Harman kardon DMC 250 User Manual [fi]

SUOMI
DMC 250 Digitaalinen mediakeskus
OMISTAJAN KÄSIKIRJA
2 SISÄLLYS
3 Johdanto 4 Termejä 6 Ominaisuudet 8 Etulevyn säätimet
9 Etulevyn näyttö 10 Kauko-ohjaimen toiminnot 13 Asennus ja kytkennät 13 Laitteen kytkeminen suoraan televisioon 14 Laitteen kytkeminen Dolby Digital- tai
DTS-viritinvahvistimeen/vahvistimeen
15 Kauko-ohjain 16 Digitaalitoiston liitännät 17 Toiston perusteet 17 Levyntoisto 17 Valmistelu ja lataus 17 Levyn toisto 17 Tietoa DivX- ja DivX Ultra -videotiedostoista 18 Järjestelmän asetukset 18 Oletusasetukset 18 Asetusvalikko (SETUP) 18 Järjestelmäasetukset (SYSTEM) 19 Ääniasetukset (AUDIO) 20 Kaiutinasetukset (SPEAKER) 21 Kuva-asetukset (VIDEO) 23 Testikuva 23 Testikuvan käyttö 23 Television säätö testikuvan avulla 24 Soitinvalikko (PLAYER) 24 Toistotietovalikko (PLAYER INFORMATION) 24 Työkalurivin käyttö 25 CD-levyn toisto 27 MP3-, Windows Media- ja JPEG-tiedostojen
toisto
30 Analoginen audiotulo ja ohjelmoitu toisto 30 Analoginen audiotulo 30 Toistolistan ohjelmointi 31 Tallentaminen 34 Ongelmien ratkaisuja 35
Tekniset tiedot
Sisällys
2
HUOMAUTUS: Tämä soitin on suunniteltu ja valmistettu käyttäen hyväksi useimmille DVD­levyille koodattua alueinformaatiota (Region Management Information). Soittimella voi
toistaa vain sellaisia DVD-levyjä, joille on koodattu aluekoodi 2 tai joilla ei ole aluekoodi­informaatiota. DVD-soitin ei toista levyä, jos levylle on koodattu jokin muu kuin aluekoodi 2.
Vakuutus standardien täyttämisestä
Harman Consumer Group, Inc. 2, route de Tours 72500 Château-du-Loir, FRANCE
Vakuutamme omalla vastuullamme, että tässä omistajan käsikirjassa kuvattu tuote on näiden teknisten standardien mukainen:
EN 55013:2001
EN 55020:2002
EN 61000-3-2:2000
EN 61000-3-3:1995+A1:2001
EN 60065:2002
Jurjen Amsterdam
Harman Consumer Group, Inc.
08/07
VAROITUS
SÄHKÖISKUN VAARA
ÄLÄ AVAA KOTELOA
VAROITUS: VÄLTTYÄKSESI SÄHKÖISKULTA ÄLÄ AVAA KOTELOA, SILLÄ SEN SISÄLLÄ EI OLE KÄYTTÄJÄN HUOLLETTAVIA OSIA. ANNA VALTUUTETUN HUOLTOPALVELUN SUORITTAA KAIKKI HUOLTOTYÖT.
VAROITUS: LAITETTA EI SAA JÄTTÄÄ ALTTIIKSI SATEELLE TAI MUULLE KOSTEUDELLE, JOTTA SÄHKÖISKUN VAARA VÄLTETÄÄN.
Tasasivuisen kolmion sisällä oleva sala­manuolitunnus on tarkoitettu varoitta­maan käyttäjää tuotteen kotelon sisäisistä eristämättömistä jännitteistä. Jännitteet saattavat olla niin voimakkaita, että ne aiheuttavat vakavan sähköiskun vaaran.
Kolmion sisällä oleva huutomerkki ilmoittaa, että käyttöohjeissa on erityisen tärkeitä käyttö- tai huolto-ohjeita kohteeseen liittyen.
JOHDANTO 3
SUOMI
Johdanto
Kiitos siitä, että valintasi on Harman Kardon DMC 250.
DMC 250 on digitaalinen mediakeskus, joka yhdistää kotiteatterikokonaisuuteen myös PC-tietokoneet, kannettavat digitaaliset soittimet, digikamerat ja muut vastaavat digitaaliset oheislaitteet. Muistikorttipaikan ja USB-liitännän ansiosta ääni- ja kuvatiedostoista pääsee nauttimaan ilman erillisiä sovitinjärjestelmiä ja monimutkaisia kaapelikytkentöjä.
DMC 250 mahdollistaa CD-levyjen ja analogisten audio-ohjelmien tallennuksen MP3-tiedostoina muistikorttiin tai USB-laitteeseen. Voit esimerkiksi muuntaa vinyylilevyjen musiikin digitaaliseen muotoon analogisen audiotulon kautta.DMC 250 on ennen muuta laadukas DVD-soitin, jolla voi toistaa lähes kaikkia musiikki-, elokuva- ja valokuvatiedostoja. Tavallisten video- ja CD-audiolevyjen lisäksi voit kuunnella myös uusimpia DVD-Audio-levyjä, katsella DivX
®
­tiedostoja, toistaa VCD-levyjä ja nauttia digi­taalisen HDMI
-järjestelmän (High-Definition
Multimedia Interface
) mahdollistamasta puh­taasta ja kompressoimattomasta kuvasta ja äänestä.
Uusimman tekniikan ansiosta saat täyden hyödyn nykyaikaisesta DVD -järjestelmästä, sillä soitin on varustettu kehittyneillä 10-bittisillä videosignaalin digitaalisesta analogiseen -muuntimilla sekä komposiittivideo-, S-Video- ja RGB-video lähdöillä (SCART-liitännän kautta välittyvä RGB-signaali). DVD-soittimen edistykselliset video lähdöt mahdollistavat NTSC ja PAL DVD -järjestelmän mukaisen ensi luokkaisen kuvan katselun yhteensopivilla teräväpiirtotelevisioilla.
Ohjelma toistuu täysin alkuperäisen kaltaisena, kun myös AV-viritinvahvistin ja televisio (tai muu näyttölaite) ovat HDMI-yhteensopivia. Signaali säilyy tällöin muokkaamattomana eikä siinä ilmene lainkaan laadun havaittavaa heikkene­mistä. Kytkeminenkin onnistuu vaivattomasti yhdellä kaapelilla.
Vaikka järjestelmässäsi ei vielä olisikaan HDMI­yhteensopivaa televisiota, DMC 250 -soittimen erinomaiset DA-muuntimet takaavat silti moitteettoman kuvanlaadun valitsitpa signaali­tyypiksi progressiivisen Y/Pr/Pb-komponentti ­videosignaalin, komposiittivideo- tai S-Videosignaalin. Kotiteatterisi kuvanlaatu on siis DVD-soittimen osalta joka tapauksessa ensiluokkainen. Videosignaalin lopullinen hienosäätö tehdään soittimen testikuvan avulla hyödyntäen joko television tai DMC 250:n omia säätötoimintoja.
Lisäksi Harman Kardonille tyypillinen laadukas äänentoisto onnistuu digitaalisien videoiden ääniraidoilta audio fiilitasoisten DA-muuntimien ansiosta, jolloin äänenlaatu vastaa täydellisesti huippulaatuisen kuvan asettamia vaatimuksia. Laitteessa on tietenkin myös koaksiaaliset ja optiset digitaalisen audion lähdöt, jotka voit kytkeä suoraan AV-vahvistimeen tai -prosessoriin, jolloin pääset nauttimaan Dolby Digital*- ja DTS
®
-äänentoistosta. Analogisten äänilähtöjen
audiofiilitasoiset DA-muuntimet takaavat stereo-, DVD-Audio-äänitteiden kristallinkirkkaan toiston. Ensiluokkainen audio-CD-levyjen toisto vastaa parhaimpia saatavilla olevia soittimia.
Monipuolisilla ohjelmointimahdollisuuksilla on helppoa ohjelmoida vaikka koko illan mittainen nautinto. Soitettaessa DVD-levyjä, selkeät kuva ruutunäytöt ja symbolit tekevät kieli-, ääniraita-, tekstitys- ja kuvasuhdevalinnoista helppoja.
DVD-soittimet ovat kulutuselektroniikan nopeim­min kasvava tuote, mitä markkinoille on koskaan tullut. Tämä soitin saattaa silti olla ensimmäinen, jonka hankit. Vaikka DVD:n toiminnot muistuttavatkin paljon tavallisen CD-soittimen toimintoja, on monia piirteitä, jotka eivät välttämättä ole tuttuja. Lue tämä suppea käsikirja huolella läpi, jotta saat täyden hyödyn suorituskykyisestä DVD-soittimestasi. Pieni hetki aikaasi korvataan suuremmalla nautinnolla kun osaat käyttää DVD-soitinta parhaalla mahdollisella tavalla.
Jos joku asia ei selviä käyttöohjeesta, ota yhteyttä myyjääsi. Hän on paras lisätiedon lähde DMC 250 -soittimesta.
Toistaa monien video- ja audioforaat-
tien mukaisia levyjä, kuten DVD Video, DVD-Audio, VCD, CD Audio, CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW ja MP3.
HDMI 1.2a -liitännän kautta
DVD-elokuvan tarkkuudeksi nostetaan 1080p. Kytkemiseen tarvitaan vain yksi kaapeli
Etulevyn USB-liitäntään voi kytkeä
muistilaitteen ääni- ja kuvatiedostojen toistoa varten. Äänitiedostoja voi myös tallentaa USB-liitännän kautta
Muistikortissa tai USB-muistissa
olevien audio- ja videotiedostojen toisto. CD-levyn voi kopioida muistikorttiin tai USB-muistiin
Pikselikohtainen prosessointi,
progressiivinen lähtö ja 3/2 pull-down
-kuvanparannustekniikka tuottavat laadukkaan videokuvan.
Täydellinen bassonhallintajärjestelmä
DVD-Audio-toistoa varten.
Videosignaalille huippulaadukkaat
10-bittiset DA-muuntimet, progressiivinen kuvanmuodostus ja komponenttivideolähdöt
Dolby Digital- ja DTS- signaalin syöttö
sekä optisesta että koaksiaalisesta digitaalilähdöstä
Audiofiilitasoiset DA-muuntimet
takaavat laadukkaan äänen
Kätevä kuvaruutunäyttöMP3- ja Windows
®
WMA -audiotiedosto-
jen sekä JPEG-kuvatiedostojen toisto
Lapsilukolla voidaan estää sopimat-
tomien elokuvien katselu
DivX- ja DivX Ultra -videotiedostojen
toisto
Audio- ja videotoiston monipuoliset
ohjelmointitoiminnot
Monipuoliset kielen, ääniraidan ja
tekstityksen valintamahdollisuudet
Kuvakulman valintatoiminto niille DVD-
levyille, joille kuvakulmia on tallennet­tu useita
Taustavalaistu ja ergonomisesti
muotoiltu kauko-ohjain
LUE TÄMÄ ENNEN LAITTEEN KÄYTTÖÖNOTTOA.
Asenna laite viileään, kuivaan ja puhtaaseen paikkaan, jossa jäähdytysilma pääse kiertämään vapaasti. Varaa laitteen sivuille, yläpuolelle ja taakse vähintään 10 cm tyhjää tilaa. Estä laitteen altistuminen suoralle auringonvalolle, kuumuudelle, tärinälle, pölylle, kosteudelle ja/tai kylmyydelle. Älä sijoita laitetta paikkaa, jossa sen sisään voi pudota jokin esine ja/tai sen päälle voi roiskua nestettä.
Älä sijoita laitteen yläpuolelle epäsopivia esineitä:
- Kynttilät ja muut palavat esineet saattavat aiheuttaa tulipalon, laitevaurion ja/tai henkilö­vahingon.
- Kulhosta tai maljakosta saattaa tippua vettä, joka laitteeseen joutuessaan voi aiheuttaa sähköiskun ja/tai laitevaurion.
Älä peitä laitetta esimerkiksi sanomalehdellä, pöytäliinalla tai verholla, sillä ne voivat estää jäähdytyksen. Ylikuumentuminen voi aiheuttaa tulipalon, laitevaurion ja/tai henkilövahingon.
Sijoita laite pistorasian lähelle siten, että virtajohdon käsittely on vaivatonta.
Kun virtajohto on kiinni pistorasiassa, laite on kytkettynä sähköverkkoon, vaikka laitteen käyttövirta olisi katkaistu virtakytkimellä. Tätä tilaa kutsutaan valmiustilaksi, ja tällöin laite kuluttaa vain vähän sähköä.
VAROITUS ÄLÄ ALTISTA LAITETTA SATEELLE TAI KOSTEALLE ILMALLE, JOTTA VÄLTÄT TULIPALON TAI SÄHKÖISKUN VAARAN.
4 TERMEJÄ
Termejä
DVD-soittimet muistuttavat monilta ominaisuuk­siltaan ja tekniikaltaan tavallisia CD-soittimia, ja siksi monet termit ja toimintaperiaatteet saattavat olla sinulle tuttuja CD-soittimien tai laserlevysoittimien ansiosta. Ensi kertaa DVD­tekniikkaan tutustuville eräät DVD-soittimen toimintaan ja käyttöön liittyvät termit saattavat olla tuntemattomia. Seuraavat selitykset selventävät DVD-tekniikkaa ja auttavat sinua saamaan kaiken irti DVD-levyn ja DVD
-soittimen tarjoamasta hienouksista.
DVD-levyille mahtuu olennaisesti enemmän tietoa kuin aikaisemmin markkinoille tulleiden formaattien levyille. DVD-Video-levyillä suurin osa tallennuskapasiteetista käytetään MPEG 2
-videokuvan ja monikanavaisen Dolby Digital­ja/tai DTS-äänen tallentamiseen. Näissä for­maateissa tieto on tallennettu niin sanotusti pakatussa muodossa.
Kuvasuhde: Videokuvan leveys suhteessa sen korkeuteen. Perinteisen videonäytön leveys on neljä yksikköä ja korkeus kolme yksikköä ja sen kuvasuhde on siis 4:3. Laajakuvanäyttöjen leveyden suhde korkeuteen on 16:9, jolloin kuva muistuttaa elokuvateatterin valkokangasta. Ohjelmamateriaali voi olla tallennettu DVD­levylle molemmissa kuvasuhteissa ja voit lisäksi ohjelmoida DVD -soittimen toistamaan sen kummassa tahansa kuvasuhteessa levylle tallennetusta materiaalista riippuen.
Komponenttivideo:
Komponettivideojärjestelmä tuottaa paremman kuvan kuin perinteinen komposiittivideojärjestel ­mä. Siinä videosignaali jaetaan kolmeen osaan (kirkkauskomponentti ’Y’ ja värierotuskomponen­tit ’Pr’ ja ’Pb’) ja siirretään näyttöön kolmea eril­listä kaapelia pitkin. Komponenttivideoliitäntää käytettäessä kuva on tavallista tarkempi ja häiri ­öttömämpi, joten esimerkiksi ruutukuvioisissa pinnoissa ei esiinny niin sanottua moiré-ilmiötä. Komponenttivideojärjestelmä edellyttää, että televisiossa/näytössä on asianmukainen kompo­nenttivideotulo (Y/Pr/Pb). Älä kytke DMC 250
-soittimen komponenttivideolähtöä vahingossa esimerkiksi television tai tallentimen tavalliseen komposiittivideotuloon tai S-Videotuloon.
Group (ryhmä): DVD-Audio-levyn kappaleet voivat olla jaoteltuina yhteen tai useampaan ryhmään. Ryhmien sisältö riippuu levyn valmistajasta, joten niissä saattaa olla eri kappaleita tai samat kappaleet eri formaateissa. Formaattivaihtoehtoja voivat olla esimerkiksi
5.1-kanavainen kotiteatteriääni tai stereoääni.
HDCP (High-Bandwidth Digital Content Protection): HDCP on suojaustekniikka, jolla
estetään digitaalisen ohjelman luvaton kopiointi siirrettäessä ohjelmaa DVD-soittimesta (tai muusta videolaitteesta) televisioon/näyttöön HDMI- tai DVI-liitäntää käyttäen. DMC 250:n korkearesoluutioisen HDMI-liitännän täysi hyö­dyntäminen edellyttää, että televisio/näyttö on HDCP-yhteensopiva. Käytännössä lähes kaikki HDMI-yhteensopivat näyttölaitteet ovatkin HDCP-yhteensopivia, mutta DVI-liitännällä varustetut näyttölaitteet välttämättä eivät. Tarkista HDCP-yhteensopivuus näyttölaitteen omasta käyttöohjeesta, jos aiot kytkeä DMC 250:n siihen HDMI–DVI-sovittimen avulla.
HDMI
(High-Definition Multimedia
Interface
): HDMI on sarjaliitäntäformaatti,
jolla DVD-soitin voidaan yhdistää televi­sioon/näyttöön tai AV-viritinvahvistimeen. Väylän kaistanleveys on 5 Gb/s, joten se pystyy välit­tämään yhtäaikaa sekä kompressoimattoman diditaalisen audio- että teräväpiirtovideosig­naalin. DMC 250:n HDMI-liitäntää käytettäessä teräväpiirtosignaali (720p tai 1080p) ja 5.1­kanavainen Dolby Digital- tai DTS-audiosignaali syötetään soittimesta eteen­päin kätevästi yhtä kaapelia pitkin.
JPEG-tiedostot: JPEG on digitaalisten valoku­vien kompressoiva tallennusformaatti. Lyhenne on muodostettu sanoista Joint Photographic Experts Group. JPEG-kuvia voi tuottaa esimer ­kiksi lataamalla digikameralla otetut kuvat tietokoneeseen tai skannaamalla halutut paperikuvat tiedostoiksi. Kuvatiedostot voi lopuksi polttaa esimerkiksi CD-levylle toistettaviksi DVD-soittimella. DMC 250 tun­nistaa JPEG-tiedostot automaattisesti, joten niitä voi katsella mukavasti televisiosta.
Nimike: Nimike on DVD-levyllä oleva suuri kokonaisuus, kuten elokuva tai muu ohjelma. Yhteen nimikkeeseen voi sisältyä suuri määrä jaksoja. Useimmilla levyillä on vain yksi nimike, mutta joillakin saattaa olla useampia.
Jakso: DVD-levyn sisältö on jaettu jaksoihin ja niistä koostuviin nimikkeisiin. Jaksoja voidaan verrata CD-levyn kappaleisiin.
RGB-video: Tämä on uudentyyppinen tapa siirtää videosignaali ilman häiriöitä, joita tavallinen komposiittivideo aiheuttaa. RGB:ssä kuva jaetaan kolmeen osaväriin, punaiseen (Red), vihreään (Green) ja siniseen (Blue). SCART-liittimen RGB-liitännällä kuvan tarkkuus on parempi ja häiriöt kuten moiré-ilmiö ruudute­tulla pintaku violla saadaan poistettua. Jotta voisit käyttää parempilaatuista RGB-kuvaa, täytyy käyttämässäsi näytössä olla RGB-tuloliitäntä esimerkiksi SCART-liittimessä.
Progressiivinen kuvanmuodostus: DVD­levyn tallennuskapasiteetti on erittäin suuri, joten videokuva voidaan tallentaa sille nykyään progressiivisessa muodossa (ei lomitettuna). Progressiivisuus tarkoittaa sitä, että kuvan kaikki vaakajuovat (sekä parittomat että parilliset) piirtyvät kuvaruutuun samanaikaisesti. DMC 250:ssa on progressiivinen video lähtö, joka tuottaa 40 % kirkkaamman kuvan verrattuna tavalliseen televisiokuvaan. Lisäksi kuva on erittäin tarkka ja häiriötön.
WMA-tiedostot: WMA (Windows Media
®
Audio) on pakkaava äänentallennusformaatti, jonka kehitti Microsoft
®
Corporation Windows Media Player -soittimiaan varten. WMA-tiedostot ovat jopa pienempiä kuin MP3-tiedostot, vaikka niiden äänenlaatu on vastaavaa luokkaa. DMC 250 pystyy soittamaan WMA-tiedostoja, joiden nimen lopukkeena on ”.wma”. Lue lisää WMA-tiedostojen sopivuudesta sivulta 27.
Monta kuvakulmaa: DVD-levyille voidaan tallentaa jopa neljä eri kuvakulmaa samasta kohtauksesta. Kun levylle on tallennettu useampi kuvakulma, sitä voi vaihtaa katselun aikana ku vakulmapainikkeella. Huomaa, että tällä hetkellä vain harvalla levyllä on käytetty tätä tekniikkaa ja silloinkin vain lyhyen aikaa tietyssä kohdassa levyä.Tuottajat käyttävät yleensä pientä symbolia tai graafista kuviota ruudulla kertoakseen, että näkyvässä kohtauksessa on mahdollisuus valita useampi kuvakulma.
Termejä
TERMEJÄ 5
SUOMI
Termejä
Reading (luentatila): Tämä ilmoitus näkyy
soittimen ruudulla kun olet juuri ladannut levyn. Se ilmaisee, että soitin tarkastaa ensin levyn tyypin määrittääkseen onko se CD- vai DVD-levy ja hakee levyltä sitten sen sisältöä koskevan tiedon, kuten kielet, kuvasuhde, tekstitys, nimikkeiden määrä jne. Sisältötietojen lukeminen kestää yleensä hetken aikaa.
Resume (jatkotila): DVD -soittimen pysäytyspainike toimii hieman eri tavoin kuin mihin olet tottunut CD-soittimien yhteydessä. Tavallisessa CD-soittimessa pysäytyspainike pysäyttää nimensä mukaisesti levyn toiston ja toistopainike aloittaa levyn toiston alusta. DVD -soittimessa sinulla on kaksi vaihtoehtoa DVD-levyjä toistettaessa. Kun painat pysäytyspainiketta kerran toisto pysähtyy, mutta laite siirtyy oikeasti jatkotilaan. Eli voit kytkeä laitteen pois päältä ja kun painat toistopainiketta seuraavan kerran levyn toisto jatkuu siitä kohdasta, johon se pysäytettiin. Tämä on kätevää, kun katsot elokuvaa ja sinun on keskeytettävä sen katsominen, mutta haluat jatkaa seuraavalla kerralla samasta kohdasta. Kun painat pysäytyspainiketta kahdesti, laite pysähtyy samalla tavoin kuin CD-soitin ja levyn toisto alkaa toistopainikkeen painalluksella alusta.
Kun toisto on pysäytetty jatkotilaan, kuvaruudus­sa näkyy joko levyn etiketti tai Harman Kardon ­logo.
DivX
DivX on uusi käänteentekevä videokuvan pakkausmenetelmä, joka perustuu MPEG-4-for­maattiin. Tämä DVD-soitin pystyy toistaamaan levyjä, joille on tallennettu DivX-videotiedostoja, mutta käytettävissä olevat toistotoiminnot vaih televat tallennukseen käytetystä DivX-ohjelmistoversiosta riippuen. Voit lukea lisää DivX-ohjelmistoversioista verkko-osoitteessa www.divx.com.
6 OMINAISUUDET
Korkealaatuinen kuva
• Digitaalista HDMI-liitäntää (High Definition Multimedia Interface) käyttäen DVD-soittimen voi kytkeä HD-yhteensopivaan televisioon yhdellä kaapelilla.
• Pitkälle kehitetty hienostunut 10-bittinen MPEG-2 videon purkupiiri.
• RGB-signaalin syöttö SCART-liittimen kautta (valinnainen) takaa hyvän videokuvan. SCART-liittimen kautta on mahdollista syöttää myös komposiittivideosignaalia.
• Testiruutu, jolla voit säätää kuvaa ja tarkistaa videokuvan laadun.
• NTSC/PAL-muunnoksen ansiosta voit katsella NTSC-normin mukaisia levyjä PAL-normin televisiolla.
• Kaksikerroslevyjen soittomahdollisuus.
• Progressive Scan -videolähdöt (NTSC ja PAL).
• JPEG-kuvatiedostojen katselumahdollisuus.
Korkealaatuinen digitaalinen ääni
• DVD-Audio-dekooderi takaa entistä luonnollisemman äänen.
• Kytkemällä soittimesi DTS- (Digital Theater Systems) tai Dolby Digital -dekooderiin, voit nauttia korkealaatuisesta digitaalisesta
5.1-monikanavaäänestä DTS- ja Dolby Digital
-levyillä.
• Lineaarinen PCM-ääni, 16-24 bittiä ja 44-96 kHz (myös digitaalilähdöstä, katso sivu 16), mahdollistaa CD-tasoa korkeamman äänenlaadun.
• Optinen ja koaksiaalinen digitaalilähtö.
