VOLTCRAFT IR 500-8S User guide [hu]

®
IR 550-8S INFRAVÖRÖS HŐMÉRŐ
REND. SZ.: 10 09 83
VERZIÓ: 04/13
RENDELTETÉSSZERŰ HASZNÁLAT
Az infravörös hőmérő lehetővé teszi felületek hőmérsékl etének érinté s nélküli mérését. A mérés a hőmérsé kletet a tárgyak által kisugárzott infravörös energia alapján határozza meg. A z érintés nélküli mérésnek kö szönhetően ez ideális veszélyes, nehezen hozzáférhető, mozgó va gy elektromos feszültség al att álló t árgyak esetében. Ne m lehetséges ez a mérés átlátszó közegeken, például üveg en, műanyagon, vízen, stb. keresztül. Ehelyett mindig a felület hőmérsékletét méri. A hőmérsékletmérési tartomán y -50°C-tól +500°C-ig terjed. Egy lézer es célzóberendezés megkönnyíti a mérési tartomány meghatározását.
Magának a hőmérőnek nem szabad közvetlen ül a mért hőmérséklettel érintkezésbe lépnie. A ki elégítő biztonsági távolságot é s a megengedett környezeti f eltételeket okvetlenül be kell tartani.
Diagnosztikában való al kalmazása a gyóg yászat területén nem megengedett. A tápáramellátást egy 9V-os elem adja. Más típusú energiaellátást nem szabad alkalmazni. A készülék megfel el a nemzeti és az európai törvényi követelményeknek. Biztonsági és e ngedélyezé si okokból (CE)
a készülék egyetlen részét sem szabad megváltoztatni, illetve átépíteni, és a készülékházat - az elemcsere kivét elével
- nem szaba d felnyitni. Ha a f entiektől eltérő célokra használja a készüléket, a készülék károsodhat, vagy f ennáll a sérülés veszélye. Olvassa végig a haszn álati útmut atót, és őrizze meg. Ha a készüléket másokna k továbbadja, adja hozzá a használati útmutatót i s.
Feltétlenül tartsa be a jelen h asználati út mutató biztonsági előír ásait.
2. A SZÁLLÍTÁS TARTALMA
infravörös hőmérő elem használati útmutató
3. TUDNIVALÓK A BIZTONSÁGRÓL ÉS A VESZÉLYEKRŐL
A készülék használatba vétele előtt figyelmesen olvassa el a használati útmutatót, mivel fontos információkat tartalmaz a készülék helyes használatával kapcsolatban.
a) Személyek/a készülék biztonsága
A haszn álati útmut ató előírásainak be nem tart ásából eredő káro k esetén érvényét veszíti a szavatosság/garancia! A következmén yes károkért nem vállalunk f elelősséget!
A szakszerűtlen kezelésből, vagy a biztonsági előír ások figyelmen kívül hagyásából eredő t árgyi vagy személyi károkért nem vállalunk f elelősséget. Ilyen esetekben megszűnik a szavatosság/garancia !
A mérőműszerek és tartozékaik nem valók gyerekek kezébe. E miatt gyerekek jel enlétében különös gondossággal kell eljárni.
Óvja meg a készüléket szélső séges hőmérséklettől, közvetlen napsütéstől, erős rázkódást ól, ma gas páratartalomt ól, nedvességtől, éghető gázoktól, gőzöktől és ol dószerektől.
Ne használja a mű szert kedvezőtlen körülmények között, ahol éghető gázok, gőzök vagy porok vannak vagy lehetnek jelen.
Ne használja a mű szert erős mágneses vagy elektro mágneses tér, vagy adóant ennák közvetlen közelében. Ezek meghamisíth atják a mérési eredményt.
