Nikon D100 User Manual [cz]

Cz
Návod k obsluze digitálního fotoaparátu
Dokumentace k tomuto výrobku obsahuje níže uvedené návody k obsluze. Přečtěte si prosím pečlivě všechny návody k obsluze, abyste byli schopni Váš fotoaparát plně využít.
Stručný návod k obsluze
Stručný návod k obsluze (Quick Start Guide) Vás provede procesem vybalení a nastavení Vašeho digitálního fotoaparátu Nikon, zhotovením prvních snímků, a jejich přenosem do počítače.
Návod k obsluze (tento návod)
Podává kompletní instrukce k obsluze fotoaparátu.
Referenční návod k obsluze softwaru Nikon View 5
Referenční návod k softwaru Nikon View 5 je k dispozici v elektronické formě na referenčním CD, dodávaném s fotoaparátem. Informace k prohlížení tohoto návodu viz Stručný návod k obsluze.
Produktová dokumentace
Upozornění: Cizí předměty na CCD snímači
Firma Nikon věnovala maximální úsilí tomu, aby zabránila kontaktu cizích objektů s CCD snímačem v průběhu výroby a distribuce fotoaparátu. Přístroj D100 je však konstruován pro použití s výměnnými objektivy - k vniknutí cizích objektů do přístroje tak může dojít při sejmutí resp. výměně objektivu. Jakmile je uvnitř fotoaparátu, může cizí objekt přil­nout k CCD snímači, a za určitých podmínek se zobrazit na výsledných snímcích. Abyste zabránili vniknutí cizích předmětů do fotoaparátu, neměňte objektivy v prašném pros­tředí. Pro ochranu fotoaparátu bez nasazeného objektivu, použijte dodávanou krytku těla - před jejím nasazením z ní pečlivě odstraňte všechny ulpělé nečistoty, které by even­tuelně mohly vniknout do přístroje. Snímky ovlivněné přítomností cizích předmětů mo­hou být retušovány funkcí „clean image“, dostupnou ve fotoeditačním softwaru třetích výrobců.
i
Orientace v návodu
Nejprve věnujte pozornost varováním, upozorněním a poznámkám na stranách ii - vii.
Přehled
Seznámení s přístrojem
První kroky
Základní fotografování
Základní přehrávání snímků
Volba snímacího režimu
Kvalita a velikost obrazu
Citlivost (ekvivalent ISO)
Vyvážení bílé barvy
Zaostřování
Expozice
Práce s bleskem
Samospoušť
Návod k práci s menu
Propojení
Technické informace
Nastavení obrazu
Poté si přečtěte odstavce „Přehled“ a „Sezná­mení s přístrojem“, abyste porozuměli kon­vencím používaným v tomto návodu, poznali jednotlivé části přístroje, a mohli provést základ­ní nastavení fotoaparátu, popsané v odstavci „První kroky“.
Nyní jste připraveni k fotografování a přehrávání snímků.
Jakmile zvládnete základy digitální fotografie, můžete si přečíst tyto odstavce, které Vám po­skytnou kompletní informace o určení a využití všech funkcí přístroje.
V této kapitole naleznete informace o přehrávání náhledů snímků, zvětšení výřezu zobrazeného snímku a zobrazení fotografických informací ke snímkům.
V těchto kapitolách hledejte informace o menu a uživatelských nastaveních fotoaparátu...
...o propojení fotoaparátu s televizorem nebo počítačem...
...a volitelném příslušenství, péči o fotoaparát a řešení možných problémů.
Přehrávání snímků detailně
ii
Abyste zabránili poškození Vašeho přístroje Nikon a vyvarovali se eventuálního poranění či poranění dalších osob, přečtěte si před prací s fotoaparátem pečlivě následující bezpečnostní pokyny. Tyto pokyny umístěte tak, aby si je mohli přečíst všichni potenciální uživatelé přístroje.
Možné následky, které by mohly vzniknout neuposlechnutím pokynů zde uvedených, jsou označeny tímto symbolem:
VAROVÁNÍ
Nedívejte se hledáčkem fotoaparátu přímo do slunce
Pozorování slunce nebo jiného silného světelného zdroje přes hledáček fo­toaparátu, může způsobit trvalé poškození zraku.
V případě výskytu závady přístroj ihned vypněte
Zaznamenáte-li, že z přístroje nebo síťového zdroje (zvláštní příslušenství) vychází neobvyklý zápach či kouř, odpojte síťový zdroj resp. vyjměte z přístroje baterii (dejte pozor abyste se přitom nepopálili). Pokračujete-li v používání přístroje, riskujete úraz elektrickým proudem. Po vyjmutí ba­terie odneste přístroj na přezkoušení do autorizovaného servisu Nikon.
Nepoužívejte přístroj v blízkosti hořlavých plynů
Elektrické vybavení nepoužívejte v blízkosti hořlavých plynů, jinak může dojít k požáru nebo výbuchu.
Dbejte opatrnosti při použití řemínku fotoaparátu
Zavěšení fotoaparátu na řemínku oko­lo krku může způsobit uškrcení. Nikdy nezavěšujte fotoaparát na řemínku okolo krku dětí či dospívající mládeže.
Přístroj nerozebírejte
Dotykem nechráněných částí těla s vnitřními částmi fotoaparátu, může dojít k poranění elektrickým proudem. V případě poruchy smí přístroj opra­vovat pouze kvalifikovaný technik. Dojde-li k otevření těla přístroje nára­zem nebo jinou nehodou, vyjměte baterii a/nebo odpojte síťový zdroj od elektrické sítě, a fotoaparát odneste na kontrolu do autorizovaného servisu Nikon.
Při manipulaci s bateriemi dbejte náležitých bezpečnostních pra­videl
Baterie mohou při nesprávném zacházení vytéci nebo explodovat. Při práci s bateriemi určenými pro tento fotoaparát, dodržujte následující bez­pečnostní pravidla:
• Před výměnou baterie se nejprve přes­vědčete, jestli je přístroj vypnutý. Používáte-li síťový zdroj, nejprve jej odpojte.
• Používejte výhradně baterie, určené pro použití v tomto přístroji.
• Při vkládání baterie do přístroje se nepokoušejte baterii vložit horní stra­nou dolů, ani opačným směrem.
• Baterii nezkratujte ani nedemontujte.
• Nevystavujte baterii působení nadměrných teplot ani plamenů.
Pro Vaši bezpečnost
Tento symbol znamená varování - informace takto označené je nutné si přečíst před použitím výrobku Nikon, aby se zamezilo případnému poranění.
iii
• Zabraňte namočení resp. ponoření baterie do vody.