Tulot
• Muistikorttipaikka 1: SD/MMC, Memory Stick
• Muistikorttipaikka 2: Compact Flash
• USB: tavallinen flash-muistitikku tai vastaava
• Analoginen audio: 2-kanavainen
• Infrapunakauko-ohjaus
Lähdöt
• Analoginen audio: 2-kanavainen ja 6-kanavainen
• Infrapunakauko-ohjaus
• Digitaalinen audio: koaksiaalinen ja optinen
• Digitaalinen audio/video: HDMI
• Analoginen video: komposiitti, S-Video, komponenttivideo ja SCART (RGB)
Muistikortit
• Muistikorttipaikka 1 hyväksyy seuraavat kortit: Secure Digital (SD), Multimedia Card (MMC) ja Memory Stick (myös Magic Gate -versio käy). Muitakin korttityyppejä voi kokeilla asian­mukaisen sovittimen avulla, mutta DMC 250 ei välttämättä tunnista niitä.
• Muistikorttipaikka 2 hyväksyy seuraavat kortit: Compact Flash I (CF) ja Compact Flash I -sovittimella varustetut muistikortit.
• Jos muistikortin tallennuskapasiteetti on yli 1 Gt, se ei välttämättä toimi kunnolla.
Tallennusominaisuudet
• Tallennettava ohjelma:
0
Levypesässä olevan levyn audio-ohjelma, joka on PCM-formaatin mukainen
0
Takalevyn AUX-lisälaitetuloon syötettävä analoginen audio-ohjelma
• Tallennusväline:
0
Korttiasemassa 1 oleva muistikortti. (Kortissa pitää olla riittävästi tyhjää tallennustilaa). Muistikorttiasema 1: SD, MMC, MS ja MS-pro
0
USB-muistilaite (Laitteessa pitää olla riittävästi tyhjää tallennustilaa).
• Tallennusnopeus:
0
SD-muistikortti (x1, x2)
0
MMC-muistikortti (x1, x2)
0
MS- ja MS-pro-muistikortti (x1)
0
USB-laite (x1, x2)
0
AUX-tulon laite (x1)
• Tallennuslaatu:
0
paras laatu (192 kb/s)
0
tavallinen laatu (128 kb/s)
0
heikoin laatu (64 kb/s)
• Tallennusformaatti: MP3 (Näytetaajuus riippuu valitusta tallennuslaadusta).
Paljon hyödyllisiä toimintoja
• Symbolit kuvaruutunäytöllä kertovat tietoja levystä ja soittimen toiminnoista.
• Tekstitykset useilla eri kielillä*.
• Kuvakulman vaihto mahdollistaa eri kuvakulmien valinnan levyillä, joissa valintamahdollisuus on olemassa.
• Useita kieli- ja tekstitysvaihtoehtoja levyillä, joilla valintamahdollisuus on olemassa.
• Kehittynyt valikkorakenne.
• 4-portainen zoomaus toisto- ja taukotilan aikana (ei, x1, x2 ja x3)
• Taustavalaistu ergonominen kauko-ohjain.
• Ohjelmiston päivitys onnistuu internetin kautta. (Lue jäljempänä olevat ohjeet.)
* Kielivaihtoehtojen määrä riippuu levystä.
Yhteensopiva CD- ja DVD-levyjen kanssa
• DMC 250 toistaa perinteiset Audio-CD-levyt, kertatallenteiset CD-R-levyt ja uudelleen tallennettavat CD-RW-levyt, MP3- ja WMA (v9)
-tiedostoja sisältävät levyt, VCD-levyt sekä aluekoodilla 0 tai 2 varustetut DivX-, VCD- tai DVD Video -levyt.
Soitin voi soittaa levyjä, jotka on varustettu seuraavilla logoilla:
Tällä laitteella soitettavat levyt voivat olla halkaisijaltaan joko 8 tai 12 cm.
• DVD-AUDIO
• DVD
• DVD-R
• DVD-RW
• DVD+R
• DVD+RW
• CD
• CD-R
• CD-RW
• VCD
• WMA (v9) HUOMAUTUS: Tiettyjen levyjen formaattierojen
vuoksi joillakin levyillä saattaa olla yhdistettynä useampia formaatteja, jotka eivät ole yhteen­sopivia DMC 250:n kanssa. Vaikka DMC 250 on erittäin monipuolinen soitin, kaikille levyille ei ole tallennettu yhteensopivaa materiaalia. DMC 250 pystyy esimerkiksi toistamaan ja käsittelemään levyjä, joilla on tallennettu useampia kuvakulmia. Toiminto on kuitenkin käytettävissä vain, jos levylle on tallennettu useampia kuvakulmia. Lisäksi DMC 250 pystyy toistamaan levylle tallennetut Dolby Digital ja DTS-ääniraidat, mutta käytettävissä olevien ääniraitojen määrä ja tyyppi vaihtelevat levyittäin. Tarkista levyn kannesta onko levylle tallennettu haluamasi ominaisuus tai ääniraita.
CD-R-, CD-RW-, WMA-, JPEG-, MP3-, DivX-,
VCD/SVCD-, DVD-R-, DVD+R-, DVD-RW- ja DVD+RW-levyjen toistomahdollisuus voi vaihdella riippuen levyn ja tallennukseen käytetyn laitteen laadusta.
DMC 250 toistaa moitteettomasti useimmat
MP3-, Windows Media 8- tai JPEG-tiedostoja sisältävät levyt. Tiedostojen yhteensopivuus riippuu kuitenkin viimekädessä tallennuk sessa käytetystä koodaustavasta ja siirtonopeudesta. Koska saman tiedostotyypin tallennusversioita on lukuisia, emme voi taata niiden kaikkien toimivuuttaa DMC 250
-soittimessa. MP3-tiedostojen siirtonopeuden tulisi olla 32–320 kb/s ja Windows Media 8
-tiedostojen puolestaan 64–320 kb/s. DMC 250 pystyy toistamaan myös WMA 9 ­tiedostoja tietyin rajoituksin. JPEG­kuvatiedostojen enimmäistarkkuus tulisi olla 5 Megapikseliä ja tiedoston suurin koko 5 Mt.
DMC 250 EI toista seuraavia levyjä:
• DVD-levyt, joiden aluekoodi ei ole 2.
• DVD-ROM-levyt
• DVD-RAM-levyt
• CD-I-levyt
• CD-G-levyt
• SVCD-levyt
• Kodac Photo CD
-levyt (Sensijaan kulutta­jalaitteisiin tarkoitetut Kodac Picture CD -levyt voidaan toistaa DMC 250:lla.)
• Pelikonsoleihin tarkoitetut levyt
• ’VR’-muodossa tai muuhun kuin ’SP’-nopeuteen tallennetut levyt
• HD-levyt, kuten WMVHD, HD-DVD ja Blu-ray
Ominaisuudet
OMINAISUUDET 7
SUOMI
Muistikortin yhteensopivuus
DMC 250 -mediakeskuksessa voi käyttää seuraavia muistikortteja:
DMC 250 -mediakeskuksessa voi käyttää yleisimpiä muistikortteja. Kortin käytettävyys riippuu kuitenkin viimekädessä tallennustavasta ja kortin ominaisuuksista. Emme esimerkiksi voi taata yhteensopivuutta, jos muistikortin tallennuskapasiteetti on yli 1 Gt.
• Secure Digital (SD) ja MMC ( Multimedia Card) sopivat muistikorttipaikkaan 1. Myös pienempiä miniSD- ja microSD-kortteja voi käyttää sovittimien avulla (lisävaruste).
• Memory Stick sopii muistikorttipaikkaan 1. Alkuperäinen Memory Stick sopii sellaisenaan, mutta pienempi Memory Stick Duo edellyttää sovittimen (lisävaruste).
• Compact Flash I sopii muistikorttipaikkaan 2. Compact Flash II- ja microdrive-mallit eivät ole yhteensopivia DMC 250 -mediakeskuksen kanssa.
• Muistikorttipaikka 1 on tarkoitettu vain SD-, MMC- ja Memory Stick -korteille ja muistikorttipaikka 2 vain Compact Flash I -korteille. Älä yritä laittaa muistikorttipaikkaan vääräntyyppistä korttia.
• DMC 250 -mediakeskuksen kanssa ei suositella käytettäväksi muistikorttia, jonka tallennuskapasiteetti on yli 1 Gt.
Muistikorttipaikka 1
Työnnä SD, MMC tai Memory Stick varovasti muistikorttipaikkaan etikettipuoli ylöspäin. Muistikortti lukittuu paikoilleen kevyesti napsahtaen. Poista kortti painamalla sitä ensin varovasti, jotta lukitus vapautuu. Vedä kortti lopuksi kokonaan pois muistikorttiasemasta.
Muistikorttipaikka 2
Työnnä Compact Flash I varovasti muistikortti­paikkaan etikettipuoli ylöspäin. Varmistu siitä, että kortti on työnnetty loppuun asti. Poista kortti vetämällä se varovasti pois muistikorttipaikasta.
Katkaise DMC 250 -mediakeskuksen virta ennen USB-laitteen tai SD-, MMC-, Memory Stick- tai Compact Flash -muistikortin kiinnittämistä tai irrottamista.
USB-lisälaitteen yhteensopivuus
DMC 250 -mediakeskuksen USB-liitäntään voi kytkeä tavallisen USB-Flash-muistitikun tai yhteensopivan erillisen kiintolevyn. Älä kytke USB-liitäntään tietokonetta. Ohjelmistojen yhteensopimattomuudesta johtuen iPodia tai muuta MP3- tai WMA-soitinta ei voi kytkeä mediakeskuksen USB-liitäntään.
Työnnä lisälaitteen liitinpää varovasti mediakeskuksen USB-liittimeen. Huomioi että liittimien pitää olla toisiinsa nähden oikein päin. Poista lisälaite vetämällä se varovasti irti mediakeskuksen USB-liittimestä. DMC 250 -mediakeskusken virta pitää katkaista ennen USB-laitteen kiinnittämistä tai irrottamista.
Ohjelmiston päivitys internetin kautta
Harman Kardon DMC 250:n toimintoja ohjaavan käyttöjärjestelmän voi päivittää kokonaisuudessaan internetin kautta, mikäli ohjelmistoon tehdään parannuksia tai siihen kehitetään lisäominaisuuksia. Uuden ohjelmiston voi ladata osoitteesta www.harmankardon.com/International/
Sinun tarvitsee vain tallentaa uusi käyttöjärjestelmä CD-R-levylle ja asettaa levy DMC 250:n levypesään ohjelmiston automaattista päivitystä varten.
Pakkauksen sisältö
1 Harman Kardon DMC 250 1 Kauko-ohjain 2 AAA-paristoa 1 AV-kaapeli stereofonista analogista audiota ja
komposiittivideosignaalia varten 1 S-Video-kaapeli 1 HDMI-kaapeli 1 Käyttöohje 1 Kytkentäkaapeli 1 Virtajohto
Ominaisuudet
8 ETULEVYN SÄÄTIMET
Etulevyn säätimet
Näyttö: Näytön tekstit ja ilmaisimet
helpottavat DMC 250-soittimen käyttöä.
1
POWER: Yksi painallus kytkee
DMC 250-soittimen päälle ja toinen kytkee sen valmiustilaan.
2
OPEN/CLOSE (avaa/sulje): Tällä
painikkeella avaat ja suljet levypesän.
3
Levypesä.
4
PLAY / PAUSE: Tällä painikkeella käynnistät
levyn toiston tai palautat laitteen toistotilaan taukotilasta. Pysäyttää väliaikaisesti toiston. Toinen painallus käynnistää toiston uudelleen. DVD-levyä toistettaessa toisto pysäytetään ja kuvaruudussa näkyy pysäytyskuva.
5
STOP: Kun painat painiketta kerran, laite
siirtyy lepotilaan, jolloin toisto pysäytetään, mutta toistopainike jatkaa toistoa samasta kohdasta ellei levylautasta avata tai levyä vaihdeta. Laite jatkaa toistoa samasta kohdasta vaikka se kytkettäisiin välillä päältä. Kun haluat pysäyttää toiston ja aloittaa toiston alusta, paina näppäintä kahdesti.
6
Skip/Search (ohitus/haku taaksepäin):
Tällä painikkeella siirryt CD- tai DVD-levyn edelliseen kappaleeseen. Pidä näppäintä painettuna, jos haluat jatkaa hakua taaksepäin.
7
Skip/Search (ohitus/haku eteenpäin):
Tällä painikkeella siirryt CD- tai DVD-levyn seuraavaan kappaleeseen. Pidä näppäintä painettuna, jos haluat jatkaa hakua eteenpäin.
8
Tallennus: Tällä näppäimellä avataan tal-
lennustoiminnon kuvaruutuvalikko. Ohjelmalähteenä pitää olla tällöin levypesän CD-levy tai analogiseen audiotuloon kytketty laite. Tallennus ei ala heti näppäintä
painettaessa, vaan se käynnistetään vasta valikon toiminnoilla.
HUOMAA: Muistikortin tai USB-laitteen ohjelmaa ei voi tallentaa toiseen muistikorttiin tai USB-laitteeseen. Video- tai valokuvatiedostojen tallennus ei ole mahdollista. Analoginen audiolähtö syöttää audiosignaalia ohjelmalähteestä riippumatta, joten sen kautta kaikkien ohjelmien äänestä voi tehdä analogisen tallenteen.
9
Source (ohjelmalähdevalitsin): Tällä
painikkeella avataan ohjelmalähdeluettelo. Kun ohjelmalähde on käytettävissä, sen kuvake näkyy luettelossa kirkkaana. Jos muistikorttiase­massa ei ole korttia tai ohjelmalähde ei muusta syystä ole käytettävissä, sen kuvake näkyy himmennettynä. CD-soittimen tai analogisen audiotulon voi aktivoida ohjelmalähteeksi, vaikka levyntoisto ei olisikaan käynnissä tai audiotuloon ei tulisi parhaillaan signaalia. Valitse ohjelmalähde siirtämällä osoitin haluttuun kohtaan nuolinäppäimillä
M/N
ja hyväksymällä
valinta Enter-näppäimellä. Huomaa: Ohjelmalähdettä ei voi vaihtaa, kun
nykyinen ohjelmalähde on toisto- tai taukotilassa. Lopeta siis ensin toisto ja vaihda ohjelmalähdettä vasta sitten.
ABM
/N/K/LNuoli- ja Enter-
painikkeet: Nuolipainikkeilla siirretään
osoitinta kuvaruutuvalikoissa, ja Enter­painikkeella hyväksytään valinnat. Nuolipainikkeilla
M/N
siirrytään kuvaruutuvalikon vasemmassa laidassa olevan kappale/tiedostoluettelon ja oikeassa laidassa olevan asetusosion välillä. Kun pidät nuolinäppäintä painettua, osoitin siirtyy tavallista nopeammin.
Avaa tiedostokansio (Folder) siirtämällä ensin osoitin sen kohdalle ja painamalla sitten Enter-painiketta. Sulje kansio siirtämällä osoitin ensin kohtaan Up ja painamalla sitten Enter-painiketta. Kuvaruutuun avautuu nyt levyn, muistikortin tai USB-muistin edellisen hierarkiatason valikot. Kun haluat käynnistää tietyn kappaleen/ tiedoston toiston siirrä osoitin ensin sen kohdalle ja paina sitten Enter-näppäintä.
C
Muistikorttipaikka 1: Työnnä SD-, MMC-
tai Memory Stick -muistikortti varovasti muis­tikorttipaikkaan etikettipuoli ylöspäin. Kortti lukittuu paikoilleen kevyesti napsahtaen. Myös pienempiä miniSD- ja microSD-kortteja voi käyttää erityisten sovittimien avulla, joita voi hankkia hyvinvarustetuista elektroniik ­kaliikkeistä. Poista kortti painamalla sitä ensin varovasti, jotta lukitus vapautuu. Vedä kortti lopuksi kokonaan pois muistikorttiasemasta.
D
Muistikorttipaikka 2: Työnnä Compact
Flash I -muistikortti varovasti muistikorttipaikkaan etikettipuoli ylöspäin. Varmistu siitä, että kortti on työnnetty loppuun asti. Poista kortti vetämällä se varovasti pois muistikorttipaikasta.
E
USB-liitäntä: Työnnä USB-lisälaitteen
liitinpää varovasti mediakeskuksen USB-liittimeen. Huomioi että liittimien pitää olla toisiinsa nähden oikein päin. Älä kytke tähän liitäntään tietokonetta.
F
Infrapunakauko-ohjausanturi.
Näyttö
1
POWER (käyttövirta)
2
OPEN/CLOSE (avaa/sulje)
3
Levypesä
4
PLAY (toisto) / PAUSE (tauko)
5
STOP (pysäytys)
6
Skip/Search (ohitus/haku taaksepäin)
7
Skip/Search (ohitus/haku eteenpäin)
8
Tallennus
9
Source (ohjelmalähdevalitsin)
A
Nuolipainikkeet
B
Enter (valinnan hyväksyntä)
C
Muistikorttipaikka 1
D
Muistikorttipaikka 2
E
USB-liitäntä
F
Infrapunakauko-ohjausanturi
1
3
876549ABA
2 EDCF
ETULEVYN NÄYTTÖ 9
SUOMI
Etulevyn näyttö
A Ohjelmalähteen/levytyypin ilmaisimet B Toistotila C Audiobittivirran ilmaisimet D Jakson/kappaleen numero E Ohjelman aika F Nimike
G V-OFF-ilmaisin H Jatkuva toisto I VCD-toiston ilmaisin J Satunnaistoisto K A-B jatkuvan toiston ilmaisin L Ohjelmointi
M Kuvakulmailmaisin N Katselunesto O Videolähtösignaalin ilmaisimet P Tallennusnopeus
A Ohjelmalähteen ilmaisimet: Levytyypin
ilmaisin tai muu ohjelmalähteen tunnus osoittaa, mikä ohjelmalähde on parhaillaan käytössä. Tallennuksen aikana palaa sekä ohjelmalähteen että tallennusvälineen ilmaisimet. Levytyypin ilmaisimet: Ilmaisinkenttä kertoo, millainen levy soi parhaillaan: DVD, DVD-Audio, CD, VCD tai SVCD.
B Toistotila: Ilmaisimet ilmaisevat käytössä olevan toistotilan.
N
syttyy, kun levyä toistetaan normaalitilassa.
H
Syttyy, kun valittuna on pikasiirto eteen
-toiminto. Kuvaruudussa näkyy valittu nopeus (x2, x4, x8, x16).
1
syttyy, kun laitteen toisto on väliaikaisesti
pysäytetty.
G
Syttyy, kun valittuna on pikasiirto taakse
-toiminto. Kuvaruudussa näkyy valittu nopeus (x2, x4, x8, x16).
C Audiobittivirran ilmaisimet: Kun levy sisältää Dolby
®
Digital-, DTS®- tai Linear PCM
-formaatin mukaista digitaalista audiota, vastaava ilmaisin syttyy. DVD-Audio-, MP3- ja WMA-formaattia osoittavat ilmaisimet näkyvät sen sijaan levytyypin ilmaisinkentässä A.
D Jakson/kappaleen numero: Ilmaisimet osoittavat DVD-levyn toistettavan jakson numeron. CD-levyä toistettaessa ilmaisimet osoittavat toistettavan kappaleen numeron.
E Ohjelman aika: Ilmaisimet osoittavat toistettavan DVD-levyn toistetun ajan. CD-levyä toistettaessa ilmaisimet osoittavat toistettavan kappaleen toistetun ajan, jäljellä olevan ajan tai koko levyn jäljellä olevan ajan.
HUOMAUTUS: Ohjelma-ajan ilmaisimilla DEF näytetään myös viestejä DVD
-soittimen tilasta. Näitä ovat mm.
LOADING
levyn latauksen aikana, POWER OFF kun laite kytketään pois päältä ja
DISC ERROR, kun
levy ei ole yhteensopiva DVD -soittimen kanssa.
F Nimike: Ilmaisimet osoittavat DVD-levyn toistettavan nimikkeen numeron.
G V-OFF-ilmaisin: Syttyy, kun videokuvan syöttö on katkaistu kauko-ohjaimen V-OFF­painikkeella.
H Jatkuva toisto: Ilmaisimet palavat, kun jokin jatkuva toisto -toiminnoista on käytössä.
I VCD-toiston ilmaisin: Tämä merkkivalo syttyy kun toisto kytketään päälle VCD-levyllä.
J Satunnaistoisto: Ilmaisin palaa satunnaistoistotilassa.
K A-B jatkuvan toiston ilmaisin: Syttyy, kun toistetaan jatkuvasti tiettyä ohjelma ­materiaalin kohtaa.
L Ohjelmointi: Ilmaisin palaa ohjelmointi- toimintoja käytettäessä.
M Kuvakulmailmaisin: Syttyy, kun DVD- levylle on tallennettu useampia kuvakulmia toistettavana olevasta kohtauksesta.
N Katselunesto: Ilmaisin syttyy, kun katselunestotoiminto on käytössä. Voit muuttaa katselunestoasetuksia vain salasanan avulla.
O Videosignaalin tarkkuus: Tunnus 576i tai 576p osoittaa, että komponenttivideolähtö syöttää joko lomitettua (i; interlaced) tai progressiivista (p; progressive) videosignaalia. Kun käytössä on komposiitti- tai S-Videolähtö, ilmaisinkentässä palaa aina tunnus 576i, vaikka yrittäisit vaihtaa Video Settings -valikon resoluutioasetusta paremmaksi. Kun käytössä on HDMI-lähtö, sen käyttämä tarkkuus näkyy ilmaisinkentässä. HDMI-lähtöä käytettäessä videosignaalin tarkkuus paranee VIDEO SETUP ­valikon asetusten mukaisesti (Lue tarkemmin asetuksia käsittelevistä luvuista). Voit tarvittaessa muuttaa videolähtösignaalin tarkkuus- eli resoluutioasetusta saadaksesi kuvan näyttämään mahdollisimman hyvältä. Muuta asetusta VIDEO SETUP -valikossa. Kun muutat tarkkuusasetusta ja DMC 250 havaitsee tele vision suorituskyvyn riittävän uuden asetuksen mukaiseen toimintaan, ilmaisin syttyy. Myös kuvaruudussa näkyy hetken uutta resoluutioasetusta osoittava tunnus.
P Tallennusnopeus: Tallennusnopeus valitaan tallennukseen liittyvästä kuvaruutuva­likosta (RECORD). Nopeusvaihtoehdot ovat 1x ja 2x (2x on valittavissa vain CD-levyä kopioitaessa). Ilmaisin palaa tallennuksen aikana osoittaen käytössä olevan nopeuden.
A
L
O
J
F
M
I
C
D
G
N
HP
B
K
E
10 KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT
Kauko-ohjaimen toiminnot
7
O
8
H
9
Q
D
F
B
J
I
M
G
6
C
K
0
5
N
P
A
E
4
L
3
1
2
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
POWER ON POWER OFF SUBTITLE TITLE ANGLE AUDIO ENTER OPEN/CLOSE SETUP ARROWS INFO MENU PAU SE STATUS SKIP/STEP (PREVIOUS) SKIP/STEP (NEXT) PLAY SEARCH/SLOW REVERSE STOP SEARCH/SLOW FORWARD DIMMER RETURN ZOOM SOURCE FIND A-B Repeat V.OFF LIGHT NUMERIC KEYS PLAY MODE CLEAR INFRAPUNALÄHETIN HD MODE RECORD
0
ON: Kytkee soittimen päälle valmiustilasta
(Harman Kardon -logo ilmestyy näyttöön).
1
OFF: Kytkee soittimen valmiustilaan.
2
SUBTITLE: Tällä painikkeella valitaan
tekstityskieli tai poistetaan tekstitys kuvaruudulta DVD-levyn toiston aikana.
Huomaa: DVD-levyn sisältö ei välttämättä mahdollista kaikkia DMC 250 -soittimen tar­joamia kielivaihtoehtoja. Siksi kielivalinta kannat­taa tehdä DVD-levyn omia valikoita käyttäen.
3
TITLE: Painaessasi näppäintä toiston
aikana toistokohta siirtyy levyn alkuun. DVD­Audio-levy saattaa sisältää useita DMC 250:lle sopivia audioformaatteja, kuten Linear PCM ja Dolby Digital 5.1. Voit vaihtaa formaattia painamalla tätä näppäintä.
4
ANGLE: Tällä näppäimellä vaihdat
DVD-elokuvan kuvakulmaa (jos kohtaus on tallennettu useasta kuvakulmasta) tai käännät JPEG-kuvaa.
5
AUDIO: Paina näppäintä vaihtaaksesi
toiseen ääniraitaan (vain jos DVD:llä on useampi ääniraita).
6
ENTER: Tällä näppäimellä hyväksyt tehdyt
valinnat ja asetukset.
7
OPEN/CLOSE: Avaa tai sulkee
levylautasen.
8
SETUP: Tällä näppäimellä avaat
DMC 250:n kuvaruutuvalikon, jossa voit muuttaa soittimen asetuksia. Huomioi lisäksi, että INFO-näppäimellä
A
saat avattua informaatiovalikon, jossa näet levyyn liittyviä tietoja ja voit vaikuttaa levyn toistotapaan.
9
Nuolinäppäimet (M/N/K/L): Tällä
näppäimellä siirrät osoitinta kuvaruutuvalikossa.
