Topcom Twintalker 9100 User guide [sk]

N Á V O D N A M O N T Á Ž A O B S L U H U : Obj. č.: 93 03 09 www.conrad.sk
TOPCOM – Twintalker 9100
Obj.č. 930 309
1. Úvod
2. Účel prístroja
Výrobok sa môže používať na rôzne odborné, ako aj rekreačné účely. Môžete ním napríklad udržiavať kontakt pri cestovaní medzi dvomi alebo viacerými automobilmi, pri bicyklovaní alebo lyžovaní, ale aj na zachovanie spojenia s deťmi, ktoré sa vonku hrajú, a pod.
Obmedzenie:
Skôr než začnete prístroj používať mimo krajiny, v ktorej ste ho kúpili, overte
si miestne predpisy. Táto norma môže by
ť v danej krajine zakázaná.
3. Značka CE a obmedzenia
Symbol CE na prístroji, návode na použitie a obale znamená, že je výrobok v súlade so základnými požiadavkami R&TTE smernice 1955/5/EÚ. Symbol (!) vedľa značky CE upozorňuje na skutočnosť, že norma tejto vysielačky nie je povolená vo všetkých krajinách Európy. Norma PMR je povolená v týchto krajinách: Belgicko, Holandsko, Nemecko, Švédsko, Dánsko, Nórsko, Fínsko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, Grécko, Česko, Luxembursko, Maďarsko, Slovensko, Švajčiarsko, Francúzsko, Veľká Británia, Írsko, Rakúsko, Poľsko.
4. Bezpečnostné pokyny
4.1. Všeobecné informácie
Pozorne si prečítajte nasledovné informácie týkajúce sa bezpečnosti a správneho používania prístroja. Oboznámte sa so všetkými jeho funkciami. Návod na použitie si odložte na bezpečné miesto pre budúce použitie.
4.2. Popáleniny
Ak je poškodený kryt antény, nedotýkajte sa ho, pretože počas vysielania by pri styku antény s kožou mohlo dôjsť k drobnému popáleniu. Batérie môžu spôsobiť poškodenie majetku (napr. popálenie) vtedy, ak sa vodivý materiál, ako sú šperky, kľúče alebo retiazky dotknú svoriek batérie. Materiál môže uzatvoriť elektrický obvod (krátke spojenie) a rozpáli sa. Opatrne postupujte aj pri manipulácii s vybitými batériami, najmä ak ich vkladáte do vrecka, peňaženky alebo do inej nádoby s kovovými predmetmi.
4.3. Osobná bezpečnosť
Neodkladajte prístroj do priestoru nad airbagom, alebo do priestoru, kde je airbag uložený. Airbagy sa nafukujú veľkou silou. Ak sa vysielačka nachádza na mieste, kde sa airbag nafukuje, airbag ju môže veľkou silou vystreliť a spôsobiť vážne zranenia posádke vozidla.
Vysielačku udržiavajte najmenej 15 cm od kardiostimulátora.
Ak lekársky prístroj vysielačku ruší, okamžite ju vypnite.
Batérie nevymieňajte vo výbušnom prostredí. Pri vkladaní alebo výmene batérií môže
na kontaktoch vznikať iskrenie, ktoré by mohlo spôsobiť výbuch.
Ak sa nachádzate v prostredí, kde je možné nebezpečenstvo výbuchu, vysielačku vypnite. Iskry na takýchto miestach môžu spôsobiť explóziu, prípadne požiar s následkom telesného zranenia alebo smrti.
Batérie nikdy nehádžte do ohňa. Mohli by vybuchnúť.
Miesta s potenciálne výbušnou atmosférou bývajú často, ale nie vždy, jasne označené. Patria sem miesta na čerpanie pohonných hmôt, ako sú podpalubia lodí, zariadenia na prepravu a skladovanie palív a chemikálií, oblasti, v ktorých vzduch obsahuje chemikálie alebo rôzne čiastočky ako je prach, obilie, či kovový prášok i mnohé ďalšie oblasti, v ktorých by vás bežne požiadali o vypnutie motora vozidla.
4.4. Nebezpečenstvo otravy
Batérie odkladajte mimo dosahu malých detí.
4.5. Právne normy
V niektorých krajinách je zakázané používať PMR pri šoférovaní motorového vozidla. V takomto prípade pred použitím prístroja vozidlo odstavte.
Vypnite vysielačku na palube lietadla, keď vás o to požiadajú. Používanie prístroja musí byť v súlade s predpismi leteckej spoločnosti alebo posádky lietadla.
