Fujifilm X100 User Manual [cz]

DIGITAL CAMERA
DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT
BL01285-200
Příprava
CZ
FINEPIX X100
Návod k obsluze
Tento návod k obsluze popisuje použití digitálního fotoaparátu FUJIFILM FinePix X100 a instalaci dodávaného softwaru. Před použitím fotoaparátu si návod pečlivě přečtěte a dbejte uváděných pokynů.
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/index.html
Další informace o fotoaparátu X100 naleznete na webové stránce
http://www.finepix-x100.com/
První kroky
'otografování
Fotografování detailně
Přehrávání snímků
Menu
Propojení
Technické informace
Řešení možných problémů
Doplňující informace
$01 Cover_EN.indd i$01 Cover_EN.indd i 2.4.11 13:132.4.11 13:13
Pro vaši bezpečnost
Pro vaši bezpečnost
Instalace zařízení
Antény
Použití
Přečtěte si uvádě né pokyny : Veškeré be zpečnostn í a provozní pokyny je třeba si přečíst před prací s přístrojem. Pokyny si pečlivě uschovejte: Bezpečnostní a provozní pokyny je vhodné si uschovat pro pozdější reference. Dbejte varovných informací: informace uváděné na přístroji a v návodu k obsluze je třeba dodržovat. Postupujte podle pokynů návodu k obsluze: Při práci s přístrojem je třeba dbát všech provozních pokynů.
Instalace zařízení
Napájení:
Toto videozařízení je třeba napájet pouze pomocí zdroje energie uvedeného na štítku zařízení. Nejste-li si jisti typem elektroinstalace ve vaší domácnosti, kontaktujte vaši energetickou společnost. Informace o napájení videozařízení pomocí baterií nebo jiných zdrojů energie naleznete v návodu k obsluze.
Uzemnění a polarizace: Toto videozařízení je vybaveno polarizovanou vidlicí pro zapojení do elektrické sítě se střídavým proudem (jeden kontakt vidlice je širší než druhý. Tuto vidlici lze zapojit pouze v jedné orientaci. Jedná se o bezpečnostní funkci. Není-li možné zasunout vidlici do zásuvky elektrické sítě, zkuste ji otočit. Není-li i nadále možné zapojit vidlici do zásuvky elektrické sítě, požádejte vašeho elektrikáře o výměnu nevyhovující zásuvky elektrické sítě. Zachováte tak bezpečnostní funkci vidlice.
Varování pro střídavou elektrickou síť: Toto videozařízení je vybaveno tříkontaktovou vidlicí, která obsahuje třetí (zemnicí) kolík. Tento kolík lze zapojit pouze do příslušně vybavené zásuvky elektrické sítě. Jedná se o bezpečnostní funkci. Není-li i nadále možné zapojit vidlici do zásuvky elektrické sítě, požádejte vašeho elektrikáře o výměnu nevyhovující zásuvky elektrické sítě. Zachováte tak bezpečnostní funkci vidlice.
Přetížení: Nepřetěžujte síťové zásuvky a prodlužovací kabel, může dojít ke vzniku požáru nebo k úrazu elektrickým proudem.
Ventilace: Vybrání a otvory v těle přístroje slouží k jeho odvětrání a zajištění spolehlivého provozu bez přehřívání;
ii
Veškeré bezpečnostní
DŮLEŽITÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY
tyto otvory nesmí být zakrývány. Otvory rovněž nesmí být zakryty například v důsledku položení přístroje na postel, křeslo, koberec nebo podobnou členitou plochu.
Toto videozařízení nesmí být umísťováno v uzavřených kusech nábytku, jako je například knihovna, není-li podle pokynů výrobce zajištěno jeho odpovídající větrání. Výrobek nesmí být umísťován v blízkosti topných těles, ani na ně nesmí být pokládán.
Příslušenství: Nepoužívejte příslušenství, které nebylo schváleno výrobcem videozařízení – hrozí riziko nestandardního chování zařízení.
Voda a vlhkost
: Toto videozařízení nepoužívejte v blízkosti vody – například blízko koupací vany, vázy s vodou, kuchyňského dřezu nebo vany s namočeným prádlem, ani ve vlhkém prostředí, jaké se vyskytuje například v blízkosti plaveckého bazénu.
Ochrana síťového kabelu: Síťový kabel pro napájení zařízení je třeba umístit tak, aby se minimalizovala pravděpodobnost, že na tento kabel někdo šlápne, nebo dojde kjeho skřípnutí mezi nějaký jiný předmět. Obzvláštní pozornost věnujte místu, kde kabel vychází ze zařízení, síťové vidlici a síťové zásuvce.
Příslušenství: Toto zařízení neumísťujte na nestabilní vozíky, stojany, stativy, držáky a stolky. Může dojít k pádu videozařízení, zranění dítěte nebo domácího zvířete a vážnému poškození zařízení. Zařízení umísťujte pouze na předměty doporučené nebo dodávané výrobcem. Montáž zařízení je třeba vždy provádět podle pokynů výrobce a k upevnění zařízení je třeba použít výrobcem dodávané upevňovací prvky.
Kombinací vozíku a videozařízení je třeba pohybovat smaximální opatrností. Rychlé zastavení vozíku, použití nadměrné síly nebo jízda po nerovné ploše mohou způsobit převrácení vozíku.
Antény
Uzemnění vnější antény: Je-li k zařízení připojena vnější anténa nebo kabelový systém, ujistěte se, že je tato anténa (kabelový systém) uzemněna proti napěťovým pulsům a vzniku statického náboje. Článek 810 normy National Electrical Code, ANSI/NFPA No. 70 poskytuje informace o správném uzemnění stožáru a podpůrné struktury, uzemnění anténního kabelu kvybíjecí jednotce, dimenzování uzemňovacího vodiče, umístění vybíjecí jednotky a požadavky na zemnič.
PŘÍKLAD UZEMNĚNÍ ANTÉNY PODLE POŽADAVKU
NORMY NATIONAL ELECTRICAL CODE
Anténní vodičSvorka uzemnění
Elektrický
rozvod
Uzemňovací
svorky
Uzemnění elektrického rozvodu (NEC, článek 250, část H)
Elektrická vedení: Systém vnější antény se nesmí nacházet pod vedením elektrického proudu, ani v blízkosti elektrických světel a dalších elektrických obvodů. Při instalaci vnější antény je třeba dbát extrémní opatrnosti, aby se zamezilo dotyku antény s eventuálně přítomným nechráněným elektrickým vedením – účinky dotyku by mohly být pro zasaženou osobu smrtící.
Použití
Čištění: Před čištěním odpojte videozařízení od elek­trické sítě. Nepoužívejte tekuté čistící prostředky ani aerosolové čističe. Videozařízení čistěte vlhkým hadříkem.
Vniknutí cizích objektů a kapalin do videozařízení: Nikdy nenechte vniknout cizí objekt nebo kapalinu do tohoto videozařízení. Může dojít ke zkratování vnitřních obvodů zařízení a následnému požáru nebo úrazu
Vybíjecí jednotka antény (NERC, článek 810-20)
Uzemňovací vodiče (NEC, článek 810-21)
$02 Front_EN.indd ii$02 Front_EN.indd ii 4.4.11 8:074.4.11 8:07
elektrickým proudem. Nikdy nenechte žádnou kapalinu
Opravy
VAROVÁNÍ
VAROVÁNÍ
potřísnit výrobek. Bouřka:
Pro zvýšenou ochranu vysílací jednotky tohoto zařízení během bouřky nebo při ponechání delší dobu bez kontroly odpojte videozařízení od elektrické sítě a odpojte anténu resp. kabelový systém. Zamezíte tak poškození videozařízení bleskem nebo napěťovými rázy v elektrické síti.
Opravy
Opravy zařízení: Videozařízení se nepokoušejte opravovat sami, vystavíte se tak riziku úrazu elektrickým proudem a dalším rizikům. Veškeré opravy a údržbu video­zařízení svěřte kvali kovanému servisnímu personálu.
Opravy v případě poškození: V následujících případech odpojte videozařízení od elektrické sítě a požadujte odbornou opravu:
• Při poškození síťového kabelu nebo síťové vidlice
• Při vniknutí k apaliny nebo jiného cizího objektu do
videozařízení.
• V případě zmoknutí videozařízení nebo jeho
namočení do vody.
• Při pádu videozařízení nebo poškození jeho krytu. Nepracuje-li videozařízení očekávaným způsobem, postupujte podle pokynů návodu k obsluze. Upravujte nastavení pouze uvedených ovládacích prvků, které jsou popsány v návodu k obsluze. Změna nastavení jiných ovládacích prvků může vést k poškození zařízení a časově náročné opravě kvali kovaným technikem.
Zaznamenáte-li značný rozdíl ve výkonnosti video­zařízení oproti běžnému stavu, je to známkou nutnosti vyhledání odborného servisu.
