VOLTCRAFT BT-3 User guide [cs]

VOLTCRAFT BT-3 User guide

Digitální tester autobaterií BT-3

Obj. č.: 10 05 92

Vážení zákazníci,

děkujeme Vám za Vaši d ůvěru a za nákup digitálního testeru autobaterií Voltc raft BT-3. Tento návod k obsluze je sou částí výrobku. Obsahuje d ůležité pokyny k uvedení výrobku do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek p ředáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.

Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znov u kdykoliv přečíst!

Voltcraft® - Tento název p ředstavuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti sí ťové techniky (napájecí zdroje), z oblasti měřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení a kumulátor ů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepšován y. Ať již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „Voltcraft“ optimální řešení.

Přejeme Vám, abyste si v pohod ě užili tento náš nový výrobek zna čky Voltcraft® .

Ú čel použití

-Určení stavu 12 V autobaterie s kapacitou alespoň 36 Ah měřením při zatížení 100 A.

-Měření provozního napětí (bez zát ěže) p ři běžícím motoru

-Měření napětí autobaterie (vypínač testeru je v poloze vypnuto) během zapalování

-Zát ěžové m ěření při zapnutém zapalování, b ěžícím motoru nebo p řipojené nabíječce

není dovoleno

- Měření za nevhodných podmínek je zakázáno. Za nevhodné podmínky se považují:

-silné srážky, déš ť nebo sníh

-vlhko nebo vysoká vlhkost vzduchu (mlha)

-prach, hořlavé plyny, výpary (benzínové, naftové nebo kyseliny sírové) nebo rozpouštědla

-bouřka nebo silné elektrostatické pole.

Popis a ovládací prvky

1.Držáky úchyt ů baterie (krokosvorek)

2.Chladící otvory

3.Barevné LED kontrolky:

červená pro BAD = špatná

žlutá pro WEAK = slabá, p říp. na hranici zelená pro GOOD = dobrá

4.Třímístný LED displej max. hodnota 999

5.Tlačítko LOAD pro spouštění procesu automatického měření

6.Černá svorka pro p řipojení k zápornému pólu (-) baterie

7.Tlačítko pro nastavení hodnoty proudu baterie při studeném startu (CCA)

8.Červená svorka pro p řipojení ke kladnému (+) pólu baterie

Dodržujte maximální vstupní hodnoty.

Práce s testerem olověných baterií

Nikdy nepoužívejte tester olov ěných autobaterií v otev řeném prostoru.

Vždy používejte pevn ě připojené měřicí kabely. Před připojením krokosvorek

na póly autobaterie dejte pozor, aby nebyla poškozena izolace kabelů a krokosvorky.

Provádění měření

A. Nastavení hodnoty proudu baterie pro start za studena

Před zahájením m ěření se musí na měřicím zařízení nastavit hodnota proudu studeného startu baterie (CCA = Cold Cranking Ampere). Tato hodnota je vyznačena na baterii. Pokud tomu tak není, můžete si ji vyžádat u výrobce, resp. u prodejce. Pokud ne máte možnost si hodnotu zjistit, použijte následují cí hodnoty: autobaterie (36 až 100 Ah): 500 až 800 CCA , autobaterie (nad 100 Ah): 800 až 999 CCA, solární baterie: 300-500 CCA.

Nastavení hodnoty proveďte následujícím zp ůsobem:

Černou krokosvorku (6) připojte na záporný pól a červenou svorku (8) na kladný pól autobaterie, kterou chcete testovat. Pro jistotu zahýbejte na ba terii svorkami, aby se vytvořil dokonalý kontakt.

Stisknutím tlačítka „SET CCA“ (7) nastavte proud studeného startu. Proud je přednastaven na 500 CCA a každým stisknutím se m ění.

B. Test výdrže baterie

Tento test Vám pom ůže zjistit, zda má baterie dostate čnou kapacitu, aby dokázala spolehliv ě spustit motor vozidla i v nepříznivých klimatických podmínkách. B ěhem tohoto měření se baterie zatíží proudem cca 100 A. Zůstane-li během měření (cca 10 sekund) napětí baterie relativně stálé, tj.

nad 12 V, baterie je v pořádku. Klesne-li nap ětí baterie během krátké doby p ři měření na nízkou hodnotu, je baterie buď vadná, nebo úpln ě vybitá.

