Pentax Optio MX User Guide

Aparat cyfrowy
Instrukcja obs³ugi
Aby zapewniæ jak najlepsze dzia³anie aparatu, prosimy o zapoznanie siê z treœci¹ niniejszej instrukcji obs³ugi przed u¿yciem aparatu.
Dziêkujemy za zakupienie aparatu cyfrowego PENTAX OPTIO MX. Prosimy o zapoznanie siê z treœci¹ niniejszej instrukcji w celu poznania wszystkich funkcji aparatu. Prosimy równie¿ o zachowanie tej instrukcji, poniewa¿ stanowi ona przydatne narzêdzie u³atwiaj¹ce wykorzystanie wszystkich mo¿liwoœci aparatu.
Prawa autorskie
Zdjêcia wykonane przy pomocy Optio MX do celów innych ni¿ osobiste nie mog¹ byæ wykorzystywane bez zgody, co regulowane jest przepisami Ustawy o prawie autorskim. Proszê zwracaæ wielk¹ uwagê na odnoœne przepisy, poniewa¿ w niektórych przypadkach wprowadzone s¹ ograniczenia równie¿ w kwestii zdjêæ wykonywanych w celach osobistych podczas demonstracji, na terenach przedsiêbiorstw przemys³owych lub jako eksponaty. Zdjêcia wykonane z zamiarem uzyskania praw autorskich równie¿ nie mog¹ byæ wykorzystywane niezgodnie z zakresem okreœlonym w Ustawie o prawie autorskim.
Do u¿ytkowników aparatu
• Istnieje mo¿liwoœæ, ¿e zapisane dane zostan¹ skasowane b¹dŸ aparat bêdzie dzia³a³ nieprawid³owo, je¿eli jest u¿ywany w pobli¿u urz¹dzeñ wytwarzaj¹cych silne pole magnetyczne lub elektromagnetyczne.
• Monitor ciek³okrystaliczny LCD zosta³ wyprodukowany z zastosowaniem najnowszej, wysoko precyzyjnej technologii. Poziom sprawnych pikseli wynosi 99,99% lub wiêcej, nale¿y pamiêtaæ o tym, ¿e 0,01% pikseli mo¿e nie œwieciæ lub mo¿e œwieciæ mimo, ¿e nie powinny. Zjawisko to nie ma ¿adnego wp³ywu na wykonywane zdjêcia.
Znaki handlowe
• Logo SD jest znakiem handlowym.
• PENTAX jest znakiem handlowym PENTAX Corporation.
• Optio jest znakiem handlowym PENTAX Corporation.
• Wszystkie inne marki i nazwy produktów s¹ znakami handlowymi i zarejestrowanymi znakami handlowymi w³aœciwych przedsiêbiorstw.
• Produkt obs³uguje PRINT Image Matching II. Po³¹czenie PRINT Image Matching II z cyfrowym aparatem fotograficznym, drukark¹ i oprogramowaniem u³atwia tworzenie zdjêæ zgodnie z intencjami. Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Wszystkie prawa zastrze¿one. PRINT Image Matching jest znakiem handlowym Seiko Epson Corporation.
• “PictBridge” pozwala u¿ytkownikowi po³¹czyæ aparat cyfrowy z drukark¹ z wykorzystaniem zunifikowanego standardu dla bezpoœredniego drukowania zdjêæ. Zdjêcia mo¿na drukowaæ bezpoœrednio z aparatu, wykonuj¹c kilka prostych czynnoœci.
Ilustracje i zdjêcia wyœwietlacza LCD w niniejszej instrukcji mog¹ siê ró¿niæ od nabytego produktu.
BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z APARATU
Mimo ¿e aparat zosta³ zaprojektowany tak, aby zapewniæ bezpieczeñstwo jego u¿ywania, nale¿y postêpowaæ zgodnie z zaleceniami oznaczonymi nastêpuj¹cymi znakami.
Uwaga
Ostrze¿enie
Poznajemy i przygotowujemy aparat
Uwaga
Nigdy nie próbuj samemu rozbieraæ aparatu lub wprowadzaæ w nim modyfikacji. Znajduj¹ce siê w aparacie obwody elektroniczne pracuj¹ pod wysokim napiêciem, co grozi pora¿eniem pr¹dem.
Nigdy nie dotykaj wewnêtrznych czêœci aparatu widocznych po upadku lub z jakiegokolwiek innego powodu, poniewa¿ grozi to pora¿eniem pr¹dem.
Aby zapobiec ryzyku przypadkowego po³kniêcia, przechowywaæ karty pamiêci SD z dala od ma³ych dzieci. W przypadku po³kniêcia skontaktowaæ siê natychmiast z lekarzem.
Owijanie paska wokó³ szyi jest niebezpieczne. Nale¿y zwracaæ uwagê, aby pasek nie owija³ siê dzieciom wokó³ szyi.
U¿ywaj zasilacza o parametrach napiêcia i natê¿enia dostosowanych do zasilania aparatu. U¿ywanie innego zasilacza mo¿e byæ przyczyn¹ po¿aru lub pora¿enia pr¹dem.
Je¿eli z aparatu wydostaje siê dym lub dziwny zapach, albo wystêpuj¹ inne nieprawid³owe oznaki, nale¿y natychmiast przerwaæ u¿ycie aparatu, wyj¹æ bateriê lub od³¹czyæ zasilacz i skontaktowaæ siê z najbli¿szym centrum serwisowym PENTAX. Próba dalszego u¿ycia mo¿e doprowadziæ do po¿aru lub pora¿enia pr¹dem.
Takie znaki odnosz¹ siê do ostrze¿eñ, których nieprzestrzeganie mo¿e byæ przyczyn¹ powa¿nych problemów.
Takie znaki odnosz¹ siê do ostrze¿eñ, których nieprzestrzeganie mo¿e byæ przyczyn¹ mniejszych lub œrednich problemów.
1
Ostrze¿enie
Nigdy nie rozbieraj baterii, nie zwieraj jej styków, ani nie wrzucaj do ognia, poniewa¿ mo¿e eksplodowaæ.
Nie ³aduj innych baterii ni¿ baterie litowo-jonowe D-LI7. Bateria mo¿e wybuchn¹æ lub zapaliæ siê.
Nie k³adŸ palców na lampie b³yskowej w czasie wy³adowania ze wzglêdu na ryzyko oparzenia.
Nie nale¿y wy³adowywaæ lampy, jeœli dotyka ona ubrania, poniewa¿ mo¿e to spowodowaæ jego odbarwienie.
Je¿eli elektrolit z baterii przedostanie siê do oczu, nie trzyj ich. Przep³ucz oczy czyst¹ wod¹ i natychmiast skontaktuj siê z lekarzem.
Je¿eli elektrolit z baterii zetknie siê ze skór¹ lub ubraniem, przep³ucz je obficie wod¹.
Wyjmij bateriê z aparatu, je¿eli nagrzeje siê lub zacznie dymiæ. Uwa¿aj, aby siê nie
oparzyæ przy jej wyjmowaniu.
