Einhell GC-SC 36/31 Li User guide (Solo)

DK/ Original betjeningsvejledning N Akkumulatorbatteridrevet
kultivator
S Original-bruksanvisning
Batteridriven vertikalskärare
Akkukäyttöinen möyhennin
GC-SC 36/31 Li-Solo
3
Art.-Nr.: 34.206.60 I.-Nr.: 11018
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 1Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 1 20.09.2018 15:34:0920.09.2018 15:34:09
1
2
1
5
13
6
12
7
10
9
8
2
5
A
- 2 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 2Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 2 20.09.2018 15:34:0920.09.2018 15:34:09
15
6
7
12
14
13
3 4
7
5 6
6
13
14
5
13
13
12
7a 7b
12
- 3 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 3Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 3 20.09.2018 15:34:1120.09.2018 15:34:11
12
8 9
10
2.
1.
8
10 11
22
21
B
12 13
15
B
A
C
15
- 4 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 4Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 4 20.09.2018 15:34:1320.09.2018 15:34:13
14 15
2
A
5
1
16 17
A
A
1.
2.
18 19
A
D
2
1.
- 5 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 5Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 5 20.09.2018 15:34:1820.09.2018 15:34:18
20
A
B
CDFE
98
G
- 6 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 6Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 6 20.09.2018 15:34:2420.09.2018 15:34:24
DK/N
Fare!
Ved brug af el-værktøj er der visse sikkerhedsfo­ranstaltninger, der skal respekteres for at undgå skader på personer og materiel. Læs derfor bet­jeningsvejledningen / sikkerhedsanvisningerne grundigt igennem. Opbevar betjeningsvejlednin­gen et praktisk sted, så du altid kan tage den frem efter behov. Husk at lade betjeningsvejledningen / sikkerhedsanvisningerne følge med værktøjet, hvis du overdrager det til andre. Vi fraskriver os ethvert ansvar for skader på personer eller materiel, som måtte opstå som følge af, at anvis­ningerne i denne betjeningsvejledning, navnlig vedrørende sikkerhed, tilsidesættes.
1. Sikkerhedsanvisninger
Relevante sikkerhedsanvisninger fi nder du i det medfølgende hæfte.
Fare! Læs alle sikkerhedsanvisninger og øvrige an­visninger. Følges anvisningerne, navnlig sikker-
hedsanvisningerne, ikke nøje som beskrevet, kan elektrisk stød, brand og/eller svære kvæstelser være følgen. Alle sikkerhedsanvisninger og
øvrige anvisninger skal gemmes.
Forklaring af de anvendte symboler (se fi g.
20)
A = Vigtigt! Læs betjeningsvejledningen, inden
maskinen tages i brug! B = Hold andre personer på afstand C = Vær forsigtig, hold skarpe tænder, fi ngre og
fødder på afstand. Træk sikkerhedsstikket ud,
før reparations-, indstillings- og rengørings-
arbejde udføres. Tænderne løber efter, når
motoren er slukket. D = Benyt høre- og øjenværn E = Garanteret lydeff ektniveau F = Vigtigt! Læs betjeningsvejledningen, inden
produktet tages i brug! G = Benyt kun akkumulatorbatterier med samme
ladetilstand
2. Produktbeskrivelse og leveringsomfang
2.1 Produktbeskrivelse (fi g. 1/2)
1. Tænd/sluk-drivbøjle
2. Indkoblingsspærre
5. Øverste føreskaft
6. Nederste føreskaft
7. Holder til føreskaft
8. Dybdeindstilling
9. Akkulåg
10. Dækplade
12. Kabelklemmer
13. Fastspændingsskruer til føreskaft
14. Sikringsskruer til føreskaft
15. Sikkerhedsstik (fi g. 12,13)
2.2 Leveringsomfang
Kontroller på grundlag af det beskrevne leve­ringsomfang, at varen er komplet. Hvis nogle dele mangler, bedes du senest inden 5 hverdage efter købet af varen henvende dig til vores servicecen­ter eller det sted, hvor du har købt varen, med forevisning af gyldig købskvittering. Vær her op­mærksom på garantioversigten, der er indeholdt i serviceinformationerne bagest i vejledningen.
