VOLTCRAFT IR 550-12SIP User guide [hu]

H
HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ
INFRA HŐMÉRŐ IR 550-12SIP
Rend. sz.: 1182019
1. RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT
Az infravörös hőmérő lehetővé teszi felületek hőmérsékletének érintés nélküli mérését. A mérés a hőmérsékletet a tárgyak által kisugárzott infravörös energia alapján határozza meg. Az érintés nélküli mérésnek köszönhetően ez ideális veszélyes, nehezen hozzáférhető, mozgó vagy elektromos feszültség alatt álló tárgyak esetében. Nem lehetséges ez a mérés átlátszó közegeken, például üvegen, műanyagon, vízen, stb. keresztül. Ilyen esetekben mindig a felület hőmérsékletét méri. Hőmérsékletmérési tartomány: -60 ... +550 °C. Egy bekapcsolható dupla célzó lézer könnyíti meg a mérendő terület meghatározását.
Magának a hőmérőnek nem szabad közvetlenül a mért hőmérséklettel érintkezésbe lépnie. A kielégítő biztonsági távolságot és a megengedett környezeti feltételeket okvetlenül be kell tartani. Az egész készülék IP54 védettségű, és ezért por és fröccsenő víz ellen védett. Víz alá és vízbe való merítése tilos!
Diagnosztikában való alkalmazása a gyógyászat területén nem megengedett. A tápfeszültséget két db mikroelem szolgáltatja. Másfajta energiaellátás (pl. akkuk alkalmazása)
nem megengedett. A készülék megfelel a nemzeti és európai törvényi követelményeknek. Biztonsági és
engedélyezési okokból (CE) a készülék egyetlen részét sem szabad megváltoztatni, illetve átépíteni, és a készülékházat - az elemcsere kivételével - nem szabad felnyitni. Ha a készüléket a fentiektől eltérő célokra használja, a készülék károsodhat, vagy sérülés veszélye következhet be. Olvassa el a teljes használati útmutatót, és őrizze meg. Ha a készüléket másoknak továbbadja, adja hozzá a használati útmutatót is.
Feltétlenül tartsa be a jelen használati útmutató biztonsági előírásait.
2. A SZÁLLÍTÁS TARTALMA
Infravörös hőmérő Lézerre figyelmeztető matrica az adott ország nyelvén 2 db elem Használati útmutató
3. TUDNIVALÓK A BIZTONSÁGRÓL ÉS A VESZÉLYEKRŐL
a) Személyek/ készülék biztonsága
A használati útmutató előírásainak be nem tartásából eredő károk esetén érvényét veszíti a szavatosság/garancia! A következményi károkért nem vállalunk felelősséget!
Szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előírások figyelmen kívül hagyásából előállott tárgyi vagy személyi sérülésekért nem vállalunk felelősséget! Ilyen esetekben a szavatosság vállalás/garancia megszűnik!
A mérőműszerek és tartozékaik nem valók gyerekek kezébe. Emiatt gyerekek jelenlétében különös gondossággal kell eljárni.
Óvja meg a terméket szélsőséges hőmérséklettől, közvetlen napsütéstől, erős rázkódásoktól, magas páratartalomtól, nedvességtől, éghető gázoktól, gőzöktől és oldószerektől.
Ne használja a műszert kedvezőtlen környezeti körülmények között, ahol éghető gázok, gőzök vagy porok vannak vagy lehetnek jelen.
Ne használja a műszert erős mágneses vagy elektromágneses tér, vagy adóantennák közvetlen közelében. Ezek meghamisíthatják a mérési eredményt.
Ha már nem biztonságos a készülék működtetése, vonja ki azt a használatból, és védje meg a véletlenszerű alkalmazástól. A biztonságos használat akkor nem lehetséges már , ha a készülék:
- szemmel látható sérülést szenvedett,
- nem működik többé rendeltetésszerűen,
- hosszabb időn keresztül kedvezőtlen környezeti körülmények között volt tárolva, vagy
- szállítás közben túl nagy igénybevételnek volt kitéve.
A készülék használatba vétele előtt olvassa figyelmesen végig a használati útmutatót, mivel fontos információkat tartalmaz a készülék használatával kapcsolatban.
Verzió: 12/14
Ne kapcsolja be a készüléket azonnal, ha hideg helyiségből meleg helyiségbe hozta. Az ekkor keletkező páralecsapódás esetleg tönkreteheti a készüléket. A lencse bepárásodása pedig hibás mérési eredményeket okozhat. Hagyja, hogy a készülék bekapcsolatlanul átvegye a helyiség hőmérsékletét.