Niektóre elementy aparatu nagrzewaj¹ siê w czasie u¿ytkowania. Nale¿y zwróciæ uwagê na ten fakt ze wzglêdu na mo¿liwoœæ oparzeñ, je¿eli elementy te bêd¹ przytrzymywane przez d³u¿szy czas.
Jeœli ekran LCD zostanie uszkodzony, nale¿y uwa¿aæ na szklane fragmenty. P³ynne kryszta³y nie powinny zetkn¹æ siê ze skór¹, ani dostaæ do oczu lub ust.
Informacje o zasilaczu
Ostrze¿enie
Nie nale¿y umieszczaæ lub upuszczaæ ciê¿kich przedmiotów na przewód zasilaj¹cy, ani dopuœciæ do uszkodzenia przewodu zasilaj¹cego przed nadmierne zginanie. Je¿eli przewód zasilaj¹cy zostanie uszkodzony, nale¿y skonsultowaæ siê z centrum serwisowym PENTAX.
Nie nale¿y zwieraæ ani dotykaæ gniazd wyjœciowych produktu, który jest pod³¹czony do pr¹du.
Nie nale¿y pod³¹czaæ przewodu zasilaj¹cego wilgotnymi rêkami. Grozi to pora¿eniem pr¹dem.
Nie nale¿y nara¿aæ produktu na silne wstrz¹sy, ani upuszczaæ go na tward¹ powierzchniê. Mo¿e to spowodowaæ uszkodzenie produktu.
2
Zalecenia dotycz¹ce pos³ugiwania siê aparatem
Wybieraj¹c siê w podró¿ zagraniczn¹, nale¿y zabraæ ze sob¹ kartê gwarancji miêdzynarodowej. Nale¿y tak¿e zabraæ informacje o œwiatowej sieci serwisowej, jakie do³¹czono do pakietu. Informacje te mog¹ staæ siê przydatne w przypadku wyst¹pienia problemów za granic¹.
Jeœli aparat nie by³ u¿ywany przez d³u¿szy okres czasu lub jest przygotowywany do wa¿nej sesji zdjêciowej (na przyk³ad œlub lub podró¿), zaleca siê przeprowadzenie przegl¹du aparatu. PENTAX nie ponosi ¿adnej odpowiedzialnoœci za wynik³e szkody (koszty poniesione w wyniku robienia zdjêæ, utrata zysku w wyniku robienia zdjêæ) spowodowane niesprawnym dzia³aniem urz¹dzenia.
Obiektyw aparatu nie jest wymienny i nie mo¿e byæ zdejmowany.
Do czyszczenia aparatu nie wolno u¿ywaæ rozpuszczalników malarskich, alkoholu
ani benzenu.
Nale¿y unikaæ wystawiania aparatu na d³ugotrwa³e dzia³anie wilgoci i bardzo wysokich temperatur, np. w samochodzie w upalny dzieñ.
Nie nale¿y przechowywaæ aparatu w szafach ze œrodkami owadobójczymi lub w pobli¿u chemikaliów. W celu unikniêcia powstawania grzybów nale¿y wyj¹æ aparat z etui i przechowywaæ w miejscach z dobr¹ cyrkulacj¹ powietrza.
Nie u¿ywaæ aparatu, jeœli mia³oby to wystawiæ go na dzia³anie deszczu, wody lub jakiegokolwiek innego p³ynu, poniewa¿ nie jest on odporny na ich dzia³anie. W przypadku zmoczenia aparatu przez deszcz, rozlan¹ wodê lub inny p³yn, nale¿y go natychmiast wytrzeæ such¹, miêkk¹ szmatk¹.
Nale¿y uwa¿aæ, aby nie wystawiaæ aparatu na silne wstrz¹sy, uderzenia lub ciœnienie. Przy transportowaniu aparatu za pomoc¹ motocykla, samochodu, ³odzi itp. nale¿y go zabezpieczyæ poduszk¹.
Aparat jest przewidziany do pracy w zakresie temperatur od 0°C do 40°C (32°F do 104°F).
Wyœwietlacz ciek³okrystaliczny stanie siê czarny w temperaturze oko³o 60°C (140°F), ale kolor wyœwietlacza powróci do normy po zmniejszeniu siê temperatury.
Czas reakcji wyœwietlacza wyd³u¿a siê przy niskich temperaturach. Jest to zwi¹zane z w³aœciwoœciami ciek³ych kryszta³ów i nie jest usterk¹.
Nale¿y wykonywaæ okresowe przegl¹dy, co 1 do 2 lat, w celu zapewnienia wysokiej jakoœci dzia³ania aparatu.
3
Je¿eli aparat jest wystawiany na gwa³towne zmiany temperatury, w jego wnêtrzu i na obudowie mo¿e skraplaæ siê para wodna. W takim przypadku nale¿y aparat w³o¿yæ do opakowania lub torby plastikowej tak, aby zminimalizowaæ ró¿nice temperatur.
Nale¿y chroniæ aparat przed zanieczyszczeniami, kurzem, piaskiem, py³ami, wod¹ toksycznymi gazami itp., poniewa¿ mog¹ one uszkodziæ aparat. Je¿eli aparat zostanie zamoczony przez deszcz lub wodê, nale¿y go wysuszyæ.
Patrz “Zalecenia przy u¿ywaniu kart pamiêci SD” (str.18) dotycz¹ce kart pamiêci SD.
Nie nale¿y naciskaæ na wyœwietlacz LCD. Mo¿e to spowodowaæ pêkniêcie lub
nieprawid³owe dzia³anie.
Jeœli aparat jest u¿ywany ze statywem, nale¿y uwa¿aæ, aby nie dokrêciæ zbyt mocno œruby w gnieŸdzie statywu w aparacie.