Vypnite vysielačku všade tam, kde k tomu vyzývajú vyvesené oznamy. Nemocnice alebo zdravotnícke zariadenia môžu používať prístroje, ktoré sú citlivé na vonkajšiu RF energiu.
Výmena prípadne úprava antény môže ovplyvniť technickú špecifikáciu PMR a porušiť predpisy EÚ. Nepovolené antény môžu tiež poškodiť vysielačku.
4.6. Poznámky
Nedotýkajte sa antény počas vysielania. Mohlo by to ovplyvniť rozsah.
Ak prístroj dlhšie obdobie nepoužívate, batérie z neho vyberte.
5. Čistenie a údržba
Na čistenie prístroja použite mäkkú látku navlhčenú vo vode. Nepoužívajte na čistenie čistiace prostriedky ani rozpúšťadlá; mohli by poškodiť skrinku, zatiecť dovnútra a spôsobiť trvalé poškodenie výrobku.
Kontakty batérií môžete pretrieť suchou bezprašnou handrou.
Ak prístroj navlhne, vypnite ho a okamžite z neho vyberte batérie. Vysušte priehradku
pre batérie suchou handrou, aby ste čo najviac obmedzili poškodenie vodou. Uzáver priehradky na batérie nechajte otvorený cez noc alebo dovtedy, kým prístroj celkom nevyschne. Kým prístroj úplne nevyschne, nepoužívajte ho.
6. Likvidácia prístroja
Po skončení životnosti nesmiete tento výrobok odhodiť do bežného
domáceho odpadu, ale ste povinný odovzdať ho do zberného strediska na recyklovanie elektrických a elektronických zariadení. Túto povinnosť označuje symbol na výrobku, v návode na použitie, a/alebo na obale. Po odovzdaní výrobku v zbernom stredisku sa niektoré jeho materiály môžu znovu použiť. Opakované použitie niektorých častí alebo surovín z použitých výrobkov výrazne prispieva k ochrane životného prostredia. Ďalšie informácie o zberných miestach vo vašom bydlisku získate na miestnych úradoch.
7. Používanie prístroja PMR
Aby bola zabezpečená komunikácie medzi prístrojmi PMR, musia byť nastavené na rovnaký kanál a musia sa nachádzať v rozsahu príjmu (max. 9 km v otvorenom priestore). Keďže takéto zariadenia používajú voľné frekvenčné pásma (kanály), všetky funkčné prístroje tieto kanály užívajú spoločne (celkom 8 kanálov). Utajenie nie je preto zaručené. Ak sa ktokoľvek s vysielačkou PMR dostane na váš kanál, môže si vypočuť váš rozhovor. Vždy, keď chcete
komunikovať (prenášať hlasový signál) musíte stlačiť tlačidlo . Po stlačení tohto tlačidla bude prístroj pracovať vo vysielacom režime a vy môžete hovoriť do mikrofónu. Všetky ostatné PMR zariadenia v rozsahu, na rovnakom kanále a v rovnakom pohotovostnom režime (nevysielajúce) budú počuť vašu správu. Skôr ako na správu odpoviete, musíte počkať, kým druhá strane skončí vysielanie. Na konci každého vysielania
prístroj zapípa. Ak chcete odpovedať, stlačte tlačidlo a môžete hovoriť do mikrofónu.
Ak tlačidlo stlačia naraz dvaja alebo viacerí užívatelia, prijímač prijme iba najsilnejší signál a ostatné signály budú potlačené. Preto by ste mali vysielať signál
iba vtedy (stlačiť tlačidlo ), keď je kanál voľný.
8. Pre začiatok
8.1. Odpojenie /namontovanie BELT CLIP – pásmovej svorky
1. Ak chcete svorku z prístroja odpojiť, potlačte ju (B) smerom k anténe a súčasne potiahnite pútko svorky (A).
2. Pri opätovnom primontovaní pásmovej svorky vám kliknutie naznačí, či je správne upevnená na svojom mieste.
8.2. Vloženie batérií
1. Odpojte pásmovú svorku (pozri 8.1)
2. Otvorte uzamykaciu západku a vysuňte kryt
batérie.
3. Nainštalujte dobíjateľnú batériovú jednotku, dodržte správnu polaritu. Ubezpečte sa, že kovové kontakty na boku (D) smerujú von z rádia, aby sa spojili s dvierkami batérie.
4. Založte kryt na priehradku pre batérie a pásmovú svorku (8.1.).
Loading...
+ 8 hidden pages