Sharp EL-520W User Manual [sv]

Page 1
/
EL-520W
TEKNISK RÄKNARE
BRUKSANVISNING
MODELL
STAT
MEM RESET
0 1
DRG FSE TA B
0 1
P (x,y )
X
Y
0
y
x
P (r,θ )
X
Y
0
r
θ
y
x
b
xx
xx
a
0
13
2
y
a
b
x
x x x
x
1
0
2 3
SVENSKA
PRINTED IN CHINA / TRYCKT I KINA / PAINETTU KIINASSA
INLEDNING
Vi tackar för köpet av denna tekniska räknare av modell EL-520W från SHARP. Vi hänvisar till motsatt sida i den engelska bruksanvisningen för detaljer om räkneexemplen (inklusive vissa formler och
tabeller). Vi hänvisar till numret till höger om varje rubrik i bruksanvisningen för närmare detaljer.
När du läst denna bruksanvisning bör du förvara den på lämplig plats, om du behöver den igen.
Handhavande
• Bär aldrig räknaren i bakfickan då den kan förstöras om du råkar glömma och sätter dig. Bildskärmen är tillverkad av glas och väldigt skör.
• Håll räknaren borta från ställen som utsätts för höga temperaturer, såsom instrumentbrädan i en bil eller ett element, och undvik att utsätta den för fukt och damm.
• Eftersom denna produkt inte är vattentät bör den inte användas eller förvaras där den kan komma i kontakt med vätska (t ex vatten). Regndroppar, vattenspray, juice, kaffe, ånga, svett etc. orsakar också funktionsstörningar.
• Rengör den endast med en mjuk, torr trasa. Använd aldrig några rengöringsmedel eller en fuktig trasa.
• Tappa inte räknaren och utsätt den inte för våld.
• Försök aldrig att bränna förbrukade batterier.
• Förvara batterier utom räckhåll för barn.
• Av uppgraderingsskäl kan utformningen av denna produkt, inklusive dess tillbehör, ändras utan föregående meddelande.
OBSERVERA!
• SHARP rekommenderar verkligen att skriftliga säkerhetskopior görs av alla viktiga data. Data kan i praktiskt taget vilken elektronisk minnesprodukt som helst gå förlorade eller ändras under vissa förhållanden. Därför tar SHARP inte på sig något ansvar för data som gått förlorade eller på annat sätt blivit oanvändbara till följd av olämplig användning, reparation, felaktighet, batteribyte, användning efter att specificerad batterilivslängd har gått ut eller någon annan orsak.
• SHARP åtar sig inget ansvar för några som helst obetydliga eller betydande skador eller förluster till följd av felaktigt bruk och/eller felfunktioner hos denna produkt och dess kringutrustning, såvida inte sådant ansvar är lagfäst.
Tryck enbart i nedanstående fall in omkopplaren RESET (på
baksidan) med en kulspetspenna eller liknande föremål. Använd inte ett föremål som är alltför vasst eller vars spets kan brytas. Tänk på att ett tryck på omkopplaren RESET raderar alla data som lagrats i minnet.
• Då räknaren används för första gången
• Då du bytt batterier
• För att tömma innehållet i alla minnen
• Då räknaren låst sig och inga tangenter fungerar. Om räknaren behöver teknisk service ska du endast anlita en SHARP-återförsäljare med service, en av SHARP godkänd serviceverkstad eller SHARPs reparationsservice, där sådan finns.
Hårt fodral
SKÄRM
Ekvationsvisning
• Vid normal användning syns inte alla symboler på samma
gång.
• Det kan hända att även vissa inaktiva symboler syns, när
skärmen ses ur en smal vinkel.
• Endast de symboler som är nödvändiga för det användningssätt
som beskrivs visas på skärmen och i räkneexemplen i denna bruksanvisning.
: Visas då en hel ekvation inte får plats. Tryck på </
xy/r
> så visas resten av ekvationen.
θ
: Indikerar att resultaten visas som komplexa tal.
04DGK (TINSZ0737EHZZ)
Symbol
ExponentMantissa
: Indikerar att data ovanför/nedanför det som syns på
skärmen kan rullas fram. Tryck på [/] för att rulla uppåt/neråt på skärmen.
2ndF : Visas när @ trycks in. HYP : Indikerar att man har tryckt på h och de hyperboliska
funktionerna går att nå. Om man trycker på @H visas symbolerna “2ndF HYP” och man kan nå de inverterade hyperboliska funktionerna.
ALPHA : Visas när K (STAT VAR), O eller R trycks in. FIX/SCI/ENG: Indikerar den notation som används för att visa ett
värde.
DEG/RAD/GRAD: Indikerar vinkelenheter.
: Visas medan statistikläget är valt.
M:Indikerar att ett värde är lagrat i det oberoende minnet.
? : Anger att räknaren väntar på att ett numeriskt värde ska
i : Indikerar att räknaren visar ett imaginärt tal som resultat
matas in, exempelvis under simuleringsberäkning.
: Indikerar att räknaren visar en vinkel som resultat vid
beräkning med komplexa tal.
vid beräkning med komplexa tal.
INNAN DU ANVÄNDER RÄKNAREN
Så skrivs tangenterna i denna bruksanvisning
I denna bruksanvisning beskrivs tangenttryckningarna så här:
Så skrivs ex: @e Så skrivs ln : I Så skrivs F :
För att använda en funktion som står skriven med orange text ovanför en tangent måste @ tryckas in före aktuell tangent. Tryck först på K vid val av minne. Siffror för inmatning visas inte som tangenter utan som vanliga siffror.
Slå på och stänga av
Tryck på ª för att starta räknaren och på @F för att stänga av den.
Nollställning av inmatning och minne
Nollställnings- Inmatning M A-F, X, Y STAT* metod (visat värde) F1-F4 ANS STAT VAR*
ª ×× × @c
Val av arbetsläge ×
@∏00* @∏10*
3
4
×
RESET-knapp
: Nollställs × : Värdet finns kvar
1
*
Statistiska data (inmatade data).
2
, sx, σx, n, Σx, Σx2, ¯y, sy, σy, Σy, Σy2, Σxy, r, a, b, c.
*
3
Samtliga variabler nollställs.
*
4
*
Denna tangentkombination har samma funktion som RESET­knappen.
[Tangent för nollställning av minne]
Tryck på @∏ för att ta fram menyn.
• För att nollställa alla variabler (M, A-F, X, Y,
ANS, F1-F4, STAT VAR): Tryck på 0 0 eller .
• För att nollställa räknaren (RESET): Tryck på 10 eller . Vid nollställning av räknaren (RESET) raderas alla data som lagrats i minnet samtidigt som räknaren återgår till grundinställningarna.
1
2
Inmatning och korrigering av ekvation
[Markörtangenter]
• Tryck på < eller > för att flytta markören. Det är också möjligt att återgå till ekvationen efter att ett resultat har fåtts fram genom att trycka på > (<). Vi hänvisar till nästa avsnitt angående användning av tangenterna [ och ].
• Vi hänvisar till ‘SET UP-meny’ angående användning av markören på SET UP-menyn.
[Infogningsläge och överskrivningsläge vid ekvationsvisning]
• Tryck på @‘ för att växla mellan de två redigeringslägena: infogningsläge (grundinställning) och överskrivningsläge. En triangulär markör anger att en inmatning kommer att infogas vid markören, medan en rektangulär markör anger att redan existerande data skrivs över vid inmatning.
• För att foga in en siffra i infogningsläget: Flytta markören till platsen direkt efter önskat infogningsställe och mata därefter in önskad siffra. I överskrivningsläget skrivs data som befinner sig under markören över av den siffra som matas in.
• Valt läge kvarstår tills RESET-funktionen för nollställning av räknaren används nästa gång.
[Raderingstangent]
• Radera en siffra/funktion genom att flytta markören till siffran/ funktionen du vill radera och tryck sedan på d. Om markören står vid den högra ändan av en ekvation fungerar tangenten d som en backstegstangent.
Ta fram flera rader
Tidigare ekvationer kan återkallas i normalt läge. Ekvationerna innefattar även instruktioner som avslutar beräkningen såsom “=” och högst 142 tecken får plats i minnet. När minnet är fullt raderas de äldsta sparade ekvationerna ut först. Tryck på [ för att visa den förra ekvationen och resultatet. Tryck på [ igen så visas föregående ekvation (då du ser den föregående kan du trycka på ] för att se ekvationerna i tur och ordning). Dessutom kan du trycka på @[ för att komma till den äldsta ekvationen.
• För att redigera en återkallad ekvation: Tryck på > (<).
