Harman kardon DVD 5 User Manual [fi]

Page 1
250 Crossways Park Drive,Woodbury, New York 11797 www.harmankardon.com Harman Consumer International: 2, route de Tours, 72500 Château-du-Loir,France
© 2000 Harman Kardon, Incorporated Part #J9020000300X
Page 2
DVD5 Viiden levyn DVD-vaihtaja
/
RESUME
TITLE
RANDOM
CHAPTER
REPEAT
TRACK
1ALL
HOUR
DISC
A – B
MIN
PROG. INTRO
SEC
DVD
CD
—±‚
1
2
3
4
5
DISC
Power for the Digital Revolution™
®
Page 3
2 SISÄLLYS
2 Sisällys 3 Johdanto 4 Turvallisuusohjeita 5 Levyjen yhteensopivuus ja termejä 6 Etulevyn säätimet 7 Etulevyn informaationäyttö 8 Takalevyn liitännät
9 Kauko-ohjaimen toiminnot 11 Asennus ja kytkennät 11 Stereotelevisioon ja stereo- tai ProLogic -
viritinvahvistimeen/vahvistimeen
12 Dolby Digital/DTS -viritinvahvistimeen/
vahvistimeen
13 Scart-liitännöillä varustettuun televisioon 14 Kauko-ohjain ja kuulokkeet 14 Paristojen asennus 14 Kauko-ohjaimen toimintasäde 14 Kuulokkeiden liittäminen 15 Digitaalitoiston liitännät 15 Dolby Digital ja DTS-äänestä 16 Toiston perusteet 16 Perustoisto 16 Toistotoiminnot 17 Järjestelmän asetukset 17 Asetusvalikko 17 Toiston kieli 18 Tekstityksen kieli 18 Valikkokieli 19 Ikärajoitus 20 Salasana 22 Kuvasuhde 22 Dynaaminen alue 23 Digitaaliääniliitännät 24 DVD-toisto 24 Kuvaruudun työkalurivin käyttö 24 Nimikkeen valitseminen 24 Kappaleen valitseminen 25 Toiston kielen tai kappaleen vaihtaminen 25 Tekstityksen kielen vaihtaminen 25 Kuvakulman vaihtaminen 26 Kirjanmerkit 26 Merkittyyn kohtaukseen siirtyminen 26 Kirjanmerkkien poistaminen 27 DVD-levyjen ohjelmoitu toisto 27 Jatkuva toisto 27 Valinnan A-B jatkuva toisto 27 Satunnaistoisto 28 Ohjelmoitu toisto 29 CD-levyjen toistaminen 29 Levyjen yhteensopivuus 29 Audio CD -levyn lataus ja toisto 29 Audio CD -levyjen toistotoiminnot 29 Työkalurivin käyttö 30 Kappaleen valitseminen 30 Esittelytoisto 30 Kirjanmerkit 30 Aikanäytön valitseminen 31 CD-levyjen ohjelmoitu toisto 31 Jatkuva toisto 31 Satunnaistoisto 32 Ohjelmoitu toisto 33 DVD-kielikoodit 34 Vianetsintäkaavio 35 Tekniset tiedot
Sisällys
HUOMAUTUS: Tämä soitin on suunniteltu ja
valmistettu käyttäen hyväksi useimmille DVD­levyille koodattua alueinformaatiota (Region Management Information). Soittimella voi
toistaa vain sellaisia DVD-levyjä, joille on koo­dattu aluekoodi 2 tai joilla ei ole aluekoodi­informaatiota. DVD 5-soitin ei toista levyä, jos levylle on koodattu jokin muu kuin aluekoodi 2.
Vakuutus standardien täyttämisestä
Me, Harman Consumer International
2, route de Tours 72500 Château-du-Loir, FRANCE
vakuutamme omalla vastuullamme,että tässä omistajan käsikirjassa kuvattu tuote on näiden teknisten standardien mukainen:
EN 60 065:1993
EN 55 013/A12/8.1994
EN 55 020/12.1994
EN 61000-3-2/4.1995
EN 61000-3-3/1.1995
Carsten Olesen
Harman Kardon Europe
04/00
2
Page 4
JOHDANTO 3
Johdanto
Kiitos siitä, että valitsit Harman Kardon DVD 5 ­soittimen. DVD 5 on monipuolinen viiden levyn DVD-vaihtaja, jolla voit toistaa sekä DVD- että Audio CD -levyjä. Jotta saisit kaiken irti DVD­tekniikan eduista, DVD 5 -soitin on varustettu alan uusimmalla tekniikalla. Näitä ovat mm. edistykselliset 10-bittiset video-D/A-muuntimet ja RGB-videolähdöt. Harman Kardon ei ole luopunut perinteistään valmistaa huippulaatuisia toistolaitteita digitaaliaikaan siirtyessään. Audiofiilitasoiset AKM D/A-muuntimet varmistavat, että äänenlaatu on yhtä täydellinen kuin videokuvakin. Laite on luonnollisesti varustettu koaksiaalisilla ja optisilla digitaalilähdöllä A/V-viritinvahvistimien tai monikanavadekoodereiden liittämistä varten, jotta saisit kaiken irti Dolby Digital* ja DTS
®
­ääniraidoista. DVD 5 on myös huippuluokan Audio CD -soitin, jonka toisto kestää vertailun markkinoiden hienoimpien soittimien kanssa, ja tarjoaa samalla viiden levyn CD-vaihtajan käyttömukavuuden.
Monipuolisilla toiminnoilla ohjelmoit vaikka koko illan tarjonnan. DVD-levyjen toistoa helpottavat selkeät kuvaruutuvalikot ja
-kuvakkeet, joiden avulla kielen, ääniraidan, tekstityksen ja kuvasuhteen vaihtaminen on todella yksinkertaista. Ikärajoitustoiminnon avulla voit määritellä mitä levyjä perheen nuoremmat jäsenet voivat katsella.
Vaikka DVD-soittimet ovat nykyisin myydyimpiä kuluttajaelektroniikkatuotteita, tämä saattaa olla ensimmäinen DVD-soittimesi. Monet DVD 5
-soittimen toiminnot muistuttavat tavallisen CD-soittimen tai vaihtajan toimintoja, mutta joukossa saattaa on useita sinulle tuntemattomia toimintoja. Suosittelemme,että aloitat tutustumalla huolellisesti tähän käsikirjaan, jotta saisit kaiken irti DVD 5 ­soittimen ominaisuuksista ja monipuolisuudesta. Hetki, jonka käytät siihen, korvautuu moninkertaisena siinä nautinnossa, jonka DVD 5
-soitin oikein käytettynä tarjoaa. Jos sinulla on tähän laitteeseen, sen asennukseen tai toimintaa liittyviä kysymyksiä, ota yhteys jälleenmyyjääsi.
Huippuluokan kuvanlaatu
Erittäin kehittynyt 10-bittinen MPEG-2-video­dekooderi.
Suora RGB-lähtö (SCART-liittimestä) antaa parhaan mahdollisen kuvanlaadun.
Toinen SCART-liitin kuvanauhurin tai muun videolaitteen signaali läpiviemiseksi televi­sioon, jossa on vain yksi SCART-tuloliitäntä.
Toistaa myös kaksikerros-DVD-levyt.
Korkeatasoinen digitaaliääni
Liittäessäsi tämän DVD-soittimen DTS (Digital
Theatre Systems) tai Dolby Digital -dekoo­deriin voit nauttia korkealaatuisesta 5.1­kanavaisesta surround-äänestä, jos levyllä sellainen on.
Lineaarinen 16 - 24-bittinen PCM-ääni, jonka näytetaajuus voi olla 44.1 - 96 kHz (ei digitaa­lilähdössä, katso lisätiedot sivun 33 taulukos­ta), mahdollistaa jopa CD-tasoa paremman äänenlaadun.
Käyttöä helpottavat toiminnot
Ruutuvalikot antavat tietoa levyn ja soittimen asetuksista ja mahdollistavat soittimen moni­puolisen säätämisen.
Monipuoliset toiston kielen ja ääniraidan valintatoiminnot (vain DVD-levyt, joille on äänitetty useampia kieliä tai ääniraitoja).
Jopa 9 kohtauksen ohjelmointi ja muistiin­tallennus (kirjanmerkit).
Ikärajoitus mahdollistaa DVD-levyjen katselun valvonnan.
Älykäs valikko-ohjaus.
Erilliset painikkeet pikatoistoon (eteen/taakse)
ja kappaleen tai kohtauksen valintaan.
Taustavalaistu ergonominen kauko-ohjain.
Viiden levyn soitto niin, että yhden soidessa
muut voidaan vaihtaa.
Toistaa sekä CD- että DVD-levyt
DVD5 toistaa DVD-levyjen ohella tavalliset ääni-CD-levyt sekä uudelleenäänitettävät CD­RW-levyt**. Laite hyväksyy allaolevilla logoilla varustetut levyt sekä kaikki DVD-levyt, joissa on aluekoodi 0 tai 2.
Yhteensopivat levyt
DVD CD CD-RW**
3" (8 cm) levy 3" (8 cm) levy 5" (12 cm) levy 5" (12 cm) levy 5" (12cm) levy
** Vain hyvälaatuiset levyt, laite ei toista
heikkolaatuisia levyjä.
Vakiovarusteet
Kauko-ohjain Paristot kauko-ohjaimeen (AA-koko) Video/audio-johto
Lisävarusteet
S-Video-johto Optinen digitaaliäänijohto Koaksiaalinen digitaaliäänijohto
ReWritable
Page 5
4 TURVALLISUUSOHJEITA
Turvallisuusohjeita
Arvoisa asiakkaamme
Suosittelemme, että luet tarkoin tämän Omistajan käsikirjan läpi ennen laitteen käytön aloittamista, ja että huomaat erityisesti ohjeen sisältämät varoitukset ja huomautukset.
Laitteen sarjanumero löytyy joko takalevystä tai pohjasta. Kirjoita laitteen tyyppi ja sarjanumero alla oleville riveille ja säilytä käsikirja huolelli­sesti. Kirjoittamasi tiedot ovat hyödyllisiä mah­dollisen varkauden tapahtuessa.
TYYPPI
SARJANUMERO
Tarkista verkkojännite ennen käyttöönottoa
DVD 5 -soittimesi on suunniteltu toimimaan 220-240 voltin jännitteellä. Jos kytket soittimen muuhun jännitteeseen, aiheutat vaaran,esim. tulipalovaaran ja voit vahingoittaa soitinta. Jos sinulla on kysymyksiä hankkimasi mallin käyttöjännitteestä tai asuinpaikkasi verkkojännitteestä, ota yhteyttä jälleenmyyjääsi, ennen kuin kytket laitteen seinäpistorasiaan.
Käsittele virtajohtoa varovaisesti
Kun irrotat virtajohtoa pistorasiasta, vedä pistokkeesta, älä johdosta.
Älä avaa laitteen koteloa
Tämän laitteen sisällä ei ole käyttäjän huollettavia osia. Kotelon avaaminen aiheuttaa sähköiskun vaaran ja muutokset tuotteeseen aiheuttavat takuun raukeamisen.Jos laitteen sisään joutuu vahingossa vettä tai metalliesine, esimerkiksi paperiliitin tai niitti, irrota laite heti pistorasiasta ja ota yhteyttä valtuutettuun huoltoliikkeeseen.
Sijoituspaikat
Sijoita laite tukevalle ja tasaiselle alustalle. Näin varmistat laitteen toiminnan ja vältät mahdolliset vaaratilanteet. Kun sijoitat laitteen hyllylle varmista, että hylly ja sen kiinnikkeet kantavat laitteen painon.
Älä sijoita laitetta pehmeälle alustalle.
Älä sijoita laitetta kosteisiin tiloihin.
Älä sijoita laitetta kuumiin tai kylmiin tiloihin
tai suoraan auringonpaisteeseen tai lämmityslaitteen läheisyyteen.
Puhdistus
Jos laite likaantuu, pyyhi se puhtaalla, pehmeällä kuivalla kankaalla. Puhdista laite tarvittaessa pehmeällä, mietoon saippuaveteen kastetulla kankaalla ja sen jälkeen puhtaalla kostealla kankaalla. Kuivaa pinnat lopuksi kuivalla kankaalla. ÄLÄ KOSKAAN käytä bentseeniä, suihkepuhdistusaineita,tinneriä, alkoholia tai muita syttyviä puhdistusaineita. Älä käytä hankaavia puhdistusaineita, koska ne saattavat vaurioittaa laitteen pintaa.Vältä hyönteismyrkyn käyttöä laitteen läheisyydessä.
Pakkauksen purku
Pakkaus ja sen pehmusteet on suunniteltu erityisesti suojaamaan uutta soitintasi iskuilta ja tärinältä kuljetuksen aikana. Säilytä pakkaus ja kuljetustarvikkeet tulevaa kuljetustarvetta varten.Voit litistää pakkauksen säilytystilan säästämiseksi. Leikkaa pohjan saumoja peittävä teippi ja litistä pakkaus. Muut pahviset pakkausmateriaalit voit säilyttää samalla tavoin. Pakkausmateriaalit, joita ei voi litistää,tulee säilyttää pakkauksen yhteydessä muovipussissa. Jos et halua säilyttää pakkausmateriaaleja, ota huomioon, että pakkaus ja muut pakkausmateriaalit ovat kierrätettäviä. Ota ympäristö huomioon ja toimita pakkauksen osat lähimpään kierrätyspisteeseen.
Laitteen siirtäminen
Ennen kuin siirrät laitetta, irrota kaikki liitäntäjohdot ja varmista, että olet irrottanut sen pistorasiasta.
TÄRKEÄ HUOMAUTUS: Jotta DVD 5 ­soittimeen ei tulisi kuljetusvaurioita, jotka eivät kuulu takuun piiriin, varmista, että olet poistanut kaikki levyt soittimesta ennen siirtämistä.. Kun DVD 5 on asennettu paikalleen, levyt voi jättää laitteeseen vaikka se kytketään pois päältä. Älä KOSKAAN siirrä laitetta niin, että levylautasella on levy/levyjä.
Tärkeää tietoa
Laite tuottaa, käyttää ja voi säteillä radiotaajuista energiaa.Väärin asennettuna tai käytettynä se saattaa aiheuttaa haitallisia radiohäiriöitä. Emme kuitenkaan voi taata, ettei laite joissakin asennuksissa aiheuttaisi kyseisiä häiriöitä. Jos laite aiheuttaa häiriöitä televisio­tai radiovastaanottoon, jotka voidaan todeta kytkemällä laite päälle ja pois,voit kokeilla häiriöiden poistamista seuraavilla toimenpiteillä:
Suuntaa tai sijoita antenni toiseen paikkaan.
Siirrä laitetta tai vastaanotinta kauemmaksi
toisistaan.
Kytke laite muuhun piiriin kuin vastaanotin.
Kysy ohjeita jälleenmyyjältäsi tai valtuutetulta
radio/TV-asentajalta.
VAROITUS: DVD 5 -soitin on varustettu laser­järjestelmällä. Älä avaa laitteen koteloa tai poista mitään turvavarusteita, jotta et altistu lasersäteelle. ÄLÄ KATSO SUORAAN LASERSÄTEESEEN.Tutustu hyvin tähän käyttöohjeeseen ja säilytä se tulevaa tarvetta varten. Jos laite vaatii huoltoa tai korjausta, ota yhteys valtuutettuun Harman Kardon ­huoltoliikkeeseen. Laitteen saa korjata vain valtuutettu huoltohenkilökunta.
