Delonghi EC 9, EC 8 Instructions Manual [no]

Page 1
46
SIKKERHETSADVARSLER
• Pass på at du ikke brenner deg på vannsprut eller damp eller ved at du bruker apparatet på feil måte, og ikke berør varme deler på apparatet (vann, utslippsområde i kontakt med filterholderen (O) og filteret (P)).
• Etter at du har fjernet emballasjen, sjekk at apparatet er helt. Hvis det er tvil om dette, ikke bruk apparatet og ta kontakt med godkjent servicepersonale.
• Innpakningen (plastposer, polysterol osv). må holdes utenfor barns rekkevidde siden de kan utgjøre en fare.
• Dette apparatet er bare beregnet til hjemmebruk. All annen bruk anses som uegnet og dermed farlig.
• Produsenten fraskriver seg ethvert ansvar for eventuelle skader som følge av feilbruk eller uansvarlig bruk av apparatet.
• Ikke berør apparatet med fuktige eller våte hender eller føtter.
• Ikke la barn eller uegnede personer bruke apparatet uten overvåkning.
• Ikke la barn leke med apparatet.
• Hvis det oppstår en feil på apparatet eller hvis det virker dårlig, slå det av og ikke forsøk å reparere det. For eventuelle reparasjoner, ta kontakt med et servicesenter som er godkjent av produsenten, og be om at det brukes originale reservedeler. Hvis dette ikke gjøres, kan det medføre at apparatet ikke er sikkert å bruke.
• Apparatets strømledning må ikke byttes ut av brukeren, siden dette krever bruk av spesielt verktøy. Hvis ledningen ødelegges, eller hvis den må byttes ut, ta kontakt med servicesenter godkjent av produsenten for å unngå enhver risiko.
INSTALLERING
• Sett apparatet på en arbeidsflate, langt borte fra
vannkraner og vasker.
• Sjekk at nettspenningen samsvarer med den
angitt på apparatets merkeskilt
• Apparatet må bare kobles til en stikkontakt med
en minimumsstyrke på 10 A og utstyrt med et effektivt jordingssystem. Produsenten fraskriver seg ethvert ansvar for eventuelle skader som oppstår hvis ikke anlegget er jordet.
• Hvis kontakten og støpselet ikke er kompatible,
bytt ut kontakten med en som passer. Dette må gjøres av kvalifisert personale. Hvis strømledningen (H) er ødelagt, må denne byttes ut
NORSK
Les denne bruksanvisningen nøye før du installerer og bruker apparatet, og oppbevar den for fremtidig bruk. Bare på denne måten kan du oppnå de beste resultater og maksimal brukssikkerhet.
BESKRIVELSE AV APPARATET
(Se tegning side 3) Følgende ord og uttrykk vil bli brukt kontinuerlig på de følgende sidene. A. Velger for STERK, VANLIG eller SVAK kaffe og
CAPPUCCINO
B. Propp til kokeenheten C. Lokk til melkebeholderen D. Melkepisker E. Melkebeholder F. Damphåndtak G. Antisprut-lokk H. Strømledning I. Lampe OK damp klar L. Lysende avbryter M. Dråpeoppsamlingsskål N. Måleskje O. Liten filterholder P. Filter Q. Kolbe med lokk R. Tilpasser til kopper
Page 2
av godkjent servicesenter, siden dette krever bruk av et spesielt verktøy.
• Apparatet må aldri installeres i et rom hvor temperaturen blir lavere eller lik 0°C (hvis vannet fryser, kan apparatet blir ødelagt).
SLIK LAGER DU KAFFE
1. Løsne proppen (B) på kokeenheten ved å vri det mot urviserne.
2. Bruk kolben (Q) som følger med (fig. 1), og hell vann i kokeren (fig. 2) og respekter mengden angitt i tabellen på slutten av teksten. Ikke overstig angitte mengder, siden dette kan medføre at apparatet virker dårlig. Når du fyller opp kokeenheten, må den lysende avbryteren (L) være slått av.
3. Plasser filteret i filterholderen (fig. 3)
4. Bruk måleskjeen og hell i kaffe i henhold til mengdene angitt i tabellen i slutten av bruksanvisningen og fordel den jevnt (fig. 4). Bruk kaffe som er middels malt, hvis du bruker kaffe som er for finmalt kan filteret tilstoppes (MOKKA­kaffe går fint).
