Nikon D40 User Manual [pl]

Instrukcja obsługi aparatu cyfrowego
Pl

Gdzie szukać

Miejsca, w których możesz znaleźć to, czego szukasz:
Spis treści Patrz strony v–vi
Znajdź elementy według nazwy funkcji lub menu.
Indeks pytań i odpowiedzi Patrz strony vii–ix
Wiesz, co chcesz zrobić, ale nie znasz nazwy funkcji? Poszukaj w indeksie „pytań i odpowiedzi”.
Indeks Patrz strony 123–125
Szukaj według słów kluczowych.
Komunikaty o błędach Patrz strony 111–112
Jeśli w wizjerze lub na monitorze zostanie wyświetlone ostrzeżenie, rozwiązanie możesz znaleźć w tym miejscu.
Rozwiązywanie problemów Patrz strony 108–110
Aparat zachowuje się w nieoczekiwany sposób? Poszukaj rozwiązań w tym miejscu.
Pomoc
Wbudowany system pomocy aparatu zawiera informacje dotyczące elementów menu oraz innych zagadnień. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie 3.
Wprowadzenie
Samouczek Fotografowanie i odtwarzanie zdjęć
Więcej o fotografii (wszystkie tryby)
Tryby P, S, A i M
Pełna obsługa
Więcej o odtwarzaniu zdjęć
Podłączanie aparatu do komputera, drukarki lub telewizora
Opcje odtwarzania: Menu odtwarzania
Opcje fotografowania: Menu fotografowania
Przewodnik po menu
Ustawienia osobiste
Podstawowe ustawienia aparatu: Menu Ustawienia
Retusz kopii zdjęć: Menu Retuszu
Uwagi techniczne
i

Zasady bezpieczeństwa

Aby zapobiec wszelkim uszkodzeniom produktu i obrażeniom ciała, przed rozpoczęciem korzystania z produktu należy w całości przeczytać poniższe uwagi dotyczące bezpieczeństwa. Uwagi te powinny znajdować się w miejscu dostępnym dla wszystkich użytkowników produktu.
Możliwe skutki nieprzestrzegania zaleceń wymienionych w tej części instrukcji są oznaczone poniższym symbolem:
Ta ką ikoną oznaczono ostrzeżenia. Aby zapobiec możliwym obrażeniom, należy przeczytać wszystkie ostrzeżenia przed przystąpieniem do korzystania z tego produktu firmy Nikon.
OSTRZEŻENIA
Uważaj, aby słońce znajdowało poza obszarem kadru
W przypadku fotografowania obiektów pod światło należy zadbać, aby słońce znajdowało się z dala od obszaru kadru. Światło słoneczne zogniskowane wewnątrz aparatu, gdy słońce znajduje się w kadrze lub w pobliżu jego obszaru, może spowodować pożar.
Nie patrz na słońce przez wizjer
Patrzenie przez wizjer na słońce lub inne silne źródło światła może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku.
Korekcja dioptrażu wizjera
Obracając pokrętło korekcji dioptrażu z okiem przyłożonym do wizjera, należy uważać, aby nie urazić się niechcący w oko.
W razie jakiegokolwiek nieprawidłowego funkcjonowania natychmiast wyłącz aparat
Gdyby z aparatu lub zasilacza sieciowego (dostępnego osobno) zaczął wydobywać się dym lub dziwny zapach, należy natychmiast wyjąć wtyczkę zasilacza z gniazda, a baterie/akumulatory z aparatu, uważając, aby się nie poparzyć. Dalsze korzystanie z aparatu w takiej sytuacji może spowodować obrażenia ciała. Po wyjęciu baterii/ akumulatora należy oddać aparat do kontroli w autoryzowanym serwisie firmy Nikon.
Nie demontuj produktu
Dotykanie wewnętrznych elementów urządzenia może spowodować obrażenia ciała. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń aparat powinien być naprawiany wyłącznie przez przeszkolonego serwisanta. Gdyby korpus aparatu został uszkodzony w wyniku upadku lub z innej przyczyny, należy odłączyć zasilacz i/lub wyjąć baterie/akumulatory, a następnie dostarczyć aparat do autoryzowanego serwisu firmy Nikon.
Nie używaj urządzenia w pobliżu substancji łatwopalnych
Nie należy używać urządzeń elektronicznych w pobliżu łatwopalnego gazu, ponieważ istnieje wówczas niebezpieczeństwo wybuchu lub pożaru.
Przechowuj w miejscu niedostępnym dla dzieci
Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować obrażenia ciała.
Nigdy nie zakładaj paska aparatu na szyję dziecka
Pasek owinięty wokół szyi dziecka może być przyczyną uduszenia.
Środki ostrożności przy obchodzeniu się z bateriami/akumulatorami
Przy niewłaściwym użytkowaniu baterii/akumulatorów istnieje niebezpieczeństwo ich wycieku lub wybuchu. Wcelu właściwego użytkowania baterii/akumulatorów należy stosować się do następujących zaleceń:
•Należy używać tylko baterii/akumulatorów zatwierdzonych do użytku w tym urządzeniu.
•Nie należy zwierać ani rozmontowywać baterii/ akumulatorów.
•Przed wyjęciem baterii lub akumulatora należy wyłączyć aparat. Jeśli używany jest zasilacz sieciowy, należy odłączyć go od gniazda.
•Należy uważać, aby baterii/akumulatorów nie włożyć odwrotnie.
•Nie należy wystawiać baterii/akumulatorów na działanie płomieni ani nadmiernej temperatury.
•Nie należy zanurzać baterii/akumulatorów w wodzie ani wystawiać ich na działanie wilgoci.
• Podczas transportu baterii/akumulatorów należy założyć osłonę na ich styki. Nie należy transportować ani przechowywać baterii/akumulatorów wraz z przedmiotami z metalu, takimi jak naszyjniki czy spinki do włosów.
•Z całkowicie rozładowanej baterii/akumulatora może nastąpić wyciek. Aby uniknąć uszkodzenia aparatu, należy wyjąć z niego rozładowane baterie/akumulatory.
• Gdy baterie/akumulatory nie są używane, należy umieścić na nich osłonę styków i przechowywać wchłodnym i suchym miejscu.
•Bezpośrednio po korzystaniu z aparatu lub po długim okresie pracy aparatu na zasilaniu bateryjnym baterie/ akumulatory mogą być rozgrzane. Przed wyjęciem baterii/akumulatorów należy wyłączyć aparat i zaczekać, aż ostygną.
• W razie zauważenia w bateriach/akumulatorach jakichkolwiek zmian, takich jak odbarwienie lub odkształcenie, należy niezwłocznie zakończyć ich używanie.
Środki ostrożności przy posługiwaniu się szybką ładowarką
Ładowarkę należy chronić przed wilgocią. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do pożaru lub porażenia prądem elektrycznym.
• Kurz znajdujący się na częściach metalowych lub w ich pobliżu należy usuwać suchą szmatką. Dalsze korzystanie z ładowarki w takim stanie może spowodować pożar.
• Nie wolno dotykać kabla zasilającego ani przebywać w pobliżu ładowarki podczas burz z wyładowaniami elektrycznymi. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym.
ii
Zasady bezpieczeństwa
• Nie wolno uszkadzać, modyfikować ani silnie rozciągać lub zginać kabla zasilającego. Nie wolno stawiać na nim ciężkich przedmiotów ani wystawiać go na działanie wysokiej temperatury lub płomieni. W razie uszkodzenia izolacji i odsłonięcia przewodów należy oddać kabel do kontroli w autoryzowanym serwisie firmy Nikon. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do pożaru lub porażenia prądem elektrycznym.
• Nie wolno dotykać wtyczki ani ładowarki mokrymi dłońmi. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym.
Używaj odpowiednich przewodów
Podczas podłączania przewodów do gniazd wejściowych i wyjściowych należy używać wyłącznie przewodów dostarczonych lub sprzedawanych przez firmę Nikon i przeznaczonych do tego celu, aby zachować zgodność z przepisami dotyczącymi produktu.
Unikaj styczności z ciekłym kryształem
W razie stłuczenia monitora należy zachować szczególną ostrożność. Pozwoli to uniknąć zranienia odłamkami potłuczonego szkła oraz kontaktu ciekłego kryształu z monitora ze skórą, a także przedostania się tej substancji do oczu lub ust.
Płyty CD
Płyty CD z oprogramowaniem lub dokumentacją nie powinny być odtwarzane w odtwarzaczach płyt audio CD. Może to doprowadzić do utraty słuchu lub uszkodzenia odtwarzacza.
Środki ostrożności przy użytkowaniu lampy błyskowej
Nie wolno używać lampy błyskowej, gdy okienko dotyka ciała człowieka lub przedmiotu. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do poparzenia lub pożaru.
Błysk lampy błyskowej wyzwolony w niewielkiej odległości od oczu fotografowanej osoby może spowodować chwilowe zaburzenia widzenia. Szczególną ostrożność należy zachować podczas fotografowania niemowląt; lampa błyskowa nie może się wtedy znajdować w odległości mniejszej niż 1 m od dziecka.

