Technisat DIGIT HD8-S User Manual

Návod k obsluze
Digit HD8-S

Přijímač digitální satelitní TV s vysokým rozlišením (HD)

Přijímač je vybaven čtečkou karet CONAX, dvěma rozhraními PCMCIA
pro moduly CI a čtečkou paměťových karet SD, MMC a CF.
Přijímač umožňuje příjem volných a zakódovaných programů
digitální satelitní TV (např. v systémech VIACCESS, CONAX, IRDETTO,

1 Obrázky

1.1 Dálkový ovladač

Na ovladači jsou uživateli k dispozici následující tlačítka: > MUTE (Ton ein/aus) pro okamžité umlčení přijímače / obnovení původní hlasitosti.
> CODE pro výběr kódu dálkového ovládání. Změnou kódu je možná současná
obsluha dvou přijímačů a jednoho televizoru TechniSat jediným dálkovým ovladačem, u kterých je nastaven shodný kód. Předpokladem je, že u obsluhovaného přijímače je nastaven kód dálkového ovládání shodný s kódem dálkového ovládání nastaveným u ovladače. Pro změnu kódu dálkového ovládání: Stlačte a přidržte stlačeno tlačítko CODE a potom opakovaným stlačováním tlačítka OK rozblikejte LED SAT 1, SAT 2 nebo TV.
- 2 -
> Číslicová tlačítka pro přímý výběr programů ze seznamů / vkládání číselných
hodnot do nabídek atd. > ZOOM pro zvětšení obrazu. > 0/AV pro přepnutí televizoru na zpracování signálu z připojené komponenty. > TV/RADIO pro přepnutí na příjem digitálního rozhlasu / digitální TV. > SFI pro zobrazení informací elektronického průvodce TV pořadů. > Vícefunkční tlačítka (Multifunktionstasten). > Tlačítka se šipkami pro navigaci v nabídkách (Pfeiltasten). > EXIT (Zurück) pro vyjití z nabídek. > REV (Rückspülen) () pro rychlý pohyb v záznamu vzad. > STOP () pro ukončení záznamu / přehrávání. > PROGRAM – pro postupný výběr programů ze seznamů. > VOLUME – pro snížení hlasitosti. > TXT pro přepnutí přijímače na příjem teletextu / příjem TV 1. > SOUND pro výběr jazyka pro audio 1. > MENU pro zobrazení nabídky / vyjití z nabídky. > POWER (Ein / Stand-by) pro zapnutí přijímače / přepnutí přijímače do
pohotovostního režimu. > SLEEP pro naprogramování času, po jehož uplynutí bude přijímač automaticky
přepnut do pohotovostního režimu. > OPT
Během příjmu TV je tlačítko používáno pro výběr jazyka pro audio / podtitulky a pro
spec. funkce.
Během příjmu rozhlasu je tlačítko používáno pro výběr rozhlasových programů
změnou nosného kmitočtu zvuku. > GENRE pro výběr žánrů (oblíbené programy). > REC pro zahájení záznamu. > Zelené tlačítko pro navigaci PVR (osobní videorekordér). > Modré tlačítko pro zoom / formát obrazu. > OK pro zobrazení seznamu programů popř. jeho zhasnutí. > INFO pro zobrazení informací o přijímaném programu / pořadu. > FF (Vorspülen) () (FF) pro rychlý pohyb v záznamu vzad. > PLAY/PAUSE () pro zahájení přehrávání / přerušení přehrávání. > PROGRAM + pro postupný výběr programů ze seznamu. > VOLUME + pro zvýšení hlasitosti. > STILL pro zastavení obrazu. > HDMI

1.2 Přední panel

1
Takto označené funkce jsou k dispozici pouze pokud jsou přijímaným programem vysílána
odpovídající data.
- 3 -
Ein/Standby tlačítko POWER pro zapnutí přijímače /
přepnutí přijímače do pohotovostního
režimu Pfeiltasten tlačítka pro navigaci nabídkách Alphanumerisches Display alfanumerický displej Sim-Card Leser čtečka SIM karet Steckplatz CI-Modul 1 slot modulu CI 1 Steckplatz CI-Modul 2 slot modulu CI 2 OK tlačítko OK USB-Buchse konektor USB SD-, MMC-, MS-Card Leser čtečka paměťových karet SD, MMC a MS Compact-Flash Leser čtečka paměťových karet CF Kartenleser: Schieben Sie die …
Čtečka karet:
> Do čtečky karet zasuňte na doraz
chytrou kartu (Smartcard) Conax zlatým
čipem dolů.

Vložení modulu společného rozhraní (CI) do přijímače

> Vypněte přijímač. > Do modulu CI zasuňte odpovídající kartu. > Zasuňte modul do odpovídajícího slotu. > Zapněte přijímač.

1.3 Zadní panel

Videoausgang výstupní konektor cinch VIDEO OUT (žlutý) Komponentenausgänge výstupní konektory komponent signálu
video (cinch) – konektory Y / Pb a Pr SCART-Buchse TV konektor SCART TV Audioausgänge Digital
digitální výstupní konektory audio COAXIAL
a SPDIF (optický) Netzwerk-Buchse konektor RJ45 pro připojení přijímače
k místní síti (LAN) Netz-Schalter hlavní síťový vypínač LNB-Eingang vstupní konektor LNB IN pro připojení LNB
k přijímači Audioausgänge Analog
analogové výstupní konektory audio AUDIO
OUT (cinch) levý (L) a pravý ® SCART-Buchse VCR konektor SCART VCR HDMI Ausgang výstupní konektor HDMI USB Buchse konektor USB
- 4 -
Netzbuchse zásuvka pro připojení síťového kabelu
k přijímači

Úvod

Vážený zákazníku,
srdečně vám blahopřejeme k vašemu rozhodnutí pro nákup přijímače digitální satelitní TV Digit HD8-S. Předkládaný návod by měl vám být nápomocen v optimálním využití funkcí vašeho nového digitálního přijímače DVB-S. Návod jsme se snažili sestavit tak, aby byl co možná nejsrozumitelnější a současně co nejstručnější. Rozsah funkcí vašeho přijímače je trvale rozšiřován a udržován na úrovni odpovídající aktuálnímu stavu znalostí v oboru aktualizacemi jeho software v důsledku čehož je však možné, že některé nově získané funkce nebudou v tomto návodu vysvětleny popř. může dojít ke změnám postupů nastavení v návodu popisovaných funkcí. Z uvedeného důvodu vám doporučujeme občasnou návštěvu našich webových stránek, odkud si můžete stáhnout návod k použití přijímače odpovídající jeho aktuálnímu stavu Přejeme vám hodně radosti z vašeho přijímače Digit HD8-S TechniSat.
Váš tým TechniSat
HDMI, logo HDMI a multimediální rozhraní s vysokým rozlišením jsou obchodními známkami popř. zapsanými obchodními známkami firmy HDMI Licensing LLC.
Vyrobeno podle licence Dolby Laboratories. Dolby a ikona dvojitého D jsou obchodními známkami firmy

2 Nejdříve si prosím přečtěte

> Před instalací přijímače a jeho uvedením do provozu překontrolujte úplnost
dodávaného příslušenství.
> Součástí dodávky jsou kromě digitálního přijímače rovněž i síťový kabel (1),
dálkový ovladač (1), baterie AAA pro ovladač (2), návod k obsluze (1) a záruční list (1).