4
Spis treœci
BEZPIECZNE KORZYSTANIE Z APARATU................................................... 1
Zalecenia dotycz¹ce pos³ugiwania siê aparatem............................................. 3
Spis treœci ........................................................................................................ 5
Uk³ad instrukcji obs³ugi .................................................................................... 9
Sprawdzanie zawartoœci opakowania ............................................................ 10
Nazwy elementów .......................................................................................... 11
Przygotowanie 13
Szybki start 30
Podstawowe funkcje 36
Robienie zdjêæ 46
Opis elementów sterowania ........................................................................... 12
Mocowanie paska ................................................................................................ 13
Zasilanie aparatu ................................................................................................. 14
£adowanie baterii ........................................................................................... 14
Instalowanie baterii ........................................................................................ 15
Instalacja karty pamiêci SD ................................................................................ 17
Rozdzielczoœæ i poziom jakoœci zdjêæ ............................................................ 19
Rozdzielczoœæ i poziom jakoœci filmów ..........................................................20
Obs³uga elementów aparatu .............................................................................. 22
U¿ycie uchwytu .............................................................................................. 22
Otwieranie monitora LCD............................................................................... 23
Trzymanie aparatu ......................................................................................... 24
U¿ycie lampy b³yskowej ................................................................................. 24
W³¹czanie i wy³¹czanie aparatu ......................................................................... 25
Tryb odtwarzania ........................................................................................... 25
Tryb nagrywania tylko dŸwiêku ...................................................................... 26
Ustawienia pocz¹tkowe ...................................................................................... 27
Ustawienie jêzyka interfejsu........................................................................... 28
Ustawianie daty i czasu ................................................................................. 28
Robienie zdjêæ ..................................................................................................... 30
Wyœwietlanie zdjêæ .............................................................................................. 32
Odtwarzanie zdjêæ ......................................................................................... 32
Odtwarzanie poprzedniego lub nastêpnego zdjêcia ...................................... 32
Obracanie wyœwietlanego zdjêcia.................................................................. 33
Nagrywanie filmów .............................................................................................. 34
Odtwarzanie filmów............................................................................................. 35
Odtwarzanie filmów........................................................................................ 35
Przedstawienie funkcji przycisków ................................................................... 36
Tryb zdjêæ (Capture Mode) ............................................................................ 36
Tryb odtwarzania (Playback Mode) ............................................................... 38
Tryb nagrywania g³osu (Voice Recording Mode) ........................................... 40
U¿ycie menu ........................................................................................................ 41
Jak u¿ywaæ menu .......................................................................................... 41
Przyk³ad pracy z menu................................................................................... 42
Lista menu ..................................................................................................... 44
Robienie zdjêæ ..................................................................................................... 46
Wybieranie trybu zdjêæ................................................................................... 46
Ustawienie funkcji
(Program Mode - Tryb programu) .................................................................. 47
Dobieranie trybu zdjêæ do
5
fotografowanej sceny
(Picture Mode - Tryb zdjêæ)............................................................................ 48
U¿ycie funkcji zoom ....................................................................................... 50
U¿ywanie samowyzwalacza ..........................................................................52
Zdjêcia seryjne (Continuous Shooting Mode/High-Speed Shooting)
(tryb zdjêæ seryjnych/tryb szybkich zdjêæ seryjnych)...................................... 53
Zdjêcia z filtrami koloru
(Digital Filter Mode - Tryb filtru cyfrowego) .................................................... 54
Automatyczna zmiana ustawieñ
(Autobracketing)............................................................................................. 56
Zdjêcia panoramiczne
(Panorama Assist - Tryb panoramiczny)........................................................ 58
Robienie zdjêæ z priorytetem migawki............................................................ 60
Robienie zdjêæ z priorytetem przys³ony ......................................................... 61
Robienie zdjêæ w trybie rêcznym ................................................................... 62
U¿ycie obiektywu konwersji szerokiego k¹ta (opcja) ..................................... 63
Wyœwietlanie danych ekspozycji w trybie robienia zdjêæ ............................... 64
Ustawianie funkcji robienia zdjêæ...................................................................... 65
Robienie i odtwarzanie zdjêæ ......................................................................... 65
Wybór trybu ustawiania ostroœci
(Focus Modes) ............................................................................................... 66
Wybieranie trybu b³ysku
(Flash Modes) ................................................................................................ 68
Zmiana intensywnoœci b³ysku ........................................................................ 69
Wybieranie rozdzielczoœci.............................................................................. 70
Ustawienie poziomu jakoœci.
(Quality Level) ................................................................................................ 71
Ustawienie balansu bieli
(White Balance) ............................................................................................. 72
Zmiana pola ostroœci
(Focusing Area) ............................................................................................. 74
Ustawianie trybu pomiaru œwiat³a dla okreœlenia ekspozycji (AE Metering -
Pomiar ekspozycji) ......................................................................................... 75
Ustawienie czu³oœci
(Sensitivity) .................................................................................................... 76
Ustawianie czasu natychmiastowego podgl¹du
(Instant Review) ............................................................................................. 77
Ustawianie poziomu ostroœci
(Sharpness) ................................................................................................... 78
Ustawianie nasycenia kolorów
(Saturation) .................................................................................................... 79
Ustawianie kontrastu
(Contrast) ....................................................................................................... 80
Ustawianie ekspozycji
(EV Compensation - Kompensacja ekspozycji) ............................................. 81
Zapamiêtywanie ustawieñ (Memory) ................................................................. 82
Nagrywanie filmu 84
Nagrywanie filmów .............................................................................................. 84
Nagrywanie filmów ......................................................................................... 84
Dodawanie efektu koloru do filmów
(tryb koloru) .................................................................................................... 86
Nagrywanie filmów z opóŸnieniem................................................................. 87
Ustawianie funkcji nagrywania filmu................................................................. 88
Wybieranie rozdzielczoœci filmu ..................................................................... 89
Wybieranie poziomu jakoœci filmu.................................................................. 90
Wybieranie szybkoœci klatek ..........................................................................91
6
Nagrywanie i odtwarzanie dŸwiêku 92
Nagrywanie dŸwiêku (Tryb nagrywania g³osu)................................................. 92
Odtwarzanie dŸwiêku.......................................................................................... 93
Dodawanie notatki g³osowej do zdjêcia............................................................ 94
Nagrywanie notatki g³osowej ......................................................................... 94
Odtwarzanie notatki g³osowej ........................................................................ 95
Wyœwietlanie i kasowanie zdjêæ oraz filmów 96
Wyœwietlanie zdjêæ .............................................................................................. 96
Wyœwietlanie zdjêæ......................................................................................... 96
Wyœwietlanie dziewiêciu zdjêæ....................................................................... 96
Powiêkszanie obrazu na wyœwietlaczu .......................................................... 97
Wyœwietlanie danych ekspozycji w trybie odtwarzania .................................. 99
Pokaz slajdów .............................................................................................. 100
Odtwarzanie filmów........................................................................................... 101
Odtwarzanie filmów...................................................................................... 101
Wyœwietlanie zdjêæ i filmów na telewizorze .................................................... 102
Kasowanie.......................................................................................................... 103
Kasowanie pojedynczych zdjêæ i plików dŸwiêkowych ................................ 103
Kasowanie wszystkich zdjêæ ........................................................................105
Zabezpieczenie zdjêæ i plików
dŸwiêkowych przed skasowaniem ............................................................... 106
Edytowanie i drukowanie zdjêæ 108
Edytowanie zdjêæ .............................................................................................. 108
Zmiana wielkoœci i jakoœci zdjêcia................................................................ 108
Kadrowanie obrazów ................................................................................... 110
Edytowanie zdjêæ z u¿yciem filtrów cyfrowych............................................. 111
Ustawienia drukowania (DPOF) ....................................................................... 113
Drukowanie pojedynczych zdjêæ.................................................................. 113
Drukowanie wszystkich zdjêæ ...................................................................... 115
Bezpoœrednie drukowanie
za pomoc¹ PictBridge ....................................................................................... 116
Pod³¹czanie aparatu do drukarki ................................................................. 116
Drukowanie pojedynczych zdjêæ.................................................................. 117
Drukowanie wszystkich zdjêæ ...................................................................... 118
Drukowanie zdjêæ z u¿yciem ustawieñ DPOF ............................................. 118
Od³¹czania aparatu od drukarki ................................................................... 119
Ustawienia 120
Ustawienia aparatu............................................................................................ 120
Formatowanie karty pamiêci SD .................................................................. 120
Zmiana ustawieñ dŸwiêku............................................................................ 121
Zmiana daty i czasu ..................................................................................... 122
Ustawienia czasu na œwiecie ....................................................................... 122
Zmiana jêzyka interfejsu .............................................................................. 124
Zmiana trybu wyœwietlania ........................................................................... 124
Zmiana koloru t³a i efektów ekranowych ...................................................... 125
Ustawienie jasnoœci monitora LCD .............................................................. 126
Zmiana formatu sygna³u wyjœcia wideo ....................................................... 127
Zmiana trybu po³¹czenia USB ..................................................................... 128
Ustawienie funkcji usypiania ........................................................................129
Ustawienie automatycznego wy³¹czenia ..................................................... 129
Przypisanie funkcji przycisku OK ................................................................. 130
Przywrócenie ustawieñ domyœlnych (Reset) ............................................... 131
7
Za³¹cznik 132
Lista kodów miast ............................................................................................. 132
Dodatkowe akcesoria........................................................................................ 133
U¿ywanie zasilacza...................................................................................... 134
Komunikaty........................................................................................................ 135
Rozwi¹zywanie problemów.............................................................................. 136
Dane techniczne ................................................................................................ 138
GWARANCJA..................................................................................................... 141
Symbole u¿ywane w niniejszej instrukcji obs³ugi zosta³y opisane poni¿ej.
