Samsung HT-BD7255 User Manual [fi]

5.1-kanavainen
Blu-ray-kotiteatterijärjestelmä
käyttöohje
Mielikuvitus rajana
Kiitos, kun ostit Samsungin tuotteen.
Saat lisäpalveluita rekisteröimällä tuotteesi osoitteessa
www.samsung.com/register
Uuden Blu-ray-kotiteatterijärjestelmäsi tärkeimmät ominaisuudet
SOITTIMEN OMINAISUUDET
Useiden levytyyppien toisto ja FM-viritin.
HT-BD7255 toistaa useita erityyppisiä levyjä, kuten BD-ROM-, DVD-VIDEO-, DVD-RW/-R(V-tila)-, CD-, MP3, JPEG, DivX, MKV, MP4- ja CD-R/RW-levyjä. Laite sisältää myös kehittyneen FM-virittimen.
Full HD Audio -äänen purkutoiminnon tuki (Dolby Digital, Dolby Pro Logic ll, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS,DTS-HD HRA, DTS-HD MA Essential)
Lisätietoja on osoitteissa www.DOLBY.COM ja DTS.COM.
TV-näytönsäästötoiminto
Jos päälaite on pysäytettynä 10 minuutin ajan, television näyttöön tulee logo. Jos naytonsaastaja-tila kestää
Virransäästötoiminto
HT-BD7255 sammuttaa virran automaattisesti oltuaan 40 minuuttia pysäytystilassa.
USB-liitäntä
USB HOST -toiminnon avulla voit kytkeä kotiteatteriin ulkoisen USB-laitteen, kuten MP3-soittimen tai USB­muistitikun, ja toistaa sen sisältöä.
HDMI
HDMI välittää Blu-Ray/DVD-video- ja audiosignaalit yhtäaikaa, ja sen kuva on normaalia selkeämpi. 1080p:n (täysi HD) resoluution ansiosta kuva on entistä selkeämpi.
30
minuuttia, HT-BD7255 siirtyy automaattisesti virransäästötilaan.
AV SYNC -toiminto
Kuva voi toistua äänen jäljessä, jos laite on kytketty digitaalitelevisioon. Tämän eron voi korjata lisäämällä äänentoiston viiveaikaa niin, että ääni täsmää kuvaan.
Anynet+ (HDMI-CEC) -toiminto
Anynet+-toiminnon avulla päälaitetta voidaan käyttää television kaukosäätimellä, kun Blu-ray-kotiteatterijärjestelmä on kytketty SAMSUNG-televisioon HDMI-kaapelilla. (Toiminto on käytettävissä ainoastaan Anynet+-toimintoa tukevissa SAMSUNG-televisioissa.)
Langaton vahvistin
Samsungin takakanavien langaton yksikkö poistaa kaapelit Blu-ray-kotiteatterin ja takakaiuttimien väliltä. Takakaiuttimet ovat sen sijaan yhteydessä kompaktiin langattomaan yksikköön, joka kommunikoi Blu-ray-kotiteatterin kanssa.
Bluetooth-toiminto
Bluetooth-laitteen avulla voit kuunnella musiikkia laadukkaalla stereo-äänellä ilman kaapeleita.
iPod- ja iPhone-tuki
Voit kuunnella musiikkitiedostojasi kytkemällä iPodisi kotiteatteriin pakkaukseen sisältyvän iPod-telakan avulla.
BD Wise -toiminto
BD Wise säätää automaattisesti BD Wise -yhteensopivien Samsung-laitteiden asetukset yhteensopiviksi parhaalla mahdollisella tavalla. Tämä toiminto on käytössä vain, jos BD Wise -yhteensopivat Samsung-laitteet on kytketty
toisiinsa HDMI-kaapelilla.
2
BLU-RAY-LEVYN OMINAISUUDET
Blu-ray-levyt tukevat korkealaatuisinta saatavilla olevaa teräväpiirtovideota (HD). Suuri kapasiteetti tarkoittaa, ettei videon laadusta tarvitse tinkiä. Lisäksi Blu-ray-levyjen koko ja ulkonäkö on sama kuin DVD-levyillä.
* Seuraavat Blu-ray-levyn ominaisuudet ovat levykohtaisia ja vaihtelevat. Levyjen ulkoasu ja toimintojen navigointi
voivat vaihdella. Kaikissa levyissä ei ehkä ole alla kuvailtuja ominaisuuksia.
FIN
Videon parhaat
Elokuvien jakelun BD-ROM-muoto tukee kolmea
PLAY MOVIE LANGUAGES SCENE SELECTIONS PREVIEWS
erittäin kehittynyttä videokoodekkia, kuten AVC-, VC-1- ja MPEG-2-koodekkia. Käytettävissä ovat myös teräväpiirtovideon näyttötarkkuudet:
1920 x 1080 HD
1280 x 720 HD
teravapiirtotoisto
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Graafi set tasot
Teräväpiirtosisällön katselemiseen Blu-ray-levyiltä tarvitaan teräväpiirtotelevisio. Jotkin levyt saattavat edellyttää soittimen HDMI OUT -liitännän
Teräväpiirtovideo
käyttämistä teräväpiirtosisällön katsomiseksi. Teräväpiirtosisällön näyttämistä
PLAY MOVIE LANGUAGES SCENE SELECTIONS PREVIEWS
Blu-ray-levyiltä saattaa rajoittaa televisiosi näyttötarkkuus.
Tekstitys
Sen mukaan mitä Blu-ray-levyllä on, pystyt ehkä valitsemaan tekstityksen kirjasintyypin, koon ja värin. Tekstityksen voi myös animoida, sitä voi vierittää tai
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
häivyttää pois ja takaisin.
BD-LIVE
Voit käyttää Blu-ray-levyjen tukemaa BD-LIVE-toimintoa verkkoyhteyden kautta, jos haluat käyttää levyn valmistajan tarjoamaa sisältöä.
YouTube
Blu-ray-kotiteatterin avulla voit nauttia YouTube-palvelun tarjoamista videoista verkkoyhteyden välityksellä.
3
Uuden Blu-ray-kotiteatterijärjestelmäsi tärkeimmät ominaisuudet
SISÄLTÖ
Tarkista, että pakkauksesta löytyvät seuraavat tarvikkeet.
Videoliitäntäjohto
Langaton vastaanotinyksikkö
(SWA-4100)
FM-antenni Kaiuttimen johto (6 EA) Ferriittisydän (7 EA)
iPod-telakka
Käyttäjän käsikirja
Kauko-ohjain
/ paristot (koko AAA)
4
turvallisuusohjeet
TURVAOHJEITA
SÄHKÖISKUVAARAN VÄHENTÄMISEKSI ÄLÄ IRROTA TAKAKANTTA. EI SISÄLLÄ OSIA, JOITA KÄYTTÄJÄ VOISI KORJATA.
JÄTÄ HUOLTO- JA KORJAUSTYÖT VALTUUTETUN HUOLTOLIIKKEEN TEHTÄVIKSI.
Tämä merkki varoittaa laitteen sisällä
CAUTION
SÄHKÖISKUVAARA
ÄLÄ AVAA
olevasta vaarallisesta jännitteestä, joka voi aiheuttaa sähköiskun.
Tämä merkki huomauttaa laitetta koskevista tärkeistä käyttö- ja huolto-ohjeista.
FIN
LUOKAN 1 LASERLAITE KLASSE 1 LASER PRODUKT LUOKAN 1 LASERLAITE KLASS 1 LASER APPARAT PRODUCTO LASER CLASE 1
MUISTUTUS :
VAROITUS : Tulipalon ja sähköiskun vaaran vähentämiseksi älä altista laitetta sateelle tai kosteudelle.
MUISTUTUS : SÄHKÖISKUN VÄLTTÄMISEKSI LAITA PISTOKKEEN LEVEÄ PISTOTULPPA LEVEÄÄN KOLOON,
TYÖNNÄ PISTOKE POHJAAN.
