Sony BDV-Z7 User Manual [pl]

4-136-891-81(1)
Oprogramowanie tego odtwarzacza może zostać zaktualizowane w przyszłości. Szczegółowe informacje na temat dostępnych aktualizacji znajdują się w witrynie internetowej pod adresem: http://support.sony-europe.com
(1)
Sony Corporation Printed in Malaysia
BD/DVD Home Theatre System
Instrukcja obsługi
© 2009 Sony Corporation

OSTRZEŻENIE

Nie należy instalować urządzenia w miejscach o ograniczonej przestrzeni, takich jak półki na książki lub zabudowane szafki.
Aby zredukować ryzyko pożaru, nie należy przykrywać otworów wentylacyjnych urządzenia gazetami, ścierkami, zasłonami itp. Na urządzeniu nie należy stawiać otwartych źródeł ognia, takich jak świeczki.
Aby zredukować ryzyko pożaru lub porażenia prądem, nie należy narażać urządzenia na kapanie lub rozbryzgi cieczy, a także nie należy stawiać na urządzeniu przedmiotów wypełnionych płynami, takich jak wazony.
Baterii ani urządzenia z zainstalowanymi bateriami nie należy narażać na działanie zbyt wysokich temperatur, na przykład na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ognia itp.
Tylko do użytku w pomieszczeniach.
UWAGA
Korzystanie z urządzeń optycznych w tym produkcie może zwiększyć zagrożenie uszkodzenia wzroku. Nie należy próbować demontować obudowy, ponieważ wiązka laserowa wykorzystywana w tym zestawie BD/DVD Home Theatre System jest szkodliwa dla oczu. Naprawy produktu należy powierzać wyłącznie wykwalifikowanym serwisantom.
Etykieta jest umieszczona na osłonie ochronnej lasera wewnątrz obudowy urządzenia sterującego.
Niniejsze urządzenie zostało zaklasyfikowane jako urządzenie laserowe klasy 1 (CLASS 1 LASER). Stosowne
oznaczenie jest umieszczo ne na osłonie ochron nej lasera wewnątr z obudowy urządzenia sterującego.
Informacje o urządzeniu sterującym
•Oznaczenie znajduje się na spodzie obudowy
urządzenia.
Pozbycie się zużytego sprzętu (stosowane w krajach Unii Europejskiej i w pozostałych krajach europejskich stosujących własne systemy zbiórki)
Ten symbol na produkcie lub jego opakowaniu oznacza, że produkt nie może być traktowany jako odpad komunalny, lecz powinno się go dostarczyć do odpowiedniego punktu zbiórki sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w celu recyklingu. Odpowiednie zadysponowanie zużytego produktu zapobiega potencjalnym negatywnym wpływom na środowisko oraz zdrowie ludzi, jakie mogłyby wystąpić w przypadku niewłaściwego zagospodarowania odpadów. Recykling materiałów pomoże w ochronie środowiska naturalnego. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacj i na temat recyklingu tego produktu, należy skontaktować się z lokalną jednostką samorządu terytorialnego, ze służbami zagospodarowywania odpadów lub ze sklepem, w którym zakupiony został ten produkt.
Pozbywanie się zużytych baterii (stosowane w krajach Unii Europejskiej i w pozostałych krajach europejskich mających
własne systemy zbiórki)
Ten symbol na baterii lub na jej opakowaniu oznacza, że bateria nie może być traktowana jako odpad komunalny. Symbol ten, dla pewnych baterii może być stosowany w kombinacji z symbolem chemicznym. Symbole chemiczne rtęci (Hg) lub ołowiu (Pb) są dodawane, jeśli bateria zawiera więcej niż 0,0005% rtęci lub 0,004% ołowiu. Odpowiednio gospodarując zużytymi bateriami, możesz zapobiec potencjalnym negatywnym wpływom na środowisko oraz zdrowie ludzi, jakie mogłyby wystąpić w przypadku niewłaściwego obchodzenia się z tymi odpadami. Recykling baterii pomoże chronić środowisko naturalne. W przypadku produktów, w których ze względu na bezpieczeństwo, poprawne działanie lub integralność danych wymagane jest stałe podłączenie do baterii, wymianę zużytej baterii należy zlecić wyłącznie wykwalifikowanemu personelowi stacji serwisowej. Aby mieć pewność, że bateria
PL
2
znajdująca się w zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym będzie właściwie zagospodarowana, należy dostarczyć sprzęt do odpowiedniego punktu zbiórki. W odniesieniu do wszystkich pozostałych zużytych baterii, prosimy o zapoznanie się z rozdziałem instrukcji obsługi produktu o bezpiecznym demontażu baterii. Zużytą baterię należy dostarczyć do właściwego punktu zbiórki. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat zbiórki i recyklingu baterii należy skontaktować się z lokalną jednostką samorządu terytorialnego, ze służbami zajmującymi się zagospodarowywaniem odpadów lub ze sklepem, w którym zakupiony został ten produkt.
Uwaga dla klientów: poniższe informacje dotyczą tylko sprzętu sprzedawanego w krajach, w których obowiązują dyrektywy UE.
Producentem tego produktu jest Sony Corporation, 1-7-1 Konan Minato-ku Tokyo, 108-0075 Japonia. Upoważnionym przedstawicielem producenta, uprawnionym do dokonywania i potwierdzania oceny zgodności z wymaganiami dot. kompatybilności elektromagnetycznej i bezpieczeństwa, jest Sony Deutschland GmbH, Hedelfinger Strasse 61, 70327 Stuttgart, Niemcy. W sprawach serwisowych i gwarancyjnych należy kontaktować się z podmiotami, których adresy podano w osobnych dokumentach gwarancyjnych lub serwisowych.
Środki ostrożności
Niniejsze urządzenie zostało przebadane, w wyniku czego stwierdzono jego zgodność z Dyrektywą dotyczącą kompatybilności elektromagnetycznej i bezpieczeństwa przy korzystaniu z przewodu połączeniowego o długości mniejszej niż 3 metry.
Źródła zasilania
•Zestaw pozostaje podłączony do źródła zasilania, dopóki nie zostanie odłączony od gniazda ściennego, nawet jeśli został wyłączony przyciskiem zasilania.
•Jeżeli zestaw jest odłączany od źródła zasilania przez wyjęcie wtyczki z gniazda ściennego, do jego podłączania należy używać łatwo dostępnego gniazda ściennego. W przypadku zauważenia nieprawidłowości w działaniu zestawu należy natychmiast odłączyć wtyczkę od gniazda ściennego.
Prawa autorskie i znaki towarowe
•W niniejszym produkcie wykorzystano technologię ochrony praw autorskich objętą prawami patentowymi i innymi prawami własności intelektualnej obowiązującymi w Stanach Zjednoczonych. Technologia ta nie może być wykorzystywana bez zgody firmy Macrovision i jest przeznaczona wyłącznie do zastosowań domowych oraz innych zastosowań o charakterze niepublicznym, o ile nie uzyskano specjalnej zgody firmy Macrovision. Odtwarzanie kodu źródłowego i dezasemblacja są zabronione.
•Zestaw wyposażono w dekoder dźwięku przestrzennego Dolby* Digital oraz system cyfrowego dźwięku przestrzennego DTS**.
* Wyprodukowano na licencji firmy Dolby
Laboratories. Dolby oraz symbol podwójnego D są znakami handlowymi firmy Dolby Laboratories.
**Wyprodukowano na mocy patentów
zarejestrowanych w USA pod numerami: 5 451 942; 5 956 674; 5 974 380; 5 978 762; 6 226 616; 6 487 535; 7 392 195; 7 272 567; 7 333 929; 7 212 872 i innych patentów zarejestrowanych i oczekujących na zarejestrowanie w USA i na całym świecie. DTS jest zastrzeżonym znakiem towarowym, a logo i symbol DTS oraz DTS-HD i DTS-HD Master Audio | Essential są znakami towarowymi firmy DTS, Inc. © 1996-2008 DTS, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
•Ten zestaw zawiera technologię HDMI Definition Multimedia Interface). Nazwa HDMI, logo HDMI oraz nazwa High­Definition Multimedia Interface są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy HDMI Licensing LLC.
•Java oraz wszystkie znaki towarowe i logo Java są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Sun Microsystems, Inc.
•„BD-Live” i „BonusView” są znakami towarowymi Blu-ray Disc Association.
•„Blu-ray Disc” jest znakiem towarowym.
•Logo „Blu-ray Disc”, „DVD+RW”, „DVD­RW”, „DVD+R”, „DVD-R”, „DVD VIDEO” i „CD” to znaki towarowe.
•„BRAVIA” jest znakiem towarowym firmy Sony Corporation.
•„AVCHD” i logo „AVCHD” są znakami towarowymi firm Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. i Sony Corporation.
TM
(High-
PL
3
• , „XMB” i „xross media bar” są znakami towarowymi firm Sony Corporation i Sony Computer Entertainment Inc.
•„PLAYSTATION” jest znakiem towarowym firmy Sony Computer Entertainment Inc.
•„x.v.Colour” i logo „x.v.Colour” są znakami towarowymi firmy Sony Corporation.
•„PhotoTV HD” i logo „PhotoTV HD” są znakami towarowymi firmy Sony Corporation.
•Inne nazwy systemów i produktów są zwykle znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi producentów. Symbole ™ i ® nie są przedstawiane w niniejszym dokumencie.

