Pentax Optio S12 Operating Manual [sv]

Tack för att du köpt en PENTAX digitalkamera.
e_kb466.book Page 0 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Studera bruksanvisningen innan kameran används så att ni får ut mesta möjliga av egenskaper och funktioner. Förvara bruksanvisningen på ett säkert ställe eftersom den är ett värdefullt verktyg som underlättar förståelsen av kamerans alla möjligheter.
Upphovsrätt
Bilder som tagits med PENTAX digitalkameror som är avsedda för annat än personligt bruk, får ej användas utan tillstånd, enligt vad som anges i lagen om upphovsrätt. Det finns tillfällen när rätten till bilder tagna för personligt bruk är begränsad; demonstrationer, förställningar och utställda föremål. Bilder som tagits med avsikt att erhålla upphovsrätt kan heller inte användas för annat än vad som anges i lagen om upphovsrätt.
Till användaren av kameran
• Det finns risk för att lagrade data kan raderas eller att kameran inte fungerar korrekt när den används i miljöer där olika installationer genererar stark elektromagnetisk strålning eller magnetfält.
• Enheten med flytande kristaller som används i LCD-panelen är tillverkad med extremt hög noggrannhet. Även om nivån för fungerande andel pixlar är högre än 99,99%, bör du vara medveten om att 0,01% av pixlarna inte tänds eller tänds när de inte ska. Detta har dock ingen effekt på den inspelade bilden.
Om varumärken
• PENTAX, Optio och smc PENTAX är PENTAX Corporations varumärken.
• SDHC-logon är ett varumärke.
• Övriga märken och produktnamn är varumärken eller registrerade varumärken som tillhör respektive företag.
Produkten stöder PRINT Image Matching III. digitala stillbildskameror, skrivare och progamvaror som stöder PRINT Image Matching gör att fotografen får bilder som bättre uppfyller hans och hennes avsikter. Vissa funktioner finns inte på skrivare som inte stöder PRINT Image Matching III. Copyright 2001 Seiko Epson Corporation. Alla rättigheter förbehålls. PRINT Image Matching är ett varumärke som tillhör Seiko Epson Corporation. PRINT Image Matching-logotypen är ett varumärke som tillhör Seiko Epson Corporation. Programmet Red Eye © 2003-2006 FotoNation Inc. Programmet Face Tracker © 2005-2006 FotoNation Inc. In Camera Red Eye – omfattas av U.S. patent nr 6,407,777 och 7,042,505. Andra patent är sökta.
• Illustrationer och skärmbilder på skärmen i bruksanvisningen kan skilja sig från den verkliga produktens utseende.
• Både SD-minneskort och SDHC-minneskort kallas i bruksanvisningen för SD-minneskort.
Säkerhet
e_kb466.book Page 1 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Mycken möda har ägnats säkerheten hos denna produkt men lägg särskilt märke till de säkerhetsföreskrifter som anges med nedanstående symboler när produkten används.
Varning
Försiktighet
Om kameran
Varning
• Ta inte isär och modifiera inte kameran. Det förekommer högspänning i kameran och det finns risk för elstötar om den tas isär.
• Vidrör under inga omständigheter kamerans invändiga delar om de frilagts på grund av att kameran t. ex. tappats, eftersom det finns risk för elstötar.
• Det är också farligt att linda remmen runt halsen. Se till att småbarn inte har remmen om halsen.
• Förvara SD-minneskortet utom räckhåll för barn så att det inte råkar sväljas av misstag. Sök omedelbart läkare om kortet svalts av misstag.
• Använd en nätadapter med spänning och effekt speciellt avsedd för denna produkt. Användning av annan nätadapter än den som specifikt är avsedd för denna produkt kan orsaka brand och elstötar.
• Avbryt fotograferingen, ta ur batteriet eller koppla bort nätadaptern och vänd er till närmaste PENTAX reparationsverkstad om kameran börjar ryka eller lukta konstigt. Fortsätter man fotografera kan det orsaka brand och elstötar.
Dessa symboler anger att användaren kan få svåra skador om föreskrifterna inte följs noggrant.
Dessa symboler anger att användaren kan få smärre till medelsvåra skador, eller råka ut för materiella skador om föreskrifterna inte följs noggrant.
1
Försiktighet
e_kb466.book Page 2 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
• Batterierna får inte tas isär, kortslutas eller placera i öppen eld eller på annat ställe med hög temperatur (över 60 °C/140 °F), då detta kan leda till överhettning, brand eller explosion.
• Ladda inte andra batterier än laddningsbara litium-jon-batteriet D-LI68tteriet kan explodera eller fatta eld.
• Ta inte på blixten när den avfyras då det finns risk för brännskador.
• Avfyra inte blixten om den är i kontakt med kläderna då de kan missfärgas.
• Gnid inte ögonen om batterivätska kommit i dem. Du kan bli blind. Spola ögonen med rent vatten och sök omedelbart läkare.
• Tvätta området noga med vatten om batterivätska kommit på hud eller kläder. Huden kan irriteras.
• Ta omedelbart ut batteriet ur kameran om det blir varmt eller börjar ryka. Var försiktig så att du inte bränner dig.
• Vissa delar av kameran blir varma under användning och var försiktig eftersom det finns risk för brännskador om dessa delar vidrörs under längre tid.
• Se upp för glassplitter om skärmen skadas. Var försiktig så att inte flytande kristall kommer på huden eller du får vätskan i munnen.
• Batteriet blir varmt om du använder kameran flitigt. Var försiktigt när du tar ur det ur kameran.
Batteriladdaren och nätadaptern
Varning
• Anslut inte apparaten med annan spänning än angiven. Andra strömförsörjningsapparater och spänningar kan orsaka brand och elektriska stötar. Angiven spänning är 100-240 V AC.
• Ta inte isär och modifiera inte apparaten. Det kan leda till brand och elektriska stötar.
• Sluta genast använda apparaten och vänd er till en PENTAX-verkstad om det börjar ryka eller lukta konstigt eller om den uppför sig onormalt. Fortsatt användning kan leda till brand och elektriska stötar.
• Vänd er till en PENTAX-verkstad om det skulle råka komma in vatten i apparaten. Fortsatt användning kan leda till brand och elektriska stötar.
• Dra ur nätsladden och avbryt användningen av apparaten vid åska som annars kan orsaka skador på apparaten, brand eller elektriska stötar.
• Torka av nätkontakten om den blivit dammig. Damm kan orsaka brand.
2
Försiktighet
e_kb466.book Page 3 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
• Ställ inte tunga saker på nätsladden, låt inte tunga föremål falla på sladden och böj den inte så mycket att den skadas. Vänd er till en PENTAX-verkstad om nätsladden skadats.
• Kortslut inte och vidrör inte kontakterna på apparaten när sladden är inkopplad.
• Ta ur batteriet och dra ur nätsladden när du inte använder batteriladdaren.
• Sätt inte i nätkontakten med våta händer. Det kan leda till elektriska stötar.
• Utsätt inte apparaten för stötar och låt den inte falla på hårda ytor. Den kan gå sönder.
• Minska riskerna genom att bara använda CSA/UL-godkänd nätsladd, typen är Type SPT-2 eller kraftigare, minst 1,5 kvmm ledningsarea, ena änden med pågjuten hankontakt (enligt NEMA-specifikation) och den andra med en pågjuten honkontakt (enligt en specifik IEC-typ för icke-industriellt bruk) eller motsvarande.
• Ladda inte andra batterier än laddningsbara litium-jonbatterier D-LI68. Andra batterityper kan överhettas eller gå sönder.
Försiktighetsåtgärder vid användning av batteri D-LI68
- ANVÄND ENDAST ANGIVEN LADDARE.
- FÖRBRÄNN INTE.
- PLOCKA INTE ISÄR.
- KORTSLUT INTE.
- UTSÄTT INTE KAMERAN FÖR HÖGA TEMPERATURER. (60°C)
3
Att tänka på
e_kb466.book Page 4 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
• När du reser, ta med informationen om den världsomfattande serviceorganisationen som följer med apparaten. Den är bra att ha om du råkar ut för problem utomlands.
• Kontrollera att kameran fortfarande fungerar om du inte använt den på länge. Speciellt bör du göra detta innan du ska ta viktiga bilder (t.ex. på bröllop och under resor). Inspelade bilder och ljud kan inte garanteras om inspelning, uppspelning och överföring av data till dator inte är möjlig på grund av fel på kameran eller inspelningsmediet (SD-minneskortet), m.m.
• Objektivet på kameran kan inte bytas. Objektivet kan inte tas loss.
• Tvätta inte produkten med organiska lösningsmedel, t. ex. thinner eller bensin innehållande alkohol.
• Undvik varma och fuktiga platser. Särskilt försiktig ska man vara med fordon som kan bli mycket varma inuti.
• Undvik att förvara kameran där det finns kemikalier och gifter. Ta ur den ur fodralet och förvara den på en välventilerad plats så att den inte möglar.
• Använd inte kameran där den kan komma i kontakt med regn, vatten eller annan vätska; kameran är inte väder-, vatten- eller vätskebeständig.
• Utsätt inte kameran för slag, vibrationer och tryck. Lägg kameran på en kudde som skydd när den utsätts för vibrationer från motorcyklar, bilar, båtar etc.
• Kameran kan användas i temperaturer mellan 0°C och 40°C.
• LCD-paneler blir svarta vid höga temperaturer men återgår till det normala när temperaturen sjunker.
• LCD-paneler blir långsammare vid låga temperaturer. Detta är en egenskap för flytande kristaller och inte ett fel.
• Periodiska kontroller rekommenderas varje eller vartannat år för att bibehålla högsta prestanda.
• Kondens kan bildas på kamerans utsida om den utsätts för snabba temperaturväxlingar. Lägg därför kameran i en väska eller plastpåse och ta ut den när temperaturen stabiliserats.
• Skydda kameran så att inte skräp, smuts, sand, vatten, giftiga gaser, salt etc. kommer in i den då den kan skadas. Torka av vattenstänk från kameran.
• Se “Försiktighetsåtgärder vid användning av SD-minneskort” (s.24) beträffande SD-minneskortet
• Tänk på att formatering av SD-minneskortet och det inbyggda minnet raderar alla data. Det kan dock fortfarande vara möjligt att återskapa data med program som finns i handeln. Du hanterar minnet i kameran på egen risk.
• Nätsladden som följer med kameran är endast avsedd för batteriladdare D-BC68. Använd den inte tillsammans med andra apparater.
• Tryck inte för hårt på LCD-skärmen. Den kan gå sönder eller fungera felaktigt.
Sätt dig inte ner med kameran i bakfickan då kamerahuset och LCD-skärmen kan skadas.
• Dra inte åt stativskruven för hårt när du fotograferar med stativ.
4
• Beroende på sin fysiska kondition kan vissa användare få klåda, utslag eller eksem.
e_kb466.book Page 5 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Sluta omedelbart att använda kameran och sök läkare om detta inträffar.
Säkerhetsstandard för lysdioder Apparaten är en digital stillbildskamera som uppfyller säkerhetsstandarden (IEC60825-1) för en klass 1-produkt med lysdioder.
Produktregistrering
Fyll i produktregistreringen, den finns på CD-ROM-skivan som följer med kameran och på PENTAX webbplats så kan vi ge dig bättre service i framtiden. Tack på förhand. Ytterligare information finns i handboken Ansluta kameran till dator (ner till höger på framsidan).
