Pentax X5 User guide [sv]

SWE
Digitalkamera
Bruksanvisning
Studera bruksanvisningen innan ni använder kameran så får ni ut bästa prestanda.
Tack för att du köpt en PENTAX digitalkamera. Studera bruksanvisningen innan kameran används så att ni får ut mesta möjliga av egenskaper och funktioner. Spara bruksanvisningen eftersom den kan hjälpa dig att förstå vad din kamera faktiskt kan åstadkomma.
Upphovsrätt
Bilder som har tagits med PENTAX digitalkameror och som är avsedda för annat än personligt bruk, får ej användas utan tillstånd, enligt vad som anges i lagen om upphovsrätt. Det finns tillfällen när rätten till bilder tagna för personligt bruk är begränsad; demonstrationer, föreställningar och utställda föremål. Bilder som tagits med avsikt att erhålla upphovsrätt kan heller inte användas för annat än vad som anges i lagen om upphovsrätt.
Om varumärken
• SDXC-logotypen är ett varumärke som tillhör SD-3C, LLC.
• HDMI, HDMI-logotypen och High-Definition Multimedia Interface är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör HDMI Licensing, LLC i USA och/eller andra länder.
Eye-Fi, Eye-Fi-logotypen och Eye-Fi connected är varumärken som tillhör Eye-Fi, Inc.
•ArcSoft® och logotypen är endera ett registrerat varumärke eller ett varumärke som tillhör ArcSoft Inc. i USA och/eller i andra länder.
• Microsoft, Windows och Windows Vista är registrerade varumärken som tillhör Microsoft Corporation i USA och andra länder.
• Macintosh och Mac OS är varumärken som tillhör Apple Inc. och är registrerade i USA och andra länder.
• Intel, Intel Core och Pentium är registrerade varumärken som tillhör Intel Corporation i USA och/eller andra länder. Den här produkten har beviljats licens enligt avtalet för AVC patentportfölj för konsumenters personliga bruk eller annan användning som inte medför ersättning för att (i) koda video i överensstämmelse med AVC-standard (”AVC-video”) och/eller (ii) koda AVC-video som kodats av konsumenter som är engagerade i en personlig aktivitet och/eller som erhållits från en videoleverantör med licens att leverera AVC-video. Ingen licens ges för, eller ska inbegripa, annan användning. Ytterligare information kan erhållas från MPEG LA och LLC. Se http://www.mpegla.com.
• Övriga märken och produktnamn är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör respektive företag.
• Denna produkt understödjer PRINT Image Matching III. Digitala stillbildskameror, skrivare och programvara med PRINT Image Matching hjälper fotografer att producera bilder som på ett mer exakt sätt uppfyller deras intentioner. Vissa funktioner finns inte tillgängliga på skrivare som inte är kompatibla med PRINT Image Matching III. Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Med ensamrätt. PRINT Image Matching är ett varumärke som tillhör Seiko Epson Corporation. Logotypen för PRINT Image Matching är ett varumärke som tillhör Seiko Epson Corporation.
Produktregistrering
Fyll i produktregistreringen, den finns på CD-ROM-skivan som följer med kameran och på PENTAX webbplats så kan vi ge dig bättre service i framtiden. Tack på förhand. Mera information finns i avsnittet ”Ansluta till en dator” (s.181).
Till användaren av kameran
• Använd inte och förvara inte apparaten intill apparater som genererar stark elektromagnetisk strålning och kraftiga magnetfält. Kraftiga statiska urladdningar och magnetfält som genereras av bland annat radiosändare kan störa skärmen, skada lagrade data och påverka kretsarna inuti produkten och göra att kameran inte fungerar på rätt sätt.
• Enheten med flytande kristaller som används i LCD-panelen är tillverkad med extremt hög noggrannhet. Även om nivån för fungerande andel pixlar är högre än 99,99 %, bör du vara medveten om att 0,01 % av pixlarna inte tänds eller tänds när de inte ska. Detta har dock ingen effekt på den inspelade bilden.
• Illustrationer och skärmbilder i bruksanvisningen kan skilja sig från den verkliga produktens utseende.
• SD-, SDHC- och SDXC-minneskort kallas i bruksanvisningen för SD-minneskort.
• I den här bruksanvisningen används termen ”dator” för både Windows- och Macintosh-datorer.
• I den här bruksanvisningen avser termen ”batteri” alla typer av batterier som används för denna kamera och dess tillbehör.

Säkerhet

Vi har varit noggranna med kamerans säkerhet. När du använder den här kameran ber vi dig särskilt uppmärksamma punkter märkta med nedanstående symboler.
Varning
Försiktighet
Symbolen anger att om du inte följer anvisningarna kan det leda till allvarliga personskador.
Symbolen anger att om du inte följer anvisningarna kan det leda till mindre eller måttliga person- eller materialskador.
1
Om kameran
Varning
• Ta inte isär och ändra inte på kameran. Det finns högspänning inuti kameran och risk för elstötar.
• Vidrör aldrig någonting inuti kameran om den tappats eller skadats så att invändiga komponenter frilagts. Det finns risk för elstötar.
• Det är också farligt att linda remmen runt halsen. Se till att småbarn inte har remmen om halsen.
• Avbryt omedelbart fotograferingen om något onormalt uppstår vid användningen, t.ex. rök eller konstig lukt. Ta ur batterierna och kontakta närmaste PENTAX-verkstad. Fortsatt användning av kameran kan orsaka brand eller elstötar.
Försiktighet
• Håll inte fingret över blixten när den avfyras. Du kan bränna dig.
• Täck inte över blixten med tyg när den avfyras. Det kan missfärgas.
• Vissa delar av kameran blir varma under användning. Det finns risk för lättare brännskador om du håller i dessa delar alltför länge.
• Se upp för glassplitter om skärmen skadas. Var försiktig så att inte flytande kristall kommer på huden, i ögonen eller du får vätskan i munnen.
• Beroende på din fysik och kondition kan användning av kameran orsaka klåda, utslag eller blåsor. Sluta använda kameran och sök omedelbart läkare om du upptäcker något onormalt.
Om nätadaptern
Varning
• Använd endast den nätadapter som är avsedd för kameran och anslut den till specificerad effekt och spänning. Användning av någon annan nätadapter som inte är särskilt avsedd för kameran eller anslutning av nätadaptern till annan effekt eller spänning än den specificerade kan leda till brand, elstötar eller kamerahaveri. Spänningen ska vara 100 - 240 V.
• Ta inte isär och modifiera inte nätadaptern. Det kan leda till brand och elektriska stötar.
2
• Sluta genast att använda nätadaptern och vänd dig till en PENTAX-verkstad om den börjar ryka eller lukta konstigt eller om den inte fungerar som den ska. Fortsatt användning av nätadaptern kan orsaka brand eller elstötar.
• Vänd dig till en PENTAX-verkstad om det skulle råka komma in vatten i nätadaptern. Fortsatt användning av nätadaptern kan orsaka brand eller elstötar.
• Om du ser blixtar eller hör åska när nätadaptern används ska du dra ut kontakten och sluta använda den. Om du fortsätter att använda nätadaptern kan det leda till skador på utrustningen, eldsvåda eller elstötar.
• Torka av nätadapterns kontakt om den har blivit dammig. Damm som ansamlas i kontakten kan orsaka brand.
Försiktighet
• Ställ inga tunga föremål på nätsladden, tappa inget på den och böj den heller inte snävt. Om du gör detta kan sladden skadas. Vänd dig till en PENTAX-verkstad om sladden skulle skadas.
• Vidrör inte och kortslut inte kontakterna på nätsladden när den är ansluten till elnätet.
• Hantera inte kontakten med våta händer. Det kan leda till elektriska stötar.
• Tappa inte nätadaptern och slå inte på den. Den kan gå sönder.
• Minska riskerna genom att bara använda CSA/UL-godkänd nätsladd, typen är Type SPT-2 eller kraftigare, minst 1,5 kvmm ledningsarea, ena änden med pågjuten hankontakt (enligt NEMA-specifikation) och den andra med en pågjuten honkontakt (enligt en specifik IEC-typ för icke-industriellt bruk) eller motsvarande.
Om batterierna
Varning
• Se till att barn inte kommer åt batterierna. De kan få elstötar om de stoppar ett batteri i munnen.
• Gnid inte ögonen om batterivätska kommit i dem. Spola ögonen med rent vatten och sök omedelbart läkare.
Försiktighet
Kameran använder fyra alkaliska, litium- eller NiMH-batterier av AA-typ. Använd inte andra batterier än de som anges. Om du använder andra batterier kan kameran fungera dåligt och batterierna kan explodera eller orsaka brand.
3
• Ladda inte andra batterier än laddningsbara NiMH-batterier. Batterierna kan explodera eller fatta eld. Andra AA-batterier än NiMH-batterier som används i kameran kan inte laddas.
• Plocka inte isär batterierna. Om du plockar isär batterierna kan det leda till explosion eller läckage.
• Blanda inte olika märken, typer eller kapaciteter när du byter batterier. Blanda inte heller gamla och nya batterier. Fel isatta batterier kan leda till explosion eller brand.
• Batterierna ska sättas i med korrekt polaritet (+) och (–) enligt markeringarna på batterierna. Fel isatta batterier kan leda till explosion eller brand.
• Ta omedelbart ut batterierna ur kameran om de blir varma eller börjar ryka. Var försiktig så att du inte bränner dig.
• Kortslut inte batterierna och släng dem inte i öppen eld. Det kan explodera eller börja brinna.
• Tvätta området noga med vatten om batterivätska kommit på hud eller kläder.
Förvara kameran och dess tillbehör utom räckhåll för småbarn.
Varning
• Placera inte kameran och dess tillbehör inom räckhåll för småbarn.
1. Om produkten faller ned eller används oavsiktligen kan allvarliga
personskador inträffa.
2. Risk för kvävning uppstår om remmen lindas runt halsen.
3. Förvara alla små tillbehör som t.ex. batterier och SD-minneskort, som
kan stoppas i munnen och sväljas, utom räckhåll för barn. Kontakta omedelbart sjukvårdsrådgivningen om ett tillbehör har svalts.

Att tänka på

Innan kameran tas i bruk
• När du är på resande fot bör du ta med dig den lista med internationella serviceställen som finns med i förpackningen. Den är bra att ha om du råkar ut för problem utomlands.
4
• Kontrollera att kameran fortfarande fungerar om du inte använt den på länge. Speciellt bör du göra detta innan du ska ta viktiga bilder (t.ex. på bröllop och under resor). Inspelningens innehåll kan inte garanteras om inspelning, uppspelning och överföring av data till dator inte är möjligt på grund av fel på kameran eller inspelningsmediet (SD-minneskortet) osv.
• Objektivet på kameran kan inte bytas. Objektivet kan inte tas loss.
Försiktighetsåtgärder när du bär och använder kameran
• Utsätt inte kameran för höga temperaturer och hög fuktighet. Lämna den inte i fordon där temperaturen kan bli mycket hög.
• Utsätt inte kameran för kraftiga vibrationer, stötar och tryck. Skydda kameran mot vibrationer från motorcyklar, bilar och båtar med t.ex. en kudde. Om kameran utsätts för kraftiga vibrationer, stötar eller tryck ska du låta närmaste PENTAX-verkstad kontrollera den.
• Kameran kan användas i temperaturer mellan 0°C och 40°C.
• Skärmen kan mörkna vid höga temperaturer men återgår till det normala när temperaturen sjunker.
• Skärmen reagerar långsammare vid låga temperaturer. Det är en egenskap hos flytande kristaller och inte något fel.
• Plötsliga temperaturförändringar orsakar kondens inuti och utanpå kameran. Lägg kameran i en väska eller plastpåse och ta ur den när temperaturskillnaden mellan kameran och omgivningen har minskats.
• Undvik kontakt med skräp, lera, sand, damm, vatten, giftiga gaser och salt. Dessa kan få kameran att gå sönder. Torka av kameran om den utsatts för regn eller vattenskvätt.
• Tryck inte för hårt på skärmen. Den kan gå sönder eller fungera felaktigt.
• Dra inte åt stativskruven för hårt när du använder stativ.
Göra ren kameran
• Rengör inte kameran med organiska lösningsmedel, t.ex. thinner, alkohol eller bensin.
• Använd en objektivpensel för att ta bort damm på objektivet. Blås aldrig med tryckluft då objektivet kan skadas.
5
Förvara kameran
Skrivskydd
• Förvara inte kameran tillsammans med konserveringsmedel och kemikalier. Förvaring i hög temperatur och hög fuktighet kan göra att det växer mögel på kameran. Ta ut kameran ur fodralet och förvara den på torr och välventilerad plats.
• Undvik att använda eller förvara kameran där det finns statisk elektricitet eller elektriska störfält.
• Undvik att använda eller förvara kameran i direkt solljus eller där den kan utsättas för snabba temperaturförändringar eller kondens.
• Regelbundna kontroller rekommenderas varje eller vartannat år så att prestandan upprätthålls.
Övriga försiktighetsåtgärder
• SD-minneskortet är för sett med skrivskydd. Om du ställer spärren på LOCK går det inte att skriva in nya data på kortet, lagrade data kan inte raderas och kortet kan inte formateras i kameran eller datorn. r visas på skärmen när kortet är skrivskyddat.
• Man ska vara försiktig om SD minneskortet tas ur omedelbart efter att man använt kameran eftersom kortet kan vara varmt.
• Låt batteri-/kortluckan vara stängd och ta inte ut SD-minneskortet och stäng inte av kameran medan data spelas upp eller sparas på kortet eller då kameran är ansluten till en dator med USB-kabeln. Om du gör det kan data gå förlorade och kortet skadas.
• Böj inte SD minneskortet och utsätt det inte för slag. Låt det inte bli vått och lagra det inte där det är varmt.
• Ta inte ur SD-minneskortet under formateringen då det kan skadas och bli oanvändbart.
• Data på SD-minneskortet kan raderas under följande betingelser. Vi tar inget ansvar för data som raderats (1) om SD-minneskortet misskötts av användaren. (2) om SD-minneskortet utsätts för statisk elektricitet eller elektriska
störfält. (3) om SD-minneskortet inte använts under en längre tid. (4) när SD-minneskortet matas ut eller om batterierna tas ut när kortet
används.
6
• Används det inte under en längre tid kan data på kortet bli oläsbara. Säkerhetskopiera regelbundet viktiga data till en dator.
• Formatera oanvända SD-minneskort och kort som använts i en annan kamera. Se ”Formatera minnet” (s.160).
• Observera att originaldata inte raderas fullständigt när du raderar data, eller när du formaterar SD-minneskort eller det inbyggda minnet. Det kan gå att återställa raderade filer med kommersiellt tillgänglig programvara. Det är användarens ansvar att se till att privat information förblir privat.
7