Åbn pakken, og tag forsigtigt maskinen ud af
emballagen. Fjern emballagematerialet samt emballage-/
og transportsikringer (hvis sådanne forefin­des). Kontroller, at der ikke mangler noget.
Kontroller maskine og tilbehør for transports-
kader. Opbevar så vidt muligt emballagen indtil ga-
rantiperiodens udløb.
Fare! Maskinen og emballagematerialet er ikke legetøj! Børn må ikke lege med plastikposer, folier og smådele! Fare for indtagelse og kvælning!
Akku-kultivator og plænelufter
Original betjeningsvejledning
Sikkerhedsanvisninger
- 7 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 7Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 7 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
DK/N
3. Formålsbestemt anvendelse
Maskinen er med sit grundudstyr beregnet til brug i private haver. Med kultivatorvalsen trækkes mos og ukrudt op af jorden med rødderne, samtidig med at jorden løsnes op. Herved renses plænen og græsset kan nemmere optage næringsstoff er. Vi anbefaler at kultivere plænen om foråret (april) og om efteråret (oktober).
Med blæservalsen (art.nr. 3405572), der fås som tilbehør, kan maskinen med få håndgreb ombyg­ges til en plænelufter.
Med blæservalsen kradses i plænens overfl ade, så vand bedre kan løbe af og plænen bedre kan optage ilt. Blæsning foretages efter behov under hele vækstperioden.
En kultivator anses som hjælpemiddel til privat havebrug, hvis det årlige antal brugstimer som hovedregel ikke overstiger 10 timer, og hvis an­vendelsesformålet hovedsageligt omfatter pleje af græs eller plænearealer, dog undtaget off entlige anlæg, parker og sportspladser. Desuden falder skovbrug uden for rammerne af ”privat havebrug”.
Forudsætning for korrekt anvendelse af kultivato­ren er, at den medfølgende betjeningsvejledning fra producenten læses og følges. Betjeningsvej­ledningen indeholder tillige nødvendige oplysnin­ger om drift, vedligeholdelse og reparation.
Advarsel! På grund af fare for kvæstelser må kultivatoren ikke anvendes som kompostkværn til fi ndeling af gren- og hækmateriale. Endvidere må kultivatoren ikke anvendes som motorfræser eller til planering af jordhævninger, som f.eks. muldvarpeskud.
Bemærk, at vore produkter ikke er konstrueret til erhvervsmæssig, håndværksmæssig eller indus­triel brug. Vi fraskriver os ethvert ansvar, såfremt produktet anvendes i erhvervsmæssigt, hånd­værksmæssigt, industrielt eller lignende øjemed.
4. Tekniske data
Omdrejningstal, ubelastet: .....................3100/min
Kapslingsklasse: ...............................................III
Spænding: ............................................36 V d. c.
Arbejdsbredde: ...........................................31 cm
Antal knive: .................................. 8 dobbeltknive
Dybdeindstilling: ..........................-3 / 3 / 6 / 9 mm
Lydtryksniveau LpA: ............................. 80,5 dB(A)
Usikkerhed K ......................................... 3 dB(A)
Lydeff ektniveau L Lydeff ektniveau garanteret L
Usikkerhed K: ..................................... 1,66 dB(A)
Vibration på skaftet maks.: ...................1,043 m/s
Usikkerhed K ..........................................1,5 m/s
Beskyttelsesgrad: ........................................IPX1
Vægt ........................................................10,9 kg
Fare! Støj og vibration
Støj- og vibrationstal er beregnet i henhold til standarderne EN ISO 3744, EN ISO 11201, ISO 11094 og EN ISO 20643.
