Volvo V70 User Manual

2004
V70, V70 R & XC70
VOLVO
WEB EDITION
1
Sida
Säkerhet 7
Instrument, strömställare, reglage 25
Klimatstyrning 45
Interiör 57
Lås och larm 77
Start, körning, växling 87
Hjul och däck 107
Säkringar, glödlampsbyte 113
Skötsel, service 125
Specifikationer 141
Audio 149
Telefon 167
Register 188
8504544m
ADVANCED
COMFORT
SPORT
Automatisk klimatanläggning ECC .................. 48
Manuell klimatanläggning AC .......................... 52
Eluppvärmning - stolar ...................................... 39
Eluppvärmning - bakruta, sidospeglar .............. 39
Varningsblinkers ........ 39
Radio ..... 149
Aktivt chassi FOUR-C....32, 96
3
8504545m
ADVANCED
COMFORT
SPORT
Instrumentpanel – högerstyrd
Display ................................... 30
Varvtalsmätare ....................... 26
Automatisk växellåda ............26
Klocka .................................... 26
Yttertemperaturmätare ...........26
Bränslemätare ........................ 26
Temperaturmätare ..................26
Hastighetsmätare .................... 26
Vägmätare .............................. 26
Trippmätare ............................26
Varningssymboler .................. 27
Hel/Halvljus ............................ 35
Positionsljus/parkeringsljus .... 35
Dimljus .................................... 35
Instrumentbelysning ............... 35
Ljushöjdsreglering .................. 35
Rattinställning ...................... 36
Krockkudde .......................... 9
Konstantfarthållare .............. 34
Knappsats för radio .............. 155
Vindrutespolare/torkare ....... 38
Körriktningsvisarspak .......... 37
Färddator .............................. 33
8502691M
Manuell växellåda ................ 91
Automatisk växellåda .......... 92
Handbroms ........................... 40
Strömställare i mittkonsol.... 31
Fällning av baksäten ................ 67
Fällning av nackstöd ................66
Inställning av nackstöd ............ 66
Integrerad barnkudde ............... 22
Handskfack ............ 63
5
8502703m
Interiör – högerstyrd
Fällning av baksäten ................ 67
Fällning av nackstöd ................66
Inställning av nackstöd ............ 66
Integrerad barnkudde ............... 22
Dörrar och Lås ........................ 78
Larm ........................................ 83
Fönsterhissar ........................... 41
Reglage yttre backspeglar....... 42
8000256M
Baklucka...................................................... 80
Byte av backljuslampa ................................ 122
Byte av bromsljuslampa ............................. 122
Byte av bakljuslampa.................................. 122
Byte av blinkerlampa .................................. 122
Byte av dimljuslampa ................................. 122
Byte av nummerskyltbelysningslampa ...... 123
Tanklock ................................... 88
Tankning................................... 88
Ekonomisk körning .................. 90
7
Säkerhet
Bilbälten 8
Krockkuddar 9
Sidokrockkuddar 11
Krockgardin 15
WHIPS 16
Bromssystemet 18
Stabilitetssystemet 19
Barnsäkerhet 21
VARNING!
Om bältet har varit utsatt för en kraftig belastning, t ex. i samband med en kollision, ska hela bältet inkl. rulle, fästen, skruvar och lås bytas ut. Även om bältet verkar vara oskadat kan en del av dess skyddsegenskaper ha gått förlorad. Byt också bältet om det är slitet eller skadat. Gör aldrig några ändringar eller reparationer av bältet själv utan låt en Volvo-verkstad utföra detta arbete.
Sträckning av höftband
Höftbandet ska sitta lågt
8801947d
9
SRS (krockkudde) och SIPS-bag (sidokrockkudde)
märkt med SRS
Sidokrockkuddarna är monterade i
framstolarnas ryggramar
VARNING!
Krockkudde (SRS) är avsedd att vara ett tillägg till - inte ersätt­ning för - det ordinarie bilbältet. Sidokrockkuddarna (SIPS-bag) är avsedda att vara ett tillägg till det befintliga SIPS*-systemet. För maximalt skydd: Använd alltid
bilbältet.
8801919d
8802092M
*Side Impact Protection System
8802099m
SRS-systemet vänsterstyrd
4
2
1
2
4
3
1
8801896d
3. Sensor
4. Bältessträckare
1. Gasgenerator
2. Krockkudde
SRS-systemet högerstyrd
1. Gasgenerator
2. Krockkudde
2
4
3
1
4
2
1
8801923d
3. Sensor
4. Bältessträckare
11
SIPS-bag
2
3
1
SIPS-bagsystemet (sidokrockkuddarna)
Detta system består av gasgenerator (3), sensorer av elektrisk typ, ledning (2) och sidokrockkudde (1). Vid en tillräckligt kraftig kollision reagerar sensorerna, som i sin tur aktiverar gasgeneratorn med följd att sidokrockkudden blåses upp. Kudden blåses upp mellan den åkande och dörrpanelen och dämpar på så sätt stöten i kollisionsögonblicket samtidigt som kudden töms. Sidokrockkudden blåses endast upp på krocksidan.
8801995d
TM
TM
TM
VEHICLE
SRS
9430422
FURTHERINFORMATION.
SEEOWNERSMANUALFOR
SPECIFIEDDATEBELOW.
PLACEDACCORDINGTO
SHALLBESERVICEDORRE-
MENTALRESTRAINTSYSTEM
ELEMENTSOFTHESUPPLE-
RELIABILITY,CERTAIN
SYSTEM,SIPSBAGAND
ASUPPLEMENTALRESTRAINT
THISCARISEQUIPPEDWITH
TOPROVIDECONTINUED
INFLATABLECURTAIN,
VARNING!
Försök aldrig reparera någon del av SRS-systemet eller SIPS-bag­systemet själv. Alla ingrepp i systemet kan orsaka felaktig funktion och allvarliga personskador och bör endast utföras av auktoriserad Volvo-verkstad.
Det årtal och den månad, som anges på dekalen i dörrstolpen/arna, är den tidpunkt då du ska kontakta din Volvo-verkstad för särskild inspek­tion och för ev. byte av krockkuddar och bältessträckare. Har du några frågor om de båda systemen, kontakta en auktoriserad Volvo-verkstad.
Denna dekal är placerad i bakre vänstra dörröppning
Märkning på säkerhetsbälten med bältessträckare
13
VARNING!
Klistra eller fäst inga egna emblem eller dekaler på ratten eller instrumentpanelen!
SRS (krockkudde) och SIPS-bag (sidokrockkudde)
VARNING!
SIPS-bag
Extra klädslar får aldrig användas på framstolarna om de inte är Volvo original klädslar eller av Volvo godkända klädslar för SIPS-bag.
Inga föremål eller tillbehör får placeras i området mellan stolens yttre sida och dörrpanelen eftersom detta område kan påverkas av SIPS-bagen.
Gör aldrig några ingrepp i SIPS-bag­systemet.
SIPS-bag
SIPS-bag-systemet är ett elektriskt system, som består av två huvuddelar: sidokrockkud­den och sensorerna. Sidokrockkuddarna är monterade i framstolarnas ryggram och sensorerna i den mittersta och bakre stolpens insidor. När sidokrockkudden är uppblåst är volymen ca 12 liter. Sidokrockkudden blåses normalt endast upp på krocksidan.
Uppblåst SIPS-bagKrockkudde och barnstol hör inte ihop!
8801908e
15
IC (krockgardinen)
8802260n
8802259m
VARNING!
Skruva inte fast eller montera någonting i bilens innertak, dörrstol par eller i sidopanelerna. Den avsedda skyddseffekten kan utebli.
Med baksätets ryggstöd nedfällt får bilen inte lastas högre än 50 mm under ovankanten av bakre passagerardörrarnas fönster, annars kan skyddseffekten av krockgardinen som finns dold innanför bilens innertak utebli.