Ha már nem biztonságos a készülék további h asználata, üzemen kívül kell helyezni és meg kell akadályozni a véletlen bekapcsolását. A biztonságos használat akkor nem lehetséges már, ha a készülék:
- szemmel látható sérülést szenvedett,
- nem működi k rendeltetésszerűen,
- hosszabb időn keresztül kedvezőtl en körülmények között volt t árolva, vagy
- szállítás közben túl nagy igé nybevételnek volt kitéve. Ne kapcsolja be a készü léket azonnal, ha hide g helyiségből mel eg helyiségbe hozta. A z ekkor keletkező
páralecsapódás esetleg tönkreteheti a ké szüléket. A lencse bepárásodása pedig hibás mérési e redményeket okozhat. Hagyja, hogy a készülék bekapcsolatlanul átvegye a hel yiség hőmérsékletét.
Vízgőz, por, f üst és/vagy egyéb gőzök befolyásolhatják az opti kát, és téves méré si eredményekhez vezethetnek! Ne hagyja a csomagoló anyagokat szanaszét heverni, ezek gyerekek számára veszélyes j átéksze rré válhatnak. A lézerberendezés használat akor feltétlenül ü gyeljen arra, hogy a lézersugarat ú gy irányítsa, hogy senki ne
tartózkodjon a vetítés t erületé n, és hogy véletlenül visszavert sugarak (példáultükröző dő tárgyak miatt) vonalában ne tartózkodjan ak emberek.
A lézersugárzás ves zélyes lehet, ha a lézersugár vagy egy visszavert sugár a védtelen szembe kerül. Mielőtt a lézerberendezést üzembe helyezné, tájékozódjon az ilyen jellegű lézeres készülékre vonatkozó tör vényi rendel kezések és az óvórendszabál yok felől.
Ne nézzen bele a lézersugárba, és ne irányítsa azt emberekre vagy állatokra. A lézersugárzás szemsérülésekhez vezethet.
Ha a lézersugár a szemét éri, tudat osan csukja be, a fejét pedig a sugár irányából azonnal fordítsa el. Amennyiben a szemét már irritálta a lézersugárzás, semmi esetre se végezzen biztonságila g fontos tevékenységet,
például ne dolgozzon gépeken, nagy magasságban, vagy nagyfeszültség közelében. Ne veze ssen járművet, a míg az irritáció el nem múlik.
Ne irányozza a lézersugarat tükörr e, vagy más vissza verő felületre. A z ellenőrizetlenül eltérített sugár személyekre vagy állat okra eshet.
Ne nyissa fel a ké szüléket. B eállítási vagy karbantartási munkákat csak olyan képzett szakemberek végezhetnek, akik a lehet séges veszélyekkel tisztában vannak. A szak szerűtlenül kivitelezett beállítási
®
munká k következménye igen veszélyes lézersugárzás lehet. A készülék a 2. lé zerosztályba tartozó lézerrel van felszerelve.
A szállításban töb bnyelvű, lézerveszélyre figyelmeztető táblák találhatók. Ha a figyelmeztető tá bla a lézeren nem az Ön által beszélt nyelven van megírva, kérjük, a megfelelő nyelvű táblát rögzítse a készüléken.
Figyelem! Ha a h asználati útmutatóban megadottaktól eltérő kezelő berendezéseket, vagy más eljárási módokat alkalmaz, ez veszélyes sugárzást hozhat létre.
Ipari létesítménye kben vegye figyelembe az illetéke s szakmai szervezetnek az elektromos berendezésekre és üzemi anyagokra vonatkozó balesetmegelőzési rendszabályait.
Iskolákban, oktat ási intézmén yekben, barkácsműhelyekben az elektromos készülékek és tartozékaik használatát felelős személyne k kell felügyelnie.
