VOLTCRAFT BT-3 User guide [hu]

VOLTCRAFT BT-3 User guide

Conrad Szaküzlet 1067 Budapest, Teréz krt. 23. Tel: (061) 302-3588 Conrad Vevőszolgálat 1124 Budapest, Jagelló út 30. Tel: (061) 319-0250

Voltcraft BT-3 digitális ólomakku-teszter

Rend. sz.: 10 05 92

Legalább 36 Ah-s, 12 V-os gépkocsi akkumulátor állapotának vizsgálata terheléses méréssel (100 A-rel).

Töltőfeszültség mérése (terhelés nélkül) járó motornál

Akku-feszültség mérés (a terhelés-kapcsoló a teszteren nincs bekapcsolva) az indítási folyamatnál

Terheléses mérés az akkukon bekapcsolt gyújtás, járó motor vagy csatlakoztatott töltőkészülék mellett tilos!

Kedvezőtlen környezeti körülmények melletti mérés nem megengedett. Ilyen körülmények lehetnek:

Nagymennyiségű csapadék, eső vagy hó Nedvesség vagy túl magas páratartalom (pl. köd)

Por és éghető gázok, gőzök (benzin, Diesel-olaj, akkumulátorsav) vagy oldószerek

Zivatar ill. ahhoz hasonló körülmények, pl. erős elektrosztatikus mezők stb.

A fentiekben leírtaktól eltérő üzemeltetés a termék károsodásához, és veszélyekhez, mint pl. rövidzár, gyulladás, áramütés stb. vezethet. A biztonsági előírások okvetlenül betartandók.

Kezelőszervek

1.Tartók az akku-csipeszek (póluscsipeszek) számára

2.Hűtő lyukak az áramsönthöz

3.LED-es (világítódiódás) lámpák a következő jelzésekkel:, piros, „BAD” = rossz; sárga, „WEAK” = gyenge, vagy határtartományban van; zöld, „GOOD” = jó, rendben van.

4.Három jegyű LED-kijelző: max. kijelzés 999

5.„LOAD” nyomógomb az automatikus mérési folyamat indításához

6.Fekete póluscsipesz az akku mínusz (-) pólusához

7.„SET CCA” nyomógomb: a hidegindítási áram (CCA) beállításához

8.Piros póluscsipesz az akku plusz (+) pólusához.

Figyelem!

Tartsa be a maximális bemeneti értékeket!

Biztonsági tudnivalók

Az útmutatótól eltérő használatból eredő hibákért és károkért nem vállalunk felelősséget, ezekre a garancia nem érvényes.

Felépítés: VDE 0411=EN 61010 szerint; megfelel az elektromágneses kompatibilitásra vonatkozó európai irányelveknek.

A készülék megfelel az elektronikus mérőműszerekre vonatkozó DIN 57411 szabvány 1. részének, ill. az IEC 1010-1 szabványnak, a gyártó művet kifogástalan állapotban hagyta el.

A műszer és tartozékai nem valók gyerekek kezébe.

A gépkocsin végzett vizsgálatoknál illetve az akkufeszültség terhelés alatti mérésénél még az alábbi biztonsági előírások tartandók be:

a)Legyen mindig kéznél egy széndioxidos oltókészülék.

b)A tisztítórongyok, oldószerek, benzin, üzemanyag stb. csak az erre kijelölt helyiségekben ill. tartályokban tárolhatók. Figyelembe veendők a tűzvédelmi előírások is.

c)A motortérben való működésnél hordjon védőszemüveget és védőkesztyűt szemének és kezének védelmére savtól, benzintől, felkavart portól, esetleges lelazult és elrepülő gépalaktrészektől stb.

d)Járó motor mellett ne nézzen bele a karburátor légbeszívó csonkjába, mivel visszalövés, hibás gyújtás, rosszul beállított vagy hibás szelepek esetén a csonkból szúróláng csaphat ki.

e)Járó motor esetén ne érintse a forgó részeket, pl. a hűtőventilátort, ékszíjat, szíjtárcsát stb. Hosszú hajhoz viseljen hajhálót, ne dolgozzon laza ruhában, nyakkendőben stb.

f)Járó motornál (a billenőkapcsoló nincs bekapcsolva!) ne végezzen terheléses vizsgálatot!

g)Ne viseljen ékszereket.

h)Gondoskodjon a garázs ill. műhely megfelelő szellőztetéséről, mert az esetlegesen kilépő szénmonoxid gáz (CO gáz) erősen mérgező.

i)Ne nyúljon a kipufogóvagy hűtő berendezéshez. Égésveszély! Járó vagy meleg motornál ne nyissa fel a hűtő zárósapkáját.

j)Győződjön meg róla, hogy a jármű be van fékezve (kézifék behúzva), ill. automata sebességváltónál a kar „P” állásban van.

k)Ne dohányozzon a kocsi-akkun végzett mérés vagy más tevékenység közben! A benzin-, oldószer-gőzök, az ólomakkuból töltés közben kilépő gázok robbanásveszélyesek.

l)Ne hagyjon szerszámot az akku tetején. A mérőműszert se tegye az akkura - rövidzár veszély! Kerülje az érintkezést az akkumulátorsavval.