Uwagi

Żadna część instrukcji dołączonych do urządzenia nie może być powielana, przesyłana, przekształcana, przechowywana w systemie służącym do pozyskiwania informacji ani tłumaczona na jakikolwiek język niezależnie od formy i sposobu bez uprzedniej pisemnej zgody firmy Nikon.
• Firma Nikon zastrzega sobie prawo do zmiany danych technicznych sprzętu i oprogramowania opisanego w instrukcjach w dowolnym momencie i bez wcześniejszego powiadomienia.
• Firma Nikon nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane użytkowaniem aparatu.
•Dołożono wszelkich starań, aby informacje zawarte w instrukcji były ścisłe i pełne, jednak w przypadku zauważenia jakichkolwiek błędów lub pominięć będziemy wdzięczni za poinformowanie o nich lokalnego przedstawiciela firmy Nikon (adres podany osobno).
Uwagi
iii
Symbol segregowania odpadów w krajach europejskich
Ten symbol wskazuje, że dany produkt powinien być wyrzucany do śmieci osobno.
Poniższe informacje dotyczą tylko użytkowników w krajach europejskich:
• Ten produkt należy wyrzucać do śmieci osobno w odpowiednich punktach zbiórki odpadów. Nie należy go wyrzucać z odpadami z gospodarstw domowych.
•Więcej informacji można uzyskać u sprzedawcy lub w wydziale miejscowych władz zajmującym się utylizacją odpadów.
Uwaga o zakazie kopiowania i powielania
Samo posiadanie materiałów skopiowanych lub powielonych cyfrowo za pomocą skanera, cyfrowego aparatu fotograficznego lub innego urządzenia może być zabronione i podlegać odpowiedzialności karnej.
• Dokumenty, których kopiowanie lub powielanie jest zabronione i podlega odpowiedzialności karnej
Nie wolno kopiować ani powielać banknotów, monet, papierów wartościowych, obligacji państwowych ani samorządowych, nawet jeżeli egzemplarze powstałe w wyniku skopiowania lub powielenia zostaną oznaczone jako „Przykład” lub „Wzór”.
Zabronione jest kopiowanie i powielanie banknotów, monet i papierów wartościowych znajdujących się w obiegu w innym kraju.
Jeżeli nie uzyskano wcześniej pozwolenia ze strony
aściwych władz, zabronione jest kopiowanie
wł i powielanie nieużywanych znaczków pocztowych i kart pocztowych wyemitowanych przez rząd.
Zabronione jest kopiowanie i powielanie pieczęci ipoświadczonych dokumentów urzędowych.
Pozbywanie się urządzeń służących do przechowywania danych
Należy pamiętać, że usuwanie obrazów lub formatowanie kart pamięci i innych urządzeń do przechowywania danych nie powoduje całkowitego wymazania danych oryginalnego obrazu. W niektórych przypadkach z wyrzuconych nośników pamięci można odzyskać usunięte pliki za pomocą dostępnego na rynku oprogramowania, co może skutkować niewłaściwym wykorzystaniem prywatnych zdjęć przez osoby postronne. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności tych danych spoczywa na użytkowniku.
Przed wyrzuceniem nośnika danych lub przekazaniem go innej osobie należy usunąć wszystkie dane przy użyciu komercyjnego oprogramowania do kasowania danych lub sformatować pamięć urządzenia, a następnie za pełnić je ponownie obrazami niezawierającymi treści osobistych (np. zdjęciami nieba). Należy także pamiętać ozastąpieniu wszelkich zdjęć używanych do ustawiania balansu bieli oraz dla opcji Format wyświetlania informacji> Ta pet a. Podczas fizycznego niszczenia urządzeń do przechowywania danych należy zachować ostrożność, aby uniknąć obrażeń ciała lub zniszczenia mienia.
Informacje dotyczące znaków towarowych
Macintosh, Mac OS i QuickTime są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Apple Inc. Microsoft, Windows i Windows Vista są zastrzeżonymi znakami handlowymi lub znakami handlowymi firmy Microsoft Corporation w USA i (lub) innych krajach. Logo SD l ogo jest znakiem towarowym organizacji SD Card Association. Logo SDH C jest znakiem towarowym. Adobe, Acrobat i Adobe Reader są zarejestrowanymi znakami towarowymi firmy Adobe Systems Inc. PictBridge jest znakiem towarowym. Wszelkie inne nazwy towarowe wymienione w tym podręczniku lub w innych dokumentach dołączonych do tego produktu firmy Nikon stanowią znaki towarowe lub zarejestrowane znaki towarowe odpowiednich podmiotów.
• Ograniczenia dotyczące niektórych kopii
i reprodukcji
Władze centralne w USA wprowadziły ograniczenia dotyczące kopiowania i powielania papierów wartościowych emitowanych przez firmy prywatne (akcje, faktury, czeki, bony towarowe itp.), biletów na dojazdy oraz talonów i kuponów. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pewna minimalna liczba kopii jest wymagana w firmie do użytku służbowego. Zabronione jest również kopiowanie i powielanie paszportów wydanych przez rząd, zezwoleń wydanych przez organy publiczne i grupy prywatne, dowodów osobistych, biletów i bonów żywnościowych.
•Uwagi dotyczące praw autorskich
Zasady dotyczące kopiowania i powielania utworów chronionych prawem autorskim, takich jak książki, utwory muzyczne, obrazy, odbitki z drzeworytów, mapy, rysunki, filmy i fotografie, określone są w krajowych i międzynarodowych przepisach o prawie autorskim. Urządzenia nie należy używać do nielegalnego kopiowania utworów ani naruszania przepisów o prawie autorskim w inny sposób.
iv
Uwagi