Forduljon szakemberhez, ha kétsége van a készülék működésével, biztonságával vagy csa tlakoztatásával kapcsolatban. Bánjon nagyon ó vatosan a készülé kkel. Lökést ől, ütéstől, vagy akár kis mag asságból történő leeséstől i s megsérülhet. A készüléket a gyártó bizton ságtechnikailag kif ogástalan állapotban bocsátja ki. Ezen állapot fenntartásához, és a ves zélytelen működés biztosításához a felha sználó köteles betartani a mellékelt
használati út mutatóban foglalt biztonsági előír ásokat és fi gyelmeztetéseket. A szimból umok magyarázata:
A háromszög be foglalt f elkiáltójel az útmutató olyan fontos tudnivalóira hívja fel a figyelmet, amelyeket okvetlenül be kell tartani.
A „nyíl“ szimbólum különleges tanácsokra és kezelési tu dnivalókra hívja fel a figyelme t.
A készülék C E-konform, és megfelel a nemzeti és az európai irányelveknek.
b) Elemek/akkumulátorok
Vegye ki az elemet/akkumulátort, ha a készül éket hosszabb ideig nem használja, ho gy megelőzze a kifolyása ált al okozott káro kat. A kifolyt vagy sérült elemek/a kkumulátorok a bőrrel érintkezve marási sérülést okozhatnak. Ha hibás elemeket/akkumulátorokat kell kézbe vennie, viseljen védőkes ztyűt.
Az elemeket/akku mulátorokat úgy tárolja, hog y gyerekek ne férhessenek hozzáj uk. Az elemeket/akkumulátorokat ne hagyja szabadon heverni, mert gyerekek vagy háziállatok lenyelheti k őket.
Ne szedje szét az elemeket/ akkumulátorokat, ne zárja rövidre, és n e dobja tűzbe őket. Soha ne kísérelje me g elemek feltöltését. Robb anásveszély áll fenn.
4. AZ EGYES RÉSZEK MEGNEVEZÉSE
1 felhajtható elemta rtó 2 a lézer és a kijelző-megvilágítás nyomógombja 3 MAX/MIN gomb 4 megvil ágított kijel ző
A maximu m-/minimumérték kijelzése B mérési érték kijelzése C S CAN kijelzé s az aktív méréshez D HOLD kijelzés mé rési szünet jelzésére E aktív lézersugárra figyelmeztető lézerjelzés F H a fixen beállított emissziós tényező (0,95) kijelzése G E az előr e beállított h őmérsékletegység
kijelzése (°C/°F) H elemcsere kijelzés 5 mérőg omb 6 a hőmérsékletegység átkapcsológombja (°C/°F) 7 mérőn yílás 8 célzól ézer
5. AZ ELEMEK BERAKÁSA/ELEMCSERE
Az első üzembehelyezé skor be kell rakni a kés zülékbe az együttszállított elemet. Hajtsa fel hátrafelé az elemtartó fedelét, és e zzel nyissa fel az elemtartót (2).
Vegye le a kimerült elemet az elemcsatl akozóról, és csatl akoztasson hozzá hel yes polaritással egy azonos típusú új elemet. Az elemkapocs csak helyes polaritású csatl akoztatást enged meg. Ne alkalmazzon erőszakot az elem berakásakor.
Zárja le az elemtartót a fedelének (2) a visszahajtása által. Vi gyázzon arra, hog y ne csípje be közben a kábelt.
Az elemet akkor cserélje ki, ha az elems zimbólum (4H) megjel enik a kijelzőn.
FIGYELEM
LÉZERSUGÁRZÁS
NE NÉZZEN AZ LÉZERSUGÁRBA
FÉNYKIBO CSÁTÓ DIÓDA
Hullámhossz: 630 - 670
nm; max.
kimenőteljesítm mény:
< 1 mW
2. LÉZEROS ZTÁLY
EN 60825-1:200 7
6. HASZNÁLAT
® Impresszum
a) Működési mód
Az infravörös hőmérő (IR hőmérő) egy adott tárgy felületi hőmérsékletét méri. A készülék érzékelője a tárgy kibocsátott, visszavert és átengedett hő sugárzását fogja fel, és ezt a z információt hőmérsékletértékké alakí tja át.