8502213e
VARNING!
Om stolen har varit utsatt för kraftig belastning, t.ex. i samband med en kollision bakifrån, skall WHIPS-systemet kontrolleras av en auktoriserad verkstad. Även om stolen verkar vara oskadad kan WHIPS-systemet ha löst ut utan några synliga skador på stolen. Delar av WHIPS-systemet skyddsegenskaper kan ha gått förlorade. Låt en auktoriserad Volvo-verkstad kontrollera systemet även efter mindre påkörningsolyckor bakifrån. Gör aldrig några ändringar eller reparationer av stolen eller WHIPS-systemet själv!
8502379e
VARNING!
Tänk på att inte hindra WHIPS-systemets funktion!
Om ett ryggstöd i baksätet är nedfällt måste motsvarande framstol justeras framåt så att den inte har kontakt med det nedfällda ryggstödet.
Undvik att placera boxliknande last så att denna kläms fast mellan baksätets sittdyna och framstolens ryggstöd.
17
VARNING!
SRS-systemets sensor är placerad i mittkonsolen. Om kupégolvet blivit dränkt med vatten, lossa batterikablarna i bagageutrymmet. Försök inte starta; krockkuddarna kan utlösas. Bärga bilen till auktoriserad Volvo-verkstad.
VARNING!
Kör aldrig med utlösta krockkuddar! De kan försvåra styrningen av din bil. Även andra säkerhetssystem kan vara skadade. Den rök och det damm som bildas vid utlösning av kuddarna kan vid intensiv exponering förorsaka hud- och ögonirritation/skada. Vid besvär tvätta med kallt vatten och/eller kontakta läkare. Det snabba utlösningsförloppet kan också, i kombination med kuddens material, ge friktionsskador på huden.
OBS! Du måste trampa på bromspedalen med full kraft för att maximalt utnyttja ABS­systemet. Släpp inte bromspedaltrycket då ABS-pulseringarna hörs och känns. Öva gärna att bromsa med ABS-systemet på lämplig plats, t.ex. en halkövningsbana.
ABS-symbolen tänds och lyser med fast sken:
I ca två sekunder när du startar bilen för kontroll av systemet.
Om ABS-systemet stängts av på grund av ett fel.
Elektronisk bromskraftsfördelning – EBD
EBD-systemet (Electronic Brakeforce Distribution) är en integrerad del i ABS­systemet. EBD-systemet reglerar bromskraften till bakhjulen så att det alltid finns bästa möjliga bromskraft tillgänglig. Pulseringar hörs och känns i bromspedalen när systemet reglerar bromskraften.
VARNING!
Om BROMS - och ABS - varnings­symbolerna samtidigt är tända finns risk för att bakvagnen uppvisar sladdtendens vid kraftig inbromsning. Om nivån i bromsvätskebehållaren vid detta tillfälleär normal, kan du under stor försiktighet köra bilen till närmaste auktoriserade Volvo­verkstad för kontroll av bromssystemet.
19
Stabilitetssystemet
OBS! När EBA-funktionen aktiveras sjunker bromspedalen samtidigt som bilen har maximal bromsverkan. Fullfölj inbromsningen utan att lätta på bromspedalen. EBA­funktionen avbryts när trycket på bromspedalen lättas.
STC/DSTC-knappen
STC/DSTC-knappen i mittkonsolen används för att reducera eller återaktivera STC/DSTC­systemet. När lysdioden i knappen lyser är STC/DSTC- systemet aktiverat (om inget fel föreligger). Vid reducering stängs stabilitetsfunktionen (SC) av och antisladdfunktionen (AYC) reduceras. Övriga funktioner påverkas ej.
OBS! För att reducera STC/DSTC-systemets funktion måste knappen, av säkerhetsskäl, hållas intryckt i minst en halv sekund.
Lysdioden i knappen slocknar och i tecken­fönstret visas: “STC SPINNREGL. AV”/ DSTC SPINNREGL. AV”. På R-versionen visas: “DSTC REDUCERAD
FUNKTION”
Varje gång motorn startas är STC/DSTC-
* STC- och DSTC-systemet är tillval på vissa
marknader. Systemet är standard på R-version.
Vägfriktionssystem RFD (tillval)
RFD-systemet (Road Friction Detection), är ett
avancerat system för uppskattning av
friktionen mellan däck och vägbana.
Systemet är konstruerat för att ge föraren en så
tidig varning vid hal vägbeläggning som
möjligt.
RFD-systemet är aktivt från låg hastighet och
uppåt samt av säkerhetsskäl ej avstängbart.
Varningssymbolen
tänds och lyser med
fast sken när...
...RFD-systemet uppskattar vägfrik­tionen som låg.
Varningssymbolen
tänds och lyser med gult fast sken med tilläggstexten RFD SERV. ERFORDRAS när...
...RFD-systemet stängts av på grund av
ett fel.
lyser med gult fast
*STC alt. DSTC-systemet är tillval på vissa marknader.
21
Barn i bilen
Viktiga tips!
När man använder andra barnsäkerhetsproduk­ter som finns på marknaden är det viktigt att man läser den monteringsanvisning som medföljer produkten och följer den noga. Här är ändå några saker som du bör tänka på:
Barnkuddar/barnstolar med stålbyglar eller annan konstruktion som kan ligga mot bälteslåsets öppningsknapp ska ej användas, eftersom de kan oavsiktligt orsaka öppning av bälteslåset.
Volvo har barnsäkerhetsprodukter som är konstruerade för och utprovade av Volvo.
Barnstol ska alltid placeras på det sätt som tillverkaren har föreskrivit.
Sätt inte fast barnstolens fästband i stolens längdjusteringsstång, fjädrar eller diverse skenor och balkar under stolen med vassa kanter.
Låt barnstolens rygg vila mot instrument­panelen.
Låt inte barnstolens ovandel ligga mot vindrutan.
Placera aldrig barnstolen i framsätet om bilen är utrustad med krockkudde (SRS) på passagerarsidan.
OBS! Om det uppstår problem med montering av barnsäkerhetsprodukten, kontakta tillverka­ren för klarare monteringsanvisningar.
1
2
8502778a
Ytterplats – Nedfällning
1. Dra i handtaget.
2. För sätet nedåt och tryck tills det går i lås.
OBS! Tänk på att först fälla ned bälteskudden om du vill fälla sätets bakrygg framåt.
8802126a
23
Isofix fästsystem för barnstolar (tillval), Tillbehör
VARNING!
Om en integrerad bälteskudde varit utsatt för en kraftig belastning, t ex i samband med en kollision, ska hela bälteskudden inklusive bilbältet, dvs komplett med skruvar, bytas mot en ny. Även om den integrerade bälteskudden verkar vara oskadad kan nämligen en del av dess skyddsegenskaper ha gått förlorade. Bälteskudden ska också bytas om den är mycket sliten eller skadad. Observera dock att byte av kudden måste utföras på ett fackmannamässigt sätt, eftersom det är väsentligt för de åkandes säkerhet att kudden sitter ordentligt fast. Överlåt därför bytet, och eventuella reparationer av kudden, till din Volvo-verkstad. Om kudden blir nedsmutsad, så bör den i första hand tvättas på platsen. Om klädseln är så smutsig att den behöver tvättas separat, så gäller ovanstående instruktioner beträffan­de byte och montering av kudden. Gör inga ändringar på eller tillägg till bälteskuddarna.
