VOLTCRAFT V-CHARGE 100 DUO User guide [cs]

Multifunkční modelářská nabíječka V-Charge 100 Duo
Obj. č.: 138 83 91
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup multifunkční modelářské nabíječky V-Charge 100 Duo. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod k obsluze.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Nabíječka je určena k nabíjení a k vybíjení akumulátorů typu NiCd/NiMH (1 až 15 článků), Li-Pol / Li-Ion / LiFe akumulátorů (1 až 6 článků) a olovnatých akumulátorů (1 až 10 článků, 2 V – 20 V). Na nabíječce jsou dva navzájem nezávislé výstupy pro nabíjení a vybíjení. Obsluhuje se 4 provozními tlačítky a pomocí dvouřádkového podsvíceného LCD displeje. Výstup č. 1: Nabíjecí proud lze nastavit v rozsahu 0,1 A až 10,0 A (v závislosti na napětí akumulátorů a na počtu jejich článků). Maximální celkový nabíjecí výkon je 100 W. Vybíjecí proud lze nastavit v rozsahu 0,1 A až 6,0 A (v závislosti na napětí akumulátorů a na počtu jejich článků). Maximální vybíjecí výkon je 10 W. Výstup č. 2: Nabíjecí proud lze nastavit v rozsahu 0,1 A až 5,0 A (v závislosti na napětí akumulátorů a na počtu jejich článků). Maximální celkový nabíjecí výkon je 50 W. Vybíjecí proud lze nastavit v rozsahu 0,1 A až 2,0 A (v závislosti na napětí akumulátorů a na počtu jejich článků). Maximální vybíjecí výkon je 5 W.
Kombinovaná celková nabíjecí kapacita kanálů 1 + 2 je 100 W.
Nabíječka nabízí také na každém kanálu možnost připojení externího tepelného čidla k monitorování teploty akumulátoru (čidlo není součástí dodávky, lze objednat samostatně). Pro nabíjení lithiových akumulátorů s více články má nabíječka na každém výstupu integrovaný balancér (pro 2 – 6 článkové akumulátory jsou přiložené dva adaptéry s konektorem XH). Nabíječka je vybavena integrovanou napájecí jednotkou, která umožňuje provoz při napájení ze sítě s napětím 100 - 240 V AC, 50/60 Hz. Může se však napájet také stabilizovaným stejnosměrným proudem s napětím 11 – 18 V DC (např. z externí autobaterie nebo z vhodného síťového adaptéru).
Rozsah dodávky
Multifunkční nabíječka“ Napájecí kabel 2 x adaptér XH 2 x nabíjecí kabel s konektorem typu T CD se softwarem Návod k obsluze
Informace k akumulátorům
I když je dnes používání akumulátorů běžnou záležitostí, stále je s ním spojena řada problémů a nebezpečí. Obzvláště pro akumulátory Li-Pol a Li-Ion, LiFe platí různá pravidla, která se musí za všech okolností dodržovat, vzhledem k jejich vysoké energetické kapacitě (v porovnání s klasickými akumulátory NiCd nebo NiMH), protože jinak hrozí nebezpečí výbuchu, nebo požáru. Při manipulaci s bateriemi a s akumulátory proto dodržujte následující bezpečnostní pokyny a opatření.
Pokud jsou s akumulátory dodávány ještě další informace, je potřeba, abyste si je také pozorně přečetli a dodržovali je!
Moderní akumulátory s lithiovou technologií mají v porovnání s nabíjecími akupacky NiMH nebo NiCd nejen výrazně vyšší kapacitu, ale i podstatně nižší hmotnost. Z těchto důvodů se Li-Pol (lithium polymerové) akumulátory stávají velmi zajímavé z hlediska využití při konstrukci modelů a často se v modelech používají. Li-Pol akumulátory však vyžadují při nabíjení a vybíjení, jakož i při manipulaci a během provozu zvláštní péči.
Z těchto důvodů Vám chceme v níže uvedených částech návodu poskytnout několik informací o
Typ akumulátoru
Li-
Pol Li-Ion LiFe NiCd NiMH Pb
potencionálním nebezpečí a způsobech, jak mu zamezit, aby se udržela dlouhodobě vysoká výkonnost tohoto typu akumulátorů.