Innehåll

Säkerhet ........................................................................................... 1
Att tänka på ......................................................................................4
Innehåll .............................................................................................8
Bruksanvisningen ........................................................................... 15
Kamerafunktioner ...............................................................................16
Kontroll av innehållet i kartongen ................................................... 19
Namn på delar ................................................................................20
Kamerans delar .............................................................................. 21
Indikeringar på skärmen .................................................................22
Förberedelser 29
Sätta fast objektivlocket och remmen ..............................................29
Batteri...................................................................................................30
Sätta i batterier ...............................................................................30
Använda nätdapter ......................................................................... 32
Sätta i ett SD-minneskort ................................................................... 34
Sätta på och stänga av kameran .......................................................36
Starta kameran i uppspelningsläge ................................................ 37
Grundinställningar..............................................................................38
Ställa in språk .................................................................................38
Ställa in Datum och klockslag.........................................................41
Justera sökarens diopter ................................................................... 43
Vanliga funktioner 44
Använda knapparna............................................................................44
A-läge ...........................................................................................44
Q-läge .......................................................................................... 46
Växla mellan A- och Q-läge ....................................................... 48
8
Ställa in kamerafunktioner .................................................................49
Använda menyerna ........................................................................49
Menylista ........................................................................................ 52
Fotografering 56
Fotografering av stillbilder.................................................................56
Hålla kameran ................................................................................ 56
Justera skärmens läge ...................................................................56
Fotografering ..................................................................................57
Använda ansiktsigenkänningsfunktionen ....................................... 61
Fotografera med anpassade inställningar (Program) .....................62
Fotografering med grundfunktionen (Grönt läge) ...........................62
Använda zoom................................................................................64
Justera exponeringen ..................................................................... 66
Välja fotograferingsläge .....................................................................68
Bildlägen.........................................................................................68
H-lägen .......................................................................................69
Exponeringslägen ........................................................................... 71
Olika fotograferingsmetoder.............................................................. 72
Rama in bilder (Inramning) .............................................................72
Använda funktionen Digital bredbild
(Digital bredbild) .......................................................................73
Fotografera panoramabilder (Digitalpanorama) .............................75
Fotografera ditt sällskapsdjur (Sällskapsdjurprogram) ................... 77
Använda a (Manuell exponering) .................................................. 79
Använda A (USER) ................................................................... 80
Ställa in fotograferingsfunktioner .....................................................82
Välja blixtfunktion............................................................................82
Välja exponeringssätt ..................................................................... 84
Välja fokusfunktion ......................................................................... 86
Ställa in menyn [A Inspelning] ...................................................... 88
Välja autofokusinställningar ............................................................88
9
Ställa in Bildton ...............................................................................90
Välja antal pixlar .............................................................................91
Välja kvalitetsnivå för stillbilder ....................................................... 92
Ställa in vitbalans............................................................................93
Ställa in exponeringsmätningen .....................................................95
Ställa in känslighet.......................................................................... 96
Ställa in Autojust. av ISO................................................................97
Kompensera blixteffekten ...............................................................97
Kompensera ljusstyrkan (D-områdesinst.) ..................................... 98
Ställa in skakreducering .................................................................98
Slå av/på ansiktsigenkänningsfunktionen.......................................99
Ställa in blinkdetektering...............................................................101
Ställa in direktgranskning .............................................................101
Ställa in skärpan (Konturskärpa) ..................................................102
Ställa in färgmättnad/ton (Färgmättnad/Toning)...........................102
Ställa in kontrast (Kontrast) ..........................................................103
Ställa in datuminfällningsfunktionen .............................................103
Ställa in bearbetning med IQ-förbättring.......................................104
Ställa in den gröna knappen .........................................................104
Spela in film.......................................................................................108
Välja filmläget ...............................................................................108
Spela in film ..................................................................................110
Spela in en film snabbt med filmknappen .....................................111
Använda funktionen Time lapse-film ............................................112
Använda funktionen Höghastighetsfilm ........................................113
Ställa in menyn [C Film] ..............................................................113
Ställa in antal pixlar och bildhastighet för filmer ...........................114
Ställa in funktionen Movie SR (antiskakfunktion vid filmning) ......114
Dämpa vindljud under filminspelning (Vinddämpning) .................115
Spara inställningarna (Minne)..........................................................116
10
Titta på och radera bilder 118
Spela upp bilder ................................................................................118
Spela upp stillbilder ......................................................................118
Spela upp filmer............................................................................119
Flerbildsvisning .............................................................................120
Uppspelningsfunktionen ............................................................... 122
Bildspel .........................................................................................124
Rotera bilder .................................................................................126
Zoomuppspelning .........................................................................127
Radera bilder ..................................................................................... 128
Radera enstaka bilder ..................................................................128
Radera valda bilder ......................................................................128
Radera alla bilder .........................................................................130
Skydda bilder från radering (Bildskydd)........................................130
Ansluta kameran till en videoapparat .............................................133
Ansluta kameran till en videoingång .............................................133
Ansluta kameran till ett HDMI-uttag ..............................................135
Redigera och skriva ut bilder 136
Redigera bilder..................................................................................136
Ändra storlek på bilden (Storleksändra) .......................................136
Beskära bilder............................................................................... 137
Tänja ut ett användarvalt område på en bild (Sträckfilter) ............138
Bearbeta bilder så att ett ansikte ser mindre ut ............................139
Använda Digitalfilter .....................................................................141
Använda HDR-filter.......................................................................144
Skapa ett collage ..........................................................................144
Kompensera för röda ögon ...........................................................148
Lägga in en ram (Ramkomposition) .............................................149
Redigera filmer .............................................................................152
Kopiera bilder ............................................................................... 155
11
Inställningar för utskriftstjänsten (DPOF) ......................................157
Skriva ut enstaka bilder ................................................................157
Skriva ut alla bilder .......................................................................159
Inställningar 160
Kamerainställningar .........................................................................160
Ändra menyn [W Inställning] .........................................................160
Formatera minnet ......................................................................... 160
Ändra ljudinställningar ..................................................................161
Ändra datum och klockslag ..........................................................162
Ställa in tidszon ............................................................................164
Ställa in menyns textstorlek..........................................................166
Ändra namngivningssystem för mappar .......................................167
Ändra språk .................................................................................167
Ändra namngivningssystem för filer .............................................170
Ändra videoformat ........................................................................171
Välja HDMI-utformat .....................................................................172
Ställa in Eye-Fi-kommunikation ....................................................173
Ställa in skärmens ljusstyrka ........................................................174
Sparläge .......................................................................................174
Ställa in funktionen Autoavstängning ...........................................175
Ställa in funktionen Snabbzoom ...................................................176
Ställa in Hjälpmeny.......................................................................176
Ställa in batterityp ......................................................................... 176
Ändra startbild .............................................................................. 177
Korrigera defekta pixlar i bildsensorn (Pixelmappning) ................178
Ställa in Uppspelningsgenväg ......................................................179
Återställning till standardinställningar (Återställning) .................... 179
12
Ansluta till en dator 181
Ansluta till en dator ..........................................................................181
Ställa in USB-anslutning ...............................................................181
Ansluta kameran och datorn.........................................................182
Koppla loss kameran från datorn..................................................183
Använda den medföljande programvaran ......................................184
Systemkrav ...................................................................................184
Installera programvara..................................................................185
Använda MediaImpression i Windows..........................................188
Använda MediaImpression på Macintosh.....................................190
Överföra bilder med ett Eye-Fi-kort.................................................192
Tillägg 194
Aktiva funktioner för de olika fotograferingsalternativen .............194
Meddelanden ..................................................................................... 199
Felsökning .........................................................................................201
Standardinställningar .......................................................................203
Tidszonstäder....................................................................................208
Viktiga data........................................................................................209
GARANTI............................................................................................214
Index...................................................................................................220
13
I bruksanvisningen visas sättet som du använder fyrvägsknappen på, i
4
3
5
2
bilderna nedan visas några exempel.
Vad symbolerna, som används i bruksanvisningen, betyder förklaras nedan.
14
1
A-läge
Q-läge
anger sidnumret där relaterad funktion förklaras.
anger information som är bra att känna till.
anger försiktighetsåtgärder som ska vidtas när man använder kameran.
Läget som används för fotografering av stillbilder och inspelning av filmscener. I handboken kallas funktionen för tagning av stillbilder ”stillbildsläge” och funktionen för filminspelning kallas ”filmläge”.
Detta är det läge som används för visning av stillbilder och uppspelning av filmer.

Bruksanvisningen

Bruksanvisningen innehåller följande kapitel.
1 Förberedelser ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs vad som måste göras efter att kameran köpts innan man börjar fotografera. Läs det här kapitlet och följ anvisningarna.
2 Vanliga funktioner ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs vanliga funktioner, exempelvis hur knapparna fungerar och hur man använder menyerna. Ytterligare information finns i efterföljande kapitel.
3 Fotografering ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs olika sätt att ta bilder och hur man ställer in relevanta funktioner.
4 Titta på och radera bilder ––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs hur man spelar upp stillbilder och filmer i kameran eller på en TV och hur man raderar dem från kameran.
5 Redigera och skriva ut bilder –––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs hur du redigerar stillbilder i kameran och skriver ut dem.
6 Inställningar –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs hur man ställer in kamerans funktioner.
7 Ansluta till en dator –––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs hur man kopplar kameran till en dator och här finns också installationsanvisningar och en översikt till medlevererad programvara.
8 Tillägg ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Det här kapitlet beskriver felsökning och olika resurser.
1
2
3
4
5
6
7
8
15

Kamerafunktioner

En fotograferingsguide visas på inspelningspaletten
och en uppspelningsguide på uppspelningspaletten några sekunder efter att du valt respektive funktion (s.68, s.122).
Använd gröna funktionen för enkel fotografering med
standardinställningar (s.62).
Förutom grundläggande fotografering har den här kameran ett antal olika fotograferingsfunktioner för olika tillfällen. I det här avsnittet beskrivs hur du får ut det mesta av de viktigaste funktionerna i kameran. Utförligare information om hur du kan använda kameran finns på sidorna för respektive funktion.
Lätt att hitta fotograferings- och uppspelningsfunktionerna!
Kamerans användarvänliga konstruktion med bara några få knappar gör den enkel att använda. Välj fotograferingsfunktion ( symbol och ange optimala inställningar efter motivet, eller välj uppspelningsläge ( utnyttja de olika uppspelnings- och redigeringsfunktionerna. En guide på skärmen visar vilka funktioner som finns i varje läge och hur du använder dem.
s.68) med en
s.122, s.136) och
16
Perfekt för porträttfotografering!
Funktionen Ansiktsigenkänning (s.61)Lägen för att ta bilder av människor (s.68)
Förgyll dina bilder med en
ram
Kameran har en ansiktsigenkänningsfunktion som identifierar ansikten i motivet och automatiskt ställer in skärpa och exponering efter ansiktena. Funktionen hittar upp till 32 ansikten i en bild* vilket hjälper dig att ta perfekta gruppbilder. Funktionen utlöser slutaren automatiskt när en eller flera av personerna ler eller talar om när någon blinkar så att du kan ta många bilder och välja den bästa av dem.
* Upp till 31 ansiktsigenkänningsramar visas på skärmen.
Rama in dina bilder med roliga ramar!
När du fotograferar med kameran kan du välja bland de roliga originalramarna för att skapa snygga inramade bilder ( rama in bilder efter exponeringen. Passa in bilden i ramen och minska eller öka storleken på bilden så att den passar i ramen. Du behöver inte längre bekymra dig om att motivet inte ska passa i ramen (
s.72). Du kan också
s.149).
Visa data i kalenderformat!
Med den här kameran kan du visa inspelade bilder och filmer efter datum i kalenderformat ( vill spela upp.
s.121). Då hittar du enkelt bilden eller filmen som du
17
Avancerade filmningsfunktioner
Använd kameran och gör en dagbok fylld med lekfulla bilder där du kan följa dina barns, hundens eller andra husdjurs utveckling (s.108).
Du kan använda bildbearbetningsfunktioner för att t.ex.
ändra storlek(s.136), beskära (s.137), använda digitalfilter (s.141) och korrigera röda ögon (s.148).
Du kan dela upp en film i två eller flera delar eller välja en
filmruta som du vill spara som en stillbild (s.152).
Kameran har funktionen ”Movie SR” som reducerar kameraskakningar vid filminspelning ( (16:9) Full HD-format (s.114) och titta på kvalitetsfilmer på AV-enheter genom att ansluta kameran med en HDMI-kabel som finns i handeln (
s.133).
s.114). Du kan spela in filmer med 1920 × 1080 pixlar
Det finns massor av funktioner i kameran för att visa bilder utan hjälp av dator!
Kameran har flera funktioner så att du kan spela upp och redigera bilder utan att behöva ansluta kameran till din dator. Kameran har allt du behöver för att ta och redigera stillbilder och filmer (
s.136).
18

Kontroll av innehållet i kartongen

Kamera
X-5
Programvara (CD-ROM)
S-SW129
Bruksanvisning
(denna handbok)
Delar märkta med en asterisk (*) finns också som tillbehör.
Rem
O-ST92 (*)
Fyra alkaliska
AA-batterier
Snabbguide
Objektivlock O-LC129 (*)
USB-kabel
I-USB7 (*)
19

Namn på delar

b-knapp
Objektiv
Självutlösarlampa (AF Hjälpljus)
DC-kontakt
Remfäste
PC/videokontakt
HDMI-uttag (typ D)
Kontaktlucka
Mikrofon
Högtalare
Fjärrkontrollmottagare
Ratt för dioptrijustering
Blixt (förvaring)
Sökare
Zoomarm
Läges­väljare
Display
Strömknapp/strömlampa
m-knapp
Remfäste
Avtryckare
Framsida
Baksida
PC/AV
20
Undersida
Batteri-/kortlucka
Stativfäste
Batteri-/kortluckans spärr
e-ratt
4-knapp
Grön/i-knapp
Fyrvägsreglage
3-knapp
3-knapp
Q-knapp
4-knapp
Filmknapp

