VOLTCRAFT BT-1 User guide [cs]

Analogový tester olověných kumulátorů

Obj. č.: 10 05 88

Vážení zákazníci,

děkujeme Vám za Vaši d ůvěru a za nákup analogového testeru olov ěných akumulátor ů.

Tento návod k obsluze je sou částí výrobku. Obsahuje d ůležité pokyny k uvedení p řístroje do provozu a k jeho obsluze. Jestliže výrobek p ředáte jiným osobám, dbejte na to, abyste jim odevzdali i tento návod.

Ponechejte si tento návod, abyste si jej mohli znov u kdykoliv přečíst!

Ideální zkouše čka k jednoduchému zjištění (zbývající) kapacity olov ěných akumulátor ů (autobaterií) s napětím 12 V nebo 6 V. Tento přenosný m ěřící přístroj je nepostradatelným pomocníkem v dílnách, soláriích, kempinkových za řízeních atd.

Voltcraft® - Tento název p ředstavuje nadprůměrně kvalitní výrobky z oblasti sí ťové techniky (napájecí zdroje), z oblasti m ěřící techniky, jakož i z oblasti techniky nabíjení a kumulátor ů, které se vyznačují neobvyklou výkonností a které jsou stále vylepš ovány. A ť již budete pouhými kutily či profesionály, vždy naleznete ve výrobcích firmy „ Voltcraft“ optimální řešení.

Přejeme Vám, abyste si v pohod ě užili tento náš nový výrobek zna čky Voltcraft® .

Obsah

 

 

 

Strana

Ú

VOD ............................................................................................................................................................

2

Ú

ČEL POUŽITÍ TESTERU OLOV ĚNÝCH AKUMULÁTOR Ů..............................................................................

2

BEZPEČNOSTNÍ PŘEDPISY............................................................................................................................

3

SOUČÁSTI A OVLÁDACÍ PRVKY P ŘÍSTROJE .................................................................................................

4

UVEDENÍ MĚŘÍCÍHO P ŘÍSTROJE DO PROVOZU ............................................................................................

4

VLASTNÍ PROVÁD ĚNÍ MĚŘENÍ .....................................................................................................................

5

A) TEST BATERIE POD ZATÍŽENÍM ..................................................................................................................

5

B) MĚŘENÍ NABÍJECÍHO NAPĚTÍ (KONTROLA ALTERNÁTORU , DYNAMA) ........................................................

6

C) KONTROLA SPOUŠT ĚČE (STARTÉRU ) .........................................................................................................

6

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE O OLOVĚNÝCH AKUMULÁTOROVÝCH BATERIÍCH ....................................................

7

Ú

DRŽBA P ŘÍSTROJE .....................................................................................................................................

7

TECHNICKÉ ÚDAJE ......................................................................................................................................

7

Úvod

Tester je vybaven analogovým m ěřicím přístrojem, který dokáže reagovat na rychlé zm ěny napětí a stabilními krokosvorkami, které snesou vysoképroudové zát ěže.

Konstrukce tohoto výrobku odpovídá normě „EN 61010“. Za řízení je odrušeno a bylo dále přezkoušeno na elektromagnetickou slu čitelnost a splňuje tak požadavky platných evropských a národních směrnic.

Ú čel použití testeru olov ěných akumulátorů

Zjištění stavu olověných akumulátorových baterií 6 V nebo 12 V s minimá lní kapacitou

36 Ah zatěžovacím m ěřením („zkratovým“ proudem) 100 A.

Měření nabíjecího napětí (bez zatížení) p ři běžícím motoru.

Měření napětí baterie (bez přepnutí na zatěžovací m ěření) při startování motoru.

Zatěžovací m ěření baterií při zapnutém zapalování nebo p ři spuštěném motoru nebo při připojené nabíječce nejsou dovolena.

Měření v nepříznivých okolních podmínkách není s tímto p řístrojem dovoleno. Mezi nepříznivé podmínky pro provád ění měření patří:

o déšť a vlhký sníh,

o mokro a vysoká vlhkost vzduchu (nap ř. mlha),

oprach a hořlavé plyny, výpary (výpary benzínu či nafty nebo plyny unikající z baterie), výpary rozpoušt ědel,

o bouřka a podobné okolnosti s působením silných elektrostatických polí atd.

Na výrobku nesm ějí být provád ěny změny nebo přestavby (přepojování)!

Jiný zp ůsob používání, než bylo uvedeno výše, by mohl vést k poškození tohoto přístroje.

Dodržujte bezpodmíne čně bezpečnostní předpisy!

2

VOLTCRAFT BT-1 User guide
Měřící přístroje a jejich příslušenství nejsou hračky a nepatří tak do dětských rukou! Nenechávejte p řístroj v dosahu dětí!
V průmyslových za řízeních je nutno dodržovat p ředpisy úrazové zábrany, které se týkají elektrických za řízení a provozních prostředků.
Ve školách, v u čňovských za řízeních a amatérských dílnách by m ělo být kontrolováno zacházení s m ěřícími přístroji odpovědným odborným personálem.
Při práci na vozidlech nebo p ři měření napětí pod zatížením musíte dále dodržovat následující bezpe čnostní pokyny:
Z bezpečnostních důvodů a z důvodů registrace (CE) nesmějí být na p řístroji provád ěny žádné zm ěny zapojení.
Vzniknou-li škody nedodržením tohoto návodu k obsluze, zanikne nárok na záruku! Neručíme za následné škody, které by z toho vyplynuly. Neodpovídáme za věcné škody, úrazy osob, které byly způsobeny neodborným zacházením nebo nedodržováním bezpečnostních předpisů. V těchto případech zaniká jakýkoliv nárok na záruku.
Tento přístroj byl zkonstruován a p řezkoušen podle normy DIN 57 411-1/VDE 0411-1 (Bezpečnostní požadavky pro elektronické m ěřící přístroje = IEC 1010-1) a opustil výrobní závod v bezvadném stavu ohledn ě technické bezpečnosti. Aby byl tento stav zachován
a abyste zajistili bezpečné používání p řístroje, musí uživatel dodržovat bezpe čnostní pokyny a varování („Pozor!“ a „Upozornění!“), které se nacházejí v tomto návodu k obsluze.
= Přečtěte si návod k obsluze.
Bezpečnostní p
ředpisy