Vnější obal mnoha lithiových akumulátorů je obvykle tvořen jen jedním tlustým fóliovým obalem,
který je mimořádně citlivý. Akumulátor nikdy neničte a nepoškozujte, nikdy nedovolte, aby vám spadnul a ničím ho nepropichujte. Nevystavujte akumulátor mechanické zátěži a nikdy netahejte za připojovací kabely akumulátoru! Hrozí riziko požáru a exploze! Tato pravidla se musí dodržovat i při vkládání akumulátoru do modelu (resp. při vyjmutí akumulátoru z modelu).
Dávejte pozor, aby se akumulátory během provozu, nabíjení, vybíjení, přepravy nebo při
skladování nepřehřívaly. Nepokládejte je do těsné blízkosti zdrojů tepla (např. motorů a regulátorů otáček), a chraňte je před přímým slunečním světlem. Pokud dojde k přehřátí akumulátorů, hrozí riziko požáru a exploze! Akumulátory se nesmí zahřát na víc než 60 ºC (resp. i méně, pokud to uvádí výrobce!).
Pokud se akumulátor poškodí (např. po havárii letadla nebo vrtulníku) nebo když se nafoukne,
déle ho nepoužívejte a nenabíjejte. Hrozí riziko požáru a exploze!
S akumulátory manipulujte opatrně a používejte ochranné rukavice. Likvidujte je v souladu
s předpisy na ochranu životního prostředí. Poškozené akumulátory nikdy nenechávejte déle v bytě (v domě, nebo v garáži), protože se můžou náhle vznítit.
K nabíjení lithiových akumulátorů používejte jen vhodné nabíječky a nabíjejte je správným
způsobem. Z důvodu rizika požáru a exploze se nesmí k jejich nabíjení používat běžné nabíječky olovnatých akumulátorů a akumulátorů NiCd, resp. NiMH! V závislosti na typu akumulátoru vždy zvolte správný nabíjecí proces.
Při nabíjení lithiových akumulátorů s víc než jedním článkem vždy používejte tzv. „balancér“
(je součástí přiložené nabíječky).
Li-Pol akumulátory nabíjejte maximálně proudem 1 C (pokud výrobce neuvádí jinou hodnotu)!
Znamená to, že nabíjecí proud nesmí překročit hodnotu kapacity, která je vytištěna na akumulátoru (např. kapacita akumulátoru 1000 mAh, max. nabíjecí proud 1000 mA = 1 A). V případě akumulátorů LiFe a Li-Ion se musí dodržovat pokyny výrobce.
Vybíjecí proud nesmí překročit hodnotu, která je uvedena na akumulátoru.
Například, pokud je na akumulátoru vytištěna hodnota „20 C“, tak maximální vybíjecí proud je 20x jeho kapacita (např. když je kapacita akumulátoru 1000 mAh, tak max. vybíjecí proud 20 C bude 20 x 1000 mA = 20 A). Pokud se nebudete řídit tímto vodítkem, tak se akumulátor přehřeje, což povede k tomu, že se nafoukne a deformuje, v důsledku čehož může explodovat a vznítit se! Vytištěna hodnota (např. „20 C“) se obecně nevztahuje k stálému proudu, ale k maximálnímu proudu, který je akumulátor schopen krátkodobě produkovat. Stálý proud by neměl být větší než jedna polovina dané hodnoty.
Dodržujte pravidlo, že žádný z článků lithiového akumulátoru se nesmí hluboce vybít. Hluboké
vybití lithiového akumulátoru povede k jeho trvalému poškození a k zničení. Pokud model nemá ochranu proti úplnému vybití nebo je vybaven vizuálním ukazatelem slabého akumulátoru, nezapomeňte ho včas vypínat.
Použitelné typy akumulátorů
Jmenovité napětí (V/čl.) 3,7 3,6 3,3 1,2 1,2 2,0 Max. nabíjecí napětí (V/čl.) 4,2 4,1 3,6 1,5 1,5 2,46 Napětí při uskladnění (V/čl.) 3,8 3,7 3,3 - - ­Nabíjecí proud při rychlém nabíjení Min. napětí po vybití (V/čl.) 3,0
Hodnoty napětí, které jsou uvedeny v tabulce, platí pro jeden článek.
Maximální nabíjecí a vybíjecí proud je udáván hodnotou kapacity „C“.