Instrukcja obsługi — informacje

• Zalecenia zawarte w tej instrukcji obsługi dotyczą korzystania z pilota. Można również posługiwać się przyciskami na urządzeniu sterującym, o ile ich nazwy są takie same lub podobne do nazw przycisków na pilocie.
• Ikony, takie jak , przedstawione na górze opisu wskazują rodzaj nośników, które mogą być używane z daną funkcją. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w rozdziale „Płyty do odtwarzania” (str. 96).
• W tej instrukcji termin „płyta” jest stosowany ogólnie w odniesieniu do płyt BD, DVD oraz CD, chyba że określono inaczej w tekście lub na ilustracjach.
• Elementy menu sterowania mogą różnić się w zależności od obszaru.
• Ustawienie domyślne jest podkreślone.
PL
4
Spis treści
Instrukcja obsługi — informacje.........4
Zawartość opakowania ........................6
Indeks elementów i przycisków
sterujących.......................................8
Wprowadzenie
Krok 1: Wybór miejsca ustawienia
elementów zestawu i ich
instalowanie ............................ 15
Krok 2: Podłączanie zestawu...... 19
Krok 3: Przeprowadzanie łatwej
konfiguracji ............................. 32
Krok 4: Wybieranie źródła
sygnału..................................... 35
Krok 5: Korzystanie z efektu
dźwięku przestrzennego........ 37
Odtwarzanie
Odtwarzanie płyty BD/DVD ............39
Używanie programu BonusView/
BD-Live.........................................46
Odtwarzanie płyty CD .......................47
Odtwarzanie plików zdjęć .................49
Regulacja dźwięku
Wybieranie efektu odpowiedniego dla
danego źródła sygnału..................51
Wybór formatu dźwięku, ścieżek
dźwiękowych w różnych językach
lub kanału......................................52
Odtwarzanie dźwięku
wielościeżkowego.........................53
Korzystanie z efektów
dźwiękowych.................................53
Tuner
Słuchanie audycji radiowych za
pomocą funkcji Radio..................55
Używanie systemu RDS (Radio Data
System) ..........................................60
Zewnętrzne urządzenie audio
Korzystanie z adaptera DIGITAL
MEDIA PORT.............................61
Inne funkcje
Jednoczesne korzystanie z funkcji
Sterowanie przez HDMI i funkcji
„BRAVIA” Sync ......................... 62
Ustawianie głośników ........................65
Sterowanie telewizorem za pomocą
pilota zestawu...............................66
Korzystanie z wyłącznika
czasowego ..................................... 68
Korzystanie z funkcji ściemniacza.... 69
Zmiana rodzaju rozświetlenia
diody.............................................. 70
Dezaktywacja przycisków na
urządzeniu sterującym................. 70
Ustawienia i regulacje
Korzystanie z ekranu konfiguracji ... 71
[Aktualizacja sieciowa]...................... 72
[Nastawienia wideo]........................... 73
[Nastawienia audio] ........................... 76
[Nastawienia oglądania płyt BD/
DVD]............................................. 77
[Nastawienia zdjęć] ............................ 80
[Ustawienia HDMI]........................... 80
[Nastawienia systemu]....................... 81
[Nastawienia sieciowe]....................... 82
[Łatwa konfiguracja].......................... 84
[Resetowanie]..................................... 84
Informacje dodatkowe
Środki ostrożności.............................. 86
Uwagi dotyczące płyt ......................... 87
Rozwiązywanie problemów .............. 89
Funkcja autodiagnostyki ................... 95
Płyty do odtwarzania.......................... 96
Obsługiwane formaty audio.............. 99
Rozdzielczość wyjścia wideo........... 100
Dane techniczne...............................101
Lista kodów języków........................102
Słowniczek.........................................103
Indeks ................................................ 106
PL
5

