SoundCraft EFX8, EFX 12 User Guide [cs]

Mixážní pult Soundcraft EFX8, EFX 12
Obj. č.: 30 40 87
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup mixážního pultu Soundcraft EFX. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod. Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Úvod
Modelová řada EFX je cenově nejefektivnějším řešením mixážních zařízení, které Vám přináší všechny funkce a výkon očekávané od výrobků Soundcraft, a to za mimořádně nízkou cenu. Obal, v němž EFX dostáváte je součástí výrobku a musí se zachovat pro budoucí použití. Jako majitel konzole Soundcraft získáváte přístup ke zkušenostem a k podpoře od jednoho z vedoucích výrobců daného průmyslového odvětví, které jsou výsledkem téměř tří desetiletí podpory některých z největších pojmů na tomto poli. Naše zkušenosti pramení z těsné spolupráce s těmi nejznámějšími profesionály a umožňují přinášet Vám výrobky, které jsou navrženy tak, abyste při mixování dosahovali těch nejlepších výsledků. Při aplikaci nejvyšších standardů, kvalitních komponentů a povrchové montážní technologie, jsou EFX konstruovány tak, aby jejich obsluha byla co nejjednodušší. Celá léta jsme věnovali výzkumu nejúčinnějších metod ovládání a to především ze dvou klíčových důvodů:
1) Inženýři, hudebníci, spisovatelé a programátoři, ti všichni potřebují, aby byli během své tvůrčí práce co nejméně rušeni. Naše výrobky jsou proto navrženy tak, aby byly co nejvíc jednoduché a dovolovaly tvůrčímu procesu dýchat.
2) Ať už během produkce nebo při nahrávání je čas velmi drahou a vzácnou komoditou. Naše výrobky disponují rozhraním, jež je milióny lidí považováno za promyslový standard efektivity.
Zvuková kvalita výrobků je příkladná – v modelech EFX se používají některé obvody použité i v těch nejdražších konzolích a přináší Vám tak ve zmenšeném formátu konzole kvalitu Soundcraft v nezměněné formě. Modelová řada EFX je vyrobena s využitím nejnovějšího uživatelského softwaru. Každá konzole Soundcraft je konstruována tak, aby vydržela všechen tlak a tvrdé podmínky prostředí, ve kterém se v současnosti provádí mixování hudby. Konzole EFX jsou kompletně vyrobeny s využitím nejmodernějších světových technik, počínaje technologií osazování desky plošných spojů a konče počítačovým vybavením pro měření signálů, které jsou úplně mimo pásma slyšitelnosti. Každá konzole prošla před expedicí důkladnou kontrolou kvality pod dohledem lidského činitele. To, co jsme poznali během dlouhých let vývoje a výroby je, že účast lidského faktoru se počítá a jen pomocí zpětné vazby od lidí můžeme zajistit, aby výrobky splňovaly nejvyšší požadavky uživatelů.
I když Vaše nová konzole nevydává žádný zvuk, dokud do ní nepřivedete signál, má schopnost produkovat zvuky, které při delším monitorování přes sluchátka můžou časem poškodit sluch. Při práci s audiem buďte opatrní. Při manipulaci s ovladači, u nichž si nejste jisti, k čemu slouží (což se nám stává všem během seznamování se s přístrojem), dávejte pozor, aby byly monitory ztlumeny. Pamatujte, že sluch je jedním z Vašich nejdůležitějších pracovních nástrojů. Pečujte o něj a bude Vám sloužit. A to nejdůležitější – nebojte se experimentovat a zjistit, jakým způsobem každý zvukový parametr ovlivňuje zvuk. Rozšíříte si tak své kreativní schopnosti a pomůže Vám to co nejlépe využívat vlastnosti mixážního pultu a uspokojovat své posluchače.
Popis a ovládací prvky
60 vteřinový návod
Abyste mohli začít co nejrychleji pracovat, návod začínáme 60 vteřinovým průvodcem. Najdete zde rychle informace ke všem funkcím konzole.