Tämän laitteen saa kytkeä vain maadoitettuun pistorasiaan.
Jos laite täytyy saada irti sähköverkosta, pistoke täytyy irrottaa pistorasiasta, joten pistokkeen tulisi olla paikassa, jossa siihen pääsee helposti käsiksi.
MUISTUTUS
Laitetta ei saa altistaa tippuvalle tai roiskuvalle vedelle eikä sen päälle saa asettaa nesteillä täytettyjä astioita, kuten maljakkoja.
Virtapistoketta käytetään virrankatkaisuun, joten sen tulee olla aina käytettävissä.
LUOKAN 1 LASERLAITE
Tämä CD-soitin on luokiteltu LUOKKA 1 LASERLAITTEEKSI.
Muiden kuin näissä käyttöohjeissa mainittujen toimenpiteiden, säätöjen tai käyttötapojen käyttäminen saattaa johtaa vahingolliselle säteilylle altistumiseen.
AVATTAESSA JA SUOJALUKITUS
OHITETTAESSA OLET ALTTIINA NÄKYMÄTTÖMÄLLE LASERSÄTEILYLLE, ÄLÄ KATSO SÄTEESEEN.
5
turvallisuusohjeet
YLEISIÄ KÄYTTÖOHJEITA
Varmista, että käytettävän verkkovirran arvot vastaavat soittimen takana olevassa tarrassa ilmoitettuja arvoja. Asenna soitin sopivalle alust­alle (huonekalun päälle) vaakatasoon niin, että sen ympärille jää riittävästi tilaa ilmanvaihtoa varten (7,5~10 cm). Varmista, että ilmanvaih­toaukot eivät peity. Älä aseta soittimen päälle muita laitteita. Älä aseta soitinta kaiuttimien tai muiden mahdollisesti kuumenevien laitteiden päälle. Ennen soittimen siirtämistä varmista, että soittimessa ei ole levyä. Tämä soitin on suunniteltu jatkuvaan käyttöön. Blu-ray-kotiteat­terijärjestelmän asettaminen valmiustilaan ei katkaise laitteesta virtaa. Jos haluat irrottaa soittimen verkkovirrasta kokonaan, irrota virtajohto pistorasiasta. Virtajohto kannattaa irrottaa erityisesti, jos soitinta ei käytetä pitkiin aikoihin.
Irrota myrskysään ajaksi virtajohto pistorasiasta. Salaman aiheuttamat virtapiikit saattavat vahingoittaa soitinta.
Suojaa soitin kosteudelta (esim. kukkamaljakot) ja normaalia suuremmalta kuumuudelta (esim. takka) tai voimakkaita magneetti- tai sähkökenttiä synnyttäviltä laitteilta (esim. kaiuttimet). Irrota virtajohto pistorasiasta, jos soittimeen tulee toimintahäiriöitä. Tätä soitinta ei ole suunniteltu liiketoimintakäyttöön. Käytä tätä tuotetta ainoastaan henkilökohtaisessa käytössä. Soittimen sisään saattaa tiivistyä kosteutta, jos soitinta tai levyä on säilytetty kylmissä säilytystiloissa. Jos olet kuljettanut soitinta talvisäässä, anna soittimen lämmetä noin 2 tuntia huoneen lämmössä ennen sen käyttöä.before using.
Tässä tuotteessa käytetään kopiosuojatekniikkaa, joka on suojattu Macrovision Corporationin ja muiden oikeudenhaltijoiden omistamilla, tiettyjen yhdysvaltalaisten patenttien menetelmä- ja immateriaalioikeuksilla. Tämän kopiosuojatekniikan käyttöön tulee saada lupa Macrovision Corporationilta, ja se on tarkoitettu käytettäväksi kotikäytössä ja muussa rajoitetussa katselutarkoituksessa, ellei muuhun käyttöön hankita lupaa Macrovision Corporationilta. Laitteen tietotekninen tai muunlainen purkaminen on kielletty.
Älä altista soitinta suoralle auringonvalolle tai muille lämmönlähteille. Tämä voi johtaa laitteen ylikuumentumiseen ja toimintavikoihin.
Tässä laitteessa käytettävä paristo sisältää ympäristölle haitallisia kemi­kaaleja. Älä hävitä paristoja tavallisen kotitalousjätteen mukana.
6
Sisältö
FIN
UUDEN BLU-RAY-
KOTITEATTERIJÄRJESTELMÄSI
TÄRKEIMMÄT OMINAISUUDET
2
TURVALLISUUSOHJEET
5
ENNEN ALOITUSTA
10
KUVAUS
14
KAUKOSÄÄDIN
16
2 Soittimen ominaisuudet 3 Blu-ray-levyn ominaisuudet 4 Sisältö
5 Turvaohjeita 6 Yleisiä käyttöohjeita
10 Ennen käyttöoppaan lukemista 11 Levytyypit ja niiden ominaisuudet
14 Etupaneeli 15 Takapaneeli
16 Kaukosäätimen toiminnot 18 Kaukosäätimen asetukset
ULKOISET LIITÄNNÄT
20
BLU-RAY-
KOTITEATTERIJÄRJESTELMÄN
PERUSTOIMINNOT
33
JÄRJESTELMÄASETUKSET
37
KIELIASETUKSET
20 Kaiuttimien kytkeminen 22 Langattoman vastaanotinyksikön kytkeminen 24 Videolähdön (video out) liittäminen televisioon 26 iPod-laitteen kytkeminen 28 Ulkoisista laitteista tulevan äänen kytkeminen 30 Verkkoyhteyden muodostaminen 32 FM-antennin kytkeminen
33 Ennen toistamista 34 Kuvaruutuvalikossa siirtyminen 34 Levyn toistaminen 35 Äänen määrittäminen 35 Haku- ja ohitustoimintojen käyttäminen 36 Hidastettu toisto/kuva kuvalta -toisto
37 Kellon asettaminen
38 Kieliominaisuuksien asetukset
38
7
sisältö
ÄÄNIASETUKSET
39
NÄYTTÖNASETUKSET
42
HDMI-ASETUKSET
46
LAPSILUKKOASETUKSET
49
VERKON ASETUKSET
39 Kaiutinasetukset
42 Näytön asetukset 44 Videonäytön/-lähdön asetukset
46 HDMI-asetusten määrittäminen
49 Lapsilukon asentaminen
51 Verkkoasetusten määrittäminen
51
BD-TIETOJEN HALLINTA
56
JÄRJESTELMÄN PÄIVITTÄMINEN
57
ELOKUVAN KATSELEMINEN
60
56 Järjestelmälaitehallinta
57 Laiteohjelmiston päivittäminen 59 Järjestelmän tiedot 59 Laiteohjelmiston päivitystä koskeva
huomautus
59 DivX(R)-rekisteröinti
60 Näyttötoiminnon käyttäminen 61 Disc - ja Popup/Title -valikkojen käyttäminen 62 Uudelleen toistaminen 63 Ääniraidan kielen valitseminen 63 Tekstityksen kielen valitseminen 64 Kuvakulman vaihtaminen 65 PIP (kuva kuvassa) asetukset 65 BD-LIVE™ 66 DivX, MKV, MP4-toisto
8
MUSIIKIN KUUNTELEMINEN
68
KUVAN KATSOMINEN
71
ÄÄNITILA
73
USB-TOIMINNON KÄYTTÄMINEN
75
RADIO
77
68 Kaukosäätimen ääni-CD:n (CD-DA)/MP3:n-
toistoon käytettävät painikkeet
68 CD-äänilevyn (CD-DA) ja MP3levyn
uudelleentoisto
69 Ääni -CD:n (CD-DA)/MP3 toistaminen 71 Kuvan katsominen
71 Diaesitys/Nopeus 71 Kiertäminen 72 Zoomaus 72 Siirtyminen valokuvaluetteloon
73 SFE (SOUND FIELD EFFECT) MODE -painike 73 DOLBY PRO LOGIC II -tila 74 DOLBY PRO LOGIC II -tehoste
75 Mediatiedostojen toisto USB HOST -
toiminnolla
77 Radion kuuntelu 77 Radion esivalintojen asetus 78 RDS-lähetyksistä
FIN
BLUETOOTHIN KÄYTTÄMINEN
80
IPOD-LAITTEEN KÄYTTÄMINEN
82
TIETOKONETOISTO-TOIMINTO
85
E-SISÄLLÖN KÄYTTÄMINEN
87
KÄYTTÖMUKAVUUTTA LISÄÄVÄT
TOIMINNOT
92
VIANETSINTÄ
80 Mikä on bluetooth? 80 Blu-ray-kotiteatterin yhdistäminen bluetooth-
laitteeseen
82 Musiikin kuuntelu 84 Elokuvan katselu
85 Laitteen kytkeminen tietokoneeseen ja
MP3-, JPEG-, DIVX-, MKV- ja MP4-sisällön toistaminen
87 YouTube-palvelun käyttäminen
92 Sleep Timer (uniajastin) -toiminto 92 Näytön kirkkauden säätö 92 Mykistystoiminto 92 Kuulokkeiden käyttäminen
93
LIITE
95
95 Levyjen käsittelyyn ja käyttöön liittyviä
huomautuksia
96 Tekniset tiedot
9
Ennen aloitusta
ENNEN KÄYTTÖOPPAAN LUKEMISTA
Tutustu ennen käyttöoppaan lukemista seuraaviin termeihin.