• Minnet för flera rader nollställs vid följande åtgärder: @c, @F (inkl. automatiskt strömavslag), ändring av lägesval, nollställning av minnet (@∏), RESET, @`, K (R) ?, konstantberäkning, differential-/integralberäkning, kedjeberäkning, vinkelenhetsomvandling, koordinatomvandling, N-basomvandling, lagring av ett numeriskt värde i ett tillfälligt minne eller det oberoende minnet, användning av ekvationslösare samt simuleringsberäkning.
Prioritetsnivåer vid beräkning
Operationer utförs i följande prioritetsordning: Q Bråkdelar (1 argument före funktionen (x multiplikation med ett värde i ett minne (2Y etc.) Y Funktioner med argument efter funktionen (sin, cos etc.) U Implicit multiplikation med en funktion (2sin30 etc.) I } OR, XOR, XNOR q =, M+, M–, M, |DEG, |RAD, |GRAD, DATA, CD, →rθ, xy och andra instruktioner som avslutar beräkning.
• Då parenteser används har beräkningar inom parentes förtur framför alla andra beräkningar.
4 etc.) W , tekniska prefixer E Funktioner med
l
-1
, x2, n! etc.) R Yx, x¿ T Implicit
nCr, nPr O ×, ÷ P +, – { AND
VIKTIGA INSTÄLLNINGAR
Val av arbetsläge
m0: Normalt läge (NORMAL) m1: Statistikläge (STAT) m2: Ekvationsläge (EQN) m3: Läge för komplexa tal (CPLX)
SET UP-meny
Tryck på för att ta fram SET UP-menyn.
• Ett menyalternativ kan väljas genom att:
• flytta den blinkande markören med hjälp
av >< och trycka på ® (tangenten =), eller
• trycka på den siffertangent som motsvarar numret på
menyalternativet ifråga.
eller visas på skärmen, tryck på [ eller ] för att
• Om ta fram föregående/nästa menysida.
• Tryck på ª för att lämna SET UP-menyn.
[Ställ in rätt vinkelenhet]
Följande tre vinkelenheter (grader, radianer och decimalgrader) kan anges.
• DEG (°) : Tryck på ”00.
• RAD (rad): Tryck på ”01.
• GRAD (g) : Tryck på ”02.
[Val av hur tal visas och antal decimaler]
Fyra notationssystem används för visning av beräkningsresultat: flyttal, fast decimalpunkt, vetenskaplig notation och teknisk notation.
• Medan symbolen FIX, SCI eller ENG visas kan antalet decimaler (TAB) ställas in på mellan 0 och 9. Visade värden avkortas till motsvarande antal siffror.
[Inställning av system för flyttalsvärden i vetenskaplig notation]
Två inställningslägen för visning av flyttalsvärden används: NORM1 (grundinställning) och NORM2. Ett tal visas automatiskt i vetenskaplig notation utanför ett förinställt omfång:
• NORM1: 0.000000001 x 9999999999
• NORM2: 0.01 x 9999999999
TEKNISKA BERÄKNINGAR
• Tryck på m0 för att välja normalläge.
• Tryck innan varje ny beräkning på ª för att tömma skärmen. Om indikeringen FIX, SCI eller ENG visas på skärmen, välj NORM1 på SET UP-menyn för att ta bort indikeringen.
Aritmetiska operationer
• Den avslutande parentesen ) precis före = eller ; kan utelämnas.
Konstanträkning
•I konstantberäkningarna blir addenden en konstant. Subtraktion och division utförs på samma sätt. Vid multiplikation blir multiplikanden en konstant.
• Vid konstantberäkning visas en konstant som K.
Funktioner
• Vi hänvisar till räkneexemplen för detaljer om varje funktion.
• Välj vinkelenhet innan beräkningar görs.
Page 2
Differential-/integralkalkyl
P (x,y )
X
Y
0
y
x
P (r,θ )
X
Y
0
r
θ
y
x
b
xx
xx
a
0
13
2
y
a
b
x
x x x
x
1
0
2 3
Differential- och integralkalkyl kan endast utföras i normalt arbetsläge. Beräkningsvillkor som x värdet vid differentialkalkyl eller startpunkt vid integrering kan endast anges som numeriska värden och formler som 2 formel flera gånger efter varann och göra om beräkningen med
2
kan inte användas. Man kan använda samma
ändrade villkor utan att skriva om formeln.
• När en beräkning utförs nollställs värdet i minnet X.
• Vid utförande av en differentialberäkning ska formeln anges först och därefter värde x i differentialberäkning och minutintervall (dx). Om inget numeriskt värde är specificerat för minutintervall, så kommer x0 att vara
x
×10–5 och x=0 att vara 10–5 från värdet
på det numeriska derivatat.
• Vid utförande av en integralberäkning ska formeln anges först och därefter gränsvärden (a, b) och delintervaller (n). Om inget numeriskt värde är specificerat för delintervaller, så kommer beräkning att utföras med hjälp av n=100.
Differential- och integralkalkyl utförs med nedanstående formler. Resultatet kan i vissa sällsynta fall bli felaktigt, då funktionen är diskontinuerlig.
Integralkalkyl (Simpsons formel):
1
S=—h{ƒ(a)+4{ƒ(a+h)+ƒ(a+3h)+······+ƒ(a+(N–1)h)}
3
+2{ƒ(a+2h)+ƒ(a+4h)+······+ƒ(a+(N–2)h)}+f(b)}
dx
Differentialkalkyl:
f(x+ ––)–f(x –––)
f’(x)= ————————
dx
dx
2
b a ——
h=
N
N=2n
ax b
   
   
2
[Beräkning av integraler]
Integralkalkyl kräver lång beräkningstid beroende på integrander och underintervall. Under pågående beräkning visas meddelandet “Calculating!”. Tryck på ª för att avbryta beräkningen. Notera att det blir större integrala fel när stora fluktuationer förekommer i de integrala värdena vid ytterst liten förskjutning av det integrala omfånget liksom för periodiska funktioner etc., där positiva och negativa integrala värden förekommer beroende på intervallen. I det första fallet bör integrationsintervallen göras så små som möjligt. I det senare fallet ska de positiva och negativa värdena skiljas åt. Följ dessa råd så blir beräkningens resultat noggrannare och beräkningstiden kortare.
Slumpvalsfunktion
Slumpvalsfunktionen har fyra inställningslägen för användning i normalt läge eller statistikläget. (Denna funktion kan inte utföras när funktionen N-Base används.) Tryck på ® för att generera ytterligare slumptal i följd. Tryck på ª för att avsluta.
• De genererade serierna med pseudoslumptal är lagrade i minnet Y. Varje slumptal är baserat på en talserie.
[Slumptal]
Ett pseudoslumptal med tre signifikanta siffror, från 0 till 0.999, kan genereras genom tryckning på @`0®.
[Slumptärning]
Ett tärningskast kan simuleras genom tryckning på @`1 ® för slumpmässig generering av ett heltal mellan 1 och 6.
[Slumpmynt]
Slantsingling kan simuleras genom tryckning på @`2 ® för slumpmässig generering av 0 (krona) eller 1 (klave).
[Slumpheltal]
Ett slumpmässigt heltal mellan 0 och 99 kan genereras genom tryckning på @`3®.
Vinkelenhetsomvandling
Varje gång @g trycks in ändras vinkelenheten i följd.
Minnesberäkningar
Arbetsläge ANS M, F1-F4 A-F, X, Y NORMAL
STAT ×× EQN ××× CPLX ×
: Finns × : Saknas
[Tillfälliga minnen (A-F, X och Y)]
Tryck på O och en variabeltangent för att lagra ett värde i minnet. Tryck på R och en variabeltangent för att återkalla ett värde från minnet. Tryck på K följt av önskad variabeltangent för att placera en variabel i en ekvation.
[Det oberoende minnet (M)]
Fungerar som de tillfälliga minnena och dessutom kan ett värde adderas till eller subtraheras från det värde som finns i minnet. Tryck på ªOM för att nollställa det oberoende minnet (M).
[Minnet för senaste resultat (ANS)]
Beräkningens resultat lagras automatiskt i minnet för senaste resultat då man tryckt på = eller utfört en instruktion som avslutar beräkningen.
[Formelminnen (F1-F4)]
Formler innehållande upp till 256 tecken totalt kan lagras i minnena F1 - F4 (funktioner såsom sin etc. räknas som ett tecken). Vid lagring av en ny ekvation i något av minnena ersätter denna automatiskt en redan existerande ekvation.
Observera:
• Beräkningsresultat från de funktioner som anges nedan lagras automatiskt i minnet X eller Y och ersätter där tidigare existe­rande värden.
• Slumpvalsfunktion ... i minnet Y
rθ, xy ...................
• Vid användning av R eller K återkallas värdet som
i minnet X (r eller x), i minnet Y (θ eller y)
lagrats i minnet med användning av upp till 14 siffror.