• Baterii nepřepravujte ani neukládejte v přítomnosti kovových předmětů, jako jsou řetízky na krk nebo sponky do vlasů.
• Jsou-li baterie plně vybité, mají ten­denci vytékat. Abyste zabránili poškození přístroje, nezapomeňte plně vybitou baterii vyjmout.
• Nepoužíváte-li baterii, nasaďte krytku kontaktů a uložte baterii na chladném místě.
• Ihned po práci s přístrojem, resp. při dlouhodobější práci s přístrojem napájeným baterií, může dojít k ohřátí baterie. Před vyjmutím baterie fotoa­parát vypněte a počkejte, až baterie vychladne.
• Zaznamenáte-li na baterii jakékoli změny (změna barvy, deformace), ihned ji přestaňte používat.
Používejte vhodné typy kabelů
K propojování fotoaparátu s jinými zařízeními pomocí vstupních a výstupních konektorů, používejte výhradně kabely dodávané firmou Nikon pro tento účel - pouze tak máte jistotu dodržení elektronických parametrů spojení.
Vybavení uchovávejte mimo dosah dětí
Speciální pozornost věnujte tomu, aby se baterie nebo jiné malé součástky nedostaly do úst dítěte.
Vyjímání paměťových karet
Paměťové karty se mohou během používání ohřát. Při jejich vyjímání z přístroje tedy dbejte patřičné opatrnosti.
Disky CD-ROM
Disky CD-ROM, na kterých je dis­tribuován software a návody k ob­sluze, nepřehrávejte na audio CD zařízení. Přehrávání disků CD-ROM na audio CD přehrávači, může vést ke ztrátě sluchu nebo poškození zařízení.
Při práci s bleskem dodržujte bezpečnostní pravidla
Použití blesku v blízkosti očí může způsobit poškození zraku. Obzvláštní opatrnosti dbejte při fotografování dětí - zde by se měl blesk nacházet minimálně 1 m (39„) od fotografo­vaného dítěte.
Při použití hledáčku
Nastavujete-li při pohledu do hledáčku dioptrickou korekci, dejte pozor, abyste si prstem náhodně neporanili oko.
Zabraňte kontaktu s tekutými krystaly
Dojde-li k poškození monitoru, dejte pozor, abyste se neporanili střepy z krycího skla a zabraňte styku pokožky, očí nebo úst, s tekutými krystaly z monitoru.
iv
Chraňte přístroj před nárazy
Je-li přístroj vystaven silnému nárazu nebo vibracím, může se poškodit.
Přístroj udržujte v suchu
Fotoaparát není vodotěsný a při ponoření do vody nebo vystavením vysokému stupni vlh­kosti se může porouchat. Vytvoření koroze na vnitřních mechanismech přístroje může způsobit jeho neopravitelné poškození.
Vyvarujte se náhlých změn teplot
Náhlé změny teploty, ke kterým dochází například při vcházení (resp. vycházení) do vytápěné budovy za chladného dne, mo­hou způsobit vznik kondenzace uvnitř přístroje. Abyste zabránili vzniku konden­zace, umístěte přístroj před náhlou změnou prostředí s různými teplotami do pouzdra nebo plastového sáčku.
Přístroj držte mimo dosah silných magnetických polí
Nepoužívejte ani neskladujte přístroj v blízko­sti zařízení, produkujících silné elektromagnet­ické záření resp. magnetická pole. Silný statický náboj nebo magnetické pole, vzniklé pů­sobením zařízení jako jsou rádiové vysílače, mohou interferovat s monitorem a hledáčkem, poškodit data na paměťové kartě nebo ovlivnit činnost vnitřních obvodů přístroje.
Nedotýkejte se lamel závěrky
Lamely závěrky jsou extrémně tenké a snad­no se poškodí. Za žádných okolností nevyví­jejte na lamely tlak, nedotýkejte se jich čistícími nástroji, ani je nevystavujte proudu vzduchu z ofukovacího balónku. Tyto čin­nosti mohou mít za následek poškrábání, deformaci, resp. natržení lamely.
Manipulujte opatrně se všemi pohyb­livými částmi přístroje
Nevyvíjejte nadměrnou sílu na krytku pros­toru pro baterii, kryt slotu pro paměťovou kartu a kryt konektorů. Tyto součásti jsou obzvláště náchylné na poškození
Čištění
• Čistíte-li tělo fotoaparátu, nejprve odstraňte prach a nečistoty pomocí ofuko­vacího balónku a poté je otřete měkkým, suchým hadříkem. Po fotografování na pláži nebo v blízkosti mořského pobřeží, otřete z přístroje měkkým hadříkem, lehce navlhčeným pitnou vodou, jakékoli usa­zeniny soli nebo písku. Poté přístroj pečlivě osušte. V ojedinělých případech může sta­tická elektřina vyprodukovaná působením štětečku nebo hadříku během čištění, způ­sobit zesvětlení resp. ztmavnutí LCD dis­pleje. Nejedná se o z ávadu a indikace se zakrátko opět vrátí do původního stavu.
• Při čištění objektivu a zrcadla berte na zřetel, že jde o snadno poškoditelné prvky. Prach a nečistoty odstraňte pečlivě pomocí ofukovacího balónku. Používáte­li stlačený vzduch, držte nádobu pokud možno kolmo (při náklonu nádoby může dojít k postříkání povrchu zrcadla kapali­nou). Vyskytne-li se na objektivu otisk prstu nebo jiná skvrna, aplikujte malé množství čistící kapaliny na objektivy na měkký hadřík a objektiv opatrně otřete.
• Informace ohledně čištění CCD snímače viz „Technické informace: Péče o fotoaparát”.
Uchovávání přístroje
• Abyste zabránili tvorbě mikroorganismů a plísní, ukládejte přístroj na suchém, dobře větraném místě. Nebudete-li přístroj delší dobu používat, vyjměte bat­erii (abyste zabránili poškození přístroje jejím případným vytečením) a přístroj vložte do plastového sáčku s hygrosko­pickou látkou. Nedávejte do plastového sáčku fotoaparát umístěný v pouzdře, ji­nak může dojít k porušení materiálu pouzdra. Nezapomeňte, že hygrosko­pická látka postupně ztrácí své schopno­sti absorbovat vlhkost a v pravidelných intervalech provádějte její výměnu.
Péče o fotoaparát a baterii
v
• Fotoaparát neukládejte společně s přípravky proti molům (naftalín nebo kafr) v blízkosti zařízení produkujících silná magnetická pole nebo v místech vystave­ných působení vysokých teplot - např. v blízkosti topného tělesa, příp. v uza­vřeném automobilu za horkého dne.