Kamerans delar

Knappfunktionerna beskrivs i avsnittet ”Använda knapparna” (s.44 - s.48).
21

Indikeringar på skärmen

14 :2 5
38
09 /0 9/ 201 2
Ingen info
Histogram + infoNormal visning
Rutnätsvisning
Skärmen i A-läge
På skärmen visas bland annat information om fotograferingsbetingelserna för bilden. Informationen som visas växlas i följande ordning varje gång du trycker på 3-knappen: ”Normal visning”, ”Histogram + info”, ”Rutnätsvisning” och ”Ingen info”.
38
38
3
09/09/2012
09/09/2012
14:25
14:25
22
3
3
•När du valt 9 (grön) funktion visas bilden till höger på skärmen. Du kan inte att ändra informationen på skärmen genom att trycka på 3-knappen ().
• Om du vill ta bilder med sökaren ska du byta från skärmvisning till sökaren genom att trycka på 4 -knappen. Tryck på knappen igen när du vill gå tillbaka till skärmvisning.
3
383838
Stillbildsläge
A A
(Alla symboler på skärmen visas här som förklaring.)
A1 till A16 och B1 visas när ”Normal visning” har valts. Alla ikoner visas när ”Histogram + Info” har valts.
Endast B1
visas när ”Ingen info” har
valts.
A7 A8 A9 A12A11
A1 A2
A3 B1
A10
16
3838
M
A15 A16
B2 B3 B4 B5
A4
5 6
1/250
1/250 F3.5
F3.5
2005/03/252005/03/25
+1.0+1.0
200200
14:2514:25
B6 B7
A13 A14
Fotograferingsfunktion (s.68)
A1
Symbolen Ansiktsigenkänning
A2
(s.61) Ikon för D-områdesinställning
A3
(s.98) Ikonen Shake Reduction (s.98)
A4
Slutartid
A5
Bländare
A6
Blixtfunktion (s.82)
A7
Exponeringssätt (s.84)
A8
Fokusfunktion (s.86)
A9
Eye-Fi-kommunikationsstatus
A10
(s.173) Symbolen Digitalzoom/Intelligent
A11
Minnesstatus (s.37)
A12
EV Kompensation (s.66)
A13
Inställning av
A14
datuminfällning (s.103) Återstående
A15
bildlagringskapacitet Batterinivåindikator (s.32)
A16
Fokusram (s.58)
B1
Antal Pixlar (s.91)
B2
Kvalitetsnivå (s.92)
B3
Vitbalans (s.93)
B4
Ljusmätning (s.95)
B5
Känslighet (s.96)
B6
Histogram (s.27)
B7
zoom (s.64)
23
* A2 varierar beroende på inställningen [Ansiktsigenkänn.] på menyn
[A Inspelning].
I När [Ansiktsigenkänn.] är inställt på [På] J När [Ansiktsigenkänn.] är inställt på [Smile]
Om alternativet är inställt på [Av] sker ingenting i A2.
* A3 varierar beroende på hur [D-områdesinst.] är inställt på menyn
[A Inspelning].
När [Högdagerkorrig.] är inställt på O (På)
P
När [Skuggkompensat.] är inställt på O (På)
Q
När både [Högdagerkorrig.] och [Skuggkompensat.] är inställda på O (På)
O
Om både [Högdagerkorrig.] och [Skuggkompensat.] är inställda på P (Av) syns inget i A3.
* För A4 visas M om avtryckaren trycks ned halvvägs när
[Shake Reduction] på menyn [A Inspelning] är inställt på [Sensorförskjut.] eller [Båda]. l visas när [Shake Reduction] är inställt på [Av].
* A5 och A6 visas alltid när fotograferingsläget är inställt på a eller E
(när det registrerade fotograferingsläget är a). För andra fotograferingslägen visas de bara när avtryckaren trycks ned halvvägs.
* A10 varierar beroende på kommunikationsstatusen när ett
SD-minneskort med trådlöst nätverk (Eye-Fi-kort) används. (Ingen indikator) Eye-Fi-kortet stöds ej
M N Kommunicerar M O Väntar på kommunikation M P Eye-Fi-kommunikation tillåts ej M Q Versionen är för gammal
* När fotograferingsläget är b (Autoinställningar) och avtryckaren är
nedtryckt halvvägs visas det automatiskt valda fotograferingsläget i A1 även om du har valt ”Rutnätsvisning” eller ”Ingen info” (
s.59).
* Aktuellt datum och klockslag (s.22) visas i stället för B7 när ”Normal
visning” har valts. * Vid ”Normal visning” visas X i stället för B7 när världstid ställs in. * Vissa funktioner visas eventuellt inte beroende på vald
fotograferingsfunktion.
24
Skärmen i Q-läge
3
3
3
Läg g tillLägg till
Läg g tillLägg till
Läg g tillLägg till
09/09/201209 /0 9/ 201 209/09/2012
09/09/2012
09 /0 9/ 201 209/09/2012
Normal visning
Ingen info
Histogram + info
I uppspelningsläge visar skärmen fotograferingsinformationen för bilden. Informationen som visas växlar i följande ordning varje gång du trycker på 3-knappen.
25
Uppspelningsläge
Lägg till
09 /0 9 / 2 0 1 2
(Alla symboler på skärmen visas här som förklaring.)
På skärmen visas bland annat information om fotograferingsförhållanden. A1 till A10 visas bara om ”Normal visning” eller ”Histogram + Info” har valts. B1 till B8 visas bara om ”Histogram + Info” är valt.
09/09/2012
09/09/2012
Lägg till
Symbolen Ansiktsigenkänning
A1
(s.61) Uppspelningsläge
A2
Q : Stillbild (s.118)
h : Time lapse-film (s.112)
K :Film (s.119)
g : Höghastighetsfilm (s.113) Eye-Fi-kommunikationsstatus
A3
(s.173) Minnesstatus (s.37)
A4
Mappnummer (s.167)
A5
Filnummer
A6
Skyddad-symbol (s.130)
A7
Batterinivåindikator (s.32)
A8
Fotograferingsdatum och
A9
klockslag (s.41) Fyrvägsknapp
A10
Antal Pixlar (s.91)
B1
Vitbalans (s.93)
B2
Kvalitetsnivå (s.92)
B3
Ljusmätning (s.95)
B4
Känslighet (s.96)
B5
Slutartid
B6
Bländare
B7
Histogram (s.27)
B8
* A1 visas endast om ansiktsigenkänningen fungerade när bilden togs. * Vid ”Normal visning” försvinner A8 och A9 om du inte utför en åtgärd
inom två sekunder. * A10 visas även när ”Ingen info” har valts, men försvinner om du inte rör
någon knapp inom två sekunder. Om ingen knapp rörs inom två sekunder
vid ”Normal visning” eller ”Histogram + info” försvinner endast ”Redigera”.
26
Guider
Antal pixlar
Ljusintensitet(Mörk) (Ljus)
Mörk bild Korrekt bild Ljus bild
En guide till varje knapps funktion visas på skärmen enlig nedan när kameran används.
2 Fyrvägsknapp (2)/e-ratt 3 Fyrvägsknapp (3) 4 Fyrvägsknapp (4) Avtryckare 5 Fyrvägsknapp (5)
MENU
3-knapp 3-knapp
SHUTTER
4-knapp
OK
i Grön/i knapp
X /
DISP
Använda histogram
Histogrammet visar ljusfördelningen över bilden. Horisontalaxeln visar ljusvärdet (mörkt till vänster och ljust till höger) och vertikalaxeln anger antalet pixlar. Histogrammets form före och efter tagningen anger om ljuset och kontrasten är korrekt och om du behöver justera exponeringen och ta om bilden.
Justera exponeringen 1s.66
Ljusvärde
Vid rätt ljusfördelning ligger toppen på diagrammet i mitten. Är bilden underexponerad ligger toppen till vänster och är den överexponerad ligger toppen till höger.
27
När bilden är underexponerad beskärs delen till vänster bort (mörka partier) och när bilden är överexponerad så beskärs delen till höger bort (ljusa partier).
Kontrast
Kurvans topp nås gradvis när kontrasten är balanserad. Kurvan har toppar på båda sidor och en svacka i mitten för bilder med stora kontrastskillnader och få partier med medelhögt ljusvärde.
28

Förber edelse r

Sätta fast objektivlocket och remmen

Sätt fast objektivlocket och remmen som medföljer kameran.
1
Sätt fast det medföljande snöret på objektivlocket.
2
För remmens ena ände genom remfästet och fäst den på insidan av spännet.
Det förhindrar att objektivlocket tappas om remmen förs genom snöret på objektivlocket så som bilden visar.
3
Fäst remmens andra ände så som beskrivs ovan.
1
Förberedelser
29

Batteri

Batteri-/ kortluckans spärr
Batteri-/kortlucka

Sätta i batterier

1
Förberedelser
Sätt i batterierna i kameran. Använd fyra alkaliska, litium- eller Ni-MH-batterier av AA-typ.
1
2
30
Öppna batteri-/kortluckan.
1 Lås upp batteri-/kortluckan genom att skjuta dess låsspak i pilens
riktning.
2 Öppna batteri-/kortluckan genom att skjuta luckan i pilens riktning.
Sätt i batterierna enligt (+)/(–)-markeringarna i batterifacket.
Kom ihåg att kontrollera batteriernas riktning. Strömmen slås inte på till kameran och fel kan uppstå om batterierna inte har rätt riktning.
3
Stäng batteri-/kortluckan.
Håll fast batteri-/kortluckan med händerna och skjut den i motsatt riktning till 2 tills den snäpps fast.
Stäng batteri-/kortluckan och skjut batteri-/kortluckans låsspak i motsatt riktning till 1 för att låsa den.
När du ska ta ut batterierna öppnar du batteri-/kortluckan på samma sätt som i steg 1 i
• Alkaliska batterier och litiumbatterier av AA-typ kan inte laddas upp.
• Öppna inte batteri-/kortluckan eller ta ut batterierna när kameran är på.
Ta ut batterierna om du inte planerar att använda kameran på en längre tid. Om batterierna får sitta kvar i kameran en längre tid kan de läcka.
• Om batterierna inte har suttit i kameran på en längre tid kan meddelandet [Batteri tomt] visas när de sätts in igen och kameran slås på. Det kan även hända när kameran används för första gången, men det är inte ett fel. Stäng av kameran, vänta en minut och slå sedan på kameran igen. Datum och klockslag kanske måste ställas in igen när du har utfört åtgärden.
• Sätt i batterierna på rätt sätt. Kameran fungerar inte om batterierna har fel riktning. Torka batteriernas ändar innan de sätts in i kameran.
• Var försiktig då kameran eller batterierna kan bli varma om kameran används kontinuerligt under en längre tid.
Använd nätadaptersatsen K-AC129 (tillval) om du planerar att använda kameran under en längre tid (s.32).
”Sätta i batterier” (s.30) och tar sedan ut batterierna.
Bildlagringskapacitet, filminspelningstid och uppspelningstid
(När nya alkaliska AA-batterier används vid 23 °C med skärmen på)
Bildlagringskapacitet
(blixt används för hälften av
bilderna)
Cirka 330 bilder Cirka 75 min. Cirka 420 min.
*1 Lagringskapaciteten anger ungefärligt antal bilder som kan spelas in vid
provning enligt CIPAs regler (LCD monitor påslagen, blixt för hälften av bilderna och vid 23 °C). Verkliga prestanda kan variera efter förhållandena.
*2 Resultat vid test på fabriken. Verkliga prestanda kan variera efter
förhållandena.
*1
Inspelad tid
*2
Uppspelningstid
*2
1
Förberedelser
31
• Batteriprestanda försämras tillfälligt när temperaturen sjunker. Kom ihåg att ta med reservbatterier när kameran används på kalla platser och att hålla batterierna varma genom att placera dem i fickan eller jackan. Batterier vars prestanda försämrats på grund av kalla
1
Förberedelser
temperaturer återfår sina vanliga prestanda vid normala temperaturer.
• På grund av AA-batteriernas egenskaper kanske kameran inte kan utnyttja alla funktioner när den används i kalla temperaturer. Vi rekommenderar att du använder litium- eller Ni-MH-batterier av AA-typ när kameran används på kalla platser.
• Kom ihåg att ta med reservbatterier när du reser utomlands eller till en kall plats och när du tänker ta många bilder.
Batterinivåindikator
Du kan kontrollera batterinivån på symbolen som visas på skärmen.
Symbol på skärmen Batteristatus
(grön) Det finns tillräckligt med ström kvar. (grön) Batterierna börjar bli svaga. (gul) Batterierna börjar bli mycket svaga. (röd) Batterierna är slut.
[Batteri tomt] Kameran stängs av när meddelandet visats.
AA-nickelmanganbatterier kanske inte visar batterinivån på rätt sätt på grund av batteriernas egenskaper. kan visas för batterinivån även om batterierna börjar att ta slut. Kameran kan också stängas av utan förvarning även om visas.

Använda nätdapter

Vi rekommenderar att du använder nätadaptersatsen K-AC129* (tillval) med en nätförsörjning om du avser att använda kameran under en längre tid eller ansluter den till en dator.
* Nätadaptersatsen K-AC129 består av nätadaptern D-AC115 och en nätsladd.
32
1
Nätsladd
Nätdapter
Likströmskontakt
DC­kontakt
Kontakts­lucka
1
2
3
4
2
3 4
Kontrollera att kameran är avstängd innan kontaktsluckan öppnas.
Dra ut kontaktsluckan i pilens riktning 1.
Anslut likströmskontakten på nätadaptern till likströmsuttaget på kameran.
Anslut nätsladden till nätadaptern.
Plugga in nätsladden i uttaget.
• Kontrollera att kameran är avstängd innan nätadaptern ansluts eller kopplas bort.
• Kontrollera att likströmskontakten har anslutits ordentligt. Data kan förloras om någon av kontakterna lossnar medan data spelas in på SD-minneskortet eller det inbyggda minnet.
• Använd nätadaptern försiktigt för att undvika brand och elektriska stötar. Läs ”Säkerhet” (s.1) och ”Om nätadaptern” (s.2) innan du använder nätadaptern.
• Läs bruksanvisningen som medföljer nätadaptersatsen K-AC129 innan adaptern används.
1
Förberedelser
33

Sätta i ett SD-minneskort

Kameran använder SD-minneskort som finns i handeln, av typen SD, SDHC eller SDXC När ett SD-minneskort har satts in i kameran sparas
1
Förberedelser
alla inspelade bilder på detta. De sparas endast i det inbyggda minnet när det inte finns något kort i kameran (
• Formatera (initiera) oanvända SD-minneskort och SD-minneskort som formaterats och använts i andra kameror och digitala apparater. Instruktioner om formatering finns i ”Formatera minnet” (s.160).
• När ett nytt Eye-Fi-kort används för första gången ska du kopiera installationsfilen för Eye-Fi Manager på kortet till datorn innan du formaterar kortet.
• Kontrollera att kameran är avstängd innan SD-minneskortet sätts i eller tas ur.
• Antalet stillbilder som kan lagras och inspelningstiden för filmer varierar beroende på SD-kortets kapacitet, det valda antalet pixlar, kvalitetsnivån samt bildhastigheten (för filmer).
- Välj lämpligt antal pixlar för stillbilder på menyn [A Inspelning]. Information finns i avsnittet ”Välja antal pixlar” (s.91).
- Välj lämpligt antal pixlar och bildhastighet för filmer på menyn [C Film]. Information finns i avsnittet ”Ställa in antal pixlar och bildhastighet för filmer” (s.114).
- Information om ungefär hur många stillbilder och ungefär hur långa filmer som kan lagras på ett SD-minneskort eller i det inbyggda minnet finns i ”Viktiga data” (s.209).
• Strömlampan blinkar när SD-minneskortet används (data skrivs eller läses).
s.37).
Säkerhetskopiera data
Om det blivit något fel på kameran kan det vara omöjligt att komma åt data på SD-minneskortet eller i det inbyggda minnet. Säkerhetskopiera viktiga data på en dator eller annan enhet.
34
1
SD minneskort
Batteri-/kortluckans spärr
Batteri-/kortlucka
Kontrollera att kameran är avstängd innan batteri-/ kortluckan öppnas.
1 Lås upp batteri-/kortluckan genom att skjuta dess låsspak i pilens
riktning.
2 Öppna batteri-/kortluckan genom att skjuta luckan i pilens riktning.
2
Sätt i SD-minneskortet i kortfacket med etiketten vänd mot kamerans objektivsida.
Tryck in kortet så att det klickar på plats. Om inte kortet tryckts in helt sparas inte data korrekt. Om du vill ta bort SD-minneskortet trycker du på det en gång och drar därefter ut det.
1
Förberedelser
3
Stäng batteri-/kortluckan.
Håll fast batteri-/kortluckan med händerna och skjut den i motsatt riktning till 2 tills den snäpps fast.
Stäng batteri-/kortluckan och skjut batteri-/kortluckans låsspak i motsatt riktning till 1 för att låsa den.
35

Sätta på och stänga av kameran

Strömknapp
1
Förberedelser
1
Ta bort objektivlocket.
2
Tryck på strömknappen.
Kameran sätts på och LCD-skärmen tänds. Objektivet skjuts ut när du slår på kameran. (Objektivet skjuts bara ut om grundinställningarna har konfigurerats.) Om bilden [Language/u] eller [Datumjustering] visas när du startar kameran ska du följa anvisningarna i aktuellt datum och klockslag.
3
Tryck på strömknappen igen.
Skärmen stängs av objektivet stängs och kameran stängs av.
s.38 för att ställa in språk och/eller
36
Fotografering av stillbilder 1s.56
Kontroll av SD-minneskortet
09/ 0 9 / 2 0 12
Minnesstatus
Q-knapp
SD-minneskortet kontrolleras när kameran sätts på och minnesstatus visas.
SD-minneskortet sitter i kameran. Bilder
a
sparas på SD-minneskortet. Inget SD-minneskort i kameran. Bilder
+
sparas i det inbyggda minnet. Skrivskyddsspärren på SD-minneskortet
står i läge LOCK (s.6). Det går inte att
r
spela in bilder.
09/09/2012
09/09/2012

Starta kameran i uppspelningsläge

Om du vill visa bilder direkt utan att ta bilder kan du starta kameran i uppspelningsläge.
1
Håll Q-knappen intryckt.
Skärmen slås på med objektivet indraget och kameran startar i uppspelningsläge.
1
Förberedelser
• Om du vill växla från uppspelningsläget till A-läget ska du komma ihåg att ta bort objektivlocket och trycka på Q-knappen eller trycka ned avtryckaren halvvägs.
• Om du vill inaktivera start i uppspelningsläget ska du ställa in [Uppspelningsgenv] på P (Av) på menyn [W Inställning] (s.179).
Spela upp stillbilder 1s.118
37

Grundinställningar

3-knapp
Fyrvägsreglage
4-knapp
Grundinställning
Avbryt
Svenska
Hemstad Stockholm
Inställningarna klara
Sommartid
Skärmen [Language/u] visas när kameran slås på för första gången (
1
s.36). Följ anvisningarna i avsnittet ”Ställa in språk” nedan för att välja
Förberedelser
språk och ”Ställa in Datum och klockslag” (s.41) för att ställa in aktuellt datum och klockslag.
Språk, datum och klockslag kan ställas in senare. Anvisningar finns på sidorna nedan.
• Följ stegen i avsnittet ”Ändra språk” (1 s.167) om du vill ändra språk.
• Följ stegen i avsnittet ”Ändra datum och klockslag” (1s.162) om du vill ändra datum och klockslag.