1. MIC INPUT (XLR)
stiskněte přepínač v horní části sekce master a přesvědčte se, že funguje fantomové napájení.
VAROVÁNÍ: Nezapínejte fantomové napájení dříve, než připojíte mikrofon.
2. LINE INPUT (6,35 mm)
bicí, atd.
3. INSERT POINT (6,35 mm
atd.
4. GAIN CONTROL
5. EQ STAGE
6. AUX 1 SEND
hudebníkem (např. sluchátka, pódiové monitory).
7. FX SEND:
odesílaného na sběrnici efektů, odkud se pak vede na efektor.
8. PAN CONTROL
9. MUTE SWITCH
10. PFL:
11. PEAK LED
12. INPUT CHANNEL FADER
13. MIX OUTPUTS (XLR) a MONO OUT (6,35 mm)
14. MIX INSERTS (6,35 mm)
15. MONITOR O/Ps (6,35 mm)
16. MASTER FADERS
17. MAIN METERS:
18. MONITOR CONTROL
19. PHONES CONTROL
20. AUX 1 OUTPUT (6,35 mm):
21. AUX CONTROL:
22. STEREO INPUTS (6,35 mm)
23. 2-TRACK INPUTS (RCA Phono):
24. 2-TRACK CONTROLS:
25. RECORD OUTPUTS (RCA Phono):
26. FANTOM POWER:
Když se stiskne toto tlačítko, objeví se signál na výstupech monitoru a sluchátek
– Použijte ho pro monitorování signálu kanálu za EQ. (ořezání). na mixážní sběrnici a na výstupech za tahovým potenciometrem (post-fade). zařízení nebo systému zesilovače. který lze využít pro jeho přenos na zařízení pro buzení dynamiky nebo masteringového zařízení.
Signál se vysílá ze špičky konektoru a vrací se na kroužek konektoru. odposlechům, nebo nepřímo přes zesilovač na standardní monitory. mixpultu. indikátory ukazují úroveň zvoleného signálu
umělců (sluchátka, pódiové monitory). Lze jej přepínat před nebo za tahový potenciometr (pre­fade nebo post-fade).
nebo post-fade z klávesových nástrojů, zvukových modulů, samplerů, zvukové karty, atd. Vstupy prochází přes
normální část ovládání kanálu s EQ, AUX a s ovladači pro vyvážení (Balance).
odešle na výstupy monitoru a na sluchátka, zatímco ovladačem TO MIX se se odesílá do main mixu.
mikrofonů.
VAROVÁNÍ:
: Zde se připojují mikrofony. Pokud používáte kondenzátorové mikrofony,
: Připojeni zdrojů na linkové úrovni, jako je např. syntetizátor, automatické
): Připojení procesoru signálu, jako např. kompresoru, šumové brány,
: Ovladač pro zvýšení nebo snížení úrovně vstupního signálu.
: V části ekvalizéru najdete ovladače pro nastavení tónu signálu (charakteru signálu)
: Ovladač pro úpravu změny úrovně signálu odesílaného na zařízení pro odposlech
Tímto ovladačem se nastavuje úroveň signálu za tahovým potenciometrem (post-fade)
: Ovladač pro ovládání polohy signálu v stereofonním spektru.
: Když stisknete toto tlačítko, neuslyšíte z kanálu žádný signál.
: LED kontrolka signalizuje, že signál určitého kanálu je blízko úrovně zkreslení
: Tahový potenciometr vstupního kanálu se používá k regulaci úrovně
: Bod pro rozpojení trasy signálu před tahovým potenciometrem,
: Využívá je monitorovací systém. Buď se připojí přímo k aktivním
: Těmito tahovými potenciometry se ovládá celková úroveň na výstupech
Ukazují úroveň na výstupech mixu. Pokud svítí LED kontrolka
: Reguluje úroveň signálu odesílaného do monitorovacího systému.