Kedjeberäkningar
• Det senaste beräkningsresultatet kan användas i efterföljande beräkning. Det kan emellertid inte återkallas efter inmatning av flera instruktioner.
• Vid användning av efterfixeringsfunktioner (¿ , sin etc.) kan en kedjeberäkning utföras även om resultatet av föregående beräkning har nollställts med hjälp av tangenten ª eller tangenterna @c.
Bråktal
Aritmetiska operationer och minnesberäkningar kan utföras med hjälp av bråktal eller genom omvandling mellan ett decimalt tal och ett bråktal.
• Om det antal siffror som ska visas är större än 10 omvandlas talet till och visas som ett decimaltal
.
Binära, pentala, oktala, decimala och hexadecimala operationer (N-bas)
Omvandlingar kan utföras mellan olika N-bastal. Beräkningar med de fyra grundläggande aritmetiska räknesätten, beräkningar med parenteser och minnesberäkningar kan också utföras, liksom de logiska operationerna AND, OR, NOT, NEG, XOR och XNOR på binära, pentala, oktala och hexadecimala tal. Omvandling till önskad notation görs med hjälp av följande tangenter:
( “ ” visas), (“ ” visas), (“ ” visas), (“
” visas), @í (“ ”, “ ”, “ ” och “ ”
slocknar) Observera: Med denna räknare skiver man de hexadecimala
talen A – F med ß, ™, L, ÷, l och I. Talen visas på följande sätt:
A ï, B , C ó, D ò, E ô, F ö
Bråkdelar kan inte skrivas in i de binära, pentala, oktala och hexadecimala systemen. Om ett decimalt tal som innehåller en bråkdel omvandlas till ett binärt, pentalt, oktalt eller hexadecimalt tal, så stympas bråkdelen. Bråkdelen tas på samma sätt bort, om resultatet av en binär, pental, oktal eller hexadecimal beräkning inkluderar en bråkdel. I de binära, pentala, oktala och hexadecimala systemen visas negativa tal som komplement.
Beräkningar med tid, decimal och sexagesimal
Omvandling kan utföras mellan decimala och sexagesimala tal. Vid användning av sexagesimala tal kan omvandling utföras till notation med sekunder och minuter. De fyra grundläggande aritmetiska räknesätten och minnesberäkningar kan utföras med det sexagesimala systemet. Sexagesimal har följande notation:
grad sekund
minut
Koordinatomvandling
• Innan en beräkning görs ska man välja vinkelenhet.
Rätvinkliga koordinater
• Beräkningens resultat lagras automatiskt i minnena X och Y.
Värdet på r eller x: i minnet X•Värdet på θ eller y: i minnet Y
Beräkningar med hjälp av fysiskalika konstanter
Vi hänvisar till snabbreferenskortet och till baksidan på bruksanvisningen på engelska. En konstant återkallas genom att trycka på ß följt av den fysikaliska konstantens tal, vilket anges av ett 2-siffrigt nummer. Den återkallade konstanten visas på skärmen enligt valt visningsläge med angivet antal decimaler. Fysikaliska konstanter kan återkallas i det normala läget (när inte det binära, pentala, oktala eller hexadecimala systemet är inställt), ekvationsläget eller statistikläget.
Observera: Fysikaliska konstanter och metriska omvandlingar är
baserade på antingen rekommenderade värden i 2002 CODATA eller 1995 års upplaga av “Guide for the Use of the International System of Units (SI)” (vägledning för användning av det internationella enhetssystemet SI) utgiven av NIST (National Institute of Standards and Technology) eller på ISO-standarder.
Polära koordinater
Page 3
/
EL-520W
TEKNISK RÄKNARE
BRUKSANVISNING
MODELL
SHARP CORPORATION
STAT
MEM RESET
0 1
DRG FSE TA B
0 1
P (x,y )
X
Y
0
y
x
P (r,θ )
X
Y
0
r
θ
y
x
b
xx
xx
a
0
13
2
y
a
b
x
x x x
x
1
0
2 3
Nr Konstant
01 Ljusets hastighet i vakuum 02 Newtons gravitationskonstant 03 Standardacceleration för
tyngdkraft 04 Elektronmassa 05 Protonmassa 06 Neutronmassa 07 Muonmassa 08 Sambandet mellan
atomviktsenhet och kilogram 09 Elementär laddning 10 Plancks konstant 11 Boltzmanns konstant 12 Magnetisk konstant 13 Elektrisk konstant 14 Klassisk elektronradie 15 Finstrukturkonstant 16 Bohrs radie 17 Rydbergs konstant 18 Magnetisk flödesmängd 19 Bohrmagneton 20 Elektronmagnetiskt moment 21 Kärnmagneton 22 Protonmagnetiskt moment 23 Neutronmagnetiskt moment 24 Muonmagnetiskt moment 25 Comptonvåglängd 26 Protons Comptonvåglängd 27 Stefan-Boltzmanns konstant
Nr Konstant
28 Avogadros konstant 29 Molvolym hos ideal gas
(273,15 K, 101,325 kPa) 30 Molar gaskonstant 31 Faradays konstant 32 Von Klitzings konstant 33 Kvot mellan elektrons laddning
och massa 34 Cirkulationskvantum 35 Protons gyromagnetiska kvot 36 Josephsons konstant 37 Elektronvolt 38 Celsius-temperatur 39 Astronomisk enhet 40 Parsek 41 Molmassa hos kol-12 42 Plancks konstant genom 2 pi 43 Hartree-energi 44 Konduktansmängd 45 Omvänd finstrukturkonstant 46 Massförhållande mellan proton
och elektron 47 Molar masskonstant 48 Neutrons Comptonvåglängd 49 Första strålningskonstanten 50 Andra strålningskonstanten 51 Vakuums karakteristiska
impedans 52 Standardatmosfär
Metriska omvandlingar
Vi hänvisar till snabbreferenskortet och till baksidan på bruksanvisningen på engelska. Enhetsomvandlingar kan utföras i det normala läget (när inte det binära, pentala, oktala eller hexadecimala systemet är inställt), ekvationsläget eller statistiklägena.
Nr Förklaring
1in : tum 2cm: centimeter 3ft : fot 4m : meter 5yd: yard 6m : meter 7 mile : mile 8km: kilometer
9n mile : nautiska mil 10 m : meter 11 acre : acre 12 m2: kvadratmeter 13 oz : uns 14 g : gram 15 lb : pund 16 kg : kilogram 17 °F : grader Fahrenheit 18 °C : grader Celsius 19 gal (US) : gallon (USA) 20 l : liter 21 gal (UK) : gallon (GB) 22 l : liter
Nr Förklaring
23 fl oz(US): 24 ml : milliliter 25 fl oz(UK): 26 ml : milliliter 27 J : joule 28 cal : kalorier 29 J : joule 30 cal15 : kalorier (15 n°C) 31 J : joule 32 calIT : I.T.-kalorier 33 hp : hästkrafter 34 W : watt 35 ps : franska hästkrafter 36 W : watt 37 38 Pa : pascal 39 atm : atmosfär 40 Pa : pascal 41 (1 mmHg = 1 Torr) 42 Pa : pascal 43 44 J : joule
ounce för vätska (USA)
ounce för vätska (GB)
Beräkningar med hjälp av tekniska prefixer
Prefix Operation Enhet
k (kilo) ∑10 10
M (mega) ∑11 10
G (giga) ∑12 10
T (tera) ∑13 10
m (milli) ∑14 10
µ (mikro) ∑15 10
n (nano) ∑16 10
p(piko) ∑17 10
f(femto) ∑18 10
Modifieringsfunktion
Beräkningsresultat erhålls internt i vetenskaplig notation med upp till 14 siffror i mantissan. Beräkningens interna (verkliga) resultat kan skilja sig något från det som visas på skärmen, eftersom resultatet visas i den form du ställt in och med inställt antal decimaler. Modifieringsfunktionen omvandlar det interna värdet till det värde som visas, så att nästa beräkning utgår från det visade värdet.
Ekvationslösare
Det är möjligt att finna det x-värde som minskar en inmatad ekvation till “0”.
• Denna funktion använder sig av Newtons metod för att erhålla en approximation. Beroende på funktionen (t.ex. periodisk) eller startvärdet kan ett fel inträffa (Error 2) på grund av att det inte finns någon konvergens till lösningen för ekvationen.
• Det värde som erhålls med denna funktion kan inkludera en felmarginal. Ändra värdena ‘Start’ (startvärde) och dx och beräkna därefter om lösningen, om felmarginalen är oacceptabelt stor.
• Ändra ‘Start’-värdet (t.ex. till ett negativt värde) eller dx-värdet (t.ex. till ett mindre värde), om:
• ingen lösning kan finnas (Error 2),
• fler än två lösningar tycks vara möjliga (t.ex. en kubisk
ekvation),
• den aritmetiska precisionen behöver förbättras.