1
d, R, b,
c, a, O, C
wskazuje numer strony z wyjaœnieniem czynnoœci.
wskazuje u¿yteczn¹ informacjê.
wskazuje œrodki ostro¿noœci zwi¹zane z obs³ug¹ aparatu.
Ikony znajduj¹ce siê powy¿ej tytu³u wskazuj¹ tryby robienia zdjêæ, które pozwalaj¹ na w³¹czenie danej funkcji.
Przyk³ad:
Ustawianie poziomu ostroœci (Sharpness)
R b c a C
8
Uk³ad instrukcji obs³ugi
Instrukcja obs³ugi zawiera nastêpuj¹ce rozdzia³y.
1 Przygotowanie –––––––––––––––––––––––––
Rozdzia³ ten opisuje wszystkie czynnoœci, jakie nale¿y wykonaæ po zakupieniu aparatu i przed rozpoczêciem robienia zdjêæ. Nale¿y zapoznaæ siê z treœci¹ tego rozdzia³u i postêpowaæ zgodnie z instrukcjami.
2 Szybki start–––––––––––––––––––––––––––
W rozdziale opisano najprostszy sposób robienia zdjêæ i ich wyœwietlania. Skorzystaj z tego rozdzia³u, je¿eli chcesz od razu robiæ zdjêcia.
3 Podstawowe funkcje ––––––––––––––––––––––
Rozdzia³ wyjaœnia podstawowe zasady obs³ugi takie jak pos³ugiwanie siê przyciskami i sposób korzystania z menu. Wiêcej szczegó³ów mo¿na znaleŸæ w nastêpuj¹cych rozdzia³ach.
4 Robienie zdjêæ –––––––––––––––––––––––––
Rozdzia³ objaœnia ró¿ne sposoby robienia zdjêæ i ustawienia poszczególnych funkcji.
5 Nagrywanie filmu ––––––––––––––––––––––––
Rozdzia³ objaœnia ró¿ne sposoby nagrywania filmów i ustawienia poszczególnych funkcji.
6 Nagrywanie i odtwarzanie dŸwiêku ––––––––––––––––
Rozdzia³ wyjaœnia sposób zapisu dŸwiêku lub notatek g³osowych przypisanych do zdjêcia, a tak¿e metodê ich odtwarzania.
7 Wyœwietlanie i kasowanie zdjêæ oraz filmów –––––––––––
Rozdzia³ wyjaœnia sposób odtwarzania zdjêæ i filmów na aparacie lub telewizorze, a tak¿e sposób kasowania zdjêæ.
8 Edytowanie i drukowanie zdjêæ –––––––––––––––––
Rozdzia³ wyjaœnia ró¿ne sposoby drukowania zdjêæ i ich edycji za pomoc¹ aparatu. Instrukcje dotycz¹ce drukowania i edycji zdjêæ za pomoc¹ komputera znajduj¹ siê w przewodniku “Instrukcja dla u¿ytkownika komputera – wyœwietlanie zdjêæ z aparatu cyfrowego w komputerze”.
9 Ustawienia –––––––––––––––––––––––––––
Rozdzia³ opisuje ustawianie ró¿nych funkcji aparatu.
10 Za³¹cznik ––––––––––––––––––––––––––––
Rozdzia³ omawia sposoby rozwi¹zywania problemów i opisuje akcesoria dostêpne opcjonalnie.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
9
Sprawdzanie zawartoœci opakowania
Aparat
Optio MX
Kabel AV I-AVC7 () Kabel USB I-USB17 () Pokrywka obiektywu/
Bateria litowo-jonowa D-LI7 Nadaje siê do ³adowania (∗)
Karta pamiêci SD
(16 MB)
Elementy oznaczone gwiazdk¹ (∗) s¹ dostêpne jako akcesoria opcjonalne. Inne akcesoria zosta³y podane na stronie “Dodatkowe akcesoria” (str.133).
Typ wtyczki przewodu zasilania D-CO2A Australia / D-CO2B Wielka Brytania / D-CO2E Europa / D-CO2H Hong Kong / D-CO2J Japonia / D-CO2K Korea / D-CO2U Ameryka Pó³nocna, Kanada
Pasek
O-ST17 (∗)
£adowarka
D-BC7 (∗)
Instrukcja obs³ugi
(ta ksi¹¿ka)
Oprogramowanie (CD-ROM)
Uchwyt pokrywki
Przewód zasilania
Instrukcja obs³ugi
(Instrukcja dla u¿ytkownika
komputera)
10
S-SW17
D-CO2 (∗)
Nazwy elementów
Przód
Przycisk f
B³ysk
Kontrolka
samowyzwalacza
Pokrywa zasobnika
Pokrywka gniazd
Gniazdo zasilania
Ty³
baterii
Obiektyw
Mikrofon
Gniazdo PC/AV
Pokrêt³o trybów
W³¹cznik
G³oœnik
Uchwyt paska
Gwint na statyw
DŸwignia pokrywki karty pamiêci SD
Pokrywka karty pamiêci SD
chomy monitor LCD
Uchwyt
Spust migawki
11
Opis elementów sterowania
DŸwignia zoom/w/x/f/y
Spust migawki
Przycisk OK
Przycisk
sterowania
(2345)
Podpowiedzi
W czasie korzystania z aparatu na monitorze LCD pojawiaj¹ siê podpowiedzi u¿ycia przycisków. Przyciski s¹ przedstawiane w nastêpuj¹cy sposób.
Przycisk sterowania (2) Przycisk sterowania (3) Przycisk sterowania (4) Przycisk sterowania (5) Przycisk MENU Przycisk Z Spust migawki Przycisk OK Przycisk Q Przycisk C
2 3 4 5
MENU
SHUTTER
PLAY
DŸwignia zoom/f/y
Przycisk DPOF Przycisk i
Przycisk C
Pokrêt³o trybów
W³¹cznik Przycisk MENU Przycisk Q
Przycisk )/i
Przycisk m/g
Przycisk b/Z
Kadrowanie zdjêcia
y
DP
OK
C
12
Przygotowanie
Mocowanie paska
Uchwyt pokrywki
Zamocuj uchwyt pokrywki do pokrywki obiektywu, a nastêpnie przyczep wê¿yk do paska aparatu. Zdejmij pokrywkê aparatu, naciskaj¹c wystêpy po obu stronach pokrywki.