• Abyste zabránili tvorbě plísní a mikroor­ganismů, vyjměte minimálně jednou za měsíc fotoaparát ze skladovacího místa. Přístroj zapněte a dříve než jej opět uklidíte, proveďte několik expozic.
• Baterii uchovávejte na chladném, suchém místě. Před uložením baterie neza­pomeňte nasadit krytku kontaktů.
Poznámky ohledně monitoru
• Monitor může obsahovat několik pixelů které trvale svítí, resp. nesvítí vůbec. To je běžné u všech TFT LCD monitorů a nezna­mená to závadu. Na zhotovené snímky tento jev nemá žádný vliv.
• Obraz na monitoru může být na jasném světle obtížně čitelný.
• Na monitor nevyvíjejte příliš velký tlak, ji­nak může dojít k jeho poruše či poško­zení. Ulpělé nečistoty odstraňte z moni­toru ofukovacím štětcem. Usazeniny lze odstranit otřením měkkým hadříkem nebo jelenicovou kůží.
• Dojde-li k poškození monitoru, dejte po­zor, abyste se neporanili střepy z krycího skla, a vyvarujte se styku pokožky, očí, nebo úst, s tekutými krystaly.
• Při transportu resp. v případě uskladnění fotoaparátu, nasaďte dodávaný kryt mon­itoru.
Před vyjímáním resp. odpojováním zdroje energie fotoaparát vypněte
Je-li fotoaparát zapnutý, resp. provádí záznam nebo mazání snímků, neodpojujte síťový zdroj ani nevyjímejte baterii. V opač­ném případě může dojít ke ztrátě dat, poškození paměti nebo poškození interních
obvodů přístroje. Abyste zamezili náhod­nému přerušení přívodu energie, nepřená­šejte fotoaparát při jeho napájení ze síťové­ho zdroje.
Baterie
• Při zapínání přístroje zkontrolujte indika­ci stavu baterie na kontrolním panelu, abyste zjistili, jestli není nutná její výměna. Baterii je třeba vyměnit v případě, když symbol stavu baterie bliká.
• Před fotografováním důležité události si připravte rezervní baterii a ujistěte se, že je plně nabitá. V závislosti na Vaší poloze může být obtížné v krátké době sehnat novou baterii.
• Za chladných dnů se kapacita baterií snižuje. Před fotografováním v exteriéru za chladného počasí se ujistěte, že je ba­terie plně nabitá. Rezervní baterii ucho­vávejte v teplé vnitřní kapse a je-li třeba, baterie vyměňte. Jakmile se baterie ohře­je, získá zpět část své původní kapacity.
• Dojde-li ke znečištění kontaktů baterie, otřete kontakty suchým kouskem látky dříve, než baterii použijete.
• Po vyjmutí baterie z fotoaparátu neza­pomeňte nasadit krytku kontaktů.
Paměťové karty
• Před vkládáním resp. vyjímáním paměťové karty přístroj vypněte. Vložením resp. vyjmutím paměťové karty při zapnutém fotoaparátu, může dojít k jejímu zne­hodnocení.
• Paměťové karty vkládejte do přístroje postupem zobrazeným na ilustraci vpra­vo. Vložením karty horní stranou dolů, nebo opačným směrem může dojít k je­jímu poškození resp. poškození fotoa­parátu.
vi
Upozornění
Toto zařízení bylo testováno a shledáno způsobilým plnit limity stanovené pro digitál­ní zařízení třídy B, podle článku 15 zákona o telekomunikacích. Tyto limity jsou stano­veny tak, aby zajišťovaly dostatečnou ochranu proti škodlivým interferencím v obytných prostorách. Toto zařízení generuje, využívá a může vyzařovat rádiové vlny a pokud není instalováno a používáno v sou­ladu s těmito instrukcemi, může způsobovat interferenční rušení rádiokomunikací. Přesto není úplná záruka, že při určitých způsobe ch instalace nedojde ke vzniku interferencí. Způ­sobuje-li toto zařízení škodlivé interferenční rušení rádiového nebo televizního příjmu (lze lokalizovat zapnutím a vypnutím přístroje), může se uživatel pokusit zjednat nápravu jedním z následujících způsobů:
• Změnit nasměrování nebo umístění přijí­mací antény.
• Zvětšit vzdálenost mezi zařízením a přijí­mačem.
• Zapojit přístroj do zásuvky napájené jiným okruhem než přijímač.
• Požádat o pomoc zkušeného rádiového/ televizního technika nebo dodavatele.
Důležité
Modifikace
FCC vyžaduje, aby byl uživatel zpraven o tom, že jakékoli změny nebo modifikace tohoto zařízení, neschválené výslovně fir­mou Nikon, ruší majitelova práva k užívání přístroje.
Propojovací kabely
Používejte propojovací kabely dodávané firmou Nikon. Použití jiných kabelů může způsobit překročení limitů, stanovených pro zařízení třídy B článkem 15 zákona o telekomunikacích.
Nikon Inc., 1300 Walt Whitman Road, Melville, New York 11747-3064, USA Tel.: 631-547-4200
Upozornění ohledně autorských práv
• Žádná část návodů dodávaných s výrob­kem nesmí být reprodukována, kopírová­na, šířena, ukládána v zálohovacích systé­mech nebo v jakékoli formě překládána do jiné řeči bez předchozího písemného svolení firmy Nikon.
• Firma Nikon si vyhrazuje právo kdykoli bez předchozího upozornění změnit specifikaci hardwaru a softwaru, popsa­ných v těchto návodech.
• Firma Nikon nenese odpovědnost za jakékoli škody vzniklé používáním tohoto přístroje.
• Přestože bylo vynaloženo maximální úsilí o dosažení správnosti a úplnosti infor­mací obsažených v tomto návodu, bu­deme rádi, pokud o jakýchkoli zjištěných nesrovnalostech nebo chybějících infor­macích budete informovat Vaše regio­nální zastoupení firmy Nikon.
Upozornění pro uživatele v USA
Prohlášení Federálního úřadu pro telekomunikace (FCC) k rádiovému interfe­renčnímu rušení
vii
Upozornění pro uživatele v Kanadě
Toto digitální zařízení třídy B splňuje všechny požadavky kanadských norem, kladené na zařízení způsobující rušivé interference.
Upozornění ohledně zákazu kopírování a šíření
Berte na zřetel, že i držení materiálů, které byly digitálně kopírovány nebo reprodukovány pomocí skeneru, digitálního fotoaparátu či jiného zařízení, může být právně postižitelné.