5
Innehäll
e_kb466.book Page 6 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Säkerhet........................................................................................................... 1
Att tänka på...................................................................................................... 4
Bruksanvisningens innehåll .............................................................................9
Snabblektioner i hur du använder kameran ................................................... 10
Kontrollera innehållet i kartongen ..................................................................12
Namn på delar ...............................................................................................13
Förberedelser 15
Snabbstart 32
Vanliga funktioner 38
Fotografering 55
6
Kamerans delar.............................................................................................. 14
Sätta fast remmen ............................................................................................... 15
Batteri...................................................................................................................16
Sätta i batteriet...............................................................................................16
Ta ur batteriet................................................................................................. 16
Batteriladdning ...............................................................................................17
Ladda batteriet utomlands .............................................................................19
Hushållsström ................................................................................................ 21
Sätta i och ta ur SD-minneskortet......................................................................23
Image Storlek och kvalitet på stillbilder .........................................................25
Storlek och kvalitetsnivå för filmer .................................................................26
Startinställningar (Ställa in språk och datum och klockslag).........................28
Ställa in visat språk ........................................................................................29
Inställning av datum och tid ...........................................................................30
Stillbildsfotografering................................................................................ 32
Spela upp stillbilder ................................................................................... 36
Spela upp bilder .............................................................................................36
Spela upp föregående eller nästa bild ...........................................................36
Sätta på och stänga av kameran........................................................................38
Slå på och stänga av kameran i fotograferingsläge....................................... 38
Sätta på kameran i läge Endast uppspelning ................................................39
Använda knappfunktionerna.............................................................................. 40
Fotograferingsläge .........................................................................................40
Uppspelning ...................................................................................................41
Röstinspelning ...............................................................................................43
Ställa in menyerna...............................................................................................44
Så här används menyerna............................................................................. 44
Menylista........................................................................................................47
Använda funktionspaletten ................................................................................ 49
Använda funktionspaletten............................................................................. 49
Fotografering.......................................................................................................55
Ändra funktionsläge .......................................................................................55
Välja fotograferingsläge ................................................................................. 55
Visa fotograferingsinformation i fotograferingsläge........................................ 55
Fotografering med antiskakfunktionen...........................................................58
Ställ in skärpan på en “speciell person” och håll nere
Fotografering med grundfunktionen (Grönt läge)........................................... 62
Fotografering med automatiska inställningar (Bildprogram) ..........................64
-knappen................ 59
Ställa in funktioner (Programläge) .................................................................66
e_kb466.book Page 7 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Välja bildfunktion efter motiv (Bildprogram) ...................................................67
Ta bilder av mörka motiv (Kvällsbildläge) ......................................................77
Minska skakningsoskärpa och suddighet i bilder
(Digital antiskakfunktion) ...........................................................................78
Spela in film (filmfunktion)..............................................................................79
Fotografera med Inramningsfunktionen ......................................................... 81
Fotografering med självutlösare..................................................................... 83
Seriebildstagning (Ta flera bilder i följd)......................................................... 84
Fotografering med multiexponering ...............................................................86
Fotografering med fjärrkontroll (tillbehör).......................................................87
Ändra motivets storlek med zoomen.............................................................. 89
Ställa in fotograferingsfunktioner...................................................................... 91
Välja fokuseringsfunktion ...............................................................................91
Välja blixtfunktion ...........................................................................................94
Välja antal pixlar för stillbilder ........................................................................96
Välja kvalitetsnivå för stillbilder ......................................................................98
Ställa in vitbalansen .....................................................................................100
Välja autofokusinställningar ......................................................................... 102
Ställa in ljusmätarfunktion för exponeringsinställning ..................................105
Ställa in känsligheten ...................................................................................106
Ställa in exponeringen (Exponeringskompensation).................................... 108
Välja inställningar för filmning ......................................................................109
Ställa in granskningstiden ............................................................................112
Ställa in D-områdekompensation.................................................................113
Aktivera entrycks PF ....................................................................................114
Ställa in den Gröna knappen .......................................................................115
Ställa in skärpan ..........................................................................................118
Ställa in färgmättnad ....................................................................................119
Ställa in kontrasten ......................................................................................120
Ställa in Datuminfällning ..............................................................................121
Spara inställningarna........................................................................................ 122
Spara menyalternativen (Minne)..................................................................122
Inspelning och uppspelning av ljud 124
Spela in ljud (Röstinspelningsläge)................................................................. 124
Spela upp ljud.................................................................................................... 126
Lägga till ett röstmeddelande ..........................................................................127
Spela in en röstanteckning........................................................................... 127
Spela upp en röstanteckning .......................................................................128
Uppspelning/radering/redigering 129
Uppspelning av bilder....................................................................................... 129
Uppspelning av stillbilder ............................................................................. 129
Zoomvisning................................................................................................. 129
Förstora och visa ansikten ...........................................................................130
Hämta bilder från det inbyggda minnet ........................................................ 132
Spela upp filmer ...........................................................................................133
Visa fotograferingsinformation i uppspelningsläge ......................................134
Niobildersvisning/Kalendervisning ...............................................................135
Bildspel ........................................................................................................137
Radera bilder, filmer och ljud........................................................................... 139
Radera enstaka bilder, filmer och ljud.......................................................... 139
Radering av alla bilder .................................................................................141
7
Radera markerade bilder och ljudfiler (vid niobildersvisning) ......................142
e_kb466.book Page 8 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Skydda bilder, filmer och ljud mot radering (Skydda) ..................................144
Titta på bilder med videoapparater.................................................................. 146
Spela upp bilder med fjärrkontrollen (tillbehör) ............................................147
Inställningar för utskriftstjänsten (DPOF)....................................................... 148
Skriva ut enstaka bilder................................................................................ 148
Skriva ut alla bilder....................................................................................... 150
Direktutskrift med PictBridge........................................................................... 151
Koppla kameran till skrivaren.......................................................................151
Skriva ut enstaka bilder................................................................................ 152
Skriva ut alla bilder....................................................................................... 153
Utskrifter med DPOF AUTOUTSKRIFT ....................................................... 154
Koppla bort kameran från skrivaren.............................................................154
Redigera bilder .................................................................................................. 155
Ändra storlek och kvalitet på bilden .............................................................155
Beskära bilder ..............................................................................................157
Rotera bilden som visas............................................................................... 158
Redigera bilder med färgfilter....................................................................... 159
Redigera bilder med Digitalfilter...................................................................161
Redigera bilder med ljusintensitetsfilter .......................................................163
Redigera filmer............................................................................................. 165
Ta bort röda ögon ........................................................................................168
Lägga in en ram (Ramkomposition).............................................................170
Kopiera filer .......................................................................................................172
Inställningar 174
Kamerainställningar.......................................................................................... 174
Inställning av startbild ..................................................................................174
Formatera ett SD-minneskort eller det inbyggda minnet .............................176
Ändra ljudinställningar.................................................................................. 177
Ändra datum och klockslag..........................................................................180
Ställa in tidzon.............................................................................................. 182
Ändra språk.................................................................................................. 184
Ändra Mappnamn ........................................................................................185
Ändra USB-anslutningsfunktion ...................................................................186
Ändra videoformat........................................................................................ 187
Inställning av skärmens ljusstyrka ..............................................................188
Setting Automatisk avstängning................................................................... 189
Ställa in automatisk avstängning .................................................................190
Ställa in visning av guider ............................................................................191
Återställning till standardinställningar (Återställning) ...................................191
Tillägg 192
Lista med städer................................................................................................ 192
Standardinställningar .......................................................................................193
Tillbehör ............................................................................................................. 198
Meddelanden .....................................................................................................199
Felsökning .........................................................................................................201
Viktiga data ........................................................................................................ 203
GARANTI............................................................................................................206
Index...................................................................................................................211
8
Bruksanvisningens innehåll
e_kb466.book Page 9 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Bruksanvisningen innehåller följande kapitel.
1 Förberedelser –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs vad som måste göras efter att kameran köpts innan man börjar fotografera. Studera och följ anvisningarna.
2 Snabbstart –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs enklaste sättet att ta och spela upp bilder. Läs det om du vill börja fotografera på en gång.
3 Vanliga funktioner –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs vanliga funktioner, exempelvis hur knapparna fungerar och hur man använder menyerna. Ytterligare information finns i kapitlen “Fotografering”, “Inspelning och uppspelning av ljud”, “Uppspelning/radering/redigering” och “Inställningar”.
4 Fotografering –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs de olika fotograferingssätten och hur man ställer in tillhörande funktioner, bland annat hur man använder den virtuella funktionsväljaren för ändring av fotograferingsfunktion och hur man väljer lämpligaste bildprogram efter motivet.
5 Inspelning och uppspelning av ljud –––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs hur man spelar in enbart ljud och hur man lägger till ett röstmeddelande till en bild och hur man spelar upp röstmeddelanden.
6 Uppspelning/radering/redigering –––––––––––––––––––––––––––––––––
I detta kapitel beskrivs hur man spelar upp bilder i kameran eller på en tv-apparat, hur man raderar, ändrar storlek och beskär bilder och hur man skriver ut bilder direkt på skrivaren.
7 Inställningar ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
I kapitlet beskrivs hur man ställer in kamerans funktioner.
8 Tillägg –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Här finns meddelanden som visas på skärmen och vad man gör om man får problem.
1
2
3
4
5
6
7
8
Symbolerna, som används i bruksanvisningen, förklaras nedan.
1
anger sidnumret där relaterad funktion förklaras.
anger information som är bra att känna till.
anger försiktighetsåtgärder som ska vidtas när man använder kameran.
9
Snabblektioner i hur du använder kameran
e_kb466.book Page 10 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Vill du lära dig att använda kameran så snart du har köpt ....
Gå då genom alla grundläggande funktioner nedan – inställningar, fotografering och visning. (Sidhänvisningar till funktionsbeskrivningar finns inom parentes.)
Kontrollera innehållet i lådan. (s.12)
Gör i ordning kameran
Sätt fast remmen. (s.15) Batteri.
Ladda (s.17) och sätt in batteriet. (s.16) Sätt in SD-minneskortet. (s.23) Gör startinställningarna. (s.28-31).
Grundfunktionerna.
Slå på och av kameran. (s.38) Stillbilder. (s.32-35) Visa och radera bilder. (s.36-37) Växla mellan fotograferings- och uppspelningsläge. (s.55)
Fotografering med standardfunktionen. (s.62-63)
10
Att behärska
avtryckaren
är nyckeln till
bra bilder.
Enklaste sättet
att ta bilder.
Menyerna.
e_kb466.book Page 11 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Ställa in menyalternativ. (s.44-45) Välja upplösning och kvalitetsnivå för stillbilder. (s.96-98)
Använda funktionspaletterna.
Välja funktionssymboler på funktionspaletten. (s.49-54)
Välja en fotograferingsfunktion.
Programfunktion (s.64) Motivprogram (s.67-76)
Du aktiverar önskade
alternativ för
fotografering och
redigering via
symbolerna.
Använda fotograferingsfunktioner.
Självutlösare (s.83) Zoom (s.89) Blixt (s.94) Shake Reduction (s.58)
Titta på bilder som du tagit.
Zoomvisning, niobildersvisning och kalendervisning. (s.129-136) Bildspel (s.137)
När du lärt dig grundfunktionerna kan du börja filma, redigera och skriva ut dina favoritbilder.
Vilka alternativ du kan
använda för olika
fotograferingsfunktion
er beskrivs på s.196.
11
Kontrollera innehållet i kartongen
e_kb466.book Page 12 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Kamera
Optio S12
Videokabel
I-AVC7 (
∗)
Batteriladdare
D-BC68 (
∗)
Rem
O-ST20 (
USB-kabel I-USB7 (∗)
∗)
Programvara (CD-ROM)
S-SW80
Laddbart litium-jonbatteri
D-LI68 ()
Nätsladd Bruksanvisning
(denna handbok)
Delar märkta med en asterisk () finns också som tillbehör. Batteriladdaren D-BC68 och nätsladden säljs inte separat utan de kan bara köpas tillsammans i batteriladdarsatsen K-BC68. Information om tillbehören finns på “Tillbehör” (s.198).
12
Namn på delar
e_kb466.book Page 13 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Framsida
Remfäste
Batteri-/Kort-/Uttagslock
DC-kontakt
PC/videokontakt
Tillbaka
Aktivitetslampa
Högtalare
Avtryckaren
Strömbrytare, indikering (grön)
Blixt
-knapp
Fjärrkontrollmottagare
Mikrofon
Objektiv
Självutlösarlampa/ fokusbelysning
Display
Stativfäste
13
Kamerans delar
e_kb466.book Page 14 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
-knapp
Strömbrytare
Zoomknapp
Q-knapp
Fyrvägsknapp
OK/display-knapp
Grön knapp/i
MENU-knapp
Fyrvägsknapp
Fyrvägsknappen betecknas i bruksanvisningen enligt nedan.
g
OK
b
q
MODE
Knappfunktioner
En guide till knappfunktionerna visas längs ner på kärmen. Knapparna visas enligt nedan.
Fyrvägsknapp (2) 2 Zoomknapp
Fyrvägsknapp (3) 3
Fyrvägsknapp (4) 4
Fyrvägsknapp (5) 5 Grön/
Menyknapp
Avtryckare
OK-knapp
Fyrvägsknapp (2)
Fyrvägsknapp (5)
Fyrvägsknapp (3)
Fyrvägsknapp (4)
MENU
SHUTTER
OK
för beskärning av bilder och borttagning av röda-ögon
i knapp
som grön knapp
för radering av bilder
14
Förberedelser
e_kb466.book Page 15 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Sätta fast remmen
Skjut den smala änden av remmen genom remfästet och den andra änden genom öglan.
1
Förberedelser
15
Batteri
e_kb466.book Page 16 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
1
Förberedelser
1
2
1
3
Batteri
Batterispärr
Sätta i batteriet
Sätt i medföljande batteri.
1 Öppna batteri-/kortlocket.
För batteri-/kortlocket i riktning . Locket öppnas automatiskt i riktning när du släpper det.
1 2
2 Sätt i batteriet med 2-symbolen vänd mot skärmen och tryck
batterispärren i pilens riktning med sidan på batteriet.
3 Stäng batteri-/kortlocket.
Ta ur batteriet
1 Öppna batteri-/kortlocket. 2 När batteriet ska tas ur trycker man batterispärren med fingret
åt samma håll som när batteriet sattes i.
Batteriet skjuts ut. Dra ut batteriet ur kameran.
• Sätt i batteriet korrekt. Vänds det fel kan det orsaka fel.
• Öppna inte batterilocket och ta inte ur batteriet när kameran är påslagen.
• Ta ur batteriet om du inte ska använda kameran under en längre tid.
• Datum- och klockslaginställningen kan nollställas om kameran lämnas utan batteri under en längre tid.
• Var försiktig vid flitig fotografering då batteriet blir mycket varmt.
2
16
Laddindikator
e_kb466.book Page 17 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Under laddning: lyser grönt Laddningen klar: släcks
Till vägguttag
2
3
1
Förberedelser
Batteriladdare
Nätsladd
1
Batteriladdning
Ladda batteriet enligt anvisningarna nedan innan du sätter i det i kameran första gången, om du inte använt den på länge eller om meddelandet [Batteri tomt] visas.
Anm.: Nätsladd, minst 1,8 m lång och utförd enligt svenska elföreskrifter.
1 Sätt i nätsladden i batteriladdaren D-BC68. 2 Sätt i kontakten i ett eluttag. 3 Sätt batteriet i laddaren med PENTAX-logon synligt.
Laddningsindikatorn lyser grönt medan batteriet laddas och släcks när laddningen är klar.
4 Ta ut batteriet ur laddaren när laddningen är klar.
• Den tid som krävs för att helt ladda batteriet är ca 115 minuter (max.). Lämplig temperatur för batteriladdning är 0 till 40 °C. (Laddningstiden kan variera beroende på temperatur och andra förhållanden.)
• Laddning dagen innan eller samma dag som kameran ska användas rekommenderas.
• Batteriet är förbrukat när det förlorar kraften fort efter uppladdning. Byt till ett nytt batteri.
17
• Ladda inga andra batterier än laddbara litium-jonbatterier D-LI68 med
e_kb466.book Page 18 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
D-BC68-laddaren då batterierna annars kan överhettas eller skadas.
• Om batteriet satts i rätt men laddningsindikatorn inte tänds, kan batteriet
1
Förberedelser
vara defekt. Byt till ett nytt batteri.
• Förvaras batteriet fulladdat minskar kapaciteten. Undvik lagring, särskilt vid höga temperaturer. Om kameran lämnas kvar isatt och om kameran inte används på en längre tid överladdas batteriet och livslängden förkortas.
• Ungefärlig drifttid (med fulladdat D-LI68)
Antal bilder : Cirka 270 (vid 23°C med skärmen påslagen och när blixt
Uppspelningstid : Ung. 270 min.*
används för hälften av bilderna)*
Filminspelningstid : Ung. 90 min.* Ljudinspelningstid : Ung. 320 min.*
1 Antal bilder grundas på CIPAs standardmätbetingelser och kan variera
*
beroende på vilka funktioner som används och fotograferingsförhållanden.
2 Mätt enligt PENTAX-standard och kan variera beroende på hur kameran
*
används.
• Batteriprestanda försämras tillfälligt när temperaturen sjunker. Håll batteriet varmt i fickan eller innanför rocken när du fotograferar i kyla. Prestanda återställs när batteriet återfår rumstemperatur.
• Ta med ett reservbatteri när du reser utomlands eller till en kall plats och när du tänker ta många bilder.
2
2
2
1
18
• Batteriindikator
e_kb466.book Page 19 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Batterinivån kan kontrolleras på -symbolen som visas på skärmen.
(lyser grön):Det finns tillräckligt mycket ström kvar.
(lyser grön):Batteriet börjar bli svagt.
(lyser gul):Batteriet är mycket svagt.
(lyser röd):Batteriet är slut
[Batteri tomt] : Kameran stängs av när meddelandet visats.
Ladda batteriet utomlands
Batteriladdaren som följer med kameran är konstruerad så att den automatiskt växlar spänning (100-240V) och frekvens (50Hz, 60Hz) efter elnätet i landet eller regionen där den används. Nätkontakterna ser dock olika ut i olika länder. Innan du reser bör du kontrollera hur kontakterna ser ut på ditt resmål (se “Vanligaste kontakttyperna i länder och regioner runt om i världen” (s.20)) och ta med en passande adapter. (Nätkontakter ser olika ut i olika länder. Kontrollera hur kontakterna ser på ditt resmål.) Hur kontakterna ser ut påverkar inte laddningsfunktionen.
• Om du använder en standardtransformator kan detta leda till felfunktion.
• Dra ur kontakten när batteriladdaren inte används.