Zawartość opakowania

• Urządzenie sterujące (1)
• Głośniki przednie (2)
• Subwoofer (1)
• Antena UKF (FM) (1)
lub
• Przewody głośnikowe (2, biały/czerwony)
• Przewód wideo (1)
• Pilot zdalnego sterowania (1)
• Baterie R6 (AA) (2)
• Ściereczka do czyszczenia (1)
• Instrukcja obsługi (niniejszy dokument)
• Schemat podłączania głośników i telewizora
• Software Licence Information
Dla modeli oferowanych w Wielkiej Brytanii
• Adapter DIGITAL MEDIA PORT (TDM-iP20) (1)
• Instrukcja obsługi adaptera DIGITAL MEDIA PORT (TDM-iP20)
PL
6

Przygotowywanie pilota

Wkładanie baterii do pilota
Do pilota należy włożyć dwie ba terie R6 (AA; wchodzą w skład zestawu), dopasowując bieguny 3 i # do oznaczeń w komorze baterii.
•Nie należy pozostawiać pilota w miejscach, w których panuje wysoka temperatura lub duża wilgotność.
•Nie należy używać starych baterii w połączeniu z nowymi.
•Należy uważać, aby do wnętrza pilota nie dostały się ciała obce, szczególnie podczas wymiany baterii.
•Jeśli pilot nie będzie używany przez dłuższy czas, należy wyjąć baterie, aby uniknąć uszkodzenia spowodowanego ewentualnym wyciekiem elektrolitu i korozją.
PL
7

Indeks elementów i przycisków sterujących

Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronach wskazanych w nawiasach.

Pilot

ONE-TOUCH
THEATRE
SLEEP
FUNCTION
PRESET PRESET
TUNING
SCENE SEARCH
Przyciski 5, /DIGITAL, PROG + oraz N mają wyczuwalną kropkę. Ułatwia ona obsługę pilota.
: Obsługa zestawu
TV
PLAY
BRAVIA Sync
DYNAMIC
BASS
NIGHT
CLEAR TIME
0
ANALOGDIGITAL
D.TUNING
S
P
I
L
D
A
Y
U
N
E
M
P
O
T
R
E
T
U
R
N
H
E
O
M
SOUND MODE
REPLAY ADVANCE
PROG
TV
321
654
987
SYSTEM
MENU
P
O
P
U
P
/
M
P
O
TUNING
DISPLAY
1
2
3
4 5
E
N
U
6
S
N
O
I
S
T
L
O
O
T
7
8
9
: Obsługa telewizora (Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w rozdziale „Sterowanie telewizorem za pomocą pilota zestawu” (str. 66)).
A THEATRE (str. 63)
Automatyczne przełączenie w optymalny tryb wideo w celu oglądania filmów.
ONE-TOUCH PLAY (str. 39, 63)
Wystarczy nacisnąć przycisk, aby telewizor włączył się i został ustawiony na źródło sygnału BD/DVD a zestaw automatycznie rozpoczął odtwarzanie płyty.
TV "/1 (wł./tryb gotowości) (str. 66)
Włączanie telewizora lub ustawianie go w trybie gotowości.
"/1 (wł./tryb gotowości) (str. 31, 32, 39,
55)
Włączanie zestawu lub ustawianie go w trybie gotowości.
B SLEEP (str. 68)
Ustawienie wyłącznika czasowego.
NIGHT (str. 54)
Włączenie funkcji trybu nocnego.
DYNAMIC BASS (str. 53)
Uwydatnianie tonów niskich.
TV (str. 66)
Przechodzenie do trybu obsługi telewizora za pomocą pilota.
C Przyciski numeryczne (str. 39, 56, 66)
Wprowadzanie numerów tytułów/ rozdziałów, częstotliwości radiowych itd.
CLEAR (str. 44, 58)
Czyszczenie pola wprowadzania.
/ (tekst) (str. 66)
Umożliwia uzyskanie dostępu do tekstu.
TIME (str. 44)
Wyświetlenie dotychczasowego/ pozostałego czasu odtwarzania na wyświetlaczu na przednim panelu.
PL
8
- (str. 66)
Przycisk - umożliwia wybieranie numeru kanału większego niż 10.
D (dźwięk) (str. 52, 53)
Wybór formatu audio/ścieżki.
(napisy) (str. 42)
Wybór języka napisów, jeśli na płycie BD-ROM/DVD VIDEO zapisano napisy w wielu językach.
D.TUNING (str. 57)
Wybór częstotliwości radiowych.
(ujęcie) (str. 42)
Przełączenie na inne ujęcie, jeśli na płycie BD-ROM/DVD VIDEO zapisano różne ujęcia.
SYSTEM MENU (str. 37, 46, 53, 58, 68,
69)
Wchodzenie do menu zestawu.
DIGITAL (str. 66)
Przełączenie na tryb cyfrowy.
ANALOG (str. 66)
Przełączenie na tryb analogowy.
(panoramiczny) (str. 66)
Zmiana proporcji obrazu podłączonego telewizora.
E Kolorowe przyciski (czerwony/zielony/
żółty/niebieski) (str. 55, 82)
Przyciski skrótów służące do wybierania elementów niektórych menu BD (mogą być także używane do interaktywnych operacji Java na płytach BD).
F TOP MENU (str. 43)
Otwieranie lub zamykanie głównego menu płyty BD lub DVD.
DISPLAY (str. 44)
Wyświetlanie informacji dotyczących odtwarzania na ekranie telewizora.
POP UP/MENU (str. 43)
Otwieranie lub zamykanie menu wyskakującego płyty BD-ROM lub menu płyty DVD.
OPTIONS (str. 39, 47, 49, 55)
Wyświetlanie menu opcji na ekranie telewizora.
HOME (str. 32, 39, 47, 49, 55, 71)
Wejście lub wyjście z menu głównego zestawu.
RETURN (str. 66, 82)
Powrót do poprzedniego ekranu.
C/X/x/c (str. 32, 37, 39, 46, 47, 49, 53, 55, 58, 68, 69, 71)
Przenoszenie wyróżnienia do wyświetlanego elementu.
(ENTER) (str. 32, 37, 39, 46, 47, 49,
53, 55, 58, 68, 69, 71)
Wprowadzenie wybranego elementu.
(przewodnik) (str. 66)
Wyświetlenie cyfrowego przewodnika EPG (Electronic Programme Guide).
TOOLS (str. 66)
Wyświetlanie menu operacji dostępnych na bieżącym ekranie.
G FUNCTION (str. 35, 39, 47, 49, 55, 61)
Wybór źródła odtwarzania.
SOUND MODE (str. 51)
Wybór odpowiedniego trybu dźwiękowego do oglądania filmów, słuchania muzyki itp.
H ./> (wstecz/dalej) (str. 39, 47, 49)
Przejście do poprzedniego/następnego rozdziału, utworu lub pliku. Aby przejść do początku poprzedniego utworu, naciśnij przycisk . dwukrotnie.
PRESET +/– (str. 55)
Wybór zapisanej stacji radiowej.
REPLAY/ADVANCE (str. 39)
Ponowne odtworzenie sceny/szybkie przewijanie bieżącej sceny do przodu.
m/M (szybkie przewijanie do tyłu/ do przodu) (str. 39, 47)
Szybkie przewijanie płyty do tyłu/do przodu po naciśnięciu podczas odtwarzania. Szybkie przewijanie bieżącej sceny do przodu powoduje zmianę szybkości wyszukiwania.
PL
9
Aby powrócić do normalnej szybkości, naciśnij przycisk N.
TUNING +/– (str. 55)
Wyszukiwanie stacji radiowej.
N (odtwarzanie) (str. 39, 47, 49)
Rozpoczęcie lub wznowienie odtwarzania. Odtwarzanie pokazu slajdów po włożeniu płyty zawierającej pliki obrazów JPEG.
X (pauza) (str. 39, 47, 49)
Wstrzymanie lub wznowienie odtwarzania.
x (zatrzymanie) (str. 39, 47, 49)
Zatrzymanie odtwarzania i zapamiętanie miejsca zatrzymania (miejsca wznowienia). Miejsce wznowienia tytułu/utworu to ostatnio odtworzone miejsce lub ostatnie zdjęcie w przypadku folderu ze zdjęciami.
SCENE SEARCH (str. 43)
Przełączenie w tryb wyszukiwania scen, który umożliwia szybkie przechodzenie między scenami w aktualnie odtwarzanym tytule.
I (wyciszanie) (str. 39, 47, 66)
DISPLAY (str. 55)
Przełączenie informacji o częstotliwości radiowej i nazwie stacji, które są wyświetlane na wyświetlaczu na przednim panelu.
/ (info/wywołanie tekstu) (str. 66)
Umożliwia wyświetlenie informacji.
10
Tymczasowe wyłączanie dźwięku.
2 (głośność) +/– (str. 39, 66)
Regulacja głośności.
PROG +/– (str. 66)
Zmiana kanałów w górę lub w dół.
c/C (str. 66)
Po naciśnięciu przycisku wybrać następną ( (
C) stronę tekstu.
t/ (wejście telewizyjne) (str. 66)
c) lub poprzednią
Przełączanie źródła sygnału wejściowego między telewizorem a innymi źródłami.
PL
/ można