Vízgőz, por, füst és/vagy egyéb gőzök befolyásolhatják az optikát, és téves mérési eredményekhez vezethetnek!
Ne hagyja a csomagolóanyagokat szanaszét heverni, ezek gyerekek számára veszélyes játékszerré válhatnak.
Ipari létesítményekben tartsa be az illetékes szakmai szervezetnek az elektromos készülékekre és szerelési anyagokra vonatkozó balesetelhárítási rendszabályait.
Iskolákban, oktatási intézményekben, barkácsműhelyekben a mérőműszerek és tartozékaik használatát szakértő és felelős személynek kell felügyelnie.
A lézerberendezés használatakor feltétlenül ügyeljen arra, hogy a lézersugarat úgy irányítsa, hogy senki ne tartózkodjon a vetítés területén, és visszavert sugarak (pl.fényvisszaverő tárgyak által) ne kerüljenek olyan helyre, ahol személyek tartózkodnak.
A lézersugárzás veszélyes lehet, ha a lézersugár vagy egy visszavert sugár a védetlen szembe kerül. Mielőtt a lézerberendezést üzembe helyezné, tájékozódjon az ilyen jellegű lézeres készülékre vonatkozó törvényi rendelkezések és az óvórendszabályok felől.
Ne nézzen bele a lézersugárba, és ne irányítsa azt emberekre vagy állatokra. A lézersugárzás a szem károsodásához vezethet.
Ha a lézersugár a szemét éri, tudatosan csukja be, a fejét pedig a sugár irányából azonnal fordítsa el.
Amennyiben a szemét már irritálta a lézersugárzás, semmi esetre se végezzen biztonságilag fontos tevékenységet, például ne dolgozzon gépeken, nagy magasságban, vagy nagy feszültségek közelében. Ne vezessen járművet, amíg az irritáció el nem múlik.
Ne irányozza a lézersugarat tükörre, vagy más visszaverő felületre. Az ellenőrizetlenül eltérített sugár személyekre vagy állatokra eshet.
Ne nyissa fel a készüléket. Beállítási vagy karbantartási munkákat csak olyan képzett szakemberek végezhetnek, akik a lehetséges veszélyekkel tisztában vannak. A szakszerűtlen beállítás veszélyes lézer besugárzáshoz vezethet.
Figyelem! A használati útmutatóban megadottaktól eltérő kezelő berendezések vagy más eljárási módok alkalmazása veszélyes besugárzáshoz vezethet.
A készülék 2. lézerosztályba tartozó lézerrel van felszerelve. A szállításban többnyelvű, lézerveszélyre figyelmeztető táblák találhatók. Amennyiben a lézeren található figyelmeztetés nem az Ön anyanyelvén íródott, cserélje le a megfelelő nyelvűre.
Forduljon szakemberhez, ha kétsége van a készülék működésével, biztonságával vagy csatlakoztatásával kapcsolatban.
Bánjon nagyon óvatosan a termékkel. Lökéstől, ütéstől, vagy akár kis magasságból történő leeséstől is megsérülhet.
A készüléket a gyártó biztonságtechnikailag kifogástalan állapotban bocsátotta ki. Ennek az állapotnak a fenntartására és a veszélytelen működés biztosítására a
felhasználónak figyelembe kell vennie a figyelmeztető jelzéseket, szimbólumokat, amelyeket a jelen használati útmutató tartalmaz. A szimbólumok mag yarázata:
A háromszögbe foglalt felkiáltójel a használati útmutatóban olyan tudnivalókra hívja fel a figyelmet, amelyeket okvetlenül figyelembe kell venni.
A "nyíl" szimbólum különleges tanácsokra és a kezelésre vonatkozó útmutatásokra utal.
A készülék CE-konform, és megfelel az európai irányelveknek.
b) Elemek
Vegye ki az elemet, ha a készüléket hosszabb ideig nem használja, a kifolyt elem által okozott károk elkerülésére. A kifolyt vagy sérült elemek a bőrrel érintkezve marási sérülést okozhatnak. Ha hibás elemeket kell kézbe venni, viseljen védőkesztyűt.
Az elemeket/akkukat úgy tárolja, hogy gyerekek ne férhessenek hozzájuk. Az elemeket/akkukat ne hagyja szanaszét, mert gyerekek vagy háziállatok lenyelhetik őket.
Ne szedje szét az elemeket/akkukat, ne zárja rövidre, és ne dobja tűzbe őket. Soha ne kíséreljen meg elemeket újratölteni. Robbanásveszély áll fenn.