2.1 Pro bezpečné používání přijímače

Před uvedením přijímače do provozu přijímače si prosím přečtěte pokyny pro jeho bezpečné používání. Výrobce přijímače neodpovídá za jakékoliv škody zapříčiněné nesprávnou obsluhou přijímače popř. nedodržením pokynů pro bezpečné zacházení s přijímačem. > Přijímač je konstruován pro používání v mírném klimatickém pásmu > Přijímač instalujte na rovnou, pevnou plochu, na přijímač neumísťujte žádné
předměty. Větrací otvory skříňky přijímače jsou určeny pro odvádění tepla, vznikajícího během jeho provozu - nezakrývejte je.
- 5 -
> Na přijímač neumísťujte hořící popř. hořlavé předměty jako např. svíčky.
> Chraňte přijímač před zmoknutím, postříkáním nebo politím jakoukoliv kapalinou,
na přijímač neumísťujte nádoby, obsahující jakékoliv kapaliny jako např. vázy s květinami.
> Neinstalujte přijímač na přímém slunci nebo v blízkosti zdrojů tepla – riziko přehřátí
a poškození přijímače.
>
> Nevyjímejte přijímač ze skříňky - riziko úrazu elektrickým proudem. Uvnitř skříňky
nejsou díly, které by mohl opravit nebo seřídit jeho uživatel bez odpovídajícího vybavení a kvalifikace. Bude-li přijímač vyžadovat seřízení nebo opravu kontaktujte autorizovaný servis. Zásahem do přijímače v době platnosti záruky se vystavujete riziku ztráty event. záručních plnění.
Před event. vyjmutím přijímače ze skříňky (výslovně nedoporučeno) odpojte přijímač od elektrické sítě.
Odpojení přijímače od elektrické sítě a vyhledání odborného servisu jsou nutné v následujících případech:
> poškození síťového kabelu nebo vidlice kabelu; > postříkání nebo polití přijímače jakoukoliv kapalinou, zmoknutí přijímače nebo
vniknutí jakékoliv kapaliny do skříňky přijímače;
> pokud přijímač obsluhovaný podle pokynů v návodu nepracuje tak, jak je od něj
očekáváno nebo došlo-li k výrazném zhoršení jeho vlastností nebo k poruchám jeho funkcí;
> došlo-li k poškození jeho skříňky.

2.2 Pokud nebudete přijímač delší dobu používat

Pokud nebudete přijímač delší dobu používat popř. za bouřky odpojte přijímač od elektrické sítě. Před odpojením přijímače od elektrické sítě přepněte přijímač do pohotovostního režimu a vyčkejte na zobrazení údaje hodin na jeho displeji nebo na rozsvícení
červené LED.

2.3 Důležité pokyny pro zacházení s přijímačem

Obsluha přijímače je významně zjednodušena použitím nabídek, kterými bylo rovněž dosaženo významného snížení počtu používaných tlačítek na dálkovém ovladači. Všechny funkce přijímače jsou zobrazovány na TV obrazovce a pro jejich obsluhu je používáno několik málo tlačítek.
- 6 -
Související funkce jsou shrnuty do nabídek. Vybraná funkce je na obrazovce barevně zvýrazněna. Programovatelná (funkční) tlačítka (červené, žluté, zelené a modré) jsou indikována barevnými poli ve spodní části obrazovky – jejich funkce závisí na konkrétním režimu přijímače a představují funkce, které jsou aktivovány stlačením odpovídajícího barevného tlačítka na ovladači. Tlačítka jsou aktivní pouze pokud odpovídající pole obsahuje krátkou informaci o funkci tlačítka. V dalším textu návodu jsou názvy použitých tlačítek a údaje zobrazované na TV obrazovce vytištěny tučným písmem.
Nápověda
Stlačením modrého tlačítka bude na TV obrazovce zobrazen text nápovědy k poslední používané funkci přijímače (pokud existuje). Zhasnutí zobrazeného textu nápovědy dalším stlačením modrého tlačítka.

2.4 Důležitá upozornění k zabezpečení dat

Před event. předáním přijímače do opravy doporučujeme pořídit si kopii dat uložených na pevném disku přijímače - případné obnovení dat nepatří mezi běžné servisní úkony. TechniSat v žádném případě neodpovídá za ztrátu popř. poškození dat uložených na pevném disku v průběhu opravy přijímače.

2.5 Vložení / výměna baterií v ovladači

> Otevřete kryt prostoru pro baterie na spodní straně ovladače a do prostoru pro
baterie vložte dvě baterie AAA – pozor na jejich správnou polaritu, je vyznačena v prostoru pro baterie. Potom dokonale uzavřete prostor pro baterie.
> Po významném zkrácení účinného dosahu ovladače vyměňte v ovladači obě
baterie za nové.

2.6 Upozornění k likvidaci odpadů

> Balicí materiál přijímače je plně recyklovatelný. > Materiál roztřiďte podle pokynů platných pro třídění odpadu v místě vašeho
bydliště.
> Věnujte prosím pozornost tomu, že vyčerpané baterie jakož i elektronické
komponenty nepatří do domovního odpadu a měly by být zlikvidovány podle místně platných předpisů jako nebezpečný popř. zvlášť nebezpečný odpad.

3 Připojení přijímače

a. Připojení přijímače k elektrické síti. b. Připojení LNB ke vstupnímu
konektoru LNB přijímače.
c. Připojení výstupu komponent
signálu video z přijímače ke vstupům komponent signálu video televizoru.
nebo
d. Připojení televizoru k přijímači
kabelem s konektory SCART.
e. Připojení VCR k přijímači kabelem
s konektory SCART
f. Připojení výstupů audio z přijímače
k externímu zesilovači (stereofonním kabelem audio s konektory cinch).
- 7 -

3.1 Doplňující informace k připojení přijímače

a. Připojení přijímače k elektrické síti je posledním krokem instalace přijímače. Pro
napájení přijímače je jeho výrobcem specifikováno stříd. napětí 230 V / 50 - 60 Hz. Pro zapnutí přijímače nejdříve přepněte přijímač do pohotovostního režimu a to hlavním síťovým vypínačem na zadním panelu přijímače a potom pro zapnutí přijímač stlačte tlačítko ON/STANDBY na ovladači. Dalším stlačením tohoto tlačítka bude přijímač přepnut do pohotovostního režimu.
b. Pro připojení LNB 1 ke konektoru LNB 1 vzadu na přijímači použijte koaxiální kabel
s konektory F. Konektory dotahujte rukou (bez použití nástrojů).
c. Pokud je použitý televizor vybaven vstupním konektorem HDMI použijte pro
připojení přijímače k televizoru kabel s konektory HDMI, kterým propojte výstupní konektor HDMI přijímače se vstupním konektorem HDMI televizoru. Zapnutím přijímače bude televizor automaticky přepnut na zpracování signálu ze vstupního konektoru HDMI televizoru (pouze pokud je tato funkce u používaného televizoru k dispozici). n e b o
d. Pokud je používaný televizor vybaven vstupními konektory pro komponenty signálu
video propojte spec. kabelem s barevnými konektory cinch výstupní konektory COMPONENT VIDEO OUT na zadním panelu přijímače se vstupními konektory komponent signálu video. n e b o
e. Pokud je používaný televizor vybaven konektorem SCART propojte kabelem
s konektory SCART konektor SCART TV na zadním panelu přijímače s konektorem SCART televizoru. Zapnutím přijímače bude televizor automaticky přepnut na zpracování signálu z konektoru SCART s připojeným přijímačem (pokud je u používaného televizoru tato funkce k dispozici).
f. Kabelem s konektory SCART propojte konektor SCART VCR na zadním panelu
přijímače s konektorem SCART VCR. Po zahájení přehrávání připojeným VCR signál z VCR automaticky prochází kabelem s konektory SCART do přijímače odkud je kabelem s konektory SCART přiváděn do televizoru. Pokud u používaného VCR není k dispozici spínací napětí pro nastavení popisované cesty signálu použijte pro přepnutí tohoto přijímače na zpracování signálu z VCR tlačítko
0/AV na ovladači.

3.2 Připojení audio

g. Pro oddělené zpracování zvuku můžete přijímač připojit k AV zesilovači (receiveru).
Je možné analogové popř. digitální připojení audio.
Digitální připojení audio
Pokud je zesilovač (receiver) vybaven digitálním optickým nebo koaxiálním vstupním konektorem propojte digitálním optickým nebo koaxiálním kabelem digitální optický nebo koaxiální výstupní konektor audio přijímače s digitálním optickým nebo koaxiálním vstupním konektorem audio zesilovače (receiveru).
Analogové připojení audio
Stereofonním kabelem audio s konektory cinch propojte analogové výstupní konektory AUDIO L/R přijímače s analogovými vstupními konektory audio zesilovače (mohou být označeny údaji AUDIO, LINE, AUX atd.) – nepřipojujte výstup z přijímače ke vstupním konektorům PHONO – jsou určeny pro připojení analogového gramofonu s odlišnou úrovní a charakteristikou výstupního signálu.

3.3 Konektor USB

Konektor je používán pro aktualizaci software přijímače a pro přehrávání hudebních souborů, obrázků a filmů. Podrobné informace naleznete v dalším textu návodu.
- 8 -

3.4 Čtečka paměťových karet SD / MMC / MS a CF

Čtečky jsou používány pro přehrávání záznamů hudby, obrázků a filmů uložených na těchto kartách.