Pas på!
Apparatet leveres uden akkumulatorbatterier og uden ladeaggregat og må kun bruges sammen med Li-Ion akkumulatorbatterierne fra Power-X­Change serien!
: .........................95,36 dB(A)
WA
..............98 dB(A)
WA
2
2
Af sikkerhedsgrunde må kultivatoren ikke benyt tes som drivaggregat for andet arbejdsværktøj eller værktøjssæt, med mindre producenten har givet udtrykkeligt tilladelse hertil.
Saven må kun anvendes i overensstemmelse med dens tiltænkte formål. Enhver anden form for anvendelse er ikke tilladt. Vi fraskriver os eth­vert ansvar for skader, det være sig på personer eller materiel, som måtte opstå som følge af, at maskinen ikke er blevet anvendt korrekt. Ansvaret bæres alene af brugeren/ejeren.
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 8Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 8 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
Li-Ion akkumulatorbatterierne fra Power-X­Change serien må kun lades med Power-X­Charger.
Støjudvikling og vibration skal begrænses til et minimum!
Brug kun intakte og ubeskadigede maskiner.
Vedligehold og rengør maskinen med jævne
mellemrum. Tilpas arbejdsmåden efter maskinen.
Overbelast ikke maskinen.
Lad i givet fald maskinen underkaste et efter-
syn. Sluk maskinen, når den ikke benyttes.
- 8 -
DK/N
Bær handsker.
Forsigtig! Tilbageværende risici Også selv om du betjener el-værktøjet fors­kriftsmæssigt, er der stadigvæk nogle risiko­faktorer at tage højde for. Følgende farer kan opstå, alt efter el-værktøjets type og konst­ruktionsmåde:
1. Høreskader, såfremt der ikke bæres egnet høreværn.
2. Helbredsskader, som følger af hånd-arm­vibration, såfremt værktøjet benyttes over et længere tidsrum eller ikke håndteres og vedli­geholdes forskriftsmæssigt.
Forsigtig!
Maskinen frembringer et elektromagnetisk felt under driften. Dette felt kan under visse omstændigheder indvirke på aktive eller passive medicinske implantater. For at reducere faren for alvorlige eller dødelige kvæstelser anbefaler vi, at personer med medicinske implantater konsulterer deres læge og producenten af implantatet, inden maskinen tages i brug.
5. Før ibrugtagningen
Advarsel!
Træk altid sikkerhedsstikket ud af stikkontakten, inden du foretager indstillinger, reparations-, vedligeholdelses- eller rengøringsarbejde på maskinen.
Kultivatoren leveres adskilt. Føreskaftet skal monteres komplet, inden kultivatoren kan tages i anvendelse.
Følg betjeningsvejledningen trin for trin, og gør brug af illustrationerne – det vil lette arbejdet med at samle kultivatoren.
Påsætning af holderne til føreskaft (se fi g. 3 og 4)
Skub holderne til føreskaftet (fi g. 3/pos. 7) ind i de passende åbninger (fi g. 3) og fastgør dem med sikringsskruerne (fi g. 4/pos. 14).
Påsætning af de nederste føreskafter (se fi g.
5)
De nederste føreskafter (fig. 5/pos. 6) skal
skubbes hen over holderne til føreskaftet. Skru rørene sammen med de medfølgende
skruer (fig. 5/pos.13).
Der fi ndes 3 monteringsboringer, der bruges til at tilpasse førestangens højde, så den passer til den enkelte bruger. Brug den boringer, der passer til dig, sørg for at den samme boring bruges på begge sider.
Påsætning af det øverste føreskaft (se fi gur
6)
Placér det øverste føreskaft (fig. 1/pos. 5)
således, at hullerne i det øverste føreskaft passer med hullerne i det nederste føreskaft. Med de vedlagte skruer (fig. 2/pos. 13) forbin-
des rørene med hinanden. Fastgør netkablet til føreskafternes rør med
de medfølgende kabelclips (fig. 7a/7b), så dækpladen stadig kan åbnes og lukkes.
