VOLTCRAFT V-CHARGE ECO LIPO 1000 User guide [pl]

Instrukcja użytkowania
Ładowarka „V-CHARGE ECO LIPO 1000”
Nr zam. 1460626
Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem
Ładowarka służy do ładowania akumulatorów LiPo z 2 - 3 ogniwami o napięciu znamionowym ogniw wynoszącym 3,7 V. Należy zwrócić uwagę na dane dotyczące prądu ładowania, mocy ładowania itp. w rozdziale „Dane techniczne” na końcu niniejszej instrukcji użytkowania.
Ładowarka dysponuje wbudowanym zasilaczem (napięcie robocze 100 - 240 V/AC, 50/60 Hz), należy podłączać ładowarkę do zasilania poprzez dołączony kabel sieciowy do odpowiedniego gniazda wtykowego.
Ze względów bezpieczeństwa i zgodności z certykatem przebudowa i/lub modykacja pro­duktu jest zabroniona. Korzystanie z produktu do celów innych niż wcześniej opisane może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto, niewłaściwe użytkowanie może spowodować po­wstanie zagrożeń, takich jak zwarcie, pożar, porażenie prądem itp. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i zachować ją na przyszłość. Przedmiot należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.
Niniejszy produkt zgodny jest z obowiązującymi normami krajowymi i europejskimi. Wszystkie nazwy rm i produktów należą do znaków towarowych aktualnego właściciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zawartość zestawu
Ładowarka
Kabel sieciowy
Instrukcja użytkowania
Aktualne instrukcje użytkowania
Pobierz aktualne instrukcje użytkowania za pomocą łącza www.conrad.com/downloads lub przeskanuj widoczny kod QR. Należy przestrzegać instrukcji przedstawionych na stronie in­ternetowej.
Wyjaśnienie symboli
Symbol błyskawicy w trójkącie stosowany jest, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia,
takie jak np. porażenie prądem.
Symbol z wykrzyknikiem w trójkącie oznacza ważne zalecenia tej instrukcji, których
należy bezwzględnie przestrzegać.
Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazów-
ki i porady dotyczące eksploatacji.
Produkt został zaprojektowany zgodnie z II klasą ochronności (wzmocniona lub po-
dwójna izolacja; izolacja ochronna).
Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji użytkowania!
Zasady bezpieczeństwa
Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i przestrzegać zawartych w niej zasad bezpieczeństwa. W przypadku niezastosowania się do zasad bezpieczeństwa i zaleceń bezpiecznej obsługi, nie ponosimy żadnej odpowie­dzialności za powstałe szkody materialne i osobowe. W powyższych przypad­kach gwarancja/rękojmia traci ważność.
Drodzy Klienci, poniższe zasady bezpieczeństwa dotyczą nie tylko ochrony zdro­wia, ale także ochrony produktu.
W związku z tym należy uważnie zapoznać się z poniższymi punktami przed pierw­szym podłączeniem i rozpoczęciem użytkowania produktu.
a) Informacje ogólne
Ze względu na bezpieczeństwo oraz certykat zabronione jest wprowadzanie nieautoryzowanych zmian i/lub modykacji produktu. Produktu nie należy nigdy demontować.
Konserwacja, regulacja lub naprawy mogą być wykonywane tylko przez wyspe­cjalizowane warsztaty.
Produkt nie zawiera wewnątrz żadnych części nadających się do demontażu lub obsługi przez użytkownika.
• Ten produkt nie jest zabawką i nie należy dopuścić, aby znalazł się w rękach dzieci! Produkt należy ustawiać, użytkować lub przechowywać w miejscach nie­dostępnych dla dzieci. To samo odnosi się do akumulatorów. Dzieci mogą dopro­wadzić do zwarcia akumulatora/zestawu akumulatorów, co może prowadzić do wybuchu. Istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia życia!
Budowa produktu jest zgodna z II klasą ochronności (podwójna lub wzmocniona izolacja). Należy zwracać uwagę, czy izolacja obudowy lub kabla sieciowego nie jest uszkodzona lub zniszczona.
Ładowarka jest przeznaczona do użytkowania w powiązaniu z gniazdem siecio­wym o napięciu wynoszącym 100 - 240 V/AC, 50/60 Hz. Nie należy użytkować jej w powiązaniu z innym napięciem.
Gniazdko sieciowe musi znajdować się w pobliżu urządzenia i być łatwo dostępne.
Nie należy wyjmować wtyczki z gniazdka ciągnąc za kabel!
Za działanie produktu w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, warsztatach hobby-
W przypadku użytkowania przemysłowego należy przestrzegać wydanych przez Związki Stowarzyszeń Zawodowych przepisów zapobiegania nieszczęśliwym wy­padkom, dotyczących urządzeń elektrycznych i urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej.