Spis treści

Zasady bezpieczeństwa .....................................ii
Uwagi ................................................................ iii
Indeks pytań i odpowiedzi ................................vii
Wprowadzenie
Poznawanie aparatu.......................................... 2
Pierwsze kroki ................................................... 8
Mocowanie obiektywu ...................................... 8
Ładowanie i wkładanie akumulatora ................ 9
Podstawowe ustawienia..................................11
Wkładanie kart pamięci .................................. 12
Regulacja ostrości wizjera.............................. 14
Samouczek
Fotografowanie za jednym
naciśnięciem przycisku (tryb ) .................... 15
Fotografia kreatywna
(Cyfrowe programy tematyczne) .................... 18
Podstawy odtwarzania .................................... 20
Pełna obsługa
Więcej o fotografii (wszystkie tryby)............. 22
Wyświetlanie informacji zdjęciowych............... 22
Ostrość ............................................................ 23
Tryb ostrości................................................... 23
Tryb wyboru pola AF ...................................... 24
Wybór pola ostrości........................................ 25
Blokada ostrości............................................. 26
Manualne ustawianie ostrości ........................ 28
Jakość i rozmiar zdjęcia .................................. 29
Jakość zdjęcia................................................ 30
Wielkość zdjęcia............................................. 30
Tryb fotografowania......................................... 32
Tryby samowyzwalacza
i zdalnego sterowania ................................... 33
Korzystanie z wbudowanej lampy błyskowej... 34
Czułość ISO .................................................... 37
Resetowanie dwoma przyciskami ................... 38
Tryby P, S, A i M .............................................. 39
Tryb P (automatyka programowa) ................... 40
Tryb S (automatyka z preselekcją czasu)........ 41 Tryb A (automatyka z preselekcją przysłony).. 42
Tryb M (manualny) .......................................... 43
Ekspozycja ...................................................... 45
Pomiar światła................................................ 45
Blokada ekspozycji......................................... 46
Kompensacja ekspozycji................................ 47
Kompensacja błysku ...................................... 48
Balans bieli ...................................................... 49
Więcej o odtwarzaniu zdjęć ........................... 50
Wyświetlanie zdjęć w aparacie........................ 50
Informacje o zdjęciu ....................................... 51
Wyświetlanie kilku zdjęć: widok miniatur........ 52
................................................... 1
...................................................... 15
................................................. 21
Wybór fragmentu zdjęcia: powiększenie
w trybie odtwarzania ..................................... 53
Ochrona zdjęć przed usunięciem................... 54
Usuwanie pojedynczych zdjęć ....................... 54
Podłączanie aparatu do komputera,
drukarki lub telewizora................................... 55
Podłączanie do komputera.............................. 55
Przed podłączeniem aparatu ......................... 55
Podłączanie kabla USB ................................. 55
Drukowanie zdjęć............................................ 57
Drukowanie przez bezpośrednie
połączenie USB ............................................ 57
Wyświetlanie zdjęć na ekranie telewizora ....... 62
Przewodnik po menu
Korzystanie z menu aparatu............................ 63
Opcje odtwarzania: menu odtwarzania ........... 65
Usuwanie zdjęć.............................................. 65
Folder odtwarzania ........................................ 66
Obrót zdjęć pionowych................................... 66
Pokaz slajdów ................................................ 67
Ustaw. wydruku (DPOF) ................................ 67
Opcje fotografowania: menu fotografowania... 68
Optymalizacja zdjęcia (tryby P, S, A i M)........ 68
Jakość zdjęcia................................................ 70
Wielkość zdjęcia ............................................ 70
Balans bieli (tryby P, S, A i M) ........................ 70
Czułość ISO ................................................... 73
Redukcja szumów.......................................... 73
Ustawienia osobiste ........................................ 74
R: Resetowanie.............................................. 74
1: Sygnał dźwiękowy...................................... 74
2: Tryb ostrości............................................... 75
3: Tryb wyboru pola AF.................................. 75
4: Tryb fotografowania ................................... 75
5: Pomiar (tylko tryby P, S, A i M)................... 75
6: Bez karty pamięci?..................................... 75
7: Podgląd zdjęć ............................................ 75 8: Kompensacja błysku
(tylko tryby P, S, A i M).................................. 76
9: Wspomaganie AF
(wszystkie tryby oprócz i ) ..................... 76
10: Autom. czułość ISO
(tylko tryby P, S, A i M).................................. 76
11: Przycisk /Fn .......................................... 77
12: Przycisk AE-L/AF-L.................................. 77
13: Blokada AE .............................................. 77 14: Wbudowana lampa
(tylko tryby P, S, A i M).................................. 78
15: Czasy aut. wygasz. .................................. 78
16: Samowyzwalacz ...................................... 79
17: Oczekiw. na zdal. ster. ............................. 79
...................................... 63
Spis treści v
Podstawowe ustawienia aparatu:
menu Ustawienia............................................ 80
Menu ustawień osobistych ............................. 80
Formatowanie karty........................................ 81
Format wyświetlania informacji ...................... 81
Inform. o fot. autom. ....................................... 83
Czas na świecie ............................................. 83
Jasność monitora LCD................................... 83
Tryb wideo...................................................... 83
Język(LANG).................................................. 84
Komentarz do zdjęcia..................................... 84
USB................................................................ 84
Foldery ........................................................... 85
Numerowanie kolejnych plików ...................... 86
Uniesienie lustra............................................. 86
Wersja oprogramowania ................................ 86
Wzorzec do usuw. skaz.................................. 87
Automatyczny obrót zdjęć .............................. 88
Retusz kopii zdjęć: menu Retuszu .................. 89
D-lighting ........................................................ 90
Redukcja efektu czerwonych oczu................. 91
Przycinanie .................................................... 91
Monochromatyczne........................................ 92
Efekty filtrów................................................... 92
Miniatura ........................................................ 92
Nakładanie zdjęć............................................ 94
Uwagi techniczne
Akcesoria dodatkowe ...................................... 96
Obiektywy ...................................................... 97
Opcjonalne lampy błyskowe .......................... 99
Inne akcesoria.............................................. 102
Akcesoria do aparatu D40 ........................... 103
Konserwacja aparatu..................................... 104
Zasady obsługi aparatu i baterii/
akumulatorów: Ostrzeżenia ........................ 106
Rozwiązywanie problemów ........................... 108
Komunikaty o błędach i wskaźniki
na wyświetlaczach ....................................... 111
Dodatek..........................................................113
Dane techniczne.............................................119
Indeks
............................................................ 123
........................................... 96
vi Spis treści