Náhradní díly: Je-li třeba měnit součástky videozařízení, ujistěte se, že servisní technik použije součástky speci kované výrobcem resp. jejich ekvivalenty. Neautorizovaná výměna součástek zařízení může způsobit požár, úraz elektrickým proudem nebo jiné riziko
Kontrola bezpečnosti: údržby tohoto videozařízení požadujte po technikovi, aby provedl bezpečnostní kontrolu zařízení a zjistil tak, jestli je zařízení ve správném provozním stavu.
Po dokončení jakékoli opravy nebo
Před použitím výrobku si přečtěte tyto informace
Bezpečnostní upozornění
• Dbejte na správné používání fotoaparátu. Před použitím přístroje si přečtěte tato Bezpečnostní upozornění a celý Návod k obsluze.
• Po přečtení si bezpečnostní upozornění uložte na bezpečném místě.
Používané symboly
Níže uvedené symboly se používají v tomto dokumentu koznačení nebezpečí úrazu nebo poškození vybavení, ke kterému muže dojít vdůsledku neuposlechnutí pokynů zde uvedených.
Tento symbol označuje nebezpečné situace,
VAROVÁNÍ
které při nesprávném jednání mohou vést k vážnému poranění až úmrtí.
Tento symbol označuje situace, které při
UPOZORNĚNÍ
nesprávném jednání mohou vést k poranění nebo poškození vybavení.
Následující symboly se používají v závislosti na významu informací, které označují.
Trojúhelníkové symboly označují informace, vyžadující pozornost uživatele („Důležité“).
Kruhové šikmo přeškrtnuté symboly informují uživatele o zakázaných činnostech („Zakázáno“).
Plné kruhové symboly s vykřičníkem upozorňují uživatele, že musí dávat pozor („Požadavek“).
servisním
Dojde-li k výskytu problému, vypněte fotoaparát, vyjměte baterii, odpojte síťový zdroj.
fotoaparátu, ze kterého vychází kouř nebo neobvyklý zápach, resp. dochází-li k jinému
Odpojit od
neobvyklému
elektrické
sítě
elektrickým proudem. Kontaktujte dodavatele
.
výrobků FUJIFILM.
VAROVÁNÍ
jevu, riskujete požár nebo úraz
Pokračujete-li v používání
Pro vaši bezpečnost
VAROVÁNÍ
Zamezte vniknutí vody a cizích objektů do fotoaparátu. Vnikne-li do fotoaparátu voda nebo jiný cizí objekt, vyjměte baterii a odpojte síťový zdroj. Pokračujete-li v práci s fotoaparátem, riskujete požár nebo úraz elektrickým proudem. Kontaktujte dodavatele výrobků FUJIFILM.
Fotoaparát nepoužívejte v koupelně ani sprše. Může
Nepoužívat
dojít k požáru nebo úrazu elektrickým proudem.
vkoupelně
a ve sprše
Nikdy se nepokoušejte modi kovat nebo rozebírat fotoaparát (nikdy neotevírejte kryt přístroje) Může dojít k požáru
Nedemontovat
nebo úrazu elektrickým proudem.
Dojde-li v důsledku pádu nebo jiné nehody k otevření těla přístroje, nedotýkejte se odhalených vnitřních částí.
Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít v důsledku vzájemného dotyku poškozených
Nedotýkat se
částí přístroje a nechráněné pokožky k úrazu
vnitřních částí
elektrickým proudem nebo jinému zranění.
přístroje
Z poškozeného přístroje ihned opatrně vyjměte baterii a odneste přístroj do obchodu na konzultaci.
Nemodi kujte, nezahřívejte, nepřekrucujte a nadměrně nevytahujte propojovací kabel, ani na tento kabel nepokládejte těžké předměty. Takovéto činnosti mohou
vést k poškození kabelu, vzniku požáru, nebo úrazu elektrickým proudem. Je-li kabel poškozený, kontaktujte dodavatele výrobků FUJIFILM.
Fotoaparát nepokládejte na nestabilní plochy. Fotoaparát může spadnout nebo se překlopit a způsobit zranění.
Nikdy nefotografujte za pohybu. Nikdy nefotografujte za chůze ani při řízení jakéhokoli dopravního prostředku. Výsledkem může být pád nebo dopravní nehoda.
Nedotýkejte se kovových součástí fotoaparátu za bouřky. Může dojít k úrazu elektrickým proudem z náboje indukovaného v bouřce.
Nepoužívejte baterii jiným, než speci kovaným způsobem. Baterii vložte do přístroje se správnou polaritou.
iii
$02 Front_EN.indd iii$02 Front_EN.indd iii 4.4.11 8:094.4.11 8:09
Pro vaši bezpečnost
VAROVÁNÍ
UPOZORNĚNÍ
UPOZORNĚNÍ
Lithium-iontové baterie
Nezahřívejte, nemodi kujte ani nedemontujte baterii. Baterii nevystavujte pádům ani silným nárazům. Baterii neskladujte spolu s kovovými předměty. Každá z uvedených činností
může vést k vytečení či roztržení baterie a následnému
Používejte výhradně baterie a síťové zdroje, určené pro použití s tímto fotoaparátem. Nepoužívejte jiná napětí než udávaná.
Použití jiného sítového zdroje může vést k požáru.
Dojde-li k vytečení baterie a vniknutí elektrolytu do očí, resp. dojde-li ke kontaktu elektrolytu s pokožkou nebo oblečením, ihned silně oplachujte zasažené místo čistou vodou a vyhledejte lékařskou pomoc nebo zavolejte na linku první pomoci.
Nabíječku nepoužívejte k nabíjení jiných než speci kovaných baterií. Dodávaná nabíječka je konstruována
výhradně k nabíjení baterií stejného typu, jako jsou baterie dodávané sfotoaparátem. Použití nabíječky k nabíjení běžných baterií resp. nabíjecích baterií jiných typů, může způsobit jejich vytečení, přehřátí nebo roztržení.
Při transportu baterie vložte baterii do fotoaparátu nebo ji uchovávejte v pevném pouzdru. Baterii skladujte v dodávaném pevném pouzdru. Při likvidaci baterie zalepte kontakty baterie izolační páskou. Kontakt baterie
s jiným kovovým předmětem resp. baterií může způsobit vznícení nebo výbuch baterie.
Paměťové karty držte mimo dosah malých dětí. Díky tomu, že jsou paměťové karty velmi kompaktní, muže dojít k jejich náhodnému pozření dítětem. Dbejte na to, abyste tyto paměťové karty vždy drželi mimo dosah dětí. Pozře-li dítě náhodně kartu, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
Fotoaparát nepoužívejte na místech silně zatížených výfukovými plyny, výpary, vlhkostí a prachem. Takovéto
jednání může vést k požáru nebo úrazu elektrickým proudem.
Fotoaparát neponechávejte na místech vystavených vysokým teplotám.
místech, jako je uzavřený automobil na přímém slunci. Takovéto jednání muže vést ke vzniku požáru.
iv
VAROVÁNÍ
požáru nebo úrazu.
UPOZORNĚNÍ
Fotoaparát neponechávejte na
extrémně
Přístroj držte mimo dosah malých dětí. Tento výrobek
UPOZORNĚNÍ
může v rukou dítěte vést ke zranění. Na fotoaparát nestavte těžké předměty. Může dojít k pádu
nebo převrácení těžkého předmětu a zranění.
Je-li připojený síťový zdroj, fotoaparátem nehýbejte. Chcete-li odpojit síťový zdroj od elektrické sítě, netahejte za sítový kabel.
Může dojít k poškození kabelu a vzniku
požáru nebo úrazu elektrickým proudem.
Nezakrývejte resp. nebalte fotoaparát a síťový zdroj do oblečení apod. Může dojít k nadměrnému ohřátí
přístrojů, deformaci pouzdra, resp. vzniku požáru.
Čistíte-li fotoaparát, resp. plánujete, že jej nebudete delší dobu používat, vyjměte baterii a odpojte síťový zdroj.
Nebudete-li dbát tohoto upozornění, riskujete požár nebo úraz elektrickým proudem.
Po dokončení nabíjení odpojte nabíječku od elektrické sítě. Ponechání nabíječky zapojené do elektrické sítě může vést ke vzniku požáru.
Použití blesku v blízkosti očí osoby může vést k oslnění. Obzvláštní opatrnosti dbejte u dětí.
Při vyjímání paměťové karty může dojít k tomu, že karta zcela vyskočí ze slotu. Ukazováčkem zabraňte vyskočení a pádu karty. Zásah kartou může vést k poranění.
Nechte si fotoaparát pravidelně vyčistit a otestovat.
Hromadění prachu uvnitř fotoaparátu může vést k požáru nebo výbuchu. Pro čištění fotoaparátu kontaktujte minimálně jednou za 2 roky vašeho dodavatele výrobků FUJIFILM. Jedná se o placenou službu.
V případě náhrady baterie za baterii nesprávného typu hrozí riziko výbuchu. Baterii proto měňte pouze za baterii stejného typu nebo za ekvivalentní baterii.
