Alinco DJ-X-11 User guide [cs]

Bezdrátový přenosný přijímač 1267 DJ-X-11
Obj. č. 43 14 49
Vážený zákazníku,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup širokopásmového přijímače. Tento návod k obsluze je nedílnou součástí tohoto výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení
výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst.
Toto zařízení bylo úspěšně testováno s příslušnými předpisy třídy B digitálních zařízení v rámci předpisů FCC. Výrobek tak splňuje všechny normy na úseku škodlivých interferencí v domácích instalacích. Zařízení generuje, používá a vyzařuje radio frekvenční energii. V případě použití zařízení k jiným, než uvedeným účelům může dojít k nežádoucímu rušení radiokomunikačních technologií. Výrobce však neposkytuje žádnou záruku na to, že během provozu tohoto zařízení nemůže dojít k nežádoucímu rušení výkonu bezdrátových zařízení zejména během příjmu a modulace signálu. V případě rušení provozu jiných elektronických zařízení (například televizorů nebo přijímačů rozhlasového vysílání) vyzkoušejte nasměrovat anténu tohoto přijímače jinam, přemístěte jej dále od rušeného zařízení, připojte během nabíjení tento přijímač do jiného elektrického okruhu, než do kterého je připojeno rušené elektronické zařízení, popřípadě se obraťte na kvalifikovaného odborníka v oblasti radiového a TV příjmu.
Tento přijímač je určen výhradně pro soukromé nikoliv komerční účely.
DJ-X11E Wide Band Communication Receiver 0.05 - 1299.99995MHz
(širokopásmový komunikační přijímač) DJ-X11EGR: Portable broadcast / HAM band Receiver 0.522 - 1.62000MHz
(přenosný vysílač / Ham band přijímač) 53.75 - 67.7500MHz
Funkce: DJ-X11E DJ-X11EGR Inversion scramble dekodér Disponuje N/A
DJ-X11E schváleno pro použití ve všech zemích EU a EFTA (s výjimkou Řecka). DJ-X11EGR je schváleno pro použití ve všech EU a EFTA.
DJ-X11E: Informace k provozu V Evropě jsou v každé zemi jen nepatrné rozdíly v přiděleném frekvenčním pásmu. Z těchto důvodů je přijímač DJ-X11E naprogramován s rozdílnou PFO a Preset table / Band plan (plán přidělování a použití radiových frekvencí), čímž tento přijímač získává vysoce univerzální použití například během cestování. Frekvenční pásmo (band plan) vyberete jednoduše stiskem příslušného numerického tlačítka.
Band plan
Zapněte přijímač a současně přitom přidržte stisknuté numerické tlačítko 2: PAN-Europe (Evropa) Zapněte přijímač a současně přitom přidržte stisknuté numerické tlačítko 3: UK (Spojené království)
87.60 - 107.9000MHz
144.00 - 145.99995MHz
180.75 - 229.7500MHz
430.00 - 439.99995MHz
476.75 - 860.7500MHz
1260.00 - 1299.99995MHz
Důležitá bezpečnostní opatření
Nikdy nepoužívejte tento přijímač v bezprostřední blízkosti jiných elektronických zařízení. V důsledku jeho provozu může dojít k rušení a ovlivnění funkce životně důležitých zdravotnických přístrojů. Výrobek není žádná hračka a nepatří tak do rukou malých dětí! V případě úniku elektrolytického obsahu z akumulátoru se výrobku nedotýkejte. Použijte proto pouze vhodné ochranné rukavice. Elektrolyt může při kontaktu s kůží a sliznicemi způsobit popáleniny! Poškozené zařízení sami nikdy nerozebírejte ani nijak neopravujte. Veškeré opravy pak svěřte výhradně autorizovanému servisu. Přijímač neprovozujte na palubě letadel, na letištích, v přístavech nebo v blízkosti komerčních bezdrátových stanic a jejich vysílačů.
Před použitím přijímače v jiných zemích (mimo země EU / EFTA) se podrobně seznamte s platnou legislativou příslušné země. Výrobce nepřebírá žádnou odpovědnost za škody na zdraví a majetku při použití přijímače pro účely nouzového volání o pomoc a při záchraně života! Tento výrobek ani žádné jeho části nesmí být používány s jinými výrobky. Stejně tak nikdy k provozu přijímače nepoužívejte jiné, než originální příslušenství nebo příslušenství doporučované výrobcem. Z bezpečnostních a licenčních důvodů (CE) výrobek nikdy nerozebírejte ani neprovádějte žádné jeho modifikace.
V případě použití jiného zdroje napájení nebo nabíjení vestavěného akumulátoru přijímače hrozí nebezpečí výbuchu! K nabíjení a provozu přijímače použijte výhradně dodávanou nabíječku a originální akumulátor nebo vhodný zdroj (baterie). Nikdy přijímač neobsluhujte ani jej nenabíjejte v případě, že máte mokré ruce! Před použitím sluchátek snižte výstupní hlasitosti na minimum. Příliš hlasitý poslech prostřednictvím sluchátek může způsobit vážné poškození sluchu! Přijímač nevystavujte extrémním teplotám, dopadu přímých slunečních paprsků, prachu, přílišné vlhkosti ani stříkající vodě. Nepoužívejte jej proto v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí jako jsou koupelny, sprchy ani v blízkosti bazénů. V opačném případě hrozí nebezpečí zkratu, požáru nebo úrazu elektrickým proudem! Přijímač nikdy nepoužívejte v prostředí s výskytem nebezpečných plynů a výparů různých chemikálií.