Vær opmærksom på, at dækpladen skal kunne lukkes op og i uden problemer!
Påsætning af opsamlingsboks, som fås som tilbehør (se fi g. 8)
Maskinens grundudstyr omfatter ikke opsamlings­boksen. Denne fås separat (art.nr. 3405577).
Opsamlingsboksen sættes på kultivatoren
ved at løfte op i skærmpladen (pos. 10) med den ene hånd og tage fat i håndtaget til op­samlingsboksen med den anden og sætte boksen på ovenfra.
Fare!
Motoren skal være slukket, og knivvalsen må ikke dreje rundt, når opsamlingsboksen sættes på!
Indstilling af arbejdsdybde (se fi g. 9).
Kultivatorens arbejdsdybde indstilles med juste­ringsmekanismen på de to forhjul: Træk justers­kruen ud og bring den i den ene af stillingerne 0/1/2/3.
Kultivatorens arbejdsdybde skal altid være indstil­let ens i begge sider!
0 = køre-/eller transportstilling 1 = arbejdsdybde 3 mm 2 = arbejdsdybde 7 mm 3 = arbejdsdybde 9 mm
- 9 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 9Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 9 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
DK/N
Opladning af akkumulatorbatteri (fi g. 10)
Apparatet leveres uden akkumulatorbatterier og uden ladeaggregat!
1. Tag akkupack‘en ud af holderen på produktet: Tryk på haktasten (fi g. 11/pos. C).
2. Kontrollér, at netspændingen, som står anført på mærkepladen, svarer til den forhånden­værende netspænding. Sæt stikket til lade­aggregatet (22) i stikkontakten. Den grønne LED-lysdiode begynder at blinke.
3. Sæt akkumulatorbatteriet (21) i ladeaggrega­tet (22).
4. Under punkt „Visninger på ladeaggregat“ ndes en oversigt over LED-visningernes be­tydning.
Under opladningen kan akkumulatorbatteriet blive varm. Dette er helt normalt.
Hvis det ikke er muligt at oplade akkupack‘en, skal du kontrollere,
om der er netspænding i stikkontakten
om forbindelsen til ladekontakterne er i orden.
Hvis det stadigvæk ikke er muligt at oplade akku­pack‘en, bedes du indsende
ladeaggregatet
samt akku-pack‘en
til vores kundeservice.
Sørg for at genoplade akkupack‘en i god tid for at sikre en lang levetid. Genopladning skal under alle omstændigheder ske, når du kan konstatere, at maskinens ydelse er aftagende. Undgå, at akkupack‘en afl ades helt. Det vil ødelægge akku- pack‘en!
Akkumulatorbatteri-kapacitetsvisning (fi g.
11)
Tryk på kontakten til akku-kapacitetsindikator (pos. A). Akku-kapacitetsindikatoren (pos. B) indikerer akkumulatorbatteriets ladetilstand ved hjælp af 3 LED`er.
Alle 3 LED-lamper lyser:
Akkumulatorbatteriet er fuldt opladet.
2 eller 1 LED(‚er) lyser
Akkumulatorbatteriet råder over tilstrækkelig rest­kapacitet.
1 LED-lampe blinker:
Akkumulatorbatteriet er afl adet; oplad akkumula- torbatteriet.
Alle LED‘er blinker:
Akkumulatorbatteriet blev helt afl adet og er de- fekt. Et defekt akkumulatorbatteri må ikke længe­re bruges og oplades!
Montering af akkumulatorbatteri (fi g. 12-13)
Åbn for låget til akkumulatorbatteriet. Dette gøres ved at trykke på oplåsemekanismen (B) (fi g. 12) og klappe låget op. Sæt så de to akkumulatorbat­terier ind i holderne (fi g. 13) og skub dem fremad, til akkumulatorbatterierne falder hørbart i hak.