• Beräkningsresultatet lagras automatiskt i minnet X.
[Användning av ekvationslösare]
Q Tryck på m0. W Mata in en formel med en x variabel. E Tryck på ∑0. R Mata in ett ‘Start’-värde och tryck på ®. Grundvärdet är “0”. T Mata in ett dx-värde (minutintervall). Y Tryck på ®.
SIMULERINGSBERÄKNING (ALGB)
Om du behöver finna ett värde genom att i följd använda samma formel, för att exempelvis rita en kurva för 2x variabel för 2x + 2y =14, så är det enda du behöver göra efter att ha matat in ekvationen att ange värdet på variabeln i formeln. Användbara variabler: A-F, M, X och Y Användbara funktioner: Slumpvalsfunktion
• Simuleringsberäkning kan endast genomföras i normalt läge.
• Inga beräkningsavslutande instruktioner förutom = kan
användas.
2
+ 1 eller finna en
Utförande av beräkningar
Q Tryck på m0. W Mata in en formel med minst en variabel. E Tryck på @≤. R Läget för variabelinmatning visas på skärmen. Mata in värdet för
den blinkande variabeln och tryck sedan på ® för att bekräfta. Beräkningsresultatet visas efter att värdena för alla använda variabler har angetts.
• Endast numeriska värden godkänns som variabler. Inmatning av formler är inte tillåtet.
• Tryck på @≤, efter att beräkningen är klar, för att utföra fler beräkningar med hjälp av samma formel.
• Variabler och numeriska värden som finns lagrade i minnena visas på skärmen i läget för variabelinmatning. Ändra ett numeriskt värde genom att mata in det nya värdet och sedan trycka på ®.
• Vid utförande av simuleringsberäkning skrivs minnesplatser över med nya värden.
STATISTISKA BERÄKNINGAR
Tryck på m1 för att välja statistikläget. Följande sju statistiska beräkningar kan utföras. När du har valt statistikläget väljer du önskat beräkningssätt genom att trycka på motsvarande siffertangent. För att ändra till ett annat statistikberäkningssätt: välj statistikläget på nytt (tryck på m1) och välj därefter önskat statistik­beräkningssätt.
0 (SD) : Statistikberäkningar med en variabel 1 (LINE) : Linjär regression 2 (QUAD) : Kvadratisk regression 3 (EXP) : Exponentiell regression 4 (LOG) : Logaritmisk regression 5 (PWR) : Potensregression 6 (INV) : Invers regression
Följande statistik kan erhållas för varje statistisk beräkning (vi hänvisar till tabellen nedan):
Statistiskberäkningar med en variabel
Statistik för Q och den normala sannolikhetsfunktionens värde.
3
6
9
12
–3
–6
–9
–12
–15
Beräkning med linjär regression
Statistik för Q och W och dessutom uppskattning av y för ett givet x (uppskatta y´) och uppskattning av x för ett givet y (uppskatta x´)
Beräkning med exponentiell regression, logaritmisk regression, potensregression och invers regression
Statistik för Q och W. Dessutom uppskattning av y för ett givet x och uppskattning av x för ett givet y. (Eftersom räknaren omvandlar varje formel till en formel med linjär regression innan en egentlig beräkning påbörjas, erhåller den all statistik, förutom koefficienterna a och b, från omvandlat data istället för från inmatat data.)
Kvadratisk regressionsanalys
Statistik för Q och W och koefficienterna a, b och c i den kvadratiska regressionsformeln (y = a + bx + cx regressionsanalys ger ingen korrelationskoefficient (r).) Tryck på @≠, när två x´-värden förekommer.
Vid beräkningar med a, b och c kan endast ett numeriskt värde sparas.
¯
x Medelvärde av stickprov (x data)
sx Stickprovens standardavvikelse (x data)
σ
x Populationens standardavvikelse (x data)
Q
n Antal stickprov
Σ
x Summan av stickproven (x data)
Σ
x2Summan av kvadrater av stickprov (x data)
¯
y Medelvärde av stickprov (y data)
sy Stickprovens standardavvikelse (y data)
σ
y Populationens standardavvikelse (y data)
Σ
y Summan av stickproven (y data)
W
Σ
y2Summan av kvadrater av stickprov (y data)
Σ
xy Summa av stickprovsprodukter (x, y) r Korrelationskoefficient a Regressionsekvationens koefficient b Regressionsekvationens koefficient c Kvadratiska regressionsekvationens koefficient
2
). (Kvadratisk
Inmatning och korrigering av data
Inmatade data kvarhålls i minnet tills @c eller lägesval. Innan nya data matas in ska minnets innehåll tas bort.
[Inmatning av data]
Data med en variabel
Data
k
Data
&
frekvens
gånger)
k (då samma värde återkommer flera
Data med två variabler
Data
x &
Data
Data
x &
Data
y k
y &
frekvens
k (för inmatning av
multipler av samma x- och y-data)
• Upp till 100 dataposter kan inmatas. För data med en variabel räknas en datauppgift utan frekvenstilldelning som en datauppgift, medan en datauppgift som tilldelats frekvens lagras som en mängd av två datauppgifter. För data med två variabler räknas en mängd datauppgifter utan frekvenstilldelning som två datauppgifter, medan en mängd datauppgifter som tilldelats frekvens lagras som en mängd av tre datauppgifter.
[Ändring av data]
Ändring före tryck på k direkt efter en datainmatning:
Ta bort felaktigt data med ª och mata därefter in korrekt data.
Ändring efter tryck på k:
Använd [] till att ta fram det tidigare inmatade datat. Tryck på ] för att ta fram data i framåtgående ordning (äldsta först). Tryck på [ för att ta fram data i bakåtgående ordning (senaste först). Varje post visas med ‘Xn=’, ‘Yn=’ eller ‘Nn=’ (n är sekvensnumret för datasatsen). Uppvisa dataposten som ska modifieras, mata in det rätta värdet och tryck sedan på k. Med hjälp av & går det att korrigera alla värden i datasatsen samtidigt.
• Radera en datasats genom att uppvisa en post i datasatsen som ska raderas och sedan trycka på @J. Datasatsen raderas.
• Lägg till en nya datasats genom att trycka på ª, mata in värdena och sedan trycka på k.
Statistiska beräkningsformler
Typ Regressionsformel Linjär y = a + bx Exponentiell y = ae Logaritmisk y = a + b • ln x Potens y = ax
Invers
Kvadratisk y = a + bx + cx
bx
b
y = a + b
1
x
2
Ett fel uppstår i de statistiska beräkningsformlerna:
• då absolutvärdet av ett delresultat eller beräkningsresultat är lika
med eller större än 1 × 10
• vid division med noll.
100
.
• vid försök att dra kvadratroten ur ett negativt tal.
• då ingen lösning existerar vid kvadratisk regressionsanalys.
Normala sannolikhetsberäkningar
•P(t), Q(t) och R(t) tar alltid positiva värden, också då t<0, eftersom dessa funktioner följer samma princip som används vid problemlösning för en yta. Värden för P(t), Q(t) och R(t) ges med upp till sex decimaler.
SIMULTANA LINJÄRA EKVATIONER
En simultan linjär ekvation med två obekanta (2-VLE) eller med tre obekanta (3-VLE) kan eventuellt lösas med hjälp av denna funktion.
Q 2-VLE: m20 W 3-VLE: m21
• Om determinanten D = 0, så uppstår ett fel.
• Om det absoluta värdet av ett delresultat eller ett beräkningsresultat är 1 × 10
• Koefficienter (a operationer.
• Tryck på @c för att ta tömma angivna koefficienter.
etc.) kan anges med hjälp av vanliga aritmetiska
1
100
eller mer, så uppstår ett fel.
• Vid tryck på ® medan determinanten D visas på skärmen återkallas koefficienterna. Med vart tryck på ® visas en koefficient enligt den ordningsföljd de matats in, så att varje angiven koefficient kan verifieras. (Vid tryck på visas koefficienterna i motsatt ordningsföljd.) Mata in det korrekta värdet och tryck på ® för att vid behov korrigera en viss koefficient medan den visas på skärmen.
KVADRATISK OCH KUBISK EKVATIONSLÖSARE
En kvadratisk ekvation (ax2 + bx + c = 0) eller en kubisk ekvation
3
(ax
+ bx2 + cx + d = 0) kan eventuellt lösas med hjälp av denna
funktion.
Q Kvadratisk ekvationslösare: m22 W Kubisk ekvationslösare: m23
• Tryck på ® efter inmatning av varje koefficient.
• Tryck på ® efter inmatning av alla koefficienter för att få fram resultatet. När fler än 2 resultat förekommer visas följande lösning.
• Om resultatet är ett imaginärt tal visas symbolen “xy”. Genom att trycka på @≠ är det möjligt att växla mellan visning av imaginära och reella delar.