Zaznamenáte-li během provozu patrný kouř a zápach unikající z krytu přijímače, okamžitě jej vypněte a odpojte od zdroje nabíjení. Předtím však odpojte příslušný elektrický okruh od zdroje prostřednictvím pojistky nebo vypínače. Celé zařízení nikdy neuvádějte do provozu v případě, že vykazuje viditelná poškození nebo v případě, že došlo k jeho pádu, bylo vystaveno silným vibracím, došlo ke vniknutí tekutin dovnitř krytu nebo bylo dlouhodobě vystaveno nepříznivým podmínkám během přepravy nebo nevhodného uskladnění. Poškozené zařízení nepoužívejte a s jeho opravou se obraťte na nejbližší autorizovaný servis. Za bouřky odpojte přijímač od zdroje nabíjení a vytáhněte zástrčku nabíječky z elektrické zásuvky. Zabraňte pádu a mechanickému namáhání přijímače.
Při manipulaci s přijímačem buďte obzvlášť opatrní, aby nedošlo k poškození antény nebo k úrazu. Zabraňte kontaktu kovových předmětů s přijímačem a jeho konektory. Nebudete-li přijímač po delší dobu používat, odpojte jej od zdroje nabíjení a vyjměte z něj akumulátor. Pro čištění povrchu přijímače použijte pouze suchý hadřík s jemným vláknem. Pouze v případě silnějšího znečištění použijte šetrný čisticí prostředek, kterým hadřík jen mírně navlhčete. Pro čištění nikdy nepoužívejte žádná rozpouštědla, chemikálie nebo prostředky k drhnutí.
K nabíjení přijímače používejte výhradně dodávanou nabíječku a originální kabel. Před každým připojením a odpojováním od zdroje přijímač vypněte. Při použití externí antény se ujistěte o tom, že uzemnění antény je připojené k uzemnění zdroje. Při použití externího napájecího zdroje (síťový adaptér, napájecí zdroj) dbejte na použití vhodného napětí, které splňuje požadavky IEC/EN 60950-1.
Upozornění! Nikdy nepoužívejte přijímač ve venkovním prostředí během bouřky! Hrozí přitom vysoké riziko zásahu bleskem! V případě, že za bouřky držíte přijímač v ruce je riziko zásahu antény bleskem daleko vyšší! Přijímač není vybaven žádnou ochranou proti úderu bleskem. Blesk představuje silný elektrostatický výboj o hodnotě 10 kA a více. Stejně tak nejsou účinnou ochranou proti blesku vybavena ani žádná motorová vozidla. Výrobce nenese žádnou odpovědnost za použití tohoto přijímače ve venkovním prostředí nebo uvnitř vozidel během bouřky!
Speciální funkce přijímače DJ-X11
DJ-X11 je multifunkční přijímač určený pro příjem radiových signálů od nízkofrekvenčních (LF Low Frequency) až po ultra vysoké (Ultra High Frequency) frekvence.
Příjem frekvencí v rozsahu 0,05 – 1299,99995 MHz včetně leteckého a obchodního komunikačního pásma.
Možnost duálního příjmu frekvencí se současným příjmem prioritního pásma a sub pásma. Příjem frekvence sub pásma je omezena.
Široká škála režimů příjmu včetně SSB/CW, FM/WFM/AM. DJ-X11 přijímá nejen radiové AM/FM signály a analogové televizní, audio signály, ale také SSB signály, které se používají pro amatérské účely v Morseovce a námořní nebo letecké komunikaci.
Funkce rychlého vyhledávání a příjem silných RF (Radio Frequency) signálů.
Vestavěná feritová anténa pro příjem AM stanic bez potřeby použití externí antény.
Zdířka pro připojení sluchátek, která slouží jako anténa pro příjem FM vysílání a jiných silných
signálů bez potřeby připojení externí antény.
Automatické spínání vstupu. Po připojení volitelného příslušenství (remote controller) do sluchátkového konektoru a připojení MP3 přehrávače nebo jiného přenosného audio zařízení je možnost poslechu hudby a současné radiové komunikace.
Funkce automatického vyhledávání „štěnic“ (Bug Detector) ve 2 režimech. Tato funkce upozorňuje na možnost přítomnosti odposlouchávacího zařízení (bezdrátového mikrofonu) s příslušnou indikací na displeji, akustickou signalizací a hlasovým upozorněním.
Funkce klonování, která umožňuje kopírování konfigurace a dat mezi dvěma přijímači. Datový přenos je stejně tak možné provést i po připojení přijímače k PC.
Funkce Tone Squelch a DCS, eliminace rušivých zvuků pro naprosto čistý audio přenos hlasu.
Volitelná rychlost prohledávání kanálů Scan speed ve 3. úrovních. Rychlé skenování umožňuje
zachycení silnějších signálů. Naopak pomalejší prohledávání zajišťuje detekci slabších signálů.
Hlasový průvodce pro výstup aktuálního režimu nebo při detekci odposlouchávacího zařízení.
