Samsung DVD-R150 User Manual [pl]

Instrukcja obsługi
DVD-R150 DVD-R155
www.samsung.com/pl
AK68-01273N
Rozpoczęcie
Ostrzeżenia
ABY ZMNIEJSZYĆ RYZYKO PORAŻENIA ELEKTRYCZNEGO, NIE ZDEJMUJ TYLNEJ POKRYWY. WEWNĄTRZ NIE ZNAJDUJĄ SIĘ ŻADNE CZĘŚCI PODLEGAJĄCE SERWISOWANIU PRZEZ UŻYTKOWNIKA. CZYNNOŚCI SERWISOWE POZOSTAW WYKWALIFIKOWANEMU PERSONELOWI SERWISU.
PRZESTROGA
RYZYKO PORAŻENIA
PRĄDEM NIE OTWIERAĆ
Ten symbol oznacza, że wewnątrz urządzenia występuje wysokie napięcie elektryczne, które może spowodować porażenie.
Ten symbol ostrzega o ważnych instrukcjach dotyczących sterowania i utrzymywania urządzenia.
Nie instaluj niniejszego sprzętu w miejscu o ograniczonej przestrzeni jak biblioteczka czy podobny mebel.
OSTRZEŻENIE : Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru
lub porażenia eletrycznego, nie wystawiaj niniejszego urządzenia na działanie deszczu i wilgoci.
UWAGA : NAGRYWARKI DVD UŻYWAJĄ NIEWIDZIALNEGO
PROMIENIA LASERA, KTÓRY BEZPOŚREDNIO SKIEROWANY MOŻE SPOWODOWAĆ NIEBEZPIECZN ENAPROMIENIOWANIE. PAMIĘTAJ, BY OBSŁUGIWAĆ NAGRYWARKĘ W SPOSÓB PODANY W INSTRUKCJI.
UWAGA
NINIEJSZY PRODUKT WYKORZYSTUJE LASER. UŻYWANIE KONTROLEK, USTAWIENIA CZY WYKONYWANIE PROCEDUR INNYCH NIŻ WYMIENIONE PONIŻEJ MOŻE SKUTKOWAĆ RYZYKOWNĄ EKSPOZYCJĄ NA DZIAŁANIE PROMIENIA LASERA. NIE OTWIERAJ OBUDOWY I NIE PODEJMUJ SAMODZIELNYCH NAPRAW. POZOSTAW CZYNNOŚCI SERWISOWE WYKWALIFIKOWANEMU PERSONELOWI.
To urządzenie spełnia wymogi związane z oznakowaniem CE, o ile do połączenia go z innymi urządzeniami używane są przewody i złącza ekranowane. Urządzenie należy podłączać przy użyciu przewodów i złączy ekranowanych, aby zapobiec powstawaniu zakłóceń elektromagnetycznych wpływających na działanie urządzeń elektrycznych, takich jak radia i telewizory.
UWAGA
• Urządzenie nie powinno być narażone na kapanie lub rozlanie płynu, nie należy na nim stawiać przedmiotów wypełnionych cieczą np. wazonów.
• Wtyczka sieci zasilającej stosowana jest jako urządzenie rozłączające, dlatego powinna być łatwo dostępna przez cały czas.
Ważna informacja
Wtyczka tego urządzenia jest wyposażona w bezpiecznik. Rodzaj bezpiecznika jest zaznaczony na obudowie wtyczki. Jeżeli niezbędna będzie wymiana bezpiecznika zalecane jest wykorzystanie zamiennika w standardzie BS1362.
Nie należy stosować wtyczki z brakującą pokrywą bezpiecznika, jeżeli pokrywa jest zdejmowalna. Jeżeli niezbędna jest pokrywa bezpiecznika należy zastosować pokrywę w identycznym kolorze jak bezpiecznik.
Jeżeli kabel zasilający urządzenia nie jest odpowiedniej długości lub zakończony jest wtyczką niedopasowaną do rodzaju gniazda elektrycznego w mieszkaniu, do podłączenia urządzenia należy wykorzystać odpowiedni przedłużacz i/lub adaptor gniazdka posiadające odpowiednie certy katy bezpieczeństwa.
Jednakże, jeśli konieczne jest odcięcie wtyki, należy odłączyć bezpiecznik, a następnie bezpiecznie usunąć wtykę. Nie wolno podłączać wtyki do gniazda zasilania, ponieważ odsłonięte przewody może spowodować porażenie prądem.
W celu odłączenia urządzenia od zasilania należy wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania; z tego powodu należy zapewnić łatwy dostęp do wtyczki zasilania.
Produkt, o którym traktuje ta instrukcja jest chroniony prawiami autorskimi osób trzecich. Licencja na wykorzystanie tego urządzenia jest ograniczona tylko i wyłącznie do wykorzystania przez osoby prywatne w celach niekomercyjnych. Licencja nie obejmuje innych produktów ani nie ulega rozszerzeniu na inne nielicencjonowane produkty lub usługi (zgodnie z ISO/ IEC11172-3 lub ISO/IEC 13818-3) sprzedawane lub udostępniane razem z tym produktem. Licencja obejmuje tylko i wyłącznie wykorzystanie tego urządzenia do kodowania albo dekodowania plików audio zgodnych z normą ISO/IEC11172-3 lub ISO/IEC 13818-3. Licencja nie gwarantuje praw do wykorzystania funkcji lub możliwości urządzenia niezgodnie z normami ISO/IEC11172-3 lub ISO/IEC 13818-3.
Polski - 2
Ostrzeżenia wstępne
Ważne instrukcje bezpieczeństwa
Przeczytaj dokładnie niniejsze instrukcje przed rozpoczęciem używania urządzenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa opisanymi poniżej. Zachowaj te instrukcje pod ręką do używania w przyszłości.
1) Przeczytaj niniejsze instrukcje.
2) Zachowaj je na przyszłość.
3) Przestrzegaj wszystkich ostrzeżeń.
4) Postępuj zgodnie z instrukcjami.
5) Nie używaj niniejszego urządzenia w pobliżu wody.
6) Do czyszczenia używaj wyłącznie suchej ściereczki.
7) Nie zasłaniaj jakichkolwiek otworów wentylacyjnych. Zainstaluj urządzenie zgodnie z instrukcją producenta.
8) Nie instaluj urządzenia w pobliżu jakichkolwiek źródeł ciepła jak grzejniki, dystrybutory ciepła, piece lub inne urządzenia (włączając w to wzmacniacze) wytwarzające ciepło.
9) Nie dopuszczaj do uszkodzenia uziemionej wtyczki kabla zasilania. Uziemiona wtyczka posiada dwa bolce i otwór uziemiający. Jeżeli wtyczka kabla zasilania nie pasuje do Twojego gniazda, skontaktuj się z elektrykiem w celu wymiany gniazda.
10) Zabezpiecz kabel zasilania przed ryzykiem stawania na
nim lub zagięciem go, szczególnie w pobliżu wtyczki, podłączeń i miejsca podłączenia do obudowy urządzenia.
11) Używaj wyłącznie dodatków / akcesoriów
wyszczególnionych przez producenta.
12) Używaj tylko ruchomych szafek, podstaw, statywów,
ramion montażowych lub stołów określonych przez producenta lub sprzedawanych wraz z urządzeniem. Przy przemieszczaniu ruchomej szafki z nagrywarką zachowaj ostrożność by uniknąć zrzucenia sprzętu i zranienia się.
13) Odłączaj zasilanie urządzenia podczas burz z
wyładowaniami elektrycznymi lub na dłuższy czas nieużywania.
14) Czynności serwisowe pozostaw wykwali kowanemu
personelowi serwisu. Serwisowanie jest wymagane, kiedy wystąpi jakiekolwiek uszkodzenie sprzętu, na przykład wtyczki kabla zasilającego, gdy do wnę-trza urządzenia dostanie się woda lub jakiś przedmiot, urządzenie będzie wystawiona na działanie deszczu lub wilgoci, nie działa prawidłowo lub zostanie upuszczone.
Ostrzeżenia użytkowania
• Przed podłączeniem innych urządzeń do niniejszej
nagrywarki, upewnij się, że wyłączone jest ich zasilanie.
• Nie przenoś nagrywarki podczas odtwarzania płyty, bo grozi
to zadrapaniem lub pęknięciem płyty i uszkodzeniem części wewnątrz nagrywarki.
• Nie stawiaj na nagrywarce wazonów z wodą lub małych
przedmiotów wykonanych z metalu.
• Pamiętaj by nie wkładać rąk do kieszeni na płyty.
• Nie wkładaj do kieszeni na płyty żadnych innych
przedmiotów.
• Czynniki zewnętrzne jak wyładowania atmosferyczne i pole elektrostatyczne mogą zakłócać normalne działanie niniejszej nagrywarki. Jeżeli tak się wydarzy, wyłącz zasilanie urządzenia i włącz ponownie za pomocą przycisku STANDBY/ON lub odłącz i podłącz ponownie kabel zasilający do gniazda zasilania. Nagrywarka będzie normalnie działała.
• Po zakończeniu używania upewnij się, że wyjąłeś płytę i wyłączyłeś zasilanie nagrywarki.
• Odłączaj kabel zasilający od gniazda zasilania jeżeli nie nagrywarka nie będzie używana przez dłuższy czas.
• Płyty czyść wycierając prostymi ruchami od środka na zewnątrz płyty.
Utrzymywanie obudowy zewnętrznej
Z powodów bezpieczeństwa upewnij się, że od gniazda zasilania prądem zmiennym odłączony jest kabel zasilania.
• Nie używaj benzenu, rozcieńczalnika lub innych rozpuszczalników do czyszczenia obudowy nagrywarki.
• Wytrzyj obudowę miękką ściereczką.
Używanie płyt
• Używaj płyt o regularnych kształtach. Jeżeli będą używane niestandardowe płyty (płyty o specjalnych kształtach), nagrywarka DVD może ulec uszkodzeniu.
Chwytanie płyt
• Unikaj dotykania powierzchni, na której wykonuje się nagrywanie.