Ne használja a készüléket, ha látható sérülése van, nem működik rendeltetésszerűen, ha sokáig volt kedvezőtlen körülmények között tárolva, vagy szállítás közben kedvezőtlen behatásoknak volt kitéve.

Ne próbálja azonnal üzembe helyezni, ha hidegből meleg helyiségbe vitte, hanem várja meg, amíg az esetleg lecsapódott kondenzvíz elpárolog, és a készülék felveszi a környezet hőmérsékletét.

A készülék használata: Figyelem!

Ne működtesse az akku-vizsgálót nyitott állapotban! Figyelem!

A mérésekhez kizárólag a fixen csatlakoztatott mérővezetékeket használja. Minden mérés előtt ellenőrizze a vezetékek és a csipeszek szigetelését.

Mérés:

A.) Az akku hidegindítási áramértékének beállítása

A mérés kezdete előtt az akku hidegindítási áram értékét (CCA = Cold Cranking Ampere) a mérőkészüléken be kell állítani. Ez az érték általában rá van nyomtatva az akkura. Ha nincs, utána lehet érdeklődni a gyártónál vagy eladónál. Ha az érték nem szerezhető meg, a következő irányszámok használhatók: autó-akkuk (36-100 Ah): 500-800 CCA; autó-akkuk (100 fölötti Ah): 800-999 CCA; szolár akkuk: 300-500 CCA.

A beállítás menete:

Kapcsolja a fekete póluscsipeszt (6) az akku mínusz pólusára, a piros póluscsipeszt (8) a plusz pólusára. Mozgassa meg óvatosan a szorító fogót, a jó érintkezés biztosítására.

Nyomja a „SET CCA” (7) gombot: ezzel beállíthatja a hidegindítási áramértéket. Az előre beállított érték 500 CCA, ami gombnyomással léptethető.

B.) Terheléses akkuvizsgálat

Ezzel a vizsgálattal az állapítható meg, hogy az akkunak elég kapacitása van-e a motor beindításához, még kedvezőtlen környezeti körülmények között is. A mérés folyamán az akku kb. 100A terhelést kap. Ha az akku feszültsége a mérési idő (kb. 10s) alatt viszonylag állandó marad (>12V), akkor az akku rendben van. Ha a feszültség viszonylag rövid idő alatt letörik, akkor az akku vagy mélykisütött vagy hibás. A mérés:

Állítsa le a motort, kapcsolja ki az összes fogyasztót (az óra és az autórádió memóriája kivételével), és vegye ki a slusszkulcsot.

Kapcsolja rá a póluscsipeszeket az akkura, és állítsa be a hidegindítási áramértéket (ld. az A) pontban foglaltakat).

Ha a csatlakoztatás helyes pólusokkal történt, a műszer kijelzőjén az akku „üresjárati” feszültsége jelenik meg. Ha az akku feszültsége kisebb, mint kb. 12V, akkor töltse fel az akkut, mielőtt elvégezné a terheléses vizsgálatot.

Ha az utántöltés után sem jelződik ki >12,0 V feszültség, akkor az akku már károsodott. Ha egyáltalán nincs kijelzés, valószínű, hogy

az egyik póluscsipesz leoldódott, vagy nincs érintkezése, vagy az akkufeszültség kevesebb mint kb. 7,5 V.

Nyomja a „LOAD” (5) gombot egyszer röviden, a relé behúz, és a terheléses vizsgálat megindul. Ha a mérés 12V-nál kisebb akkufeszültségnél indult, a kijelzőn „L” jelenik meg. Ekkor akku utántöltés és a vizsgálat megismétlése szükséges. Kb. 10 másodperc után akusztikus jel hangzik fel annak nyugtázására, hogy a mérési folyamat befejeződött. Egyidejűleg az akku állapotát három világítódióda (zöld, sárga vagy piros) jelzi ki. Ha a kijelzőn

(4)„L” látható, a vizsgálat folyamán az akku feszültsége 7,5V alá csökkent.