Page 6
LEVYJEN YHTEENSOPIVUUS JA TERMEJÄ 5
Levyjen yhteensopivuus ja termejä
Levyjen yhteensopivuus
DVD 5 -soittimesi on muutakin kuin pelkkä DVD-soitin; se pystyy lisäksi toistamaan seuraavia levyformaatteja:
5" (12 cm) ja 3" (8 cm) -levyt
Audio CD-levyt
DTS-audiolevyt
CD-RW-audiolevyt (vain hyvälaatuiset levyt,
laite ei välttämättä toista heikkolaatuisia levyjä)
DVD-kuvalevyt
Se ei kuitenkaan toista seuraavia:
DVD-levyt, joissa on väärä aluekoodi
DVD-ROM-datalevyt
DVD-RAM-levyt
VCD-levyt
CD-R-levyt
CD-I-levyt
CD-G-levyt
SVCD-levyt
PhotoCD-levyt
MP3-audiolevyt
HUOMAUTUS: Tiettyjen levyjen formaattierojen vuoksi joillakin levyillä saattaa olla yhdistettynä useampia formaatteja, jotka eivät ole yhteensopivia DVD 5 -soittimen kanssa. Vaikka DVD 5 -soitin on erittäin monipuolinen soitin, kaikille levyille ei ole tallennettu täydellistä DVD­materiaalia. DVD 5 -soitin pystyy esimerkiksi toistamaan ja käsittelemään levyjä, joilla on tallennettu useampia kuvakulmia.Toiminto on kuitenkin käytettävissä vain, jos levylle on tallennettu useampia kuvakulmia. Lisäksi DVD 5
-soitin pystyy toistamaan levylle tallennetut Dolby Digital ja DTS-ääniraidat, mutta käytettävissä olevien ääniraitojen määrä ja tyyppi vaihtelevat levyittäin.Tarkista levyn kannesta onko levylle tallennettu haluamasi ominaisuus tai ääniraita.
DTS-audiolevyjen toistoa varten soitin on kytkettävä DTS-dekooderilla varustettuun viritinvahvistimeen ja vahvistimeen.
CD-RW-levyjen toisto riippuu CD-RW-levyjen laadusta ja tallennukseen käytetystä laitteesta.
Termejä
DVD-soittimet muistuttavat monilta ominaisuuksiltaan ja tekniikaltaan tavallisia CD­soittimia, ja siksi monet termit ja toimintaperiaatteet saattavat olla sinulle tuttuja CD-soittimien tai laserlevysoittimien ansiosta. Ensi kertaa DVD-tekniikkaan tutustuville eräät DVD-soittimen toimintaan ja käyttöön liittyvät termit saattavat olla tuntemattomia. Seuraavat selitykset selventävät DVD-tekniikkaa ja auttavat sinua saamaan kaiken irti DVDn ja DVD 5 ­soittimen tarjoamasta tehosta.
Kuvasuhde: Videokuvan leveys suhteessa sen korkeuteen. Perinteisen videonäytön leveys on neljä yksikköä ja korkeus kolme yksikköä ja sen kuvasuhde on siis 4:3. Laajakuvanäyttöjen leveyden suhde korkeuteen on 16:9, jolloin kuva muistuttaa elokuvateatterin valkokangasta. Ohjelmamateriaali voi olla tallennettu DVD­levylle molemmissa kuvasuhteissa ja voit lisäksi ohjelmoida DVD 5 -soittimen toistamaan sen kummassa tahansa kuvasuhteessa levylle tallennetusta materiaalista riippuen.
Jakso: DVD-ohjelmat on jaettu jaksoihin ja nimikkeisiin. Jaksot ovat levylle yhden nimikkeen alle ohjelmoidut osat. Jaksot vastaavat Audio CD
-levyn kappaleita. Voit tarkastella levylle tallennettuihin nimikkeisiin sisältyvien jaksojen määrää (Jakso-kuvakkeen alla) painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta, kun levy on luettu ja soitin on pysäytettynä. Poistu ohjelmavalikosta painamalla RETURN.
Nimike: DVD-levyllä nimike tarkoittaa koko elokuvaa tai ohjelmaa.Yhteen nimikkeeseen voi sisältyä lukematon määrä jaksoja. Useimmilla levyillä on vain yksi nimike, mutta joillakin saattaa olla useampi. Voit tarkastella levylle tallennettujen nimikkeiden määrää (Nimike­kuvakkeen alla) painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta, kun levy on luettu ja soitin on pysäytettynä. Poistu ohjelmavalikosta painamalla RETURN.
Monta kuvakulmaa: DVD-levyille voidaan tallentaa jopa neljä eri kuvakulmaa samasta kohtauksesta. Kun levylle on tallennettu useampi kuvakulma, sitä voi vaihtaa katselun aikana kuvakulmapainikkeella. Huomaa, että tällä hetkellä vain harvalla levyllä on käytetty tätä tekniikkaa ja silloinkin vain lyhyen aikaa tietyssä kohdassa levyä.Tuottajat lisäävät ohjelma­materiaaliin yleensä jonkin kuvakkeen tai kuvan, jolla käyttäjälle ilmoitetaan valittavissa olevista vaihtoehtoisista kuvakulmista.
Reading: Tämä viesti tulee näyttöön, kun painat toistopainiketta. Se ilmaisee, että soitin tarkastaa ensin levyn tyypin määrittääkseen onko se CD- vai DVD-levy ja hakee levyltä sitten sen sisältöä koskevan tiedon, kuten kielet, kuvasuhde, tekstitys, nimikkeiden määrä jne. Sisältötietojen lukeminen kestää yleensä hetken aikaa.
Resume: DVD 5 -soittimen pysäytyspainike toimii hieman eri tavoin kuin mihin olet tottunut CD-soittimien yhteydessä. Tavallisessa CD­soittimessa pysäytyspainike pysäyttää nimensä mukaisesti levyn toiston ja toistopainike aloittaa levyn toiston alusta. DVD 5 -soittimessa sinulla on kaksi vaihtoehtoa DVD-levyjä toistettaessa. Kun painat pysäytyspainiketta kerran toisto pysähtyy, mutta laite siirtyy oikeasti jatkotilaan. Eli voit kytkeä laitteen pois päältä ja kun painat toistopainiketta seuraavan kerran levyn toisto jatkuu siitä kohdasta, johon se pysäytettiin. Tämä on kätevää, kun katsot elokuvaa ja sinun on keskeytettävä sen katsominen,mutta haluat jatkaa seuraavalla kerralla samasta kohdasta. Kun painat pysäytyspainiketta kahdesti,laite pysähtyy samalla tavoin kuin CD-soitin ja levyn toisto alkaa toistopainikkeen painalluksella alusta.
Page 7
6 ETUPANEELIN SÄÄTIMET
1. Päävirtakatkaisija: Kytkee DVD 5 -
soittimen päälle. Kun laite kytketään päälle, tilan merkkivalo (3) syttyy oranssina. Kun laite on kytketty päälle katkaisijasta, sitä voi ohjata joko etupaneelista tai kauko-ohjaimella.Toinen katkaisijan painallus kytkee laitteen kokonaan pois päältä.
2. Valmiustilakatkaisin: Yksi painallus kytkee DVD 5 -soittimen päälle ja toinen kytkee sen valmiustilaan.Tämän katkaisimen käyttöä varten päävirtakatkaisimen (1) on oltava ON­asennossa.
3. Tilan merkkivalo: Merkkivalo palaa vihreänä, kun DVD 5 -soitin on kytketty päälle. Kun laite on kytketty valmiustilaan kauko­ohjaimen OFF-painikkeella, merkkivalo palaa punaisena. Se ilmaisee,että laite on kytketty verkkojännitteeseen ja sen voi kytkeä päälle kauko-ohjaimella.
4. Kuulokeliitäntä: Kytke tähän liitäntään stereokuulokkeet, kun haluat kuunnella omassa rauhassa.
5. Kuulokkeiden äänenvoimakkuuden säädin: Säätää kuulokkeiden äänitason.Tämä
säädin ei vaikuta takalevyn linjalähtöihin.
6. Levylautanen: Levylle mahtuu yhtäaikaa jopa 5 CD- tai DVD-levyä, jotka voidaan toistaa yksi kerrallaan DVD 5 -soittimessa.
7. Levyn ohitus: Vaihtaa toistettavan levyn. Jokainen painallus siirtää levylautasta yhden askeleen eteenpäin seuraavaan paikkaan,jossa on levy. Laite ohittaa automaattisesti tyhjät paikat.
8. Pikatoisto eteen/taakse: Painike selaa CD­tai DVD-levyä eteen- tai taaksepäin neljällä eri nopeudella. Jokainen painallus nostaa selausnopeutta yhden askeleen; käytetty selausnopeus näytetään näytössä. Vapauta painike kun olet valinnut sopivan nopeuden, jolloin levyä selataan haluttuun suuntaan halutulla nopeudella. Palaa takaisin normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
9. Avaa/sulje: Levylautanen (6) suljetaan tai avataan tällä painikkeella.
10. Kappalehaku eteen/taakse: Painikkeella voit siirtyä eteen- tai taaksepäin yhden kappaleen kerrallaan CD-levyillä tai yhden jakson kerrallaan DVD-levyillä.
11. Seis: Kun painat painiketta kerran, laite siirtyy lepotilaan, jolloin toisto pysäytetään, mutta toistopainike jatkaa toistoa samasta kohdasta ellei levylautasta avata tai levyä vaihdeta. Laite jatkaa toistoa samasta kohdasta vaikka se kytkettäisiin pois päältä. Kun haluat pysäyttää toiston ja aloittaa toiston alusta, paina seis-painiketta kahdesti.
12. Toisto/tauko: Pysäyttää väliaikaisesti toiston. Toinen painallus käynnistää toiston uudelleen. DVD-levyä toistettaessa toisto pysäytetään ja kuvaruudussa näkyy pysäytyskuva.
13. Levyjen suoravalinta: Näillä painikkeilla voit valita suoraan jonkin levylautaselle ladatuista levyistä.
14. Näyttö: Näytössä näytetään tietoa DVD 5 ­soittimen tilasta ja toistettavasta levystä.
15. Näytön himmennys: Painikkeen painaminen himmentää näytön valaistuksen puolikirkkauteen tai kytkee sen täysin pois päältä seuraavassa järjestyksessä: TÄYSI KIRKKAUS ➔ PUOLI KIRKKAUS POIS TÄYSI KIRKKAUS
16. Kauko-ohjaimen vastaanotin: Tämä vastaanotin ottaa vastaan kauko-ohjaimen lähettämät ohjaussignaalit. Älä peitä tätä, jos haluat ohjata laitetta kauko-ohjaimella.
Etulevyn säätimet
1. Päävirtakatkaisin
2. Valmiustilakatkaisin
3. Virran merkkivalo
4. Kuulokeliitäntä
5. Kuulokkeiden äänenvoimakkuuden säädin
6. Levylautanen
7. Levyn ohitus
8. Pikatoisto eteen/taakse
9. Avaa/sulje
10. Kappalehaku eteen/taakse
11. Seis
12. Toisto/tauko
13. Levyjen suoravalinta
14. Näyttö
15. Näytön himmennys
16. Kauko-ohjaimen vastaanotin
Page 8
ETUPANEELIN INFORMAATIONÄYTTÖ 7
Etupaneelin informaationäyttö
A. Levytyypin ilmaisimet B. Levynumero C. Nimike D. Jakson/kappaleen numero
E. Ohjelman aika F. Esittelytoisto G. Ohjelma H. Jatkuva toisto
I. Satunnaistoisto J. Jatka K. Toistotila L. Ikärajoitus
A. Levytyypin ilmaisimet: DVD tai CD-
ilmaisee toistettava levyn tyypin.
B. Levynumero: Kun DVD 5 havaitsee, että levylautasen paikkaan on ladattu levy, kyseisen paikan numeroilmaisin syttyy.Toistettavan levyn numeroilmaisin vilkkuu. Jos levy ladataan tai poistetaan lautaselta toiston aikana numeroilmaisin ei näytä muutosta ennen kuin kaikki levyt on toistettu.
C. Nimike: Ilmaisimet osoittavat DVD-levyn toistettavan nimikkeen numeron.
D. Jakson/kappaleen numero: Ilmaisimet osoittavat DVD-levyn toistettavan jakson numeron. CD-levyä toistettaessa ilmaisimet osoittavat toistettavan kappaleen numeron.
E. Ohjelman aika: Ilmaisimet osoittavat toistettavan DVD-levyn toistetun ajan. CD-levyä toistettaessa ilmaisimet osoittavat toistettavan kappaleen toistetun ajan, jäljellä olevan ajan tai koko levyn jäljellä olevan ajan.
HUOMAUTUS: Ohjelma-ajan ilmaisimilla näytetään myös viestejä DVD 5 -soittimen tilasta. Näitä ovat mm. Reading levyn latauksen aikana, Bye kun laite kytketään pois päältä ja Disc Error, kun levy ei ole yhteensopiva DVD 5 -soittimen kanssa.
F. Esittelytoisto: Ilmaisin palaa esittelytoiston aikana.
G. Ohjelmointi: Ilmaisin palaa ohjelmointitoimintoja käytettäessä.
H. Jatkuva toisto: Ilmaisimet palavat, kun jokin jatkuva toisto -toiminnoista on käytössä.
I. Satunnaistoisto: Ilmaisin palaa satunnaistoistotilassa.
J. Jatka: Ilmaisin palaa, kun laite on pysäytetty yhdellä seis-painikkeen painalluksella, niin että laite on jatkotilassa.
K. Toistotila: Ilmaisimet ilmaisevat käytössä olevan toistotilan.
syttyy, kun levyä toistetaan normaalitilassa.
›› syttyy, kun laite on pikatoisto eteen-tilassa.
DVD-levyä toistettaessa ja molempien nuolten palaessa levyä toistetaan kaksinkertaisella nopeudella. Kun oikea nuoli vilkkuu, levyä toistetaan 4-kertaisella nopeudella. Kun vasen nuoli vilkkuu, levyä toistetaan 8-kertaisella nopeudella. Kun molemmat nuolet vilkkuvat, levyä toistetaan 16-kertaisella nopeudella. CD­levyjen yhteydessä käytettävissä ovat vain kolme ensimmäistä pikatoistotilaa.
›±
syttyy, kun laitteen toisto on väliaikaisesti
pysäytetty.
‹‹
syttyy, kun laite on pikatoisto taakse
-tilassa. DVD-levyä toistettaessa molempien nuolten palaessa levyä toistetaan kaksinkertaisella nopeudella. Kun vasen nuoli vilkkuu, levyä toistetaan 4-kertaisella nopeudella. Kun oikea nuoli vilkkuu, levyä toistetaan 8-kertaisella nopeudella. Kun molemmat nuolet vilkkuvat, levyä toistetaan 16-kertaisella nopeudella. CD-levyjen yhteydessä käytettävissä ovat vain kolme ensimmäistä pikatoistotilaa.
L. Ikärajoitus: Ilmaisin syttyy, kun laitteen ikärajoitusjärjestelmä on kytketty päälle ja sen asetuksia ei voi muuttaa ilman salasanaa.
Page 9
¡ ™ £ ¢
§ ¶
ª ‚
8 TAKAPANEELIN LIITÄNNÄT
Takapaneelin liitännät
2
INPUT
Optinen digitaalilähtö Koaksiaalinen digitaalilähtö Analogiset audiolähdöt Yhdistetty videosignaalilähtö
S-videolähtö Scart-tulo (läpivienti) Scart-lähtö Kauko-ohjaimen lähtö
Kauko-ohjaimen tulo Virtajohto
¡
Optinen digitaalianto: Kytke tämä liitäntä
A/V-vastaanottimen tai surround-prosessorin optisiin digitaalituloihin Dolby Digital, DTS ja PCM-signaalin toistoa varten.