DVD-RAM, DVD±RW, DVD±R
• Płyty należy czyścić za pomocą opcjonalnego środka do czyszczenia płyt DVD-RAM/PD (LF-K200DCA1, jeśli jest dostępny). Do czyszczenia płyt DVD-RAM/ DVD±RW/DVD±R nie używaj płynów do czyszczenia płyt CD.
DVD-Video, Audio CD
• Wytrzyj zanieczyszczenia z płyty za pomocą delikatnej ściereczki.
Ostrzeżenia dotyczące używania płyt
• Nie zapisuj niczego na stronie nagrywalnej płyty za pomocą długopisu lub ołówka.
• Nie używaj środków do czyszczenia nagrania w sprayu lub płynów antystatycznych. Nie używaj również lotnych środków chemicznych jak benzen lub rozcieńczalnik.
• Nie naklejaj na płytach żadnych przylepców. (Nie używaj do nagrywania płyt z odsłoniętą taśmą samoprzylepną lub pozostawionym zabezpieczeniem naklejki.)
• Nie używaj sprayów na zadrapania lub osłon do płyt.
• Nie używaj płyt zadrukowanych w dostępnych na rynku drukarkach do etykiet.
• Nie wkładaj do nagrywarki wygiętych lub pękniętych płyt.
Rozpoczęcie
Polski - 3
Przechowywanie płyt
Uważaj by nie uszkodzić płyty ponieważ dane zapisywane na tych płytach są szczególnie wrażliwe na warunki otoczenia.
• Nie wystawiaj płyt na bezpośrednie światło słoneczne.
• Przechowuj płyty w chłodnym, przewietrzanym miejscu.
• Ustawiaj przechowywane płyty pionowo.
• Przechowyj płyty w czystych opakowaniach.
• W przypadku gwałtownej zmiany temperatury otoczenia nagrywarki DVD z niskiej na wyższą może wystąpić zjawisko kondensacji pary wodnej na częściach i soczewkach, powodujące nieprawidłowe odtwarzanie. W takim wypadku nie podłączaj wtyczki do gniazdka elektrycznego i odczekaj dwie godziny. Następnie ponownie włóż płytę ponów i próbę odtwarzania.
Charakterystyki płyt
DVD-R150
To urządzenie umożliwia nagrywanie i odtwarzanie wysokiej jakości obrazów cyfrowych na płytach DVD-RAM/DVD-RW/ DVD-R. Można nagrywać oraz edytować cyfrowe obrazy na płytach DVD-RAM/DVD-RW/DVD-R. (płyty DVD+RW/DVD+R można odtwarzać, lecz nie można ich nagrywać)
DVD-R155
To urządzenie umożliwia nagrywanie i odtwarzanie wysokiej jakości obrazów cyfrowych na płytach DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R. Można nagrywać oraz edytować cyfrowe  lmy wideo na płytach DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R.
DVD-Video
• Płyta digital versatile disc (DVD) to płyta zawierająca do 135 minut obrazów, ścieżki dźwiękowej w 8 wersjach językowych i w 32 językach wyświetlanych napisów. Wykorzystuje kompresję obrazu MPEG-2 i system dźwięku przestrzennego Dolby Digital, pozwalający cieszyć się żywymi i czystymi obrazami kinowymi we własnym domu.
• W chwili przełączania odtwarzania z jednej warstwy na drugą podczas odtwarzania dwuwarstwowej płyty DVD może pojawić się chwilowe zniekształcenie obrazu i dźwięku. Nie świadczy to o uszkodzeniu urządzenia.
• Płyta DVD±R/DVD-RW(V) nagrana w trybie Video i zamknięta staje się płytą DVD-Video.
Audio CD
Płyta audio ma dźwięk zapisany w formacie 44.1kHz PCM Audio
• Odtwarzanie płyt CD-R i CD-RW w formacie CD-DA. Urządzenie może nie odtwarzać niektórych płyt CD-R lub CD-RW w zależności od warunków nagrywania.
CD-R/-RW
MP3 CD-R/-RW
• Mogą być odtwarzane tylko płyty CD-R z plikami MP3 nagranymi w formacie ISO9660 lub JOLIET
• Używane mogą być tylko pliki MP3 z rozszerzeniami “.mp3”, “.MP3”.
• Podczas odtwarzania MP3 nagrane ze zmienną szybkością odczytu VBR w zakresie od 32Kbps do 320 Kbps może zanikać dźwięk.
Zakres parametrów szybkości odczytu wynosi od 56Kbps do 320 Kbps.
• Urządzenie obsługuje maksymalnie 500 plików i 100 folderów.
• Możliwe jest odtwarzanie płyt DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R z plikami MP3.
JPEG CD-R/-RW
• Mogą być odtwarzane tylko pliki zapisane z rozszerze-niami “.jpg”, “.JPG”.
• Urządzenie obsługuje maksymalnie 500 plików i 100 folderów.
• Maksymalny rozmiar pliku JPEG w trybie progresywnym wynosi 3M plikseli.
• Nie są odtwarzane dane MOTION JPEG.
• Istnieje możliwość odtwarzania płyt DVD-RAM/±RW/±R, która zawierają pliki JPEG.
Używanie CD-R/-RW
• Należy używać płyt CD-R/-RW o pojemności 700 MB (80 minut). Należy unikać stosowania płyt 800 MB (90 minut) lub o większej pojemności, ponieważ ich odtwarzanie może okazać się niemożliwe.
• Jeżeli płyty CD-R/-RW nie były nagrane jako sesja zamknięta, może wystąpić opóźnienie wczesnego czasu odtwarzania i mogą nie być odtwarzane wszystkie pliki.
Niektóre płyty CD-R/-RW mogą nie być odtwarzane w niniejszym urządzeniu, w zależności od urządzenia, w którym zostały nagrane. Dla plików skopiowanych z płyt CD do użytku własnego na nośniku CD-R/-RW możliwość odtwarzania może się różnić w zależności od zawartości płyty.
Korzystanie z płyt MPEG4
• Płyta: CD-R/-RW, DVD-RAM, DVD±R/DVD±RW
• Możliwe jest odtwarzanie plików MPEG4 z następującymi rozszerzeniami.avi, .divx, .AVI, .DIVX
• Format kodeka MPEG4: DivX 3.11 DivX 4.x DivX 5.x DivX-Pro Xvid
• Kompensacja ruchu: QPEL, GMC
• four CC: MPG4, mpg4, DIV3, divX3, DIVX, divX, DX50, MP43, mp43, XVID, xvid
• Dostępne formaty audio: "MP3", "MPEG1 Audio Layer2", "LPCM", "AC3", "DTS", "MS ADPCM"
• Obsługiwane formaty plików z napisami:smi, .srt, sub, .psb, .txt, .ass
Odtwarzanie i nagrywanie płyt DVD±R
• Po s nalizowaniu płyty DVD±R nagranej w trybie wideo płyta ta staje się płytą DVD-Video.
• Można nagrywać na wolnej przestrzeni płyty i dokonywać edycji nagrania nadając tytuły płytom i programom i usuwając programy przed zamknięciem nagrania.
• Jeżeli z płyty DVD±R będzie usunięte programowanie, miejsce po tych danych nie stanie się dostępne do nagrywania. Jeżeli na płycie DVD±R zostanie wykonane nagranie, miejsce, w którym zostało wykonane nie będzie dostępne do nagrywania bez względu na to, czy zostanie usunięte, czy nie.
• Po zakończeniu nagrywania płyty urządzenie potrzebuje około 30 sekund do skompletowania informacji na temat zarządzania danymi na płycie.
Niniejsze urządzenie optymalizuje DVD±R podczas każdego nagrywania. Optymalizowanie jest wykonywane na początku nagrywania po włożeniu płyty do napędu lub włączeniu urządzenia. Nagrywanie może okazać się niewykonalne, jeżeli optymalizacja płyty będzie przeprowadzona zbyt wiele razy.
• W zależności od warunków nagrywania w niektórych przypadkach odtwarzanie nie będzie możliwe.
Polski - 4
• Niniejsze urządzenie może odtwarzać płyty DVD±R nagrane i zakończone w nagrywarkach Samsung DVD Video. W niektórych przypadkach odtwarzanie nie będzie możliwe ­warunki nagrywania.
Odtwarzanie i nagrywanie płyt DVD-RW
• Nagrywać i odtwarzać można na płytach DVD-RW zarówno w trybie wideo, jak i w trybie VR.
• Jeżeli nagranie płycie DVD-RW w trybach VR i Video będzie zamknięte, nie można wykonać dodatkowych nagrań.
• Zamknięte nagranie w trybie Video na płycie DVD-RW staje się nagraniem DVD-Video.
• W obu trybach odtwarzanie może być wykonywane przed i po zamknięciu nagrania, ale dodatkowe nagrywanie, usuwanie i edytowanie nie może być wykonywane po zamknięciu nagrania.
• Jeżeli chcesz nagrać płytę w trybie VR i następnie nagrywać w trybie V upewnij się, że uruchomiłeś funkcję Format. Uważaj podczas formatowania, ponieważ powoduje to utratę wszystkich danych.
• Czysta płyta DVD-RW jest przy pierwszym użyciu inicjalizowana w trybie VR.
• DVD-RW (Tryb VR)
- Jest to format używany do nagrywania danych na pły-tach DVD-RW. Istnieje możliwość nagrywania wielu tytułów, edycji, usuwania, usuwania częściowego, tworzenia list odtwarzania itp.
- Płyta powstająca w tym trybie nie może być odtwarzana przez inne odtwarzacze DVD.
• DVD-RW (Tryb Video)
- Jest to format używany do nagrywania danych na płytach DVD-RW lub DVD-R. Płyta może być odwarzana w innym odtwarzaczu DVD po zamknięciu nagrania.
- Jeżeli płyta została nagrana w trybie Video w nagrywarce DVD innego producenta, ale nagranie nie zostało zamknięte, nie może być odtwarzana i nie może być dodatkowo nagrywana w tym urządzeniu.
Nagrywanie i odtwarzanie płyt DVD+RW
• W przypadku płyt DVD+RW nie ma różnicy między formatem DVD-Video (tryb wideo) a formatem DVD-Video Recording (tryb VR).
