VOLTCRAFT VCW 12000 User guide [hu]

Conrad Vevőszolgálat, 1124 Budapest, jagelló út 30. Tel: 319-
0250
VCW 12000 típusú
Ez a töltőkészülék 6 Ah ÷ 120 Ah kapacitású 12 V-os ólomakkumulátorok töltésére való. Ezen kívül alkalmazható még 12 V= feszültségű készülékek táplálására is. A fentiektől eltérő használat a készülék meghibásodását okozhatja, ezen felül rövidzár, tűz és áramütés veszélyét is magában rejti. A készüléket nem szabad felnyitni, és egyetlen részét sem szabad megváltoztatni vagy átalakítani. Ez a készülék megfelel az érvényes nemzeti és európai előírásoknak.
A szállítás tartalma
töltőkészülék
kezelési utasítás
Biztonsági előírások
A kezelési utasítás figyelmen kívül hagyásából származó károk esetében érvényét veszíti a garancia. A következményes károkért, továbbá a szakszerűtlen kezelésből vagy a biztonsági előírások be nem tartásából eredő anyagi­vagy személyi károkért sem vállalunk semmiféle felelősséget.
Biztonsági és engedélyezési (CE) okokból tilos a készülék önkényes átalakítása és/vagy módosítása.
A töltőkészülék táplálására csak 230V/50Hz-es hálózati feszültség alkalmazható.
A készülék felépítése megfelel a II. védelmi osztálynak.
Ez a készülék nem játék, nem való gyerek kezébe. Gyerekek
jelenlétében legyünk különösen óvatosak, mert megpróbálhatnak különféle tárgyakat bedugni a készülékház nyílásain keresztül a készülék belsejébe. Ezzel tönkretehetik a készüléket, és az életveszélyes áramütés lehetősége is fennáll.
A készüléket csak olyan helyen szabad felállítani, használni és tárolni, ahol gyerekek nem férhetnek hozzá, mert megváltoztathatják a beállításokat, és rövidre zárhatják az akkumulátort, ami robbanást idézhet elő. Ez életveszélyt jelent.
A készülék kizárólag 12V-os ólomakkumulátorok töltésére alkalmas. Ne próbáljunk meg más típusú akkumulátorokat (pl. NiCd, NiMH, LiPo), vagy különösen elemeket tölteni vele. Ez tűz- és robbanás-veszélyt jelent.
Karbantartást vagy javítást csak szakemberrel vagy szakszervizzel végeztessünk. A készülék belsejében nincsenek általunk beállítandó vagy karbantartandó alkatrészek.
Iparszerű alkalmazás esetén vegyük figyelembe az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és üzemi eszközökre vonatkozó balesetelhárítási rendszabályait is.
Iskolákban, oktatási intézményekben és barkács- műhelyekben a tápegységek használatát szakképzett személynek kell felügyelnie.
A töltőkészüléket ne vegyük azonnal használatba, amikor hideg helyről hoztuk be meleg helyiségbe. Az ilyenkor keletkező páralecsapódás adott esetben tönkreteheti a készüléket. Hagyjuk a készüléket előbb bekapcsolatlanul, amíg fel nem veszi a helyiség hőmérsékletét.
akkutöltő berendezés
Ne hagyjuk szabadon heverni a csomagoló-anyagokat, mert veszélyes játékká válhatnak a gyerekek kezében.
Óvatosan bánjunk a készülékkel, mert az ütődések, vagy már a csekély magasságból történő leesés is károsíthatja.
Ha a készüléken sérülést észlelünk, ne használjuk többet, hanem vigyük szakműhelybe javításra, vagy távolítsuk el környezetbarát módon.
Használat
A töltőkészüléket csak száraz belső helyiségben szabad használni. Ne tegyük ki nedvesség vagy magas páratartalom behatásának, mert életveszélyes áramütés lehetősége áll fenn olyankor.
Ne tegyük ki közvetlen napsütésnek, nagy melegnek (>35°C) vagy hidegnek (<0°C), pornak és piszoknak. Ugyanez vonatkozik a csatlakoztatott akkura is.
Válasszunk sík, sima és elegendően nagy helyet a töltőkészülék elhelyezésére. Sose állítsuk fel éghető felületre (pl. szőnyegre). Használjunk éghetetlen, hőálló alátétet.
Ne használjuk a töltőkészüléket gépkocsi belsejében. Ne használjuk a töltőt gyúlékony anyagok vagy gázok közelében sem.
Sose használjuk a töltőt felügyelet nélkül. A számos sokrétű védelmi áramkör ellenére sem zárható ki a hibás működés vagy probléma jelentkezése egy akkumulátor feltöltése közben.
A készüléket csak mérsékelt égövön használhatjuk, a trópusokon nem.