Pozn.: Zkontrolujte typ baterie používané ve vašem
Baterie a síťový zdroj
fotoaparátu a přečtěte si příslušnou část návodu.
Následující text podává informace o správném použití baterie a dosažení maximální doby provozu při jejím použití. Nesprávné použití baterie může vést ke zkrácení životnosti, vytečení, přehřátí nebo výbuchu baterie.
Lithium-iontové baterie
Tuto část návodu si přečtěte, pokud je váš fotoaparát napájen pomocí dobíjecí lithium-iontové baterie.
Baterie není při dodání plně nabitá. Před použitím je proto nutné baterii nejprve nabít. Nepoužíváte­baterii, uchovávejte ji vdodávaném ochranném pouzdru.
■ Poznámky k baterii
Baterie je zatížena samovybíjením i v době, kdy se nepoužívá. Baterii proto nabijte maximálně jeden nebo dva dny před použitím.
Dobu provozu na baterii lze prodloužit častějším vypínáním fotoaparátu.
Počet snímků, které lze zhotovit na jednu baterii, klesá v chladném prostředí resp. za nízkých teplot. Vždy proto mějte k dispozici plně nabitou náhradní baterii. Kapacitu baterie můžete zvýšit rovněž jejím umístěním v teplé vnitřní kapse resp. jiném místě s vyšší teplotou než je okolní, a jejím vložením do fotoaparátu až bezprostředně před fotografováním. Používáte-li ohřívače rukou a podobná ohřívací zařízení, neumisťujte baterii do přímého kontaktu s těmito zařízeními.
■ Nabíjení baterie
Baterii můžete nabíjet pomocí dodávané nabíječky. Nabíjíte-li baterii mimo teplotní rozsah +10 °C až +35 °C, trvá nabíjení déle vlivem oslabené výkonnosti baterie. Baterii se nepokoušejte nabíjet při teplotách nad 40 °C; při teplotách pod 0 °C se baterie nenabije.
Plně nabitou baterii nenabíjejte. Baterii není nutné před nabitím zcela vybít.
Baterie se v průběhu nabíjení resp. provozu může zahřát. Jde o zcela normální stav.
li
$02 Front_EN.indd iv$02 Front_EN.indd iv 4.4.11 8:114.4.11 8:11
■ Životnost baterie
AA alkalické/dobíjecí Ni-MH baterie
Sítové zdroje (dostupné samostatně)
Při pokojové teplotě lze baterii použít minimálně 300×. Dojde-li k výraznému zkrácení doby mezi nabitým a vybitým stavem, je to znamení, že se baterie blíží konci své životnosti a měla by být vyměněna.
■ Skladování baterie
Je-li baterie skladována delší dobu v nabitém stavu, může dojít ke snížení její kapacity. Baterii proto před uložením vybijte.
Nebudete-li baterii delší dobu používat, vyjměte ji a uložte na suchém a chladném místě s teplotou vrozmezí +15 °C až +25 °C. Baterii neponechávejte na místech sextrémně nízkými nebo vysokými teplotami.
■ Upozornění: Manipulace s baterií
• Baterii nepřepravujte ani neukládejte společně s kovovými objekty, jako jsou řetízky na krk nebo sponky do vlasů.
• Baterii nedávejte do blízkosti ohně a nevhazujte do ohně.
• Baterii se nepokoušejte demontovat ani modi kovat.
• Baterii nenabíjejte jinou než určenou nabíječkou.
• Baterie suběhlou životností r ychle zlikvidujte.
• Baterii nevystavujte působení pádů ani jiných fyzických rázů.
• Baterii nev ystavujte působení vody.
• Kontakt y baterie udržujte v čistotě.
• Baterie a fotoaparát se mohou za provozu ohřívat. Jde o zcela normální jev.
AA alkalické/dobíjecí Ni-MH baterie
Tuto část si přečtěte, pokud je váš fotoaparát napájen pomocí alkalických nebo dobíjecích Ni-MH baterií AA.
Informace o kompatibilních typech baterií může být dostupná vjiné části návodu kobsluze fotoaparátu.
■ Upozornění: Manipulace s bateriemi
• Baterie nevystavujte působení vody, ohně a vysokých teplot a neskladujte vprostředích svysokou teplotou nebo vlhkostí.
• Baterie nepřepravujte ani neukládejte spolu s kovovými objekty, jako jsou řetízky na krk nebo sponky do vlasů.
• Baterie ani jejich pouzdro nedemonujte a neupravujte.
• Baterii nevystavujte působení silných fyzických rázů.
• Nepoužívejte baterie, které vytékají, jsou zdeformované
nebo neobvykle zbarvené.
• Baterie uchovávejte mimo dosah dětí.
• Baterie vk ládejte ve správné orientaci.
• Nekombinujte staré a nové baterie, baterie srůznou úrovní nabití, ani baterie různých typů.
• Nebudete-li fotoaparát delší dobu používat, vyjměte baterie. Dojte kvymazání údajů hodin fotoaparátu.
• Baterie a fotoaparát se mohou za provozu ohřívat. Před manipulací sbaterií proto vypněte fotoaparát a nechte baterii vychladnout.
• Kapacita baterií se za nízkých teplot snižuje. Mějte proto k dispozici v teplé vnitřní kapse nebo na jiném teplém místě náhradní baterie a v případě potřeby baterie vyměňte. Kapacita chladných baterií se může po ohřátí baterií na normální teplotu částečně obnovit.
• Otisky prstů a jiné nečistoty na kontaktech baterií mohou negativně ovlivňovat výkonnost baterií. Před vložením baterie do fotoaparátu proto pečlivě otřete kontakty baterie měkkým, suchým hadříkem.
Pokud z baterií vytéká tekutina, vyčistěte před vložením nových baterií pečlivě prostor pro baterie ve fotoaparátu.
Dojde-li ke kontaktu tekutiny zbaterií a pokožky nebo oblečení, ihned opláchněte zasažené místo vodou.
ihned opláchněte zasažené místo velkým množstvím vody a vyhledejte lékařskou pomoc. Oči si nevytírejte. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít k trvalému poškození zraku
■ Baterie Ni-MH
Kapacita baterií Ni-MH může být při použití nových, déle nepoužívaných nebo opakovaně dobíjených ne zcela vybitých baterií dočasně snížena. To je zcela normální a neznamená to závadu. Kapacitu baterií lze zvýšit opakovaným vybíjením baterií pomocí funkce vybíjení baterií vmenu nastavení fotoaparátu a nabíjením baterií pomocí nabíječky.
UPOZORNĚNÍ: Položku pro vybíjení baterií v menu fotoaparátu nepoužívejte vkombinaci s alkalickými bateriemi.
Dojde-li kvniknutí tekutiny zbaterie do oka,
Pro vaši bezpečnost
Fotoaparát spotřebovává malé množství energie i ve vypnutém stavu. Při ponechání baterií Ni-MH ve fotoaparátu delší dobu může dojít knadměrnému vybití těchto baterií a nemožnosti jejich opětovného nabití. Ke snížení výkonnosti baterií může dojít rovněž při jejich použití v zařízení, jako je například elektronický blesk. Kvybíjení baterií Ni-MH používejte funkci vybíjení vmenu nastavení fotoaparátu. Baterie, které ani po opakovaném nabití a vybití nejsou schopny udržet kapacitu, dosáhly konce své provozní životnosti a je třeba je vyměnit.
Baterie Ni-MH lze nabíjet pomocí nabíječky (prodávaná samostatně). Baterie mohou být po nabíjení horké na dotek. Více informací knabíjení baterií naleznete v návodu kobsluze dodávaném snabíječkou. Nabíječku používejte pouze vkombinaci skompatibilními bateriemi.
Baterie Ni-MH jsou při nečinnosti zatíženy samovybíjením.
■ Likvidace baterií
Použité baterie likvidujte podle místních předpisů.
Sítové zdroje (dostupné samostatně)
Tato část se vztahuje na všechny modely fotoaparátů. K napájení fotoaparátu používejte výhradně síťové zdroje FUJIFILM určené pro tento fotoaparát. Použití jiných síťových zdrojů může vést kpoškození fotoaparátu.
• Síťový zdroj je určen pouze pro vnitřní prostory.
• Koncovku nízkonapěťového kabelu pečlivě zasuňte do konektoru DC IN na fotoaparátu FUJIFILM.
• Před odpojením síťového zdroje vypněte fotoaparát,
.
uchopte kabel za koncovku a vysuňte jej zkonektoru ve fotoaparátu (netahejte za kabel).
• Síťový zdroj nepoužívejte k napájení jiného než speci kovaného zařízení.
• Síťový zdroj nedemontujte.
• Síťový zdroj nepoužívejte na místech s vysokou teplotou a vlhkostí vzduchu.
• Zabraňte pádu přístroje a nevystavujte jej působení silných nárazů.
• Síťový zdroj může emitovat bzučivý zvuk a může se zahřívat. Jde o normální stav.