Ställa in språk

1
Välj önskat språk med fyrvägsknappen (2345).
2
38
Tryck på 4-knappen.
Bilden [Grundinställning] visas på det språk du har valt. Om inställningarna för [Hemstad] och [Sommartid] är riktiga kan du fortsätta till steg 9. Gå till steg 3 om inställningarna inte är de du vill ha.
Gör så här för att ändra tillbaka till önskat språk om du råkat välja fel språk och fortsatt med nästa steg.
Om du råkat välja fel språk
1
Tryck på fyrvägsknappen (5).
2
Välj språk med fyrvägsknappen (2345) och tryck på 4-knappen.
Bilden [Grundinställning] visas på det språk du har valt.
När bilden efter steg 2 visas med fel språk
1
Tryck på 3-knappen.
Inställningsskärmen stängs och kameran ställs in på stillbildsfotografering.
2
Tryck på 3-knappen.
Menyn [A Inspelning] visas.
3
Tryck två gånger på fyrvägsknappen (5).
Menyn [W Inställning] visas.
4
Välj [Language/u] med fyrvägsknappen (23).
5
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Bilden [Language/u] visas.
6
Välj språk med fyrvägsknappen (2345).
7
Tryck på 4-knappen.
Menyn [W Inställning] visas på det språk du har valt.
1
Förberedelser
Anvisningar för hur du återställer hemstad, datum och tid finns på kommande sidor.
• Om du vill ändra hemstad följer du anvisningarna i ”Ställa in tidszon” (1s.164).
• Följ stegen i avsnittet ”Ändra datum och klockslag” (1s.162) om du vill ändra datum och klockslag.
39
1
Grundinställning
Avbryt
Svenska
Hemstad Stockholm
Inställningarna klara
Förberedelser
3
Tryck på fyrvägsknappen (3).
Ramen flyttas till [W Hemstad].
4
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Bilden [WHemstad] visas.
5
Välj en stad med fyrvägsknappen
Hemstad
(45).
Stad Stockholm Sommartid
Avbryt OK
6
Tryck på fyrvägsknappen (3).
Ramen flyttas till [Sommartid].
7
Välj O (På) eller P (Av) med fyrvägsknappen (45).
8
Tryck på 4-knappen.
Bilden [Grundinställning] visas igen.
9
Tryck på fyrvägsknappen (3) för att välja [Inställningarna klara].
10
Tryck på 4-knappen.
Bilden [Datumjustering] visas. Ställ in datum och klockslag.
Videoformat (NTSC/PAL) ställs in baserat på vad du har valt för stad som [Hemstad] i bilden [Grundinställning]. Videoformatet för staden som ställs in med grundinställningarna beskrivs i ”Tidszonstäder” (s.208) och information om hur man ändrar videoformat finns i ”Ändra videoformat” (s.171).
40

Ställa in Datum och klockslag

Ställ in aktuellt datum och klockslag och visningsformat.
1
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Ramen flyttas till [mm/dd/åå].
2
Välj datumformat med fyrvägsknappen (23).
Välj mellan [mm/dd/åå], [dd/mm/åå] och [åå/mm/dd].
3
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Ramen flyttas till [24h].
4
Välj [24h] (24-timmarsvisning) eller [12h] (12-timmarsvisning) med fyrvägsknappen (23).
5
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Ramen återgår till [Datumformat].
6
Tryck på fyrvägsknappen (3).
Ramen flyttas till [Datum].
7
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Ramen flyttar till månad.
Datumjustering
Datumformat
Datum
Tid
Inställningarna klara Avbryt
1
Förberedelser
dd/mm/åå
01/01/2012
00:00
8
Ändra månad med fyrvägsknappen (23).
Ändra dag och år på samma sätt. Ställ sedan in klockslag. Om du valt [12h] i steg 4 växlar inställningen mellan am och pm efter klockslaget.
9
Tryck på fyrvägsknappen (5) och välj sedan [Inställningarna klara] med fyrvägsknappen (3).
10
Tryck på 4-knappen.
Datum och klockslag bekräftas.
41
Om du trycker på 4-knappen i steg 10 så nollställs klockan till 0 sekunder. Tryck på 4-knappen när en tidssignal (radio, TV m.m.) når 0 sekunder, om du vill ha exakt tid.
1
Förberedelser
När bilden [Grundinställning] eller [Datumjustering] visas kan du välja att avbryta de inställningar du hittills har gjort och i stället direkt gå till fotograferings-/inspelningsläget genom att trycka på 3. I detta fall kommer bilden [Grundinställning] att visas igen nästa gång du startar kameran.
Du kan ändra inställningarna för språk, datum, tid, hemstad och sommartid. Anvisningar finns på sidorna nedan.
• Följ stegen i avsnittet ”Ändra språk” (1 s.167) om du vill ändra språk.
• Följ stegen i avsnittet ”Ändra datum och klockslag” (1s.162) om du vill ändra datum och klockslag.
• Följ stegen i avsnitt ”Ställa in tidszon” (1s.164) om du vill ändra inställningarna för hemstad eller sommartid.
42

Justera sökarens diopter

Justera sökarens diopter efter din syn. Om du har svårt att se bilden tydligt i sökaren ska du vrida ratten för diopterjustering uppåt eller nedåt.
1
Växla till sökaren genom att trycka på 4-knappen.
2
Titta i sökaren och vrid ratten för diopterjustering uppåt eller nedåt.
Justera ratten tills bilden i sökaren syns med tydligt fokus. Rikta kameran mot en vit vägg eller en annan ljus och slät yta.
1
Förberedelser
43

Använda knapparna

b

A-läge

2

Vanliga funktioner

c
1
2
3
4 5
6 7
8
9
0 a
Vanlig a funktio ner
1 m-knapp
Tryck på knappen när du ska ställa in värde för EV-kompensation (
s.66). I a-läget används knappen när du ska växla mellan slutartid och bländarvärde (
2 Avtryckaren
Skärpan ställs in när den trycks ned halvvägs i stillbildsläge (utom när s (Oändligt) eller \ är valt som fokusläge). En stillbild tas när den trycks ner helt ( Startar och stoppar filminspelning i filmläget (s.110).
3 Zoomspak
Ändrar bildområdet (s.64).
44
s.79).
s.60).
4 Strömknapp
Slår på och stänger av kameran (s.36).
5 e-ratt
Ändrar värde för EV-kompensation, slutartid och bländarvärde.
6 Filmknapp
Startar filminspelning när lägesväljaren är inställd på ett annat läge än C (s.111).
7 Q-knapp
Växlar till Q-läge (s.48).
8 Fyrvägsknapp
2 Ändrar exponeringssätt (s.84). 3 Visar inspelningspaletten när lägesväljaren är inställd på H
(
s.69).
Visar filmpaletten när lägesväljaren är inställd på C (s.109).
4 Ändrar blixtfunktionen (s.82). 5 Ändrar fokusläge (s.86). 23 Ställer in skärpan när fokusläge \ är valt (s.87).
9 Gröna knappen
Växlar till 9-läge (grönt) (s.62). Hämtar den tilldelade funktionen när inställningen är [Fn-inställning]
s.104).
(
0 3-knapp
Visar menyn [A Inspelning] i stillbildsläget (s.49). Visar menyn [C Film] i filmläget (s.49).
a 3-knapp
Ändrar informationen som visas på skärmen (s.22).
b 4-knapp
Växlar mellan sökaren och skärmen.
c b-knapp (blixt)
Blixten fälls upp.
2
Vanliga funktioner
45

Q-läge

0
1
2
Vanliga funktioner
1 Avtryckaren
Växlar till A-läge (s.48).
2 Zoomspak
Bilden förstoras 1,1 upp till 10 gånger varje gång spaken trycks åt höger (5) vid enbildsvisning. Återgår till den föregående visningen när den trycks åt vänster (6) (
3 Strömknapp
Slår på och stänger av kameran (s.36).
4 e-ratt
• Förstorar bilden 1,1 upp till 10 gånger när den vrids åt höger (y) vid
enbildsvisning. Återgår till föregående när den trycks åt vänster (f) (s.127).
• Fyra bilder visas om den vrids åt vänster (f) vid enbildsvisning. En
tryckning åt vänster igen växlar skärmen till niobildersvisning. Trycks den åt höger återgår kameran till föregående visningssätt (y) (s.120).
2
3 4
5 6
7 8
9
s.64).
46
• Byter till mapp- eller kalendervisning om den vrids åt vänster (f)
när nio bilder visas (s.121).
• Återgår till niobildersvisning om den vrids åt höger (y) vid
mapp-/kalendervisning (s.121). Justerar volymen under uppspelning av filmer (s.119).
5 Q-knapp
Växlar till A-läge (s.48).
6 Fyrvägsknapp
2 Spelar upp och gör uppehåll i en film (s.119). 3 Öppnar uppspelningspaletten (s.122).
45 Visar föregående eller nästa bild vid enbildsvisning (s.118).
2345 Väljer bild vid fyra-/niobildersvisning, en mapp vid
Stoppar en film vid uppspelning (s.119).
Snabbspolar framåt eller bakåt, eller går framåt eller bakåt en bildruta under uppspelning (
mappvisning och ett datum vid kalendervisning ( Flyttar visningsområdet vid zoomvisning (s.127). Flyttar bilden när funktionen Inramning används (s.149).
s.119).
7 4-knapp
Återgår till enbildsvisning vid fyrabilders-/niobildersvisning eller zoomvisning ( Växlar till niobildersvisning av markerad mapp vid mappvisning (s.121). Växlar till enbildsvisning för markerad dag vid kalendervisning (s.121).
s.120, s.127).
8 Grön/i-knapp (Radera)
• Växlar från enbildsvisning till raderingsfunktion (s.128).
•Växlar från
(s.128).
• Växlar från mappvisning till kalendervisning (s.121).
• Växlar från kalendervisning till mappvisning (s.121).
fyrabilders-/
niobildersvisning till skärmen Välj & radera
9 3-knapp
• Visar menyn [W Inställning] vid enbildsvisning (s.49).
Återgår till enbildsvisning när uppspelningspaletten visas.
• Återgår till enbildsvisning vid fyrabilders-/niobildersvisning eller
zoomvisning.
• Växlar från mapp-/kalendervisning till niobildersvisning med
markören placerad på den senaste bilden.
2
Vanliga funktioner
s.121).
47
0 3-knapp
Kontrollera att kameran är avstängd innan SD-minneskortet sätts i eller tas ur.
Ändrar informationen som visas på skärmen (s.25).

Växla mellan A- och Q-läge

I bruksanvisningen kallas inspelningsfunktionen, t.ex. stillbildsfotografering, för ”
A
2
Vanliga funktioner
-läge” (inspelningsfunktionen). Uppspelningsfunktionen, t.ex. för visning av tagna bilder på skärmen, kallas för ” (uppspelningsfunktionen). I bilderna som visas. Följ anvisningarna nedan för att växla mellan A-läge och Q-läge.
Växla från A-läge till Q-läge
1
Tryck på Q-knappen.
Kameran växlar till Q-läge.
Växla från Q-läge till A-läge
1
Tryck på Q-knappen eller avtryckaren.
Kameran växlar till A-läge.
Visa data i det inbyggda minnet
När det sitter ett SD-minneskort i kameran visas bilder och filmer som finns på SD-kortet. Om du vill visa bilder och filmer i det inbyggda minnet stänger du av kameran och tar ut SD-minneskortet.
Q
-läge kan du utföra enkel redigering av
Q
-läge”
48

Ställa in kamerafunktioner

Tryck på knappen 3 för att visa menyskärmarna och ändra kamerainställningar. Funktionerna för uppspelning och redigering av bilder tas fram via uppspelningspaletten (
s.122).

Använda menyerna

Det finns tre menyer i kameran: [A Inspelning], [C Film] och [W
Inställning]. Tryck på 3-knappen i stillbildsläget när du vill visa menyn [A Inspelning]. Tryck på 3-knappen i filmläget när du vill visa menyn [C Film]. Tryck på 3-knappen i Q-läge när du vill visa menyn [W Inställning]. Använd fyrvägsknappen (45) eller e-ratten när du vill växla mellan menyerna.
Inställning
Spara i USER Ljud Datumjustering Världstid Textstorlek
Avsluta
1/4
01/01/2012
Standard Svenska
Inspelning
Bildton Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning
Avsluta
Ljus
1/4
Film
Antal Pixlar Movie SR Vinddämpning
Avsluta
2
Vanliga funktioner
En guide till knapparnas/tangenternas funktion visas på skärmen när du använder menyerna (s.27).
49
Ex. Ställa in [Kvalitetsnivå] på menyn [A Inspelning]
Inspelning
1/4
Avsluta
Antal Pixlar
Bildton
Vitbalans Fokusläge Ljusmätning
Kvalitetsnivå
Ljus
Antal Pixlar
Bildton
Bildlagr.kapacit.
Vitbalans Fokusläge Ljusmätning
Avbryt
Kvalitetsnivå
Ljus
OK
1
Tryck på 3-knappen i stillbildsläget.
Menyn [A Inspelning] visas.
2
Tryck på fyrvägsknappen (3).
Ramen flyttas till [Bildton].
2
Vanliga funktioner
3
Tryck två gånger på fyrvägsknappen (3).
Ramen flyttas till [Kvalitetsnivå].
4
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas med tillgängliga alternativ. På menyn finns bara de alternativ som kan väljas med aktuella kamerainställningar.
5
Ändra inställningen med fyrvägsknappen (23).
Kvalitetsnivån ändras varje gång du trycker på fyrvägsknappen (23).
Inspelning
Bildton Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning
Avsluta
1/4
Ljus
6
50
Tryck på 4-knappen eller fyrvägsknappen (4).
Inställningen sparas och kameran är klar för inställning av övriga funktioner. Avsluta inställningarna med 3-knappen.
Om du vill utföra någon annan åtgärd följer du något av de olika alternativen för steg 6.
Spara inställningen och börja fotografera
MENU
6
Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Inställningen sparas och kameran återgår till fotograferingsläge. När avtryckaren trycks ner helt tas bilden.
När menyn [W Inställning] visas från Q-läget kan du växla till A-läge genom att trycka på Q-knappen.
För att spara inställningen och börja uppspelning av bilder
6
Tryck på Q-knappen.
När menyn [A Inspelning] visas i stillbildsläget sparas inställningen och kameran återgår till uppspelningsläget.
För att återställa ändringarna och fortsätta arbeta med menyerna
6
Tryck på 3-knappen.
Ändringarna annulleras och skärmen återgår till bilden som visas i steg 3.
3-knappen har olika funktioner beroende på vilken bild som visas. Se anvisningarna i guiden.
Avsluta Stänger menyn och återgår till den ursprungliga
MENU
MENU
Avbryt Annullerar aktuellt val, stänger menyn och återgår
skärmen.
Återgår till den föregående skärmen med den aktuella inställningen.
till den föregående skärmen.
2
Vanliga funktioner
51

