Sony MHS-FS2 User Manual [fi]

Page 1
haku
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Käsikirja
Mobile HD Snap -kamera
MHS-FS1/FS1K/FS2/FS2K
© 2011 Sony Corporation 4-275-042-12(1)
FI
Page 2

Käsikirjan käyttäminen

Voit siirtyä vastaavalle sivulle napsauttamalla oikealla puolella olevaa painiketta. Tämä on kätevää silloin, kun etsit jotakin toimintoa, jota haluat tarkastella.
Sisällysluettelo
Voit etsiä tietoja toiminnon mukaan.
Toimintohaku
Voit etsiä tietoja käytön mukaan.
Menu/Set tings-
haku
Hakemisto
Voit etsiä tietoja valikko/asetus­vaihtoehtojen luettelosta.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Voit etsiä tietoja avainsanan mukaan.
Tässä käsikirjassa käytetyt symbolit ja merkintätavat
Tässä käsikirjassa toimintosarjat on merkitty nuolilla (t). Tee toiminnot nuolten osoittamassa järjestyksessä. Symbolit ovat kameran oletusasetuksissa näkyvässä muodossa.
Oletusasetus on merkitty -symbolilla.
Tarkoittaa kameran käyttöä koskevia varoituksia ja rajoituksia.
haku
z Tarkoittaa hyödyllisiä tietoja.
FI
2
Page 3

Kameran käyttöä koskevia huomautuksia

Sisällysluettelo Toimintohaku
Sisäisen muistin varmistus
Suojaa tietosi varmuuskopioimalla ne.
Huomautuksia kuvauksesta, toistosta ja liitännöistä
• Tee koetallennus ennen tallentamisen aloitusta, jotta näet, että kamera toimii oikein.
• Tämä kamera ei ole pöly-, roiske- eikä vesitiivis. Lue ennen kameran käyttöä kohta ”Varotoimia” (sivu 76).
• Älä altista kameraa vedelle. Kamera voi mennä epäkuntoon, jos sen sisään pääsee vettä. Kameraa ei joissakin tapauksissa voi korjata.
• Älä suuntaa kameraa aurinkoa tai muuta kirkasta valoa kohti.
• Älä käytä kameraa lähellä laitteita, jotka muodostavat voimakkaita radioaaltoja tai säteilyä. Muutoin kamera ei ehkä tallenna tai toista kuvia oikein.
• Kameran käyttö pölyisessä tai hiekkaisessa paikassa voi aiheuttaa toimintahäiriöitä.
• Jos kameraan tiivistyy kosteutta, poista kosteus ennen kameran käyttöä (sivu 76).
• Älä ravistele kameraa, ja suojaa se iskuilta. Muutoin kameraan voi tulla toimintahäiriö, eikä sillä voi tallentaa kuvia. Myös tallennusväline voi mennä epäkuntoon ja sen kuvatiedot voivat vahingoittua.
• Kun kytket kameran toiseen laitteeseen kaapelilla, varmista, että liitin on oikeassa asennossa. Jos työnnät liittimen liitäntään väkisin, liitäntä vioittuu ja kameraan voi tulla toimintahäiriö.
• Muiden kuin tällä kameralla kuvattujen, muokattujen tai koostettujen videoiden toistoa ei taata.
Akkua koskevia huomautuksia
• Akku on sisäänrakennettu kameraan. Lataa kamera ennen sen ensimmäistä käyttökertaa.
• Akun voi ladata, vaikka se ei olisi täysin ehtynyt. Voit käyttää myös vain osittain ladattua akkua.
• Lisätietoja käytettävistä akuista on 75.
LCD-näyttöä ja objektiivia koskevia huomautuksia
• LCD-näyttö on valmistettu erittäin tarkkaa tekniikkaa käyttäen. Siksi yli 99,99 % kuvapisteistä on tehollisia. LCD-näytössä voi kuitenkin näkyä pieniä mustia ja/tai vaaleita (valkoisia, punaisia, sinisiä tai vihreitä) pisteitä. Nämä pisteet syntyvät normaalissa valmistusprosessissa, eivätkä ne vaikuta tallenteisiin.
Mustat, valkoiset, punaiset, siniset tai vihreät pisteet
• LCD-näytön tai objektiivin pitkäaikainen altistuminen suoralle auringonvalolle voi vahingoittaa näitä osia. Ole huolellinen, jos sijoitat kameran ikkunan lähelle tai ulos.
• Älä paina LCD-näyttöä. Näytön väri voi muuttua ja näyttö vikaantua.
• LCD-näytössä voi näkyä jälkikuvia kylmissä olosuhteissa. Tämä ei ole merkki viasta.
Menu/Settings-
haku
Tietoja kameran lämpötilasta
Kamera voi lämmetä pitkään kestävässä käytössä, mutta kyseessä ei ole toimintahäiriö.
Tietoja ylikuumenemissuojasta
Kameran suojaus saattaa estää videoiden kuvaamisen tai katkaista automaattisesti virran kameran tai akun lämpötilasta riippuen. LCD­näytössä näkyy ilmoitus ennen virran katkeamista tai videokuvauksen estämistä.
Jatkuu r
FI
3
Page 4
Kuvadatan yhteensopivuus
• Tämä kamera tukee ”MP4-muotoa” videoiden tiedostomuotona. Siksi tällä kameralla kuvattuja videoita ei voi toistaa laitteilla, jotka eivät tue ”MP4-muotoa”.
• Tämä kamera ei tue ”AVCHD-muotoa” eikä sillä siksi voi kuvata tai toistaa ”AVCHD­muotoisia” videoita, kuten digitaalisella HD­videokameralla kuvattuja videoita.
• Tällä kameralla kuvatut valokuvat pakataan ja tallennetaan JPEG-muodossa. Niiden tiedostotunniste on ”.JPG”.
• Tämä kamera on DCF (Design rule for Camera File system) -yleisstandardin vaatimusten mukainen. Standardin on määritellyt JEITA (Japan Electronics and Information Technology Industries Association).
• Sony ei takaa, että tällä kameralla voi toistaa muilla laitteilla tallennettuja tai muissa laitteissa muokattuja kuvia eikä sitä toistavatko muut laitteet tällä kameralla tallennettuja kuvia.
Tekijänoikeutta koskeva varoitus
Televisio-ohjelmat, elokuvat, videonauhat ja muut materiaalit voivat olla tekijänoikeuksien suojaamia. Niiden luvaton tallentaminen voi olla tekijänoikeuslakien vastaista.
Kuvat
Tässä käsikirjassa käytetyt kuvat ovat MHS-FS2/ FS2K-mallille, ellei toisin ole mainittu.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Ei korvauksia vahingoittuneesta sisällöstä tai tallennuksen epäonnistumisesta
Sony ei anna korvauksia epäonnistuneista tallennuksista tai tietojen katoamisesta kamerassa, tallennusvälineessä tms. ilmenevän toimintahäiriön vuoksi.
Tässä käsikirjassa käytetyt kuvat
• Tämän käsikirjan esimerkeissä käytetyt kuvat ovat jäljennettyjä kuvia, eivät tällä kameralla otettuja todellisia kuvia.
• Rakennetta ja teknisiä ominaisuuksia voidaan muuttaa ilman ennakkoilmoitusta.
Videoiden toistamista muissa laitteissa koskevia huomautuksia
Kamera on MPEG-4 AVC/H.264 Main Profile
-yhteensopiva. Tämän vuoksi kameran kuvia ei voi
toistaa laitteissa, jotka eivät ole MPEG-4 AVC/ H.264 -yhteensopivia.
FI
4
Page 5

Näin toimii ”Bloggie”

Tallenna elämäsi
Juhlissa
Voit ottaa valokuvia, joiden tarkkuus on jopa 5M (2592 × 1944) ja videoita, joiden tarkkuus on jopa 1920 × 1080 30p (täysi teräväpiirto) (sivu 50, 52). Voit ottaa valokuvia myös videon kuvauksen aikana (sivu 32).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Kävelyllä
Pienikokoisen ”Bloggie”-kameran voit ottaa mukaasi milloin vain, minne vain. Ota se esiin ja kuvaa tavalliseen tapaan.
Matkalla
Liitä ”Bloggie”-kameraan 360 Video
-objektiivi ja kuvaa jännittäviä 360 asteen panoraamakuvia ympäristöstäsi. Sisäiseen muistiin ladatulla Bloggie-ohjelmistolla voit toistaa 360 asteen panoraamakuvia (sivu 37). (vain MHS-FS1K/FS2K)
Jatkuu r
FI
5
Page 6
Jaa kokemuksesi
Kuvien tuominen ja lataaminen
Voit ladata kuvia helposti sisäiseen muistiin ladatulla Bloggie-ohjelmistolla (sivu 25, 49). Voit myös valita jaettavat kuvat ja niiden jakosivuston etukäteen (Share it Later) (sivu 55).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Kytkeminen televisioon
Kytke ”Bloggie”-kamerasi televisioon HDMI-kaapelilla (myydään erikseen), ja nauti kuvistasi suurella ruudulla (sivu 65).
FI
6
Page 7

Sisällysluettelo

Kameran käyttöä koskevia huomautuksia
Käsikirjan käyttäminen ·········································· 2 Kameran käyttöä koskevia huomautuksia············· 3 Näin toimii ”Bloggie”·············································· 5 Toimintohaku······················································· 10 Kameran toimintopainikkeet································ 11 Menu/Settings-haku ············································ 12 Osien tunnistaminen ··········································· 15 Luettelo näytön kuvakkeista································ 17 Kameran kannatteleminen ·································· 19
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Aloittaminen
Kuvaaminen
Kameran lataaminen··········································· 22 Ohjelmiston asentaminen···································· 25 Kielen ja kellonajan asettaminen························· 28
Kuvaaminen (valokuvat)······································ 29 Kuvaaminen (videot) ··········································· 31 Zoomaus ····························································· 33 Valo (vain MHS-FS2/FS2K) ································ 34 Itselaukaisin ························································ 35 Kuvaaminen peilitilassa (Omakuvat)
(vain MHS-FS2/FS2K) ········································ 36 360 Video -kuvien kuvaaminen
(vain MHS-FS1K/FS2K)······································ 37
FI
7
Page 8
Katseleminen
Tietokone
Asetukset
Katseleminen ······················································ 40 Toistozoom·························································· 43 Äänenvoimakkuuden säätö································· 44
Suositeltava tietokoneympäristö ························· 45 Bloggie-ohjelmiston käyttäminen ························ 47 Kuvien tuominen tietokoneeseen························ 48 Kuvien lataaminen mediapalveluun ···················· 49
Menu-kohteet ······················································ 12 Asetusten määrittäminen ···································· 13
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Televisio
Vianmääritys
Muut
Kuvien katseleminen televisiosta ························ 65
Vianmääritys ······················································· 68 Varoitusilmaisimet ja -ilmoitukset························ 72
Tallennettavissa olevien valokuvien määrä ja videoiden kesto ··················································· 74
Sisäinen akku······················································ 75 Varotoimia··························································· 76 Tekniset tiedot····················································· 77
FI
8
Page 9
Hakemisto
Sisällysluettelo Toimintohaku
Hakemisto ··························································· 79
Menu/Settings-
haku
FI
9
Page 10