Rozsah dodávky
Přijímač DJ-X11 Pouzdro pro baterie EDH-36 Li-Ion akumulátor (EBP-74 3,7 V 1800 mA) Síťový adaptér (EDC-139, T/K EDC-140, E/EGR) Nabíjecí stojan (EDC-174) Prutová anténa (SMA/EA-154) Spona na pásek (EBC-23) Poutko na zápěstí
Připojení antény
Přiložte anténu na šroubovací úchyt a našroubujte ji ve směru hodinových ručiček (směrem vpravo). Po zašroubování antény vyzkoušejte její dostatečně pevné uchycení v konektoru přijímače. Pro odstranění anténu vyšroubujte proti směru hodinových ručiček. Anténa je vyrobena z vysoce flexibilního materiálu, který slouží jako její ochrana před jejím mechanickým poškozením. Zabraňte však extrémnímu ohybu antény a jejímu mechanickému poškození ostrými předměty.
Použití zápěstního poutka
Šňůrku zápěstního poutka provlékněte skrze otvor v zadní části přijímače.
Připojení opaskové spony
Sponu přiložte do zadní části přijímače a zajistěte ji pomocí šroubku. Poté ověřte dostatečně pevné uchycení spony. Používáním opaskové spony může časem dojít k uvolnění šroubku, kterým je spona k přijímači připevněna. Pravidelně proto kontrolujte pevnost uchycení spony v přijímači. Sponu můžete navléknout na opasek s maximální šířkou 8 cm.
Vložení akumulátoru
Přiložte akumulátor a jeho úchyty na drážky v zadní části přijímače a nasuňte akumulátor v naznačeném směru (1). Po úplném zasunutí akumulátoru do těla přijímače jej zajistěte pomocí posuvného zámku (2) ve spodní části ve směru šipky. Při vyjmutí akumulátoru postupujte přesně opačně. Nejprve uvolněte posuvný zámek (2) směrem nahoru a poté vysuňte akumulátor ven z těla přijímače.
Informace k akumulátoru
Akumulátor je dodáván v částečně nabitém stavu. Nabíjení akumulátoru provádějte pouze za teplot okolního vzduchu v rozmezí od 0 do +40 °C. Akumulátor nikdy nerozebírejte ani nijak neupravujte. Nevhazujte jej do ohně ani do různých kapalin. V opačném případě hrozí nebezpečí jeho exploze! Nikdy nezkratujte kontakty akumulátoru. Zkratováním dojde k extrémnímu nárůstu teploty uvnitř akumulátoru, přičemž hrozí nebezpečí jeho výbuchu! Akumulátor nabíjejte vždy pouze po nezbytně nutnou dobu. Akumulátor můžete skladovat pouze v suchých prostorách za teplot -10 až +45 °C. Během uskladnění provádějte pravidelné nabíjení akumulátoru nejméně každé 3 měsíce. Zabráníte tím degradaci vnitřní struktury akumulátoru a elektrod. Nevhodné uskladnění může vést k nevratnému poškození akumulátoru a úniku jeho obsahu. Při provozu akumulátoru dochází k jeho přirozenému opotřebení a zkracování životnosti. Po ukončení doby životnosti vyměňte starý akumulátor za nový. Dodávaný akumulátor nikdy nepoužívejte k napájení jiných zařízení. K jeho nabíjení používejte výhradně dodávaný síťový adaptér. Použití jiných nebo neznámých zdrojů může způsobit nevratné poškození akumulátoru a přijímače. Pravidelně kontrolujte a v případě potřeby očistěte kontakty na akumulátoru a stejně tak i na samotném přijímači.
Nabíjení akumulátoru síťovým adaptérem
Dodávaný Li-Ion akumulátor nabíjejte výhradně prostřednictvím originálního síťového adaptéru. Adaptér poskytuje potřebné výstupní napětí 6 V DC a proud 1 A. Nabíjecí adaptér splňuje všechny bezpečnostní požadavky dle směrnice IEC/EN 60950. Nabíjení zcela vybitého akumulátoru do dosažení jeho plné kapacity trvá cca 6 hodin. Dodávaný adaptér se může lišit od adaptéru vyobrazeného v tomto návodu.
Poznámka: Během nabíjení můžete přijímač používat běžným způsobem. Přesto může během nabíjení dojít k rušení jeho provozu v důsledku magnetického pole, které generuje síťový adaptér. Nejedná se však o žádnou poruchu přijímače.
ťový adaptér připojte pouze do řádně instalované a uzemněné elektrické zásuvky sítě s napětím 230 V AC 50 Hz. Během nabíjecího procesu sledujte provozní LED indikaci přijímače. Nabíjení průměrně vybitého akumulátoru trvá okolo 4 hodin.
1. Jako první připojte DC konektor síťového adaptéru do nabíjecího stojanu.
2. Teprve poté připojte síťový adaptér do elektrické zásuvky a umístěte do stojanu přijímač. Během nabíjení svítí červená LED. Poté co dojde k plnému nabití akumulátoru červená LED zhasne.
Nabíjecí systém dokáže rozeznat plně nabitý akumulátor. Po plném nabití akumulátoru dojde k jeho odpojení od nabíjecího obvodu. V případě selhání nabíjecího procesu vyzkoušejte vyjmout akumulátor z těla přijímače a připojit jej do nabíječky přímo. Nabíjení akumulátoru je možné i při použití volitelného příslušenství PC kabelu (ERW-8).
Ochrana akumulátoru proti zkratu
Při manipulaci s akumulátorem si počínejte vždy obzvlášť opatrně. Zkratování akumulátoru může způsobit jeho extrémní ohřev a riziko výbuchu. Zamezte kontaktu kovových předmětů s kontakty akumulátoru.
Pro přepravu akumulátoru použijte pouze nevodivé materiály (sáček nebo pouzdro z plastu). Akumulátor umístěte pouze na vhodné, suché a nevodivé podklady.