Urządzenie sterujące

Widok z góry
Wygląd z zamkniętą klapą przednią
Wygląd z otwartą klapą przednią
FUNCTION
FUNCTION
VOL
VOL
A "/1 (wł./tryb gotowości) (str. 39)
Włączenie zestawu lub przestawienie go w tryb gotowości.
B Z (otwieranie/zamykanie)
Otwarcie lub zamknięcie szuflady na płyty.
C Rozświetlenie diody (str. 70) D Rozświetlenie logo (str. 69) E Szuflada na płyty (str. 39) F (czujnik zdalnego sterowania) (str. 7) G Wyświetlacz na przednim panelu
H Przyciski sterowania odtwarzaniem
(str. 39)
N (odtwarzanie)
Rozpoczęcie lub wznowienie odtwarzania.
Odtwarzanie pokazu slajdów po włożeniu płyty zawierającej pliki obrazów JPEG.
x (zatrzymanie)
Zatrzymanie odtwarzania i zapamiętanie miejsca zatrzymania (miejsca wznowienia). Miejsce wznowienia tytułu/utworu to ostatnio odtworzone miejsce lub ostatnie zdjęcie w przypadku folderu ze zdjęciami.
11
PL
FUNCTION
Wybór źródła odtwarzania.
VOL +/–
Regulacja głośności zestawu.
I Wskaźnik ochrony (str. 89)
Kontrolka rozświetlająca się w przypadku wykrycia awarii, itd. zasilania.
12
PL