Indeks pytań i odpowiedzi

Znajdź szukane informacje, korzystając z tego indeksu „pytań i odpowiedzi”.
Pytania ogólne
Pytanie Fraza kluczowa Nr
Jak używać menu? Korzystanie z menu 63–64 Jak uzyskać dodatkowe informacje na temat menu? Pomoc 3
Co oznaczają te wskaźniki? Monitor czy wizjer?
Co oznacza to ostrzeżenie?
O ile więcej zdjęć mogę zrobić, używając tej karty? Liczba pozostałych zdjęć 29, 116 Ile jeszcze pozostało do rozładowania akumulatora? Stan baterii/akumulatora 15 Co oznacza słowo „ekspozycja” i jak się ją uzyskuje? Ekspozycja 39
Do czego służy osłona okularu wizjera?
Jakich opcjonalnych lamp błyskowych mogę używać? Opcjonalne lampy błyskowe 99 Jakich obiektywów mogę używać? Obiektywy 97 Jakie akcesoria są dostępne do mojego aparatu? Akcesoria do aparatu D40 96 Jakich kart pamięci mogę używać? Zatwierdzone karty pamię Jakie oprogramowanie do mojego aparatu jest dostępne? Akcesoria do aparatu D40 103 Komu oddać aparat do naprawy lub przeglądu? Serwisowanie aparatu x Jak wyczyścić aparat lub obiektyw? Czyszczenie aparatu 104
Komunikaty o błędach i wskaźniki na wyświetlaczach
Samowyzwalacz, zdalne sterowanie
ci 102
Ustawienia aparatu
Pytanie Fraza kluczowa Nr
Jak ustawić ostrość wizjera? Ustawianie ostrości wizjera 14 Jak zapobiec wyłączaniu się monitora? Jak zapobiec wyłączaniu wskaźników czasu otwarcia
migawki i wartości przysłony? Jak ustawić zegar?
Jak zmieniać strefy czasowe podczas podróży? Jak ustawić jasność monitora? Jasność monitora LCD 83 Jak przywrócić ustawienia domyślne? Resetowanie dwoma przyciskami 38 Jak wyłączyć światło z przodu aparatu? Dioda wspomagająca AF 76 Jak zmienić opóźnienie samowyzwalacza? Samowyzwalacz 33 Jak zmienić opóźnienie zdalnego sterowania? Zdalne sterowanie 33 Jak wyłączyć sygnały dźwiękowe w aparacie? Sygnał dźwi Jak wyświetlić wszystkie elementy w menu? Menu ustaw. osobistych 80 Czy można wyświetlać menu w innym języku? Język 84 Jak zapobiec resetowaniu numerów plików podczas
wkładania nowej karty pamięci? Jak uniemożliwić przypisanie tej samej nazwy pliku różnym
zdjęciom?
Tryb czuwania 78
Czas na świecie 11, 83Jak ustawić w zegarze czas letni?
ękowy 74
Numerowanie kolejnych plików 86
strony
5–6,
81–82
111–112
7, 33
strony
Indeks pytań i odpowiedzi
vii
Fotografowanie
Pytanie Fraza kluczowa Nr
Jak najprościej robić zdjęcia? Tryb automatyczny 15 Czy można w prosty sposób robić bardziej kreatywne
zdjęcia?
Co zrobić, gdy fotografowanie z lampą błyskową jest zabronione?
Jak uwydatnić na zdjęciu portretowaną osobę? Program Portretowe Jak robić dobre zdjęcia krajobrazów? Program Krajobraz Jak robić zdjęcia dzieciom? Program Dziecko Jak „zamrozić” poruszający się obiekt? Program Zdjęcia sportowe Jak robić zbliżenia małych obiektów? Program Makro Jak można dołączyć nocne tło do zdjęć portretowych? Program Portret nocny
Jak można zmienić ustawienia aparatu, korzystając z wyświetlania informacji zdjęciowych?
Jak szybko zrobić Czy można zrobić sobie autoportret? 33 Czy do tego aparatu jest dostępny pilot zdalnego
sterowania? Jak skorygować ekspozycję? Ekspozycja; tryby P, S, A i M 39
Jak uzyskać zamrożenie lub rozmycie poruszających się obiektów?
Jak uzyskać rozmycie szczegółów w tle?
Czy można przyciemniać lub rozjaśniać zdjęcia? Kompensacja ekspozycji 47 Jak zrobić zdjęcie z długim czasem naświetlania? ugie czasy naświetlania 44
Jak używać lampy błyskowej?
Jak zapobiec wyzwalaniu lampy błyskowej? Jak zapobiec efektowi czerwonych oczu? Redukcja efektu czerwonych oczu 35 Czy można robić zdjęcia w słabym świetle bez użycia
lampy błyskowej?
Czy można sterować ustawianiem ostrości przez aparat? Autofokus 23
Jak ustawić ostrość na poruszającym się obiekcie? Tryb ostrości 23 Jak wybrać obszar, w którym aparat ustawia ostrość? Pole ostrości 25
Czy można zmieniać kompozycję po ustawieniu ostrości? Blokada ostrości 26 Jak poprawić jakość zdjęcia? Jak robić większe zdjęcia? Jak zmieścić więcej zdjęć na karcie pamięci? Czy mo
żna robić zdjęcia o mniejszych rozmiarach do
wysyłania pocztą elektroniczną?
serię zdjęć?
Cyfrowe programy tematyczne
Program ogólny (lampa wyłączona)
Wyświetlanie informacji zdjęciowych
Tryb fotografowania
Tryb S (automatyka z preselekcją czasu)
Tryb A (automatyka z preselekcją przysłony)
Fotografowanie z lampą błyskową, tryb lampy bł
Czułość ISO 37
Rozmiar i jakość zdjęcia 29–30
yskowej
strony
18
19
22
32
33
41
42
34Jak ustawić automatyczne wyzwalanie lampy błyskowej?
viii
Indeks pytań i odpowiedzi
Wyświetlanie, drukowanie i retuszowanie zdjęć
Pytanie Fraza kluczowa Nr
Czy można wyświetlać zdjęcia w aparacie? Odtwarzanie zdjęć w aparacie 50 Czy można wyświetlić więcej informacji o zdjęciu? Informacje o zdjęciu 51
Dlaczego części zdjęć migają?
Jak usunąć niechciane zdjęcie? Usuwanie pojedynczych zdjęć 54 Czy można usuwać kilka zdjęć od razu? Usuwanie 65 Czy można powiększać zdjęcia, aby sprawdzić, czy są
ostre? Czy można zabezpieczyć zdjęcia przed przypadkowym
usunięciem? Czy jest dostępna opcja automatycznego odtwarzania
(„pokaz slajdów”)?
Czy można wyświetlać zdjęcia na ekranie telewizora?
Jak skopiować zdjęcia do komputera? Podłączanie do komputera 55 Jak wydrukować zdjęcia? Drukowanie zdjęć 57
Czy można wydrukować zdjęcia bez użycia komputera?
Czy można drukować datę na zdjęciach? Datownik, DPOF 59, 61
Jak zamówić odbitki w punkcie usługowym? Ustawienia wydruku 61 Jak wydobyć szczegóły w cieniach? Funkcja D-lighting 90 Czy można usunąć efekt czerwonych oczu? Redukcja efektu czerwonych oczu 91 Czy można przycinać zdjęcia w aparacie? Przycinanie 91 Czy można robić monochromatyczne kopie zdjęć? Monochromatyczne 92 Czy można robić kopie o różnych kolorach? Efekty filtru 92 Czy można robić pomniejszone kopie zdjęcia? Miniatura 92 Czy można nałożyć dwa zdjęcia w celu uzyskania jednego
zdjęcia?
Informacje o zdjęciu, obszary świateł
Powiększenie w trybie odtwarzania
Ochrona 54
Pokaz slajdów 67
Odtwarzanie na ekranie telewizora
Drukowanie przez bezpośrednie połączenie USB
Nakładanie zdjęć
strony
52
53
62
57
94
Indeks pytań i odpowiedzi
ix
Program Life-Long Learning
Chcąc zapewnić klientom stałą pomoc techniczną i wiedzę na temat swoich produktów, firma Nikon w ramach programu „Life-Long Learning” udostępnia najświeższe informacje pod następującymi adresami internetowymi:
• USA: http://www.nikonusa.com/
• Europa i Afryka: http://www.europe-nikon.com/support
• Azja, Oceania i Bliski Wschód: http://www.nikon-asia.com/ W witrynach tych można znaleźć aktualne informacje o produktach, wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz ogólne informacje na temat fotografii cyfrowej i obróbki zdjęć. Dodatkowych informacji udziela przedstawiciel firmy Nikon na danym obszarze. Dane kontaktowe można znaleźć pod następującym adresem: http://nikonimaging.com/
x

Wprowadzenie

Dziękujemy za zakup cyfrowej lustrzanki jednoobiektywowej Nikon D40 przeznaczonej do użytku z wymiennymi obiektywami. Dzięki tej instrukcji robienie zdjęć nowym aparatem firmy Nikon będzie źródłem radości i zadowolenia. Instrukcję t ę należy przeczytać przed pierwszym włączeniem aparatu, a następnie mieć ją pod ręką podczas dalszego użytkowania.
Aby ułatwić znalezienie potrzebnych informacji, zastosowano następujące symbole:
Ikona oznaczająca ostrzeżenia, czyli informacje, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem korzystania z aparatu, aby zapobiec jego uszkodzeniu.
Ikona oznaczająca uwagi, czyli informacje, które należy przeczytać przed rozpoczęciem korzystania z aparatu.
Ikona oznaczająca ustawienia, które można ustawić za pomocą menu aparatu.
Obiektyw
Automatyczne ustawianie ostrości jest obsługiwane tylko w obiektywach AF-S i AF-I Obiektyw AF-S DX 18–55 mm f/3,5-5,6G ED II Zoom Nikkor ( 122) został użyty w tej instrukcji wyłącznie do celów ilustracyjnych.
Ikona oznaczająca podpowiedzi, czyli dodatkowe informacje, które mogą się przydać podczas użytkowania aparatu.
Ikona oznaczająca, że w innym miejscu tej instrukcji lub w Skróconej instrukcji obsługi są dostępne dodatkowe informacje.
Ikona oznaczająca ustawienia, które można dostosowywać za pomocą menu ustawień osobistych.
쐇쐇쐇 쐋쐋쐋