Typ A B BF C S
Utseende Adapterkontakt
1
Förberedelser
19
Vanligaste kontakttyperna i länder och regioner runt om i världen
e_kb466.book Page 20 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Nordamerika USA, Kanada 9
1
Europa, tidigare Sovjetunionen
Förberedelser
Asien Taiwan, Japan 9
Oceanien Australien, Tonga, New Zeeland, Fiji 9
Central- och Sydamerika
Mellanöstern Israel, Iran 9
Afrika Kanarieöarna, Guinea, Moçambique, Marocko 9
Island, Irland, Italien, Ukraina, Österrike, Nederländerna, Kazakstan, Grekland, Sverige, Danmark, Tyskland, Norge, Ungern, Finland, Frankrike, Vitryssland, Belgien, Rumänien, Ryssland
Storbritannien 99 Spanien 99 Schweiz, Polen, Portugal 99
Sri Lanka, Maldiverna 9 Nepal, Bangladesh, Mongoliet 9 Vietnam 99 Indien, Indonesien, Pakistan, Macau 99 Thailand 999 Korea 99 9 Filippinerna 999 Singapore, Hong Kong 99 Kina 99999 Malaysia 999
Guam 9 Tahiti 9 Colombia, Jamaica, Haiti, Panama, Bahamas, Puerto
Rico, Venezuela, Mexico Brasilien, Peru 99 Chile 99 Argentina 999
Kuwait 99 Jordanien 99
Kenya, Sydafrika 99 Algeriet 999 Egypten 999 Zambia, Tanzania 99
ABBFCS
9
9
20
4 markeringar
e_kb466.book Page 21 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
2
1
Till vägguttag
Nätsladd
Nätadapter
4
3
Hushållsström
Vi rekommenderar användning av nätadaptersats K-AC63 (tillval) om du avser använda skärmen under längre tid eller kopplar kameran till en dator.
1 Kontrollera att kameran är avstängd och öppna locket
för anslutningarna.
2 Anslut kabeln på nätadaptern till DC-uttaget på kameran,
med 4-symbolerna mot varandra.
3 Anslut nätsladden till nätadaptern. 4 Sätt i kontakten i ett eluttag.
• Kontrollera att kameran är avstängd innan nätadaptern ansluts eller kopplas bort.
• Kontrollera att nätsladden och DC-sladden är ordentligt isatta. Lossnar sladdarna under fotografering kan bilderna förloras.
• Studera handboken som följer med när du tänker använda nätadaptern.
• Se till att 4-symbolerna passas ihop när DC-kontakterna sätts i. Trycker man för hårt, kan kontakterna skadas.
1
Förberedelser
21
Försiktighetsåtgärder vid användning av batteriladdare och nätadapter
e_kb466.book Page 22 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Läs avsnittet på “Säkerhet” på sidan 1 så minskar du risken för brand och elektriska stötar när du använder batteriladdaren och nätadaptern.
1
Förberedelser
22
Sätta i och ta ur SD-minneskortet
e_kb466.book Page 23 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
SD minneskort
2
1
Du kan använda ett SD-minneskort i denna kamera. Bilderna sparas på SD-minneskortet eller i kamerans inbyggda minne.
Fotografering med minneskort i kameran
? visas i övre högra hörnet på skärmen och bilderna sparas på kortet.
Fotografering utan minneskort i kameran
@ visas i övre högra hörnet på skärmen och bilderna sparas i inbyggda minnet.
• Kontrollera att kameran är avstängd innan SD-minneskortet sätts i eller tas ur.
• Formatera oanvända kort och kort som använts i en annan kamera. Formateringsanvisningar finns i avsnitt “Formatera ett SD-minneskort eller det inbyggda minnet” (s.176).
321
Tryck in kortet och dra ut det
1 Öppna batteri-/kortlocket.
För batteri-/kortlocket i riktning . Locket öppnas automatiskt i riktning när du släpper det.
1
2
2 Sätt i ett SD-minneskort med etiketten (sidan med 2-symbolen)
vänd mot skärmen och tryck i kortet tills det hörs ett klick.
3 Stäng batteri-/kortlocket.
Tryck kortet i pilens riktning (nedåt) för att dra ut kortet.
• Antalet bilder som kan lagras varierar beroende på kapaciteten för SD-minneskortet eller det inbyggda minnet och vilken bildstorlek och bildkvalitet som valts. (1s.26)
• Om du sparar dina favoritbilder och ljud i det inbyggda minnet, kan du spela upp dem när du vill (funktionen Mitt album). (1s.132)
1
Förberedelser
23
Säkerhetskopiering
e_kb466.book Page 24 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Vid sällsynta tillfällen kan data lagrade i det inbyggda minnet bli oläsbara. Vi rekommenderar att viktiga data för säkerhets skull överförs till en dator eller lagras på ett annat medium än det inbyggda minnet.
1
Försiktighetsåtgärder vid användning av SD-minneskort
Förberedelser
• Kontrollera att kameran är avstängd innan batteri-/kortlocket öppnas.
• SD minneskortet har skrivskyddsmöjlighet. Ställs brytaren på [LOCK] (Låst) skyddas befintliga data och det går inte att spela in nya data, radera befintliga data eller formatera kortet.
• Man ska vara försiktig om SD minneskortet tas ur omedelbart efter att man använt kameran eftersom kortet kan vara varmt.
• Ta inte ur SD minneskortet och stäng inte av kameran medan data spelas in på kortet, bilder och ljud spelas upp eller när kameran är kopplad till dator med USB-kabeln, eftersom man kan förlora data eller skada kortet.
• Böj inte SD minneskortet och utsätt det inte för slag. Låt det inte bli vått och lagra det inte där det är varmt.
• Formatera oanvända kort och kort som använts i en annan kamera. Formateringsanvisningar finns i avsnitt “Formatera ett SD-minneskort eller det inbyggda minnet” (s.176).
• Ta inte ur SD-minneskortet under formateringen då det kan skadas och bli oanvändbart.
• Data på SD minneskortet kan raderas under följande betingelser. PENTAX tar inget ansvar för data som raderats (1) om SD minneskortet misskötts av användaren. (2) om SD minneskortet utsätts för statisk elektricitet eller elektriska störfält. (3) om kortet inte använts under en längre tid. (4) om kortet tas ur, nätadaptern kopplas bort eller batteriet tas ur medan data på kortet spelas
in eller läses.
• SD-minneskortet har begränsad livslängd. Används det inte under en längre tid kan data på kortet bli oläsbara. Säkerhetskopiera regelbundet viktiga data till en dator.
• Undvik att använda eller förvara kortet där det finns statisk elektricitet eller elektriska störfält.
• Undvik att förvara kortet i direkt solljus och där det kan utsättas för snabba temperaturförändringar eller kondensation.
• Om du använder ett långsamt SD-minneskort kan inspelning av filmscener avbrytas även om det finns plats på kortet, fotografering och uppspelning kan också ta lång tid.
• Innan du köper ett SD-minneskort, kontrollera på PENTAX hemsida att det är kompatibelt med kameran.
• Kontrollera att alla data på SD-minneskortet är raderade om de innehåller personlig eller känslig information och om du tänker kasta kortet, ge bort eller sälja det. Tänk på att det eventuellt inte räcker med att radera data för att de inte ska kunna återskapas med program som finns i handeln. Det finns program att köpa som raderar data fullständigt. I alla händelser ansvar du själv för data som finns på ditt SD-minneskort.
Skrivskydd
24
Image Storlek och kvalitet på stillbilder
e_kb466.book Page 25 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Välj bildstorlek och kvalitet som bäst lämpar sig för dina behov. Högre kvalitet och upplösning ger skarpare bilder för utskrift men den ökade datamängden minskar det antal bilder som kan tas. Om du väljer både hög kvalitet och stor bild, kan det ta tio sekunder eller längre för kameran att spara bilden efter fotograferingen. Välj lämplig upplösning och kvalitetsnivå för stillbilder på menyn [A Inspelning].
“Så här används menyerna” 1s.44
“Välja antal pixlar för stillbilder” 1s.96
“Välja kvalitetsnivå för stillbilder” 1s.98
Lämpliga storlekar efter hur bilderna ska användas
12M (4000×3000) 10M (3648×2736)
7M (3072×2304) 5M (2592×1944) 3M (2048×1536)
1024 (1024×768)0
640 (640×480)
Standardinställningen är 12M (4000×3000).
Lämpliga kvalitet efter hur bilderna ska användas
C
Standardinställningen är D.
Bäst Lägsta komprimeringen. Lämplig för stora fotokopior i A4-format.
Bättre Standardkomprimering. Lämplig för fotokopior och visning på datorskärm.
D
Bra Högsta komprimering. Lämplig för e-postbilagor och webbsidor.
E
Skriva ut bilder med skrivaren inställd på hög upplösning, skriva ut bilder i A4-storlek och vid redigering och bearbetning av bilder,
Skriva ut i vykortstorlek För hemsidor och som e-postbilagor
Skarp, hög
1
Förberedelser
25
Ungefärligt antal bilder som kan lagras efter storlek och kvalitet
e_kb466.book Page 26 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Kvalitetsnivå
Antal Pixlar
12M (4000×3000) 201 291 404
1
10M (3648×2736)
Förberedelser
7M (3072×2304) 5M (2592×1944) 481 695 963 3M (2048×1536) 728 1053 1458
1024 (1024×768) 1856 2682 3714
640 (640×480) 3405 4918 6811
• I tabellen ovan anges ungefärligt antal bilder och inspelningstid för ett 1 Gbyte SD­minneskort.
• Tabellen ovan grundas på fotografering under normala förhållanden, specificerade av PENTAX och kan variera beroende på motiv, fotograferingsförhållanden, fotograferingsfunktion, SD-minneskort m.m.
C
Bäst
242 350 486 342 495 685
D
Bättre
E
Bra
11 min. 28 sek.
Storlek och kvalitetsnivå för filmer
Välj upplösning och kvalitet som passar bäst för ändamålet med bilderna. Ju större bilder och högre kvalitet E du väljer desto skarpare bilder får du men filerna blir större och tillgänglig inspelningstid för ett givet kort blir kortare. Välj lämplig upplösning och kvalitetsnivå på menyn [A Inspelning] menu.
“Ställa in upplösningen för filmer” 1s.109
“Välja kvalitetsnivå för filmer” 1s.110
Lämpliga storlekar (Antal Pixlar) efter hur bilderna ska användas
640 (640×480)
320 (320×240) Mindre datavolym ger längre tillgänglig inspelningstid.
Standardinställningen är 640 (640×480).
Titta på filmer med hög kvalitet i VGA-storlek. Tillgänglig inspelningstid är kortare.
Ljud
17 tim.
26
Ungefärligt antal bilder som kan lagras efter upplösning (Antal Pixlar)
e_kb466.book Page 27 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
och inspelningskvalitet
Kvalitetsnivå
Antal Pixlar
640 (640×480) 46 min. 0 sek. 57 min. 38 sek. 1 tim. 9 min. 11 sek. 320 (320×240) 2 tim. 57 min. 56 sek. 3 tim. 41 min. 3 sek. 4 tim. 14 min. 52 sek.
Standardvalen är C.
• I tabellen anges ungefärlig inspelningstid för ett 1 Gbyte SD-minneskort.
Tabellen ovan grundas på fotografering under normala förhållanden, specificerade av PENTAX och kan variera beroende på motiv, fotograferingsförhållanden, fotograferingsfunktion, SD-minneskort m.m.
C
Bäst
D
Bättre
E
Bra
1
Förberedelser
27
Startinställningar (Ställa in språk och datum
e_kb466.book Page 28 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
och klockslag)
1
Strömbrytare
Förberedelser
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fyrvägsknappen betecknas i bruksanvisningen enligt nedan.
Fyrvägsknapp (2)
Fyrvägsknapp (5)
Fyrvägsknapp (3)
Fyrvägsknapp (4)
b
g
OK
MODE
q
Följ anvisningarna nedan för inställning av språk och/eller aktuellt datum och klockslag om bilden för [Language/ ] (språkinställningar) eller datuminställning visas när kameran sätts på.
Om [Language/ ] visas:
1s.29 - 30 “Ställa in visat språk”, “Inställning av datum och tid”
Om inställningar av datum visas:
1s.30 “Inställning av datum och tid”
Se avsnitten “Ändra datum och klockslag” (s.180) och “Ändra språk” (s.184) om du vill ändra startinställningarna.
28
Ställa in visat språk
e_kb466.book Page 29 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Du kan välja [English] (Engelska), [French] (Franska), [German] (Tyska), [Spanish] (Spanska), [Portuguese] (Portugisiska), [Italian] (Italienska), [Dutch] (Holländska), [Danish] (Danska), [Swedish] (Svenska), [Finnish] (Finska), [Polish] (Polska), [Czech] (Tjeckiska), [Hungarian] (Ungerska), [Turkish] (Turkiska), [Russian] (Ryska), [Thai] (Thailändska) och [Japanese] (Japanska).
1 Välj språk med fyrvägsknappen
(2345).
2 Tryck på OK-knappen. 3 Tryck på fyrvägsreglaget (3).
Ramen flyttas till [W].
4 Tryck på fyrvägsknappen (5)
så att hemstadsbilden visas.
English
Dansk Svenska
Deutsch
Suomi Polski
Italiano
Magyar
Nederlands
MENU
Cancel
OK
5 Välj (Hemstad)med fyrvägsknappen (45). 6 Tryck på fyrvägsreglaget (3).
Ramen flyttar till [Somm.tid] (sommartid - DST).
7 Välj O (på) / P (av) med fyrvägsknappen (45). 8 Tryck på OK-knappen.
Grundinställningsbilden visas.
9 Tryck på OK-knappen.
Bilden för inställning av datum visas.
1
Förberedelser
OK
29
Inställning av datum och tid
e_kb466.book Page 30 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Ställ in aktuellt datum och klockslag och visningsformat.
1 Tryck på fyrvägsreglaget (5).
1
Förberedelser
Ramen flyttas till [dd/mm/åå].
2 Välj format för datum med
fyrvägsknappen (23).
Datumjustering
Datumformat
Datum
Tid
MENU
Återta
dd/mm/åå
24h
01/01/2008
0:00
OK
OK
3 Tryck på fyrvägsreglaget (5).
Ramen flyttas till [24h].
4 Välj [24h] (24-timmarsvisning)
eller [12h] (12-timmarsvisning) med fyrvägsknappen (23)
5 Tryck på fyrvägsreglaget (5)
Ramen återgår till [Datumformat].
6 Tryck på fyrvägsreglaget (3).
Ramen flyttar till [Datum].
7 Tryck på fyrvägsreglaget (5).
Ramen flyttar till månad.
8 Ändra månad med fyrvägsknappen
(23).
Ändra dag och år på samma sätt. Ställ sedan in klockslag. Om du valt [12h] i steg 4, växlar inställningen mellan am och pm efter klockslaget.
9 Tryck på OK-knappen.
Kameran är klar för fotografering.