A következő táblázatban a különböző akku-állapotok láthatók.

LED kijelzés:

Akku állapota

zöld LED világít

Az akku kapacitása kielégítő

sárga LED világít

Az akku töltési állapota nem kielégítő. Vagy

 

hibás, vagy nincs kellően feltöltve. Ha az akku

 

hagyományos, nem karbantartás-mentes típus,

 

állapítsa meg savpipetta segítségével a sav

 

sűrűségét (legalább 1,20 – 1,22 kg/l). Ha az érték

 

az akku feltöltése után is kb. 1,24 kg/l alatt

 

marad, az akku elöregedett/kimerült (kb. 5-8 év

 

után), és felújításra szorul.

 

Karbantartás-mentes típusú akkuknál csak az

 

utántöltés marad, sav-sűrűség vizsgálat nélkül.

piros LED világít

Az akku valószínűleg hibás vagy mélykisütött, és

 

ezért ki kell cserélni.

Figyelem!

A vizsgálat alatt a készülék felső része (ahol a hűtőlyukak vannak) nagyon forró lesz. Hagyja a készüléket a következő vizsgálat előtt legalább 1 percig hűlni. Ne végezzen három vizsgálatnál többet 5 percen belül.

C.) A töltőfeszültség mérése (a generátor vizsgálata)

Ezzel a méréssel lehet ellenőrizni a kocsi töltőrendszerét. A gépkocsi-akku tartós alulvagy túltöltése előbb-utóbb hibához vezet. E vizsgálat előtt végezze el a korábban leírt terheléses vizsgálatot. Ha az akku rendben van, tovább folytathatja a mérést.

Figyelem!

A motor legyen üzemi hőmérsékleten!

A vizsgálat menete:

A póluscsipeszeket helyezze megfelelő polaritással az akku póluskivezetéseire, és óvatosan mozgassa meg őket, hogy jó legyen az érintkezés (a felületi oxidréteg „lekaparása”).

Kapcsolja ki az összes fogyasztót (világítás, ventilátor, hátsó ablak fűtése, erősítő stb.), és járassa a motort kissé megnövelt, kb. 1500/perc üresjárati fordulatszámon.

Eközben ne működtesse a „LOAD” (5) kapcsolót.

Olvassa le a feszültség értékét a digitális kijelzőn.

Kapcsolja be most a fényszórót, és állítsa a szellőző ventilátort a legnagyobb fordulatszámra. A kijelzett feszültség nem változhat 0,1…0,3 V-nál nagyobb mértékben.

Ha a kijelzett feszültség viszonylag változatlanul stabil marad, a kocsi töltőrendszere rendben van. Ha a feszültség 0,3V-nál nagyobb értékkel változik (lefelé vagy felfelé), vizsgáltassa meg szakemberrel a kocsi töltő elektronikáját (generátor, feszültségszabályzó, kefék, ékszíjak, vezetékek, test-pontok, kábel-átvezetések, csatlakozók stb.).

D.) Önindító vizsgálata

Ezzel a vizsgálattal viszonylag egyszerűen megállapítható, hogy az autó önindítója nem vesz-e fel túl nagy áramot az akkuból. Az indítási folyamatnál egyes esetekben 200 A-t is meghaladó áramok folyhatnak. A vizsgálat előtt feltétlenül győződjön meg róla, hogy az akku rendben van-e. Ha az akku gyenge vagy hibás, akkor ezt a tesztet nem célszerű elvégezni. A vizsgálat menete:

Kösse rá a póluscsipeszeket megfelelő polaritással az akku póluskivezetéseire, és gyengén mozgassa meg őket, hogy biztos legyen az érintkezés (felületi oxidréteg „lekaparása”).

Vegye figyelembe a következő táblázatot. Ebben fel vannak sorolva az akkun mérhető minimális feszültségek, önindítóval (alsó sor = indítás) és indítás nélkül (felső sor). Az értékek nagyban

függenek a gépkocsi típusától, a motor űrtartalmától stb. A táblázat adatai 3600 cm3-nél kisebb henger-űrtartalmú kocsikra vonatkoznak. A 3600 cm3-nél nagyobb motoroknál a következő kisebb feszültségértéket kell venni.

Indítsa be a kocsit (a motort), és olvassa le a feszültség értéket az indítási folyamat közben. Hasonlítsa össze a nyert értéket az

alábbi táblázattal. Ha a „Cranking” feszültség értéke jelentősen eltér a táblázatban megadottaktól, akkor vagy hibás az önindító, vagy rossz a kábelcsatlakozás (átmeneti ellenállások), vagy az akku túl kicsire van méretezve a motorhoz képest.

