VOLTCRAFT IR 550-12SIP User guide [pl]

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

TERMOMETR NA PODCZERWIEŃ IR 550-12SIP wersja 06/14

Nr zam. 1182019

1. Zastosowanie zgodne z przeznaczeniem

Termometr na podczerwień umożliwia bezkontaktowy pomiar temperatury powierzchni. Określa on temperaturę za pomocą wypromieniowanej energii promieniowania podczerwonego emitowanej przez każdy obiekt. Pomiar bezkontaktowy idealnie nadaje się do pomiaru temperatury obiektów niebezpiecznych, umieszczonych w trudno dostępnych miejscach lub pozostających pod napięciem elektrycznym. Termometr nie może wykonywać pomiarów poprzez media transparentne, takie jak szkło, tworzywa sztuczne, woda, itp. Będzie on natomiast zawsze dokonywał pomiarów temperatury powierzchni. Zakres pomiarowy temperatur wynosi od -60 do +550 °C. Podwójna wiązka laserowa w celowniku laserowym ułatwia określenie zakresu pomiarowego.

Sam termometr nie może mieć bezpośredniego kontaktu z mierzoną temperaturą. Należy przestrzegać odpowiedniego odstępu bezpieczeństwa oraz dopuszczalnych warunków otoczenia. Całe urządzenie jest zgodne z typem ochrony IP54 i dlatego zachowuje szczelność w przypadku występowania kurzu lub zachlapań. Produktu nie wolno wkładać do wody ani zanurzać go w niej.

Niedozwolone jest stosowanie urządzenia w diagnostyce medycznej.

Do zasilania służą dwie baterie typuAAA. Nie należy stosować innych źródeł zasilania, niż podane (np. akumulatory, itp.).

Niniejszy produkt zgodny jest z obowiązującymi normami krajowymi i europejskimi. Ze względu na bezpieczeństwo oraz certyfikat (CE) zabronione jest wprowadzanie nieautoryzowanych zmian i/lub modyfikacji produktu, nie wolno także otwierać jego obudowy za wyjątkiem konieczności wymiany baterii. Korzystanie z produktu do celów innych niż opisane powyżej może prowadzić do jego uszkodzenia lub do uszkodzeń ciała. Należy uważnie przeczytać instrukcję użytkowania i zachować ją na przyszłość. Przedmiot należy przekazywać osobom trzecim wyłącznie razem z instrukcją użytkowania.

Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek bezpieczeństwa zawartych w tej instrukcji.

2. Zawartość zestawu

Termometr na podczerwień

Etykieta ostrzegawcza na laser w języku lokalnym

2 baterie

Instrukcja użytkowania

3. WSKAZÓWKI BEZPIECZEŃSTWA I OSTRZEŻENIA PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWEM

Należy przeczytać uważnie całą instrukcję przed rozpoczęciem obsługi produktu, zawiera ona informacje ważne dla prawidłowej pracy produktu.

a) Osoby / Produkt

Wszelkie uszkodzenia spowodowane nieprzestrzeganiem niniejszej instrukcji powodują utratę gwarancji! W przypadku jakichkolwiek szkód, producent nie ponosi żadnej odpowiedzialności!

W przypadku uszkodzenia mienia lub ciała spowodowanego niewłaściwym użytkowaniem lub nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, producent nie ponosi żadnej odpowiedzialności! W takich przypadkach rękojmia/gwarancja wygasa.

Urządzenia pomiarowe oraz akcesoria należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność w obecności dzieci.

Należy chronić produkt przed ekstremalnymi temperaturami, bezpośrednim promieniowaniem słonecznym, silnymi wstrząsami, wysoką wilgotnością, wilgocią, łatwopalnymi gazami, parą i rozpuszczalnikami.

Nie należy użytkować urządzenia w pomieszczeniach lub warunkach, które mogą wiązać się z obecnością łatwopalnych gazów, oparów lub pyłów.