Koaksiaalinen digitaalilähtö: Kytke tämä
liitäntä A/V-vastaanottimen tai surround­prosessorin koaksiaalisiin digitaalituloihin Dolby Digital, DTS ja PCM-signaalin toistoa varten.
HUOMAUTUS: Koaksiaalisen digitaalilähdöt saa kytkeä vain digitaalituloon.Vaikka liitäntä on samankaltainen kuin tavallisen analogisen audioliitännän RCA-liitäntä, sitä ei saa kytkeä analogiseen tuloliitäntään.
£
Analogiset audiolähdöt: Kytke tämä
liitäntä A/V-viritinvahvistimen tai surround­prosessorin audiotuloihin analogisen signaalin toistoa varten.
¢
Videolähtö: Kytke tämä liitäntä television
tai projektorin videotuloon tai A/V-viritin­vahvistimen tai prosessorin videotuloon, jos käytät kyseistä laitetta videosignaalin ohjaamiseen edelleen.
S-Video-lähtö: Kytke tämä liitäntä
television tai projektorin S-Video-tuloon tai A/V­viritinvahvistimen tai prosessorin S-Video-tuloon, jos käytät kyseistä laitetta S-Video-signaalin ohjaamiseen edelleen.
§
SCART IN (AUX): Jos äänentoistolaitteiston
ulkoisessa toistolaitteessa on Scart-liitäntä, yhdistä DVD-soitin ja laitteen Scart-liitäntä Scart­kaapelilla. Scart-kaapelissa kulkee sekä ääni­että videosignaali. Signaalit ohjataan automaattisesti DVD-soittimen Scart-liitännän kautta televisioon, kun DVD-soitin kytketään pois päältä (valmiustilaan) ja ulkoinen laite toistaa.
SCART OUT (TV): Jos televisiossasi on
Scart-liitäntä, DVD-soitin ja televisio kannattaa kuvanlaadun parantamiseksi yhdistää Scart­kaapelilla, jossa siirretään sekä audio- että videosignaali. DVD 5 -soitin on varustettu kahdella Scart-liitännällä. Toisen voi kytkeä suoraan televisioon ja toisen voi kytkeä videonauhuriin (vain toistoa varten) tai muuhun toistavaan videolaitteeseen, jonka kautta signaali voidaan ohjata televisioon, jossa on vain yksi Scart-liitäntä.
Kauko-ohjaimen lähtö: Kytke tähän
liitäntään yhteensopivan Harman Kardon ­laitteen kauko-ohjaustulo, jolloin voit ohjata kyseistä laitetta DVD 5 -kauko-ohjaimella.
ª
Kauko-ohjaimen tulo: Kytke tähän
liitäntään ulkoisen infrapunavastaanottimen lähtö tai yhteensopivan Harman Kardon -laitteen kauko-ohjaimen lähtö.Tällöin voit käyttää laitetta kauko-ohjaimella, vaikka DVD 5 ­soittimen etupaneelin kauko-ohjaimen vastaanotin on peitetty. Liitäntää voi käyttää myös laitteen liittämiseen yhteensopivaan infrapunakauko-ohjaukseen perustuvaan käyttöautomaatiojärjestelmään.
Virtajohto: Kytke pistotulppa pistorasiaan.
Jos pistorasia on varustettu katkaisijalla varmista, että katkaisija on asennossa ON.
Huomaa: Lisätietoja audio/videoliitännöistä löydät seuraavilla sivuilla Asennus ja liitännät ­kappaleessa.
Page 10
KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT 9
Kauko-ohjaimen toiminnot
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
ON
OFF
Audio
Tekstitys
Kamerakulma
Tila
Nimike
Takaisin
Tekstitys päälle/pois
Nuolinäppäimet
Enter
Valikko
Toisto
Pikatoisto taaksepäin
Pikatoisto eteenpäin
Avaa/sulje
Tauko
Seis
Kappalehaku eteen/taakse
Hidas toisto taakse/eteen
Satunnaistoisto
Kuva kuvalta -toisto (taakse/eteen)
Numeropainikkeet
Ohjelmointi
Tarkastus
Tyhjennys
Näppäimistön valaistus
Jatkuva toisto
Jatkuva toisto A-B
DISK SKIP
2
5
9
C
F
K
M
0
7
A
D
H
I
POWER
ON
STATUS
RETURN
ENTER
SEARCH
OPEN/CLOSE
RANDOM
REPEAT
AUDIO
PREV.
1
4
7
SUBTITLE
PLAY
STOP
NEXT
DISC SKIP
23
5
8
0
DVD 5 RC
6
9
A - B
ANGLE
SLOW
STEP
POWER
OFF
SEARCH
PAUSE
PROG.
CHECK
CLEAR
LIGHT
3
4
1
TITLE
6
SUBTITLE
8
ON/OFF
MENU
B
E
G
J
L
N
O
P
Q
Page 11
10 KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT
Kauko-ohjaimen toiminnot
0
ON: Kytkee soittimen päälle valmiustilasta
(Harman Kardon -logo tulee näyttöön).
1
OFF: Kytkee soittimen valmiustilaan.
2
Audio: Tällä painikkeella voit valita toiston
kielen (jos levylle on tallennettu useampi ääniraita).
3
Tekstitys: Tällä painikkeella haet näyttöön
tekstitysvalikon (jos levylle on tallennettu tekstitys).
4
Kamerakulma: Tällä painikkeella voit
valita haluamasi kamerakulman (jos levylle on tallennettu useampi kamerakulma).
5
Tila: Levyä toistettaessa painike tuo
näyttöön työkalurivin. Työkalurivillä on erilaisia toistoon liittyviä toimintoja ja siinä näytetään tietoa toistettavasta levystä.
6
Nimike: Levyä toistettaessa painike tuo
näyttöön nimikevalikon (jos levylle on tallennettu nimiketiedot).
7
Takaisin: DVD-soittimen
valikkojärjestelmässä liikkuessasi painike palauttaa sinut edelliseen valikkoon (riippuu käytetystä DVD-nimikeformaatista).
8
Tekstitys päälle/pois: Levyä toistettaessa
painike kytkee tekstityksen päälle ja pois.
9
Nuolinäppäimet (vasen/oikea/
ylös/alas): Nuolinäppäimillä voit valita ja
muuttaa valikon kohtia ja asetuksia.
A
Enter: Tällä painikkeella valitset korostetun
valikkokohdan.
B
Valikko: Toistotilassa painike tuo
televisioruutuun DVD-levyvalikon ja pysäytystilassa se tuo näyttöön asetusvalikon.
C
Toisto: Käynnistää levyn toiston (sulje
ensin levylautanen).
D
Pikatoisto taakse: Levyn toiston aikana
voit etsiä tiettyä levyn kohtaa taaksepäin. Jokainen painallus muuttaa hakunopeutta seuraavassa järjestyksessä:
DVD: R.SEARCH1➜ R.SEARCH2 R.SEARCH3R.SEARCH4 R.SEARCH1 CD: R.SEARCH1 ➜ R.SEARCH2 R.SEARCH3R.SEARCH1
E
Pikatoisto eteenpäin: Levyn toiston
aikana voit etsiä tiettyä levyn kohtaa eteenpäin. Jokainen painallus muuttaa hakunopeutta seuraavassa järjestyksessä:
DVD:
F.SEARCH1 F.SEARCH2 F.SEARCH3 F.SEARCH4 F.SEARCH1
CD:
F.SEARCH1 F.SEARCH2 F.SEARCH3 F.SEARCH1
F
Avaa/sulje: Avaa tai sulkee levylautasen.
G
Tauko: Pysäyttää levyn toiston. Palaa
normaalitoistoon painamalla painiketta uudelleen.
H
SEIS: Pysäyttää levyn toiston. Kun painat
vuorotellen seis- ja toistopainikkeita, levyn toisto jatkuu samasta kohdasta, johon se pysäytettiin. Kun painat kahdesti seis-painiketta ja sen jälkeen toistopainiketta,toisto aloitetaan levyn alusta.
I
Edellinen/seuraava: Siirtää toiston levyn
edelliseen/seuraavaan jaksoon/kappaleeseen.
J
Hidas toisto: Käynnistää elokuvan toiston
hitaalla nopeudella. Jokainen painallus muuttaa toistonopeutta seuraavassa järjestyksessä: F.SLOW 1/16 F.SLOW 1/8 F.SLOW 1/4 F.SLOW 1/2 F.SLOW 1/16
R.SLOW 1/16 R.SLOW 1/8 R.SLOW 1/4 R.SLOW 1/2 R.SLOW 1/16
K
Satunnaistoisto: Käynnistää levyn toiston
satunnaisjärjestyksessä.
L
Kuva kuvalta -toisto
(taakse/eteenpäin): Pysäyttää levyn toiston
niin, että kuva näkyy kuvaruudulla.Voit siirtyä kuvamateriaalissa eteen- tai taaksepäin kuva kuvalta painelemalla painiketta.
M
Numeropainikkeet (0-9): Käytetään
numeroiden syöttämiseen esim. ohjelmoinnin yhteydessä.
N
Ohjelmointi: Pysäytystilassa painike tuo
näyttöön ohjelmanmuokkausikkunan.
O
Tarkistus: Tällä painikkeella voit tarkastaa
ohjelman tilan ohjelmoidun toiston aikana. Pysäytystilassa painike tuo näyttöön ohjelmanmuokkausikkunan.
P
Tyhjennys: Poistaa työkalurivin ja
osittaiskuvaruutunäytön näytöstä.
Q
Valaistus: Kytkee päälle kauko-ohjaimen
näppäimistön valaistuksen.
Jatkuva toisto: Painike tuo näyttöön
jatkuva toisto -valikon.Voit toistaa jatkuvasti tiettyä jaksoa, kappaletta tai koko levyä.
A-B: Käynnistää valinnan A-B jatkuvan
toiston.
Levyn ohitus (DISC SKIP): Laite siirtyy
toistamaan seuraavaa levylautasella olevaa levyä. Laite ohittaa automaattisesti tyhjät paikat.
Page 12
ASENNUS JA KYTKENNÄT 11
Asennus ja kytkennät
2
INPUT
Varmista, että sekä DVD-soittimen että muiden laitteiden virta on kytketty pois asennuksen ajaksi.
Älä peitä soittimen jäähdytysaukkoja. Varmista, että ilma pääsee kiertämään laitteen ympärillä vapaasti.
Lue kaikkien kytkettävien laitteiden käyttöoh­jeet ennen asennusta.
Seuraa tarkoin johtimien värikoodeja, jotta kytkennät tulevat tehdyksi oikein.
Select the appropriate screen shape at the ini­tial setting “TV Aspect” according to your TV set (4:3 or 16:9), see page 22.
Huomaa:
Jos soitin on kytketty televisioon kuvanau­hurin kautta, kaikki DVD-levyt eivät ehkä toistu virheettömästi. Ongelmien ilmetessä kytke DVD-soitin suoraan televisioon.
S-Video-lähdössä videosignaalin väri (C)- ja
kirkkaus (Y) -tiedot viedään erillisinä televisioon, mikä parantaa kuvanlaatua. Käytä tätä kytkemistapaa, jos televisiossasi on S-Video-tuloliitäntä.
Useimmissa eurooppalaisissa televisioissa Scart-liitin korvaa RCA-tyyppisen video­liittimen (merkitty johdoissa keltaisella). Tällöin myös ääni kulkee Scart-johdossa (katso sivu 13). Erillisiä äänen lähtöliittimiä tarvitaan vain silloin, jos videosignaalin kytkemisessä käytetään video- tai S-Video­johtoa.
Jos DVD-soittimen ääni halutaan viedä stereo- tai Pro Logic -vahvistimeen/viritin­vahvistimeen, kytke johdot Audio Out
-lähtöliittimistä mihin tahansa vahvistimesi stereolinjaan (esimerkiksi CD tai Aux). DVD 5 muuttaa Dolby Digital -äänitteet analogiseksi Pro Logic surround -ääneksi ja syöttää sen analogisiin L/R-äänilähtöihin, jolloin voit nauttia kotikaiuttimista tulevasta stereo- tai Pro Logic -äänestä.
TV
Sähköverkkoon
(AC 230 V/50 Hz)
S-Video -tuloliitäntään
Äänen tuloliitäntään (punainen/valkoinen)
Video-tuloliitäntään
(keltainen)
Kytkeminen stereotelevisioon ja stereo- tai Pro Logic -vahvistimeen/viritinvahvistimeen
DVD5
Page 13
12 ASENNUS JA KYTKENNÄT
Asennus ja kytkennät
2
INPUT
Kun soittimella toistetaan Dolby Digital - tai DTS-järjestelmällä äänitettyjä DVD-levyjä, monikanavaisen äänen bittivirta saadaan ulos digitaalisena optisesta (OPTICAL) tai koaksiaalisesta (COAXIAL) lähtöliitännästä.Tätä liitäntatapaa käyttäen saat kotiteatteriisi mahdollisimman luonnonmukaisen
monikanavaäänen. Kytkemiseen tarvitaan joko optinen tai koaksiaalinen liitäntäkaapeli. Molemmat ovat lisävarusteita.
Huomaa: Jos sinulla on useita eri videolait-
teita voit käyttää vahvistintasi (tai viritin­vahvistintasi) kytkentäkeskuksena, johon siirrät laitteiden lähtösignaalit, sekä kuvan
että äänen. Mahdollisimman hyvän kuvan­laadun saamiseksi kannattaa valita S-Video­liitäntä aina kun se on mahdollista. Kytke vahvistimesi televisioon S-Video-lähtöliittimen kautta. Selvitä kytkentävaihtoehdot vahvisti­mesi käyttöohjeesta.
TV
Sähköverkkoon
(AC 230 V/50 Hz)
S-Video -tuloliitäntään
Äänen tuloliitäntään (punainen/valkoinen)
Video-tuloliitäntään
(keltainen)
Kytkeminen vahvistimeen/viritinvahvistimeen, jossa on Dolby Digital (AC-3) tai DTS -dekooderi
Dolby Digital/DTS-dekooderi
DVD5
Koaksiaaliseen äänituloon
Optiseen äänituloon
Etukaiuttimet Keskikaiutin Surround-kaiuttimet Subwoofer (vasen/oikea) (vasen/oikea)
Page 14
ASENNUS JA KYTKENNÄT 13
Asennus ja kytkennät
Tärkeää tietoa Scart- ja RGB-liitännöistä:
DVD5 on varustettu kahdella Scart-liittimellä. Toinen niistä (TV) on tarkoitettu suoraan tele­visioliitäntään, toinen (AUX) puolestaan toi­sen videolaitteen signaalin johtamiseksi DVD­soittimen läpi sellaiseen televisioon, joka on varustettu vain yhdellä Scart-liittimellä.Tämä signaali kulkee läpi automaattisesti, mutta vain tavallisena videona (ei RGB tai S-Video).
Molemmissa Scart-liittimissä kulkee sekä kuva että stereoääni.