Az emissziós tényező e gy anyag energialesugárzási karakterisztikájának a leírá sára használatos érték. Minél nagyobb ez az érték, annál jobban képes az anyag suga rak kibocsá tására. Sok szerves anyag és felület emissziós tényezője kb. 0,95. A fémfel ületek és a fényes anyagok emissziós tényezője en nél alacsonyabb. Ez p ontatlan mérési eredményhez vezet. Ezen okból a féme sen csillogó felül etek esetén egy matt fekete f estékréteget vagy matt ragasztószalagot kell felvinni.
b) IR mérőoptika - a mérési távolság-mérési felület viszonya
(D:S = mérési távolság:mérési felül et) A pontos mérési eredmények eléréséhez a mérendő tárgynak nagyobbnak kell lennie az infravörös hőmérő IR-
mérőfoltjánál. A megállapított hőmérséklet a mért felület átlaghőmérséklete. Mi nél kisebb a mérendő tárgy, annál rövidebbnek kell lennie az infravörös hőmérő távolságának tőle. A mérőfolt pontos mérete a következő diagramból vehető ki. Ez a készülékre is rá van nyomtatva. A pontos mérések érdekében a mérendő tárgynak legalább kétszer akkorá nak kell lennie, mint a mérőfolt.
A legkisebb mérőfolt-átmérő közvetl enül a mérőnyílásnál adódi k. Ez a z átmérő 14 mm. Tartson azonban kellő távolságot a hhoz, hogy elkerülje az IR-hőmérő felmelegedéséből adódó mérési hibát.
Példa: 400 mm távolsá gban a mérőfolt átmér ője 50 mm.
c) Célzólézer
A célzólézer a mérés el őzetes beállítását ól függően aktív. Aktív lézer és megnyomott mérőgomb esetén a kijelzőn megjel enik egy figyelmeztető szimbólu m (4E). Mérés közben ne nézzen bele a lézer­és a mérőnyílásba (7 és 8).
A célzólézer a mérőfelület kö zéppontjától vett 13 mm-el lejjebb lévő pontot jelöl meg.
d) Mérés
Irányozza a mérőnyílást (7) lehetőle g merőlegesen a mérendő tárgyra. Vigyázzon, hogy a mérés tárgya ne legyen kisebb, mint a kés zülék IR mérőfoltja.
Nyomja meg a mérőgo mbot (5), és tartsa megnyomva. A kijelzőn megjelenik a mérési érték (4B). A kijelzett mért érték megfel el az IR mérőfolt átlagos felületi h őmérsékletének. Méré s közben a „ SCAN“ (4C ) kiírás látható a kijelzőn.
A mérőgomb (4) felengedése után a jobb leolvashatóság érdekében a legutolsó mérési ért ék még kb. 8 másodper cig látható a kijelzőn. Ugyanakkor a „HOLD“ (tartás) kiírás (4D) is megjelenik.
A mérőgomb (4) felengedése után kb. 8 másodperccel a készülék automat ikusan kikapcsol ódik. A hőmérséklet mérési tartomány túllépésekor „----“ jelenik me g a kijelzőn. A mért tárgy legme legebb pontjána k a meghatározásához vezesse el a mérőműszert lenyomott mérőgomb bal (4) a
mért tárgy felülete fölött, a tel jes felületet letapogatva. A mérés előze tes beállításától függő en a MAX/MIN gombbal (3) a mért le gmagasabb vagy legalacsonyabb hőmérséklet jeleníthető meg.
Ha magas h őmérsékletet hosszabb ideig mér kis távolság ból, a műszer felmelegszik, és hibás értékeket mér. A pontos mérési eredmények elérése érdekében a köve tkező "ököl szabály" érvényes: min él magasabb a h őmérséklet, annál nagyobbnak kell lennie a mérési távolságnak, és annál rövidebbnek kell lennie a mérés időtartamának.
e) Különleges funkciók
Az IR-hőmérőn használat közben néhány funkció át-, b e- vag y kikapcsolható. Az adott funkció kiválasztásához a készüléknek bekapcso lva kell lennie. N yomja meg ehhez kb. 1 másodpercig a mérőgombot. Az átkapcsolás mérés közben és a mérés szün etében egyaránt lehetséges.