8802408m
1. Bakåtvänd barnstol, fästes med säkerhetsbälte och stödben.
L: Typgodkännande nr E5 03160
2. Bakåtvänd barnstol, fästes med ISOFIX-fäste och stödben.
L: Typgodkännande nr E5 03162
3. Bakåtvänd barnstol, fästes med säkerhetsbälte, stödben och fästband.
L: Typgodkännande nr E5 03135
1. Bakåtvänd barnstol, fästes med säkerhetsbälte och stödben.
L: Typgodkännande nr E5 03161
2. Bakåtvänd barnstol, fästes med ISOFIX-fäste och stödben.
L: Typgodkännande nr E5 03163
3. Bakåtvänd barnstol, fästes med säkerhetsbälte, stödben och fästband.
L: Typgodkännande nr E5 03135
1. Bakåtvänd barnstol, fästes med säkerhetsbälte, stödben och fästband.
L: Typgodkännande nr E5 03135
1. Bakåtvänd barnstol, fästes med säkerhetsbälte, stödben och fästband.
L: Typgodkännande nr E5 03135
L: Typgodkännande nr E5 03139
1. Bälteskudde med eller utan ryggstöd.
L: Typgodkännande nr E5 03139
2. Integrerad bälteskudde.
B: Typgodkännande nr E5 03159
25
Kombinationsinstrumentet 26
Kontroll och varningslampor 27
Meddelande i display 30
Strömställare i mittkonsolen 31
Färddator 33
Konstantfarthållare 34
Strålkastare, Dimljus 35
Ljushöjdsreglering, instrumentbelysning 35
Tändnings- och rattlås, Rattinställning 36
Körriktningsvisare 37
Vindrutetorkare/spolare 38
Parkeringsbroms, Eluttag 40
Elektriska fönsterhissar 41
Backspegel 42
Taklucka 43
Laminerade sidorutor i fram- och baksätet (tillval) 44
manuellt läge visas aktuell manuell växel.
11. Yttertemperaturmätare
Visar yttertemperaturen. När temperaturen ligger inom området +2°C till –5°C lyser en snöflingesymbol i displayen. Symbolen varnar för halkrisk. När bilen står eller stått stilla kan yttertempe­raturmätaren visa ett för högt värde.
12. Klocka
Vrid knappen för att ställa in klockan.
13. Bränslemätare
Bränsletanken rymmer 70 liter. Det är ca 8 liter körbart bränsle kvar när lampan i instrumentet tänds.
14. Kontroll- och varningssymboler
15. Körriktningsvisare – höger/vänster
5
6
78
9
3800838m
10
15
121113
14
27
Kontroll- och varningssymboler
Om BROMS- och ABS-varningssymbolerna samtidigt är tända, kan fel ha uppstått i bromskraftsfördelningen.
Varning – fel i ABS-systemet
Om ABS-varningssymbolen tänds är
ABS-systemet ur funktion. Bilens ordinarie bromssystem fungerar fortfarande men utan ABS-funktion.
Stanna bilen på en säker plats och stäng av
motorn.
Starta motorn på nytt.
Om varningssymbolen slocknar var felet av
övergående natur och verkstadsbesök behöver ej göras.
Om varningssymbolen förblir tänd, kör till
en auktoriserad Volvo-verkstad för kontroll av ABS-systemet.
förutom
och symbolerna. Vissa symboler kan sakna bakomliggande funktion, beroende på din bils utrustning. Symbolen för parkeringsbroms släcks när du frigör parkeringsbromsen.
förutom
och symbolerna. Vissa symboler kan sakna bakomliggande funktion, beroende på din bils utrustning. Symbolen för parkeringsbroms släcks när du frigör parkeringsbromsen.
Fel i STC- eller DSTC-systemet
Om symbolen tänds och lyser med fast sken och tilläggstexten “ANTI-SLADD SERV. ERFORDRAS” utan att du stängt av något av systemen, indikerar detta ett fel i något av systemen.
Stanna bilen på en säker plats och stäng av motorn. Starta bilen på nytt.
Om varningssymbolen slocknar var det ett tillfälligt indikationsfel och verkstadsbesök behöver ej göras.
Om varningssymbolen förblir tänd, kör till en auktoriserad Volvo-verkstad för kontroll av systemet.
VARNING!
Vid normalt körsätt förbättrar STC/DSTC­systemet bilens körsäkerhet, vilket inte skall uppfattas som en möjlighet att öka hastigheten. Iakttag alltid de normala försiktighetsåtgärd-erna för säker kurvtagning och körning på halt underlag.
* STC och DSTC-systemet är tillval på vissa marknader. Systemet är standard på R-version.
29
Kontroll- och varningssymboler
förutom
och symbolerna. Vissa symboler kan sakna
bakomliggande funktion, beroende på din bils utrustning. Symbolen för parkeringsbroms släcks när du frigör parkeringsbromsen.
Dimljus bak
Lampan lyser när dimljuset är inkopplat.
Kontrollampa för släp
Blinkar, när du använder bilens och
släpets körriktningsvisare. Om lampan inte blinkar, är någon av blinkerlam­porna på släpet eller bilen defekt.
Parkeringsbroms åtdragen
Tänk på att lampan endast indikerar
att parkeringsbromsen är åtdragen,
Generatorn laddar inte
Om lampan tänds under körning är det antagligen ett fel i det elektriska
systemet. Uppsök en Volvo-verkstad.
Motorförvärmare (diesel)
Lampan tänds för att upplysa om att förvärmning av motorn pågår. När lampan släcks kan bilen startas. Gäller endast dieseldrivan bilar.
31
Strömställare i mittkonsolen
3602791m
* Tillval på vissa marknader. Systemet är standard på R-version.
Reducera systemet om du måste använda ett hjul av annan dimension än de övriga hjulen. När motorn startas om, är STC/DSTC­systemet åter aktiverat.
VARNING!
Tänk på att bilens köregenskaper förändras om du stänger av STC/DSTC-systemet.
5. Används ej
ADVANCED
ACTIVE CHASSIS SETTINGS
COMFORT
SPORT
4303270
m
Comfort
Här är chassisättningen anpassad så att bilen flyter över vägens ojämnheter. Stötdämp­ningen är mjukare och karossens rörelser små.
Sport
Stötdämpningen är hårdare för att minska krängning vid hård kurvtagning. Bilen uppträder som en utpräglad sportbil.
Advanced
I detta läge är stötdämparnas rörelser minimala, responsen på gaspådrag är mer direkt och krängning i kurvor är minimerad.
Se sidan 96 för mer ingående information om systemet.
33
Färddator (tillval)
3601859d
Aktuell bränsleförbrukning
Fortlöpande information om den aktuella bränsleförbrukningen. Beräkningen av bränsleförbrukningen sker varje sekund. Siffran i displayen uppdateras med ett par sekunders mellanrum. När bilen står still visar displayen ”----”. OBS! Viss felvisning kan uppstå om en bränsledriven värmare använts.
Medelbränsleförbrukning
Genomsnittlig bränsleförbrukning sedan senaste nollställning (RESET). När tändning­en slås av lagras genomsnittsförbrukningen och ligger kvar tills den nollställs med
RESET-knappen (C) på spaken. OBS! Viss felvisning kan uppstå om en
bränsledriven värmare använts.
Körsträcka till tom tank
Visar den sträcka som kan köras med den bränslemängd som finns kvar i tanken, beräknat på medelförbrukningen under de senast körda 30 km och den resterande bränslevolymen. När körsträckan till tom tank är mindre än 20 km visar displayen ”----”. OBS! Viss felvisning kan uppstå om en bränsledriven värmare använts.
Urkoppling
Tryck på CRUISE för att stänga av konstant­farthållaren. “CRUISE” slocknar i kombina­tionsinstrumentet.
Konstantfarthållaren kopplas automatiskt ur när tändningen stängs av.
OBS! Om någon av konstantfarthållarens knappar hålls inne längre än en minut kopplas systemet ur. För att återställa konstantfarthål­laren måste bilens tändning slås av.
35
3500824d
D – Dimstrålkastare (tillval)
Tändningsnyckeln i läge II. Tryck på knappen. Dimstrålkastaren lyser i kombination med positionsljus/parkeringsljus- och hel-/ halvljuset. Lysdioden i knappen lyser när dimstrålkastarenlyser.
OBS! I vissa länder får halvljusen inte användas i kombination med dimstrålkastare.