• Använd K och R för beräkning med STAT-variabel.
Page 4
SHARP CORPORATION
BERÄKNINGAR MED KOMPLEXA TAL
P (x,y )
X
Y
0
y
x
P (r,θ )
X
Y
0
r
θ
y
x
b
xx
xx
a
0
13
2
y
a
b
x
x x x
x
1
0
2 3
Det går att utföra addition, subtraktion, multiplikation och division med komplexa tal. Tryck på Resultat av beräkningar med komplexa tal uttrycks på två olika sätt:
Q @}: Som rätvinkliga koordinater (xy visas). W @{: Som polära koordinater (
m3
för att välja läget för komplexa tal.
r
θ
visas).
Inmatning av komplexa tal
Q Rätvinkliga koordinater
x-koordinat
eller
W Polära koordinater
r
Ö
r: absolut värde θ: argument
• Vid val av ett annat läge nollställs den imaginära delen av ett
+
x-koordinat
θ
y-koordinat
+ Ü
Ü
y-koordinat
eventuellt komplext tal lagrat i det oberoende minnet (M).
•Ett komplext tal som uttrycks som rätvinkliga koordinater med y­värdet noll eller som polära koordinater med vinkeln noll behandlas som ett reellt tal.
• Tryck på ∑0 för att återhämta det komplexa konjugatet till det angivna komplexa talet.
FEL OCH DEFINITIONSOMRÅDEN
Fel
Ett fel uppstår om en operation ligger utanför definitionsområdet eller om man försöker utföra en otillåten matematisk operation. När ett fel uppstår trycker man på < (eller >) så flyttas markören automatiskt tillbaka till den plats i ekvationen där felet uppstod. Ändra ekvationen eller tryck på ª för att ta bort ekvatione.
Felkoder och feltyper
Syntaxfel (Error 1):
• Du har försökt utföra en ogiltig operation.
Ex. 2 @{
Beräkningsfel (Error 2):
• Absolutvärdet av ett delresultat eller slutresultat är lika med eller större än 10
• Division med 0 (eller en delberäkning har gett ett nollresultat).
• Under pågående beräkning har definitionsområdets gränser överskri­dits.
Djupfel (Error 3):
•Tillgängligt antal buffertminnen har överskridits. Det finns 10 buffert­minnen* för numeriska värden och 24 för beräkningskommandon. *5 buffertminnen i statistikläget och läget för komplexa tal.
• Antalet dataposter överstiger 100 i statistikläget.
Ekvationen är för lång (Error 4):
• Ekvationen får inte plats i buffertminnet för inmatning (142 tecken). En ekvation måste vara kortare än 142 tecken.
Ekvationsåterkallningsfel (Error 5):
• Den lagrade ekvationen innehåller en funktion som inte är tillgänglig i det läge som används för att återkalla ekvationen. Om exempelvis ett numeriskt värde med andra tal än 0 och 1 finns lagrat som en decimal, så kan det inte återkallas medan räknaren är inställd för binärt talsystem.
Minnet överskridet (Error 6):
• Ekvationen överskred minnesbufferten för formler (256 tecken totalt i minnena F1 - F4).
100
.
Definitionsområden
Inom de omfång som anges är denna räknare exakt till ±1 hos den minst signifikanta siffran i mantissan. Om det uppstår ett räknefel i en kontinuerlig beräkning minskar dock exaktheten då varje ny beräkning gör felet större. (Detta gäller även för yx, utförs internt.) Ett räknefel kan också ackumuleras och bli allt större i närheten av inflexionspunkter och enskilda punkter i funktionerna.
• Definitionsområden
–99
~ ±9.999999999×1099 och 0.
±10 Om absolutvärdet av ett inmatat värde eller ett slutresultat eller delresultat i en beräkning är mindre än 10 beräkningar och på skärmen.
x
x
,
e
, ln o.dyl. då kontinuerlig beräkning
¿
–99
, anses värdet vara 0 i
När ska batterierna bytas?
Om visningen på skärmen har svag kontrast eller om ingenting visas på skärmen ens då ª trycks in vid dålig belysning, så är det dags att byta ut batterierna.
Varning
• Vätska från ett läckande batteri som råkar tränga in i ett öga kan leda till allvarliga skador. Skölj med rent vatten och uppsök omedelbart läkare om detta inträffar.
• Skulle vätska från ett läckande batteri komma i kontakt med huden eller kläderna ska du omedelbart skölja av med rent vatten.
• För att undvika skador på enheten från läckande batterier bör du ta ur batterierna och förvara dem på ett säkert ställe om enheten inte ska användas under en längre tid.
• Lämna inte kvar urladdade batterier i enheten.
• Blanda inte gamla och nya batterier och ej heller batterier av olika typ.
• Förvara batterier utom räckhåll för barn.
• Om använda batterier får sitta kvar i räknaren kan de läcka och skada räknaren.
• Olämplig hantering kan skapa risk för explosion.
• Kasta inte batterier i öppen eld eftersom de kan explodera.
Byt batterier så här
1. Stäng av räknaren med en tryckning på @F.
2. Skruva bort två skruvar. (Fig. 1)
3. Skjut batterifackets lock ett litet stycke och lyft bort det.
4. Bänd försiktigt bort de använda batterierna med en kulspetspenna eller liknande. (Fig. 2)
5. Sätt i två nya batterier. Se till att “+” är uppåt.
6. Sätt tillbaka baksidans lock och skruvar.
7. Tryck på knappen RESET (på baksidan).
• Kontrollera att skärmen ser ut som på bilden nedan. Om det inte ser ut så, tar du ur batterierna och sätter i dem och kontrollerar igen.
(Fig. 1) (Fig. 2)
Automatisk avstängning
Räknaren stänger av sig för att spara på batterierna om man inte trycker på någon tangent under ca 10 minuter.
SPECIFIKATIONER
Beräkningar: Vetenskapliga beräkningar, beräkningar
Interna beräkningar: Mantissa med upp till 14 siffror Väntande operationer: 24 beräkningar, 10 numeriska värden
Strömkälla: Inbyggda solceller
Drifttemperatur: 0°C – 40°C Yttermått: Vikt: Ca 97 g (inklusive batterier) Tillbehör: Batterier × 2 (installerade), bruksanvisning,
med komplexa tal, ekvationslösare, statistiska beräkningar etc.
(5 numeriska värden i statistikläget och läget för komplexa tal)
3 V (DC): Stödbatterier (2 st alkaliska batterier (LR44))
79,6 mm (b) × 154,5 mm (d) × 13,2 mm (h)
snabbreferenskort och hårt fodral
FÖR MER INFORMATION OM TEKNISK RÄKNARE
Besök vår webbplats. http://sharp-world.com/calculator/
BATTERIBYTE
Att tänka på vid batteribyte
Batterier som hanteras felaktigt kan orsaka explosion eller läcka ut elektrolyt. Följ dessa regler:
• Byt båda batterierna på samma gång.
• Blanda inte gamla och nya batterier.
• Kontrollera att de nya batterierna är av rätt typ.
• Vänd varje batteri rätt enligt instruktionen i räknaren då det sätts i.
• Batterierna sätts i på fabriken innan leverans och kan ta slut på kortare tid än vad specifikationen anger.
Observera angående radering av minnesinnehåll
Minnesinnehållet raderas vid batteribyte. Radering kan också inträffa vid fel på räknaren eller i samband med reparation. Se till att anteckna alla viktiga minnesuppgifter som säkerhet i händelse av oförutsedd radering.
Page 5
EL-520W
4
3
CALCULATION EXAMPLES ANWENDUNGSBEISPIELE EXEMPLES DE CALCUL EJEMPLOS DE CÁLCULO EXEMPLOS DE CÁLCULO ESEMPI DI CALCOLO REKENVOORBEELDEN PÉLDASZÁMÍTÁSOK
PŘÍKLADY VÝPOČTŮ
RÄKNEEXEMPEL LASKENTAESIMERKKEJÄ
икаеЦкх ЗхуалгЦзав
UDREGNINGSEKSEMPLER
CONTOH-CONTOH PENGHITUNGAN CONTOH-CONTOH PERHITUNGAN
[]
13(5+2)= ª 3 ( 5 + 2 )= 23×5+2= 3 * 5 + 2 = 33×5+3×2= 3 * 5 + 3 * 2 =
1 @[2 ]3 ]2 [
100000÷3= [NORM1] ª 100000 / 3 = [FIX] ”10 [TAB 2] ”2 2
[SCI] ”11[ENG] ”12 [NORM1] ”13
3÷1000= [NORM1] ª 3 / 1000 =
[NORM2] ”14 3.× →[NORM1] ”13
+-*/()±E
45+285÷3= ª 45 + 285 / 3 =
18+6
=
15–8 ( 15 - 8 =
42×(–5)+120= 42 5 + 120 =
(5×103)÷(4×10–3)= 5 E 3 / 4 E
34+57= 34 + 57 = 45+57= 45 + 57 =
68×25= 68 * 25 = 68×40= 68 * 40 =
sutSUTVhH Ile¡•L÷⁄™ $#!qQ%
sin60[°]= ªs 60 =
π
cos [rad]=
4
tan–11=[g] ”02@T 1 =
••••
( 18 + 6 )/
*1 (5 ±) *
1
± 3 =
”01u( @V/ 4 )=
”00
33333.33333 33333.33333
33333.33
33333.33333
21.