KAUKO-OHJAIMEN TOIMINNOT 11
SUOMI
Kauko-ohjaimen toiminnot
A
INFO: Painaessasi tätä näppäintä
kuvaruutuun avautuu informaatioikkuna, jossa on tietoa toistettavasta levystä (esimerkiksi video/audio signaalin siirtonopeus ja kuvasuhde) ja voimassa olevista asetuksista. Soitin ei reagoi toistonohjausnäppäimiin informaatioikkunan näkyessä. Poista ikkuna kuvaruudusta painamalla näppäintä uudelleen.
B
MENU: Toistotilan aikana avaat tällä
näppäimellä kuvaruutuun DVD-levyvalikon. Jos toistettavana on JPEG-kuvatiedostoja sisältävä levy, avaat kuvaruutuun näyttökuvavalikon.
C
PAUSE: Soitin siirtyy taukotilaan. Toisto
jatkuu painettaessa näppäintä uudelleen.
D
STATUS: Näpäyttäessäsi painiketta
toiston aikana ruudulle ilmestyy työkalurivi. Voit selailla vaihtoehtoja nuolipainikkeilla. Kun haluamasi kuvake näkyy korostettuna, paina kauko-ohjaimen ENTER-painiketta hyväksyäksesi valinnan.
E
SKIP/STEP (edellinen): Tällä painikkeella
siirryt toistettavana olevan kappaleen alkuun. Näpäyttäessäsi painiketta nopeasti uudelleen siirryt edellisen kappaleen alkuun. Painettuasi ensin PAUSE-taukonäppäintä, siirto tapahtuu kuva kuvalta.
F
SKIP/STEP (seuraava): Tällä painikkeella
siirryt seuraavan kappaleen alkuun. Painettuasi ensin PAUSE-taukonäppäintä, siirto tapahtuu kuva kuvalta.
G
PLAY: Käynnistää levyn toiston (sulje ensin
levylautanen).
H
SEARCH/SLOW (haku taaksepäin):
Levyn toiston aikana voit etsiä tiettyä levyn kohtaa taaksepäin. Hakunopeus muuttuu jokaisella painalluksella, mitä havainnollistaa kuvaruudun oikeassa yläkulmassa olevien nuolien määrä. Painettuasi ensin PAU SE - taukonäppäintä, jokainen tämän näppäimen painallus kasvattaa portaittain hidastetun toiston nopeutta. Tällöinkin nopeus ilmaistaan kuvaruudun kulmassa olevilla nuolilla.
I
STOP: Pysäyttää levyn toiston. Kun levyn
soidessa painat STOP ja PLAY, toisto jatkuu uudelleen keskeytyneestä kohdasta. Kun painat kahdesti seis-painiketta ja sen jälkeen toistopainiketta, toisto aloitetaan levyn alusta.
J
SEARCH/SLOW (haku eteenpäin): Levyn
toiston aikana voit etsiä tiettyä levyn kohtaa eteenpäin. Hakunopeus muuttuu jokaisella painalluksella, mitä havainnollistaa kuvaruudun oikeassa yläkulmassa olevien nuolien määrä. Painettuasi ensin PAUSE-taukonäppäintä, jokainen tämän näppäimen painallus kasvattaa portaittain hidastetun toiston nopeutta. Tällöinkin nopeus ilmaistaan kuvaruudun kulmassa olevilla nuolilla.
K
DIMMER: Tällä painikkeella voit säätää
etulevyn näytön kirkkautta tai sammuttaa näytön kokonaan. Vaihtoehdot ovat seuraavassa järjestyksessä:
TÄYSI KIRKKAUS  PUOLIKIRKKAUS  POIS TÄYSI KIRKKAUS
L
RETURN: Paluunäppäimellä poistutaan
DMC 250 -mediakeskuksen asetus- tai toimintatilavalikoista tekemättä niihin muutoksia tai suorittamatta valintoja. Paluunäppäin ei toimi levyn valikoissa.
M
ZOOM: Tällä painikkeella voit zoomata
DVD- tai VCD-levyn kuvaa suuremmaksi neljän askeleen porrastuksella. Viidennellä painalluksella kuva asettuu takaisin normaalikokoiseksi.
N
SOURCE: Tällä näppäimellä vaihdetaan
ohjelmalähdettä. Kun painat näppäintä, kuvaru­utuun avautuu ohjelmalähdevalikko. Valitse ohjelmalähde nuolinäppäimillä
M/N
ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Vaihtoehtoiset ohjel­malähteet ovat: DISC (levypesä), USB (USB­liitännän laite), Card 1 (muistikorttipaikka 1, SD/MMC, Memory Stick), Card 2 (muistikort ­tipaikka 2, Compact Flash I) ja AUX (takalevyn analoginen audiotulo). Jos muistikorttipaikka on tyhjä tai ohjelmalähde ei ole muusta syystä käytettävissä, kuvake näkyy himmennettynä eikä sitä voi silloin aktivoida. Sitävastoin levypesän ja analogisen AUX-lisälaitetulon voi aktivoida, vaikka levypesässä ei olisi levyä tai lisälaitetuloon ei syötettäisi signaalia.
O
FIND: Tämä hakutoiminto on käytettävissä
kaikille yhteensopiville levytyypeille ja tiedosto­muodoille. Toimintoa voi kuitenkin käyttää vain toiston aikana. Kun painat näppäintä, kuvaruutuun avautuu levyn sisältövalikko, jossa näkyy esimerkiksi ryhmät, nimikkeet, kappaleet ja jaksot. Siirrä osoitin haluttuun kohtaan ja syötä numeronäppäimillä ensimmäiseksi toistettavan tiedoston numero. Syötön jälkeen ei tarvitse painaa ENTER-näppäintä, sillä toisto alkaa automaattisesti halutusta kohdasta. Aloituskohdan voi hakea myös aikalukeman perusteella (DVD- ja CD-levyt; Time). Siirrä osoitin aikalukeman syöttöruutuun ja syötä numeronäppäimillä kuusinumeroinen aikalukema. Jos et syötä koko lukemaa, täydennä se painamalla ENTER-näppäintä. Levyntoisto alkaa automaattisesti aikalukeman osoittamasta kohdasta.
P
A-B: Käynnistää valinnan A-B jatkuvan
toiston.
Q
V.OFF: Tällä painikkeella kytket video -
kuvan syötön pois parantaaksesi audio-levyjen toistoa. Saat kuvan taas näkyviin näpäyttäessäsi painiketta uudelleen.
LIGHT: Kytkee päälle kauko-ohjaimen näp-
päimistön valaistuksen.
Numeronäppäimet: Käytetään
numeroiden syöttämiseen esim. ohjelmoinnin yhteydessä.
PLAY MODE: Tällä näppäimellä avataan
kuvaruutuun DVD-levyn erikoistoistotilojen valikko. Sen avulla voi aktivoida jatkuvan tai satunnaistoistotilan sekä käsitellä toistolistaa. Näppäimellä ei ole vaikutusta muiden ohjel­malähteiden toimintaan, vaan niiden vastaavat toiminnot aktivoidaan CONTENTS-sisältöva­likoiden avulla.
CLEAR: Tällä painikkeella poistat
työkalurivin kuvaruudulta. Kun soitin on pysäytystilassa eikä näytössä ole mitään valikoita, voit palauttaa laitteen tehdasasetukset pitämällä tätä näppäintä painettuna noin viisi sekuntia.
Infrapunalähetin: Ohjauskäskyt välit-
tyvät DMC 250:een tämän pienen ikkunan kautta. Kun käytät kauko-ohjainta, suuntaa lähetin kohti DVD-soitinta. Älä peitä lähetintä esimerkiksi sormellasi.
HD MODE: Kun DMC 250 on kytketty
näyttöön HDMI-lähtöä
A
, käyttäen, se saa automaattisesti tiedon resoluutiosta, johon näytön suorituskyky riittää. Tämän tiedon avulla DMC 250 säätää videolähtösignaalin näytölle sopivaksi. Voit halutessasi vaihtaa resoluutiota käsisäätöisesti tätä näppäintä painelemalla.
Videolähtösignaalin ilmaisinkentässä O
näkyy kulloinkin valittuna oleva vaihtoehto. Et voi valita resoluutiota, johon näytön suorituskyky ei yllä. Jos kuitenkin yrität tehdä niin, näyttöön ilmestyy formaatin yhteensopimattomuutta osoittava viesti. Tällä näppäimellä tehdyt muutokset pysyvät voimassa, kunnes katkaiset DMC 250:n tai näyttölaitteen virran. Kun virta kytketään uudelleen, DMC 250 säätyy jälleen näytöstä saamansa tiedon perusteella automaattisesti.
RECORD: DMC 250 pystyy muuntamaan
CD-levyn tai analogiseen audiotuloon syötetyn musiikin MP3-muotoon ja tallentamaan sen muistikorttiin tai USB-lisälaitteeseen. Ominaisuuden ansiosta musiikki on helppo siirtää esimerkiksi matkapuhelimeen, MP3­soittimeen ja multimediatoiminnoilla varustet­tuun Harman Kardon Guide+Play -GPS-navi­gaattoriin. Harman Kardonin asiantuntemuksen ansiosta tallennuslaatu on tavallista parempi. Esimerkiksi monien äänikorttien tallennuslaatua heikentävät tietokoneen elektroniikan aiheut ­tamat häiriöt. Mediakeskuksella tallennus tapahtuu seuraavalla periaatteella. Ensin ohjelmalähteeksi aktivoidaan CD-levy (DISC) tai analogisen audiotulon laite (AUX). Seuraavaksi avataan tallennustoiminnon valikkoikkuna kuvaruutuun RECORD-näppäintä painamalla. Valikkoikkunasta valitaan tallentava laite, tallennettava kappale, tallennusnopeus ja tallennuslaatu. Kun valinnat on tehty, käynnistetään itse tallennus.
12 TAKAPANEELIN LIITÄNNÄT
Takalevyn liitännät
6
0
Optinen digitaalilähtö
1
Koaksiaalinen digitaalilähtö
2
Virtajohto
3
Komposiittivideolähtö
4
S-Videolähtö
5
Komponenttivideolähtö
6
SCART-TV-lähtö
7
Kauko-ohjauslähtö
8
Kauko-ohjaustulo
9
Analoginen audiolähtö
A
HDMI-lähtö
B
6-kanavainen audiolähtö
C
Analoginen audiotulo
0
Optinen digitaalilähtö: Kytke tämä lähtö
AV-viritinvahvistimen tai surround-prosessorin optiseen digitaalituloon Dolby Digital-, DTS- ja PCM-signaalia varten.
1
Koaksiaalinen digitaalilähtö: Kytke tämä
lähtö AV-viritinvahvistimen tai surround­prosessorin koaksiaaliseen digitaalituloon Dolby Digital-, DTS- ja PCM-signaalia varten.
HUOMAUTUS: Koaksiaalisen digitaalilähdön saa kytkeä vain digitaalituloon. Vaikka liitäntä on samankaltainen kuin tavallisen analogisen audioliitännän RCA-liitäntä, sitä ei saa kytkeä analogiseen tuloliitäntään.
Kytke joko optinen
0
tai koaksiaalinen
digitaalilähtö
1
viritinvahvistimen tai prosessorin vastaavaan tuloon. Älä kytke molempia lähtöjä.
2
Virtajohto: Kytke pistotulppa pistorasiaan.
Jos pistorasia on varustettu katkaisijalla varmista, että katkaisija on asennossa ON.
3
Komposiittivideolähtö: Kytke tämä liitän-
tä television tai projektorin videotuloon tai AV-viritinvahvistimen tai prosessorin video ­tuloon, jos käytät kyseistä laitetta videosignaalin ohjaamiseen edelleen.
4
S-Video-lähtö: Kytke tämä liitäntä
television tai projektorin S-Video-tuloon tai AV-viritinvahvistimen tai prosessorin S-Video-tuloon, jos käytät kyseistä laitetta S-Video-signaalin ohjaamiseen edelleen.
5
Komponenttivideolähtö: Nämä lähdöt on
tarkoitettu monitoreille, jotka on varustettu kom­ponenttivideotuloilla. Jos käytössäsi on tavalli­nen analoginen televisio tai projektori, joiden tuloliitännät on varustettu Y/Pr/Pb- tai Y/Cr/Cb­merkinnällä, kytke nämä lähtöliittimet vastaaviin tuloliittimiin. Jos käytössäsi on teräväpiirtotele ­visio tai projektori, joka pystyy hyödyntämään progressiivista videosignaalia, kytke nämä lähdöt HD Component -merkinnällä varustettuihin
tuloihin. Huomaa, että saat teräväpiirtojär­jestelmän käyttöön vasta, kun olet aktivoinut sen Video Setup -valikosta. Lue lisätiedot teräväpiirto järjestelmästä sivulta 22.
TÄRKEÄÄ: Näitä jakkeja EI saa kytkeä tavallisiin komposiittivideotuloihin.
6
SCART-TV-lähtö: Jos televisiossasi on
SCART-liitin, voit kytkeä SCART-kaapelin DMC 250:n ja televisioon välille. SCART-kaapelissa kulkevat niin ääni kuin kuvakin. Valittavanasi on komposiitti- tai RGB-videosignaali.
7
Kauko-ohjauslähtö: Kytke tähän liitäntään
yhteensopivan Harman Kardon -laitteen kauko­ohjaustulo, jolloin voit ohjata kyseistä laitetta DMC 250-kauko-ohjaimella.
8
Kauko-ohjaustulo: Kytke tähän
liitäntään ulkoisen infrapuna-anturin lähtö tai yhteensopivan Harman Kardon -laitteen kauko-ohjauslähtö. Tällöin voit käyttää laitetta kauko-ohjaimella, vaikka DMC 250:n oma infrapuna-anturi olisi katveessa. Liitäntää voi käyttää myös laitteen liittämiseen yhteensopivaan infrapunakauko-ohjaukseen perustuvaan käyttöautomaatio järjestelmään.
9
Analoginen audiolähtö: Kytke tämä
liitäntä AV-viritinvahvistimen tai surround­prosessorin audiotuloihin analogisen signaalin toistoa varten.
A
HDMI-lähtö: Jos järjestelmässäsi on HDMI-
yhteensopiva viritinvahvistin tai televisio/näyttö, kytke tämä lähtö sen vastaavaan HDMI-tuloon. HDMI-liitäntä mahdollistaa parhaan digitaalisen äänen ja kuvan. Vaikka viritinvahvistimessasi ei olisikaan HDMI-valmiutta, voit silti nauttia HDMI-järjestelmän laadukkaasta kuvasta.
Jos näyttölaitteessa on vain DVI-tulo, käytä kytkemisessä apuna erityistä HDMI–DVI­kaapelia tai -sovitinta. HDMI-liitännän käyttö edellyttää kaikissa tapauksissa, että näyttö on myös HDCP-yhteensopiva. HDMI-kaapelin pituus tulisi olla enintään kolme metriä.
HDMI-liitäntä mahdollistaa seuraavien audioformaattien käytön:
- Audio CD: 2-kanavainen PCM tai
5.1-kanavainen DTS
- DVD-Audio: 2- tai 5.1-kanavainen PCM
- DVD-Video: enintään 5.1-kanavainen Dolby Digital tai DTS
Huomaa: DVD-Audio-levyjen korkearesoluutioisen surround-äänen kuuntelua varten pitää soittimen analoginen
6-kanavainen audiolähtö
B
kytkeä viritinvahvistimen tai prosessorin vastaavaan 6-kanavatuloon, koska näiden formaattien toisto ei onnistu digitaalisen liitännän kautta.
B
6-kanavainen audiolähtö: Kytke tämä
lähtö viritinvahvistimen tai prosessorin vastaavaan analogiseen tuloon, jotta voit kuunnella DVD-Audio-levyjen monikanavaäänit­teitä. Jos levyllä on myös Linear PCM-, Dolby Digital- tai DTS-äänitteitä, voit kuunnella niitä
HDMI-
A
, optisen0tai koaksiaalisen
1
digitaalilähdön kautta tai analogisen audio ­lähdön
9
kautta.
Huomaa: Lisätietoja audio/videoliitännöistä löydät seuraavilla sivuilla Asennus ja liitännät
-kappaleessa.
C
Analoginen audiotulo: Kytke tähän tuloon
kasettinauhuri, levysoitin tai muu analogista audiosignaalia syöttävä ohjelmalähde. Tähän tuloon syötetty ohjelma voidaan tallentaa muistikorttiin tai USB-laitteeseen.
0
8
7
A
1
5
4
3
9C
B
2
ASENNUS JA KYTKENNÄT 13
SUOMI
Asennus ja kytkennät
Huomioi seuraavat asiat ennen DMC 250:n kytkemistä:
Varmista, että sekä DMC 250:n että
muiden laitteiden virta on kytketty pois asennuksen ajaksi.
Älä peitä soittimen jäähdytysaukkoja.
Varmista, että ilma pääsee kiertämään laitteen ympärillä vapaasti.
Lue kaikkien kytkettävien laitteiden
käyttöohjeet ennen asennusta.
Seuraa tarkoin johtimien värikoodeja, jotta
kytkennät tulevat tehdyksi oikein.
Paras kuva ja ääni saavutetaan, kun viritin­vahvistin/prosessori ja/tai näyttölaite kytketään DVD-soittimeen HDMI-liitäntää käyttäen. Tämä tietenkin edellyttää, että kaikki laitteet ovat HDMI-yhteensopivia. HDMI-liitäntää tarvitaan vain yksi kaapeli, jota pitkin kulkee sekä kompressoimaton HD-videosignaali että digitaalinen audio.
Huomaa: Jos näyttölaitteessa on vain DVI-tulo, käytä kytkemisen apuna erityistä HDMI–DVI­kaapelia tai -sovitinta. HDMI-liitännän käyttö edellyttää kaikissa tapauksissa, että näyttö on myös HDCP-yhteensopiva.
Jos näyttölaite ei ole HDMI-yhteensopiva, kannattaa videokytkentään käyttää komponentti videoliitäntää. Myös sen kuvanlaatu on erinomainen.
Jos järjestelmässäsi on 576p-yhteensopiva näyttölaite, kytke videokaapeli mahdollisuuksien mukaan sen HD-komponenttivideotuloon. Muista myös muuttaa näyttölaitteen omia asetuksia siten, että se pystyy vastaanottamaan 576p-videosignaalia. Tämän lisäksi vielä DMC 250:n Video Setup -valikossa pitää valita Scan Type -asetukseksi ’Interlaced’-vaihtoehdon sijaan ’Progressive’ (lomitetun sijaan progressiivinen kuvanmuodostustapa). Lue lisää sivulta 21.
Videolähdön signaali on komposiittivideo, jossa koko kuvainformaatio kulkee yhdessä johtimessa. Käytä videolähtöä, jos televisi ossasi on vain komposiittivideotulo.
S-Video-lähdössä videosignaalin väri (C)- ja kirkkaus (Y) -tiedot viedään erillisinä televisioon, mikä parantaa kuvanlaatua.Käytä tätä kytkemistapaa, jos televisiossasi on S-Video-tuloliitäntä. Tällöin kuvan selkeys paranee komposiittikytkentään verrattuna. Älä kytke molempia, sekä komposiitti- että S-Videota, vain toinen niistä.
Useimmissa eurooppalaisissa televisioissa on SCART-liitin eikä pelkkää videoliitintä. SCART-liit­intä kannattaa käyttää aina kun mahdollista. Samassa kaapelissa kulkee myös äänisignaali. Erilliset audiotulot televisiossa ovat tarpeellisia vain, jos käytetään komposiitti- tai S-Video­kytkentää.
Jos televisiossasi ei ole komponenttivideotuloa, voit käyttää kytkemiseen mainiosti myös S-Video- tai komposiittivideoliitäntää. Huomioi, että komponenttivideo- ja S-Videoliitäntöjä ei voi käyttää yhtäaikaa.
• Nykyaikaisiin AV-viritinvahvistimiin pystyy kytkemään useita video-ohjelmalähteitä, kuten DMC 250, videonauhuri, kaapelitelevisioso­vitin ja HDTV-viritin. Tällaisessa viritinvahvis­timessa on videomonitorilähtö, johon voit kytkeä television, projektorin tai vaikkapa plasmanäytön. Kun valitset viritinvahvistimen toiminnoilla halutun ohjelmaähteen, sen signaali reitittyy asianmukaisesti oikeaan monitorilähtöön ja sitä kautta televisioon. Sinun kannattaakin kytkeä jokin DMC 250:n videolähdöistä viritinvahvistimen vastaavaan
videotuloon, jotta kotiteatterin käyttö olisi mahdollimman yksinkertaista. Lue tarkemmat kytkentäohjeet viritinvahvistimen omasta käyt­töohjekirjasta.
• Jos viritinvahvistimessa on monihuone ­toiminto, DMC 250:sta kannattaa kytkeä viritinvahvistimeen sekä komponenttivideo ­lähtö (tai HDMI-lähtö) että komposiitti ­videolähtö. Siten pystyt nauttimaan parhaasta kuvanlaadusta päähuoneessa ja kelpo kuvasta myös toisessa huoneessa. Järjestelmä tietenkin edellyttää, että myös toisessa huoneessa on asianmukainen näyttölaite. Selvitä viritin­vahvistimen omasta käyttöohjeesta, onko siinä valmius monihuonetoimintoon.
Laitteen kytkeminen suoraan televisioon
Voit halutessasi kytkeä DMC 250:n suoraan televisioon käyttämättä välissä viritinvahvistinta tai prosessoria. Toimi tällöin seuraavalla tavalla. Kytke analoginen audio lähtö A ja joko
komposiitti- B, S-Video- C tai kompo­nenttivideolähtö D television vastaaviin
tuloihin. Jos toisaalta televisiosi on HDMI­yhteensopiva, sinun tarvitsee kytkeä ainoastaan HDMI-lähtö E, sillä HDMI-väylää pitkin kulkevat sekä kuva että ääni. Muista kytkeä myös DMC 250:n virtajohto pistorasiaan.
Television HDMI- tai
DVI-
liitäntään
E
Komponentti-
videoliitäntään:
Y (vihreä),
Pb (sininen),
Pr (punainen)
D
Television S-videotuloon
C
Televisio
Television
videotuloon
(keltainen)
B
A
Television analogiseen audiotuloon (punainen, valkoinen)
Pistorasiaan (AC 230 V, 50 Hz)
14 ASENNUS JA KYTKENNÄT
Asennus ja kytkennät
Laitteen kytkeminen Dolby Digital- tai DTS-viritinvahvis­timeen/vahvistimeen
Eräs DVD-järjestelmän merkittävistä eduista on mahdollisuus kuunnella monia laadukkaita audioformaatteja. Digitaalisten audioformaattien käyttö toki edellyttää, että kotiteatterissa on viritinvahvistin tai prosesori, jossa on halutun formaatin dekooderi. Kytkeminen onnistuu helposti, kun tutustut ensin oheiseen kaavioon. Kun kytket DMC 250:n optisen tai koaksiaalisen digitaalilähdön viritinvahvistimen/ vahvistimen vastaavaan tuloon, kytke vain toinen vaihtoehdoista, älä molempia.
Kuunnellaksesi DVD-Audio-levyn monikanavaääntä sinun tulee kytkeä DMC 250:n 6-kanavainen audiolähtö
B
viritinvahvistimen/vahvistimen vastaavaan analogiseen tuloon.
HUOMIOITAVAA ANALOGISEEN AUDIOON LIITTYEN:
• Jos haluat kuunnella DMC 250:n ohjelmaa monihuonejärjestelmän kummassakin kuun­teluhuoneessa, kytke soittimen analoginen
audioähtö
9
viritinvahvistimen/prosesorin tavalliseen DVD- tai CD-tuloon. (muista kytkeä sekä vasen että oikea kanava).
• Voit tarvittaessa kytkeä analogisen audio -
lähdön
9
myös televisioon.
• Kun analoginen signaali on tarkoitus syöttää tavalliseen analogiseen viritinvahvistimeen eikä televisioon, kytke analoginen audio -
lähtö
9
viritinvahvistimen yhteensopivaan
analogituloon.
• Analogista audiolähtöä pitää käyttää myös silloin, kun haluat kuunnella 96 kHz PCM
-äänitettä viritinvahvistimella, joka ei pysty prosessoimaan 96 kHz näytetaajuudella tallennettua ohjelmaa.
HUOMIOITAVAA VIDEOSIGNAALIIN LIITTYEN:
Huomaa: Useammilla AV-ohjelmalähteillä
surround-vahvistimesi toimii valitsimena sekä äänelle että kuvalle, ohjaten oikean signaalin kaiuttimille ja televisiolle. Kytke komposiitti­tai S-Video-lähtö soittimesta vahvistimen vastaavaan tuloon ja vahvistimen lähtö televisioon. Tarkempia ohjeita saat vahvistimesi käyttöohjeesta.