Menylista

Här visas de alternativ som kan ställas in på menyerna med en beskrivning av varje alternativ. Du hittar en lista med standardinställningar i Tillägg se om inställningarna sparas när kameran stängs av och om standardinställningarna återkommer när kameran återställs.
2
Menyn [A Inspelning]
Vanliga funktioner
Alternativ Beskrivning Sida Bildton Ställer in ton på stillbilder s.90 Antal Pixlar För val av antal pixlar för stillbilder s.91 Kvalitetsnivå Ställer in kvalitetsnivå på stillbilder s.92 Vitbalans För inställning av vitbalans efter ljusförhållandena s.93
Fokusområde
Automakro
Fokusläge
AF Hjälpljus
Ljusmätning
Känslighet Inställning av känslighet s.96
Autojust. av ISO
Blixtexp. komp.
Ställer in område för autofokusering s.89 För justering av fokus upp till närbildsläge om det
behövs Aktiverar hjälpbely sningen nä r motivet befinner sig på
en mörk plats och autofokussystemet inte fungerar som det ska
Väljer området på skärmen där ljuset mäts för exponeringsinställningen
Ställer in justeringsintervallet när känsligheten är inställd på [AUTO]
Justerar blixteffekten s.97
”Standardinställningar” (s.203) där du kan
s.89
s.90
s.95
s.97
Högdager­korrigering
Skugg­korrigering
D-områdesinställning
Shake Reduction
Ansiktsigenkänning
Blinkdetektering
Digitalzoom Direktgranskning För val om direktgranskning ska visas eller inte s.101
Justerar ljusa områden när bilden är för ljus
Justerar mörka områden när bilden är för mörk
Anger om kameran ska kompensera för kameraskakningar när stillbilder tas
För att identifiera ansikten i motivet och automatiskt ställa in skärpan och exponeringen efter ansiktena
För val o m blinkdetekterin gen ska användas eller inte om ansiktsigenkänningen är aktiverad
För att välja om funktionen Digitalzoom ska användas
52
s.98
s.98
s.99
s.101
s.66
Minne
[A Inspelning]-meny 1
[A Inspelning]-meny 2
[A Inspelning]-meny 3
[A Inspelning]-meny 4
fotograferingsfunktion ska sparas eller om kameran
s.116
ska återgå till standardvärden när den stängs av
För val om inställda värden för en
Grön knapp
Skärpa
Färgmättnad (Toning)
För att tilldela den gröna knappen en funktion så att du kan gå direkt till läget A
Man kan välja om motivet ska ha skarpa eller mjuka konturer
För inställning av färgmättnad. [Toning] visas när [Monokrom] är valt.
s.104
s.102
s.102
Kontrast För inställning av kontrasten s.103
Datuminfällning
För val om datum och/eller klockslag ska fällas in eller inte vid stillbildsfotografering
s.103
IQ-förbättring* Ställer in om IQ-förbättring ska användas s.104
*IQ-förbättring = förbättring av bildkvaliteten (Image Quality Enhancer)
2
Vanliga funktioner
Inspelning
Bildton Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning
Avsluta
1/4
Ljus
Inspelning
Blinkdetektering Digitalzoom Direktgranskning Minne Grön knapp Skärpa
Avsluta
• Använd det gröna läget 9 för att enkelt kunna ta bilder med standardinställningar, oberoende av de inställningar som du gjort i menyn [A Inspelning] (s.62).
• Om du kopplar funktioner som du använder ofta till den gröna knappen kan du gå direkt till önskad funktion (s.104).
3/4
Inspelning
Känslighet Autojust. av ISO Blixtexp. komp. D-områdesinst. Shake Reduction Ansiktsigenkänn.
Avsluta
AUTO
Sensorförskjut. På
Inspelning
Färgmättnad Kontrast Datuminfällning IQ-förbättring
Avsluta
4/4
Av
53
[C Film]-menyn
Alternativ Beskrivning Sida
Antal Pixlar För val av antal pixlar för filmer s.114
Movie SR
Väljer om funktionen Shake Reduction ska användas för film
Vinddämpning Dämpar vindljud när en film spelas in s.115
2
Vanliga funktioner
Film
Antal Pixlar Movie SR Vinddämpning
Avslu ta
Menyn [W Inställning]
Alternativ Beskrivning Sida
Spara som A
Ljud
Datumjustering För inställning av datum och klockslag s.162 Världstid För inställning av hemstad och destination s.164 Textstorlek Inställning av menyns textstorlek s.166 Language/u Mappnamn Väljer hur namn tilldelas mappar vid lagring av bilder s.167 Filnamn Väljer hur namn tilldelas bildfiler s.170
USB-anslutning
Videoutgång Ställer in ut-format för en AV-enhet s.171
HDMI ut
Eye-Fi
Skärmljusstyrka För inställning av ljusstyrkan på skärmen s.174 Sparläge
Auto Avstängning
54
Sparar de aktuella kamerainställningarna under A på lägesväljaren
Ställer in volymen för driftljud och uppspelning samt typ av startljud, slutarljud, knappljud och självutlösarljud
För inställning av språk för menyer och meddelanden
Ställer in metod för anslutning av kameran till en dator (MSC eller PTP)
Ställer in HDMI-utformat när kameran ansluts till en AV-enhet med ett HDMI-uttag
Används för inställning när bilder överförs med ett SD-minneskort med inbyggt trådlöst nätverk (Eye-Fi-kort)
För inställning av tiden innan kameran går in i viloläge För inställning av tiden tills kameran stängs av
automatiskt
s.114
s.80
s.161
s.167
s.181
s.172
s.173
s.174
s.175
Alternativ Beskrivning Sida
[W Inställning]-meny 1
[W Inställning]-meny 2
[W Inställning]-meny 3
[W Inställning]-meny 4
Snabbzoom
Väljer om [Snabbzoom] (s.127) ska användas när bilder spelas upp
s.176
Anger om förklaringar ska visas för valda alternativ på
Hjälpmeny
inspelningspaletten, filmpaletten och
s.176
uppspelningspaletten
Välj batteri Väljer typen av AA-batterier som ska användas s.176
Återställning
Återställer alla ins tällninga r utom datum och klockslag, språk, världstid och video till standardinställningarna
s.179
Radera allt För radering av alla sparade bilder på en gång s.130
Pixelmappning
Uppspelningsgenväg
För mappning och korrigering av defekta pixlar på bildsensorn
Anger om kameran ska starta i uppspelningsläge när Q-knappen hålls intryckt
s.178
s.179
Formatera Formatering av SD-minneskortet/det inbyggda minnet s.160
2
Vanliga funktioner
Inställning
Spara i USER Ljud Datumjustering Världstid Textstorlek
Avsluta
01/01/2012
Standard Svenska
Inställning
Skärmljusstyrka Sparläge 5sek Auto Avstängning Snabbzoom Hjälpmeny Välj batteri
Avsluta
3min
AUTO
1/4
Mappnamn Filnamn USB anslutning Videoutgång HDMI ut Eye-Fi
3/4
Återställning Radera allt Pixelmappning Uppspelningsgenv Formatera
Inställning
Avsluta
Inställning
Avsluta
Datum IMGP MSC
PAL Auto
2/4
4/4
55

Hålla kameran

Horisontalt läge Vertikalt läge
Det är viktigt att du håller kameran rätt när du tar bilder.
• Håll kameran stadigt med båda händerna.
• Tryck mjukt på avtryckaren när du tar en bild.
3

Fotografering

För att minska kameraskakningar ska du stödja kroppen eller kameran mot ett fast föremål, t.ex. ett bord, träd eller en vägg.

Justera skärmens läge

Skärmen kan sänkas ned till cirka 60° eller lyftas upp till cirka 90°. Det är praktiskt när du fotograferar på en låg vinkel eller håller kameran över huvudet.
Fotogr

aferingFotografering av stillbilder

56
• Använd inte för mycket kraft när du justerar skärmens läge.
• Skärmen kan inte flyttas horisontellt.
• Flytta skärmen tillbaka till ursprungsläget när kameran används på vanligt sätt.

Fotografering

1 Dra ut skärmens
överdel i pilens riktning.
2 Flytta skärmen i pilens
riktning beroende på vilken vinkel du vill fotografera med.
Kameran har olika inspelningslägen, fokuseringsfunktioner och exponeringssätt som gör att du kan ta de foton du vill ha. Det här avsnittet beskriver hur du tar bilder med b (Autoinställningar) genom att bara trycka på avtryckaren. När läget b används väljer kameran automatiskt det mest lämpliga inspelningsläget beroende på situation och motiv.
1
Ta bort objektivlocket.
2
Tryck på strömknappen.
Kameran slås på och går in i ”fotograferingsläge”.
3
Ställ in lägesväljaren på .
Kameran väljer det bästa inspelningsläget för motivet.
3
Fotografering
57
3
Väljarindikator
09/ 0 9 / 2 0 12
Fokusram
09/ 0 9 / 2 0 12
Ansiktsigenkänningsram
T
W
Fotografering
4
Kontrollera motiv- och fotograferingsinformationen på skärmen.
Fokuseringsramen i mitten på skärmen anger området för automatisk skärpeinställning.
När kameran hittar ett ansikte aktiveras ansiktsigenkänningsfunktionen och ansiktsigenkänningsramen visas (
Du kan ändra storlek på fotograferingsområdet genom att trycka zoomarmen åt höger eller vänster (
Höger (5) Motivet förstoras. Vänster (6) Utvidgar området som
fångas av kameran.
s.61).
s.64).
T
W
09/09/2012
09/09/2012
09/09/2012
09/09/2012
58
5
09/ 0 9 / 2 0 12
Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Vald fotograferingsfunktion visas längst uppe till vänster på skärmen.
Standard Nattmiljö Porträtt i mörker Landskap Blomma Porträtt Sport Stearinljus Blå himmel Porträtt × Blå
himmel Porträtt ×
Solnedgång
Fokusramen (eller ansiktsigenkänningsramen) på skärmen växlar till grönt när kameran ställt in skärpan på rätt avstånd. Fäll upp blixten genom att trycka på b-knappen när du vill använda blixt (
s.84).
6
Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas. Blixten avfyras automatiskt beroende på ljusförhållandet. Den bild du nu tog visas på skärmen (direktgranskning: s.60) och spelas in på SD-minneskortet eller det inbyggda minnet.
Följande begränsningar gäller för b-läge:
- Du kan inte ställa in ansiktsigenkänning på [Av].
- Fokusområdesinställningen är fast vald till J (flera).
- Du kan inte välja funktionen b (Blomma) när du använder
Digitalzoom eller Intelligent zoom.
- Blixtfunktionen är fast inställd på a när A (Nattmiljö) är valt.
- Bilder tas i följd i det fotograferingsläge som valts för den första
bilden när exponeringssättet är inställt på A (Snabb seriebild (L)) eller
C (Snabb seriebild (S)).
Porträtt × Motljus Solnedgång
Gruppfotografi Text
09/09/2012
09/09/2012
3
Fotografering
59
Använda avtryckaren
Inte nedtryckt Nedtryckt till
hälften
(första läget)
Helt nedtryckt
(andra läget)
Avtryckaren har två lägen.
Tryck ner halvvägs
Detta betyder att avtryckaren mjukt trycks ner till första läget. Då låses skärpe- och exponeringsinställningarna. Den gröna fokusramen tänds på skärmen när avtryckaren trycks ner halvvägs och skärpan ställts in. Ramen växlar till vitt om skärpan inte är inställd på motivet.
Tryck ner helt
Detta betyder att avtryckaren trycks ner helt. Bilden tas.
3
Fotografering
Motiv som är svåra att fokusera
Kameran kan i vissa lägen ha svårt att ställa in skärpan. Lås i dessa fall skärpan på något objekt på samma avstånd som ditt motiv (tryck ner och håll nere avtryckaren halvvägs) och rikta sedan om kameran mot motivet och tryck ner avtryckaren helt.
• Objekt som saknar kontrast, t.ex. blå himmel och vita väggar
• Mörka platser och objekt och förhållanden där ljus inte reflekteras tillbaka
• Komplicerade mönster
• Objekt som rör sig snabbt
• När ett objekt i förgrunden och ett i bakgrunden finns inom bildområdet
• Motiv framför reflekterat ljus, starkt motljus (ljus bakgrund)
Direktgranskning och blinkningsdetektering
Bilden visas på skärmen så fort den har tagits (direktgranskning). Om kameran identifierar att motivets ögon är stängda när ansiktsigenkänningsfunktionen är aktiverad visas meddelandet [Slutna ögon upptäckta] i 3 sekunder (blinkningsdetektering).
60
• Om inte ansiktsigenkänning fungerar så fungerar inte heller
09/ 0 9 / 2 0 12
Ansiktsigenkänningsram
09/09/201209/ 0 9 / 2 0 1209/09/2012
När flera ansikten
hittats
Huvudram Vit ram
blinkningsdetekteringen. Även om motivens ansikten identifierades av kameran är det inte säkert att blinkdetekteringen fungerar.
• Du kan inaktivera funktionen Direktgranskning (s.101).
• Du kan stänga av blinkningsdetekteringen (s.101).

Använda ansiktsigenkänningsfunktionen

På den här kameran är Ansiktsigenkänning tillgängligt i alla fotograferingslägen. När du använder ansiktsigenkänningsfunktionen och kameran identifierar en persons ansikte i bilden så visas en gul ram runt ansiktet på bilden, skärpan ställs in (ansiktsigenkännande AF) och även exponeringen (ansiktsigenkännande AE). Om motivet i ansiktsigenkänningsramen flyttar sig så flyttas ramen med och ändrar storlek medan den följer ansiktet.
Ansiktsigenkänningsfunktionen klarar upp till 32 personers ansikten. Om funktionen hittar flera ansikten lägger den en gul ram över det första ansiktet och vita ramar över de andra. Upp till 31 ramar kan visas, inklusive en huvudram och vita ramar.
Standardinställning är [På]. Du kan växla till Smile Capture-funktionen så att slutaren utlöses automatiskt när motivet ler. Information finns i avsnittet ansiktsigenkänningsfunktionen” (s.99).
”Slå av/på
09/09/2012
09/09/2012
3
Fotografering
61

Fotografera med anpassade inställningar (Program)

I läget e (Program) ställer kameran automatiskt in slutartid och bländare vid stillbildsfotografering. Du kan dock välja andra funktioner, som blixtfunktion och upplösning.
1
Ställ in lägesväljaren på e.
2
Tryck på b-knappen när du vill använda blixten.
3
Fotografering
Blixten fälls upp (s.84).
3
Ta bilden.