17.
21.
21.
17.
21.
17.
3.33×10
33.33×10
0.003
–03
10
0.003
140.
3.428571429
–90.
1250000.
91.
102.
1700. 2720.
0.866025403
0.707106781
50.
••••
(cosh 1.5 + ª(hu 1.5 +h sinh 1.5)2 = s 1.5 )L=
5
tanh–1— =
7
@Ht( 5 / 7 )=
ln 20 = I 20 =
log 50 = l 50 =
e3 = @e 3 =
1.7
10
= @¡ 1.7 =
1
1 + = 6
7
6 @•+ 7 @
•=
8–2 – 34 × 52 =8 ™± 2 - 3
4 * 5 L=
(123)—=
3
8
¿
49 –4¿
1
4
12 3 4
@•=
8 ÷=
81 = @⁄ 49 - 4 @$
81 =
3
¿
27 @# 27 =
4! = 4 @!=
= 10 @q 3 =
10P3
=5 @Q 2 =
5C2
500×25%= 500 * 25 @%
120÷400=?% 120 / 400 @%
500+(500×25%)= 500 + 25 @%
400–(400×30%)= 400 - 30 @%
04–
03–
θ = sin–1 x, θ = tan–1 x θ = cos–1 x
DEG –90 θ 90 0 θ 180
π2π
RAD – — θ
2
GRAD –100 θ 100 0 θ 200
Åè
d/dx (x4 – 0.5x3 + 6x2) ªKˆ™ 4 - 0.5 K
x=2 ˆ÷+ 6 KˆL
dx=0.00002 2 ®®
 
x=3 ® 3 ® 0.001 ®
dx=0.001
8
(x2 – 5)dx ªKˆL- 5
2
n=100 è 2 ® 8 ®® n=10 ®®® 10 ®
g
90°→ [rad] ª 90 @g [g] @g [°] @g
sin–10.8 = [°] @S 0.8 =
[rad] @g [g] @g [°] @g
20.08553692
0.895879734
2.995732274
1.698970004
20.08553692
50.11872336
0.309523809
–2024.984375
6.447419591
0 θ π
130.5000029
1.570796327
53.13010235
0.927295218
59.03344706
53.13010235
KRO;:?≥∆˚¬
24÷(8×2)= 24 /KM= (8×2)×5= KM* 5 =
$150×3:M1 150 * 3 ; +)$250:M2 =M1+250 250 ; –)M2×5% RM* 5 @% M @:RM
$1=¥110 110 OY ¥26,510=$? 26510 /RY= $2,750=¥? 2750 *RY=
r=3cm (r→Y) 3 OY πr2=? @VKYL=
24
—— = 2.4...(A) 24 /( 4 + 6 )=
4+6
3×(A)+60÷(A)=
512.
πr2⇒F1 @VKYL
4.
3.
V = ? R≥* 4 / 3 =
24.
720.
10.
125.
6+4=ANS ª 6 + 4 = ANS+5 + 5 =
30.
8×2=ANS 8 * 2 =
625.
280.
2
ANS
44+37=ANS 44 + 37 =
ANS= @⁄=
ª 8 * 2 OM
ªOM
3 *K?+ 60 / K?=
O≥ 3 OY
L=
\|
124
3 + = [a] ª 3 \ 1 \ 2 +
[a.xxx] \[d/c] @|
10
7
(—)
5
1
(—)
8
—— = @⁄ 64 \ 225 =
225
3
2 =
4
3
1.2 —– =
2.3
1°23 ——– =
2
1×10 ——– =
2×10 A = 7 ª 7 OA
4
=4 \KA=
A
1.25 + = [a.xxx] 1.25 + 2 \ 5 = [a—] \
50.
*
4 l5 l6
b c
3
2 3
= 2 \ 3 =
5
=7 \ 5 ™ 5 =
1
3
=
4 \ 3 =
1 \ 8 1 \ 3
=
64
( 2 ™ 3 ) \ ( 3 ™ 4 ) =
1.2 \ 2.3 =
1 o 2 o 3 \ 2 =
3
3
1 E 3 \ 2 E 3 =
2 5
b c
5
= 4
6
кыомнгв†д
138.
138.
100.
90.
àá
DEC(25)BIN ª@í 25
HEX(1AC) 1AC
BIN PEN OCT DEC
BIN(1010–100) @ê( 1010 - 100 ) ×11 = * 11 =
BIN(111)NEG ã 111 =
HEX(1FF)+ 1FF @î+ OCT(512)= 512 = HEX(?)
••••
450.
250.
665.
110.
241.
302500.
28.27433388
32.2
37.69911184
256.
4 l5 l6
4.833333333 29 l6
4.641588834
16807 l3125
1 l2
8 l15
8 l81
12 l23
0°311.5
1 l2
4 l7
1.65
1 l13 l20
11001.
110101100.
3203.
654.
428.
10010.
1111111001.
1511.
349.
16.
1.5
80.
0.
35.
3.
2.4
F1
3.
10.
15.
16.
81.
9.
*
7.
b
b
P
0
b
b
0
H
Page 6
••••
2FEC– ªOM@ì 2FEC ­2C9E=(A) 2C9E ;
+)2000– 2000 -
1901=(B) 1901 ;
(C) RM
1011 AND ª@ê 1011 101 = (BIN) 101 =
5A OR C3 = (HEX) 5A ä C3 =
NOT 10110 = @êâ 10110 =
1111101001.
(BIN)
24 XOR 4 = (OCT) @î 24 à 4 =
B3 XNOR B3 á 2D = (HEX) 2D =
FFFFFFFF61.
DEC
o_° (sec, min)
12°3918.05 ª 12 o 39 o 18.05
[10] @_
123.678[60] 123.678 @_
12.65501389
123°4040.8
3h30m45s + 3 o 30 o 45 + 6 o 6h45m36s = [60] 45 o 36 =
10°1621.
1234°5612 + 1234 o 56 o 12 + 0°034.567 = [60] 0 o 0 o 34.567 =
1234°5647.
3h45m – 3 o 45 - 1.69 =
1.69h = [60] @_
sin62°1224 = [10] s 62 o 12 o 24=
24°→[ ” ] 24 o°2
2°336.
0.884635235
86400.
1500[ ]0 o 0 o 1500 °3
{},≠
  
ª 6 @, 4
r
]
@≠[r]
14 @, 36
@≠[x]
7.211102551
33.69006753
7.211102551
11.32623792
8.228993532
11.32623792
x = 6 →r = @{[
y = 4 θ = [°] @≠[θ]
r = 14 →x = @}[x]
θ = 36[°] y = @≠[y]
ß
V0 = 15.3m/s ª 15.3 * 10 + 2 @•* t = 10s ß 03 * 10 L=
1
V0t+ gt2 = ?m
2
643.3325
¥
125yd = ?m ª 125 5 =
(k, M, G, T, m,
100m×10k= 100 ∑14*
ÌÌ
Ì, n, p, f)
ÌÌ
10 ∑10=
34E.
6FF.
A4d.
db.
20.
–159.
114.3
1000.
H
H
H
b
1.
H
b
0
3
f(x) = x
–3x2+2 Kˆ™ 3 - 3 K
x = –1 1 ±® x = –0.5 @≤ 0.5 ±®
2
A2+B
A = 2, B = 3 2 ® 3 ® A = 2, B = 5 @≤® 5 ®
m0
ˆL+ 2 @≤
@⁄(KAL+ KBL)@≤
k&~£pnzw^
H
¢PZWvrab© xy≠° (t, P(, Q(, R()
DATA
95 m10 80 95 k 80 80 k 75 k 75 75 & 3 k 75 50 k 50
x= R~
σx= Rp
n= Rn
Σx= Rz
Σx2= Rw
sx=
sx2= L=
(95––x)
25.