3.5 Konektor místní sítě (LAN) RJ45

Prostřednictvím tohoto konektoru můžete přijímač připojit k místní síti. Po realizaci připojení můžete prostřednictvím portu TechniSat Media kopírovat záznamy ve formátech MPEG 2 / MP2 / JPEG popř. MPEG 4 do připojeného PC. Podrobné informace naleznete v dalším textu návodu.

4 Výchozí instalace přijímače

Po prvním zapnutí přijímače bude na TV obrazovce zobrazeno okno průvodce výchozí instalací přijímače AutoInstall jehož využitím bude za vaší aktivní spolupráce přijímač připraven k použití. Při instalaci přijímače postupujte podle pokynů na obrazovce. Instalaci lze kdykoliv zrušit a to stlačením červeného tlačítka. Pro přepnutí do předchozího kroku instalace stlačte zelené tlačítko – budete tak moci rychle opravit event. chyby. Pokud nebude výchozí instalace přijímače provedena popř. dokončena budete moci přijímač používat s využitím jeho standardní konfigurace nastavené z výroby.

4.1 Jazyk obsluhy

> Po zahájení instalace bude nejdříve zobrazeno okno Bediensprache (jazyk
obsluhy).
> Tlačítky se šipkami vyberte požadovaný jazyk, potvrďte stlačením zeleného
tlačítka Převzít (Übernehmen).

4.2 Nastavení země

> V zobrazeném okně vyberte zemi instalace přijímače – pro použití přijímače v ČR
vyberte Česká republika (Tschechische Republik). Tímto výběrem budou specifikovány systémy obrazu a zvuku, nastavení časové zóny uspořádání programů v seznamu programů.
> Výběr potvrďte stlačením zeleného tlačítka.

4.3 Formát obrazu

> V tomto okně vyberte formát obrazu (4:3 nebo 16:9) a to podle formátu obrazovky
používaného televizoru.
> Výběr potvrďte stlačením zeleného tlačítka.

4.4 Konfigurace antény

V takto označeném kroku výchozí instalace přijímače můžete nastavení přijímače přizpůsobit konfiguraci používané antény.
> Při požadavku na použití standardní antény stlačte zelené tlačítko Převzít
(Übernehmen).
> Pokud konfigurace používaného anténního systému neodpovídá jeho standardu
stlačte žluté tlačítko Změnit (Ändern). Potom podle pokynů v odstavci 5.5 proveďte požadovaná nastavení a potom stlačením červeného tlačítka Zpět( Zurück) přejděte zpět do konfigurace antény.
> Potvrďte stlačením zeleného tlačítka Převzít (Übernehmen).

4.5 Aktualizace software přijímače

> Po nastavení antény přijímač překontroluje, zda není k dispozici nová verze
software. V případě jeho existence je možná jeho aktualizace.
- 9 -
> Pro její provedení stlačte zelené tlačítko Aktualizovat (Aktualisieren) a vyčkejte
několik minut na její ukončení.
> Pokud nebudete aktualizaci software požadovat stlačte žluté tlačítko Přeskočit
(Überspringen).
> Pokud data aktualizace neexistují stlačte pro pokračování v programování zelené
tlačítko Pokračovat (Weiter).

4.6 Vyhledávání programů / ISIPRO

Pro vyhledání programů je k dispozici několik variant vyhledání nových programů nebo aktualizace seznamu programů. Můžete použít funkci Seznam programů – ISIPRO jejímž prostřednictvím bude stažen aktuální seznam programů popř. můžete programy vyhledat.
> Tlačítky se šipkami nahoru / dolů vyberte řádek Aktualizace seznamu
programů ISIPRO (ISIPRO-Programlistenaktualisierung).
> Potvrďte stlačením zeleného tlačítka Odstartovat (Starten).
Ze satelitu bude stažen aktuální seznam programů ISIPRO. Věnujte prosím pozornost informacím na obrazovce a pokynům uvedeným v odstavci 8.5.3.
Pokud nebude nový seznam ISIPRO k dispozici popř. pokud nebude požadovat jeho stažení použijte pro aktualizaci seznamu programů funkci pro vyhledávání programů.
> Podle vašich požadavků vyberte tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů volbu
Všechny programy (Alle Sender – pro vyhledání všech programů) nebo Všechny volné programy (Alle unverschlüsselten Sender – pro vyhledání všech volných
programů).
> Po stlačení zeleného tlačítka bude zahájeno prohledávání všech v konfiguraci
antény specifikovaných satelitů, naladěné programy budou postupně ukládány do seznamu programů. Vyhledávání programů vyžaduje podle okolností několik minut. Věnujte prosím pozornost pokynům na TV obrazovce.

4.7 Regionální programy

V případě potřeby můžete specifikovat vyhledání vámi upřednostňovaných regionálních programů.
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů označte TV společnost, jejíž TV programy
chcete vložit do seznamu programů.
> Stlačením tlačítka OK bude otevřeno okno se seznamem TV programů, vysílaných
vybranou TV společností.
> Tlačítky se šipkami vyberte TV program, který chcete vložit do seznamu
programů, potvrďte tlačítkem OK. Opakováním tohoto kroku vyberte všechny požadované TV programy.

4.8 Stažení dat SFIplus

Přijímač je vybaven elektronickým ekvivalentem TV programových týdeníků (EPG ­Electronic Program Guide - označení SFI je zkratkou používanou pro označení této funkce u výrobků firmy TechniSat), jehož prostřednictvím můžete na TV obrazovce zobrazit (v závislosti na rozsahu informací vysílaných jednotlivými TV programy) přehled informací o pořadech vysílaných v průběhu několika dní. Aktualizace dat SFI je přijímačem prováděna automaticky a to po stažení seznamu programů ISIPRO popř. po ukončení vyhledávání programů. Aktualizace dat SFI vyžaduje cca 30 minut. > Pokud nebudete aktualizaci dat SFO požadovat stlačte žluté tlačítko Přeskočit
(Überspringen).
> Aktualizace dat SFI bude v tomto případě provedena v nočních hodinách, v případě
potřeby lze aktualizaci dat SFI spustit kdykoliv ručně (viz odstavec 6.13.1).
- 10 -

4.9 Ukončení výchozí instalace přijímače

> Jako poslední okno výchozí instalace přijímače bude zobrazeno okno Ukončit
instalaci. Zobrazené okno potvrďte stlačením zeleného tlačítka – informace na
obrazovce zhasnou a přístroj budete moci normálně používat.

5. Nastavení přijímače

Po ukončení výchozího nastavení přijímače a jeho uvedení do provozu je v případě potřeby možné nastavení některých jeho funkcí podle vašich požadavků.

5.1 Jazyk obsluhy

Prostřednictvím této funkce je možná změna jazyka pro nabídky a hlášení na TV obrazovce.
> Stlačením tlačítka MENU vyvolejte hlavní nabídku. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte řádek Jazyk obsluhy
(Bediensprache).
> Potvrďte tlačítkem OK.
Bude zobrazena podnabídka Jazyk obsluhy.
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte požadovaný jazyk. > Pro potvrzení výběru a jeho uložení do paměti stlačte tlačítko OK.

5.2 Základní nastavení

Pro optimální využití přijímače jsou nutná některá jeho další nastavení a to prostřednictvím podnabídky Nastavení (Einstellungen).
> Stlačením tlačítka MENU vyvolejte hlavní nabídku. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů přejděte do řádku Nastavení. > Potvrďte tlačítkem OK - bude zobrazena podnabídka Nastavení. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů přejděte do řádku Základní nastavení > (Grundeinstellungen). > Potvrďte tlačítkem OK. Bude zobrazena obrazovka Základní nastavení. > Ze zobrazené obrazovky vyberte tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů
požadovanou funkci a nastavte ji podle vašich potřeb. Věnujte prosím pozornost event. zobrazeným pokynům na obrazovce.
Jsou možná dále popsaná nastavení.

5.2.1 Země

Funkce je rovněž používána pro automatické přepnutí na letní / zimní čas a naopak a pro přizpůsobení časové diference světovému času (označovaného v originále tohoto dokumentu jako „GMT“).
> Stlačením tlačítka OK otevřete okno Země (Land). > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů specifikujte zemi instalace přijímače,
potvrďte tlačítkem OK.