• Položky, které je zakázáno kopírovat a šířit
Nekopírujte ani jinak nereprodukujte papírové peníze, mince nebo cenné pa­píry resp. obligace, ani v případě, že jsou kopie označeny nápisem “vzorek„.
Kopírování nebo reprodukce papírových peněz, mincí a cenných papírů, které jsou v oběhu v cizích zemích, je zakázáno.
Pokud nebylo výslovně povoleno, je zakázáno kopírování nepoužitých poštovních známek a pohlednic.
Dále je zakázáno kopírování kolků a certifikovaných dokumentů.
• Upozornění k některým druhům ko­pií a reprodukcí
Vládním výnosem jsou zakázány ko­pírování a reprodukce cenných papírů, vydaných soukromými společnostmi (akcie, směnky, šeky, dárkové kupóny, atd.), dopravních legitimací a jízdenek ­s výjimkou minimálního množství pracov­ních kopií pro vnitřní potřebu firmy. Tedy, nekopírujte pasy, autorizované výtisky státních a soukromých organizací, občan­ské průkazy a lístky jako dopravní jízden­ky, vstupenky, legitimace a stravenky.
• Postup v souladu s autorskými právy
Kopírování a reprodukce autorských děl jako jsou knihy, hudební díla, obrazy, dřevoryty, mapy, projekty, filmy a fo­tografie je zakázáno, s výjimkou pořízení kopie pro vlastní soukromou potřebu v domácnosti, resp. jiné nekomerční využití.
Informace o obchodních značkách
Apple, logo Apple, Macintosh, Mac OS, Power Macintosh a Power Book, jsou registrované obchodní značky firmy Apple Computer, Inc. Power Mac, iMac a iBook jsou obchodní značky Apple Computer Inc. IBM a Microdrive jsou registrované obchodní značky firmy International Business Machines Corpora­tion. Microsoft a Windows jsou registrované obchodní značky Microsoft Corporation. MMX a Pentium jsou obchodní značky firmy Intel Corporation. CompactFlash je obchodní značka firmy SanDisk Corpo­ration. Lexar Media je obchodní značka firmy Lexar Media Corporation. Zip je obchodní značka firmy Iomega Corporation, registrovaná v USA a dalších zemích. Všechny ostatní obchodní značky uvedené v tomto návodu a ostatní dokumentaci, dodané s tímto výrobkem firmy Nikon, jsou obchodními značka­mi resp. registrovanými obchodním i značkami příslušných firem.
viii
Obsah
Pro Vaši bezpečnost ........................................................................................ ii
Péče o fotoaparát a baterie ............................................................................. iv
Upozornění .................................................................................................... vi
Úvod: Začínáme ............................................................................................... 1
Přehled: O tomto návodu .............................................................................. 2
Seznámení s přístrojem: Ovládací prvky a indikace fotoaparátu ................ 4
První kroky: Příprava fotoaparátu k činnosti ................................................ 14
Krok 1 - Upevnění řemínku ............................................................................. 15
Krok 2 - Vložení baterie .................................................................................. 16
Krok 3 - Volba jazyka ...................................................................................... 18
Krok 4 - Nastavení data a času ........................................................................ 19
Krok 5 - Nasazení objektivu ............................................................................ 20
Krok 6 - Vložení paměťové karty ..................................................................... 22
Stručný návod k obsluze: Základní fotografování a přehrávání snímků .... 25
Základní fotografování: Zhotovení prvních snímků ..................................... 26
Krok 1 - Příprava fotoaparátu.......................................................................... 27
Krok 2 - Úprava nastavení fotoaparátu............................................................ 28
Krok 3 - Určení výřezu snímku ........................................................................ 30
Krok 4 - Zaostření ........................................................................................... 31
Krok 5 - Kontrola expozičních parametrů ........................................................ 32
Krok 6 - Zhotovení snímku .............................................................................. 34
Základní přehrávání snímků: Zobrazení snímků .......................................... 35
Fotografování: Detaily .................................................................................... 37
Menu snímacího režimu.................................................................................. 39
Volba snímacího režimu: Jednotlivé snímky, sériové snímání a samospoušť
...... 41
Kvalita a velikost obrazu: Efektivní využití paměti ...................................... 43
Kvalita obrazu ................................................................................................ 44
Velikost obrazu ............................................................................................... 46
Citlivost (ekvivalent ISO): Zvýšení citlivosti fotoaparátu ke světlu .............. 48
Vyvážení bílé barvy: Zachování přirozených barev ...................................... 50
Jemné vyvážení bílé barvy ............................................................................... 53
Změření barevné teploty referenčního objektu ................................................ 55
Nastavení obrazu: Volitelné položky menu snímacího režimu ................... 58
Zdůraznění obrysů objektu: Menu Image Sharpening ...................................... 58
Nastavení kontrastu: Menu Tone Compensation ............................................. 59
Přizpůsobení barev Vašemu workflow: Menu Color Mode............................... 60
Regulace barevného odstínu: Menu Hue Adjustment ...................................... 62
ix
Zaostřování; Nastavení režimu zaostřování .................................................. 63
Zaostřovací režimy .......................................................................................... 63
Volba zaostřovacího pole ................................................................................ 64
Autofokus ...................................................................................................... 65
Expozice; Volba způsobu měření a řízení expozice...................................... 75
Měření expozice ............................................................................................. 75
Expoziční režimy ............................................................................................. 76
Expoziční paměť ............................................................................................. 84
Korekce expozice ............................................................................................ 86
Expoziční řada ................................................................................................ 87
Práce s bleskem: Použití vestavěného a externích blesků ............................ 94
Režimy synchronizace blesku .......................................................................... 96
Použití vestavěného blesku ............................................................................. 98
Korekce zábleskové expozice .......................................................................... 102
Použití externích blesků .................................................................................. 103
Samospoušť: Opožděné spuštění závěrky ..................................................... 108
Dvoutlačítkový reset: Obnova implicitních nastavení .................................. 110
Přehrávání snímků detailně: Volitelná nastavení přehrávacího režimu ...... 111