×10+50=
sx
x = 60 P(t) ? °1 60 °0)=
t = –0.5 R(t) ? °3 0.5 ±)=
xy m11
2 5 2 & 5 k 2 5 k 12 24 12 & 24 k 21 40 21 & 40 & 3 k 21 40 15 & 25 k 21 40 Ra 15 25 Rb
x=3 y=? 3 @y y=46 x=? 46 @x
xy m12
12 41 12 & 41 k 8 13 8 & 13 k 5 2 5 & 2 k 23 200 23 & 200 k 15 71 15 & 71 k
( 95 -K~) /K£* 10 + 50 =
Rr R£ R¢
Ra Rb R©
–2.
1.125
3.605551275
5.385164807
0.
1.
2.
3.
4.
5.
75.71428571
12.37179148
7.
530.
41200.
13.3630621
178.5714286
64.43210706
0.102012
0.691463
0.
1.
2.
3.
4.
5.
1.050261097
1.826044386
0.995176343
8.541216597
15.67223812
6.528394256
24.61590706
0.
1.
2.
3.
4.
5.
5.357506761
–3.120289663
0.503334057
j”
5÷9=ANS ª”10”2 1 ANS×9= 5 / 9 = [FIX,TAB=1] * 9 =*
5 / 9 =@j * 9 =*
1
2
”13
1
5.5555555555555×10–1×9
*
2
*
0.6×9
(SOLV)
sin x–0.5 ªsKˆ- 0.5 Start= 0 ∑0 0 ®® Start= 180 ® 180 ®®
0.6
5.0
0.6
5.4
30.
150.
x=10 y=? 10 @y y=22 x=? 22 @x
@≠
3.432772026
@≠
k[]
DATA
30 m10 40 30 k 40 40 & 2 k 50 50 k
DATA
30 ]]]
45 45 & 3 k X2= 45 ] N2= 45 60 ] 60 k X3=
24.4880159
9.63201409
9.63201409
0.
1.
2.
3.
45.
3.
60.
Page 7
t = ––––
x – x
σx
Standardization conversion formula Standard Umrechnungsformel Formule de conversion de standardisation Fórmula de conversión de estandarización Fórmula de conversão padronizada Formula di conversione della standardizzazione Standaardisering omzettingsformule
Standard átváltási képlet Vzorec pro přepočet rozdělení
Omvandlingsformel för standardisering Normituksen konversiokaava
îÓÏÛ· Òڇ̉‡ÚËÁÓ‚‡ÌÌÓ„Ó ÔÂÓ·‡ÁÓ‚‡ÌËfl
Omregningsformel for standardisering
Rumus penukaran pemiawaian Rumus konversi standarisasi
4
3
y
x
A
B
r
r
2
θ1
θ2
r1
θ
x =
Σx
n
y =
Σy
n
sy =
Σy
2
– ny
2
n – 1
sx =
Σx
2
– nx
2
n – 1
Σx = x1 + x2 + ··· + x
σy =
Σy
2
– ny
2
n
σx =
Σx
2
– nx
2
n
2
Σx2 = x
+ x
1
Σxy = x1y1 + x2y2 + ··· + xny Σy = y1 + y2 + ··· + y
2
Σy2 = y
+ y
1
m (2-VLE)
a1x + b1y = c
a2x + b2y = c
2x + 3y = 4 2 ® 3 ® 4 ®
5x + 6y = 7 5 ® 6 ® 7
x = ? ® [x]
1
2
m20
y = ? ® [y] det(D) = ? ® [det(D)]
D =
a1 b
a2 b
m (3-VLE)
a1x + b1y + c1z = d
a2x + b2y + c2z = d
a3x + b3y + c3z = d
1
2
3
m21
x + y – z = 9 1 ® 1 ® 1 ±® 9 ®
6x + 6y – z = 17 6 ® 6 ® 1 ±® 17 ®
14x – 7y + 2z = 42 14 ® 7 ±® 2 ® 42
x = ? ® [x] y = ? ® [y] z = ? ® [z]
det(D) = ? ® [det(D)]
m (QUAD, CUBIC)
2
3x
+ 4x – 95 = 0 3 ® 4 ®± 95
x1 = ? ® x2 = ? ®
3
5x
+4x2+3x +7=0 5 ® 4 ® 3 ® 7
x1 = ? ® x2 = ? ®
m22
m23
@≠
x3 = ? ®
@≠
D =
a1 b1 c
a2 b2 c
a3 b3 c
2
+ ··· + x
2
2
+ ··· + y
2
1
2
1
2
3
3.238095238
1.638095238
6.333333333
1.233600307
0.216800153
+
1.043018296
0.216800153
1.043018296
m (CPLX)
n
2
n
(12–6i) + (7+15i) – 12 - 6 Ü+ 7 + 15 Ü­(11+4i) = ( 11 + 4 Ü)= [x]
6×(7–9i) × 6 *( 7 - 9 Ü)* (–5+8i) = ( 5 ±+ 8 Ü)= [x]
n
n
2
n
16×(sin30°+ 16 *(s 30 +
icos30°)÷(sin60°+ Üu 30 )/(s 60 + icos60°)= Üu 60 )= [x]
r1 = 8, θ1 = 70° r2 = 12, θ2 = 25°
r = ?, θ = ?°
(1 + i) @} 1 +Ü= @{ [r] r = ?, θ = ?° @≠ [θ]
2
(2 – 3i)
= = [x]
1 ( 1 +Ü)@•= [x] —— =
1 + i @≠ [y]
CONJ(5+2i)
Function Dynamic range Funktion zulässiger Bereich Fonction Plage dynamique
Función Rango dinámico Função Gama dinâmica
Funzioni Campi dinamici
Functie Rekencapaciteit
Függvény Megengedett számítási tartomány
Funkce Dynamický rozsah
Funktion Definitionsområde
Funktio Dynaaminen ala
îÛÌ͈Ëfl СЛМ‡ПЛ˜ВТНЛИ ‰Л‡Ф‡БУМ
Funktion Dynamikområde
m3
@≠ [y] @≠ [x]
@≠ [y]
13.85640646
@≠ [y]
@{ 8 Ö 70 + 12 Ö 25 = [r] @≠ [θ]
18.5408873
42.76427608
1.414213562
@}( 2 - 3 Ü)L
@≠ [y]
∑0( 5 + 2 Ü)= [x] @≠ [y]
+
222.
606.
+
+
45.
–5.
12.
0.5
0.5
8.
i
5.
i
8.
i
i
i
i
8.
i
i
i
1.
i
i
i
i
i
i
i
5.
i
2.
i
••••
nPr
0 r n 9999999999*
n!
100
—— < 10
(n-r)!
0 r n 9999999999*
nCr
DEG, D°M’S
x, y r, θ x2 + y2 < 10
r, θ x, y RAD: | θ | < —– × 10
DRG |
(A+Bi)+(C+Di) | A + C | < 10 (A+Bi)–(C+Di) | A – C | < 10
(A+Bi)×(C+Di)
(A+Bi)÷(C+Di)
0 r 69
n!
100
—— < 10
(n-r)!
0°0’0.00001” | x | < 10000°
100
100
0 r < 10 DEG: | θ | < 10
GRAD : | θ | < — × 10
DEGRAD, GRADDEG: | x | < 10 RADGRAD: | x | < — × 10
(AC – BD) < 10 (AD + BC) < 10
AC + BD
2
C2 + D
BC – AD
2
C2 + D
< 10
< 10
100
100
100
100
10
π
10
180
10
10
9
π
2
, | B + D | < 10 , | B – D | < 10
100
100
98
100
100
100
C2 + D2 0
→DEC DEC : | x | ≤ 9999999999 →BIN BIN : 1000000000 ≤ x ≤ 1111111111 →PEN 0 ≤ x ≤ 111111111 →OCT PEN : 2222222223 ≤ x ≤ 4444444444 →HEX 0 ≤ x ≤ 2222222222
AND OCT : 4000000000 x ≤ 7777777777 OR 0 x 3777777777 XOR HEX : FDABF41C01 x FFFFFFFFFF XNOR 0 x 2540BE3FF
BIN : 1000000000 x ≤ 1111111111
0 x 111111111
PEN : 2222222223 x ≤ 4444444444
NOT
0 x 2222222221
OCT : 4000000000 x ≤ 7777777777
0 x 3777777777
HEX : FDABF41C01 x FFFFFFFFFF
0 x 2540BE3FE
BIN : 1000000001 x ≤ 1111111111
0 x 111111111
PEN : 2222222223 x ≤ 4444444444
NEG
0 x 2222222222
OCT : 4000000001 x ≤ 7777777777
0 x 3777777777
HEX : FDABF41C01 x FFFFFFFFFF
0 x 2540BE3FF
* n, r: integer / ganze Zahlen / entier / entero / inteiro / intero /
geheel getal / egész számok / celé číslo / heltal / kokonaisluku / ˆÂÎ˚ / heltal /
/ /
/
integer / bilangan bulat
Fungsi Julat dinamik
–1.
2.
3.
7.4
105.
5.
