ETA 0300, 1300 User Manual

0 (0)

NÁVOD K OBSLUZE

Elektrické teplovzdu‰né su‰iãky potravin • NÁVOD K OBSLUZE 3-8

Elektrické teplovzdu‰né su‰iãky potravín • NÁVOD NA OBSLUHU 9-14

ETA 0300, 1300 User Manual

1

3

4

2

5

2

Elektrické teplovzdu‰né su‰iãky potravin

eta 0300, eta 1300

NÁVOD K OBSLUZE

Su‰ení je jeden z nejstar‰ích zpÛsobÛ konzervace potravin. Su‰ením se vût‰inou zpracovávají bûÏné druhy ovoce, zeleniny a lesních plodÛ. V su‰iãce se kvalitnû usu‰í

i byliny, kvûtiny nebo listy, které si uchovají léãivé úãinky a svoji pÛvodní barvu. Velmi dobfie a rychle se su‰í houby, které si zachovávají barvu, chuÈ i vÛni. Na rozdíl od bûÏného dlouhodobého uchovávání potravin (napfi. zavafiování, zmrazování) se ‰etrn˘m su‰ením zachovává aÏ 80 % vitamínÛ, minerálních-stopov˘ch látek a zkoncentrují se aromatické látky ãímÏ jsou su‰ené potraviny chutnûj‰í. Nejlep‰í zpÛsob jak b˘t úspû‰n˘ je pouÏívat tento návod jako jakousi pfiíruãku a poté mûnit Va‰í techniku su‰ení podle Va‰ich pfiedchozích v˘sledkÛ. Je uÏiteãné dûlat si záznamy této ãinnosti a jejich v˘sledkÛ

(napfi. mnoÏství potravin pfied a po su‰ení, délku ãasu pro su‰ení, v˘sledek su‰ení). Tyto informace mohou b˘t uÏiteãné pro dosaÏení dobré kvality su‰en˘ch potravin.

I. BEZPEâNOSTNÍ UPOZORNùNÍ

-Pfied uvedením do provozu si peãlivû pfieãtûte návod k obsluze, prohlédnûte vyobrazení a návod uschovejte.

-Zkontrolujte, zda údaj na typovém ‰títku odpovídá napûtí ve Va‰í elektrické zásuvce.

-V˘robek je urãen pouze pro pouÏití v domácnosti a pro podobné úãely!

-ZabraÀte v manipulaci dûtem a nesvéprávn˘m osobám bez dozoru!

-Pfied kaÏd˘m pfiipojením spotfiebiãe k el. síti, zkontrolujte zda je pfiepínaã v poloze vypnuto "0" a po ukonãení su‰ení vÏdy odpojte spotfiebiã od el. sítû.

-Spotfiebiã nesmí pracovat v blízkosti tepeln˘ch zdrojÛ (napfi. el./plynov˘ sporák, kamna).

-Pfied prvním pouÏitím omyjte v‰echny ãásti, které pfiijdou do styku s potravinami.

-Pfii manipulaci se su‰iãkou a pfiíslu‰enstvím (síty) postupujte opatrnû, mohou b˘t teplé!

-Otvory pro prÛchod vzduchu se nesmí zakr˘vat. Nepokládejte téÏ su‰iãku na mûkké povrchy (napfi. postel, podloÏky, koberce), mohlo by dojít k zakrytí otvoru. Je tfieba zabránit tomu, aby do otvorÛ vnikl prach, neãistoty, vlákna atd.

-Do otvorÛ nevsunujte ani nevhazujte Ïádné pfiedmûty.

-KdyÏ se spotfiebiã pfiehfieje, vstoupí v ãinnost automatická tepelná pojistka a pfieru‰í pfiívod el. proudu. Pokud k tomu dojde, spotfiebiã vypnûte a odpojte od el. sítû. Pak odstraÀte pfiípadné viditelné pfiekáÏky bránící toku vzduchu a nechejte spotfiebiã vychladnout.

-Základní jednotku nikdy neponofiujte do vody ani nemyjte pod proudem vody.

-JestliÏe je napájecí pfiívod tohoto spotfiebiãe po‰kozen, musí b˘t pfiívod nahrazen v˘robcem nebo jeho servisním technikem nebo podobnû kvalifikovanou osobou, aby se tak zabránilo vzniku nebezpeãné situace.

