állító kapcsoló megnyomá­sával állítható be.
1. A kapcsoló első részének megnyo­másával növelhető, illetve hátsó ré­szének megnyomásával csökkenthető a deréktámasz mérete.
2. Amint a kívánt pozíciót elérte, engedje el a gombot.
3 7
A gépkocsi biztonsági berendezései
OPA039052
Fejtámla
A vezetőülés és az első utasülés a benne ülők biztonsága és kényelme érdekében fejtámlával rendelkezik.
A fejtámla nem csupán a vezető, illetve az első utas kényelmét szolgálja, hanem a fej és a nyak védelmét is növeli ütkö­zés esetén.
VIGYÁZAT
• A maximális védőhatás érdekében a fejtámlát úgy állítsa be, hogy annak közepe egy vonalba essen az ülésen helyet foglaló szemma­gasságával. Általában az emberek fejének tömegközéppontja szem­magasságban van. A fejtámlát úgy állítsa be, hogy olyan közel legyen a fejéhez, amennyire csak lehet­séges. Ezért ne használjon olyan párnát, amely távol tartja a testet a háttámlától.
• Ne használja a gépkocsit fejtámlák nélkül, mert ez egy baleset bekö­vetkezésekor súlyos sérülésekhez vezethet. A jól beállított fejtámla komoly védelmet nyújthat a nyaksérülések ellen.
• Ne állítsa a vezetőülés fejtámla magasságát, miközben a gépkocsi mozgásban van.
OVF031009
Állítás előre és hátra
A fejtámla előrefelé 4 különböző pozí­cióba állítható a fejtámla kívánt helyzetig történő előrehúzásával. A leghátsó hely­zetbe állításhoz teljesen húzza előre, majd engedje el a fejtámlát. A fejtámlát úgy állítsa be, hogy megfelelően tá­massza meg a fejet és a nyakat.
3 8
Loading...
+ 496 hidden pages