5.
i
i
i
i
i
Fungsi Kisaran dinamis
DEG: | x | < 10
sin x, cos x,
RAD: | x | < —– × 10
tan x (tan x : | x | — (2n–1))*
GRAD: | x | < —– × 10
sin–1x, cos–1x | x | 1
3
x | x | < 10
tan–1x,
¿
In x, log x 10
x
y
99
x < 10
y > 0: 10
y = 0: 0 < x < 10
y < 0: x = n
y > 0: 10
x
¿y y < 0: x = 2n1
x
e
x
10 sinh x, cosh x,
tanh x
y = 0: 0 < x < 10
100
–10
< x 230.2585092
100
–10
< x < 100
| x | 230.2585092
sinh–1 x | x | < 10 cosh–1 x 1 x < 10 tanh–1 x | x | < 1
2
x
3
x
x 0 x < 10
¿
1
x
| x | < 10 | x | < 2.15443469 × 10
| x | < 10
10
(tan x : | x | 90 (2n–1))*
π
10
180
10
9
(tan x : | x | 100 (2n–1))*
100
100
100
< x log y < 100
(0 < l x l < 1: = 2n–1, x 0)*,
100
–10
< x log | y | < 100
100
< log y < 100 (x 0)
(0 < | x | < 1 : = n, x 0)*,
100
–10
< log | y | < 100
50
50
50
100
100
(x 0)
π
2
10
100
1
x
1
x
100
1
x
1
x
33
n! 0 n 69*
••••
Page 8
In Europe:
This equipment complies with the requirements of Directive 89/336/ EEC as amended by 93/68/EEC.
Dieses Gerät entspricht den Anforderungen der EG-Richtlinie 89/336/ EWG mit Änderung 93/68/EWG.
Ce matériel répond aux exigences contenues dans la directive 89/336/ CEE modifiée par la directive 93/68/CEE.
Dit apparaat voldoet aan de eisen van de richtlijn 89/336/EEG, gewijzigd door 93/68/EEG.
Dette udstyr overholder kravene i direktiv nr. 89/336/EEC med tillæg nr. 93/68/EEC.
Quest’ apparecchio è conforme ai requisiti della direttiva 89/336/EEC come emendata dalla direttiva 93/68/EEC.
           89/336/, !  "! ! "#$ !   93/68/.
Este equipamento obedece às exigências da directiva 89/336/CEE na sua versão corrigida pela directiva 93/68/CEE.
Este aparato satisface las exigencias de la Directiva 89/336/CEE modificada por medio de la 93/68/CEE.
Denna utrustning uppfyller kraven enligt riktlinjen 89/336/EEC så som kompletteras av 93/68/EEC.
Dette produktet oppfyller betingelsene i direktivet 89/336/EEC i endringen 93/68/EEC.
Tämä laite täyttää direktiivin 89/336/EEC vaatimukset, jota on muutettu direktiivillä 93/68/EEC.
чÌÌÓ ÛÒÚÓÈÒÚ‚Ó ÒÓÓÚ‚ÂÚÒÚ‚ÛÂÚ Ú·ӂ‡ÌËflÏ ‰ËÂÍÚË‚˚ 89/336/ EEC Ò Û˜ÂÚÓÏ ÔÓÔ‡‚ÓÍ 93/68/EEC.
Ez a készülék megfelel a 89/336/EGK sz. EK-irányelvben és annak 93/ 68/EGK sz. módosításában foglalt követelményeknek.
Tento pfiístroj vyhovuje poÏadavkÛm smûrnice 89/336/EEC v platném znûní 93/68/EEC.
Nur für Deutschland/For Germany only:
Umweltschutz
Das Gerät wird durch eine Batterie mit Strom versorgt. Um die Batterie sicher und umweltschonend zu entsorgen, beachten Sie bitte folgende Punkte:
Bringen Sie die leere Batterie zu Ihrer örtlichen Mülldeponie, zum Händler oder zum Kundenservice-Zentrum zur Wiederverwertung.
Werfen Sie die leere Batterie niemals ins Feuer, ins Wasser oder in den Hausmüll.
Seulement pour la France/For France only:
Protection de l’environnement
Lappareil est alimenté par pile. Afin de protéger lenvironnement, nous vous recommandons:
dapporter la pile usagée ou à votre revendeur ou au service après-vente, pour recyclage.
de ne pas jeter la pile usagée dans une source de chaleur, dans leau ou dans un vide-ordures.
Endast svensk version/For Sweden only:
Miljöskydd
Denna produkt drivs av batteri. Vid batteribyte skall följande iakttagas:
Det förbrukade batteriet skall inlämnas till er lokala handlare eller till kommunal miljöstation för återinssamling.
Kasta ej batteriet i vattnet eller i hushållssoporna. Batteriet får ej heller utsättas för öppen eld.
OPMERKING: ALLEEN VOOR NEDERLAND/ NOTE: FOR NETHERLANDS ONLY
Physical Constants and Metric Conversions are shown in the tables.
Physikalischen Konstanten und metriche Umrechnungen sind in der Tabelle aufgelistet.
Les constants physiques et les conversion des unités sont indiquées sur les tableaux.
Las constants fisicas y conversiones métricas son mostradas en las tables.
Constantes Fisicas e Conversões Métricas estão mostradas nas tablelas.
La constanti fisiche e le conversioni delle unità di misura vengono mostrate nella tabella.
De natuurconstanten en metrische omrekeningen staan in de tabellen hiernaast.
A fizikai konstansok és a metrikus átváltások a táblázatokban találhatók.
Fyzikální konstanty a převody do metrické soustavy jsou uvedeny v tabulce.
Fysikaliska konstanter och metriska omvandlingar visas i tabellerna.
Fysikaaliset vakiot ja metrimuunnokset näkyvät taulukoista.
З Ъ‡·ОЛˆ‡ı ФУН‡Б‡М˚ ЩЛБЛ˜ВТНЛВ НУМТЪ‡МЪ˚ Л ПВЪЛ˜ВТНЛВ
ÔÂÓ·‡ÁÓ‚‡ÌËfl.
Fysiske konstanter og metriske omskrivninger vises i tabellen.
Pemalar Fizik dan Pertukaran Metrik ditunjukkan di dalam
jadual.
Konstanta Fisika dan Konversi Metrik diperlihatkan di dalam tabel.
PHYSICAL CONSTANTS ß 01 — 52
No. SYMBOL UNIT No. SYMBOL UNIT No. SYMBOL UNIT 01 - c, c0m s 02 - G m3 kg–1 s–220 ­03 - gnm s 04 - mekg 22 ­05 - mpkg 23 ­06 - mnkg 24 ­07 - mµkg 25 ­08 - lu kg 26 ­09 - e C 27 - 10 - h J s 28 - N 11 - k J K 12 -
µ
13 -
ε
14 - rem 32 - RKOhm 50 - c2m K 15 -
α
16 - a0m 34 - h/2mem2 s 17 - R∞m 18 - Φ0Wb 36 - KJHz V
–1
19 -
µ
21 -
µ µ
2
µ µ µ
λ λ σ
–1
29 - Vmm3 mol–147 - Mukg mol
–2
N A
0
F m
0
30 - R J mol–1 K–148 -
–1
31 - F C mol–149 - c1W m
33 - -e/meC kg
–1
35 -
γ
–1
J T
Β
–1
J T
e
–1
J T
Ν
–1
J T
p
–1
J T
n
–1
J T
µ
m43 - EhJ
c
m44 - G0s
c, p
W m–2 K–445 -
–1
,
L mol
Α
1
1
1
s–1 T
p
–1
37 - eV J 38 - t K 39 - AU m 40 - pc m 41 - M(12C) kg mol 42 - h-J s
1
α
46 - mp/m
e
λ
m
c, n
51 - Z0Ω 52 - Pa
1
1
2
METRIC CONVERSIONS x 1 44
No. UNIT No. UNIT No. UNIT 1in→cm 16 kg→lb 31 J→calIT 2cm→in 17 °F°C32calIT→J 3ft→m18°C°F33hp→W 4m→ft 19 gal (US)→l 34 W→hp 5yd→m20l→gal (US) 35 ps→W 6m→yd 21 gal (UK)→l 36 W→ps 7 mile→km 22 lgal (UK) 37 kgf/cm2→Pa 8km→mile 23 fl oz (US)→ml 38 Pa→kgf/cm
2
9 n mile→m24ml→fl oz (US) 39 atm→Pa 10 mn mile 25 fl oz (UK)→ml 40 Pa→atm 11 acre→m
2
26 mlfl oz (UK) 41 mmHgPa
12 m2→acre 27 J→cal 42 Pa→mmHg 13 ozg 28 calJ 43 kgf·mJ 14 goz 29 Jcal15 44 Jkgf·m 15 lbkg 30 cal15→J
Loading...