Gondoskodjunk az akkutöltő kielégítő szellőzéséről működés közben, ne takarjuk le a készüléket és/vagy a rá csatlakoztatott akkumulátort. Ne töltsük az akkut tartályban vagy rosszul szellőző helyiségben. Az ólomakkumulátor töltése közben robbanékony gázok keletkezhetnek.
Tartsuk távol a töltőkészüléket és az akkut gyújtó-forrástól vagy nyílt lángtól, ne dohányozzunk, amíg a töltővel és az akkuval foglalatoskodunk. Ilyenkor robbanásveszély áll fenn.
Rakjuk olyan távolra a töltőkészüléket az akkutól, amit csak a töltőkábel megenged. Ne állítsuk a töltőt az akkura, vagy annak a közelébe.
Ne kezdjük el azonnal használni a töltőt, amint éppen behoztuk hideg helyről meleg helyiségbe. Ilyenkor páralecsapódás jöhet létre, ami nemcsak hogy hibás működést eredményezhet, de életveszélyes áramütést is okozhat. Hagyjuk ezért a készüléket (és az akkut) előbb felmelegedni a helyiség hőmérsékletére, mielőtt a töltőt bedugnánk a konnektorba, és használatba vennénk. Ez akár órákig is eltarthat.
Az akku kezelése töltéskor
Az akkumulátor beszerelési helyzetétől függően szükség lehet arra, hogy a töltéshez előbb kiszereljük a helyéről.
Mielőtt csatlakoztatnánk az akkut a töltőre, bontsuk le róla az összes fogyasztót és kábelt (legelőször is kapcsoljuk ki az összes fogyasztót). Először mindig a testvezetéket bontsuk le az akkuról, és csak utána a pozitív pólust. Mielőtt újra csatlakoztatnánk a fogyasztókat az akkura, válasszuk le róla a töltőt. A kábelsaruk fel- vagy lecsíptetése közben szikrák képződnek az akku sarkain. Vigyázzunk emiatt a kielégítő szellőzésre.
Csatlakoztatáskor figyeljünk a helyes polaritásra (a töltő piros kapcsa = pozitív/+, a fekete = negatív/-).
Ne töltsünk zárlatos cellájú akkut.
Ne töltsünk befagyott akkumulátort. Ha az akku-folyadék
(elektrolit) befagyott volna, akkor először hagyjuk egy meleg helyiségben teljesen felengedni, mielőtt töltenénk. Ez akkutól függően akár több óráig is eltarthat.
Az ólomakkumulátorok erőteljesen maró savakat tartalmaznak. Kerüljük el a lehetőségét annak, hogy az akkuból származó folyadék kerüljön a bőrünkre vagy a szemünkbe. Ne szedjük szét az akkut. Az érintett bőrfelületeket alaposan mossuk le vízzel és szappannal. Ha sav került a szemünkbe, azonnal mossuk ki tiszta, hideg folyóvízzel. Majd azonnal forduljunk orvoshoz. Ha a sav a ruhánkra került, mossuk ki azonnal sok vízzel és szappannal.
Ne viseljünk gyűrűt, nyakláncot, órát stb. az akkuk kezelése közben. Az akkuk kapcsainak a rövidre zárása égési sérülést vagy robbanást okozhat.
Kezelőszervek
1 hordfogantyú 2 kábelrekesz (a töltőkészülék hátoldalán) 3 kijelző 4 12V-os gépkocsi-csatlakozó (a töltő hátoldalán) 5 „2/6/12 AMP SELECT” (választás 2/6/12 amper között)
feliratú nyomógomb
6 „POWER ON/OFF” (hálózat be/ki) nyomógomb 7 „12V DC OUTPUT” (12V egyenfesz. kimenet) nyomógomb 8 „BATTERY VOLTAGE” (akkufeszültség) gomb
Egy ólomakkumulátor feltöltése
Győződjünk meg először is arról, hogy egy 12V-os ólomakkumulátorról van szó. Más feszültségű ólom­akkumulátort nem szabad tölteni ezzel a töltővel.
Bontsuk le az összes fogyasztót az akkuról.
Ha az akku gépkocsiba van beépítve, kapcsoljuk ki a
gyújtást, és az összes fogyasztót.
Figyelem! Vegyük figyelembe a gépkocsira vonatkozó összes információt és biztonsági előírást a gépkocsi-akku töltésével kapcsolatban. A modern gépkocsik érzékeny elektronikával és vezérlőkészülékekkel vannak ellátva, amelyeket tönkretehetünk a hibás töltési műveletekkel. Ajánlatos az akku mindkét kapcsának a teljes lebontása a gépkocsi hálózatáról. Először a testvezetéket vegyük le (mínusz/­), majd a pozitív (+) vezetéket. Gondoljunk arra is, hogy eközben elveszhetnek a rádió és a fedélzeti számítógép adatai.