5.2.2 Časová zóna

Pokud bylo prostřednictvím funkce Země (viz odstavec 5.2.1) nastaveno v řádku Datum / čas (Datum / Uhrzeit) definovány uživatelem (benutzerdefiniert) musí být
odchylka místního od světového času nastavena ručně tlačítky se šipkami (v ČR +1 hodina, v době platnosti letního času +2 hodiny).
- 11 -

5.2.3 Datum / čas

V tomto řádku (Datum / Uhrzeit) můžete specifikovat, zda mají být po zapnutí přijímače datum a čas nastaveny ručně nebo automaticky (automatisch) nebo převzetím těchto údajů ze specifikovaného TV programu).
> Stlačením tlačítka OK otevřete okno. > Tlačítky se šipkami vyberte automatisch nebo zvolte TV program, ze kterého
mají být tyto informace přejímány. Výběr potvrďte tlačítkem OK.

5.2.4 Hodiny STANDBY

Nastavením v tomto řádku můžete specifikovat, zda má být na displeji přijímače v pohotovostním režimu zobrazen údaj hodin či nikoliv.
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů zapněte (an) nebo vypněte (aus)
zobrazení údaje hodin na displeji přijímače v pohotovostním režimu.

5.2.5 Kód dálkového ovládání

Přijímač lze obsluhovat dálkovým ovladačem používajícím režim dálkového ovládání SAT1 nebo SAT2 - je tak umožněna současná obsluha dvou přijímačů umístěných v jediné místnosti bez jejich vzájemného ovlivňování - jeden přijímač bude obsluhován dálkovým ovladačem používajícím režim dálkového ovládání SAT1, druhý z přijímačů ovladačem používajícím režim SAT2.
> Stlačte a přidržte stlačeno tlačítko CODE a opakovaným stlačováním tlačítka OK
zobrazte požadovaný kód dálkového ovládání.

5.2.6 Rychlý start

> Při požadavku na rychlé uvedení přístroje do provozu po jeho zapnutí zapněte (an)
funkci Rychlý start (Schnellstart). Zapnutím této funkce je poněkud zvyšována spotřeba elektrické energie přijímačem.

Uložení provedených nastavení do paměti

> Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazen text, kterým budete dotázáni, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka TV/RADIO bude přijímač přepnut do normálního provozního
režimu – provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.3 Nastavení obrazu (Bildeinstellungen)

Tato podnabídka je používána pro optimalizaci nastavení výstupu signálu video pro používaný televizor.
> Stlačením tlačítka MENU vyvolejte hlavní nabídku. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte řádek Nastavení. > Po potvrzení výběru stlačte tlačítko OK - bude zobrazena podnabídka Nastavení. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte řádek Nastavení obrazu
(Bildeinstellungen).
> Stlačte tlačítko OK - bude zobrazena obrazovka Nastavení obrazu. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte řádek s požadovanou funkcí a
podle dále uvedených pokynů změňte / proveďte jejich nastavení.
- 12 -
K dispozici jsou následující funkce:

5.3.1 Formát obrazu

> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte formát obrazovky používaného
televizoru (16:9 nebo 4:3). Prostřednictvím tohoto nastavení bude formát obrazu automaticky přizpůsobován používanému televizoru.

5.3.2 Zobrazení obrazu / Zoom

Tato funkce je určena pro specifikování způsobu, jakým má být obraz vysílaný s poměrem stran 16:9 zobrazen na obrazovce televizoru s poměrem stran obrazovky 4:3. Jsou možná následující nastavení:
Original Optimal Optimal 16:9
> Použitím nastavení Original získáte věrný, nezkreslený obraz. > Nastavení označené jako Optima představuje kompromis – obraz je poněkud
zvětšen, je však lehce oříznut což vzhledem k tomu, že na okrajích obrazovky nebývají zobrazovány důležité informace nepředstavuje problém.
> U nastavení označeného jako Optimal 16:9 je úzký obraz s poměrem stran 4:3
zvětšen a oříznut, využívá však celou plochu obrazovky.
Voll zoom (plné zvětšení) Stretch (protažený)
> U nastavení Voll-zoom (plné zvětšení) je obraz zvětšen na plnou šířku obrazovky,
v horní a spodní části je obraz poněkud oříznut.
> Změna formátu obrazu při nastavení Stretch (protažený) závisí na používaném
televizoru. U televizorů s poměrem stran 16:9 bude obraz v horizontálním směru poněkud protažen v důsledku čehož bude změněna jeho geometrie a dojde tak k potlačení tmavých pásů na levé a pravé straně obrazovky. U televizorů s poměrem stran obrazovky 4:3 bude v závislosti na používaném rozlišení pro HDMI obraz ve vertikálním směru poněkud protažen a v důsledku změny jeho geometrie budou potlačeny tmavé pásy na levé a pravé straně obrazovky.
> Pro nastavení formátu obrazu použijte tlačítka se šipkami doleva a / nebo
doprava. Věnujte pozornost tomu, že po vypnutí a dalším zapnutí televizoru popř.
po přepnutí formátu obrazu podle pokynů uvedených v odstavci 6.11 bude použit formát obrazu nastavený podle tohoto bodu.

5.3.3 Rozlišení pro signál HDMI (HDMI- Auflösung)

> Stlačením tlačítka OK po výběru této funkce bude zobrazeno okno obsahující
přehled použitelných rozlišení obrazu.
> Pro automatické nastavení rozlišení obrazu v závislosti na používaném televizoru
vyberte Auto, pro nastavení rozlišení obrazu podle vysílaného materiálu vyberte
nativ popř. vyberte z nabízených hodnot rozlišení, výběr potvrďte tlačítkem OK.
- 13 -
Bude zobrazeno okno, ve kterém budete upozorněni na to, že při rozlišení 1080i může v případě, kdy televizor toto rozlišení nepodporuje dojít ke ztrátě obrazu a kterým budete vyzváni k tomu, zda chcete vybrané rozlišení zrušit (Abbrechen), zda chcete pokračovat (Fortsetzen) popř. zda si nastavení nechcete vyzkoušet (Testen).
> Pokud vyberete Vyzkoušet
(Testen) bude použito vybrané nastavení a v dalším zobrazeném okně budete dotázáni, zda má být nastavení ponecháno (Ja) popř. zrušeno (Nein) (pokud nebude nastavení převzato popř. pokud nebude odmítnuto bude po uplynutí 15 sekund zrušeno automaticky). Pokud bude uvedený text zobrazen správně a budete chtít nastavení použít označte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK.
> Volbu Pokračovat (Fortsetzen)
vyberte pokud chcete vybrané rozlišení aplikovat bez jeho předchozího vyzkoušení.
> Pro odmítnutí převzetí
vybraného rozlišení vyberte
Zrušit (Abbrechen), potvrďte tlačítkem OK.

5.3.4 Režimy konektoru SCART TV

V tomto řádku můžete vybrat typ signálu video, přiváděného do televizoru prostřednictvím konektoru SCART TV. Možnými výběry jsou FBAS (složený signál video - vyberte pro standardní televizor) nebo S-video (s poněkud lepšími vlastnostmi).

5.3.5 Režimy konektoru SCART VCR

V tomto řádku můžete tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů zvolit typ signálu video, přiváděného do VCR prostřednictvím konektoru SCART VCR. Možnými výběry jsou FBAS (složený signál video) nebo S-video (s poněkud lepšími vlastnostmi). Podrobné informace o možnostech používaného VCR naleznete v návodu k jeho obsluze.

Uložení provedených nastavení do paměti

> Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazeno okno s dotazem, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka TV/RADIO bude přijímač přepnut do normálního provozního
režimu – provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.4 Nastavení zvuku

Pro optimální přizpůsobení přijímače připojenému televizoru proveďte nastavení nabídky Nastavení zvuku (Toneinstellungen). Postupujte podle následujících pokynů:
> Stlačením tlačítka MENU vyvolejte hlavní nabídku. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů přejděte do řádku Nastavení. > Potvrďte tlačítkem OK - bude zobrazena podnabídka Nastavení. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů přejděte do řádku Nastavení zvuku
- 14 -
> (Toneinstellungen), potvrďte tlačítkem OK. Bude zobrazena obrazovka Nastavení
zvuku.
> Ze zobrazené obrazovky vyberte tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů
požadovanou funkci a nastavte ji podle vašich potřeb. Věnujte prosím pozornost event. zobrazeným pokynům na obrazovce.
Jsou možná dále popsaná nastavení:

5.4.1 Jazyk audio (Audiosprache)

> Po výběru funkce Jazyk audio (Audiosprache) stlačte tlačítko OK – bude zobrazen
seznam jazyků pro audio.
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte upřednostňovaný jazyk audio -
bude automaticky používán (pokud bude u přijímaného TV programu k dispozici). Pokud nebude u přijímaného programu k dispozici vybraný jazyk audio bude pro audio automaticky použit jazyk, který má u programu prioritu.
> Věnujte pozornost tomu, že vybraný jazyk pro audio bude používán až do vypnutí
přijímače. Po dalším zapnutí přijímače bude pro audio použit jazyk specifikovaný prostřednictvím výchozí nabídky, pokud nebude tento jazyk k dispozici bude pro audio automaticky použit jazyk, který má u přijímaného programu prioritu.