: Reguluje úroveň signálu odesílaného do přípojky sluchátek.
Tento výstup lze použít pro odeslání signálu kanálu na monitory
Přepíná celkově signály AUX 1 na všech vstupních modulech buď na pre-fade
.
: Tyto dva vstupy se používají pro přepínání linkových stereo úrovní
Zde se připojuje přehrávání z nahrávacího zařízení.
Používají se k ovládání signálu 2 Track. Ovladačem MONITOR se signál
Připojují se zde vstupy nahrávacího zařízení.
Zmáčknutím zapnete fantomové napájení (48 V) kondenzátorových
Nezapínejte fantomové napájení před připojením mikrofonu.
: Výstupy pro připojení analogového nahrávacího
PFL.
PFL ACTIVE
,
27. HEADPHONES (6,35 mm): Do této zdířky se připojují sluchátka. Doporučovaná impedance sluchátek je 150 nebo vyšší.
28. STEREO RETURN INPUTS: Pár vstupů pro 3 pólový konektor TRS. Tyto vstupy se použijí pro připojení zdrojů, jako jsou klávesové nástroje, elektronické bicí moduly, syntetizátor nebo CD přehrávače. Vstupy jsou SYMETRICKÉ. Monofonní vstupy lze použit připojením jen do levé zdířky.
29. STEREO RETURN CONTROL: Tímto ovladačem se nastavuje úroveň signálu, který se vede na sběrnice main mixu. Na příliš vysoké signály upozorňuje připojena LEDS kontrolka PK.
30. FX BUS OUTPUT: Tento výstup nese signál ze sběrnice efektů. V případě potřeby, když právě nepotřebujete procesor efektů, jej můžete použít jako druhý výstup Aux. Efekty odesílané ze vstupů kanálů na sběrnici efektů jsou vždy v podobě post-fade.
31. FX FOOTSWITCH CONNECTOR: Tento konektor nožního pedálu je používán efektorem, viz níže.
32. LEXICON FX PROCESSOR®: Viz informace uvedeny níže od části „Představení efektového
procesoru Lexicon®.
Připojení
Další informace k připojení najdete níže v části „ Běžně používané konektory a připojení“.
VSTUPY
Pokud je zapnuto fantomové napájení, nepoužívejte ASYMETRICKÉ zdroje. Napětí na pinech 2 a 3 konektoru XLR může způsobit závažné poškození. SYMETRICKY zapojené dynamické mikrofony lze s fantomovým napájením normálně používat (poraďte se se svým prodejcem).
Mic Input
Mikrofonní vstup slouží k připojení konektorů typu XLR a vyhovuje značnému rozsahu SYMETRICKÝCH i ASYMETRICKÝCH nízko úrovňových signálů, ať už se jedná o delikátní vokály, které vyžadují co nejnižší šum, nebo o soupravy bicích nástrojů vyžadujících maximální rezervu pro vybuzení. Profesionální dynamické, kondenzátorové nebo páskové mikrofony jsou pro použití nejlepší, protože mají nízkou impedanci. Můžete sice použít levné mikrofony s vysokou impedancí, ale nezískáte stejnou imunitu proti zkreslení signálu na kabelech mikrofonu, v důsledku čehož může být vyšší rušení v pozadí. Když se zapne fantomové napájení, napájecí zdířka poskytuje dostatečné napětí pro napájení profesionálních mikrofonů.
Vstupní úroveň se nastavuje pomocí ovladače GAIN. Linkové vstupy LINE nabízí stejný rozsah gainu jako vstup MIC, ale při vyšší vstupní impedanci a jsou o 20 dB méně citlivé. Je to vhodné pro většinu zdrojů linkové úrovně.
VAROVÁNÍ !
Při připojování vysokoúrovňových zdrojů začínejte tím, že ovladač GAIN otočíte zcela proti směru hodinových ručiček, aby se zabránilo přetížení vstupního kanálu nebo náhlému velmi hlasitému překvapení.