• Způsobuje-li síťový zdroj radiové interference, změňte nasměrování nebo umístění přijímací antény.
v
$02 Front_EN.indd v$02 Front_EN.indd v 2.4.11 13:522.4.11 13:52
Pro vaši bezpečnost
Zhotovujte zkušební snímky
Informace ohledně autorských práv
Manipulace
Tekuté krystaly
Informace o obchodních značkách
Elektrické interference
Systémy barevné televize
Exif Print
Fotoaparátem nemiřte do extrémně jasných zdrojů světla, jako je například slunce nebo bezmračná obloha. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít k poškození obrazového snímače fotoaparátu.
Zhotovujte zkušební snímky
Před fotografováním důležité události (např. svatba nebo zahraniční cesta) vždy zhotovte zkušební snímky a zkontrolujte, jestli fotoaparát pracuje standardním způsobem. Společnost FUJIFILM Corporation vzniklé v důsledku vad tohoto výrobku.
Informace ohledně autorských práv
Snímky zaznamenané pomocí vašeho digitálního fotoaparátu nesmějí být použity způsobem, který by mohl jakkoli narušovat mezinárodní autorské právo. Pozor, zákaz fotografování se muže vztahovat na fotografování některých výstav, uměleckých vystoupení apod. i v případě použití výsledných snímků výhradně pro osobní potřebu. Přenos paměťových karet obsahujících snímky (resp. jiná data) chráněné autorskými právy je povolen pouze vrámci omezení určených těmito autorskými právy.
Manipulace
Aby bylo možné správně zaznamenat pořízené snímky, nevystavujte během záznamu snímků fotoaparát nárazům ani jiným fyzickým rázům.
Tekuté krystaly
V případě poškození monitoru se vyvarujte kontaktu s tekutými krystaly. Dojde-li k některé z následujících situací, proveďte ihned uvedená opatření:
• Při styku tekutých krystalů a nechráněné pokožky otřete zasaženou oblast hadříkem a poté pečlivě omývejte mýdlem a tekoucí vodou.
Při vniknutí tekutých krystalů do oka vyplachujte zasažené
oko minimálně 15 minut čistou vodou, poté vyhledejte lékařskou pomoc.
• Při pozření tekutých krystalů pečlivě vypláchněte ústa vodou, vypijte velké množství vody a vyvolejte zvracení; poté vyhledejte lékařskou pomoc.
Používání fotoaparátu
není odpovědná za škody a ztráty zisku
vi
Přestože jsou zobrazovače vyráběny svyužitím extrémně přesné technologie, mohou obsahovat pixely, které trvale svítí nebo trvale nesvítí. Nejedná se o závadu a snímky zaznamenané produktem nejsou touto skutečností nikterak ovlivněny.
Informace o obchodních značkách
xD-Picture Card a logo E jsou obchodní značky společnosti FUJIFILM Corporation. Použitá písma byla vyvinuta společností DynaComware Taiwan Inc. Macintosh, QuickTime a Mac OS jsou obchodní značky společnosti Apple Inc., registrované v USA a dalších zemích. Windows 7, Windows Vista a logo Windows jsou obchodní značky společnosti Microsoft Corporation. Adobe a Adobe Reader jsou obchodní značky resp. registrované obchodní značky společnosti Adobe Systems v USA a dalších zemích. Loga SDHC a SDXC jsou obchodní značky společnosti SD-3C, Logo HDMI je ochodní značka. YouTube je obchodní značka společnosti Google Inc. Všechna ostatní obchodní jména uvedená v tomto návodu kobsluze jsou obchodní značky nebo registrované obchodní značky příslušných vlastníků.
Elektrické interference
Fotoaparát muže ovlivňovat činnost lékařských a leteckých přístrojů. Před použitím fotoaparátu vnemocnici nebo na palubě letadla se dotažte nemocničního nebo leteckého personálu.
Systémy barevné televize
Systém NTSC (National Television Systém Committee) je systém barevného televizního vysílání používaný zejména vUSA, Kanadě a vJaponsku. Systém PAL (Phase Alternation by Lineú je systém barevné televize používaný zejména v Evropě a v Číně.
Exif Print
Exif Print je nově revidovaný formát souborů digitálních fotoaparátů, ve kterém jsou sobrazovými daty uloženy rovněž informace používané pro dosažení optimální barevné reprodukce při tisku.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Čtěte před použitím softwaru
Přímý nebo nepřímý export části nebo celku licencovaného softwaru bez svolení příslušného vládního úřadu je zakázán.
LLC.
$02 Front_EN.indd vi$02 Front_EN.indd vi 4.4.11 8:134.4.11 8:13
O tomto návodu
O tomto návodu
Rejstřík možných činností
....................................
P
viii
Obsah
..................................................................
P
xi
Řešení možných problémů
..................................
P
104
Chybová hlášení a indikace
.................................
P
108
Slovníček termínů
..............................................
P
112
Omezení dostupných nastavení
...........................
P
119
Paměťové karty
Před použitím fotoaparátu si přečtěte tento návod kobsluze a varování a upozornění uvedená včásti „Pro vaši bezpečnost“ (P ii). Informace o speci ckých tématech naleznete na níže uvedených odkazech.
Rejstřík možných činností
Víte, co chcete udělat, ale naznáte správný název této činnosti? Vyhledejte odpověď v části „Rejstřík možných činností“.
Řešení možných problémů
Máte sfotoaparátem nějaký konkrétní problém? Odpověď naleznete zde.
Slovníček termínů
Význam některých technických termínů naleznete ve slovníčku termínů.
....................................
..................................
..............................................
P
viii
Obsah
..................................................................
Obsah nabízí přehled všech kapitol a témat návodu. Pomocí obsahu vyhledáte kapitoly o základním ovládání
P
104
Chybová hlášení a indikace
Zde naleznete informace o významu nápisů a symbolů zobrazovaných na monitoru fotoaparátu.
P
112
Omezení dostupných nastavení
Na straně 119 naleznete seznam omezení volitelných nastavení dostupných v jednotlivých režimech
přístroje.
.................................
...........................
fotografování.
Paměťové karty
Pořízené snímky lze ukládat vinterní paměti fotoaparátu nebo na volitelných paměťových kartách SD, SDHC a SDXC (P 14). Vtomto návodu kobsluze jsou paměťové karty SD dále zmiňovány jako „paměťové karty“.
P
P
P
xi
108
119
vii
$03 Contents_EN.indd vii$03 Contents_EN.indd vii 2.4.11 16:112.4.11 16:11
Rejstřík možných činností
Rejstřík možných činností
Jednotlivé položky jsou rozděleny podle činností.
■ Fotografování
Optický hledáček ............................................................5, 17
Správa energie ....................................................................... 22
Zvuky závěrky ........................................................................21
Samospoušť ............................................................................ 43
■ Nastavení kvality a velikosti snímku
Velikost snímku .....................................................................68
Kvalita snímku ........................................................................ 69
Snímky RAW ............................................................................ 55
Barevný prostor ..................................................................... 85
Zaostřování
Zaostřov
Zaostřovací režimy .............................................................. 47
Volba rámečku pro zaostření ........................................ 49
Blokování zaostření............................................................. 45
Manuální zaostřování ........................................................ 47
■ Nastavení expozice
Citlivost ISO ............................................................................. 50
Automatická volba citlivosti ISO................................. 83
Měření expozice ...................................................................51
Čas závěrky a clona ............................................................. 27
Programová automatika .................................................. 23
Clonová automatika ..........................................................24
Časová automatika ............................................................. 25
Manuální expoziční režim ..............................................26
Dlouhé expozice ..................................................................28
Expoziční paměť ..................................................................45
Korekce expozice ................................................................. 29
■ Nastavení barev podle světelného zdroje
Nastavení
Vyvážení bílé barvy .............................................................34
Simulace  lmového materiálu .................................... 53
Dynamický rozsah ...............................................................69
Barevné podání/tonalita/doostření ..................69, 70
viii
$03 Contents_EN.indd viii$03 Contents_EN.indd viii 2.4.11 16:132.4.11 16:13
■ Volba snímacího režimu
Sériové snímání ....................................................................36
Bracketing ................................................................................ 37
Panoramatické snímky ..................................................... 38
Videosekvence ...................................................................... 41
■ Práce s bleskem
Vestavěný blesk ................................................................2, 31
Fotografování sbleskem ................................................. 31
Zábleskové režimy .............................................................. 31
Korekce zábleskové expozice ......................................70
Volitelné externí blesky .............................................70, 99
Rejstřík možných činností
Custom Settings
■ Uživatelská nastavení
Funkce tlačítka Fn ................................................................ 52
Uložení a vyvolání nastavení ........................................ 54
ix
$03 Contents_EN.indd ix$03 Contents_EN.indd ix 2.4.11 16:142.4.11 16:14
Péče o fotoaparát
Péče o fotoaparát
Pro dlouhodobé zachování dobrého stavu fotoaparátu otřete tělo přístroje po každém použití měkkým, suchým hadříkem. Nepoužívejte alkohol, ředidla ani jiné těkavé chemikálie, které mohou způsobit změnu zbarvení nebo deformaci koženkového polepu těla fotoaparátu. Jakoukoli kapalinu ulpělou na fotoaparátu ihned otřete měkkým, suchým hadříkem. K odstranění prachu a nečistot z objektivu a monitoru použijte ofukovací balónek, a poté opatrně otřete tyto části fotoaparátu měkkým, suchým hadříkem. Ulpělé nečistoty můžete odstranit opatrným otřením pomocí šátečku na čištění optiky FUJIFILM smočeného lehce v kapalině na čištění optiky. Při čištění buďte opatrní, abyste zamezili poškrábání objektivu nebo monitoru.