TV-Scart-liitin syöttää tavallisen videon lisäksi myös RGB-videosignaalin, joka on kuvanlaa­dultaan paras mahdollinen.Voidaksesi nauttia RGB-videosta sinun on käytettävä vastaavasti kytkettyä SCART-johtoa.Tee tarvittavat lisäva­linnat televisiosi säädöistä (mahdollisesti ruutuvalikosta). Huomaa, ettei RGB-videon värikylläisyyttä voi säätää. Jos television SCART-liitäntä soveltuu vain S-Video-signaalin kytkemiseen mutta ei sovellu RGB-signaalin kytkemiseen, RGB-signaalia ei todennäköi-
sesti voi katsella kyseisellä televisiolla. Käytä silloin S-Video - Scart-sovitinta ja yhdistä DVD 5 -soittimen S-Video-lähtö television Scart-liitäntään, joka soveltuu S-Video­signaalin toistamiseen (määritelty television valikkojärjestelmässä).
RGB-videosignaalin avulla televisiossa voidaan katsella myös NTCS-formaatissa tallennettuja DVD-levyjä (joissa on aluekoodi "0" tai "2").
Kytkeminen Scart-liitännällä varustettuun televisioon tai videomonitoriin
2
INPUT
TV tai monitori
Sähköverkkoon
(AC 230 V/50 Hz)
SCART-liitäntään
Toisen videolaitteen SCART-liitäntään (signaalin läpivienti yhdellä SCART-liittimellä varustettuun televisioon)
Stereo/Pro Logic­vahvistimen/ viritin­vahvistimen analogisiin äänituloihin (L/R)
Dolby Digital/DTS-dekooderin tai
-vahvistimen/ viritin-vahvistimen optiseen tai koaksiaaliseen digitaalituloon
DVD5
Page 15
14 KAUKO-OHJAIN JA KUULOKKEET
Kauko-ohjain ja kuulokkeet
Paristojen asennus
Asenna mukana toimitetut paristot. Noudata oikeaa napaisuutta (+) ja (-).
Paristojen kesto
Kauko-ohjaimen paristot riittävät normaalisti noin yhden vuoden käyttöön. Tarkka aika riip­puu käyttötavasta.
Kun soitin ei enää tottele ohjainta edes lähel­tä, vaihda uudet paristot.
Käytä AA-koon paristoja.
Huomaa:
Älä lataa, oikosulje, pura tai lämmitä paristo­ja. Varo myös tipauttamasta niitä avotuleen.
Älä pudota tai kolhi kauko-ohjainta.Varo myös astumasta sen päälle. Kaikki mainitut asiat voivat rikkoa ohjaimen.
Älä sekoita vanhoja ja uusia paristoja keskenään.
Jos paristot ovat vuotaneet, poista ne ja pyyhi tyhjä kotelo puhtaalla liinalla.Asenna sitten uudet paristot.
Jos saat ihollesi vuotanutta paristonestettä, pese kohta runsaalla vedellä.
Paristot sisältävät raskasmetalleja ja haitallisia kemiallisia yhdisteitä ja ne tulisi aina toimittaa paristojen keräyspisteeseen.
Kauko-ohjaimen käyttöalue
Käytä ohjainta osoittamalla sillä soitinta enintään 7 metrin päästä pysyen samalla alle 60 asteen kulmassa soittimeen nähden.
Kantomatka voi vaihdella huoneen valaistuk­sen mukaan.
Huomaa:
Vältä suuntaamasta kirkasta valoa soittimen etulevyssä olevaa kauko-ohjainikkunaa kohti.
Älä sijoita mitään estettä kauko-ohjaimen ja kauko-ohjainikkunan väliin.
Älä käytä samanaikaisesti muiden laitteiden kauko-ohjaimia.
Kuulokkeiden kytkeminen
1. Paina kuulokeplugi paikalleen.
Etulevyn kuulokeliittimeen sopii 6,3 mm kuulokeplugi.
2. Säädä äänenvoimakkuus sopivaksi.
Varoitus: Vältä kuulokekuuntelua suurella äänenvoimakkuudella, koska se voi vahingoittaa pysyvästi kuuloasi
Kuuloketason säädin
Kuulokeliitin
—±‚
RESUME
RANDOM
REPEAT
1ALL
DISC
A – B
PROG.
TITLE
CHAPTER
TRACK
HOUR
MIN
SEC
INTRO
1
DVD
2
5
DISC
CD
4
3
°
30°30
POWER
POWER
F
OF
N
O
LE
IT
T
B
U
S
E
L
IO
G
D
N
U
A
A
E
L
IT
T E
D
O
M
U
N
E
M R
E
T
N
E
E
L
IT
T
B
U
S
F
F
O
/
N
O
N
R
U
T
E
R
Y
A
L
P H
C
R
A
H
E
C
S
R
A
SE
E
S
U
A
P
P
O
ST
E
S
O
L
/C
N
E
P
O
.
V
E
R
P
W
O
L
S T
X
E
N
M
O
D
N
A
R
P
E
T
S
P
I
K
S
C
S
I
D
.
G
O
R
P
1
23
K
C
E
H
C
4
6
5
R
A
E
L
C
7
8
9
T
A
E
P
E
R
T
H
IG
L
B
-
A
0
DVD 5 RC
/
Phone Level
Headphones
—±‚
RESUME
RANDOM
REPEAT
1ALL
DISC
A – B
PROG.
TITLE
CHAPTER
TRACK
HOUR
MIN
SEC
INTRO
1
DVD
2
5
DISC
CD
4
3
/
Page 16
Optisen/koaksiaalisen digitaalilähdön käyttö
Poista optista lähtöliitäntää peittävä pölysuo­ja ennen kytkemistä ja paina optisen johdon liitin lujasti kiinni runkoliittimeen.
Paina optisen lähtöliitännän pölysuoja paikal­leen kun et käytä liitintä, jotta liitännän luotettavuus ei kärsi pölyn vuoksi.
Eri liitännöistä ja levytyypeistä saatavat äänisignaalit:
*
1
Digitaalinen lähtösignaali (katso sivulta 23): ”Dolby Digital” tai ”PCM”.
*
2
96 kHz näytetaajuudella tallennettu äänisig­naali muuttuu tekijänoikeussyistä 48 kHz:n näytetaajuudelle käytettäessä laitteen optis­ta/koaksiaalista digitaalilähtöä.Täysi erottelu saadaan kuitenkin analogisista AUDIO OUT ­lähtöliitännöistä.
*
3
Digitaalinen lähtösignaali, esim. DTS (katso sivulta 23).
Hyvä tietää:
Dolby Digital (AC-3) on Dolby Laboratories Licensing Corporation -yhtiön kehittämä koodaustekniikka, joka tukee sekä 2-kana­vaista stereota että 5.1-kanavaista surround­ääntä. Tekniikka mahdollistaa monikanavai­sen äänitiedon pakkaamisen tehokkaasti levylle.
Lineaarinen PCM on tavallisen CD-levyn tallennustekniikka. CD-levyt äänitetään 44.1 kHz:n näytetaajuudella, 16 bitin erottelulla. DVD-levyillä käytetään 48 kHz/16 bitin tai jopa 96 kHz/24 bitin tekniikkaa.
Jos käytössäsi on Dolby Pro Logic -dekooderi ja kytket DVD5-soittimen siihen analogisista AUDIO OUT -liittimistä, saat täyden Pro Logic
-toiston samoilta DVD-levyiltä, joissa on 5.1­kanavainen Dolby Digital -ääni. Levyillä saate­taan käyttää myös Dolby Surround -logoa.
Varoitus käyttäessäsi optista/ koaksiaalista digitaalilähtöä:
Jos käytät optisella/koaksiaalisella digitaali­tulolla varustettua vahvistinta, jossa ei kuiten­kaan ole Dolby Digital (AC-3) tai DTS-dekoo­deria, valitse ”PCM” valikosta ”Digital Audio Output” (lisätiedot sivulla 23).Valikon muut vaihtoehdot ovat ”Dolby Digital” ja ”DTS”. Jos et tee tätä valintaa, DVD-soiton käynnis­täminen saattaa aiheuttaa niin suuritasoisen kohinan, että se vahingoittaa korviasi tai kaiuttimiasi.
CD-levyt toistetaan normaaliin tapaan.
Huomaa:
Jotkut DTS-dekooderit eivät tue DVD-DTS­rajapintaa, jolloin ne eivät toimi kunnolla DVD-soittimen kanssa.
Muista poistaa optisen lähtöliitännän pöly­suojus ennen optisen johtimen kytkemistä.
Dolby Digital ja DTS
Sekä Dolby Digital että DTS ovat digitaalisia, monikanavaisia äänentallennusmenetelmiä, joi­den kanavaluku on 5.1. Erillisiä kanavia on kaik­kiaan kuusi: vasen, oikea, keski, takavasen, taka­oikea ja kaikkien kanavien yhteinen subwoofer (merkintä .1).
Muista, että Dolby Digital ja DTS saadaan 5.1­kanavaisena vain tällä menetelmällä tallennetuil­ta levyiltä. Sinulla on lisäksi oltava Dolby Digital/DTS-dekooderilla varustettu vahvistin/ viritinvahvistin tai erillinen dekooderi.
Valmistettu Dolby Laboratories -yhtiön luvalla. ”Dolby”-sana ja kaksois-D-symboli ovat Dolby Laboratories -yhtiön omistamia tuotemerkkejä. Confidential Unpublished Works. 1992-1997 Dolby Laboratories, Inc. Kaikki oikeudet pidäte­tään.
Dolby Digital on Dolby Laboratories Licensing Corporation -yhtiön omistama tuotemerkki. DTS on Digital Theater Systems -yhtiön omistama tuotemerkki.
DIGITAALITOISTON LIITÄNNÄT 15
Digitaalitoiston liitännät
Levy:
DVD
CD
Tallennus­formaatti:
Dolby Digital (AC-3)
Lineaarinen PCM (48/96 kHz 16/20/24 bit)
DTS
Lineaarinen PCM
Optinen/koaksiaalinen digitaalilähtö
Dolby Digital -bittivirta (2-5.1 ch) tai PCM (2ch, 48 KHz/16 bit)*
1
Lineaarinen PCM (2ch) (48 kHz näytetaajuus/ vain 16 bit) *
2
Bittivirta tai ei ääntä *
3
Lineaarinen PCM (44.1 kHz näytetaajuus)
Page 17
16 TOISTON PERUSTEET
Toiston perusteet
Perustoisto
Valmistelut
Kytke televisio päälle ja valitse tulosignaaliksi 'Video'.
Kytke äänentoistojärjestelmäsi päälle,jos DVD-soitin on kytketty siihen.
1. Kytke DVD-soitin päälle ON-painikkeella.
2. Avaa levylautanen avaa/sulje-painikkeella.
3. Aseta levy levylautaselle. Tartu levyyn
reunoista äläkä koske kumpaankaan pintaan. Aseta levy lautaselle etikettipuoli ylöspäin. Varmista, että levy on oikein levylautasella.
Pitele levyä sen reunoista niin, että et koske sen pintoihin. Aseta levy uomaansa levylautaselle toistettava puoli alaspäin.
Voit kääntää levylautasta niin, että voit ladata levyn laitteen sisällä olevaan levypaikkaan painamalla levyn ohituspainiketta. Jokaisella painalluksella levylautanen kiertyy yhden askeleen verran vasemmalle (vastapäivään).
Jotta pääsisit käsiksi kaikkiin levypaikkoihin, sinun on ensin pysäytettävä laitteen toisto. Jos laite toistaa levyä, paina kaksi kertaa seis­painiketta.
Voit avata levylautasen myös levyn toiston aikana, jolloin voit vaihtaa levylautasen neljä muuta levyä. Pyöritä levylautanen sopivaan asentoon painamalla levyn ohituspainiketta.
TÄRKEÄÄ TIETOA LEVYJEN LATAAMISESTA
Poista kaikki levyt levylautaselta ennen laitteen siirtämistä.
Varmista, että kaikki levyt ovat oikein paikoillaan ennen kuin suljet levylautasen.
Älä paina levylautasta kiinni, kun laite on kytketty pois päältä.
Älä vaihda levyä tai kosketa levylautasta sen liikkuessa.
Älä käännä levylautasta käsin.
Jos levylautanen juuttuu paikoilleen, toimita
laite lähimpään valtuutettuun Harman Kardon
-huoltoliikkeeseen.
Älä lataa levypaikkaan useampaa levyä äläkä lataa 12 cm pienemmän 8 cm päälle.
4. Paina toistopainiketta
Levylautanen sulkeutuu automaattisesti ja levyn toisto alkaa.
Jos levylautanen on auki, sulje se ensin painamalla avaa/sulje-painiketta ja käynnistä sitten toisto painamalla toistopainiketta.
Interaktiivisia levyjä toistettaessa näyttöön tulee levyvalikko. Valitse toistettava valikko nuolinäppäimillä ja Enter-painikkeella.
DVD ja CD-levyjen toistaminen
Vaihda toistettavaksi levyksi levylautasen seuraava levy painamalla levyn ohituspainiketta.
Kun haluat aloittaa tietyn levyn toiston, paina kyseistä levyä vastaavaa suoravalinta- painiketta.
Voit pysäyttää levyn toiston hetkellisesti ja pysäyttää kuvan näyttöön painamalla
taukopainiketta. Jatka toistoa painamalla toistopainiketta.
Kun haluat selata CD-levyn kappaleita tai DVD-levyn jaksoja eteen- tai taaksepäin, paina etupaneelin kappalehaku eteen- tai taaksepäin painikkeita tai kauko­ohjaimen kappalehakupainikkeita.
Kun haluat hakea tiettyä kohtaa toistettavalta DVD- tai CD-levyltä pikanopeudella, paina jompaa kumpaa pikatoistopainiketta. Kun painiketta painetaan, pikatoisto jatkuu kunnes se keskeytetään toistopainikkeella. Huomaa, että toistonopeus on erilainen CD­ja DVD-levyillä.
DVD-levyillä on neljä pikatoistonopeutta. Jokainen pikatoisto eteen tai taaksepäin
-painikkeen painallus muuttaa hakunopeutta
seuraavassa järjestyksessä:
2-kertaisella nopeudella toistotilan ilmaisimet
‹‹
ja ››palavat jatkuvasti.
4-kertaisella nopeudella ulompi toistotilan ilmaisin
‹‹
tai ››vilkkuu ja sisempi palaa
jatkuvasti.
8-kertaisella nopeudella sisempi toistotilan ilmaisin
‹‹
tai ››vilkkuu ja ulompi palaa
jatkuvasti.
16-kertaisella nopeudella molemmat toistotilan ilmaisimet
‹‹
ja ››vilkkuvat.
Huomaa, että ääni ei kuulu DVD-levyjen pikahaun aikana. Tämä on normaalia DVD­levyjen yhteydessä, koska A/V-viritinvahvistimet ja surround-prosessorit eivät pysty käsittelemään digitaalista signaalia pikatoistotiloissa. Ääni kuuluu tavallisten CD-levyjen pikatoiston aikana.
CD-levyillä on kolme pikatoistonopeutta. Jokainen pikatoisto-painikkeen painallus muuttaa hakunopeutta seuraavassa järjestyksessä:
2-kertaisella nopeudella toistotilan ilmaisimet
‹‹
ja ››palavat jatkuvasti.
4-kertaisella nopeudella ulompi toistotilan ilmaisin
‹‹
tai ››vilkkuu ja sisempi palaa
jatkuvasti.
8-kertaisella nopeudella sisempi toistotilan ilmaisin
‹‹
tai ››vilkkuu ja ulompi palaa
jatkuvasti.
DVD-levyä toistettaessa voit siirtyä ohjelmassa hitaasti eteen- tai taaksepäin painamalla kauko­ohjaimen hidas toisto -painikkeita. Jokainen painikkeen painallus muuttaa toistonopeutta seuraavassa järjestyksessä:
1/16 nopeudella molemmat toistotilan ilmaisimet
‹‹
ja ››vilkkuvat.