Oppaassa käytetyt kuvakkeet
Kuvake
h g f Z C V
A G
F
Termi Määritelmä
BD-ROM
BD-RE
BD-R
DVD-VIDEO
DVD-RW
DVD-R
Audio CD
MP3
JPEG
DivX, MKV,
MP4
USB-
tallennusväline
Toiminto, joka on käytettävissä BD-ROM-levyllä.
Toiminto, joka on käytettävissä BD-RE-levyllä.
Toiminto, joka on käytettävissä BD-R-levyllä.
Toiminto, joka on käytettävissä DVD Video- tai DVD-R/DVD-RW-levyillä, jotka on tallennettu ja viimeistelty Video Mode -tilassa.
Toiminto, joka on käytettävissä DVD-RW-levyllä. (V-tila ja vain viimeistelty)
Toiminto, joka on käytettävissä DVD-R-levyllä. (V-tila ja vain viimeistelty)
Toiminto, joka on käytettävissä CD-RW/CD-R (CD-DA-muoto) -levyllä.
Toiminto, joka on käytettävissä DVD-RW- ja DVD-R-levyillä, CD-RW- ja CD-R­levyillä sekä USB-tallennusvälineissä.
Toiminto, joka on käytettävissä DVD-RW- ja DVD-R-levyillä, CD-RW- ja CD-R­levyillä sekä USB-tallennusvälineissä.
Toiminto, joka on käytettävissä DVD-RW/-R- ja CD-RW/CD-R-levyillä sekä USB­tallennuslaitteilla.
Toiminto, joka on käytettävissä USB-tallennusvälineessä.
10
Huomio Toiminto ei ole tällöin käytössä, tai asetukset voidaan peruuttaa.
M
Huomautus Sivulla olevia vinkkejä tai ohjeita, jotka auttavat toiminnon käytössä.
Tietoja käyttöoppaan käyttämisestä
Muista perehtyä turvallisuusohjeisiin ennen laitteen käyttämistä. (Katso sivut 5~6)
1) Jos ongelmia esiintyy, katso Vianetsintä-lukua. (Katso sivut 93~94)
2)
Tekijänoikeudet
©2009 Samsung Electronics Co.,Ltd. Kaikki oikeudet pidätetään. Tätä käyttöopasta tai sen osaa ei saa jäljentää tai kopioida ilman Samsung
Electronics Co., Ltd. -yhtiön antamaa kirjallista lupaa.
LEVYTYYPIT JA NIIDEN OMINAISUUDET
Levytyypit, joita voidaan toistaa
Levytyypit Levyn logo Tallennettu sisältö Levyn muoto Enimmäistois-toaika
FIN
BD-ROM
BD-RE/BD-R
DVD-VIDEO
AUDIO-CD
DivX
DVD-RW (V-tila ja vain viimeistelty)
DVD-R (V-tila ja vain viimeistelty)
Soitin on yhteensopiva vain PAL-värijärjestelmän kanssa.
NTSC-levyjä ei voi toistaa.
ÄÄNI + VIDEO Yksipuolinen
Yksipuolinen (12 cm) 240
ÄÄNI + VIDEO
ÄÄNI
ÄÄNI + VIDEO
ÄÄNI + VIDEO 12 cm (4.7GB)
ÄÄNI + VIDEO 12 cm (4.7GB)
Kaksipuolinen (12 cm) 480 Yksipuolinen (8 cm) 80 Kaksipuolinen (8 cm) 160 Yksipuolinen (12 cm) 74 Yksipuolinen (8 cm) 20 12 cm 8 cm
Toistettavissa levyissä olevat logot
Toistoaika riippuu
nimikkeestä
ENNEN ALOITUSTA
-
-
480
(EX: jatkettu toisto)
480
(EX: jatkettu toisto)
Blu-ray-levy Dolby Digital Plus DTS-HD High Resolution Audio
PAL-lähetysjärjestelmä Englannissa,
Ranskassa, Saksassa jne.
Digital Audio MP3 Stereo Java
Valmistettu Dolby Laboratoriesin luvalla. Dolby, Pro Logic ja kaksois-D-symboli ovat Dolby
M
Laboratoriesin tavaramerkkejä.
Dolby TrueHD DTS-HD Master Audio | Essential
BD-LIVE
11
Ennen aloitusta
Levyt, joita ei voi toistaa
HD DVD -levyt
DVD-RAM -levyt
3.9 Gt:n DVD-R authorointiin
DVD-RW(VR-tila)
Laitteella ei välttämättä voi toistaa kaikkia kaupallisia levyjä ja oman alueen ulkopuolelta ostettuja DVD-
M
levyjä. Kun tällaisia levyjä yritetään toistaa, esiin tulee ilmoitus "No disc" tai "Please check the regional code of the disc".
Jos DVD-R/-RW-levyä ei ole tallennettu oikein DVD-videomuodossa, sitä ei voi toistaa.
Aluekoodi
Blu-ray-kotiteatterijärjestelmä ja levyt on koodattu alueen mukaan. Näiden aluekoodien on täsmättävä, jotta levyn voi toistaa. Jos koodit eivät täsmää, levyn toisto ei onnistu.
Tämän Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän aluekoodi on merkitty laitteen takapaneeliin.
BD-aluekoodi Alue
A B Eurooppa, Grönlanti, Ranskan alueet, Lähi-itä, Afrikka, Australia ja Uusi-Seelanti. C Intia, Kiina, Venäjä, Keski-Aasia ja Etelä-Aasia.
Pohjois-Amerikka, Keski-Amerikka, Etelä-Amerikka, Korea, Japani, Taiwan, Hongkong ja Kaakkois-Aasia.
DVD-ROM/PD/MV-levy jne.
CVD/CD-ROM/CDV/CD-G/CD-I/LD
8 cm MD (MiniDisc) -levy
DVD-Videon
aluekoodi
1
USA, Kanada Japani, Eurooppa, Etelä-Afrikka, Lähi-itä,
2
Grönlanti Korea, Taiwan, Hong Kong, Kaakkois-Aasia
3
(osittain) Australia, Uusi-Seelanti, Väli- ja Etelä-
4
Amerikka (mukaan lukien Meksiko)
5 Itä-Eurooppa, Venäjä, Intia, Afrikka
Alue
DVD-Video
Region Code
6
Kiina
7 Määrittelemätön erityiskäyttö
8 Lentoyhtiöt/risteilyalukset (myös Meksiko)
9 aluevapaa
Alue
Blu-ray-levyjen yhteensopivuus
Blu-ray-levy on uusi ja kehittyvä muoto. Tästä syystä levyjen yhteensopivuuteen liittyviä ongelmia saattaa esiintyä. Kaikki levyt eivät ole yhteensopivia eikä kaikkia levyjä voi toistaa. Katso lisätietoja myös tämän käyttöohjeen osasta “Tietoja yhteensopivuudesta”. Jos havaitset ongelmia yhteensopivuudessa, ota yhteyttä SAMSUNG:-in asiakaspalveluun.