5.4.2 Jazyk podtitulků (Untertitelsprache)

Přijímačem je podporováno zobrazování podtitulků - pokud bude zapnuta funkce pro zobrazování podtitulků a pokud budou vysílány podtitulky ve vybraném jazyce budou zobrazovány.
> Po výběru funkce stlačte tlačítko OK – bude zobrazeno okno se seznamem jazyků,
ve kterých jsou přijímaným programem vysílány podtitulky.
> Vyberte požadovaný jazyk pro podtitulky, potvrďte tlačítkem OK. > Pokud nebyla funkce pro zobrazování podtitulků zapnuta popř. nejsou podtitulky ve
vybraném jazyce vysílány je možné jejich ruční zapnutí – viz odstavec 6.10. O vysílání podtitulků přijímaným TV programem budete v informačním okně (zobrazovaném po přepnutí na příjem jiného TV programu) informováni zobrazením
ikony .

5.4.3 Dolby Digital (AC3)

Některé filmy jsou vysílány se zvukem ve formátu Dolby Digital. Existence tohoto formátu audio v přijímaném signále je identifikována zobrazením
ikony v informačním okně, zobrazovaném po přepnutí na příjem jiného TV programu. Pokud používáte vícekanálový zesilovač s digitálním koaxiálním vstupem připojeným (digitálním kabelem audio) k digitálnímu výstupnímu konektoru přijímače (optickému nebo koaxiálnímu) můžete (po odpovídajícím nastavení tohoto zesilovače - viz návod k jeho obsluze) v domácím prostředí poslouchat 5.1-kanálový prostorový zvuk. Pokud bude přijímaným programem vysílán signál audio ve formátu Dolby Digital bude toto indikováno zobrazením loga Dolby v informačním okně. Předpokladem pro automatické přehrávání audio ve formátu Dolby Digital je nastavení funkce Dolby Digital (AC3) na Zap (an) - pokud nebudete tuto funkci požadovat vyberte Vyp (aus). Pokud nebude funkce zapnuta lze přehrání digitálního vícekanálového zvuku zapnout ručně. K tomuto věnujte prosím pozornost pokynům v odstavci 6.5.1.

5.4.4 Synchronizace zvuku s obrazem (AV-Synchronität)

> Po výběru této funkce nastavte tlačítky se šipkami synchronizaci zvuku s obrazem
(nesprávnou synchronizaci lze nejlépe rozpoznat podle pohybů rtů hovořících osob).
- 15 -
> Stlačením číslicového tlačítka 0 bude synchronizace obrazu se zvukem přepnuta
na výchozí hodnotu.

5.4.5 Typ signálu audio v konektoru HDMI (HDMI-Tonformat)

V tomto řádku nastavte tlačítky se šipkami typ signálu audio pro výstupní konektor HDMI na PCM nebo Bitstream(v tomto případě není možné nastavení jeho výstupní úrovně).

Uložení provedených nastavení do paměti

> Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazeno okno s dotazem, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka TV/RADIO bude přijímač přepnut do normálního provozního
režimu – provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.5 Nastavení antény

Po nastavení přijímače podle vašich požadavků je nutné přizpůsobení přijímače používané anténě. Satelity specifikované výchozím nastavením přijímače jsou uvedeny v nabídce Nastavení antény (Antenneinstellung), pokud byla výchozí instalace předčasně ukončena nebo pokud nebyla provedena jsou v paměti přijímače (z výroby) uložena nastavení pro příjem programů ze satelitů ASTRA 19,2° východně a EUTELSAT 13,0° východně. Pokud budete chtít přijímat programy z jiných než z těchto satelitů nebo pokud budete chtít používat rovněž i jiná LNB jsou nutná dále uvedená nastavení přijímače.
> Stlačením tlačítka MENU vyvolejte hlavní nabídku. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte řádek Nastavení. > Potvrďte tlačítkem OK - bude zobrazena nabídka Nastavení. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte řádek Nastavení antény. > Potvrďte tlačítkem OK - bude zobrazena nabídka Nastavení antény.
Prostřednictvím této nabídky jsou možná následující nastavení:

5.5.1 Multytenne

Pro informaci uživatele (převzato z www.Parabola.cz ) Systém Multytenne je výrobkem firmy TechniSat umožňujícím individuální příjem ze
čtyřech družic na pozicích 13, 19, 23 a 28 stupňů východně - tedy systémy Astra a HotBird. Sestava je tvořena parabolou DigiDish 45 a zatím ojedinělou konstrukci čtyřnásobného konvertoru, s vestavěným DiSEqC přepínačem MultyCON. Typické šumové číslo systému udávané výrobcem je 0,4 dB.
Pokud bude s přijímačem používán systém Multytenne je následujícím postupem možné jeho přizpůsobení k přijímači:
> Vyberte řádek Multytenne. > Tlačítky se šipkami vyberte Vlastnosti
(Eigenschaften). Bude zobrazen dotaz, zda mají být do seznamů programů přijímače vloženy programy, které byly naprogramovány pro Multytenne.
- 16 -
> Pro převzetí programů vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK, pokud nebudete
chtít programy převzít vyberte Ne (Nein), potvrďte tlačítkem OK. V tomto případě věnujte pozornost tomu, že pro příjem programů s Multytenne budete nejdříve muset realizovat vyhledání programů podle pokynů uvedených v odstavci 8.4.
5.5.2 Zapnutí / vypnutí DiSEqC (DiSEqC an-/ausschalten)
DiSEqC je digitální řídící signál pro řízení komponent DiSEqC přiváděný do řízených komponent prostřednictvím kabelu pro připojení LNB k přijímači. Pokud jsou součástí vnější jednotky komponenty DiSEqC je nutné zapnutí řízení DiSEqC:
> Vyberte řádek Zapnutí / vypnutí DiSEqC (DiSEqC an-/ausschalten). > Tlačítkem OK zapněte popř. vypněte řízení
komponenty DiSEqC.
> Vzhledem k tomu, že při vypnutém řízení DiSEqC
bude používáno pouze jedno LNB bude v tomto případě nabídka omezena pouze na konfigurování jednoho LNB. Kromě toho bude zobrazen dotaz na to, zda mají či nemají být vymazány programy přijímané LNB, která nebudou používána. Pro výmaz těchto programů vyberete Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK, pokud se rozhodnete pro zachování těchto programů vyberte Ne (Nein), potvrďte tlačítkem OK.

5.5.3 Nastavení spínací matice

Nabídka je konfigurována pro ovládání 4 připojených LNB ovládaných prostřednictvím DiSEqC. Z výroby je přijímač naprogramován tak, že satelity ASTRA a EUTELSAT jsou přijímány v polohách A/A a B/A spínačů. Při požadavku na jinou konfiguraci spínání nebo při požadavku na jiné využití spínací matice je možné přizpůsobení spínací matice podle následujících pokynů:
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte (výběrem
odpovídajícího řádku) polohu spínače DiSEqC, které chcete přiřadit satelit, např. A/B 3 Žádný satelit.
> Stlačte tlačítko OK.
Bude zobrazena tabulka pro výběr satelitů.
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte
požadovaný satelit, pro přepnutí na předcházející / následující stranu seznamu použijte tlačítka se šipkami nahoru nebo dolů. Pokud v seznamu není požadovaný satelit uveden vyberte pro jeho vložení řádek User 1User 13 (uživatel 1 – 13).
> Potvrďte tlačítkem OK - označený satelit bude vložen do pozice označené
v nabídce Nastavení antény.
Uvedeným postupem zpracujte všechny údaje v nabídce tak, aby odpovídaly skutečnosti. U poloh spínačů které nepožadujete specifikujte Žádný satelit.

