VOLTCRAFT ICEMAN 5R Bluetooth, ICEMAN 5 Operation Manual [cs]

Automatická nabíječka
Obj. č.: 136 76 87
ICEMAN 5
Obj. č.: 136 76 89
ICEMAN 5R Bluetooth
Vážení zákazníci,
děkujeme Vám za Vaši důvěru a za nákup automatické nabíječky Voltcraft ICEMAN 5. Tento návod k obsluze je součástí výrobku. Obsahuje důležité pokyny k uvedení výrobku
do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek předáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.
Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znovu kdykoliv přečíst!
Voltcraft® - Tento název představuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti síťové techniky (napájecí
zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení akumulátorů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšovány. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.
Přejeme Vám, abyste si v pohodě užili tento náš nový výrobek značky Voltcraft®.
Účel použití
Přístroj je určen k plně automatickému nabíjení olověných nabíjecích akumulátorů a to jak gelových, tak i zaplavených a zapouzdřených nebo akumulátorů s vázaným elektrolytem (také AGM a vápníkové) se jmenovitým napětím 12 V a s kapacitou od 1,2 Ah do max, 120 Ah. Nabíječka má 8 různých nabíjecích programů. Pro připojení k akumulátoru slouží nabíjecí kabel s krokosvorkami nebo s očky a s integrovanou ochranou. Nabíječka se smí provozovat jen s běžným síťovým napětím 220 až 240 V, 50/60 Hz. Výrobek má ochranu proti přetížení, přepólování a proti zkratu. Nabíječku VOLTCRAFT ICEMAN 5R 12 V 5 A (obj. č. 136 76 89) lze ovládat i pomocí tabletu nebo chytrého telefonu s Bluetooth připojením a na tomto zařízení se pak zobrazuje i stav nabíjení.
Rozsah dodávky
Nabíječka
Nabíjecí kabelový adaptér s krokosvorkami
Nabíjecí kabelové adaptéry s pojistkou pro pevné připojení
Návod k obsluze
Nabíjecí programy
Nabíječka je určena k nabíjení 12 V nabíjecích akumulátorů a k tomuto účelu je vybavena 8 různými nabíjecími programy (režim 1 až 8). Požadovaný nabíjecí program se volí až po připojení nabíječky k akumulátoru stisknutím tlačítka MODE (obr. 1, bod 1). Tlačítko stiskněte opakovaně, dokud se neukáže požadovaný nabíjecí program. Pro aktivaci nabíjecích programů 5 až 8 se musí tlačítko MODE stisknout a 3 sekundy podržet.
V nabíječce se ukládá naposled použitý nabíjecí program. Po připojení nabíječky k nabíjecímu akumulátoru a připojení napájecího kabelu k síťové zásuvce se automaticky spustí naposled použitý nabíjecí program.
a) Režim 1
Režim 1 (obr. 1, bod 2) představuje normální nabíjecí program pro nabíjení12 V akumulátorů s nižší kapacitou. Koncové napětí nabíjení je 14,4 V a maximální nabíjecí proud je 0,8 A. Režim 1 je vhodný pro gelové, zaplavené a zapouzdřené akumulátory nebo pro akumulátory s vázaným elektrolytem (AGM) a vápníkové akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 1,2 Ah a 14 Ah.
b) Režim 2
V porovnání s režimem 1 se v tomto režimu může aktivovat symbol „sněhové vločky“ (obr. 1, bod 3), (LED kontrolka se dodatečně rozsvítí). V tomto případě se nabíjecí program MODE 1 rozšíří speciálně o akumulátory typu AGM. Režim 2 lze používat také při nízkých teplotách (pod bodem mrazu) pro nabíjení gelových, zaplavených a zapouzdřených akumulátorů. Koncové napětí je 14,7 V, maximální nabíjecí proud je 0,8 A. Režim 2 je vhodný pro nabíjecí akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 1,2 Ah a 14 Ah.
c) Režim 3
V porovnání s režimem 1 se v tomto režimu může aktivovat symbol „BOOST“ (obr. 1, bod 4), (LED kontrolka se dodatečně rozsvítí). V tomto případě se nabíjecí program MODE 1 rozšiřuje o nabíjení hluboce vybitých gelových, zaplavených a zapouzdřených akumulátorů. Koncové napětí je 16 V. Maximální nabíjecí proud v případě akumulátorů s napětím 14,7 V je 0,8 A a v případě akumulátorů s napětím od 14,7 V do 16 V to je 0,3 A. Režim 3 je vhodný pro nabíjecí akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 1,2 Ah a 14 Ah.