쐏쐏쐏쐄쐄쐄쐂쐂쐂쐆쐆쐆쐊쐊쐊쐎쐎쐎
1. Skala ogniskowych 2. Znacznik skali ogniskowych 3. Znacznik pozycji mocowania: 8
4. Pokrywa tylna: 8 5. Styki procesora: 45 6. Przełącznik trybu A-M: 8, 28
7. Pierścień zoomu 8. Pierścień ustawiania ostrości: 28
9. Pokrywka obiektywu
Wprowadzenie
1

Poznawanie aparatu

Warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z elementami sterującymi i wyświetlaczami aparatu. Tę sekcję warto zaznaczyć zakładką, aby móc łatwo korzystać z zawartych w niej informacji podczas lektury dalszej części instrukcji.
Korpus aparatu
1 Odbiornik podczerwieni ................................33 10 Pokrywka sanek mocujących ...................... 99
2 Wyłącznik zasilania ........................................4 11 Sanki mocujące (dla opcjonalnej lampy
3 Spust migawki ..............................................17
4 przycisk kompensacji ekspozycji.............47 12 przycisk trybu lampy błyskowej .............. 34
przycisk przysłony ................................... 43 przycisk kompensacji mocy błysku ..... 48
Kompensacja mocy błysku........................... 48
5 przycisk informacji zdjęciowych ..............22 14 Osłona złącza .................................. 55, 58, 62
z przycisk resetowania ................................38
6 Dioda wspomagająca autofokus ..................23 16 Przycisk resetowania................................. 108
Dioda samowyzwalacza ...............................33
Dioda redukcji efektu czerwonych oczu .......35
7 znacznik płaszczyzny ogniskowej ............28 przycisk funkcji....................................... 77
8 Pokrętło trybu pracy .......................................4 19 Przycisk odłączania obiektywu ...................... 8
9 Wbudowana lampa błyskowa....................... 34 20 Znacznik pozycji mocowania obiektywu ........ 8
błyskowej).................................................... 99
13 Uchwyt do mocowania paska ........................ 7
15 Złącze wideo................................................ 62
17 Złącze USB............................................ 55, 58
18 przycisk samowyzwalacza...................... 33
2
Wprowadzenie: Poznawanie aparatu