<= 1C <= 1C <= 4C 1C – 2C 1C – 2C <= 0,4C
3,3
2,9 – 3,2
2,6 – 2,9
0,1 – 1,1
0,1 – 1,1
1,8
Nabíjecí proud 1C se rovná hodnotě kapacity, která je vytištěna na akumulátoru (např. udávaná kapacita akumulátoru 1000 mAh představuje max. nabíjecí proud 1000 mA = 1 A).
Dodržujte také správné nastavení napětí akumulátorů tvořených několika články. Například jednotlivé články akupacku s dvěma články můžou být přepojeny paralelně nebo sériově. Pokud se překročí maximální přípustný nabíjecí proud akumulátoru, nebo pokud zvolíte nesprávný počet článků, resp. napětí, hrozí nebezpečí zničení akumulátoru. Vzniká také nebezpečí požáru a exploze akumulátoru! Podrobnější informace k maximálnímu nabíjecímu proudu a k počtu článků, resp. k napětí najdete v technické specifikaci akumulátorů nebo jsou na něm přímo vytištěny. Tyto údaje jsou směrodatnější, než údaje ve výše uvedené tabulce.
Důležité!
 Nikdy nenabíjejte akupack, který se skládá z různých typů článků (včetně článků od
různých výrobců).
Nikdy nenabíjejte baterie, které nejsou určeny k nabíjení. Nikdy nenabíjejte akumulátory, které nejsou ve výše uvedené tabulce. Nikdy nenabíjejte akumulátory, které jsou vybaveny integrovanou elektronikou. Nikdy nenabíjejte akumulátory, které jsou ještě připojeny k jiným zařízením
(např. k regulátoru rychlosti).
Nikdy nenabíjejte vadné nebo poškozené akumulátory.
Popis a ovládací prvky
1. Výstup č. 1: LCD displej a provozní tlačítka
2. Výstup č. 2: LCD displej a provozní tlačítka
3. Podsvícený dvouřádkový displej
4. Tlačítko „BATT. TYPE/STOP“: Návrat z menu, nebo zastavení nabíjení
5. Tlačítko „DEC.“: Slouží pro zadávání hodnot (snížení hodnoty), výběr menu (dozadu), a zobrazení různých dat v průběhu nabíjení a vybíjení
6. Tlačítko „INC.“: Zadávání hodnot (zvýšení hodnoty), výběr menu (dopředu) a zobrazení hodnot napětí jednotlivých článků při nabíjení lithiových akumulátorů s připojeným balancérem.
7. Tlačítko „START/ENTER“: Zahájení a pokračování nabíjení, potvrzení nastavení a provozních funkcí
8. Výstup č. 1: Kulaté zdířky (4 mm) pro připojení akumulátoru (červená = plus/+, černá = mínus/-)
9. Výstup č. 1: Zdířka pro připojení přiloženého externího adaptéru XH
10. Výstup č. 1: Zdířka pro připojení externího teplotního senzoru (není součástí dodávky, lze zakoupit samostatně)
11. Výstup č. 2: Zdířka pro připojení externího teplotního senzoru (není součástí dodávky, lze zakoupit samostatně)
12. Výstup č. 2: Zdířka pro připojení přiloženého externího adaptéru XH
13. Výstup č. 2: Kulaté zdířky (4 mm) pro připojení akumulátoru (červená = plus/+, černá = mínus/-)
14. Vstup stejnosměrného napětí (stabilizované stejnosměrného napětí 11 – 18 V DC), např. pro připojení k externí autobaterii
15. Nízkonapěťová zdířka pro připojení nabíječky k síťové zásuvce.
Nabíječku napájejte buď přes síťové připojení, nebo přes zdířku pro připojení k stabilizovanému stejnosměrnému proudu. Nikdy nepoužívejte obě připojení současně, protože byste mohli nabíječku poškodit.
16. Výstup č. 1: Zdířka mikro USB pro připojení k PC
17. Výstup č. 2: Zdířka mikro USB pro připojení k PC
18. Výstup USB (5 V DC; max. 2,1 A), slouží například k nabíjení mobilního telefonu nebo tabletu.
19. Větrák (v případě potřeby se během nabíjení (vybíjení) spouští automaticky).
Uvedení do provozu
a) Připojení k zdroji proudu (napětí)
Vždy připojte nabíječku nejdříve k zdroji napájení a až poté k ní připojte akumulátor.