1 Zamocuj pasek do aparatu.
Prze³ó¿ koñcówkê paska przez oczko uchwytu, a nastêpnie drugi koniec przez pêtlê. Nie zaciskaj paska a¿ do momentu doczepienia uchwytu pokrywki.
2 Zamocuj uchwyt pokrywki
do pokrywki obiektywu.
Prze³ó¿ krótszy koniec uchwytu pokrywki przez otwór w pokrywce obiektywu.
3 Zamocuj uchwyt pokrywki do paska
aparatu w sposób pokazany na ilustracji.
Prze³ó¿ pokrywkê obiektywu przez pêtlê i zaciœnij uchwyt pokrywki i pasek aparatu.
1
Przygotowanie
13
Zasilanie aparatu
Kontrolka
1
³adowania
Przygotowanie
£adowarka
Bateria
Gniazdko
3
1
2
Przewód zasilania
£adowanie baterii
Przy pierwszym u¿yciu aparatu lub po wyœwietleniu komunikatu [Battery depleted] nale¿y na³adowaæ baterie.
1 Pod³¹cz przewód zasilania do ³adowarki. 2 Pod³¹cz przewód zasilania do gniazdka. 3 W³ó¿ bateriê do ³adowarki etykiet¹ do góry.
Kontrolka ³adowania zapala siê na czerwono w czasie ³adowania baterii i zmienia kolor na zielony po jego zakoñczeniu.
4 Po zakoñczeniu ³adowania nale¿y wyj¹æ bateriê z ³adowarki.
• Maksymalny czas wymagany do pe³nego na³adowania baterii wynosi oko³o 1*80 minut. W³aœciwa temperatura otoczenia w czasie ³adowania baterii wynosi 0°C-40°C (32°F do 104°F).
• Czas ³adowania mo¿e zmieniaæ siê w zale¿noœci od temperatury otoczenia i warunków ³adowania.
• Po zu¿yciu baterii czas dzia³ania aparatu skraca siê mimo pe³nego na³adowania baterii. W takim przypadku nale¿y wymieniæ bateriê.
• Zawsze nale¿y na³adowaæ bateriê bezpoœrednio po zakupie aparatu i w przypadku, gdy aparat nie by³ u¿ywany przez d³ugi czas.
• Nie u¿ywaj ³adowarki D-BC7 do ³adowania innych akumulatorów ni¿ litowo­jonowe D-LI7, poniewa¿ ³adowarka mo¿e przegrzaæ siê lub ulec uszkodzeniu
• Je¿eli bateria zosta³a w³o¿ona prawid³owo do ³adowarki, a kontrolka ³adowania nie zapala siê oznacza to, ¿e bateria jest uszkodzona. Nale¿y j¹ wymieniæ na now¹.
14
1
2
1
2
1
Przygotowanie
DŸwignia blokady baterii
(u¿ycie baterii D-LI7)
Instalowanie baterii
W³ó¿ bateriê do aparatu. U¿yj jednej litowo-jonowej baterii D-LI7 (opcjonalna) z mo¿liwoœci¹ ³adowania.
W tym aparacie nie jest mo¿liwe u¿ycie baterii AA b¹dŸ ³adowalnych baterii AA.
1 Otwórz pokrywkê zasobnika baterii na koñcu uchwytu.
Przesuñ zatrzask pokrywki zasobnika baterii w kierunku wskazywanym przez strza³kê i zdejmij pokrywkê .
1 2
2 W³ó¿ bateriê z symbolem 2 skierowanym w kierunku
dŸwigni blokady baterii.
Wsuñ bateriê a¿ do zablokowania dŸwigni blokady baterii.
3 Zamknij zasobnik baterii i przesuñ pokrywkê na miejsce
a¿ do jej zablokowania.
Wyjmij bateriê, naciskaj¹c dŸwigniê blokady baterii w kierunku do zewn¹trz, aby zwolniæ blokadê
Je¿eli zamierzasz u¿ywaæ aparatu przez d³u¿szy czas, zalecamy zastosowanie zasilacza D-AC7 (opcja). (str.134)
Baterii litowo-jonowej D-LI7 nie mo¿na ³adowaæ w aparacie.
Mo¿liwe jest u¿ycie baterii CR-V3, ale wydajnoœæ aparatu mo¿e ulec obni¿eniu
w niskiej temperaturze. Zalecane jest u¿ycie baterii litowo-jonowej D-LI7, kiedy aparat pracuje w niskiej temperaturze.
,
15
Wk³adaj bateriê poprawnie. Nieprawid³owe po³o¿enie baterii mo¿e spowodowaæ niepoprawne dzia³anie aparatu.
Nie otwieraj pokrywki zasobnika baterii, ani nie wyjmuj baterii, kiedy aparat jest w³¹czony.
1
Przygotowanie
Je¿eli nie zamierzasz u¿ywaæ aparatu przez d³u¿szy czas, wyjmij baterie, aby unikn¹æ wycieku elektrolitu.
Jeœli aparat zostanie pozostawiony bez baterii przez d³u¿szy czas, ustawienia daty i czasu mog¹ zostaæ skasowane. Jeœli siê to zdarzy, nale¿y wykonaæ procedurê przedstawion¹ w “Ustawianie daty i czasu” (str.28).
Liczba zdjêæ, czas nagrywania i czas odtwarzania (przy 23°C, z w³¹czonym monitorem LCD oraz w pe³ni na³adowan¹ bateri¹)
Poni¿ej przedstawiono liczbê zdjêæ, czas nagrywania i czas odtwarzania dla ka¿dego typu baterii.
Typ baterii
D-LI7 Oko³o 200 zdjêæ Oko³o 100 min. Oko³o 200 min.
Liczbê zdjêæ, jak¹ mo¿na zarejestrowaæ za pomoc¹ aparatu, zmierzono zgodnie ze standardami pomiarowymi organizacji CIPA, natomiast czas nagrywania i czas odtwarzania zmierzono zgodnie ze standardami pomiarowymi firmy PENTAX. Mo¿e wyst¹piæ pewne odchylenie od powy¿szych wyników w zale¿noœci od trybu robienia zdjêæ oraz od panuj¹cych warunków.
Wydajnoœæ baterii zmniejsza siê tymczasowo wraz ze spadkiem temperatury. Jeœli aparat jest u¿ywany w zimnym otoczeniu, nale¿y go ogrzaæ, umieszczaj¹c w kieszeni lub wewn¹trz okrycia. Wydajnoœæ baterii, która zosta³a obni¿ona ze wzglêdu na nisk¹ temperaturê, powróci do normy, kiedy bateria ogrzeje siê w temperaturze pokojowej.