Toimintohaku

Sisällysluettelo Toimintohaku
Valokuvien kuvaaminen
Videoiden kuvaaminen
Kuvakoon muuttaminen
Kuvien poistaminen
Suurennettujen kuvien katseleminen
Kellonajan asetusten muuttaminen
Kuvaaminen (valokuvat)···································· 29
Kuvaaminen (videot)··········································· 31
Photo Size ····························································· 50 Movie Size····························································· 52
Delete······································································ 53 Format ···································································· 63
Toistozoom···························································· 43
Date & Time Setting············································ 64
Menu/Settings-
haku
Asetusten palauttaminen
Katseleminen televisiosta
Ladattavien kuvien merkitseminen
360 asteen näkymän kuvaaminen (vain MHS-FS1K/FS2K)
Initialize··································································· 60
Kytkeminen HDMI-kaapelilla (myydään erikseen) ············································ 65
Share it Later························································ 55
360 Video -objektiivi············································ 37
10
FI
Page 11

Kameran toimintopainikkeet

Monivalintapainikkeet
Toimintojen aktivointiin, kuten zoomaukseen valokuvia kuvattaessa tai toistettaessa, voidaan käyttää monivalintapainikkeita (v/V/b/B). Kullekin monivalintapainikkeelle nimetty toiminto näytetään kameran LCD-näytössä. Näyttö vaihtuu sen mukaan, miten kameraa pidetään (vaaka- tai pystyasennossa).
Toimintopainikkeet
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Painikkeen toiminto vaihtelee kuvia otettaessa ja niitä toistettaessa. Kullekin toimintopainikkeelle nimetty toiminto näytetään kameran LCD-näytössä. Paina alla olevan kuvan mukaisesti A’-toimintopainiketta, kun haluat käyttää A-toimintoa , ja B’-toimintopainiketta, kun haluat käyttää B-toimintoa [Menu]. Tässä käsikirjassa lausetta ”Paina toimintopainiketta ([Menu])” käytetään [Menu]-toiminnon selittämiseen.
(MHS-FS2/FS2K) (MHS-FS1/FS1K)
Huomautuksia
• Toimintopainike C’ on ainoastaan MHS-FS2/FS2K-mallille. Tässä käsikirjassa se on nimetty ja kirjoitettu etunäytön painikkeeksi.
• Tässä käsikirjassa käytetyt kuvat ovat MHS-FS2/FS2K-mallille, ellei toisin ole mainittu.
11
FI
Page 12

Menu/Settings-haku

Menu-kohteet
Alla olevassa taulukossa tarkoittaa asetusta, jota voi muuttaa, ja – tarkoittaa asetusta, jota ei voi muuttaa. Siirry vastaavalle sivulle napsauttamalla kohdetta.
Toiminnot Kuvaustila Toistotila
Photo Size
Movie Size Delete Protect Share it Later
1 Paina ON/OFF (virta) -painiketta.
– – –
– –
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
2 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla
toimintopainiketta ([Menu]).
ON/OFF (virta) -painike
Jatkuu r
12
FI
Page 13
3 Valitse haluttu valikkokohde painamalla
v/V.
4 Valitse haluttu asetus painamalla b/B ja paina sitten VIDEO/SUORITA-
painiketta.
Poistu valikkonäytöstä painamalla toimintopainiketta ( ).
Asetusten määrittäminen
Alla olevassa taulukossa tarkoittaa asetusta, jota voi muuttaa, ja – tarkoittaa asetusta, jota ei voi muuttaa. Siirry vastaavalle sivulle napsauttamalla kohdetta.
Toiminnot Kuvaustila Toistotila
Flicker Reduction
Beep Language Setting Demo Mode Initialize LUN Setting HDMI Output Format Date & Time Setting
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
1 Paina ON/OFF (virta) -painiketta. 2 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla toimintopainiketta ([Menu]). 3 Valitse (Settings) painamalla v/V ja paina sitten VIDEO/SUORITA-
painiketta.
4 Valitse haluttu asetus painamalla v/V ja paina sitten VIDEO/SUORITA-
painiketta.
Valittu kohde korostetaan. Poistu asetusnäytöstä painamalla toimintopainiketta ( ). Siirry asetusvalikosta takaisin valikkonäyttöön painamalla b useita kertoja.
Jatkuu r
13
FI
Page 14
zAsetusten muutoksen peruuttaminen
Valitse [Cancel] ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta. Jos [Cancel] ei ilmesty näytölle, siirry suoraan taaksepäin edelliseen asetukseen.
• Valitut asetukset säilytetään, vaikka virta katkaistaan.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
14
FI
Page 15

Osien tunnistaminen

MHS-FS1/FS1K A Objektiivi
B Lenkki rannehihnaa varten C LCD-näyttö D Toimintopainikkeet E VIDEO/SUORITA-painike
Monivalintapainikkeet (v/V/b/B)
F Mikrofoni G Kaiutin H ON/OFF (virta) -painike
• Voit sammuttaa kameran pakotetusti pitämällä ON/OFF (virta) -painiketta painettuna vähintään 7 sekunnin ajan.
I Latauksen merkkivalo J (suljin) -painike K Jalustan liitäntä
• Älä pidä kiinni kamerasta, kun kiinnität jalustan.
L HDMI OUT -liitäntä (65) M Liitännän suojus N (USB) -liitäntä
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
15
FI
Page 16

Osien tunnistaminen

MHS-FS2/FS2K A Valo
B Objektiivi C Etunäyttö D Lenkki rannehihnaa varten E Päänäyttö F Toimintopainikkeet G Etunäytön painike H VIDEO/SUORITA-painike
Monivalintapainikkeet (v/V/b/B)
I Mikrofoni J Kaiutin K ON/OFF (virta) -painike
• Voit sammuttaa kameran pakotetusti pitämällä ON/OFF (virta) -painiketta painettuna vähintään 7 sekunnin ajan.
L Latauksen merkkivalo M (suljin) -painike N Jalustan liitäntä
• Älä pidä kiinni kamerasta, kun kiinnität jalustan.
O HDMI OUT -liitäntä (65) P Liitännän suojus Q (USB) -liitäntä
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
16
FI
Page 17

Luettelo näytön kuvakkeista

Näytön kuvakkeet ilmaisevat kameran eri tiloja.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Kuvaamisen valmiustilassa
Kuvattaessa videoita
Toistettaessa
Kuvakkeet
Näyttö Merkitys
Akun jäljellä oleva varaus Akun vähäisen varauksen
varoitus
Photo Size (kuvasuhde/
tarkkuus) Movie Size
(pystykuvaustarkkuus/ kuvataajuus)
Itselaukaisin
3000
z (vihreä)
00:00:12
0:12
2011-1-1 9:30 AM
z (punainen)
00:00:12
Tallennettavissa olevien valokuvien määrä
AE/AF-lukko Tallennusaika Tallennusaika (min:s) Toistettavan kuvan
tallennuspäivä/-aika Videon kuvaamisen aikana Share it Later Protect Ylikuumenemisvaroitus Laskuri Zoomauskerroin
Menu/Settings-
haku
Valo Hakemisto Äänenvoimakkuuden säätö 360 Video -kuvan osuus toiston
aikana
Jatkuu r
17
FI
Page 18
Huomautuksia
• Ilmaisimet ja niiden sijainnit on esitetty vain esimerkinomaisina. Todellisessa tilanteessa ne voivat olla erilaiset.
• Näyttö siirtyy sekä vaaka- että pystysuunnassa kameran kuvasuhteen mukaan.
• Ruutunäyttö katoaa automaattisesti näkyvistä noin 5 sekunnin kuluttua.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
18
FI
Page 19

Kameran kannatteleminen

• Varmista, ettei sormesi peitä objektiivia tai mikrofonia kuvaamisen aikana.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
• Älä pidä kiinni USB-liitännästä tai HDMI OUT-liitännän suojuksesta. Älä myöskään pidä kiinni 360 Video -objektiivista, kun se on kiinnitetty kameraan.
• Kiinnitä hihna ja pujota kätesi hihnan lävitse, jotta kamera ei putoa ja vahingoitu.
Koukku
Jatkuu r
19
FI
Page 20
zVideoiden kuvaaminen kamera pystysuunnassa
Kuvasta tulee pystysuuntainen. Television tai tietokoneen ruudussa toistettaessa kuvan vasemmassa ja oikeassa reunassa on musta reunus. Tätä kuvaustapaa kannattaa käyttää pystysuuntaisia kohteita kuvattaessa.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
20
FI
Page 21

Mukana toimitettujen varusteiden tarkastaminen

• USB-yhteyskaapeli (1)
Käytä tätä, jos kameran USB-liitäntää ei voi liittää tietokoneeseen (sivu 22).
• 360 Video -objektiivi VCL-BPP3 (1) / 360 Video -objektiivin kotelo (1) (vain MHS-FS1K/FS2K)
Sisällysluettelo Toimintohaku
• Rannehihna (1)
• Ohjelmisto (sivu 25, 47) Kameran sisäisen muistin sisältö on seuraava: – Bloggie-ohjelmisto (sovellusohjelma) – Bloggie-käsikirja (tämä opas)
• Käyttöopas (1)
• Tärkeä huomautus (1)
Menu/Settings-
haku
21
FI
Page 22