Nabíječka nabízí dva způsoby provozu:
Provoz s napájením ze sítě (100 - 240 V AC, 50/60 Hz) Provoz s napájením stabilizovaným stejnosměrným napětím (11 – 18 V DC), např. z autobaterie
nebo z napájecího adaptéru).
Nikdy nepoužívejte oba provozní režimy současně, protože byste mohli nabíječku poškodit. Na tento typ poškození se nevztahuje záruka!
Pokud se nabíječka napájí přes vstup stejnosměrného napětí, musí se zvolit dostatečně silný zdroj, např. vhodná autobaterie s napětím 12 V.
V případě, že se nabíječka nenapájí z 12 V autobaterie, ale z vestavěného napájecího síťového adaptéru, musí být schopen dodávat dostatečně vysoký proud (doporučujeme napájecí adaptér, který je při plném využití maximální nabíjecí kapacity schopen dodávat proud alespoň 14 A). Protože nabíječka má vlastní vestavěný síťový adaptér, nedává smysl používat ještě jiný samostatný napájecí adaptér, a proto ho nepoužívejte!
Pokud používáte vstup stejnosměrného proudu, dodržujte správnou polaritu (plus/+ a mínus/-). Po připojení k napájení se nabíječka automaticky zapne. Rozsvítí se displeje obou výstupů 1 a 2 a zobrazí se úvodní zpráva (viz obrázek vpravo). Nabíječka vydá 2 krátké zvukové signály a je připravena k provozu.
b) Připojení akumulátoru k nabíječce
Před připojením akumulátoru k nabíječce si přečtěte a dodržujte následující pokyny:
Máte všechny informace, které potřebujete vědět o akumulátoru? Neidentifikovatelné akumulátory, které nejsou opatřeny potřebnými informacemi, se nesmí připojovat, nabíjet nebo vybíjet!
Vždy dejte pozor, abyste nezaměnili přípojky výstupů 1 a 2. Zvolili jste správný nabíjecí, resp. vybíjecí program, který odpovídá typu používaného
akumulátoru? Nesprávným nastavením poškodíte nabíječku a akumulátor a hrozí nebezpečí požáru a exploze!
Zvolili jste správný nabíjecí, resp. vybíjecí proud? Zvolili jste správné napětí (např. pro Li-Pol akumulátory s několika články)?
2-článkové Li-Pol akumulátory můžou být propojené paralelně (3,7 V), nebo sériově (7,4 V).
Jsou všechny připojovací kabely a jejich konektory v pořádku, nepoškozené a sedí
konektory pevně? Opotřebované konektory a poškozené kabely byste měli vyměnit.
K nabíjecímu výstupu nabíječky připojujte vždy jen jeden akumulátor nebo akupack.
Nikdy nepřipojujte k nabíjecímu výstupu současně několik akumulátorů.
Při připojování akumulátoru k nabíječce vždy připojte jako první nabíjecí kabel
k nabíječce. Až poté se musí připojit nabíjecí kabel k akumulátoru. Při odpojování postupujte v opačném pořadí (nejdříve odpojte od nabíjecího kabelu akumulátor a poté odpojte nabíjecí kabel od nabíječky). Pokud se nedodrží uvedený postup, hrozí riziko zkratu, který může mít za následek požár nebo explozi akumulátoru!
V případě, že chcete nabíjet vlastnoručně sestavené akupacky, musí mít všechny články
stejnou konstrukci (stejný typ, stejná kapacita a stejný výrobce). Články se musí také nabíjet na stejnou úroveň (úroveň lithiových článků lze vyvažovat balancérem, který však nelze použít v případě jiných akupacků, jako např. NiMH nebo NiCd).
Před připojením akumulátoru nebo akupacku k nabíječce ho odpojte úplně např.
od regulátoru otáček.
Důležité body pro nabíjení a vybíjení litiového akupacku s připojeným balancérem:
Lithiové akupacky s několika články mají obvykle přípojku balanceru, která umožňuje sledovat na nabíječce napětí jednotlivých článků. V případě odchylek nabíječka upravuje a vyrovnává napětí všech článků. Balancér brání tomu, aby došlo k přebití jednoho nebo několika článků, resp. aby se jiné články dostatečně nenabily. Chrání tak akumulátor proti přebití (které může způsobit požár nebo explozi) a také proti hlubokému vybití určitého článku a zajišťuje tak, aby měl akumulátor později v modelu optimální výkon.