Datumjustering
Datumformat
Datum
Tid
MENU
Återta
Datumjustering
Datumformat
Datum
Tid
MENU
Återta
Datumjustering
Datumformat
Datum
Tid
MENU
Återta
dd/mm/åå
24h
01/01/2008
0:00
OK
OK
dd/mm/åå
24h
01/01/2008
0:00
OK
OK
dd/mm/åå
24h
01/01/2008
0:00
OK
OK
30
• När du är klar med inställningarna och trycker på OK-knappen ställs kameran
e_kb466.book Page 31 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
på 00 sekunder.
• Ställ in exakt tid genom att trycka på OK-knappen när en tidssignal (i radio, tv eller liknande) når 00 sekunder.
• Du kan annullera grundinställningarna med MENU-knappen. Om du börjar fotografera utan att göra klart grundinställningarna så visas endera [Language/ ] eller [Datumjustering] nästa gång du sätter på kameran.
• Du kan ändra grundinställningarna senare från [H Inställning]-menyn. Språk: “Ändra språk” (s.184) Stad, Sommartid: “Ställa in tidzon” (s.182) Datum och klockslag: “Ändra datum och klockslag” (s.180)
• Videoformatet styrs av det språk du har valt. Om formatet är ett annat än det som används i ditt land eller region kan du ändra enligt anvisningarna i “Ändra videoformat” (s.187).
Språk Videoformat
Engelska (English) NTSC Franska ( ) PAL Tyska (Deutsch) PAL Spanska ( ) PAL Portugisiska ( ) PAL Italienska (Italiano) PAL Holländska (Nederlands) PAL Danska (Dansk) PAL Svenska (Svenska) PAL Finska (Suomi) PAL Polska (Polski) PAL Tjeckiska ( ) PAL Ungerska (Magyar) PAL Turkiska ( ) PAL Ryska ( ) PAL Thailändska ( ) PAL Japanska NTSC
1
Förberedelser
31
Snabbstart
36
12:00
26/02/20 08
e_kb466.book Page 32 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Stillbildsfotografering
Strömbrytare Avtryckaren
2
Zoomknapp
Snabbstart
OK-/Display-knapp
Grön knapp
Enklaste sättet att ta stillbilder beskrivs nedan. Blixten avfyras automatiskt beroende på ljusförhållandena.
1 Tryck på strömbrytaren.
Kameran sätts på.
2 Välja bildutsnitt med hjälp av skärmen.
Skärpan ställs in på det område som ligger inom fokusramen. Ändra storlek på motivet med zoomknappen. Zoom-knapp(x) : Förstorar motivet. Zoomknapp (w) : Förminskar motivet. När ansiktsprioritet är på visas en gul fokusram på motivens ansikten när kameran hittar dem. Placering och storlek ändras medan kameran fortsätter att justera skärpan på de rörliga motiven.
Fokusram
26/02/2008
26/02/2008
3 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
4 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas. Bilden visas på skärmen i en halv sekund (direktgranskning). Bilden sparas på SD-minneskortet i kameran eller i kamerans inbyggda minne.
12:00
12:00
36
36
32
Trycka på avtryckaren
e_kb466.book Page 33 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Tryck långsamt ned avtryckaren i två steg. Då ställs skärpan in exakt och du undviker skakningsoskärpa.
Standardavtryckning
1 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Tryck ned avtryckaren lätt tills du känner ett klick.
2 Kontrollera att fokusramen på skärmen
är grön.
Håll kvar avtryckaren och vänta tills fokusramen växlar till grönt. Då är skärpan inställd.
Skärpan är inställd.
3 Tryck ned avtryckaren helt.
Tryck långsamt ned tills avtryckaren utlöses.
Bilden tas.
Du kan trycka ned avtryckaren hela vägen (ett steg) för att ta en bild om är inställd på standard (Autofocus) och du har satt på entrycks-PF på [A Inspelning]-menyn. (1 s.114). Du kan trycka av i rätt ögonblick. Bilderna tas med stort skärpedjup (panfokus).
2
Snabbstart
Ska du använda blixt går det inte att ta bilden innan blixten laddats upp aven om du trycker ner avtryckaren helt.
33
Fokuslås
e_kb466.book Page 34 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Försök med följande om du har problem att autofokusera på ett motiv.
Det kan vara svårt att autofokusera på vissa motiv, t.ex.:
• motiv med mycket låg kontrast (blå himmel, vita väggar och liknande)
• mörka platser, svarta föremål och motiv som inte kan reflektera ljus
• områden med starkt reflekterat ljus eller motiv i motljus
•fina mönster
• föremål som rör sig snabbt
2
• när avlägsna och närliggande föremål samtidigt finns inom fokusramen.
Snabbstart
1 Hitta ett annat motiv på samma avstånd från kameran
som ditt motiv.
2 Ställ in skärpan på det motivet.
Placera det inom fokusramen på skärmen.
3 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokusramen växlar till grönt när skärpan är inställd.
4 Håll ned avtryckaren halvvägs och rikta om kameran
till önskat bildutsnitt.
Skärpan behålls på den punkt du valde i steg 3 även om du ändrar bildutsnittet. (Fokuslås)
5 Tryck ned avtryckaren helt.
34
Direktgranskning
e_kb466.book Page 35 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Som standard visas bilden på skärmen i en halv sekund direkt efter tagningen (Direktgranskning). Du kan ändra visningstiden för direktgranskningen. ( Om du väljer en längre tid kan du radera bilden medan den visas på skärmen.
1s.112)
1 Tryck på den gröna/i knappen medan bilden visas.
Bilden där du raderar bilder visas.
2 Välj [Radera] med fyrvägsknappen (2) och tryck
på OK-knappen.
Bilden raderas.
Göra skärmen ljusare
Du kan temporärt öka ljusstyrkan på skärmen så att du ser den bättre. (LCD ljust läge) Detta är behändigt utomhus och på ljusa platser.
1 Tryck och håll inne OK/display-knappen mer än en sekund.
Skärmen blir tillfälligt ljusare.
Du kan annullera funktionen på ett av följande sätt:
- Växla visningsläge till skärmbelysning avstängd. (1 s.56)
- Stäng av kameran.
2
Snabbstart
35
Snabbstart
12:00
26/02/20 08
100-0010
e_kb466.book Page 36 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Spela upp stillbilder
2
Snabbstart
Q-knapp
Fyrvägsknapp
OK-/Display-knapp
Grön knapp
Spela upp bilder
Du kan visa bilden du just har tagit.
1 Tryck på Q när en bild tagits.
Bilden visas på skärmen. Om du trycker in OK/Display-knappen längre än en sekund aktiveras LCD ljust läge. Skärmen blir tillfälligt ljusare.
(symbolen för ansiktsprioritet) visas bara
för bilder som tagits med ansiktsprioritet och som innehåller ansiktsprioritetdata.
Zoomvisning 1s.129
Spela upp föregående eller nästa bild
Stillbilder kan spelas upp en i taget, framåt och bakåt.
1 Tryck på Uppspelningsknappen Q när du tagit en bild.
Bilden visas på skärmen.
2 Tryck på fyrvägsknappen (45).
Fyrvägsknappen (4) : Visar föregående bild. Fyrvägsknappen (5) : Visar nästa bild.
100-0010
100-0010
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
36
Radera bilden som visas
Radera
100-0010
Alla
e_kb466.book Page 37 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
1 Tryck på den gröna/i-knappen
medan en bild visas.
Bilden där du raderar bilder visas.
2 Välj [Radera] med fyrvägsknappen (2)
och tryck på OK-knappen.
Bilden raderas.
3 Tryck på Q-knappen igen eller tryck
ner avtryckaren halvvägs.
Kameran är klar för fotografering.
• Den sist tagna bilden visas på skärmen när du växlar till uppspelningsläge.
• Om du trycker på zoomknappen förstoras bilden på skärmen. (Om du förstorar en roterad bild så återställs den till ursprungsläget. Om du avbryter förstoringen så roteras den igen.)
• Om det inte finns några bilder lagrade visas meddelandet [Inga Bild/Ljudfiler].
Zoomvisning 1s.129
Radera enstaka bilder, filmer och ljud 1s.139
Alla
Radera
Radera
Annullera
Filnumrering
100-0010
100-0010
OK
OKOKOKAlla
2
Snabbstart
37
Vanliga funktioner
e_kb466.book Page 38 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Sätta på och stänga av kameran
Strömbrytare, indikering
Q-knapp
3
Vanliga funktioner
Slå på och stänga av kameran i fotograferingsläge
1 Tryck på strömbrytaren.
Indikeringslampan lyser grönt. Objektivet skjuts ut och kameran sätts på i “fotograferingsläge”. Du kan börja ta bilder genom att trycka på avtryckaren. Du kan växla till andra funktioner med Q.
• Tryck en gång på uppspelningsknappen Q för att komma till “Uppspelning” (Objektivet dras inte in.)
• Tryck på och håll inne Q i två sekunder för att växla till “Uppspelningsläge”. (Objektivet indraget.)
•Håll nere Q i mer än fyra sekunder så visas bilderna i det inbyggda minnet när det sitter ett SD-minneskort i kameran.
2 Tryck på strömbrytaren igen.
Strömbrytaren stängs av med objektivet indraget.
Om du håller strömbrytaren intryckt en stund, stängs kameran av.
“Växla mellan fotograferings- och uppspelningsläge” 1s.55
38
Sätta på kameran i läge Endast uppspelning
e_kb466.book Page 39 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
1 Tryck på strömbrytaren medan Q hålls intryckt.
Strömbrytaren lyser grönt och kameran slås på i "uppspelningsläge" med indraget objektiv. Tryck en gång till på Q-knappen för att växla till “Fotograferingsläge”.
“Spela upp stillbilder” 1s.36
3
Vanliga funktioner
39
Använda knappfunktionerna
e_kb466.book Page 40 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
7
3
Vanliga funktioner
Fotograferingsläge
w/x Zoom-knapp
1
Ändrar motivets storlek. (1s.32, s.89)
Q-knapp
2
Växlar till uppspelningsläge. Trycker du igen återgår kameran till fotograferingsläge. (
1s.36)
Fyrvägsknapp (2345)
3
(q5) Ändrar fokusläge. (1s.91) (g
2) Ändrar frammatningsmetod. (1s.83 till s.88)
(X 3) Visar inspelningspaletten. (1s.50) (
b4) Byter blixtfunktion. (1s.94)
OK/Display-knapp
4
Ändrar informationen som visas på skärmen. (1s.55) Om du trycker in knappen längre än en sekund aktiveras LCD ljust läge. Skärmen blir tillfälligt ljusare. (1s.35)
Grön/i-knapp
5
Aktiverar grön funktion. (1s.62) Du kan tilldela den gröna knappen en annan funktion genom att markera [Grön knapp] på [A Inspelning]-menyn. (1s.115)
MENU-knapp
6
Visar [A Inspelning]-menyerna. (1s.44) Du kan gå in i demoläget när du håller knappen intryckt längre än 5 sekunder, även om menyn [A Inspelning] visas. Ett tryck på valfri knapp i demoläget återför dig till fotograferingsläget.
Fyrvägsknappen betecknas i bruksanvisningen enligt nedan.
Fyrvägsknapp (2) Fyrvägsknapp (5)
Fyrvägsknapp (3) Fyrvägsknapp (4)
40
g
OK
b
7
Sätter på och stänger av ansiktsprioritet.
q
MODE
-knapp
1
2 3
4 5
6
1
e_kb466.book Page 41 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
2
3
4 5 6
Uppspelning
w/x Zoomknapp
1
Tryck på w/f vid enbildsvisning för att växla till niobildersvisning och tryck x/y för att återgå. (1s.135) Tryck på x/y för att förstora bilden vid enbildsvisning. Tryck på w/f för att återgå. (1s.129) Tryck på w/f vid niobildersvisning för att växla till kalendervisning. (1s.135)
Q-knapp
2
Byter till fotograferingsläge. Om du tryckt på Q-knappen i röstinspelningsläge och trycker på Q-knappen igen så växlar kameran till röstinspelning.
Fyrvägsknapp (2345)
3
Uppspelning av stillbilder (45) : Går till föregående eller nästa bild vid enbildsvisning. (
(3) : Tar fram inspelningspaletten. ( (2345) : Flyttar den förstorade bildens utsnitt. (
Uppspelning av filmer (2) : Spelar upp och gör paus i filmer. ( (45) : Framåt en ruta i taget, bakåt en ruta i taget, snabbspolning framåt och
(3) : Stoppar filmer vid uppspelning. (
När du roterar bilden, roteras den 90 grader medsols varje gång du trycker på (5) och 90 grader motsols varje gång du trycker på (4). (
1s.158)
Väljer en bild vid niobildersvisning. ( Väljer ett datum vid kalendervisning. (
bakåt vid uppspelning av film. (
1s.54)
1s.135)
1s.133)
1s.133)
1s.133)
1s.129)
1s.135)
1s.36)
3
Vanliga funktioner
41
Uppspelning av ljudfiler (1s.126)
e_kb466.book Page 42 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
(2) : Startar uppspelning. Trycks den in under uppspelning,
(45) : Väljer inspelad fil före uppspelning. Gör följande vid uppspelning.
4
OK-/Display-knapp
Ändrar informationen som visas på skärmen. (1s.134) Om du trycker in knappen längre än en sekund aktiveras LCD ljust läge.
3
Vanliga funktioner
Skärmen blir tillfälligt ljusare. (1s.36) Återgår till enbildsvisning från niobildersvisning. ( Visar markerad bild på hela skärmen vid kalendervisning. (
Grön /i knapp
5
Raderar bilder, ljudfiler och filmer vid uppspelning. (1s.139)
MENU-knapp
6
Visar [H Inställning]-menyerna. (1s.44) Du kan gå in i demoläget när du håller knappen intryckt längre än 5 sekunder, även om menyn [H Inställning] visas. Ett tryck på valfri knapp i demoläget återför dig till fotograferingsläget.
går uppspelningen i vänteläge.
Filer utan inspelade index: (4) Spolar tillbaka fem sekunder. (5) Spolar framåt fem sekunder. Filer med inspelade index: (4) Startar uppspelningen från föregående index. (5) Startar uppspelningen från nästa index.
1s.135)
1s.135)
42
1
e_kb466.book Page 43 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
2
3
4
Röstinspelning
Avtryckare
1
Inspelningen startar när knappen trycks in och stoppar när knappen trycks in igen. Trycks avtryckaren in längre än en sekund fortsätter inspelningen så länge som knappen hålls nere och stoppar när knappen släpps.
Q-knapp
2
Växlar till uppspelning. (1s.126) Trycker du igen återgår kameran till röstinspelningsläge.
OK/Display-knapp
3
Sätter på och stänger av skärmen.
MENU-knapp
4
Trycks den in under inspelning kan ett index läggas till. Trycker du på denna knapp under inspelningsstopp, visas [A Inspelning]­menyn, medan [H Inställning]-menyn visas under uppspelningsstopp. (1s.44)
3
Vanliga funktioner
43
Ställa in menyerna
e_kb466.book Page 44 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Tryck på MENU-knappen för att kalla fram menyn på skärmen. Det finns två olika menyer, [A Inspelning]-menyn och [H Inställning]-menyn.
Så här används menyerna
Användningsguiden visas längst ner på skärmen medan du gör inställningarna.