Kameran lataaminen

Kameran akku latautuu aina, kun kamera on kytketty käynnissä olevaan tietokoneeseen.
1 Katkaise virta kamerasta painamalla ON/OFF
(virta) -painiketta.
ON/OFF (virta)
-painike
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
2 Käytä kameran sivulla olevaa liukuvipua.
USB-liitäntä tulee ulos kuvassa esitetyllä tavalla.
3 Liitä kamera tietokoneeseen, joka on kytketty
päälle.
Latauksen merkkivalo palaa oranssina ja lataaminen alkaa. Kun latauksen merkkivalo sammuu, lataus on valmis.
• Latauksen merkkivalo voi sammua, jos lämpötila ei ole suositellulla käyttölämpötila-alueella (10 °C–30 °C).
haku
USB-liitäntäLiukuvipu
Latauksen merkkivalo
Jatkuu r
22
FI
Page 23
4 Kun lataus on päättynyt, irrota USB-yhteys kameran ja tietokoneen väliltä
(sivu 23).
Asenna Bloggie-ohjelmisto (ladattu valmiiksi sisäiseen muistiin) edellä kuvattujen toimien jälkeen.
Huomautuksia
• Kameraa ei voi käyttää, kun se on kytkettynä tietokoneeseen. Irrota kamera ennen käyttöä.
• Älä käytä liiallista voimaa kameran kytkemisessä tietokoneeseen. Se voi vahingoittaa kameraa tai tietokonetta.
• Jos kytket kameran kannettavaan tietokoneeseen, jota ei ole kytketty verkkovirtaan, tietokoneen akku voi tyhjentyä nopeasti. Älä jätä kameraa kytketyksi tietokoneeseen pitkäksi ajaksi.
• Akku ei ehkä lataudu tai yhteyttä ei voi muodostaa mukautettujen tai yksittäiskappaleina koottujen tietokoneiden kanssa. Lataustoiminto ei ehkä toimi kaikentyyppisten kytkettyjen USB-laitteiden kanssa.
• Jos et käytä kameraa pitkään aikaan, akun toimintakyvyn varmistamiseksi kamera on syytä ladata 6–12 kuukauden välein.
USB-yhteyden irrottaminen
Suorita vaiheet 1–3 ennen seuraavia toimia:
• USB-yhteyskaapelin irrottaminen.
• Kameran virran katkaiseminen.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
1 Kaksoisnapsauta tehtäväpalkissa olevaa
Windows Vista
yhteyden katkaisukuvaketta.
2 Napsauta (USB Mass Storage Device) t
[Stop].
Windows XP
3 Tarkasta vahvistusikkunassa oleva laite ja
napsauta sitten [OK].
Huomautus
• Jos käytät Macintosh-tietokonetta, katkaise kameran yhteys tietokoneeseen vetämällä aseman symboli ”Roskakori”-symbolin kohdalle.
Yhteyden katkaisukuvake
zUSB-liitännän asettaminen alkuasentoonsa
Työnnä USB-liitäntää nuolen suuntaa, kunnes se napsahtaa paikalleen.
Jatkuu r
23
FI
Page 24
zKauanko kameran lataaminen kestää?
Latausaika
Täyden latauksen vaatima aika
Noin 200 min
• Täysin tyhjän akuin latautumisaika, kun lämpötila on 25 °C. Tietyissä tilanteissa tai olosuhteissa
lataaminen voi kestää pitempään.
zMiten pitkään kameralla voi kuvata tai toistaa kuvia?
Vakioakun käyttöikä
Kuvausaika*
Jatkuva kuvausaika* Tyypillinen kuvausaika*
Noin 140 min
• Mallissa MHS-FS2/FS2K toisto- ja tallennusaika tarkoittaa aikaa, jolloin etunäyttö on pois päältä.
1
Kuvausaika, kun videon kooksi on määritetty [1280×720 30p].
*
2
Jatkuva kuvausaika näyttää arvioidun jäljellä olevan kuvausajan täyteen ladatulla akulla. Voit
*
kuvata videota yhtäkestoisesti noin 29 minuuttia. Kuvaaminen loppuu myös, jos tiedoston koko ylittää 2 Gt.
3
Tyypillinen kuvausaika näyttää arvioidun kuvausajan täyteen ladatulla akulla, kun kuvataan lyhyitä
*
aikoja kerrallaan, virta katkaistaan ja kytketään taas päälle tai käytetään zoomausta.
2
3
Toistoaika
1
Noin 100 min
Noin 50 min
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
zAkussa jäljellä olevan varauksen tarkastaminen
Akun varaustilan ilmaisin näkyy LCD-näytön oikeassa yläkulmassa.
Korkea Matala
• Jäljellä olevan varauksen ilmaisin ei ehkä näytä oikeaa varausta tietyissä olosuhteissa.
• Jos kamera käyttää akun virtaa eikä sitä käytetä noin 5 minuuttiin, kameran virta katkeaa
automaattisesti akun säästämiseksi (automaattinen virrankatkaisutoiminto).
• Kielen ja kellonajan asetusnäyttö tulee näkyviin, kun kameraan kytketään päälle ensimmäisen
kerran (sivu 28).
• Akun jäljellä olevan varauksen ilmaisin näyttää oikean lukeman noin minuutin kuluessa.
24
FI
Page 25

Ohjelmiston asentaminen

Bloggie-ohjelmistolla (ladattu valmiiksi sisäiseen muistiin) voi tehdä seuraavat toimet. – tuoda kameralla kuvattuja kuvia tietokoneeseen ja toistaa niitä siinä. – ladata kuvia verkkopalveluun.
1 Kytke virta kameraan painamalla ON/OFF
(virta) -painiketta.
ON/OFF (virta)
-painike
2 Käytä kameran sivulla olevaa liukuvipua.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
3 Liitä kamera tietokoneeseen, joka on kytketty
päälle.
Kun USB-yhteys on muodostettu, kameran LCD-näytössä näkyy Mass Storage -näyttö.
Liukuvipu USB-liitäntä
Jatkuu r
25
FI
Page 26
4 Aloita asennusohjelma.
Windows 7
1 Napsauta [Open folder to view files] automaattisen
käynnistyksen ikkunassa.
2 Kaksoisnapsauta ”Setup_Bloggie_Windows.exe”
kansiossa.
Windows Vista/Windows XP
1 Napsauta [Setup Bloggie Software] automaattisen
käynnistyksen ikkunassa.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
• Jos automaattitoiston näyttö ei tule näkyviin, napsauta [Start] t [Computer] (Windows XP, [My Computer]) ja kaksoisnapsauta sen jälkeen [Bloggie Software] t ”Setup_Bloggie_Windows.exe.”
Macintosh
1 Kaksoisnapsauta [BLOGGIE_SW]-kuvaketta.
2 Kaksoisnapsauta [Setup Bloggie Mac.dmg].
Jatkuu r
26
FI
Page 27
3 Kaksoisnapsauta ”Bloggie”-kuvaketta.
5 Valitse [Install] ja viimeistele asennus näytössä
näkyvien ohjeiden mukaisesti.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
6 Kun asennus on valmis, irrota kameran ja tietokoneen välinen USB-
yhteys (sivu 23).
• Lisätietoja Bloggie-ohjelmistosta, ks. sivu 47.
Huomautuksia
• Jos kytket tietokoneeseen virran tai käynnistät sen uudelleen, kun kamera on kytkettynä tietokoneeseen, kameraan voi tulla toimintahäiriö. Sammuta silloin kamera pakotetusti pitämällä ON/OFF (virta)
-painiketta painettuna yli 7 sekunnin ajan. Irrota kamera tietokoneesta ennen tietokoneen käynnistämistä uudelleen tai virran kytkemistä tietokoneeseen.
• Vaikka poistat tiedostot, kuten ”Setup_Bloggie_Windows.exe”/”Setup Bloggie Mac.dmg” [Bloggie Software]/[BLOGGIE_SW]-kansiosta, ei kameran tallennuskapasiteetti lisäänny.
haku
27
FI
Page 28

Kielen ja kellonajan asettaminen

1 Paina ON/OFF (virta) -painiketta.
Kameran virta kytkeytyy. Näkyviin tulee esittelyvideo, kun kytket virran kameraan ensimmäisen kerran.
ON/OFF (virta)
-painike
Sisällysluettelo Toimintohaku
2 Valitse haluttu kieli painamalla v/V/b/B, ja paina sitten toimintopainiketta
([OK]).
3 Aseta kellonaika painamalla v/V/b/B.
1 Valitse haluttu päivämäärän näyttömuoto
painamalla v/V ja paina sitten VIDEO/ SUORITA-painiketta.
2 Valitse vuosi, kuukausi tai päivä painamalla b/B
ja numeroarvo painamalla v/V ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
3 Paina toimintopainiketta ([OK]).
zPäivämäärän ja kellonajan asettaminen uudelleen
Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Date & Time Setting] (sivu 64).
Menu/Settings-
haku
28
FI
Page 29

Kuvaaminen (valokuvat)

Sisällysluettelo Toimintohaku
1 Paina ON/OFF (virta) -painiketta.
2 Sommittele kuva.
Varo, ettei sormesi ole objektiivin päällä. Lähennä painamalla v ja loitonna painamalla V.
3 Paina (suljin) -painike puoliväliin.
Kun kuva on tarkentunut kohteeseen, kamera antaa äänimerkin, ja näytön yläreunaan syttyy z (AE/AF­lukko) -merkkivalo.
ON/OFF (virta) -painike
AE/AF-lukkoilmaisin
(suljin) -painike
Menu/Settings-
haku
4 Paina (suljin) -painike pohjaan.
Jatkuu r
29
FI
Page 30
zValokuvattaessa kohdetta, johon on vaikea
tarkentaa
• Lyhyin mahdollinen kuvausetäisyys on noin 10 cm.
• Jos kamera ei pysty tarkentamaan kohteeseen automaattisesti, valotuksen/tarkennuksen (AE/AF)
lukituksen ilmaisin alkaa vilkkua hitaasti eikä äänimerkkiä kuulu. Sommittele kuva uudelleen.
• Tarkennus voi olla hankalaa seuraavissa tilanteissa:
– Valoa on vähän ja kohde on kaukana. – Kontrasti kohteen ja taustan välillä on heikko. – Kohde on lasin takana. – Kohde liikkuu nopeasti. – Näkyvissä on valon heijastumia tai kiiltäviä pintoja. – Kohde vilkkuu. – Kohde on taustavalaistu.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
zKuvattaessa muotokuvaa
• Kun kamera tunnistaa kasvot, näkyvin tulee valkoinen
kehys ja kamera tarkentaa automaattisesti kasvoihin sekä säätää valotuksen niiden mukaan.
• Kehys muuttuu vihreäksi, kun kasvot on tarkennettu ja
(suljin) -painike on painettu puoliväliin.
• Kamera ei ehkä tunnista kasvoja kaikissa
kuvausolosuhteissa.
haku
30
FI
Page 31

Kuvaaminen (videot)

Sisällysluettelo Toimintohaku
1 Paina ON/OFF (virta) -painiketta.
ON/OFF (virta) -painike
2 Sommittele kuva.
Varo, ettei sormesi ole objektiivin päällä. Lähennä painamalla v ja loitonna painamalla V.
3 Paina VIDEO/SUORITA-painiketta.
Lopeta videon kuvaaminen painamalla uudelleen VIDEO/ SUORITA-painiketta.
Huomautuksia
• Voit kuvata yhtäkestoisesti noin 29 minuuttia.
• Yksittäisen videotiedoston enimmäiskoko on 2 Gt. Kamera lopettaa videon tallentamisen ennen 29 minuutin aikaa, jos kuvattavan videotiedoston koko saavuttaa noin 2 Gt.
VIDEO/SUORITA-painike
Menu/Settings-
haku
Jatkuu r
31
FI
Page 32
zValokuvien kuvaaminen videon kuvaamisen aikana
• Paina (suljin) -painike kokonaan alas videon kuvaamisen aikana.
• Otettu valokuva näkyy pienenä kameran LCD-näytössä.
• Kuvakoot ovat videon koon mukaan seuraavat:
– 1920 × 1080 30p: (1920 × 1080)
– 1280 × 720 30p/60p: (1280 × 720)
– 480 × 270 30p: (480 × 270)
zTietoja tämän kameran HD-tallennusmenetelmästä
(teräväpiirto)
MPEG-4 AVC/H.264-tiedostomuodossa kamera tukee teräväpiirtokuvia, joiden tehollisten pyyhkäisyjuovien kokonaismäärä on 1080 tai 720. Tallennettavien kuvapisteiden kokonaismäärä on 1920 × 1080 tai 1280 × 720, noin 30 tai 60 kuvaa sekunnissa, ja kuva tallennetaan progressiivisessa muodossa.
• MPEG: Moving Picture Experts Group
• AVC: Advanced Video Codec
MPEG-4 AVC/H.264 on videokamerastandardi, jossa HD (teräväpiirto) -kuvia tallennetaan käyttämällä erittäin tehokasta pakkaustekniikkaa. Nykyiseen kuvien pakkaustekniikkaan verrattuna MPEG-4 AVC/H.264 -tekniikalla kuvia voidaan pakata tehokkaammin.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
32
FI
Page 33