Doporučujeme používat tento nabíjecí program jedenkrát za rok.
Obrázek 1
d) Režim 4
Režim 4 nabíjecího programu se aktivuje, když se rozsvítí LED kontrolky (obr. 1, body 2 + 3 + 4). V tomto případě se nabíjecí program MODE 1 rozšiřuje o nabíjení hluboce vybitých gelových, zaplavených a zapouzdřených akumulátorů při nízkých teplotách (pod bodem mrazu). Koncové napětí je 16 V. Maximální nabíjecí proud v případě akumulátorů s napětím 14,7 V je 0,8 A a v případě akumulátorů s napětím od 14,7 V do 16 V to je 0,3 A. Režim 4 je vhodný pro nabíjecí akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 1,2 Ah a 14 Ah.
V režimech 3 a 4 nesmí být nabíjená autobaterie nikdy během nabíjení připojena k elektronice vozidla. Před použitím těchto nabíjecích programů se autobaterie, kterou chcete nabít, musí odpojit od elektrického obvodu vozidla. V opačném případě hrozí nebezpečí poškození elektroniky vozidla. Když používáte nabíjecí programy 3 a 4 k nabíjení autobaterií s tekutým elektrolytem, zkontrolujte po nabití hladinu elektrolytu, protože vysoké nabíjecí napětí těchto nabíjecích programů může způsobit únik plynů a ztrátu kapaliny.
e)
Režim 5
Režim 5 (obr. 2, bod 1) představuje normální nabíjecí program pro nabíjení12 V akumulátorů s vyšší kapacitou. Koncové napětí nabíjení je 14,4 V a maximální nabíjecí proud je 5,0 A. Režim 5 je vhodný pro gelové, zaplavené a zapouzdřené akumulátory nebo pro akumulátory s vázaným elektrolytem (AGM) a vápníkové akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 14 Ah a 120 Ah.
f) Režim 6
V porovnání s režimem 5 se v tomto režimu může aktivovat symbol „sněhové vločky“ (obr. 2, bod 2), (LED kontrolka se dodatečně rozsvítí). V tomto případě se nabíjecí program MODE 5 rozšíří speciálně o akumulátory typu AGM. Režim 6 lze používat také při nízkých teplotách (pod bodem mrazu) pro nabíjení gelových, zaplavených a zapouzdřených akumulátorů. Koncové napětí je 14,7 V, maximální nabíjecí proud je 5,0 A. Režim 6 je vhodný pro nabíjecí akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 14 Ah a 120 Ah.
Obrázek 2
g) Režim 7
V porovnání s režimem 5 se v tomto režimu může aktivovat symbol „BOOST“ (obr. 2, bod 3), (LED kontrolka se dodatečně rozsvítí). V tomto případě se nabíjecí program MODE 5 rozšiřuje o nabíjení hluboce vybitých gelových, zaplavených a zapouzdřených akumulátorů. Maximální nabíjecí proud v případě akumulátorů s napětím 14,7 V je 5,0 A a v případě akumulátorů s napětím od 14,7 V do 16 V to je 1,5 A. Režim73 je vhodný pro nabíjecí akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 14 Ah a 120 Ah.
Doporučujeme používat tento nabíjecí program jedenkrát za rok.
h) Režim 8
Režim 8 nabíjecího programu se aktivuje, když se rozsvítí LED kontrolky (obr. 2, body 1 + 2 + 3). V tomto případě se nabíjecí program MODE 5 rozšiřuje o nabíjení hluboce vybitých gelových, zaplavených a zapouzdřených akumulátorů při nízkých teplotách (pod bodem mrazu). Koncové napětí je 16 V. Maximální nabíjecí proud v případě akumulátorů s napětím 14,7 V je 5,0 A a v případě akumulátorů s napětím od 14,7 V do 16 V to je 1,5 A. Režim 48je vhodný pro nabíjecí akumulátory s kapacitou v rozsahu mezi 14 Ah a 120 Ah.
V režimech 7 a 8 nesmí být nabíjená autobaterie nikdy během nabíjení připojena k elektronice vozidla. Před použitím těchto nabíjecích programů se autobaterie, kterou chcete nabít, musí odpojit od elektrického obvodu vozidla. V opačném případě hrozí nebezpečí poškození elektroniky vozidla. Když používáte nabíjecí programy 7 a 8 k nabíjení autobaterií s tekutým elektrolytem, zkontrolujte po nabití hladinu elektrolytu, protože vysoké nabíjecí napětí těchto nabíjecích programů může způsobit únik plynů a ztrátu kapaliny.