Należy unikać użytkowania produktu w bezpośrednim otoczeniu silnych pól magnetycznych lub anten nadawczych. W ten sposób wartość pomiarowa może zostać sfałszowana.

Jeśli bezpieczna praca produktu nie już jest możliwa, należy wyłączyć go z eksploatacji i zabezpieczyć przed przypadkowym użyciem. Bezpiecznej pracy nie da się zagwarantować, jeśli produkt:

-ma widoczne uszkodzenia,

-nie działa prawidłowo,

-przez dłuższy okres czasu był przechowywany w niesprzyjających warunkach środowiskowych lub

-doszło do znacznych uszkodzeń podczas transportu.

Nie wolno włączać produktu od razu po przeniesieniu go z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Skroplona wówczas woda może w pewnych okolicznościach spowodować uszkodzenie urządzenia. Zamglenie obiektywu może natomiast prowadzić do błędnych pomiarów. Urządzenia nie należy włączać do momentu osiągnięcia temperatury pokojowej.

Para wodna, kurz, dym i/lub opary mogą mieć wpływ na optykę, co prowadzić może do odczytania fałszywych danych pomiarowych!

Nie wolno dopuścić do tego, aby opakowanie było łatwo dostępne, może okazać się ono niebezpieczną zabawką dla dzieci.

W przypadku użytkowania przemysłowego należy przestrzegać wydanych przez Związki Stowarzyszeń Zawodowych przepisów zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom, dotyczących urządzeń elektrycznych i urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej.

Za działanie urządzeń pomiarowych oraz ich akcesoriów w szkołach, ośrodkach szkoleniowych, warsztatach hobbystycznych i samopomocowych odpowiedzialny jest przeszkolony personel, który powinien również monitorować jego użytkowanie.

Podczas pracy urządzenia laserowego upewnij się, że wiązka lasera jest prowadzona w taki sposób, że nikt nie znajduje się w obszarze projekcji i że nieumyślnie odbite promienie (np. poprzez przedmioty o właściwościach odbijających) nie dostaną się do miejsc, w których znajdują się ludzie.

Promieniowanie laserowe może być niebezpieczne, gdy wiązka lasera lub odbicie trafi w oko niechronione w żaden sposób. Przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia laserowego należy zasięgnąć informacji na temat ustaleń prawnych i środków ostrożności stosowanych w przypadku urządzeń tego typu.

Nie wolno patrzeć na promień lasera i nie należy kierować go na ludzi lub zwierzęta. Promieniowanie laserowe można powodować uszkodzenie wzroku.

Jeśli wiązka lasera natrafi na oko, należy je zamknąć i natychmiast zmienić pozycję głowy.

Jeśli Twoje oczy zostały podrażnione wiązką lasera, musisz niezwłocznie przerwać wykonywanie czynności grożących bezpieczeństwu, takich jak pracę przy maszynach, na dużej wysokości lub w pobliżu linii wysokiego napięcia. Dopóki podrażnienie nie minie, nie należy również prowadzić pojazdów.

Nigdy nie kieruj wiązki laserowej w lusterka lub inne powierzchnie odbijające. Niekontrolowane odbicie wiązki może spowodować skierowanie jej na ludzi lub zwierzęta.

Nie należy otwierać urządzenia. Prace regulacyjne lub konserwacyjne mogą być wykonywane jedynie przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy świadomi są konkretnych zagrożeń. Nieprawidłowe wykonanie prac regulacyjnych może spowodować narażenie na niebezpieczne promieniowanie laserowe.

Uwaga - jeśli wykonywane będą inne niż określone w niniejszej instrukcji zastosowania lub metody użytkowania, może to w efekcie spowodować narażenie na niebezpieczne promieniowanie.

Produkt jest wyposażony w laser klasy 2. Do zesta-

wu dołączone zostały znaki informacyjne dotyczące lasera w różnych językach. Jeśli etykieta informacyjna na laserze nie jest napisana w języku kraju użytkownika, należy umieścić odpowiednią etykietę na urządzeniu.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pracy, bezpieczeństwa lub użytkowania urządzenia, należy skonsultować się ze

specjalistą.

Należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z produktem. Uderzenia, wstrząsy lub upadki z niewielkiej wysokości mogą spowodować uszkodzenie urządzenia.

Urządzenie to opuściło fabrykę w idealnym stanie.

Aby utrzymać ten stan i zapewnić bezpieczną eksploatację, użytkownik musi przestrzegać wskazówek bezpieczeństwa i stosować się do ostrzeżeń zawartych w dołączonej instrukcji. Należy przestrzegać poniższych symboli:

Trójkąt zawierający wykrzyknik umieszczony w instrukcji użytkowania oznacza ważne informacje.

Symbol strzałki pojawia się w miejscach, w których znajdują się dokładne wskazówki i porady dotyczące eksploatacji.

Urządzenie posiada certyfikat CE i spełnia niezbędne wytyczne krajowe i europejskie.

b) Baterie

Aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych wyciekiem z baterii, należy wyjąć baterie, jeśli urządzenie nie jest używane przez dłuższy czas. Nieszczelne lub uszkodzone baterie mogą powodować poparzenia kwasem w kontakcie ze skórą. Podczas zajmowania się uszkodzonymi bateriami należy więc nosić rękawice ochronne.

Baterie należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie należy pozostawiać ich bez nadzoru, gdyż mogą zostać połknięte przez dzieci lub zwierzęta domowe.

Nigdy nie należy rozmontowywać baterii, nie zwierać ich i nie wrzucać ich do ognia. Nigdy nie należy ładować baterii. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu.

VOLTCRAFT IR 550-12SIP User guide

4. CZĘŚCI SKŁADOWE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Ekran podświetlany

1A

Wyświetlacz funkcji (menu)

2

Przycisk MODE do ustawiania funkcji

1B

Wyświetlacz pomiaru

3

Przełącznik jednostki temperatury (°C/°F),

1C

HOLD - Pauza pomiaru

 

Regulacja wartości w dół i

1D

Symbol stanu baterii

 

aktywacja lasera

1E

Symbolostrzegawczy-laserjestaktywny

4

Przycisk LOCK blokady pomiaru ciągłego,

1F

Symbol oświetlenia

 

Regulacja wartości w górę i włączanie

 

 

 

Podświetleniewyświetlaczajestaktywne

 

podświetlenia ekranu

1G

Jednostkatemperatury,stopnieCelsjusza

5

Uchwyt zabezpieczający urządzenia

1H

Jednostkatemperatury,stopnieFahrenheita

6

Etykieta ostrzegawcza na laserze

1I

LOCK - Funkcja pomiaru ciągłego

7

Otwór pomiarowy

 

 

 

jest włączona

8

Celownik laserowy

1J

Dodatkowywyświetlaczdlafunkcjimenu

9

Przycisk pomiarowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 Komora baterii (przykręcona śrubą)

5. WKŁADANIE I WYMIANA BATERII

Podczas pierwszego uruchomienia należy skorzystać z załączonych baterii. Za pomocą śrubokręta krzyżakowego odkręć śrubę komory baterii (10). Śruba jest przymocowana na stałe do pokrywy komory baterii. Otwórz pokrywę komory baterii w kierunku do przodu, by uzyskać dostęp do komory baterii (10).

Podczas wymiany baterii wyjmij stare baterie i włóż dwie nowe baterie tego samego typu, zwracając uwagę na prawidłową

biegunowość. Należy przestrzegać oznaczenia biegunowości w komorze baterii.

Zamknij komorę baterii, zamykając pokrywę komory baterii (10) i starannie dokręcając śrubę. Należy zachować na miejscu czystą

gumową uszczelkę w celu zapewnienia ochrony przed kurzem i zachlapaniem (IP54).

Symbol baterii (1D) zawiera informacje o stanie baterii. Baterie są pełne.