5.5.4 Další nastavení / Vlastnosti LNB

Po nastavení spínací matice antény je nutná kontrola popř. nastavení dalších funkcí.
> Tlačítky se šipkami doleva nebo doprava přejděte do sloupce Konfigurace. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů označte v řádku, jehož nastavení chcete
překontrolovat nebo změnit pole Další (Weiter).
> Potvrďte tlačítkem OK. Bude zobrazena podnabídka, jejímž prostřednictvím je možná změna nastavení LNB popř. ve které je možno nastavit zkušební transpondér.
- 17 -
Jsou možná následující nastavení:
5.5.4.1 Typ LNB
> V tomto řádku specifikujte tlačítky se šipkami doleva nebo doprava typ
používaného LNB - možnými výběry jsou Single LNB; Quatro LNB; Multytenne LNB atd.
> Potvrďte tlačítkem OK.
5.5.4.2 LNB uživatele (Benutzer LNB) Po výběru tohoto LNB jsou možná následující nastavení:
LOF low (kmitočet místního oscilátoru) Jedná se o kmitočet místního oscilátoru, jehož prostřednictvím je přijímaný signál ze satelitu převáděn na tzv. první mezifrekvenční kmitočet, který je zpracováván přijímačem. Tzv. univerzální LNB pracují se dvěma kmitočty místního oscilátoru umožňujícími zpracování celého pásma přijímaných kmitočtů (low-band 10,7 - 11,8 GHz a high-band
11.7 - 12,75 GHz). > Do tohoto řádku vložte číslicovými tlačítky kmitočet místního oscilátoru pro příjem
v pásmu low-band.
Potom přejděte do řádku LOF high. > Číslicovými tlačítky vložte kmitočet místního oscilátoru pro příjem v pásmu high-
band.
Přechod LOF low/high
> Do tohoto řádku vložte číslicovými tlačítky kmitočet, na kterém je místní oscilátor
LNB přepínán z pásma low do pásma high.
5.5.4.3 SatCR-LNB
Pokud byl vybrán této typ LNB je přijímači nutno přiřadit účastnický kmitočet – postupujte podle následujících pokynů:
> Pro nastavení LNB vyberte pole
SatCR Scan a potom stlačte tlačítko OK. Bude zahájeno vyhledávání
účastnických kmitočtů podporovaných tímto LNB.
> Po ukončení vyhledávání bude
zobrazena nabídka s vyhledanými kmitočty B1, B2, B3 a B4 – viz obrázek.
> Do pole pod údajem Kanal vložte jeden z vyhledaných kmitočtů (jednomu přijímači
lze přiřadit jediný kmitočet – nedodržením tohoto pokynu je možné vzájemné ovlivňování příjmu a přepínání).
5.5.4.4 Testovací transpondér (Testtransponder) Následující body nabídky použijte pouze pokud budete požadovat kontrolu kvality a síly signálu některého satelitu.
Kmitočet transpondéru (Transponderfrequenz) Do tohoto řádku vložte číslicovými tlačítky kmitočet programu vysílaného požadovaným transpondérem.
Polarizace (Polarisation) V tomto řádku specifikujte tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů požadovanou polarizaci (Horizontální nebo Vertikální).
- 18 -
Symbolová rychlost (Symbolrate)
Tento parametr specifikuje objem dat (počet symbolů) přenášených za 1 sekundu (např. 27 500). Pro vložení požadované hodnoty použijte číslicová tlačítka.
Úroveň a kvalita signálu (Signal-Pegel-Qualität) V tomto řádku budou (po vložení správných dat transpondéru) zobrazeny informace o síle a kvalitě signálu z transpondéru.

5.6 Otočná anténa (Drehanlage)

Pokud bude používána otočná anténa ovládaná pozicionérem DiSEqC 1.2 zapněte funkci Ovládání DiSEqC (DiSEqC Steuerung – viz odstavec 56.5.2). Věnujte pozornost pokynům uvedeným v kapitole 9.

5.6.1 Uložení provedených nastavení do paměti

> Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky.
> Alternativně stlačte červené tlačítko Zpět
(Zürück) – na obrazovce bude zobrazeno okno s dotazem, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka TV/RADIO bude přijímač přepnut do normálního provozního
režimu – provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.7 Speciální funkce (Sonderfunktionen)

Tato nabídka je určena pro nastavení velikosti písma textových informací na obrazovce; času po který bude na obrazovce zobrazeno informační okno s informacemi o přijímaném programu / pořadu; pro nastavení pozadí obrazovky během příjmu digitálního rozhlasu a nastavení pro přehrávání komponentou USB popř. záznamu z paměťové karty vložené do přístroje.
Pro zobrazení nabídky postupně vyberte hlavní nabídku nabídku Nastavení a nabídku Speciální funkce (Main Menu Einstellungen Sonderfunktionen), potvrďte tlačítkem OK.

5.7.1 OSD

Funkce pro specifikování velikosti písma pro OSD nebo pro zobrazené informace SFI (EPG), času po který bude na obrazovce zobrazeno informační okno s informacemi o přijímaném programu / pořadu a pro nastavení pozadí obrazovky během příjmu digitálního rozhlasu.
> Vyberte řádek OSD, potvrďte tlačítkem OK.
5.7.1.1 Velikost písma (Schriftgrösse) > Po výběru této funkce přepněte na použití velkého (gross) nebo normálního
(normal) písma.
> Provedený výběr bude aplikován na zobrazení nabídek a hlášení na obrazovce, na
zobrazení informací SFI (EPG) a na zobrazení podrobných informací o vysílaných pořadech (pokud jsou vysílány).
- 19 -
5.7.1.2 Čas zobrazení informačního okna (Anzeigezeit-Infobanner (s))
> Po výběru této funkce specifikujte čas (v sekundách), po který požadujete
zobrazení informačního okna s informacemi o programu a o pořadech (je automaticky zobrazeno po přepnutí na příjem jiného TV programu).
> Naprogramovaný čas (1 – 15 sekund, pro jeho vložení použijte číslicová tlačítka) je
rovněž aplikován na zobrazení pozadí při příjmu digitálního rozhlasu (pokud je funkce OSD při příjmu rozhlasu / přehrávání hudby (OSD Radio / Musik) - viz následující odstavec nastavena na auto) popř. na přehrávání souborů MP3.
5.7.1.3 OSD při příjmu rozhlasu / přehrávání hudby (OSD Radio / Musik) Tato funkce umožňuje vypnutí obrazu během příjmu rozhlasu popř. v průběhu přehrávání hudebních souborů. Jsou tak snižovány nároky na obrazovku a spotřeba elektřiny. K dispozici jsou následující nastavení:
> zapnuto (an) – obraz je trvale zapnut; > vypnuto (aus) – obraz je trvale vypnut; > auto – po přepnutí přístroje na příjem rozhlasu zůstane obraz dalších cca 30
sekund zapnut a potom bude vypnut, po přepnutí na příjem jiného rozhlasového programu bude obraz krátce zapnut.
5.7.1.4 Ukončení programování OSD
K dispozici jsou následující varianty: > Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky Speciální funkce.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazen
text, kterým budete dotázáni, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka MENU bude přijímač přepnut do normálního provozního režimu
– provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.7.2 Osobní videorekordér (PVR)

Tímto bodem nabídky můžete specifikovat, zda má být při záznamech rozhlasových pořadů doplňkově pořizován záznam souborů ve formátu MP-2 (tyto soubory mohou být po překopírování do PC snadno převáděny do jiných formátů).
5.7.2.1 Formát záznamů rozhlasových pořadů (Speicherformat Radioaufnahmen) > Vyberte řádek Formát záznamů rozhlasových pořadů (Speicherformat
Radioaufnahmen).
> Vyberte PVR nebo PVR + MP2 (současně se záznamem PVR bude doplňkově
zaznamenáváno do souboru MP-2).