Použití pouzdra pro baterie / Napájení přijímače bateriemi
1. Stiskněte klip a otevřete kryt přihrádky pouzdra (1).
2. Do pouzdra vložte 3 ks baterií (AA) a kryt pouzdra znovu uzavřete. Ověřte poté dostatečně pevné uzavření krytu.
Použijte výhradně kvalitní, alkalické baterie. V žádném případě nepoužívejte manganové baterie (Mn). Při vkládání baterií do pouzdra dbejte jejich vložení do správné polohy a polarity. Všimněte si proto příslušných symbolů polarity „+“ a „–“ na bateriích a stejně tak i v přihrádce pouzdra. Při vložení baterií s opačnou polaritou hrozí riziko jejich poškození v důsledku zkratu a výbuchu! Použijte vždy všechny baterie stejných parametrů a jednoho výrobce. Nikdy nepoužívejte zároveň staré a nové baterie nebo baterie různých parametrů a výrobce. Všechny staré a vybité baterie vyměňte současně za nové. Nikdy do pouzdra nepoužívejte nabíjecí baterie (akumulátory)! Výrobce nepřebírá žádnou odpovědnost za škody způsobené použitím akumulátorů. Pravidelně kontrolujte a v případě potřeby očistěte kontakty na bateriích a stejně tak i v přihrádce bateriového pouzdra. Pro čištění kontaktů použijte suchý a jemný hadřík nebo například vatový tampón.
Indikátor aktuální kapacity baterií / akumulátoru
Symbol baterie na displeji přijímače poskytuje informace o aktuální kapacitě akumulátoru / baterií. Bude-li tento symbol zcela prázdný, znamená to, že akumulátor / baterie již nemá dostatečnou kapacitu pro další provoz přijímače. Připojte proto přijímač ke zdroji nabíjení nebo vyměňte baterie v pouzdře. Ukazatel stavu (kapacity) akumulátoru se nachází v pravém horním rohu displeje.
Akumulátor Indikátor nabíjecího procesu
Indikace aktuální kapacity
Plně nabitý akumulátor / Plná kapacita baterie Přibližně 50% kapacita Vybitý akumulátor / Vybitá baterie
Nabíjíte-li přijímač ve vypnutém stavu (Off) zobrazuje se na displeji během nabíjení indikace „Charging“. Po ukončení nabíjecího procesu se poté zobrazí informace „Charge completed“.
Popis a ovládací prvky
Přední a horní část
1 – Hlavní (horní) otočný ovladač (Main dial). Otáčením tohoto ovladače provedete přechod na jinou frekvenci nebo kanál, případně jím provedete další nastavení v hlavním komunikačním kanálu (Main band). Stisknete-li tento ovladač během doby, kdy se na displeji zobrazuje indikátor F, přepne se systém přijímače do režimu vyhledávání odposlouchávacího zařízení „Bug Detector“.
2 – Hlavní (spodní) otočný ovladač (Main dial). Tímto ovladačem upravíte výstupní hlasitost nebo provedete další nastavení v hlavním komunikačním pásmu.
3 – Horní ovladač pro sub band. Otáčením tohoto ovladače přejděte na jinou frekvenci, paměťový kanál nebo provedete další nastavení v sub kanálu. Stisknete-li tento ovladač během doby, kdy se na displeji zobrazuje indikátor F, provedete tím konfiguraci citlivosti pro vyhledávání odposlouchávacího zařízení „Bug Detector“.
4 – Spodní ovladač pro sub band. Jeho otáčením upravíte výstupní hlasitost nebo provedete další nastavení sub band.
5 – LCD displej. 6 – Klávesnice / Tlačítka pro přímé zadání požadované frekvence a výběr další konfigurace. 7 – Anténní konektor (SMA). Do tohoto konektoru připojte dodávanou prutovou anténu.
Při použití jiné antény dbejte na její plnou kompatibilitu a povolený frekvenční rozsah. 8 – Vstup pro připojení externích sluchátek (jack). 9 – LED indikátor Main RX, který se rozsvítí (zelená LED) po vstupu do brány Squelch main band. 10 – LED indikátor Sub RX (vstup do brány Squelch sub band). 11 – Vestavěný reproduktor.
Boččásti přijímače
12 – Tlačítko FUNC slouží aktivaci speciálních funkcí v kombinaci s jinými tlačítky. Stisknete-li a přidržíte tlačítko FUNC a současně přitom budete otáčet horním Main / Sub ovladačem, systém zajistí přechod na další frekvenci v přesných krocích po 1 MHz. Přidržením tohoto tlačítka po dobu 1 sekundy systém aktivuje / deaktivuje funkci uzamčení klávesnice Key-lock.
13 – MONI (LAMP) stiskem tohoto tlačítka dojde ke vstupu do režimu Squelch a poslechu komunikace.
14 – POWER hlavní vypínač. Přijímač zapnete (On) a vypnete (Off) po delším stisku (cca 1 sek.). 15 – Zdířka DC IN pro připojení konektoru nabíjecího kabelu síťového adaptéru. Jako zdroj nabíjení
napájení použijte výhradně dodávaný síťový adaptér nebo kabel pro připojení do auto zásuvky se stabilizovaným výstupním napětím 6 V DC / 1 A.
Funkce tlačítek klávesnice
Označení
Funkce
+ FUNC key
Stisk cca 1 sek.