Toisto ei ehkä toimi joidenkin levytyyppien kanssa tai kun tehdään tiettyjä toimintoja, esimerkiksi kuvakulman
M
muutos tai kuvasuhteen vaihtaminen. Yksityiskohtaisia tietoja levyistä löytyy laatikosta. Lue ne tarvittaessa. Älä päästä levyjä likaantumaan tai naarmuuntumaan. Sormenjäljet, lika, pöly, naarmut ja tupakansavun
jäämät tallennuspinnalla saattavat tehdä levyn toiston mahdottomaksi. Tällä laitteella ei voi toistaa levyjä, joihin on tallennettu NTSC-ohjelmia.
Kun BD-Java-nimikettä toistetaan, sen lataaminen saattaa kestää tavallisen nimikkeen lataamista
kauemmin tai jotkin toiminnot saattavat toimia hitaasti.
12
12
Levytyyppi
BD-RE/BD-R
Blu-ray Disc Rewritable/Blu-ray Disc Recordable. BD-RE/BD-R on paras saatavilla oleva levymuoto varmuuskopioiden tekemiseen ja omien videoiden tallentamiseen.
BD-ROM
Vain luku -tyyppinen Blu-ray-levy. BD-ROM-levy sisältää valmiiksi tallennettua tietoa. BD-ROM-levyille voi tallentaa millaisia tietoja tahansa, mutta useimmiten niille tallennetaan teräväpiirtomuotoisia elokuvia, joita voi toistaa Blu-ray-kotiteatterijärjestelmissä. Tämä laite pystyy toistamaan valmiiksi tallennettuja kaupallisia BD-ROM-levyjä.
DVD-Video
DVD-levy voi sisältää jopa 135 minuuttia kuva-aineistoa, 8 ääniraitakieltä ja 32 tekstityskieltä. Laite
tukee MPEG-2-kuvanpakkausta ja Dolby Digital Surround -ääntä, joiden avulla voit nauttia loistavasta elokuvateatteria vastaavasta elokuvakokemuksesta.
Kun kaksikerroksisella DVD-Video -levyllä siirrytään ensimmäisestä kerroksesta toiseen, kuvassa ja
äänessä voi olla hetkellinen häiriö. Tämä ei ole laitteen vika.
Kun Video Mode -tilassa tallennettu DVD-RW/-R-levy viimeistellään, siitä tulee DVD-Video -levyllä.
Valmiiksi tallennettuja kaupallisia DVD-levyjä, joissa on elokuvia, kutsutaan myös DVD-Videoiksi. Laite pystyy toistamaan valmiiksi tallennettuja kaupallisia DVD-levyjä (DVD-Video -levyjä), joilla on elokuvia.
Audio CD
Äänilevylle on tallennettu ääntä 44,1 kHz PCM Audio -muodossa.
Laitteella voi toistaa CD-DA-muotoisia CD-R- ja CD-RW-levyjä.
Tallennuksen laadusta riippuen laitteella ei ehkä voi toistaa kaikkia CD-R- tai CD-RW-levyjä.
CD-R/-RW
Käytä 700 Mt:n (80 minuuttia) CD-R/-RW-levyjä.
Jos mahdollista, älä käytä 800 Mt:n (90 minuuttia) tai pitempiä levyjä, koska toisto ei ehkä onnistu. Jos CD-R/RW-levyä ei ole tallennettu suljettuna istuntona, levyn alkuosan toistossa voi esiintyä viiveitä
ja kaikkia tallennettuja tiedostoja ei ehkä voi toistaa. Tällä laitteella ei ehkä voi toistaa kaikilla laitteilla poltettuja CD-R/-RW-levyjä. CD-levyiltä omaan
käyttöön CD-R/-RW-levylle tallennetun sisällön toistettavuus vaihtelee sisällön ja levyn mukaan.
DVD-R-levyn toistaminen
Kun Video Mode -tilassa tallennettu DVD-R-levy viimeistellään, siitä tulee DVD-Video -levyllä.
Tällä laitteella voi toistaa Samsungin DVD-videotallentimella tallennettuja ja viimeisteltyjä DVD-R-levyjä.
Sillä ei ehkä voi toistaa kaikkia DVD-R-levyjä, jos levyn tai tallenteen laatu ei ole riittävän hyvä.
DVD-RW-levyn toistaminen
DVD-RW-levyjä voidaan toistaa vain Video-tilassa ja vain, jos ne on viimeistelty.
Kun Video Mode -tilassa tallennettu DVD-RW-levy viimeistellään, siitä tulee DVD-Video -levyllä. Toiston
onnistuminen saattaa riippua tallennusolosuhteista.
FIN
ENNEN ALOITUSTA
Levyn muoto
MP3-levyn käyttäminen
CD-R/-RW- ja DVD-RW/-R-levyjä, jotka ovat UDF-, ISO9660- tai JOLIET-muotoisia, voidaan toistaa.
Vain sellaisia MP3-tiedostoja voidaan toistaa, joiden tiedostopääte on ".mp3" tai ".MP3".
Toistettava bittinopeus on väliltä 56 Kbps ja 320 Kbps.
Toistettava näytteenottotaajuus on 32 KHz - 48 KHz.
Laite pysyy käsittelemään enintään 1500 tiedostoa ja ja kansiota pääkansion alla. VBR-muodossa
(Variable Bit Rates, muuttuva bittinopeus) tallennettujen MP3-tiedostojen ääni saattaa katkeilla.
JPEG-levyjen käyttäminen
CD-R/-RW- ja DVD-RW/-R-levyjä, jotka ovat UDF-, ISO9660- tai JOLIET-muotoisia, voidaan toistaa.
Vain sellaisia JPEG-tiedostoja voidaan toistaa, joiden tiedostopääte on ".jpg", ".JPG", ".jpeg" tai "JPEG".
Progressiivinen JPEG on tuettu.
DVD-RW/-R (V)
Tätä muotoa käytetään tallennettaessa dataa DVD-RW- tai DVD-R-levylle. Viimeistelty levy voidaan
toistaa tässä Blu-ray-kotiteatterijärjestelmässä. Jos levy on tallennettu Video Mode -tilassa toisen valmistajan tallentimella eikä sitä ole viimeistelty, sitä
ei voi toistaa tässä Blu-ray-kotiteatterijärjestelmässä.
13
Kuvaus
ETUPANEELI
1 2 3 4 5 6 87
9
10
14
VIRTAPAINIKE
FUNCTION-PAINIKE
HAKU- JA OHITUS-PAINIKE (
)
STOP-PAINIKE
PLAY/PAUSE-PAINIKE
HAKU- JA OHITUS­PAINIKE(
ÄÄNENVOIMAKKUUS­PAINIKKEET
POISTOPAINIKE
KUULOKELIITIN
USB-LIITÄNTÄ
10
LEVYAUKKO
11
Voit kytkeä langattoman lähiverkkosovittimen Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän takapaneelin USB-liitäntään.
M
USB-kiintolevyä ei voida käyttää BD-tiedon tallentamiseen (BD-LIVE).
11
Kytkee Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän päälle ja pois.
Tila vaihtuu seuraavasti : BD/DVD D.IN AUX BT AUDIO FM.
Palaa edelliseen nimikkeeseen/jaksoon/raitaan. Virittää FM-taajuusalueen alas.