Symetrický 3 - pólový Asymetrický 2 - pólový
Insert
Kroužek
Výstupy Mixu
Mix Insert
Kroužek
Sluchátka
Záporný (studený)
Kladný
Signál Zemnění / Stíně
Zemnění / Stíně
+ vodič na špičku
- vodič na kroužek Ochrana
+ vodič na špičku
- vodič na kroužek Ochrana zemně
Line Input
Linkový vstup je vhodný pro konektory se 3 kontakty nebo pro mono konektory se 2 kontakty s automatickým uzemněním studeného (invertovaného) vstupu. Linkový vstup se použije pro ostatní zdroje, jako jsou klávesové nástroje, syntetizátory, CD přehrávač, DI box, atd. Vstup je SYMETRICKÝ kvůli nízkému šumu a imunní proti zkreslení, ale můžete použít i asymetrické zdroje a připojit konektor, jak ukazuje obrázek. Délka kabelu by přitom však měla být co nejkratší, aby se minimalizovalo zkreslení vznikající na kabelech. V případě, že se jedná
o asymetrický zdroj, kroužek musí být uzemněn. Vstupní úroveň nastavte ovladačem GAIN a začněte jeho otočením zcela proti směru hodinových ručiček. Pokud používáte vstup LINE, odpojte připojení MIC.
Špička
Hrot (Send) Kroužek (Return) Zemnění / Stíně
Ochrana
Insert Point
Asymetrický bod vložený před ekvalizér (pre-EQ), představuje rozpojení trasy signálu, které umožňuje přidat do trasy signálu limitéry, speciální EQ, kompresory nebo jiná zařízení pro zpracování signálu. Insert je zdířka pro konektor se 3 kontakty, která se normálně přemosťuje. Když se vloží konektor, trasa signálu se těsně před sekcí ekvalizéru přeruší. Signál z kanálu se objeví na špičce konektoru a vrací se na kroužek, přičemž dřík slouží jako uzemnění. V případě potřeby se může výstup signálu použít jako alternativní přímý výstup před tahovým potenciometrem (pre-fade) a před ekvalizérem (pre-EQ), pokud se použije kabel se špičkou a kroužkem spojenými navzájem nakrátko, takže nedochází k přerušení trasy signálu.
VÝSTUPY
Stereo Inputs STEREO 1 / 2
Vstupy jsou vhodné pro 3 pólové konektory nebo 2 pólové monofonní konektory s automatickým uzemněním studeného (invertovaného) vstupu. Použijete je pro zdroje, jako jsou klávesové nástroje, elektronické bicí moduly, syntetizátory, magnetofony, nebo jako returny z efektorů. Vstup je SYMETRICKÝ kvůli nízkému šumu a imunní proti zkreslení, ale můžete použít i asymetrické zdroje a připojit konektor, jak ukazuje obrázek. Délka kabelu by přitom však měla být co nejkratší, aby se minimalizovalo zkreslení vznikající na kabelech. V případě, že se jedná o asymetrický zdroj, kroužek musí být uzemněn. Monofonní zdroje lze vést oběma směry, když se připojí jen levý konektor.
Mix Inserts
Asymetrické body před tahovým potenciometrem rozpojují výstupní trasu signálu a umožňují přidat do trasy signálu například limitér, kompresor nebo grafický ekvalizér. Insert je 3 - pólová zdířka, která se normálně přemosťuje. Když se vloží konektor, trasa signálu se přeruší těsně před faderem mixu. Signál mixu se objeví na špičce konektoru a vrací se na kroužek. Pro připojení k zařízení se zvláštním sendem a konektorem pro return, může být potřebný vodič typu „Y“ jak ukazuje obrázek:
Výstupy Aux a výstupy monitoru
Pokud se použijí konektory XLR, spojte piny 1 a 3 a připojte stínění kabelu. K signálu připojte pin 2.