1 Tryck på menyknappen.
[A Inspelning]-menyn visas.
3
Vanliga funktioner
Valt område är markerat. (Om du trycker på MENU-knappen i uppspelningsläge tas [H Inställning]- menyn fram.)
2 Tryck på fyrvägsknappen (45).
Varje tryck växlar mellan [A Inspelning]-menyn och [H Inställning]-menyn.
3 Markera ett alternativ med fyrvägsknappen (23).
Flyttar markeringen uppåt eller nedåt.
4 Tryck på fyrvägsreglaget (5).
En meny eller inställningsbild visas, På menyn finns bara de alternativ som kan väljas med aktuella kamerainställningar.
5 Ändra inställningen med fyrvägsknappen (23).
Inställningen ändras varje gång du trycker fyrvägsknappen (23).
För att spara inställningen och börja fotografera
6 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Inställningen sparas och kameran går tillbaka till “fotograferingsläge”. När avtryckaren trycks ner helt tas bilden.
44
För att spara inställningen och börja uppspelning av bilder
e_kb466.book Page 45 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
6 Tryck på Q-knappen.
Inställningen sparas och kameran går till “uppspelningsläge”.
För att spara inställningen och fortsätta arbeta med menyerna
6 Tryck på OK-knappen eller fyrvägsknappen (4).
Inställningen sparas och skärmen återgår till steg 3.
För att återställa ändringarna och fortsätta arbeta med menyerna
6 Tryck på menyknappen.
Ändringarna utförs inte och skärmen återgår till steg 3.
MENU-knappens funktion beror på vilken bild som är aktiv. En guide till funktionen visas längst ner på skärmen.
Avsluta : Sparar aktuell inställning, avbryter och återgår till utgångsbilden
MENU
MENU
Aterta : Avmarkerar aktuellt val, avbryter och återgår till steg 3.
MENU
• Om du trycker på MENU-knappen när menyn visas annulleras inställningen.
• Om du trycker på OK-knappen, MENU-knappen eller fyrvägsknappen (4) när menyn visas återgår skärmen till bilden där du väljer ett alternativ.
• Menyn stängs automatiskt en minut efter sista operationen.
(inspelningsläge eller uppspelningsläge).
: Sparar aktuell inställning, avbryter och återgår till steg 1.
3
Vanliga funktioner
45
Exempel på hur man använder menyerna
e_kb466.book Page 46 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Menyknapp
1
[A Inspelning]-menyn [H Inställning]-meny
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
3
Vanliga funktioner
3
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
3
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
3
Inspelning
Minne Grön knapp Skärpa Färgmättnad Kontrast Datuminfällning
MENU
3
12M
AWB
AUTO 800
Avsluta
OK OK
12M
AWB
AUTO 800
Avsluta
OK
12M
AWB
AUTO 800
Avsluta
OK
Avsluta
OK
2
OK
Format Ljud Datumjustering Världstid Language Mappnamn Datum
MENU
OK
4
OK
OK
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
OK
MENU
4’
OK
OK
Minne
Ansiktsprio. Blixtfunktion Exponeringssätt Fokusfunktion Zoom Position Manuell Fokus
OK
MENU
OK
Till nästa bild
Inställning
Avsluta
Återta
Återta
/
Val-bild
Svenska
12M
AWB
Auto
OK
OK
OK
OK
46
Menylista
e_kb466.book Page 47 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
[A Inspelning]-menyn
Alternativ Beskrivning Sida
Antal Pixlar Val av upplösning s.96
Kvalitetsnivå Val av bildkomprimeringsnivå s.98
Vitbalans Justering av färgbalans efter belysningen s.100
Fokusområde Ändring av område och läge för autofokusering s.102
Fokusläge
Fokusbegr.
AF Hjälpljus
Ljusmätning Inställning av mätmetod vid exponeringsinställning s.105
Känslighet Inställning av känslighet s.106
EV Kompensation Ställa in exponeringen mellan –2.0 och +2.0 EV-steg. s.108
Antal Pixlar Inställning av upplösning för filmscener s.109
Film
Kvalitetsnivå För inställning av kvalitetsnivån för filmer s.110
Movie SR Automatisk skakningskompensering vid filmning s.111
Digitalzoom Fotografering av bilder med digitalzoom s.90
Direktgranskning Inställning av direktgranskningstiden s.112
D-range-komp.
Entrycks PF
Minne
Grön knapp För koppling av en funktion till den gröna knappen s.115
Skärpa Inställning av skärpa s.118
Färgmättnad Inställning av mättnad s.119
Kontrast Inställning av kontrast s.120
Datuminfällning Fälla in datum på stillbilder s.121
För begränsning av objektivets fokuseringsområde efter fotograferingsbetingelserna
För skärpeinställning med hjälpbelysning när motivet är svagt belyst och autofokuseringen har svårt att ställa in skärpan
För att göra mörka områden ljusare medan exponeringen behålls hela bilden
För att kunna trycka ner avtryckaren helt (entryck) och förkorta fördröjningen innan slutaren utlöses
För lagring av fotograferingsinställningarna när kameran är avstängd
s.103
s.104
s.113
s.114
s.122
3
Vanliga funktioner
47
[H Inställning]-menyn
e_kb466.book Page 48 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Alternativ Beskrivning Sida
Format Formatering av SD-minneskortet eller inbyggda minnet s.176
Ljud
Datumjustering
Världstid Inställning av tidzon s.182
Language/ (Språk) Ändra språk för menyer och meddelanden s.184
Mappnamn Välja namngivningsmetod för bildmappar s.185
3
USB Anslutning För ändring av USB-anslutningsfunktionen s.186
Vanliga funktioner
Videoutgång Inställning av videoformat s.187
Skärmljusstyrka För inställning av ljusstyrkan på Skärmen s.188
Sparläge Inställning av strömsparfunktionen s.189
Snabb Zoom
Auto Avstängning Automatisk avstängning av strömmen. s.190
Hjälpmeny
Återställning Återställning av kamerainställningarna till standardvärden s.191
Justera funktionsljuds- och uppspelningsvolym och ställa in typ och volym för startljud, exponeringsljud, knappljud, självutlösarljud.
För inställning av datum, klockslag och format för datum och klockslag
Visa bilder med största förstoring med ett enstaka tryck på zoomknappen
Visar på skärmen vald funktion i fotograferingsläge, fyrvägsknappens status och gröna knappens funktion. Visar en beskrivning av markerat alternativ på funktionspaletten.
s.177
s.180
s.130
s.191
48
Använda funktionspaletten
e_kb466.book Page 49 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
När du trycker på fyrvägsknappen (3), så visas funktionspaletten på skärmen. Det finns två olika funktionspaletter, “inspelningspaletten” och “uppspelningspaletten”. Du behöver bara markera symbolen för att aktivera den fotograferingsfunktion som är mest lämpad för situationen.
Använda funktionspaletten
En guide för knapparnas funktion visas längst ner på skärmen när du använder funktionspaletterna.
1 Tryck på fyrvägsreglaget (3).
“Inspelningspaletten” visas i fotograferingsläge. “Uppspelningspaletten” visas i uppspelningsläge.
2 Markera en symbol med fyrvägsknappen (2345). 3 Tryck på OK-knappen.
Bilden för vald funktion visas.
3
Vanliga funktioner
49
Funktionspalett
e_kb466.book Page 50 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Inspelningspalett
Autoinställningar
Återta
OKMENU
OK
3
Vanliga funktioner
• Vissa funktioner är inte tillgängliga eller inte fullt användbara beroende på vald fotograferingsfunktion. För utförligare information, “Alternativ som kan användas för olika fotograferingsfunktioner”
• Om du väntar i 3 sekunder när du markerar en symbol på funktionspaletten, visas beskrivningen för markerad funktion. Med "Hjälpmeny" på " menyn kan du ställa in om beskrivningen ska visas eller ej. (1s.191)
•För z/ / och /i, tryck på OK-knappen för att byta till markerad symbol. Endast symbolen för markerad funktion visas på funktionspaletten. Om du ändrar markeringen, ersätter den nya markeringen de föregående.
Det finns 18 olika bildprogram.
b Autoinställningar
1
Använd denna funktion för att automatiskt välja bästa fotograferingsfunktion. (s.64)
2 R Program
Basfunktionen för fotografering. Du kan låta kameran ställa in funktioner eller välja olika funktioner själv. (s.66)
3 A Nattmiljö
Idealisk för fotografering av kvällsbilder. I detta läge är de bäst att använda stativ. Använd blixt om det Lfinns människor med på bilden. (s.77)
4 C Film
Använd funktionen för att filma. Ljud spelas in samtidigt. (s.79)
(1s.196).
u Inställning
"-
50
5 O Ljudinspelning
e_kb466.book Page 51 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Använd funktionen för att spela in ljudfiler. Se till att du inte täcker för mikrofonen överst på kameran med handen. (s.124)
6 q Landskap
Använd funktionen för att fånga landskap Skärpedjupet är stort. (s.67)
7 < Blomma
Använd funktionen för att ta skarpa och färgrika bilder av blommor med mjuka konturer. (s.67)
8 z Naturlig hudton
Ställer in färger och ljusstyrka så att hudfärgen blir vackrare än i porträtt läge. (s.69)
9 Porträtt
Använd funktionen för att fotografera människor. Ger motivet ett ljust och friskt utseende. (s.69)
0 Halvhöjdsporträtt
Använd funktionen för att fotografera människor från bröstet och uppåt. (s.69)
a C Barn
Idealiskt för fotografering av barn som springer omkring. Ger ditt motiv ett ljust och fräscht utseende. (s.71)
3
Vanliga funktioner
51
b Sport
e_kb466.book Page 52 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Idealiska för fotografering av snabba actionbilder. Kameran håller skärpan på motivet tills avtryckaren trycks ner. (s.73)
c i Strand & Snö
För foto i miljöer med bländande bakgrund, som t.ex. snö eller sandstränder. (s.73)
3
Vanliga funktioner
d E Husdjur
Idealisk för fotografering av husdjur. Kameran håller skärpan på det springande djuret tills avtryckaren trycks ner. Du kan välja inställningar efter ditt djurs färg på pälsen. (s.75)
e B Text
Använd funktionen för att få skarpa bilder av text. Du kan göra om bilden till svart-vit eller invertera färgerna. (s.76)
f D Mat
Använd funktionen för att ta bilder av mat. Den högre färgmättnaden ger bilderna ett klart och levande utseende. (s.67)
g 4 Digital SR
Använd funktionen vid inomhusfotografering och i svagt ljus. Kameran minskar skakningsoskärpan genom att förkorta slutartiden och öka känsligheten. (s.78)
52
h Y Ramkomposition
e_kb466.book Page 53 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Använd funktionen för att rama in bilderna som du tar. Antalet pixlar är fast inställd på h. (s.81)
Ansiktsigenkänning
Ansiktsprioritet är alltid aktiverad i lägena b (Programfunktion), (Porträtt), z (Naturlig hudton), (Halvhöjdsporträtt) och C (Barn). Funktionen hittar ansikten, ställer in skärpan, och kompenserar exponeringen.
-knappen aktiverar ansiktsprioritet så att (Symbol för ansiktsprioritet)
visas på skärmen i alla lägen utom vid röstinspelning.
• Om kameran inte hittar ansiktet så ställs skärpan in på vanligt sätt (flerpunktsmätning).
Ansiktsigenkänningen hittar eventuellt inte ansiktet om motivet bär solglasögon, delar av ansiktet är dolt eller om han eller hon inte tittar in i kameran.
3
Vanliga funktioner
53
Uppspelningspalett
e_kb466.book Page 54 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Bildspel
OKMENU
Återta
Symbol Alternativ Beskrivning Sida
3
Vanliga funktioner
Bildspel Lagrade bilder spelas upp i en följd.
Ändra Storlek För att ändra storlek och kvalitet på bilder
Beskära För beskärning av bilder och spara dem som nya bilder
Kopierar Bild/Ljud
Bildrotering För visning av roterade stillbilder
s
Färgfilter Bearbeta bilder med färgfilter
Digitalfilter
Intensitetsfilter Justera ljusstyrkan i bilder med ett filter
&
Filmredigering För filmredigering
Röda-ögon
Z
kompensation
Röstminne För att lägga till en röstanteckning till en bild
Bildskydd Skydda bilder och ljud från att oavsiktligt raderas
Z
DPOF
Uppstartsbild För inställning av startskärm
Ramkomposition
Y
OK
För kopiering av bilder från det inbyggda minnet till SD-minneskortet och omvänt
För att lägga på specialeffekter t.ex. illustrationseffekt eller förvrängning av stillbilder efter din smak
Retuschering av röda ögon, ett fenomen som kan uppträda vid blixtfotografering
Utskrift av bilder på en DPOF-skrivare eller vid ett utskriftslabb
För att lägga till en dekorativ ram runt en stillbild
s.137
s.155
s.157
s.172
s.158
s.159
s.161
s.163
s.165
s.168
s.127
s.144
s.148
s.174
s.170
Om du väntar i 3 sekunder när du markerar en symbol på funktionspaletten, visas beskrivningen för markerad funktion.
54
Fotografering
F2.8
26/02/20 08
36
12:00
1/60
e_kb466.book Page 55 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fotografering
Ändra funktionsläge
I “fotograferingsläge” kan du ta bilder. I “uppspelningsläge” kan du spela upp och radera bilder.
Växla mellan fotograferings- och uppspelningsläge
Växla mellan “fotograferingsläge” och “uppspelningsläge”
Tryck på Q-knappen.
Byta från "uppspelningsläge" till "fotograferingsläge"
Tryck på Q-knappen eller tryck ner avtryckaren halvvägs.
Välja fotograferingsläge
Ta fram “inspelningspaletten” och markera symbolen för önskad funktion. (1s.50)
Visa fotograferingsinformation i fotograferingsläge
Växla “visningslägen” med OK-/Displayknappen i fotograferingsläge. Det finns fem olika visningslägen i fotograferingsläget.
Normal visning
Fotograferingsinformationen visas när strömmen sätts på
1 Inspelningsläge 2 D-range-komp. 3 Blixtfunktion 4 Frammatning 5 Fokuseringsfunktion 6 Fokusram 7 Digital zoom 8 Kort/inbyggt minne 9 Batteriindikator 10 Antal bilder som kan lagras 11 Datum och klockslag 12 Tidzoninställning 13 Datumsymbol 14 Kameraskakningsvarning 15 Slutartid 16 Bländare 17 Symbol för
ansiktsprioritet
.
1/60
1/60 F2.8
F2.8
7 15 14
61 32 4 5 87 109
26/02/2008
26/02/2008
bb
12:00
12:00
11121316
36
36
55
4
Fotografering
Histogrambild
1/160
AWB
ISO AUTO
F2.8
e_kb466.book Page 56 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Ljusfördelningen över bilden visas. horisontalaxeln anger ljusvärdet (mörkast till vänster och ljusast till höger) och vertikalaxeln anger antal pixlar.