1/8 nopeudella sisempi toistotilan ilmaisin
‹‹
tai ››vilkkuu ja ulompi palaa jatkuvasti.
1/4 nopeudella ulompi toistotilan ilmaisin
‹‹
tai ››vilkkuu ja sisempi palaa jatkuvasti.
1/2 nopeudella molemmat toistotilan ilmaisimet
‹‹
ja ››palavat jatkuvasti.
Huomaa, että ääni ei kuulu DVD-levyjen hitaan toiston aikana. Tämä on normaalia DVD-levyjen yhteydessä, koska A/V-viritinvahvistimet ja surround-prosessorit eivät pysty käsittelemään digitaalista signaalia hidas toisto -tiloissa.
Hidas toisto ei ole käytössä CD-levyjä toistettaessa.
Voit halutessasi valaista kauko-ohjaimen painikkeet painamalla valopainiketta.
Huomaa: Sellaisten levyjen toistaminen, joille on tallennettu 96 kHz/24-bittinen ääni vaatii sellaisten piirien käyttöä, joita normaalisti käytetään muihin tarkoituksiin. Siksi hidas toisto taaksepäin ja askel eteenpäin -toiminnot eivät ole käytettävissä näitä levyjä kuunneltaessa.
Page 18
JÄRJESTELMÄN ASETUKSET 17
Järjestelmän asetukset
Oletusasetukset
Asennuksen viimeinen vaihe on järjestelmän oletusasetusten määritteleminen. Sinun kannattaa käyttää muutama minuutti näihin asetuksiin tutustumiseen, koska niitä on ehkä muutettava ennen ensimmäistä käyttökertaa ja myöhemmin käytön aikana.
Asetusvalikko
Ensimmäinen vaihe järjestelmän oletusasetuksia tarkastettaessa tai muutettaessa on asetusvalikon avaaminen.Varmista aluksi, että DVD 5 -soitin on kytketty oikein televisioosi ja että se on kytketty verkkojännitteeseen. Asetustoimenpiteitä varten laitteeseen ei tarvitse ladata levyjä.
Kun painat tilapainiketta ja laite ei toista levyä, näyttöön tulee asetusvalikko.
Toiston kieli
Toiston kielen valitseminen
Valitse asetusvalikon kohta Audio kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas). Voit halutessasi vaihtaa kieltä tilapäisesti. Ks. lisätiedot s. 25.
1. Paina Enter, jolloin Audio-valikko tulee näyttöön.
2. Paina ENTER tai oikeanpuoleista nuolinäppäintä, jolloin näyttöön tulee äänivalikko.
3. Valitse haluamasi kieli kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
5. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
Voit poistua valikosta milloin tahansa
painamalla vasenta nuolinäppäintä
Muun kielen valitseminen
1. Valitse Muu kieli (Other) ja paina Enter.
2. Syötä kielikoodin ensimmäinen numero kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas). Syötä samalla tavoin muut numerot.
3. Korosta OK-kuvake ja paina Enter.
4. Palaa normaalitoistoon painamalla
toistopainiketta.
Huomaa, että valittua oletuskieltä käytetään
aina, kun kyseinen kieli on tallennettu toistettavalle DVD-levylle. Ellei levylle ole tallennettu kyseistä kieltä, kielenä käytetään levyn oletuskieltä. (Oletuskieli on tyypillisesti englanti, mutta se saattaa vaihdella.)
Vaikka oletuskieltä käytetäänkin silloin, kun levyn toisto aloitetaan, kielen voi vaihtaa koska tahansa painamalla audio-painiketta. Katso lisätiedot sivulta 25.
Page 19
18 JÄRJESTELMÄN ASETUKSET
Järjestelmän asetukset
Tekstityksen kieli
Tekstityksen kielen valitseminen
1. Valitse asetusvalikon kohta Tekstitys (Subtitle) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Tekstitys-valikko tulee näyttöön.
3. Valitse haluamasi tekstityksen kieli kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
5. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
6. Valitse toiston kieli kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
7. Paina Enter.
8. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
Muun kielen valitseminen
1. Valitse Muu kieli (Other) ja paina Enter.
2. Syötä kielikoodin ensimmäinen numero kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas). Syötä samalla tavoin muut numerot.
3. Korosta OK-kuvake ja paina Enter.
4. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
Huomaa, että valittua tekstityksen
oletuskieltä käytetään aina, kun kyseinen kieli on tallennettu toistettavalle DVD-levylle. Ellei levylle ole tallennettu kyseistä kieltä, kielenä käytetään levyn oletuskieltä. (Oletuskieli on tyypillisesti englanti, mutta se saattaa vaihdella.)
Vaikka oletuskieltä käytetäänkin silloin, kun levyn toisto aloitetaan, kielen voi vaihtaa koska tahansa painamalla tekstityspainiketta. (Katso lisätiedot sivulta 25.)
Valikkokieli
1. Valitse asetusvalikon kohta Valikkoasetukset (Menus) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Valikkoasetukset-valikko tulee näyttöön.
3. Valitse haluamasi valikkokieli kauko-ohjaimen
nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
5. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
Page 20
JÄRJESTELMÄN ASETUKSET 19
Järjestelmän asetukset
Ikärajoitus
DVD-soittimen ikärajoitustoiminnolla voit määritellä kuinka soitin reagoi ikärajoitettuihin elokuviin (Soittimessa elokuvat luokitellaan yhdysvaltalaisen Motion Pictures Association Of America mukaan luokkiin G, PG, PG-13 jne.)
1. Valitse asetusvalikon kohta Ikärajoitus (Rating) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Ikärajoitus-valikko tulee näyttöön.
3. Korosta salasanalla suojattavat Ikärajoitetut nimikkeet (Rated Titles) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
Jos ikärajoitus on suojattu salasanalla, valik­koon pääsee vasta kun oikea salasana on syötetty.
Ikärajoitusluokat:
Ikärajoitustoiminto perustuu DVD-levylle koodat­tuun tietoon. Kaikilla levyillä sitä ei välttämättä ole. MPAA-järjestön viisitasoisen luokituksen lisäksi DVD 5:ssä on kahdeksantasoinen DVD­valmistajien luoma asteikko, joiden ansiosta voi­daan määrittää hyvin tarkkaan, mitä laitteella voi katsoa.
MPAA-luokitus:
G Sallittu (taso 2)
PG Vanhemman seurassa (taso 4)
PG13 Vanhemman seurassa yli
13-vuotiaille (taso 4)
R Kielletty (taso 6)
NC17 Yli 17-vuotiaille (taso 7)
DVD-valmistajien luokitus:
Taso 8: Kaikki DVD-levyt voidaan toistaa
(tehdasasetus)
Tasot 7 – 2: Kaikille katsojille tarkoitetut ja
lasten DVD:t voidaan toistaa
Taso 1: Ainoastaan lasten DVD:t voidaan
toistaa. Kaikille katsojille tarkoitet­tuja ja aikuisten DVD-levyjä ei voi katsella.
Taso 0: Mitään levyjä ei voi katsella.
(Tällä voidaan estää esim. ilman ikärajoituskoodia olevien aikuisten DVD-levyjen katselu)
Page 21
20 JÄRJESTELMÄN ASETUKSET
Järjestelmän asetukset
Salasana
DVD 5 -soittimen salasanajärjestelmällä estetään ikärajoitettujen elokuvien luvaton katselu ja lisäksi sillä on suojattu salasanan vaihtaminen. DVD 5 -soittimeen ei toimitettaessa ole asetettu salasanaa ja salasanajärjestelmän asetuksia ei ole lukittu. Seuraavassa on selitetty salasanan asettaminen ja asetusten lukitseminen.
Salasanan syöttäminen
1. Valitse asetusvalikon kohta Salasana (Password) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Salasana-valikko tulee näyttöön.
3. Valitse Syötä salasana (Set Password) ja paina Enter, jolloin Syötä salasana -ikkuna tulee näyttöön.
4. Syötä nelinumeroinen salasana kauko­ohjaimen numeropainikkeilla (0-9). Näyttöön tulee musta piste jokaisen oikein syötetyn numeron jälkeen.
5. Kun OK on korostettuna näytöllä, lopeta salasana syöttö painamalla ENTER. Näyttöön tulee Vahvista salasana -ikkuna Syötä salasana -ikkunan alapuolelle.
6. Syötä sama salasana uudelleen kauko­ohjaimen numeropainikkeilla (0-9).
7. Jos syötät väärän salasanan, salasanavalikko tulee uudelleen näyttöön, jolloin voit syöttää ja vahvistaa salasanan uudelleen.
8. Kun oikea salasana on syötetty jokaiseen valikkoon, paina Enter. Salasanavalikko palaa ruutuun ja laitteen näyttöön ilmestyy punai­nen avainsymboli. Paina vasemmanpuoleista nuolinäppäintä jos haluat palata Asetusvalikkoon.Valikossa oleva lukko näkyy lukittuna kertoen että salasana on tallennettu muistiin.
Kun salasana on tallennettu muistiin, kaikkiin sillä suojattuihin valikoihin pääsee vasta sala­sanan syöttämisen jälkeen.Väärän salasanan syöttämisen jälkeen salasanavalikko tulee uudelleen näyttöön.
Huomaa, että odotusaika pitenee jokaisen uuden yrityskerran välillä. Näin estetään oikean salasanan löytyminen arvaamalla.
On erittäin tärkeää, että säilytät salasanaa turvallisessa paikassa tai että muistat sen varmasti, sillä ilman oikeaa salasanaa et voi muuttaa laitteen asetuksia ja esim. katsoa tiettyjä levyjä.
Page 22
JÄRJESTELMÄN ASETUKSET 21
Järjestelmän asetukset
Salasanan muuttaminen
1. Valitse asetusvalikon kohta Salasana kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Valitse Muuta salasana (Change Password) ja paina Enter, jolloin Muuta salasana -ikkuna tulee näyttöön.
3. Syötä salasana kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas) tai numeropainikkeilla (0-9).
4. Paina Enter, jolloin Vahvista salasana -ikkuna ilmestyy näyttöön Muuta salasana -ikkunan alapuolelle.
5. Syötä sama salasana uudelleen kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas) tai numeropainikkeilla (0-9).
6. Paina OK.
7. Kun olet syöttänyt uuden salasanan oikein kaikkiiin valikoihin, paina ENTER. Ruutuun palaa salasanavalikko. Jos haluat palata Asetusvalikkoon, paina vasenta nuolinäppäintä.
Salasanan poistaminen
1. Valitse asetusvalikon kohta Salasana kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Valitse Poista salasana (Clear password) ja
paina Enter, jolloin Poista salasana -ikkuna tulee näyttöön.
3. Paina Enter. (Salasana on poistettu).
4. Paina kauko-ohjaimen nuolinäppäintä (ylös/alas) ja valitse Poista salasana (Clear password).
5. Paina ENTER, jolloin salasana poistuu.
6. Jos haluat palata Asetusvalikkoon, paina vasenta nuolinäppäintä. Jos haluat poistua valikosta, paina RETURN.
Page 23
22 JÄRJESTELMÄN ASETUKSET
Järjestelmän asetukset
Kuvasuhde
Tässä kappaleessa kerrotaan, kuinka valitse soittimen kuvasuhteen sen mukaan, onko televi­siosi perinteinen (4:3) vai laajakuvainen (16:9).
4 x 3 letterbox:Valitse tämä asetus, kun haluat katsella elokuvaa sen alkuperäisessä kuvasuhteessa. Elokuva näkyy kuvaruudulla kokonaisuudessaan, mutta se ei täytä koko kuvaruutua.Tällä asetuksella elokuvan ylä- ja alapuolella saattaa näkyä musta palkki.
4 x 3 Pan Scan:Valitse tämä asetus, kun DVD 5 on kytketty tavalliseen televisioon (4:3) ja haluat, että laajakangaselokuvat näkyvät koko kuva-alalla. Huomaa, että tämä asetus on käytössä vain eräiden laajakangas-DVD­elokuvien yhteydessä, jotka on tallennettu Pan ja Scan-tiloissa. Näiden elokuvien yhteydessä osa kuvasta ei ole näkyvissä (erityisesti oikea ja vasen reuna). Joidenkin laajakangasformaatissa tallennettujen levyjen kuvaa ei voi rajoittaa tällä tavoin, jolloin kuvan ylä- ja alapuolella näkyy musta palkki. Siksi tämä asetus on käyttökelpoinen vain tiettyjen DVD-elokuvien yhteydessä. Kaikkien muiden yhteydessä käyttökelpoisin on letterbox-formaatti.
16 x 9 Widescreen :Valitse tämä asetus, kun DVD-soittimesi on liitetty laajakangas­televisioon. Näillä asetuksilla 4:3 kuvasuhteella tallennetut elokuvat näkyvät neliön sisällä keskellä kuvaruutua, ja kuvan oikealla ja vasemmalla puolella näkyy musta palkki. Aidot laajakangaselokuvat (sivusuhteeltaan oikeat tallenteet eli sellaiset, jotka näkyvät täysleveinä, kun DVD 5:n asetuksena on "4:3 Pan Scan", katso edellä) näkyvät oikein. Eräiden 4:3 televisioiden, joiden kuvasuhteeksi on asetettu 16:9, yhteydessä 4:3 kuvasuhteella tallennettujen levyjen kuva saattaa olla puristunut pystysuunnassa. Tällaisten levyjen yhteydessä television kuvasuhteeksi on valittava 4:3.
Kuvasuhteen valinta
1. Valitse asetusvalikon kohta Kuvasuhde (TV Aspect) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Kuvasuhde-valikko tulee näyttöön.
3. Valitse haluamasi kuvasuhde kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
5. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
Dynaaminen alue
Tämä toiminto mahdollistaa Dolby Digital
-äänitysten dynamiikan supistamisen sellaiseksi, että voit nauttia selkeästä äänentoistosta pitäen silti äänenvoimakkuuden suhteellisen pienellä tasolla (esimerkiksi yöllä). Supistus laskee suuria äänihuippuja ja nostaa matalatasoisia kohtia 1/4 - 1/3.
1. Valitse asetusvalikon kohta Kuvasuhde (TV Aspect) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Kuvasuhde-valikko tulee
näyttöön.
3. Kytke dynaaminen alue -tila päälle tai pois
kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
5. Palaa normaalitoistoon painamalla
toistopainiketta.
Tämä toiminto on käytössä vain Dolby Digital
-äänityksissä ja silloin, kun DVD 5 on kytketty digitaalisesti ”Night Mode”-toiminnolla varustettuun dekooderiin tai vahvistimeen. Toiminto riippuu ”Night Mode”-asetuksista:
a) Jos supistus on pois, ääni kuuluu normaalina.
b) Jos supistus on päällä, mutta dekooderin ”Night Mode” pois,ääni kuuluu normaalina.
c) Ääni toistuu dynaamisesti supistettuna, jos SEKÄ soittimen dynamiikan supistus ETTÄ dekooderin ”Night Mode” ovat päällä.
Page 24
JÄRJESTELMÄN ASETUKSET 23
Järjestelmän asetukset
Digitaalinen lähtösignaali
Tämä asetus määrittää optisen/koaksiaalisen lähtevän digitaalisen äänisignaalin muodon. Oikea asetus riippuu kyseiseen liitäntään kytketystä dekooderista.
PCM: Valitse tämä asetus, jos digitaalilähtöön kytketty dekooderi pystyy dekoodaamaan vain tavallista PCM-informaatiota (vain vasen ja oikea kanava) eikä Dolby Digital tai DTS­informaatiota. PCM ja Dolby Digital
-ääniraidat toistetaan vain PCM-signaalina, DTS-ääniraitoja ei toisteta lainkaan (katso myös kohta "Dolby Digital" alla).