• Na płytach DVD+RW można tworzyć własne rozdziały i edytować je za pomocą menu Edytuj rozdz.
• Zwykle w przypadku płyt DVD+RW  nalizowanie nie jest wymagane.
Nagrywanie i odtwarzanie płyt DVD-RAM
• Płyty DVD-RAM typu kasetowego należy wyjmować z kasety i używać samych płyt.
• Nagrywanie należy zawsze przeprowadzać w trybie VR. W przeciwnym razie nie będzie możliwe odtwarzanie nagrania nawet na tej nagrywarce.
• W większości nagrywarek DVD nie jest możliwe odtwarzanie płyt DVD-RAM ze względu na problemy z kompatybilnością.
• Za pomocą tego urządzenia można odtwarzać tylko standardowe płyty DVD-RAM w wersji 2.0.
• Płyty DVD-RAM nagrane w tym urządzeniu mogą nie działać z innymi nagrywarkami DVD. Aby sprawdzić, czy dany odtwarzacz jest zgodny z takimi płytami DVD-RAM, należy zapoznać się z instrukcją obsługi odtwarzacza.
OCHRONA PRZED KOPIOWANIEM
• Często zdarza się, że materiały zapisane na płycie DVD są zakodowane w celu zabezpieczenia ich przed skopiowaniem. Dlatego nagrywarkę DVD należy podłączać bezpośrednio tylko do telewizora, a nie do magnetowidu. Podłączenie do magnetowidu spowoduje, że obrazy pochodzące z płyt DVD zabezpieczonych przed kopiowaniem będą zniekształcone
• W tym produkcie zastosowano technologię ochrony prawautorskich objętą zgłoszeniami patentowymi w USA oraz podlegającą innym prawom własności intelektualnej  rmy Macrovision Corporation, jak również innych właścicieli. Wykorzystanie tej technologii ochrony praw autorskich musi odbywać się za zgodą  rmy Macrovision Corporation, ponadto technologia ta udostępniana jest do zastosowań domowych i innych zastosowań z niewielką liczbą widzów, chyba że Macrovision Corporation udzieli zgody na inne zastosowanie. Niedozwolone jest odtwarzanie (ang. reverse engineering) i dezasemblacja.
Ochrona
Niniejsza nagrywarka DVD pozwala na zabezpieczenie zawartości płyt w sposób opisany poniżej.
• Ochrona za pomocą programu: Patrz strona 58 “Blokowanie (zabezpieczanie) tytułu”
• Ochrona płyty: Patrz strona 67 “Ochrona płyty”
Płyty DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R, które są niekompatybilne
z formatem VR/V nie mogą być odtwarzane w niniejszym urządzeniu. W celu uzyskania informacji na temat kompatybilności
nagrań DVD należy zwrócić się do producenta płyt DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R. Stosowanie słabej jakości dysków DVD-RAM/DVD±RW/
DVD±R, może spowodować wystąpienie następujących nieoczekiwanych problemów, takich jak między innymi błędy nagrywania, utrata nagranych lub edytowanych materiałów lub uszkodzenie nagrywarki.
Nie używaj następujących typów płyt!
• W niniejszym urządzeniu nie powinny być używane płyty typu LD, CD-G, CD-I, Video-CD, CD-ROM i DVD-ROM.
[Uwaga] Odtwarzane typy płyt : CD/CD-R/CD-RW/MP3/JPEG/MPEG4/ DVD-Video/DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R. Płyta DVD-RW(tryb V)/DVD±R nagrana na innym urządzeniu może być odtwarzana jedynie po s nalizowaniu.
• Niektóre dostępne w sprzedaży płyty i płyty DVD zakupione poza Twoim regionem odtwarzania mogą nie być odtwarzane w niniejszym urządzeniu.Podczas odtwarzania takich płyt wyświetli się jedno ze wskazań “Brak dysk” lub “Nie można odtw. dysku. Sprawdź kod regionu dysku.”
• Jeżeli płyta DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R jest nielegalną kopią lub nie jest w formacie DVD-Video, również może nie być odtwa-rzana.
Zgodność płyt
• Można odtwarzać płyty DVD+RW z prędkością x8, lecz maksymalna prędkość nagrywania to x4.
• Płyty niektórych marek mogą nie być zgodne z tym urządzeniem.
Rozpoczęcie
Polski - 5
Spis treści
Rozpoczęcie
Ostrzeżenia .................................................................................... 2
Ostrzeżenia wstępne .................................................................. 3
Ważne instrukcje bezpieczeństwa ........................................3
Ostrzeżenia użytkowania .......................................................... 3
Utrzymywanie obudowy zewnętrznej ................................ 3
Używanie płyt ...............................................................................3
Przechowywanie płyt ................................................................. 4
Charakterystyki płyt .................................................................... 4
Spis treści ........................................................................................6
Funkcje główne ............................................................................ 8
Przed rozpoczęciem czytania instrukcji obsługi ............... 9
Sposób używania nagrywarki DVD ....................................... 9
Rozpakowanie ............................................................................... 10
Akcesoria ........................................................................................ 10
Przygotowanie pilota ................................................................. 10
Opis ................................................................................................... 12
Panel przedni ................................................................................ 12
Wyświetlacz na panelu przednim .......................................... 12
Panel tylny (DVD-R150) ............................................................. 13
Panel tylny (DVD-R155) ............................................................. 13
Opis pilota ......................................................................................14
Podłączanie i Kon guracja
Podłączanie nagrywarki DVD .................................................. 15
Połączenia dodatkowe ............................................................... 15
Antena + nagrywarka DVD + zewnętrzny dekoder + telewizor
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu wideo
Wariant 1 : Podłączenie do gniazda wyjściowego Video (zespolonego sygnału wizyjnego) Wariant 2 : Podłączenie do gniazda wyjściowego S-Video Wariant 3 : Gniazda wyjściowe składowych sygnałów
wideo ................................................................................................ 18
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu audio
Wariant 1 : Podłączenie do telewizora ................................. 18
Wariant 2 : Podłączenie do wzmacniacza stereofonicznego przez
gniazda wyjściowe AV ............................................................................................19
Wariant 3 : Podłączenie do wzmacniacza AV przez
cyfrowe gniazdo wyjściowe ......................................................19
Podłączanie do telewizora przez interfejs HDMI/DVI
(tylko nagrywarka DVD-R155) ..................................................20
Wariant 1 : Podłączanie do telewizora z gniazdem HDMI
Wariant 2 : Podłączanie do telewizora z gniazdem DVI.... 20
Połączenia z gniazdem AV3 IN, DV ........................................21
Wariant 1 : Podłączenie magnetowidu, urządzenia typu Set-Top Box
(STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd AV3 IN .............................21
Wariant 2 : Podłączanie kamery do gniazda DV IN .......... 21
......................................................17
.... 16
...... 16
....... 17
...... 18
..... 20
Kon guracja systemu
Nawigacja w menu ekranowym ............................................. 22
Podłączanie i automatyczna kon guracja .......................... 22
Ustawianie zegara .......................................................................23
Programowanie kanałów za pomocą kon guracji
automatycznej ..............................................................................24
Programowanie kanałów za pomocą kon guracji ręcznej
Kon gurowanie opcji języka ...................................................25
Kon gurowanie opcji systemowych ..................................... 26
Ustawianie czasu dla trybu EP ................................................26
Automatyczne tworzenie rozdziałów ..................................26
Ustawianie szybkiego nagrywania ....................................... 26
Anynet+(HDMI-CEC) (tylko nagrywarka DVD-R155) ......27
Kon gurowanie opcji audio ....................................................28
Wyjście cyfr. ................................................................................... 28
DTS .................................................................................................... 28
Dynam. kompresja ...................................................................... 29
NICAM .............................................................................................. 29
Kon gurowanie opcji obrazu .................................................. 29
Prop. TV ........................................................................................... 29
Red. zakłóceń 3D (eliminacja zakłóceń z adaptacją do
ruchu) ............................................................................................... 29
Wyjście wideo ............................................................................... 30
Skanowanie progresywne ........................................................ 30
Rozdzielczość HDMI/DVI (tylko nagrywarka DVD-R155)
Rejestracja DivX(R) ......................................................................31
Kon guracja kontroli rodzicielskiej .......................................32
Informacje o poziomie klasy kacji ........................................32
Informacja o zmianie hasła ......................................................32
...... 24
....... 31
Nagrywanie
Płyty do nagrywania ................................................................... 33
Kompatybilność Nagrywarki Samsung z nagrywarkami
innych marek .................................................................................. 33
Formaty nagrywania................................................................... 34
DVD-RW(Tryb Video)/-R ............................................................ 34
DVD-RAM/-RW(Tryb VR) ............................................................ 34
DVD+RW ......................................................................................... 34
Tryb nagrywania ..........................................................................35
Obrazy niemożliwe do nagrywania ......................................35
Informacja o przycisku INFO.................................................... 36
Natychmiastowe nagrywanie .................................................37
Nagrywanie aktualnie oglądanego programu
telewizyjnego ............................................................................... 37
Nagrywanie oglądanego obrazu z urządzenia
zewnętrznego ............................................................................... 37
Kopiowanie z kamery ................................................................. 38
Polski - 6
Rozpoczęcie
Nagrywanie jednym przyciskiem (OTR)............................... 39
Nagrywanie zaprogramowane ............................................... 40