Kiedy podczas podró¿y r obisz zdjêcia w ch³odnym klimacie lub kiedy zamierzasz zrobiæ du¿o zdjêæ, pamiêtaj o zabraniu dodatkowych baterii.
Liczba zdjêæ
(50% zdjêæ z b³yskiem)
Czas nagrywania Czas odtwarzania
WskaŸnik poziomu na³adowania baterii
WskaŸnik # na monitorze LCD umo¿liwia sprawdzenie stanu na³adowania baterii.
# (œwieci siê na zielono) : Wystarczaj¹ca moc baterii.
$ (œwieci siê na ¿ó³to) : Bateria prawie wyczerpana.
% (œwieci siê na czerwono) : Bateria wyczerpa³a siê.
[Battery depleted] Bateria wyczerpa³a siê
: Aparat wy³¹czy siê po wyœwietleniu tego komunikatu.
16
Instalacja karty pamiêci SD
Karta pamiêci SD
2
1
Aparat wykorzystuje kartê pamiêci SD do zapisywania zrobionych zdjêæ. Upewnij siê, ¿e aparat jest wy³¹czony przed w³o¿eniem lub wyjêciem karty pamiêci SD.
1 Przesuñ dŸwigniê pokrywki karty pamiêci w kierunku
monitora LCD.
Pokrywka karty pamiêci otwiera siê.
2 W³ó¿ kartê pamiêci SD etykiet¹ skierowan¹ w stronê uchwytu
i popchnij kartê a¿ do zatrzaœniêcia.
3 Zamknij pokrywkê karty.
Aby wyj¹æ kartê, naciœnij j¹ i odblokuj, a nastêpnie wysuñ na zewn¹trz.
Liczba zdjêæ, jak¹ mo¿na zapisaæ za pomoc¹ aparatu, jest zale¿na od pojemnoœci karty pamiêci SD i wybranej rozdzielczoœci oraz poziomu jakoœci. (1str.19)
Kontrolka w³¹cznika zasilania miga podczas korzystania z karty pamiêci SD (wykonywany jest odczyt lub zapis danych).
Do nagrywania filmów nale¿y u¿ywaæ szybkiej karty pamiêci SD (10 MB/s). Je¿eli zostanie u¿yta karta pamiêci o standardowej szybkoœci (2 MB/s), na monitorze LCD mo¿e pojawiæ siê komunikat [Stop], a nagrywanie zostanie przerwane.
1
Przygotowanie
17
Zalecenia przy u¿ywaniu kart pamiêci SD
Karta pamiêci SD jest wyposa¿ona w prze³¹cznik zabezpieczenia przed zapisem. Ustawienie prze³¹cznika w pozycji LOCK zabezpiecza istniej¹ce dane, uniemo¿liwiaj¹c zapis nowych danych, usuwanie istniej¹cych danych i formatowanie karty.
1
Y pojawia siê na monitorze LCD, kiedy
Przygotowanie
karta jest zabezpieczona przed zapisem.
Nale¿y zachowaæ ostro¿noœæ, kiedy karta pamiêci SD jest wyjmowana natychmiast po u¿yciu aparatu poniewa¿, mo¿e byæ gor¹ca.
Nie wolno wyjmowaæ karty pamiêci SD lub wy³¹czaæ zasilania w trakcie procesu zapisu danych, odtwarzania zdjêæ lub dŸwiêku, albo kiedy aparat jest po³¹czony z komputerem poprzez kabel USB. Mo¿e to spowodowaæ uszkodzenie danych lub karty.
Kart pamiêci SD nie nale¿y zginaæ, b¹dŸ poddawaæ silnym wstrz¹som. Nie wolno ich równie¿ wystawiaæ na dzia³anie wody i wysokiej temperatury.
Now¹ lub u¿ywan¹ w innym aparacie kartê pamiêci SD nale¿y sformatowaæ. Patrz “Formatowanie karty pamiêci SD” (str.120), aby uzyskaæ wiêcej informacji na ten temat.
Nie wolno wyjmowaæ karty pamiêci SD podczas formatowania, poniewa¿ mo¿e to spowodowaæ uszkodzenie karty.
Dane przechowywane na karcie pamiêci SD mog¹ zostaæ skasowane w nastêpuj¹cych sytuacjach. PENTAX nie ponosi ¿adnej odpowiedzialnoœci za usuniête dane (1) w wyniku nieprawid³owej obs³ugi karty pamiêci SD przez u¿ytkownika. (2) spowodowane wystawieniem karty pamiêci SD na dzia³anie wy³adowañ
elektrostatycznych lub zak³óceñ elektrycznych. (3) kiedy karta nie jest u¿ywana przez d³u¿szy czas. (4) kiedy karta zostanie wyjêta, zasilacz od³¹czony lub bateria wyjêta podczas zapisu
lub odczytu danych na karcie.
Karta pamiêci SD ma ograniczon¹ ¿ywotnoœæ. Przechowywane dane mog¹ ulec uszkodzeniu, jeœli karta pamiêci nie by³a wykorzystywana przez d³ugi czas. Bardzo wa¿ne dane nale¿y regularnie zapisywaæ jako kopie zapasowe na komputerze.
Nale¿y unikaæ u¿ywania lub przechowywania karty w miejscach, gdzie mo¿e wyst¹piæ szkodliwe dzia³anie pr¹du sta³ego lub zak³óceñ elektrycznych.
Nale¿y unikaæ u¿ywania lub przechowywania karty w miejscach, gdzie wystêpuj¹ nag³e zmiany temperatur, skraplanie cieczy lub nara¿onych na bezpoœrednie dzia³anie promieni s³onecznych.
W przypadku gdy karta pamiêci SD jest u¿ywana przy niskich prêdkoœciach zapisu, nagrywanie filmu mo¿e zostaæ przerwane, nawet jeœli na karcie jest wystarczaj¹co du¿o miejsca. Równie¿ robienie zdjêæ i odtwarzanie mo¿e wymagaæ wiêcej czasu.
Aby uzyskaæ informacje na temat zgodnoœci kart pamiêci, nale¿y odwiedziæ witrynê internetow¹ firmy PENTAX lub skontaktowaæ siê z najbli¿szym serwisem firmy PENTAX.
Prze³¹cznik zabezpieczenia
18
Rozdzielczoœæ i poziom jakoœci zdjêæ
Wybierz ustawienia rozdzielczoœci i poziomu jakoœci najlepiej odpowiadaj¹ce przewidywanym zastosowaniom. Ustawienie wy¿szego poziomu jakoœci i rozdzielczoœci zapewni lepsze zdjêcia do drukowania, ale spowoduje obni¿enie ca³kowitej liczby zdjêæ, które mo¿na zrobiæ.
W³aœciwe ustawienia rozdzielczoœci i poziomu jakoœci zdjêæ mo¿na wybraæ w menu [A Rec. Mode].
Wybieranie rozdzielczoœci 1str.70
Ustawianie poziomu jakoœci 1str.71
! Dopasowanie rozdzielczoœci do zastosowania
2048 (2048×1536) 1600 (1600×1200) 1024 (1024×768 )0 640 ( 640×480 )
Domyœlnym ustawieniem jest 2048×1536.