Dolby Digital: Valitse tämä asetus, jos DVD­soitin on kytketty Dolby Digital
-viritinvahvisatimeen tai dekooderiin mutta ei DTS-dekooderiin. PCM ja Dolby Digital
-ääniraidat toistetaan oikein, DTS-ääniraitoja ei toisteta (katso huomautus alla). Käytännössä kaikilla DTS-levyillä valittavana on myös kaksikanavainen digitaaliääniraita (painamalla kauko-ohjaimen audiopainiketta, katso sivu 25), joka tuottaa PCM-signaalin digitaalilähtöön.
MPEG-2/DTS : Valitse tämä asetus, jos DVD-
soitin on kytketty DTS-vastaanottimeen tai dekooderiin.
Valitse oikeanlainen digitaalilähtö seuraavien ohjeiden mukaan:
1. Valitse asetusvalikon kohta Digitaalinen lähtösignaali (Digital Audio Out) kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Paina Enter, jolloin Digitaalinen lähtösignaali
-ikkuna tulee näyttöön.
3. Valitse haluamasi asetus kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Paina Enter.
5. Palaa normaalitoistoon painamalla toistopainiketta.
Tärkeää tietoa DTS-äänentoistosta
Valitse DTS-tila vain, jos DVD-soitin on kytketty DTS-yhteensopivaan viritinvahvistimeen tai dekooderiin. Myös toistettavalla levyllä on oltava DTS-informaatio. Jos valittuna asetuksena on DTS ja vastaanotin, dekooderi tai levy ei ole DTS­yhteensopiva, levyä toistettaessa ei kuulu ääntä.
Page 25
24 DVD-TOISTO
DVD-toisto
Kuvaruudun työkalurivin käyttö
Kuvaruudulla näkyvällä työkalurivillä voit ohjata useita toistotoimintoja. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.Voit selata työkalurivin toimintoja kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä. Jokaisella toiminnolla on oma kuvakkeensa.
Korosta haluamasi toiminnon kuvake kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä. Valitse sitten toiminto painamalla Enter.
Muista, että työkalurivi on käytössä vain levyn toiston aikana. Työkalurivin toiminto on käytettävissä vain, jos levylle on tallennusvaiheessa tallennettu kyseinen toiminto (eli jos valitset tekstityskuvakkeen,voit vaihtaa tekstityksen kielen vain, jos levyn valmistaja on tallentanut levylle tekstityksen).
Nimike (Title): Numero osoittaa toistettavan nimikkeen numeron.
Jakso (Chapter): Numero osoittaa toistettavan jakson numeron.
Ääni (Audio): Numero ja lyhenne ilmaisevat toistettavan ääniraidan. Katso DVD-levyn materiaalista tiedot levylle tallennetuista ääniraidoista.
Tekstitys (Subtitles): Numero ja lyhenne ilmaisevat toistettavan tekstityksen kielen. Katso DVD-levyn materiaalista tiedot levylle tallennetuista tekstityskielistä.
Kamerakulmat (Angles): Numero osoittaa käytössä olevan kamerakulman.
Kirjanmerkit (Bookmarks): Korosta tämä alue ja paina ENTER, kun haluat merkitä levyn kohdan tai siirtyä aikaisemmin merkittyyn kohtaan.
Levyn tyyppi (Disc Type): Ilmaisee toistettavan levyn tyypin (DVD tai CD).
Levyn numero (Disc Number): Ilmaisee toistettavan levyn levypaikan numeron.
Aikailmaisin (Time Indicator): Näyttää toistettavan nimikkeen kuluneen ajan.
Virhesymboli Ø tulee näyttöön, jos painat sellaista painiketta, jolla ei ole toimintoa.Jos jokin kuvakkeista on harmaa, kyseinen toiminto ei ole käytettävissä toistettavalla levyllä. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko-ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Nimikkeen valitseminen
Joillakin levyillä saattaa olla useampi kuin yksi nimike.Esimerkiksi esittely ja "making of" on usein jaettu useampiin nimikkeisiin.Voit tarkastella levylle tallennettujen nimikkeiden määrää (Nimike-kuvakkeen alla) painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta kun levy on luettu ja soitin on pysäytettynä. Palaa normaalitoistoon painamalla RETURN.Tietty nimike valitaan työkalurivin Nimike-toiminnolla:
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta Nimike-kuvake (Title) nuolinäppäinten avulla.
3. Syötä toistettavan nimikkeen numero numeropainikkeilla. Kun syötät yksinumeroisen nimikkeen numeron, sinun on painettava Enter-painiketta numeron (1-9) syöttämisen jälkeen.Vaihtoehtoisesti paina ensin 0 ja sitten nimikkeen numero. Nimikkeen toisto alkaa. Käytettävä menetelmä riippuu levyllä olevien nimikkeiden lukumäärästä.
Huomaa:
Joillakin levyillä saattaa olla vain yksi nimike.
Jakson valitseminen
DVD-levyillä käytetyn digitaalitekniikan ansiosta jokainen nimike on voitu jakaa useampiin jaksoihin (samalla tavoin kuin CD-levyn kappaleet). Voit tarkastella levylle tallennettujen nimikkeiden jaksojen määrää (Jakso-kuvakkeen alla) painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta kun levy on luettu ja soitin on pysäytettynä. Poistu ohjelmavalikosta painamalla RETURN.Voit siirtyä tiettyyn jaksoon työkalurivin jaksotoiminnon avulla.
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta Jakso-kuvake (Chapter) kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
3. Paina Enter, jolloin näyttöön tulee "__".
4. Syötä toistettavan jakson numero numeropainikkeilla (0-9). Kun syötät yksinumeroisen jakson numeron, sinun on painettava Enter-painiketta numeron (1-9) syöttämisen jälkeen.Vaihtoehtoisesti paina ensin 0 ja sitten jakson numero. Jakson toisto alkaa. Käytettävä menetelmä riippuu levyllä olevien nimikkeiden lukumäärästä.
Huomaa:
Jaksotoiminto on käytettävissä vain, jos jaksot
on erotettu levyn valmistusvaiheessa.
TITLE
CHAPTER
AUDIO
SUBTITLES
ANGLES
BOOKMARKS TIME INDICATOR
DISC
TYPE
DISC NO
Page 26
DVD-TOISTO 25
DVD-toisto
Toiston kielen vaihtaminen
DVD-levylle saattaa olla tallennettu useita ääniraitoja; useampia kieliä, erikoisselostus, selostus näkövammaisille ja useita digitaaliformaatteja. Normaalikäytössä laite hakee aina ensin ääniraidan oletuskielellä, mutta voit koska tahansa vaihtaa ääniraitaa valikkotilarivin avulla tai kauko-ohjaimen audiopainikkeella ja toimimalla seuraavasti:
1. Paina toiston aikana kauko-ohjaimen tilapainiketta. Paina kauko-ohjaimen nuolinäppäintä (vasen tai oikea), kunnes työkalurivin audio-kuvake on korostettuna.
2. Paina Enter, jolloin Audio-valikko tulee näyttöön.
3. Paina kauko-ohjaimen Enter-painiketta, kun haluamasi kieli näkyy teksti-ikkunassa.
4. Poista valikko näytöltä painamalla kauko-
ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Huomaa:
Kielitoiminto on käytettävissä vain, jos levylle on tallennettu useampia ääniraitoja.
Kun vaihdat toiston kielen työkalurivin avulla, korvaat DVD-soittimen päävalikon audioasetuksen (asetusvalikon kieliasetuksissa) vain väliaikaisesti.
Pikanäppäin:Voit korostaa työkalurivin Audio­kuvakkeen myös painamalla kauko-ohjaimen audio-painiketta.
Tekstityksen kielen vaihtaminen
DVD-levyllä saattaa olla useita tekstitysvaihtoehtoja. Normaalikäytössä laite hakee aina ensin tekstityksen oletuskielellä, mutta voit koska tahansa vaihtaa tekstityksen kielen valikkotilarivin avulla tai kauko-ohjaimen tekstityspainikkeella ja toimimalla seuraavasti:
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Paina kauko-ohjaimen nuolinäppäintä (vasen tai oikea), kunnes työkalurivin tekstitys­kuvake (S) on korostettuna. Paina ENTER, tekstitysvalikko tulee näyttöön.
3. Valitse tekstityksen kieli painamalla Enter.
4. Kun tekstityspainiketta painetaan, tekstitys tulee näyttöön (ja merkki syttyy tekstitysvalikon viereen) tai häviää näytöstä.
5. Poista valikko näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Huomaa:
Jos painat kauko-ohjaimen
tekstityspainiketta, kun työkalurivi ei ole näkyvissä, nykyisen levyn tekstitysvalikko tulee näyttöön.
Tekstitystoiminto on käytettävissä vain, jos levylle on tallennettu tekstitys.
Kamerakulman vaihtaminen
Yksi DVD-tekniikan edistyksellisiä ominaisuuksia on mahdollisuus tallentaa sama kohtaus useammasta kamerakulmasta kuvattuna.Voit itse toimia elokuvan ohjaajana ja katsella kohtausta haluamastasi kulmasta. Ominaisuus ei kuitenkaan ole käytettävissä kaikilla levyillä ja on yleensä käytettävissä vain tietyissä kohtauksissa.
Tarkasta levyn kannesta onko levylle tallennettu useampia kamerakulmia. Jos levylle on tallennettu useampia kamerakulmia, kyseisessä kohdassa kuvassa näkyy yleensä kuvake, joka ilmaisee, että valittavana on vaihtoehtoinen kuvakulma. Kun näytössä näkyy tällainen kuvake, voit vaihtaa kuvakulmaa seuraavasti:
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana
painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta työkalurivin Kamerakulma-kuvake
(Angles) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea). Paina Enter, jolloin Kamerakulma-valikko tulee näyttöön.
3. Valitse haluamasi kamerakulma kauko-
ohjaimen Enter- tai kamerakulmapainikkeilla.
4. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko-
ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Helpompi tapa: Saat kamerakulmavalikon
näyttöön milloin tahansa painamalla kauko­ohjaimen ANGLE-painiketta riippumatta siitä, onko työkalurivi näytössä vai ei. Painelemalla ANGLE-painiketta toistuvasti, voit vaihdella kamerakulmaa (jos toiminto on käytössä kyseisellä levyllä).
Page 27
26 DVD-TOISTO
DVD-toisto
Kirjanmerkkien käyttäminen
Kirjanmerkit
DVD 5 -soittimen kirjanmerkki-toiminnon avulla voit merkitä yhteensä 9 kohtaa levyllä ja palata niihin nopeasti halutessasi. Kirjanmerkkitoiminto on käytössä sekä DVD- että CD-levyjä toistettaessa.
Aseta kirjanmerkki seuraavasti:
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta työkalurivin Kirjanmerkki-kuvake (Bookmarks) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea). Paina Enter, jolloin Kirjanmerkki-valikko tulee näyttöön.
3. Merkitse haluamasi kohtaus painamalla Enter­painiketta.
4. Kun haluat lisätä kirjanmerkin, siirrä kursori (keltainen neliö) alimmaisella nuolinäppäi­mellä Mark-riville ja siirrä se sitten minkä tahansa tyhjän ruudun kohdalle. Paina ENTER kun haluamasi kohta löytyy.
5. Saat työkalurivin pois ruudulta painamalla kauko-ohjaimen Tyhjennys- (CLEAR) tai Tila­(STATUS) painiketta.
Merkittyyn kohtaukseen siirtyminen
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta Kirjanmerkki-kuvake kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
3. Paina Enter.
4. Selaa Kirjanmerkki-valikkoa kauko-ohjaimen nuolinäppäimellä (ylös).
5. Valitse toistettava merkitty kohtaus kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
6. Siirry kyseiseen kohtaukseen painamalla Enter.
7. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Kirjanmerkin poistaminen
Kirjanmerkit tyhjennetään muistista aina kun levy poistetaan soittimesta tai kun laite kytketään pois päältä.
Kun kaikki 9 kirjanmerkkiä ovat käytössä, voit edelleen lisätä kirjanmerkkejä, mutta ne tallennetaan edellisten päälle.
Page 28
DVD-LEVYJEN OHJELMOITU TOISTO 27
DVD-levyjen ohjelmoitu toisto
DVD 5 on varustettu monipuolisilla ohjelmointitoiminnoilla, joiden avulla voit valita ja toistaa valikoituja kappaleita tai ohjelmoida toisto-ohjelman, jossa levyt ja/tai kappaleet toistetaan määrätyssä ohjelmoidussa järjestyksessä.
Jatkuva toisto
DVD 5 on varustettu viidellä jatkuva toisto ­toiminnolla, joilla saat täyden hyödyn viiden levyn vaihtajan tarjoamasta pitkäsoittomahdollisuudesta:
Kaikkien levyjen jatkuva toisto: Toistaa
järjestyksessä kaikki laitteeseen ladatut levyt alusta loppuun.
Yhden levyn jatkuva toisto: Toistaa yhtä
levyä alusta loppuun, kunnes toisto keskeytetään käsin.
Nimikkeen jatkuva toisto: Käytössä vain
DVD-levyjä toistettaessa. Tässä tilassa toistettavaa nimikettä toistetaan jatkuvasti, kunnes toisto keskeytetään käsin.
Jakson/kappaleen jatkuva toisto: Toistaa
jatkuvasti toistettavaa CD-levyn kappaletta tai DVD-levyn jaksoa, kunnes toisto keskeytetään käsin.
Valinnan A-B jatkuva toisto:Toistaa
jatkuvasti valittua levyn osaa, kunnes toisto keskeytetään käsin.Jatkuva toistotila valitaan seuraavasti:
Jatkuva toisto
1. Paina levyä toistettaessa kauko-ohjaimen jatkuva toisto -painiketta, jolloin Jatkuva toisto -ikkuna (Repeat) tulee näyttöön.
2. Valitse haluamasi toiminto painamalla kauko-
ohjaimen jatkuva toisto -painiketta.Toiminnot vaihtuvat seuraavassa järjestyksessä: REPEAT ALL REPEAT 1 DISC REPEAT TITLE REPEAT CHAPTER REPEAT OFF.
3. Poista ikkuna näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Jatkuva toisto keskeytetään painamalla
jatkuva toisto -painiketta, kunnes Jatkuva toisto -rivi tulee näyttöön tai näytön jatkuva toisto -ilmaisimet sammuvat.
Jatkuva toisto voidaan keskeyttää myös
painamalla kahdesti seis-painiketta.
Valinnan A-B jatkuva toisto
Tämän toiminnon avulla voit valita CD- tai DVD­levyltä tietyn osuuden ja toistaa sitä jatkuvasti kunnes toisto keskeytetään käsin.
Käynnistä valinnan A-B jatkuva toisto suorittamalla seuraavat levyn toiston aikana:
1. Paina levyä toistettaessa kauko-ohjaimen A-B­painiketta, jolloin Jatkuva toisto A-B -ikkuna (Repeat A-B) tulee näyttöön.
2. Merkitse toistettavan osuuden alkukohta painamalla kauko-ohjaimen A-B-painiketta.
3. Merkitse sitten toistettavan osuuden loppukohta painamalla uudelleen kauko­ohjaimen A-B-painiketta (toistettava osuus on nyt valittu).
4. Aloita valitun osuuden jatkuva toisto painamalla A-B-painiketta.
5. Peruuta jatkuva toisto painamalla uudelleen A-B-painiketta.
6. Poista valikko näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Satunnaistoisto
Satunnaistoisto toistaa kaikki CD-levyn kappaleet tai DVD-levyn jaksot satunnaisjärjestyksessä. Toisto pysähtyy, kun kaikki levyllä oleva kappaleet/jaksot on toistettu.