A max.-/min. értékek kijelzése
Nyomja meg a „MA X MIN“ gombot (3). A gomb minden egyes megnyomása átkapcsolja a kijelzést (4A).
°C/°F-hőmérsékletegység
Nyomja meg a „°C/°F“ gombot (6). A gomb minden egyes megnyomása átkapcsolja a kijel zést (4G).
Célzólézer/a kijelző megvilágítása
Normál esetben aktív a kijelző meg világít ása és a célzólézer. E zeknek a kikapcsolásához nyomja meg a fény­/lézerszimbólummal jel ölt gombot (2). A gomb minden egyes megnyo mása ciklikusan bekap csolja és kikapcsolja ezeket a fun kciókat:
lézer b e, megvilágítás b e --> lézer ki, megvilágítás be --> lézer ki, megvilágítás ki --> lézer be, megvilágítás ki --> lézer be, megvilágítás be, és így tovább.
7. KARBANTARTÁS ÉS TISZTÍTÁS
Az infravörös hőmérő az időnkénti tisztításon és elemcserén kívül nem igényel karbantartást. A készülék tisztítá sa előtt okvetlenül vegye fi gyelembe a követ kező bizton sági tudnivalókat:
a) A lencse tisztítása
A laza szem cséket távolítsa el tiszta sűrít ett levegővel, majd a t öbbi szennyeződé st egy finom len cseecsettel törölje le. Tisztítsa meg a le ncse felületét egy lencsetisztító kendővel, vagy tiszta, puha és szálmentes ruhával. Ujjlenyomat ok és más zsírlera kódások eltávolításához nedvesítse meg a ruhát vízzel, vagy lencsetisztító folyadékkal. A lencse tisztítására ne használjon sav-, alkohol- vagy oldószer tartalmú tisztítósze rt, sem pedig durva, erősszálú ru hát. Ne alkalmazzon túlzott nyo mást a lencsére.
A fénye s felületek meghamisítják a mérési eredményt. Ko mpenzálásul takarja el a felület fénylő részeit ragasztószalaggal vagy matt fekete festékkel. A készülékkel nem lehet átl átszó felületen, pl. ablaküve gen keresztül mérni. A mérendő tárgy hőmérséklete hel yett az üveg felületi hőmérsékletét fogja mérni.
b) A készülékház tisztítása
Ne használjon a ti sztításhoz súroló, vegyi vag y agresszív tisztítószereket, úgymint be nzint, alkoh olt vagy hasonlót. Ezek a készülék burkol atát megtámadják, Ezen kívül a gő zök károsak az egészségre és rob banásveszélyesek. Ne használjon a tisztí táshoz éles szélű eszközöke t, csavarhúzót, drótkefét, vagy más hasonló szerszámot.
A készülék tisztításához használjon tiszta, szálmen tes, antisztatiku s és száraz tisztítókendőt.
Amennyiben a készülék kezelésével kapcsolatban kérdése van, műsz aki szolgálatunk az Ön rendelkezésére áll a következő telefonszámon:
Voltcraft®, D -92242 Hirschau, Lindenweg 15, Tel.: +49 180 / 586 582 7.
8. ELTÁVOLÍTÁS
a) A készülék
b) Elemek/akkumulátorok
Önt, mint végfelh asználót törvény kötelezi minden elhasznált elem és akkumulátor leadására. Ti los ezeket a háztartási szemét útján eltá volítani.
Ezzel eleget tesz törvényi kötelezettség ének, és hozzájárul a környezet védelméhez!
Az elhasznált elektroni kus készülékek nyersan yagnak teki ntendők, és nem valók a háztartási szemétbe. Az elhasználódott készüléket az érvényes törvényi előírá soknak megfelelően kell eltávolítani. Vegye ki az
elemeket/akkumulátorokat, és a ké szüléktől elkülönítve távolítsa el őket.