5. Fjern eventuell overflødig kaffe fra kanten på filteret (fig. 5).
6. For å feste filterholderen til maskinen, plasser den under kokeenhetens utslipp (fig. 6). Press deretter filterholderen oppover og drei den samtidig helt mot høyre. Det gjør ingenting om håndtaket på filterholderen ikke er midt på i forhold til maskinen; det som er viktig er at filterholderen er godt festet.
7. Kolben må være plassert under filterholderen på en slik måte at tuten er innenfor åpningen på kolbens lokk (fig. 7).
8. Plasser velgeren (A) på den type kaffe du ønsker : "LIGHT" for svak kaffe, "MEDIUM" for vanlig kaffe, "STRONG" for sterk kaffe (fig. 8).
9. Sjekk at håndtaket (F) er godt lukket og trykk på den lysende avbryteren. Varsellampen vil tennes (fig. 9).
10.Det tar ca. 3 minutter før kaffen begynner å komme ut. Slå av den lysende bryteren etter at kaffen er ferdig.
ADVARSEL: For å unngå damputslipp før du fjerner filterholderen, må du alltid slippe ut dampen inne i kokeenheten ved å slippe den ut ved å vri på damphåndtaket (fig. 10).
MERKNAD: Av sikkerhetsmessige grunner er det ikke mulig å ta av proppen når kokeren er varm. Hvis du av en eller annen grunn må ta av
proppen, vent til kokeren er kald eller tøm ut dampen ved å åpne damphåndtaket som forklart i forrige avsnitt. For å fjerne kafferester fra filterholderen, snu den opp ned og slå den mot en kant slik at bunnfallet kommer ut (fig. 11). Du kan alternativt skylle filterholderen og filteret i rennende vann.
ADVARSEL: For å fjerne lukten av nytt når du bruker maskinen for første gang, må du lage noen kaffekopper uten å bruke kaffe.
MONTERING AV TILPASSEREN
Tilpasseren (R) skal brukes hver gang du vil lage kaffen rett i koppen. For å montere den, sett den inn i øvre del av filterholderen (fig. 12).
SLIK LAGER DU CAPPUCCINO
• Hell den mengden melk som trens for å lage cappuccino (ca. 100 cc for hver cappuccino) i melkebeholderen (E) (fig. 13). Ha aldri i melk til over MAX-nivået angitt på beholderen (som tilsvarer ca. 250 cc, fig. 14), ellers kan det renne ut melk fra tuten på beholderen også etter at du er ferdig med å piske melken. Bruk frisk helmelk som ikke er kokt og ikke varm. For å lage 4 cappuccini, må du fylle kolben helt opp med melk.
• Lag kaffe som beskrevet i avsnittet "SLIK LAGER DU KAFFE" fra punkt 1 til punkt 8, men bruk en større mengde vann som angitt i tabellen på slutten av bruksanvisningen.
• Trykk på den lysende bryteren for å slå på apparatet. La kaffen renne ut i kolben; pass på at kaffen når nivå 2 eller 4 på selve kolben og stans utslippet ved å sette kaffevelgeren på "CAPPUCCINO".
ADVARSEL: Nivået på det lyseste skummet må ikke være på nivå med linje 2 eller 4, men kaffen med mørkest farge som befinner seg litt under skummet skal samsvare med denne linjen. Dette må du gjøre veldig forsiktig: hvis kaffen går over linje 2 eller 4 mot slutten vil det ikke være nok damp igjen til å piske melken.
Hell kaffen i koppene.
• Plasser én av koppene av gangen under tuten på melkebeholderen (fig. 15) og vent til varsellampen "OK damp klar" tennes (I).
Hvis du bruker små kopper, må du sette inn antisprut-lokket (G) på tuten på melkebeholderen for å unngå melkesprut
(fig. 16).
•Vri damphåndtaket mot urviserne, melken
47
Page 3
begynner å komme ut fra tuten (fig. 15). For å piske riktig og for å unngå melkesprut må du vri håndtaket minst én gang. Fortsett helt til du har tømt halvparten av melkebeholderen og lukk deretter dampen ved å vri håndtaket med urviserne
• Gjenta til du hat fått ønsket antall kopper, helt til hele melkebeholderen er tom.
ADVARSEL: Vent
alltid til lampen "OK damp klar" (I) tennes.
• Like etter at du har lagd cappuccino, hell litt vann i melkebeholderen og plasser kolben under tuten på melkebeholderen. Vri på damphåndtaket og la all dampen slippe ut (det tar ca. 1 minutt).