Stisk + Dial
1 Zadání číslice 1
WILD
Programování / Návrat
4 Zadání číslice 4
Režim modulace
7 Zadání číslice 7
Zadání názvu slotu
0 Zadání číslice 0
Přepínání frekvence
Číslo Indikace
Funkce
M / S
ATL / ATH
D
– / +
TSQ / SQ / DCS
BS
Symbol baterie
145.000
FM
433.000
0
001
BUSY / MUTE
VFO
2 Zadání číslice 2 Citlivost příjmu 3 Zadání číslice 3 Atenuátor
do běžného režimu (v režimu Memory)
5 Zadání číslice 5 Tone Squelch/DCS 6 Zadání číslice 6 Paměťová funkce
8 Zadání číslice 8 Priority monitoring 9 Zadání číslice 9 Konfigurace zvuku
. Desetinná
čárka
ENT Zadání Přechod v rámci
Vstup do režimu konfigurace
kanálu
MAIN Přepínání
pásma / slotu
SUB -
SCOPE Channel Scope Funkce M
V/P/M Přepínání mezi
režimy
Editace paměťového kanálu
V
Programování /
Odstraně
Přepínání hlavního (sub) pásma (Dual / Mono)
-
-
paměťového slotu
SCAN Skenování Funkce F Tuning Výběr režimu
skenování
LCD Displej
1 2
3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15 16
17 18
Zobrazuje se po stisku tlačítka FUNC nebo při aktivaci / deaktivaci funkce uzamčení tlačítek Key-lock Indikátor funkce Auto Power OFF (APO)
Indikátor aktivního pásma (Main / Sub) Indikace aktivní funkce atenuátoru Funkce Detection Signal Output Indikátor směru přechodu ve frekvenčním pásmu Indikace funkce Tone Squelch / DCS Aktivace funkce akustické signalizace (Bell)
Aktivace úsporného režimu (Battery Save) Zobrazení aktuální kapacity baterie / akumulátoru Zobrazení frekvence Main band Typ modulace (FM, Wide FM, AM, USB, LSB, CW) Frekvence sub band
Číslo paměťového slotu Číslo kanálu v paměti
Indikátor úrovně příjmu Režim Squelch / Aktivace funkce Mute
Aktuálně používaný provozní režim
Obsluha přijímače
Zapnutí a vypnutí
Přijímač zapnete po stisku a přidržení tlačítka POWER po dobu 1 sekundy. Stejným způsobem přijímač i vypnete. Systém je vybaven účinnou ochranou akumulátoru proti hlubokému vybití. Přijímač proto nebude možné zapnout v případě, že zbývající kapacita akumulátoru hraničí s úrovní hlubokého vybití a rizikem jeho nevratného poškození. Připojte proto přijímač ke zdroji nabíjení a teprve poté jej znovu zapněte.
Vyhledávání frekvence
Pomocí horního ovladače Main dial můžete procházet frekvenční pásmo main band. Horním ovladačem Sub dial pak procházejte aktuální frekvenční pásmo sub band. Otáčením ovladače ve směru hodinových ručiček zajistíte přechod na vyšší frekvence, otáčením proti směru hodinových ručiček pak přejdete na nižší frekvence.
Ovládání hlasitosti
Celkovou úroveň výstupní hlasitosti můžete nastavit v rozsahu 0 – 31. Výchozí hlasitosti je na úrovni
10. Po stisku a přidržení tlačítka MONI uslyšíte vysokofrekvenční tón, který můžete použít pro další nastavení a přizpůsobení hlasitosti. Otáčením spodního otočného ovladače Main dial upravujete hlasitost pro frekvenční pásmo Main band. Naopak pomocí spodního otočného ovladače Sub-dial nastavíte hlasitost pro sub band. Otáčením ovladače ve směru hodinových ručiček výstupní hlasitost zvyšujete. Otáčením proti směru hodinových ručiček dochází k útlumu hlasitosti. Při použití sluchátek / dálkového ovladače buďte vždy velmi opatrní. Před tím, než sluchátka / dálkový ovladač k přijímači připojíte snižte výstupní hlasitost na minimum a teprve poté upravte (zvyšte) hlasitost na optimální úroveň.
Poznámka: V případě, že je deaktivován vstup do režimu Squelch nebo je aktivní funkce Mute, nebude z vestavěného reproduktoru vycházet žádný zvuk a to i přesto, že budete otáčet příslušnými otočnými ovladači pro úpravu hlasitosti.
Konfigurace funkce „Squelch“
Funkce Squelch zajišťuje aktivaci audio výstupu do reproduktoru pouze v případě příjmu signálu se specifickou nebo vysokou úrovní. Celá funkce tím velmi usnadňuje zachycení požadovaných signálů s eliminací nežádoucího rušení během doby, kdy nedochází k příjmu žádného signálu. Při nastavení vysoké úrovně této funkce může systém přijímat silné signály, naopak ale v té době nedokáže přijímat slabší signály. Proto „otevření brány Sqeulch“ (Open the Squelch) představuje deaktivaci této funkce. Naopak „uzavření brány Squelch“ (Close the Squelch) znamená její aktivaci. Požadovaná úroveň signálu pro otevření této brány může být přesně nakonfigurována. Nastavení úrovně pro tuto funkci využijete v konkrétním umístění, kde je specifický příjem signálu na určité frekvenci. Nastavení úrovně pro funkci squelch je možné provést v rozsahu 0 – 10.
Konfigurace funkce Squelch pro hlavní pásmo (Main band). Krátce stiskněte hlavní ovladač a poté jím otáčejte.