Alaposan tisztítsuk meg az akku csatlakozásait. A rajtuk lévő lerakódások ne kerüljenek a bőrünkre vagy a szemünkbe.
Vegyük ki először is a kábelt a töltő hátoldalán lévő kábelrekeszből (2), hogy ne akadályozza a rekeszben lévő ventilátor működését. Dugjuk be a hálózati dugót egy konnektorba.
A „POWER ON/OFF” gombot tartsuk kb. 1 másod-percig megnyomva a töltőkészülék bekapcsolásához. Az „AMP” jelölésű LED kigyullad, és a kijelzőn a „000” elkezd villogni.
Kössük össze a töltő piros kapcsát az akku pozitív (+) pólusával az akkun lévő jelölések szerint.
Figyelem! Ha gépkocsi-akkumulátort akarunk feltölteni, és nem bontjuk le a csatlakozásokat (lásd a „Biztonsági előírások” c. fejezetet), akkor a töltő csatlakoztatása előtt állapítsuk meg, hogy az akkumulátor melyik pólusa van összekötve a gépkocsi karosszériájával (a legtöbb esetben a negatív pólus).
Az akkumulátor negatív sarka van összekötve a karosszériával:
Kössük össze először a töltőkészülék piros kapcsát az akku pozitív („+”) pólusával, majd a fekete kapcsát a motorblokk egy csupasz (nem festett) fémrészével, amely lehetőleg legyen minél messzebb az akkumulátortól és az üzemanyag-vezetéktől.
Az akkumulátor pozitív sarka van összekötve a karosszériával:
Kössük össze először a töltőkészülék fekete kapcsát az akku negatív („-„) pólusával, majd a piros kapcsát a motorblokk egy csupasz fémrészével.
Állítsuk be a „2/6/12 AMP SELECT” nyomógomb segítségével a töltőáramot, amely a kijelzőn látható lesz, és az „AMP” jelölésű LED is kigyullad.
Figyelem! Egy ólomakkumulátor töltőárama ideális esetben az akkukapacitás 1/10-e a kíméletes töltés érdekében. A túl nagy töltőáram tönkreteheti az akkumulátort. „0” kijelzés: Nincs töltőáram, a töltőkészülék készenléti üzemmódra vált. „2” kijelzés: A töltőáram 2 amper. „6” kijelzés: A töltőáram 6 A. „12” kijelzés: A töltőáram 12 A.
A töltőáram beállítása után a töltés automatikusan megkezdődik, kigyullad a „CHARGING” (töltés) jelölésű LED (a töltés megkezdődik). Az aktuális töltőáram megjelenik a kijelzőn.
Töltés közben a „2/6/12 AMP SELECT” gomb
megnyomása által megszakíthatjuk a töltést, („0” kijelzés, lásd fent), vagy megváltoztathatjuk a töltő-áramot („2” kijelzésnél 2A, „6”-nál 6A, „12”-nél 12A).
Az akkufeszültség megjelenítése céljából nyomjuk meg a „BATTERY VOLTAGE” gombot, kigyullad ekkor a „VOLTAGE” (feszültség) jelölésű LED.
Ha az akku teljesen feltöltődött, a kijelzőn a „FUL” üzenet jelenik meg, ezen kívül kigyullad a „FULL” (tele) jelölésű LED. A fenntartó töltés automatikusan megkezdődik. Bármelyik gomb megnyomása által visszatérhetünk a készenléti üzemmódra, és a töltést befejezhetjük.
Válasszuk most le a töltőt a hálózatról. Majd vegyük le először a csipeszt az akku negatív pólusáról, majd a pozitív pólusáról.
A töltési ciklus
A függőleges tengelyre a feszültség/áram, a vízszintesre az idő van felvíve. A felső (folyamatos) görbe az akkufeszültség, az alsó (szaggatott) a töltőáram függvénygörbéje. A töltés szakaszai: állandó töltőáram; állandó töltő-feszültség; fenntartó töltés (akku tele, „FUL” kijelzés)
A töltés három szakaszban folyik le. Először állandó töltőárammal, amíg az akku kb. 85%-ig fel nem töltődik. Majd állandó töltőfeszültséget rak a töltő az akkura, míg a töltőáram folyamatosan csökken. Ez a fázis az akkut kapacitásának kb. a 95%-ára tölti fel. Végül a töltő átkapcsolódik fenntartó töltésre, a kijelzőn a „FUL” kiírás látható. A fenntartó töltés megvédi az akkut a túltöltéstől, és kiegyenlíti az akku önkisülését.
Alkalmazás 12V-os feszültségforrásként
Loading...
+ 1 hidden pages