Edycja listy zaplanowanego nagrywania ............................41
Usuwanie listy zaplanowanego nagrywania .....................42
Korzystanie z funkcji ShowView .............................................42
Wydłużenie nagrywania ShowView ...................................... 43
TRYB EZ REC ................................................................................... 43
Odtwarzanie
Numer regionu odtwarzania (tylko DVD-Video) ..............44
Loga płyt, które można odtwarzać ........................................ 44
Płyty, które mogą być odtwarzane ........................................ 44
Płyty, które nie mogą być odtwarzane ................................ 45
Odtwarzanie płyty ....................................................................... 45
Używanie menu płyty i tytułu ................................................. 46
Używanie przycisków związanych z odtwarzaniem .......46
Odtwarzanie w zwolnionym tempie/ odtwarzanie poklatkowe
Odtwarzanie w zwolnionym tempie .................................... 47
Odtwarzanie poklatkowe .........................................................47
Używanie przycisku ANYKEY ................................................... 48
Bezpośrednie przechodzenie do żądanej sceny .............. 48
Powtarzanie ................................................................................... 48
Powtarzanie odtwarzania ......................................................... 48
Wielokrotne powtarzanie odtwarzania danej części ...... 48
Wybieranie języka podpisów .................................................. 49
Wybieranie wersji językowej ścieżki dźwiękowej ............49
Zmiana ujęcia kamery ................................................................49
Powiększenie fragmentu obrazu............................................50
Używanie zakładek ...................................................................... 50
Tworzenie zakładek ....................................................................50
Odtwarzanie zakładek ...............................................................50
Usuwanie zakładki ...................................................................... 51
Używanie znaczników sceny ...................................................51
Tworzenie znaczników .............................................................. 51
Odtwarzanie znacznika .............................................................51
Usuwanie znacznika ................................................................... 51
Odtwarzanie płyt Audio CD(CD-DA)/MP3 .......................... 52
Przyciski na pilocie służące do odtwarzania płyt Audio CD
(CD-DA)/MP3 ..................................................................................52
Odtwarzanie płyty Audio CD (CD-DA) .................................52
Odtwarzanie płyt z plikami MP3 ............................................53
Powtarzanie odtwarzania płyt Audio/MP3 ........................53
Tryb opcji odtwarzania .............................................................. 54
Programowanie odtwarzania .................................................. 54
Odtwarzanie płyty z obrazami ................................................ 54
Odtwarzanie płyt z plikami MPEG4 ....................................... 55
... 47
Odtwarzanie listy tytułów ........................................................ 56
Elementy ekranu Listy Tytułów...............................................56
Nagrywanie na wolnym miejscu ............................................ 56
Edytowanie
Edycja podstawowa (Lista Tytułów) ......................................57
Zmiana nazwy (Labeling) Tytułów ........................................ 57
Blokada (zabezpieczenie) Tytułu ............................................ 58
Usuwanie tytułu ........................................................................... 58
Usuwanie fragmentu tytułu..................................................... 59
Edytowanie rozdziału ................................................................. 60
Dzielenie tytułu ............................................................................ 61
Edycja zaawansowana (Lista Odtwarzania) ........................ 62
Tworzenie listy odtwarzania .................................................... 62
Odtwarzanie pozycji listy odtwarzania ............................... 62
Zmiana nazwy pozycji listy odtwarzania ............................63
Edytowanie sceny z listy odtwarzania .................................63
Kopiowanie pozycji z listy do listy odtwarzania ...............66
Usuwanie pozycji z listy odtwarzania .................................. 66
Menadżer płyty ............................................................................. 66
Edytowanie tytułu płyty ............................................................ 66
Ochrona płyty ............................................................................... 67
Formatowanie płyty....................................................................67
Zamknięcie płyty .........................................................................68
Pozostawienie otwartego nagrania (tryb V/VR) ............... 68
Usuwanie wszystkich list tytułów ..........................................69
Edytuj zgodne ............................................................................... 69
Informacje Dodatkowe
Rozwiązywanie problemów .................................................... 70
Dane techniczne ..........................................................................72
Polski - 7
Funkcje główne
DVD-R150
To urządzenie umożliwia nagrywanie i odtwarzanie wysokiej jakości obrazów cyfrowych na płytach DVD-RAM/DVD-RW/ DVD-R. Można nagrywać oraz edytować cyfrowe obrazy na
Rozpoczęcie
płytach DVD-RAM/DVD-RW/DVD-R. (płyty DVD+RW/DVD+R można odtwarzać, lecz nie można ich nagrywać)
DVD-R155
To urządzenie umożliwia nagrywanie i odtwarzanie wysokiej jakości obrazów cyfrowych na płytach DVD-RAM/DVD±RW/ DVD±R. Można nagrywać oraz edytować cyfrowe  lmy wideo na płytach DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R.
Wybieranie kolejnoliniowe wysokiej jakości
Wybieranie kolejnoliniowe umożliwia uzyskanie obrazu o wysokiej rozdzielczości, bez migotania. 10-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy działający z częstotliwością 54 MHz oraz zespół obwodów separujących 2D Y/C zapewniają najwyższą jakość nagrywania i odtwarzania obrazu. (Patrz strona 16, 30)
Rozmaitość funkcji z łatwym w obsłudze interfejsem
Zintegrowany system menu i funkcja informacyjna pozwala na wykonywanie żądanych czynności łatwo i wygodnie. Na płytach DVD-RAM/DVD-RW(tryb VR) można edytować nagrywanych obrazów, tworzyć listy odtwarzania i edytować obrazy w określonej kolejności odpowiednio do własnych wymagań.
Nagrywanie i odtwarzanie wysokiej jakości dźwięku i obrazu
Możliwe jest nagranie około 16 godzin  lmu na dwustronnej płycie DVD-RAM o pojemności 9,4 GB, 15 godzin  lmu na dwustronnej płycie DVD±R o pojemności 8,5 GB oraz maksymalnie 8 godzin na płycie DVD-RAM/DVD±RW/DVD±R o pojemności 4,7 GB.
Możliwość wyboru trybu nagrywania
Można ustawić nagrywarkę w jednym z pięciu dostępnych szybkości nagrywania, każdej dającej różną jakość nagrania i jego długość. Tryb EP (6 godz. lub 8 godz.) daje najdłuższy czas nagrywania, tryby LP i SP krótsze czasy nagrań z wyższą jakością nagrania a tryb XP daje najwyższą jakość nagrania.
Automatyczna regulacja jakości podczas nagrywania z timerem
Jeżeli wybrany jest tryb FR, jakość nagrania jest dobierana w sposób automatyczny tak, że zaprogramowany czas nagrywania będzie dopasowany do dostępnej wolnej przestrzeni na płycie. (Patrz strona 40~41.)
Tworzenie płyt DVD na nośnikach DVD±RW/DVD±R
Nagrywarka DVD umożliwia tworzenie własnych tytułów DVD Video na płytach DVD±RW/DVD±R o pojemności 4,7 GB lub 8,5 GB DVD±R.
Odtwarzanie MPEG4
Ta nagrywarka DVD umożliwia odtwarzanie danych w formacie MPEG4 zapisanych w pliku AVI.
Certy kat DivX
DivX, DivX Certi ed oraz odpowiednie symbole gra czne są znakami towarowymi DivXNetworks, Inc i są używane na licencji.
HDMI (High De nition Multimedia Interface)
Interfejs HDMI ogranicza wyst´powanie zakłóceƒ na obrazie, zapewniajàc w pełni cyfrowà transmisj´ sygnał u wideo/audio mi´dzy odtwarzaczem a telewizorem. (tylko nagrywarka DVD-R155)
TRYB EZ REC
Ta funkcja umożliwia automatyczną inicjalizację i  nalizację płyt. (Patrz strona 43.)
Kopiowanie danych z kamery cyfrowej za pośredni-ctwem gniazda wejściowego DV jack.
Istnieje możliwość nagrywania materiałów wideo z urządzenia DV na płytę DVD-RAM lub DVD±RW/DVD±R za pośrednictwem gniazda wejściowego DV (IEEE 1394, 4 wyprowadzenia / 4 wyprowadzenia). (Patrz strona 38.)
Polski - 8
Przed rozpoczęciem czytania instrukcji obsługi
Pamiętaj by sprawdzić poniższe informacje przed rozpoczęciem czytania niniejszej instrukcji obsługi.
Ikony używane w niniejszej instrukcji
Ikona Znaczenie De nicja
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna
DVD
RAM
-RW
+RW
JPEG
MP3
MPEG4
PRZESTROGA
UWAGA
Sterowanie
jednoprzyci skowe
Przycisk ANYKEY
Uwagi na temat niniejszej instrukcji obsługi
1) Zapoznaj się z instrukcjami bezpieczeństwa przed użyciem niniejszego produktu. (Patrz strony 2~5)
2) Jeżeli przydarzy się problem szukaj pomocy w rozdziale “Rozwiązywanie problemów”. (Patrz strony 70-71.)
Prawa autorskie
©2007 Samsung Electronics Co. Wszelkie prawa zastrzeżone; Ani część ani całość niniejszej instrukcji nie może być reprodukowana lub kopiowana bez odpowiedniego zezwolenia na piśmie.
na płytach DVD lub DVD-R/DVD­RW(V)/+R, które zostały nagrane i s nalizowane.
Symbol oznacza funkcje dostępne dla płyt DVD-RAM.
Symbol oznacza funkcje dostępne dla płyt DVD-RW.
Symbol oznacza funkcje dostępne dla
-R płyt DVD-R.
Symbol oznacza funkcje dostępne dla płyt DVD+RW.
Symbol oznacza funkcje dostępne dla
+R
płyt DVD+R.
Symbol oznacza funkcje dostępne
CD
dla płyt (CD-R lub CD-RW)
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD-R/-RW z obrazami lub DVD-RAM/DVD±RW/ DVD±R.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD-R/-RW lub DVD-RAM/ DVD±RW/DVD±R.
Stosowana jest tutaj funkcja dostępna na płytach CD-R/-RW lub DVD-RAM/ DVD±RW/DVD±R.
Symbol dotyczy przypadków kiedy funkcja nie działa lub ustawienie zostanie wyłączone.
Symbol oznacza wskazówki lub instrukcje na stronie, które pomagają w używaniu funkcji.
Funkcje, które mogą być używane za pomocą tylko jednego przcisku.
Funkcja, którą można sterować za pomocą przycisku ANYKEY.
Sposób używania nagrywarki DVD
Krok 1 : Wybór typu płyty
Niniejsze urządzenie może nagrywać następujące typy płyt. Jeżeli chcesz powtarzalnie nagrywać na tej samej płycie lub chcesz edytować zawartość płyty po zakończeniu nagrywania, wybierz do tego celu płytę DVD±RW/DVD-RAM. Jeżeli chcesz zapisywać nagranie bez konieczności jego zmiany w późniejszym czasie. Wybierz płytę do zapisu jednorazowego DVD±R.