Baterie są niemal wyczerpane i należy je jak najszybciej wymienić. Nadal możliwe jest wykonywanie pomiarów.

Wyświetlacz miga. Baterie są wyczerpane i należy je wymienić. Wykonywanie pomiarów nie jest już możliwe.

6. EKSPLOATACJA a) Działanie

Termometr na podczerwień służy do pomiaru temperatury powierzchni danego obiektu. Czujnik produktu wykrywa wysyłane, odbite i przesyłane promieniowanie cieplne obiektu i przekształca tę informację w wartość temperatury.

Emisyjność jest wartością, która jest używana do opisu właściwości promieniowania energetycznego danego materiału. Im wyższa jest ta wartość, tym wyższą zdolność do emitowania promieniowania posiada dany materiał. Wiele organicznych materiałów i powierzchni ma emisyjność około 0,95. Metalowe powierzchnie lub błyszczące materiały mają niższą emisyjność. Prowadzi to do niedokładności pomiaru. Z tego powodu na metalowych powierzchniach błyszczących należy stosować czarne matowe farby lub matowe taśmy.

b) Optyczny system pomiarowy na podczerwień - stosunek odległości pomiarowej do powierzchni pomiarowej

(D: S = odległość pomiarowa: powierzchnia pomiarowa)

Aby dokonać dokładnych pomiarów, obiekt musi być większy niż plamka pomiaru termometru na podczerwień. Wykryta temperatura jest średnią temperatury mierzonej powierzchni. Im mniejszy obiekt pomiarowy, tym krótszy konieczny dystans od termometru na podczerwień.

Dokładną wielkość plamki pomiaru

można odczytać z następującego diagramu. Jest to również wydrukowane na urządzeniu.Aby dokonać

dokładnych pomiarów, obiekt pomiarowy powinien być przynajmniej dwukrotnie większy od plamki pomiaru.

c) Laser celowniczy

W zależności od ustawień fabrycznych laser celowniczy jest aktywny podczas dokonywania pomiarów. Symbol ostrzegawczy (1E) pojawia się na wyświetlaczu podczas wciskania przycisku pomiarowego. W czasie pomiaru nie wolno patrzeć w otwór pomiarowy oraz otwór lasera.

Celowanie jest wykonywane dwukrotnie i zaznacza przybliżony

obszar krawędzi powierzchni pomiarowej. Przy większych odległościach dwa punkty laserowe leżą z dala od siebie na

powierzchni pomiarowej.

Aktywacja oraz wyłączanie celownika laserowego odbywa się w następujący sposób:

Wciskając przycisk pomiarowy (9), naciśnij przycisk „°C” (3). Symbol lasera (1E) zostanie wyświetlony, a laser zostaje aktywowany. Funkcja ta pozostaje aktywna nawet po wyłączeniu. Aby ją wyłączyć, należy postępować w takiej samej kolejności. Symbol lasera zniknie.

d) Pomiar

Ustaw otwór pomiarowy (7) prostopadle do obiektu pomiarowego. Upewnij się, że obiekt jest większy niż powierzchnia pomiarowa IR urządzenia.

Naciśnij przycisk pomiarowy (9) i przytrzymaj go. Zmierzona wartość (1B) pojawia się na wyświetlaczu. Wyświetlana wartość odpowiada średniej temperaturze powierzchni powierzchni pomiarowej IR. Podczas pomiaru symbol „HOLD” (1C) jest ukryty.

Po zwolnieniu przycisku pomiarowego (9), dla lepszej czytelności pojawi się na wyświetlaczu ostatnio zmierzona wartość i będzie ona widoczna przez około 1 minutę. Pojawia się również symbol „HOLD” (1C).

Urządzenie automatycznie wyłącza się około 1 minuty po zwolnieniu przycisku pomiarowego

(9). Na wyświetlaczu pojawi się wtedy napis „OFF”, a następnie urządzenie się wyłącza.