1 Antal Pixlar 3 Vitbalans 5 Känslighet
2 Kvalitetsnivå 4 Ljusmätning 6 Histogram
Rutnät
Ett tredelat rutnät visas. Rutnätet hjälper dig att få bra kompositioner.
4
Fotografering
Inga symboler
Ingen fotograferingsinformation visas.
• Fokusramen visas i autofokusläge.
• Symbolen för inställningen visas några sekunder när en inställning ändras.
LCD-belysningen avstängd
Skärmen stängs av.
1/160
1/160
1
23
363636
12M
AWB
AWB
ISO AUTO
ISO AUTO
bF2.8
bF2.8
6
45
Spara visningsläget 1s.122
56
• När du trycker på och håller inne OK/displayknappen längre än en sekund
e_kb466.book Page 57 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
aktiveras LCD ljust läge. Skärmen blir tillfälligt ljusare. (1s.35)
• Under förhållanden där skakningsoskärpa kan uppträda, visas
(antiskakvarning). Fotografera med kameran monterad på stativ eller annat stöd.
• Alla knappar på kameran fungerar som vanligt även när skärmbelysningen är avstängd. Tryck på avtryckaren och ta bilder som vanligt.
Använda histogram
Ett histogram är ett diagram som visar en bilds ljusstyrka på den horisontella axeln och antal pixlar på den vertikala axeln (ljusfördelningsdiagram). Histogrammet visar dig ljusstyrkan hos den bild du tagit. Toppen i diagrammet hamnar till vänster för mörka bilder och till höger i ljusare bilder.
Antal pixlar
Om exponeringen är välbalanserad i din bild, hamnar toppen i mitten. Med obalanserad exponering, dvs. med mörka och/eller ljusa områden, hamnar topparna
(Mörk) (Ljus)
Ljusstyrka
inte i mitten utan på sidorna.
Mörk Neutral Ljusstyrka
4
Fotografering
57
Avtryckare
e_kb466.book Page 58 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fotografering med antiskakfunktionen
“Skakningsoskärpa” uppträder när dina händer skakar under fotograferingen. Bilderna kan bli “suddiga” när du fotograferar föremål som rör sig. Kameran har kompenseringsfunktioner som fungerar både för “skakningsoskärpa”
4
och “suddighet”. Du kan ta stillbilder utan att behöva bekymra dig om att de blir oklara.
Fotografering
Digital SR
Funktionen medger inställning av känslighet på maximalt ISO3200. Den kortare exponeringstiden reducerar både “skakningsoskärpa” och “suddighet”.
“Minska skakningsoskärpa och suddighet i bilder (Digital antiskakfunktion)” 1s.78
Movie SR (skakdämpning vid filmning)
Filmskakdämpningen kompenserar automatiskt för skakningsoskärpa. Du kan filma utan att bekymra dig om skakningar.
“Kompensera för skakningar vid filmning (Movie SR)” 1s.111
58
-knapp
36
12:00
26/02/20 08
36
12:00
26/02/20 08
e_kb466.book Page 59 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Avtryckare
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Ställ in skärpan på en “speciell person” och håll nere
-knappen
Du kan välja ut en specifik person att ställa in skärpan på när det är flera på bilden. Tryck på -knappen och använd ansiktsväljaren efter att du aktiverat ansiktsprioriteten.
Aktivera Ansiktsprioritet
Ansiktsprioritet är på om visas uppe till vänster på skärmen i fotograferingsläge.
Tryck på -knappen så att visas om inte visas.
Symbol för ansiktsprioritet
Ansiktsväljaren
Använd funktionen för att välja ut en enstaka person att ställa in skärpan på i en grupp.
1 Välj bildutsnitt med ansiktsprioritet
aktiverad.
En ram läggs över ansikten som hittats.
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
36
36
36
36
4
Fotografering
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
59
2 Tryck på -knappen.
36
12:00
26/02/20 08
e_kb466.book Page 60 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Ansiktsväljaren aktiveras. Det visas trekanter på alla fyra sidorna på ramen runt personen som är i fokus.
3 Välj med fyrvägsknappen (2345)
en person som du vill ställa in skärpan på.
4
Fotografering
4 Tryck på OK-knappen.
Huvudramen (gul) läggs över ansiktet som du vill ställa in skärpan på. Ansiktet i huvudramen fortsätter att vara i fokus så länge som det finns inom bildutsnittet. När ett ansikte hittas i huvudramen vänds
trekanterna på ramen inåt.
5 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
6 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
OK
OKOKOK
OK
OKOKOK
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
36
36
60
• Funktionen hittar upp till 15 ansikten.
e_kb466.book Page 61 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
• När du aktiverar ansiktsväljaren väljs personen närmast mitten med det mest synliga ansiktet först.
• Du måste välja ett annat ansikte om personen flyttar sig eller kompositionen ändras efter att du valt ut ett ansikte. På så sätt undviks att skärpan ställs in på fel person.
Ansiktet på personen som valts ut med ansiktsväljaren visas först när du förstorar ansikten vid uppspelning.
• Urvalsinformationen sparas och ansiktsprioritetsbilden visas om du växlat till ansiktsväljaren och endera trycker på OK eller inte gör någonting på fem sekunder.
• När ansiktsprioritet är aktiverad är både “ansiktsigenkännande AF (autofokus) ”och “ansiktsigenkännande AE (automatisk exponeringsinställning)” aktiverade oavsett fotograferingsfunktion och om ansiktsväljaren används eller inte.
• “Ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE” fungerar ibland inte om motivets ansikte delvis är dolt, av exempelvis solglasögon eller om ansiktet inte är vänt mot kameran.
• Vid seriebildstagning sparas ansiktsinformation endast för första bilden.
Ansiktsprioritet är alltid aktiverad och -knappen växlar mellan ansiktsprioritet och ansiktsväljaren i följande lägen.
• Autoinställningar
• Naturlig hudton
• Porträtt
• Halvhöjdsporträtt
•Barn I övriga lägen kan du också stänga av och sätta på ansiktsprioritet och växla till ansiktsväljaren med -knappen.
4
Fotografering
61
Avtryckare
e_kb466.book Page 62 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Grön knapp
Fotografering med grundfunktionen (Grönt läge)
I grönt läge behöver du bara trycka på avtryckaren för att ta bilder. För ansiktsprioritet aktiveras “ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE”. När du riktar kameran mot motivets ansikte
4
så hittar kameran det automatiskt och ställer in både skärpa och exponering.
Fotografering
1 Tryck in den gröna knappen
i fotograferingsläge.
Kameran går in i grönt läge. Tryck på gröna knappen igen för att återgå till funktionen som var aktiv innan grön funktion aktiverades.
2 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
3 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
36
62
• I grönt läge kan du inte ändra informationen som visas på skärmen genom
e_kb466.book Page 63 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
att trycka på OK/Display-knappen.
• I grönt läge går det inte att ta fram [A Inspelning]-menyn och inspelningspaletten. Om du försöker få fram dem visas meddelandet [Du måste stänga av gröna funktionen för att använda denna funktion.] och - (låssymbolen) visas.
• När kameran växlar från grönt läge till uppspelningsläge kan du inte få fram [H Inställning]-menyn med MENU-knappen. Om du försöker få fram dem visas meddelandet [Du måste stänga av gröna funktionen för att använda denna funktion.] och - (låssymbolen) visas.
• Om kameran stängs av i grönt läge så startar den i samma läge nästa gång du trycker på strömbrytaren.
Du kan koppla andra funktioner till den gröna knappen. (1s.115)
I listan nedan finns inställningarna för grönt läge.
Blixtfunktion Standardinställning är , (Auto). a (Blixt av) kan väljas.
Frammatning Standardinställningen är 9 (Std.). g (Självutlösare) kan väljas.
Fokuseringsfunktion
Antal Pixlar
Kvalitetsnivå D (Bättre)
Vitbalans F (Auto)
Fokusområde J (Flerpunkt)
Fokusbegr. O (på)
AF Hjälpljus O (på)
Ljusmätning [ (Flersegment)
Känslighet AUTO 800
EV Kompensation ±0.0
Digitalzoom O (på)
Direktgranskning 0,5 sek
D-range-komp. P (av)
Entrycks PF O (på)
Skärpa (Std.)
Färgmättnad (Std.)
Kontrast (Std.)
Datuminfällning P (av)
Standardinställningen är = (Std.). q (Makrofunktion) eller 3 (Panfokus) kan väljas.
12M
4
Fotografering
63
Avtryckare
1/160
12:00
26/02/20 08
F2.8
e_kb466.book Page 64 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografering med automatiska inställningar (Bildprogram)
När du trycker på avtryckaren i läge b (Autoinställningar) väljer kameran den bästa fotograferingsfunktionen av - (Normal), A (Nattmiljö), q (Landskap)
4
och (Porträtt).
Fotografering
Ansiktsprioritet måste vara påslagen om “ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE” ska vara aktiverade. När du riktar kameran mot motivets ansikte så hittar kameran det automatiskt och ställer in både skärpa och exponering. Ansiktsprioritet är alltid aktiverad i läge bildprogram.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345)
för att välja b (Autoinställningar).
Autoinställningar
3 Tryck på OK-knappen.
Återta
OKMENU
OK
4 Tryck sedan ned avtryckaren
halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd och symbolen för vald funktion visas uppe till vänster på skärmen.
64
1/160
1/160 F2.8
F2.8
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
36
5 Tryck ned avtryckaren helt.
e_kb466.book Page 65 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Bilden tas.
“Stillbildsfotografering” 1s.32
• Med bildprogram är exponeringen fast inställd på ±0.0. (1s.108)
• När kameran väljer porträttprogrammet aktiveras “ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE”. När du riktar kameran mot motivets ansikte så hittar den ansiktet automatiskt, ställer in skärpan och exponeringen så att bilden får hög kvalitet. (1s.69)
4
Fotografering
65
Avtryckare
e_kb466.book Page 66 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Ställa in funktioner (Programläge)
I R (Program) ställer kameran automatiskt in slutartid och bländare vid stillbildsfotografering. Man kan dock välja andra funktioner,
4
t.ex. blixtfunktion eller seriebildstagning.
Fotografering
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Markera R (Program-läge)
med fyrvägsknappen (2345).
3 Tryck på OK-knappen. 4
Ställ in de funktioner som ska användas.
Detaljer om hur man ställer in funktionerna finns i
avsnittet “Ställa in fotograferingsfunktioner”
(s.91 - 121).
5 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
6 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
Återta
Program
OKMENU
OK
“Stillbildsfotografering” 1 s.32
66
Avtryckare
e_kb466.book Page 67 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Välja bildfunktion efter motiv (Bildprogram)
Man kan välja program efter motivet. Det finns 11 olika program i motivprogrammet.
Landskap Du kan fånga ett landskap med naturliga färger.
q
Blomma Du kan ta blombilder med klara färger.
<
Naturlig hudton Du kan ta bilder med soft blixt för att få vackra hudfärger.
z
Porträtt Du kan fotografera porträtt som framhäver personen i motivet.
Halvhöjdsporträtt Idealisk för att ta bilder av människor från midjan och upp.
Barn
Sport Du kan ta skarpa bilder av rörliga motiv med korta slutartider.
Strand & Snö
L
Husdjur Du kan ta skarpa bilder av husdjur som passar deras pälsfärg.
E
Text
Mat Du kan ta aptitretande matbilder.
K
Idealisk för fotografering av barn som springer omkring. De får också ett friskt utseende.
Du kan ta bilder mot bländande bakgrunder, t.ex. stränder och snöklädda berg.
Du kan ta bilder av text och handskrift. Du kan också göra färgad text svart-vit eller kasta om färger.
4
Fotografering
1 Tryck på fyrvägsknappen (3)
i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
Autoinställningar
Återta
OKMENU
OK
67
2 Välj önskad funktion med
e_kb466.book Page 68 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
fyrvägsknappen (2345).
Välj t.ex. q (Landskap).
3 Tryck på OK-knappen. 4 Tryck sedan ned avtryckaren
halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
5 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
I bildprogramläge sätts exponeringskompensation, automatisk exponeringsmätning, mättnad, kontrast, skärpa och vitbalans automatiskt till förinställda värden. Du kan inte ändra inställningarna.
4
Fotografering
Landskap
Återta
Motivprogram
OKMENU
OK
68
Avtryckare
Porträtt
Halvhöjdsporträtt
Naturlig hudton
OK
Återta
e_kb466.book Page 69 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografering av människor (Naturlig hudton/Porträtt/Halvhöjdsporträtt)
I läge z (Naturlig hudton), (Porträtt) och (Halvhöjdsporträtt) aktiveras “ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE”. När du riktar kameran mot motivets ansikte så hittar kameran det automatiskt och ställer in både skärpa och exponering. Ansiktsprioritet är alltid aktiverad i dessa tre lägen.
Naturlig hudton Du kan ta bilder med soft blixt för att få vackra hudfärger.
z
Porträtt Du kan fotografera porträtt som framhäver personen i motivet.
Halvhöjdsporträtt Du kan ta vackrare halvhöjdsporträtt.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345) för att välja (Naturlig
hudton).
Markera en av dem och tryck på OK-knappen om symbolerna för (Porträtt) eller (Halvhöjdsporträtt) visas.
3 Tryck på OK-knappen.
Markerad symbol visas.
Naturlig hudton
Naturlig hudton
Halvhöjdsporträtt
Porträtt
4
Fotografering
MENU
Återta
OK
OK
69
4 Välj (Porträtt), z (Naturlig hudton) eller
26/02/20 08
38
14:25
e_kb466.book Page 70 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
(Halvhöjdsporträtt) med fyrvägsknappen (23).
5 Tryck på OK-knappen.
Kameran är klar för fotografering med vald funktion. När kameran hittar motivets ansikte, visas en gul fokusram på det. Placering och storlek ändras medan kameran fortsätter att justera skärpan på det rörliga motivet.
6 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd. Används ansiktsprioritet i läge halvhöjdsporträtt zoomar kameran automatiskt till rätt bildutsnitt.
7 Tryck ned avtryckaren helt.
4
Fotografering
Bilden tas. “Data bearbetas” kan visas i läge naturlig hudton. Normala fotograferingsbilden återkommer när bearbetningen är klar.
• Om kameran inte hittar ansiktet så ställs skärpan in med fokusområdet (flerpunktsmätning).
• “Ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE” fungerar ibland inte om motivets ansikte delvis är dolt, av exempelvis solglasögon eller om ansiktet inte är vänt mot kameran.
• AE-mätningen är fast vald till flersegment.
• Om du väljer bildprogramautomatik och kameran automatiskt växla till porträttprogrammet så aktiveras “ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE”.
• Programvarurendering är ineffektivt när ansiktsigenkänningsfunktionen (s.53) inte arbetar i funktionen naturlig hudton.
• Röda-ögonreducering utförs automatiskt när ansiktsigenkänning används i läge naturlig hudton, porträtt och halvhöjdsporträtt med någon av blixtfunktionerna auto eller alltid blixt vald.
• Bildstorleken är fast inställd till h i läge halvhöjdsporträtt.