Huomaa analogisen äänen kanssa:
Äänisignaalin kytkeminen televisioon ei ole välttämätöntä. Jos käytössä on surround­vahvistin ja -kaiuttimet, käännä television äänenvoimakkuus kokonaan pois. Jos haluat katsoa elokuvia ilman, että kytket koko järjestelmäsi virran päälle, audiosignaali täytyy kytkeä myös televisioon.
Laitteen kytkeminen viritinvahvistimeen
Kytke DMC 250 AV-viritinvahvistimeen tai prosessoriin seuraavalla tavalla. Kytke ensin jokin videolähdöistä (komposiittivideo C,
S-Video D, komponenttivideo E tai HDMI H) AV-viritinvahvistimen vastaavaan
videotuloon. Kytke sitten viritinvahvistimen videomonitorilähtö televisioon. Jos haluat kuunnella DVD-Audio-levyjen monikanavaääntä, sinun pitää kytkeä vielä 6-kanavainen audiolähtö A viritinvahvisti- men/prosessorin vastaavaan analogiseen monikanavatuloon. Näiden formaattien monikanavaääni ei välity lainkaan digitaalisen HDMI-liitännän kautta. Jos viritinvahvistin/prosessori ei ole HDMI­yhteensopiva, käytä kytkemiseen DVD-
soittimen optista G tai koaksiaalista digitaalilähtöä F.
TÄRKEÄ HUOMAUTUS: Varmista, että
kaikkien järjestelmään kuuluvien laitteiden virta on katkaistuna ennen kaapeleiden irrotusta tai kytkemistä (esimerkiksi DMC 250, viritinvahvistin/prosessori, televisio/näyttö).
Tärkeää tietoa SCART- ja RGB-liitännöistä:
DMC 250 on varustettu SCART-liitännällä,
jonka voit kytkeä suoraan televisioon.
SCART-liitännän kautta kulkee sekä video-
että audiosignaali (stereo L/R).
Valitse Setup-asetusvalikosta syöttääkö
SCART-liitäntä televisiolle komposiittivideo­vai RGB-signaalia parhaan mahdollisen kuvalaadun tuottamiseksi. Jos aiot syöttää televisiolle RGB-signaalia,
sinun pitää valita televisiosi liitännöistä RGB­yhteensopiva SCART-liitäntä ja DMC 250:n SCART-liitäntä pitää määritellä syöttämään RGB-signaalia. Huomaa, että useimmilla televisioilla RGB:n värikylläisyyttä ei voi säätää.
RGB-videosignaalin avulla televisiossa
voidaan katsella myös NTCS-formaatissa tallennettuja DVD-levyjä (joissa on aluekoodi "0" tai "2").
EFGH
D
CB
A
Komponentti­videoliitäntään: Y (G, vihreä), Pb (B, sininen), Pr (R, punainen)
S-
videotuloon Koaksiaaliseen digitaali­audiotuloon
Optiseen digitaali­audiotuloon
Television tai viritinvahvistimen analogiseen audiotuloon (punainen, valkoinen)
Viritinvahvistimen 6-kanavaiseen analogiseen audiotuloon
Videotuloon (keltainen)
Pistorasiaan (AC 230 V, 50 Hz)
AV-viritinvahvistin tai -prosessori
(Dolby Digital- tai DTS-yhteensopiva)
Etukaiuttimet (vasen, oikea)
Surround-kaiuttimet (vasen, oikea)
Keskikaiutin Subwoofer
HDMI-, DVI-, komponenttivideo-, S-Video- ja/tai komposiittivideoliitäntä
Televisio
HDMI-
tai DVI-
liitäntään
KAUKO-OHJAIN 15
SUOMI
Kauko-ohjain
Paristojen asennus
Asenna mukana toimitetut paristot. Noudata oikeaa napaisuutta (+) ja (-).
Paristojen kesto
Kauko-ohjaimen paristot riittävät normaalisti
noin yhden vuoden käyttöön. Tarkka aika riippuu käyttötavasta.
Kun soitin ei enää tottele ohjainta edes
läheltä, vaihda uudet paristot.
Käytä AAA-koon paristoja.
Huomaa:
Älä lataa, oikosulje, pura tai lämmitä
paristoja. Varo myös tipauttamasta niitä avotuleen.
Älä pudota tai kolhi kauko-ohjainta. Varo
myös astumasta sen päälle. Kaikki mainitut asiat voivat rikkoa ohjaimen.
Älä sekoita vanhoja ja uusia paristoja
keskenään.
Jos paristot ovat vuotaneet, poista ne ja
pyyhi tyhjä kotelo puhtaalla liinalla. Asenna sitten uudet paristot.
Jos saat ihollesi vuotanutta paristonestettä,
pese kohta runsaalla vedellä.
Paristot sisältävät raskasmetalleja ja
haitallisia kemiallisia yhdisteitä ja ne tulisi aina toimittaa paristojen keräyspisteeseen.
Kauko-ohjaimen käyttöalue
Käytä ohjainta osoittamalla sillä soitinta enintään 7 metrin päästä pysyen samalla alle 60 asteen kulmassa soittimeen nähden.
Kantomatka voi vaihdella huoneen
valaistuksen mukaan.
Huomaa:
Vältä suuntaamasta kirkasta valoa soittimen
etulevyssä olevaa kauko-ohjainikkunaa kohti.
Älä sijoita mitään estettä kauko-ohjaimen ja
kauko-ohjainikkunan väliin.
Älä käytä samanaikaisesti muiden laitteiden
kauko-ohjaimia.
16 DIGITAALITOISTON LIITÄNNÄT
Digitaalitoiston liitännät
Hyvä tietää:
Dolby Digital (AC-3) on Dolby Laboratories
Licensing Corporation -yhtiön kehittämä koodaustekniikka, joka tukee sekä 2-kanavaista stereota että 5.1-kanavaista surround-ääntä. Tekniikka mahdollistaa monikanavaisen äänitiedon pakkaamisen tehokkaasti levylle.
Lineaarinen PCM on tavallisen CD-levyn
tallennustekniikka. CD-levyt äänitetään 44,1 kHz:n näytetaajuudella, 16 bitin erottelulla. DVD-levyillä käytetään 48 kHz/ 16 bitin tai jopa 96 kHz/24 bitin tekniikkaa.
Jos käytössäsi on Dolby Pro Logic -dekooderi
ja kytket DVD-soittimen siihen analogisista AUDIO OUT -liittimistä, "Downmix"-toimin­non ansiosta saat täyden hyödyn ProLogicista samoilta DVD-levyiltä, joilla on aito digitaali­nen 5.1 Dolby Digital -monikanavaääni ja muilta Dolby Surround-koodatuilta levyiltä.
DVD-soitin pystyy syöttämään digitaalista
96 kHz-PCM-audiota 96 kHz:n näytetaajuu ­della. Joissakin 96 kHz:n näytetaajuudella tallennetuissa DVD-levyissä on kopioinnin estokoodi, mikä estää digitaalisen syötön. Tällöin paras äänenlaatu saavutetaan käyttämällä DVD-soittimen analogisia lähtöliitäntöjä.
TÄRKEÄÄ: Jos surround-prosessorisi tai DA-muuntimesi ei tue 96 kHz:n PCM-audiota, paras äänenlaatu saavutetaan käyttämällä DVD -soittimen analogisia lähtöjä.
Varoitus käyttäessäsi optista/ koaksiaalista digitaalilähtöä:
Jos järjestelmään kytketyssä viritinvahvis-
timessa ei ole Dolby Digital- tai DTS­dekooderia, digitaalilähdön asetukseksi pitää valita PCM (sivu 19). Epäsopiva asetus saattaa aiheuttaa niin voimakasta kohinaa, että kuulo ja kaiuttimet ovat vaarassa vahingoittua.
CD-levyt toistetaan normaaliin tapaan.
Huomaa:
Vanha DTS-dekooderi ei välttämättä ole
DVI-DTS-yhteensopiva, joten se ei välttämät­tä toimi kunnolla DMC 250:n kanssa.
Dolby Digital-, DTS- ja PCM-signaali
syötetään HDMI-lähdön
A
kautta sellaise­naan. DVD-Audio-levyjen kuuntelua varten viritinvahvistimeen tai prosessoriin pitää kytkeä HDMI- tai 6-kanavainen
audiolähtö
B
.
Optisen/koaksiaalisen digitaalilähdön käyttö
Optisen digitaalilähdön pölysuoja avautuu,
kun työnnät kaapelin varovasti paikoilleen. Varmista, että kaapeli kytkeytyy lähtöön täysin moitteettomasti.
Dolby Digital ja DTS
Sekä Dolby Digital että DTS ovat digitaalisia, monikanavaisia äänentallennusmenetelmiä, joiden kanavaluku on 5.1. Erillisiä kanavia on kaikkiaan kuusi: vasen, oikea, keski, takavasen, takaoikea ja kaikkien kanavien yhteinen subwoofer-kanava (merkintä .1). Uusimmat
6.1-kanavaiset Dolby Digital EX- ja DTS ES
-formaatit muodostavat lisäksi yhden (tai kaksi) takakeskikanavaa surround-kanavien väliin.
5.1-kanavaisen Dolby Digital- ja DTS-äänen kuuntelu edellyttää, että DMC 250:n optinen tai koaksiaalinen digitaalilähtö kytketään yhteensopivaan viritinvahvistimeen tai dekooderiin.
Optinen ja koaksiaalinen audiolähtö
Työnnä kaapelin päässä oleva liitin varovasti optiseen digitaalilähtöön. Lähdön suojaläppä avautuu työnnettäessä. Kytkentä on tehty oikein, kun kaapeli pysyy kunnolla kiinni ja liittimet istuvat toisiinsa hyvin.
* Sinun tulee valita Audio-valikon Digital Output
-kohdassa BITSTREAM- tai PCM-vaihtoehto.
Levy:
DVD
VCD
CD
Tallennus­formaatti:
Dolby Digital (AC-3)
Lineaarinen PCM (48/96 kHz 16/20/24 bit)
DTS
MPEG (2.0)
MPEG-1 tai CD-DA
Lineaarinen PCM
MP3 MPEG-1 Audio
Layer 3
WMA (Windows Media Audio)
Optinen/koaksiaalinen digitaalilähtö
Dolby Digital -bittivirta (2-5.1 ch) tai PCM (2ch, 48 kHz/16 bit)*
Lineaarinen PCM (48/96 kHz 16/20/24 bit)
DTS-Bittivirta tai ei ääntä *
MPEG-bittivirta (2 kanavaa) tai lineaarinen PCM (2 kanavaa, 48 kHz)
Lineaarinen PCM*
Lineaarinen PCM (44,1 kHz näytetaajuus)
Lineaarinen PCM (44,1–48 MHz, kun
digitaalisignaalin formaatiksi on valittu ”Bitstream” (bittivirta). 48 kHz, kun digitaalisignaalin formaatiksi on valittu ”PCM”.)
Lineaarinen PCM (32–48 kHz)
TOISTON PERUSTEET 17
SUOMI
Toiston perusteet
Valmistelu ja lataus
1. Kytke televisio päälle ja valitse tuloksi se liitäntä, johon DMC 250 on kytketty.
2. Paina POWER-näppäintä kytkeäksesi virran päälle. DMC 250 Harman/Kardon -logon pitäisi nyt näkyä ruudulla.Jos logo näkyy epäselvänä tai värittömänä, muuta VIDEO-alavalikon asetukset vastaamaan televisiosi tyyppiä sekä DMC 250:n ja television välistä kytkentätapaa.
3. Jos kuvaruudussa ei näy video kuvaa eikä harman/kardon-logoa, varmista, että televisios­sa on valittuna oikea videotulo (useimmissa televisioissa SCART-liittimen toiminta voidaan määritellä valikoista). Ellet onnistu saamaan kuvaa, käytä komposiitti- tai S-Video-liitäntää soittimesta televisiolle nähdäksesi soittimen valikot. Voit nyt tehdä kuvasuhteen oikean valinnan.
4. Jos käytössä on surround-vahvistin, kytke siihen virta päälle.
5. Avaa levykelkka OPEN/CLOSE -painikkeella.
6. Aseta levy kelkkaan. Tartu levyyn reunoista äläkä koske kumpaankaan pintaan. Aseta levy kelkkaan etikettipuoli ylöspäin. Varmista, että levy on kunnolla kelkassa.
Sekä 3" (8 cm) että 5" (12 cm) levyt toimivat.
7. Paina PLAY. Levykelkka sulkeutuu ja toisto alkaa automaattisesti.
Kun levykelkka suljetaan OPEN/CLOSE
-näppäimellä, toisto alkaa automaattisesti.
Useimmilla DVD-levyillä, päävalikko tulee
näkyviin. Liiku valikossa nuolinäppäimillä ja valitse haluamasi kohta ENTER-näppäimellä.
Levyn toisto
Kappaleen tai nimikkeen/jakson ohitus
Voit ohittaa CD-levyn kappaleita tai DVD-levyn nimikkeitä/jaksoja sekä eteen- että taaksepäin painelemalla etulevyn SKIP- tai kauko-ohjaimen PREVIOUS- ja NEXT-näppäimiä.
Pikatoisto
1. Paina kauko-ohjaimen SEARCH-painiketta siirtyäksesi CD-tai DVD-levyllä nopeasti eteen­tai taaksepäin. Pikasiirtotoiminto jatkuu siihen asti kunnes painat PLAY-toistopainiketta.
Valittavanasi on neljä pikasiirtonopeutta. Jokainen SEARCH-painikkeen painallus muuttaa nopeutta seuraavassa järjestyksessä: x2, x4, x8, x20, x100. Kuvaruudun oikeassa yläkulmassa olevien nuolien määrä osoittaa valittuna olevan nopeuden.
2. Paina PLAY-näppäintä kun haluat palata normaaliin toistoon.
Huomaa, että ääni ei kuulu DVD-levyjen pika toiston aikana. Tämä on normaalia DVD-levyjen yhteydessä, koska AV-viritinvahvis­timet ja surround-prosessorit eivät pysty käsit­telemään digitaalista signaalia pikatoistotiloissa. Ääni kuuluu tavallisten CD-levyjen pikatoiston aikana.
Pysäytyskuva ja kuva-kuvalta-haku (vain DVD)
1. Paina DVD-levyn toiston aikana PAUSE-näppäintä, jotta toisto keskeytyy ja kuvaruutuun jää pysäytyskuva.
2. Toisto jatkuu kuva kuvalta eteen- tai taaksepäin jokaisella NEXT/STEP- tai PREVIOUS-näppäimen painalluksella.
3. Paina PLAY-näppäintä kun haluat palata normaaliin toistotilaan.
Hidastettu toisto (vain DVD)
1. Kun DVD-soitin on tauko- tai pysäytyskuvati­lassa, voit jatkaa toistoa hidastetusti eteen- tai taaksepäin painamalla kauko-ohjaimen vastaavaa näppäintä. Nopeus muuttuu joka painalluksella, mitä havainnollistaa kuvaru­udun oikeassa yläkulmassa olevien nuolien määrä.
2. Paina PLAY-näppäintä, kun haluat palata normaaliin toistotilaan.
Huomaa, että ääni ei kuulu DVD-levyjen hitaan toiston aikana. Tämä on normaalia DVD-levyjen yhteydessä, koska AV-viritinvahvistimet ja surround-prosessorit eivät pysty käsittelemään digitaalista signaalia hidas toisto -tiloissa.
Huomaa: Toistonopeuden valinta ei välttämättä toimi levyn alussa. Tämä ei ole DMC 250:n vika vaan levyn ominaisuus.
96 kHz/24 bit -DVD-levyjen toisto vaatii käyttöönsä piirejä, joita normaalisti käytetään muihin toimintoihin. Tämän takia toistonopeuden vaihtelut eivät ole käytössä.
VCD-levyn rakenteesta riippuen hidas ja kuva- kuvalta-toisto taaksepäin eivät välttämättä toimi ja 4x ja 8x pikatoisto ei välttämättä toimi.
Tietoa DivX- ja DivX Ultra ­videotiedostoista
DMC 250:lla voi toistaa DivX-videotiedostoja sisältäviä levyjä, mutta seuraavat asiat pitää huomioida.
• DivX-tiedoston resoluutio saa olla enintään 720 (leveys) x 576 (korkeus) kuvapistettä.
• Levyllä saa olla tiedostoja ja kansioita yhteensä enintään 999 kpl.
• Virkistystaajuus saa olla enintään 29,97 ruutua sekunnissa.
• Video- ja audio-tiedostot pitää olla asianmukaisesti limittäin.
DivX-videotiedoston nimen lopukkeena pitää olla ”.avi”.
Tekstitystiedoston nimen lopukkeena pitää olla ”.smi”, ”.srt”, ”.sub” (vain Micro DVD) tai ”.ssa”. Muun tyyppiset tekstitystiedostot eivät toistu tällä soittimella. Tekstitystiedoston nimi pitää olla lopuketta lukuunottamatta sama kuin videotiedostolla ja sen pitää sijaita video ­tiedoston kanssa samassa hakemistossa.
DivX-videotiedostoja sisältävän levyn toisto
Huomioi DivX-tiedoja sisältävistä levyistä seuraavat asiat:
• Vaiheittain tallennettu DVD-levy, jossa on Windows Media Audio -tiedostoja, ei välttämättä toimi tässä soittimessa.
• Soitin ei toista viimeistelemätöntä eli finalisoimatonta levyä.
• DMC 250 ei toista PC data -tiedostoja.
• Soitin ei toista finalisoimatonta levyä, vaikka tallennus olisi muuten tehty asianmukaisesti.
1. Laita levy levykelkkaan ja sulje levypesä.
2. Avaa kuvaruutuvalikko painamalla kauko-
ohjaimen OSD-näppäintä. Siirrä osoitin nuolinäppäimillä halutun kansion kohdalle ja paina ENTER-näppäintä. Näyttöön avautuu valikko kansiossa olevista tiedostoista. Jos haluat palata tiedostovalikosta kansiova­likkoon, siirrä osoitin oikeaan kohtaan ja paina ENTER-näppäintä.
3. Jos sensijaan haluat käynnistää toiston, siirrä
osoitin nuolinäppäimillä haluamasi tiedoston kohdalle ja paina PLAY-näppäintä.
Voit ohjata DivX-elokuvan toistoa monilla tutuilla toiminnoilla, kuten nopeutettu tai hidastettu toisto eteen- ja taaksepäin.
4. Lopeta toisto painamalla STOP-näppäintä.
Toistotoimintojen käytettävyys riippuu loppujen lopuksi siitä, millä DivX-ohjelmistoversiolla elokuva on tallennettu.
18 JÄRJESTELMÄN ASETUKSET
Järjestelmän asetukset
Oletusasetukset
Asennuksen viimeinen vaihe on järjestelmän oletusasetusten määritteleminen. Sinun kannat­taa käyttää muutama minuutti näihin asetuksiin tutustumiseen, koska niitä on ehkä muutettava ennen ensimmäistä käyttökertaa ja myöhemmin käytön aikana.
Kuvaruutuvalikoiden käyttö
DMC 250:n asetukset tehdään edistyksellisten ja kätevien kuvaruutuvalikoiden avulla. Avaa kuvaruutuvalikko painamalla kauko-ohjaimen SETUP-näppäintä ja poista se ku va ruu dulta painamalla näppäintä uudelleen.
Päävalikossa on PLAYER INFORMATION- ja SET-UP-valikot. Ensin mainittu sisältää toistetta­vana olevaan levyyn liittyviä tietoja ja toimintoja ja jälkimmäisessä on ääneen ja kuvaan liittyviä perusasetuksia, jotka yleensä tarvitsee tehdä vain kerran.
Kummankin valikon vasemmassa reunassa on kuvakkeita, joilla avataan vastaavat alavalikot. Valittuna oleva kuvake näkyy korostettuna, ja voit muuttaa valintaa kauko-ohjaimen NUOLINÄPPÄIMILLÄ. Kun korostus on haluamas­sasi kohdassa, paina ENTER-näppäintä avatak­sesi kyseisen alavalikon. Painettuasi ENTER-näp­päintä kuvake muuttuu sävyltään tumman siniseksi ja valikkoikkunan oikeaan puoliskoon ilmestyy kyseisen alavalikon mahdollistamat ase­tukset.
Valikoissa on useita alavalikoita ja asetuksia, mutta niissä navigointi on helppoa kauko­ohjaimen NUOLI- (
KLN M
) ja ENTER-näp-
päimiä käyttäen. Kun haluat muuttaa jotain asetusta, siirrä ensin
osoitus sen kohdalle. Valittu asetuskohta näkyy vaalean sinisellä värillä korostettuna ja valikkoikkunan alaosassa olevaan tietokenttään ilmestyy lyhyt ohjeteksti.
Kun seuraavaksi painat ENTER-näppäintä
6
, näyttöön avautuu valikko, jossa on asetuksen vaihtoehtoiset arvot. Siirrä osoitin
Nuolinäppäimillä
KL
9
halutun
vaihtoehdon kohdalle ja hyväksy valinta painamalla ENTER-näppäintä
6
.
Kuva 1
A Päävalikkorivi B Alavalikkojen kuvakkeet C Asetukset D Tietokenttä
Monet DVD-levyt mahdollistavat asetusvalikoiden avaamisen kesken toiston. Jos levy ei tätä mahdollista, kuvaruutuun ilmestyy valikon sijaan tunnus . Paina tällöin ensin STOP-näppäintä
I
ja vasta sitten SETUP-8tai INFO-
näppäintä
A
.
Asetusvalikko (SET-UP)
Ensimmäinen vaihe järjestelmän oletusasetuksia tarkastettaessa tai muutettaessa on asetusva­likon avaaminen. Varmista aluksi, että laite on kytketty oikein televisioosi ja että se on kytketty verkkojännitteeseen. Asetustoimenpiteitä varten laitteeseen ei tarvitse ladata levyjä.
Näpäyttäessäsi SETUP-painiketta pysäytys-, tauko- tai toistotilassa ruudulle ilmestyy asetusvalikko.
Tämä päävalikko kuten muutkin valikot saattavat poiketa tästä käyttöohjeesta kieliasun suhteen riippuen aikaisemmin tehdyistä asetuksista. Tehdasasetuksena valikkokielenä on englanti, joten siksi tässä käyttöohjeessa valikkotekstit on esitetty englanninkielisinä.
Kaikki DMC 250:n ääni- ja kuva-asetukset ja niihin liittyvät säädöt tehdään SET-UP-valikon alavalikoissa.
Järjestelmäasetukset (SYSTEM)
Kuva 2
DMC 250 -mediakeskuksen asetusvalikot ovat perusmuodoltaan samankaltaisia. Haluttu valikkosivu aktivoidaan siirtämällä korostusosoitus valikkoikkunan vasemmassa laidassa olevan sivutunnuksen kohdalle. Samalla kyseisen valikon asetukset ilmestyvät näkyviin (kuva 2). Pääset muuttamaan asetuksia, kun painat ensin ENTER-näppäintä.
Kuva 2a
Osoitin on aluksi valikon ensimmäisen asetuksen kohdalla. Jos haluat muuttaa sitä, paina ENTER­näppäintä, jotta kuvaruutuun avautuu pudotus­valikko valittavana olevista vaihtoehdoista (kuva 2b). Siirrä osoitin nuolinäppäimillä
KL
sopivaan kohtaan ja hyväksy valinta ENTER­näppäimellä.
Kuva 2b
Jos haluat sulkea pudotusvalikon muuttamatta asetusta, paina RETURN-näppäintä.
Järjestelmäasetusvalikko sisältää seuraavana kuvatut asetukset. Noudata asetuksia muokatessasi tietokentän ohjeita.
Display Language (näytön kieli): Tällä ase­tuksella valitset kuvaruutuvalikoiden kielen.
Preferred Subtitle Language (ensisijainen tekstityskieli): Tämän asetuksen mukainen
tekstityskieli aktivoituu aina automaattisesti, jos
JÄRJESTELMÄN ASETUKSET 19
SUOMI
Järjestelmän asetukset
sellainen on tallennettu toistettavalle levylle. Jos haluamasi kieltä ei näy tarjolla olevassa listassa, siirrä osoitin kohtaan OTHER (muut) ja paina ENTER-näppäintä. Jos kielivaihtoehto näkyy uudessa listassa, siirrä osoitin nuolinäppäimillä sen kohdalle ja paina ENTER-näppäintä. Huomioi kuitenkin, ettei DVD-levylle välttämättä ole tallennettu haluamaasi kieltä. Voit valita asetukseksi myös ”OFF”, jolloin tekstitys ei näy lainkaan kuvaruudulla.
Panel Time-Out (näytön sammutusviive):
Etulevyn näyttö sammuu tässä asetuksessa määritetyn ajan kuluttua.