6 Uchwyt do mocowania paska ........................ 7 7 Wybierak wielofunkcyjny
8 Pokrywa gniazda karty pamięci ................... 12
9 przycisk usuwania............................. 20, 54
10 Dioda dostępu do karty pamięci .................. 12
11 Osłona opcjonalnego złącza
zasilania..................................................... 103
12 Zatrzask pokrywy komory baterii ................. 10
13 Pokrywa komory baterii ....................... 10, 103 14 Gniazdo mocowania statywu
*
15 Monitor............................................... 6, 50, 82 16 przycisk powiększenia w trybie
odtwarzania ................................................ 53
przycisk ustawień .................................. 22
1 Muszla oczna okularu wizjera DK-16 .............7 z przycisk resetowania ............................... 38
2 Okular wizjera...........................................5, 14 17 przycisk miniatur ..................................... 52
3 Pokrętło korekcji dioptrażu ...........................14 przycisk pomocy
4 Przycisk (AE-L/AF-L)...................... 46, 77 18 przycisk menu ......................................... 63
przycisk ochrony......................................54
19 przycisk odtwarzania......................... 20, 50
5 Pokrętło sterowania.................................... 115
* Wybierak wielofunkcyjny
Wybierak wielofunkcyjny służy do nawigacji w menu i odtwarzania.
Wyświetlenie dodatkowych
informacji o zdjęciu
Przesuwa kursor w górę
Odtwarzanie ( 51)
Menu/informacje zdjęciowe ( 22, 63)
Naciśnięcie górnego przycisku.
Wyświetla
poprzednie zdjęcie
Naciśnięcie
prawego przycisku.
Powraca do
poprzedniego menu
Anuluje operację
Naciśnięcie lewego przycisku.
Naciśnięcie dolnego przycisku.
Wyświetlenie dodatkowych
informacji o zdjęciu
Przesuwa kursor w dół
Pomoc
Aby uzyskać pomoc dotyczącą bieżącego menu lub jednej z jego pozycji, naciśnij przycisk . Pomoc jest wyświetlana na monitorze po wciśnięciu przycisku . Aby przewinąć ekran, naciśnij górny lub dolny przycisk wybieraka wielofunkcyjnego. Miganie ikony oznacza, że naciskając przycisk , można wyświetlić na monitorze pomoc dotyczącą błędu lub innego problemu.
Wprowadzenie: Poznawanie aparatu
Wyświetla następne
zdjęcie
Wyświetla menu
podrzędne
Retuszowanie zdjęć
( 89)
Zatwierdza wybór
3
Pokrętło trybu pracy
Aparat D40 oferuje do wyboru dwanaście następujących trybów fotografowania:
Tryby zaawansowane (tryby ekspozycji)
Wybór każdego z tych trybów daje pełną kontrolę nad ustawieniami aparatu.
P— Automatyka programowa: 40 S— Automatyka z preselekcją czasu: 41
A— Automatyka z preselekcją przysłony: 42 M—Manualny: 43
Tryby automatyczne (cyfrowe programy tematyczne)
Wybór jednego z cyfrowych programów tematycznych powoduje automatyczną optymalizację ustawień odpowiednio do wybranej sceny, dzięki czemu kreatywna fotografia staje się możliwa przez proste obracanie pokrętła trybu pracy.
—Automatyczny: 15
Program ogólny (lampa wyłączona)
— —Portretowe: 18 —Krajobraz: 18
: 18
—Dziecko: 19 —Zdjęcia sportowe: 19 —Makro: 19 —Portret nocny: 19
Włącznik zasilania
Włącznik zasilania służy do włączania i wyłączania aparatu.
Wł.Wył.
4
Wprowadzenie: Poznawanie aparatu
Wyświetlacz wizjera
1
2 3 54 6 7 8 9 10 11
12
13
14
15 16
1 Ramki pól AF (pól ostrości) .. 14, 16, 24, 25, 26 10 Liczba pozostałych zdjęć...................... 15, 116
2 Wskaźnik ostrości ..................................16, 26 Liczba zdjęć pozostałych do
3 Wyświetlanie pól ostrości ..... 14, 16, 24, 25, 26
zapełnienia bufora pamięci................... 32, 116
Tryb pola AF................................................. 24 Wskaźnik zapisu pomiaru balansu bieli........71
4 Blokada automatycznej ekspozycji (AE) ......46 Wartość kompensacji ekspozycji..................47
5 Wskaźnik fleksji programu ...........................40 Wartość kompensacji mocy błysku ..............48
6 Czas otwarcia migawki .......................... 39–44 Wskaźnik połączenia z komputerem ............56
7 Przysłona (liczba f)................................. 39–44
Wskaźnik trybu wzorca do usuwania skaz ...87
8 Wskaźnik kompensacji mocy błysku48, 78, 101 11 Wskaźnik gotowości lampy ..........................17
9 Wskaźnik kompensacji ekspozycji ...............47 12 Wskaźnik stanu baterii/akumulatorów ..........15
13 Elektroniczna skala ekspozycji.....................43
Kompensacja ekspozycji ..............................47
14 Wskaźnik automatycznej czułości ISO...37, 76 15 „K” (wskaźnik wyświetlany, gdy na karcie
pamięci pozostaje miejsce na ponad 1000 zdjęć)
16 Wskaźnik ostrzeżenia............................. 3, 111
Wizjer
Czas reakcji oraz jasność wizjera mogą się zmieniać zależnie od temperatury. Jest to normalne zjawisko.
Karty pamięci o dużej pojemności
Gdy na karcie jest wystarczająco dużo miejsca, aby zapisać jeszcze ponad tysiąc zdjęć z bieżącymi ustawieniami, liczba pozostałych zdjęć będzie wyświetlana w tysiącach z zaokrągleniem w dół do najbliższej pełnej setki zdjęć (jeśli na przykład na karcie jest miejsce na około 1160 zdjęć, na liczniku zostanie wyświetlony wskaźnik 1.1K).
Wprowadzenie: Poznawanie aparatu
5
Wyświetlanie informacji zdjęciowych
Aby wyświetlić ustawienia aparatu, naciśnij przycisk . Na monitorze zostaną wyświetlone następujące informacje zdjęciowe. Informacje na temat zmiany ustawień aparatu można znaleźć na stronie 22.
1
5
2
3
6
4
7
8
9
10
11
25
1 Wyświetlanie pól ostrości .....14, 16, 24, 25, 26 13 Tryb pomiaru................................................ 45
Tryb pola AF.................................................24
14 Tryb pola AF ................................................ 24
2 Czas otwarcia migawki...........................39–44 15 Tryb ustawiania ostrości .............................. 23
3 Elektroniczna skala ekspozycji.....................43 16 Tryb fotografowania ..................................... 32
Kompensacja ekspozycji ..............................47
17 Czułość ISO................................................. 37
4 Przysłona (liczba f).................................39–44 18 Tryb balansu bieli......................................... 49
5 Tryb ................................................................4 19 Wielkość zdjęcia .......................................... 30
6 Wskaźnik czasu migawki 20 Jakość zdjęcia ............................................. 30
7 Wskaźnik przysłony 21 Wskaźnik stanu baterii/akumulatorów ......... 15
8 Wartość kompensacji mocy błysku ..............48 22 Wskaźnik sygnału dźwiękowego ................. 74
9 Tryb synchronizacji błysku ...........................35 23 Wskaźnik optymalizacji zdjęć ...................... 68
10 Wartość kompensacji ekspozycji..................47 24 Wskaźnik automatycznego ustawiania czułości
11 Wskaźnik pomocy ..........................................3
ISO ........................................................ 37, 76
12 Liczba pozostałych zdjęć...................... 15, 116 25 Wskaźnik manualnego sterowania błyskiem78
Wskaźnik zapisu pomiaru balansu bieli........71 Wskaźnik kompensacji mocy błysku dla
Wskaźnik trybu pracy z komputerem ...........56
opcjonalnej lampy błyskowej ..................... 101
Uwaga: Przedstawiony powyżej ekran jest wyświetlany po wybraniu ustawienia Graficzny dla opcji Format wyśw. infor.. Inne formaty wyświetlania opisano na stronie 81.
22212324
20
19
18
17
16
15
14
13
12
Wskaźniki czasu otwarcia migawki i wartości przysłony
Wskaźniki te umożliwiają zobrazowanie czasu otwarcia migawki i wartości przysłony.
Krótki czas otwarcia migawki, duża przysłona
(mała liczba f)
6
Wprowadzenie: Poznawanie aparatu
Długi czas otwarcia migawki, mała przysłona
(duża liczba f)
Akcesoria dostarczane w zestawie
Osłona okularu wizjera DK-21
Zamocuj muszlę oczną DK-5 do wizjera na potrzeby fotografowania z samowyzwalaczem ( 33) lub pilotem zdalnego sterowania (
33). Przed zamocowaniem osłony DK-5 lub innych akcesoriów przeznaczonych do wizjera ( 102) należy zdjąć muszlę oczną okularu wizjera DK-16. Podczas zdejmowania muszli ocznej należy pewnie trzymać aparat.
Pasek do aparatu
Zamocuj pasek zgodnie z poniższym rysunkiem.
Szybka ładowarka MH-23 ( 122)
Szybka ładowarka MH-23 jest przeznaczona do użycia z dostarczonym akumulatorem EN-EL9.
Dioda CHARGE (Ładowanie) Wtyczka zasilacza
Gniazdo zasilacza Wtyczka (kształt uzależniony od kraju sprzedaży)
Akumulator litowo-jonowy EN-EL9 ( 103, 121)
Akumulator EN-EL9 jest przeznaczony do użycia z aparatem D40.
Biegun ujemny
Styk sygnałowy
Biegun dodatni
Osłona styków
Korzystanie z akumulatorów litowo­jonowych innych firm, bez znaku holograficznego firmy Nikon (przedstawionego powyżej), może zakłócić normalną pracę aparatu lub spowodować przegrzanie, zapłon, przebicie lub wyciek z akumulatora.
Wprowadzenie: Poznawanie aparatu
7