26/02/2008
26/02/2008
14:25
14:25
38
38
70
Avtryckare
26/02/20 08
38
14:25
e_kb466.book Page 71 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografera barn (Barn)
C (Barn) är idealisk för fotografering av barn som springer omkring. Ger dem även ett sunt utseende. “Ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE” är aktiverade. När du riktar kameran mot motivets ansikte, känner den automatiskt igen det och ställer in både skärpa och exponering. Ansiktsprioritet är alltid aktiverad när barnfunktionen används.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Välj C (Barn mode) med
fyrvägsknappen (2345).
3 Tryck på OK-knappen.
När kameran hittar motivets ansikte, visas en gul fokusram på det. Placering och storlek ändras medan kameran fortsätter att justera skärpan på det rörliga motivet.
4 Tryck sedan ned avtryckaren
halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
Återta
Barn
OKMENU
OK
26/02/2008
26/02/2008
14:25
14:25
38
38
5 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
4
Fotografering
71
4
e_kb466.book Page 72 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fotografering
• “Ansiktsigenkännande AF” och “ansiktsigenkännande AE” fungerar ibland inte om motivets ansikte delvis är dolt, av exempelvis solglasögon eller om ansiktet inte är vänt mot kameran.
• AE-mätningen är fast vald till flersegment.
Automatiskt följande autofokus är aktiverat. Kameran håller skärpan på motivet som rör sig även efter det att du tryckt ned avtryckaren halvvägs.
Röda ögon-reducering görs automatiskt vid användning av ansiktsigenkänning i barnfunktionen med blixten inställd på auto eller alltid blixt.
72
Avtryckare
Strand & Snö
Sport
OK
terta
e_kb466.book Page 73 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografering av sport- och fritidsaktiviteter (Sport/strand och snö)
Sport Du kan ta bilder av motiv som rör sig snabbt.
i
Strand & Snö
Du kan fotografera mot bländande bakgrunder som exempelvis stränder och skidbackar.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345) för att välja (Sport).
När i (Strand & Snö) tidigare valts, visas på funktionspaletten. Välj då (Strand & Snö).
3 Tryck på OK-knappen.
Markerad symbol visas.
Sport
Strand & Snö
4
Fotografering
4 Tryck på fyrvägsknappen (23) för att välja (Sport) eller
i (Strand & Snö).
MENU
Återta
Återta
OK
OK
73
5 Tryck på OK-knappen.
26/02/20 08
14:25
e_kb466.book Page 74 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Kameran är klar för fotografering med vald funktion.
6 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
7 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
• De fasta inställningarna för vitbalans, exponeringsmärtning, färgmättnad, kontrast och skärpa för respektive funktion är fasta och kan inte ändras.
• I sportläge kan blixten inte användas, AF-belysningen är av och fokuseringsfunktionen följande autofokus är inställt, men dessa inställningar
4
Fotografering
kan ändras.
26/02/2008
26/02/2008
14:25
14:25
383838
74
Avtryckare
OK
terta
14:25
26/02/20 08
e_kb466.book Page 75 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografera ditt sällskapsdjur (Sällskapsdjurprogram)
Med E (Husdjur) kan du ta bilder som visar djurets naturliga pälsfärg. Välj symbol efter pälsfärgen (mera mot svart än mot vitt eller mittemellan).
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345) för att välja E (Husdjur). 3 Tryck på OK-knappen.
Bilden där du väljer sällskapsdjurprogrammet visas.
4 Använd fyrvägsknappen (23)
för att välja E, F, F, H, G eller G.
Det finns två husdjurssymboler: hund och katt. Val av hund- eller kattikonen påverkar inte den färdiga bilden. Välj vilken du vill.
MENU
Återta
Återta
OK
OK
4
Fotografering
5 Tryck på OK-knappen.
Önskad sällskapsdjursfunktion väljs och kameran är klar för fotografering.
6 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
När motivet befinner sig i skärpa lyser ramen grön.
7 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
Om du valt Sport eller Sällskapsdjur så aktiveras den automatiskt följande fokuseringen och kameran håller skärpan på motivet som rör sig även när du tryckt ner avtryckaren halvvägs.
26/02/2008
26/02/2008
14:25
14:25
383838
75
Fotografera text (Text)
OK
Textkontrast
14:25
26/02/20 08
e_kb466.book Page 76 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Du kan ta skarpa bilder av skriven text. Lämplig för att få en digital kopia av ett viktigt dokument och för att öka läsbarheten av små bokstäver.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345) för att välja (Text). 3 Tryck på OK-knappen.
Bilden där du väljer textprogrammet visas.
Textkontrast
Textkontrast
MENU
Återta
4
Fotografering
4 Använd fyrvägsknappen (23) för att välja , , , .
Färg Behåller originalets textfärg.
Neg. färg Inverterar textfärgen.
S/V Gör färgad text till svart-vit.
Neg. sv/v Inverterar svart-vit text.
Ställ in kontrasten med fyrvägsknappen (45).
5 Tryck på OK-knappen.
Textfunktionen väljs och kameran är klar för fotografering.
6 Tryck sedan ned avtryckaren
halvvägs.
När motivet befinner sig i skärpa lyser ramen grön.
26/02/2008
26/02/2008
7 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
OK
OK
383838
14:25
14:25
76
Avtryckare
e_kb466.book Page 77 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Ta bilder av mörka motiv (Kvällsbildläge)
Med lämpliga inställningar kan du fotografera mörka motiv, t.ex. kvällsbilder.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345)
för att välja A (Nattmiljö).
Nattmiljö
3 Tryck på OK-knappen. 4 Tryck sedan ned avtryckaren
halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
Återta
OKMENU
5 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
Total inspelningstid blir längre vid längre slutartider (cirka 1/4 sekund och mer) då brusreduceringen aktiveras för att minska bruset i bilden.
Slutartiden blir längre vid fotografering av mörka bilder. Kameraskakning inträffar ofta under sådana förhållanden. Fotografera med kameran på ett stativ eller annat stöd för att hindra den från att skaka.
4
Fotografering
OK
77
Avtryckare
e_kb466.book Page 78 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Minska skakningsoskärpa och suddighet i bilder (Digital antiskakfunktion)
Med (Digital SR) kan du välja högre känslighet än för andra funktioner så att skakningsoskärpan minskas. Slutartid och bländare ställs automatiskt in efter det
4
känslighetsvärde du valt. Använd funktionen när du riskerar att få oskarpa bilder.
Fotografering
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345)
för att välja (Digital SR).
Digital SR
3 Tryck på OK-knappen. 4 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
5 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilden tas.
• Antalet pixlar är fast inställt på 5M och kan inte ändras.
• I Digital SR-läget kan känsligheten nu ställas in på 3200. Vid användning av autoinställningar, ställs känsligheten automatiskt in på mellan 64 och 1600. (1s.106)
MENU
Återta
OK
OK
78
Avtryckare
26/02/20 08
00:23
12:00
e_kb466.book Page 79 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Zoomknapp
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Spela in film (Filmfunktion)
Med denna funktion kan du ta filmer med ljud.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345)
för att välja C (Film).
Film
4
Fotografering
OKMENU
OKÅterta
3 Tryck på OK-knappen.
Följande fotograferingsinformation visas på skärmen och kameran är klar för filmning.
1 Filmsymbol 2 Symbolen blixt
3 Kort/inbyggt minne 4 Inspelningstid 5 Filmskakdämpningen
aktiverad
avstängd
6 Symbol för
ansiktsprioritet
4 Tryck på avtryckaren.
Inspelningen börjar. Använd zoomknappen för att ändra motivets storlek med digitalzoomen.
Zoomknapp (x) Zoomknapp (w)
: Förstorar motivet. : Förminskar motivet.
5 Tryck på avtryckaren.
Filmningen stoppas.
162 3 4
00:00:23
00:23
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
5
79
Hålla avtryckaren intryckt
e_kb466.book Page 80 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Håller du avtryckaren inne längre än en sekund spelas film in så länge som knappen hålls inne. Inspelningen avbryts när du tar bort fingret från avtryckaren.
När du väljer filmfunktionen väljs samma inställning för ansiktsprioritet som användes senast i fotograferingsläge. Inställningarna kan ändras.
• Följande kan inte användas i filmläge.
- Blixt
- Seriebildstagning
- Multiexponering
- Fjärrkontroll
- Optisk zoom och intelligent zoom
• Stäng av Movie SR på [A Inspelning]-menyn när du vill använda
4
Fotografering
digitalzoomen vid filmning. (1s.111)
• Fokusfunktionen är fast vald till Spot och fokusbegränsningen och hjälpbelysningen är avstängda vid filmning. Om du valt standardfokus (autofokus), makro eller supermakro så ställs skärpan in precis innan du börjar filma.
• Du kan spela in film tills filstorleken når 2 Gbyte på ett högkapacitet SD-minneskort.
“Spela upp filmer” 1s.133
80
Avtryckare
lj bildruta f
r
sammans
ttning
ndra
12:00
26/02/20 08
1/80 F2.8
e_kb466.book Page 81 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Grön knapp
Fotografera med Inramningsfunktionen
Du kan ta bilder med dekorativa ramar inlagda med inramningsfunktionen. Det finns redan tre ramar lagrade i kameran.
1 Tryck på fyrvägsknappen (3) i inspelningsläge.
Funktionsalternativen visas.
2 Använd fyrvägsknappen (2345)
för att välja Y (Ramkomposition).
Ramkomposition
4
Fotografering
3 Tryck på OK-knappen.
Bilden där du väljer ram visas med motivet insatt i ramen.
4 Välj en ram med fyrvägsknappen (45).
5 Tryck på OK-knappen. 6 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
Återta
VVälj bildruta f
Välj bildruta för
sammans
sammansättning
Ändra
Ändra
1/80
1/80 F2.8
F2.8
OKMENU
ör
ättning
OK
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
OK
OKOKOK
2
2
81
7 Tryck ned avtryckaren helt.
e_kb466.book Page 82 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Bilden tas.
• Antalet pixlar är fast inställt till h och kan inte ändras.
• Seriebildstagning och multiexponering är inte möjlig vid inramning.
Lägga in en ny ram
Tryck på gröna knappen i steg 3 för att växla till bilden där du registrerar en ram. Du kan spara ramar som du laddat ned från t.ex. Internet. När du registrerar en ny ram ersätter den en av de befintliga tre ramarna i inbyggda minnet. Innan du kan spara en ny ram måste den först kopieras till SD-minneskortet.
När en ny ram på SD-minneskortet läggs in i inbyggda minnet så ersätter den en av de befintliga ramarna i minnet. Den ersatta ramen raderas ur inbyggda minnet.
4
1 På ramvalsbilden markerar du ramen du vill ta bort och trycker
Fotografering
på gröna knappen.
Ett meddelande visas och ramarna på SD-minneskortet som du kan spara i inbyggda minnet visas.
2 Markera med fyrvägsknappen (45) ramen som du vill spara
och tryck på OK-knappen.
Ramen registreras i inbyggda minnet istället för ramen som markerades i steg 1.
82
Avtryckare
OK
Återta
e_kb466.book Page 83 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografering med självutlösare
Bilden tas tio sekunder efter att man tryckt på avtryckaren.
1 Tryck på fyrvägsknappen (2) i inspelningsläge. 2 Tryck på fyrvägsknappen (45)
för att välja g (Självutlösare) eller (2 sek Självutlösare).
Exponeringssätt
Exponeringssätt
3 Tryck på OK-knappen.
Kameran är klar för fotografering med självutlösare.
4 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
MENU
Återta
5 Tryck ned avtryckaren helt.
Självutlösaren startar. g (Självutlösare) : Bilden tas när självutlösarlampan varit tänd cirka
(2 sek Självutlösare): Bilden tas när självutlösarlampan blinkat i cirka
Skärpan kan bli felinställd om du flyttar kameran medan självutlösaren går.
sju sekunder och blinkat i cirka tre sekunder.
två sekunder.
Självutlösare
Självutlösare
4
Fotografering
OK
OK
OK
• Nedräkningen visas på skärmen när du trycker på avtryckaren.
• Tryck ned avtryckaren halvvägs när självutlösaren är aktiverad för att avbryta nedräkningen och tryck ned helt för att starta den igen.
Felsökning “Motivet är inte skarp” 1s.202
83
Avtryckare
OK
Återta
e_kb466.book Page 84 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Seriebildstagning (Ta flera bilder i följd)
Du kan växla frammatningen till [Seriebildstagning]. Bilder tas kontinuerligt så länge som avtryckaren hålls nere.
1 Tryck på fyrvägsknappen (2) i inspelningsläge.
4
2 Tryck på fyrvägsknappen (45)
Fotografering
för att välja j (Seriebildstagning).
3 Tryck på OK-knappen.
Kameran är klar för seriebildtagning.
Exponeringssätt
Exponeringssätt
Seriebildstagning
Seriebildstagning
4 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
MENU
Återta
5 Tryck ned avtryckaren helt.
Bilder tas kontinuerligt så länge avtryckaren hålls nedtryckt. Fotograferingen avbryts när du tar bort fingret från avtryckaren.
OK
OK
OK
84
• Du kan fortsätta fotograferingen tills SD-minneskortet eller inbyggda minnet
e_kb466.book Page 85 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
är fullt.
• Bildintervallet varierar efter inställningarna av antal pixlar och kvalitetsnivå.
• Under följande förhållanden blir seriebildsintervallet längre:
- när känsligheten är 1600
- vid användning av intelligent zoom
- vid användning digital SR, naturlig hudton-, halvhöjdsporträtt­eller kvällsbildprogrammen
- vid användning av D-områdeskompensation
- vid datuminfällning
• Blixten avfyras inte vid flerbildstagning.
• Flerbildstagning kan inte användas vid filminspelning och inramning.
• Skärpa, exponering och vitbalans bestäms vid första rutan.
4
Fotografering
85
Avtryckare
OK
3
Återta
e_kb466.book Page 86 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Fotografering med multiexponering
Du kan växla till multiexponering och lägga samman flera exponeringar till en enda bild.
4
1 Tryck på fyrvägsknappen (2) i inspelningsläge.
Fotografering
2 Välj (Multiexponering)
med fyrvägsknappen (45).
3 Ange antal exponeringar
med fyrvägsknappen (23).
Du kan ange mellan två och nio exponeringar.
4 Tryck på OK-knappen. 5 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Fokuseringsramen på skärmen lyser grön när skärpan är inställd.
Exponeringssätt
Exponeringssätt
Multiexponering
Multiexponering
MENU
Återta
6 Tryck ned avtryckaren helt. 7 Gör om steg 5 och 6 för angivet antal exponeringar.
• Väljer du kan du använda (2 sek. självutlösare) och ta bilder två sekunder efter att du tryckt på avtryckaren eller utlösa slutaren med fjärrkontrollen (extra tillbehör), så att skakningsoskärpan reduceras.
• Ändra frammatningsfunktion om du vill avbryta multiexponeringen mitt i.
Antal Bilder 3
Antal Bilder 3
OK
OK
OK
• Avbryter du multiexponeringen innan angivet antal bilder tagits så sparas inte redan tagna bilder.
• Vid fotografering med multiexponering är upplösningen fast inställd på 5M. (Vid tagning av halvhöjdsporträtt tillsammans med multiexponering är upplösningen 3M.)