Zoomaus

Voit suurentaa kuvaa kuvaamisen aikana. Kameran zoomaustoiminto voi suurentaa kuvan enintään 4-kertaiseksi.
1 Pidä v tai V painettuna.
Lähennä pitämällä v painettuna ja loitonna pitämällä V painettuna.
Huomautuksia
• Tässä kamerassa voi käyttää vain digitaalizoomausta.
• Zoomauksella ei ehkä voi lähentää tai loitontaa kuvaa tasaisesti.
• Kuvien digitaalinen käsittely heikentää kuvanlaatua.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
33
FI
Page 34

Valo (vain MHS-FS2/FS2K)

Voit kuvata kameran valo sytytettynä.
1 Paina b kuvausnäytössä.
Sammuta valo painamalla uudelleen b.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Huomautuksia
• Valoa voidaan käyttää vain kuvaustilassa. Huomaa, että sitä ei voida käyttää, kun 360 Video -objektiivi on kiinnitetty kameraan.
• Kameran valo on erittäin kirkas. Älä suuntaa sitä suoraan silmiin lähietäisyydeltä.
• Akun varaus kuluu nopeammin, kun valo on sytytettynä.
haku
34
FI
Page 35

Itselaukaisin

1 Paina B kuvaamisen valmiustilassa.
Sisällysluettelo Toimintohaku
2 Valitse haluttu tila painamalla B.
(Off) Itselaukaisin ei ole käytössä.
(2 sekuntia) Itselaukaisimen viive on 2 sekuntia.
Kun painat (suljin)- tai VIDEO/SUORITA-painiketta, itselaukaisimen kuvake vilkkuu ja nopeiden piippausäänten jälkeen kamera ottaa kuvan.
(10 sekuntia) Itselaukaisimen viive on 10 sekuntia.
Kun painat (suljin)- tai VIDEO/SUORITA-painiketta, itselaukaisimen kuvake vilkkuu ja nopeiden piippausäänten jälkeen kamera ottaa kuvan.
zEtunäyttöä käytettäessä (vain MHS-FS2/FS2K)
Tuomalla etunäytön näkyviin itselaukaisintilan aikana voit ottaa kuvan etunäytön ajastimella (sivu 36).
Menu/Settings-
haku
35
FI
Page 36

Kuvaaminen peilitilassa (Omakuvat) (vain MHS-FS2/FS2K)

Peilitilassa voit ottaa omakuvia näyttämällä kuvan etunäytöllä. Sen avulla voit varmistaa halutut kulmat ja tarkistaa kasvot.
1 Paina etunäytön painiketta ( ).
Jokainen painallus kytkee PÄÄLLÄ t POIS.
zKuvat etunäytöllä
• Peilitilassa kohteesta näytetään etunäytöllä peilikuva, mutta kuva tallennetaan normaalisti.
• Voit ottaa kuvan etunäytön ajastimella itselaukaisintilan aikana (sivu 35).
• Esittelytilan esittely toistetaan aina etunäytöllä.
• Näyttämällä etunäytön toiston aikana voidaan toistettavat kuvat tai videot jakaa toisen henkilön
kanssa kasvokkain. Jokainen painallus kytkee POIS t PÄÄLLÄ toiston aikana (sivu 41).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
36
FI
Page 37

360 Video -kuvien kuvaaminen (vain MHS-FS1K/FS2K)

Kun kiinnität kameraan mukana toimitetun 360 Video
-objektiivin, voit kuvata 360 asteen kuvia kameran ympärillä
olevasta alueesta.
1 Ota 360 Video -objektiivi ulos kotelostaan.
• Paina ja pidä 360 Video -objektiivin kotelon f-merkkiä sen avaamiseksi.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
2 Paina ON/OFF (virta) -painiketta.
3 Paina ja pidä kiinni 360 Video -objektiivin (1)
molemmilta puolilta ja kiinnitä se sitten kameraan suunnassa (2).
• Kiinnitä 360 Video -objektiivin koukut kameran kiinnitysosiin kuvan mukaisesti.
• Kamera vaihtaa automaattisesti ”360 Video” -tilaan, ja LCD­näyttöön tulee ympyrän muotoinen kuva.
ON/OFF (virta)
-painike
Jatkuu r
37
FI
Page 38
4 Aloita kuvaaminen (sivu 29, 31).
Huomautuksia
• Älä kiinnitä tai irrota 360 Video -objektiivia kuvaamisen aikana.
• Valokuvan koko on aina 3M (16:9) ja videokuvan koko 1920 × 1080 30p.
• Kun kiinnität 360 Video -objektiivin kameraan, et voi käyttää zoomausta tai tehdä asetuksia.
• Älä kannattele kameraa vain 360 Video -objektiivista.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
zKameran asettaminen pystyasentoon
Aseta 360 Video -objektiivin kotelon alaosa kameran alaosaan.
z360 Video -objektiivin irrottaminen
Paina ja pidä kiinni 360 Video -objektiivin (1) molemmilta puolilta ja vedä sitä vastakkaiseen suuntaan kuin kiinnitettäessä (2).
haku
38
FI
Page 39
360 Video -kuvien katseleminen
Voit toistaa 360 Video -kuvia tietokoneessa Bloggie-ohjelmistolla. Lisätietoja Bloggie­ohjelmiston asennuksesta, ks. sivu 25.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Kamerassa katseltava kuva
Ympyrän muotoinen kuva
Huomautuksia
• Voit toistaa 360-asteen panoraamakuvan jokaisen 1/4-osan kohtaus kerrallaan kamerassa 360­toistotilassa (sivu 42).
• Kun toistat muunnettuja 360 Video -kuvia, on toistettavien kuvien tarkkuus pienempi kuin tavallisten kuvien.
Tietokoneessa Bloggie-ohjelmistolla katseltava kuva
360 Video -kuva
Menu/Settings-
haku
39
FI
Page 40

Katseleminen

1 Siirry toistotilaan painamalla toimintopainiketta ( ).
Näkyviin tulee hakemistonäyttö.
Sisällysluettelo Toimintohaku
2 Valitse kuva painamalla v/V/b/B ja paina
sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
Kun video valitaan, yksittäinen video toistuu. Videon toisto siirtyy taukotilaan, kun painetaan VIDEO/ SUORITA-painiketta.
Video
Valokuvat
zEdellisten/seuraavien kuvien näyttäminen
Paina b/B. Paina b/B videoille, kun toisto on taukotilassa.
zVideon pikasiirto eteenpäin/taaksepäin
Paina b/B videon toiston aikana.
Menu/Settings-
haku
Jatkuu r
40
FI
Page 41
zPaluu kuvausnäyttöön
Vaihtoehdot:
– Paina toimintopainiketta ( ).
– Paina (suljin) -painiketta.
(suljin) -painike
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
zPaluu hakemistonäyttöön
Paina v valokuvien tai videoiden toiston aikana.
zToisto etunäytöllä (vain MHS-FS2/FS2K)
Näyttämällä etunäytön toiston aikana voidaan toistettavat kuvat tai videot jakaa toisen henkilön kanssa kasvokkain.
Jatkuu r
41
FI
Page 42
z360 Video -kuvien katseleminen (vain MHS-FS1K/
FS2K)
Voit toistaa 360-asteen panoraamakuvan jokaisen 1/4-osan kohtaus kerrallaan kamerassa 360-toistotilassa. Valitse toistotilassa kuva, joka on kuvattu 360 Video -objektiivilla. Kun 360 Video-kuva on taukotilassa, siirry 360-toistotilaan painamalla V ja aloita sitten toisto painamalla VIDEO/SUORITA-painiketta. Paina toimintopainiketta ( ) tai ( ) 360 Video -kuvan toisen osan toistamiseksi.
Toistokohta
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
360 Video -kuvan koko kuva
360 Video -kuva
haku
42
FI
Page 43

Toistozoom

Suurentaa toistettavia valokuvia.
1 Siirry toistotilaan painamalla toimintopainiketta ( ). 2 Valitse valokuva ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta. 3 Paina VIDEO/SUORITA-painiketta. 4 Säädä suurennusta ja suurennettavaa
kohtaa.
Kuva voidaan suurentaa 8-kertaiseksi alkuperäisestä koostaan painamalla toimintopainiketta ( ). Vaihda suurennettavaa osaa painamalla v/V/b/B. Peruuta toistozoomaus painamalla VIDEO/ SUORITA-painiketta.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Näyttää näytettävän alueen koko kuvan
Huomautus
• Toistozoomia ei voi käyttää, jos HDMI-kaapeli (myydään erikseen) on kytketty.
haku
43
FI
Page 44

Äänenvoimakkuuden säätö

Voit säätää toistettavien videoiden äänenvoimakkuutta.
1 Siirry toistotilaan painamalla toimintopainiketta ( ). 2 Valitse video ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta. 3 Paina V. 4 Suurenna äänenvoimakkuutta painamalla B tai
pienennä äänenvoimakkuutta painamalla b.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
44
FI
Page 45

Suositeltava tietokoneympäristö

Windows
Seuraavaa tietokoneympäristöä suositellaan käytettäessä Bloggie-ohjelmistoa ja tuotaessa kuvia USB-liitännän kautta.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Käyttöjärjestelmä (asennettuna)
Muut Suoritin: vähintään 1,66 GHz:n Intel Core Duo, vähintään
1
Windows XP:n 64-bittiset versiot ja Starter (Edition) eivät ole tuettuja.
*
2
*
Starter (Edition) ei ole tuettu.
Microsoft Windows XP*1 SP3/Windows Vista*2 SP1/ Windows 7
1,20 GHz:n Intel Core 2 Duo
Muisti: vähintään 1 Gt Kiintolevy: Asennukseen tarvittava levytila – noin 200 Mt Näyttö: Vähintään 1 024 × 768 pistettä
Macintosh
Seuraavaa tietokoneympäristöä suositellaan käytettäessä Bloggie-ohjelmistoa tai tuotaessa kuvia USB-liitännän kautta.
Käyttöjärjestelmä (asennettuna)
Muut Suoritin: Intel Core 2 Duo 1,6 GHz tai nopeampi (ei tue
Huomautuksia
• Laite ei ehkä toimi, jos käytössä on jonkin yllä kuvatun käyttöjärjestelmän päivitys tai tietokoneessa on useita käynnistysjärjestelmiä.
• Jos liität vähintään kaksi USB-laitetta samaan tietokoneeseen samanaikaisesti, jotkin laitteet (kuten kamera) eivät ehkä toimi. Tämä määräytyy käytettävien USB-laitteiden tyypin mukaan.
• Kameran liittäminen Hi-Speed USB (USB 2.0) -yhteensopivan USB-liitännän kautta mahdollistaa nopean tiedonsiirron, koska tämä kamera on Hi-Speed USB (USB 2.0) -yhteensopiva.
• Kun tietokone palautuu keskeytys- tai lepotilasta, kameran ja tietokoneen välinen tiedonsiirto ei ehkä palaudu heti.
USB-yhteys: Mac OS X (v10.3–v10.6) Bloggie-ohjelmisto: Mac OS X (v10.5–v10.6)
PowerPC:tä.)
Muisti: vähintään 1 Gt Sovellus: QuickTime 7 (suosittelemme uusinta versiota.)
Menu/Settings-
haku
45
FI
Page 46
Videotiedostojen toistamista koskevia huomautuksia (MPEG-4 AVC/H.264)
Jos haluat toistaa ja muokata kameralla kuvattuja videotiedostoja (MPEG-4 AVC/H.264) tietokoneessa, asenna MPEG-4 AVC/H.264 -yhteensopiva ohjelmisto tai Bloggie-ohjelmisto.
• Vaikka tietokone olisi täysin vaatimusten mukainen, kuvien toistossa voi olla ongelmia, koska videosta voi jäädä toistumatta joitakin kuvia. Tämä ei vaikuta itse videotiedoston laatuun.
• Jos käytät kannettavaa tietokonetta, muista kytkeä tietokoneeseen verkkolaite. Tietokoneen virransäästötoiminnot voivat joskus estää normaalien toimintojen käyttämisen.
Huomautus
• Toimivuutta ei voida taata edes yllä mainitut järjestelmävaatimukset täyttävissä tietokoneissa. Esimerkiksi käynnissä olevat muut avoimet tai taustalla toimivat sovellukset voivat rajoittaa laitteen toimintaa.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
46
FI
Page 47

