Topcom Twintalker 9100 User guide [pl]

www.conrad.pl
Art. Nr 84 08 28
Mata do masażu Body-Shape
TOPCOM
TWINTALKER 9100 LONG RANGE
Instrukcja obsługi
v. 1.2
Opisane w niniejszej instrukcji możliwości zostały opublikowane z zastrzeżeniem zmian.
Dziękujemy za to, że zdecydowałeś się na zakup Topcom Twintalker. Jest to radiowe urządzenie do prowadzenia rozmowy o niskim zużyciu energii, nie powodujących powstawania bieżących kosztów, poza minimalnym nakładem na ponowne ładowanie baterii. Twintalker wysyła przy pomocy radiowych częstotliwości roboczych (PMR) i może być używany w każdym kraju, w którym niniejsza usługa, opisana na opakowaniu i instrukcji obsługi jest dostępna.
2. Cel zastosowania
Twintalker może być używany zarówno do celów zakładowych jak i prywatnych, np. jako środek komunikacyjny między dwoma lub większą ilością aut, rowerów, narciarzy. Możesz go
użyć także do rozmowy z dzieckiem, gdy bawi się na zewnątrz.
Ograniczenia Sprawdź lokalnie obowiązujące wytyczne zanim użyjesz urządzenia w kraju, w którym nie zostało zakupione. Być może jego standard jest zabroniony w tym kraju.
3. Znak CE i ograniczenia
Znak CE na urządzeniu, opakowaniu oraz w instrukcji obsługi oznacza, że urządzenie jest zgodne ze wszystkimi istotnymi wymaganiami dyrektywy R&TTE 1995/5/EG. Symbol (!) obok znaku CE, oznacza, ze standard PMR nie jest dozwolony we wszystkich krajach europejskich.
PMR jest dopuszczony w następujących krajach: Belgia, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Finlandia, Hiszpania, Włochy., Portugalia, Grecja, Czechy, Luksemburg, Węgry, Słowacja, Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, Irlandia, Austria, Polska.
4. Wskazówki bezpieczeństwa
4.1 Wskazówki ogólne
Przeczytaj dokładnie poniższe wskazówki bezpieczeństwa i dane. Powoli Ci to na prawidłowe posługiwanie się urządzeniem. Zapoznaj się z funkcjami urządzenia, a instrukcję obsługi zachowaj, abyś mógł w każdej chwili z niej skorzystać.
4.2 Niebezpieczeństwo pożaru
Nie dotykaj anteny, gdy jej osłona jest uszkodzona, ponieważ zetknięcie anteny ze skórą może podczas przenoszenia spowodować małe poparzenia.
Baterie mogą doprowadzić do obrażeń, jak np. poparzenia, jeśli materiały przewodzące jak biżuteria, klucze czy łańcuchy zostaną zetknięte z biegunami. Materiał zamyka w takim przypadku obwód elektryczny (zwarcie) i nagrzewa się. Bądź ostrożny w kontakcie z naładowanymi bateriami, szczególnie jeśli przechowujesz je w torebce, portmonetce lub innym zbiorniku razem z obiektami metalowymi.
4.3 Niebezpieczeństwo skaleczenia
Nie kładź urządzenia w obszarze poduszki powietrznej lub obszarze, wystrzelenia poduszki powietrznej. Poduszki wystrzeliwują z dużą siłą. Gdy urządzenie radiowe znajduje się w obszarze wybuchu poduszki powietrznej a poduszka zostanie uwolniona, urządzenie może zostać z dużą siłą wypchnięte z samochodu i spowodować ciężkie obrażenia.
Trzymaj urządzenie w odstępie minimum 15 cm do rozrusznika serca.
Natychmiast wyłącz urządzenie, jeśli powoduje zakłócenia w pracy urządzeń
medycznych.
Nie wymieniaj baterii w obszarze zagrożonym wybuchem. Podczas montowania lub wyjmowania baterii iskra może spowodować wybuch.
Wyłącz urządzenie, gdy znajdujesz się w obszarze zagrożonym eksplozją. Iskra w takim otoczeniu może spowodować pożar lub wybuch, co może doprowadzić do obrażeń a także do śmierci.
Nie wrzucaj baterii do ognia, ponieważ mogą eksplodować.
Obszary zagrożone wybuchem są często, ale nie zawsze jednoznacznie oznakowane. Zalicza się do tego miejsca do tankowania np. pod pokładem na statkach, miejsca do przetaczania chemikaliów i paliw lub składowania; obszary, w których powietrze zawiera chemikalia lub cząsteczki, np. zbóż, pyłu i opiłków metalu; wszystkie inne obszary, które zostały przeznaczone do odstawienia silnika pojazdu.