Připojení, uvedení do provozu a nabíjení
Při nabíjení autobaterií v nabíjecích programech „režimy 1, 2, 5 a 6“ může zůstat autobaterie připojena k elektrickému obvodu vozidla. Při nabíjení autobaterií v nabíjecích režimech „3, 4, 7 a 8“ se autobaterie musí během nabíjení odpojit od elektrického obvodu vozidla. Nerespektování tohoto pravidla představuje nebezpečí vzniku přepětí a poškození elektroniky vozidla.
a) Připojte nabíječku k síťové zásuvce (220 – 240 V AC). Rozsvítí se LED kontrolka napájení
„Power“ (obr. 3, bod 1). Pokud tato LED kontrolka bliká, nabíječka je v pohotovostním režimu.
V nabíječce se ukládá naposled použitý nabíjecí program. Můžete proto připojit nabíječku také nejdříve k autobaterii a až poté k zásuvce (220–240 V AC). V tomto případě se nabíjení začne v naposled použitém nabíjecím programu (režim 1–8) a rozsvítí se příslušná LED kontrolka.
b) Připojte k nabíjecímu kabelu nabíjecí kabelový adaptér s krokosvorkami (obr. 3, bod 2),
aby koncovky do sebe zapadly. Toto propojení je stejně jako v případě nabíjecího kabelového adaptéru s pojistkou pro pevné připojení (obr. 3, bod 3) chráněno proti přepólování a koncovky lze připojit jen jedním způsobem. Když chcete připojení uvolnit, musíte trochu stisknout kolébkový přepínač na adaptéru (obr. 3, bod 4 na straně nabíjecího kabelu) a poté propojení uvolnit. Nyní připojte červenou svorku ke kladnému pólu a černou svorku k zápornému pólu autobaterie.
Nabíjecí kabel s krokosvorkami, který se používá pro přenosné použití, můžete případně zaměnit za nabíjecí kabelový adaptér s pojistkou pro permanentní připojení nabíječky k autobaterii ve vozidle. V takovém případě připojte černý kabel s připojovacím očkem na záporný pól a červený kabel s očkem na kladný pól autobaterie, kterou chcete nabíjet. Postupujte opatrně, nedovolte zkratování a zajistěte bezpečný kontakt. Při nabíjení autobaterie v nabíjecích režimech „3, 4, 7 a 8“ se autobaterie musí během nabíjení odpojit od elektrického obvodu vozidla. Nerespektování tohoto pravidla představuje nebezpečí vzniku přepětí a poškození elektroniky vozidla.
V kabelovém adaptéru pro pevné připojení je pod gumovou izolací nainstalovaná pojistka v držáku (10 A). Pokud se nabíjení nezahájí, může se jednat o závadu na pojistce. V takovém případě pojistku vyměňte a zkontrolujte připojení. V případě pevného připojení dávejte pozor, aby se nabíječka ani propojení nabíjecích kabelů nevystavovalo vlhku. Provoz pevně instalované nabíječky (s pevným připojením k autobaterii) je přípustný pouze na suchých místech uvnitř místností (např. v garáži). Když se nabíječka odpojí od proudu, může nízký zpětný proud vést k vybíjení autobaterie. Doporučujeme proto, aby se pevné připojení používalo jen u vozidel, s kterými se pravidelně jezdí a jejichž autobaterie se tak dobíjí. Pro instalaci ve vozidle má nabíječka na spodní straně pláště 2 otvory pro šrouby.
c) Pro výběr vhodného nabíjecího programu (režim 1 až 8) použijte tlačítko „Mode“ (obr. 3, bod 5)
na nabíječce. Stiskněte přitom tlačítko opakovaně, dokud se neobjeví požadovaný režim.
d) Pokud se nabíječka připojí v správné polaritě, není vadná a je připojena k zdroji proudu, nabíjení
se zahájí po několika sekundách. V závislosti na podmínkách nabíjení připojené autobaterie a jejího stavu (např. stará nebo nová autobaterie, vybitá autobaterie, atd.) začnou blikat, nebo se rozsvítí LED kontrolky, které signalizují průběh nabíjení (viz níže „Signalizace LED kontrolek v průběhu nabíjení“).
Nabíjení trvá různě dlouho. V případě autobaterií s kapacitou např. 120 Ah může v závislosti na podmínkách (např. stará nebo nová autobaterie, vybitá nebo hluboce vybitá autobaterie, atd.) trvat i déle než jeden den.
Obrázek 3
Loading...
+ 2 hidden pages