E – Dimbakljus
Tändningsnyckeln i läge II. Tryck på knappen. Dimbakljuset lyser i kombination med hel-/halvljuset. Lysdioden i knappen och symbolen i kombinationsinstrumentet lyser på samma gång. Kom ihåg: Bestämmelserna för användning av dimbakljus och dimstrålkastare varierar från land till land.
Bilar med automatiskt halvljus
Inför färd till vissa länder kan din Volvo­verkstad hjälpa dig att koppla bort det automatiska halvljuset.
VARNING!
Ställ in ratten innan du börjar köra, aldrig under körning. Kontrollera att ratten är spärrad.
Rattinställning
Ratten kan ställas in i höjdled och längsled Tryck ner reglaget på rattstångens vänstra sida. Ställ sedan in ratten i det läge som passar dig bäst. Se till att ratten fastnar i ett bestämt läge (hack). Tryck tillbaka reglaget för att spärra ratten.
6400296A
37
Körriktningsvisare, Ledbelysning
Ledbelysning
Gör så här när du lämnar din bil, när det är mörkt ute:
Ta ur nyckeln ur tändningslåset.
Dra den vänstra spaken rakt bakåt (som vid helljusblink).
Lås dörren.
Nu tänds halvljuset, positionsljus/parkeringsljus, nummerskyltbelys­ningen, sidomarkeringslamporna och lamporna i de yttre backspeglar­na. Dessa lampor förblir tända i 30, 60, eller 90 sekunder. Önskad tidsinställning för din bil kan göras av auktoriserad Volvo-verkstad.
Torkar-/spolarfunktionen – baklucka
A
B
3602521m
Vindrutespolare baklucka
Genom att föra spaken framåt startar du vindrutespolaren för bakluckan. A. Bakrutetorkare – intervalltorkning B. Bakrutetorkare – normal hastighet
Vindrutetorkare - backning
Om du lägger in backväxeln när de främre vindrutetorkarna redan är tillkopplade, kommer bakrutetorkaren att inta intervalltork­ningsläge*. Om bakrutetorkaren redan är inkopplad till normal hastighet, sker ingen förändring av den inkopplade funktionen.
* Denna funktion – intervalltorkning vid backning – kan stängas av. Uppsök din Volvo­verkstad.
39
Framstolarnas värmeströmställare
Eluppvärmda framstolar
Om du vill ha värme i framstolen(arna), gör du så här:
Tryck en gång: Hög värme – båda
dioderna i strömställaren lyser.
Tryck en gång till: Lägre värme – en diod
i strömställaren lyser).
Tryck en gång till: Värmen avstängd
(ingen diod i strömställaren lyser).
Din Volvoverkstad kan justera temperaturen.
8702784d
8702783d
8702787d
3601974d
64
68
72
76
80
64
68
72
76
80
3601943e
Eluttag i baksätetEluttag i framsätet
Eluttag/uttag för cigarettändare i baksätet (tillval)
Locket skall alltid sitta i uttaget, om inte uttaget används som strömkälla eller som cigarettända­reuttag. Max strömstyrka är 15 A
41
Elektriska fönsterhissar
Strömställare för avstängning av bakre
fönsterhissar
De elektriska fönsterhissarna i baksätet kan spärras med strömställaren på förardörrens strömställarepanel. Tänk på att alltid bryta strömmen till fönsterhissarna (dvs. ta ur tändningsnyckeln och öppna någon av framdörrarna*) om du lämnar barn ensamma i bilen.
Dioden i strömställaren släckt:
Bakdörrarnas fönster kan manövreras med både strömställaren på respektive dörr och med strömställaren på förardörren.
Dioden i strömställaren tänd:
Bakdörrarnas fönster kan endast manövreras från förardörren.
VARNING!
8301395M
Lagring av speglarnas inställning i fjärrkontrollen
När du öppnar bilen med en av fjärrkontrolle­rna och ändrar speglarnas inställning sparas de nya positionerna i fjärrkontrollen. Nästa gång du låser upp bilen med samma fjärrkontroll och öppnar förardörren inom två minuter intar speglarna de sparade positionerna.
OBS! Ovanstående gäller under förutsättning att din bil är utrustad med en elmanövrerad motorstol på förarplatsen.
Använd inte isskrapa med stålblad då du tar bort is från speglarna, eftersom glasen kan repas!
VARNING!
Ställ in speglarna innan du börjar köra! Bilen har på förarsidan en yttre backspegel där yttre halvan av spegelglaset är en "vidvinkelspegel" som eliminerar den "döda zonen".
Tänk på att spegeln förändrar vinklar och avstånd!
43
Taklucka
Manuell manövrering Öppna: Dra reglaget bakåt till tryckpunkten (3).
Luckan rör sig mot maximalt öppet läge så länge reglaget hålls i denna position. Stäng: Tryck reglaget framåt till tryckpunkten (2). Luckan rör sig mot stängt läge så länge reglaget hålls i denna position.
Se till att takluckan är ordentligt stängd innan du lämnar bilen.
VARNING!
Om du har barn i bilen, se till att de inte får händerna i kläm då takluckan stängs.
8302234r
3
4
5
6
Laminerade sidorutor i fram- och baksätet
Upplys dina passagerare i baksätet om följande: På grund av ljusets brytning i sidorutorna kan passagerarna i baksätet, när de tittar ut genom
sidofönstret i framsätet på samma sida som de sitter, få en förändrad bild vad gäller
vinklar och avstånd.
Laminerade sidorutor ger dig bl.a. ett extra skydd mot inbrottsförsök.
8301256d
45
Klimatstyrning
Luftdistribution 46
Goda råd 47
Automatisk klimatanläggning ECC 48
Parkeringsvärmare 54
8702835d
B
A
C
D
Ventilationsmunstycken i dörrstolparna
A. Öppet B. Stängt C. Riktning av luftströmmen i sidled D. Riktning av luftströmmen i höjdled
Rikta munstyckena mot rutan när du vill få
bort imma från de bakre sidorutorna.
Rikta munstyckena inåt mot bilen när du
vill få ett behagligt klimat i baksätet.
Tänk på att små barn kan vara känsliga för
luftströmmar och drag.
Ventilationsmunstycke i dörrstolpe
8703156M
47
Din klimatanläggning – goda råd
Kondensvatten
Vid varm väderlek kan kondensvatten från luftkonditionerignen droppa under bilen. Detta är normalt. Vid behov startar kupéfläkten 50 minuter efter att tändningsnyckeln förts till läge 0 och torrblåser därefter under 7 minuter klimatsystemet. Fläkten stängs därefter av automatiskt.
Felsökning
Din Volvo-verkstad har de instrument och de verktyg som behövs för eventuell felsökning eller reparation av din klimatanläggning. Anlita endast utbildad personal för kontroll och reparation.
Miljöomsorg
I luftkonditioneringsanläggningen finns köldmediet R134a. Detta innehåller inget klor, vilket innebär att det är helt ofarligt för ozonlagret. Vid påfyllning/byte av köldmedium får endast R134a användas. Detta arbete ska utföras av
härför ackrediterad verkstad.
8703249d
20
18
22
24
26
Stolvärme vänster sida
Stolvärme
höger sida
Defroster bakruta och
sidospeglar
Defroster framruta och
sidorutor
Kupétemperatursensor
Luftfördelning
Temperatur höger sida
49
Tänk på att:
Som regel alltid ha luftkvalitetsensorn
inkopplad.
I kallt klimat är återcirkulationen begrän-
sad för att undvika imbildning.
Vid imbildning bör du koppla ur
luftkvalitetsensorn.
Vid imbildning kan du med fördel även
använda defrosterfunktionerna för framruta och sidorutor samt bakruta. Se nästa sida!
Rekommenderad bytesintervall för
Multifiltret är vid varannat servicetillfälle. Vid körning i starkt förorenad miljö kan Multifiltret behöva bytas oftare.