-V˘robce neodpovídá za ‰kody zpÛsobené nesprávn˘m pouÏíváním spotfiebiãe a pfiíslu‰enství (napfi. popálení, znehodnocení potravin).

3

II. POPIS SPOT¤EBIâE A JEHO FUNKCE

Su‰ení (dehydrování) je metoda zahfiátí potravin a následné odpafiení vody. Vût‰ina potravin uvolÀuje vlhkost rychle v prvních stádiích su‰ení. To znamená, Ïe mohou absorbovat velká mnoÏství tepla a vytváfiet znaãné mnoÏství páry. Sacími otvory ve spodní ãásti základní jednotky je nasáván vzduch, ohfiívá se na pfiedem nastavenou teplotu

a následnû soustavou rozvádûcích kanálkÛ na obvodu sít se vhání do vnitfiních prostorÛ jednotliv˘ch sít. Stfiedov˘m otvorem sít a otvory ve víku je vlhk˘ vzduch vytlaãována ven ze su‰iãky.

ETA 0300 Sahara (obr. 1)

A)Základní jednotka

B)Spínaã s kontrolním svûtlem

C)V˘stup teplého vzduchu

D)Napájecí pfiívod

E)Su‰icí síta

F)Víko

III. P¤ÍPRAVA K POUÎITÍ

Typ 0300 Sahara

ETA 1300 Gobi (obr. 2)

A)Základní jednotka

B)Spínaã s kontrolním svûtlem

C)V˘stup teplého vzduchu

D)Napájecí pfiívod

E)Su‰icí síta

F)Boãnice

G)Víko

Odejmûte víko a síta ze základní jednotky. Na jednotlivé síta rozloÏte kousky potravin tak, aby se navzájem nepfiekr˘vali, ale pouze dot˘kali. Síta naskládejte v potfiebném mnoÏství (1 - 5 ks) na základní jednotku a pfiikryjte víkem. Pfiepnutím spínaãe do polohy "I" uvedete su‰iãku do provozu (svítí kontrolní svûtlo). Doporuãujeme v prÛbûhu su‰ení pofiadí jednotliv˘ch sít mezi sebou zamûnit (horní za dolní), zabezpeãíte tak rovnomûrnûj‰í su‰ení.

Typ 1300 Gobi

Su‰iãku sestavte tak, Ïe boãnice zasunete do otvorÛ v základní jednotce aÏ do zaklapnutí aretace (obr. 3). Následnû nasaìte víko na boãnice aÏ do zaklapnutí aretace (obr. 4).

V pfiípadû potfieby su‰iãku rozeberte opaãn˘m postupem. Na jednotlivé síta rozloÏte kousky potravin tak, aby se navzájem nepfiekr˘vali, ale pouze dot˘kali. Jednotlivá síta zasuÀte do rámu nad základní jednotkou (obr. 5). Pfiepnutím spínaãe do polohy "I" uvedete su‰iãku do provozu (svítí kontrolní svûtlo). Doporuãujeme v prÛbûhu su‰ení pofiadí jednotliv˘ch sít mezi sebou zamûnit (horní za dolní), zabezpeãíte tak rovnomûrnûj‰í su‰ení.

Rady pfii su‰ení

-Su‰iãku umístûte tak, aby jste ji v prÛbûhu su‰ení nemuseli pfiemísÈovat. NezapomeÀte, Ïe pfii su‰ení bude v místnosti cítit aróma su‰en˘ch potravin, které není vÏdy pro kaÏdého pfiíjemné.

-Nejlep‰í v˘sledky dosáhnete jen s nezávadn˘mi, ãerstv˘mi a zral˘mi plody (ne pfiezrálé), pfiípadná po‰kozená místa na potravinách odstraÀte.

-Pfied su‰ením dÛkladnû oãistûte potraviny. DodrÏujte hygienu Va‰ich rukou a pracovní plochy.