Fotografering med grundfunktionen (Grönt läge)

Med det gröna läget 9 kan du enkelt ta bilder med standardinställningar, oberoende av de inställningar som du gjort i menyn [A Inspelning]. Inställningarna för 9 (Grönt) visas nedan.
Frammatning 9 (Standard) AF Hjälpljus O (På) Blixtfunktion , (Auto) Fokusfunktion = (Standard) Funktionen
Ansiktsigenkänning Informations-visning EV kompensation ±0.0 Skuggkorrigering P (Av) Bildton Ljus Shake Reduction Sensor shift Antal Pixlar m Blinkdetektering O (På) Kvalitetsnivå D (Bättre) Digitalzoom O (På) Vitbalans F (Auto) Direktgranskning O (På) Känslighet AUTO Skärpa G (Normal)
Autojust. av ISO ISO 100-1600
Fokusområde J (Flerpunkt) Datuminfällning Av Automakro O (På) IQ-förbättring O (På)
I (På)
Normal
Ljusmätning
Blixtexponerings­kompensation
Högdagerkorrigering
Färgmättnad G (Normal) Kontrast G (Normal)
L (Flerseg­mentmätning)
±0.0
P (Av)
62
1
Grön knapp
Avtryckare
383838
Tryck på gröna knappen i A-läge.
Kameran växlar till 9-läge.
Tryck på gröna knappen igen för att återgå till funktionen som var aktiv innan 9 funktionen aktiverades.
När kameran hittar ett ansikte aktiveras ansiktsigenkänningsfunktionen och ansiktsigenkänningsramen visas ( Fäll upp blixten genom att trycka på b-knappen när du vill använda blixt (
s.84).
2
Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokusramen på skärmen växlar till grönt när skärpan är rätt inställd på motivet.
3
Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
• Funktionen 9 är bara tillgänglig när den har kopplats till den gröna knappen under [Grön knapp] i menyn [A Inspelning] (s.104). Funktionen 9 är som standard kopplad till den gröna knappen.
•I 9-läget kan du inte ändra informationen på skärmen genom att trycka på 3-knappen.
• Om du trycker på 3-knappen i 9-läge visas menyn [W Inställning]. Menyn [A Inspelning] kan inte visas.
• Om kameran stängs av i läget 9 så startar den i 9 nästa gång du trycker på strömknappen.
s.61).
3
Fotografering
63

Använda zoom

T
W
383838
130 x130 x130 x
Zoomspak
Zoomför-
hållande
Grön: Intelligent zoom Vit: Digitalzoom
Zooma in med hög bildkvalitet
Zooma in med någon bildförsämring
Optiskt zoomområde
*1
Intelligent zoomområde
*2
Digitalt zoomområde
Du kan ändra bildutsnitt med zoomen.
1
Tryck på zoomspaken i A-läge.
Höger (5) Motivet förstoras. Vänster (6) Utvidgar området som
fångas av kameran.
Om du fortsätter att vrida armen åt höger
3
Fotografering
(5) växlar kameran automatiskt från optisk zoom till Intelligent zoom och stannar vid punkten där den växlar till digitalzoom. När du släpper armen och trycker på den igen växlar kameran till Digitalzoom.
Zoomfältet visas på följande sätt:
64
*1 Du kan zooma in högst 26× optiskt (4,0 mm - 104,0 mm (motsvarande
cirka 22,3 mm - 580 mm brännvidd för 35 mm-format)).
*2 Området för den intelligenta zoomen beror av antalet pixlar. Se tabellen
nedan.
Antalet pixlar och maximalt zoomförhållande
Antal Pixlar Intelligent zoom Digitalzoom
m o n
6 Cirka 39×
f Cirka 46,2×
0 Cirka 39× 1 Cirka 46,2×
h Cirka 58,5×
i Cirka 74,9×
h Cirka 62,4×
l Cirka 117×
m Cirka 187,2×
• Stativ eller något annat stöd rekommenderas när du tar bilder med hög
• När fokusfunktionen är inställd på q (Närbild) eller I (1cm makro) är
• Bilder som tas i digitalzoomområdet blir kornigare än bilder som tagits
• Intelligent Zoom kan inte användas när antalet pixlar är inställt på
• Bilden som förstorats med intelligent zoom kan se kornig ut på
• Endast digitalzoom kan användas när en film spelas in i läget C (Film).
Ej tillgänglig (enbart 26× optisk zoom)
Motsvarar cirka 187,2×
förstoring så att du undviker skakningsoskärpa.
zoomläget fast inställt.
i optiska zoomområdet.
m/o/n (26× optisk zoom och digitalzoom kan användas).
LCD-skärmen. Detta påverkar inte bildens kvalitet.
3
Fotografering
65
Ställa in digitalzoomen
Standardinställningen för digitalzoomen är O (På). För att fotografera med enbart det optiska och det intelligenta zoomområdet ställer du in digitalzoomen på P (Av).
1
Tryck på 3-knappen i stillbildsläget.
Menyn [A Inspelning] visas.
2
Välj [Digitalzoom] med fyrvägsknappen (23).
3
3
Fotografering
Välj O eller P med fyrvägsknappen (45).
O Digitalzoom används P Endast optisk zoom och intelligent
zoom används
Inställningen sparas.
4
Tryck på 3-knappen.
Kameran återgår till fotograferingsläge.
Spara inställningen för digitalzoomen 1s.116
Inspelning
Blinkdetektering Digitalzoom Direktgranskning Minne Grön knapp Skärpa
Avsluta

Justera exponeringen

Du kan justera ljusstyrkan i bilden. Använd funktionen när du vill ta bilder som är avsiktligt överexponerade (ljusare) eller underexponerade (mörkare).
3/4
66
1
Tryck på m-knappen i A-läget.
2
38
F4. 5
1/2 5 0
38
09/ 0 9 / 2 0 12
09/ 0 9 / 2 0 12
Normal visning När m-knappen trycks in
Vrid på e-ratten.
Välj ett positivt värde (y) om du vill göra bilden ljusare. Välj ett negativt värde (f) om du vill göra bilden mörkare. Du kan välja ett värde för EV-kompensation inom området ±2,0 EV i steg om 1/3 EV.
3
Tryck på m-knappen.
Värdet för EV-kompensation sparas och kameran återgår till fotograferingsläget.
• Värdet för EV-kompensation visas alltid på skärmen när ett annat värde än ±0,0 är inställt. När inställningen är ±0,0 försvinner det om du trycker på m-knappen.
• När du använder 9 (Grönt) eller b (Autoinställningar) är värdet för EV-kompensation fast inställt på ±0,0.
• EV-kompensation kan inte användas med a (Man. expon.).
• Värdet för EV-kompensation som visas på skärmen förstoras om du trycker på m-knappen.
38
09/09/2012
09/09/2012 09/09/2012
1/250 F4.5
38
09/09/2012
3
Fotografering
67

Välja fotograferingsläge

Väljarindikator
Du kan växla mellan fotograferingslägena genom att rikta in ikonerna på lägesväljaren med indikatorn.
T
W
3
Fotografering
Den här kameran har olika fotograferingslägen som gör att du kan ta de bilder som du vill ha.

Bildlägen

Följande fotograferingslägen finns: b (Autoinställningar), N (Kvällssnapshot), \ (Sport), q (Landskap) och c (Porträtt). De olika lägena har följande egenskaper.
Funktioner Egenskaper
Autoinställningar
b
Kvällssnapshot
N
Sport För motiv som rör sig. Motivet följs tills bilden tas.
\
Landskap
q
Porträtt
c
Det bästa fotograferingsläget väljs automatiskt bland standardinställningarna. (1s.57)
Minimerar kameraskakningar för fotografering på kvällen eller vid låga belysningsnivåer.
För fotografering av landskapsvyer. Framhäver färgerna hos himmel och lövverk.
För porträttfotografering. Ger huden en ljus och hälsosam färgton.
68
•I \-läget följer kameran motivet och fortsätter att fokusera på det. När [Fokusområde] (s.89) är inställt på J (Flerpunkt) eller K (Spot) kan fokus låsas fast genom att trycka ner avtryckaren halvvägs.
• Vissa funktioner kan vara inaktiverade eller går inte att använda fullt ut beroende på vald fotograferingsfunktion. Mer information finns i avsnittet ”Aktiva funktioner för de olika fotograferingsalternativen” (s.194).

H-lägen

Du kan välja bland följande fotograferingslägen genom att ställa in lägesväljaren på H (Motiv).
Fotograferingsfunktion Beskrivning
Blommor För blombilder. Blommans konturer mjukas upp.
b
Blå himmel Förstärker himlens färgmättnad för en färgstark bild.
f
Solnedgång För bilder av solnedgångar och varmt ljus.
K
Nattmiljö För nattbilder. Använd helst stativ.
A
Porträttfotografering på kvällen. Använd helst stativ.
Porträtt i mörker
B
S Fyrverkeri
p HDR-filter Bearbetar en bild för att simulera en HDR-effekt.
Strand & Snö
Q
L Bebis
Barn
R
Husdjur
e
Mat
K
Digital SR
c
(skakreducering)
Scenbelysning
n
När blixtfunktionen är inställd på , (Auto) och kameran hittar ett ansikte ändras blixtfunktionen automatiskt till d (Blixt på + AntiRöda-Ö).
För fotografering av fyrverkerier. Använd helst stativ. Slutartiden är fast inställd på 4 sekunder och känsligheten är fast inställd på minimivärdet.
För ljusa bilder so m sand och snö. Ljuset mäts nog grant på ljusa motiv.
För bilder på spädbarn. Tar ljusa bilder som fångar barn ets uttryck.
För fotografering av lekande barn. Ger huden en ljus och hälsosam färgton.
För fotografering av sällskapsdjur. Identifiering av registrerade sällskapsdjur kan också användas. (1s.77)
För fotografering av mat och uppläggningar. Färg och kontrast förstärks.
Högre känslighet ger bättre skärpa. Känsligheten är fast inställd på [AUTO].
För motiv som rör sig på dåligt upplysta scener. Upplösningen minskas till i.
3
Fotografering
69
Fotograferingsfunktion Beskrivning
Str an d & S nöStrand & Snö
OKOK
AvbrytAvbryt
För ljusa bilder som sand och snö. Ljuset mäts noggrant på ljusa motiv
c Text
E Museum
X Digital bredbild
F Digitalpanorama
Ramkomposition Rama in bilder som tas. (1s.72)
N
Fångar text så att den blir lättläst. Kontrasten går att justera.
För fotografering på platser där fotografering med blixt är förbjudet.
Skarvar samman två bilder så att en bred bild skapas. (1s.73)
Sätter ihop bilder som tagits med kameran till panoramabilder. (1s.75)
3
Fotografering
1
2
3
• I andra fotograferingslägen än A, c, N och p ställs färgmättnad, kontrast, skärpa, vitbalans m.m. in på optimala värden för respektive läge.
• I läget R och e följer kameran motivet och fortsätter att fokusera på det. När [Fokusområde] (s.89) är inställt på J (Flerpunkt) eller K (Spot) kan fokus låsas fast genom att trycka ner avtryckaren halvvägs.
• Vissa funktioner kan vara inaktiverade eller går inte att använda fullt ut beroende på vald fotograferingsfunktion. Mer information finns i avsnittet ”Aktiva funktioner för de olika fotograferingsalternativen” (s.194).
Ställ in lägesväljaren på H.
Kameran går in i det senast valda H-läget. Standardinställningen är b (Blomma).
Tryck på fyrvägsknappen (3).
Inspelningspaletten visas.
Välj en funktion med fyrvägsknappen (2345).
När du väljer en ikon på inspelningspaletten visas hjälpmenyn för den valda funktionen.
Du kan stänga av hjälpmenyn för varje läge med inspelningspaletten (s.176).
70
4
38
14: 2 5
09/ 0 9 / 2 0 12
Tryck på 4-knappen.
Funktionen väljs och kameran ställs in på fotograferingsläge. Fäll upp blixten genom att trycka på b-knappen när du vill använda blixt (s.84).
09/09/2012
09/09/2012

Exponeringslägen

Använd exponeringslägen när du vill ändra slutartiden och bländarvärdet och ta bilder som du själv vill ha dem.
Fotograferingsfunktioner Beskrivning Sida
e
a
A
Program
Manuell exponering
USER
I det här läget ställs slutartid och bländarvärde automatiskt in på rätt exponering beroende på programmet.
Gör att du kan ställa in slutartid och bländarvärde för att ta en bild som uppfyller dina kreativa mål.
Gör att du kan använda användardefinierade inställningar som angetts tidigare.
s.62
s.79
s.80
38
14:25
3
Fotografering
71

Olika fotograferingsmetoder

OKOK

Rama in bilder (Inramning)

Med funktionen N (Ramkomposition) kan du ta bilder med de ramar som finns lagrade i kameran.
1
Använd fyrvägsknappen (2345) och välj N på inspelningspaletten.
3
2
Fotografering
Tryck på 4-knappen.
Skärmen för val av ram visas med 9 ramar.
3
Välj ram med fyrvägsknappen (2345).
4
Vrid e-ratten åt höger (y).
Vald ram visas med enbildsvisning. Du kan välja någon annan ram på något av följande sätt.
72
Fyrvägsknapp (45) Väljer en annan ram. e-ratten åt vänster (f) Återgår till att visa skärmen för val av ram med
5
Tryck på 4-knappen.
Den inramade bilden visas på skärmen. När kameran hittar ett ansikte aktiveras ansiktsigenkänningsfunktionen och ansiktsigenkänningsramen visas (
s.61).
9 ramar, och du kan sedan välja en anna n ram på samma sätt som i steg 4.
6
+
Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokusramen (eller ansiktsigenkänningsramen) på skärmen växlar till grönt när kameran ställt in skärpan på rätt avstånd. Fäll upp blixten genom att trycka på b-knappen när du vill använda
s.84).
blixt (
7
Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
• Antalet pixlar är fast inställt på h.
• Som standard finns det tre inbyggda ramar i kameran. Ramarna raderas inte även om det inbyggda minnet formateras. Den CD-ROM som medföljer kameran innehåller ytterligare ramar. Kopiera filerna från CD-ROM-skivan (s.151) för att spara ramarna i det inbyggda minnet.
•I N-läget kan du inte använda ”Rutnätsvisning” genom att trycka på 3-knappen.
Rama in bilder 1s.149

Använda funktionen Digital bredbild (Digital bredbild)

I X-läge (Digital bredbild) kan du skarva samman två bilder till en upp till cirka 17 mm täckning (i 35 mm-format).
3
Fotografering
1
Använd fyrvägsknappen (2345) och välj X på inspelningspaletten.
73
3
Av sl u ta
Fotografering
2
Tryck på 4-knappen.
Kameran går in i X-läge. Håll kameran vertikalt så att avtryckaren är längst ned och komponera den första bilden (den vänstra sidan av bilden). När kameran hittar ett ansikte aktiveras ansiktsigenkänningsfunktionen och ansiktsigenkänningsramen visas (
3
Tryck på avtryckaren när du vill ta
s.61).
1
bilden.
Den först tagna bilden sparas temporärt och utsnittet för nästa bild visas.
Avsluta
4
Ta den andra bilden.
Komponera den andra bilden (den högra sidan av bilden) genom att överlappa bilderna enligt förhandsgranskningen till vänster på skärmen. Ta den andra bilden genom att upprepa steg 3. Den första och andra bilden som nu sammanfogats visas på skärmen (Direktgranskning), och sparas därefter.
• Vrid kameran runt högerkanten på förhandsgranskningsguiden på skärmen så minimeras förvrängningen för den andra bilden.
• Viss förvrängning kan uppträda för objekt som rör sig, mönster som upprepas eller om det inte finns något där bilderna ska överlappas i förhandsgranskningsguiden.
• När ansiktsigenkänning (s.99) är [På] fungerar bara funktionen när du tar den första bilden.
• Den sammanfogade bilden sparas med pixelstorleken f.
383838
74
Avbryta efter att första bilden tagits
Väl j panorer in gs-
rik tn ing
1
När skärmen för den andra bilden visas i steg 4 på s.74 ska du trycka på 4-knappen eller fyrvägsknappen (3).
En bekräftelsedialog visas.
2
Välj ett alternativ med fyrvägsknappen (23) och tryck på 4-knappen.
Spara Första bilden sparas och du kan ta om första bilden. Den första
Återgå Den första bilden kastas och du kan ta om första bilden. Avbryt Återgår till utsnittet för andra bilden.
bilden sparas som h.

Fotografera panoramabilder (Digitalpanorama)

I F-läge (Digitalpanorama) kan du skarva samman två eller tre bilder till en panoramabild.
1
Använd fyrvägsknappen (2345) och välj F på inspelningspaletten.
2
Tryck på 4-knappen.
Kameran övergår till F-läget och meddelandet [Välj panorerings-riktning] visas.
3
Välj med fyrvägsknappen (45) i vilken riktning som bilderna ska skarvas ihop.
Bilden för första rutan visas. När kameran hittar ett ansikte aktiveras ansiktsigenkänningsfunktionen och ansiktsigenkänningsramen visas (
s.61).
Välj panorerings-
riktning
3
Fotografering
75
3
Avslut a
2:a r utan
Fotografering
4
Tryck på avtryckaren när du vill ta bilden.
Bilden för tagning av andra rutan visas när du knäppt första rutan.
Om du valde höger (5) i steg 3:
Höger kant på första rutan visas halvgenomskinlig till vänster på skärmen.
Om du valde vänster (4) i steg 3:
Vänster kant på första rutan visas halvgenomskinlig till höger på skärmen.
5
Ta andra rutan.
Vrid kameran så att den halvgenomskinliga bilden och den aktuella överlappar och tryck på avtryckaren.
6
Ta tredje rutan.
Gör om steg 4 och 5 och ta den tredje bilden. Bilderna skarvas samman och den hopsatta bilden visas. Den sammanfogade bilden visas inte när [Direktgranskning] (s.101) är inställt på P (Av).
• Viss förvrängning kan uppträda för objekt som rör sig, mönster som upprepas eller om det inte finns något där första och andra eller andra och tredje bilderna ska överlappas i förhandsgranskningsguiden.
• När ansiktsigenkänning (s.99) är [På] fungerar bara funktionen när du tar den första bilden.
Avbryta efter första eller andra rutan
1
När du har tagit den första bilden i steg 4 på s.76 eller den andra bilden i steg 5 ska du trycka på 4-knappen eller fyrvägsknappen (3).
En bekräftelsedialog visas.
2
Välj ett alternativ med fyrvägsknappen (23) och tryck på 4-knappen.
76
2:a rutan
Avsluta
Spara Den (de) tagna bilden (bilderna) sparas och du kan ta om första
3838
Marker a/ re gi st r.Markera/registr.
14: 2 514:25
09/ 0 9 / 2 0 1209/09/2012
OK
Avbryt
Ny registr.
Välja djur som ska
fotograferas
Återgå Den (de) tagna bilden (bilderna) kastas och du kan ta om den första
Avbryt Återgår till föregående utsnittsbild.
rutan. Om du väljer detta alternativ efter att andra rutan tagits så skarvas första och andra rutorna samman och sparas som en panoramabild.
rutan.
Oskarvade bilder som tas med F sparas med pixelstorleken i.