Pierwsze kroki

Mocowanie obiektywu
Automatyczne ustawianie ostrości jest obsługiwane tylko w obiektywach AF-S i AF-I Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do zakurzenia wnętrza aparatu podczas zmieniania obiektywu.
Wyłącz aparat i zdejmij osłonę bagnetu.
1
Zdejmij z obiektywu jego tylną pokrywkę.
Ustaw znaczniki mocowania na obiektywie i na korpu sie aparatu
2
naprzeciw siebie, włóż obiektyw do bagnetowego mocowania obiektywu w aparacie i obróć obiektyw we wskazanym kierunku, aż usłyszysz kliknięcie.
Jeśli obiektyw jest wyposażony w przełącznik trybu A-M lub M/A­M, ustaw go w położeniu A (autofokus) lub M/A (autofokus z priorytetem ustawień manualnych).
Odłączanie obiektywu
Aparat musi być wyłączony przed odłączeniem lub zmianą obiektywu. Aby zdjąć obiektyw, naciśnij i przytrzymaj przycisk odłączania obiektywu, obracając jednocześnie obiektyw w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Po odłączeniu obiektywu załóż pokrywkę na korpus i na tylną soczewkę obiektywu.
Pierścień przysłony
Jeśli obiektyw jest wyposażony w pierścień przysłony, należy zablokować przysłonę w pozycji odpowiadającej ustawieniu minimalnemu (największej liczbie f/). Szczegółowe informacje na ten temat zawiera instrukcja obsługi obiektywu.
8
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
Ładowanie i wkładanie akumulatora
Dołączony akumulator EN-EL9 nie jest naładowany w chwili zakupu. Należy go naładować przy użyciu dostarczanej ładowarki MH-23 w sposób opisany poniżej.
Naładuj akumulator.
1
1.1 Zdejmij osłonę styków z akumulatora.
1.2 Podłącz przewód zasilający do ładowarki i włącz go do
gniazda sieci elektrycznej.
1.3 Włóż akumulator do ładowarki. Podczas ładowania akumulatora dioda CHARGE (Ładowanie) będzie migać. Ładowanie całkowicie rozładowanego akumulatora trwa około 90 minut.
1.4 Gdy dioda CHARGE (Ładowanie) przestanie migać, akumulator jest naładowany. Wyjmij akumulator z ładowarki i odłącz ładowarkę od sieci elektrycznej.
Akumulator i ładowarka
Należy przeczytać ostrzeżenia i uwagi dotyczące baterii i akumulatorów, które przedstawiono na stronach ii–iii oraz 106 producenta baterii lub akumulatorów.
Nie należy używać akumulatora w temperaturze otoczenia poniżej 0°C lub powyżej 40 °C. Podczas ładowania temperatura otoczenia powinna wynosić od 5 do 35 °C. W celu uzyskania najlepszych wyników
należy ładować akumulato r w temperaturze powyżej 20°C . Pojemność akumulatora może się zmniejszyć, gdy będzie ładowany lub używany w niższych temperaturach.
107 w tej instrukcji, i przestrzegać zarówno ich, jak i wszelkich ostrzeżeń i wskazówek
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
9
Włóż akumulator.
2
2.1 Po upewnieniu się, że włącznik zasilania znajduje się w pozycji wyłączenia, otwórz pokrywę komory baterii.
2.2 Włóż całkowicie naładowany akumulator zgodnie z rysunkiem z prawej strony. Zamknij pokrywę komory baterii.
Wyjmowanie akumulatora
Wyłącz aparat przed wyjęciem akumulatora. Aby uniknąć zwarcia styków akumulatora, gdy nie jest on używany, załóż osłonę styków.
10
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
Podstawowe ustawienia
123
6
8
9
Po włączeniu aparatu po raz pierwszy na monitorze zostanie wyświetlone okno wyboru języka przedstawione w kroku 1. Aby wybrać język oraz ustawić datę i godzinę, należy wykonać opisane poniżej czynności. Dopóki zegar w aparacie nie zostanie ustawiony, nie będzie można robić zdjęć.
Włącz aparat. Wybierz język.
4
Wyświetl mapę stref czasowych na świecie.* Wybierz lokalną strefę czasową.
* W polu UTC jest wyświetlona różnica czasu w godzinach między wybraną strefą czasową i czasem
UTC (Coordinated Universal Time).
5
Włącza lub wyłącza opcje czasu letniego. Wyróżnij ustawienie Włączony, jeśli obowiązuje
czas letni.
7
Wyświetl menu daty. Naciskaj lewy lub prawy przycisk wybieraka
Powróć do trybu fotografowania.
Korzystanie z menu aparatu
Opcja wyboru języka jest automatycznie wyświetlana tylko podczas pierwszego włączenia aparatu. Więcej informacji na temat zwykłego działania menu można znaleźć w Przewodniku po menu ( 63).
wielofunkcyjnego, aby wyróżnić opcję, lub górny
i dolny przycisk wybieraka, aby zmieniać
Do resetowania zegara w aparacie, wybierania nowej strefy czasowej, włączania lub wyłączania czasu letniego oraz wybierania formatu daty służy opcja Czas na świecie
ustawienie.
w menu ustawień ( 83).
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
11
Wkładanie kart pamięci
Aparat zapisuje zdjęcia na kartach pamięci typu Secure Digital (SD) (dostępne osobno). Informacje o zatwierdzonych kartach pamięci można znaleźć w rozdziale „Zatwierdzone karty pamięci” ( 102).
Włóż kartę pamięci.
1
1.1 Przed włożeniem lub wyjęciem karty pamięci wyłącz aparat i otwórz pokrywę gniazda karty pamięci.
1.2 Wsuń kartę pamięci w sposób pokazany z prawej strony, aż zaskoczy na swoim miejscu. Dioda dostępu do karty pamięci zaświeci się na około sekundę. Zamknij pokrywę gniazda karty pamięci.
Przód
Wyjmowanie kart pamięci
1. Sprawdź, czy dioda dostępu do karty nie świeci się.
2. Wyłącz aparat i otwórz pokrywę gniazda karty pamięci.
3. Naciśnij kartę, aby ją wysunąć (
d).
(
12
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
c). Kartę można następnie wyjąć ręką
Przed pierwszym użyciem kartę pamięci należy sformatować w aparacie. Należy
2
pamiętać, że formatowanie karty pamięci powoduje nieodwracalne usunięcie wszystkich zdjęć i innych danych, które mogą być na niej zapisane. Przed sformatowaniem karty należy się upewnić, że wszystkie dane, które trzeba zachować, zostały skopiowane na inne urządzenie do przechowywania danych.
2.1 2.2
Włącz aparat. Wyświetl menu*.
*Jeśli element menu jest wyróżniony, naciśnij lewy przycisk wybieraka wielofunkcyjnego, aby
wyróżnić ikonę bieżącego menu.
2.3 2.4
Wyróżnij . Ustaw kursor w menu ustawień.
2.5 2.6
Wyróżnij opcję Formatowanie karty Wyświetl opcje.
2.7 2.8
Wyróżnij odpowiedź Tak. Sformatuj kartę. Nie wyłączaj aparatu ani nie
wyjmuj karty lub akumulatora, dopóki
formatowanie nie skończy się i nie zostanie
wyświetlone menu ustawień.
Formatowanie kart pamięci
Do formatowania kart pamięci używaj opcji Formatowanie karty z menu ustawień w aparacie. Sformatowanie karty w komputerze może spowodować obniżenie jej wydajności.
Przełącznik ochrony przed zapisem
Karty SD są wyposażone w przełącznik ochrony przed zapisem, który zapobiega nieumyślnemu usunięciu danych. Gdy przełącznik jest w pozycji „lock” (zablokowane), aparat wyświetli komunikat z ostrzeżeniem, że nie można zapisywać ani usuwać zdjęć, ani także formatować karty pamięci.
Przełącznik ochrony przed zapisem
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
13
Regulacja ostrości wizjera
Do kadrowania zdjęć należy używać wizjera. Przed przystąpieniem do fotografowania sprawdź, czy obraz widoczny w wizjerze jest ostry. Ostrość wizjera można ustawić, zdejmując pokrywkę obiektywu i przesuwając pokrętło korekcji dioptrażu w górę i w dół a ż do osiągnięcia maksymalnej ostrości ramek pól ostrości. Gdy używasz regulatora dioptrażu z okiem przyłożonym do wizjera, uważaj, aby nie urazić się w oko palcem lub paznokciem.
Ramki pól ostrości
Automatyczne wyłączenie pomiaru
Przy ustawieniach domyślnych wizjer i wyświetlanie informacji zdjęciowych zostaną wyłączone w celu ograniczenia poboru energii z akumulatora, gdy przez około osiem sekund (Automatyczne wyłączanie pomiaru) nie będą wykonywane żadne czynności. Aby ponownie włączyć wyświetlanie wskaźników w wizjerze, naciśnij spust migawki do połowy ( 17).
8s
Pomiar ekspozycji jest
włączony
Czas, po upływie którego pomiar ekspozycji zostanie automatycznie wyłączony, można określić w menu ustawień osobistych, używając opcji 15 (Czasy aut. wygasz.; 78).
14
Wprowadzenie: Pierwsze kroki
Pomiar ekspozycji jest
wyłączony
Pomiar ekspozycji jest
włączony