Bloggie-ohjelmiston käyttäminen

Aktivoiminen
1 Kaksoisnapsauta Bloggie-ohjelmiston (ladattu
valmiiksi sisäiseen muistiin) pikakuvaketta työpöydällä.
Näytön kohteet
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
A Jakosivusto: vedä ja pudota pienoiskuva. B Näyttää kuvat ”Bloggie”-ohjelmassa. C Näyttää tuodut valokuvat tietokoneella. D Pienoiskuvat: toista kaksoisnapsauttamalla. (video), (tuotu)
• Valitse useampi painamalla ja pitämällä Ctrl-näppäintä (Windows)/komentonäppäintä (Macintosh) painettuna.
E Luo albumin/poistaa kuvat/jakaa kuvat F Tuo kuvat ”Bloggie”-ohjelmasta. G Vaihtaa ruutunäyttöä.
• Näytön kohteet ja ulkoasu voivat vaihdella ohjelmiston mukaan.
47
FI
Page 48

Kuvien tuominen tietokoneeseen

Lisätietoja kameran kytkemisestä tietokoneeseen: sivu 45.
Windows
Kun käytössä on Bloggie-ohjelmisto
Katso sivu 47.
Kun käytössä ei ole Bloggie-ohjelmistoa
Kun automaattinen käynnistystoiminto tulee näkyviin ja kun tietokone on liitetty kameraan USB-yhteyden avulla, napsauta [Open folder to view files] t [OK] t [DCIM] tai [MP_ROOT] t kopioi haluamasi kuvat tietokoneeseen.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Macintosh
Kun käytössä on Bloggie-ohjelmisto
Katso sivu 47.
Kun käytössä ei ole Bloggie-ohjelmistoa
1 Liitä kamera ensin Macintosh-tietokoneeseen. Kaksoisosoita tunnistettua
[BLOGGIE]-symbolia t [DCIM] tai [MP_ROOT] t kansio, johon tuotavat kuvat on tallennettu.
2 Vedä ja pudota kuvatiedostot kiintolevyn symboliin.
Kuvatiedostot kopioituvat kiintolevylle.
3 Kaksoisosoita kiintolevyn kuvaketta t avaa kuvatiedosto, joka on kopioidut
tiedostot sisältävässä kansiossa.
Kuva tulee näkyviin.
haku
48
FI
Page 49

Kuvien lataaminen mediapalveluun

1 Valitse ladattavat kuvat ja jakosivusto kamerassa etukäteen (sivu 55). 2 Kytke kamera tietokoneeseen, johon on asennettu Bloggie-ohjelmisto
(ladattu valmiiksi sisäiseen muistiin).
Bloggie-ohjelmisto käynnistyy automaattisesti ja näkyviin tulee kuvien latauksen vahvistusnäyttö.
Huomautuksia
• Valitse [LUN Setting]-asetukseksi [Multi].
• Kun siirrät kuvia Internetin kautta, joillakin Internet-operaattoreilla tiedot voivat jäädä käytetyn tietokoneen välimuistiin. Näin voi käydä myös silloin, kun käytetään kameraa.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Huomautuksia Bloggie-ohjelmiston (ladattu valmiiksi sisäiseen muistiin) käytöstä
Näiden ja muiden verkkosivustojen tarjoamien kuvien latauspalveluiden ja muiden palveluiden (”palvelut”) käyttö Bloggie-ohjelmiston avulla edellyttää, että hyväksyt seuraavat seikat.
• Joidenkin verkkosivustojen tarjoamien palveluiden käyttö edellyttää rekisteröitymistä ja/tai niistä voidaan periä maksu. Jos käytät tällaisia palveluita, sinun täytyy hyväksyä kyseisissä verkkosivustoissa esitetyt ehdot.
• Verkko-operaattorit voivat halutessaan lopettaa tarjoamansa palvelut tai muuttaa niitä. Sony ei vastaa haitoista, joita käyttäjille ja kolmansille osapuolille aiheutuu palveluiden käytöstä, palveluiden lopettamisesta tai niiden muuttamisesta.
• Jos haluat tarkastella jotakin sivustoa, Sony-palvelin ohjaa sinut sivustoon. Joskus palvelukatkokset tai muut syyt voivat estää verkkosivuston käytön.
• Jos Sony-palvelimen toiminta keskeytyy, siitä ilmoitetaan etukäteen muun muassa Sonyn verkkosivuilla jne.
• URL-osoitteita, joihin Sony-palvelin ohjaa sinut, sekä muita tietoja voidaan tallentaa Sonyn tulevien tuotteiden ja palveluiden parantamista varten. Henkilötietoja ei kuitenkaan tallenneta.
haku
49
FI
Page 50

Photo Size

Valokuvan koko määrittää kuvaa otettaessa tallentuvan kuvatiedoston koon. Jos valokuvan koko on suuri, kuva tulostuu tarkasti paperille. Toisaalta jos valokuvan koko on pieni, voidaan tallentaa enemmän kuvia.
1 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla toimintopainiketta ([Menu]). 2 Valitse [Photo Size] painamalla v/V ja haluttu koko painamalla b/B.
Vahvista valinta painamalla sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Photo Size Käyttöohjeita Kuvien
määrä
(2592×1944) Tulosteille
Vähemmän
(2356×1324) Tietokoneessa katselua varten
(854×480) Nopeita nettilatauksia varten
Enemmän
Huomautus
• Tulostettaessa valokuvia, jotka on tallennettu kuvasuhteella 16:9, kumpikin sivureuna voi rajautua pois.
Tulostaminen
Hieno
Karkea
zKun valitset (2592 × 1944)
Kuvasuhteeksi tulee kuvattaessa 4:3.
Menu/Settings-
haku
Jatkuu r
50
FI
Page 51
z”Kuvanlaatu” ja ”kuvakoko”
Digitaalikuva koostuu joukosta pieniä pisteitä, joita kutsutaan kuvapisteiksi. Jos kuva sisältää suuren määrän kuvapisteitä, kuvatiedosto on suuri ja vie paljon muistia ja kuvassa näkyy tarkkoja yksityiskohtia. ”Kuvakoko” ilmaistaan kuvapisteiden määränä. Vaikka et voikaan nähdä eroa kameran näytössä, kuvien tarkkuus ja tietojen käsittelyyn tarvittava aika ovat erilaiset, kun kuva tulostetaan tai näytetään tietokoneen näytöllä.
Kuvapisteiden ja kuvakoon selitys
1 Kuvakoko: 5M
2 592 kuvapistettä × 1 944 kuvapistettä = 5 038 848 kuvapistettä
2 Kuvakoko: 0,4M
Kuvapisteet
Kuvapiste
854 kuvapistettä × 480 kuvapistettä = 409 920 kuvapistettä
Paljon kuvapisteitä
(hienolaatuinen kuva ja suuri tiedoston koko)
Vähän kuvapisteitä
(karkea kuva ja pieni tiedoston koko)
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
51
FI
Page 52

Movie Size

Mitä suurempi videokuvan koko, sitä parempi kuvan laatu. Tällä kameralla kuvatut videot tallennetaan käyttäen MPEG-4 AVC/H.264 Main Profile
-koodausta, noin 30 tai 60 kuvaa sekunnissa, progressiivinen, AAC LC, ”MP4-muoto”.
1 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla toimintopainiketta ([Menu]). 2 Valitse [Movie Size] painamalla v/V ja haluttu koko painamalla b/B.
Vahvista valinta painamalla sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
Movie Size Käyttöohjeita
(1920×1080 30p) Teräväpiirtotelevisioissa katselua varten
Sisällysluettelo Toimintohaku
(1280×720 60p) Nopeasti liikkuvien kohteiden kuvaamiseen
(1280×720 30p) Tietokoneessa katselua varten
(480×270 30p) Nopeita nettilatauksia varten
zProgressiivinen toisto
Kamera tukee tietokoneissa käytettävää progressiivista tilaa*, joten kuvia voidaan toistaa tietokoneessa.
* Progressiivinen ja lomitettu tila ovat videoiden tallennustapoja. Progressiivinen tila lukee kaikki
kuvapisteet samanaikaisesti, kun taas lomitetussa tilassa kuva erotellaan parillisiin/parittomiin kenttiin ja luetaan vuorotellen.
Menu/Settings-
haku
52
FI
Page 53

Delete

Voit valita poistettaviksi kuvia, joita et enää tarvitse.
1 Siirry toistotilaan painamalla toimintopainiketta ( ). 2 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla toimintopainiketta ([Menu]). 3 Valitse (Delete) painamalla v/V. Vahvista valinta painamalla sitten
VIDEO/SUORITA-painiketta.
(This Image) Poistaa valittavan kuvan.
(Multiple
Images)
Poistaa kerralla useamman kuin kaksi kuvaa. Voidaan valita vain hakemistonäytöstä.
1Valitse kuva ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
Toista tämä vaihe kuville, jotka haluat poistaa. Jos valitset uudelleen kuvan, jossa on -merkki, -merkki poistetaan.
2Paina toimintopainiketta ([OK]).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
53
FI
Page 54

Protect

Suojaa tallennetut kuvat tahattomalta poistamiselta.
-merkki näkyy toistettaessa rekisteröityjä kuvia.
1 Siirry toistotilaan painamalla toimintopainiketta ( ). 2 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla toimintopainiketta ([Menu]). 3 Valitse (Protect) painamalla v/V. Vahvista valinta painamalla sitten
VIDEO/SUORITA-painiketta.
(This Image) Suojaa valittavan kuvan.
(Multiple
Images)
zSuojauksen poistaminen
Paina toimintopainiketta ([Menu]) ja valitse [Protect] toistaessasi kuvaa, jonka suojauksen haluat poistaa.
-ilmaisin katoaa ja suojaus on poistettu.
Suojaa kerralla useamman kuin kaksi kuvaa. Voidaan valita vain hakemistonäytöstä.
1Valitse kuva ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
Toista tämä vaihe kuville, jotka haluat suojata. Jos valitset uudelleen kuvan, jossa on -merkki, -merkki poistetaan.
2Paina toimintopainiketta ([OK]).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
54
FI
Page 55