8702780d
för att aktivera luftkvalitets-
8703250d
MAN
AUT
.
8703250d
MAN
AUT
: Dioden AUT lyser.
8703250d
MAN
AUT
: Ingen diod lyser. Ingen
8703250d
MAN
AUT
: Dioden MAN lyser.
8703250d
MAN
AUT
.
8703250d
MAN
AUT
8702782d
Defroster – framruta och sidorutor
Använd denna knapp för att snabbt få bort imma och is från framrutan och sidorutorna. Luft strömmar till rutorna med hög fläkthastighet.
Dioden i defrosterknappen lyser när denna funktion är inkopplad. Luftkonditioneringen styrs nu så att luften avfuktas maximalt. Luften återcirkulerar ej.
8702783d
Defroster – bakruta och yttre backspeglar
Använd denna knapp när du snabbt vill få bort imma eller is från bakrutan och de yttre backspeg­larna. Se sidan 39 för ytterligare information om denna funktion.
51
AC ON/OFF
När ON-dioden lyser, styrs luftkonditioneringen av systemets automatik. På detta sätt kyls inkomman­de luft ner och avfuktas lagom. När AC OFF valts och OFF-dioden lyser, är luftkonditioneringen alltid urkopplad; övriga funktioner styrs fortfaran-
de automatiskt. Luftkonditioneringen fungerar ner till ca. 0°C. När du väljer
Defroster styrs luftkonditioneringen så att luften
avfuktas maximalt.
8702777d
8702784d
Uppvärmning av framstolar
Se sidan 39 för ytterligare information.
Fläkt
Genom att vrida på vredet ökar eller minskar du fläkthastigheten. Om du väljer AUTO, regleras fläkthastigheten automatiskt. Tidigare inställd fläkthastighet kopplas ur.
OBS! Om du vridit vredet för fläkten moturs så långt att endast den vänstra dioden ovanför vredet lyser med orange sken, är fläkt och luftkonditionering avstängda.
8703250d
AUT
8702778d
Värme/Kyla vänster sida
Vrid och ställ in hur varm eller kall du vill att den inkommande luften skall vara. För att få nedkyld luft måste luftkonditionerringen vara inkopplad.
8702834d
Värme/Kyla höger sida
Vrid och ställ in hur varm eller kall du vill att den inkommande luften skall vara. För att få nedkyld luft måste luftkonditionerringen vara inkopplad.
8702611d
Med timerfunktionen minskar du risken för is, imma och dålig luft. Gör så här för att aktivera den: tryck på
i mer än 3 sekunder. Dioden blinkar i 5 sekunder. Nu återcirkulerar luften i bilen under 3-12 minuter beroende på yttertemperaturen. Varje gång du nu trycker på aktiveras timerfunktionen. Om du vill stänga av timerfunktionen, tryck på
igen i mer än 3 sekunder. Dioden lyser i 5 sekunder för att bekräfta ditt val. Om du väljer
Defroster kopplas alltid återcirkulationen ur.
53
Defroster – bakruta och yttre backspeglar
Använd denna knapp när du snabbt vill få bort imma
eller is från bakrutan och de yttre backspeglarna. Se sidan 39 för ytterligare information om denna funktion.
8702787d
8702784d
Uppvärmning av framstolar
Se sidan 39 för ytterligare information.
Här är några kompletterande råd och upplysningar:
Du måste vrida på fläktvredet (från 0-läge) om du vill koppla in luftkonditioneringen.
Använd luftkonditioneringen även vid låga temperaturer (0 - 15 °C), så får du avfukt­ning av inkommande luft.
3602296d
Kort tryck på RESET (C) Timmar och minuter anges Långt tryck på RESET Timern aktiveras (PÅ) Långt tryck på RESET Timern stängs av (AV) PÅ-lampan lyser med fast sken Timern aktiverad PÅ-lampan blinkar Parkeringsvärmaren aktiverad
Direktstart av värmare
1. Stega med tumhjulet (B) till DIREKTSTART.
2. Tryck på RESET-knappen (C) för att komma till alternativen PÅ eller AV.
3. Välj PÅ. Värmaren kommer nu att vara aktiverad i 60 minuter. Uppvärmningen av kupén startar så fort kylvattnet i motorn uppnått en temperatur av 20°C.
Avstängning direktstartad värmare
1. Stega med tumhjulet (B) till DIREKTSTART.
2. Tryck på RESET-knappen (C) för att komma till alternativen PÅ eller AV.
3. Välj AV.
55
Parkeringsvärmare (tillval)
Batteri och bränsle
Om batteriet inte har fullgod laddning eller om nivån i bränsletanken är för låg, kommer din parkeringsvärmare att stängas av.
Du får i så fall ett meddelande i teckenfönstret. Kvittera meddelandet genom READ-knappen (A).
.
Viktigt!
Upprepad användning av parkeringsvärmaren i kombination med korta körsträckor kan leda till att batteriet laddas ur och kan ge startproblem.
För att säkerställa att generatorn hinner producera lika mycket energi som värmaren förbrukar ur batteriet, bör man vid regelbunden användning av värmaren köra bilen lika lång tid som värmaren används
57
Interiör
Stolar 58
Innerbelysning 61
Förvaringsplatser 62
Baksäte och lastutrymme 66
Lastning 71
Lastnät 72
Insynskydd, Extrasäte i bagagerummet 74
Reservhjul 75
Extrahandtag (XC70) 76
Ryggstödets lutning
Central för elmanövrering
8502696M
A
B
59
Fällning stol fram
8501727A
1
2
3
EMM
EFGH
VARNING!
Vid inställning, se till att inte något föremål finns framför eller bakom stolen. Förvissa dig också om att ingen av passagerarna i baksätet kan komma i kläm. För att undvika klämrisk, se till att barn ej leker med strömställarna.
2. Efter att du öppnat förardörren med nyckel
eller med fjärrkontrollen kan du, så länge dörren är öppen, inom ca. 10 minuter göra
inställningar på förarstolen. Med stängd dörr har du endast 40 sekunder för att göra motsvarande inställningar. Tändningsnyckeln
kan vara i läge 0 eller ännu inte insatt i tändninglåset.
Lagring av stolsinställning i fjärrkontrollen
När du öppnar bilen med en av fjärrkontrolle­rna och ändrar förarstolens inställning sparas den nya positionen i fjärrkontrollen. Nästa gång du låser upp bilen med samma fjärrkon­troll och öppnar förardörren inom två minuter intar förarstolen den sparade positionen.
61
Innerbelysning
Läslampor bakAllmänbelysning och läslampor fram
3500887e
8502006d
Make up-spegel
Vrid upp locket så tänds lampan.
Läslampor fram och bak
Du tänder eller släcker läslamporna i framsätet eller baksätet genom att trycka på respektive knapp. Läsbelysningen släcks automatiskt efter 10 minuter, om du inte dessförinnan släckt den.
Askkopp (tillval)
Gör så här om du vill tömma dina askkoppar: Framsätet: Öppna askkoppen och dra ut insatsen. Baksätet: Som ovan.
Mugghållare (tillval)
Vissa modeller är utrustade med mugghållare för de åkande i fram- och baksätet. Du kan dessutom använda mittkonsolens förvaringsplats för cd-skivor o. dyl.
Myntfack (tillval)
Om du vill ta loss myntfacket, gör så här: Tryck i mitten på hållaren och dra samtidigt myntfacket rakt uppåt.
8802673m
63
Förvaringsplatser
Förvaring i handskfacket
I handskfacket har du möjlighet att förvara pennor, bensin- och kreditkort m.m.
8503933m
8503126m
65
Skräpkorg, Fällbart bord i baksätet
Fällbart bord (tillval)
8503131m
8503132m
Dra i bandet och fäll bordsdelen framåt.