4. AZ EGYES RÉSZEK MEGNEVEZÉSE
1 Megvilágítható kijelző 1A Funkció kijelzés (menü) 2 MODE gomb a funkció beállításához- 1B Mért érték kijelzése 3 Hőmérséklet egység átkapcsoló gomb (°C/°F), 1C HOLD mérés szünet, érték
beállítás lefelé és 1D Elemállapot jelző szimbólum Lézer aktiválás 1E Lézerre figyelmeztető szimbólum:
aktív lézer
4 LOCK gomb tartós méréshez , 1F Világítás szimbólum Érték
beállítás felfelé és kijelző Kijelző világítás aktív világítás bekapcsolás 1G Hőmérséklet egység Celsius fok
5 Fül a készülék biztosításához 1H Hőmérséklet mértékegység:
Fahrenheit fok 6 Lézerre figyelmeztető matrica 1I LOCK Tartós mérési funkció aktív 7 Mérés nyílás 1J Kiegészítő kijelző a menü funkciókhoz 8 Célzólézer 9 Mérőgomb 10 Elemtartó rekesz csavarral
5. ELEMEK BEHELYEZÉSE / ELEMCSERE
üzembe helyezésnél először a mellékelt elemeket kell berakni. Oldja meg egy csillagcsavarhúzóval az elemtartó rekesz fedelének csavarját (10). A csavar elveszíthetetlenül az elemtartó fedélhez van rögzítve. Döntse az elemtartó fedelet előre, és ezzel nyissa fel az elemtartó rekeszt (10).
Ha elemcseréről van szó, távolítsa el az elhasznált elemeket, és tegyen be két új, azonos típusú elemet a helyes pólusokra ügyelve. Figyeljen az elemtartóban a pólusok jelölésére.
Zárja ismét az elemtartót az elemtartó rekesz fedelének (10) visszapattintásával, majd csavarozza be gondosan. Figyeljen a gumi tömítésre, hogy a por és fröccsenő víz elleni védelemnek (IP54) eleget tegyen.
Az elemszimbólum (1D) jelzi ki az elemek aktuális állapotát.
Az elemek feltöltött állapotban vannak. Az elemek majdnem elhasználódtak, és rövidesen cserére szorulnak. Mérés még
lehetséges. A kijelző villog. Az elemek elhasználódnak és azonnal cserélni kell őket. Mérés már
nem lehetséges.
6. ÜZEMELÉS
a) Működési mód
Az infravörös hőmérő (IR hőmérő) egy adott tárgy felületi hőmérsékletét méri. A készülék érzékelője a tárgy kibocsátott, visszavert és átengedett hősugárzását fogja fel, és ezt az információt hőmérsékletértékké alakítja át.
Az emissziós tényező egy anyag energialesugárzási karakterisztikájának a leírására használatos érték. Minél nagyobb ez az érték, annál jobban képes az anyag sugarak kibocsátására. Sok szerves anyag és felület emissziós tényezője kb. 0,95. A fémfelületek és a fényes anyagok emissziós tényezője ennél alacsonyabb. Ez pontatlan mérési eredményhez vezet. Ezen okból a fémesen csillogó felületek esetén egy matt fekete festékréteget vagy matt ragasztószalagot kell felvinni.
b) IR mérőoptika - a mérési távolság-mérési felület viszonya
(D:S = mérési távolság : mérési felület) A pontos mérési eredmények eléréséhez a mérendő tárgynak nagyobbnak kell lennie az
infravörös hőmérő IR-mérőfoltjánál. A mért hőmérséklet érték a mért felület átlaghőmérsékletét jelenti. Minél kisebb a mérendő tárgy, annál rövidebbnek kell lennie a távolságnak az infravörös hőmérő és a tárgy között.
A mérőfolt pontos mérete a következő diagramból vehető ki. A diagram a műszerre is rá van nyomtatva. A pontos mérések érdekében a mérendő tárgynak a mérőfoltnál kétszer nagyobbnak kell lennie.
BAz első
c) Célzólézer
A célzólézer a mérés előzetes beállításától függően aktív. A kijelzőn a mérőgomb nyomásánál egy figyelmeztető szimbólum (1E) jelenik meg. Mérés közben soha ne tekintsen a mérő- és lézernyílásba.
A célzőlézer kettősen kivitelezett, és jelöli a mérési felület körülbelüli szélső tartományát. Nagyobb távolságoknál a két lézer pont a mérési felülettel analóg módon széttart.
A célzólézer aktiválása vagy deaktiválása a következőképpen történik: Nyomja meg lenyomott mérőgomb (9) mellett a „°C“ (3) gombot. A lézerszimbólum (1E) jelenik
meg, és a lézer aktiválódik. Ez a funkció a kikapcsolás után is aktív marad. A deaktiváláshoz járjon el azonos sorrend szerint. A lézerszimbólum ismét eltűnik.
d) Mérés
Irányozza a mérőnyílást (7) lehetőleg merőlegesen a mérendő tárgyra. Vigyázzon, hogy a mérés tárgya ne legyen kisebb, mint a készülék IR mérőfoltja.