A károsanyag tart almú elemeket/akkukat az itt látható szi mbólumok jelölik, amelyek a háztartási szemét útján való eltávolítás til almára hívjá k fel a figyelmet. A legfontosabb n ehézfémek jelölései a következők: Cd=kadmiu m, Hg=higany, Pb=ólom (a jelölés az elemeken és a kkumulátorokon, pl. a baloldalon l átható szeméttartály ikon alatt található).
Az elhasznált elemek/akkumulátorok ing yenesen leadhatók lakóhelye gyűjtőhelyein, fiókjainkban, valamint minden olyan helyen, ahol elemeket/ akkukat forgalma znak.
9. MŰSZAKI ADATOK
Tápfeszültség: ..............................................9 V= ( 9 V-os elem)
Megszólalási idő< 1 mp
IR-spektrum ......................................... .........6 - 14 µm
Emissziós fok................................................0,95 fi xen
Felbontás.............................................0,1°C
IR mér őoptika: 8:1
Lézer: teljesítmén y ..............................................<1 mW, 2. lézerosztály, hullámhossz 630 – 670 nm
Üzemi hőmérséklet .......................-0°C - +50 °C
Üzemi páratartalo m .................10 .. . 90% relatív
Tárolá si hőmérséklet.....................-20-tól +60 °C-ig
Tárolá si páratartalom .................... ...<80% rel.
Súly.................... ......................................Méret (Sz x Ma x Mé)
......... .......43 x 146 x 92 mm
Pontosság (18°C – 25°C környezet i hőmérsékl etnél, 0,95 emissziós t ényező mellett):
Hőmérsékletmérési tartomány Pontosság
-50°C-tól 0 °C-ig -58°F-tól +32°F-ig ±5°C (±9°F)
0°C-tól +500°C-ig
KÜLÖNBÖZŐ FELÜLETEK EMISSZIÓS TÉNYEZŐJE
A táblázatban feltüntetett ért ékek csak közelítő értékek. Egy tá rgy emisszi ós tényezőj ét különböző paraméter ek (pl. a geometria és a felületmi nőség) befolyásolhatjá k.
A mérőkészülék fi x 0,95-ös emissziós fo kkal rendel kezik. Ez illik a legtöbb nemf émes anyaghoz. Az IR méré si módszer sima fémekhez csak bi zonyos feltételek mellett megfelelő, és különleges felület megmunkálást igényel (pl. matt szigetelőszalag stb.)
Felület
aszfalt 0,90 - 0,98
beton 0,94
jég
vasoxid 0,78 - 0,82
gipsz 0,80 - 0,90
üveg/porcelán
fa 0,94
Ez a használati útmutató a Voltcraft®, Lindenweg 15, D-92242 Hirschau, Tel.-Nr. 0180/586 582 7 (www.voltcraft.de) kiadványa. Minden jog, beleértve a fordítás jogát is, fenntartva. Mindennemű másolat, pl. fotokópia, mikrofilm, vagy elektronikus adatfeldolgozásban
való regisztrálás csak a kiadó írásbeli engedélyével állítható elő. Az utánnyomás, kivonatos formában is, tilos. A jelen használati útmutató megfelel a technika aktuális állásának a nyomtatás idején. A műszaki és a kiviteli változtatások joga fenntartva.
© Copyright 2013 by Voltcraft
>32°F-tól +932°F-ig
Emissziós fok
0,04
0,96 - 0,98
0,92 - 0,94
0,94
®
a mér ési érték ±3%-a vagy ±3°C/ 5°F
Felület
lakk (matt) 0,97
élelmiszer
emberi bőr
műanyag
papír
homok 0,90
textíliák
víz
tégla, vakolat
Emissziós fok
0,93 - 0,98
0,98
0,94
0,97
0,90
0,92 - 0,96
0,93 - 0,96
Loading...