! Dopasowanie jakoœci do zastosowania
Najlepsza Najni¿szy wspó³czynnik kompresji. Przeznaczony dla zdjêæ do wydruku.
C
Lepsza
D
Dobra
E
Domyœlnym ustawieniem jest D.
! Rozdzielczoœæ, poziom jakoœci i liczba zdjêæ
RozdzielczoϾ
2048 (2048×1536) 1600 (1600×1200) 1024 (1024×768 )0
640 ( 640×480 )
Powy¿sza tabela podaje orientacyjn¹ liczbê zdjêæ dla karty pamiêci SD opojemnoœci 64 MB.
Powy¿sze wartoœci zosta³y oparte na standardach pomiarowych organizacji CIPA. Rzeczywiste wartoœci mog¹ ró¿niæ siê w zale¿noœci od fotografowanego obiektu, panuj¹cych warunków, karty pamiêci SD itp.
Drukowanie na papierze A4. Drukowanie na papierze trochê wiêkszym ni¿ karta pocztowa. Drukowanie na kartach pocztowych. Za³¹czanie do wiadomoœci e-mail lub tworzenie witryn internetowych.
Standardowy wspó³czynnik kompresji. Przeznaczony dla zdjêæ ogl¹danych na ekranie komputera.
Najwy¿szy wspó³czynnik kompresji. Przeznaczony dla zdjêæ za³¹czanych do e-maili lub tworzenia witryn internetowych.
JakoϾ
C
Najlepsza
29 zdjêæ 55 zdjêæ 81 zdjêæ
50 zdjêæ 87 zdjêæ 120 zdjêæ 109 zdjêæ 202 zdjêæ 257 zdjêæ 241 zdjêæ 386 zdjêæ 483 zdjêæ
D
Lepsza
E
Dobra
1
Przygotowanie
19
Rozdzielczoœæ i poziom jakoœci filmów
Wybierz ustawienia rozdzielczoœci i poziomu jakoœci najlepiej odpowiadaj¹ce przewidywanym zastosowaniom. Liczba pikseli decyduje o rozdzielczoœci obrazu. Wybranie wiêkszej
1
Przygotowanie
rozdzielczoœci zapewnia zdjêcia o lepszej jakoœci, ale wp³ywa na zwiêkszenie wielkoœci plików. Szybkoœæ klatek wskazuje liczbê obrazów wyœwietlanych w ci¹gu jednej sekundy. Wybranie wy¿szej wartoœci zapewnia bardziej p³ynne filmy, ale wp³ywa na zwiêkszenie wielkoœci plików. W³aœciwe ustawienia rozdzielczoœci i poziomu jakoœci filmu mo¿na wybraæ w menu [C Rec. Mode].
Wybieranie rozdzielczoœci filmu 1str.89
Wybieranie poziomu jakoœci filmu 1str.90
Wybieranie szybkoœci klatek 1str.91
! Dopasowanie rozdzielczoœci do zastosowania
640 (640×480)
320 (320×240) Przeznaczona do ogl¹dania w komputerze. 160 (160×120) Niska jakoœæ, ale niewielki rozmiar pliku.
Domyœlnym ustawieniem jest 640×480.
! Dopasowanie jakoœci do zastosowania
Najlepsza
C
Lepsza Przeznaczona do przesy³ania poprzez szybkie ³¹cze internetowe.
D
Dobra Przeznaczona dla filmów za³¹czanych do e-maili.
E
Domyœlnym ustawieniem jest najlepszy.
! Dopasowanie szybkoœci klatek do zastosowania (klatki/sek.)
30 klatek/
15 klatek/
Domyœlnym ustawieniem jest 30 klatek/sek. (fps).
Pozwala nagrywaæ filmy o wysokiej jakoœci, przeznaczone do ogl¹dania na telewizorze.
sek.
Przeznaczona do ogl¹dania w komputerze lub na aparacie.
sek.
Rozmiar VGA. Pozwala nagrywaæ filmy o wysokiej jakoœci, przeznaczone do ogl¹dania na telewizorze. Du¿y rozmiar pliku filmu.
Pozwala nagrywaæ filmy o wysokiej jakoœci, przeznaczone do ogl¹dania na telewizorze.
20
! Rozdzielczoœæ, poziom jakoœci i czas nagrywania
SzybkoϾ klatek: 30 klatek/sek. (15 klatek/sek.)
RozdzielczoϾ
640 (640×480)
160 (160×120)
JakoϾ
Powy¿sza tabela przedstawia orientacyjny czas nagrywania przy u¿yciu karty pamiêci SD o pojemnoœci 64MB.
Dane z tabeli s¹ oparte na standardach pomiarowych firmy PENTAX i mog¹ zmieniaæ siê w zale¿noœci od fotografowanego obiektu, warunków, karty pamiêci SD, itd.
C
Najlepsza
2,5 min. (5 min.)
6 min.
(11 min.)
16 min.
(25 min.)
D
Lepsza
4 min.
(7 min.)
9 min.
(16 min.)
20 min.
(31 min.)
E
Dobra 5 min.
(9 min.) 16 min.
(25 min.)
31 min.
(42 min.)
DŸwiêk
4 godz. 22 min.320 (320×240)
1
Przygotowanie
21
Obs³uga elementów aparatu
Poni¿ej przedstawiono omówienie poszczególnych elementów aparatu.
1
Przygotowanie
U¿ycie uchwytu
Wysuñ uchwyt z aparatu i obróæ go w kierunku wskazywanym przez strza³kê. Przytrzymuj¹c aparat, obróæ uchwyt do wygodnej pozycji (oko³o 120°).
oko³o 120°
22
Przytrzymaj uchwyt w pobli¿u zawiasu
i wysuñ go.
Uchwyt mo¿na obracaæ maksymalnie o 180 stopni w stosunku do obiektywu. Nie nale¿y stosowaæ nadmiernej si³y podczas obracania uchwytu.
Z aparatu mo¿na korzystaæ bez wysuwania uchwytu.
Aby zapewniæ wiêksz¹ stabilnoœæ, nie nale¿y wysuwaæ uchwytu po
zamontowaniu aparatu na statywie.
Obróæ uchwyt do ¿¹danej pozycji.
Otwieranie monitora LCD
Monitor LCD mo¿na obróciæ o 210 stopni pionowo oraz o 180 stopni poziomo, co zapewnia dobr¹ widocznoœæ przy ró¿nych k¹tach patrzenia.
Nie nale¿y stosowaæ nadmiernej si³y podczas obracania monitora LCD.
Podniesienie
Otwórz monitor LCD od spodu.
Obrót
Obróæ monitor LCD w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Obni¿enie
Obni¿ monitor LCD do pozycji umo¿liwiaj¹cej patrzenie.
1
Przygotowanie
Jeœli monitor LCD ustawiono w takiej pozycji, aby sfotografowaæ samego siebie, obraz widoczny na monitorze bêdzie odbiciem lustrzanym, ale zrobione zdjêcie bêdzie zgodne z obrazem w obiektywie. Aby zabezpieczyæ monitor LCD, kiedy aparat nie jest u¿ywany, nale¿y ustawiæ go w
pozycji pocz¹tkowej, w jakiej znajdowa³ siê przy zakupie aparatu.