x
$03 Contents_EN.indd x$03 Contents_EN.indd x 4.4.11 8:194.4.11 8:19
Obsah
Obsah
Příprava
První kroky
Fotografování
Pro vaši bezpečnost ........................................................................ ii
DŮLEŽITÉ BEZPEČNOSTNÍ POKYNY .........................................ii
Bezpečnostní informace .............................................................iii
O tomto návodu ..............................................................................vii
Rejstřík možných činností .........................................................viii
Péče o fotoaparát ............................................................................. x
Příprava
Použité symboly a konvence .......................................................1
Dodávané příslušenství ................................................................. 1
Části fotoaparátu .............................................................................. 2
Multifunkční volič ........................................................................... 4
Příkazový ovladač ........................................................................... 4
Indikace fotoaparátu ..................................................................... 5
Fotografování: Optický hledáček ........................................... 5
Fotografování: Elektronický hledáček .................................. 6
Fotografování: LCD monitor .................................................... 6
Přehrávání: Elektronický hledáček/LCD monitor .............. 7
První kroky
Upevnění řemínku fotoaparátu ................................................. 8
Nabití baterie ...................................................................................10
Vložení baterie a paměťové karty ...........................................11
Kompatibilní paměťové karty ...............................................14
Zapnutí a vypnutí fotoaparátu .................................................15
Základní nastavení ........................................................................16
Volba zobrazovače .........................................................................17
Použití hybridního hledáčku ....................................................18
Zaostření hledáčku ......................................................................18
Tlačítko DISP/BACK .......................................................................19
Optický hledáček: Fotografování .........................................19
Elektronický hledáček: Fotografování ................................19
LCD monitor: Fotografování ..................................................19
Elektronický hledáček/LCD monitor: Přehrávání ............20
Volba zvuku závěrky .....................................................................21
Správa energie ................................................................................22
G ÚSPORNÝ REŽIM OPTICKÉHO HLEDÁČKU .....................22
H REŽIM RYCHL. STARTU ..........................................................22
Fotografování
Programová automatika (P).......................................................23
Clonová automatika (S) ...............................................................24
Časová automatika (A) .................................................................25
Manuální expoziční režim (M)...................................................26
Čas závěrky a clona........................................................................27
Dlouhé expozice (T/B) ..................................................................28
Time (T) ............................................................................................28
Bulb (B) .............................................................................................28
Korekce expozice ............................................................................29
Zaostření a expozice snímků .....................................................30
xi
$03 Contents_EN.indd xi$03 Contents_EN.indd xi 2.4.11 16:162.4.11 16:16
Obsah
Fotografování detailně
Přehrávání snímků
Menu fotoaparátu
Fotografování detailně
N Použití blesku (superinteligentní blesk) .......................... 31
F Režim Mak ro ...............................................................................33
Vyvážení bílé barvy .......................................................................34
I Sériové snímání .........................................................................36
Bracketing .........................................................................................37
Panoramatické snímky ................................................................38
F Záznam videosekvencí ve vysokém rozlišení (HD) ....41
Před zahájením záznamu ...........................................................42
h Použití samospouště ............................................................... 43
Blokování zaostření/expoziční paměť ...................................45
Zaostřovací režimy ........................................................................47
Volba rámečku pro zaostření ....................................................49
Citlivost ...............................................................................................50
Měření expozice ..............................................................................51
Tlačítko Fn .........................................................................................52
Simulace  lmového materiálu ..................................................53
Uložení nastavení ...........................................................................54
Tlačítko RAW ....................................................................................55
Filtr ND ................................................................................................56
Přehrávání snímků
Přehrávání jednotlivých snímků ..............................................57
Zvětšení výřezu snímku ..............................................................58
Přehrávání více snímků současně ...........................................59
Přehrávání videosekvencí ..........................................................60
Vyhledání snímku ..........................................................................61
m Asistent pro fotoknihu ..........................................................62
Vytvoření fotoknihy .....................................................................62
Prohlížení fotoknih .......................................................................63
Úpravy a mazání fotoknih .........................................................63
Prohlížení panoramatických snímků .....................................64
Prohlížení snímků pořízených vjedné sérii ........................65
x Mazání snímků .......................................................................... 66
Vytváření kopií JPEG ze snímků RAW ....................................67
Menu fotoaparátu
Práce smenu: Snímací režim .....................................................68
Volitelné položky menu snímacího režimu .........................68
B SAMOSPOUŠŤ .......................................................................68
N CITLIVOST ...............................................................................68
O VELIKOST SNÍMKU ...............................................................68
T KVALITA SNÍMKU..................................................................69
U DYNAMICKÝ ROZSAH ........................................................69
P SIMULACE FILMU .................................................................69
t FILTR ND ..................................................................................69
d POSUN VYVÁŽENÍ BÍLÉ ......................................................69
f BARVA ...................................................................................... 69
H DOOSTŘOVÁNÍ .....................................................................70
r ZVÝRAZNIT TÓN ...................................................................70
s POTLAČIT TÓN ......................................................................70
h ODSTRANĚNÍ ŠUMU ...........................................................70
F REŽIM OSTŘENÍ ....................................................................70
I BLESK .......................................................................................70
g EXTERNÍ BLESK .....................................................................70
u VYBRAT VLASTNÍ NASTAVENÍ ..........................................71
K UPRAV./ULOŽ. VLASTNÍ NASTAVENÍ .............................71
v ZOBR. VLASTNÍ NASTAVENÍ ..............................................71
xii
$03 Contents_EN.indd xii$03 Contents_EN.indd xii 2.4.11 16:172.4.11 16:17
Práce smenu: Přehrávací režim ...............................................72
elné položky menu přehrávacího režimu ...................72
Volit
m ASIST. FOTOKNIHY...............................................................72
t VYHLEDAT SNÍMEK ..............................................................72
A VYMAZAT ................................................................................72
j OZNAČ PRO ODESL ............................................................73
I PREZENTACE..........................................................................74
j KONVERZE RAW ...................................................................74
B ODSTRANĚNÍ Č. OČÍ ...........................................................74
D ZÁMEK .....................................................................................75
G VÝŘEZ .......................................................................................75
e ZMĚNIT VEL............................................................................76
C OTOČENÍ SNÍMEK ................................................................76
E KOPIE .......................................................................................77
K FOTO TISK (DPOF) ................................................................77
J POMĚR STRAN ......................................................................77
Menu nastavení ..............................................................................78
Práce s menu nastavení ..............................................................78
Volitelné položky menu nastavení .........................................79
F DATUM/ČAS .......................................................................... 79
N ČASOVÝ ROZDÍL ..................................................................79
L a ...............................................................................79
o TICHÝ REŽIM ..........................................................................79
R RESET .......................................................................................79
K FORMÁTOVÁNÍ .....................................................................80
A ZOBRAZENÍ SNÍMKU........................................................... 80
Obsah
B ČÍSLOVÁNÍ SNÍMKŮ. ............................................................81
G SE ZVUKEM. ...........................................................................81
H HLAS. ZÁVĚRKY ....................................................................81
e ZVUK ZÁVĚRKY .....................................................................81
I HLASITOST .............................................................................81
J LCD JAS ...................................................................................82
M AUTOMAT. VYPNUTÍ ............................................................82
G ÚSPORNÝ REŽIM OPTICKÉHO HLEDÁČKU ..................82
H REŽIM RYCHL. STARTU .......................................................82
F TLAČÍTKO Fn ..........................................................................82
N AUTOVOLBA ISO ..................................................................83
B ODSTRANĚNÍ Č. OČÍ ...........................................................83
C POMOCNÁ AF LAMPA ........................................................84
k REŽIM AE/AF-ZÁMEK .........................................................84
v TLAČ. AE/AF-ZÁM ................................................................84
j KONTROLA OSTŘENÍ ..........................................................84
I KROUŽEK OSTŘENÍ ..............................................................84
M JEDNOTKY VZDÁL. ZAOSTŘENÍ ......................................84
z NÁVOD RÁM. .........................................................................85
J BAREVNÝ PROSTOR ............................................................85
K ODSTRANĚNÍ ŠUMU DLOUHÉ EXPOZICE ....................85
n ULOŽIT ORIGINÁL ................................................................86
m AUTO OTOČ. OBR. ................................................................86
O PODBARVENÍ MENU ...........................................................86
c NÁVOD KMENU ...................................................................86
xiii
$03 Contents_EN.indd xiii$03 Contents_EN.indd xiii 2.4.11 16:172.4.11 16:17
Obsah
Propojení
Technické informace
Řešení možných problémů
Doplňující informace
Propojení
Přehrávání snímků na televizoru .............................................87
Tisk snímků pomocí rozhraní USB...........................................88
Propojení fotoaparátu.................................................................88
Tisk vybraných snímků ...............................................................88
Tisk snímků tiskové objednávky DPOF .................................89
Vytvoření tiskové objednávky DPOF .....................................90
SDATEM
RESET VŠE .....................................................................................92
Přehrávání snímků na počítači .................................................93
Windows: Instalace softwaru MyFinePix Studio ................93
Macintosh: Instalace softwaru FinePix Viewer ...................95
Propojení fotoaparátu.................................................................97
s/ BEZ DATA...........................................................91
Technické informace
Volitelné příslušenství ..................................................................99
Příslušenství společnosti FUJIFILM .........................................99
Nasazení redukčních kroužků a slunečních clon ...........100
Propojení fotoaparátu sdalším zařízením ........................ 101
Péče o fotoaparát ........................................................................102
Skladování a používání ............................................................ 102
Čištění ............................................................................................ 103
Cestování ...................................................................................... 103
Řešení možných problémů
Problémy a jejich řešení .......................................................... 104
Chybová hlášení a indikace .................................................... 108
Doplňující informace
Slovníček termínů ....................................................................... 112
Kapacita interní paměti/paměťové karty ......................... 113
Speci kace ..................................................................................... 114
Omezení dostupnýchnastavení ...........................................119
xiv
$03 Contents_EN.indd xiv$03 Contents_EN.indd xiv 2.4.11 16:182.4.11 16:18
Příprava
Příprava
Použité symboly a konvence
Dodávané příslušenství
Použité symboly a konvence
Vtomto návodu jsou použity následující symboly:
Q Tento symbol označuje místa, která je třeba si přečíst pro zajištění správné manipulace s fotoaparátem. R Tento symbol označuje doplňující informace kzákladním operačním úkonům.