Share it Later

Voit asentaa Bloggie-ohjelmiston (ladattu valmiiksi sisäiseen muistiin) kuvien lataamiseksi jakamista varten. Voit myös valita jaettavat kuvat ja niiden jakosivuston etukäteen. Lisätietoja kuvien lataamisesta: sivu 49.
1 Siirry toistotilaan painamalla toimintopainiketta ( ). 2 Tuo valikkonäyttö esiin painamalla toimintopainiketta ([Menu]). 3 Valitse (Share it Later) painamalla v/V. Vahvista valinta painamalla
sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
(This Image) Jakaa valittavan kuvan.
Valitse jakosivusto ja paina toimintopainiketta ([OK]).
(Multiple Images) Jakaa kerralla useamman kuin kaksi kuvaa. Voidaan valita vain
hakemistonäytöstä. 1Valitse kuva ja paina sitten VIDEO/SUORITA-painiketta.
Toista tämä vaihe kuville, jotka haluat ladata. Jos valitset uudelleen kuvan, jossa on -merkki, -merkki poistetaan.
2Paina toimintopainiketta ([Next]) ja valitse jakosivusto
jakoluettelosta.
3Paina toimintopainiketta ([OK]).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Huomautuksia
• Jakoluetteloa ei voi luoda tällä kameralla. Luo se Bloggie-ohjelmistolla.
• Kamera voi näyttää enintään 14 jakoluetteloa.
zJakamisen peruuttaminen
Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Share it Later) t Poista -merkki jakosivustosta t Paina toimintopainiketta ([OK]) toistettaessa kuvaa, jonka jakamisen haluat peruuttaa.
55
FI
Page 56

Flicker Reduction

Vähentää loistevalosta johtuvaa välkkymistä käyttämällä sähkösuljinta.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Flicker
Reduction] t haluttu tila
On Käyttää toimintoa Flicker Reduction. Off Ei käytä toimintoa Flicker Reduction.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
56
FI
Page 57

Beep

Asettaa kameraa käytettäessä kuuluvan äänimerkin.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Beep] t
haluttu tila.
On Ottaa (suljin)- tai VIDEO/SUORITA-painiketta painettaessa
kuuluvan äänimerkin käyttöön.
Off Poistaa äänimerkin käytöstä.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
57
FI
Page 58

Language Setting

Tällä valitaan kieli, jota käytetään valikkovaihtoehtojen, varoitusten ja ilmoitusten näyttämiseen.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Language
Setting] t haluttu kieli.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
58
FI
Page 59

Demo Mode

Näyttää kameran esittelyn.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Demo
Mode] t haluttu tila.
On Esittely näytetään. Off Esittelyä ei näytetä.
Huomautus
• Esittely loppuu, kun käyttäjä tekee jonkin seuraavista toimista. – Paina (suljin)- tai VIDEO/SUORITA-painiketta. – Katkaisee kameran virran.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
59
FI
Page 60

Initialize

Palauttaa asetuksen tehdasasetuksen mukaiseksi. Kuvat säilyvät, vaikka suorittaisit tämän toiminnon.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Initialize]
t Paina toimintopainiketta ([OK]).
Huomautus
• Suorita alustus kameran latauksen jälkeen, jotta kamerasta ei katkea virta alustuksen aikana.
zKamera ei toimi oikein
Sisällysluettelo Toimintohaku
Sammuta kamera pakotetusti pitämällä ON/OFF (virta) -painiketta painettuna vähintään 7 sekunnin ajan (sivu 15, 16). Kytke sitten virta kameraan uudelleen.
Menu/Settings-
haku
60
FI
Page 61

LUN Setting

Asettaa näytettävän tallennusvälineen näyttötavan tietokoneen näytössä tai muussa monitorissa, kun kamera on liitetty tietokoneeseen tai AV-laitteeseen USB-yhteyden avulla.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [LUN
Setting] t haluttu tila.
Multi Valitse tämä asetus, kun kytket kameran tietokoneeseen. Single Valitse tämä asetus, jos kuvat eivät tule näkyviin, kun kamera
liitetään muuhun laitteeseen kuin tietokoneeseen.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
61
FI
Page 62

HDMI Output

Valitsee televisioon HDMI OUT -liitännän kautta lähetettävän signaalin. Jos kuva ei näy selvästi televisiossa, tämän asetuksen muuttaminen voi parantaa näyttöä.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [HDMI
Output] t haluttu tila.
60Hz Lähetystaajuus 60Hz. 50Hz Lähetystaajuus 50Hz.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
62
FI
Page 63

Format

Alustaa sisäisen muistin.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Format] t
Paina toimintopainiketta ([OK]).
Huomautus
• Huomaa, että alustaminen poistaa pysyvästi kaikki tiedot suojatut kuvat mukaan lukien.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
63
FI
Page 64

Date & Time Setting

Tällä voi asettaa päivämäärän ja kellonajan.
1 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse (Settings) t [Date &
Time Setting].
2 Valitse asetettava kohde.
Date & Time Asettaa päivämäärän ja kellonajan (sivu 28). Daylight Savings Siirtää yhden tunnin eteenpäin.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
64
FI
Page 65

Kuvien katseleminen televisiosta

Liitä kamera HDMI-liitännällä varustettuun televisioon HDMI-kaapelilla (myydään erikseen). Katso tarvittaessa lisätietoja television käyttöoppaista.
1 Katkaise virta kamerasta ja televisiosta. 2 Avaa liitännän suojus ja kytke kamera televisioon HDMI-kaapelilla
(myydään erikseen).
HDMI-liitäntä
1 HDMI-
HDMI-kaapeli
2 HDMI OUT -liitäntään
3 Kytke kameraan virta.
liitäntään
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
4 Kytke televisioon virta ja valitse tulosignaali.
Kameralla otetut kuvat näkyvät television kuvaruudussa.
5 Valitse toistettavat kuvat.
Huomautuksia
• Liitä HDMI-kaapelin (myydään erikseen) mini-HDMI-liitäntä kameran HDMI OUT-liitäntään.
• Älä kytke kameran lähtöliitäntää muiden laitteiden lähtöliitäntöihin. Se voi aiheuttaa toimintahäiriön.
• Jotkin laitteet eivät ehkä toimi oikein. Kuvat tai ääni eivät toistu.
• Käytä HDMI-logolla varustettua HDMI-kaapelia.
65
FI
Page 66

Kameran käyttö web-kamerana

Kameraa voidaan käyttää web-kamerana liittämällä se tietokoneeseen (USB-suoratoisto).
1 Liitä kamera tietokoneeseen. 2 Paina toimintopainiketta ([Menu]) t Valitse [Web Camera].
Huomautuksia
• Videokuvan koko on aina 640 × 480.
• Käytä tietokoneen mikrofonia web-kameratilan aikana.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
66
FI
Page 67
Tietoja TV-värijärjestelmistä
Jos haluat katsella kuvia televisioruudussa, tarvitset HDMI-liitännällä varustetun television ja HDMI-kaapelin (myydään erikseen). Television värijärjestelmän on oltava yhteensopiva kameran kanssa. Tutustu seuraavaan luetteloon, jossa on mainittu eri maissa ja eri alueilla käytössä olevat TV-värijärjestelmät, ja aseta [HDMI Output] (sivu 62).
NTSC-järjestelmä
Bahamasaaret, Bolivia, Chile, Filippiinit, Etelä-Korea, Kolumbia, Ecuador, Jamaika, Japani, Kanada, Keski-Amerikka, Meksiko, Peru, Suriname, Taiwan, USA, Venezuela ym.
PAL-järjestelmä
Australia, Belgia, Espanja, Hollanti, Hongkong, Indonesia, Iso-Britannia, Italia, Itävalta, Kiina, Kroatia, Kuwait, Malesia, Norja, Portugali, Puola, Romania, Ruotsi, Saksa, Singapore, Slovakian tasavalta, Suomi, Sveitsi, Tanska, Thaimaa, Tšekin tasavalta, Turkki, Unkari, Uusi­Seelanti, Vietnam ym.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
PAL-M-järjestelmä
Brasilia
PAL-N-järjestelmä
Argentiina, Paraguay, Uruguay
SECAM-järjestelmä
Bulgaria, Guayana, Iran, Irak, Kreikka, Monaco, Ranska, Ukraina, Venäjä ym.
haku
67
FI
Page 68