Status Bar Time-Out (työkalupalkin näkymisaika): Työkalurivi poistuu kuvaruudusta
tässä asetuksessa määritetyn ajan kuluttua. Parental Control (katselunesto): Tämä asetus
määrittää salasanan, jota käytät katselunesto­toiminnossa eli niin sanotussa lapsilukossa. Tehdasasetuksen mukainen salasana on 1234. Kun olet syöttänyt sen, voit muuttaa kat­selunestoasetuksia tai salasanaa. Katselunestorajoituksen viisi pääluokkaa ovat ”G” (yleisluokka, taso 2), ”PG” (vanhempien opastuksella, taso 4), ”PG13” (yli 13 vuotiaat vanhempien opastuksella, taso 4, ”R” (tiukka rajoitus, taso 6) ja ”NC” (yli 17 vuotiaat, taso 7). DVD-soitin tuntee jopa kahdeksan levynvalmista­jan asettamaa katselunestotasoa. Nämä lisätasot mahdollistavat entistä tarkemman kontrollin sen suhteen, mitä kukin yleisö voi katsella. Taso 8: kaikkien DVD-levyjen toisto on sallittu. Tasot 7–2: tavanomaiselle yleisölle ja lapsille tarkoitettujen DVD-levyjen toisto on sallittu. Taso 1: lapsille tarkoitettujen DVD-levyjen toisto on sallittu, mutta aikuisille ja tavanomaiselle yleisölle tarkoitettuja ohjelmia ei voi toistaa. Noudata valikon ohjeita, kun haluat vaihtaa salasanaa.
Disc Recognition (levyntunnistus):
Toiminnon ollessa käytössä soitin tunnistaa levyn, kun se ladataan soittimeen seuraavan kerran. Tällöin toisto alkaa samasta kohdasta, johon se päättyi viimeksi. Toiminto edellyttää, ettet lopeta toistoa kokonaan ennen levyn poistamista, vaan keskeytät sen vain taukotilaan. Älä myöskään katkaise DVD-soittimen virtaa ennen levyn seuraavaa toistokertaa. DMC 250 pystyy muistamaan kerrallaan jopa viiden DVD-levyn keskeytyskohdan.
Screen Save (näytönsäästäjä):
Näytönsäästäjätoiminto estää kuvan ”palamisen” näyttöön. Jos kytket DMC 250:n LCD- tai plasmanäyttöön tai videoprojekto riin, suosittelemme tämän toiminnon aktivoimista.
Show Angle Icon (kuvakulmakuvakkeen näyttö): Tämän toiminnon ollessa käytössä
kuvaruutuun ilmestyy erityinen kuvake, kun toistettavana oleva DVD-levy mahdollistaa kuvakulman vaihdon.
Closed Caption (tekstitys): DMC 250-ohjel­maan on saatettu liittää tekstityksiä, jotka saat näkyviin tällä toiminnolla.
Auto Play (Toiston automaattinen käynnistys): Jos asetuksena on ”On”, DMC 250
käynnistää levyntoiston automaattisesti, kun virta kytketään päälle. Tehdasasetuksena on ”Off”, jolloin toisto pitää käynnistää erikseen.
Tekstityksien avulla esimerkiksi kuulorajoitteisen on helpompi seurata ohjelmaa. Aktivoi toiminto valitsemalla asetukseksi
ON.
Ääniasetukset (AUDIO)
Kuva 3
Ääniasetusvalikko sisältää seuraavana kuvatut asetukset. Noudata asetuksia muokatessasi tieto­kentän ohjeita. Ääniasetuksiin tehdyt muutokset astuvat voimaan, kun soitin on käynyt ensin pysäytystilassa (STOP).
Preferred Audio Language (ensisijainen kieli): Tämän asetuksen mukainen puhekieli
aktivoituu aina automaattisesti, jos sellainen on tallennettu toistettavalle levylle. Jos haluamasi kieltä ei näy tarjolla olevassa listassa, siirrä osoitin kohtaan OTHER (muut) ja paina ENTER­näppäintä. Jos kielivaihtoehto näkyy uudessa listassa, siirrä osoitin nuolinäppäimillä sen kohdalle ja paina ENTER-näppäintä. Huomioi kuitenkin, ettei DVD-levylle välttämättä ole tallennettu haluamaasi kieltä.
Digital Output (digitaalinen lähtö): Jos äänentoistojärjestelmäsi mahdollistaa digitaalisen
5.1-surround-dekoodauksen (Dolby Digital tai DTS), valitse asetukseksi ”BITSTREAM”. Tällöin soitin syöttää audiosignaalin aina alkuperäisessä formaatissaan. Jos äänentoistojärjestelmäsi mahdollistaa vain stereo- ja/tai Pro Logic -toiston, valitse asetukseksi ”PCM”, jolloin soitin syöttää audiosignaalin vain PCM-formaatissa (DTS-ohjel­man toisto ei onnistu lainkaan).
HDMI Audio Out (HDMI-lähdön audio ­signaali): Tällä asetuksella valitaan HDMI-
lähdön syöttämän audiosignaalin formaatti. Formaatti pitää valita viritinvahvistimen tai tele ­vision ominaisuuksien perusteella (DMC 250 voidaan siis kytkeä viritinvahvistimen sijaan myös suoraan televisioon tai muuhun näyttölait­teeseen). Asetukseksi kannattaa yleensä valita Auto, sillä tällöin DMC 250 pystyy automaat ­tisesti selvittämään, mikä asetus sopii järjestelmään parhaiten.
Auto: Tehdasasetus. Suosittelemme tämän
vaihtoehdon käyttöä, sillä tällöin DMC 250 pystyy automaattisesti selvittämään viritinvahvistimen tai television ominaisuuksiin sopivan asetuksen.
PCM: Kaikki digitaaliset audiosignaalit
muunnetaan PCM-signaaliksi. Tällöin esimerkiksi DVD-elokuvan Dolby Digital -ääni dekoodataan, ja HDMI-lähtö syöttää viritin­vahvistimeen 5.1-kanavaisen PCM-signaalin.
Bitstream: Tämä asetus on sopiva, jos
viritinvahvistin pystyy itse dekoodaamaan HDMI-signaalista digitaalisen monikanavaäänen.
Off: Tämä asetus on sopiva, jos viritinvahvistin
ei pysty käsittelemään HDMI-signaaliin sisäl­tyvää audiota. Tällöin viritinvahvistimeen pitää kytkeä myös DMC 250 -mediakeskuksen digi­taalinen audiolähtö. Kun asetukseksi on valittu Off, HDMI-lähdön kautta ei syötetä audio ­signaalia lainkaan.
PCM Limit (PCM-rajoitus): Tämä asetus vaikuttaa korkealla näytetaajuudella tallennetun audion toistoon (näytetaajuus vähintään 96 kHz). Jos viritinvahvistin hyväksyy audiosignaalin, jonka näytetaajuus on yli 48 kHz, valitse asetukseksi No Limit (ei rajoitusta). Jos viritinvahvistin ei hyväksy tällaista signaalia tai et ole varma asiasta, valitse asetukseksi 48 kHz. Tällöin korkeamman näyte­taajuuden audiosignaali muunnetaan näytetaaju­uteen 48 kHz. Mikäli asetuksena on No Limit, vaikka viritinvahvistin ei pysty käsittelemään korkean näytetaajuuden audiota, ääntä ei kuulu lainkaan. Huomaa: Kopiointirajoitusten takia DMC 250 ei syötä esimerkiksi DTS-audio-CD-levyjen 96 kHz/24 bit -signaalia PCM-formaatissa. DMC 250 syöttää aina alkuperäisen DTS 96/24 -audiosig­naalin, vaikka AUDIO SETUP -valikon Digital Output -asetukseksi olisi valittu PCM. Tämä ominaisuus ei muutu, vaikka PCM Limit -asetukseksi valittaisiin 48 kHz.
Dynamic Range (Dynamiikan rajoitus): Tällä toiminnolla voit hyödyntää joissakin Dolby Digital
-tallenteissa olevaa dynamiikanrajoitusta. Toiminto vaimentaa voimakkaimpia ääniä, mutta säilyttää hiljaisten äänien kuuluvuuden ja ohjelman vaikuttavuuden entisellään. Hienovaraisen kompression ansiosta voit kuunnella ohjelmaa ilman, että yllättävät taso­huiput häiritsisivät naapureita voimakkuudellaan. Voit valita toiminnon vaikutuksen kolmesta eri vaihtoehdosta:
MAXIMUM: Äänen alkuperäistä dynamiikaa
ei rajoiteta lainkaan. Valitse tämä vaihtoehto, jos voit kuunnella ohjelmaa niin lujaa kuin haluat.
MEDIUM: Äänen dynamiikkaa rajoitetaan
hiukan, jotta voimakkaimmat äänet eivät toistu aivan alkuperäisellä voimakkuudella.
MINIMUM: Äänen dynamiikkaa rajoitetaan
eniten, jotta voimakkaimmat äänet toistuvat mahdollisimman hillitysti.
20 JÄRJESTELMÄN ASETUKSET
Järjestelmän asetukset
Voit vapaasti kokeilla eri vaihtoehtoja koska tahansa. Huomioi lisäksi, että monissa viritinvahvistimissa/prosessoreissa on vastaava toiminto, joka on usein nimetty yökuuntelutilaksi (Night Mode). Tällöin sinun ei tarvitse käyttää DMC 250:n dynamiikan rajoitustoimintoa, joten valitse asetukseksi
MAXIMUM.
DVD-Audio-signaali syötetään analogisena. Digitaalinen PCM-, Dolby digital- ja DTS-signaali syötetään sensijaan digitaalisten audiolähtö-
jen
01
kautta.
Bass Management (bassonhallinta): Tämä asetus aktivoi
SPEAKER -valikon signaalin-
hallinta-asetukset, joilla optimoidaan DVD­Audio-levyn toisto analogisen audiolähdön
9B
kautta. Vaihtoehtoja on kolme.
Bypass: Tehdasasetus. Jos viritinvahvis-
timessa/prosessorissa on 6-kanavainen tulo, jonka signaalinhallintaa (kaiuttimien kokoluokka, lähtötasot ja viiveajat) voi säätää sen omilla toiminnoilla, DMC 250 ­mediakeskuksen Bass Management
-asetukseksi kannattaa valita
BYPASS (ei
käytössä). Hienosäädä toisto tämän jälkeen viritinvahvistimen/prosessorin asetuksilla.
On: Jos viritinvahvistimessa/prosessorissa on
6-kanavainen tulo, jonka signaalinhallintaa ei voi säätää sen omilla toiminnoilla, valitse DMC 250 -mediakeskuksen Bass Management
-asetukseksi On (käytössä). Hienosäädä toisto tämän jälkeen mediakeskuksen
AUDIO
ADJUSTMENTS
-valikon asetuksilla.
STEREO: Jos järjestelmässä on vain
kaksi kaiutinta tai subwooferin ja kahden satelliittikaiuttimen yhdistelmä, valitse asetukseksi
STEREO.
Kaiutinasetukset (SPEAKER)
Tässä valikossa säädetään bassonhallinta­asetukset 6-kanavaisen audiolähdön
B
signaalia varten. Säädettäviä asioita ovat kaiuttimien kokoluokka, lähtötasot ja viiveajat. Säätö kannattaa tehdä huolella, jotta DMC 250­Audio-levyt soivat mahdollisimman hyvin, vaikka viritinvahvistimessa ei olisikaan vastaavia säätöjä 6-kanavaista tuloa varten.
Tärkeää tietoa: Voit valita, käytätkö monikanavaliitännän bassonhallintasäätöihin viritinvahvistimen vaiko DMC 250 -soittimen asetuksia. Suositeltavinta on käyttää viritin­vahvistimen toimintoja ja valita DVD-soittimen
AUDIO SETUP -valikon Bass Management
-aetukseksi Bypass (ei käytössä). Jos käytät säätöihin DMC 250:n toimintoja, muista poistaa viritinvahvistimen omat vastaavat bassonhallinta-asetukset käytöstä, tai muuta sen kokoluokka-asetuksiksi ’Large’ sekä taso- ja viiveasetuksiksi ’0’. Jos toisaalta kyseiset asetukset vaikuttavat monikanavatulon lisäksi viritinvahvistimen mui­hinkin tuloliitäntöäihin, jätä asetukset ennalleen. Tutustu huolella viritinvahvistimen omiin käyttöohjeisiin ja etsi tarvittaessa lisätietoja valmistajan verkkosivuilta.
Jos viritinvahvistimessa/prosessorissa ei ole
6-kanavaista analogituloa, valitse
AUDIO
SETUP
-valikon Bass Management
-asetukseksi Stereo, ja kytke analoginen
audio lähtö
9
viritinvahvistimen
kaksikanavaiseen analogituloon. Ennenkuin jatkat DMC 250 -soittimen audio -
asetusten säätöä, kannattaa viritinvahvistimen asetukset kirjoittaa muistiin ainakin kaiuttimien kokoluokan, lähtötasojen ja viiveaikojen osalta. Hyödynnä muistiinpanojasi jatkosäätöjä tehdessäsi.
Avaa SETUP-asetusvalikko painamalla
SETUP-näppäintä
8
. Siirrä osoitin
nuolinäppäimillä
KL
9
kohtaan
SPEAKER ja paina ENTER-näppäintä
6
.
Kuva 4
SPEAKER -alavalikko sisältää seuraavat ase-
tukset kutakin kaiutinkanavaa kohden. Syötä kullekin asetukselle sopivat arvot seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin aluksi säädettävän kaiutinkanavan kohdalle nuolinäppäimillä
KLM N
9
. Paina ENTER-näppäintä6,
jotta näyttöön avautuu pudotusvalikko vaihtoe­htoisine arvoineen. Siirrä osoitin nuolinäp-
päimillä
KL
9
sopivan arvon kohdalle ja
hyväksy valinta painamalla lopuksi ENTER-
näppäintä
6
.
Kaiuttimen kokoluokka- ja etäisyysasetukset muuttuvat pareittain sekä vasemman ja oikean etukaiuttimen osalta että vasemman ja oikean surround-kaiuttimen osalta (näitten asetusten avulla soitin laskee tarvittavat viiveajat). Kun siis muutat kaiutinparin toisen kaiuttimen asetuksia, myös toisen kaiuttimen asetukset muuttuvat vastaavalla tavalla. Siksi on erittäin tärkeää, että kaiutinparin molemmat kaiuttimet ovat samanlaisia ja että niiden etäisyys kuuntelupisteestä on sama.
Size (kaiuttimen kokoluokka)
Kuva 4a
Kaiuttimen kokoluokka-asetus on osa basson­hallintajärjestelmää. Sen perusteella ratkeaa, mitkä äänet syötetään satelliittikaiuttimiin ja mitkä subwooferiin. Huomioi, ettei kokoluokka viittaa kaiuttimen ulkomittoihin, vaan sen kykyyn toistaa matalia taajuuksia. Täyden kaistan toistavia kokoaluekaiuttimia pidetään tässä yhteydessä suurina (Large). Jos kaiutin ei sen sijaan pysty toistamaan alle 100 hz taajuuksia, sitä pidetään pienenä (Small). Jos kotiteatteris­sasi kaiutinsarjassa on verrattain pienikokoiset satelliittikaiuttimet ja subwoofer, yleensä satelliittikaiuttimien kokoluokaksi tulee valita
Small. Valitse kokoluokaksi Large vain
varmistuttuasi siitä, että kaiuttimet pystyvät toistamaan erittäin matalia ääniä.
Subwoofer-asetus (Sub) valitaan sen perusteella, onko kaiutinjärjestelmässä subwoofer vai ei (Present/No).
Distance (kaiuttimien etäisyydet)
Kuva 4b
Etukaiuttimien ja surround-kaiuttimien erilainen etäisyys kuuntelupaikasta aiheuttaa sen, että etukaiuttimista ja surround-kaiuttimista tuleva ääni kuuluu kuuntelupaikassa eri aikaan. Voit korjata tätä eroa viiveajan asetuksilla. Viiveajan asetuksilla voit kompensoida kaiuttimien sijoitus­paikasta ja kuunteluhuoneen tai kotiteatterin akustisista ominaisuuksista aiheutuvia eroja. Mittaa ensin kunkin kaiuttimen etäisyys kuun­telupisteestä. Valitse sitten jokaiselle kaiuttimelle asetus, joka on lähimpänä mittaamalla saamaasi lukemaa.
Valitse etäisyyden mittayksikkö ennen etäisyysasetusten muuttamista. Siirrä siis sininen korostusosoitus aluksi kohtaan
UNIT ja paina
ENTER-näppäintä
6
. Valitse sitten
nuolinäppäimillä
KL
9
mittayksiköksi joko
Meters (metri) tai Feet (jalka).
JÄRJESTELMÄN ASETUKSET 21
SUOMI
Järjestelmän asetukset
Output Level (lähtötaso)
Kuva 4c
Lähtötason säätö on olennainen osa kaikkien surround-järjestelmien säätöä. Tasonsäätö on erityisen tärkeää suorituskykyisessä DVD-Audio­järjestelmässä, sillä oikeat lähtötasot takaavat, että kuulet äänet oikeista suunnista oikealla voimakkuudella. HUOMAA: Surround-kanavien toimintaperiaate ei ole kaikille kotiteatterijärjestelmän omistajille aivan selvä asia, sillä jotkut olettavat virheellises­ti, että jokaisesta kaiuttimesta pitää kuulua ääntä jatkuvasti. Tosiasiassa suurimman osan ajasta surround-kaiuttimet ovat hiljaa tai niistä kuuluu vain vähän ääniä. Niistä on nimittäin tarkoitus kuulua ääniä vain kohdissa, joihin elokuvan ohjaaja tai äänisuunnittelija on erityis­esti halunnut lisätä tilantuntua tai erikoiste­hosteita tai luoda illuusion liikkeen jatkumisesta huoneen poikki. Kun siis lähtötasot on säädetty oikein, surround-kaiuttimista kuuluu ääntä vain ajoittain. Surround-kanavien äänenvoimakkuu­den liiallinen nosto saattaa tuhota kiehtovan elokuvateatterimaisen tai konserttisalimaisen äänivaikutelman.
Alunperin DMC 250:n kaikkien kanavien tasoasetuksena on ’0 dB’. Jos tasoasetuksia pitää mielestäsi muuttaa, kokeile ensimmäisenä lukemia, jotka on säädetty AV-viritinvahvistimesi valikoihin 5.1-kanavaisia surround-toimintatiloja varten (esimerkiksi Dolby Pro Logic II
-toimintatila). Kun
SPEAKER LEVEL Adjust -alava-
likon TEST TONE -asetuksena on OFF, laitteen oma testiäänitoiminto on pois käytöstä. Jos lait­teen omaa testisignaalia ei käytetä, kannattaa tasonsäädössä hyödyntää testilevyä tai muuta sopivaa signaalilähdettä. Valitse säädettävä kanava nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
, hyväksy
valinta ENTER-näppäimellä
6
ja suorita
varsinainen säätö eli nosta tai laske lähtötasoa
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
.
Ennen tällaista käsin tapahtuvaa säätöä sinun kannattaa kuitenkin ensin hyödyntää DMC:n testiäänigeneraattoria ja automaattista kanavavalitsijaa, joiden ansiosta kuulet testiää­nen vuorotellen jokaisesta kanavasta. Näin tarkistat helposti, että kaiutinkytkennät on tehty oikein.
Jos haluat laitteen oman testiäänen kiertävän automaattisesti kaiuttimesta toiseen, toimi
seuraavalla tavalla. Siirrä kohdistin
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
kohtaan Test
Tone
, paina ENTER-näppäintä6ja valitse
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
asetukseksi
AUTOMATIC. Testiääni alkaa kiertää
kaiutinjärjestelmää myötäpäivään kuuluen vuorotellen jokaisesta kaiuttimesta kaksi sekuntia kerrallaan. Kun järjestelmä on oikein kytketty, testiääni kuuluu aina valikkoikkunan kanavatunnuksen osoittamasta kaiuttimesta.
TÄRKEÄÄ: Koska testiäänen voimakkuus on huomattavasti pienempi kuin muu toistettava materiaali, äänenvoimakkuutta on pienennettävä kanavien säädön jälkeen ennen kuin palaat päävalikkoon ja testiääni kytkeytyy pois päältä.
Kun olet tarkistanut kaiuttimien kytkennät, anna testiäänen kuulua taas kaiuttimista ja kuuntele, kuuluuko ääni jostain kaiuttimesta kovempana kuin muista. Säädä kaikkien kaiuttimien voimakkuus samalle tasolle kauko-ohjaimen
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
. Käytä vertailuta­sona vasemman etukaiuttimen voimakkuutta. Säädettävänä olevan kaiutinkanavan tunnus näkyy sinisellä värillä korostettuna. Huomaa, kun painat näitä painikkeita jonkin kaiuttimen kohdalla, testiäänen kierto pysähtyy kyseiseen kaiuttimeen, jotta voit suorittaa säädön. Testiäänen kierto jatkuu viiden sekunnin kuluttua siitä, kun vapautat painikkeen. Voit myös siirtää kuvaruutuosoittimen säädettävän kaiuttimen kohdalle kauko-ohjaimen nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
.
Jatka kaiuttimien lähtötasojen säätöä, kunnes kaikkien kaiuttimien äänenvoimakkuus on samalla tasolla. Käytä säätämiseen kauko-ohjaimen nuolinäppäimiä
⁄/¤
9
.
Hyväksy tasoasetus ENTER-näppäimellä
6
ennenkuin alat säätää seuraavaa kanavaa.
Jos käytössäsi on äänenpainemittari (SPL), saat mitattua testiäänitason tarkasti. Säädä lähtötasot siten, että mittarilukema on jokaisen kanavan osalta 75 dB (C-painotus, hidas tila). Laske lopuksi ko ko nais äänen-voi mak kuus alhaiseksi.
Voit tehdä vastaavat muutokset myös täysin manuaalisesti eli käsisäätöisesti. Toimi tällöin seuraavalla tavalla. Siirrä kohdistin nuolin -
äppäimillä
⁄/¤
9
kohtaan Test Tone.
Valitse asetukseksi
MANUAL käyttäen ENTER-
näppäintä
6
ja nuolinäppäimiä
⁄/¤
9
tuttuun tapaan. Myös MANUAL-toimintatilassa testiääni alkaa kuulua heti, mutta se pitää siirtää toiseen kanavaan nuolinäp päimillä
⁄/¤
9
. Käsisäätöisessä tilassa testiääni pitää
sammuttaa seuraavalla tavalla. Siirrä kohdistin
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
kohtaan Test
Tone
, paina Set-näppäintäFja valitse
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
asetukseksi
OFF.
Jos lähtötasot ovat mielestäsi vieläkin liian hiljaisia tai voimakkaita, jatka säätämistä seuraavalla tavalla. Palaa vaiheeseen 2 ja nosta tai laske hiukan kokonaisvoimakkuutta vastaamaan paremmin huoneen ominaisuuksia ja kuuntelutot­tumuksiasi. Voit muuttaa säätöä niin monta kertaa kuin haluat, jotta lopputulos varmasti miellyttää sinua. Emme kuitenkaan suosittele koko nais voi ­mak kuuden nostamista yli lukeman 0 dB, jotta vältyt kuulo- tai laitevaurioilta.
Säätö on valmis, kun kaikki kanavat kuulostavat yhtä voimakkailta. Siirrä kohdistin nuolinäp-
päimillä
⁄/¤
9
kohtaan Test Tone,
paina ENTER-näppäintä
6
ja valitse
nuolinäppäimillä
⁄/¤
9
asetukseksi
OFF. Testiääni lakkaa nyt kuulumasta.
Jakosuodin (Crossover)
Kuva 4d
Jakosuodinasetuksella valitaan rajataajuus, jota matalammat äänet syötetään subwooferiin. Rajataajuutta korkeammat äänen syötetään muiden kaiuttimien toistettaviksi (vasen ja oikea etukaiutin, keskikaiutin ja surround-kaiuttimet). Valitse se rajataajuuden arvo, joka on lähimpänä pieniksi määriteltyjen kaiuttimien (SMALL­asetus) taajuusvasteen alarajaa. Kun olet tehnyt kaikki tarvittavat muutokset
SPEAKER
SETUP
-valikossa, siirrä sininen korostusosoitus valikkoikkunan vasempaan sarakkeeseen
SPEAKER-tunnuksen kohdalle.
Tämän jälkeen voit siirtyä muuttamaan muiden valikoiden asetuksia.
Kuva-asetukset (VIDEO)
Kuva 5
Kuva-asetusvalikko sisältää seuraavana kuvatut asetukset. Noudata asetuksia muokatessasi tietokentän ohjeita.
Display Mode (kuvasuhde) Valitse kuvasuhdeasetus television ominaisuuksien perusteella. Vaihtoehdot ovat perinteinen kuvasuhde (4:3) ja laajakuva (16:9).
22 JÄRJESTELMÄN ASETUKSET
Kun HDMI-lähtöAon käytössä, kuvasuhde valikoituu automaattisesti näyttölaitteen ominaisuuksien perusteella. Voit halutessasi vaihtaa asetusta käsisäätöisesti.