Signál + Signál –
Stíně
Mix Outputs Výstupy mixu jsou osazeny konektory XLR a připojují se, jak ukazuje obrázek. Výstupy zavádějí vyrovnání impedance, což umožňuje použití dlouhých kabelů pro připojení symetrických zesilovačů a jiného vybavení.
Špička
Levý signál Pravý signál
Uzemně
Hrot (Send) Kroužek (Return) Zemnění / Stíně
Ochrana
Pozn.: Zkušenosti ukazují, že někdy je lépe nepřipojovat stínění ke konci pro připojení externího zařízení.
AUX & FX Bus Outputs
Výstupy Aux a FX Bus jsou na zdířkách konektorů se 3 kontakty a zapojují se, jak ukazuje obrázek. Jsou symetrické, což umožňuje použití dlouhých kabelů pro připojení symetrických zesilovačů a jiného vybavení.
Headphones
Výstup sluchátek je 3 – pólový konektor TRS, který je připojen jako stereo výstup (viz obrázek) a slouží v nejlepším případě pro sluchátka s impedancí 150 nebo vyšší.
Polarity (Phase)
Pravděpodobně dobře znáte princip polarity elektrických signálů, která má zásadní význam pro symetrické audio signály. Stejně tak, jako je symetrický signál vysoce účinný při zamezení nechtěného zkreslení, tak můžou i dva mikrofony se stejným signálem zrušit nebo vážně narušit signál, pokud jsou v jednom kabelu obráceně připojeny kladné a záporné vodiče. Otočení fáze můře představovat vážný problém, když jsou mikrofony blízko sebe, a proto by se měla při připojování audio kabelů věnovat velká pozornost správnému připojení jednotlivých pinů.
Uzemnění a stíně
Pro dosažení optimálního výkonu používejte, pokud je to jen trochu možné, symetrická připojení a dávejte pozor, aby se všechny signály vtahovaly k pevnému zemnícímu bodu a kabely nesoucí signály měly stínění uzemněno. Za určitých neobvyklých okolností je potřeba dávat pozor, aby stínění všech
kabelů a jiná zemnění signálů byla připojena k zemnícímu bodu jen na straně zdroje a ne na obou koncích a zamezilo se tak vytváření zemnících smyček. Pokud je nevyhnutné použít asymetrická připojení, můžete minimalizovat šum dodržováním následujících pravidel pro připojení:
1. Na vstupech, s asymetrickým zdrojem použijte kabely s dvojitým stíněním, jako kdyby byly
symetrické.
2. Na výstupech připojte signál k pinu kladného výstupu a zemnění výstupního zařízení
k zápornému. Pokud se použije kabel s dvojitým stíněním, připojte stínění je na straně mixpultu.
3. Audio kabely neveďte a nepokládejte do blízkosti tyristorových stmívacích jednotek a napájecích
kabelů.
4. Odolnost proti šumu se výrazně posilní použitím zdrojů s nízkou impedancí, jako jsou kvalitní
profesionální mikrofony nebo výstupu nejmodernějšího audio vybavení. Nepoužívejte levnější mikrofony s vysokou impedancí, které můžou trpět zkreslením při použití dlouhých kabelů, a to i přesto, že použité kabely jsou kvalitní.
Správné uzemnění a stínění je stále považováno za kus umění a výše uvedena pravidla považujte jen za vodítko. Pokud se ze systému stále ozývá bzučení, bude nejpravděpodobnější příčinou zemnící smyčka. Níže jsou uvedeny dva příklady, jak se může zemnící smyčka objevit.
Příklad 1
Příklad 2
Varování! Za žádných okolností se nesmí odpojit z napájecího kabelu bezpečnostní uzemnění.
Řešení problémů
Základem řešení problémů pro každého uživatele je dodržování několika základních pravidel.
Seznamte se s tím, k čemu jsou určeny jednotlivé ovladače a / nebo připojení v systému.
Zjistěte si, kam se podívat pro řešení obvyklých problémů.