Postup při připojování akupacku k nabíječce:
1. Připojte nabíječku ke zdroji proudu/napětí.
2. Jako první připojte nabíjecí kabel ke 2 kulatým zdířkám (4 mm) nabíjecího výstupu č. 1 (nebo č. 2). Dejte pozor na správnou polaritu (červená = plus/+, černá = mínus/-).
Nabíjecí kabel nesmí být předtím připojen k akumulátoru! Mohlo by dojít ke zkratu na konektorech nabíječky a hrozí nebezpečí požáru a výbuchu!
3. Pokud chcete k nabíječce připojit akupack s několika články a s kabelem balancéru, zapojte do příslušné zdířky na nabíječce (pro výstup č. 1, nebo 2) přiloženou desku balancéru.
4. Nyní připojte nabíjecí kabel k akumulátoru a dávejte pozor na správnou polaritu (červený kabel = plus/+, černý kabel = mínus/-).
5. Konektor balancéru lithiového multipacku zapojte do příslušné zdířky pro připojení adaptéru XH. Při připojování nepoužívejte sílu a dávejte pozor na správnou polaritu! Záporná přípojka konektoru balancéru akupacku bývá obvykle označena (černý kabel) a záporný pól na desce balancéru je označen znaménkem mínus (-). V případě, že připojovací konektor balancéru má jiný tvar než zdířka na adaptéru XH (tato je určena pro konektory XH), budete muset použít vhodný připojovací kabel (lze ho zakoupit v specializovaném obchodě s elektronikou).
Příklad nabíjení dvou lithiových akumulátorů s konektorem balancéru:
žádné tlačítko, nabíječka se vrátí k normálnímu zobrazení. Pokud je k nabíječce připojen konektor balancéru lithiového akupacku, můžete na displeji během nabíjení a vybíjení přepínat tlačítkem „INC.“ zobrazení napětí jednotlivých článků. Chcete-li, aby se nabíječka vrátila k normálnímu zobrazení, stiskněte krátce tlačítko „START/ENTER“.
Struktura menu
Při odpojování akumulátoru postupujte podle níže uvedených kroků:
1. Pokud je k desce balancéru připojen lithiový akupack s kabelem balancéru, odpojte ho nejdříve od desky balancéru.
2. Poté odpojte nabíjecí kabel od akumulátoru.
3. Nakonec odpojte nabíjecí kabel od nabíječky.
Vždy postupujte v uvedeném pořadí! Jako první se musí vždy odpojit nabíjecí kabel od akumulátoru (a v případě lithiového akupacku od připojení balancéru). Až poté se odpojí nabíjecí kabel od nabíječky.
Jakýkoliv jiný postup představuje nebezpečí zkratu na dvou konektorech nabíjecího kabelu, který je připojen k akumulátoru a také nebezpečí požáru a výbuchu!
4. Pokud jsou odpojeny akumulátory a nabíječku nebudete potřebovat, odpojte ji od zdroje napájení.
c) Informace k práci s menu
Popis struktury menu najdete níže v části návodu.
2 výstupy nabíječky (č. 1 a č. 2) jsou navzájem nezávislé. Provoz dvou výstupů (nabíjecí a vybíjecí kanály) se řídí pomocí LCD displejů a 4 tlačítek, které jsou napravo od displejů.
Každé menu nastavení zavřete tlačítkem „BATT. TYPE/STOP“; opakovaným stiskem tlačítka
se nabíječka vrátí k hlavnímu menu.
Tlačítkem „INC.“ nebo „DEC.“ vyberte v menu požadovanou podnabídku a výběr potvrďte
tlačítkem „START/ENTER“.
V podnabídce vyvoláte různé možnosti nastavení tlačítky „INC.“ a „DEC.“. Pro změnu hodnoty stiskněte tlačítko „START/ENTER“ a displej začne blikat. Blikající hodnotu na
displeji změníte tlačítky „INC.“ a „DEC.“. Pro rychlou změnu hodnoty (např. nabíjecího proudu) podržte příslušné tlačítko o něco déle.
Změněnou hodnotu uložte tlačítkem „START/ENTER“.