Nyomja meg a mérőgombot (9), és tartsa megnyomva. A kijelzőn megjelenik a mért érték (1B). A kijelzett mért érték megfelel az infra mérőfolt átlagos felületi hőmérsékletének. A mérés tartama alatt a „HOLD“ (1C) nem látható.
A mérőgomb (9) elengedése után a jobb leolvashatóság érdekében a legutolsó mérési érték még kb. 1 percig látható a kijelzőn. Ugyanakkor a „HOLD“ (adattartás) kiírás (1C) is megjelenik.
A mérőgomb (9) felengedése után kb. 1 perccel a készülék automatikusan kikapcsolódik. A kijelzőn röviden „OFF“ jelenik meg, majd a műszer kikapcsol.
A mért tárgy legmelegebb pontjának a meghatározásához vezesse el a mérőműszert lenyomott mérőgombbal (9) lassan a mért tárgy felülete fölött, a teljes felületet letapogatva.
Ha magas hőmérsékletet hosszabb ideig mér kis távolságból, a műszer felmelegszik, és hibás értékeket mér. Pontos mérési eredmények elérése érdekében a következő "ökölszabály" érvényes: minél magasabb a hőmérséklet, a mérési távnak annál nagyobbnak, és a mérés időtartamának annál rövidebbnek kell lennie.
e) Különleges funkciók
Az infra hőmérőn használat közben néhány funkció át-, be- vagy kikapcsolható. Az adott funkció kiválasztásához a készüléknek bekapcsolva kell lennie. Nyomja meg ehhez kb. 1 másodpercig a mérőgombot.
°C/°F hőmérséklet mértékegység
Nyomja meg a „°C/°F“ gombot (3). A gomb minden egyes megnyomása átkapcsolja a kijelzést (1G/1H).
„LOCK" tartós mérési funkció
Nyomja meg a LOCK gombot (4). Ha „LOCK“ (1I) látható a kijelzőn, akkor a tartós mérési funkció aktív. A gomb minden egyes megnyomása átkapcsolja a kijelzést (1l). A tartós mérési funkció kb. 60 perc után automatikusan kikapcsolja magát, az elemek kímélése céljából.
A kijelző világítása
Nyomja meg lenyomott mérőgomb (9) mellett a „LOCK“ (4) gombot. A világítás szimbóluma (1F) jelenik meg, és a kijelző megvilágítást kap. Ez a funkció a kikapcsolás után is aktív marad. A deaktiváláshoz járjon el azonos sorrend szerint. A szimbólum ismét eltűnik.
Menü funkciók
A „MENU“ (2) gomb alkalmazásával további funkciók állíthatók meg és jelezhetők ki a kiegészítő kijelzőn (1J) keresztül. Minden gombnyomás a menüfunkciót (1A) tovább kapcsolja. A menü a következő:
A hőmérséklet mérési tartomány túllépésénél a kijelzőn „Hi“, a mérési tartomány alá kerülésnél pedig „Lo“ látható a kijelzőn.
A fényes felületek meghamisítják a mérési eredményt. Kompenzálásul takarja el a felület fénylő részeit ragasztószalaggal vagy matt fekete festékkel. A készülékkel nem lehet átlátszó felületen, pl. ablaküvegen keresztül mérni. A mérendő tárgy hőmérséklete helyett az üveg felületi hőmérsékletét fogja mérni.
E
Az aktuális emissziós fok kijelzése
“E„ Az emissziós fok beállító menüje. A két nyilas gombbal
(3 + 4) módosítható az érték.
MAX
A maximális mért érték kijelzése
MIN
A minimális mért érték kijelzése
diF
A MAX és MIN értékek közötti különbség érték kijelzése
AVG
A MAX és MIN értékekből számított átlagérték kijelzése
HAL A "Hi" riasztási érték beállítása. A két nyilas gombbal (3 + 4)
módosítható az érték. Ha a beállított riasztási értéket túllépik, sípoló hangjelzés hallható.
LAL A "Lo" riasztási érték beállítása. A két nyilas gombbal (3 + 4)
módosítható az érték. Ha a beállított riasztási érték alá kerül a hőfok, sípoló hangjelzés hallható.
A legutoljára mért érték belül tárolódik. Ha a „MENU“ (2) gombot nyomjuk kikapcsolt készüléknél, az utoljára mért érték még egyszer megjelenik.
Loading...
+ 1 hidden pages