TV Standard (television värijärjestelmä)
Tämä asetus määrittää DMC 250:n syöttämän videosignaalin formaatin (esimerkiksi NTSC, PAL tai SECAM). Jos sinulla on moninormitelevisio, valitse asetukseksi ’AUTO’, jotta kuvanlaatu on aina automaattisesti mahdollisimman hyvä.
Video Out (videolähtö): Valitse videolähdöksi Component (komponenttivideo) tai SCART/RGB. SCART-vaihtoehto sopii useimmille televisioille.
Scart Output (scart-lähtö): Valitse SCART­lähdön syöttämä videosignaalityyppi. Suosittelemme RGB-vaihtoehtoa, joka soveltuu useimmille televisioille.
Video Adjustment (kuvansäätö): Tällä asetuksella aktivot testikuvatoiminnon (Test Screen). Säädä testikuvan avulla ensin tele ­vision/näytön kuva asianmukaiseksi. Hienosäädä sitten DVD-soittimen videolähdön Brightness­(kirkkaus), Sharpness- (terävyys) ja Black Level
-asetus (musta väri) sopivaksi. Siirrä osoitin säädet-tävän kohdan ”+” tai ”–” -kuvakkeen kohdalle ja painele ENTER-näppäintä korostaaksesi tai vaimentaaksesi kyseistä asetusta. Kohdan vieressä oleva palkki havain­nollistaa muutosta. Poistu kuvansäätövalikosta siirtämällä osoitin kohtaan ”DONE” ja paina ­malla sitten ENTER-näppäintä.
Kuva 5a
Video Out Resolution (videolähtösignaalin tarkkuus): Tällä asetuksella
valitaan videolähdön syöttämän signaalin resoluutio eli tarkkuus. Asetus vaikuttaa komponenttivideolähdön ja HDMI-lähdön signaaliin. Valikossa näkyvien vaihtoehtojen määrä riippuu siitä, onko HDMI-lähtö käytössä vai ei. Tätä asetusta voi muuttaa myös painele­malla kauko-ohjaimen VIDEO MODE -näppäintä.
HDMI-lähtö on käytössä: Kun HDMI-lähtö
on käytössä, oletusasetuksena on Auto ja muut vaihtoehdot ovat 576p, 720p, 1080i ja 1080p. Asetukseksi kannattaa jättää Auto, koska tällöin DMC 250 valitsee sopivimman vaihtoehdon automaattisesti television ominaisuuksien perusteella. Jos yrität väkisin valita sellaisen tarkkuusasetuksen, johon television suorituskyky ei yllä, kuvaa ei näy lainkaan. Näin käy esimerkiksi silloin, jos valitset asetukseksi 1080p, vaikka television paras tarkkuusasetus olisi 1080i.
HDMI-lähtö ei ole käytössä: Kun HDMI-
lähtöä ei ole kytketty mihinkään, asetus vaikuttaa vain komponenttivideolähdön toimintaan. Tällöin valittavana on vain kaksi vaihtoehtoa: 576i (tehdasasetus) ja 576p. Valitse 576p vain siinä tapauksessa, että television komponenttivideotulo pystyy käsittelemään progressiivista videosignaalia. Muussa tapauksessa kuvaa ei näy lainkaan tai kuva on epäselvä. Voit muuttaa asetusta kätevästi myös kauko-ohjaimen VIDEO MODE ­näppäimellä.
DivX Subtitle (DivX-videon tekstitys): Tällä asetuksella valitset DivX-videotiedoston tekstityskielen.
DivX Registration (DivX-rekisteröintitieto):
Tässä kohdassa näkyy henkilökohtainen DivX Video On Demand (VOD) -koodisi.
Henkilökohtaisen koodin avulla voit vuokrata ja ostaa videoelokuvia DivX VOD (Video On Demand) -palvelusta. Lue lisää verkko-osoit­teesta www.divx.com/vod. Noudata sivuilla olevia ohjeita, lataa haluamasi elokuva tietokoneeseesi ja tallenna se lopuksi levylle, joka sopii tähän DVD-soittimeen. Huomioi, että DivX VOD -palvelun kautta ladattuja elokuvia voi katsella vain tällä soittimella.
Saat henkilökohtaisen DivX VOD -koodisi seuraavalla tavalla: siirrä osoitin DivX-kuvakkeen kohdalle ja paina ENTER-näppäintä.
Järjestelmän asetukset
TESTINÄYTTÖ 23
SUOMI
Testikuva
Testikuvan käyttö
Aktivoi kuvaruutuvalikosta testikuvatoiminto ja säädä sen avulla televisiosi asetukset sopiviksi. Värillisillä pystypalkeilla näet seuraavat asiat:
Oikea värikylläisyys. Palkkien oikea väri, josta näkee, että oikea
videoformaatti on käytössä. Värien tulisi olla vasemmalta oikealle musta, valkoinen, keltainen, syaani (turkoosi), vihreä, magenta (purppura), sininen ja punainen.
Terävät värirajat ilman pehmenemistä. S-
Video on komposiittivideota terävämpi, RGB terävin kaikista.
Television värisuotimen laatu. Palkkien
reunoissa ei saisi näkyä pystysuuntaista ryömimistä. S-Videolla ja RGB:llä ongelmaa ei yleensä esiinny.
Harmaasävyillä ja mustalla ja valkoisella alueella värien alapuolella voit säätää kirkkauden ja kontrastin optimaalisiksi. Katso kappale "Televisiokuvan säätäminen".
Television säätö testikuvan avulla
Voit suorittaa nämä säädöt jo tässä vaiheessa tai vasta sitten, kun olet tehnyt muut asetukset.
Kirkkaussäätö:
1. Käännä television värikylläisyys nollille niin, että kaikki ruudulla olevat palkit näkyvät mustavalkoisina.
2. Säädä kontrasti mahdollisimman alas niin, että voit vielä nähdä harmaasävypalkiston kaikki palkit erillisinä ja selvästi.
3. Säädä kirkkaus niin, että kaikki harmaasävy­palkit näkyvät. Vasemmanpuoleisimman palkin tulee olla musta eikä harmaa, mutta seuraavan jo selvästi erottuva tummanharmaa. Jokaisen palkin tulee olla vasemmanpuoleista vaaleampi ja koko palkiston mustasta valkoiseen ulottuva.
Kontrastisäätö:
1. Säädä kontrasti niin, että näet kirkkaan valkoisen palkin oikealla alhaalla ja syvän mustan vasemmalla. Optimaalinen kontrastiasetus riippuu omista mieltymyksistä ja television ympäristön kirkkaudesta.
2. Jos valkoisen palkin kirkkaus ei enää lisäänny kontrastia lisäämällä tai kun valkoisen Harman/Kardon-tekstin ääriviivat alkavat hehkua yli mustalle taustalle ja tekstin terävyys kärsii selvästi, kontrasia on säädetty liikaa. Vähennä kontrastia kunnes ongelmat häviävät ja videokuva näyttää silti realistiselta.
3. Jos katsot televisiokuvaa niin, että ympärillä on normaalia päivänvaloa, säädä kontrastilla tele­visiokuva vastamaan ympäristön valoisuutta. Näin silmät eivät rasitu katsottaessa kuvaa. Kontrastia voidaan vähentää kun televisiota katsotaan hämärässä, samalla myös terävyys yleensä paranee selvästi.
4. Keskellä ruutua olevassa harmaasävypalk­istossa tulee näkyä jokainen palkki selvästi erillään. Ellei näin ole, palaa kirkkaus- ja kontrastisäätöihin ja tee vain pieniä hienosäätöjä kerrallaan saadaksesi kuvan optimaaliseksi.
Värikylläisyyden/värisävyn säätö:
1. Kun kirkkaus ja kontrasti on säädetty kohdalleen, nosta värikylläisyys takaisin sopivalle tasolle. Säädä värikylläisyys sellaiseksi, että värit ovat voimakkaat, mutta eivät yliampuvat. Jos värikylläisyyttä on liikaa, televisiosta riippuen värit eivät enää muutu kirkkaammiksi värikylläisyyttä lisäämällä tai väripalkiston joku palkki on toista leveämpi. Tässä tapauksessa värikylläisyyttä pitää vähentää. Tarkista värikylläisyys lopuksi sopivalla videomateriaalilla, jossa on luonnollisia värejä kuten ihmisihoa, kukkia, hedelmiä, vihanneksia ja muita elämässä eteentulevia asioita.
2. Jos televisiosi on varustettu värisävyn säätötoiminnolla (useimmissa eurooppalaisissa televisioissa toiminto on käytettävissä vain NTSC-ohjelman kanssa, ei PAL-ohjelman), sävytä kuvan värimaailmaa lämpimämmäksi käyttäen hyväksi harmaasävypaletin alla olevaa suurta valkoista palkkia. Jokaisella katsojalla on oma näkemys siitä, millainen sävy on juuri sopiva, sillä jotkut pitävät lämpimistä, jotkut taas hieman kylmemmistä värisävyistä. Säädä kuvaa siten, että valkoisen palkin sävy miellyttää juuri sinua.
Terävyyden säätö
Toisin kuin voisi ajatella, kuva näyttää usein terävämmältä ja selkeämmältä, kun terävyysasetusta ei ole säädetty aivan maksimiarvoonsa. Vähennä television terävyysasetusta (Sharpness) ja DMC 250:n Video Adjustment -valikon vastaavaa Edges­asetusta, jos testikuvan harmaiden palkkien välissä näkyy valkoisia rajaviivoja.
Reuna-alueen säätö
Testikuvaa ympäröivän ruudukon avulla pystyt arvioimaan projektiotelevisioiden reuna-alueiden kuvanlaatua. Usein on kuitenkin niin, että kuvaa ei tältä alueelta pysty säätämään itse, vaan säätö on teetettävä huollossa. Projektiotelevision kuvan reuna-alueiden säätäminen on erittäin monimutkaista ja vaatii siten erityisosaamista ja kokemusta. Taitamaton säätö vain huonontaa lopputulosta. Jos et saa kuvaa moitteettomaksi tavallisilla asetuksilla, ota yhteys television valtuutettuun huoltopalveluun.
Kun olet tehnyt kaikki tarvittavat säädöt, siirrä osoitin nuolinäppäimillä
KL
9
Video
Adjustment -valikon alaosassa näkyvään kohtaan ’Done’ ja paina ENTER-näppäintä
6
.
Ruutuun ilmestyy nyt jälleen tavallinen kuvaruu­tuvalikko. Paina seuraavaksi SETUP-näppäintä
8
, jotta kuvaruutuvalikko poistuu ruudusta. Soitin on nyt normaalissa toimintatilassa, joten voit ryhtyä nauttimaan ensiluokkaisesta DVD- ja CD-toistosta!
Väripalkit
Harmaasävyt
100% mus­tavalko-ken­tät
24 SOITINVALIKKO (PLAYER)
Video Standard (kuvanormi): Tällä rivillä
näkyy kuvanormi, jolla ohjelma on tallennet­tu. Yleensä kuvanormina on PAL (Suomi kuu­luu käyttöalueeseen 2), mutta joissakin rajoit­tamattoman käyttöalueen DVD-levyissä kuvanormina on NTSC.
Scan Type (kuvanmuodostustapa): Tällä
rivillä näkyvät sekä ohjelman alkuperäinen kuvanmuodostustapa (Progressive eli progres­siivinen tai Interlaced eli lomitus) että soitti­men toiminnoilla valittu kuvanmuodos­tustapa. Voit muuttaa DMC 250:n kuvanmuo­dostusasetuksia
VIDEO SETUP -valikos-
sa, (sivu 19).
Kun olet nähnyt haluamasi tiedot, poista toistotietovalikot kuvaruudusta painamalla
INFO-näppäintä
A
. Soitin asettuu nyt
normaaliin toistotilaan.
Työkalurivin käyttö
Voit avata toiston aikana kuvaruutuun työkalurivin, jossa on hyödyllisiä toistotilaan liittyviä tietoja ja toimintoja. Avaa työkalurivi painamalla STATUS-näppäintä
D
. Työkalurivillä näet käytössä olevan toistotilan ja voit vaihtaa toistettavaa nimikettä, jaksoa tai kappaletta. Voit lisäksi hakea sopivan toistokohdan aikalukeman perusteella.
Title (nimike): Vasen numero osoittaa
toistettavana olevan nimikkeen ja oikea nimikkeiden kokonaismäärän.
Chapter (jakso): Vasen numero osoittaa
toistettavana olevan jakson ja oikea jaksojen kokonaismäärän.
TIME (toistoaika): Tällä rivillä lukee valittu
oleva aikanäyttötapa. Aikanäyttöön liittyvää kellolukemaa voit puolestaan hyödyntää esimerkiksi sopivan toistokohdan hakemisessa seuraavalla tavalla. Siirrä ensin osoitin
nuolinäppäimillä
M N
9
aikalukeman kohdalle, jolloin numerot vaihtuvat viivoiksi. Syötä seuraavaksi numeronäppäimillä aikalukema, josta haluat aloittaa toiston. Paina lopuksi ENTER-näppäintä
6
, jotta toisto
käynnistyy halutusta kohdasta.
Aikapalkki: Aikapalkki osoittaa havain -
nollisesti, kuinka pitkälle toisto on edennyt. Palkki kasvaa toiston edetessä.
Soitinvalikko (PLAYER)
Toistotietovalikko (PLAYER INFORMATION)
Avaa tietoikkuna painamalla INFO-näppäintä (kuva 6). Tietoikkuna ei ole varsinainen asetusvalikko, vaikka sen sisältö saattaakin muuttua ohjauskäskyjä annettaessa. Tässä luvussa kuvattu tietoikkuna liittyy vain DVD-levyn toistoon. VCD-levyjen ja JPEG­kuvatiedostojen toistoon liittyvät tietoikkunat esitellään omissa luvuissaan.
Kuva 6
Source (ohjelmalähde): Tässä kohdassa näkyy DMC 250 -mediakeskuksen ohjelmalähde.
Format (levytyyppi): Toistettavan levyn tyyppi voi olla esimerkiksi DVD Video tai DVD Audio.
Disc ID (levyn tunnus): Levylle mahdollises-
ti tallennettu nimi.
Audio Resolution (äänisignaalin laatu):
Tällä rivillä näkyy äänisignaalin näytetaajuus ja siirtonopeus.
Audio Format (Ääniraidan formaatti):
Ääniraidan formaatti voi olla esimerkiksi Dolby Digital 5.1 tai PCM.
Video Bit Rate (kuvan siirtonopeus):
Videosignaalin siirtonopeus voi olla jopa 10 Mb/s. Lukema vaihtelee toiston aikana riippuen ohjelman tuotannossa tehdyistä kuvanpakkausratkaisuista. Vastaavasti lukemaa ei näy lainkaan, kun toisto on taukotilassa tai lopetettu kokonaan.
Aspect Ratio (kuvasuhde): Tällä rivillä
näkyvät sekä ohjelman alkuperäinen kuva­suhde että soittimen toiminnoilla valittu kuva­suhde. Voit muuttaa DMC 250:n kuva­suhdeasetuksia
VIDEO SETUP -valikossa,
(sivu 21). Huomioi, että ohjelma saattaa olla tallennettuna levylle sekä laajakuvaversiona (16:9) että perinteisellä kuvasuhteella (4:3).
SOITINVALIKKO (PLAYER) 25
SUOMI
CD-levyjen toistoa ohjataan monilla samoilla toiminnoilla kuin DVD-levyjä, mutta merkittäviä erojakin on. Kun laitat levypesään CD-levyn, kuvaruutuun avautuu automaattisesti levyn sisältövalikko. Työkalurivivalikot eivät sen sijaan ole käytettävissä. CD-levyn toistonohjaukseen on käytettävissä monipuolinen joukko lisätoimintoja, kuten satunnaistoisto ja soittolistojen käyttö.
CD-levyn toisto
Monia DMC 250 -mediakeskuksen toimintoja käytetään samalla periaatteella niin CD-levyjen kuin DVD-levyjenkin toistoon. Joitakin levytyypistä riippuvia eroja kuitenkin on. Kun lataat soittimeen CD-levyn, toisto alkaa automaattisesti ja kuvaruutuun avautuu Contents-valikko eli levyn sisältövalikko (kuva 7).
Kuva 7 – CD-levyn sisältövalikko.
Valikkoikkunan vasemmassa yläkulmassa näkyy levyn tyyppi. Jos esimerkiksi itsetallennetulla levyllä on kansioittain jaoteltuja ääni- tai kuvatiedostoja, sisällön kansiorakenne näkyy tässä kohdassa.
Kappaleet näkyvät päätietokentän vasemmassa sarakkeessa. Luetteloa voi rullata eteenpäin, jos kappaleita on yli kahdeksan. Toistettavana olevan kappaleen kohdalla on korostusosoitus, ja kappaleen tunnus näkyy myös ikkunan alalaidassa. Toistotilan tunnus puolestaan osoittaa parhaillaan käytössä olevan toimintatilan.
Kappaleluettelo
Valitse toistettava kappale jollain seuraavista tavoista:
1. Siirrä osoitin halutun kappaleen kohdalle nuolinäppäimillä ja käynnistä toisto painamalla ENTER-näppäitä.
2. Syötä kappalenumero numeronäppäimillä. Toisto alkaa automaattisesti.
3. Avaa hakuvalikko painamalla FIND-näppäintä (kuva 7a). Siirrä korostusosoitus Track­syöttökentän kohdalle ja syötä kappalenumero numeronäppäimillä. Toisto alkaa automaattisesti.
Kuva 7a – CD-levyn toistoon liittyvä Find-hakuvalikko.
4. Toiston aikana voit siirtyä edellisiin tai seuraaviin kappaleisiin painelemalla kauko­ohjaimen PREVIOUS- tai NEX/STEP-näppäimiä tai etulevyn vastaavia ohitusnäppäimiä. Ensimmäisellä PREVIOUS-näppäimen painal ­luksella toisto alkaa saman kappaleen alusta ja seuraavilla painalluksilla edellisten kappaleiden alusta.
View (sisällön näyttö): Valitse toistettava tiedostotyyppi. Tavallisen CD-levyn osalta tätä asetusta ei voi muuttaa, sillä levyllä on vain yhdentyyppisiä audiotiedostoja.
Time Display (aikalukema): Valitse aikalukema, joka näkyy ikkunan oikeassa alalaidassa ja DMC 250 -mediakeskuksen etulevyn näytössä.
Track Elapsed: Kappaleen kulunut toistoaika.
Track Remain: Kappaleen jäljellä oleva tois-
toaika.
Disc Elapsed: Levyn kulunut toistoaika.
Disc Remain: Levyn jäljellä oleva
toistoaika.
Repeat Play (Jatkuva toisto): Jatkuvassa toistotilassa valitut kappaleet soivat yhä uudelleen.
Track: Sama kappale soi uudelleen, kunnes
toisto lopetetaan erikseen. Etulevyn näytössä palaa tunnus REP.
All: Levyn kaikki kappaleet soivat uudelleen,
kunnes toisto lopetetaan erikseen. Etulevyn näytössä palaa tunnus REP ALL.
Off: Jatkuva toistotoiminto ei ole käytössä,
joten levy toistetaan loppuun normaaliin tapaan. (Toistojärjestykseen voi toki vaikuttaa satunnaistoistotoiminnolla tai toistolistalla).
Mode (muut toistotilat): Tällä asetuksella voi aktivoida satunnaistoiston ja kappale-esittelyn.
Random: DMC 250 soittaa levyn kaikki
kappaleet satunnaisessa järjestyksessä.
Intro: DMC 250 soittaa levyn jokaisen
kappaleen alusta kymmenen sekunnin näytteen.
Normal: Toisto tapahtuu normaaliin tapaan.
(Toistojärjestykseen voi toki vaikuttaa jatkuvan toiston toiminnolla tai toistolistalla).
Edit Mode (muokkaustila): Tämän toiminnon avulla voit luoda soittolistan. Aktivoi muokkaustila valitsemalla asetukseksi On. Samalla toisto loppuu ja muokkauskomennot tulevat käyttöön. Poistu muokkaustilasta valitsemalla asetukseksi Off. Sen jälkeen myös toisto voi jatkua.
Program/Browser View (toistolis­tanäkymä/sisältönäkymä): Browser
View -kohdan avulla voit tarkastella levyn sisältöä (kuva 7b). Jos olet ohjelmoinut toistolistan, Program View mahdollistaa sen tarkastelun. Aktivoi toiminto siirtämällä osoitin haluttuun kohtaan ja painamalla sitten ENTER-näppäintä.
Select All (kaikki): Tällä komennolla valitset yhdellä kertaa kaikki esillä olevat kappaleet. Kun siis painat ENTER-näppäintä, valintamerkki ilmestyy kaikkien tiedostojen perään. Samalla komento muuttuu muotoon De-Select All, jonka avulla voit vastaavasti poistaa kaikki valin­tamerkit. Valintatoiminnon käyttö edellyttää, että toisto on pysäytetty ja muokkaustila aktivoitu (Edit Mode – On).
Add to Program / Clear Program (toistolistan täydennys/poisto): Add to
Program -komennolla voit lisätä toistolistaan kappaleita. Sen käyttö edellyttää, että toisto on pysäytetty ja muokkaustila aktivoitu (Edit Mode – On). Lisäksi vähintään yhden kappaleen perässä pitää olla valintamerkki. Valintamerkit saa lisättyä, kun siirtää osoittimen kyseisten kappaleiden kohdalle ja painaa ENTER­näppäintä. Select All -komennolla voi toisaalta yhdellä kertaa valita kaikki kappaleet. Add to Program -lisäyskomento on näkyvissä vain Browser View -sisältönäkymässä. Program View -näkymässä on sensijaan Clear Program ­komento, jolla valitut tiedostot saa poistettua toistolistalta.
Delete (tiedostojen poisto): Tällä toiminnolla voi poistaa tiedoston tai kansion pysyvästi muistikortista tai muusta muistivälineestä. Poistotoiminto edellyttää, että toisto on pysäytetty ja muokkaustila aktivoitu (Edit Mode – On). Lisäksi vähintään yhden tiedoston pitää olla valittuna. Valintamerkit saa lisättyä, kun siirtää osoittimen haluttujen tiedostojen kohdalle ja painaa ENTER-näppäintä. Select All ­komennolla voi toisaalta yhdellä kertaa valita kaikki tiedostot. Käytä tiedostojen poistotoimintoa harkiten, sillä poistoa ei voi perua.
Soitinvalikko (PLAYER)
26 CD-LEVYN TOISTO
CD-levyn toisto
Format (alustus): Tällä toiminnolla forma-
toidaan eli alustetaan muistikortti tai USB­liitäntään kiinnitetty flash-muisti. Toiminto ei siis koske lainkaan CD-levyä. Huomioi, että alustus tyhjentää tallennusvälineen kokonaan.
Ohjelmalähteen valitseminen
DMC 250 -mediakeskus tarjoaa viisi ohjel­malähdevaihtoehtoa: DISC (levypesä), USB (USB-liitännän laite), Card 1 (muistikorttipaikka 1, SD/MMC, Memory Stick), Card 2 (muistikorttipaikka 2, Compact Flash I) ja AUX (takalevyn analoginen audiotulo).
Levypesän ja takalevyn analogisen audiotulon voi valita ohjelmalähteeksi, vaikka levypesässä ei olisikaan levyä tai takalevyn audiotuloon ei olisi kytketty laitetta. Korttipaikan tai USB-liitännän valinta sensijaan edellyttävät, että niihin on kytketty asianmukainen laite.
Kun DMC 250 -mediakeskuksen virta kytketään päälle, ohjelmalähteeksi valikoituu automaattisesti levypesä. Voit vaihtaa ohjelmalähdettä etulevyn tai kauko-ohjaimen SOURCE-näppäimellä.Kuvaruutuun avautuu oheisen kuvan mukainen ohjelmalähdevalikko (kuva 7b). Jos korttipaikassa ei ole korttia tai USB-liitännässä laitetta, niiden valintakuvakkeet näkyvät himmennettyinä. Tällöin niitä ei voi aktivoida ohjelmalähteiksi.
Kuva 7b – Ohjelmalähdevalikko.
Valitse ohjelmalähde seuraavalla tavalla. Siirrä korostusosoitus nuolinäppäimillä
M N
oikean kuvakkeen kohdalle ja paina ENTER-näppäintä. DMC 250 käyttää tämän jälkeen ohjelmaläh­teenään valitsemaasi laitetta. Jos valitsit levypesän tai takalevyn audiotulon, toisto voi alkaa välittömästi. Jos sensijaan valitsit muistikortin, USB-laitteen tai pakattuja tiedostoja sisältävän data-CD-levyn kuvaruutuun avautuu ohjelmalähteeseen liittyvä sisältövalikko (CONTENTS). Valitse toistettavat tiedostot sen avulla. Lue MP3-, WMA- ja JPEG-tiedostojen tois­tosta lisää niiden omista luvuista.
Välin A–B jatkuva toisto
CD-levystä valittu väli A–B soi yhä uudelleen ja uudelleen, kunnes toisto lopetetaan erikseen.