P Tento symbol označuje stránky, na kterých lze nalézt další související informace.
Menu a další texty zobrazované na monitoru fotoaparátu jsou uvedeny tučně. Ilustrace vtomto návodu zobrazující indikace na monitoru fotoaparátu mohou být pro lepší názornost zjednodušené.
Dodávané příslušenství
Fotoaparát je dodáván včetně následujícího příslušenství:
Dobíjecí baterie NP-95 Nabíječka baterií BC-65N Krytka objektivu Kabel USB
Návod k obsluze
(tento návod)
• Řemínek
Disk CD-ROM Nástroj pro nasazení klipů Kovové klipy pro upevnění
řemínku (2 ks)
• Ochranné krytky (2 ks)
Příprava
1
$04 Before_EN.indd 1$04 Before_EN.indd 1 2.4.11 17:062.4.11 17:06
Části fotoaparátu
Části fotoaparátu
Další informace kuváděným položkám naleznete na vyznačených stránkách.
1 Tlačítko spouště ................................................30
2 Volič korekce expozice .......................................29
3 Volič časů závěrky ................................. 23, 24, 26
4 Sáňky pro upevnění příslušenství .............70, 101
5 Blesk .................................................................31
6 Mikrofon (L) ......................................................41
7 Okénko hledáčku ........................................17, 18
8 Očko pro upevnění řemínku ................................8
9 Volič zaostřovacích režimů ................................47
10 Clonový kroužek....................................23, 25, 26
11 Zaostřovací kroužek ..........................................47
2
$04 Before_EN.indd 2$04 Before_EN.indd 2 2.4.11 17:072.4.11 17:07
12 Objektiv ..........................................................103
13 Přední kroužek ................................................100
14 Pomocné světlo AF ............................................84
Kontrolka samospouště ....................................44
15 Volič zobrazení vhledáčku ................................18
16 Mikrofon (R) .....................................................41
17 Tlačítko ON/OFF ...............................................15
18 Tlačítko Fn ........................................................52
19 Aretace baterie ...........................................11, 13
20 Slot pro paměťovou kartu .................................12
21 Prostor pro baterii .............................................11
22 Snímač pohledu do hledáčku ............................17
23 Příkazový ovladač ...............................................4
24 Krytka konektorů .................................. 87, 88, 97
25
Krytka kabelového kanálu pro stejnosměrnou spojku
26 Aretace krytky prostoru pro baterii ...................11
27 Krytka prostoru pro baterii ................................11
28 Stativový závit
29 Reproduktor .....................................................60
30 LCD monitor ....................................................6, 7
31 Konektor USB ..............................................88, 97
32 Minikonektor HDMI ..........................................87
33 Volič dioptrické korekce ....................................18
Stavová kontrolka
Stavová kontrolka
Stav fotoaparátu
Svítí zeleně
Bliká zeleně
Bliká zeleně a oranžově
Svítí oranžově
Bliká oranžově
Bliká červeně
34 Tlačítko a (přehrávání) .................................57
Stavová kontrolka
35 Tlačítko AE (automatická expozice) ..................51
Tlačítko k (zvětšení výřezu snímku) .........58, 59
Stavová kontrolka indikuje aktuální stav fotoaparátu následovně:
Stavová kontrolka
Svítí zeleně Zaostřeno. Bliká zeleně
Bliká zeleně a oranžově Záznam snímků. Lze fotografovat.
Svítí oranžově Záznam snímků. Aktuálně nelze zhotovit žádné další snímky.
Bliká oranžově Nabíjení blesku; při expozici snímku nedojde k odpálení záblesku.
Bliká červeně Chyba objektivu nebo paměti.
R Na zobrazovači se mohou zobrazit rovněž varování (P 108)
Varování před rozmazáním snímku nebo chybnou expozicí. Lze fotografovat.
Stav fotoaparátu
Části fotoaparátu
36 Tlačítko AF (autofokus) .....................................49
Tlačítko n (zmenšení výřezu snímku) ........58, 59
37 Tlačítko VIEW MODE ........................................17
38 Tlačítko AFL/AEL
(blokování zaostření/expozice) ................... 45, 47
39 Stavová kontrolka (viz níže)
40 Tlačítko MENU/OK .............................................4
41 Multifunkční volič ...............................................4
42 Tlačítko RAW ....................................................55
lačítko DISP/BACK .........................................19
43 T
Stavová kontrolka
Příprava
3
$04 Before_EN.indd 3$04 Before_EN.indd 3 2.4.11 17:092.4.11 17:09
Části fotoaparátu
Multifunkční volič
Příkazový ovladač
Multifunkční volič
Otáčením multifunkčního voliče nebo jeho stisknutím nahoru (q), doprava (w), dolů (e) nebo doleva (r) vyberte položku a stiskněte tlačítko MENU/OK (t) pro potvrzení výběru.
Multifunkční volič slouží rovněž jako následující tlačítka:
: Tlačítko b (mazání) (P 57)/DRIVE (P 36)
q
: Tlačítko N (blesk) (P 31)
w
: Tlačítko WB (vyvážení bílé barvy) (P 34)
e
: Tlačítko F (režim Makro) (P 33)
r
Příkazový ovladač
Stisknutím příkazového ovladače směrem doleva nebo doprava má stejnou funkci jako stisknutí multifunkčního voliče směrem doleva nebo doprava.
Stisknutím příkazového ovladače uprostřed lze rovněž zvětšit obraz na oblast zaostření vybranou pro manuální zaostřování velektronickém hledáčku nebo na LCD monitoru, resp. zvětšit obraz na aktivní zaostřovací pole během přehrávání.
4
$04 Before_EN.indd 4$04 Before_EN.indd 4 2.4.11 17:102.4.11 17:10
Části fotoaparátu
Indikace fotoaparátu
Indikace fotoaparátu
Během fotografování a přehrávání se mohou zobrazovat následující typy indikací. Indikace se mění podle aktuálního nastavení fotoaparátu.
■ Fotografování: Optický hledáček
100
100
F
0.1 0.5 1.0 1.5 2.0 3.0 5.0 10m
P
F5.6
2000
*
a: indikuje nepřítomnost paměťové karty a záznam
200
snímků do interní paměti fotoaparátu (P 12).
1 Indikace manuálního zaostřování .....................47
2 Zábleskový režim ..............................................31
F
3 Režim měření expozice .....................................51
4 Vyvážení bílé barvy ...........................................34
5 Simulace  lmu ..................................................53
6 Dynamický rozsah .............................................69
7 Indikace neutrálního šedého  ltru (ND) ............56
8 Indikace interní paměti
*
9 Počet zbývajících snímků ................................113
10 Kvalita a velikost snímku.............................68, 69
11 Indikace stavu baterie .......................................15
12 Rámeček pro zaostření ................................ 45, 49
13 Virtuální horizont..............................................71
14 Varovná teplotní indikace ...............................111
15 Jasný rámeček
16 Indikace vzdálenosti ...................................47, 84
17 Citlivost .............................................................50
18 Clona ....................................................23, 25, 26
19 Čas závěrky ........................................... 23, 24, 26
20 Expoziční režim ............................... 23, 24, 25, 26
21 Histogram .........................................................20
22 Indikace expozice/korekce expozice ............ 26, 29
Příprava
5
$04 Before_EN.indd 5$04 Before_EN.indd 5 2.4.11 17:112.4.11 17:11
Části fotoaparátu
■ Fotografování: Elektronický hledáček
100
F
0.1 0.5 1.0 1.5 2.0 3.0 5.0 10m
P
2000 F5. 6 200
*
a: indikuje nepřítomnost paměťové karty a záznam
snímků do interní paměti fotoaparátu (P 12).