För att stänga: Fäll in bordsdelen och mugghållarna. Vik armen under bordet inåt. Se till att handen inte kommer i kläm. Dra i handtaget och fäll tillbaka bordsde­len.
Om du vill vika ut bordsdelen helt och hållet, skall armstödet i bakryggen först fällas framåt. Vik därefter ut själva bordsdelen och låt denna vila på
armstödet. Tryck för att kunna fälla ut mugghållaren. Om du enbart vill använda mugghållarna, behöver du inte fälla ut bordsdelen.
8901908m
8503022m
Mittplatsens nackstöd (XC70)
(Modeller med 3-delat baksäte)
Höja: Dra nackstödet rakt uppåt. Sänka: Dra nackstödet något framåt och
tryck ner.
8503344m
67
Baksäte och lastutrymme
8503341m
baksäte)
Avdelare med förvaringsfickor
(XC70 – tillbehör)
(Modeller med 3-delat baksäte) En avdelare med förvaringsfickor finns som tillbehör till XC70 med 3-delat baksäte. Avdelaren kan förhindra föremål i bagageut­rymmet från att kastas framåt vid häftig inbromsning. För montering av avdelaren, se anvisningarna som följer med i satsen eller kontakta en Volvoverkstad.
8902058m
8503317m
Mittplatsens ryggstöd som armstöd
VARNING!
Om mittplatsens ryggstöd används som armstöd ska avdelaren (se föregående sida) sättas på plats för att förhindra föremål i lastutrymmet från att föras framåt mellan de yttre ryggstöden vid en häftig inbromsning.
Tryck ryggstödet tillbaka på stången tills
det låses i läge För att återställa ryggstödet till normalt läge, dra i handtaget (som nu är på den främre undersidan) för att frigöra det från stången. Sätt tillbaka ryggstödet enligt anvisningen till vänster.
69
Baksäte och lastutrymme
A. Spärren i stängt läge
B. Spärren i öppet läge
Baksätets rygglägen
Du har möjlighet att i höjdled justera de båda ryggstödens läge i baksätet. Gör så här när du vill justera ett ryggstöd till lastläge*:
Tryck på spärren tills den röda markering-
en syns.
Dra ryggstödet framåt till nytt låsläge.
Försäkra dig om att ryggstödet befinner sig
i låst läge, och att den röda markeringen inte längre syns.
Gör på samma sätt när du vill justera ryggstö­det till normalläge.
*Lastläge möjliggör större lastutrymme.
B
A
8503125m
3903052m
8901657m
Eluttag i lastutrymme (tillval)
Fäll ned locket, när du vill använda eluttaget. Eluttaget fungerar oberoende av om tändning­en är påslagen eller inte. Om tändningen slås av och en last med högre strömförbrukning än 0,1 A är ansluten till eluttaget, får du ett varningsmeddelande i displayen.
Max strömstryka för eluttaget är 15 A.
Tänk på att inte använda eluttaget med tändningen avslagen, om det finns risk för urladdning av bilens batteri.
71
Lastning
8501266A
8502788m
VARNING!
Lasta inte för tung last längst fram mot framstolarna. Då trycks det nedfällda
ryggstödet ned onödigt hårt. Lasta aldrig
ovanför ryggstöden! Om du gör det kan lasten kastas framåt vid en häftig inbroms ning eller kollision och allvarligt skada dig eller dina passagerare. Tänk också på att alltid förankra (binda fast) lasten ordentligt
Med baksätets ryggstöd nedfällt får bilen inte lastas högre än 50 mm under ovan-
kanten av bakre passagerardörrarnas fönster, annars kan skyddseffekten av krockgardinen som finns dold innanför bilens innertak utebli.
8503129m
Nylonlastnät V70
(2-delat baksäte)
Lastnätet är tillverkat av stark nylonväv, som kan rullas ut från ryggen på baksätet. Lastnätet är efter uppfällning självlåsande efter ca 1 minut, om bakryggarna i baksätet är i uppfällt läge.
Dra upp höger lastnät.
Haka först fast stången i fästet på högersidan
(A). Dra sedan ut stången och haka fast den på vänstersidan (B).
Dra upp vänster lastnät och fäst på stången.
Demontera i omvänd ordning.
Lastnätet kan även användas då baksätet är fällt framåt.
73
Lastnät XC70
8901984m
CD
VARNING!
Av säkerhetsskäl får inte lastnät användas om barn sitter i tillvalsextrasätet som kan monteras i lastutrymmet.
Det är nödvändigt att försäkra sig om att skyddsnätets övre infästningar är rätt monterade och att dragbanden är säkert fastsatta.
Skadade nät får inte användas.
Lastnätets dragband får inte fästas på
öglorna på golvet under framsätena. Om dessa öglor används och framsätena
flyttas tillbaka skulle nätet eller övre
infästningarna skadas.
Ihopvikning av lastnätet
Lastnätet kan vikas ihop och placeras under golvet i lastutrymmet på bilar som inte är utrustade med extrabashögtalaren (tillval) eller extrabarnsätet (tillval).
Tryck på knapparna i lastnätets gångjärn (se bilden i vänsterspalten) för att frigöra gångjär­nen och vik ihop nätet.
VARNING!
Om din bil är utrustad med ett extrasäte, måste bakluckan vara försedd med en låscylinder. Upplåsning från utsidan kan nu ske på vanligt sätt (nyckel i förardörren och/ eller med fjärrkontrollen) samt genom att använda nyckeln i bakluckans låscylinder.
VARNING!
När extrasätet används, måste baksätets båda ryggstöd vara i uppfällt läge, skyddsnätet nedtaget samt barnsäkerhetslåset öppet. Detta för att barnen vid en eventuell olycka själva skall kunna ta sig ut. Om din bil är utrustad med stålnät, måste detta ovillkorligen tas bort innan extrasätet används.
OBS! Om du måste ta med insynsskyddet under en färd, då du på samma gång använder extrasätet i lastutrymmet, kan du lämpligen göra så här:
Fäll baksätets båda ryggstöd till mer upprätt läge (se sidan 71).
Placera försiktigt det lösa insynsskyddet mellan baksätets ryggstöd och extrasätet. Fäll upp extrasätets nackstöd.
8503151m
75
Reservhjul
8503191m
1
Reservhjul, verktyg, domkraft - bilar med bashögtalare (tillval)
Domkraften och verktygspåsen finner du i ett fack ovanför reservhjulet. Gör så här om du vill ta ut reservhjulet:
Ta bort den bakre golvluckan genom att fälla upp den ca 45° och dra bakåt. Lyft ut den främre golvluckan.
Ta bort mattan över bashögtalaren.
Lossa ratten och vrid clipset 90° (1).
Lyft upp bashögtalaren. Greppa samtidigt det övre högra hörnet och
det bakre vänstra. Lyft uppåt -inåt och låt sedan bashögtalaren vila mot den vänstra sidan i lastutrymmet.
Sätt tillbaka och fäst allting på omvänt sätt. Se till att reservhjulet ligger stadigt och att domkraft och verktygspåse är ordentligt förankrade.
(annorlunda
med extrasäte)
77
Lås och Larm
Elektronisk startspärr, Fjärrkontrollen 78
Låsning och upplåsning 79
Byte av batteri i fjärrkontrollen 80
När det är mörkt ute, Blockerat låsläge 81
Barnsäkerhetsspärr 82
Larm 83
8302187m
2. Baklucka
Ett tryck på knapp (2) låser enbart upp bakluckan.
3. Panikfunktion
Panikfunktionen kan användas för att i nödfall söka omgivningens uppmärksamhet. Om den röda knappen (3) hålls intryckt i minst 3 sekunder eller trycks in två gånger under samma tidsrymd, aktiveras blinkers och signalhorn. Larmet stängs av med vilken som helst av knapparna på fjärrkontrollen eller automatiskt efter 25 sekunder.