Wyświetlacz na przednim panelu

Informacje na wyświetlaczu na przednim panelu
SLEEP TUNED MONO STEREO NTSC
A Kontrolka sygnalizująca dostęp
systemu do sieci.
B Mruga po włączeniu wyłącznika
czasowego (str. 68).
C Kontrolka oznaczająca odbiór sygnału
stacji. (tylko odbiornik radiowy) (str. 55)
D Kontrolka oznaczająca przestawienie
opcji [Tryb UKF (FM)] na [Monofoniczny] (tylko odbiornik radiowy) (str. 55).
E Kontrolka oznaczająca odbiór sygnału
stereo (tylko odbiornik radiowy) (str. 55).
F Rozświetla się podczas przesyłania
sygnału wideo w standardzie NTSC.
G Kontrolka sygnalizująca rozpoznanie
pamięci zewnętrznej (str. 29).
H Kontrolka sygnalizująca prawidłowe
połączenie gniazda HDMI OUT z urządzeniem zgodnym ze standardem HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) z wejściem HDMI lub DVI (Digital Visual Interface).
I Kontrolka sygnalizująca przesyłanie
sygnału wideo 720p/1080i/1080p poprzez gniazdo HDMI OUT lub sygnału wideo 720p/1080i poprzez gniazda COMPONENT VIDEO OUT.
EXT HDMI HD 24P 2CH MUTING
BASS NIGHT STAGEWIDE
J Kontrolka sygnalizująca przesyłanie
sygnału wideo 1920 × 1080p/24 Hz.
K 2CH: Kontrolka rozświetlająca się
podczas odtwarzania dźwięku w trybie „2CH STEREO”.
L Kontrolka sygnalizująca wyciszenie
systemu (str. 39, 47).
M Kontrolka sygnalizująca włączenie
funkcji DYNAMIC BASS (str. 53).
N Kontrolka sygnalizująca włączenie
trybu nocnego (str. 54).
O WIDE STAGE: Kontrolka sygnalizująca
odtwarzanie dźwięku przestrzennego w trybie „WIDE STAGE”.
P Kontrolka oznaczająca włożoną płytę. Q Informacje o stanie zestawu, w tym
rozdział, tytuł lub numer utworu, czas, częstotliwość stacji radiowej, stan odtwarzania itd.
R Wyświetla stan odtwarzania zestawu.
13
PL

Tylna część urządzenia sterującego

EXT
DC5V
0.5A MAX
HDMI
OUT
LAN(100)
A Gniazdo EXT (str. 29) B Gniazda COMPONENT VIDEO OUT
(str. 23)
C Gniazdo ANTENNA (FM 75Ω COAXIAL)
(str. 28)
D Gniazdo DMPORT (DIGITAL MEDIA
PORT) (str. 26)
E Gniazda AUDIO (AUDIO IN L/R) (str. 26) F Gniazdo VIDEO OUT (str. 23)

Subwoofer

COMPONENT VIDEO OUT
PR/CRPB/CBY
DC5V
0.7A MAX
DIGITAL IN
OPTICAL
TV SAT/CABLE
DIGITAL IN
COAXIAL
VIDEO
OUT
FM75
COAXIAL
LAUDIO IN
R
AUDIO
ANTENNA DMPORT
G Gniazdo SAT/CABLE (DIGITAL IN
COAXIAL) (str. 26)
H Gniazdo TV (DIGITAL IN OPTICAL)
(str. 25)
I Szczeliny wentylacyjne J Gniazdo HDMI OUT (str. 23) K Gniazdo LAN (100) (str. 30)
A Szczeliny wentylacyjne B Gniazdo SYSTEM CONTROL (str. 20) C Gniazdo SPEAKER R (str. 21) D Gniazdo SPEAKER L (str. 21)
PL
14
FRONT R FRONT L
SPEAKER
IMPEDANCE USE 4
SYSTEM CONTROL
ONLY FOR HCD-Z7

Wprowadzenie

Krok 1: Wybór miejsca ustawienia elementów zestawu i ich instalowanie

Rozmieszczanie głośników

W celu uzyskania możliwie najwyższej jakości dźwięku, należy ustawić wszystkie głośniki w takiej samej odległości od miejsca odsłuchu (A).
Rozmieść elementy zestawu zgodnie z ilustracją poniżej.
A Głośnik przedni lewy (L) B Głośnik przedni prawy (R) C Subwoofer
B
A
D Urządzenie sterujące
Wprowadzenie
D
A
•W przypadku ustawiania głośników i/lub podstaw głośników na podłodze pokrytej woskiem, olejem, pastą itd. należy zachować ostrożność, ponieważ może to spowodować poplamienie lub odbarwienie takiej podłogi.
•Nie należy opierać się o głośnik ani na nim wieszać, ponieważ może to spowodować jego przewrócenie.
•Subwoofer może powodować zniekształcenia obrazu na ekranie telewizora. W takim wypadku należy odsunąć subwoofer od telewizora.
•Nie należy zasłaniać szczelin wentylacyjnych urządzenia sterującego oraz subwoofera.
•Oba głośniki przednie należy rozmieścić w jednakowej odległości od miejsca odsłuchu (tworząc trójkąt równoramienny).
•Głośniki przednie powinny stać w odległości przynajmniej 0,6 m od siebie.
•Głośniki przednie należy umieścić przed telewizorem. Przed głośnikami nie powinny stać przeszkody mogące odbijać dźwięk.
C
A
15
PL
Rozmieszczanie głośników przednich
W dnie głośnika umieszczono regulowaną podstawę. Podczas rozmieszczania należy ustabilizować głośnik przekręcając regulowaną podstawę o 90° lub 180°. Kąt głośników należy dostosować do własnych wymagań.
Rozmieszczanie głośników pionowo
Rozmieszczanie głośników pod tym samym kątem, pod którym ułożono urządzenie sterujące.
Wprowadzenie
90° 180°
•Oba głośniki przednie powinny być skierowane prosto przed siebie. Nie należy rozmieszczać głośników pod kątem.
Poprawnie
Niepoprawnie
Uwaga dotycząca przenoszenia subwoofera
Podczas przenoszenia subwoofera nie wkładać rąk do szczeliny w jego obudowie. Może to spowodować uszkodzenie przetwornika głośnika. Należy podnosić subwoofer chwytając za jego spód.
Subwoofer
Szczeliny
•Optymalna powierzchnia pracy subwoofera to twarda podłoga.
•Subwoofer może leżeć na dowolnym boku i powinien być skierowany w stronę miejsca odsłuchu.
PL
16