5.7.3 Přehrávání médií (Medienwiedergabe)

Tuto funkci použijte pro výběr složky, počínaje kterou bude zahájeno přehrávání hudby, obrázků nebo filmů.
> Vyberte řádek Přehrávání médií (Medienwiedergabe), potvrďte tlačítkem OK.
Bude otevřeno okno s nastaveními po přehrávání médií.
5.7.3.1 Kódování znaků (Zeichenkodierung) > Pro přehrávání médií prostřednictvím existující sítě je v některých případech nutné
přizpůsobení kódování znaků síti a to prostřednictvím této funkce.
- 20 -
> Vyberte CP 850, UTF-8 nebo ISO 8859-15, potvrďte tlačítkem OK.
5.7.3.2 Výchozí složka pro přehrávání hudby
> Vyberte řádek Výchozí složka pro přehrávání hudby (Startverzeichniss für
Musikwiedergabe).
> Stlačením tlačítka OK otevřete seznam voleb. > Vyberte požadovanou volbu, potvrďte tlačítkem OK. Z hlediska přístroje (Geräteansicht) – po výběru této volby bude navigace v souborech MP3 zahájena připojenou komponentou.
Poslední používaný(zulezt genutzt) – po výběru této volby bude navigace v souborech MP3 zahájena poslední přehrávanou složkou.
5.7.3.3 Výchozí složka pro přehrávání obrázků
> Vyberte řádek Výchozí složka pro přehrávání obrázků (Startverzeichniss für
Bildwiedergabe).
> Stlačením tlačítka OK otevřete seznam voleb. > Vyberte požadovanou volbu, potvrďte tlačítkem OK. Z hlediska přístroje (Geräteansicht) – po výběru této volby bude navigace v souborech obrázků zahájena připojenou komponentou.
Poslední používaný(zulezt genutzt) – po výběru této volby bude navigace v souborech obrázků zahájena poslední přehrávanou složkou.
5.7.3.4 Výchozí složka pro přehrávání filmů
> Vyberte řádek Výchozí složka pro přehrávání filmů (Startverzeichniss für
Filmwiedergabe).
> Stlačením tlačítka OK otevřete seznam voleb. > Vyberte požadovanou volbu, potvrďte tlačítkem OK. Z hlediska přístroje (Geräteansicht) – po výběru této volby bude navigace v souborech filmů zahájena připojenou komponentou.
Poslední používaný(zulezt genutzt) – po výběru této volby bude navigace v souborech filmů zahájena poslední přehrávanou složkou.
5.7.3.5 Ukončení přehrávání médií
K dispozici jsou následující varianty: > Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky Speciální funkce.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazen
text, kterým budete dotázáni, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka MENU bude přijímač přepnut do normálního provozního režimu
– provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.7.4 Nastavení sítě (Netzwerkeinstellungen)

Prostřednictvím nabídky Nastavení sítě (Netzwerkeinstellungen) jsou možná nastavení DHCP jakož i IP adresy, masky podsítě, Gateway a serverů DNS 1 a DNS 2.
> Vyberte řádek Síť (Netzwerk), potvrďte tlačítkem OK – budou zobrazena nastavení
sítě.
5.7.4.1 Režim IP
> Vyberte řádek Režim IP (IP-Modus) a potom zvolte požadované nastavení –
k dispozici jsou následující varianty:
- 21 -
Klient DHCP (DHCP-Client) – vyberte pokud je přijímač připojen k PC prostřednictvím
routeru. Přijímač obdrží IP adresu a masku podsítě od routeru (pokud je u něj aktivována funkce DHCP).
DHCP Server – vyberte pokud je přijímač připojen k PC přímo nebo prostřednictvím přepínače – přijímač obdrží IP adresu automaticky od PC. Je rovněž možná ruční konfigurace IP adresy a masky podsítě.
Statický režim (Statisch) – v tomto případě je funkce DHCP vypnuta což znamená, že IP adresa, maska podsítě, Gateway a servery DNS + a 2 budou muset být jejich ručním nastavením přizpůsobeny podmínkám sítě. Ruční nastavení a přizpůsobení jsou prováděna podle pokynů uvedených v odstavcích 5.6.4.2 až 5.6.4.5
Věnujte prosím pozornost tomu, že nutnost jednotlivých údajů závisí na konkrétních podmínkách sítě.
5.7.4.2 IP adresa
Pokud je funkce DHCP nastavena na Staticky nebo na DHCP Server musí být IP adresa konfigurována ručně.
> Vyberte řádek pro vložení IP adresy a potom číslicovými tlačítky vložte IP adresu.
5.7.4.3 Maska podsítě Masku podsítě konfigurujte ručně v případě, kdy je funkce DHCP Server nastavena na Staticky.
> Vyberte řádek pro vložení masky podsítě a potom číslicovými tlačítky vložte
hodnotu masky podsítě.
5.7.4.4 Gateway
> Vyberte řádek pro vložení hodnoty Gateway a potom číslicovými tlačítky vložte její
hodnotu.
5.7.4.5 Konfigurace serverů DNS 1 a DNS 2
> Vyberte řádek DNS 1 popř. DNS 2 a potom číslicovými tlačítky vložte odpovídající
hodnoty.
5.7.4.6 Ukončení nastavení sítě
K dispozici jsou následující varianty: > Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky Speciální funkce.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazen
text, kterým budete dotázáni, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka MENU bude přijímač přepnut do normálního provozního režimu
– provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

5.7.5 Vzdálený přístup

Prostřednictvím funkce Vzdálený přístup (Fernzugriff) můžete aktivovat funkci dálkového přístupu k nastavením sítě (výběr služby DNS, vložení hosta nebo uživatele jakož i vložení klíčového slova.
- 22 -
> Vyberte řádek Vzdálený přístup a potom stlačením tlačítka OK otevřete stejně
označenou nabídku.
5.7.5.1 Vzdálený přístup
Funkce dálkového přístupu umožňuje podle pokynů uvedených v kapitole 11 např. vzdálený přístup k přijímači (jako např. programování timeru) z PC, z místní sítě nebo z internetu. Pokud má být zřízen vzdálený přístup k přijímači z místní sítě postačuje pro jeho zřízení pouze jeho aktivace (provedená z tohoto kroku nabídky) a zřízení klíčového slova (Password). V případě zřizování dálkového přístupu k přijímači prostřednictvím internetu je doplňkově nutné zřízení uživatelského účtu u služby DNS a kromě toho rovněž i výběr popř. vložení parametrů dynamické služby DNS, jména hosta, jména uživatele atd. Pro přístup k přijímači z internetu věnujte pozornost pokynům služby DNS jakož i pokynům uváděným v doprovodné dokumentaci modemu popř. routeru.
> Vyberte řádek Vzdálený přístup a potom tlačítky se šipkami doleva nebo
doprava funkci zapněte (an).
5.7.5.2 Číslo portu (Portnummer)
Použitím čísla portu je možné přizpůsobení přijímače k používanému routeru nebo Firewallu.
> Vyberte řádek Číslo portu. > Číslicovými tlačítky vložte číslo portu.
5.7.5.3 Dynamická služba DNS (Dynamische DNS-Dienst) > Vyberte řádek Dynamická služba DNS. > Stlačením tlačítka OK bude zobrazen seznam podporovaných služeb DNS. > Vyberte požadovanou službu, potvrďte tlačítkem OK.
5.7.5.4 Jméno hosta (Hostname) > Vyberte řádek Jméno hosta. > Stlačením tlačítka OK zobrazte virtuální klávesnici jejímž prostřednictvím vložte
jméno hosta, které jste uvedli při zřizování uživatelského účtu u služby DNS.
5.7.5.5 Jméno uživatele (Nutzername) > Vyberte řádek Jméno uživatele. > Stlačením tlačítka OK zobrazte virtuální klávesnici jejímž prostřednictvím vložte
jméno uživatele, které jste uvedli při zřizování uživatelského účtu u služby DNS.
5.7.5.6 Klíčové slovo (Password) Klíčové slovo je používáno při každé aktivaci dálkového přístupu.
> Vyberte řádek Klíčové slovo a pro zobrazení virtuální klávesnice stlačte tlačítko
OK.
> Prostřednictvím virtuální klávesnice editujte klíčové slovo podle vašich potřeb.
Jednotlivá tlačítka klávesnice mají následující funkce:
Tlačítka se šipkami: Pro výběr znaků.
OK: Pro potvrzení výběru a vložení znaku na konec klíčového slova.
Žluté tlačítko: Pro přepnutí mezi velkými a malými písmeny.
0: Pro přepnutí mezi velkými a malými písmeny.
Červené tlačítko: Pro výmaz posledního znaku.
Zelené tlačítko: Pro převzetí vyhledávaného pojmu a zahájení jeho
vyhledávání.
Modré tlačítko: Přepnutí na vkládání spec. znaků (funkce shodná s funkcí
klávesy Alt GR „normální“ klávesnice.
- 23 -
Tlačítko BACK: Pro ukončení vkládání vyhledávaných pojmů bez jejich
převzetí.
5.7.5.7 Ukončení programování vzdáleného přístupu.
K dispozici jsou následující varianty: > Pro uložení nastavení provedených podle předcházejících pokynů do paměti stlačte
zelené tlačítko Převzít (Übernehmen), současně budete vráceni do nabídky Speciální funkce.
> Alternativně stlačte červené tlačítko
Zpět( Zürück) – na obrazovce bude zobrazen
text, kterým budete dotázáni, zda chcete převzít provedená nastavení – viz obrázek. Pro uložení provedených nastavení do paměti vyberte Ano (Ja), potvrďte tlačítkem OK. Budete vráceni do nabídky.
> Stlačením tlačítka MENU bude přijímač přepnut do normálního provozního režimu
– provedená nastavení však nebudou uložena do paměti.