Konfigurace funkce Squelch pro vedlejší pásmo (Sub). Krátce stiskněte hlavní ovladač a poté jím otáčejte.
Otáčením ovladače ve směru hodinových ručiček nastavíte vyšší úroveň funkce Squelch. Naopak otáčením proti směru hodinových ručiček zajistíte nastavení nižší této úrovně. Pro trvalou deaktivaci „Open“ funkce Squelch, nastavte úroveň 0. Za tohoto stavu je pak funkce trvalého skenování deaktivována. Pro použití funkce skenování přizpůsobte úroveň Squelch na potřebnou úroveň.
Funkce monitorování kanálů
VFO V
Preset
Memory
Funkce monitorování kanálů automaticky deaktivuje „otevírá“ funkci Squelch. Systém po příjmu relativně slabých nebo často přerušovaných signálů dočasně deaktivuje bránu Squelch bez ohledu na aktuálně nastavenou úroveň tohoto režimu. Na výběr jsou 2 režimy monitorování: PUSH a HOLD. Po stisku tlačítka MONI dochází u obou funkcí k otevření brány Squelch. Během toho se na displeji zobrazuje indikace BUSY. Výběrem režimu PUSH dochází k deaktivaci Squelch pouze v případě, že je stisknuté tlačítko MONI. Po uvolnění tlačítka MONI dojde k obnovení režimu Squelch do původní úrovně. Při použití režimu HOLD, zůstává režim Squelch deaktivovaný pouze po stisku tlačítka MONI. Po dalším stisku tlačítka MONI dojde k navrácení režimu Squelch do původní úrovně.
Poznámka: Během funkce monitorování kanálů jsou dočasně deaktivovány funkce Tone Squelch a DCS. Pokud systém nepřijímá žádné signály a domníváte se, že se může jednat o poruchu přijímače, použijte tuto funkci pro ověření dispozice příjmu signálu.
Funkce Mute
Tato funkce vypne zvukový výstup přijímače i během příjmu signálu. Výběr této funkce se provádí použitím tlačítka MONI. Jedná se o velmi užitečnou funkci, kterou okamžitě vypnete zvukový výstup přijímače do reproduktoru, aniž by bylo nutné snižovat úroveň hlasitosti pomocí příslušného otočného ovladače. Funkci Mute je možné aktivovat 2 způsoby: PUSH a HOLD. Po stisku tlačítka MONI můžete vybrat jednu z těchto možností. Funkce monitorování kanálů a Mute není možné používat současně.
Výběr provozního (operačního) pásma
Stiskem tlačítka MAIN nebo SUB vyberte požadované provozní (operační) pásmo. Při výběru zobrazení dual-band se frekvence vybraného pásma zobrazuje s většími číslicemi. Výběrem mono-band dojde k zobrazení pouze frekvence vybraného pásma. Tlačítky MAIN a SUB můžete přepínat mezi oběma pásmy.
Po stisku tlačítka MAIN a otáčením horního otočného ovladače můžete provádět rychlý přechod mezi jednotlivými pásmy. Indikátor „M“ představuje použití hlavního pásma coby operačního pásma, indikátor „S“ pak znamená aktuální použití sub band coby operačního pásma.
Režim Mono Band
Stiskněte a přidržte tlačítko MAIN po dobu 1 sekundy. Na displeji se poté zobrazí hlavní pásmo main band v režimu zobrazení mono-band. Pro opětovné zobrazení v režimu dual-band znovu stiskněte a přidržte tlačítko MAIN. Stejně tak pokud stisknete a přidržíte tlačítko SUB, zobrazí se na displeji operační pásmo a frekvence pouze sub band. Pro návrat k zobrazení dual-band pak stiskněte a přidržte tlačítko SUB.
Operační režimy
Přijímač disponuje celkem 3 operačními režimy: VFO, Preset a Memory.
Poznámka: V případě TV kanálů je možný příjem pouze analogového pozemního vysílání. Na přijímači není možné přijímat signál pozemního digitálního vysílání.
ariable Frequency Oscillator. V tomto režimu můžete přejít na požadovanou frekvenci otáčením příslušného otočného ovladače. Použití a obsluha přijímače je v tomto režimu obdobná jako u běžného rozhlasového přijímače. Použití uložených audio frekvencí AM /FM a TV kanálů jako u běžného rádia. V tomto režimu můžete programovat a vyhledávat frekvence a ukládat je do paměti přijímače. Tento režim je možné přirovnat k ukládání vlastních kontaktů do interní paměti mobilního telefonu.
Pro přepínání mezi provozními režimy použijte tlačítka MW-V/P/M.
Nastavení frekvence v režimu VFO
Při zapnutí přijímače přejde jeho systém automaticky do režimu VFO. V tomto režimu můžete přijímat frekvence po otáčení otočného ovladače. Mezi main a sub band můžete přepínat pomocí tlačítek MAIN a SUB.
Nastavení kroku vyhledávání frekvence / Channel Step Frequency
Tato funkce udává interval mezi jednotlivými frekvencemi přidělenými pro radiokomunikaci a vysílání. Standardní intervaly jsou v přijímači již naprogramovány a v případě potřeby je můžete sami upravit.
Režim přechodu o 1 MHz UP/DOWN
Pro přechod na jinou frekvenci hlavního pásma ve větších krocích postupujte následovně. V režimu VFO vyberte hlavní pásmo (main band) nebo sub-band, stiskněte a přidržte tlačítko FUNC a současně přitom otáčejte horním otočným (main-band) / spodním (sub-band) ovladačem. Tímto způsobem pak můžete přecházet ve frekvenčním pásmu oběma směry v krocích po 1 MHz.