DVD-R150
DVD-R155
Krok 2 : Formatowanie płyt przed nagrywaniem
W przeciwieństwie do magnetowidu, nagrywarka automatycznie rozpocznie formatowanie po włożeniu do napędu nieużywanej płyty. Jest to konieczne do rozpoczęcia nagrywania na tej płycie.
Używanie płyt DVD-RAM
Płyta tego typu może zostać sformatowana do zapisu w trybie DVD-Video Recording (tryb VR). Istnieje możliwość edycji nagranych sekwencji wideo, tworzenia list odtwarzania oraz edycji wideo w określonej kolejności.
Korzystanie z płyt DVD±RW/+R
• Po włożeniu nieużywanej płyty DVD±RW/+R po raz pierwszy wyświetlony zostanie komunikat "Niezainicjowany dysk Czy chcesz zainicjować dysk?". Po wybraniu opcji Tak inicjalizacja zostanie rozpoczęta. Płyta DVD-RW może zostać sformatowana do zapisu w trybie DVD-Video (tryb wideo) lub DVD-Video Recording (tryb VR).
W przypadku płyt DVD+RW nie ma różnicy między formatem DVD-Video (tryb wideo) a formatem DVD-Video Recording (tryb VR).
Używanie płyt DVD-R
Formatowanie płyt nie jest konieczne i obsługiwane jest tylko nagrywanie w trybie Video. Można odtwarzać ten typ płyt w innych urządzeniach DVD tylko pod warunkiem, że sesja nagraniowa została zamknięta.
Na płycie DVD-RW można jednocześnie używać albo
trybu VR, albo wideo, ale nie obydwu trybów naraz. Możliwa jest zmiana formatu DVD-RW na inny
poprzez ponowną inicjalizację. Należy jednak pamiętać, że dane na płycie mogą być utracone podczas zmiany formatu płyty.
Krok 3 : Nagrywanie
Wyróżnia się dwie różne metody nagrywania: nagrywanie bezpośrednie i zaprogramowane nagrywanie. Zaprogramowane nagrywanie jest sklasy kowane wg dat : Once, Dzien, PON-SOB, PON-PIĄ, SOB, itd. Tryb nagrywania: XP (tryb wysokiej jakości), SP (tryb normalnej jakości), LP (tryb długiego nagrywania) oraz EP (tryb wydłużonego nagrywania). Gdy wybrany jest tryb nagrywania FR, nagrywany jest obraz o najwyższej możliwej jakości, z uwzględnieniem ilości wolnego miejsca pozostałego na płycie.
Polski - 9
Rozpoczęcie
Krok 4 : Odtwarzanie
Możliwe jest wybranie tytułu do odtwarzania z wyświetlonego menu i natychmiastowe odtworzenie go. Płyta DVD podzielona jest na części nazywane tytułami i podczęści nazywane rozdziałami. Podczas nagrywania tytuł tworzony jest pomiędzy dwoma
punktami, w których rozpoczęto i zatrzymano nagrywanie. Po s nalizowaniu nagrania na płycie DVD-R / DVD-RW w trybie wideo rozdziały utworzone zostaną automatycznie. Na płytach DVD+RW można tworzyć własne rozdziały i edytować je za pomocą menu Edytuj rozdz. Długość rozdziału (odstęp pomiędzy rozdziałami) zależy od trybu nagrywania.
Krok 5 : Edycja nagranej płyty
Edycja na płycie jest łatwiejsza niż na tradycyjnej kasecie wideo. Nagrywarka obsługuje wiele różnych funkcji edytowania, które są dostępne tylko na płytach DVD. Za pomocą prostego w użyciu menu edycji można na nagranym tytule wykonywać różne funkcje edycji, takie jak usuwanie, kopiowanie, zmiana nazwy, blokowanie, itp.
Tworzenie listy odtwarzania (DVD-RAM/DVD-RW w trybie VR)
Ta nagrywarka umożliwia utworzenie listy odtwarzania na tej samej płycie, na której znajdują się nagrania, i edytować ją bez zmiany oryginalnego nagrania.
Rozpakowanie
Akcesoria
Sprawdź, czy opakowanie zawiera wszystkie akcesoria wymienione poniżej:
Przewód Video/Audio Przewód antenowy RF
Remote Control Baterie do pilota
Instrukcja obsługi Skrócona instrukcja
do telewizora
(rozmiar AAA)
Krok 6 : Finalizowanie i odtwarzanie na
innych urządzeniach DVD
Do odtworzenia płyty DVD na innych urządzeniach DVD konieczne może być s nalizowanie płyty. Najpierw należy zakończyć wszystkie operacje edycji i nagrywania, a następnie s nalizować płytę.
W przypadku płyt DVD-RW w trybie VR
Mimo że  nalizowanie zasadniczo nie jest konieczne, gdy płyty odtwarzane będą na urządzeniu obsługującym tryb VR, do odtwarzania powinno się używać płyt s nalizowanych.
W przypadku płyt DVD-RW w trybie wideo
Aby możliwe było odtwarzanie na jakimkolwiek urządzeniu innym niż ta nagrywarka, płyta powinna zostać s nalizowana. Kiedy płyta zostanie s nalizowana, nie będzie możliwe edytowanie ani nagrywanie na niej dodatkowych materiałów.
W przypadku płyt DVD±R
Płyta powinna zostać s nalizowana, by można ją było odtwarzać na urządzeniu innym niż ta nagrywarka. Po s nalizowaniu płyty nie będzie możliwe edytowanie ani nagrywanie na niej dodatkowych materiałów.
Płytę można automatycznie  nalizować za pomocą
trybu EZ REC. (zob. str. 43).
Przygotowanie pilota
Wkładanie baterii do pilota
• Otwórz pokrywę baterii na spodzie pilota.
Włóż dwie baterie AAA. Zachowaj prawidłową biegunowość (+ i -).
• Z powrotem załóż pokrywę baterii.
Gdy pilot nie działa prawidłowo:
• Sprawdź ustawienie biegunów +/- baterii (ogniw suchych)
• Sprawdź, czy baterie nie są zużyte.
• Sprawdź, czy nie ma przeszkód na drodze sygnału do czujnika zdalnego sterowania.
• Sprawdź, czy w pobliżu nie ma lamp jarzeniowych.
Baterie należy poddawać utylizacji zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Nie należy wyrzucać ich z odpadami komunalnymi.
Polski - 10
Aby sprawdzić, czy pilot obsługuje dany telewizor, wykonaj następujące czynności.
1. Włącz telewizor.
2. Skieruj pilota w stronę telewizora.
3. Naciśnij przycisk STANDBY/ON i wprowadź dwucyfrowy kod właściwy dla marki telewizora, naciskając odpowiednie przyciski
na pilocie.
Kody kompatybilnych telewizorów
Rozpoczęcie
MARKA PRZYCISK
SAMSUNG 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09 AIWA 82 ANAM 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 BANG & OLUFSEN BLAUPUNKT 71 BRANDT 73 BRIONVEGA 57 CGE 52 CONTINENTAL EDISON DAEWOO EMERSON 64 FERGUSON 73 FINLUX 06, 49, 57 FORMENTI 57 FUJITSU 84 GRADIENTE 70 GRUNDIG 49, 52, 71 HITACHI 60, 72, 73, 75 IMPERIAL 52 JVC 61, 79 LG 06, 19, 20, 21, 22, 78 LOEWE 06, 69 LOEWE OPTA 06, 57 MAGNAVOX 40 METZ 57 MITSUBISHI 06, 48, 62, 65 MIVAR 52, 77 NEC 83 NEWSAN 68 NOBLEX 66 NOKIA 74 NORDMENDE 72, 73, 75 PANASONIC 53, 54, 74, 75 PHILIPS 06, 55, 56, 57 PHONOLA 06, 56, 57 PIONEER 58, 59, 73, 74 RADIOLA 06, 56 RADIOMARELLI 57 RCA 45, 46 REX 74 SABA 57, 72, 73, 74, 75
57
75 19, 20, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34
BRAND BUTTON
SALORA 74 SANYO 41, 42, 43, 44, 48 SCHNEIDER 06 SELECO 74 SHARP 36, 37, 38, 39, 48 SIEMENS 71 SINGER 57 SINUDYNE 57 SONY 35, 48 TELEAVA 73 TELEFUNKEN 67, 73, 75, 76 THOMSON 72, 73, 75 THOMSON ASIA 80, 81 TOSHIBA 47, 48, 49, 50, 51, 52 WEGA 57 YOKO 06 ZENITH 63
Rezultat : Jeśli telewizor może być sterowany z pilota, to
wyłączy się. Od tej pory będzie już zaprogramowany na działanie z pilotem.
Jeżeli dla danej marki telewizora podano kilka kodów,
należy spróbować każdego, aż do skutku. Po wymianie baterii w pilocie należy ponownie
ustawić kod marki.
Teraz możliwe będzie sterowanie telewizorem
- należy nacisnąć przycisk TV, a potem jeden z
następujących przycisków.
Przycisk Funkcja STANDBY/ON Służy do włączania i wyłączania telewizora. INPUT SEL. Służy do wybierania źródła zewnźtrznego. TV VOL (+ lub -) PROG ( TV MUTE Powoduje wyciszanie i włączanie dźwięku. 0~9
Służy do regulowania głośności telewizora.
lub
) Służy do wybierania kanału.
Służy do bezpośredniego wprowadzania numeru.
Niektóre funkcje mogą nie działać na różnych telewizorach. W przypadku problemów należy obsługiwać telewizor bezpośrednio.
Polski - 11
Opis
Panel przedni
11
12
10 10
1. STANDBY/ON
Służy do włączania i wyłączania nagrywarki.
2. AV3 IN
Podłączanie urządzeń zewnętrznych.
3. DV-IN
Podłączanie zewnętrznych urządzeń cyfrowych z
gniazdem DV (takich jak kamera wideo)
4. TACA NA PŁYTĘ
Po otwarciu można na niej położyć płytę.