Pysäyttää levyn toiston.
Toistaa levyn tai pysäyttää toiston.
Siirtää seuraavaan nimikkeeseen/jaksoon/raitaan.
)
Virittää FM-taajuusalueen ylös.
Äänenvoimakkuuden säätö.
Poista levy laitteesta.
Liitä kuuloke.
Tähän liitäntään voidaan kytkeä USB-tallennusväline, johon voidaan tallentaa tietoja oltaessa yhteydessä BD-LIVE-palveluun. Tätä liitäntää voidaan käyttää myös laiteohjelmiston päivityksissä ja MP3-, JPEG-, DivX-, MKV- ja MP4-tiedostojen toistossa.
Hyväksy levy.
TAKAPANEELI
FIN
21 3 8
9
10
KAIUTTIMIEN LÄHTÖLIITÄNNÄT
FM 75Ω -KOAKSIAALILIITÄNTÄ
iPod-LIITÄNTÄ
4
5 6
7
11
Liitä etu-, keski- ja subwoofer-kaiuttimet.
Liitetään FM-antenniin.
Kytke iPod-telakan kaapeli tähän.
KUVAUS
EXTERNAL DIGITAL OPTICAL INPUT ­LIITÄNNÄT
HDMI OUT -LIITÄNTÄ
COMPONENT VIDEO OUTPUT ­LIITÄNNÄT
VIDEO OUTPUT -LIITÄNTÄ
AUX IN -VIDEOTULOLIITÄNNÄT
LAN-PÄÄTE
LANGATTOMAN LÄHIVERKON
10
LIITÄNTÄ
TUULETIN
11
Suurikokoisia USB-asemia ei ehkä voi kytkeä, kun LAN- tai HDMI-kaapeli on kytketty.
M
Liitetään digitaalisella tulolla varustettuun ulkoiseen laitteeseen.
Parhaan kuvanlaadun saamiseksi liitä tämä HDMI-lähtö television HDMI­tuloon HDMI-johdolla.
Liitetään komponenttivideotulolla varustettuihin televisioihin.
Television videotuloliitäntä (VIDEO IN) liitetään tämän laitteen VIDEO OUT ­liitäntään.
Liitetään ulkoisen laitteen (esim. videonauhurin) 2-kanavaiseen analogiseen lähtöön
Voidaan käyttää BD-LIVE- ja YouTube-palveluun yhdistämisessä. Sitä voidaan käyttää myös laiteohjelmiston päivityksiin.
Liitäntään voidaan kytkeä USB-tallennuslaite, jota voi käyttää tallennustilana BD-LIVE-yhteyden aikana. Liitäntää voi käyttää myös laiteohjelmiston päivityksiin ja MP3/JPEG/DivX/MKV/MP4-toistoon sekä BD-LIVE-palveluun yhdistämiseen langattomalla lähiverkkosovittimella.
Tuuletin pyörii aina, kun laite on päällä. Asentaessasi laitetta jätä ainakin 10 cm vapaata tilaa tuulettimen ympärille.
15
Kaukosäädin
KAUKOSÄÄTIMEN TOIMINNOT
21
1 2 3
4
5 6 7
8
9
10 11
12
22
23 24
25
26 27
28
29
30
16
13
14 15
16 17
18 19 20
31
32 33 34
35 36 37
POWER-painike
1
19
PIP-painike
FIN
BD RECEIVER -painike
2
TV-painike
3
Numeropainikkeet (0~9)
4
AUDIO-painike
5
SLOW, MO/ST-painike
6
Viritys-/CD-ohituspainikkeet
7
PLAY-painike
8
9 10 11 12 13
14
15 16 17
18
STOP-painike
HAKU-painikkeet
VOLUME-painike
STEP-painike
MENU-painike
Kohdistin-/ENTER-painike
INFO-painike Värilliset painikkeet : PUNAINEN
(A), VIHREÄ (B), KELTAINEN (C), SININEN (D)
POPUP MENU, TITLE MENU-painike
TUNER MEMORY, MARKER-painike
REPEAT-painike
REPEAT A-B-painike
DISC MENU-painike
20
OPEN/CLOSE-painike
21
DIMMER-painike
22
BD-painike
23
24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37
TUNER-painike AUX-painike
SOURCE-painike
RDS-valintapainikkeet
SUBTITLE-painike
PAUSE-painike
MUTE-painike
TUNING/CH-painike
RETURN-painike
EXIT-painike
PL II MODE-painike
PL II EFFECT-painike
DSP-painike
SLEEP-painike
SFE MODE-painike
ZOOM-painike (Vain mallit JPEG)
KAUKOSÄÄDIN
Paristojen asettaminen kaukosäätimeen
1. Nosta kaukosäätimen takapuolella oleva kansi pois paikaltaan kuvan osoittamalla tavalla.
2. Aseta kaksi AAA-kokoista paristoa paikalleen.
Varmista, että paristojen plus- ja miinusmerkintöjen suunnat ovat lokeron sisällä olevan merkinnän mukaiset.
3. Aseta kansi takaisin paikalleen.
Tavallisessa television käytössä paristot kestävät noin vuoden ajan.
17
Kaukosäädin
KAUKOSÄÄTIMEN ASETUKSET
Tällä kaukosäätimellä voit käyttää television tiettyjä toimintoja.
Kun ohjaat televisiota kaukosäätimellä
Aseta kaukosäädin TV-tilaan painamalla TV-painiketta.
1.
Kytke televisio päälle painamalla POWER-painiketta.
2.
Kirjoita oman televisiosi merkkiä vastaava koodi samalla, kun
3.
pidät POWER-painikkeen painettunaalas.
Jos luettelossa on useita koodeja oman televisiomerkkisi
kohdalla, kokeile niitä yksi kerrallaan, kunnes olet löytänyt toimivan koodin.
Esimerkki: Samsung-televisio
Syötä numeropainikkeilla luvut 00, 15, 16, 17 ja 40 samalla, kun pidät POWER-painikkeen painettuna.
4. Kun tv:stä katkeaa virta, asetus on valmis.
Voit käyttää TV POWER-, VOLUME-, CHANNEL- ja numeropainikkeita (0~9).
M
Kaukosäädin ei välttämättä toimi kaikkien televisiomerkkien kanssa. Televisiosi merkistä riippuen voi myös
olla, että kaikki toiminnot eivät ole käytettävissä.
Ellet aseta kaukosäätimeen oman televisiomerkkisi koodia, kaukosäädin toimii oletusarvoisesti Samsung-
television koodilla.
Kauko-ohjaimen toiminta-alue
Kaukosäädin toimii suorassa linjassa noin 7 metrin etäisyydelle asti. Kaukosäädin toimii myös vaakatasosta noin 30 °:eenkulmaan asti laitteen ohjausanturiin nähden.