Merkitse väli A–B levyn toiston aikana seuraa ­valla tavalla:
1. Paina kauko-ohjaimen A–B-näppäintä
P
kohdassa, josta haluat toistettavan välin alkavan. Kuvaruutuvalikon oikeaan yläkulmaan ilmestyy jatkuvan toiston tunnus sekä aloituskohdan tunnus
A-.
2. Paina A–B-näppäintä
P
uudelleen kohdassa, johon haluat toistettavan välin loppuvan. Väli A–B on nyt määritetty ja sen toisto käynnistyy samantien.
3. Kun haluat lopettaa välin A–B jatkuvan tois-
ton, paina vielä kerran A–B-näppäintä
P
.
Videopiirin kytkeminen pois käytöstä (Video Off)
CD-levyä toistettaessa ei aina ole tarkoituksen­mukaista pitää kuvaruutunäyttöä aktivoituna, eikä kuvaruutuvalikoita tarvita läheskään jokaisen kuuntelukerran yhteydessä. Video- ja audiopiirit eivät ole sähköisessä yhteydessä toisiinsa, mutta tarkat musiikinkuuntelijat saattavat silti haluta kytkeä DMC 250:n videopi­irin kokonaan pois toiminnasta musiikinkuun­telun ajaksi. Näin pystytään eliminoimaan pienimmätkin häiriömahdollisuudet video- ja audio piirien väliltä.
TARKEÄ TIETO: Etenkin plasmatelevisiota käytettäessä kannattaa videopiiri kytkeä pois toiminnasta, jotta vältytään kuvan kiinnipalamisen riskiltä.
Voit kytkeä videopiirin pois toiminnasta myös CD-levyn toiston aikana painamalla V.OFF-
näppäintä
Q
. Paina näppäintä uudelleen, kun
haluat kuvan taas kuvaruutuun. Kun videopiiri ei ole toiminnassa, etulevyn näytössä palaa V.OFF- ilmaisin G. Huomioi, että videopiiri kytkeytyy automaattisesti päälle, jos DMC 250:n virta välil­lä katkaistaan ja laite otetaan taas uudelleen käyttöön.
MP3-, WINDOWS MEDIA- JA JPEG 27
SUOMI
MP3-, Windows Media- ja JPEG-tiedostojen toisto
MP3-, Windows Media- ja JPEG­tiedostojen toisto
DMC 250 pystyy toistamaan CD-ROM-levylle tallennetut MP3- ja Windows Media 8 (WMA)
-äänitiedostot sekä JPEG-kuvatiedostot. Lisäksi soitin toistaa Kodak Picture CD -levylle tallennetut kuvatiedostot. Samalla levyllä voi olla useantyyppisiä tiedostoja.
Yhteensopivat tiedostot:
MP3-äänitiedostot: MP3 on suosittu
ääniformaatti, jonka kehitti Motion Picture Experts Group osaksi MPEG-1 -video ­formaattia. MP3-koodaus pakkaa äänitiedostot niin tehokkaasti, että levylle mahtuu merkittävästi enemmän musiikkia kuin käytettäessä tavallista pakkaamatonta CD­levyjen ääniformaattia. MP3-tiedostomuotoa käytetään yleisesti esimerkiksi ladattaessa äänitiedostoja internetistä tietokoneen kiintolevylle. Huomioi, että MP3-tiedostot toimivat DMC 250:ssa vain, jos koodauksessa ei ole käytetty salausta tai muuta toiston estävää koodausta. Varmistu lisäksi aina siitä, että tekijänoikeus- ja muut lupa-asiat ovat kunnossa, kun ryhdyt luomaan omia CD-ROM­levyjä MP3- tai muine tiedostoineen. Mp3-for­maatista on liikkeellä useita versioita, jotka eroavat toisistaan esimerkiksi koodaustavan tai siirtonopeuden suhteen, eivätkä kaikki ole yhteensopivia DMC 250:n kanssa. Yhteensopivuutta ei voi taata, vaikka levy tuntuisi toimivan moitteettomasti tietokoneessa. Tämä on aivan normaali ilmiö eikä siten ole merkki toimintahäiriöstä. Jos levylle on tallennettu sekä tavallisia CD-audi­otiedostoja että MP3-tiedostoja (tai WMA-tiedostoja), DMC 250 toistaa vain levyn CD-audiotiedostot.
WMA-äänitiedostot: WMA (Windows Media
Audio) on ääniformaatti, jonka kehitti Microsoft
®
Corporation omaa Windows Media Player -toteutustaan varten. WMA-tiedostot pystytään pakkaamaan jopa MP3-tiedostoja tehokkaammin äänenlaadun pysyessä edelleen hyvänä. Siten levylle mahtuu entistä enemmän musiikkia. Windows Media -tiedostoista on liikkeellä monia eri versioita, joista DMC 250 tunnistaa vain sellaiset, joiden tiedostonimen lopukkeena on ”wma”. Lisäksi tiedosto pitää olla koodattu Windows Media Series 8
-formaatissa.
JPEG-kuvatiedostot: JPEG-kirjainyhdistelmä
tarkoittaa pakattua valokuvatiedostotyyppiä, jonka kehitti Joint Photographic Experts Group. Useimiten tiedostonimen lopukkeena on ”jpg”. Digitaaliset still-kamerat ja skannerit tuottavat kuvansa usein tässä formaatissa ja lisäksi JPEG-kuvia voi luoda tietyin edellytyksin myös videomateriaalista. Tietokoneen kiintolevyltä JPEG-kuvat voi tallentaa kätevästi esimerkiksi CD-ROM-levyille katseltaviksi muilla laitteilla.
MPEG 2 -videotiedostot: MPEG on
lyhenne sanoista Motion Pictures Expert Group, joka puolestaan on audio/video-normeja määrittelevä taho. MPEG 2 on videotiedostojen pakkausnormi, jota sovelletaan pienin muutoksin televisiolähetyksissä ja DVD­tallenteissa. Myös kotivideoista voi tehdä MPEG-tiedoston, kunhan käytössä on sopiva tietokone ja asianmukainen ohjelmisto. DMC 250 pystyy toistamaan MPEG­kotivideotiedostot, joten ne voi kätevästi valita sisältövalikoista muiden tiedostojen tapaan.
MP3-, WMA-, MPEG- ja JPEG-tiedostoja sisältäviä levyjä toistettaessa DMC 250:n valikot poikkeavat hieman tavallisten DVD- ja CD-levyjen valikoista. Kun DMC 250 -mediakeskukseen laitetaan kyseisiä tiedostoja sisältävä levy, kuvaruutuun avautuu sisältövalikko.
Kuva 8 – Datatiedostojen sisältövalikko.
Tämä sisältövalikko muistuttaa tavallisen CD-levyn vastaavaa valikkoa. Jos tiedostot on tallennettu eri kansioihin, kansiohierarkia on näkyvissä.
Tiedostot on jaoteltu nimijärjestykseen. Nimeen kuuluu myös tiedostopääte, joka osoittaa tiedostotyypin. Oheisessa esimerkissä tiedostopääte ”.JPG” osoittaa, että levyllä on JPEG-kuvatiedostoja (kuva 8). Myös nimen vasemmalla puolella oleva kuvake havainnollistaa tiedostotyyppiä.
Kamerakuvake viittaa kuvatiedostoon, nuotti MP3- tai WMA-äänitiedostoon ja kuvaruutu MPEG-videotiedostoon.
Käynnistä halutun tiedoston toisto seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin tiedoston kohdalle ja paina ENTER- tai PLAY-näppäintä. Tiedoston voi valita myös syöttämällä numeronäppäimillä numeron, joka vastaa tiedoston paikkaa valikkonäkymässä. Esimerkiksi kuvan 8 mukaisessa näkymässä toiseksi ylin JPEG-tiedosto voidaan valita syöt­tämällä numero ”2”.
• Avaa kansio seuraavalla tavalla. Siirrä korostusosoitus nuolinäppäimillä halutun kansion kohdalle ja paina ENTER-näppäintä.
• Sulje kansio seuraavalla tavalla. Siirrä korostusosoitus nuolinäppäimillä tiedostoluettelon yläpäässä olevaan kansiokuvakkeen kohdalle ja paina ENTER­näppäintä. Tämän jälkeen voit avata jonkin toisen kansion.
• Valitse tiedosto siirtämällä korostusosoitus nuolinäppäimillä halutun tiedoston kohdalle. Käynnistä toisto painamalla ENTER- tai PLAY-näppäintä.
28 MP3-, WINDOWS MEDIA- JA JPEG
MP3-, Windows Media- ja JPEG-tiedostojen toisto
MP3- tai WMA-äänitiedostojen toisto
MP3- ja WMA-äänitiedostoja sisältävissä levyissä voi olla jopa yli 200 kappaletta. Levyn sisällön hahmottaminen onnistuu helpommin ja kappale­valintojen tekeminen on katevintä tehdä ku va ­ruu tuvalikoiden avulla etulevyn pienen näytön sijaan. WMA-tiedostojen osalta etulevyn näytössä näkyvät vain kappalenumero ja kulunut toistoaika.
WMA-tiedoston siirtonopeuden tulee olla välillä 64–320 kb/s ja MP3-tiedostojen vastaavasti 32–320 kb/s.
• Valitse kansio (jos niitä on) seuraavalla tavalla.
Siirrä osoitin nuolinäppäimillä
KL
9
haluamasi kansion kohdalle ja paina ENTER­näppäintä
6
.
• Valitse kappale seuraavalla tavalla. Siirrä
osoitin nuolinäppäimillä
KL
9
haluamasi kappaleen kohdalle ja käynnistä sen toisto painamalla joko ENTER-näppäintä
6
tai PLAY-näppäintä4G
.
MP3/WMA-tiedostoja toistettaessa osa CD/DVD­levyjen ohjainnäppäimistä toimivat totuttuun tapaan:
• Siirry seuraaviin kappaleisiin painamalla
SKIP-
7
tai NEXT/STEP-näppäintäF.
• Siirry edellisiin kappaleisiin painamalla
SKIP-
6
tai PREVIOUS-näppäintäE.
• Keskeytä toisto hetkeksi painamalla PAUSE-
näppäintä
4C. Jatka toistoa painamalla
PLAY-näppäintä
4G. Kun haluat lopettaa
toiston kokonaan, paina STOP-näppäintä
5I.
• Käynnistä pikasiirto eteenpäin SEARCH­näppäimellä
7Fja taaksepäin SEARCH-
näppäimellä
6E. Lopeta pikasiirto
painamalla PLAY-
4G, PAUSE-4C
tai
STOP-näppäintä
5I.
• Hidastettu toisto ei ole mahdollista MP3/WMA-tiedostoja kuunneltaessa.
• Voit hyödyntää satunnaistoistotoimintoa tavallisen CD-levyn tapaan. Satunnaistoiston voi aktivoida MP3- tai WMA-tiedoston soidessa muuttamalla MODE-asetusta.
• Jatkuvan toiston voi aktivoida MP3- tai WMA-tiedoston soidessa muuttamalla REPEAT­asetusta.
REPEAT-asetusvaihtoehdot ovat off (ei jatkuvaa toistoa), Track (sama kappale) ja All (kaikki kappaleet).
Välin A–B jatkuva toisto on mahdollista kuunneltaessa MP3- ja WMA-tiedostoja.
TIETOA MP3- ja WMA-TOISTOSTA
• DMC 250 toistaa vain tavallisia ja asian­mukaisesti koodattuja MP3- ja WMA-tiedosto­ja. Muuntyyppisiä internetin kautta ladattavia pakattuja audiotiedostoja ei voida toistaa tällä soittimella.
• MP3- ja WMA-formaateista on liikkeelle useita eri versioita, jotka kaikki eivät ole yhteen­sopivia mediakeskuksen kanssa. Lisäksi CD-R­levyjen tallentimissa ja tallennuksessa ilmenevät eroavaisuudet saattavat aiheuttaa sen, ettei levy toistu tässä laitteessa, vaikka levy toimisikin tietokoneessa. Sama koskee muistikortteja ja muita mediakeskukseen kytkettäviä oheislaitteita. Tämä on aivan normaali ilmiö eikä siten ole merkki toimintahäiriöstä.
• Jos levylle on tallennettu MP3-, WMA- ja/tai JPEG-tiedostoja useassa tallennusrupeamassa, DMC 250 ei välttämättä tunnista jälkimmäisissä rupeamissa tallennettuja tiedostoja. Näin käy varsinkin silloin, kun levy on finalisoitu eli viimeistelty ensimmäisen tallennusrupeaman jälkeen.
• Jos levyllä on useita kansioita, voit toistaa ja tarkastella kerrallaan vain yhdessä olevia tiedostoja. Valitse siis ensin kansio ja käynnistä sen toisto Play-
4Gtai ENTER-
näppäintä
6
painamalla. Kun haluat siirtyä johonkin toiseen kansioon, toimi seuraavalla tavalla. Avaa ensin kantakansio siirtämällä osoitin sen kohdalle nuolinäppäimillä
9
ja
painamalla sitten ENTER-näppäintä
6
.
Siirrä seuraavaksi osoitin haluamasi kansion kohdalle ja avaa se painamalla ENTER-
näppäintä
6
. Valitse kansiosta haluamasi
tiedosto ja käynnistä sen toisto Play-
näppäimellä
4G.
• MP3- ja WMA-äänitiedostot soitetaan aina stereotilassa.
JPEG-kuvatiedostojen toisto
DMC 250 pystyy toistamaan JPEG-muodossa tallennetut valokuvat. Kun toistettava levy tai kansio sisältää JPEG-kuvatiedostoja, levytyypin ilmaisin syttyy etulevyn näyttöön
. Kuvaruutuun avautuu sisältövalikko, josta voit valita kuvatiedostot samalla periaatteella kuin CD-levyn kappaleet tai MP3- tai WMA­äänitiedostot.
Seuraavat erikoistoiminnot ovat käytettävissä vain JPEG-kuvatiedostoja toistettaessa:
Zoomaus: Voit suurentaa kuvaa ZOOM­näppäintä painelemalla. Zoomauskoko vaihtuu joka painalluksella järjestyksessä 2x, 3x ja normaali koko.
Kuvan kääntö: Voit kääntää kuvaruudussa näkyvää kuvaa nuolinäppäimiä painelemalla. Jokainen painallus kääntää kuvaa tietyin porrastuksin.
Näppäin
N
: Kuvan kääntö 90° porrastuksella
(neljännesympyrä).
Näppäin
L
: Kuvan kääntö 180° porrastuksella
(puoliympyrä).
Näppäin
M
: Kuvan kääntö 270° porrastuksella
(kolme neljännesympyrää).
Näppäin
K
: Kuvan kääntö 360° porrastuksella
(täysi ympyrä). Kuvanvaihtotehoste: Jos kansiossa on useita
kuvatiedostoja, voit elävöittää kuvaesitystä erityyppisillä kuvanvaihtotehosteilla. Valitse sopiva tehoste painelemalla ANGLE-näppäintä. Vaihtoehdot ovat wipe down, wipe up, center in, center out, blind down, blind up, random ja kuvanvaihto ilman tehostetta.
Pienoiskuvavalikko: Kun painat TITLE­näppäintä, kuvaruutuun avautuu pienoiskuvavalikko kansiossa olevista kuvatiedostoista. Voit valita kuvaesityksen aloituskohdan seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin nuolinäppäimillä halutun pienoiskuvan kohdalle ja paina ENTER-näppäintä. Kuva avautuu täysikokoisena kuvaruutuun ja kuvaesitys jatkuu sitä seuraavista kuvista. Voit rullata pienoisku­vavalikkoa, sillä ikkunaan mahtuu kerrallaan vain yhdeksän kuvaa. Kun haluat palata sisältöva­likkoon (Contents), paina STOP-näppäintä.
Kuva 9 – Pienoiskuvavalikko
MP3-, WINDOWS MEDIA- JA JPEG 29
SUOMI
MP3-, Windows Media- ja JPEG-tiedostojen toisto
Ääni- ja valokuvatiedostojen samanaikainen toisto: Jos samaan kansioon
on tallennettu sekä audio- että JPEG-valoku­vatiedostoja, voit luoda taustamusiikilla elävöitetyn kuvaesityksen. Valitse ensin ääni­tiedosto ja käynnistä sen toisto. Siirrä sitten osoitin ensimmäisenä näytettävän kuvatiedoston kohdalle ja käynnistä kuvaesitys. Äänitiedoston toisto alkaa alusta kuvaesityksen käynnistyessä. Kansion kaikkien ääni- ja kuvatiedostojen toisto jatkuu, kunnes esitys lopetetaan erikseen.
Työkalupalkki: Avaa työkalupalkki kuvaruutuun painamalla STATUS-näppäintä. Palkissa näkyy toistettavana olevan tiedoston numero ja kan­siossa olevien tiedostojen kokonaismäärä. Voit vaihtaa toistettavaa tiedostoa syöttämällä numeronäppäimillä uuden tiedostonumeron.
Tietoikkuna: Kun painat INFO-näppäintä JPEG-kuvatiedoston toiston aikana, kuvaruutuun avautuu tietoikkuna (kuva 9a).
Kuva 9a – Tietoikkuna
JPEG-tietoikkuna muistuttaa DVD-toiston vastaavaa ikkunaa, mutta se sisältää vähemmän informaatiota.
Source: Käytössä oleva ohjelmalähde. Format: Tiedoston formaatti. File Number: Tiedoston järjestysnumero ja
kansion tiedostojen kokonaismäärä. File Size: Kuvatiedoston koko. Suuren tiedoston
avautuminen kestää hiukan kauemmin, mutta toisaalta sen kuvanlaatu on vastaavasti parempi.
File: Tässä kohdassa näkyy kuvatiedoston nimi.
30 ANALOGINEN AUDIOTULO JA OHJELMOITU TOISTO
Analoginen audiotulo (AUX)
DMC 250 -mediakeskuksessa on analoginen audiotulo, johon voi kytkeä lisälaitteen. Digitaalisten ohjelmalähteiden lisäksi voit siis kuunnella esimerkiksi kasettinauhurin tai muun analogisen erillislaitteen ohjelmaa.
HUOMAA: Vain levysoitinetuasteella varustetun vinyylilevysoittimen voi kytkeä suoraan DMC 250
-mediakeskukseen. Jos levysoittimessa ei ole sellaista, pitää levysoittimen ja mediakeskuksen väliin hankkia erillinen levysoitinetuaste.
Valitse lisälaite ohjelmalähteeksi tutulla periaatteella. Paina SOURCE-ohjelmaläh ­devalitsinta, siirrä osoitin AUX-kuvakkeen kohdalle ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Kuvaruutuun avautuu oheisen kuvan mukainen ikkuna (kuva 10, AUX-lisälaitevalikko). DMC 250 mahdollistaa analogisen lisälaitteen ohjelman tallentamisen MP3-tiedostoina muistikorttiin tai USB-laitteeseen.
Kuva 10 – AUX-lisälaitevalikko
HUOMAA: DMC 250 ei muunna analogista audiosignaalia digitaaliseksi, joten analoginen ohjelma ei välity eteenpäin digitaalisista audiolähdöistä. Jotta lisälaitteen analogista ohjelmaa voi kuunnella, pitää viritinvahvistimeen kytkeä mediakeskuksen analoginen audiolähtö.
Toistolistan ohjelmointi
Voit ohjelmoida laitteen toistamaan levyllä, muistikortissa tai USB-laitteessa olevat ohjelmajaksot ja jopa 99 kappaletta tai tiedostoa halutussa järjestyksessä. Ohjelmoidulla toistolla voi siis ohittaa valitut osuudet ja järjestää toistettavat osuudet mieluiseen järjestykseen.
Toistolistan ohjelmointitapa riippuu ohjelmalähteestä. DVD- ja VCD-levyjen osalta toistolista ohjelmoidaan Play Mode -valikon avulla. CD-levyjen ja datatiedostojen osalta puolestaan Contents-valikon avulla.
Toistolistan ohjelmointi DVD- ja VCD-levyn osalta
Toistolisa ohjelmoidaan DVD-Audio-, DVD-Video­ja Video-CD-levyjen osalta seuraavalla tavalla:
Vaihe yksi: Laita levy levypesään ja valitse se ohjelmalähteeksi. Paina STOP-näppäintä, jotta levyntoisto on varmasti pysäytystilassa.
Vaihe kaksi: Paina PLAY MODE -näppäintä, jotta kuvaruutuun avautuu Play Mode -valikko (Kuva 11. Play Mode -valikko).
Kuva 11 – Play Mode
Vaihe kolme: Siirrä osoitin nuolinäppäimillä
KL
kohtaan Mode (toimintatila). Painele ENTER-näppäintä, kunnes Mode-kohdan asetuksena on Program (toistolistan ohjelmointi).
Vaihe neljä: Siirrä osoitin nuolinäppäimillä Play Mode -valikkoikkunan oikeassa laidassa olevan toistolistan alkuun.
Vaihe viisi: Syötä numeronäppäimillä sen nimikkeen (Title) numero, jossa ensimmäiseksi toistetava ohjelmajakso on. Siirrä sitten osoitin nuolinäppäimellä
N
Chapter-sarakkeeseen
(jaksot). ENTER-näppäintä ei tarvitse painaa. Vaihe kuusi:Valitse numeronäppäimillä
ensimmäiseksi toistettava jakso. HUOMAA: Jos toistettavana on DVD-Audio-levy,
Title- ja Chapter-sarakeotsikoiden (nimike ja jakso) tilalla näkyvät otsikot Group ja Track (ryhmä ja kappale). Jos toistettavana on VCD-levy, sarakkeita on vain yksi, ja sen otsikko on Track.
Vaihe seitsemän:Valitse seuraava jakso siirtämällä osoitin jälleen ensin nimikesarakkeeseen ja sitten taas jaksosarakkeeseen. Sovella siis vaiheiden viisi ja kuusi neuvoja.
Vaihe kahdeksan: Kun toistolista on valmis, siirrä osoitin Play Mode -valikon vasemmassa laidassa olevaan kohtaan Play
N
. Käynnistä toisto painamalla joko ENTER- tai PLAY-näppäintä.
Kun toistolistan toisto on käynnissä, voit ohittaa kappaleita taakse- ja eteenpäin PREVIOUS- ja NEXT-näppäimillä.
Kun haluat palata levyn normaaliin toistoon, paina PLAY MODE -näppäintä ja valitse Mode-asetukseksi Normal.
Toistolistan tyhjentäminen:
1. Paina PLAY MODE -näppäintä ja siirrä osoitin nuolinäppäimillä
KL
kohtaan Clear Program (tyhjennä toistolista). Hyväksy valinta ENTER­näppäimellä.
2. Toistolista tyhjenee myös silloin, kun avaat levypesän.
Toistolistan ohjelmointi CD-levyn ja datatiedostojen osalta
Kun ohjelmalähteeksi valitaan tavallinen audio­CD-levy, data-CD-levy (sisältäen MP3-, WMA-, JPEG- tai MPEG-tiedostoja), muistikortti tai USB-laite, kuvaruutuun avautuu Contents-valikko (ohjelmalähteen sisältö). Toistolista ohjelmoidaan Contents-valikon toiminto-osion avulla seuraavalla tavalla.
Vaihe yksi: Toisto loppuu automaattisesti, kun alat ohjelmoida toistolistaa, joten toistoa ei tarvitse lopettaa erikseen. Siirrä osoitin nuolinäppäimillä valikkoikkunan toiminto-osioon (Kuva 11a – Toiminnot CD-levyä toistettaessa).
Kuva 11a – Valikkotoimintoja CD-levyä toistettaessa
Vaihe kaksi: Siirrä osoitin nuolinäppäimellä
L
kohtaan Edit Mode (muokkaustila). Aktivoi muokkaustila valitsemalla Edit Mode
-asetukseksi ON (Kuva 11 b – Muokkaustila aktivoidaan Edit Mode -asetuksella).
Kuva 11 b – Muokkaustila aktivoidaan Edit Mode -asetuksella
HUOMAA: Kun muokkaustila on aktivoitu, voit selata vain avattuna olevan kansion sisältöä. Jos haluat toistolistalle tiedostoja muista kansioista, valitse ensin Edit Mode -asetukseksi OFF ja avaa sitten toinen kansio. Kun olet valmis valitsemaan tiedoston uudesta kansiosta, valitse Edit Mode ­asetukseksi uudelleen ON.
Analoginen audiotulo ja ohjelmoitu toisto
ANALOGINEN AUDIOTULO JA OHJELMOITU TOISTO 31
SUOMI
Vaihe kolme: Valitse toistettavat kohteet
seuraavalla tavalla. Siirry valikkoikkunan vasemmassa laidassa
olevaan tiedostosarakkeeseen ja siirrä osoitin halutun tiedoston kohdalle. Hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Valittujen tiedostojen kohdalla näkyy valintamerkki (Kuva 11c – Tiedoston valitseminen).