Při měření postupujte následujícím zp ůsobem:

Zastavte motor a vypněte všechny spotřebiče v automobilu (kromě hodin nebo paměti autorádia) a vytáhn ěte klíček ze zapalování.

C.Připojte krokosvorky na póly autobaterie a nastavte hodnotu proudu pro start za studena (viz výše „Nastavení hodnoty proudu baterie pro start za studena“).

Po správném p řipojení krokosvorek měřících kabelů ke kontaktům autobaterie se na stupnici přístroje ukáže nam ěřená hodnota nap ětí naprázdno (bez zát ěže). Pokud je nap ětí baterie nižší než cca 12,0 V, musí se autobaterie p řed provedením testu výdrže nabít.

V případě, že se po nabití baterie neukáže hodnota vyšší než 12 V, baterie je poškozena. Neukáže-li se žádná hodnota, m ůže být jedna z krokosvorek uvoln ěna, krokosvorky mají špatný kontakt nebo je nap ětí nižší než 7,5 V.

Stiskněte krátce jedenkrát tla čítko LOAD (5). Relé sepne a spustí se test výdrže. Pokud má autobaterie p ři měření napětí menší než 12V, zobrazí se na displeji „- L-“.

Baterii nabijte a test zopakujte. Po cca 10 sekundá ch zazní zvukový signál, který potvrzuje

ukončení měření.

Současně se stav baterie zobrazuje jednou ze třech LED kontrolek (zelená, žlutá nebo červená). Pokud se na displeji (4) zobrazí „- L-“, znamená to, že nap ěti během testu kleslo pod 7,5 V.

Různé stavy autobaterie popisuje níže uvedená tabulka :

LED kontrolka

Stav autobaterie:

Svítí zelená LED

Baterie má dostate čnou kapacitu

Svítí žlutá LED

Baterie není dostate čně nabita. Je buď prázdná, nebo vadná.

 

Pokud se jedná o oby čejnou bezúdržbovou baterii,

 

zkontrolujte hustoměrem s násoskou hustotu kyseliny sírové

 

(min. 1,20 až 1,22 kg/l). Když po nabití z ůstane hustota kyseliny sírové

 

pod hodnotou cca 1,24 kg/l, je baterie již opot řebovaná

 

(po cca 5 až 8 letech) a je t řeba ji vyměnit.

Svítí červená LED

Baterie je pravd ěpodobně vadná a m ěla by se vyměnit.

Během testu dochází ke značnému zahřívání krytu horníčásti přístroje s větracími otvory (2). Dříve než p řistoupíte k dalšímu testu, nechte proto p řístroj minimálně

1minutu vychladnout. Nikdy neprovádějte víc než 3 testy v pr ůběhu 5 minut. C. Měření nabíjecího napětí (kontrola alternátoru)

Tímto měření se kontroluje systém nabíjení vozidla. Dlouhodobé nedostatečné nabití nebo přebití autobaterie vede nevyhnutelně k jejímu poškození. Před tímto měřením byste měli nejdříve provést test výdrže baterie (viz výše). Bude-li baterie po tomto testu v pořádku, m ůžete p řikročit

k následujícímu m ěření.

Před měřením se musí motor vozidla zahřát na provozní teplotu.

Při měření postupujte následujícím zp ůsobem:

Připojte červeně označenou krokosvorku na kladný (+) pól baterie a černě označenou krokosvorku připojte na záporný (-) pól baterie. Trochu zat řeste oběma svorkami, abyste zajistili jejich dobrý kontakt s póly autobaterie.

Vypněte všechny spotřebiče v automobilu (osvětlení, ventilátory, topení atd.) a udržujte motor v mírně zvýšených otá čkách (cca 1 500 ot/min).

V průběhu tohoto měření se nikdy nedotýkejte tla čítka „LOAD“ (5).

Na stupnici přístroje odečtěte naměřenou hodnotu napětí.

Nyní zapněte dálková sv ětla a topení (větrák) a nastavte jej na nejvyšší výkon (stupe ň). Naměřené napětí by se nemělo změnit o více než cca 0,1 až 0,3 V.

Zůstane-li naměřené napětí relativně stabilní, je systém nabíjení ve Vašem vozidle v pořádku.

Změní-li se napětí o více než p řibližn ě 0,3 V (dolů nebo nahoru), nechte systém nabíjení (alternátor, regulátor nap ětí, kartá čky, klínové řemeny, kabely, spojení s kostrou vozidla, kabelové přechody atd.). zkontrolovat v servisu.