Poznámka: V režimu přechodu o 1 MHz systém přechází na jinou frekvenci bez ohledu na celkový frekvenční rozsah daného pásma. Pakliže stisknete a přidržíte tlačítko FUNC a během 1 sekundy přitom nezačnete otáčet některým z otočných ovladačů, systém automaticky aktivuje funkci Key-lock. Při použití této funkce však může v důsledku standardního intervalu mezi frekvencemi dojít k neočekávanému přechodu na jinou frekvenci.
Přímý přechod na požadovanou frekvenci / Direct Input
Zadání požadované frekvence a přechod na ní můžete zajistit přímým zadáním známé frekvence pomocí numerických tlačítek.
Příklad zadání frekvence 145.000 MHz: Stiskněte numerické tlačítko 1, 4, 5 a zadání poté potvrďte stiskem tlačítka ENT (STEP).
Příklad zadání frekvence 0.702 MHz: Stiskněte numerické tlačítko SET/CLR, 7, 0, 2 a zadání poté stiskem tlačítka ENT (STEP).
Příklad zadání frekvence 1270,680 MHz: Stiskněte numerické tlačítko 1, 2, 7, 0, 6 a 8 a zadání poté potvrďte stiskem tlačítka ENT(STEP).
Příklad zadání frekvence 145.550 MHz: Stiskněte numerické tlačítko 1, 4, 5 SET/CLR poté 5, 5 dále zadání poté stiskem tlačítka ENT (STEP).
Při zadání chybného znaku (číslice) stiskněte tlačítko FUNC. Tím dojde k resetu zadávaných hodnot a možnosti nového zadání. Akustickou signalizaci po stisku tlačítek je možné deaktivovat. Přímé zadání frekvence sub band je omezené.
Zadání frekvence v režimu Preset
V případě, že se systém nachází v režimu VFO stiskněte jednou tlačítko V/P/M. Přijímač tím přejde do režimu Preset a režim příjmu se bude zobrazovat na displeji. Tlačítkem MAIN poté vyberte požadované frekvenční pásmo. Každým stiskem tlačítka MAIN dojde k přechodu na jiné pásmo v pořadí TV – AM radio – FM radio. Pomocí hlavního otočného ovladače vyberte frekvenci (nebo TV kanál). Režim Preset není možné použít v režimu sub band.
Příjem signálu
Radiová komunikace není jen vysílání. Tato komunikace probíhá zpravidla za využití minimálních technických prostředků. Během komunikace nedochází k příliš častému vysílání radiového signálu. Na rozdíl od rozhlasového vysílání, radiovou komunikaci se nemusí vždy podařit úspěšně navázat. Šum v pozadí, který slyšíte během doby, kdy nedochází k příjmu signálu (tzv. background noise nebo „bílý šum“ white noise) se může lišit v závislosti na mnoha faktorech jako je například jeho hlasitost. Přenášený zvuk a jeho kvalita pak závisí na modulačním režimu, parametrům antény, přenosové frekvenci a dalších aspektech. Příjem tohoto šumu a rušení však nepředstavuje žádnou závadu. Úroveň přijímaného signálu a kvalita zvuku přitom může být ovlivněna například napájecím zdrojem (síťový adaptér nebo baterie), okolními faktory (elektronická zařízení jako je například TV), železo-betonovými částmi konstrukce objektu, lokalitou příjmu a pohybu během komunikace. Dodávaná prutová anténa je konstruována pro příjem VHF / UHF pásma ve venkovním prostředí. Pokud však chcete uvnitř objektů přijímat signály na dlouhých, středních a krátkých vlnách a frekvence 1000 MHz nebo vyšší UHF pásma, použijte běžně dostupnou, externí anténu speciálně určenou pro příjem těchto frekvencí. V oblastech s intenzivním elektrickým polem jako jsou hory, kde se nachází velké množství vysílačů a radiostanic, můžete zaznamenat překrývání radiového signálu. Během toho můžete poslouchat vysílání i několika stanic současně nebo například poslouchat radiovou komunikaci v leteckém pásmu. Ani v tomto případě se nejedná o poruchu na tomto přijímači. Použitím funkce atenuátoru nebo RF Gain můžete velmi snadno tato nežádoucí rušení během příjmu eliminovat. Přijímač DJ-X11 přijímá širokopásmové signály, přesto ve srovnání s běžnými rozhlasovými přijímači, konstruovanými výhradně pro specifický frekvenční rozsah je jeho citlivost, kvalita zvuku a hlasitost nepatrně nižší. V případě, že používáte určité kombinace pro příjem frekvencí v pásmech main band nebo sub band, může dojít k selhání příjmu jednoho z pásem, jejich rušení nebo celkově nestabilnímu výkonu. Tento chybový proces je však běžný a většinou i nevyhnutelný. Doporučujeme proto pro začátek získat zkušenosti s provozem tohoto přijímače a vyzkoušet všechny jeho funkce při příjmu AM / FM vysílání.
Přejděte do příslušného operačního režimu a nalaďte vybranou frekvenci. Pokud dojde k příjmu signálu na konkrétní frekvenci, zobrazí se na displeji indikace BUSY a zároveň přitom i úroveň přijímaného signálu. Současně přitom dojde k audio výstupu vysílání do reproduktoru a rozsvícení zeleného indikátoru RX.