-Proces su‰ení bude stejnomûrn˘, kdyÏ potraviny nakrájíte na stejnû silné plátky. Pfiíli‰ tenké plátky sice schnou rychleji, ale nezapomeÀte, Ïe su‰ením se podstatnû zmen‰í jejich velikost. MnoÏství potravin na jedno su‰ení by nemûlo pfiesáhnout 3/4 plochy síta

4

a síla plátkÛ by mûla b˘t od 0,5 cm do max. 1 cm.

-Pfied odstranûním pecek a jader, nejprve vysu‰te ovoce na 50 %, zabráníte tak nadmûrnému odkapávání ‰Èáv ze su‰eného ovoce. Neloupané ovoce pokládejte slupkou dolu na síto a fieznou plochou nahoru. Také nerovné tvary pokládejte vÏdy hranou se slupkou na síto, ne na rovnou plochu.

-Byliny su‰te velmi ‰etrnû! OdstraÀte stonek, byliny dále neporcujte. Listové byliny je tfieba bûhem su‰ení obracet, aby se zabránilo slepování listÛ. Pokud vznikne pfiíli‰ silné aroma, pfiesuÀte plato s bylinami v˘‰e. Pfii velmi dlouhém su‰ení bylin dochází ke ztrátû chuÈov˘ch látek.

-âas su‰ení nejvíce ovlivÀují následující skuteãnosti (druh ovoce/zeleniny, vlhkost potravin, vlhkost vzduchu, velikosti nakrájen˘ch kouskÛ, rozloÏení na platu).

-Pfied ochutnáním potraviny, která se su‰í, odeberte pár kouskÛ a ponechejte je vychladnout. Horké kousky jsou mûkãí a vlhãí neÏ ty které uÏ vychladli. Potraviny su‰te dostateãnû dlouh˘ ãas tak, aby se pfii skladování zabránilo jejich zkaÏení

a mikrobiologickému tvofiení bakterií. Správnû vysu‰ená zelenina musí b˘t tvrdá a kfiehká s vlastností se lámat. Správnû vysu‰ené ovoce nemá b˘t pfieschlé, musí byt koÏovité

a vláãné. Pro krátkodobé skladování nemusí b˘t su‰ené ovoce vysu‰ené do takové míry jako je napfi. z obchodu.

-Doporuãujeme pfii su‰ení potravin dodrÏovat pokyny uvedené v odborné literatufie (napfi. publikace Su‰íme ovoce, zeleninu, byliny, houby…).

Blan‰írování

Enzymy v ovoci a zeleninû jsou odpovûdné za zmûnu chuti a barvy. Tyto zmûny budou pokraãovat i pfii su‰ení a skladování pokud su‰ené potraviny nejsou pfiedem o‰etfieny tak, aby se zpomalily aktivity enzymÛ. Blan‰írování (inaktivace enzymÛ) se pouÏívá k omezení poru‰ení vzhledu a chuti tím, Ïe se zelenina povafií na krátk˘ ãas ve vodû nebo páfie. Pfiipravené potraviny uloÏte do drátûného ko‰e nebo síta a ponofite do nádoby s vroucí vodou. Od doby, kdy se voda zaãne opût vafiit poãítejte ãas nutn˘ k blan‰írování

(viz tabulka).

Namáãení

Mnoho druhÛ svûtlého ovoce (napfi. jablka, meruÀky, broskve, nektarinky, hru‰ky, ‰vestky) mají tendenci zhnûdnout bûhem su‰ení a skladování. Aby se tomuto zabránilo, namoãte nakrájené fiezy ovoce do roztoku ananasové nebo citrónové ‰Èávy (jedna polévková lÏíce ‰Èávy/0,25 l vody, viz tabulka) a následnû nechejte okapat, pfiípadnû osu‰te ãist˘m kuchyÀsk˘m krepov˘m papírem. Ovoce mÛÏe b˘t také namoãeno do medu, kofiení, pomeranãového dÏusu. MÛÏete také vyzkou‰et vlastní chutn˘ roztok pro namáãení. Lze také pouÏívat roztok soli anebo ovocn˘ sirup. Ovoce jako ‰vestky, hroznové víno, tfie‰nû, vi‰nû mohou b˘t namoãeny do vody, aby popraskala slupka, coÏ urychlí zbavování vlhkosti bûhem su‰ení. Pokud je to nutné, vloÏte ãist˘ jemn˘ krepov˘ papír na síta, aby malé kousky potravin nepropadávali a nelepili se na povrch.