18
Televisiomerkkien koodilista
FIN
Nro
Admiral (M.Wards)
1 2 3
4
Bell & Howell (M.Wards)
5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26
General Electric (GE)
27 28 29 30 31 32 33 34
35 36 37
38 39
40 41
42 43
Merkki
A Mark
Anam
AOC
Brocsonic
Candle
Cetronic
Citizen Cinema Classic
Concerto
Contec
Coronado
Craig
Croslex
Crown
Curtis Mates
CXC
Daewoo
Daytron
Dynasty
Emerson
Fisher
Funai
Futuretech
Hall Mark
Hitachi
Inkel
JC Penny
JVC KTV KEC
KMC
LG (Goldstar)
Luxman
LXI (Sears)
Magnavox
Marantz
Matsui
MGA
Mitsubishi/MGA
Koodi
56, 57, 58
01, 15
01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11,
12, 13, 14
01, 18, 40, 48
57, 58, 81
59, 60
18 03
03, 18, 25
97 03 18 46 15
03, 05, 61, 82, 83, 84
62 03
59, 61, 63
03 02, 03, 04, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32, 34, 35, 36, 48, 59, 90
40
03 03, 15, 40, 46, 59, 61, 64, 82, 83, 84, 85
19, 65
03
03
06, 40, 56, 59, 66, 67, 68
40
15, 18, 50, 59, 69
45
56, 59, 67, 86
70
59, 61, 87, 88
03, 15, 40
15
01, 15, 16, 17, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44
18
19, 54, 56, 59, 60, 62, 63, 65, 71
15, 17, 18, 48, 54, 59, 60, 62, 72, 89
40, 54
54
18, 40
18, 40, 59, 60, 75
Nro
44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61
62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86
Merkki
MTC NEC Nikei
Onking
Onwa
Panasonic
Penney
Philco
Philips
Pioneer
Portland
Proton
Quasar
Radio Shack
RCA/Proscan
Realistic Sampo
Samsung
Sanyo
Scott Sears
Sharp
Signature 2000 (M.Wards)
Sony
Soundesign
Spectricon
SSS
Sylvania
Symphonic
Tatung
Techwood
Teknika
TMK Toshiba Vidtech
Videch
Wards
Yamaha
York
Yupiteru
Zenith Zonda
Dongyang
Koodi
18
18, 19, 20, 40, 59, 60
03 03 03
06, 07, 08, 09, 54, 66, 67, 73, 74
18
03, 15, 17, 18, 48, 54, 59, 62, 69, 90
15, 17, 18, 40, 48, 54, 62, 72
63, 66, 80, 91
15, 18, 59
40
06, 66, 67
17, 48, 56, 60, 61, 75
18, 59, 67, 76, 77, 78, 92, 93, 94
03, 19
40
00, 15, 16, 17, 40, 43, 46, 47, 48, 49,
59, 60, 98 19, 61, 65
03, 40, 60, 61
15, 18, 19 15, 57, 64
57, 58
50, 51, 52, 53, 55
03, 40
01 18
18, 40, 48, 54, 59, 60, 62
61, 95, 96
06 18
03, 15, 18, 25
18, 40
19, 57, 63, 71
18
59, 60, 69
15, 17, 18, 40, 48, 54, 60, 64
18 40 03
58, 79
01
03, 54
KAUKOSÄÄDIN
19
Ulkoiset liitännät
Tässä jaksossa käsitellään Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän ja ulkoisten komponenttien välisiä erilaisia liitäntätapoja. Katkaise laitteesta virta ja irrota virtajohto, ennen kuin siirrät laitetta tai aloitat sen asennuksen.
KAIUTTIMIEN KYTKEMINEN
2,5 - 3 kertaa television kuvaruudun kokoinen
Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän sijoittaminen
Aseta laite jalustalle tai hyllylle tai TV-jalustan alle.
Kuunteluetäisyys
Paras kuunteluetäisyys televisiosta on noin 2,5–3 kertaa televisionäytön koko. Esimerkki : 32-tuumainen televisio: 2–2,4 m
55-tuumainen televisio: 3,5–4 m
Etukaiuttimet
Aseta etukaiuttimet eteen noin 45 asteen kulmaan kuuntelupaikkaan nähden. Diskanttien tulisi olla korvan korkeudella.
Aseta etukaiuttimet niin, että niiden etureuna on keskikaiuttimen etureunan tasalla, tai hieman keskikaiuttimesta eteenpäin.
Keskikaiutin
Keskikaiutin kannattaa sijoittaa etukaiuttimien korkeudelle. Se voidaan sijoittaa myös television päälle tai alle.
Surround-kaiuttimet
Aseta surround-kaiuttimet kuuntelupaikan taakse. Jos tilaa ei ole riittävästi, aseta surround-kaiuttimet vastakkain. Surround-kaiuttimien oikea paikka on noin 60–90 cm korvan yläpuolella kohdistettuina hieman alaspäin.
Toisin kuin etu- ja keskikaiuttimet, takakaiuttimet käsittelevät lähinnä äänitehosteita, joten niistä ei kuulu ääntä koko ajan.
*
Subwoofer (bassokaiutin)
Subwooferin paikka ei ole kovin tärkeä. Voit sijoittaa sen mielesi mukaan.
ei
f
hj
Kaiuttimien kytkeminen
Paina kaiuttimen takana olevan liitännän kieleke alas.
1.
Pane musta johto mustaan liitäntään (–) ja punainen johto punaiseen
2.
liitäntään (+) ja vapauta sitten kieleke. Kytke liitäntäpistokkeet Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän takana oleviin
3.
liitäntöihin siten, että kaiutinpistokkeiden ja liitäntöjen värit täsmäävät.
Musta
Punainen
20
Etukaiutin (oikea)
FIN
Etukaiutin (vasen)
Keskikaiutin
* Tietoa takakaiuttimien kytkemisestä on sivulla 22.
Älä anna lasten leikkiä kaiuttimilla tai niiden lähellä.
Kaiuttimen putoaminen voi aiheuttaa vamman. Kun kiinnität kaiutinjohdot kaiuttimiin, pidä huoli, että napaisuus (+/–) on oikein.
Pidä subwoofer poissa lasten ulottuvilta, jotta lapset eivät työnnä käsiään tai vieraita esineitä subwooferin aukkoon.
Älä ripusta subwooferia seinälle sen aukosta.
Subwoofer-kaiutin
ULKOISET LIITÄNNÄT
M
Jos asetat kaiuttimen television lähelle, kuvaruudun värit voivat vääristyä kaiuttimien tuottaman
magneettikentän takia. Jos niin tapahtuu, siirrä kaiutin kauemmas televisiosta.
21
Ulkoiset liitännät
VASTAANOTON KYTKEMINEN LANGATTOMASTI
Langaton vastaanotinyksikkö (SWA-4100)
Tämä tuote tulee yhdistää vain laitteeseen SWA-4100.
Keskikaiutin
Takakaiutin (L, vasen)
LANGATON VASTAANOTINYKSIKKÖ
Etukaiutin (oikea)
Takakaiutin (R, oikea)
Etukaiutin (vasen)
Subwoofer
22
Langaton vastaanotinyksikkö (SWA-4100)
Kytke etu-, keski- ja bassokaiuttimet Blu-ray-kotiteatterijärjestelmään, ks. sivu 22.
1.
Kytke oikean- ja vasemmanpuoleiset kaiuttimet langattomaan
2.
vastaanotinyksikköön. Kytke langattoman vastaanotinmoduulin virtajohto pistorasiaan.
3.
Käynnistä Blu-ray-kotiteatterijärjestelmä. Päälaite ja langaton vastaanotin viestivät nyt keskenään, ja
4.
takakaiuttimet toistavat ääntä.
Sijoita langaton vastaanotinyksikkö kuuntelualueen takapuolelle. Jos langaton vastaanotinyksikkö on liian
M
lähellä pääyksikköä, äänessä voi esiintyä häiriöitä. Jos käytät järjestelmän lähellä mikroaaltouunia, WLAN-korttia tai jotakin muuta laitetta, joka käyttää samaa
taajuutta (2,4 GHz), äänessä voi esiintyä häiriöitä.
Lähetysetäisyys päälaitteesta langattomaan vastaanottimeen on noin 10 m, mutta etäisyys voi vaihdella käyttöolosuhteiden mukaan. Jos pääyksikön ja langattoman vastaanotinyksikön välissä on teräsbetoniseinä tai metallinen seinä, järjestelmä ei välttämättä toimi ollenkaan, koska radioaalto ei kykene läpäisemään metallia.
Jos pääyksikön langaton yhteys ei toimi, järjestelmään täytyy määrittää pääyksikön ja langattoman
vastaanottimen väliset tunnukset. Paina kaukosäätimen numeropainikkeita "0"J"1"J"3"J"5", kun pääyksikön virta on katkaistu. Laitteen virta kytkeytyy päälle. Paina laitteen takana olevaa "ID SET" ­painiketta 5 sekunnin ajan langattoman vastaanottimen virran ollessa kytketty.