Celoobrazovkové přehrávání snímků ............................................................... 112
Fotografické informace ke snímkům ............................................................... 114
Zobrazení více snímků: Přehrávání stránek náhledů snímků ............................. 116
Pohled na snímek zblízka: Zvětšení výřezu snímku ........................................... 118
Ochrana snímků před náhodným vymazáním .................................................. 119
Mazání jednotlivých snímků ............................................................................ 120
Návod k práci s menu fotoaparátu: Seznam nabídek menu ........................ 121
Práce s menu fotoaparátu: Základní ovládání menu ................................... 122
Menu přehrávacího režimu (PLAYBACK MENU): Práce se snímky .............. 124
Mazání snímků: Menu Delete ......................................................................... 124
Práce s adresáři: Menu Folder Designate ......................................................... 126
Automatizované přehrávání snímků: Menu Slide Show ................................... 128
Skrytí snímků v průběhu přehrávání: Menu Hide Image ................................... 130
Zhotovení tiskové objednávky: Menu Print Set ................................................ 131
Ovládání fotografických informací: Menu Display Mode .................................. 134
x
Menu snímacího režimu (SHOOTING MENU): Volitelná nastavení .................... 135
Volba uživatelského režimu: Menu Bank Select ............................................... 135
Volba typu a komprese obrazového souboru: Menu Image Quality ................. 136
Nastavení velikosti obrazu: Menu Resolution ................................................... 137
Zachování přirozených barev: Menu White balance ......................................... 138
Nastavení citlivosti: Menu ISO ......................................................................... 139
Zdůraznění obrysů objektu: Menu Image Sharpening ...................................... 140
Nastavení kontrastu obrazu: Menu Tone Compensation .................................. 141
Přizpůsobení barev Vašemu workflow: Menu Color Mode .............................. 142
Regulace barevného odstínu: Menu Hue Adjustment ...................................... 143
Uživatelské funkce: Jemné vyvážení funkcí fotoaparátu ............................ 144
Menu SET UP: Základní nastavení fotoaparátu ............................................ 161
Formátování paměťových karet: Menu Format ................................................ 162
Nastavení jasu monitoru: Menu LCD Brightness .............................................. 163
Zpřístupnění CCD snímače pro kontrolu: Menu Mirror Lock-up ....................... 163
Volba TV normy: Menu Video Output ............................................................. 164
Přidání komentářů ke snímků: Menu Image Comment .................................... 164
Propojení: Připojení externích zařízení .......................................................... 167
Přehrávání snímků na televizoru: Fotoaparát a videozařízení .................... 168
Propojení s počítačem: Přenos dat a řízení fotoaparátu ............................. 169
Software pro Nikon D100 ............................................................................... 169
Přímé propojení pomocí USB rozhraní ............................................................. 172
Technické informace: Údržba fotoaparátu, volitelné příslušenství
a webové zdroje .............................................................................................. 175
Volitelné příslušenství: Objektivy a další příslušenství ................................. 176
Objektivy pro Nikon D100. ............................................................................. 176
Ostatní příslušenství ........................................................................................ 180
Schválené typy paměťových karet ................................................................... 183
Péče o fotoaparát: Skladování a údržba přístroje ........................................ 184
Skladování přístroje......................................................................................... 184
Čištění ............................................................................................................ 185
Řešení možných problémů: Výklad chybových hlášení a indikací. .............. 188
Webové zdroje: On-line zdroje pro uživatele přístrojů Nikon .................... 192
Specifikace ...................................................................................................... 193
Rejstřík ............................................................................................................. 198
1
První kroky
14–24
Přehled
2–3
Seznámení s přístrojem
4–13
Tato kapitola je rozdělena na následující části:
Přehled
Tato část popisuje organizaci návodu a slouží k vys­větlení symbolů a značek zde použitých.
Seznámení s přístrojem
Tuto část návodu si označte, a používejte jí při čtení dalších částí jako zdroj informací o jednotlivých součástech fotoaparátu a jejich funkci.
První kroky
Tato část detailně popisuje kroky, které je třeba provést před prvním použitím fotoaparátu: vložení baterií a paměťové karty, upevnění objektivu a řemínku, nastavení data a času, a jazyka pro zobra­zovaná menu.
Úvod
Začínáme
2
Úvod - Přehled
Přehled
O tomto návodu
Tento návod k obsluze byl vytvořen tak, aby Vám pomohl naučit se plně využít všech možností pokrokové digitální jednooké zrcadlovky Nikon D100. Nováčci, kteří chtějí ihned využít jednoduchosti a bezprostřednosti digitální fotografie, mohou postu­povat podle instrukcí ve stručném návodu k obsluze (Quick Start Guide), resp. podle pokynů v kapitolách „První kroky“ a „Stručný návod k obsluze“ tohoto návodu k obsluze s tím, že informace ohledně ovládacích prvků a zobrazovaných informací naleznou v kapit ole „Seznámení s přístrojem“. Jakmile zvládnete základy, můžete vyhledat podrobné informace o využití jednotlivých funkcí fotoaparátu v kapitolách „Fotografování“ a „Návod k práci s menu fotoaparátu“. Informace ohledně dalšího zpracování hotových snímků naleznete v kapitole „Propojení“, která popisuje propojení fotoaparátu s televizorem, videorekordérem a počítačem.
Nejdůležitější vlastnosti přístroje
Nikon D100 je vybaven velkoplošným (23,7x15,6 mm/0.9“x0.6“) CCD snímačem, obsahujícím 6,1 milionů efektivních pixelů, schopným produkovat snímky ve třech různých velikostech (3008x2000, 2240x 1488, a 1504x1000 pixelů).
• Osvědčené prvky fotoaparátů série D1 - měření 3D digital Matrix, zahrnující precizní měření expozice 3D Matrix a TTL vyvážení bílé barvy pro optimální změření barevné teploty byly dále vylepšeny pro neomylně přirozené bar­vené podání a jemné tonální přechody.
• Pro různá workflow jsou k dispozici tři barevné režimy, zahrnující barevné prostory sRGB a Adobe.
• Snímky jsou během fotografování dočasně ukládány ve vyrovnávací pamě­ti, což umožňuje zaznamenat v jedné sérii až šest snímků frekvencí cca tři obrázky za sekundu.
• Pro redukci výskytu náhodně rozmístěných jasně zbarvených pixelů při použití časů závěrky okolo 1/2s a delších je k dispozici funkce redukce šumu.
• Vestavěný blesk fotoaparátu se stará o to, abyste nikdy nepromeškali šanci získat perfektní snímek - tedy i za špatných světelných podmínek.
• Přístroj je vybaven funkcí automatického nastavení citlivosti, která napomáhá dosažení optimální expozice v případě, že aktuální nastavení citlivosti nevy­hovuje.
• Dvanáctibitový výstup ze CCD snímače fotoaparátu lze uložit bez jakýchkoli úprav ve vysoce kvalitním formátu RAW.