Nie należy pozostawiać opakowania bez nadzoru. Może ono stać się wówczas niebezpieczną zabawką dla dzieci!
Jeśli nie ma się pewności co do prawidłowego podłączenia urządzenia bądź eks­ploatacji lub jeśli pojawiają się pytania, na które odpowiedzi nie można znaleźć w tej instrukcji, prosimy o kontakt z naszym działem pomocy technicznej lub z innym specjalistą.
b) Miejsce ustawienia
Produkt może być obsługiwany tylko w suchych wnętrzach. Ładowarka nie może zostać zawilgocona ani zamoczona, w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko śmier­telnego porażenia prądem!
Nigdy nie korzystaj z ładowarki we wnętrzu pojazdu.
Miejsce ustawienia ładowarki powinno być stabilne, równe, czyste i wystarczająco duże.
Ładowarki nie należy nigdy ustawiać na łatwopalnych powierzchniach (np. na dy­wanie, obrusie). Należy zawsze korzystać z odpowiedniej niepalnej i odpornej na wysokie temperatury podkładki.
Ładowarki nie należy stawiać bez odpowiedniej osłony na powierzchniach warto­ściowych mebli. Wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do zmian w kolorze lub materiale.
Trzymać ładowarkę z dala od materiałów łatwopalnych (np. zasłony, papier), cie­czy (np. benzyny) lub gazów.
Unikaj bezpośredniego działania promieni słonecznych oraz bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur. Ładowarkę należy chronić przed kurzem i zabrudze­niami.
Należy unikać użytkowania produktu w bezpośrednim otoczeniu silnych pól ma­gnetycznych, anten nadawczych lub generatorów wysokiej częstotliwości. Mogą one wpływać na elektronikę sterującą.
W pobliżu produktu nie należy stawiać np. żadnych przedmiotów wypełnionych płynami, wazonów ani roślin.
Jeżeli te płyny dostaną się do wnętrza urządzenia, ładowarka zostanie zniszczo­na, istnieje również duże ryzyko pożaru lub wybuchu.
W takim wypadku należy niezwłocznie wielobiegunowo odłączyć zasilanie gniazd­ka sieciowego, do którego podłączona jest ładowarka (wyłączyć połączony z nim wyłącznik bezpieczeństwa lub wyjąć bezpiecznik, a następnie wyłączyć odpowia­dający wyłącznik różnicowo-prądowy).
W tym celu odłącz akumulator od ładowarki i wyciągnij wtyczkę z gniazdka sie­ciowego.
Pozostaw akumulator i ładowarkę do wyschnięcia, a następnie zanieś do prze­glądu do specjalistycznego warsztatu lub zutylizuj produkt w sposób ekologiczny.
Należy upewnić się, że kabel sieciowy nie jest miażdżony, łamany lub uszkadzany przez ostre krawędzie. Uszkodzonego kabla sieciowego nie można wymieniać! Kabel sieciowy zawsze należy starannie ułożyć w taki sposób, aby nikt nie mógł się o niego potknąć.
c) Użytkowanie
Za pomocą tej ładowarki można ładować jedynie akumulatory LiPo (napięcie zna­mionowe na ogniwo wynosi 3,7 V).
Nigdy nie ładować innych akumulatorów (np. akumulatorów NiMH, NiCd lub oło­wiowych) ani baterii jednorazowych. Istnieje wysokie ryzyko pożaru lub wybuchu!
Do ładowarki należy podłączać wyłącznie jeden akumulator.
Należy także zachować odpowiednią odległość od łatwopalnych przedmiotów.
Zachowaj odpowiedni odstęp pomiędzy ładowarką a akumulatorem (min. 20 cm), nie kładź nigdy akumulatora na ładowarce.
• Ponieważ podczas procesu ładowania/rozładowywania ładowarka oraz podłączo­ny akumulator nagrzewają się, dlatego wymagane jest, aby zwracać uwagę na odpowiednią wentylację. Nigdy nie zakrywaj ładowarki i/lub podłączonego aku­mulatora.
Nie używać produktu bez nadzoru. Pomimo rozległych i zróżnicowanych układów bezpieczeństwa, nie można wykluczyć błędów lub problemów podczas ładowania akumulatorków.
• Używając ładowarki lub akumulatorów nie należy zakładać na siebie elementów metalowych lub dielektrycznych, takich jak biżuteria (naszyjniki, bransoletki, pier­ścionki, itp.) - zwarcie akumulatora lub ładowarki może bowiem spowodować po­żar lub niebezpieczeństwo wybuchu.
Nie zostawiaj akumulatorów podłączonych do ładowarki, gdy nie jest ona uży­wana.
Odłącz ładowarkę od zasilania sieciowego, wyjmując wtyczkę z gniazdka. Produkt należy przechowywać w czystym, suchym, niedostępnym dla dzieci miejscu.