FIN
ULKOISET LIITÄNNÄT
Langattoman vastaanoton antenni on sisäänrakennettuna langattomassa vastaanotinyksikössä. Älä altista
yksikköä vedelle tai kosteudelle. Jotta kuuntelukokemus olisi paras mahdollinen, varmista, ettei langattoman vastaanotinyksikön ympärillä
ole mitään esteitä. Jos langattomista takakaiuttimista ei kuulu ääntä, valitse tilaksi 5.1-kanavainen DVD tai Dolby Pro Logic II.
Langattomista takakaiuttimista ei kuulu ääntä 2-kanavaisessa tilassa.
23
Ulkoiset liitännät
VIDEOLÄHDÖN (VIDEO OUT) LIITTÄMINEN TELEVISIOON
Laitteen voi liittää televisioon jollakin seuraavista kolmesta tavasta.
TAPA 3 (mukana)
TAPA 1: HDMI .......
Kytke HDMI-kaapeli Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän takana olevaan HDMI OUT (lisävaruste) -liitäntään ja television HDMI IN -liitäntään.
Jotkin HDMI-lähdön resoluutiot eivät ehkä toimi kaikissa televisioissa.
M
Jos televisio ja soitin on kytketty HDMI-kaapelilla, Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän lähdöksi valitaan
automaattisesti HDMI 10 sekunnin kuluessa. Jos käytät Anynet + -toimintoa (lisätietoja sivulla 46) sekä komponentti- että HDMI-liitännän ollessa
kytkettyinä, HDMI-tila valitaan automaattisesti. Kun liität soittimen televisioon ensimmäisen kerran tai liität soittimen uuteen televisioon HDMI-kaapelilla,
HDMI-lähdön resoluutioksi määritetään automaattisesti suurin television tukema resoluutio. Jos liität Samsung-television Blue-ray-kotiteatterijärjestelmään HDMI-kaapelilla, voit käyttää soitinta
helposti television kaukosäätimellä. (Tämä ominaisuus on käytettävissä ainoastaan Anynet+-ominaisuutta tukevissa Samsung-televisioissa.) (Lisätietoja on sivulla 46.) Jos HDMI-kaapeli liitetään soittimeen tai irrotetaan CD-DA-, MP3- tai JPEG-tiedoston toiston aikana,
soitin lopettaa toiston. Kun olet kytkenyt videoliitännän, aseta television videotulolähde vastaamaan kotiteatterijärjestelmän
vastaavaa videolähtöä (HDMI, komponentti tai komposiitti). Television käyttöoppaassa on lisätietoja television videotuloliitäntöjen valitsemisesta. Jos olet määrittänyt kaukosäätimen käyttämään televisiota, paina kaukosäätimen SOURCE -
painiketta ja valitse television ulkoiseksi lähteeksi HDMI.
(PARAS LAATU)
TAPA 2TAPA 1
24
HDMI:n automaattinen havaitseminen
Soittimen videolähdöksi vaihdetaan automaattisesti HDMI, jos HDMI-kaapeli liitetään virran ollessa päällä. Lisätietoja käytettävissä olevista HDMI-resoluutioista on sivulla 44.
HDMI (High Defi nition Multimedia Interface)
HDMI-liitäntä mahdollistaa digitaalisen video- ja äänidatan siirtämisen yhden liittimen kautta. HDMI-liitäntää käytettäessä Blu-ray-kotiteatterijärjestelmä lähettää digitaalisen video- ja äänisignaalin ja näyttää
korkealaatuisen kuvan televisiossa, jossa on HDMI-tuloliitäntä.
HDMI-liitännän kuvaus
HDMI-liitin - Tukee videodataa ja digitaalista äänidataa.
- HDMI lähettää televisioon vain puhtaan digitaalisen signaalin. Jos televisio ei tue HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) -järjestelmää, ruudussa näkyy "lumisadetta".
-
Miksi Samsung käyttää HDMI:tä?
Analogiset televisiot vaativat analogisen video-/äänisignaalin. BD/DVD-levyä toistettaessa televisioon siirrettävä data on kuitenkin digitaalista. Niinpä tarvitaan joko digitaalisesta analogiseen -muunnin (Blu-ray-kotiteatterijärjestelmässä) tai analogisesta digitaaliseen -muunnin (televisiossa). Tämän muunnon aikana kuvan laatu kärsii häiriöiden ja signaalin katoamisen vuoksi. HDMI-teknologia on ylivoimainen, koska se ei vaadi tällaista muuntoa, vaan puhtaasti digitaalinen signaali siirretään soittimesta televisioon.
Mikä on HDCP?
HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) on järjestelmä, jolla HDMI:n kautta siirretty BD/DVD-sisältö voidaan suojata kopioimiselta. Se muodostaa turvallisen digitaalisen yhteyden videolähteen (tietokone, DVD tms.) ja näyttölaitteen (televisio, projektori tms.) välille. Sisältö koodataan lähdelaitteessa, mikä estää luvattomien kopioiden tekemisen.
Tietoja Anynet+-toiminnosta
Kätevän Anynet+-toiminnon ansiosta tätä laitetta voi ohjata helposti Anynet+-ominaisuutta tukevien Samsungin televisioiden kautta.
- Jos Samsung-televisiossa on logo
- Jos käynnistät soittimen ja asetat levyn siihen, soitin aloittaa levyn toistamisen ja televisio käynnistetään automaattisesti HDMI-tilaan.
- Jos käynnistät soittimen ja painat PLAY-painiketta, kun soittimeen on asetettu levy, televisio käynnistetään automaattisesti HDMI-tilaan.
Mikä on BD Wise?
BD Wise on Samsungin uusin kytkentäominaisuus.
- Kun kytket toisiinsa Samsungin BD-Wise-tuotteita HDMI-liitännän kautta, käyttöön tulee
automaattisesti paras mahdollinen tarkkuus.
, se tukee Anynet+-toimintoa.
FIN
ULKOISET LIITÄNNÄT
TAPA 2: Komponenttivideo ....
Jos televisiossasi on komponenttivideotuloliitännät, kytke komponenttivideojohto (lisävaruste) Blu-ray­kotiteatterijärjestelmän komponenttivideolähtöliitännöistä (Pr, Pb ja Y) television komponenttivideotuloliitäntöihin.
Voit valita levyn tyypin mukaan jonkin useista resoluutioasetuksista, kuten 1080i, 720p, 576p/480p ja
M
576i/480i. (Lisätietoja on sivulla 44.)
Käytettävä resoluutio saattaa olla muu kuin SETUP-valikossa määritetty resoluutio, jos sekä komponentti- että HDMI-kaapelit on liitetty soittimeen. Resoluutio voi vaihdella myös levytyypin mukaan. (Lisätietoja on sivulla 44.)
Kun olet kytkenyt videoliitännän, aseta television videotulolähde vastaamaan kotiteatterijärjestelmän
vastaavaa videolähtöä (HDMI, komponentti tai komposiitti). Lisätietoja television videotulon lähteen valinnasta on television käyttöohjeessa. Jos olet määrittänyt kaukosäätimen käyttämään televisiota, paina kaukosäätimen SOURCE -
painiketta ja valitse television ulkoiseksi lähteeksi COMPONENT. Jos DVD-toistossa käytetään sekä HDMI- että komponenttiliitäntöjä ja valitaan komponenttitila
1080p, 1080i tai 720p, Display Setup -valikossa näkyy lähtötarkkuutena 1080p, 1080i tai 720p. Oikea tarkkuus on kuitenkin 576i/480i.
TAPA 3: Komposiittivideo .......
Kytke mukana toimitettava videokaapeli Blu-ray-kotiteatterijärjestelmän takana olevaan VIDEO OUT ­liitäntään ja television VIDEO IN -liitäntään.