Przekroczenie górnej wartości zakresu pomiarowego spowoduje wyświetlenie symbolu „Hi” na wyświetlaczu, przekroczenie dolnej wartości - wyświetlenie symbolu „Lo”.

W celu określenia najcieplejszej części obiektu, należy powoli przesuwać urządzenie pomiarowe po powierzchni badanego obiektu, naciskając przy tym przycisk pomiarowy (9).

Błyszczące powierzchnie zniekształcają wynik pomiaru.Aby temu zapobiec, błyszczące powierzchnie można pokryć taśmą lub czarną farbą matową. Urządzenie nie może dokonywać pomiarów przez przezroczyste powierzchnie, takie jak szkło. Zamiast tego dokonany zostanie pomiar temperatury powierzchni szkła.

Dłuższe pomiary wysokich temperatur przy niskich odległościach pomiarowych prowadzą do samodzielnego ogrzania instrumentu, a tym samym do nieprawidłowego pomiaru. W celu uzyskania dokładnych odczytów, stosuje się praktyczną zasadę: Im wyższa temperatura, tym większa odległość pomiarowa i tym krótszy czas pomiaru.

e) Funkcje specjalne

Podczas działania termometru na podczerwień, niektóre funkcje mogą być włączane lub wyłączane.Aby móc wybrać poszczególne funkcje, urządzenie musi być włączone. W tym celu należy naciskać przycisk pomiarowy przez około 1 sekundę.

Jednostka temperatury °C/°F

Należy nacisnąć i przycisk „°C/°F” (3). Każde naciśnięcie przycisku przełącza wyświetlany na wyświetlaczu symbol (1G/1H).

Funkcja pomiaru ciągłego „LOCK”

Naciśnij przycisk „LOCK” (4). Jeśli „LOCK” (1i) pojawia się na wyświetlaczu, funkcja pomiaru ciągłego jest aktywna. Każde naciśnięcie przycisku przełącza wyświetlany na wyświetlaczu symbol (1I). Funkcja pomiaru ciągłego wyłącza się automatycznie po około 60 minutach w celu oszczędzania baterii.

Oświetlenie wyświetlacza

Wciskając przycisk pomiarowy (9), naciśnij przycisk „LOCK” (4). Wyświetlany jest symbol oświetlenia (1F), a wyświetlacz zostanie podświetlony. Funkcja ta pozostaje aktywna nawet po wyłączeniu.Aby ją wyłączyć, należy postępować w takiej samej kolejności. Symbol zniknie.

Funkcje menu

Inne funkcje można ustawić za pomocą przycisku „MENU” (2) i wyświetlacza dodatkowego (1J). Każde naciśnięcie przycisku przełącza na kolejną funkcję menu (1A). Menu zawiera następujące opcje:

E

Wyświetla aktualną emisyjność

“E„

Menu ustawień dla emisyjności. Dwa klawisze strzałek

 

(3 + 4) służą do zmiany wartości.

MAX

Wyświetla maksymalną wartość pomiarową

 

 

MIN

Wyświetla minimalną wartość pomiarową

 

 

dIF

Wyświetla wartość różnicy między wartościami MAX i MIN

 

 

AVG

Wyświetla obliczoną wartość średnią z wartości MAX i MIN

HAL

Regulacja wartości alarmowej „Hi”. Dwa klawisze strzałek

 

(3 + 4) służą do zmiany wartości. Jeśli zostanie przekro-

 

czona wartość alarmowa, rozlegnie się sygnał dźwiękowy.

LAL

Regulacja wartości alarmowej „Lo”. Dwa klawisze strzałek

 

(3 + 4) służą do zmiany wartości. Jeśli zostanie przekro-

 

czona wartość alarmowa, rozlegnie się sygnał dźwiękowy.

Ostatnio zmierzona wartość jest przechowywana w pamięci wewnętrznej. Naciśnięcie przycisku „MENU” (2), gdy urządzenie jest wyłączone, powoduje ponowne wyświetlenie ostatniej zmierzonej wartości.

Loading...
+ 1 hidden pages