Instalowanie głośników na ścianie

Uwaga
•Jeśli masz wątpliwości co do rodzaju wkrętów lub materiału, z którego wykonana jest ściana, skontaktuj się ze sprzedawcą wkrętów lub instalatorem.
•Używaj wkrętów odpowiednich do materiału i wytrzymałości ściany. Ponieważ ściana gipsowa jest wyjątkowo delikatna, najpierw przytwierdź wkręty do deski, a następnie do ściany. Głośniki należy instalować na płaskich, pionowych i zbrojonych ścianach.
•Firma Sony nie ponosi odpowiedzialności za wypadki lub uszkodzenia spowodowane niewłaściwą instalacją, niewystarczającą wytrzymałością ścian lub nieprawidłowym wkręceniem wkrętów, klęskami żywiołowymi itd.
1 Przed zainstalowaniem głośników na ścianie należy przestawić regulowaną podstawę
na ich spodach do pierwotnego położenia.
Regulowana podstawa
2 Podłącz przewody głośnikowe do głośnika.
Należy sprawdzić, czy przewody głośnikowe podłączone są do odpowiednich zacisków: przewód głośnikowy z kolorową opaską do zacisku 3, a przewód głośnikowy bez kolorowej opaski do zacisku #.
Kolorowa opaska Głośnik przedni lewy (L): Biały Głośnik przedni prawy (R): Czerwony
Wprowadzenie
3 Przygotuj wkręty (nie wchodzą w skład zestawu) odpowiadające średnicą otworom w
tylnej części każdego z głośników. Patrz ilustracje poniżej.
Otwór w tylnej części głośnika
5 mm
10 mm
4 Zamocuj wkręty w ścianie.
od 5 do 7 mm
17
PL
5 Zawieś głośniki na wkrętach.
Wprowadzenie
Tylna część głośnika
18
PL

Krok 2: Podłączanie zestawu

Przewód zasilania subwoofera należy podłączyć do gniazda ściennego dopiero po wykonaniu wszystkich innych połączeń.
Spód subwoofera
SYSTEM CONTROL
ONLY FOR HCD-Z7
SPEAKER
IMPEDANCE USE 4
FRONT R FRONT L
Głośnik przedni lewy (L) Głośnik przedni prawy (R)Subwoofer
Przewód zasilania
Wtyczka
Wprowadzenie
Antena UKF (FM)
Telewizor
FUNCTION
Urządzenie sterujące
: kierunek sygnału
VOL
Magnetowid, cyfrowy tuner telewizji satelitarnej, konsola PlayStation itd.
Adapter DIGITAL MEDIA PORT
PL
19

Podłączanie urządzenia sterującego

Wtyczkę urządzenia sterującego należy podłączyć do gniazda SYSTEM CONTROL umieszczonego na spodzie subwoofera. Po włożeniu wtyczki do gniazda SYSTEM CONTROL należy dokręcić wkręty mocujące wtyczkę.
Wprowadzenie
Wtyczka
S Y
S T
E M
C
O
O
N
N
L
T
Y
R
F
O
O
L
R
H
C D
­Z
Przewód SYSTEM CONTROL
Wkręty
Spód subwoofera
7
S P
E
A K
F
E
R
R
O N
T
I M
R
P E
D A
F
N
R
C
O
E
N
U
T
S
L
E
4
Miękka szmatka (nie wchodzi w skład zestawu)
20
Tylna część urządzenia sterującego
EXT
DC5V
0.5A MAX
HDMI
OUT
LAN(100)
PL
DIGITAL IN OPTICAL
TV SAT/CABLE
DIGITAL IN COAXIAL
COMPONENT VIDEO OUT
R
VIDEO
OUT
PR/CRPB/CBY
DC5V
0.7A MAX
FM75
COAXIAL
LAUDIO IN
AUDIO
ANTENNA DMPORT

Podłączanie głośników

Podłączanie przewodów głośnikowych do subwoofera
Złącza przewodów głośnikowych oraz kolorowe opaski są oznakowane różnymi kolorami odpowiadającymi poszczególnym typom głośników. Przewody głośnikowe należy podłączyć do oznaczonych takim samym kolorem zacisków gniazd SPEAKER subwoofera. Przy podłączaniu urządzenia należy wkładać złącze do momentu usłyszenia dźwięku kliknięcia.
Biały (głośnik przedni lewy (L))
Czerwony (głośnik przedni prawy (R))
S
Y
S T
E
M C
O
O
N
N
L
T
Y
R
F
O
O
L
R
H
C D
­Z
7
S
P
E A
K
F
E
R
R
O
N T
I
M
R
P
E D
A
F
N
R
C
O
E
N
U
T
S
L
E
4
Wprowadzenie
Spód subwoofera
Miękka szmatka (nie wchodzi w skład zestawu)
Głośniki przednie
21
PL
Podłączanie przewodów głośnikowych do głośników
Należy sprawdzić, czy przewody głośnikowe podłączone są do odpowiednich zacisków: przewód głośnikowy z kolorową opaską do zacisku 3, a przewód bez kolorowej opaski do zacisku #. Do zacisków głośnikowych należy wkładać wyłącznie nieizolowaną (pozbawioną gumowej warstwy zewnętrznej) końcówkę przewodu głośnikowego.
Tylna część głośnika
Złącze
Kolorowa opaska
(+)
Wprowadzenie
(–)
Unikanie zwarć podczas podłączania głośników
Zwarcie głośników może skutkować uszkodzeniem zestawu. Aby uniknąć zwarć, należy podjąć następujące środki ostrożności podczas podłączania głośników: Należy sprawdzić, czy odsłonięte przewody każdego z kabli głośnikowych nie dotykają gniazda innego głośnika lub odsłoniętego przewodu innego kabla głośnikowego.
Goły przewód kabla dotyka innego gniazda głośnika.
•Należy sprawdzić, czy przewody głośnikowe podłączone są do odpowiednich zacisków: 3 do 3 i # do #. Odwrócenie przewodów może skutkować brakiem tonów niskich lub zniekształcenie dźwięku.
Gołe przewody stykają się przez nadmiernie ściągniętą izolację.
22
PL

Podłączanie telewizora (sygnał wideo)