Samouczek

Fotografowanie i odtwarzanie zdjęć
Fotografowanie za jednym naciśnięciem przycisku (tryb )
W tej sekcji opisano sposób robienia zdjęć w trybie automatycznym — za naciśnięciem jednego przycisku — w którym większość ustawień jest dobieranych przez aparat odpowiednio do warunków fotografowania.
Włącz aparat.
1
1.1 Zdejmij pokrywkę obiektywu i włącz aparat. Zostanie włączony monitor oraz wyświetlacz wizjera.
1.2 Jeśli monitor jest wyłączony, naciśnij przycisk , aby wyświetlić informacje zdjęciowe. Sprawdź poziom naładowania akumulatora w opisany poniżej sposób.
Monitor Wizjer Opis
Baterie/akumulatory są całkowicie naładowane. Baterie/akumulatory są częściowo rozładowane.
Niski poziom naładowania akumulatora. Przygotuj się do wymiany akumulatora.
(miga) (miga)
Zablokowany spust migawki. Naładuj akumulator.
Jeśli informacje zdjęciowe nie są wyświetlane po naciśnięciu przycisku , akumulator jest rozładowany. Naładuj akumulator.
1.3 Liczba zdjęć, które można zapisać na karcie pamięci, jest wyświetlana na ekranie informacji zdjęciowych i w wizjerze. Sprawdź, ile zdjęć można jeszcze zrobić.
Jeśli dla bieżących ustawień na karcie pamięci nie ma już dość miejsca, aby zapisać dodatkowe zdjęcia, wyświetlacz będzie migał, tak jak na ilustracji widocznej z prawej strony. Nie będzie można robić zdjęć, dopóki karta pamięci nie zostanie wymieniona lub zdjęcia nie zostaną usunięte ( 20, 65).
Ustaw pokrętło trybu pracy w pozycji (tryb automatyczny).
2
Samouczek: Fotografowanie w trybie automatycznym (tryb )
15
Wykadruj zdjęcie w wizjerze.
3
3.1 Aparat należy trzymać w sposób przedstawiony na ilustracji.
Trzymanie aparatu
Prawą ręką trzymaj aparat za uchwyt, a lewą obejmij dolną część korpusu aparatu lub obiektyw. Lekko dociśnij łokcie do tułowia iwysuń jedną stopę o pół kroku przed drugą, aby zapewnić stabilność górnej części ciała.
3.2 Wykadruj zdjęcie w wizjerze tak, aby główny obiekt znalazł się w jednym z trzech pól ostrości.
Korzystanie z obiektywu zmiennoogniskowego (zoom)
Użyj pierścienia zoomu, aby powiększyć obiekt i wypełnić nim większą część kadru lub pomniejszyć go i zmieścić w kadrze większy obszar tła (wybierz dłuższą ogniskową na skali ogniskowych, aby powiększyć obiekt, lub krótszą, aby go pomniejszyć).
Pole ostrości
Powiększenie
Pomniejszenie
Ustaw ostrość i zrób zdjęcie
4
4.1 Naciśnij spust migawki do połowy. Aparat automatycznie wybierze pole ostrości, obejmujące obiekt znajdujący się najbliżej aparatu i ustawi na nim ostrość. Gdy fotografowany obiekt jest ciemny, może zaświecić się dioda wspomagająca autofokus, aby pomóc w ustawieniu ostrości, oraz może zostać podniesiona lampa błyskowa. Monitor zostanie wyłączony.
Po ustawieniu ostrości wybrane pole ostrości zostanie na krótko podświetlone, rozlegnie się sygnał dźwiękowy, a w wizjerze zaświeci się wskaźnik ustawienia ostrości (z). Liczba zdjęć, które mogą być przechowywane w buforze pamięci („r”; 32), jest wyświetlana w wizjerze po naciśnięciu spustu migawki do połowy.
16
Samouczek: Fotografowanie w trybie automatycznym (tryb )
4.2 Łagodnie naciśnij spust migawki do końca, aby wyzwolić
migawkę i zarejestrować zdjęcie. Dioda dostępu znajdująca się obok pokrywy gniazda karty zaświeci się.
Dopóki dioda nie zgaśnie i zapis nie zostanie zakończony, nie wolno wyjmować karty pamięci ani odłączać źródła zasilania.
Po zakończeniu fotografowania wyłącz aparat.
5
Przycisk spustu migawki
Przycisk spustu migawki w aparacie działa dwustopniowo. Po naciśnięciu spustu migawki do połowy aparat ustawia ostrość, a monitor zostaje wyłączony. Jeśli fotografowany obiekt jest nieruchomy (lub w trybie P, S, A lub M wybrano pojedynczy AF; 23), rozlegnie się sygnał dźwiękowy, a ostrość zostanie zablokowana. Aby zrobić zdjęcie, naciśnij spust migawki do końca.
Ustaw ostrość Zrób zdjęcie
Wbudowana lampa błyskowa
Gdy w celu uzyskania poprawnej ekspozycji w trybie wymagane jest dodatkowe oświetlenie, po naciśnięciu spustu migawki do połowy zostanie automatycznie podniesiona wbudowana lampa błyskowa (aby wyłączyć używanie lampy przy słabym świetle, wybierz tryb Program ogólny (lampa wyłączona)). Zasięg lampy błyskowej zmienia się w zależności od wartości przysłony i czułości ISO ( 117); podczas korzystania z lampy bł należy zdjąć z obiektywu osłonę przeciwsłoneczną. W przypadku, gdy do zrobienia zdjęcia wymagana jest lampa błyskowa, zdjęcia można robić tylko wtedy, gdy wyświetlany jest wskaźnik gotowości lampy ( ). Jeśli nie można zrobić zdjęcia, a wskaźnik gotowości lampy błyskowej nie jest wyświetlany, należy na krótko zdjąć palec ze spustu migawki i spróbować ponownie.
Gdy lampa nie jest używana, należy ją zamknąć, lekko naciskając w dół a ż do zatrzaśnięcia. Sprzyja to oszczędzaniu energii akumulatora. Więcej informacji na temat korzystania z lampy błyskowej można znaleźć na stronie 34.
yskowej
Samouczek: Fotografowanie w trybie automatycznym (tryb )
17

Fotografia kreatywna (Cyfrowe programy tematyczne)

Oprócz trybu w aparacie D40 jest dostępnych siedem cyfrowych programów tematycznych. Wybór jednego z programów powoduje automatyczną optymalizację ustawień odpowiednio do wybranej sceny, dzięki czemu kreatywna fotografia staje się możliwa przez proste obracanie pokrętła trybu pracy.
Tryb Opis
Program ogólny (lampa wyłączona)
Portretowe Do wykonywania zdjęć portretowych. Krajobraz Zdjęcia krajobrazów naturalnych i ukształtowanych przez człowieka. Dziecko Do fotografowania dzieci. Zdjęcia sportowe Tryb przeznaczony do fotografowania obiektów w ruchu. Makro Zbliżenia kwiatów, owadów i innych małych obiektów. Portret nocny Zdjęcia portretowe w słabym świetle.
Aby robić zdjęcia, korzystając z cyfrowych programów tematycznych:
Obróć pokrętło trybu pracy i wybierz cyfrowy program
1
tematyczny.
Wykadruj zdjęcie w wizjerze, ustaw ostrość i zrób zdjęcie.
2
Cyfrowe programy tematyczne opisano poniżej.
Program ogólny (lampa wyłączona)
Wbudowana lampa błyskowa zostaje wyłączona. Należy używać tego trybu, gdy fotografowanie z lampą b łyskową jest zabronione, do wykonywania zdjęć niemowląt bez użycia lampy lub do odwzorowania naturalnego oświetlenia fotografowanej sceny wsłabych warunkach oświetleniowych. Aparat wybiera pole ostrości, w którym widoczny jest obiekt znajdujący się najbliżej aparatu; w słabym świetle dioda wspomagająca autofokus zaświeci się, aby pomóc w automatycznym ustawieniu ostrości.
Do zdjęć bez lampy błyskowej.
Portretowe
Służy do robienia zdjęć portretowych z łagodnymi, naturalnie wyglądającymi odcieniami skóry. Aparat automatycznie wybiera pole ostrości z obiektem znajdującym się najbliżej obiektywu. Jeśli obiekt znajduje się daleko od tła lub gdy używa się teleobiektywu, szczegóły tła będą rozmyte, co nada kompozycji wrażenie głębi.
Krajobraz
Pozwala robić wyraziste zdjęcia krajobrazowe o żywych kolorach. Aparat wybiera pole ostrości z najbliższym obiektem; wbudowana lampa błyskowa i dioda wspomagająca autofokus zostają automatycznie wyłączone.
18
Samouczek: Fotografia kreatywna (Cyfrowe programy tematyczne)
Loading...
+ 109 hidden pages