• Volitelný multifunkční battery pack MB-D100 rozšíří možnosti fotoaparátu o záznam zvukových poznámek, tlačítko spouště a příkazové voliče pro práci na výšku.
3
Úvod - Přehled
Abyste snáze nalezli potřebné informace, jsou k jejich odlišení použity následující symboly a konvence:
Zhotovujte zkušební snímky
Před fotografováním důležité události (např. svatba, nebo dovolená) zhotovte zkušební snímky, abyste se ujistili o tom, že fotoaparát pracuje standardním způsobem. Firma Nikon nepřebírá jakoukoli odpovědnost za ztrátu profitu v důsledku poruchy fotoaparátu.
Celoživotní vzdělávání
Jako součást závazku firmy Nikon k „celoživotnímu vzdělávání“ ve vztahu k podpoře a informacím o nových produktech, jsou k dispozici na následujících webových stránkách pravidelně aktualizované informace:
• Pro uživatele v USA: http://www.nikonusa.com/
• Při uživatele v Evropě: http://www.nikon-euro.com/
• Pro uživatele v Asii, Oceánii, na Středním východě a Africe: http://www.nikon-
asia.com/
Navštivte tyto stránky pro zjištění nejnovějších informací o výrobku, rad a odpovědí na často kladené otázky (FAQs), včetně dalších informací o digitálním zpracování obrazu a fotografii. Informace, které zde nenaleznete, Vám poskytne regionální zastoupení firmy Nikon. Kontaktní informace viz:
http://www.nikon-image.com/eng/
Výměna návodu k obsluze
Ztratíte-li tento návod k obsluze, lze od autorizovaného servisu Nikon objednat za po­platek náhradní.
Tento symbol znamená upozornění ­označuje informace, které je nutné si přečíst pro předejití možného poškození přístroje.
Takto jsou označeny tipy a další infor­mace, užitečné pro práci s fotoa­parátem.
Tento symbol označuje doplňující informace, které je třeba si přečíst před použitím fotoaparátu.
Tento symbol znamená, že na jiném místě návodu jsou k dispozici podrobnější informace.
Takto jsou označena nastavení, která lze provádět pomocí menu fotoa­parátu.
Takto jsou označeny funkce, u kterých lze pomocí menu CSM (uživatelské funkce) provést jemné doladění.
4
Úvod - Seznámení s přístrojem
Seznámení s přístrojem
Ovládací prvky a indikace fotoaparátu
Věnujte trochu času seznámení s ovládacími prvky fotoaparátu a zobrazovanými informacemi. Pro práci s návodem je výhodné si tuto část označit - při čtení ostatních částí návodu se můžete rychle vracet zpět pro vyhledání potřebných údajů.
Tělo fotoaparátu
1 Očko pro upevnění řemínku ......... 15
2 Aretace voliče snímacích režimů ... 41
3 Volič snímacích režimů ................. 41
4 Sáňky pro upevnění příslušenství 104 5 Tlačítko kontroly hloubky ostrosti . 76
6 Pomocný AF reflektor ................... 72
Indikace chodu samospouště ...... 108
Reflektor předblesku proti
červeným očím ............................. 97
7 Hlavní vypínač .............................. 27
8 Závit pro upevnění drátěné
spouště ...................................... 182
9 Tlačítko spouště ............... 31–34, 72
10 Tlačítko korekce expozice
(
)........................................... 86
11 Tlačítko volby zábleskových režimů
(
)........................................... 98
12 Tlačítko osvětlení kontrolního LCD
panelu (
) (stiskněte pro osvětlení kontrolního
panelu) ....................................... 155
Tlačítko formátování (
) .......... 23
13 Kontrolní panel .............................. 8
14 Indikace obrazové roviny ( ) ..... 74
5
Úvod - Seznámení s přístrojem
15 Vestavěný blesk ...................... 94, 98
16 Pomocný příkazový volič ............... 12
17 Funkční volič ................................ 12
Viz také:
Expoziční režimy ........................ 76
Citlivost (ekvivalent ISO) ............. 48
Vyvážení bílé barvy .................... 50
Kvalita obrazu ............................ 44
Velikost obrazu .......................... 46
Autofokus ................................. 65
18 Aretace blesku ............................. 98
19 Kryt konektorů ........... 168, 172, 191
20 Tlačítko aretace bajonetu ............. 21
21 Volič zaostřovacích režimů ............ 63
LCD iluminátor
Podsvícení kontrolního panelu (LCD iluminátor) se rozsvítí po stisku tlačítka (
), a umožní kontrolu nastavení fotoaparátu i v úplné tmě. Osvětlení zůstává aktivní po dobu činnosti expozimetru fotoaparátu, resp. do stisku spouště.
6
Úvod - Seznámení s přístrojem
Seznámení s přístrojem
Tělo fotoaparátu (pokračování)
22 Okulár hledáčku ........................... 30
23 Tlačítko korekce zábleskové
expozice (
) ............................ 102
Tlačítko
................................ 23
24 Tlačítko automatické expoziční
řady (
) ..................................... 88
25 Tlačítko monitoru ( ) ........ 35, 112
26 Tlačítko MENU (
) ............ 39, 122
27 Tlačítko zobrazení náhledu
snímku (
) .............................. 116
28 Tlačítko ochrany snímků před
vymazáním (
) ........................ 119
29 Tlačítko ENTER ( ) ............ 40, 125
Tlačítko zvětšení výřezu snímku (
) ................................. 118
30 Očnice .......................................... 30
31 Tlačítko blokace expozice
a zaostření (
) ............. 70, 84, 154
32 Hlavní příkazový volič ................... 12
33 Kryt slotu pro paměťovou kartu .... 22
34 Multifunkční volič ..... 35, 39, 64, 114
35 Aretace nastavení zaostřovacího
pole ............................................. 64
36 Aretace krytu slotu pro paměťovou
kartu ............................................ 22
37 Kontrolka přístupu na paměťovou
kartu ............................................ 34
38 Tlačítko mazání snímků
(
) .................................... 35, 120
39 Monitor .................................. 15, 35
7
Úvod - Seznámení s přístrojem
40 Stativový závit ............................ 180
41 Konektory pro MB-D100 ............ 180
42 Volič metody měření expozice ...... 75
43 Volič dioptrické korekce................ 30
44 Aretace krytky prostoru pro
baterii .......................................... 16
45 Krytka prostoru pro baterii ... 16, 180
Ovládací prvky a indikace fotoaparátu
8
Úvod - Seznámení s přístrojem
Kontrolní panel
Seznámení s přístrojem
9
Úvod - Seznámení s přístrojem
Ovládací prvky a indikace fotoaparátu
1 Čas závěrky ............................ 79–80
Citlivost ........................................ 48
Hodnota korekce expozice ........... 86
Hodnota korekce zábleskové
expozice ..................................... 102
Počet snímků řady ........................ 88
Vyvážení bílé barvy ....................... 90
2 Indikace stavu baterie ................... 17
3 Velikost obrazu............................. 46
4 Kvalita obrazu .............................. 44
5 Symbol korekce zábleskové
expozice ..................................... 102
6 Symbol korekce expozice .............. 86
7 Symbol flexibilní programové
automatiky ................................... 78
8 Symboly zábleskových režimů ....... 96
9 Clona ........................................... 81
Rozptyl expoziční řady .................. 88
Indikace režimu přenosu snímků...