To połączenie pozwala przesyłać do telewizora sygnał wideo. Metoda podłączenia jest zależna od rodzaju gniazd dostępnych w telewizorze.
Tylna część urządzenia sterującego
T
U
O
O
E
D
I
V
R
T
N
/C
R
E
P
N
O
P
M
O
C
B
/C
B
P
T
X
E
I
DC5V
M
D
H
0.5A MAX
OUT
LAN(100)
B Kabel HDMI (nie wchodzi w skład zestawu)
Y
AUDIO IN
R
AUDIO
O
E
ID
V
DIGITAL IN
T
U
O
COAXIAL
E
L
B
A
DIGITAL IN
/C
T
A
S
OPTICAL
V
T
A Przewód wideo
DC5V
0.7A MAX
FM75
DMPORT
COAXIAL
L
ANTENNA
C Kabel wideo typu komponentowego (nie wchodzi w skład zestawu)
Wprowadzenie
Do gniazda HDMI IN w telewizorze.
Do gniazda wejściowego wideo w telewizorze.
Do gniazd wejściowych wideo typu komponentowego w telewizorze.
Metoda 1: Połączenie wykorzystujące przewód wideo (A)
Jest to podstawowy typ połączenia.
23
PL
Metoda 2: Połączenie wykorzystujące kabel HDMI* (B) i przewód wideo (A)
Jeśli w telewizorze jest dostępne gniazdo HDMI, należy go podłączyć do zestawu za pomocą kabla HDMI i przewodu wideo. Zapewni to lepszą jakość obrazu niż w przypadku połączenia wykorzystującego jedynie przewód wideo. Użycie kabla HDMI wymaga określenia typu sygnału wyjściowego (str. 32, 74). Podłączenie telewizora także przy użyciu przewodu wideo umożliwi oglądanie obrazów za pośrednictwem adaptera DIGITAL MEDIA PORT. Sygnały wideo pochodzące z adaptera DIGITAL MEDIA PORT nie są doprowadzane do gniazda HDMI OUT.
Wprowadzenie
* HDMI (High-Definition Multimedia Interface)
•Sprawdź, czy kształt wtyczki kabla HDMI na urządzeniu sterującym jest dopasowany do gniazda HDMI, a następnie podłącz kabel HDMI.
Metoda 3: Połączenie wykorzystujące kabel wideo typu komponentowego (C) i przewód wideo (A)
Jeśli w telewizorze nie ma gniazda HDMI, ale są dostępne gniazda wejściowe wideo typu komponentowego, należy go połączyć z zestawem za pomocą kabla wideo typu komponentowego i przewodu wideo. Zapewni to lepszą jakość obrazu niż w przypadku połączenia wykorzystującego jedynie przewód wideo. Użycie kabla wideo typu komponentowego wymaga ustawienia typu sygnału wyjściowego na format progresywny (str. 32, 74). Podłączenie telewizora także przy użyciu przewodu wideo umożliwi oglądanie obrazów za pośrednictwem adaptera DIGITAL MEDIA PORT. Sygnały wideo pochodzące z adaptera DIGITAL MEDIA PORT nie są doprowadzane do gniazda COMPONENT VIDEO OUT.
24
PL

Podłączanie telewizora (sygnał audio)

To połączenie pozwala przesyłać sygnał audio z telewizora do zestawu. Należy je wykonać, aby za pomocą zestawu można było odsłuchiwać dźwięk z telewizora.
Tylna część urządzenia sterującego
T
U
O
O
E
D
I
V
R
T
N
/C
R
E
P
N
O
P
M
O
C
B
/C
B
P
E
DC5V
0.5A MAX
Y
AUDIO IN
R
AUDIO
O
E
ID
V
DIGITAL IN
T
U
O
COAXIAL
E
L
B
T
X
I
M
D
H
OUT
DIGITAL IN OPTICAL
A
/C
T
A
S
V
T
DC5V
0.7A MAX
FM75
DMPORT
COAXIAL
L
ANTENNA
Wprowadzenie
LAN(100)
D Cyfrowy przewód optyczny (nie wchodzi w skład zestawu)
Do cyfrowego optycznego gniazda wyjściowego telewizora.
Połączenie wykorzystujące cyfrowy przewód optyczny (D)
W przypadku wykorzystania połączenia cyfrowego zestaw będzie mógł odbierać sygnał wielościeżkowy w formacie Dolby Digital, co pozwoli odsłuchiwać dźwięk przestrzenny podczas oglądania telewizji.
•Aby wykorzystać pełnię możliwości funkcji Sterowanie przez HDMI (str. 62), należy podłączyć zestaw do telewizora cyfrowym przewodem optycznym (D).
25
PL

Podłączanie innych urządzeń

Poprzez głośniki zestawu można słuchać dźwięku pochodzącego z podłączonych urządzeń.
• Adapter DIGITAL MEDIA PORT: E (W modelach na rynek brytyjski w skład zestawu wchodzi adapter TDM-iP20. Można jednak używać także innych adapterów DIGITAL MEDIA PORT.)
• Magnetowid, cyfrowy tuner telewizji satelitarnej, konsola PlayStation, przenośne urządzenie
Wprowadzenie
audio itd. (nie wchodzą w skład zestawu): F
• Magnetowid, cyfrowy tuner telewizji satelitarnej itd. (nie wchodzą w skład zestawu) wyposażony w cyfrowe koncentryczne gniazdo wyjściowe: G
E Adapter DIGITAL MEDIA PORT (str. 61)
Tylna część urządzenia sterującego
T
U
O
O
E
D
I
V
R
T
N
/C
R
E
P
N
O
P
M
O
C
B
/C
B
P
E
DC5V
0.5A MAX
Y
AUDIO IN
R
AUDIO
O
E
ID
V
DIGITAL IN
T
U
O
COAXIAL
E
L
B
T
X
I
M
D
H
OUT
DIGITAL IN OPTICAL
A
/C
T
A
S
V
T
DC5V
0.7A MAX
FM75
DMPORT
COAXIAL
L
ANTENNA
LAN(100)
G Cyfrowy przewód koncentryczny (nie wchodzi w skład zestawu)
F Przewód audio (nie wchodzi w skład zestawu)
Do cyfrowego koncentrycznego gniazda wyjściowego w magnetowidzie, c yfrowym tunerze telewizji satelitarnej itd.
Do gniazd wyjściowych audio w magnetowidzie, cyfrowym tunerze telewizji satelitarnej, konsoli PlayStation, przenośnym urządzeniu audio itd.
•Podłącz adapter DIGITAL MEDIA PORT, odpowiednio dopasowując oznaczenia V. Podczas odłączania
pociągnij adapter, naciskając część .
•Jeśli podłączono przewód audio zestawu do urządzenia (F), wybierz opcję „AUDIO” aby przekazać
dźwięk z tego urządzenia do zestawu.
26
PL
Jeśli w telewizorze jest dostępnych wiele gniazd wejściowych audio/wideo
Poprzez głośniki zestawu można słuchać dźwięku pochodzącego z urządzeń podłączonych do telewizora. Urządzenia należy podłączyć w sposób pokazany poniżej.
Telewizor
Zestaw
FUNCTION
VOL
Magnetowid, cyfrowy tuner telewizji satelitarnej, konsola PlayStation itd.
Magnetowid, cyfrowy tuner telewizji satelitarnej, konsola PlayStation itd.
: kierunek sygnału
Urządzenie, z którego ma pochodzić sygnał dźwiękowy, należy wybrać w telewizorze. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi telewizora. Jeśli telewizor nie jest wyposażony w wiele gniazd wejściowych audio/wideo, warunkiem odsłuchiwania dźwięku z więcej niż jednego urządzenia będzie zastosowanie rozdzielacza sygnału.
Wprowadzenie
27
PL