ADVARSEL: Selv om det kan virke unyttig, er det absolutt nødvendig å gjøre dette hver gang for å tømme kokeren helt for eventuelle vann- eller damprester som kan føre til dårlig funksjon neste gang du skal lage cappuccino. Dessuten bidrar denne operasjonen til å rengjøre alle hullene i piskeren og for å tømme de interne kretsene for eventuelle melkerester.
RENGJØRING OG VEDLIKEHOLD
Før rengjøring og vedlikeholdsinngrep må du ta ut stikkontakten fra støpselet.
Rengjøring av melkepiskeren
Melkepiskeren må vaskes etter hver bruk. Gjør som følger:
• Ta av melkebeholderen ved å trykke på festet "PRESS" og samtidig dra oppover; vask den med varmt vann (fig. 17).
• Fjern den røde piskeren ved å trykke på låsen (A) og samtidig dra den oppover (fig. 18). Fjern gummiblanderen, vask med varmt vann (fig. 19); spesielt de fire hullene som er angitt i figur 20 (vask dem ved hjelp av en nål). Sjekk at hullet angitt med pil B ikke er tilstoppet.
Når alle delene er vasket, må de settes på riktig igjen. Pass spesielt på at gummiblanderen er godt festet og at den røde piskeren settes inn til du hører et klikk. Hvis du ikke vasker etter hver gang du bruker melkepiskeren, kan det hende at melken ikke blir laget slik den skal, at den ikke suges opp eller at det renner melk fra røret på melkebeholderen.
Annen rengjøring
• Rengjør kolben, filterholderen og filteret regelmessig.
• For å rengjøre delene i plastikk må du ikke bruke vaskemidler som riper. Det er nok å bruke en fuktig klut.
• Legg ALDRI apparatet i vann.
AVKALKING
Vi anbefaler at du avkalker maskinen for ca. hver 300 kaffe du lager. Du bør bruke spesielle avkalkningsprodukter for espressokaffemaskiner som er å få i handelen. Hvis du ikke får tak i slike produkter, kan du gjøre følgende:
1. Før du rengjør kaffemaskinen, skru den av og ta ut støpselet av stikkontakten.
2. Fyll kolben helt opp.
3. Løs opp 1 spiseskje i (cirka 10/15 gr.) sitronsyre (får på apotek eller i helsekostbutikk) i kolben;
4. Hell oppløsningen i kokeenheten.
5. Sett på proppen på kolben og la oppløsningen virke i cirka 30 minutter.
6. Sett velgeren på "LIGHT".
7. Plasser filteret og filterholderen (ute kaffe i).
8. Plasser kolben på dråpeoppsamlingsbrettet.
9. Sett støpselet i stikkontakten.
10.Slå på maskinen. Etter får minutter vil den varme oppløsningen begynne å renne ut gjennom filterholderen og ned i kolben.
11.Plasser damprøret i et glass eller i en kopp. Åpne damphåndtaket i noen sekunder mens avkalkingsoppløsningen renner gjennom filterholderen. Dette vil rense bort enhver melkerest inne i selve røret.
12.Lukk damphåndtaket (avkalkingsoppløsningen fortsetter å renne ned i kolben).
13.Når det ikke renner noen væske ned i kolben mer, slå av maskinen og la den kjøle seg ned. Fjern filterholderen, filteret og kolben og skyll i varmt vann.
14.For å fjerne rester etter avkalkingsoppløsningen, må du la maskinen gå minst 2 kaffeomganger uten å bruke kaffepulver.
Garantien dekker ikke eventuelle skader som følge av kalkdannelse hvis avkalkningsprosedyren ikke følges og utføres regelmessig som beskrevet over.
ASSISTANSE OG REPARASJONER
Hvis maskinen blir ødelagt eller ikke virker som den skal, ta kontakt med nærmeste godkjente servicesenter. Reparasjoner som utføres av personale som ikke er godkjent av produsenten dekkes ikke av garantien..
48
Page 4
49
2
4
4
2
4
2
2 KOPPER KAFFE
Vannmengden må være på nivå med symbol 2 på kolben
Vannmengden må være på nivå med dampsymbolet på kolben
Vannmengden må være på nivå med symbol 4 på kolben
Mengde kaffe i filteret
2 CAPPUCCINI
4 KOPPER KAFFE
Mengde vann i kolben
For å lage
4 CAPPUCCINI
Vannmengden må være på nivå med den nederste kanten på metallstripen.
Loading...