5. P.SCAN
Włącza tryb wybierania kolejnoliniowego.
6. OPEN/CLOSE
Otwiera i zamyka tacę na płytę.
7. WYŚWIETLACZ
Wyświetla informacje o odtwarzaniu: tytuł/
rozdział/ czas. itp.
Wyświetlacz na panelu przednim
8. PROG ( )
Służą do wybierania zaprogramowanych kanałów
telewizyjnych. Pełnią tę samą funkcję, co przycisk
PROG na pilocie.
9. REC
Rozpoczyna nagrywanie.
10. SEARCH/SKIP
Przechodzi do następnego tytułu/rozdziału/
utworu lub przechodzi do poprzedniego tytułu/ rozdziału/ utworu.
11. STOP
Zatrzymuje odtwarzanie płyty.
12. PLAY/PAUSE
Odtwarza płytę lub wstrzymuje odtwarzanie/
nagrywanie.
1. Świeci, gdy w środku jest płyta.
2. Świeci podczas nagrywania.
3. Świeci podczas pracy w trybie zaprogramowanego
nagrywania.
Polski - 12
4. Świeci, gdy w środku jest płyta DVD-RAM/
DVD±RW/DVD±R.
5. Czas odtwarzania/zegar/aktualny status.
6. Świeci podczas pracy w trybie wybierania
kolejnoliniowego.
Panel tylny (DVD-R150)
Rozpoczęcie
1. Wejście sygnału z anteny
2. Do gniazda w telewizorze
3. Gniazdo SCART AV2(EXT) INPUT
4. Gniazdo SCART AV1(TV) OUTPUT
5. DIGITAL AUDIO OUT(OPTICAL)
Podłączenie do wzmacniacza z optycznym
cyfrowym gniazdem audio.
6. DIGITAL AUDIO OUT(COAXIAL)
Podłączenie do wzmacniacza z koncentrycznym
cyfrowym gniazdem audio.
7. AUDIO OUT
Połączenie z wejściem audio urządzenia
zewnętrznego za pomocą przewodów audio.
Panel tylny (DVD-R155)
8. VIDEO OUT
Połączenie z wejściem urządzenia zewnętrznego
za pomocą przewodu wideo.
9. S-VIDEO OUT
Połączenie z wejściem urządzenia zewnętrznego
za pomocą przewodu S-Video.
10. COMPONENT VIDEO OUT
Połączenie z urządzeniem wyposażonym w wejście
składowych sygnałów wideo.
Na złączu antenowym nie jest podawany sygnał z
płyty DVD. Aby oglądać DVD na telewizorze, należy podłączyć kable audio/wideo.
1. Wejście sygnału z anteny
2. Do gniazda w telewizorze
3. Gniazdo SCART AV2(EXT) INPUT
4. Gniazdo SCART AV1(TV) OUTPUT
5. Wyjście HDMI OUT
Umożliwia połączenie z wejściem urządzenia
zewnętrznego za pomocą przewodu HDMI-HDMI lub HDMI-DVI.
6. DIGITAL AUDIO OUT(OPTICAL)
Podłączenie do wzmacniacza z optycznym
cyfrowym gniazdem audio.
7. DIGITAL AUDIO OUT(COAXIAL)
Podłączenie do wzmacniacza z koncentrycznym
cyfrowym gniazdem audio.
8. AUDIO OUT
Połączenie z wejściem audio urządzenia
zewnętrznego za pomocą przewodów audio.
9. VIDEO OUT
Połączenie z wejściem urządzenia zewnętrznego
za pomocą przewodu wideo.
10. S-VIDEO OUT
Połączenie z wejściem urządzenia zewnętrznego
za pomocą przewodu S-Video.
11. COMPONENT VIDEO OUT
Połączenie z urządzeniem wyposażonym w wejście
składowych sygnałów wideo.
Polski - 13
Opis pilota
Ten pilot umożliwia sterowanie niektórymi funkcjami w telewizorach innych producentów. Przyciski sterowania funkcjami to: STANDBY/ON, PROG / , TV VOL +/-, przyciski wprowadzania liczb oraz TV MUTE, INPUT SEL.
26 27
1
2
3
4 5 6 7 8
9
10
11
12 13
14 15
1. Przycisk STANDBY/ON
2. Przyciski (numeryczne) 0~9
3. Przycisk TV/DVD
4. Przyciski przeskoku wstecz/naprzód Umożliwiają przechodzenie wstecz lub naprzód.
5. Przyciski krokowo wstecz/naprzód
Umożliwiają odtwarzanie klatka po klatce.
6. Przyciski wyszukiwania wstecz/naprzód Służą do przeglądania płyty do przodu/do tyłu.
7. Przycisk STOP
Zatrzymuje płytę.
8. Przyciski TV VOL Regulacja głośności.
28 29
16 17
18
19
20
21
22 23
24 25
9. Przycisk TV MUTE
Powoduje wyciszenie dźwięku. (tryb TV)
10. Przycisk MENU
Służy do wyświetlania menu kon guracji nagrywarki DVD.
11. Przyciski OK/KIERUNEK (
12. Przycisk TITLE LIST/DISC MENU
Służy do wyświetlania listy nagrań/menu płyty.
13. Przycisk ANYKEY
Umożliwia wyświetlenie statusu odtwarzanej płyty.
14. Przycisk REC
Służy do nagrywania na płycie DVD-RAM/±RW/±R.
15. Przycisk REC MODE
Spowoduje wyświetlenie trybu nagrywania (XP/SP/LP/EP)
16. Przycisk EZ REC MODE
17. Przycisk OPEN/CLOSE
Służy do otwierania i zamykania tacy na płytę.
18. Przycisk AUDIO
Umożliwia dostęp do różnych funkcji audio na płycie
(tryb DVD)
19. Przycisk PLAY/PAUSE
Naciśnięcie przycisku powoduje rozpoczęcie odtwarzania
płyty lub wstrzymanie odtwarzania/nagrywania.
20. Przycisk PROG
Wybiera zaprogramowane kanały wg kolejności.
Działa tak samo, jak przyciski PROG na panelu przednim.
21. Przycisk RETURN
Powoduje powrót do poprzedniego menu.
22. Przycisk PLAY LIST/TITLE MENU
Umożliwia powrót do menu tytułów lub wyświetlenie listy
nagranych plików.
23. Przycisk EXIT
Wyjście z menu ekranowego.
24. Przycisk MARKER/TIMER
25. Przycisk CANCEL
26. Przycisk TV
Służy do obsługi telewizora.
27. Przycisk DVD
Należy go nacisnąć, aby sterować nagrywarką DVD.
28. Przycisk INPUT SEL.
Wybiera linię sygnału wejściowego w trybie wejścia
zewnętrznego [Wejście PROG, AV lub wejście DV]
29. Przycisk INFO
Spowoduje wyświetlenie aktualnych ustawień lub statusu
płyty.
▲▼◄ ►
)
Polski - 14
Podłączanie i Kon guracja
Podłączanie nagrywarki DVD
W tym rozdziale omówiono różne metody podłączania nagrywarki DVD do innych urządzeń zewnętrznych oraz wymagane ustawienia wstępne.
Można podłączyć nagrywarkę DVD do telewizora za pomocą przewodu SCART (niedostarczany), jeżeli telewizor posiada odpowiednie wejście.
1. Podłącz przewód antenowy RF zgodnie z ilustracją.
2. Podłącz jeden koniec przewodu SCART do gniazda AV1 z
tyłu nagrywarki DVD.
3. Podłącz drugi koniec do odpowiedniego gniazda w
telewizorze.
4. Podłącz nagrywarkę DVD i telewizor do zasilania.
5. Włącz nagrywarkę DVD i telewizor.
6. Naciskaj przycisk INPUT SEL. na pilocie telewizora, dopóki
sygnał wideo z nagrywarki DVD nie zostanie wyświetlony na ekranie telewizora.
Połączenia dodatkowe
Nagrywarkę DVD można podłączyć do tunera telewizji satelitarnej lub cyfrowej.
urządzenie zewnętrzne
(magnetowid/tuner satelitarny)
Podłączanie i Konfiguracja
Do RF IN
Do RF OUT
Przewód antenowy RF
Do ANT INPUT
Przez gniazdo antenowe tego urządzenia i przewód
RF przesyłany jest tylko sygnał telewizyjny. Aby odtwarzać sygnał z nagrywarki DVD, należy podłączyć przewód SCART lub przewody audio/wideo.
Tryb TV
Naciśnij przycisk TV/DVD na pilocie, co spowoduje wyświetlenie symbolu “TV” na przednim wyświetlaczu LED (lub wyłącz nagrywarkę DVD
- Tryb DVD
1. Połącz złącze AV2 nagrywarki DVD i odbiornika
satelitarnego/ magnetowidu lub tunera cyfrowego za pomocą przeowodu SCART (niedostarczany).
2. Połącz gniazdo AV1 z gniazdem SCART AV w telewizorze.
3. Włącz nagrywarkę DVD, magnetowid/tuner telewizji
satelitarnej lub cyfrowej i telewizor.
4. Dla opcji Input mode (Tryb wejściowy) wybierz ustawienie
AV2.
- Tryb TV
1. Naciśnij przycisk TV/DVD na pilocie, co spowoduje
wyświetlenie symbolu “TV” na przednim wyświetlaczu LED (lub wyłącz nagrywarkę DVD).
2. Programy z tunera telewizji satelitarnej lub cyfrowej
podłączonego do tej nagrywarki DVD można oglądać nawet wtedy, gdy nagrywarka jest wyłączona.
Polski - 15
Antena + nagrywarka DVD +
Inne sposoby podłączania
zewnętrzny dekoder + telewizor
Po podłączeniu do nagrywarki DVD zewnętrznego dekodera możliwe będzie nagrywanie programów zakodowanych (np. Cyfra+ lub Cyfrowy Polsat) odbieranych przez wbudowany tuner telewizyjny nagrywarki DVD.
Podłączanie i Konfiguracja
DEKODER
1. Podłącz przewody antenowe (RF) w przedstawiony sposób.
2. Połącz gniazdo AV1 tej nagrywarki z gniazdem SCART AV
telewizora za pomocą przewodu SCART.