Pokud v průběhu nabíjení nebo vybíjení stisknete opakovaně tlačítko „DEC.“, budou se na displeji zobrazovat různé informace (viz níže). Pokud se během několika sekund nestiskne
Jak výše uvedená struktura menu, tak i obrázky v dalších částech návodu se mohou u novějších verzí nabíječky lišit od skutečnosti.
Lithiové akumulátory (Li-Pol, Li-Ion, LiFe)
a) Obecné informace
Nabíjecí programy pro akumulátory Li-Pol, Li-Ion a LiFe se v zásadě liší jen napětím a přípustným nabíjecím proudem (viz tabulka v části návodu). Nabíjení lithiového akumulátoru má dvě různé fáze. Akumulátor se nejdříve nabíjí konstantním proudem. Pokud akumulátor dosáhne maximálního napětí (v případě akumulátoru Li-Pol např. 4,2 V), nabíjení pokračuje při konstantním napětí (a nabíjecí proud klesá). Když nabíjecí proud klesne pod určitou mezní hodnotu, nabíjení se ukončí a akumulátor je plně nabitý.
Pokud má akumulátor připojení k balancéru (obvykle je to případ všech lithiových akumulátorů s více než jedním článkem), musí se tento konektor při nabíjení a vybíjení připojit k nabíječce stejně jako nabíjecí kabel akumulátoru.
Existují různé druhy konektoru balancéru. Proto při připojování nepoužívejte sílu, pokud konektor nesedí do zdířky na nabíječce! Vhodné adaptéry ke konektorům balancéru jsou k dostání jako volitelné příslušenství. V určitých, ne příliš častých případech, se můžete setkat také s akumulátory s několika články, v kterých má každý článek vlastní výstup a přísně řečeno se vlastně nejedná o multipack. Řiďte se proto vždy informacemi k jmenovitému napětí, které poskytuje výrobce akumulátoru. Když používáte balancér (vestavěný v nabíječce), budou mít všechny článku akupacku po nabíjení stejné napětí. Akupack se tak chrání proti přebití jednotlivých článků (nebezpečí požáru a exploze) nebo proti hlubokému vybití jednoho z článků (poškození akumulátoru). Nabíjecí proud, který se má nastavit, závisí na kapacitě akumulátoru a jeho konstrukci (viz výše 7). Vždy se řiďte pokyny výrobce akumulátoru.
Postupujte následujícím způsobem:
Nabíječka musí být v hlavním menu. Tlačítkem „INC.“ nebo „DEC.“ vyberte typ akumulátoru podle akumulátoru, který chcete nabíjet (Li-Pol, Li-Ion nebo LiFe), viz obrázek vpravo. Výběr potvrďte stisknutím tlačítka „START/ENTER“. Poté použijte tlačítko „INC.“ nebo „DEC.“ a vyberte vhodný program: „BALANCE“: Pro nabíjení lithiových akumulátorů s připojením
k balancéru.
„CHARGE“: Pro nabíjení akumulátorů bez připojení k balancéru. „FAST CHG“: Rychlé nabíjení lithiového akumulátoru. „STORAGE“: Nabíjení a vybíjení lithiových akumulátorů
s nastavenou hodnotou napětí (např. pro uskladnění).
„DISCHARGE“: Vybíjení akumulátoru.
b) Nabíjení akumulátorů bez připojení k balancéru („CHARGE“)
V programu „CHARGE“ můžete samozřejmě nabíjet i lithiové multipacky s několika články, které mají připojení k balancéru.
Protože však tento program nesleduje jednotlivé články, může dojít k přebití jednoho nebo několika článků. Hrozí nebezpečí požáru a exploze! Lithiové multipacky s několika články proto vždy nabíjejte s připojením k balancéru v nabíjecím programu „BALANCE“ a nikdy v programu „CHARGE“!
Tlačítkem „INC.“ nebo „DEC.“ vyberte nejdříve typ akumulátoru, jak popisujeme výše), (Li-Pol,
Li-Ion, nebo LiFe) a stiskněte tlačítko „START/ENTER“.
Nyní tlačítkem „INC.“ nebo „DEC.“ vyberte nabíjecí program
„CHARGE“. Dříve zvolený typ akumulátoru je uveden v levé horní části.