Bemærk!
Benyt kun akkumulatorbatterier med samme påfyldningsniveau, kombinér aldrig fulde og halv­fulde akkumulatorbatterier med hinanden. Oplad altid begge akkumulatorbatterier på samme tid. Akkubatteriet med svag ladetilstand bestemmer maskinens driftstid. Begge akkumulatorbatterier skal være ladet helt op før driften.
6. Betjening
Forsigtig!
Kultivatoren er udstyret med en sikkerhedsafbry­der for at forhindre ubeføjet brug. Sæt sikkerheds­stikket (fi g. 13/pos. 15) i, umiddelbart før kultivato- ren tages i brug, og fjern sikkerhedsstikket igen, hver gang maskinen afbrydes eller når arbejdet er færdigt.
For at forhindre en uønsket tænding af kultivato­ren er føreskaftet (fi g. 14/pos. 5) udstyret med en indkoblingsspærre (fi g. 14/pos. 2), som der skal trykkes på, før der kan trykkes på kontaktarmen (fi g. 14/pos. 1). Maskinens starttid kan vare et par sekunder. Når kontaktarmen slippes, slukker kultivatoren. Gør dette nogle gange for at sikre, at produktet fungerer korrekt. Træk altid sikkerhe­dsstikket ud af stikkontakten, inden du foretager indstillinger, reparations-, vedligeholdelses- eller rengøringsarbejde på maskinen. Vær sikker på, at knivvalsen ikke roterer.
Fare!
Dækpladen må aldrig åbnes, mens motoren kø­rer. Den roterende knivvalse kan føre til kvæstel­ser. Dækpladen skal altid fastgøres omhyggeligt. Den klappes tilbage til ”luk”-position ved hjælp af trækfjederen! Den sikkerhedsafstand mellem brugeren og kabinettet, som naturligt gives af manøvreskaftet, skal altid overholdes. Vær særlig forsigtig, når du arbejder og ændrer retning på
- 10 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 10Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 10 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
DK/N
skrænter og skråninger. Sørg for at stå godt fast på underlaget, brug sko med skridfaste såler samt lange bukser. Skrånende overfl ader skal altid bearbejdes på tværs. Skrånende overfl ader med en hældning, som overstiger 15 grader, må af sikkerhedsgrunde ikke bearbejdes med kulti­vatoren. Ved baglæns kørsel og når kultivatoren trækkes, skal der udvises særlig forsigtighed - pas på ikke at falde!
Anvisninger til rigtig arbejdsmåde
Det anbefales at lade banerne overlappe hinan­den, når du kultiverer.
På huset er der anbragt to markeringer (fi g. 2/pos. A), der svarer til kultivatorens og blæservalsens bredde.
For at opnå et rent kultiveringsmønster skal kulti­vatoren føres i lige baner. Banerne bør overlappe hinanden nogle centimeter for at undgå ubearbe­jdede striber.
Skulle du bruge opsamlingsboksen, som fås som tilbehør, skal denne tømmes, så snart græsrester bliver liggende på plænen, mens kultivatoren bruges.
Fare! Sluk motoren, og vent til knivvalsen står helt stille, inden du tager opsamlings­boksen af.
Opsamlingsboksen tages af ved at løfte op i dæk­pladen med den ene hånd og fjerne opsamlings­boksen med den anden! Hvor ofte kultiveringen skal udføres, afhænger af plænens græsvækst, og hvor hård jordbunden er. Undersiden af kultivatorens hus skal holdes ren; det er vigtigt at, jord- og græsafl ejringer fjernes. Afl ejringer besværliggør startprocessen og nedsætter arbejdets kvalitet. På skrånende overfl ader skal kultiveringsbanen gå på tværs af skråningen. Sluk motoren, inden du efterser knivvalsen.
Fare!