173
10 Symbol uživatelské funkce .......... 146
11 Počet zbývajících snímků .............. 27
Počet zbývajících snímků do zaplnění
vyrovnávací paměti ....................... 41
Indikace režimu dálkového
ovládání ..................................... 173
12 Vyvážení bílé barvy ....................... 50
13 Indikace expoziční řady ................. 88
14 Indikace stavu baterie hodin ......... 19
15 „K“ (zobrazí se, je-li v paměti volné
místo pro více než 1000 snímků ... 42
16 Indikace průběhu expoziční řady ... 89
17 Indikace zaostřovacích polí ..... 64–69
Zobrazení na kontrolním panelu
Zobrazení na kontrolním panelu má při vysokých teplotách tendenci tmavnout a pomaleji reagovat. Po snížení teploty zpět na normální pokojovou teplotu se zobrazení na kontrolním panelu opět vrátí do standardního stavu.
10
Úvod - Seznámení s přístrojem
Seznámení s přístrojem
Zobrazení v hledáčku
Není baterie
Je-li baterie zcela vybitá, resp. v přístroji není žádná baterie, displej v hledáčku ztmavne. To je normální a neznamená to závadu. Displej v hledáčku se vrátí do normálního stavu po vložení plně nabité baterie.
Zobrazení v hledáčku
Zobrazení mřížky a aktivního zaostřovacího pole v hledáčku (pokročilá zobrazení na matnici) mají při vysokých teplotách tendenci zesvětlovat, a při nízkých teplotách tmavnout a zpomalovat odezvu. Ostatní zobrazované informace v hledáčku, mají při vysokých teplotách tendenci tmavnout a zpomalovat reakce. Všechna zobrazení se po návratu do pokojové teploty postupně vrátí zpět do standardního stavu.
11
Úvod - Seznámení s přístrojem
Ovládací prvky a indikace fotoaparátu
1 12 mm (0.47“) referenční kroužek
integrálního měření se zdůrazněným
středem ........................................ 75
2 Vyznačení jednotlivých zaostřovacích
polí/ ....................................... 64–69
zón bodového měření expozice .... 75
3 Mřížka (zobrazí se při použití volby
ON u uživatelské funkce
číslo 19) ..................................... 157
4 Indikace zaostření ................... 31, 70
5 Metoda měření expozice .............. 75
6 Symbol expoziční paměti .............. 84
7 Expoziční režimy ........................... 76
8 Symbol korekce zábleskové
expozice ..................................... 102
9 Symbol korekce expozice .............. 86
10 „K“ (zobrazí se, je-li v paměti volné
místo pro více než 1000 snímků ... 42
11 Indikace připravenosti
k záblesku .................................... 99
12 Indikace stavu baterie ................... 17
13 Čas závěrky ............................ 80, 82
14 Clona ..................................... 81–82
15 Světelná váha (manuální vyvážení
expozice) ...................................... 83
16 Počet zbývajících snímků .............. 27
Počet zbývajících snímků do zaplnění
vyrovnávací paměti ....................... 41
Hodnota korekce expozice ........... 86
Hodnota korekce zábleskové
expozice ..................................... 102
Pokročilý systém zobrazení na zaostřovací matnici
Je-li pozadí jasné, zobrazí se aktivní zaostřovací pole (
64) na matnici černě. Je-li pozadí tmavé, je aktivní zaostřovací pole krátce červeně zvýrazněno pro dosažení potřebného kontrastu mezi pozadím a zobrazovaným symbolem (zaostřovací pole typu „Vari-Brite“) - výsledkem je snadná identifikace aktivního zaostřovacího pole za jakýchkoli světelných podmínek. Hledáček je rovněž opatřen možností zobrazení mřížky na matnici. Při použití volby ON u uživatelské funkce číslo 19 (Grid Display;
157), se př es obraz v hledáčku prolne referenční mřížka. Tato mřížka je užitečnou pomůckou při komponování krajinářských snímků, resp. při vysouvání (naklápění) objektivu PC Nikkor.
Díky charakteristickým vlastnostem tohoto systému zobrazování v hledáčku, mohou být rozpoznatelné jemné linky vně aktivního zaostřovacího pole, resp. zčervenání zobrazení v hledáčku při zdůraznění aktivního zaostřovacího pole. Jde o standardní vlastnosti systému a nejedná se o závadu.
12
Úvod - Seznámení s přístrojem
Seznámení s přístrojem
Příkazové voliče
Hlavní a pomocný příkazový volič se používají samostatně nebo v kombinaci s ostatními ovládacími prvky ke změně množství různých nastavení přístroje.