■ Fotografování: LCD monitor
000100
F
P
2000
1F5.6
* a: indikuje nepřítomnost paměťové karty a záznam
snímků do interní paměti fotoaparátu (P 12).
200
1 Indikace manuálního zaostřování .....................47
2 Režim měření expozice .....................................51
3 Sériové snímání ................................................36
4 Indikace tichého režimu ....................................21
5 Virtuální horizont..............................................71
6 Indikace interní paměti
*
7 Varovná indikace zaostřování .................... 30, 108
8 Počet zbývajících snímků ................................113
9 Varovná teplotní indikace ...............................111
10 Kvalita a velikost snímku.............................68, 69
11 Dynamický rozsah .............................................69
12 Simulace  lmu ..................................................53
13 Vyvážení bílé barvy ...........................................34
14 Indikace stavu baterie .......................................15
15 Indikace neutrálního šedého  ltru (ND) ............56
1 Zábleskový režim ..............................................31
2 Režim Makro .....................................................33
3 Režim měření expozice .....................................51
4 Sériové snímání ................................................36
5 Indikace tichého režimu ....................................21
6 Indikace neutrálního šedého  ltru (ND) ............56
7 Indikace interní paměti
*
8 Počet zbývajících snímků ................................113
9 Varovná teplotní indikace ...............................111
10 Kvalita a velikost snímku.............................68, 69
11 Dynamický rozsah .............................................69
12 Simulace  lmu ..................................................53
16 Indikace vzdálenosti ...................................47, 84
17 Citlivost .............................................................50
18 Varovná indikace rozhýbání snímku ................108
19 Clona ....................................................23, 25, 26
20 Čas závěrky ........................................... 23, 24, 26
21 Expoziční režim .................................................23
22 Histogram .........................................................20
23 Indikace expozice/korekce expozice ............ 26, 29
24 Indikace samospouště ......................................43
25 Režim Makro .....................................................33
26 Zábleskový režim ..............................................31
27 Zábleskový režim ..............................................25
28 Rámeček pro zaostření ................................ 45, 49
13 Vyvážení bílé barvy ...........................................34
14 Indikace stavu baterie .......................................15
15 Citlivost .............................................................50
16 Clona ....................................................23, 25, 26
17
Rámeček pro zaostření/zaostřovací pole
........45, 49
18 Čas závěrky ........................................... 23, 24, 26
19 Expoziční režim .................................................23
20 Zaostřovací režim ..............................................47
21 Indikace samospouště ......................................43
22 Indikace expozice/korekce expozice ............ 26, 29
6
$04 Before_EN.indd 6$04 Before_EN.indd 6 4.4.11 8:254.4.11 8:25
■ Přehrávání: Elektronický hledáček/LCD monitor
100-0001
12/31 / 2050
10:00 AM
3:2
F
1 Hodnocení ........................................................57
2 Indikace odstranění červených očí ....................74
3 Indikace tichého režimu ....................................21
F
4 Symbol dárku ...................................................57
5 Číslo snímku .....................................................81
YouTube
12/31/2050
1/1000 F4.5
10:00 AM
100-0001
2
-
1
3
3:2
200
Části fotoaparátu
6 Indikace přehrávacího režimu ...........................57
7 Označení pro přenos .........................................73
8 Indikace asistenta pro fotoknihu .......................62
9 Indikace tisku DPOF ..........................................89
10 Chráněný snímek ..............................................75
Příprava
$04 Before_EN.indd 7$04 Before_EN.indd 7 2.4.11 17:122.4.11 17:12
7
První kroky
První kroky
Upevnění řemínku fotoaparátu
Upevnění řemínku fotoaparátu
Do oček na fotoaparátu nasaďte klipy pro upevnění řemínku a upevněte řemínek.
Otevřete klip pro upevnění řemínku.
1
Vyobrazeným způsobem otevřete pomocí nástroje klip pro upevnění řemínku.
Q Nástroj si uschovejte na bezpečném místě. Budete
jej potřebovat pro otevření klipů při snímání řemínku.
Vložte klip do očka na fotoaparátu.
2
Zahákněte klip do očka na fotoaparátu. Sejměte nástroj za současného přidržování klipu na místě.
Protáhněte klip očkem.
3
Otáčením protáhněte klip kompletně očkem tak, aby došlo k jeho uzavření.
Nasaďte ochranný kryt.
4
Na očko nasaďte vyobrazeným způsobem ochranný kryt tak, aby černá strana krytu směřovala k tělu fotoaparátu. Opakováním kroků 1–4 upevněte druhý klip.
8
$05 First_EN.indd 8$05 First_EN.indd 8 2.4.11 21:072.4.11 21:07
Nasaďte řemínek.
5
Protáhněte řemínek ochranným krytem a klipem.
Upevnění řemínku fotoaparátu
Utáhněte řemínek.
6
Utáhněte řemínek vyobrazeným způsobem. Opakujte kroky 5 a 6 u druhého očka.
Q Abyste zamezili pádu fotoaparátu, ujistěte se, že je
řemínek bezpečně utažen.
První kroky
9
$05 First_EN.indd 9$05 First_EN.indd 9 2.4.11 21:092.4.11 21:09
Nabití baterie
Nabití baterie
Kontrolka nabíjení
Kontrolka
nabíjení
Stav baterie
Činnost
Nesvítí
Baterie není
vložena.
Vložte baterii.
Baterie lly
charged.
Vyjměte baterii.
Svítí
Baterie se nabíjí.
Bliká
Baterie je vadná.
Odpojte nabíječku
and remove the
battery.
Baterie není při dodání plně nabitá. Baterii proto před použitím nabijte.
Vložte baterii do dodávané nabíječky.
1
Vložte baterii do nabíječky při zachování orientace vyznačené symboly DFC.
Baterie
Kontrolka
nabíjení
Štítek
DFC
Nabíječka baterií
Fotoaparát je napájen pomocí dobíjecí baterie NP-95.
Štítek
Šipka
DFC
Zapojte nabíječku do elektrické sítě.
2
Plug the charger into a power outlet. The
Zapojte nabíječku do zásuvky elektrické sítě. charging indicator will light.
Rozsvítí se kontrolka nabíjení:
Kontrolka nabíjení
Kontrolka nabíjení charging indicator shows
Kontrolka nabíjení indikuje stav baterie následovně: battery:
Kontrolka
nabíjení
Nesvítí
Svítí
Bliká
Nabijte baterii.
3
Stav baterie
Baterie není
vložena.
Baterie lly
Baterie je plně
charged.
nabitá.
Baterie se nabíjí.
Baterie je vadná.
Činnost
Vložte baterii.
Vyjměte baterii.
Odpojte nabíječku
Odpojte nabíječku od
elektrické sítě
and remove the
a vyjměte
battery.
Po dokončení nabíjení vyjměte baterii znabíječky. Informace o dobách nabíjení naleznete ve speci kacích (P 117)(pozor, za nízkých teplot se mohou doby nabíjení prodlužovat).
Q Nepoužíváte-li nabíječku, odpojte ji od elektrické sítě.
baterii.
10
$05 First_EN.indd 10$05 First_EN.indd 10 4.4.11 8:294.4.11 8:29
Vložení baterie a paměťové karty
Vložení baterie a paměťové karty
Přestože je možné ukládat snímky do interní paměti fotoaparátu, lze mnohem větší množství snímků umístit na paměťovou kartu SD, SDHC nebo SDXC (volitelné příslušenství). Po nabití baterie vložte do fotoaparátu níže vyobrazeným způsobem baterii a paměťovou kartu.
Otevřete krytku prostoru pro baterii.
1
R Před otevřením krytky prostoru pro baterii se
ujistěte, že je fotoaparát vypnutý.
Q Je-li fotoaparát zapnutý, neotevírejte krytku
prostoru pro baterii. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít kpoškození obrazových souborů nebo paměťové karty.
Q Při manipulaci s krytkou prostoru pro baterii
nepoužívejte nadměrnou sílu.
Vložte baterii.
2
Baterii vložte do fotoaparátu sorientací vyznačenou uvnitř prostoru pro baterii – při vkládání baterie odmáčkněte baterií ke straně aretaci baterie.
Šipka
Aretace baterie
Q Baterii vložte ve správné orientaci. Při vkládání
baterie nepoužívejte sílu ani se nepokoušejte baterii vložit horní stranou dolů nebo převráceně.