Kuva 11c – Tiedoston valitseminen
HUOMAA: Jos valitset kerralla useamman tiedoston, ne asettuvat toistolistalle alku­peräisessä järjestyksessä. Jos haluat tiedostojen toistuvan muussa järjestyksessä, valitse ne toistolistalle yksi kerrallaan.
Vaihe neljä:Voit valita näkymän kaikki tiedostot samalla kertaa seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin toiminto-osiossa kohtaan Select All (valitse kaikki tiedostot) ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä (Kuva 11d – Kaikkien tiedostojen valitseminen yhtäaikaa; Kuva 11e – Kaikki tiedostot on valittu). Tästä toiminnosta on hyötyä erityisesti data-tiedostojen valinnassa, sillä tällöin on usein tarkoituksenmukaista valita kansion kaikki tiedostot.
Kuva 11d – Kaikkien tiedostojen valitseminen yhtäaikaa.
Kuva 11e – Kaikki tiedostot on valittu.
Vaihe viisi: Kun olet valinnut haluamasi tiedostot, siirrä osoitin kohtaan Add to Program (lisää valitut tiedostot toistolistalle) ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Tiedostot sisäl­lytetään toistolistaan ja valintamerkit poistuvat näkyvistä.
Vaihe kuusi: Saat toistolistan näkyviin seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin kohtaan Program View (toistolistan tarkastelu) ja paina ENTER-näppäintä (Kuva 11f – Ohjelmoitu toistolista).
Kuva 11f – Ohjelmoitu toistolista
Vaihe seitsemän: Siirrä osoitin kohtaan Edit Mode ja valitse asetukseksi OFF (muokkaustila pois käytöstä). Voit nyt nauttia ohjelmasta toistolistan mukaisessa järjestyksessä.
Voit poistaa tiedostoja toistolistasta seuraavalla tavalla. Avaa valikkoikkunaan Program View ­näkymä (toistolistan tarkastelu). Siirrä osoitin poistettavan tiedoston kohdalle ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Tiedoston kohdalle ilmestyy valintamerkki. Siirrä seuraavaksi osoitin kohtaan Clear Program (tiedostojen poisto) ja hyväksy poisto ENTER-näppäimellä.
Jos haluat tyhjentää kerralla koko toistolistan, toimi seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin kohtaan Select All (valitse kaikki tiedostot) ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Siirrä seuraavaksi osoitin kohtaan Clear Program (tiedostojen poisto) ja hyväksy poisto ENTER-näppäimellä. Toistolista tyhjenee kokonaan myös silloin, kun poistat kyseisen ohjelmalähteen eli avaat levypesän tai irrotat muistikortin tai USB-laitteen.
Palaa Contents-sisältövalikon etusivulle seu­raavalla tavalla. Siirrä osoitin kohtaan Browser View (sisällön tarkastelu) ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä.
Tallentaminen
Tallennustoiminto on yksi DMC 250 -medi­akeskuksen hienoista erityisominaisuuksista. Sen ansiosta voit äänittää CD-levyn tai analogiseen tuloon kytketyn lisälaitteen musiikkia muistikorttiin tai USB-laitteeseen. Mediakeskus tallentaa tiedostot automaattisesti MP3-formaatissa.
Äänittäminen tapahtuu DMC 250 ­mediakeskuksen Record-tallennusvalikon avulla todella yksinkertaisesti. Toimi seuraavalla tavalla.
Vaihe yksi: Kytke tallennusvälineenä toimiva muistikortti tai USB-laite mediakeskukseen. Huomioi, että tallennusvälineessä on riittävästi vapaata muistitilaa.
Vaihe kaksi: Paina SOURCE-näppäintä ja valitse nuolinäppäimillä
MN
ohjelmalähteeksi levypesässä oleva levy (Disc Player) tai analo­giseen tuloon kytketty lisälaite (AUX). Avaa levypesä OPEN/CLOSE-näppäimellä ja laita levy mediakeskukseen. Jos ohjelmalähteenä toimii jokin lisälaite, varmista että se on toimintavalmiina ja oikein kytketty.
HUOMAA: DVD-, VCD- ja MP3- tai WMA­tiedostoja sisältävää CD-levyä ei voi kopioida tällä laitteella. Kopioitavaksi soveltuuu vain Red Book -normin täyttävä levy, kuten tavallinen CD-levy. Kopioitavana ohjelmalähteenä ei myöskään voi toimia muistikortti tai USB-laite. Käyttäjän pitää itse varmistua siitä, että kopioimisessa huomioidaan tekijänoikeuslain kaikki määräykset.
Vaihe kolme: Lopeta toisto ja avaa tallennusvalikko painamalla RECORD-näppäintä. Voit avata valikon myös siirtämällä osoittimen Record-valintakielekkeen kohdalle ja hyväksymällä valinnan ENTER-näppäimellä (Kuva 12 – Tallennusvalikko).
Kuva 12 – Tallennusvalikko
Vaihe neljä: Siirrä osoitin nuolinäppäimillä kohtaan Destination (tallennusväline) ja paina ENTER-näppäintä. Kuvaruutuun avautuu ikkuna, josta voit valita välineen, johon äänite tallen­netaan. Vaihtoehdot ovat USB (USB-liitännän laite), Card Slot 1 (muistikortti 1) ja Card Slot 2 (muistikortti 2). Kuvake näkyy himmennettynä, jos vastaavaa tallennusvälinettä ei ole kytketty mediakeskukseen (Kuva 12a – Tallennusvälineen valinta).
Kuva 12a – Tallennusvälineen valinta
Analoginen audiotulo ja ohjelmoitu toisto
32 ANALOGINEN AUDIOTULO JA OHJELMOITU TOISTO
Vaihe viisi (koskee vain CD-levyjä): Valitse
kopioitavat kappaleet seuraavalla tavalla. Siirrä osoitin nuolinäppäimillä halutun kappaleen kohdalle ja hyväksy valinta ENTER-näppäimellä. Valituksi tulleiden kappaleiden vieressä näkyy valintamerkki (Kuva 12b – Kopioitavat kappaleet). Voit perua valinnan siirtämällä osoittimen uudelleen kappaleen kohdalle ja poistamalla valintamerkin ENTER-näppäimellä. Jos haluat valita levyn kaikki kappaleet samalla kerralla, siirrä osoitin kohtaan Select All (valitse kaikki) ja paina ENTER-näppäintä.
Kuva 12b – Kopioitavat kappaleet
Vaihe kuusi (koskee vain CD-levyjä): Valitse tallennusnopeus kohdassa Rec Speed. Esivalittu tallennusnopeus on 1x, jonka mukaan tallennus tapahtuu CD-levyn normaalilla toistonopeudella. ENTER-näppäintä painamalla voit vaihtaa tallennusnopeudeksi 4x, jolloin 60 minuutin pituinen CD-levy kopioituu tallennusvälineeseen 15 minuutissa (Kuva 12c – Tallennusnopeuden valitseminen). Huomioi, että nelinkertaista tallennusnopeutta ei voi valita, jos ohjelma tulee analogiseen tuloon kytketystä lisälaitteesta.
Kuva 12c – Tallennusnopeuden valitseminen.
Vaihe seitsemän:Valitse tallennuslaatu kohdassa Rec Quality. Esivalittu tallennuslaatu on Normal (tavallinen laatu), ja muut vaihtoehdot ovat Low (heikoin laatu), High (paras laatu).
Eri tallennuslaatuja vastaavat siirtonopeudet:
High: 192kb/s
Normal: 128kb/s
Low: 64kb/s Kuten kuvista 12d ja 12e ilmenee, DMC 250
ilmoittaa sekä vapaana olevan tallennustilan että tallennettaviksi tarkoitettujen tiedostojen vaatiman tilan. Varmista ennen kopioinnin käynnistämistä, että tallennusvälineellä on riittävästi tallennustilaa.
Vaihe kahdeksan: Kun Record-valikon asetukset on tehty, siirrä osoitin kohtaan Start Recording (aloita tallennus) ja käynnistä tallennustoiminto painamalla ENTER-näppäintä (Kuva 12d – Tallennuksen käynnistäminen).
Jos ohjelmalähteenä on analogiseen tuloon kytketty soitin, käynnistä sen toisto käsin välittömästi tallennuksen alettua. Äänitteen alkuun ei kannata jättää tarpeettomasti tyhjää tilaa.
Kuvan 12e mukaisessa ikkunassa näkyy parhaillaan kopioitava kappale ja tallennuksen edistymistä osoittava ilmaisin. Osoitin on valmiiksi kohdassa Cancel (tallennuksen
keskeyttäminen), joten voit lopettaa kopioinnin koska tahansa vain ENTER-näppäintä painamalla.
Kuva 12d – Tallennuksen käynnistäminen.
Kuva 12 e – Tallennuksen edistyminen.
TÄRKEÄ LISÄTIETO: Älä irrota tallennusvälinettä DMC 250 -mediakeskuksesta tallennuksen ollessa käynnissä. Jos
tallennusväline irrotetaan liian aikaisin, siinä olevat tiedostot todennäiköisesti viottuvat ja itse tallennusväline saattaa pahimmassa tapauksessa vahingoittua käyttökelvottomaksi. Lisäksi DMC 250 -mediakeskus saattaa vahingoittua. Takuu ei korvaa näin syntyneitä vahinkoja.
Kun ohjelmalähteenä on CD-levy, tallennus loppuu automaattisesti levyn loputtua. Jos sensijaan ohjelmalähteenä on analogiseen tuloon kytketty laite, tallennus pitää lopettaa painamalla ENTER-näppäintä osoittimen ollessa kohdassa Cancel. DMC 250 ei nimitttäin havaitse, syötetäänkö analogiseen tuloon signaalia vai ei, joten se ei pysty lopettamaan tallennusta automaattisesti.
Mediakeskus luo tallennusvälineeseen aluksi DMC 250 -nimisen pääkansion. Kun uusi tallennusrupeama käynnistetään, mediakeskus
luo pääkansion sisälle uuden kansion, jonka se nimeää järjestysnumerolla. Kuvassa 12f näkyy tallennusvälineeseen luotu pääkansio, kuvassa 12g puolestaan ensimmäisen tallennusrupeaman tuottama kansio ja kuvassa 12h sen sisältämät MP3-tiedostot. Kuten kuvasta huomaat, DMC 250 säilyttää alkuperäiset kappalenumerot.
Kuva 12f – Tallennusvälineeseen luotu pääkansio.
Kuva 12g – Ensimmäisessä tallennusrupeamassa luotu kansio.
Kuva 12h – Kansiossa olevat MP3-tiedostot.
Tallennustoiminnolla luotuja tiedostoja voi toistaa DMC 250 -mediakeskuksen kautta aivan normaalilla tavalla. Lisäksi tallennusvälineen voi siirtää mediakeskuksesta esimerkiksi yhteensopivaan matkapuhelimeen, kannettavaan soittimeen tai tietokoneeseen ja toistaa tiedostoja sen kautta. SD-muistikorttiin tallennettuja tiedostoja voi toistaa myös Harman Kardon Guide+Play -multimedianavigaattorilla. Lue lisää Guide+Play-laitteista internet-osoit­teesta www.harmankardon.com.
Analoginen audiotulo ja ohjelmoitu toisto
ANALOGINEN AUDIOTULO JA OHJELMOITU TOISTO 33
SUOMI
LISÄTIETOA TALLENNUKSESTA:
• Analogisen audiolähdön kautta voi tallentaa DMC 250 -mediakeskuksen kaikkien ohjel­malähteiden ohjelmaa. Kytke erillinen tallennin analogiseen audiolähtöön, laita siihen tyhjä tallennusväline ja käynnistä tallennus.
• Digitaaliset MP3- ja WMA-tiedostot luodaan niinsanottua häviöllistä pakkaustapaa käyt­täen. Siksi niistä tehty analoginen kopio ei vas­taa aivan äänitteen alkuperäistä tasoa.
• DMC 250 -mediakeskuksen avulla vanhat vinyylilevyt tai äänikasetit on helppo kopioida laadukkaiksi MP3-tiedostoiksi. Jos vastaava muunnos suoritetaan PC-tietokoneella, siihen pitää hankkia korkeatasoinen äänikortti. Tietokoneen ongelmana on lisäksi se, että sen runsas elektroniikka, monet muistipiirit ja kiin­tolevyt tuottavat häiriöitä, jotka saattavat heikentää tallennuslaatua. DMC 250 on suun­niteltu siten, että häiriöitä syntyy mahdollisim­man vähän tai ei ollenkaan. Siksi mediakeskuk­sen tallennuslaatu on ensiluokkainen.
• MP3-tiedostoja voi käsitellä tietokoneiden audioeditointiohjelmistoilla.
• Huomioi kaikki tekijänoikeusmääräykset ennen kopiointia.
Analoginen audiotulo ja ohjelmoitu toisto
34 ONGELMIEN RATKAISUJA
Ongelmien ratkaisuja
Ongelmien ratkaisuja
Ongelma Mahdollinen syy Ratkaisu
Laitteen virta ei kytkeydy päälle • Virtakytkennässä on vikaa • Tarkista virtajohdon kunto. Varmista, että pistorasia on toiminnassa Levyntoisto ei käynnisty • Levy on ladattu soittimeen väärin • Laita levy levykelkkaan etikettipuoli ylöspäin. Levyn tulee asettua
oikeassa asennossa sille tarkoitettuun syvennykseen
• Vaihda levy oikean tyyppiseksi
• Tarkista, että toistettava levy tai tiedosto on CD, CD-R, CD-RW, DivX, VCD, MP3, WMA, JPEG, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW (standardi) DVD-Audio tai DVD-Video. Muut levytyypit ja tiedostot eivät ole yhteensopivia tämän soittimen kanssa
• Älä käytä levyjä, joiden aluekoodi on väärä
• Käytä vain levyjä, joiden aluekoodi on 2 (’Region 2’) tai jotka ovat aluekoodivapaita (’Open Region’ tai ’Region 0’)
• Muuta katselunestotoiminnon asetusta
• Ohita katselunesto salasanalla tai muuta katselunestoasetusta
Kuvaa ei näy • Kytkennöissä on vikaa • Tarkista kaikki videokytkennät
• Signaalin kulkuun liittyvät asetukset • Tarkista television ja viritinvahvistimen tuloasetukset eivät ole sopivia
• Käytösssä on progressiivinen videolähtö • Käytä progressiivista videolähtöä vain, kun televisio on yhteensopiva.
Vaihda signaalityyppi sopivaksi
P/I-näppäintä
L
painamalla
(progressiivinen tai lomitettu kuvanmuodostustapa).
• Videopiiri on kytketty pois käytöstä • Kytke videopiiri toimintaan painamalla
V.OFF-näppäintä
Q
,
(Video Off -asetus) (sivu 26).
HDMI-liitäntä
A
on kytketty HDMI-liitäntääAei voi käyttää, jos näyttö ei ole
näyttölaitteeseen, joka ei ole HDCP-yhteensopiva. Irrota HDMI-kaapeli ja käytä kytkemiseen jotain HDCP-yhteensopiva muuta audio- ja videokytkentätapaa, (sivut 13 ja 14).
Ääntä ei kuulu • Kytkennöissä on vikaa • Tarkista kaikki audiokytkennät
• Digitaalisen audiosignaalin asetukset • Tarkista digitaalisen audiosignaalin asetukset eivät ole sopivia
• DVD-levyä toistetaan nopeutettuna tai • Ääntä ei kuulu DVD-levyn nopeutetun ja hidastetun toiston aikana hidastettuna
• Surround-viritinvahvistin ei hyväksy • Käytä analogista äänilähtöä audiosignaalia, jonka formaatti on ’96 kHz PCM’.
• Toistettavana on DVD-Audio-levy, • Kytke 6-kanavainen audiolähtö
B
tai analoginen audiolähtö9.
mutta soittimesta ei ole kytketty viritinvahvistimeen/vahvistimeen analogista audiolähtöä.
Pikasiirron aikana kuvassa on häiriöitä • MPEG-2-formaatin ominaisuus • Pikasiirron aikana DVD-kuvassa esiintyy yleensä aina häiriöitä. DVD-levyä toistettaessa jotkut • Toiminto ei ole käytettävissä kyseisessä • Toiminnon käytettävyys riippuu levystä ja käyttötilanteesta (esimerkiksi
kauko-ohjaimen näppäimet eivät toimi ja tilanteessa kappaleen ohitus). Kyseinen levy ei välttämättä mahdollista toiminnon näyttöön ilmestyy tunnus (Lue myös käyttöä lainkaan (esimerkiksi kappaleen suoravalinta) jäljempänä oleva ohje)
Kuvaruutuvalikon kieli on väärä • Kuvaruutuvalikon kieliasetus ei ole • Muuta kuvaruutuvalikon kieliasetusta
sopiva
Kuvaruutuun ilmestyy tunnus • Toiminto ei ole käytettävissä kyseisessä • DVD-levyn sisältö estää toiminnon käytön kyseisessä tilanteessa
tilanteessa
Kuvasuhde on väärä • Valittuna oleva kuvasuhdeasetus ei sovi • Muuta kuvasuhdeasetus sopivaksi
katseltavaan ohjelmaan
Kauko-ohjain ei toimi kunnolla • Paristot ovat heikot • Vaihda paristot uusiin
• Infrapunasignaali ei pääse esteen takia • Poista esteet infrapunalähettimen ja -anturin välistä. Asenna kauko-ohjaimen lähettimestä ohjattavan järjestelmään tarvittaessa erillinen infrapuna-anturi laitteen anturiin.
Levyn kopiointi videokasetille ei onnistu • Levy on kopiosuojattu • Monissa DVD-levyissä on estotoiminto, joka estää levyn kopioimisen
videokasetille Soitin ei hyväksy salasanaa • Yrität syöttää väärän salasanan • Tehdasasetuksen mukainen salasana ”1234” on aina voimassa. Toistolistan ohjelmointi ei onnistu. • DMC 250 on toistotilassa. • Lopeta toisto ja aloita toistolistan muokkaus vasta sitten.
• Muokkaustilaa ei ole aktivoitu. • Siirry valikossa kohtaan Edit Mode (muokkaustila) ja paina ENTER­näppäintä. Muokkaustila on käytössä, kun Edit Mode -asetuksena on ON.
Eri kansiotasojen välinen • Muokkaustila on käytössä • Siirry valikossa kohtaan Edit Mode (muokkaustila) ja siirtyminen ei onnistu. (Edit Mode – ON). paina ENTER-näppäintä, jotta Edit Mode -asetukseksi vaihtuu OFF.
Haluttua ohjelmalähdettä ei • Ohjelmalähdettä ei ole kytketty • Laita muistikortti oikeaan korttipaikkaan tai kytke lisälaite pysty valitsemaan. mediakeskukseen. USB-liitäntään.
• USB-liitäntään kytketty laite • USB-liitäntään ei voi kytkeä itsenäisesti toimivaa
ei ole yhteensopiva. MP3-soitinta. Kytke USB-liitäntään yhteensopiva flash-muisti.
• Ohjelmalähde on kytketty huonosti. • Irrota ohjelmalähde hetkeksi ja kytke se uudelleen käyttöohjeita noudattaen (sivu 7).
TEKNISET TIEDOT 35
SUOMI
Tekniset tiedot
Soitettavat levyformaatit: Levyformaatit: DVD-Video, DVD-Audio, DVD+WR, DVD+R, DVD-R, DVD-RW, DivX,
VCD, CD, CD-R, MP3, WMA, JPEG ja CD-RW. Levyn halkaisija voi olla 12 cm tai 8 cm. Aluekoodi: Vain DVD Movie -levyt, joiden aluekoodi on 2 tai 0. DVD:n kerroksellisuus: yksipuolinen/yksikerros-, yksipuolinen/kaksikerros-, kaksipuolinen/yksikerros- ja kaksipuolinen/kaksikerros-levyt, Audioformaatit: DVD-Audio MLP Lossless, Linear PCM, MPEG, Windows Media
®
9, Dolby Digital ja DTS
Still-kuvaformaatti: JPEG
Muistikortit: Muistikorttipaikka 1: Secure Digital (SD), Multimedia Card (MMC) ja Memory Stick (myös Magic Gate -mallit).
Muut korttityypit edellyttävät sovittimen, mutta niiden yhteensopivuus ei ole varma. Muistikorttipaikka 2: Compact Flash I (CF) tai Compact Flash I -sovittimella varustettu muu muistikortti. Muistikortin enimmäiskoko: 1 Gt.
USB-liitäntä: USB 2.0 -yhteensopiva liitäntä on tarkoitettu USB-flash-muistia varten. Värijärjestelmä: PAL/NTSC
HDMI™-lähtö: Video: 576p, 720p, 1080i, 1080p
HDMI Version 1.2a -yhteensopiva HDCP Version 1.1 -yhteensopiva
Komposiittivideolähtö: 1 V p-p/75 ohmia, negatiivinen tahdistus S-Video-lähtö Y/kirkkaus: 1 V p-p / 75 ohmia, negatiivinen tahdistus
C/väri: 0,286 V p-p
Komponenttivideolähtö: Y: 1Vp-p / 75 ohmia, negatiivinen tahdistus
Cr: 0,7Vp-p / 75 ohmia Cb: 0,7 Vp-p / 75 ohmia
Lähtevän analogiäänen taso: 2 Vrms max Taajuusvaste: DVD (lineaarinen PCM): 2 Hz – 22 kHz (48 kHz näytteistys)
2 Hz – 44 kHz (96 kHz näytteistys)
CD: 2 Hz – 20 kHz
Häiriöetäisyys (SNR): 105 dB (A-painotettu) Dynamiikka: DVD: 100 dB (18 bittiä) / 105 dB (20 bittiä)
CD/DVD: 96 dB (16 bittiä)
THD/1kHz: DVD/CD: 0,0025 % Huojunta ja värinä: alle mittausrajan Sähköntarve: 100 – 240 V, 50 ~ 60 Hz Energiankulutus: 1 W (valmiustila), 13 W (enintään) Mitat (L x K x S): 440 mm x 50 mm x 385 mm Paino: 4,0 kg
Syvyysmitta sisältää myös nupit ja liittimet. Korkeusmitta sisältää jalat ja kotelon. Pidätämme oikeuden teknisiin muutoksiin ilman ennakkoilmoitusta. Harman Kardon ja Logic 7 ovat Yhdysvalloissa ja/tai muualla rekisteröityjä tavaramerkkejä, jotka omistaa Harman International Industries, Incorporated.
Designed to Entertain ja Guide+Play ovat tavaramerkkejä, jotka omistaa Harman International Industries, Incorporated. Valmistuksessa käytetty Dolby laboratories -yrityksen lisenssiä. Dolby, Dolby Digital ja kaksois-D-symboli ovat tavaramerkkejä, jotka omistaa Dolby Laboratories. Valmistuksessa käytetty lisenssejä, joihin liittyvät U.S. Patent #;5,451,942 sekä tietyt Yhdysvalloissa ja muualla voimassa olevat patentit sekä valmisteilla olevat patentit. DTS ja DTS Digital Out ovat rekisteröityjä tavaramerkkejä ja DTS-logot ja -symboli ovat tavaramerkkejä, jotka omistaa DTS, Inc. ©1996–2007 DTS, Inc. Kaikki oikeudet pidätetään. Microsoft, Windows ja WMA ovat Yhdysvalloissa ja/tai muualla rekisteröityjä tavaramerkkejä tai tavaramerkkejä, jotka omistaa Microsoft Corporation. HDMI, HDMI-logo ja High-Definition Multimedia Interface ovat tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä, jotka omistaa HDMI Licencing LLC. Kodak on rekisteröity tavaramerkki ja Photo CD on tavaramerkki. Ne omistaa Eastman Kodak Company. DivX, DivX Certified ja niihin liittyvät logot ovat tavaramerkkejä, jotka omistaa DivX Networks, Inc. Niiden käyttö edellyttää lisenssiä. Memory Stick, Magic Gate, Memory Stick Duo ja SACD ovat tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä, jotka omistaa Sony Corporation. CompactFlash on tavaramerkki, jonka omistaa CompactFlash Association. Guide+Play on tavaramerkki, jonka omistaa Harman International Industries, Incorporated. SD-logo on tavaramerkki. Tässä laitteessa käytettävää kopioinninestojärjestelmää suojaavat tietyt Yhdysvaltalaiset patentit sekä Macrovision Corporation -yrityksen ja muiden asianomaisten oikeudenomistajien oikeudet. Järjestelmän käyttö edellyttää Macrovision Corporation -yrityksen myöntämää lupaa. Järjestelmää hyödynnetään laitteissa, jotka on tarkoitettu kotikäyttöön tai vastaavaan rajoitettuun käyttötilanteeseen ellei Macrovision Corporation toisin valtuuta. Järjestelmän muuttaminen tai poistaminen on kielletty.
250 Crossways Park Drive, Woodbury, New York 11797 www.harmankardon.com Harman Consumer Group, Inc.: 2, Route de Tours, 72500 Château-du-Loir, France
© 2007 Harman Kardon, Incorporated Partnumber: CQX1A1258Z
Loading...