3. Połącz gniazdo AV2 z gniazdem SCART AV na dekoderze.
4. Aby oglądać lub nagrywać kanały zakodowane (PAYTV,
Canal+), zaprogramuj nagrywarkę na odbiór tych kanałów za pomocą menu ekranowego. (Patrz strona 24)
Gniazdo
ścienne
wyjściowego przewodu wideo
Istnieje kilka sposobów przesyłania sygnału wideo bez użycia przewodów SCART. Wybierz jeden z poniższych wariantów najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.
• Wariant 1 : Podłączenie do gniazda wyjściowego Video
(zespolonego sygnału wizyjnego)
• Wariant 2 : Podłączenie do gniazda wyjściowego S-Video
• Wariant 3 : Gniazda wyjściowe składowych sygnałów wideo
Tryby S-Video, składowych sygnałów wideo i wybierania kolejnoliniowego
• Wyjścia S-Video i składowe sygnały wideo mogą być używane tylko wtedy, gdy telewizor jest wyposażony odpowiednio w wejście S-Video i wejścia składowych sygnałów wideo. Jeśli wyjście S-Video lub składowych sygnałów wideo nie działa, należy sprawdzić połączenia po stronie telewizora i opcje wyboru wejścia w telewizorze.
• W porównaniu ze standardowym sygnałem wideo z przeplotem (wybieranie międzyliniowe) tryb wybierania kolejnoliniowego pozwala na uzyskanie dwukrotnie większej liczby linii na obrazie telewizyjnym, a w rezultacie bardziej stabilnego, niemigoczącego i czystego obrazu. Tryb ten jest dostępny tylko w telewizorach, które obsługują wybieranie kolejnoliniowe.
• Sygnał z wybieraniem kolejnoliniowym (576p) Informacja dla klientów: nie wszystkie telewizory klasy high de nition są w pełni kompatybilne z tym produktem, dlatego na obrazie mogą pojawić się zakłócenia. W razie problemów z wyświetlaniem obrazu 576-liniowego w trybie kolejnoliniowym zaleca się przełączenie wyjścia w tryb ‘standard de nition’. Z pytaniami dotyczącymi kompatybilności telewizora z tym modelem nagrywarki DVD w trybie 576p należy zwracać się do naszego centrum obsługi klienta.
Polski - 16
Wariant 1 : Podłączenie do gniazda wyjściowego
Video (zespolonego sygnału wizyjnego)
Wariant 2 : Podłączenie do gniazda
wyjściowego S-Video
1. Przewodem wideo (żółtym) połącz gniazdo VIDEO OUT (żółte) nagrywarki DVD z gniazdem VIDEO INPUT (żółtym) w telewizorze (lub amplitunerze).
• Takie połączenie umożliwia oglądanie obrazów o
standardowej jakości.
2. Przewodami audio (białym i czerwonym) połącz gniazda AV AUDIO OUT nagrywarki DVD z gniazdami AUDIO IN w telewizorze (lub amplitunerze) (Patrz strony 18-19)
żółty
Przewód wideo/audio
żółty
1. Za pomocą przewodu S-Video (nie należy do wyposażenia) połącz gniazdo S-VIDEO OUT nagrywarki DVD z gniazdem S-VIDEO INPUT telewizora (lub amplitunera).
2. Za pomocą przewodów audio (biały i czerwony) połącz gniazda AUDIO OUT nagrywarki DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub amplitunera).
• Umożliwi to oglądanie obrazów w wysokiej jakości.
Podłączanie i Konfiguracja
Polski - 17
Wariant 3 : Gniazda wyjściowe składowych
sygnałów wideo
1. Przewodami składowych sygnałów wideo (nie należą do wyposażenia) połącz gniazda COMPONENT OUT (Y, P nagrywarki DVD z gniazdami COMPONENT IN (Y, P telewizorze.
2. Za pomocą przewodów audio (biały i czerwony) połącz gniazda AUDIO OUT nagrywarki DVD z gniazdami AUDIO IN telewizora (lub amplitunera). (Patrz strony 18-19)
3. Po wykonaniu połączeń przejdź do procedur opisanych na stronach od 29 do 30.
• Umożliwia to oglądanie obrazów o wysokiej jakości i
dokładne odtwarzanie kolorów obrazów.
Podłączanie i Konfiguracja
, PR)
B
, PR) w
B
Inne sposoby podłączania wyjściowego przewodu audio
Istnieje kilka sposobów przesyłania sygnału audio bez użycia przewodów SCART. Wybierz wariant połączeń audio, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
• Wariant 1 : Podłączenie do telewizora
• Wariant 2 : Podłączenie do wzmacniacza stereofonicznego
przez gniazda wyjściowe AV
• Wariant 3 : Podłączenie do wzmacniacza AV przez cyfrowe
gniazdo wyjściowe
Wyprodukowano na licencji Dolby Laboratories. “Dolby” i symbol dwóch D są znakami towarowymi Dolby Laboratories.
“DTS” i “DTS Digital Out” są znakami towarowymi DTS, Inc.
Wariant 1 : Podłączenie do telewizora
Tego wariantu należy użyć, jeśli telewizor jest wyposażony w gniazda wejściowe audio.
niebieski
czerwony
zielony
niebieski
czerwony
Przez gniazda składowych sygnałów wideo nie będzie
wysyłany sygnał obrazu o rozdzielczości wyższej niż 576p. Aby oglądać obraz w rozdzielczości 720p i 1080i, podłącz nagrywarkę DVD do telewizora za pośrednictwem kabla HDMI wchodzącego w skład wyposażenia. Gdy odbiornik podłączony jest przez interfejs HDMI, naciskanie przycisku P.SCAN powoduje przełączanie między wszystkimi dostępnymi rozdzielczościami.(Patrz strona 31.)
Należy zwrócić uwagę na dopasowanie kolorów
połączeń. Gniazda wyjściowe sygnałów składowych Y, P
, PR nagrywarki DVD muszą być podłączone
B
do odpowiadających im gniazd wejściowych w telewizorze
Tryb wybierania kolejnoliniowego jest dostępny tylko
wtedy, gdy jako wyjście wideo wybrano składowe sygnały wideo. (Patrz strona 30)
zielony
żółty
biały
czerwony
żółty
biały
czerwony
Polski - 18
Wariant 2 : Podłączenie do wzmacniacza
stereofonicznego przez gniazda wyjściowe AV
Wariant 3 : Podłączenie do wzmacniacza
AV przez cyfrowe gniazdo wyjściowe
Jeśli wzmacniacz stereofoniczny ma tylko gniazda AUDIO INPUT (L i R), należy skorzystać z gniazd AUDIO OUT.
białyczerwony
czerwony
Głośnik(L) przedni
biały
Głośnik(R) przedni
Tego wariantu należy użyć, jeśli wzmacniacz AV jest wyposażony w dekoder Dolby Digital MPEG2 lub DTS i cyfrowe gniazdo wejściowe. Aby słuchać dźwięku w systemie Dolby Digital lub DTS, należy skon gurować ustawienia audio. (Patrz strony 28-29)
lub
Tylny(L)
Tylny(R)
Podłączanie i Konfiguracja
Przedni(L)
Subwoofer
Przedni(R)
Centralny
Polski - 19
Podłączanie do telewizora przez interfejs HDMI/DVI (tylko nagrywarka DVD-R155)
Jeśli używany telewizor ma wejście HDMI/DVI, podłącz do niego przewód HDMI/DVI. Umożliwi to uzyskanie obrazu i dźwięku najwyższej jakości.
• Wariant 1 : Podłączanie do telewizora z gniazdem HDMI
• Wariant 2 : Podłączanie do telewizora z gniazdem DVI
Wariant 1 : Podłączanie do telewizora z
gniazdem HDMI
Za pomocą przewodu HDMI (niedostarczany) połącz gniazdko HDMI OUT z tyłu nagrywarki DVD z gniazdkiem HDMI IN telewizora.
• Naciskaj przycisk wyboru wejścia na pilocie telewizora,
dopóki sygnał HDMI z nagrywarki DVD nie zostanie
Podłączanie i Konfiguracja
wyświetlony na ekranie telewizora.
Wariant 2 : Podłączanie do telewizora z
gniazdem DVI
Za pomocą przewodu z przejściówką DVI połączyć gniazdo HDMI OUT z tyłu nagrywarki DVD z gniazdem DVI IN telewizora.
• Za pomocą przewodów audio połącz złącza AUDIO OUT
(czerwone i białe) znajdujące się z tyłu nagrywarki DVD ze złączami AUDIO IN (czerwone i białe) w telewizorze. Włącz nagrywarkę DVD i telewizor.
• Naciskaj przycisk wyboru wejścia na pilocie telewizora,
dopóki sygnał DVI z nagrywarki DVD nie zostanie wyświetlony na ekranie telewizora.
Aby oglądać obraz z wyjścia HDMI, należy ustawić typ
cyfrowego sygnału wyjściowego audio na PCM. Patrz strony 28. Obsługa dźwięku zależy od rodzaju używanego urządzenia
HDMI (telewizor/odbiornik HDMI). Jeśli telewizor nie obsługuje sygnału Dolby digital/DTS, dźwięk będzie niedostępny po wybraniu dla opcji Digital output (Wyjście cyfrowe) ustawienia Bitstream (Strumień bitów) albo wybrania ustawienia DTS On (Włącz DTS) w menu ustawień audio. W takim przypadku należy ustawić wyjście cyfrowe w tryb PCM lub wyłączyć tryb DTS. Po podłączeniu przewodu HDMI do telewizora Samsung
można w łatwy sposób obsługiwać nagrywarkę DVD za pomocą pilota zdalnego sterowania telewizora (dotyczy to wyłącznie telewizorów Samsung, obsługujących funkcję Anynet+(HDMI-CEC).) (patrz: str. 27) Proszę sprawdzić logo (jeżeli Twój telewizor posiada
logo , oznacza to, że obsługuje on funkcję Anynet+.)