Knivvalsen roterer videre nogle sekunder, efter at motoren er blevet slukket. Prøv aldrig på at stoppe knivvalsen. Hvis knivvalsen støder mod en genstand, skal du slukke kultivatoren og vente, indtil knivvalsen står helt stille. Kontrollér herefter, om knivvalsen er beskadiget. I bekræftende fald skal den skiftes ud (se 7.3).
Anvisninger til rigtig udluftning med blæser­valsen, der fås som tilbehør.
Arbejdsmåden er den samme for udluftning og kultivering. Læs og overhold derfor foranstående arbejds- og sikkerhedsanvisninger.
7. Renholdelse, vedligeholdelse og reservedelsbestilling
Fare!
Træk altid sikkerhedsstikket ud af stikkontakten, inden du foretager indstillinger, reparations-, ved­ligeholdelses- eller rengøringsarbejde på maski­nen. Vær sikker på, at knivvalsen ikke roterer.
7.1 Rengøring
Hold så vidt muligt beskyttelsesanordninger,
luftsprækker og motorhuset fri for støv og snavs. Gnid maskinen ren med en ren klud, eller foretag trykluftudblæsning med lavt tryk. Vi anbefaler, at maskinen rengøres hver gang
efter brug. Rengør af og til maskinen med en fugtig klud
og lidt blød sæbe. Undgå brug af rengørings­eller opløsningsmiddel, da det vil kunne ødelægge maskinens kunststofdele. Pas på, at der ikke kan trænge vand ind i maskinens indvendige dele. Trænger der vand ind i et el­værktøj, øger det risikoen for elektrisk stød. Aflejringer på beskyttelsesafdækningen fjer-
nes med en børste.
7.2 Vedligeholdelse
En nedslidt eller beskadiget knivaksel skal
skiftes ud af autoriseret fagmand (se adresse på garantibeviset). Sørg for, at alle befæstelseselementer (skru-
er, møtrikker osv.) altid er spændt godt til, så du kan arbejde sikkert med maskinen. Kultivatoren skal opbevares i et tørt rum.
For at sikre en lang levetid skal alle skruedele
samt hjul og aksler rengøres og smøres med olie. Regelmæssig pleje af maskinen sikrer ikke
bare, at den holder sig i god stand og bevarer en høj ydeevne over lang tid; det bevirker også, at resultatet bliver bedre og arbejdet lettere at udføre. Når sæsonen er slut, skal kultivatoren efter-
ses; restophobninger skal fjernes. Husk også at efterse kultivatoren, inden den tages i brug igen første gang i den nye sæson. I tilfælde
- 11 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 11Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 11 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
DK/N
af behov for reparation skal du henvende dig til vores kundeservice (se adresse på garan­tibevis).
7.3 Skift af valse (se fi g. 15-19)
Benyt ubetinget arbejdshandsker!
Benyt kun originale valser, da funktionsevne og sikkerhed ellers ikke er garanteret.
Kultivatorvalsen og blæservalsen, der fås som tilbehør (fi g. 17/pos. D, art.nr.: 34.055.72), skiftes på følgende måde: Fjern de to unbrakoskruer (fi g. 15/pos. A). Løft op i denne ende af valsen og træk den ud i pilens retning (fi g. 16). Træk holderen (fi g. 17/pos. A) af den forinden anvendte valse og an­bring den på den valse, der skal bruges nu. Skub den nye valse i pilens retning (fi g. 19) hen på drevets fi rkant (fi g. 18/pos. A) og tryk den herefter ned i holderen (fi g. 19). Med de to unbrakoskruer (fi g. 18/pos. A) fastgøres valsen igen. Smør drivfi rkanten en gang imellem for at sikre et nemt skift af valserne.
7.4 Reservedelsbestilling:
Ved bestilling af reservedele skal følgende oply­ses:
Savens type.
Savens artikelnummer.
Savens identifikationsnummer.