+
+
Kvalita a velikost obrazu
Zvolte velikost obrazu ( 47)
Nastavte kvalitu obrazu ( 46)
+
+
Vyvážení bílé barvy
Proveďte jemné vyvážení bílé barvy (
53 - 54) / změřte hodnotu bílé barvy
referenčního objektu (
56)
Zvolte vyvážení bílé barvy ( 52)
+
Citlivost (ekvivalent ISO)
Nastavte citlivost (ekvivalent ISO; 49)
Tlačítko volby zábleskových režimů
Funkční volič
Pomocný příkazový volič
Tlačítko korekce expozice
Hlavní příkazový volič
Tlačítko expoziční řady
Tlačítko korekce zábleskové expozice
13
Úvod - Seznámení s přístrojem
Ovládací prvky a indikace fotoaparátu
+
Autofokus
Nastavte režim činnosti autofokusu (
65)
+
+
Nastavení blesku
Nastavte hodnotu korekce zábleskové expozice (při nastavení funkčního voliče do polohy P, S, A nebo M;
102)
Zvolte zábleskový režim (při nastavení funkčního voliče do polohy P, S, A nebo M;
98)
Expozice
+
Nastavte hodnotu korekce expozice (při nastavení funkčního voliče do polohy P, S, A nebo M;
86)
+
Aktivujte resp. zrušte funkci expoziční řady (při nastavení funkčního voliče do polohy P, S, A nebo M;
88)
+
Změňte nastavení expoziční řady (při nas­tavení funkčního voliče do polohy P, S, A nebo M;
88)
+
Vyberte požadovanou kombinaci času závěrky a clony (programová automatika P;
78)
+
Nastavte hodnotu času závěrky (expoziční režimy S a M;
80)
+
Nastavte hodnotu clony (expoziční režimy A a M;
81 - 82)
14
Úvod - První kroky
Vložení baterie 16–17KROK 2
Volba jazyka 18KROK 3
Nastavení data a času 19KROK 4
První kroky
Příprava fotoaparátu k činnosti
Dříve než budete moci začít fotografovat, je třeba, abyste provedli následující kroky:
Upevnění řemínku 15KROK 1
Nasazení objektivu 20–21KROK 5
Vložení paměťové karty 22–23KROK 6
Podrobnější informace ohledně baterií a alternativních zdrojů energie, viz:
• Technické informace: Volitelné příslušenství ................ 176–183
• Péče o fotoaparát a baterie ........................................
iv–v
Podrobnější informace ohledně objektivů, dostupných pro fotoaparát D100, viz:
• Technické informace: Volitelné příslušenství ................ 176–183
Podrobnější informace ohledně kompatibilních paměťových karet, viz:
•Technické informace: Schválené typy paměťových
karet ..........................................................................
183
Podrobnější informace ohledně formátování paměťových karet, viz:
• Menu SET UP: Formátování paměťových karet ............
162
15
Úvod - První kroky
Krok 1 - Upevnění řemínku
Způsobem, uvedeným na obrázcích, upevněte řemínek do dvou oček na fotoaparátu.
1
Kryt monitoru
S fotoaparátem je dodáván čirý plastový kryt (kryt LCD monitoru BM-2) pomáhající udržovat monitor v čistotě a sloužící k jeho ochraně při uskladnění a transportu fotoaparátu. Při snímání krytu pevně uchopte fotoaparát, a kryt opatrně zatáhněte za spodní část krytu směrem ven (viz obrázek vpravo; 1). Jakmile je kryt odjištěn, můžete jej nadzdvihnout (2) a odejmout (3).
Pro opětné nasazení krytu pro fotografování resp. uskladnění fotoaparátu zasuňte výstupek na horní části krytu do odpovídajícího vybrání nad monitorem fotoaparátu (1) a poté zaklapněte spodní část krytu až slyšitelně zacvakne do aretované polohy (2).
Spodní část krytu nevyklá-
pějte více než je jak je zobrazeno na ilustraci
16
Úvod - První kroky
Krok 2 - Vložení baterie
Tento fotoaparát je napájen jednou dobíjecí lithium-iontovou baterií Nikon EN-EL3.
2
.1 Nabijte baterii
Dobíjecí lithium-iontová baterie Nikon EN-EL3, dodávaná s fotoaparátem, není při dodání plně nabitá. Abyste dosáhli maximální doby použitelnosti přístroje, je třeba baterii před prvním použitím plně nabít. Baterie se dobije za přibližně dvě hodiny po vložení do rychlonabíječky MH-18, dodávané s fotoaparátem; informace ohledně nabíjení baterie naleznete v návodu k obsluze dodávaném s nabíječkou.
2
.2 Vypněte fotoaparát
Před vkládáním resp. vyjímání baterie vypněte fotoaparát.
2
.3 Otevřete krytku prostoru pro baterii
Aretaci krytky prostoru pro baterii posuňte do polohy otevřeno (
, a) a krytku odklopte
(b).
2
.4 Vložte baterii
Vložte plně nabitou baterii s kontakty orientovanými podle vyobrazení na obrázku vpravo.
2
.5 Uzavřete krytku prostoru pro baterii
Abyste zabránili náhodnému vypadnutí baterie během fotografování, dbejte na správné aretaci krytky.
První kroky
2
17
Úvod - První kroky
Vyjímání baterie
Pro vypnutí baterie vypněte fotoaparát výše popsaným způsobem otevřete krytku prostoru pro baterii a vysuňte baterii z přístroje.
Indikace při vypnutém fotoaparátu
Je-li fotoaparát vypnutý a je vložena hlavní baterie, resp. je přístroj napájen z volitelného síťového zdroje EH-5, je na kontrolním panelu zobrazen pouze počet zbývajících snímků. Není-li do přístroje vložena paměťová karta, zobrazí se symbol
.
7 - Auto Meter Off ( 151)
Pomocí uživatelské funkce č. 7 lze změnit dobu nečinnosti fotoaparátu potřebnou pro automatické vypnutí expozimetru.
Příprava fotoaparátu k činnosti
2
2
.6 Zkontrolujte kapacitu baterie
Zapněte fotoaparát a zkontrolujte indikaci stavu baterie na kontrolním panelu resp. v hledáčku fotoaparátu.
*
Při napájení fotoaparátu síťovým zdrojem není zobrazen žádný symbol stavu baterie.
PoznámkyStav baterie
Hledáček
Kontrolní
Panel
Pro úsporu energie dojde po šesti sekundách nečin­nosti k automatickému vypnutí indikace času závěrky a clony na kontrolním panelu a všech in­dikací v hledáčku (automatické vypnutí expozimet­ru). Opětná aktivace měření (a indikace) se provede namáčknutím tlačítka spouště do poloviny.
Baterie je plně
nabitá
Baterie je
částečně vybitá
Baterie je zcela
vybitá
(bliká)
Zablokované spuštění závěrky. Až do výměny baterie nelze provést expozici snímku.
(bliká)
Připravte si rezervní plně nabitou baterii.
Baterie je značně vybitá
Symbol
*
18
Úvod - První kroky
Krok 3 - Volba jazyka
Menu fotoaparátu a systémové informace mohou být zobrazeny dle Vaší volby v němčině, angličtině, francouzštině, japonštině a španělštině.
První kroky
3
Zobrazte menu SET UP
3
.3
Nastavte kurzor na položky menu
SET UP
3
.4
Vyberte položku Language
3
.5
Zobrazte možná nastavení
3
.6
Vyberte požadované nastavení
3
.7
Potvrďte výběr a vraťte se do menu
SET UP
3
.8
Zobrazte menu fotoaparátu
3
.2
Zapněte fotoaparát
3
.1
Loading...
+ 180 hidden pages