Hodnota, která je vlevo v dolním řádku, představuje nastavený nabíjecí proud („2.0A“) a hodnota vpravo dole ukazuje nominální napětí akumulátoru („11.1“V) a počet článků multipacku (v našem příkladu se jedná o 3 - článkový multipack Li-Ion = „3S“).
Pro výběr jiného nabíjecího programu použijte tlačítko „INC.“ nebo „DEC.“ a pro návrat k hlavnímu menu stiskněte tlačítko „BATT. TYPE/STOP“.
Pokud je třeba změnit hodnoty, stiskněte tlačítko „START/ENTER“. Vlevo dolů začne blikat
hodnota nabíjecího proudu. Tlačítkem „INC.“ nebo „DEC.“ změňte nabíjecí proud. Pro rychlou změnu hodnoty podržte příslušné tlačítko o něco déle.
Maximální přípustný nabíjecí proud závisí na typu akumulátoru a na počtu článků. Max. nabíjecí kapacita výstupu č. 1 je 100 W a výstup č. 2 má max. nabíjecí kapacitu 50 W. Kombinovaná nabíjecí kapacita (výstup č. 1 a č. 2) je max. 100 W.
Nastavený nabíjecí proud potvrďte tlačítkem „START/ENTER“.
Nyní v pravé dolní části displeje bliká počet článků. Tlačítkem „INC.“ nebo „DEC.“ Nastavte počet článků. Pro rychlou změnu hodnoty podržte příslušné tlačítko o něco déle. Automaticky se vypočítá příslušné nominální napětí připojeného akumulátoru a zobrazí se vlevo od počtu článků. Tlačítkem „START/ENTER potvrďte počet článků.
Když žádný údaj na displeji už nebliká, stiskněte a asi 3 sekundy podržte tlačítko
„START/ENTER“, aby se zahájil proces nabíjení.
Nabíječka nyní zkontroluje připojený akumulátor.
Pokud je v nastavení chyba, nebo když nabíječka detekuje nějaký problém, ozve se akustická signalizace a na displeji se zobrazí příslušná informace. Akustickou signalizaci můžete vypnout tlačítkem „BATT. TYPE/STOP“ a poté se vrátíte k předchozímu menu nastavení. V případě, že nabíječka nedetekuje žádný problém, zobrazí se např. některé ze zobrazení na obrázku vpravo. Označení R: Hodnota ukazuje celkový počet článků, které nabíječka detekovala (v našem příkladu se jedná o akumulátor s 3 články). Označení S: Tato hodnota ukazuje počet článků, který jste nastavili v menu nastavení (v našem příkladu to jsou také 3 články).
V případě, že čísla v označeních R a S nejsou stejná, zkontrolujte nastavení nabíječky a akumulátor. Mohlo se stát, že došlo k úplnému vybití akumulátoru, nebo se jedná o vadný článek. V takovém případě akumulátor nenabíjejte, protože hrozí nebezpečí požáru a exploze!.
Tlačítkem „BATT. TYPE/STOP“ se můžete vrátit k předchozímu menu nastavení.
Pokud jsou obě čísla stejná, můžete krátkým stiskem tlačítka „BATT. TYPE/STOP“ zahájit
nabíjení.
Pokud začne proces nabíjení, na displeji se zobrazují různé informace o jeho průběhu.
Například: Vlevo v horním řádku se ukazuje typ akumulátoru a počet článků („LP3s“ = akumulátor Li-Pol s 3 články). Uprostřed horního řádku se ukazuje nabíjecí proud a v pravé části horního řádku se ukazuje aktuální napětí akumulátoru. Vlevo v dolním řádku se ukazuje aktuální nabíjecí program akumulátoru („CHG“ = „CHARGE“), uprostřed je uplynulý čas nabíjení a vpravo vidíte nabitou kapacitu v mAh.
V průběhu procesu nabíjení nebo vybíjení můžete změnit zobrazované informace na displeji opakovaným stiskem tlačítka „DEC.“ (viz níže). Pokud se během několika sekund nestiskne žádné tlačítko, nabíječka se vrátí k normálnímu zobrazení.
Po dokončení nabíjení se ozve zvukový signál (pokud jste zvukovou signalizaci nevypnuli).
Když chcete proces nabíjení ukončit, stiskněte tlačítko „BATT. TYPE/STOP“.
Loading...
+ 9 hidden pages