Každý komponent má specifickou funkci a zjistit, kde je chyba a jestli se skutečně jedná o závadu, dokážete pouze tehdy, když budete vědět, k čemu jsou jednotlivé komponenty určeny! Mnohé z tzv. závad jsou důsledkem nesprávného připojení a nastavení ovladačů, které jste mohli přehlédnout. Základem řešení problémů je použití logického myšlení při sledování trasy signálu přes konzoli a vysledování jádra problému eliminací možných příčin.
Zaměňte vstupní připojení, abyste zjistili, zda je zdroj skutečně připojen. Zkontrolujte jak vstup
Mic, tak Line.
Eliminujte sekce kanálu použitím vloženého bodu a přesměrováním signálu na jiné výstupy,
o nichž víte, že fungují.
Nasměrujte kanály na různé výstupy, nebo na AUX sendy, aby se identifikovaly problémy
v sekci Master.
Porovnejte podezřelý kanál s vedlejším kanálem, který má stejné nastavení a v každé sekci
použijte k monitorování signálu PFL.
Problémy s kontaktem na vložených bodech (Inserts) můžete zkontrolovat použitím jejich přemostěním pomocí konektoru s krátkým spojením špičky a kroužku, jak ukazuje níže uvedený obrázek. Když se signál objeví při vložení konektoru, ukazuje to na problém ve zdířce připojení spojený s opotřebováním nebo s poškozením, nebo také často jen s prachem a nečistotou.
V případě pochybností kontaktujte oddělení pro podporu zákazníků Soundcraft, nebo svého prodejce.
Drátové připojení
Vstupní kanál mono
Pokud se použijí konektory XLR, spojte piny 1 a 3 a připojte stínění kabelu. Připojte k signálu pin 2.
1. Mic Input
Vstup mikrofonu je vhodný pro typ konektorů XLR a vyhovuje široké škále symetrických a asymetrických signálů. Profesionální dynamické, kondenzátorové nebo páskové mikrofony jsou pro použití nejlepší, protože mají nízkou impedanci. Můžete sice použít levné mikrofony s vysokou impedancí, ale šum na pozadí bude vyšší. Když se zapne fantomové napájení (v pravé horní části mixážního pultu), napájecí zdířka poskytuje dostatečné napětí pro napájení profesionálních kondenzátorových mikrofonů.
Dávejte pozor, když používáte asymetrické zdroje, které se mohou poškodit napětím fantomového napájení na 2. a 3. pinu konektoru XLR. Když chcete použít vstup LINE, odpojte mikrofony. Linková úroveň se nastavuje potenciometrem GAIN.
Kondenzátorové mikrofony připojujte, jen když je 48 V napájení vypnuto a napájení zapínejte a vypínejte, jen když jsou všechny výstupní fadery staženy úplně dolů, aby se zabránilo poškození mixážní konzole nebo připojených zařízení.
2. Line Input
Vstup LINE je vhodný pro konektory TRS s 3 kontakty. Používá se pro jiné zdroje, než jsou mikrofony, např. klávesové nástroje, elektronické bicí moduly, syntetizátory, magnetofony, kytary, atd. Vstup funguje jako symetrický a nízko šumový pro velmi kvalitní, profesionální vybavení, ale zapojením konektorů podle níže uvedeného obrázku můžete použít i asymetrické zdroje. Délka kabelů se však přitom musí udržovat co nejkratší. Když chcete použít tuto zdířku, odstraňte konektor ze vstupu MIC. Vstupní úroveň nastavíte ovladačem GAIN.
3. Insert point
Asymetrický bod Insert podle umístění označený jako pre-EQ, představuje rozpojení trasy signálu, které umožňuje přidat do trasy signálu limitéry, speciální EQ, kompresory nebo jiná zařízení pro zpracování signálu. Insert je zdířka pro konektory se 3 kontakty, která se normálně přemosťuje. Když se vloží konektor, trasa signálu se přeruší těsně před sekcí ekvalizéru. Signál z kanálu se objeví na špičce konektoru a vrací se na kroužek, přičemž dřík slouží jako uzemnění.