Produkt należy użytkować wyłącznie w klimacie umiarkowanym, nie zaś w kli­macie tropikalnym. Należy przestrzegać dopuszczalnych warunków otoczenia w rozdziale „Dane techniczne“.
Nie wolno używać produktu od razu po przeniesieniu go z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Kondensacja może spowodować wadliwe działanie lub uszkodze­nie urządzenia! Ponadto istnieje niebezpieczeństwo porażenia prądem!
Przed podłączeniem ładowarki do zasilania i uruchomieniem należy umożliwić ładowarce (i akumulatorom) ogrzanie się do temperatury pomieszczenia. Może to potrwać kilka godzin!
Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z produktem. Uderzenia, wstrząsy, ciśnienie mechaniczne, wibracje lub upadki nawet z niewielkiej wysoko­ści mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.
W przypadku podejrzenia, że bezpieczne działanie produktu przestało być możli­we, należy odłączyć i chronić go przed niezamierzonym użytkowaniem.
Przyjmuje się, że bezpieczne działanie produktu przestaje być możliwe, gdy urzą­dzenie posiada widoczne uszkodzenia; urządzenie nie działa; było ono przecho­wywane przez dłuższy okres czasu w niekorzystnych warunkach lub nastąpiły ciężkie obciążenia transportowe.
d) Obchodzenie się z akumulatorami
Akumulatory należy trzymać z dala od dzieci. Akumulatory należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Nie należy przechowywać akumulatorów w łatwo dostępnych miejscach, istnieje ryzyko, że mogą być połknięte przez dzieci lub zwierzęta domowe. W takim przy­padku należy skontaktować się z lekarzem!
Akumulatorów nie wolno nigdy zwierać, rozmontowywać lub wrzucać do ognia. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru!
Nieszczelne lub uszkodzone akumulatory mogą spowodować oparzenia w kon­takcie ze skórą, należy więc stosować odpowiednie rękawice ochronne.
Jeśli kabel przyłączeniowy akumulatora musi zostać skrócony (np. gdy akumula­tor dostarczony jest bez wtyczki przyłączeniowej), należy skrócić każdy przewód pojedynczo, aby nie doszło do zwarcia. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru!
Za pomocą ładowarki ładować jedynie akumulatory wykonane w odpowiedniej technologii (LiPo). Nigdy nie należy próbować ładować innych akumulatorów lub baterii jednorazowych przy pomocy tego urządzenia. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru!
Baterie, które nie są akumulatorami, są przeznaczone do jednorazowego użytku i muszą być usuwane w odpowiedni sposób, gdy są wyczerpane. Należy ładować wyłącznie akumulatory do tego przeznaczone.
Akumulatory nie mogą być wilgotne lub mokre.
Nigdy nie należy uszkadzać zewnętrznej osłony akumulatora. Istnieje niebezpie-
czeństwo wybuchu i pożaru!
Ładowanie/rozładowywanie akumulatora nie może być przeprowadzane bez nad­zoru.
Nigdy nie ładuj/rozładowuj akumulatora bezpośrednio w modelu. Najpierw wyjmij akumulator z modelu, odłączając go całkowicie od regulatora jazdy/lotu.
• Akumulator należy zawsze podłączać do ładowarki lub modelu (np. modelu samo­lotu) zgodnie z polaryzacją (plus/+ i minus/-). W przypadku podłączenia niezgod­nego z polaryzacją uszkodzony zostanie nie tylko model, ale także akumulator. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru!
Nie ładuj/rozładowuj akumulatorów, które są jeszcze ciepłe (np. ze względu na wysoki prąd rozładowania w modelu). Akumulator należy pozostawić do schłodze­nia do temperatury pokojowej zanim zacznie się go ładować.
Nie ładować/rozładowywać akumulatorów, które są uszkodzone, zdeformowane lub w przypadku, gdy nastąpił z nich wyciek. Może to spowodować pożar lub wy­buch! Akumulatory, które nie nadają się do użytku, należy zutylizować w sposób ekologiczny.
Nigdy nie używać akumulatorów LiPo, które są złożone z różnych ogniw.
Doładowywać akumulatory należy co ok. 3 miesiące, inaczej może dojść do tzw.
samorozładowania się, po którym akumulatory nie będą nadawać się już do użyt­ku.
Odłączaj akumulator od ładowarki, gdy jest on całkowicie naładowany.
Niewłaściwe użytkowanie (zbyt wysoki prąd ładowania lub niewłaściwa polary-
zacja) może doprowadzić do przeładowania akumulatora lub jego zniszczenia. W najgorszym wypadku akumulator może eksplodować i tym samym wyrządzić ogromne szkody.