Vianmääritys

Jos kameran käytössä ilmenee ongelmia, yritä ratkaista ne seuraavien ohjeiden avulla.
1 Katso kohdat sivuilla 68–73.
2 Katkaise virta ja kytke se uudelleen.
3 Sammuta kamera pakotetusti pitämällä ON/OFF (virta)
-painiketta painettuna vähintään 7 sekunnin ajan. Kytke sitten virta kameraan uudelleen (sivu 15, 16).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
4 Ota yhteyttä Sony-jälleenmyyjään tai paikalliseen
valtuutettuun Sony-huoltoon.
Huomaa, että lähettäessäsi kameran huoltoon annat suostumuksen sisäisessä muistissa olevien musiikkitiedostojen tarkastamiseen.
Lisätietoja tästä tuotteesta ja vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin löytyy asiakastukisivustosta. http://www.sony.net/
Akku ja virta
Kameraan ei voi kytkeä virtaa.
• Akku on tyhjentynyt. Lataa kamera.
Virta katkeaa yllättäen.
• Kameran suojaus saattaa katkaista virran automaattisesti kameran tai akun lämpötilasta riippuen. LCD-näytössä näkyy tällöin ilmoitus ennen virran katkeamista.
• Jos kameraa ei käytetä tietyn ajan kuluessa virran ollessa kytkettynä, kameran virta katkeaa automaattisesti akun tyhjenemisen estämiseksi. Kytke virta kameraan uudelleen.
Akun käyttöaika on lyhyt.
• Lataa akkua, kunnes latauksen merkkivalo sammuu.
• Käytät kameraa erittäin kuumassa tai kylmässä paikassa, tai akun lataus ei riitä. Tämä ei ole merkki viasta.
• Jos et ole käyttänyt kameraa pitkään aikaan, akun suorituskyky paranee, kun sitä ladataan tai puretaan.
• Jos akun käyttöaika on täyden latauksen jälkeenkin vain puolet tavallisesta, akku on ehkä syytä vaihtaa. Ota yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
haku
68
FI
Page 69
Kameraa ei voi ladata.
• Katkaise kamerasta virta ja muodosta USB-yhteys.
• Irrota USB-yhteyskaapeli ja kytke se uudelleen.
• Käytä USB-yhteyskaapelia (mukana).
• Lataa akku ympäristössä, jonka lämpötila on 10 °C–30 °C.
• Kytke virta tietokoneeseen ja kytke kamera.
• Ota tietokone pois lepo- tai horrostilasta.
• Kytke kamera suoraan tietokoneeseen mukana toimitetulla USB-yhteyskaapelilla.
• Kytke kamera tietokoneeseen, jonka käyttöjärjestelmää kamera tukee.
• Jos ongelma ei poistu edellä kerrottujen ohjeiden avulla, sammuta kamera pakotetusti painamalla ON/OFF (virta) -painiketta vähintään 7 sekunnin ajan. Kytke kamera sitten uudelleen tietokoneeseen mukana toimitetulla USB-yhteyskaapelilla.
Akun jäljellä olevan varauksen ilmaisin näyttää väärin.
• Näin voi käydä, kun kameraa käytetään erittäin kuumassa tai kylmässä paikassa.
• Jäljellä olevan varauksen ilmaisimen ja akun todellisen varauksen välillä on ristiriita. Tyhjennä akku kokonaan ja lataa se sitten täyteen, jolloin ilmaisimen lukema korjaantuu.
• Akun käyttöikä on päättynyt (sivu 75). Ota yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
Valokuvien/videoiden kuvaaminen
Kuvia ei voi tallentaa.
• Tarkista sisäisen muistin vapaa tila. Jos se on täynnä, poista tarpeettomia kuvia (sivu 53).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
Päivämäärä ja aika eivät näy LCD-näytössä.
• Kuvauksen aikana päivämäärä ja kellonaika eivät näy. Ne näkyvät vain toiston aikana.
Kuviin ei voi lisätä päivämääriä.
• Kamera ei tue päivämäärien lisäämistä kuvien päälle.
Näyttöön ilmestyy pisteitä, jotka jäävät näyttöön.
• Tämä ei ole merkki viasta. Nämä pisteet eivät tallennu.
Kuvien katseleminen
Kuvia ei voi toistaa.
• Kansion tai tiedoston nimeä on muutettu tietokoneessa.
• Kameralla ei ehkä voi toistaa tiedostoja, joita on muokattu tietokoneessa, eikä kuvia, jotka on kuvattu jollakin muulla kameralla.
• Kamera on USB-tilassa. Irrota USB-yhteys (sivu 23).
Kuva näkyy karkeana toiston alettua.
• Se voi johtua kuvakäsittelystä. Tämä ei ole merkki viasta.
Kuvaa ei näy televisiossa.
• Valitse [HDMI Output] -asetukseksi [60Hz] NTSC-alueella ja [50Hz] PAL-alueella (sivu 62).
• Tarkista, että liitäntä on tehty oikein (sivu 65).
69
FI
Page 70
Kuvan ylä- ja alareunasta puuttuu pieni osa, kun kuvaa toistetaan liitetyssä televisiossa.
• Kuva voi näkyä kameran LCD-näytössä koko näytön kokoisena (kaikkien kuvapisteiden näyttö). Tästä voi kuitenkin aiheutua kuvien ylä- ja alareunojen sekä vasemman ja oikean reunan rajautumista pois, kun kuvia toistetaan televisiossa, joka ei ole yhteensopiva kaikkien kuvapisteiden näytön kanssa.
Kuvan vasemmassa ja oikeassa reunassa näkyy musta reunus.
• Kuvan vasemmassa ja oikeassa reunassa näkyy musta reunus, kun televisiossa tai tietokoneessa katsellaan videoita, jotka on kuvattu kamera pystyasennossa. Tämä ei ole merkki viasta.
Poistaminen
Sisällysluettelo Toimintohaku
Kuvaa ei voi poistaa.
• Poista suojaus (sivu 54).
Tietokoneet
Tietokone ei tunnista kameraa.
• Kun akun varaus on heikko, lataa kamera.
• Kytke virta kameraan ja kytke se tietokoneeseen.
• Käytä USB-yhteyskaapelia (mukana).
• Irrota USB-yhteyskaapeli sekä tietokoneesta että kamerasta ja liitä se uudelleen pitävästi.
• Irrota tietokoneen USB-liittimistä kaikki muut laitteet paitsi kamera, näppäimistö ja hiiri.
• Kytke kamera suoraan tietokoneeseen (ei USB-keskittimen tai muun laitteen kautta).
• Valitse [LUN Setting]-asetukseksi [Multi] (sivu 61).
Kuvia ei voi tuoda.
• Liitä kamera tietokoneeseen oikein USB-kaapelilla (sivu 45).
• Jos alustat kameran sisäisen muistin tietokoneella, kuvia ei ehkä voi tuoda tietokoneeseen. Alusta sisäinen muisti kameralla ja kuvaa sitten (sivu 63).
Bloggie-ohjelmisto ei käynnisty automaattisesti USB-yhteyden muodostamisen jälkeen.
• Asenna Bloggie-ohjelmisto tietokoneeseen ja muodosta USB-yhteys, kun sekä tietokone että kamera on päällä.
Menu/Settings-
haku
Kuvia ei voi toistaa tietokoneessa.
• Pyydä ohjeita tietokoneen tai ohjelmiston valmistajalta.
Kuvassa ja äänessä on katkoja ja kohinaa, kun videota katsotaan tietokoneessa.
• Toistat videota suoraan sisäisestä muistista. Tuo video tietokoneeseen Bloggie-ohjelmistolla ja toista video (sivu 48).
70
FI
Page 71
Muut
Kamera ei toimi oikein.
• Sammuta kamera pakotetusti pitämällä ON/OFF (virta) -painiketta painettuna vähintään 7 sekunnin ajan. Kytke sitten virta kameraan uudelleen.
Linssi huurtuu.
• Siihen tiivistyy kosteutta. Katkaise kamerasta virta ja odota noin tunti, jotta kosteus haihtuu.
Kamera lämpenee, kun sitä käytetään pitkään.
• Tämä ei ole merkki viasta.
Kielen/kellon asetusnäyttö tulee näkyviin, kun kameraan kytketään virta.
• Aseta päivämäärä ja kellonaika uudelleen (sivu 28).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Päivämäärä tai kellonaika on väärin.
• Aseta päivämäärä ja kellonaika uudelleen (sivu 64).
haku
71
FI
Page 72

Varoitusilmaisimet ja -ilmoitukset

Jos jokin seuraavista ilmoituksista tulee näkyviin, noudata ohjeita.
• Akku on lähes tyhjä. Lataa akku heti. Ilmaisin saattaa vilkkua, vaikka akun käyttöaikaa on vielä jäljellä 5–10 minuuttia. Tämä määräytyy käyttöolosuhteiden mukaan.
System error
• Katkaise virta ja kytke se uudelleen.
• Jos kuvaat videota pitkän aikaa, kameran lämpötila nousee. Keskeytä tällöin videon kuvaaminen.
Camera overheating Allow it to cool
• Kameran lämpötila on noussut. Virta voi katketa automaattisesti tai et voi ehkä kuvata videota. Anna kameran olla viileässä paikassa, kunnes lämpötila laskee.
Internal memory error
• Katkaise virta ja kytke se uudelleen.
Error formatting internal memory
• Alusta tallennusväline uudelleen (sivu 63).
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
No images
• Sisäiseen muistiin ei ole tallennettu toistettavia kuvia.
Folder error
• Kansio, jonka nimessä on samat kolme ensimmäistä numeroa, on jo olemassa sisäisessä muistissa (esimerkiksi: 123MSDCF ja 123ABCDE). Alusta kamera (sivu 63).
Cannot create more folders
• Sisäisessä muistissa on jo kansio, jonka nimen alussa on ”999”. Alusta kamera (sivu 63).
File error
• Kuvan toiston aikana tapahtui virhe. Kameralla ei ehkä voi toistaa tiedostoja, joita on muokattu tietokoneessa, eikä kuvia, jotka on kuvattu jollakin muulla kameralla.
File protected
• Poista suojaus (sivu 54).
Image size over limit
• Yrität toistaa kuvakokoa, jota ei voi toistaa kameralla.
72
FI
Page 73
Maximum number of images already selected
• Kun [Delete], [Share it Later] tai [Protect] on käytössä, voit valita enintään 100 kuvaa.
Operation cannot be executed for movie files
• Toistozoomausta ei voi käyttää videoissa.
Invalid operation
• Tämä ilmoitus tulee näkyviin, jos teet virheellisen toiminnon.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
73
FI
Page 74

Tallennettavissa olevien valokuvien määrä ja videoiden kesto

Valokuvien määrät ja tallennusten kestot voi vaihdella kuvausolosuhteiden mukaan.
Valokuvat
(Yksikkö: kuvia)
Koko
4:3 (5M) 16:9 (3M) 16:9 (0.4M)
1309 2890
16105
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Huomautuksia
• Kun jäljellä olevien otettavien kuvien määrä on yli 9 999, näytössä näkyy ”>9999”-ilmaisin.
• Jos tässä kamerassa toistetaan kuvia, jotka on tallennettu jollakin muulla kameralla, kuvat eivät ehkä näy todellisessa koossaan.
• Tallennusvälineen kapasiteettia mitattaessa 1 Gt vastaa 1 miljardia tavua. Osaa kapasiteetista käytetään tiedonhallintaan.
Videot
Alla oleva taulukko sisältää arvioidut enimmäistallennusajat. Nämä ajat ovat kaikkien videotiedostojen kokonaisajat. Voit kuvata yhtäkestoisesti noin 29 minuuttia.
(Yksikkö: tunnit : minuutit : sekunnit)
Koko
1920×1080 30p 1280×720 60p 1280×720 30p 480×270 30p
Huomautuksia
• Tämä kamera käyttää VBR (Variable Bit Rate) -tekniikkaa eli vaihtelevaa siirtonopeutta, jossa kuvanlaatua muutetaan kuvan kulloisenkin sisällön mukaan. Tämä tekniikka aiheuttaa sisäisen muistin tallennusaikaan vaihtelua. Nopeasti liikkuvia kohteita ja monimutkaisia kuvia sisältävät videot tallennetaan suurta siirtonopeutta käyttämällä, mikä lyhentää kokonaistallennusaikaa.
• Yksittäisen videotiedoston enimmäiskoko on 2 Gt. Kamera lopettaa videon tallentamisen ennen 29 minuutin aikaa, jos kuvattavan videotiedoston koko saavuttaa noin 2 Gt.
• Sulkeissa ( ) oleva luku on vähimmäistallennusaika.
• Kun jatkuva kuvaus päättyy, kuvaaminen pysähtyy automaattisesti.
0:40:00 (0:22:00) 1:20:00 (0:36:00) 2:00:00 (0:54:00) 8:00:00 (4:00:00)
haku
74
FI
Page 75

Sisäinen akku

Akun lataaminen
• Akku kannattaa ladata tilassa, jonka lämpötila on 10 °C–30 °C. Akku ei ehkä lataudu täyteen muissa lämpötiloissa.
• Jos akun käyttöaika on täyden latauksen jälkeenkin vain puolet tavallisesta, akku on syytä vaihtaa. Ota yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
Akun tehokas käyttö
• Akun tehokkuus laskee lämpötilan laskiessa. Kylmissä paikoissa akun käyttöaika on normaalia lyhyempi.
• Akku tyhjenee nopeasti, jos käytät usein zoomia.
• Älä altista kameraa vedelle. Se ei ole vedenkestävä.
• Älä jätä kameraa autoon, suoraan auringonpaisteeseen tai muuhun erittäin kuumaan paikkaan.
Kameran säilyttäminen
• Jos et käytä kameraa pitkään aikaan, kameran toimintakyvyn varmistamiseksi se on syytä ladata 6–12 kuukauden välein. Säilytä kameraa viileässä ja kuivassa paikassa.
Akun käyttöikä
• Akun käyttöikä on rajallinen. Akun kapasiteetti vähenee ajan myötä ja toistuvassa käytössä. Jos akku loppuu latausten välillä nopeasti, ota yhteyttä lähimpään Sony-jälleenmyyjään.
• Akun käyttöikään vaikuttavat sen säilytys- ja käyttöolosuhteet sekä käyttöympäristö.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
75
FI
Page 76