Fotografera ditt sällskapsdjur (Sällskapsdjurprogram)

I funktionen e (Husdjur) utlöses avtryckaren automatiskt när ett husdjur identifieras. Du kan även registrera husdjur i kameran.
1
Använd fyrvägsknappen (2345) och välj e (Husdjur) på inspelningspaletten.
2
Tryck på 4-knappen.
e-läge väljs och kameran ställs in på fotograferingsläge. När kameran identifierar hela djurets ansikte visas en identifieringsram och slutaren utlöses automatiskt.
3
Fotografering
Registrera ett husdjur
1
Tryck på 4-knappen på fotograferingsskärmen i läget e.
Skärmen för val av husdjur öppnas.
77
3
Om dju ret v änder sig mot
ka mera n aut oregi stera s de t
Avbryt
Marker a/ re gi st r.
38
14: 2 5
09/ 0 9 / 2 0 12
Fotografering
2
Tryck på 3-knappen.
Registreringsskärmen för husdjur visas. Rikta kameran mot husdjurets ansikte så utlöses avtryckaren automatiskt och bekräftelsedialogen för registreringen av husdjur visas.
När du väljer [Registrera] med fyrvägsknappen (23) och trycker på 4-knappen visas bilden på det registrerade husdjuret i det övre vänstra hörnet på skärmen och kameran återgår till fotograferingsläget.
Om djuret vänder sig mot
kameran autoregisteras det
Avbryt
När kameran identifierar hela djurets ansikte visas en identifieringsram och slutaren utlöses automatiskt. Du kan även ta en bild genom att trycka på avtryckaren.
När du trycker på 4-knappen på fotograferingsskärmen visas registreringsskärmen för husdjur så att du kan registrera ett nytt husdjur. Du kan registrera upp till tre husdjur.
• Registreringen avbryts och kameran återgår till fotograferingsläget när du trycker på 3-knappen på registreringsskärmen för husdjur.
• Det går bara att registrera hundar och katter med funktionen e (Husdjur). Det går inte att registrera andra djur eller människor. Det kanske inte går att registrera husdjurets ansikte om det till exempel är för litet.
• Kameran kanske inte kan identifiera det registrerade husdjurets ansikte, beroende på fotograferingsförhållandena.
• [Fokusområde] är inställt på W (Automatisk autofokusspårning) och blixtfunktionen är inställd på a (Blixt av). Du kan dock ändra dessa inställningar.
• [AF Hjälpljus] är inställt på P (Av). Du kan dock ändra denna inställning.
78
38
Markera/registr.
09/09/2012
14:25

Använda a (Manuell exponering)

Du kan ställa in slutartid och bländarvärde för att ta en bild som uppfyller dina kreativa mål. Detta läge är praktiskt när du tar bilder med en uppmätt kombination av slutartid och bländarvärde eller om du tar bilder som avsiktligen är överexponerade (ljusare) eller underexponerade (mörkare).
1
Ställ in lägesväljaren på a.
2
Ändra slutartiden/bländarvärdet genom att vrida på e-ratten.
Du kan växla mellan slutartid och bländarvärde med m-knappen. (Standardinställningen är slutartid.)
3
Tryck på b-knappen när du vill använda blixten.
Blixten fälls upp (s.84).
4
Ta bilden.
• EV-kompensation kan inte användas med a.
• [AUTO] kan inte väljas som känslighet.
• Blixtfunktionerna , (Auto) och c (Auto+AntiRöda-Ö) kan inte användas.
• En varning visas om det är stor skillnad mellan den aktuella exponeringen och den korrekta exponeringen. Om skillnaden är större än ±2,0 EV visas bara varningsikonen för exponering. O m skillnaden är ±2,0EV eller mindre visas varningsikonen för exponering och skillnaden mellan den aktuella exponeringen och den korrekta exponeringen visas i steg om 1/3EV.
• En process som minskar bildens kornighet och ojämnhet (brusreducering) används när slutartiden är inställd på en lägre inställning än 1/4 sekunder.
• När slutartiden eller bländarvärdet ändras visas det nya värdet med en större teckensnittsstorlek.
• Bländarvärdet bevaras även om zoomförhållandet ändras. Om det aktuella bländarvärdet inte kan användas med det valda zoomförhållandet kommer närmaste möjliga bländarvärde att ställas in. Inställningen återgår till det ursprungliga bländarvärdet om du ändrar zoomförhållandet så att det ursprungliga bländarvärdet kan användas.
3
Fotografering
79

Använda A (USER)

Spara inställningar i E
Om du sparar de aktuella kamerainställningarna kan du lätt hämta dom genom att ställa in lägesväljaren på E. Följande inställningar kan sparas:
• Fotograferingslägena e (standardinställning)/a
• Bländare
3
• Slutartid
Fotografering
•[A Inspelning]-menyinställningar
• Blixtfunktion
• Exponeringssätt
• Fokusfunktion
• EV kompensation
• Manuell fokus
• Exponeringskompensationsområdet för Auto Alt.Exp
3-knappens informationsvisning
• Ansiktsigenkänning
1
Ställ in lägesväljaren på e eller a.
Du kan bara spara inställningar i E när lägesväljaren är inställd på e eller a.
2
Ställ in funktionerna som ska sparas.
80
3
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [Spara som A] på menyn [W Inställning].
4
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Skärmen [Spara som A] visas.
5
Välj [Spara] genom att trycka på
Spara i USER
fyrvägsknappen (2).
Sparar aktuella fotogr-
inst i USER-läge
Avbryt
6
Tryck på 4-knappen.
Lagringsprocessen startar. När lagringsprocessen är klar återgår kameran till läget A eller Q.
Ta bilder i läget A
1
Ställ in lägesväljaren på A.
De sparade inställningarna hämtas.
2
Ändra inställningarna som sparats i läget A om det behövs.
3
Tryck på b-knappen när du vill använda blixten.
Blixten fälls upp (s.84).
4
Ta bilden.
Inställningarna som ändrats i läget A är bara aktiva när lägesväljaren är inställd på A. Kameran återgår till inställningarna som sparats med [Spara som A] om fotograferingsläget ändras eller strömmen stängs av. Om du vill ändra inställningarna i A ska du utföra åtgärderna för [Spara som A] igen.
Spara
OK
3
Fotografering
81

Ställa in fotograferingsfunktioner

Välja blixtfunktion

3
Fotografering
Auto
,
Blixt av
a
Blixt på Blixten avfyras oavsett ljuset.
b
Auto +
c
AntiRöda-Ö
Blixt
d
på+AntiRöda-Ö
Synk lång
G
slutartid Synk l.
H
slut.tid+röd ög
• Blixtfunktionen a används alltid i följande situationer:
-när N (Kvällssnapshot), n (Scenbelysning), S (Fyrverkeri),
c (Time lapse-film), C (Film) eller d (Höghastighetsfilm) är valt som fotograferingsläge
-när j (Seriebildstagning), A (Snabb seriebild (L)), C (Snabb
seriebild (S)) eller I (Auto Alt.Exp) är valt som exponeringssätt
-när s (Oändligt) är valt som fokusfunktion
• I läget 9 (Grönt) kan du bara välja , eller a.
• I läget A (Nattmiljö) kan du inte välja , eller c.
Blixtfotografering på nära håll kan ge ojämn ljusfördelning i bilderna. En skugga av objektivet kan synas på bilden om du använder blixt på mycket nära håll.
Blixten avfyras automatiskt beroende på ljusförhållandet. Blixtfunktionen ställs automatiskt in på d när ansiktsigenkänning används.
Blixten avfyras inte oavsett ljuset. Använd funktionen vid fotografering i skymning och på platser där blixtfotografering inte är tillåten.
Funktionen minskar röda ögon-fenomenet, som orsakas av att blixtljus reflekteras i motivets ögon. Blixten avfyras automatiskt. En förblixt avfyras före huvudblixten.
Funktionen minskar röda ögon-fenomenet, som orsakas av att blixtljus reflekteras i motivets ögon. Blixten avfyras oavsett ljusförhållandena. En förblixt avfyras före huvudblixten.
För att ta ljusa bilder av både människor och bakgrunder inomhus och utomhus på kvällen. Blixten avfyras automatiskt.
En förblixt utlöses för att reducera effekten av röda ögon innan blixten utlöses med funktionen Synk lång slutartid.
82
1
b-knapp
Bli xt funktio nBlixtfunktion
Aut oAuto
AvbrytAvbryt
OKOK
Tryck på b-knappen.
Blixten fälls upp och börjar att laddas.
2
Tryck på fyrvägsknappen (4) i stillbildsläget.
Bilden [Blixtfunktion] visas.
3
Välj en blixtfunktion med fyrvägsknappen (45).
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas och kameran återgår till fotograferingsläge.
Fenomenet röda ögon
När du fotograferar med blixt kan motivets ögon verka röda på bilden. Fenomenet uppträder när blixtljuset reflekteras i motivets ögon. Effekten kan reduceras genom att belysningen i området runt motivet ökas och/eller avståndet till motivet minskas och objektivet ställs in på en inställning med bredare vinkel. Ett annat effektivt sätt att minska röda ögon är att ställa in blixtfunktionen på c, d eller H. Om motivets ögon ändå ser röda ut kan detta rättas till med funktionen Korrigera röda-ögon (s.148).
3
Fotografering
Spara inställningen för blixtfunktion 1s.116
83
Använda blixten
1
Välj ett fotograferingsläge.
2
Tryck på b-knappen.
Blixten fälls upp och börjar att laddas.
b (Röd) blinkar på skärmen under laddningen. b visas på skärmen när blixten är helt laddad (dock inte i läget ,).
3
Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
3
Fotografering
Fokusramen (eller ansiktsigenkänningsramen) på skärmen växlar till grönt när kameran ställt in skärpan på rätt avstånd.
4
Tryck ned avtryckaren helt.
Blixten utlöses och bilden tas.
5
Fäll in blixten genom att trycka ned den.

Välja exponeringssätt

Seriebildstagning
j
Snabb seriebild (L)
A
Snabb seriebild (H)
C
Självutlösare
g
2 sek självutlösare
Z
Fjärrkontroll
i
0 sek fjärrutl
h
Auto Alt.Exp
l
Varje bild sparas separat i minnet innan nästa bild tas. Ju högre bildkvalitet desto längre blir intervallet mellan bilderna. Du kan fortsätta fotograferingen tills SD-minneskortet eller inbyggda minnet är fullt.
Antalet pixlar är fast inställt på f eller 1 och bilder tas i en följd. Intervallet mellan bilderna blir kortare i följande sekvens: A och C.
Bilden tas cirka tio sekunder efter att du tryckt på avtryckaren. Med hjälp av denna funktion kan du själv komma med på gruppbilder.
Bilden tas cirka två sekunder efter att du tryckt ner avtryckaren. Använd funktionen för att undvika skakningsoskärpa.
Slutaren utlöses efter ca tre sekunder när du trycker ned avtryckaren på fjärrkontrollen.
Slutaren utlöses omedelbart när du trycker ned avtryckaren på fjärrkontrollen.
När avtryckaren trycks ned en gång tas tre bilder på olika exponeringsnivåer så att du kan välja den bästa bilden senare. Fotograferingsföljden är: rätt exponering negativ kompensation positiv kompensation.
84
1
Tryck på fyrvägsknappen (2) i A-läge.
Bilden [Exponeringssätt] visas.
2
Välj ett exponeringssätt med fyrvägsknappen (45) och tryck på 4-knappen.
Kameran är klar för fotografering med det valda exponeringssättet.
• Skärpan kan bli felinställd om du flyttar kameran medan självutlösarlampan blinkar vid stillbildsfotografering.
• Blixten avfyras inte när j, A, C eller I används.
• Du kan inte välja j , A, C eller l i följande lägen.
9 (Grönt), S (Fyrverkeri), p (HDR-filter), N (Inramning), X (Digital bredbild) och F (Digitalpanorama) eller när du spelar in
en film.
• Exponeringssättet kan inte väljas när N (Kvällssnapshot) är inställt.
• När filmer spelas in med självutlösaren startar inspelningen tio eller två sekunder efter det att avtryckaren eller filmknappen trycks in.
• Tryck ner avtryckaren halvvägs när självutlösaren är aktiverad för att avbryta nedräkningen och tryck ner avtryckaren helt för att starta den igen.
Z kan inte väljas när inställningarna för läget 9 (Grönt) kvarstår som standard. Det kan dock väljas om du väljer Z i ett annat fotograferingsläge och sedan ändrar fotograferingsläget till 9 (Grönt).
•I j, A och C varierar det antal bilder som kan tas i en sekvens och bildhastigheten per sekund beroende på fotograferingsförhållandena.
•I j, A och C låses fokus, exponering och vitbalans när du tar den första bilden.
• När [Ansiktsigenkänn.] är [På] (s.99) i j, A eller C så fungerar funktionen bara för den första bilden du tar.
•När j, A eller C har valts som exponeringssätt i b (Autoinställningar), tas bilder i sekvens i det fotograferingsläge som har valts för den första bilden.
• När Direktgranskning är inställt på O (På) i läget l (s.101) visas den tredje bilden i direktgranskningen när den har tagits (s.60).
3
Fotografering
85

Välja fokusfunktion

Fok us funktio n
Sta nd ard
Avbryt
OK
3
Fotografering
Standard
=
Närbild
q
1cm makro Funktionen används när avståndet till motivet är 1–20 cm.
I
Oändligt
s
Manuell fokus Du kan ställa in skärpan manuellt.
\
Val av
J
autofokusområde
1
Tryck på fyrvägsknappen (5) i A-läge.
Bilden [Fokusfunktion] visas. Fokusfunktionen ändras varje gång
Funktionen används när avståndet till motivet är längre än 40 cm. Kameran ställer in skärpan på motivet i autofokusområdet när avtryckaren trycks ner halvvägs.
Funktionen används när avståndet till motivet är ungefär 10 till 50 cm. Kameran ställer in skärpan på motivet i autofokusområdet när avtryckaren trycks ner halvvägs.
Funktionen används för fotografering av avlägsna motiv. Blixten är inställd på a (Blixt av).
Välj ett område på motivet som kameran ska fokusera på.
Fokusfunktion
Standard
fyrvägsknappen trycks in. Du kan också ändra inställningen med fyrvägsknappen (
2
Tryck på 4-knappen.
4
).
Avbryt
Inställningen sparas och kameran återgår till fotograferingsläge.
• I läget 9 (Grönt) kan du bara välja = eller q.
• Fokusfunktionen är fast bestämd till s när funktionen S (Fyrverkeri) används.
• När [Automakro] (s.89) är inställt på O (På) och du fotograferar med q, fokuserar kameran automatiskt på mer än 50 cm bort. Trycker du ner avtryckaren helt går det att ta bilder även om skärpan inte är inställd.
(Oändligt) om motivet är
OK
86
Spara fokuseringsfunktionsinställningen 1s.116
Ställa in skärpan manuellt (Manuell fokus)
OK
\-indikator
1
Tryck på fyrvägsknappen (5) i A-läge.
2
Välj \ med fyrvägsknappen (5).
3
Tryck på 4-knappen.
Mitten av bilden förstoras så att den fyller hela skärmen när du ställer in skärpan.
4
Ställ in skärpan med fyrvägsknappen (23).
\-indikeringen visas på skärmen och anger ungefärligt avstånd till motivet. Använd indikeringen som vägledning och ställ in skärpan.
2 För skärpan längre bort 3 för skärpan närmare
5
Tryck på 4-knappen.
Skärpan låses och kameran återgår till fotograferingsläge. När skärpan är låst kan du trycka på fyrvägsknappen (5) så att \-indikatorn visas och ställa in skärpan igen.
Inspelningsfunktion och frammatning kan inte ändras när \-indikatorn visas.
Tryck på fyrvägsknappen (5) medan \-indikeringen visas för att byta från \ till någon annan fokusfunktion.
MENU
3
Fotografering
OK
OK
Välja ett område att fokusera på (Val av autofokusområde)
Du kan välja ett område att fokusera på bland 25 punkter.
1
Tryck på fyrvägsknappen (5) i A-läge.
2
Välj J genom att trycka på fyrvägsknappen (5).
87
3
Fok us funktio n
Val av auto fo kusområ de
Avbryt
OK
Tryck på 4-knappen.
Skärmen [Val av autofokusområde] visas med mittdelen markerad.
Fokusfunktion
Val av autofokusområde
Avbryt
4
Välj det område som du vill fokusera på med fyrvägsknappen (2345).
3
5
Fotografering
Tryck på 4-knappen.
Fokuseringsområdet ställs in och kameran återgår till fotograferingsläge.