D. Kontrola startéru

Tímto testem relativně snadno zjistíte, zda startér Vašeho vozidla neodebírá z autobaterie příliš velký proud. Při startování motoru m ůže být z autobaterie odebírán proud až cca 200 A.

Před touto zkouškou zkontrolujte, zda je autobaterie v naprostém pořádku. Pokud je autobaterie slabá nebo vadná, nebude mít tento test žádný smysl.

Při měření postupujte následujícím zp ůsobem:

Připojte červeně označenou krokosvorku na kladný (+) pól baterie a černě označenou krokosvorku připojte na záporný (-) pól baterie. Trochu zat řeste oběma svorkami, abyste zajistili jejich dobrý kontakt s póly autobaterie (odstranili z pólů baterie zoxidovanou vrstvu).

V níže uvedené tabulce najdete minimální hodnoty n apětí baterie během startování motoru (dolní část tabulky) a minimální nap ětí baterie bez zapnutého startéru (horníčást tabulky). Tyto hodnoty jsou však závislé na typu vozu, na zdv ihovém objemu (obsahu válc ů) atd.

Údaje v tabulce platí pro vozidla se zdvihovým obj emem (s obsahem válc ů) rovným

nebo větším než 3600 cm 3. V případě motorů s nižším obsahem válc ů považujte za sm ěrodatnou nejbližší nižší hodnotu nap ětí.

Zapněte zapalování, spus ťte startér motoru a během startování ode čtěte na stupnici přístroje hodnotu naměřeného napětí. Porovnejte naměřené napětí s hodnotami, které jsou uvedeny

v následující tabulce. Pokud je nam ěřená hodnota nap ětí výrazn ě nižší, než je hodnota nap ětí pro startování, která je uvedena v dolní části tabulky, pak je bu ď vadný spouštěč (startér) nebo je závada v propojovacích kabelech (p řechodový odpor kontakt ů) nebo má baterie p říliš nízkou kapacitu (není dimenzována na spoušt ění motoru vozidla).

Napětí při zatížení (V)

10,4

10,6

10,8

11,0

11,2

11,4

11,6

1 1,8

Min. napětí při startu (V)

9,7

10,0

10,3

10,6

10,9

11,2

11,2

11,6

Příklad:

Napětí autobaterie při zatížení je 11,0 V. P ři startování klesne toto nap ětí na hodnotu cca 10,6 V. Obsah válc ů motoru je přibližn ě 3600 ccm nebo méně. Bude-li obsah válc ů motoru vyšší, nesmí napětí baterie při startování klesnout pod hodnotu 10,3 V (v ětší odběr proudu startérem a výkon).

Doplňující informace k olověným autobateriím

Kapacita plně nabité autobaterie klesá p ři teplotách pod bodem mrazu na 70 % (a mén ě). Největší poškození autobaterií způsobuje jejich přebití.

„Teplé“ autobaterie lze dobít rychleji než studenébaterie.

Každá baterie se samovoln ě vybíjí. Tento vybíjecí proud je nejnižší v p řípadě bezúdržbových autobaterií.

Na dlouhodobě nenabíjených autobateriích se projevuje sulfatace (zasíření olověných desek akumulátor ů), která zp ůsobuje, že autobaterie ztrácí kapacitu.

Nabitá (nepoškozená) autobaterie vykazuje nap ětí naprázdno 12,7 V (nebo více). Poškozená nebo vybitá vykazuje nap ětí naprázdno 10,5 V (nebo mén ě).

Chybová hlášení

Er 2 Ukazuje se v případě, že kontakt nabíjecího relé není otev řený. Sou časně se ozve zvuková signalizace. Odpojte tester autobaterie, ab y se zabránilo p řetížení.

Poklepejte šroubovákem na šestihrannou matici na za dní straně testeru, aby se uvolnilo zaseknuté relé. Pokud se relé neuvolní, nesmí se tester déle používat k m ěření nabíjení. Nechte ho opravit v specializovaném servisu.

Er 1 Ukazuje se v případě, že kontakt nabíjecího relé není otev řený.

Současně se ozve zvuková signalizace. Odpor je pravd ěpodobně příliš velký nebo je vadné ovládání. Nechte p řístroj opravit v servisu.

Loading...
+ 1 hidden pages