Dostupný příjem frekvencí Main band 0.05 až 1299.99995 Mhz Dostupný příjem frekvencí Sub-band 144 MHz Band: 118 až 170.995 MHz
430 MHz Band: 336 až 469.995 MHz Příjem a rozsah frekvencí sub band může být celkově i o něco větší. Zvětšení rozsahu však přináší
nežádoucí snížení citlivosti příjmu. Stiskněte tlačítko FUNC (přibližně po dobu 1 sekundy). Tím dojde k aktivaci funkce Key-lock. Na numerické klávesnici použijte tlačítka 7, 0, 0, 4, 6 a 4. Systém tak může přijímat frekvence v rozsahu od 225.000 až 335.995 MHz.
Upozornění! Frekvence v rozsahu 225 až 336 MHz pásma sub band (a zejména nižší frekvence) jsou mimo technickou specifikaci přijímače, kterou společnost Alinco doporučuje pro vlastní použití. Problémy však mohou nastat z důvodů nízké citlivosti příjmu a charakteristiky filtru v závislosti na aktuálním prostředí a příjmu nežádoucích radiových signálů. Samotný rozsah příjmu a jeho rozšíření je mnohdy možné i z důvodů příjmu silných signálů za optimálních podmínek. Výrobce však udává a doporučuje použití pouze příslušného frekvenčního pásma. Nikdy proto neprovádějte žádné konstrukční zásahy a modifikace do výrobku a jeho interního obvodu! V opačném případě může dojít k změně výkonu přijímače a jeho specifikace!
Paměťové funkce / Memory Mode
V režimu Memory Mode můžete naprogramovat nejčastěji používané frekvence a nastavení do interní paměti přijímače. Později pak můžete takto uložená nastavení velmi rychle vyvolat a přejít na vybranou frekvenci. Jednotlivé frekvence jsou roztříděny do paměťového slotu „Bank“. Jednotlivé frekvence uložené v paměťovém slotu jsou pak kanály „Channel“. Název, pod kterým uložíte svou oblíbenou frekvenci je pak „Memory channel“.
Druhy paměti a jejich použití
Přijímač DJ-X11 disponuje celkem 6. druhy paměťových slotů. Slot pro běžné kanály
(Memory channels)
Do této paměti se ukládají kanály pro běžný provozní režim. Uložit sem můžete až 1200 kanálů. Takto uložené frekvence pak můžete
později velmi snadno vyvolat. Slot pro skenované kanály (Scan channels)
Uložení kanálů, které mají být skenovány a vyhledáván u nich signál bez
specifického určení frekvenčního rozsahu. Do této paměti můžete uložit
až 50 párů frekvenčních rozsahů (spodní a dolní hranice). Slot pro dual band Slot určený pro monitorování prioritního kanálu (prioritní příjem).
Do tohoto slotu můžete uložit až 100 frekvenčních kanálů. Slot pro skip-search kanály
Tyto naprogramované frekvence jsou vynechány v režimu VFO
a pro funkci skenování. Do paměti můžete uložit až 100 kanálů.
Tato funkce je užitečná pro eliminaci konstantního šumu nebo
nežádoucího vysílání. Slot pro funkci Bug Detection „Vyhledávání štěnic“
Do této paměti můžete naprogramovat frekvence, které jsou často
používány různými odposlouchávacími zařízení. Tyto kanály však
nemohou být naprogramovány nebo odstraněny z paměti.
Pro tuto funkci je možné využít pouze režim memory skip. Poznámka: Do paměťového slotu není možné naprogramovat duplicitní frekvence pro skip-search
kanály. Pakliže se pokusíte o uložení duplicitní frekvence, systém vás na tuto operaci upozorní akustickým výstupem. Šum, který přijímač nepřetržitě emituje, je výsledkem z výroby programovaných skip-search kanálů.
Programování paměťových slotů
V této části se dozvíte jak do interní paměti přijímače DJ-X11 naprogramovat paměťový kanál. Doporučujeme přitom zároveň vyzkoušet celou funkci na přijímači podle uvedeného příkladu.
1) V režimu VFO přejděte na požadovanou frekvenci a aktivujte funkci Tone Squelch. Dále pak můžete programovat následující funkce v tomto pořadí:
Frequency
Tone frequency
DCS code
Modulation mode (režim příjmu)
Tone squelch / Reverse tone squelch / DCS
Memory name (název slotu)
Skip setting
2) Stiskněte tlačítko FUNC.
3) Podle následující tabulky vyberte paměťový slot a kanál, který hodláte programovat. Pro výběr požadované položky použijte otočný ovladač. V závislosti na programování main nebo sub band vyberte příslušný ovladač. V případě již naprogramovaného kanálu se bude na LCD displeji zobrazovat indikace „MR“. Spodním otočným ovladačem vyberete druh paměti. Horním otočným ovladačem pak vyberete konkrétní paměťový kanál.
Paměťový slot / Bank
Souvislost mezi slotem a pamětí je následující: Číslo Sloty pro běžné paměťové kanály. Tato nastavení se mohou v továrním nastavení
změnit v závislosti na datové paměti. PRG Slot pro naprogramované, skenované kanály. DUAL Slot pro kanály dual band. Do jednoho paměťového kanálu se ukládají frekvenč
rozsahy pro main a sub bands. PRIO Slot pro ukládání prioritních kanálů. PASS Slot pro ukládání skip-search kanálů. BUG Slot pro kanály odposlouchávacích zařízení (jeho editace není možná).
Loading...
+ 14 hidden pages