-
-
Polski - 20
czerwony
Informacje o zmianie rozdzielczości sygnału z
wyjścia HDMI można znaleźć na stronie 31.
HDMI (High De nition Multimedia Interface)
HDMI to interfejs umożliwiający cyfrową transmisj ę danych wideo i audio za pośrednictwem wspólnego złącza. Ponieważ interfejs HDMI bazuje na DVI, jest w pełni kompatybilny z DVI. Jedyna ró żnica między HDMI i DVI polega na tym, że HDMI obsługuje dźwięk wielokanałowy. Za pośrednictwem interfejsu HDMI odtwarzacz DVD przesyła cyfrowy sygnał wideo i audio, który następnie zamieniany jest na ostry, żywy obraz na ekranie telewizora wyposażonego w gniazdo wejściowe HDMI.
Opis połączenia HDMI
Złącze HDMI — nieskompresowane dane wideo i cyfrowe dane audio (LPCM lub strumień bitowy).
Mimo że odtwarzacz podłączony jest za pośrednictwem przewodu HDMI, do telewizora przesyłany jest czysty sygnał cyfrowy. Jeśli telewizor nie obsługuje funkcji HDCP (Highbandwidth Digital Content Protection), na ekranie będzie widoczne “śnieżenie”.
Dlaczego  rma Samsung stosuje interfejs HDMI?
Telewizory analogowe wymagają doprowadzenia
ł
analogowego sygna odtwarzania p mają początkowo postać cyfrową. Dlatego niezbędny jest konwerter cyfrowo-analogowy (w nagrywarce DVD) albo w telewizorze. W trakcie konwersji nast obrazu spowodowane zak łóceniami i osłabieniem sygnału. Przewaga technologii HDMI polega na wyeliminowaniu konwersji cyfrowo-analogowej i przesy odtwarzaczem a telewizorem wyłącznie sygnału cyfrowego.
Co to jest HDCP?
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) to system zabezpieczający przed skopiowaniem danych DVD przesyłanych przez interfejs HDMI. Mechanizm ten zapewnia bezpieczne cyfrowe po wideo (komputerem, DVD itp.) a urz (telewizorem, projektorem itp.). Dane są szyfrowane w źródle, aby uniemożliwić bezprawne kopiowanie materiału.
u wideo/audio. Jednak podczas
ł
yty DVD dane przeznaczone do wyświetlenia
łą
czenie między źródłem danych
biały
ę
puje pogorszenie jakości
ł
aniu między
ą
dzeniem wyświetlającym
Połączenia z gniazdem AV3 IN, DV
Te gniazda umożliwiają podłączenie nagrywarki DVD do innych urządzeń zewnętrznych i oglądanie lub nagrywanie obrazu z tych urządzeń.
• Wariant 1 : Podłączenie magnetowidu, urządzenia typu Set-
Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd AV3 IN
• Wariant 2 : Podłączanie kamery do gniazda DV IN
Wariant 1 : Podłączenie magnetowidu,
urządzenia typu Set-Top Box (STB), odtwarzacza DVD lub kamery do gniazd AV3 IN
Podłączenie magnetowidu lub urządzenia zewnętrznego do gniazd AV3 IN nagrywarki DVD. Umożliwia nagrywanie z podłączonych urządzeń (magnetowidu, STB, odtwarzacza DVD lub kamery).
Camcorder
Wariant 2 : Podłączanie kamery do
gniazda DV IN
Jeśli kamera cyfrowa jest wyposażona w gniazdo wyjściowe DV, można podłączyć ją do gniazda wejściowego DV nagrywarki DVD.
Kamera
Jeśli wejście nie zostanie wybrane automatyczne,
należy wybrać je za pomocą przycisku INPUT SEL.
Podłączanie i Konfiguracja
VCR
żółty
biały
STB
DVD
żółty
biały
czerwony
Wejście AV3 IN zostanie wybrane automatycznie. Jeśli
wejście nie zostanie wybrane automatyczne, należy wybrać je za pomocą przycisku INPUT SEL.
Nie ma możliwości nagrywania materiałów
zabezpieczonych przed kopiowaniem.
czerwony
Polski - 21
Kon guracja systemu
DVD-Recorder
Brak dysk
Program
Ustawienia
PRZEN.
DVD-Recorder
DVD-RW(VR)
Lista tytułów
Playlista Menedż
dysku
Program
Ustawienia
ShowView Lista zaplan. nagrań Rozsz ShowView : Wył
OK POWRÓT
Lista tytułów
Program
WYJ.
Lista tytułów
Nawigacja w menu ekranowym
Menu ekranowe umożliwia włączanie lub wyłączanie różnych funkcji nagrywarki DVD. Naciśnij przycisk MENU, żeby otworzyć menu ekranowe, a następnie użyj poniższych przycisków do przejścia przez wyświetlane menu.
1. Przycisk EXIT
Za pomocą tego przycisku zamyka się menu ekranowe.
2. Przyciski
Naciskanie tych przycisków powoduje przemieszczanie paska wyboru w kierunku
3. Przycisk OK
Naciśnięcie tego przycisku na pilocie potwierdza nowe ustawienia.
4. Przycisk RETURN
Naciśnij ten przycisk na pilocie, aby wrócić do poprzednio wyświetlanego ekranu Menu lub aby zamknąć Menu ekranowe.
▲▼, ◄ ►
▲▼,◄ ►
a tym samym zaznaczanie poszczególnych opcji menu.
Konfiguracja systemu
PRZEN. OK POWRÓT
DVD-Recorder
No Disc
Language Set English Polski Magyar Česky Slovak Greek
OK RETURN
MOVE
DVD-Recorder
Brak dysk
Nastąpi rozp. auto ustaw.
Sprawdź antenę i połączenie TV kablowej.
OK
POWRÓT
WYJ.
Auto Setup
Auto ustaw.
Podłączanie i automatyczna kon guracja
Nagrywarka DVD skon guruje się automatycznie po pierwszym podłączeniu do zasilania. W pamięci zostaną zapisane stacje telewizyjne i ustawienia zegara. Proces trwa kilka minut. Po jego zakończeniu nagrywarka DVD będzie gotowa do użycia.
1. Podłącz przewód antenowy w sposób przedstawiony na stronie 15. (Podłączanie nagrywarki DVD do telewizora za pomocą przewodu antenowego i SCART.)
2. Podłącz nagrywarkę DVD do sieci elektrycznej. Na wyświetlaczu na panelu przednim zacznie migać napis “Auto”.
3. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz żądany język i naciśnij przycisk OK.
4. Naciśnij przycisk OK lub odczekaj kilka sekund, żeby rozpocząć
automatyczną kon gurację.
5. Za pomocą przycisków
▲▼, ◄ ►
• Na ekranie wyboru kraju używane są następujące skróty.
• Nagrywarka DVD wyszukuje stacje zgodnie z fabrycznie zaprogramowaną listą właściwą dla wybranego kraju.
A(Austria) NL(Holandia) S(Szwecja) PL(Polska) B(Belgia) I(Włochy) CH(Szwajcaria) CZ (Czechy) DK(Dania) N(Norwegia) TR(Turcja) Inne FIN(Finlandia) P(Portugalia) GR(Grecja) D(Niemcy) E(Hiszpania) HU(Węgry)
wybierz kraj i naciśnij przycisk OK.
DVD-Recorder
Wybór kraju
Autom. Instal.
A
NL
Handmatig Instal.
B
I
DK
N
FIN
P
D
E
PRZEN. OK POWRÓT
CH
GR
HU
S
TR
Auto ustaw.
PL
CZ
Inne
Polski - 22
Auto pamięć kanałów
DVD-Recorder
Brak dysk
Data Czas
STY 01 2007 12 00
PON
PRZEN.
DVD-Recorder
Brak dysk
Program
Data Czas
Ustawienia
STY 01 2007 12 00
PON
PRZEN.
Zatrz.
OK POWRÓT
OK POWRÓT
17%
Auto ustaw.
Ust zegara
WYJ.
6. Rozpocznie się automatyczne wyszukiwanie kanałów.
• Liczba stacji automatycznie zapamiętanych przez nagrywarkę DVD zależy od liczby znalezionych stacji.
7. Sprawdź datę i godzinę.
• Jeżeli ustawienia są poprawne, naciśnij przycisk OK, co spowoduje zapisanie daty i godziny. Jeśli nie naciśniesz przycisku OK, po 5 sekundach data i godzina zostanie zapamiętana automatycznie. Jeżeli ustawienia są niepoprawne, ustaw prawidłową godzinę, datę i rok za
• pomocą przycisków
▲▼◄ ►
lub przycisków numerycznych. Naciśnij przycisk
OK, co spowoduje zapamiętanie daty i godziny. Jeśli zachodzi potrzeba zmiany ustawienia zegara, można zmienić je ręcznie.
Nagrywarka DVD jest teraz gotowa do użytku. Funkcja “Podłączenie
i automatyczna kon guracja” zakończyła działanie. Aby zmienić ustawienia, można zaprogramować stacje za pomocą menu ekranowego. Procedurę tę opisano w sekcji “Programowanie kanałów za pomocą kon guracji ręcznej”. (Patrz strona 24.)
Ustawianie zegara
To menu służy do ustawiania aktualnej godziny. Ustawienie godziny jest niezbędne, aby możliwe było zaprogramowane nagrywanie.
1. W trybie zatrzymania/bez płyty naciśnij przycisk MENU.
2. Za pomocą przycisków ▲▼ wybierz opcję Ustawienia i naciśnij przycisk
OK lub ►.
3. Za pomocą przycisków▲▼ wybierz opcję Ust zegara i naciśnij przycisk OK
lub ►. Za pomocą przycisków
▲▼◄ ►
w polach zegara można również wprowadzać bezpośrednio za pomocą przycisków numerycznych.
4. Naciśnij przycisk OK, co spowoduje zapamiętanie daty i godziny.
Jeśli przycisk OK nie zostanie naciśnięty, dane nie zostaną zapamiętane.
wprowadź godzinę, datę lub rok. Wartości
Konfiguracja systemu
Polski - 23
Loading...
+ 51 hidden pages