Ställa in menyn [A Inspelning]

Du ställer in huvudfunktionerna för fotografering genom att välja respektive funktion på menyn [A Inspelning]. Information om hur du ändrar inställningarna finns i förklaringen för respektive funktion.
1
Tryck på 3-knappen i stillbildsläget.
Menyn [A Inspelning] visas.
2
Använd fyrvägsknappen (23) för att välja ett alternativ och ändra dess inställningar.
3
Tryck på 3-knappen när du har ändrat inställningen.
Inställningen sparas och kameran återgår till fotograferingsläge.

Välja autofokusinställningar

Du kan ställa in autofokusområde och fokuseringsmetod.
OK
1
Använd fyrvägsknappen (23) för att välja [Fokusläge] på menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
88
Skärmen [Fokusläge] öppnas.
Ställa in fokusområde
Man kan ändra autofokusområdet (Fokusområde).
Flera
J
Spot
K
Följande
W
fokusering
3
Använd fyrvägsknappen (23) för att ändra
Kameran ställer in ett fokusområde i mitten på skärmen och fokuserar på det närmaste motivet i fokusområdet.
Kameran ställer in ett smalt fokusområde vilket gör det enklare för dig att fokusera på ett visst motiv.
Kameran fortsätter att fokusera på det rörliga motivet när du trycker ned avtryckaren halvvägs.
inställningen för fokusområdet.
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
•I N (Inramning), C (Film), c (Time lapse-film) och d (Höghastighetsfilm) kan fokusområdet inte ställas in på W.
•I 9 (Grönt) och S (Fyrverkeri) är fokusområdet fast inställt på J.
Ställa in Automakro
Du kan ställa in fokus i närbildsområdet när avståndet till motivet är 50 cm eller mindre.
När fokusområdet är inställt på = eller J justeras fokus till närbildsområdet (avstånd till motivet: 10 cm till 50 cm) efter behov. När fokusomr ådet är inställt på q justeras fokus även inom standardområdet efter behov. När inställningen är I justeras fokusområdet bara inom
O
1 cm närbildsområdet (1 cm till 20 cm). (Standardinställning) När funktionen Automakro är aktiverad under fotografering visas q på skärmen.
Fokus justeras bara inom respektive fokusområde.
P
3
Fotografering
3
Välj [Automakro] med fyrvägsknappen (23).
4
Välj O (På) eller P (Av) med fyrvägsknappen (45 ).
Inställningen sparas.
89
Ställa in AF Hjälpljus
Lampan AF Hjälpljus hjälper till att fokusera på mörka motiv. Det hjälper dig att fokusera på motiv under dåliga ljusförhållanden när autofokus inte fungerar på rätt sätt. AF hjälpljuset kommer från självutlösarlampan.
3
Välj [AF Hjälpljus] med fyrvägsknappen (23).
4
Välj O (På) eller P (Av) med fyrvägsknappen (45).
Inställningen sparas.
3
Fotografering
• Att titta direkt på ljuset är inte farligt men kan blända dig. Titta inte direkt in i sändaren på mycket kort avstånd.
• Kameran avger inget hjälpljus vid följande omständigheter:
- när fotograferingsläget är inställt på c (Time lapse-film), C (Film)
eller d (Höghastighetsfilm)
-när s (Oändligt) eller \ har valts som fokusfunktion
• Standardinställningen för e (Husdjur) är P.

Ställa in Bildton

Ställer in bildtonen på stillbilder. Du kan välja mellan [Ljus] (standardinställning), [Naturlig] och [Monokrom].
1
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [Bildton] på menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas.
90
3
Välj en ton med fyrvägsknappen (23).
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
När [Monokrom] är valt visas [Toning] på menyn [A Inspelning] där du kan ställa in tonen på svartvita bilder i stället för [Färgmättnad].

Välja antal pixlar

Klarare
14: 2 5
38
09/ 0 9 / 2 0 12
Du kan välja mellan följande antal pixlar för stillbilder. Ju fler pixlar desto fler detaljer finns i bilden när du skriver ut den. Då kvaliteten på utskriften också beror på bildkvaliteten, exponeringen, skrivarens upplösning och andra faktorer, ska du inte välja högre upplösning än vad som behövs. h räcker för vykortstora utskrifter. Ju fler pixlar desto större bild och större fil. I tabellen nedan anges lämpliga inställningar efter användningsområde. (Standardinställning: m)
Antal Pixlar Använd
m 4 608×3 456
n 3 456×3 456
o 4 608×2 592
6 3 072×2304
0 3 072×1 728
f 2 592×1 944
1 2 592×1 464
h 2 048×1 536
A 1 920×1 080
l 1024×768 m 640×480
För utskrift av kopior med hög kvalitet och bilder i A4­storlek eller större, eller om du tänker redigera bilderna på en dator
För kopior i vykortstorlek
För webbsidor och e-postbilagor
3
Fotografering
Om du väljer
A
(samma som för HDTV) och skärmen för inspelning och uppspelning är så som visas till höger
1
Använd fyrvägsknappen (23) för att välja [Antal
o, 0, 1
är bildens bredd-/höjdförhållande 16:9
.
eller
Pixlar] i menyn [A Inspelning].
38
09/09/2012
09/09/2012
91
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas.
3
Använd fyrvägsknappen (23) för att ändra antalet pixlar.
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
• För bilder som tas med 9-funktionen (Grönt läge) är antalet pixlar fast
3
Fotografering
valt till m.
• För bilder som tas med N (Inramning) är antalet pixlar fast inställt på h.
• För bilder som tas med X (Digital bredbild) är antalet pixlar fast inställt på f. (Antalet pixlar blir h om du lämnar X-läget utan att ta en andra bild.)
• För bilder som tas med n (Scenbelysning) är antalet pixlar fast inställt på i.

Välja kvalitetsnivå för stillbilder

Du kan ställa in kvalitetsnivån för stillbilder beroende på hur bilden ska användas. Ju fler stjärnor (E), desto högre bildkvalitet men filstorleken blir större. Det valda antalet pixlar påverkar också bildfilens storlek (
s.91).
92
C
1
Bäst Lägsta komprimeringsgrad. Lämpligt för fotoutskrifter.
D
E
Bättre
Bra
Vanlig komprimeringsgrad. Lämpligt för visning på en datorskärm. (Standardinställning)
Högsta komprimeringsgrad. Lämpligt för e-postbilagor och webbsidor.
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [Kvalitetsnivå] på menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas.
3
Välj kvalitetsnivå med fyrvägsknappen (23).
Det maximala antalet stillbilder som du kan ta visas överst på skärmen när du väljer en kvalitetsnivå.
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
• I läget 9 (Grönt) är kvalitetsnivån fast inställd på D.
•I c (Time lapse-film), C (Film) eller d (Höghastighetsfilm) är kvalitetsnivån fast inställd på C.

Ställa in vitbalans

Man kan ta bilder med naturliga färger genom att ställa in vitbalansen efter ljusförhållandena vid fotograferingen.
3
Fotografering
F
Auto
Dagsljus När du tar bilder i solljus
G
Skugga När du tar bilder i skuggan
H
Glödlampsljus När du tar bilder i glödlampsbelysning
I
Lysrörbelysning
JD
Dagsljus Färgton Lysrörbelysning
JN
Dagsljus Vit Lysrörbelysning
JW
Vit kall Manuell Används när vitbalansen justeras manuellt
K
• Ställ in någon annan vitbalans om du inte är nöjd med vitbalansen som ställs in på F.
• Beroende på vald fotograferingsfunktion går eventuellt inte vitbalansen att ändra. Information finns i avsnittet ”Aktiva funktioner för de olika fotograferingsalternativen” (s.194).
Kameran justerar vitbalansen automatiskt. (Standardinställning)
När du tar bilder i lysrörsbelysning
93
1
Avbryt
Aut o
OK
Använd fyrvägsknappen (23) för att välja [Vitbalans] i menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Bilden [Vitbalans] visas.
3
Ändra inställningen med fyrvägsknappen (23).
Du kan studera resultatet för vald
3
Fotografering
vitbalansinställning på förhandsgranskningsbilden varje gång du trycker på fyrvägsknappen (23). Välj en lysrörsbelysning genom att markera ikonen för lysrörslampan och trycka på fyrvägsknappen (5). Välj sedan en typ av belysning med fyrvägsknappen (23).
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
Spara vitbalansinställningen 1s.116
Manuell inställning av vitbalansen
Håll ett vitt papper eller liknande i beredskap.
1
Välj K på skärmen [Vitbalans] med fyrvägsknappen (23).
Vitbalans
Auto
Avbryt
OK
94
2
Rikta kameran mot ett papper eller något annat material så att det fyller ramen i mitten på skärmen.
3
Tryck ned avtryckaren helt.
Vitbalansen justeras automatiskt.
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas och menyn [A Inspelning] visas igen.

Ställa in exponeringsmätningen

Du kan bestämma området där ljuset mäts för exponeringsinställningen.
Flersegment
L
Centrumvägd
M
Spot
N
1
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [Ljusmätning]
Kameran delar upp bilden i 256 delar, mäter ljusvärdet och bestämmer exponeringsinställningen.
Kameran gör en mätning av den totala ljusstyrkan i bilden där mitten i bilden har större inverkan på exponeringen.
Kameran bestämmer exponeringsinställningen genom att mäta på en punkt i mitten av bilden.
på menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas.
3
Välj mätningsmetod med fyrvägsknappen (23).
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
• När du trycker ner avtryckaren halvvägs mäts ljuset och exponeringsvärdet ställs in.
• Om motivet ligger utanför fokusområdet och du vill använda N ska du rikta kameran mot motivet, låsa exponeringen genom att trycka ned avtryckaren halvvägs och rikta om kameran så att bilden blir som du vill ha den. Tryck sedan ned avtryckaren helt.
• Beroende på vald fotograferingsfunktion går eventuellt inte exponeringsmätningen att ändra. Information finns i avsnittet ”Aktiva funktioner för de olika fotograferingsalternativen” (s.194).
Spara inställning för exponeringsmätmetod 1s.116
3
Fotografering
95

Ställa in känslighet

Man kan välja känslighet så att den passar omgivningsljuset.
AUTO Känsligheten ställs in automatiskt av kameran.
3
Fotografering
100 200 400
800 1600 3200 6400
1
Använd fyrvägsknappen (23) för att välja [Känslighet] i menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas.
3
Använd fyrvägsknappen (23) för att ändra känsligheten.
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
Ju lägre känslighet desto mindre brus som påverkar bilden. Slutartiden blir längre i svagt ljus.
Högre känslighet ger kortare slutartid i svagt ljus så att skakningsoskärpan märks mindre, men bilden kan påverkas av brus.
• Endast [AUTO] kan användas när inställningen än c (Digital SR), 9 (Grönt), c (Time lapse-film), C (Film) eller d (Höghastighetsfilm).
•Om du har valt S (Fyrverkeri) är känsligheten fast inställd på lägsta möjliga värde.
•I a (Man. expon.) kan du inte välja [AUTO].
• När [Högdagerkorrig.] i [D-områdesinst.] är inställt på O (På) visas 200 som känslighet i stället för 100.
• När [Shake Reduction] är inställt på [Båda] kan du inte ställa in känsligheten på 3200 eller 6400.
96
Spara känslighets-inställningen 1s.116

Ställa in Autojust. av ISO

Ställ in känslighetsintervallet när känsligheten är inställd på [AUTO]. Du kan välja bland följande inställningar: 100-200, 100-400, 100-800, 100-1600, 100-3200 och 100-6400.
1
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [Autojust. av ISO] på menyn [A Inspelning].
2
Tryck på fyrvägsknappen (5).
En meny visas.
3
Välj justeringsintervall för känsligheten med fyrvägsknappen (23).
4
Tryck på 4-knappen.
Inställningen sparas.
När [Högdagerkorrig.] i [D-områdesinst.] är inställt på O (På) kan du välja mellan 200-400, 200-800, 200-1600, 200-3200 och 200-6400.

Kompensera blixteffekten

Du kan justera blixteffekten.
1
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [Blixtexp. komp.] på menyn [A Inspelning].
2
Välj exponering med fyrvägsknappen (45).
Välj ett positivt värde (+) för att göra bilden ljusare. Välj ett negativt värde (–) för att göra bilden mörkare. Du kan välja ett exponeringsvärde inom intervallet –2,0 EV till +2,0 EV i steg om 1/3 EV.
3
Fotografering
97

Kompensera ljusstyrkan (D-områdesinst.)

14: 2 5
38
09/ 0 9 / 2 0 12
Utökar det dynamiska omfånget och undviker att alltför ljusstarka eller ljussvaga områden uppträder. [Högdagerkorrig.] justerar ljusstarka områden när bilden blir för ljus och [Skuggkompensat.] justerar ljussvaga områden när bilden blir för mörk.
1
Använd fyrvägsknappen (23) och välj [D-områdesinst.] på menyn [A Inspelning].
2
3
Fotografering
Tryck på fyrvägsknappen (5).
Bilden [D-områdesinst.] visas.
3
Välj [Högdagerkorrig.] eller [Skuggkompensat.] med fyrvägsknappen (23).
4
Välj O (På) eller P (Av) med fyrvägsknappen (45).
Symbolen för D-områdesinställning visas på skärmen.
När [Högdagerkorrig.] är inställd på O
P
När [Skuggkompensat.] är inställd på O
Q
När både [Högdagerkorrig.] och
O
[Skuggkompensat.] är inställda på O
När [Högdagerkorrig.] är inställt på O blir lägsta känslighet 200.

Ställa in skakreducering

Med den här funktionen kan du korrigera kameraskakningar under fotograferingen. Du kan välja enbart optisk korrigering (Sensorförskjut.) eller både optisk och elektronisk korrigering (Båda). Standardinställningen är [Sensorförskjut.].
38
09/09/2012
09/09/2012
14:25
Sensorförskjut Korrigerar kameraskakningar optiskt Båda Korrigerar kameraskakningar optiskt och elektroniskt Av Kameraskakningar korrigeras varken optiskt eller elektroniskt.
98
Loading...