Baterii ve správné orientaci lze snadno zasunout do fotoaparátu.
První kroky
11
$05 First_EN.indd 11$05 First_EN.indd 11 4.4.11 8:304.4.11 8:30
Vložení baterie a paměťové karty
Vložte paměťovou kartu.
3
Paměťovou kartu uchopte způsobem uvedeným obrázku vpravo a zasuňte
na
ji až na doraz do slotu.
Klik
Q Ujistěte se, že kar tu vkládáte ve správné orientaci;
kartu nevkládejte šikmo ani nepoužívejte sílu. Je-li paměťová karta vložena chybně nebo není­li vložena žádná paměťová karta, zobrazí se symbol a a pro záznam a přehrávání snímků se použije interní paměť.
Q Paměťové karty SD /
SDHC / SDXC lze zablokovat a znemožnit tak jejich formátování nebo záznam a mazání snímků. Před vložením paměťové karty posuňte spínač ochrany proti zápisu do polohy umožňující zápis.
Zavřete krytku prostoru pro baterii.
4
Spínač ochrany proti zápisu
12
$05 First_EN.indd 12$05 First_EN.indd 12 2.4.11 21:122.4.11 21:12
Vyjmutí baterie a paměťové karty
Vyjmutí baterie a paměťové karty
QQBaterie
Před vyjmutím baterie nebo paměťové karty vypněte fotoaparát a otevřete krytku prostoru pro baterii.
Chcete-li vyjmout baterii, stiskněte ke straně aretaci baterie a vysuňte baterii vyobrazeným způsobem z fotoaparátu.
Chcete-li vyjmout baterii, stiskněte
Aretace baterie
ji a pomalu ji uvolněte. Poté lze kartu ručně vyjmout. Při vyjímání paměťové karty může dojít krychlému vymrštění karty ze slotu. Kartu proto přidržujte prstem a opatrně uvolňujte.
Vložení baterie a paměťové karty
Baterie
• Zkontaktů baterie otřete nečistoty čistým, suchým hadříkem. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, nemusí dojít ke správnému nabití baterie.
• Na baterii nelepte štítky ani žádné jiné objekty. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, nemusí být možné vyjmout baterii zfotoaparátu.
• Nezkratujte kontakty baterie. Baterie se může přehřát.
• Přečtěte si upozornění v části „Baterie a napájení“
P iv).
(
• Použijte pouze nabíječky baterií určené k použití této baterie. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít k poškození produktu.
• Z baterie neodstraňujte štítky ani se nepokoušejte odstranit její vnější obal.
• Baterie při nečinnosti postupně ztrácí kapacitu. Proto ji nabijte nejdříve jeden nebo dva dny před použitím.
První kroky
13
$05 First_EN.indd 13$05 First_EN.indd 13 2.4.11 21:152.4.11 21:15
Vložení baterie a paměťové karty
QQPaměťové karty
■ Kompatibilní paměťové karty
Pro použití ve fotoaparátu byly testovány a schváleny paměťové karty SD, SDHC a SDXC FUJIFILM a SanDisk. Kompletní seznam schválených paměťových karet naleznete na webové stránce
http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/ compatibility/. Při použití paměťových karet jiných
typů není zaručena správná činnost fotoaparátu. Fotoaparát není kompatibilní spaměťovými kartami MMC a xD-Picture Card.
Paměťové karty
Během formátování, zápisu a čtení dat nevypínejte fotoaparát a nevyjímejte paměťovou kartu. Nebudete-
li dbát tohoto upozornění, může dojít kpoškození karty.
• Novou paměťovou kartu a paměťovou kartu používanou dříve v počítači nebo jiném zařízení je třeba před použitím ve fotoaparátu naformátovat. Informace o formátování paměťových karet naleznete na straně 80.
• Paměťové karty mají malé rozměry a je možné je spolknout. Držte je proto mimo dosah dětí. Dojde-li k pozření karty dítětem, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
• Nepoužívejte adaptéry miniSD a microSD, které odhalují zadní stěnu karty. Nebudete-li dbát tohoto upozornění, může dojít k poruše nebo poškození vybavení. Adaptéry srozměry většími nebo menšími,
14
než má standardní paměťová karta SD, nemusí být možné normálním způsobem vyjmout z přístroje. Není-li možné kartu vyjmout, kontaktujte autorizovaný servis. Při vyjímání karty nepoužívejte násilí.
• Na paměťové karty nelepte žádné štítky. Odlepení štítku může vést kpoškození fotoaparátu.
• V závislosti na typu paměťové karty SD/SDHC/SDXC může dojít k přerušování záznamu videosekvence. Pro záznam HD videosekvencí používejte paměťové karty třídy G nebo lepší.
• Při opravách fotoaparátu může dojít knarušení nebo úplnému vymazání dat vinterní paměti fotoaparátu. Opravář rovněž může sledovat všechny snímky vinterní paměti.
• Naformátováním paměťové karty nebo interní paměti dojde kvytvoření adresáře, do kterého jsou následně ukládány snímky. Tento adresář nepřejmenovávejte ani nemažte, resp. nepoužívejte počítač ani jiné zařízení keditaci, mazání nebo změně jmen obrazových souborů. K mazání snímků v interní paměti a na paměťové kartě používejte vždy fotoaparát; před zahájením editace nebo přejmenovávání snímků zkopírujte snímky do počítače a editujte resp. přejmenovávejte kopie, ne originální snímky. Pře­jmenování snímků ve fotoaparátu může způsobit problémy při jejich přehrávání.
$05 First_EN.indd 14$05 First_EN.indd 14 2.4.11 21:162.4.11 21:16
Zapnutí a vypnutí fotoaparátu
Zapnutí a vypnutí fotoaparátu
Stav baterie
Indikace
Popis
Otočením spínače ON/OFF do polohy ON zapněte fotoaparát. Fotoaparát vypnete otočením spínače do polohy OFF.
R Pro zahájení přehrávání stiskněte tlačítko a. Pro návrat do režimu fotografování
namáčkněte tlačítko spouště do poloviny.
R Fotoaparát se po uplynutí doby nečinnosti speci kované v položce
M AUTOMAT. VYPNUTÍ (P
82) automaticky vypne. Pro opětovné zapnutí automaticky vypnutého fotoaparátu
namáčkněte tlačítko spouště do poloviny nebo otočte spínač ON/OFF do polohy OFF a potom znovu do polohy ON.
R Informace o dalších možnostech úspory energie a spouště naleznete na straně 22.
Q Otisky prstů na objektivu nebo hledáčku mohou ovlivnit snímky nebo obraz v hledáčku. Objektiv a hledáček
proto udržujte včistotě.
Stav baterie
Po zapnutí fotoaparátu zkontrolujte indikaci stavu baterie.
Indikace
D (svítí bíle) Baterie je částečně vybitá. C (svítí bíle) Baterie je více než zpoloviny vybitá. B (svítí červeně) Baterie je téměř vybitá. Baterii co nejdříve nabijte. A (bliká červeně) Baterie je vybitá. Vypněte fotoaparát a nabijte baterii.
Popis
P
První kroky
15
$05 First_EN.indd 15$05 First_EN.indd 15 2.4.11 21:172.4.11 21:17
Základní nastavení
Základní nastavení
Po prvním zapnutí fotoaparátu se zobrazí dialog pro volbu jazyka. Nastavte fotoaparát níže popsaným způsobem (hodiny fotoaparátu lze kdykoli nastavit a jazyk změnit pomocí položek F DATUM/ČAS a L a vmenu nastavení; informace o zobrazení menu nastavení viz str. 79).
Vyberte jazyk.
1
START MENU
ENGLISH
FRANCAIS DEUTSCH
Nastavte datum a čas.
2
NENÍ NASTAVEN DATUM/ČAS
RR. MM. DD
2013 2012
2011
2010 2009
NENASTAVIT
1. 1 12
NE NASTAVIT
R Je-li baterie vyjmutá delší dobu, vymažou se údaje hodin fotoaparátu a při dalším zapnutí fotoaparátu se
zobrazí dialog pro volbu jazyka.
Vyberte jazyk a stiskněte tlačítko MENU/OK.
R Stisknutím tlačítka DISP/BACK přeskočíte aktuální krok. Veškeré přeskočené
kroky se zobrazí při příštím zapnutí fotoaparátu.
Stisknutím multifunkčního voliče směrem doleva nebo doprava vyberte rok, měsíc, den, hodinu nebo minutu a stisknutím voliče směrem nahoru
:
00
nebo dolů upravte nastavení. Pro změnu pořadí zobrazení data vyberte
AM
formát data a stiskněte multifunkční volič směrem nahoru nebo dolů. Po dokončení nastavení stiskněte tlačítko MENU/OK pro návrat do režimu fotografování.
16
$05 First_EN.indd 16$05 First_EN.indd 16 2.4.11 21:192.4.11 21:19
Loading...
+ 110 hidden pages