PouÏití v kuchyni

Pokud chcete su‰ené ovoce a zeleninu pouÏít stejn˘m zpÛsobem jako ãerstvé, musíte ho zmûkãit (vrátit mu vlhkost, která byla odstranûna su‰ením). Budete-li provádût namáãení déle neÏ 1 - 2 hodiny, doporuãujeme potraviny uloÏit do ledniãky, aby jste uchovali nutriãní hodnotu potravin. Zbylou vodu z namáãení (napfi. ze zeleniny) pouÏijte pro dal‰í úpravu

5

potravin. NezapomeÀte, Ïe namáãením potraviny zvût‰ují svÛj objem (ovoce cca 1,5 krát, zelenina cca 2 krát).

Ovoce

Lze spotfiebovat v su‰eném stavu. PoÏadované mnoÏství su‰eného ovoce namoãte do pfiibliÏnû stejného nebo nepatrnû men‰ího mnoÏství vody a ponechejte cca 4 hodiny.

Zelenina

Doporuãujeme pfied dal‰í úpravou vÏdy namoãit. PoÏadované mnoÏství su‰ené zeleniny namoãte do pfiibliÏnû stejného nebo nepatrnû men‰ího mnoÏství vody. Nedávejte v‰ak více vody neÏ bude nutné k pfiípravû pokrmu. Zmûklou zeleninu nenechávejte pfied dal‰ím pouÏitím zbyteãnû dlouho odstát. Doba tepelné úpravy zeleniny je pfiibliÏnû stejná jako

u zeleniny mraÏené.

Byliny

Nepotfiebují dal‰í úpravy kromû rozmûlnûní nebo umletí a pfiípadnû odstranûní tvrd˘ch ãástí.

Houby

Shodn˘ postup jako u zeleniny. Houby mÛÏete pfied pouÏitím napfi. do polévek nebo omáãek rozemlít.

Balení a skladování

Su‰ené potraviny je moÏné dlouhodobû skladovat zabalené do fólie (ne alobal), nebo v rÛzn˘ch dobfie utûsnûn˘ch kontejnerech a boxech urãen˘ch pro skladování potravin. Pfied zabalením nebo uloÏením potravin je nechejte vychladnout. Balte je po men‰ím

mnoÏství co nejtûsnûji k sobû a uloÏte nejlépe do chladného, suchého a tmavého místa. Pfii teplotách niωích 10 °C se doba uskladnûní prodluÏuje cca 2-3 krát. Po otevfiení spotfiebujte cel˘ obsah nejlépe najednou. Skladované su‰ené potraviny kontrolujte minimálnû jeden krát za mûsíc. Pro skladování nepouÏívejte kovové nádoby, nebo nádoby s kovov˘m víkem.

Tabulka

âasy uvedené v tabulkách jsou pouze doporuãené a mohou b˘t dle vlastností su‰en˘ch potravin velmi rozdílné.

Zelenina

Obsah

Pfiíprava

Blan‰írování

âas su‰ení

 

 

vody %

 

(min.)

(hod.)

 

brambory

93

nakrájet na plátky

 

 

 

 

 

 

(moÏno s i bez slupky)

 

-

5 - 12

artyãoky

87

oãistit, nakrájet na pÛlky

2

- 4

4 - 12

kvûták

89

rozdûlit na kousky

3

- 4

5 - 15

brokolice

89

stejnû jako kvûták

3

- 4

5 - 15

fazole (zelená)

90

zaãátek a konec odfiíznout

 

 

 

 

 

 

pfiíãnû nakrájet

3

- 4

4 - 14

‰penát

91

nad párou blan‰írovat

 

 

 

 

 

 

do zvadnutí, odfiíznout tvrdé ãásti

 

1

4 - 10

hrá‰ek

88

cel˘

2

- 3

4 - 10

kukufiice

87

blan‰írovat a poté vyloupat

2

- 3

4 - 15

okurky

95

nakrájet na plátky

 

-

4 - 14

kapusta/zelí

92

oãistit, nakrájet na plátky

2

- 3

5 - 15

6

Loading...
+ 12 hidden pages