6 Denní používání přijímače

6.1 Zapnutí / vypnutí přijímače

> Přístroj je vybaven hlavním síťovým vypínačem instalovaným na jeho zadním
panelu. Vypnutím přístroje tímto vypínačem je přístroj odpojen od elektrické sítě, zapnutím přístroje tímto vypínačem bude přístroj přepnut do pohotovostního režimu.
> Pro zapnutí přijímače stlačte tlačítko ON/STANDBY na přijímači nebo na ovladači. > Přepnutí přijímače do pohotovostního režimu dalším stlačením tlačítka. > Pokud bude (postupem uvedeným v odstavci 5.2.4) zapnuta funkce pro zobrazení
údaje hodin na displeji přístroje v pohotovostním režimu budou na displeji přístroje přepnutého do pohotovostního režimu zobrazeny hodiny.
> Pokud bude funkce pro zobrazení hodin na displeji přístroje v pohotovostním
režimu vypnuta musí být po zapnutí přístroje načtena informace data času a to přepnutím přístroje (na cca 30 sekund) na příjem TV programu, kterým je tato informace vysílána jako např. na příjem německého programu ZDF popř. na příjem TV programu specifikovaného pro načtení této informace v odstavci 5.2.3.

6.2 Výběr požadovaného programu

6.2.1 Tlačítky PROGRAM nahoru / dolů

> Pro postupný výběr TV nebo rozhlasových programů opakovaně stlačte tlačítko se
šipkou nahoru nebo dolů na přístroji nebo tlačítko PROGRAM + nebo – na ovladači.

6.2.2 Číslicovými tlačítky na ovladači

Pro přímý výběr programu ze seznamu programů můžete použít číslicová tlačítka. Příklady:
Pro výběr programu č. 1 stlačte tlačítko 1. Pro výběr programu č. 14 postupně stlačte tlačítka 1 a 4. Pro výběr programu č. 234 postupně stlačte tlačítka 2, 3 a 4. Vložení čísla sestávajícího ze dvou nebo 3 číslic musí být provedeno do 3 sekund.
Pro urychlení vyhledání programu označeného dvoj- nebo trojčíslím přidržte stlačeno číslicové tlačítko pro vložení poslední číslice čísla programu.
- 24 -

6.2.3 Použitím seznamu programů

> Během příjmu TV stlačte tlačítko OK – na TV obrazovce bude zobrazen seznam
TV programů. Stlačením tlačítka během příjmu rozhlasu bude na obrazovce zobrazen seznam rozhlasových programů.
> Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte ze seznamu požadovaný program. > Pro zobrazení obrazovky s následující / předcházející stranou seznamu programů
použijte tlačítka se šipkou doleva nebo doprava. > Pro přepnutí na příjem vybraného programu stlačte tlačítko OK. > Po zobrazení informací k aktuálně vysílanému pořadu stlačte tlačítko INFO.
6.2.3.1 Výběr seznamu programů
Pro usnadnění vyhledání požadovaného programu je přijímač vybaven několika seznamy programů. Programy lze v seznamech uspořádat podle různých kritérií jako např. podle abecedního pořadí jejich názvů, podle satelitů, jejich poskytovatelů nebo podle jejich žánrů.
> Stlačte tlačítko OK – bude zobrazen aktivní seznam programů. > Stlačením tlačítka OPT otevřete okno se seznamem typů programů (seznam TV
programů (TV Liste), seznam TV programů uspořádaný podle jejich poskytovatelů
(TV-Anbieterliste), seznamy programů uspořádané podle jejich žánrů (Genre
Listen), seznam všech programů (TV-Gesamtliste) atd.). Aktivní seznam je
označen. > Tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů vyberte požadovaný seznam programů
(např. Seznam TV programů 2 (TV-Liste 2)), potvrďte tlačítkem OK. Bude zobrazen
seznam programů uložených ve vybraném seznamu programů. > Po výběru seznamu všech programů (TV-Gesamtliste) bude zobrazen seznam
všech programů uspořádaných v abecedním pořadí jejich názvů. > Po výběru Seznamy podle žánrů (Genre-Listen) a stlačení tlačítka OK bude
zobrazeno další okno pro výběr seznamu programů roztříděných podle žánrů, ze
kterého vyberte tlačítky se šipkami nahoru nebo dolů požadovaný seznam –
např. seznam hudebních programů (Musik), potvrďte tlačítkem OK. > Pro přímý výběr požadovaného seznamu programů roztříděných podle jejich žánrů
opakovaně stlačte tlačítko GENRE.

6.2.4 Výběr regionálních programů

Upřednostněné regionální programy jste mohli označit již v průběhu výchozí instalace přijímače. Po výběru některého z těchto programů bude zobrazeno upozornění na možnost výběru dalších regionálních programů.
> Stlačte tlačítko OPT – bude otevřeno další okno. > Vyberte požadovaný regionální program, potvrďte tlačítkem OK – program bude
uložen jako upřednostněný.

6.2.5 Vyvolání zablokovaného programu

> Při pokusu o vyvolání programu, jehož příjem je zablokován (funkcí pro omezení
přístupu dětí a mladistvých k nevhodným pořadům) budete zobrazením
následujícího okna vyzváni k vložení platného klíčového slova.
> Číslicovými tlačítky vložte platné klíčové slovo. Pokud vložíte platné klíčové slovo
bude přístroj přepnut na příjem vybraného programu. nebo
> Přepněte na příjem nezablokovaného programu. Pokud jste v odstavci 8.3.1
nastavili jedenkrát (einmal) budete k vložení klíčového slova v průběhu používání
přístroje (v čase vymezené jeho zapnutím a přepnutím do pohotovostního režimu)
- 25 -
vyzváni pouze jedenkrát – po jednom vložení klíčového slova můžete libovolně
přepínat na příjem zablokovaných programů.

6.2.6 Přepnutí na příjem posledního přijímaného programu

> Pro přepnutí na příjem programu sledovaného před přepnutím na příjem aktuálně
sledovaného programu stlačte tlačítko BACK. > Opakovaným stlačováním tlačítka postupné přepínání mezi oběma programy.

6.2.7 Informační okno

Po každém přepnutí na příjem jiného programu bude na TV obrazovce po specifikovanou dobu zobrazeno informační okno obsahující číslo paměťového místa seznamu programů a jeho název, název aktuálně vysílaného pořadu a název aktuálně používaného seznamu programů. Doplňkově budou v okně zobrazovány ikony označující některé vlastnosti přijímaného programu:
programem je vysílán teletext
obraz s poměrem stran 16:9 program se zablokovaným přístupem zvuk ve formátu Dolby Digital
programem jsou vysílány podtitulky monofonní zvuk
Doplňkově bude zobrazena žlutá stupnice indikující aktuální polohu ve vysílaném pořadu, kromě toho mohou být zobrazeny informace o žánrech a informace FSK (pouze u německých programů).

6.2.8 Zobrazení času a informace o pořadu

> Pro zobrazení informací o vysílaném pořadu stlačte tlačítko INFO. Ve spodní části
obrazovky budou zobrazeny aktuální čas, název přijímaného pořadu s časy
zahájení / ukončení jeho vysílání (pokud jsou tyto informace vysílány).

6.2.9 Další informace o pořadu

Pokud jsou přijímaným programem vysílány další informace je na obrazovce možno zobrazit doplňující informace o přijímaném programu.
> Dalším stlačením tlačítka INFO bude zobrazené informační okno zvětšeno a budou
v něm zobrazeny doplňující informace o přijímaném pořadu.
> Pro zobrazení dlouhých textů použijte tlačítka se šipkami doleva nebo doprava. > Dalším stlačením tlačítka INFO lze (pouze pokud jsou vysílány) zobrazit informace
o TV pořadu vysílaném po ukončení vysílání aktuálně vysílaného pořadu. > Pokud nejsou doplňující informace vysílány zobrazené informace dalším stlačením
tlačítka INFO zhasnou.
- 26 -
Loading...
+ 60 hidden pages