a)Při práci musíte mít stále k dispozici hasící p řístroj s kysličníkem (oxidem) uhličitým (sněhový hasící p řístroj).

b)Čistící bavlna, hadry na utírání maziv, rozpoušt ědla, benzín a jiné pohonné látky musejí být

uloženy a skladovány pouze v p ředepsaných nádobách. Dodržujte bezpodmíne čně předpisy protipožární ochrany.

c)Při práci v prostoru motoru vozidla používejte ochran né brýle a ochranné rukavice

z důvodů ochrany očí a pokožky p řed poleptáním kyselinou sírovou, dále jako ochranu

proti prachu a proti případnému poranění uvolněnými díly vozidla.

d)Nikdy se nedívejte přímo při spuštěném motoru do vzduchového sacího hrdla karburátoru, neboť při zpětném rázu, p ři nesprávn ě seřízeném zapalování nebo p ři nesprávn ě seřízených či vadných ventilech, m ůže z tohoto sacího hrdla vyšlehnout plamen.

e)Při spuštěném motoru se nikdy nedotýkejte rotujících a pohybujících se dílů, jakou jsou například ventilátor chlazení, klínové řemeny, řemenice atd. Dlouhé vlasy si zakryjte

vhodnou přikrývkou. P ři spuštěném motoru nepracujte nikdy s uvolněnými částmi oble čení a uvolněnou kravatou.

f)Při spuštěném motoru neprovád ějte nikdy zatěžovací m ěření baterie (v těchto případech se nesmíte dotknout pá čkového přepínače na přístroji).

g)Při práci si sundejte z vašeho t ěla veškeré šperky a ozdoby (řetízky, prsteny, náušnice, náramkové hodinky atd.)

h)Zajistěte bezpodmínečně dostatečné větrání (garáže nebo dílny). P ři spalování vznikající kysličník (oxid) uhelnatý je vysoce jedovatý.

i)Nedotýkejte se výfukového potrubí a chladi če, neboť hrozí nebezpečí popálení. Při spuštěném nebo teplém motoru nikdy neotvírejte zátku chladiče.

j)Zkontrolujte, zda je vozidlo zabržd ěno (ruční brzdou), u vozidel s automatikou zkontrolujte řadící páku, zda je za řazena do polohy pro parkování.

k)Při provád ění měření nekuřte, výpary benzínu a z baterie unikající vodík (p ři nabíjení) jsou

vysoce explozivní.

l) Nepokládejte na autobaterie žádné nástroje, ani m ěřící přístroj. V těchto případech hrozí nebezpečí vzniku zkratu. Zajistěte, aby Vaše ruce nebo Váš od ěv nebyly potřísněny kyselinou sírovou. Tato kyselina může zp ůsobit poleptání pokožky, poškození o ční sliznice a doslova „rozežrat“ Váš od ěv. Při měření napětí na autobaterii, kterou jste vyndali

z vozidla, musí být tato umíst ěna v minimální výšce 50 cm nad podlahou.

Pokud předpokládáte, že by m ěření neproběhlo bez nebezpečí, vypněte přístroj a zajistěte jej proti náhodnému použití (zapnutí). Vezm ěte na vědomí, že p řístroj již nelze bezpe čně používat tehdy, když:

-přístroj vykazuje viditelná poškození,

-přístroj nepracuje (nefunguje) a

-byl delší dobu uskladněn v nevhodných podmínkách nebo

-byl vystaven těžkému namáhání p ři přepravě.

Nezapínejte přístroj nikdy okamžité poté, co jste jej přenesli z chladného prostředí do prostředí teplého. Zkondenzovaná voda, která se p řitom objeví, by mohla Váš p řístroj za určitých okolností zničit. Nechte přístroj vypnutý tak dlouho, dokud se jeho teplota ne vyrovná s teplotou okolí (místnosti).

Součásti a ovládací prvkyřpístroje

1Ručkový m ěřící přístroj s různobarevnými poli rozsah ů napětí 6 V / 12 V.

2Vynulování ru čičky měřícího přístroje.

3Pá čkový p řepínač pro provád ění zatěžovacího m ěření.

4Kabely s červenou a černou krokosvorkou pro připojení na plus (+) a minus (-) kontakt autobaterie.

5Větrací štěrbiny chlazení bočníku (zatěžovacího odporu).

Uvedení měřícího přístroje do provozu

Neprovádějte nikdy žádná měření s otevřeným p řístrojem.

K měření používejte pouze pevn ě k přístroji připojené měřící kabely. Před každým m ěřením zkontrolujte, zda nedošlo k poškození izolace měřicích kabelů a k nim připojených krokosvorek.

3

4

Loading...
+ 2 hidden pages