Terheléses

10,4

10,6

10,8

11,0

11,2

11,4

11,6

11,8

feszültség (V)

 

 

 

 

 

 

 

 

Minimális indítózási

9,7

10,0

10,3

10,6

10,9

11,2

11,4

11,6

feszültség (V)

 

 

 

 

 

 

 

 

Példa:

A terheléses feszültség indítózás nélkül 11,0 V. Az indítás alatt a feszültség kb. 10,6V-ra esik le. A motor henger-űrtartalma 3600 cm3 vagy ennél kisebb. Ha az űrtartalom e fölött van, a feszültség nem eshet le 10,3 V alá (nagyobb indítóáram/teljesítmény).

Információk, ajánlások ólomakkukkal kapcsolatban:

Egy teljesen töltött akku indítóereje (kapacitása) fagypont alatti hőmérsékleteknél 70 % alá csökken.

Az ólomakkuknál a legtöbb károsodás túltöltés következtében áll elő.

A „meleg” akkuk gyorsabban töltődnek fel, mint a hidegek.

Minden akkunál van önkisütés. A karbantartás-mentes akkuknál a legkisebb a kisütő áram.

Egy hosszabb ideig töltés nélkül tárolt akku könnyen elszulfátosodik (kénlerakódás a lemezeken), és ennek következtében csökken a kapacitása.

A feltöltött, hibátlan akku üresjárati feszültsége legalább 12,7 V. Hibás vagy kisütött akku üresjárati feszültsége 10,5 V alatt van.

Selejtezés:

A használhatatlan akkuvizsgálót az érvényes előírások alapján kell leselejtezni.

Hibajelzések:

 

 

 

 

Kijelzés

Lehetséges ok, javaslat az elhárításra

 

 

Er 2

akkor jelenik meg, ha a teljesítmény-relé kontaktusai nem

 

nyitnak, ill.

„összeragadnak”, folyamatos hangjellel

 

kísérve. Válassza le az akku-tesztert az akkuról a

 

túlterhelés

elkerülésére.

Ütögesse

meg

egy

 

csavarhúzóval az akkuteszter hátlapján a hatszöganyát,

 

a beragadt relé oldására. Ha ez nem sikerül, a műszer

 

nem használható a továbbiakban terheléses méréshez.

 

Javíttassa meg szakemberrel.

 

 

 

Er 1

 

Akkor jelenik meg, ha a teljesítmény-relé már nem tud

 

zárni; ezt ugyancsak tartós hangjelzés kíséri. Lehetséges,

 

hogy a relé tekercs ellenállása megnőtt, vagy az indítás

 

hibás. Javíttassa meg a készüléket szakemberrel.

 

Karbantartás:

A készülék a ház és a csipeszek időnkénti tisztításán kívül nem igényel karbantartást. Kinyitni semmiképpen nem szabad – ekkor a garancia érvényét veszti!

A tisztításra tiszta, szálazás-mentes, antisztatikus és száraz ruhát használjon.

Figyelem!

A tisztításhoz ne használjon szénvegyületet tartalmazó tisztítószereket, benzin, alkoholt, vagy hasonló anyagokat. Ezek károsíthatják a készülék felszínét, gőzeik pedig károsak az egészségre és robbanékonyak. Ne használjon a tisztításhoz éles szerszámokat (csavarhúzó, drótkefe).

Műszaki adatok és mérési tűrések

Kijelző

Vizsgáló áram

Feszültségmérési tartomány

Terheléses feszültség tart.

Terhelési (teszt-) idő

Piros LED

Sárga LED

Zöld LED

Túlfeszültség lekapcsolás

Relé-zárás késleltetés

Mérési pontosság

Üzemelési hőmérséklet

Tárolási hőmérséklet

Relatív légnedvesség

LED-es, 3 jegyű, max. kijelzés 999,

számjegymagasság 14 mm kb. 100 A +/-5% 13,2 V-nál

kb. 7,5 VDC-től max. kb. 25 VDCig (egyenfeszültség)

kb. 7,5 – max. kb. 16 VDC 10 s névl. (tip.)

9,1 VDC alatt

9,1 – 10,7 VDC között

10,8 VDC fölött kb. 17 VDC-nél kb. 1 s

± 0,1 V

0oC …+55oC -20oC …+70oC

max. 80%, nem kondenzálódó

Loading...
+ 1 hidden pages