1. Paina levyä toistettaessa kauko-ohjaimen satunnaistoistopainiketta, jolloin Satunnaistoisto-ikkuna (Random) tulee näyttöön.
2. Kytke satunnaistoisto päälle ja pois kauko­ohjaimen satunnaistoistopainikkeella.
3. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Huomaa:
Voit lopettaa levyn satunnaistoiston myös
satunnaistoiston aikana painamalla kauko­ohjaimen satunnaistoistopainiketta (näyttöön tulee normaalitoiston näyttö).
Page 29
28 DVD-LEVYJEN OHJELMOITU TOISTO
DVD-levyjen ohjelmoitu toisto
Ohjelmoitu toisto
Ohjelmointitoimintojen avulla voit valita ja toistaa DVD 5 -soittimeen ladattujen levyjen kappaleet, jaksot tai nimikkeet haluamassasi järjestyksessä. Ohjelmointitoiminto on erityisen kätevä silloin, kun juhlia ja muita tilaisuuksia järjestäessäsi haluat toistaa valikoituja levyjä tai kappaleita ilman, että sinun on itse ohjattava toistoa. Ohjelmoi DVD 5 -soittimeen ladattujen levyjen toisto seuraavasti:
Ohjelman muokkaaminen
1. Paina ohjelmointipainiketta, kun laite on pysähtyneenä. Ohjelmamuokkausvalikko tulee näyttöön.
2. Valitse ensimmäiseen ohjelmapaikkaan ohjelmoitava levy nuolinäppäimillä (ylös tai alas). Kun haluamasi levyn numero syttyy näyttöön siniselle pohjalle, siirry seuraavaan kohtaan painamalla ENTER tai nuoli oikealle.
3. Valitse ohjelmoitava nimike nuolinäppäimillä (ylös tai alas) tai pidä näppäintä painettuna, jolloin laite selaa läpi levylle tallennetut nimikkeet.Vahvista nimikkeen valinta painamalla ENTER tai oikeaa nuolinäppäintä. Voit myös valita nimikkeen syöttämällä sen numeron numeropainikkeilla (0-9). Huomaa, että sinun on syötettävä yksinumeroisten nimikkeiden (1-9) numeron eteen "0" (riippuen levylle tallennettujen nimikkeiden määrästä, joka näytetään suluissa Nimike­ikkunan alapuolella).
4. Valitse jakso samalla tavoin. Valittuun nimikkeeseen sisältyvien jaksojen lukumäärä näytetään suluissa Jakso-ikkunan alapuolella. ADD korostetaan automaattisesti. Lisää valittu jakso ohjelmaan painamalla ENTER.
4. Voit ohjelmoida ohjelmaan enintään 32 kohtaa.
5. Kun olet suorittanut ohjelman ohjelmoinnin, aloita ohjelman toisto korostamalla kuvaruudulta Toisto-kuvake ja paina Enter tai paina kauko-ohjaimen toistopainiketta.
Voit käynnistää ohjelmoidun toiston levyn
toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta.
Ohjelman poistaminen
1. Poista ohjelmoita nimi/jakso toisto-ohjelmasta siirtämällä kohdistin toisto-ohjelmaan kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen tai oikea).
2. Valitse poistettava nimike/jakso nuolinäppäimillä (ylös tai alas). Kun haluamasi kohta on korotettuna, paina tyhjennyspainiketta tai valitse DELETE-kuvake ohjelmanmuokkausnäytössä ja paina ENTER. Valittu kohde poistetaan ohjelmasta.
Jakson lisääminen ohjelmaan
Jaksojen lisääminen on mahdollista vain jos ne on ohjelmoitu toisto-ohjelmaan ja muuttavat toistojärjestystä.
1. Aloita jakso lisääminen ohjelmaan painamalla
kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta, jolloin Ohjelmanmuokkaus-ikkuna tulee näyttöön.
2. Valitse nuolinäppäimillä (ylös/alas) ohjelmapaikka, johon haluat lisätä jakson.
3. Siirrä kohdistin Nimike-kuvakkeen kohdalle ja valitse lisättävä nimike ja jakso kohdassa Ohjelman muokkaaminen kuvatulla tavalla.
4. Korosta Lisää-kuvake.
5. Paina Enter, jolloin jakso lisätään ohjelmaan).
Jos et halua lisätä jaksoa toisto-ohjelmaan ja
haluat palata normaalitoistoon, korosta Valmis-kuvake (Done) ja paina Enter.
Ohjelman poistaminen
Toisto-ohjelma poistetaan muistista seuraavissa tapauksissa:
1. Kun avaat levylautasen.
2. Kun painat seis-painiketta kahdesti.
3. Kun laite kytketään pois päältä.
Ohjelman muokkaaminen ilman kuvaruu­tuvalikkoa
Kun haluat muokata toisto-ohjelmaa pelkän etupaneelin näytön avulla ilman kuvaruutuvalikkoa, tee se seuraavasti:
Paina tarkistuspainiketta.
Selaa ohjelmoituja kohteita painelemalla
tarkistuspainiketta. Ohjelman järjestysnumero näkyy näytön oikeassa reunassa PR-ilmaisimen vieressä.
Valitse muokattava levy, kappale tai jakso
F/G
siirtopainikkeilla.
Muuta valinta
D/E
-siirtopainikkeilla.
Poista ohjelma-askel tyhjennys- painikkeella.
Kun olet ohjelmoinut kaikki tarvittavat ohjelma-askeleet, voit aloittaa ohjelman toiston toistopainikkeella tai poistua ohjelmointitoiminnosta ja palata normaalikäyttöön paluupainikkeella.
Page 30
CD-LEVYJEN TOISTAMINEN 29
CD-levyjen toistaminen
Audio CD -levyn lataaminen ja toistaminen
Varmista ennen levyn lataamista, että se on yhteensopiva DVD-soittimen kanssa.
Huomaa, että seuraavia levytyyppejä ei voi toistaa tällä soittimella:
LaserDisc-levyjä
CD-I, CD-ROM, CD-R ja DVD-ROM-levyjä
MiniDisc-levyjä
Sellaisia CD-RW-levyjä, joilla on alhainen
heijastuskerroin. Kirkkaasti heijastavia voi toistaa. (Ks.myös sivu 3)
AudioCD-levyn lataaminen ja toistaminen
Varmista, että DVD-soitin on kytketty oikein äänentoistojärjestelmääsi.
1. Avaa levylautanen painamalla etupaneelin avaa/sulje-painiketta.
2. Aseta levy levylautaselle etikettipuoli ylöspäin.
Voit kääntää levylautasta niin, että voit ladata levyn laitteen sisällä olevaan levypaikkaan painamalla levyn ohituspainiketta. Jokaisella painalluksella levylautanen kiertyy yhden askeleen verran vasemmalle (vastapäivään).
Jotta pääsisit käsiksi kaikkiin levypaikkoihin
sinun on ensin pysäytettävä laitteen toisto. Jos laite toistaa levyä, paina kaksi kertaa seis-painiketta.
Voit avata levylautasen myös levyn toiston
aikana, jolloin voit vaihtaa levylautasen neljä muuta levyä. Pyöritä levylautanen sopivaan asentoon painamalla levyn ohituspainiketta.
3. Sulje levylautanen painamalla toistopainiketta. DVD-soitin lukee levyn sisällysluettelon ja aloittaa levyn toiston.
4. Voit etsiä kappaleista haluamiasi kohtia eteen- tai taaksepäin painamalla kauko-ohjai­men tai laitteen hakupainikkeita.Voit keskeyt­tää toiston painamalla toisto/tauko-painiket­ta. Toisto jatkuu kun painat painiketta uudel­leen.
5. Pysäytä toisto painamalla seis-painiketta.
Vaihda toistettavaksi levyksi levylautasen
seuraava levy painamalla levyn ohituspainiketta.
Kun haluat aloittaa tietyn levyn toiston, paina
kyseistä levyä vastaavaa suoravalintapainiketta.
Toisto- ja siirtotoiminnot on selitetty tarkemmin sivulla 16.
Toistotoiminnot
AudioCD-levyä toistettaessa soittimessa on käytössä samat toiminnot kuin tavallisessa CD­soittimessa, ml. kappaleen ohitus, jatkuva toisto ja ohjelmoitu toisto. Kuvaruutuohjauksen Info­ikkunan avulla voit valita näistä toiminnoista haluamasi.
Kappale (Track): Numero osoittaa toistettavan kappaleen numeron.
Esittelytoisto (IntroScan): Ilmaisimen ulkonäkö muuttuu, kun esittelytoistotoiminto on käytössä.
Kirjanmerkit (Booksmarks): Korosta tämä alue ja paina ENTER, kun haluat merkitä tämän kohdan tai siirtyä aikaisemmin merkittyyn kohtaan.
Aikanäyttö (Time Display Type): Näyttää aikanäytön tyypin. Nykyisen kappaleen jäljellä oleva aika, levyn toistettu aika tai kaikkien levyjen jäljellä oleva aika.
Levyn tyyppi (Disc Type): Ilmaisee toistettavan levyn tyypin.
Levyn numero (Disc Number): Ilmaisee toistettavan levyn levypaikan numeron.
Aikailmaisin (Time Indicator): Aika.
Työkalurivin käyttö
Hae työkalurivi näytölle CD-levyn toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta. Jokaisella toiminnolla on oma kuvakkeensa. Korosta haluamasi toiminnon kuvake nuolinäppäinten avulla. Kukin toiminto on selostettu tarkemmin seuraavilla sivuilla. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko-ohjaimen tyhjennyspainiketta.
Huomaa:
Info-ikkuna tulee näyttöön vain, jos televisio on kytketty päälle ja sen ohjelmalähteeksi on valittu videotulo.
DISC
DISC
TYPE
TRACK BOOKMARKS
INTROSCAN
TIME
DISPLAY TYPE
NO
TIME
INDICATOR
Page 31
30 CD-LEVYJEN TOISTAMINEN
CD-levyjen toistaminen
Kappaleen valitseminen
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta
2. Korosta Kappalenumero-kuvake (Track no) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea). Paina Enter ja syötä haluamasi kappaleen numero kauko-ohjaimen numeropainikkeilla (0-9).
Toiston tai tauon aikana voit valita kuunnelta-
van kappaleen suoraan kauko-ohjaimen tai laitteen numeropainikkeita.Työkalurivin ei tarvitse olla näkyvissä. Jos laite on pysäytetty­nä, paina ensin toisto/tauko-painiketta ja sen jälkeen haluamasi kappaleen numero.
Voit siirtyä kappaleesta toiseen eteen- tai
taaksepäin kauko-ohjaimen kappalehaku­näppäimillä ( / ) tai laitteen etulevyn ohituspainikkeilla.Voit pitää näppäimiä pai­nettuna, jolloin siirtyminen tapahtuu vaivatto­mammin. Tällöin kuulet parhaillaan soivaa kappaletta kunnes vapautat näppäimen.
Voit tarkastella CD-levylle tallennettujen
kappaleiden määrää (suluissa Kappale­kuvakkeen alla) painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta, kun levy on luettu ja soitin on pysäytettynä. Palaa normaalitoistoon painamalla RETURN.
Esittelytoisto
Esittelytoisto-toiminto toistaa levyn jokaisen kappaleen ensimmäiset viisi sekuntia. Aloita esittelytoisto seuraavasti:
1. Hae työkalurivi näytölle painamalla kauko­ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta Esittelytoisto-kuvake (IntroScan) kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea). Kun painat Enter-painiketta, laite toistaa levyn jokaisen kappaleen ensimmäiset 10 sekuntia.
3. Kun laite on esitellyt levyn kaikki kappaleet,
levyn toisto loppuu.
4. Voit pysäyttää esittelytoiston haluamasi kappaleen kohdalla painamalla kauko­ohjaimen toistopainiketta, jolloin viimeinen esiteltävä kappale toistetaan kokonaan.
Esittelysoitto ei toimi ohjelmoidussa soittojär-
jestyksessä (ks. sivu 31).Esittelysoitto soittaa tällöin näytteet jokaisesta kappaleesta ohjel­moinnista riippumatta.
Kirjamerkkien käyttö
DVD 5 -soittimen kirjanmerkkitoiminnon avulla voit merkitä yhteensä 9 kohtaa levyllä ja palata niihin nopeasti halutessasi. Kirjanmerkkitoiminto on käytössä sekä DVD- että CD-levyjä toistettaessa.
Aseta kirjanmerkki seuraavasti:
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana painamalla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta Kirjanmerkki-kuvake kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
3. Paina Enter.
4. Selaa Kirjanmerkki-valikkoa kauko-ohjaimen nuolinäppäimellä (ylös).
5. Valitse toistettava merkitty kappale kauko­ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
6. Siirry kyseiseen kappaleeseen painamalla Enter-painiketta.
7. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainiketta.
Kirjanmerkkien etsintä
1. Hae työkalurivi näytölle toiston aikana paina­malla kauko-ohjaimen tilapainiketta.
2. Korosta Kirjanmerkki-kuvake kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
3. Paina Enter.
4. Paina ylimmäistä nuolinäppäintä siirtyäksesi valikon Go to -riville.
5. Valitse riviltä haluamasi kirjanmerkki vasen­ta/oikeaa nuolinäppäintä käyttäen.
6. Paina Enter.
7. Poistu valikosta painamalla kauko-ohjaimen tyhjennyspainiketta (Clear).
Kirjanmerkin poistaminen
Kirjanmerkit poistuvat muistista kun levy otetaan pois soittimesta tai kun sen virta katkaistaan kokonaan (ei vain valmiustilaan).
Kun kaikki 9 kirjanmerkkiä ovat käytössä, voit edelleen tallentaa niitä mutta silloin ne tallenne­taan edellisten päälle.
Aikanäyttö
Soittimen näytössä ja työkalurivin oikeassa reunassa olevaan aikanäyttöön voidaan valita halutut tiedot:
1. Jos työkalurivi on näytössä, korosta aikaikoni kauko-ohjaimen oikeanpuoleisella nuoli­näppäimellä.
2. Tavallisesti aikanäyttö kertoo parhaillaan soi­tettavan kappaleen alusta kuluneen ajan.
3. Paina Enter-painiketta, jolloin saat näyttöön parhaillaan soitettavan kappaleen jäljellä ole­van ajan. Kun painat painiketta toistamiseen, saat näyttöön koko levyn alusta kuluneen ajan. Kun painat painiketta kolmannen kerran, näet koko levyllä jäljellä olevan soittoajan.
Kaikki aikatoiminnot ovat käytettävissä myös
soitettaessa ohjelmoitua soittojärjestystä (ks. sivu 31).
Page 32
CD-LEVYJEN TOISTAMINEN 31
CD-levyjen toistaminen
DVD 5 on varustettu monipuolisilla ohjelmointitoiminnoilla, joiden avulla voit valita ja toistaa valikoituja kappaleita tai ohjelmoida toisto-ohjelman, jossa levyt ja/tai kappaleet toistetaan määrätyssä ohjelmoidussa järjestyksessä.
Jatkuva toisto
DVD 5 on varustettu neljällä CD-levyjen jatkuva toisto -toiminnolla, joilla saat täyden hyödyn viiden levyn vaihtajan tarjoamasta pitkäsoittomahdollisuudesta:
Kaikkien levyjen jatkuva toisto: Toistaa
kaikki laitteeseen ladatut levyt alusta loppuun.