V případě potřeby se může výstup signálu použít jako alternativní přímý výstup před tahovým potenciometrem a před EQ. Předpokladem je, že se použije kabel se špičkou a kroužkem spojenými navzájem nakrátko, takže nedochází k přerušení trasy signálu.
4. Gain
Ovladačem GAIN se nastavuje, kolik zdrojového signálu se pustí do další části mixážní konzole. Pokud příliš mnoho, dojde ke zkreslení signálu, protože se přetíží kanál. Pokud příliš málo, šum na pozadí bude zřetelnější a nemusíte dostat potřebnou úroveň signálu na výstup mixážní konzole. Pamatujte, že některá zvuková zařízení, zvláště ta, která jsou určena pro domácí použití, pracují na nižší úrovni (-10 dBV), než profesionální vybavení a budou proto vyžadovat vyšší nastavení gainu, aby se získala stejná výstupní úroveň. Pokyny ke správnému nastavení gainu najdete níže – viz „“Počáteční nastavení“.
5. Ekvalizér
Ekvalizér (EQ) umožňuje jemnou úpravu zvuku, zvláště pak jeho vylepšení při použití ozvučovacích PA aplikací v živé produkci, když má původní signál daleko k dokonalosti a částečné posílení nebo ořezání určitých hlasových frekvencí může výsledné kvalitě hodně pomoct. Ekvalizér má tři sekce a poskytuje úroveň kontroly, kterou nabízí obvykle jen mnohem větší mixážní konzole. Ovladače EQ mohou mít velmi dramatický účinek, proto je používejte šetrně a při každé změně nastavení pozorně poslouchejte, abyste poznali, jaký má změna účinek.
HF EQ
Otáčením doprava posilujete výšky (vysoké frekvence) nad 12 kHz až o 15 dB a přidáváte bicím, vokálům a elektronickým nástrojům na brilanci. Otočením doleva se frekvence ořeže až o 15 dB, čímž se sníží šum nebo výrazné sykavky, které se můžou objevovat u určitých typů mikrofonů. Pokud úprava není potřeba, nastavte ovladač do středové, zajištěné polohy. MID EQ V této sekci jsou 2 ovladače, které spolu vytváří SWEPT MID EQ (ekvalizér s přeladitelným středním vlnovým pásmem). Spodní ovladač umožňuje zvýšení nebo ořezání o 15 dB, podobně jako ovladač HF EQ, ale úroveň frekvence, na které k tomu dochází, lze nastavit horním ovladačem v rozsahu 150 Hz až 3,5 kHz. Dosahuje se tím opravdu kreativního zlepšení signálu při živých vystoupeních, protože toto střední vlnové pásmo pokrývá rozsah většiny vokálů. Když manipulujete s oběma těmito ovladači současně, pozorně poslouchejte, abyste slyšeli, jak se zdůrazňují nebo potlačují příslušné charakteristiky hlasového signálu. Pokud úprava není potřeba, nastavte ovladač do středové, zajištěné polohy.
LF EQ
Otočením doprava zesílíte až o 15 dB nízké (basové) frekvence pod 80 Hz a přidáte vokálům na vřelosti nebo syntetizátoru, kytaře a bicím extra důraz. Otočením doleva se nízké frekvence sníží až o 15 dB, aby se snížilo bzučení, pódiový hluk nebo se vylepšil nevýrazný zvuk. Pokud nastavení není potřeba, nastavte ovladač do středové, zajištěné polohy.
6. Aux 1 Send
Tímto ovladačem se nastavuje oddělený mix pro pódiový poslech nebo nahrávání a kombinace všech Aux výstupů se smíchá na výstup Aux 1. Při nahrávání je užitečné, aby šel signál do ztracena a ztlumil se tahovým potenciometrem (tzv. POST-FADE), ale v případě monitorování nebo pódiového poslechu je důležité, aby byl výstup nezávislý na tahovém potenciometru (tzv. PRE-FADE). Ovladač AUX 1 SEND lze přepínat mezi pre-fade a post-fade (viz níže „Sekce master“).