Varotoimia

Älä käytä tai varastoi kameraa seuraavissa paikoissa
• Erittäin kuuma, kylmä tai kostea paikka Kameran runko voi muuttaa muotoaan ja aiheuttaa vikoja, jos kameraa säilytetään kuumassa, kuten aurinkoon pysäköidyssä autossa.
• Suora auringonvalo tai lämmittimen läheisyys Kameran rungon väri voi muuttua tai runko muuttaa muotoaan, mikä voi aiheuttaa vikoja.
• Paikat, joihin voi kohdistua tärinää
• Paikat, joiden lähellä on voimakas magneettikenttä
• Hiekkaiset tai pölyiset paikat Huolehdi, että kameraan ei pääse hiekkaa tai pölyä. Muutoin voi syntyä vikoja, joita ei aina voi korjata.
Kuljettaminen
Älä pidä kameraa housujen tai hameen takataskussa, sillä kamera voi vahingoittua, jos istut sen päälle.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
Puhdistaminen
Objektiivin puhdistaminen
Pyyhi objektiivi puhtaaksi esimerkiksi sormenjäljistä ja pölystä pehmeällä liinalla.
Kameran pinnan puhdistaminen
Puhdista kameran pinta kevyesti vedellä kostutetulla pehmeällä liinalla ja pyyhi pinta sitten kuivaksi puhtaalla liinalla. Kameran pinnan ja rungon vaurioiden estäminen: – Älä altista kameraa kemikaaleille, ohentimille, bensiinille, alkoholille, kertakäyttöisille pyyhkeille,
hyönteiskarkotteille, aurinkovoiteille tai hyönteismyrkyille.
– Älä kosketa kameraa, jos käsissäsi on jotakin edellä mainituista aineista. – Älä jätä kameraa pitkäaikaiseen kosketukseen kumin tai vinyylin kanssa.
Käyttölämpötilat
Tämä kamera on tarkoitettu käytettäväksi 0 °C–40 °C:n lämpötilassa. Kuvaaminen erittäin kylmissä tai kuumissa olosuhteissa näiden rajojen ulkopuolella ei ole suositeltavaa.
Kosteuden tiivistyminen
Jos kamera tuodaan suoraan kylmästä lämpimään paikkaan, kameran sisään ja pinnalle voi tiivistyä kosteutta. Tämä tiivistyminen saattaa aiheuttaa kameraan toimintahäiriöitä.
Jos kosteutta tiivistyy
Katkaise kamerasta virta ja odota noin tunti, jotta kosteus haihtuu.
Hävittämistä tai luovuttamista koskeva huomautus
• Kun käytät kameran sisäiseen muistiin ladattua ohjelmistoa, kameran sisäiseen muistiin saattaa tallentua henkilökohtaisia tietoja, kuten tunnuksia ja sähköpostiosoitteita. Poista kaikki henkilökohtaiset tiedot ennen kameran omistusoikeuden luovuttamista tai kameran hävittämistä.
• Edes kaikkien tietojen poistaminen sisäisestä muistista ja kameran alustaminen ei välttämättä poista tietoja sisäisestä muistista kokonaan.
• Estä kameraa palauttamasta sisäisen muistin tietoja tallentamalla tarpeetonta tietoa kameran sisäiseen muistiin.
haku
76
FI
Page 77

Tekniset tiedot

Sisällysluettelo Toimintohaku
Kamera
[Järjestelmä]
Kuvakenno: 4,5 mm (1/4-tyyppinen) CMOS-
tunnistin
Kuvapisteiden kokonaismäärä:
noin 5 110 000 kuvapistettä
Tehollisten kuvapisteiden määrä:
Noin 3 110 000 kuvapistettä (valokuvat, 16:9), noin 5 030 000 kuvapistettä (valokuvat, 4:3), noin 3 110 000 kuvapistettä ([1920×1080 30p] videot)
Objektiivi: F2,8
f = 4,1 mm 35 mm:n kinofilmikameran polttoväliksi muutettuna Videot: 47 mm (16:9) Valokuvat: 41 mm (4:3)
Valotuksen hallinta: automaattivalotus Tiedostomuoto:
Valokuvat: JPEG (DCF-versio 2.0, Exif-versio
2.3, MPF Baseline) -yhteensopiva Videot: MPEG-4 AVC/H.264 (MP4) Audio: MPEG AAC
Tallennusvälineet: sisäinen muisti (noin 4 Gt)
• Tallennusvälineen kapasiteettia mitattaessa 1 Gt vastaa 1 miljardia tavua. Osa tästä on järjestelmänhallinnan ja sovellustiedostojen käytössä. Käyttäjän käytettävissä oleva kapasiteetti on esitetty alla. Noin 3,7 Gt
[Virrankäyttö, yleistä]
Virta:
sisäänrakennettu ladattava akku USB-lataus (kytkemällä tietokoneeseen mukana tuleva USB-yhteyskaapeli)
Latausaika: noin 200 min (täysi lataus)
(ladattaessa tietokoneen USB-liitännän kautta)
Tehonkulutus (kuvattaessa): 1,7 W (kun
videokuvan koko on [1280×720 30p]) Käyttölämpötila: 0 °C–40 °C Säilytyslämpötila: –20 °C–+60 °C Mitat (noin):
MHS-FS1/FS1K
55,0 mm × 108,0 mm × 15,8 mm
MHS-FS2/FS2K
55,0 mm × 108,0 mm × 18,4 mm
(L/K/S, ilman ulkonevia osia) Paino:
MHS-FS1/FS1K
Noin 115 g
MHS-FS2/FS2K
Noin 139 g Mikrofoni: monoääninen Kaiutin: monoääninen
Rakennetta ja teknisiä ominaisuuksia voidaan muuttaa ilman ennakkoilmoitusta.
Menu/Settings-
haku
[Tulo- ja lähtöliitännät]
HDMI-liitäntä: HDMI-miniliitäntä USB-liitäntä: tyyppi A (sisäinen) USB-liitäntä: Hi-Speed USB (USB 2.0
-yhteensopiva)
[LCD-näyttö]
MHS-FS1/FS1K LCD-näyttö: 6,7 cm 2,7-tyyppinen (16:9) TFT-
ohjaus
Kuvapisteiden kokonaismäärä: 230 400 (960 × 240)
pistettä MHS-FS2/FS2K Päänäyttö: 6,7 cm 2,7-tyyppinen (16:9) TFT-ohjaus Kuvapisteiden kokonaismäärä: 230 400 (960 × 240)
pistettä Etunäyttö: 5,0 cm 2,0-tyyppinen (4:3) TFT-ohjaus Kuvapisteiden kokonaismäärä: 153 600 (640 × 240)
pistettä
77
FI
Page 78
Tavaramerkit
• ”Bloggie” on Sony Corporation -yhtiön tavaramerkki.
• 360 Video on Sony Corporation -yhtiön tavaramerkki.
• HDMI, HDMI-logo ja High-Definition Multimedia Interface ovat HDMI Licensing LLC:n
tuotemerkkejä tai rekisteröityjä tuotemerkkejä Yhdysvalloissa ja muissa maissa.
• Microsoft, Windows, Windows Vista ja DirectX ovat Microsoft Corporation -yhtiön tavaramerkkejä tai
rekisteröityjä tavaramerkkejä Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa.
• Macintosh, Mac OS, Mac OS-logo, iMac, iBook, PowerBook, Power Mac ja eMac ovat Apple Inc:n
tuotemerkkejä tai rekisteröityjä tuotemerkkejä.
• Intel ja Pentium ovat Intel Corporation -yhtiön tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä. Lisäksi muut tässä oppaassa käytetyt järjestelmien ja tuotteiden nimet ovat yleensä niiden kehittäjien tai valmistajien tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä. Merkkejä ™ ja ® ei ole kuitenkaan käytetty kaikissa kohdissa tässä oppaassa.
Sisällysluettelo Toimintohaku
Lisenssiä koskevia huomautuksia
TÄMÄ TUOTE ON LISENSOITU AVC:N PATENTTIEN EHTOJEN MUKAISESTI KULUTTAJAN HENKILÖKOHTAISEEN JA EI-KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN, JA KULUTTAJALLA ON OIKEUS (i) KOODATA VIDEO AVC-STANDARDIN (”AVC-VIDEO”) MUKAISESTI JA/TAI (ii) PURKAA KULUTTAJAN HENKILÖKOHTAISEEN JA EI-KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN KOODAAMA AVC­VIDEO JA/TAI KOODATA SELLAISELTA VIDEOTOIMITTAJALTA SAATU VIDEO, JOLLA ON LISENSSI AVC-VIDEON TOIMITTAMISEEN. LISENSSIÄ EI MYÖNNETÄ MIHINKÄÄN MUUHUN KÄYTTÖÖN SUORAAN TAI EPÄSUORASTI. LISÄTIETOJA ANTAA MPEG LA, L.L.C. KATSO <HTTP://WWW.MPEGLA.COM>
Menu/Settings-
haku
78
FI
Page 79

Hakemisto

Sisällysluettelo Toimintohaku
Numerot
360 Video -kuvat ..............................................................37
A
Akku.......................................................................................75
Asennus.................................................................................25
B
Beep........................................................................................57
Bloggie-ohjelmisto.....................................................25, 47
C
Clock Settings....................................................................28
Computer
Kuvien lataaminen ....................................................49
Kuvien tuominen .......................................................48
Suositeltava ympäristö............................................45
D
Date & Time Setting.......................................................64
Daylight Savings...............................................................64
Delete.....................................................................................53
Demo Mode ........................................................................59
F
Flicker Reduction.............................................................56
Format ...................................................................................63
Käyttöjärjestelmä..............................................................45
L
Language Setting ..............................................................58
Lataaminen ..........................................................................22
LUN Setting........................................................................61
M
Macintosh-tietokone........................................................45
Movie Size...........................................................................52
O
Ohjelmisto .....................................................................25, 47
Osien tunnistaminen..................................................15, 16
P
Photo Size............................................................................50
Protect....................................................................................54
S
Settings..................................................................................13
Share it Later......................................................................55
T
Toistozoom..........................................................................43
U
USB ..................................................................................22, 25
Menu/Settings-
haku
H
HDMI OUT -liitäntä .......................................................65
HDMI Output.....................................................................62
I
Initialize................................................................................60
Itselaukaisin ........................................................................35
K
Kuvaaminen
Valokuvat......................................................................29
Videot.............................................................................31
Kuvapiste .............................................................................51
Kytkeminen
Computer ......................................................................48
V
Valokuvien määrä ............................................................74
Varoitusilmoitukset .........................................................72
Vianmääritys.......................................................................68
Videoiden tallennusaika ................................................74
View
Valokuvat......................................................................40
Videot.............................................................................40
W
Web Camera .......................................................................66
Windows-tietokone..........................................................45
79
FI
Page 80
Z
Zoomaus...............................................................................33
Ä
Äänenvoimakkuuden säätö ..........................................44
Sisällysluettelo Toimintohaku
Menu/Settings-
haku
80
FI
Loading...