1
2
3
4
5
6
1. Lås upp 2. Öppna baklucka
3. Panikfunktion 4. Trygghetsbelysning
5. Lås 6. Hopfällning/öppning av nyckel.
79
Låsning och upplåsning
8301395M
Låsning och upplåsning från bilens insida
Med hjälp av strömställaren i dörrpanelen kan du låsa eller låsa upp samtliga sidodörrar och bakluckan samtidigt (gäller om bilen öppnats med huvudnyckel). Dessutom kan samtliga dörrar låsas och låsas upp med hjälp av låsknapparna Ovanstående gäller så länge du inte låst bilen från utsidan! Vid låsning från insidan med strömställaren i dörrpanelen förblir tankluckan olåst.
8302186
m
För bilar med larm se sidan 83.
Låsning/upplåsning av bakluckan med fjärrkontroll
För att låsa upp enbart bakluckan: Tryck på knappen i fjärrkontrollen (se bild) i lugn takt 2 gånger inom 3 sekunder. Om alla dörrar är låsta när bakluckan sedan stängs, förblir den olåst och olarmad efter att man stängt den. Övriga dörrar är larmade och låsta som tidigare. För att larma och låsa just bakluckan efter att man stängt den, måste LOCK-knappen tryckas in ytterligare en gång.
OBS! Automatisk återlåsning: Om du använder denna knapp för att låsa upp bakluckan utan att öppna den, återlåses luckan automatiskt efter ca 2 minuter. Om du däremot öppnar bakluckan och stänger den igen, fungerar inte den automatiska återlåsningsfunktionen.
Manuell öppning av bakluckan
Tryck på öppningsanordningen i bakluckan.
81
När det är mörkt ute, Blockerat låsläge
Bortkoppling av blockerat låsläge
Om någon vill stanna kvar i bilen och du ändå vill låsa dörrarna från utsidan, kan du koppla bort blockerat låsläge. Då nyckeln vrids från läge II fram tills att du låser bilen eller så länge spänningen i mittkonsolen är påslagen, kan du trycka på knappen. Dioden i knappen lyser tills du låser bilen med nyckeln eller med fjärrkontrollen. I displayen lämnas ett meddelande så länge nyckeln sitter kvar i tändningslåset. Blockerat låsläge är nu urkopplat. När du nästa gång slår på bilens tändning, kopplas blockerat låsläge in igen.
3602376m
höger bakdörr
Elektrisk barnsäkerhetsspärr
Elektrisk barnsäkerhetsspärr
- bakre sidodörrar (tillval)
Använd knappen i mittkonsolen för att aktivera eller avaktivera barnsäkerhetsspärren i de bakre sidodörrarna. Tändningsnyckeln måste vara i läge I eller II. När dioden i knappen lyser är barnsäkerhetsspärren aktiverad. Du får även ett meddelande i displayen, när du aktiverar eller avaktiverar barnsäkerhetsspärren.
OBS! Så länge den elektriska barnsäkerhets­spärren är aktiverad, kan de bakre sidodörrarna inte öppnas från insidan.
B
8301235d
3602377m
83
Larm
Frånkoppling av utlöst larm
Om larmet ljuder och du vill koppla ifrån det trycker du på UNLOCK­knappen på fjärrkontrollen. En bekräftande signal ges genom att körrikt­ningsvisarna avger två korta blinkningar.
Ljudsignal – Larm
Ljudsignalen ges från en siren med reservbatteri. Varje larmsignal varar i 25 sekunder.
Ljussignal – Larm
Vid larm blinkar samtliga körriktningsvisare i 5 minuter och bilens innerbelysning tänds under 5 minuter eller fram tills du kopplar ifrån larmet enligt beskrivning ovan.
OBS! Om din fjärrkontroll av någon anledning inte fungerar eller om du har förlorat den, kan du trots det starta bilen genom att göra så här: Öppna förardörren med nyckeln. Larmet löser ut och sirenen ljuder. Starta bilen på vanligt sätt. Larmet kommer då att avaktiveras.
Automatisk återställning av larm
Om ingen av sidodörrarna eller bakdörren öppnats inom två minuter efter frånkoppling av larmet, och bilen har låsts upp med fjärrkontrollen, kopplar bilen automatiskt in det igen. Bilen låses samtidigt. Denna funktion skyddar dig från att oavsiktligen lämna bilen med larmet frånkopplat.
3602415d
Tillfällig frånkoppling av sensorer
För att undvika oavsiktlig aktivering av larmet om man lämnar t.ex. en hund i bilen eller vid en färjeresa, kan rörelse- och lutningssensorerna tillfälligtvis kopplas ifrån. Då nyckeln vrids från läge II fram tills att du låser bilen eller så länge spänningen i mittkonsolen är påslagen, kan du trycka på knappen. Dioden i knappen lyser tills du låser bilen med nyckeln eller med fjärrkontrollen. I displayen lämnas ett meddelande så länge nyckeln sitter kvar i tändningslåset. När du därefter nästa gång slår på bilens tändning, kopplas sensorerna in igen. Om din bil har blockerat låsläge kopplas detta in igen på samma gång. Se sidan 81.
85
Larm
Test av motorhuv
1. Sätt dig i bilen och avaktivera rörelsesensorn enligt sidan 84.
2. Aktivera larmet (sitt kvar i bilen och lås dörrarna med "lock"-
knappen på fjärrkontrollen).
3. Vänta 30 sekunder.
4. Öppna motorhuven med handtaget under instrument panelen. Larmet
skall nu ljuda och blinka.
5. Avaktivera larmet genom att låsa upp med fjärrkontrollen.
Test av baklucka (om bakluckan har låscylinder)
1. Aktivera larmet.
2. Vänta 30 sekunder.
3. Lås upp med nyckeln från förarsidan.
4. Öppna bakluckan. Larmet skall nu ljuda och blinka.
5. Avaktivera larmet genom att låsa upp med fjärrkontrollen.
Om alarmsystemet inte fungerar korrekt så låt din auktoriserade Volvo­verkstad undersöka bilen.
87
Start, Körning, Växling
Bränsletanklucka, Start av motor 88
Ekonomisk körning 90
Manuell växellåda 91
Automatväxellåda 92
Geartronic 94
All Wheel Drive 96
Aktivt chassi, FOUR-C 96
Bogsering – allmän information 97
Hjälpstart 98
Körning med släpvagn 99
Draganordning 101
Delbar dragkrok 103
Så här startar du motorn
(Diesel)
1. Dra åt parkeringsbromsen (handbromsen).
2. Automatväxellåda: Växelväljaren i läge P
eller N. Manuell växellåda: Växelspaken i friläge och kopplingspedalen nedtryckt helt. Detta är särskilt viktigt vid sträng kyla.
3. Vrid tändningsnyckeln till körläge. En kontrollsymbol i kombinationsinstrumentet tänds för att upplysa om att förvärmning av motorn pågår. Vrid nyckeln till startläge när kontrollsymbolen släcks.
Dieselpåfyllning
Dieseloljan kan vid låga temperaturer ge en paraffinutfällning ( –5°C - –40°C), vilket leder till startsvårigheter. Se till att speciellt vinterbränsle används under den kalla perioden.
OBS! Beroende på motorns temperatur vid starttillfället är tomgångsvarvtalet vid kallstart – för en kort stund – högre än normalt för vissa motortyper. Anledningen är Volvos strävan att minimera avgasemissioner genom att så snabbt som möjligt få upp motorns avgasreningssystem till rätt driftstemperatur.
89
Start av motor
Automatväxellådans adaptiva system
Växellådan styrs med s.k. adaptiva system. Styrenheten "lär sig" kontinuerligt hur växellådan beter sig. Den känner av hur växellådan växlar och åstadkommer optimala växlingar vid varje tillfälle. Styrenhe­ten känner också av ditt körbeteende, hur snabbt du t.ex. trycker ner gaspedalen, och justerar känsligheten i växlingsschemat efter ditt specifika körsätt.