4.4 Niebezpieczeństwo zatrucia
Przechowuj baterie w miejscu niedostępnym dla dzieci.
4.5 Przepisy
W niektórych krajach, używanie radiotelefonu podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. W takich przypadkach należy zatrzymać pojazd, jeśli chcemy prowadzić rozmowę.
Wyłącz urządzenie, jeśli otrzymasz takie polecenie na pokładzie samolotu. Użytkowanie urządzenia musi być zgodne z wytycznymi linii lotniczej i instrukcjami załogi.
Wyłącz urządzenie wszędzie tam, gdzie zwracają na to uwagę tabliczki informacyjne. W szpitalach oraz placówkach medycznych stosują urządzenia, które są czułe na zewnętrzne wysokie częstotliwości.
Wymiana lub zmiana anteny może zmienić specyfikację radia i naruszyć przepisy CE. Anteny bez atestu mogą poza tym uszkodzić urządzenie radiowe.
4.6 Wskazówki
Nie dotykaj anteny podczas przesyłu, ponieważ może to wpłynąć na zasięg.
Wyjmij baterie, jeśli urządzenie było przez dłuższy czas nieużywane.
5 Czyszczenie i konserwacja
Czyść urządzenie miękką lekko zwilżona szmatką. Nie stosuj żadnych środków czyszczących ani rozpuszczalników. Mogą one uszkodzić obudowę i wniknąć do urządzenia powodując trwałe uszkodzenia.
Styki baterii można wytrzeć suchą bezwłosą ściereczką.
Jeśli urządzenie zostanie zwilżone, wyłącz je i natychmiast wyjmij baterie. Wysusz
pojemnik na baterie miękką ściereczką, aby zredukować uszkodzenia spowodowane wodą. Pozostaw pojemnik na baterie otwarty, aż do całkowitego wysuszenia. Użyj urządzenia, dopiero gdy będzie całkowicie suche.
6 Utylizacja urządzenia
Pod koniec okresu eksploatacji produktu urządzenia nie można zutylizować z normalnymi odpadkami domowymi. Dostarcz je do stacji zbiorczej zajmującej się przetwarzaniem urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Wskazuje to niniejszy symbol umieszczony na instrukcji obsługi i opakowaniu.
Niektóre materiały produktu można podać ponownej obróbce, gdy oddasz urządzenie do miejsca zbiórki. Dzięki ponownemu wykorzystaniu niektórych części lub surowców ze zużytych produktów przyczynisz się znacznie do ochrony środowiska. Aby zasięgnąć informacji na temat stacji zbiorczych w twoim otoczeniu zwróć się do lokalnych władz
7 Eksploatacja radiotelefonu
Komunikacja przy użyciu radiotelefonów jest możliwa jedynie, gdy urządzenia są ustawione na tym samym kanale i znajdują się w zasięgu odbioru (do maks. 9 km na wolnym powietrzu). Ponieważ urządzenia te wykorzystują wolne kanały, wszystkie eksploatowane urządzenia rozdzielają sobie te kanały (w sumie 8). Przez to nie można zagwarantować prywatności. Każda osoba dysponująca radiotelefonem, ustawionym na Twój kanał, może podsłuchać twoją rozmowę. Jeśli chcesz nawiązać rozmowę (połączenie), naciśnij przycisk PTT. Jak tylko ten przycisk jest wciśnięty, urządzenie przełącza się na tryb nadawania i możesz mówić do mikrofonu. Wszystkie radiotelefony znajdujące się w zasięgu, ustawione na ten sam kanał i znajdują się w trybie Standby (nie w trybie nadawania) usłyszą twoją wiadomość.
Musisz poczekać, aż druga strona zakończy przekazywanie, zanim będziesz mógł odpowiedzieć. Po zakończeniu każdego przekazywania urządzenie nada sygnał dźwiękowy. Aby odpowiedzieć naciśnij przycisk PTTT i mów do mikrofonu.
Jeśli 2 lub więcej użytkowników naciśnie przycisk PTT, odbiorca otrzyma jedynie najsilniejszy sygnał. Wszystkie pozostałe sygnały zostaną zatajone. Dlatego też powinieneś przesyłać sygnał (nacisnąć przycisk PTT), gdy kanał jest wolny.
Loading...
+ 9 hidden pages