23
Trzymanie aparatu
Przytrzymuj uchwyt aparatu praw¹ rêk¹, obs³uguj spust migawki i dŸwigniê zoom/ w/x palcem wskazuj¹cym, a przycisk C naciskaj kciukiem. Aby zapobiec drganiom aparatu przy korzystaniu z powiêkszenia lub nagrywaniu
1
filmów, podtrzymaj aparat lew¹ rêk¹. Monitor LCD umieœæ pod k¹tem 45 stopni,
Przygotowanie
aby obraz by³ dobrze widoczny.
Podczas nagrywania filmów rejestrowany jest tak¿e dŸwiêk. Nale¿y uwa¿aæ, aby nie zakryæ palcem mikrofonu lub otworów z boku mikrofonu.
Zaleca siê u¿ycie statywu, aby zapobiec drganiom aparatu przy robieniu zdjêæ z du¿ym powiêkszeniem.
Spust migawki
DŸwignia zoom/w/x
Przycisk C
U¿ycie lampy b³yskowej
Przycisk f
1 Naciœnij przycisk f z boku aparatu.
Lampa b³yskowa podnosi siê. Naciœnij delikatnie obszar wokó³ logo firmy PENTAX na pokrywie, aby zamkn¹æ lampê b³yskow¹.
24
W³¹czanie i wy³¹czanie aparatu
P r og ra m
W³¹cznik
Przycisk OK
1 Naciœnij przycisk w³¹cznika.
Aparat w³¹cza siê, a kontrolka w³¹cznika œwieci na zielono. Ikona i nazwa trybu robienia zdjêæ zostaj¹ wyœwietlone przez jedn¹ sekundê. Je¿eli po w³¹czeniu aparatu wyœwietla siê ekran ustawieñ pocz¹tkowych lub ustawieñ daty, nale¿y postêpowaæ zgodnie z procedur¹ na stronie 27, aby ustawiæ jêzyk interfejsu lub bie¿¹c¹ datê i czas.
2 Naciœnij ponownie przycisk w³¹cznika.
Aparat wy³¹cza siê, a kontrolka w³¹cznika gaœnie.
Robienie zdjêæ 1str.46
Nagrywanie i odtwarzanie 1str.65
Tryb odtwarzania
U¿yj tego trybu, aby odtwarzaæ kolejne zdjêcie. Naciœniêcie spustu migawki nie powoduje prze³¹czenia w tryb robienia zdjêæ.
1 Naciœnij w³¹cznik, przytrzymuj¹c przycisk Q.
Aparat w³¹cza siê w trybie odtwarzania.
Program
Program
1
Przygotowanie
Wy³¹cz aparat i w³¹cz ponownie, aby prze³¹czyæ siê z trybu odtwarzania w tryb robienia zdjêæ.
Wyœwietlanie zdjêæ 1str.96
25
W³¹cznik
1
Przygotowanie
Tryb nagrywania tylko dŸwiêku
Ten tryb pozwala na u¿ycie aparatu jako magnetofonu. Tryb nagrywania tylko dŸwiêku s³u¿y wy³¹cznie do nagrywania dŸwiêku.
Po przejœciu do tego trybu nie mo¿na robiæ zdjêæ lub nagrywaæ filmów.
1 Ustaw pokrêt³o trybów w pozycji O i naciœnij w³¹cznik.
Aparat w³¹czy siê w trybie nagrywania tylko dŸwiêku.
Aby prze³¹czyæ aparat do trybu robienia zdjêæ, ustaw pokrêt³o trybów w dowolnej pozycji poza trybem O.
Nagrywanie dŸwiêku 1str.92
Tryb nagrywania dŸwiêku 1str.40
26
Ustawienia pocz¹tkowe
W³¹cznik
Przycisk OK
Przycisk MENU
Przycisk Q
Przycisk sterowania
Je¿eli po w³¹czeniu aparatu wyœwietla siê ekran ustawieñ pocz¹tkowych lub ustawieñ daty, nale¿y postêpowaæ zgodnie z poni¿sz¹ procedur¹, aby ustawiæ jêzyk interfejsu lub bie¿¹c¹ datê i czas.
Je¿eli wyœwietlony zostaje ekran ustawieñ pocz¹tkowych
Initial Settings
City DST Video Out
EnglishEnglish
NYC
NTSC
1
Przygotowanie
MENU
Exit
OK
OK
1str.28 “Ustawienie jêzyka interfejsu” “Ustawianie daty i czasu”
Je¿eli wyœwietlony zostaje ekran ustawieñ daty
Date Adjust
Date Style
MENU
Exit
mm/dd/yy
0101 / /
2004
0000 :
OK
24h
OK
1str.28 “Ustawianie daty i czasu”
Je¿eli ¿aden z ekranów nie zostaje wyœwietlony, dokonanie ustawieñ nie jest wymagane.
27
Ustawienie jêzyka interfejsu
Mo¿esz wybraæ jêzyk, w jakim bêd¹ wyœwietlane menu, komunikaty o b³êdach itd. Dostêpne jêzyki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpañski, w³oski, rosyjski, chiñski, koreañski i japoñski.
1
1 U¿yj przycisku sterowania (45),
Przygotowanie
aby wybraæ jêzyk interfejsu.
Domyœlnym ustawieniem jest jêzyk angielski.
2 Naciœnij przycisk sterowania (3).
Ekran wybierania miasta zostaje wyœwietlony.
3 U¿yj przycisku sterowania (45),
aby wybraæ ¿¹dane miasto
Initial Settings
City DST Video Out
MENU
Exit
(miasto czasu lokalnego).
4 Naciœnij przycisk sterowania (3).
Ekran ustawiania czasu letniego (DST) zostaje wyœwietlony.
5 U¿yj przycisku sterowania (45), aby w³¹czyæ O (w³¹czone)
lub P (wy³¹czone).
6 Naciœnij przycisk sterowania (3).
Ekran ustawiania formatu sygna³u wyjœcia wideo zostaje wyœwietlony.
7 U¿yj przycisku sterowania (45), aby wybraæ format NTSC
lub PAL.
8 Naciœnij przycisk OK.
Ekran ustawieñ daty zostaje wyœwietlony.
Ustawianie daty i czasu
Ustawienie aktualnej daty i czasu oraz formatu wyœwietlania.
1 Naciœnij przycisk sterowania (23),
aby wybraæ format wyœwietlania daty i czasu.
2 Naciœnij przycisk sterowania (5).
2 i 3 pojawia siê powy¿ej i poni¿ej [24h].
Date Adjust
Date Style
MENU
Exit
Date Adjust
Date Style
0101 / /
3 U¿yj przycisku sterowania (23),
MENU
2004
Exit
aby wybraæ [24h] (format 24-godziny) lub [12h] (format 12-godzinny).
28
EnglishEnglish
NYC
NTSC
mm/dd/yy
2004
0000 :
mm/dd/yy
0101//
0000 :
OK
OK
OK
OK
24h
OK
24h
OK
Loading...
+ 115 hidden pages