Automatväxellåda – Kallstarter
Vid start i låga temperaturer kan växlingarna ibland kännas hårda. Detta beror på växellådsoljans tröghet vid låga temperaturer. För att minska motorns avgasutsläpp växlar växellådan upp senare än normalt, om motorn startats vid låga temperaturer. Vid körning med kall motor växlar växellådan vid ett högre varvtal. Detta för att katalysatorn snabbare ska nå rätt arbetstemperatur.
Överhetta inte motorn och kylsystemet
Under speciella förhållanden, t.ex. i brant terräng och med tung last, finns det risk för att motor och kylsystem överhettas. Särskilt om det är varmt väder.
För att undvika överhettning i kylsystemet:
Håll en låg hastighet om du kör med släpvagn upp för en lång brant stigning.
Stäng av luftkonditioneringen emellanåt.
Undvik att låta motorn gå på tomgång.
Stäng inte av motorn omedelbart när du stannar efter en hård
körning.
Ta bort extraljus som sitter framför grillen om du kör i extremt varmt väder.
För att undvika överhettning i motorn: Kör inte motorn på högre än 4500 varv per minut om du kör med släpvagn eller husvagn i kuperad terräng. Då kan oljetemperaturen bli för hög.
Köregenskaper och däck
Däcken betyder mycket för bilens köregen­skaper. Både däcktyp, dimension och lufttryck är viktiga för hur bilen uppträder. När du byter däck, se till att du får samma typ och dimensi­on och helst också samma fabrikat på alla fyra hjulen. Följ också våra rekommendationer beträffande lufttryck.
Kör inte med öppen baklucka!
Vid körning med öppen baklucka kan nämligen en del avgaser och därmed giftig koloxid sugas in i bilen via bagageutrymmet. Är du ändå tvungen att köra med öppen lucka en kortare sträcka, gör så här:
Stäng alla fönster.
Fördela luften mot rutan och golvet och
fläkten på högsta hastighet.
91
Manuell växellåda
64
68
72
76
80
4301589e
M56
Växellägen 6-växlad
För att få bästa möjliga bränsleekonomi ska de högsta växlarna användas så ofta som möjligt.
4303288m
L – Lågväxelläge
Välj läge L om du vill köra på 1:an eller 2:an. Läge L ger bästa motorbroms vid t.ex. bergskörning.
Nedväxlingsskydd
I växellådan finns ett inbyggt skydd som förhindrar övervarv i motorn, när du väljer ett av lågväxellägena.
93
"Kick-down"
Då du trampar gaspedalen helt i botten – förbi det normala fullgasläget – sker automatiskt en omedelbar nedväxling till lägre växel s. k. "kick-down"-nedväxling. När du når maxhas­tigheten för den växeln eller om du släpper gaspedalen ur "kick-down"-läget, sker uppväxling automatiskt. "Kick-down" ska du använda då du vill ha maximal acceleration, t.ex. vid en omkörning. Växellådan är utrustad med en nedväxlings­spärr på samtliga växlar.
Automatväxellåda
4302106d
Geartronic i R-version (tillval)
V70-R utrustad med automatisk växellåda har en S-knapp istället för W-knapp placerad vid växelväljaren.
Med S-knappen aktiveras växellådans sport­program. En tänd diod i knappen indikerar aktivt läge.
S-programmet ger ett sportigare beteende och tillåter högre varvtal på växlarna. Samtidigt fås snabbare respons vid gaspådrag.
Vid aktiv körning prioriteras även körning på en lägre växel  innebärande fördröjd upp­växling.
64
687276
80
64
68
72
76
80
4303307n
95
"Kick-down" – Automatväxling
Då du trampar gaspedalen helt i botten – förbi det normala fullgasläget – sker automatiskt en omedelbar nedväxling till lägre växel s. k. "kick-down"-nedväxling. När du når maxhas­tigheten för den växeln eller om du släpper gaspedalen ur "kick-down"-läget, sker uppväxling automatiskt. "Kick-down" ska du använda då du vill ha maximal acceleration, t.ex. vid en omkörning. Växellådan är utrustad med en nedväxlings­spärr på samtliga växlar.
OBS! Kick-down-funktionen kan du inte använda så länge du befinner dig i de manuella lägena. Du måste återgå till automatläge D.
Geartronic
64
687276
80
64
68
72
76
80
4302940n
*; endast R-version
Effekten av att trycka på gaspedalen är kopplad till valet av chassikaraktär. Läget Advanced ger en snabbare respons vid gaspådrag.
Comfort
I läge Comfort är chassisättningen anpassad så att karossen isoleras från vägens ojämnheter och flyter över dem. Stötdämpningen är mjukare och karossens rörelser små. Läget rekommenderas vid långfärdskörning och vid körning i halt väglag.
När tändningen stängs av efter att bilen körts i läge Comfort, kommer chassiet att återta detta läge när bilen startas på nytt.
Sport
I läge Sport är styrresponsen snabbare än i läge Comfort. Fjädringen är hårdare och karossen följer vägbanan för att minska krängning vid snabb kurvtagning. Bilen uppträder som en utpräglad sportbil.
När tändningen stängs av efter att bilen körts i läge Sport, kommer chassiet att återta detta läge när bilen startas på nytt.
Advanced
I läge Advanced är stötdämparnas rörelser minimala och optimerade för maximalt väggrepp. Responsen på gaspådrag är mer direkt, sportigare växlingsschema för automatväxellådan och krängning i kurvor är minimerad. Denna inställning rekommenderas bara på riktigt jämn och slät vägbeläggning.
När tändningen stängs av efter att bilen körts i läge Advanced, kommer chassiet att anta läge Sport när bilen startas på nytt.
97
Bogsering – allmän information
A
B
C
* (Vissa modeller) För att kunna skruva fast bogseröglan bak måste du först lossa en plastskruv i konsolen för den bakre bogseröglan. Använd verktygsatsens fälgskruvnyckel för att skruva loss plastskru­ven. Skruva tillbaka plastskruven efter användning.
Bogseröglan*
Bogseröglan finner du bagageutrymmet i verktygspåsen. Vid bogsering måste du själv skruva fast bogseröglan. Uttag och täcklock för bogseröglan finner du på respektive stötfångares högra sida. Gör så här när du vill frilägga täcklocket: A. Lossa underkanten på täcklocket med ett mynt. B. Skruva fast bogseröglan ordentligt ända till flänsen (C). Använd gärna fälgskruvnyckeln.
Efter användning, skruva loss bogseröglan och sätt tillbaka täcklocket.
Bärgning
OBS! Bogseröglan får endast användas vid bogsering på väg, inte vid bärgning efter dikeskörning eller dyl. Vid bärgning ska professionell hjälp tillkallas.
VARNING!
Tänk på att batterierna, speciellt hjälpstart­batteriet, innehåller knallgas, som är mycket explosiv. En gnista, som kan bildas om du sätter dit hjälpstartkablarna felaktigt, räcker för att batteriet skall explodera och förorsaka skador både på dig själv och bilen. Batteriet innehåller svavelsyra som kan orsaka allvarliga frätskador. Om syran kommer i kontakt med ögon, hud eller kläder – skölj med stora mängder vatten. Vid stänk i ögonen kontakta omedelbart därefter läkare.
Lyftögla – dieselmotor
(under motorkåpan till
höger i motorrummet)
Sätt dit den svarta kabelns ena klamma på hjälpbatteriets minuspol (3).
Sätt dit den andra klamman på den svarta kabeln på din bil i lyftöglo-
rna. På illustrationen är det nr. 4.
Starta motorn på "hjälpbilen". Låt motorn gå någon minut med högre tomgång än normalt, 1500 varv/minut.
Starta motorn på den bil som har det urladdade batteriet.
OBS! Rubba inte anslutningarna under startförsöket (risk för
gnistbildning).
Ta bort kablarna i omvänd ordning mot ditsättningen.
3100088m
Loading...