Podłączanie anteny

Podłączanie anteny
Tylna część urządzenia sterującego
Wprowadzenie
V
5
C
D
X
A
M
A
0.7
75
M
F O
C
N
A
•Antena UKF (FM) musi być całkowicie rozwinięta.
•Po podłączeniu anteny UKF (FM) należy ułożyć ją w pozycji jak najbardziej zbliżonej do poziomej.
T
R
L
O
IA
X
P
A
M
D
A
N
N
E
T
lub
Antena UKF (FM) (wchodzi w skład zestawu)
•W przypadku słabej jakości odbieranego sygnału UKF (FM) należy w sposób przedstawiony na poniższej
ilustracji podłączyć urządzenie sterujące do zewnętrznej anteny za pomocą 75-omowego kabla koncentrycznego (nie wchodzi w skład zestawu).
Zewnętrzna antena UKF (FM)
Tylna część urządzenia sterującego
FM75
COAXIAL
ANTENNA
PL
28

Wkładanie pamięci zewnętrznej

Umieść pamięć zewnętrzną (nośnik pamięci USB flash o pojemności co najmniej 1 GB, na przykład model Sony USM2GL albo USM2GH, nie wchodzi w skład zestawu) w gnieździe EXT. Sprawdź, czy po włączeniu zestawu na wyświetlaczu na przednim panelu świeci wskaźnik „EXT”. Podłączenie pamięci zewnętrznej pozwala korzystać z dodatkowej zawartości (BonusView/BD-Live) w zależności od płyty (str. 46).
Tylna część urządzenia sterującego
T
X
E
5V
C
D
X
A
M
A
HDMI
0.5
T
U
O
)
0
0
1
(
N
A
L
Strona ze złączem w górę
•Pamięć zewnętrzną należy wkładać prosto. Użycie siły do włożenia pamięci zewnętrznej może spowodować uszkodzenie zarówno pamięci zewnętrznej, jak i gniazda EXT urządzenia sterującego.
•Pamięć zewnętrzną należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, aby zapobiec jej przypadkowemu połknięciu.
•Nie należy naciskać zbyt mocno pamięci zewnętrznej w gnieździe, ponieważ może to spowodować jej nieprawidłową pracę.
•Aby zapobiec uszkodzeniu danych lub pamięci zewnętrznej, należy wyłączać zestaw podczas wkładania lub wyjmowania pamięci zewnętrznej.
•Nie należy wkładać pamięci zewnętrznej zawierającej zdjęcia lub pliki muzyczne, aby zapobiec uszkodzeniu tych danych.
np. Sony USM2GL (nie wchodzi w skład zestawu)
Wprowadzenie
Odłączanie pamięci zewnętrznej
1 Naciśnij przycisk "/1, aby wyłączyć zestaw. 2 Wyjmij pamięć zewnętrzną z gniazda EXT.
29
PL

Podłączanie do sieci

Podłącz złącze LAN (100) urządzenia sterującego do źródła Internetu przy użyciu kabla sieciowego, aby zaktualizować oprogramowanie zestawu poprzez sieć. Można także używać programu BD-Live (str. 46). Odpowiednich ustawień należy dokonać w opcji [Nastawienia dla Internetu] w menu [Nastawienia sieciowe] (str. 82).
Wprowadzenie
Tylna część urządzenia sterującego
LAN(100)
Bezpośrednie podłączenie do routera szerokopasmowego
Kabel sieciowy (nie wchodzi w skład zestawu)
Router szerokopasm owy (nie wchodzi w skład zestawu)
Kabel sieciowy (nie wchodzi w skład zestawu)
Modem ADSL/kablowy (nie wchodzi w skład zestawu)
Internet
EXT
DC5V
0.5A MAX
HDMI
OUT
DIGITAL IN
OPTICAL
TV SAT/CABLE
DIGITAL IN COAXIAL
COMPONENT VIDEO OUT
VIDEO
OUT
PR/CRPB/CBY
DC5V
0.7A MAX
FM75 COAXIAL
LAUDIO IN
R
AUDIO
ANTENNA DMPORT
Podłączenie routera bezprzewodowej sieci LAN
Router sieci bezprzewodowej (punkt dostępu) (nie wchodzi w skład zestawu)
LAN(100)
Kabel sieciowy (nie wchodzi w skład zestawu)
Konwerter sieci Ethernet/ bezprzewodowej (nie wchodzi w skład zestawu)
Kabel sieciowy (nie wchodzi w skład zestawu)
Modem ADSL/ kablowy (nie wchodzi w skład zestawu)
Internet
Aktualizacja oprogramowania zestawu poprzez sieć
Patrz [Aktualizacja sieciowa] (str. 72) i [Zawiadomienie o aktualizacji oprogr.] (str. 81).
•Nie należy podłączać linii telefonicznej do złącza LAN (100), ponieważ może to spowodować awarię.
•Złącza sieci LAN urządzenia sterującego nie należy podłączać do złącza sieci LAN w komputerze.
•Typ kabla sieci LAN (zwykły lub krosowy) różni się w zależności od modemu lub routera. Informacje na temat kabli sieci LAN znajdują się w instrukcji obsługi dostarczonej wraz z modemem lub routerem.
•Warunkiem optymalnego korzystania z funkcji BD-Live jest dysponowanie łączem internetowym o szybkości rzeczywistej co najmniej 1 Mb/s.
PL
30
Loading...
+ 77 hidden pages