Nummeret på den nødvendige reservedel.
Aktuelle priser og øvrige oplysninger fi nder du på internetadressen www.isc-gmbh.info
8. Opbevaring og transport
Opbevaring
Maskinen og dens tilbehør skal opbevares på et mørkt, tørt og frostfrit sted uden for børns ræk­kevidde. Den optimale lagertemperatur ligger mellem 5 °C und 30 °C. Opbevar maskinen i den originale emballage.
Transport
Sluk for maskinen og træk sikkerhedsstikket
ud af stikkontakten, før den transporteres. Anbring transportbeskyttelsesanordninger,
hvis sådanne findes. Beskyt maskinen mod skader og kraftige
vibrationer, der især kan opstå, når maskinen transporteres i køretøjer. Sikr maskinen, så den hverken kan rutsje
eller vælte.
9. Bortskaff else og genanvendelse
Produktet leveres indpakket for at undgå trans­portskader. Emballagen består af råmaterialer og kan genanvendes eller indleveres på gen­brugsstation. Produktet og dets tilbehør består af forskelligartede materialer, f.eks. metal og plast. Defekte produkter må ikke smides ud som almin­deligt husholdningsaff ald. For at sikre en fagmæs- sig korrekt bortskaff else skal produktet indleveres på et aff aldsdepot. Hvis du ikke har kendskab til lokalt aff aldsdepot, så kontakt din kommune.
Reserveknivvalse art.nr.: 34.055.82
- 12 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 12Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 12 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
DK/N
10. Visning på ladeaggregat
Visningsstatus
Rød lysdi-
ode
Grøn lysdi­ode
Slukket Blinker Standby-modus
Ladeaggregatet er forbundet med nettet og klar til drift, akkumulatorbatte­riet er ikke i ladeaggregatet
Tændt Slukket Opladning
Ladeaggregatet lader akkumulatorbatteriet op i hurtigladningsmodus. De pågældende ladetider fi ndes direkte på ladeaggregatet. Bemærk! De faktiske ladetider kan afvige noget fra de angivede ladetider afhængigt af den eksisterende akkuladning.
Slukket Tændt Akkumulatorbatteriet er opladt og klar til brug.
Herefter skiftes til skånende opladning, indtil fuldstændig opladning er nået. Lad hertil akkumulatorbatteriet blive ca. 15 min. længere på ladeaggrega­tet.
Påkrævet handling:
Tag akkumulatorbatteriet ud af ladeaggregatet. Afbryd ladeaggregatet fra strømforsyningsnettet.
Blinker Slukket Tilpasningsopladning
Ladeaggregatet befi nder sig i funktionen for skånsom opladning. Her oplades akkumulatorbatteriet af sikkerhedsgrunde langsommere og skal bruge mere tid. Det kan have følgende årsager:
- Akkumulatorbatteriet er ikke blevet opladet i meget lang tid.
- Akkumulatorbatteriets temperatur ligger ikke i det ideelle område.
Påkrævet handling:
Vent, indtil ladeprocessen er færdig, akkumulatorbatteriet kan stadigvæk oplades.
Blinker Blinker Fejl
Opladning er ikke længere mulig. Akkumulatorbatteriet er defekt.
Påkrævet handling:
Et defekt akkumulatorbatteri må ikke længere oplades. Tag akkumulatorbatteriet ud af ladeaggregatet.
Tændt Tændt Temperaturfejl
Akkumulatorbatteriet er for varmt (f.eks. direkte solindfald) eller for koldt (under 0° C).
Påkrævet handling:
Tag batteriet ud, og opbevar det 1 dag ved stuetemperatur (ca. 20° C).
Betydning og påkrævet handling
- 13 -
Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 13Anl_GC_SC_36_31_Li_Solo_SPK3.indb 13 20.09.2018 15:34:2520.09.2018 15:34:25
Loading...
+ 29 hidden pages