Yhden levyn jatkuva toisto: Toistaa yhtä
levyä alusta loppuun, kunnes toisto keskeytetään käsin.
Kappaleen jatkuva toisto: Toistaa
jatkuvasti toistettavaa CD-levyn kappaletta, kunnes toisto keskeytetään käsin.
Valinnan A-B jatkuva toisto:Toistaa
jatkuvasti valittua levyn osaa, kunnes toisto keskeytetään käsin.
Jatkuva toisto -tila valitaan seuraavasti:
1. Paina levyä toistettaessa kauko-ohjaimen jatkuva toisto -painiketta, jolloin Jatkuva toisto -ikkuna tulee näyttöön.
2. Valitse haluamasi toiminto painamalla kauko­ohjaimen jatkuva toisto -painiketta.Toiminnot vaihtuvat seuraavassa järjestyksessä: REPEAT ALL REPEAT 1 DISC REPEAT TRACK REPEAT OFF.
3. Poista ikkuna näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainiketta.
Jatkuva toisto -tila keskeytetään painamalla
jatkuva toisto -painiketta, kunnes Jatkuva toisto -rivi tulee näyttöön tai näytön jatkuva toisto -ilmaisimet sammuvat.
Jatkuva toisto voidaan keskeyttää myös
painamalla kahdesti seis-painiketta.
Ohjelmoitua soittojärjestystä käytettäessä jatkuva toisto toistaa koko ohjelmoinnin. Huomaa, että yhden kappaleen jatkuva toisto ei ole tällöin käytettävissäsi.
Valinnan A-B jatkuva toisto
Tämän toiminnon avulla voit valita CD-levyltä tietyn osuuden ja toistaa sitä jatkuvasti kunnes toisto keskeytetään käsin.
Käynnistä valinnan A-B jatkuva toisto suorittamalla seuraavat toimenpiteet levyn toiston aikana:
1. Paina levyä toistettaessa kauko-ohjaimen A-B­painiketta, jolloin Jatkuva toisto A-B -ikkuna tulee näyttöön).
2. Merkitse toistettavan osuuden alkukohta painamalla kauko-ohjaimen A-B-painiketta.
3. Merkitse sitten toistettavan osuuden loppukohta painamalla uudelleen kauko­ohjaimen A-B-painiketta (toistettava osuus on nyt valittu).
4. Aloita valinnan toisto painamalla A-B­painiketta.
5. Peruuta valinnan jatkuva toisto painamalla uudelleen A-B-painiketta.
6. Poista ikkuna näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Satunnaistoisto
Satunnaistoisto toistaa kaikki CD-levyn kappaleet tai DVD-levyn jaksot satunnaisjärjestyksessä. Toisto pysähtyy, kun kaikki levyllä oleva kappaleet/jaksot on toistettu.
1. Paina levyä toistettaessa kauko-ohjaimen satunnaistoistopainiketta, Satunnaistoisto­ikkuna tulee näyttöön.
2. Kytke satunnaistoisto päälle ja pois kauko-
ohjaimen satunnaistoistopainikkeella.
3. Poista työkalurivi näytöltä painamalla kauko­ohjaimen tila- tai tyhjennyspainikkeita.
Huomaa:
• Voit lopettaa levyn satunaistoiston myös
satunnaistoiston aikana painamalla kauko­ohjaimen satunnaistoistopainiketta (näyttöön tulee normaalitoiston näyttö).
Page 33
32 CD-LEVYJEN TOISTAMINEN
CD-levyjen toistaminen
Ohjelmoitu toisto
Ohjelmointitoimintojen avulla voit valita ja toistaa DVD 5 -soittimeen ladattujen levyjen kappaleet ja levyt haluamassasi järjestyksessä. Ohjelmointitoiminto on erityisen kätevä silloin, kun juhlia ja muita tilaisuuksia järjestäessäsi haluat toistaa valikoituja levyjä tai kappaleita ilman, että sinun on itse ohjattava toistoa. Ohjelmoi DVD 5 -soittimeen ladattujen levyjen toisto seuraavasti:
Ohjelman muokkaaminen
1. Paina ohjelmointipainiketta, kun laite on pysähtyneenä. Ohjelmamuokkausvalikko tulee näyttöön.
2. Valitse ensimmäiseen ohjelmapaikkaan ohjelmoitava levy nuolinäppäimillä (ylös tai alas). Kun haluamasi levyn numero näyttöön siniselle pohjalle, siirry seuraavaan kohtaan painamalla ENTER tai nuoli oikealle.Kappale­kuvakkeen alla näkyvät numero ilmaisee levylle tallennettujen kappaleiden lukumäärän (CD-levyillä ei ole nimikkeitä).
3. Valitse ohjelmoitava kappale nuolinäppäimillä (ylös/alas).
4. Lisää valittu kappale toisto-ohjelmaan valitsemalla kuvaruudulta Lisää-kuvake.
5. Voit ohjelmoida ohjelmaan enintään 32 kohtaa kohdan 3 mukaisesti.
6. Kun olet suorittanut ohjelman ohjelmoinnin, aloita ohjelman toisto valitsemalla Ohjelmamuokkausikkunassa Toisto-kuvake ja paina Enter tai paina kauko-ohjaimen toistopainiketta.
Kappaleen poistaminen ohjelmasta
1. Aloita ohjelmoidun kappaleen poistaminen ohjelmasta valitsemalla se kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä (ylös/alas).
2. Siirrä kuvaruutunäytön kohdistin Poisto­kuvakkeen rivin kohdalle nuolinäppäimillä (vasen/oikea). Korosta Poisto-kuvake nuolinäppäimillä (ylös/alas) ja paina Enter, jolloin valittu kappale poistetaan ohjelmasta.
Kappaleen lisääminen ohjelmaan
Kappaleiden lisääminen on mahdollista vain jos olet jo tehnyt jonkin soittojärjestyksen. Lisääminen muuttaa ohjelmoitua soittojärjesty­stä.
1. Aloita kappaleen lisääminen ohjelmaan painamalla kauko-ohjaimen ohjelmointipainiketta, jolloin näyttöön tulee Ohjelmanmuokkausikkuna.
2. Valitse nuolinäppäimillä (ylös/alas) ohjelmapaikka, johon haluat lisätä kappaleen.
3. Siirrä kuvaruutunäytön kohdistin Lisää­kuvakkeen rivin kohdalle nuolinäppäimillä (vasen/oikea).
4. Korosta Lisää-kuvake.
5. Paina ENTER, jolloin kappale ohjelmoidaan toisto-ohjelmaan.
Ohjelman poistaminen
Ohjelmoitu toisto pysähtyy:
1. Kun avaat levylautasen.
2. Kun painat seis-painiketta kahdesti.
3. Kun laite kytketään pois päältä.
Huomaa:
• Jos et halua lisätä kappaleita toisto-ohjelmaan ja haluat palata normaalitoistoon, korosta Valmis-kuvake (Done) ja paina kauko­ohjaimen Enter-painiketta.
Page 34
DVD-KIELIKOODIT 33
DVD-kielikoodit
Ääniraidan tai tekstityksen valittavissa olevat kielet riippuvat levyn tuottajan tekemistä valinnoista. Tarkasta levyn kannesta levylle tallennetut kieliversiot. Eräiden kielien yhteydessä sinun on syötettävä koodi alla olevasta taulukosta, jotta voit käyttää kyseistä kieltä. Katso lisätiedot kielikoodien syöttämisestä sivulta 17.
Kieli Koodi Kieli Koodi Kieli Koodi
Abkhazian 6566 Afar 6565 Afrikaans 6570 Albanian 8381 Ameharic 6577 Arabic 6582 Armenian 7289 Assamese 6583 Aymara 6588 Azerbaijani 6590 Bashkir 6665 Basque 6985 Bengali; Bangla 6678 Bhutani 6890 Bihari 6672 Bislama 6673 Breton 6682 Bulgarian 6671 Burmese 7789 Byelorussian 6669 Cambodian 7577 Catalan 6765 Chinese 9072 Corsican 6779 Croatian 7282 Czech 6783 Danish 6865 Dutch 7876 English 6978 Esperanto 6979 Estonian 6984 Faroese 7079 Fiji 7074 French 7082 Frisian 7089 Galician 7176 Georgian 7565 German 6869 Greek 6976 Greenlandic 7576 Guarani 7178 Gujarati 7185 Hausa 7265 Hebrew 7387 Hindi 7273 Hungarian 7285
Icelandic 7383 Indonesian 7378 Interlingua 7365 Interlingue 7369 Iunpiak 7375 Irish 7165 Italian 7384 Japanese 7465 Javanese 7487 Kannada 7578 Kashmiri 7583 Kazakh 7575 Kinyarwanda 8287 Kirghiz 7589 Kirundi 8278 Korean 7579 Kurdish 7585 Laothian 7679 Latin 7665 Latvian, Lettish 7686 Lingala 7678 Lithuanian 7684 Macedonian 7775 Malagsy 7771 Malay 7783 Malayalam 7776 Maltese 7784 Maori 7773 Marathi 7782 Moldavian 7779 Mongolian 7778 Naru 7865 Nepali 7869 Norwegian 7879 Occitan 7967 Oriya 7982 Oromo (Afan) 7977 Panjabi 8065 Pashto,Pushto 8083 Persian 7065 Polish 8076 Portuguese 8084 Quechua 8185 Rhaero-Romance 8277 Romanian 8279 Russian 8285
Samoan 8377 Sangho 8371 Sanskrit 8365 Scots Gaelic 7168 Serbian 8382 Servo-Groatian 8372 Sesotho 8384 Setswana 8478 Shona 8378 Sindhi 8368 Singhalese 8373 Siswati 8383 Slovak 8375 Slovenian 8376 Somali 8379 Spanish 6983 Sundanese 8385
Suomi 7073
Swahili 8387 Swedish 8386 Tagalog 8476 Tajik 8471 Tamil 8465 Tatar 8484 Telugu 8469 Thai 8472 Tibetan 6679 Tigrinya 8473 Tonga 8479 Tsonga 8483 Turkish 8482 Turkmen 8475 Twi 8487 Ukrainian 8575 Urdu 8582 Uzbek 8590 Vietnamese 8673 Volapuk 8679 Welsh 6789 Wolof 8779 Xhosa 8872 Yiddish 7473 Yoruba 8979 Zulu 9085
Page 35
34 VIANETSINTÄKAAVIO
Vianetsintäkaavio
VIANETSINTÄKAAVIO
Oire Mahdollinen syy Ratkaisu
Laite ei kytkeydy päälle. • Päävirtakatkaisin asennossa • Paina päävirtakatkaisin asentoon ON.
OFF.
• Ei verkkojännitettä. • Tarkasta virtajohto ja varmista, että pistorasian katkaisin on kytketty päälle.
Laite ei toista levyä. • Levy ladattu väärin. • Lataa levy oikeinpäin.
• Väärän tyyppinen levy. • Varmista, että levy on CD, CD-RW tai DVD-Movie -levy; muita levyjä ei voi toistaa.
• Väärä aluekoodi. • Vain aluekoodi 2 tai 0.
• Ikärajoitustoiminto kytkeytynyt. • Syötä salasana tai poista ikärajoitus.
Ei kuvaa. • Katkoksia liitännöissä. • Tarkasta kaikki videoliitännät.
• Väärä tuloliitäntä. • Tarkasta television tai vastaanottimen tulovalinta.
Ei ääntä. • Katkoksia liitännöissä. • Tarkasta kaikki audioliitännät.
• Väärä digitaaliääni valittu. • Tarkasta digitaaliääniasetukset.
• DVD-levyä toistetaan pika- tai • DVD-levyjen ääni ei kuulu nopean tai hitaan toiston aikana.
hitaalla nopeudella.
Kuva on vääristynyt tai hyppii selattaessa • MPEG-2-dekoodaus. • On normaalia, että kuva hyppii tai siinä on häiriöitä eteen- tai taaksepäin. DVD-levyjen nopean toiston aikana.
Kaikki kauko-ohjaimen painikkeet • Toiminto ei ole käytössä • Eräille levyille ei ole tallennettu kaikkia DVD-toimintoja. eivät toimi DVD-toiston aikana. kyseisen levyn yhteydessä.
Valikko on väärällä kielellä. • Virheellinen valikkokielivalinta. • Vaihda valikkokieli.
Ø -kuvake tulee näyttöön. • Toiminto ei ole käytössä. • Eräät toiminnot voivat olla pois käytöstä joissakin
kohdissa levyä.
Kuvasuhde virheellinen. • Levylle tallennettu kuvasuhde • Muuta kuvasuhdeasetusta.
muu kuin valittu.
Kauko-ohjain ei toimi. • Paristot tyhjentyneet. • Vaihda molemmat paristot.
• Vastaanotin peitetty. • Poista este vastaanottimen edestä tai käytä ulkoista vastaanotinta.
Levyä ei voi kopioida videonauhurilla. • Macrovision-suojaus. • Useimmat DVD-levyt on kopiosuojattu
Macrovision-järjestelmällä.
Page 36
TEKNISET TIEDOT 35
Tekniset tiedot
Soitettavat levyformaatit: 12 cm tai 8 cm DVD-Movie, CD tai CD-RW-levyt
Aluekoodi 2 DVD-Movie-levyt, DVD: yksipuoliset/yksikerros, yksipuoliset/kaksikerros, kaksipuoliset, kaksikerros, lineaarinen PCM-ääni, Dolby Digital tai DTS
Värijärjestelmä: PAL/NTSC Komposiittivideolähtö: 1 V p-p/75 ohmia, negatiivinen tahdistus S-Video-lähtö Y/kirkkaus: 1 V p-p/75 ohmia, negatiivinen tahdistus
C/väri: 0,286 V p-p
Lähtevän analogiäänen taso: 2 Vrms ±0,2 Taajuusvaste: DVD (lineaarinen PCM): 2 Hz - 22 kHz +0/-0,5 dB (48 kHz näytetaajuus)
2 Hz - 44 kHz +0/-0,5 dB (96 kHz näytetaajuus)
CD: 2 Hz - 20 kHz +0/-0,5 dB
Häiriöetäisyys (SNR): 110 dB (A-painotettu) Dynamiikka: DVD: 105 dB (20 Bit)
CD: 91 dB
THD: DVD/CD: 0,0035 % Huojunta ja värinä: alle mittausrajan Kuulokelähdön taso: 1,2 RMS @ 32 ohmia Verkkojännite: 220-240 V/50 Hz Virrankulutus: 25 wattia Mitat (L x K x S): 440 x 130 x 420 mm Paino: 7,6 Kg
Pidätämme oikeuden teknisiin muutoksiin ilman ennakkoilmoitusta.
Harman Kardon ja Power for the digital revolution ovat Harman Kardon Inc. -yhtiön omistamia tuotemerkkejä.
Valmistettu Dolby Laboratories -yhtiön luvalla. Dolby, AC-3, ProLogic ja kaksois-D-symboli ovat Dolby Laboratories -yhtiön omistamia tuotemerkkejä. Confidential Unpublished Works. 1992-1997 Dolby Laboratories, Inc. Kaikki oikeudet pidätetään.
Tässä tuotteessa käytetään tekijänoikeuksien suojausteknologiaa, jonka omistaa Macrovision Corporation -yhtiö yhteistyötahoineen. Tätä teknologiaa voi käyttää vain Macrovision Corporation -yhtiön valvonnassa ja se on tarkoitettu koti- ja muuhun rajattuun käyttöön, jollei Macrovision Corporation päätä toisin. Suojauksen kiertäminen ja purkaminen on kielletty.
Loading...