• Nie należy uszkadzać akumulatorów, dopuszczać do ich upadku ani wkładać do nich żadnych przedmiotów! Należy unikać obciążenia mechanicznego akumulato­ra i nie należy ciągnąć za kabel przyłączeniowy akumulatora! Istnieje niebezpie­czeństwo wybuchu i pożaru!
Należy uważać również wtedy, gdy akumulator jest zamocowany w modelu (lub jest z niego wyjmowany).
Podczas eksploatacji, ładowania/rozładowywania, transportu i przechowywania akumulatora należy uważać, aby nie doszło do jego przegrzania. Nie stawiaj aku­mulatora w pobliżu źródeł ciepła (np. regulator jazdy, silnik), trzymaj go z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego. Przegrzanie akumulatora grozi niebezpieczeństwem wybuchu i pożaru!
Temperatura akumulatora nie powinna osiągnąć ponad +60°C (należy przestrze­gać także dodatkowych danych producenta dotyczących innych ograniczeń!).
W przypadku wykrycia uszkodzenia, nie należy korzystać z akumulatora. Nie na­leży go ładować. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru!
Akumulator należy dotykać ostrożnie, korzystając z odpowiednich rękawic ochronnych.
Akumulator należy utylizować w sposób ekologiczny.
• Jeśli producent akumulatora nie dostarczył żadnych informacji na temat maksy­malnego dopuszczalnego prądu ładowania, taki akumulator LiPo należy ładować prądem ładowania o wartości 1C. Oznacza to, że prąd ładowania nie może przekra­czać wartości pojemności oznaczonej na akumulatorze (np. pojemność akumulato­ra wynosi 1000 mAh, więc maks. prąd ładowania wynosi 1000 mA = 1 A).
Należy przestrzegać dodatkowych zasad bezpieczeństwa producenta wykorzy­stywanego akumulatora/zestawu akumulatorów.
Przyłącza i elementy sterujące
1 Gniazdo sieciowe
2 Gniazda XH do podłączenia akumulatora LiPo
3 Dioda LED zasilania
4 Dioda LED statusu
Do ładowarki należy podłączać zawsze tylko jeden akumulator jednocześnie. Nale-
ży używać tylko jednego gniazda XH naraz.
Jeśli podłączony zostanie więcej niż jeden akumulator do ładowarki, może dojść do
uszkodzeń ładowarki i akumulatorów!
Uruchomienie i eksploatacja
Połącz gniazdo sieciowe (1) za pomocą dołączonego kabla sieciowego z odpowiednim gniazdkiem sieciowym. Dioda LED zasilania (3) zaświeci się na zielono, gdy ładowarka bę­dzie gotowa do pracy.
Ustaw ładowarkę na stabilnej, równej i poziomej powierzchni. Należy w odpowiedni sposób chronić powierzchnie cennych mebli przed zadrapaniami, wgnieceniami lub przefarbowa­niem powstałymi na skutek umieszczenia na nich urządzenia.
Obudowa ładowarki nagrzewa się podczas pracy. Dlatego należy zwracać uwagę na odpo­wiednią wentylację ładowarki i nie zakrywać jej podczas eksploatacji.
Odłączyć akumulator LiPo od kontrolera lotu lub napędu.
Podłączyć akumulator do ładowania przy pomocy wtyczki XH balansera do odpowiedniego
gniazda (2) ładowarki. Zwrócić przy tym uwagę na właściwą polaryzację wtyczki XH. Pod­czas wkładania wtyczki nie należy stosować siły, używać jedynie gniazda pasującego do wtyczki.
Jeśli akumulator posiada złącze balansera z wtyczką innego typu niż XH, w handlu
dostępne są odpowiednie adaptery.
Do ładowarki należy podłączać zawsze tylko jeden akumulator jednocześnie. Nale-
ży używać tylko jednego gniazda XH naraz.
Należy pamiętać o tym, że ładowane mogą być jedynie akumulatory LiPo o kon-
strukcji seryjnej (np. oznaczone symbolami 2S lub 3S).
Akumulatory specjalne, których złącza obu ogniw są wyprowadzone oddzielnie, nie
nadają się do ładowania za pomocą tej ładowarki.
Ładowarka rozpoczyna proces ładowania i ładuje akumulator LiPo za pomocą jego złącza balansera. Równocześnie odbywa się regulacja napięcia ogniw, by po zakończeniu procesu ładowania wszystkie ogniwa wykazywały takie samo napięcie (niewielkie odchylenia poja­wiają się ze względów technicznych).
Prąd ładowania i moc ładowania ładowarki (patrz rozdział „Dane techniczne”) dzieli
się w zależności od liczby ogniw. Im więcej ogniw ma podłączony akumulator, tym dłuższy czas ładowania.
Loading...
+ 1 hidden pages