VIDEO-lähde toistetaan aina 576i/480i-resoluutiolla riippumatta SETUP-valikossa määritetystä
M
resoluutiosta. (Lisätietoja on sivulla 44.) Kun olet kytkenyt videoliitännän, aseta television videotulolähde vastaamaan kotiteatterijärjestelmän
vastaavaa videolähtöä (HDMI, komponentti tai komposiitti). Lisätietoja television videotulon lähteen valinnasta on television käyttöohjeessa. Jos olet määrittänyt kaukosäätimen käyttämään televisiota, paina kaukosäätimen SOURCE -
painiketta ja valitse television ulkoiseksi lähteeksi VIDEO. Älä kytke laitetta VCR-laitteen kautta. Tekijänoikeussuojajärjestelmät saattavat vaikuttaa VCR-
laitteiden kautta kulkeviin videosignaaleihin, jolloin kuva näkyy televisiossa vääristyneenä.
(PAREMPI LAATU)
(HYVÄ LAATU)
25
Ulkoiset liitännät
iPod-LAITTEEN KYTKEMINEN
Voit kuunnella musiikkia ja katsella videoita iPodista päälaitteen kautta. Saat lisätietoja iPodin käytöstä Blu-ray­kotiteatterijärjestelmän kanssa sivuilta 27 ja 82 - 84.
(sisältyy toimitukseen)
1.
Kytke iPod-telakka päälaitteen takapuolella olevaan iPod-liitäntään.
2.
Aseta iPod telakkaan
TV-ruudulle ilmestyy viesti ”iPod Connected” (iPod kytketty).
Jos haluat katsella iPod-videoita, VIDEO-lähtöliitännän täytyy olla kytketty TV:hen (katso sivu
M
25). Koska kaapeliportit ovat lähellä toisiaan, muista poistaa USB-muistitikku ennen iPod-
telakkakaapelin irrottamista. Säädä äänenvoimakkuus kohtuulliselle tasolle ennen kuin kytket iPodin Blu-ray-
kotiteatterijärjestelmään. Kun laitteeseen on kytketty virta ja laitteeseen liitetään iPod-soitin, laite lataa iPodin akun.
Muista kytkeä telakkaliitin siten, että “SAMSUNG”-merkki on ylöspäin.
“Made for iPod” (iPodille suunniteltu) tarkoittaa, että elektroninen lisälaite on suunniteltu
erityisesti iPodiin kytkettäväksi, ja se täyttää Applen suorituskykyvaatimukset.
26
iPod-mallit, joita voi käyttää laitteen HT-BD7255 kanssa
FIN
iPod nano
(video) 4GB 8GB
iPod touch
1. sukupolvi 4GB 16GB 32GB
iPod touch
2. sukupolvi 8GB 16GB 32GB
“Made for iPod” (iPodille suunniteltu) tarkoittaa, että elektroninen lisälaite on suunniteltu erityisesti
M
iPodiin kytkettäväksi, ja se täyttää Applen suorituskykyvaatimukset. “Works with iPhone” (Toimii iPhonen kanssa) tarkoittaa, että elektroninen lisälaite on suunniteltu
erityisesti iPhoneen kytkettäväksi, ja se täyttää Applen suorituskykyvaatimukset. Apple ei ole vastuussa tämän laitteen toimivuudesta tai sen turvallisuus- ja muiden säädösten
mukaisuudesta.
iPod on Apple Inc.:n tavaramerkki, rekisteröity USA:ssa ja muissa maissa. iPhone on Apple Inc:n tavaramerkki.
3. sukupolvi
iPod
5. sukupolvi
(video)
30GB 60GB
80 GB
iPod nano
4. sukupolvi (video) 8GB 16GB
iPhone
4GB 8GB 16GB
iPod classic
80GB 120GB 160GB
iPhone 3G
8GB 16GB
ULKOISET LIITÄNNÄT
27
Ulkoiset liitännät
ULKOISISTA LAITTEISTA TULEVAN ÄÄNEN KYTKEMINEN
OPTICAL: Ulkoisen digitaalisen laitteen kytkeminen
Digitaalista signaalia lähettävät laitteet, kuten kaapelisovitin tai satelliittivastaanotin (digisovitin).
1.
Kytke päälaitteen digitaalinen tuloliitäntä (OPTICAL 1 tai OPTICAL 2) ulkoisen digitaalisen laitteen
digitaaliseen lähtöön.
2.
Painamalla pääyksikön FUNCTION-painiketta voit valita D.IN-tulon.
Tila vaihtuu seuraavasti : BD/DVDD.IN AUX BT AUDIO FM.
Optinen kaapeli
(lisävaruste)
28
M
Jos haluat katsella elokuvaa kaapelisovittimen tai satelliittivastaanottimen kautta, laitteen videolähtö on
liitettävä televisioon.
Tämä järjestelmä tukee 32 kHz:n tai sitä suurempaa digitaalista näytteenottotaajuutta ulkoisista Tämä järjestelmä tukee 32 kHz:n tai sitä suurempaa digitaalista näytteenottotaajuutta ulkoisista
digitaalisista komponenteista.digitaalisista komponenteista. Tämä järjestelmä tukee vain muotoja DTS ja Dolby Digital audio. MPEG audio -muotoa, joka on bittivirtaa, Tämä järjestelmä tukee vain muotoja DTS ja Dolby Digital audio. MPEG audio -muotoa, joka on bittivirtaa,
ei tueta.ei tueta.
AUX : Ulkoisen analogisen laitteen kytkeminen
Analogista signaalia lähettävät laitteet, kuten videonauhuri.
1.
Kytke päälaitteen AUX IN (Audio) -liitäntä ulkoisen analogisen laitteen Audio Out -äänilähtöön.
Varmista, että liitäntöjen värit vastaavat toisiaan.
2.
Valitse AUX-tulo painamalla kaukosäätimen AUX-painiketta.
Voit käyttää myös päälaitteen FUNCTION-painiketta. Tila vaihtuu seuraavasti : BD/DVDD.IN AUX BT AUDIO FM.
Audiokaapeli (lisävaruste) Jos ulkoisessa analogisessa laitteessa on vain yksi Audio Out ­äänilähtöliitäntä, kytke vasen tai oikea.
FIN
ULKOISET LIITÄNNÄT
M
Voit kytkeä videonauhurin videolähtöliittimen televisioon ja videonauhurin äänilähtöliittimet tähän laitteeseen.
29
Ulkoiset liitännät
VERKKOYHTEYDEN MUODOSTAMINEN
Jos haluat käyttää verkkopalvelua tai päivittää laiteohjelmiston, käytä alla kuvattuja kytkentöjä. Kytkeytymällä verkkoon voit käyttää BD-LIVE- ja YouTube-palveluita, PC-virtausta sekä Samsungin päivityspalvelimen
ohjelmistopäivityksiä.
Vaihtoehto 1: Direct LAN -Kaapelin Kytkeminen Modeemiin
Erikseen hankittavan Direct LAN -kaapelin (UTP-kaapelin) avulla voit kytkeä Blu-ray-levysoittimen
1. LAN-liitännän modeemin LAN-liitäntään.
M
LAN-porttiin
Laajakaistamodeemi
(sisäänrakennettu reititin)
tai
Laajakaist-
apalvelu
Muodosta Tietokonetoisto-toimintoa varten (ks. Sivut 85-86) verkkoyhteys tietokoneesi ja reitittimen välillä.
Käytössä oleva reititin tai Internet-palveluntarjoajan käytäntö eivät välttämättä salli Internet-yhteyden
muodostamista Samsungin päivityspalvelimeen. Saat lisätietoja Internet-palveluntarjoajalta.
DSL-käyttäjien tulee muodostaa verkkoyhteys reitittimen kautta.
LAN-porttiin
Tietokoneen kytkeminen reitittimeen PC-virtauksen luomiseksi
Yhteyden muodostaminen
reitittimen avulla (esim. DSL)
Reititin
Laajakaistamodeemi
LAN-porttiin
Laajakaist­apalvelu
30
Loading...
+ 69 hidden pages