7. FX Send
Tímto ovladačem se nastavuje úroveň signálu za tahovým potenciometrem, který se odesílá na sběrnici efektů a pak se nasměruje na efektor.
8. PAN
Ovladač PAN určuje polohu směrování signálu ve stereofonním spektru. Když se ovladač otočí zcela doleva nebo doprava, můžete signál jednotlivě směrovat při zachování stejného gainu buď na levý, nebo na pravý výstup.
9. MUTE
Když se ovladač MUTE uvolní, budou všechny výstupy kromě Insertů zapnuty a když se ovladač stiskne, výstupy se ztlumí. Umožní se tak přednastavení úrovní.
10. INPUT CHANNEL FADER
Tahový potenciometr na vstupu kanálu, dlouhý 60 mm, je navržen tak, aby poskytoval ještě plynulejší ovládání celkového signálu v pásu kanálu a umožňoval přesné vyvážení signálů z různých zdrojů při mixování na sekci Master. Nejúčinnější kontroly se dosahuje, když je správně nastaven vstupní GAIN a umožňuje se tak využití celého rozsah tahového potenciometru. Informace k nastavení vhodné úrovně signálu najdete níže (viz „Počáteční nastavení“).
11. PFL
Když se stiskne zajištěné tlačítko PFL, odešle se signál před tahovým potenciometrem a před ztlumením na sluchátka, na výstup režijního poslechu a měřící indikátory, kde nahrazuje signál mixu. LED kontrolka PFL ACTIVE v sekci Master Vás rozsvícením upozorňuje, že funkce PFL je aktivována. Je to jednoduchý způsob, jak poslouchat jakýkoliv požadovaný vstupní signál, aniž by se přerušil main mix a mohli jste dělat úpravy nebo řešit problémy směrování. Když se na konzoli zmáčkne PFL, výstupy Control Room se automaticky přepnou z monitorování výstupů Mix.
12. PEAK LED
Tato LED kontrolka se rozsvítí, když se úroveň signálu přiblíží v kterémkoli z třech sledovaných bodů úrovní oříznutí. a) PRE-EQ b) POST-EQ c) POST-FADE d)
Vstupní kanály stereo
1. INPUTS STEREO 1/2
Vstupy vhodné pro konektory TRS se 3 kontakty se používají pro připojení zdrojů, jako jsou klávesové nástroje, elektronické bicí moduly, syntetizátory nebo procesorové jednotky. Vstup funguje jako symetrický kvůli nízkému šumu a vysoké kvalitě profesionálního vybavení, ale zapojením konektorů podle výše uvedeného obrázku (viz „Připojení“) můžete použít i asymetrické zdroje. Délka kabelů se však přitom musí udržovat co nejkratší. Zdroje mono lze použít zapojením jen levého konektoru.
2. GAIN
Ovladačem GAIN se nastavuje úroveň signálu na kanálu.
3. EQUALISER
HF EQ
Otáčením doprava posilujete výšky (vysoké frekvence) a přidáváte perkusním nástrojům na brilanci z elektronických bicích modulů, syntetizátorů a z elektronických nástrojů. Otočením doleva se frekvence ořeže, čímž se sníží syčení nebo příliš výraznou brilanci. Pokud úprava není potřeba, nastavte ovladač do středové, zajištěné polohy. Ovladač se pohybuje v nastaveném rozsahu, a buď přidává zesílení15 dB, nebo ořezání na 12 kHz.
Otáčením doprava se zesilují střední frekvence a otočením doprava se tyto frekvence ořežou. Středová frekvence MID EQ je 720 Hz.
MID EQ
Loading...
+ 11 hidden pages