86
Fyrvägsknapp
OK
Återta
e_kb466.book Page 87 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Avtryckare
Zoomknapp
Fjärrkontroll E (Fjärrkontroll F har ingen zoomknapp.)
OK-knapp
Fotografering med fjärrkontroll (tillbehör)
Du kan byta till fjärrkontrolläge och ta bilder med fjärrkontroll E eller F (tillbehör).
Fotografering med fjärrkontroll
1 Tryck på fyrvägsknappen (2) i inspelningsläge. 2 Tryck på fyrvägsknappen (45)
och välj i (Fjärrkontroll) eller h(Direkt fjärrutl.).
Exponeringssätt
Exponeringssätt
Direkt fjärrutl.
Direkt fjärrutl.
3 Tryck på OK-knappen.
Självutlösarlampan blinkar sakta och kameran är klar för fotografering.
MENU
Återta
4 Tryck på avtryckaren på fjärrkontrollen.
i (Fjärrkontroll) : Bilden tas när självutlösarlampan blinkat snabbt
h (Direkt fjärrutl.) : Bilden tas direkt.
• Skärpan kan bli felinställd om du flyttar kameran medan självutlösarlampan blinkar.
• Du kan inte använda fjärrkontrollen vid filmning.
i cirka tre sekunder.
4
Fotografering
OK
OK
OK
87
Ändra förstoring med fjärrkontrollen
e_kb466.book Page 88 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Du kan inte bara ta bilder med avtryckaren utan också ändra zoomningen med zoomknappen på fjärrkontroll E (tillbehör).
1 Tryck på fyrvägsknappen (2) i inspelningsläge. 2 Tryck på fyrvägsknappen (45) och välj i (Fjärrkontroll)
eller h(Direkt fjärrutl.).
Funktionen är samma både i i (Fjärrkontroll) och h(Direkt fjärrutl.).
3 Tryck på zoomknappen på fjärrkontrollen.
Varje gång du trycker på zoomknappen ändras zoomläget mellan tele, mitten och vidvinkel.
Du kan inte zooma med fjärrkontrollen i supermakroläget. Det går att zooma i makroläget.
4
Fotografering
• Knapparna på kameran kan användas på vanligt sätt.
• Se till att fjärrkontrollen inte befinner sig längre från kameran än fyra meter.
• Du kan bara zooma optiskt med fjärrkontrollen. Digitalzoom och intelligent zoom kan inte styras med fjärrkontrollen.
Batterilivslängd för fjärrkontrollen
Man kan skicka cirka 30 000 signaler från fjärrkontrollen till kameran. Vänd er till närmaste PENTAX servicecenter om batteriet behöver bytas. (En avgift tas ut för batteribyte.)
88
Avtryckare
198
2.1 x
e_kb466.book Page 89 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Zoomknapp
Fyrvägsknapp
Menyknapp
Ändra motivets storlek med zoomen
Du kan zooma in ett avlägset motiv eller zooma ut för att få med mer av motivet.
1 Tryck på zoomknappen i inspelningsläge.
Zoomknapp (w) : Förminskar motivet
(Vidvinkel).
Zoomknapp (x) : Förstorar motivet (tele).
Håller du inne knappen växlar kameran automatiskt från optisk zoom till intelligent zoom och från intelligent zoom till digitalzoom.
Zoomregeln visas enligt följande
Zooma in med hög bildkvalitet.
Zoomregel
Zooma in med någon bildförsämring.
Zoomförhållande
2.1 x
2.1 x
198
198
4
Fotografering
Optiskt zoomområde*
1
*1 Du kan zooma optiskt högst 3×. *2 Området för den intelligenta zoomen beror av antalet pixlar. Se tabellen nedan.
Intelligent zoomområde*
Digitalt zoomområde
2
89
Antal pixlar och zoomförhållande
e_kb466.book Page 90 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Antal pixlar Optiskt zoomområde Intelligent zoom Digitalt zoomområde
12M 1× till 3× 3,3× till 17,9× 10M 1× till 3× 3.3× 3,9× till 17,9×
7M 1× till 3× 3,3× till 3,9× 4,6× till 17,9× 5M 1× till 3× 3,3× till 4,6× 5,7× till 17,9× 3M 1× till 3× 3,3× till 5,7× 11,4× till 17,9×
1024 1× till 3× 3,3× till 11,4× 13,9× till 17,9×
640 1× till 3× 3,3× till 17,9×
• Intelligent zoom kan inte användas i följande fall.
- När digitalzoomen är avstängd.
- När antalet pixlar är 12M. (3× optisk zoom och digitalzoom kan användas.)
- I läge digital SR och vid filmning
• Bilden som förstorats med intelligent zoom kan se kornig ut på skärmen.
4
Fotografering
Detta påverkar inte bildens kvalitet.
• Du kan bara använda digitalzoomen vid filmning. Stäng av Movie SR på [AInspelning]-menyn när du vill använda digitalzoomen vid filmning. (1s.111)
Ställa in digitalzoomen
Standardinställningen för [Digitalzoom] är [O(på)]. För att fotografera med enbart den optiska zoomen ställer du in [Digitalzoom] to [P(av)].
1 Tryck på menyknappen i läget inspelning.
[A Inspelning]-menyn visas.
2 Välj [Digitalzoom] med
fyrvägsknappen (23).
3 Välj O (på)/P (av) med
fyrvägsknappen (45).
4 Tryck sedan ned avtryckaren
halvvägs.
Kameran är klar för fotografering.
Spara “Digitalzoom”-inställningen 1s.122
Inspelning
EV Kompensation Film Digitalzoom Direktgranskning D-range-komp. Entrycks PF
MENU
Avsluta
±0.0
0.5sek0.5sek
Av
90
Ställa in fotograferingsfunktioner
e_kb466.book Page 91 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Välja fokuseringsfunktion
Fokusfunktion
=
q
r
s
z
Std. (Autofokus)
Närbild
Supermakro
Panfokus
Oändligt
Manuell Fokus
Kameran ställer in skärpan på motivet i autofokusområdet när avtryckaren trycks ner halvvägs. Använd funktionen när avståndet till motivet är längre än 35 cm.
Funktionen används när avståndet till motivet är mellan cirka 12 cm – 40 cm. Kameran ställer in skärpan på motivet i fokusområdet när avtryckaren trycks ner halvvägs.
Funktionen används när avståndet till motivet är mellan cirka 6 cm – 15 cm. Kameran ställer in skärpan på motivet i fokusområdet när avtryckaren trycks ner halvvägs.
Funktionen används vid fotografering av närliggande och långt bort liggande motiv tillsammans eller om det är svårt att autofokusera på motivet. Du kan ställa in skärpan på ett motiv inom följande intervall. Vid stillbildsfotografering cirka 2,3 m – Vid filminspelning: cirka 0,9 m –
Funktionen används för fotografering av avlägsna motiv.
Ställ in skärpan manuellt med fyrvägsknappen.
(full vidvinkel), cirka 9,3 m – (full tele) (full vidvinkel), cirka 3,7 m – (full tele)
4
Fotografering
Spara “Fokuseringsfunktion” 1s.122
91
1 Tryck på fyrvägsknappen (5) i inspelningsläge.
OK
Focus Mode
Standard
terta
.12
0.4
0.2
.08 .06
e_kb466.book Page 92 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
2 Välj fokusfunktion med
fyrvägsknappen (23).
Fokusfunktion
3 Tryck på OK-knappen.
Kameran är klar för fotografering med vald fokusfunktion.
Focus Mode
Standard
Std.
MENU
Återta
Återta
Hjälpbelysning för autofokus
• AF-hjälpbelysningen kan aktiveras i autofokusläge i svagt ljus.
• AF-hjälpbelysningen uppfyller standarden (IEC60825-1) för en LED-produkt i klass 1. Det är riskfritt att titta direkt in i strålen. Undvik att titta direkt in i ljuset på nära håll då du kan bli bländad.
4
Fotografering
• Standardinställningen är standard (autofokus).
• Zoomen är fast på full vidvinkel i supermakroläge.
• Om du valt standardfokus (autofokus), makro eller supermakro vid filmning så ställs skärpan in precis innan du börjar filminspelningen.
Manuell skärpeinställning
När du väljer z (Manuell Fokus) trycker du på OK-knappen så förstoras mittpartiet av bilden till helskärm så att du kan ställa in skärpan. Ställ in skärpan med fyrvägsknappen (23) och kontrollera bilden på skärmen.
Fyrvägknappen (2) : Skärpan längre bort. Fyrvägknappen (3) : Skärpan närmare.
m
m
0.4
0.4
0.2
0.2 .12
.12
.08
.08 .06
.06
MENU
Indikator
OK
OK
OK
OK
OKOKOK
92
Tryck på OK-knappen när du bestämt skärpeläget
26/02/20 08
12:00
e_kb466.book Page 93 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
och återgå till den normala fotograferingsbilden. Tryck på fyrvägsknappen (5) som du vill ställa in skärpan igen.
• Tryck in fyrvägsknappen (23) för att snabbt ställa in skärpan.
• Ställ in skärpan precis innan du börjar inspelningen om du använder manuell skärpeinställning. Du kan inte justera skärpan under inspelningen.
Tryck två gånger på fyrvägsknappen (5) medan indikeringen visas på skärmen om du vill byta fokusfunktion.
26/02/2008
26/02/2008
12:00
12:00
2
2
4
Fotografering
93
Välja blixtfunktion
e_kb466.book Page 94 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
Blixtfunktion
4
Fotografering
Auto Blixten avfyras automatiskt beroende på ljusförhållandena.
Blixt av
a
Blixt på Blixten avfyras oavsett ljuset.
b
Auto+AntiRöda-Ö
c
Blixt på+AntiRöda-Ö
d
Soft blixt
b
• Blixten är fast vald till blixten avstängd under följande betingelser.
- Vid filmning
- Vid seriebildstagning
- När fokusfunktionen oändlighet är vald
• Bilden tas när sista blixten avfyras efter förblixten. (Intervallet mellan blixtarna är längre när du använder röda ögon-reduceringen.)
Fyrvägsknapp
OK-knapp
Blixten avfyras inte oavsett ljuset. Använd funktionen vid fotografering i skymning och i museer och andra ställen där blixtfotografering inte är tillåten.
Funktionen minskar röda ögon-fenomenet, som orsakas av att blixtljus reflekteras i motivets ögon. Blixten avfyras automatiskt.
Funktionen minskar röda ögon-fenomenet, som orsakas av att blixtljus reflekteras i motivets ögon. Blixten avfyras oavsett ljusförhållandena.
Blixtstyrkan sänks så att blixten inte blir för stark på nära håll. Blixten avfyras oavsett ljusförhållandena.
94
1 Tryck på fyrvägsknappen (4)
OK
Blixtfunktion
Auto
terta
e_kb466.book Page 95 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
i inspelningsläge.
2 Välj blixtfunktion med
fyrvägsknappen (23).
Blixtfunktion
Blixtfunktion
Auto
Auto
3 Tryck på OK-knappen.
Kameran är klar för fotografering med vald
MENU
blixtfunktion.
Spara “Blixtfunktion” 1s.122
• Används blixten i makroläge kan bilden bli överexponerad.
• Blixten stängs av automatiskt i supermakroläge, du kan dock fortfarande välja önskad blixtfunktion.
• Användning av blixt i supermakroläge ger skuggor i nedre vänstra hörnet på bilderna.
• Slutartiden blir längre vid fotografering av mörka motiv med blixt och kvällsbildfunktionen. Vi rekommenderar att du monterar kameran på stativ eller stöd den mot stadigt underlag.
• Röda-ögonreduktion utförs automatiskt när du använder ansiktsigenkänning i programmen naturlig hudton, porträtt och halvhöjdsporträtt och du har valt blixtfunktion auto eller alltid blixt. (Samma gäller för porträttfunktionen i autobildläge.)
Återta
Återta
OK
OK
OK
4
Fotografering
95
Avtryckare
e_kb466.book Page 96 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
MENU
Fyrvägsknapp
Menyknapp
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
Välja antal pixlar för stillbilder
Välj antal pixlar för stillbilder efter hur bilderna ska användas. Ju större antal pixlar, desto högre bildkvalitet men filerna blir större. Vald bildkvalitet påverkar också filstorleken (1s.98).
4
Antal pixlar
Fotografering
12M (4000×3000)
10M (3648×2736)
7M (3072×2304)
5M (2592×1944)
3M (2048×1536)
1024 (1024×768)
640 (640×480)
Skriva ut bilder med skrivaren inställd på hög upplösning, skriva ut bilder i A4-storlek och vid redigering och bearbetning av bilder,
Skriva ut i vykortstorlek
Skarp, hög
För hemsidor och som e-postbilagor
1 Tryck på menyknappen i läget inspelning.
[A Inspelning]-menyn visas.
2 Välj [Antal Pixlar] med
fyrvägsknappen (23).
3 Tryck på fyrvägsreglaget (5).
Menyn visas.
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
Inspelning
12M
AWB
AUTO 800
Avsluta
Inspelning
12M
AWB
AUTO 800
Avsluta
96
4 Ändra antalet pixlar med
e_kb466.book Page 97 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
fyrvägsknappen (23).
Antalet bilder som kan tas med vald inställning visas.
5 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Kameran är klar för fotografering.
• Större storlek ger skarpare bilder vid utskrift.
• Pixelantalet sparas när kameran stängs av.
• Området för den intelligenta zoomen beror av valt antal pixlar. (1s.90)
“Image Storlek och kvalitet på stillbilder” 1s.25
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
Inspelning
109
bilder
Återta
12M 10M
7M
AWB
5M
3M 1024
Auto
640
OK
OK
4
Fotografering
97
Avtryckare
e_kb466.book Page 98 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
MENU
Fyrvägsknapp
Menyknapp
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
Avsluta
Välja kvalitetsnivå för stillbilder
Välj kvalitet (komprimeringsförhållande) efter hur bilderna ska användas. Ju fler
E, desto högre bildkvalitet men filerna blir större.
Valt antal pixlar påverkar också filstorleken (1s.96).
Kvalitetsnivåer
4
Fotografering
C
Bäst Lägsta komprimeringen. Lämplig för fotoutskrifter. Bättre Standardkomprimering. Lämplig för visning på dator.
D
Bra Högsta komprimering. Lämplig för e-postbilagor och webbsidor.
E
1 Tryck på menyknappen i läget inspelning.
[A Inspelning]-menyn visas.
2 Välj [Kvalitetsnivå] med
fyrvägsknappen (23).
3 Tryck på fyrvägsreglaget (5).
Menyn visas.
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge Ljusmätning Känslighet
MENU
Avsluta
12M
AWB
AUTO 800
12M
AWB
AUTO 800
98
4 Ändra kvalitetsnivå med
e_kb466.book Page 99 Thursday, February 28, 2008 6:09 PM
fyrvägsknappen (23).
Antalet bilder som kan tas för vald kvalitetsnivå visas.
5 Tryck sedan ned avtryckaren halvvägs.
Kameran är klar för fotografering.
Kvalitetsnivåinställningen sparas när kameran stängs av.
“Image Storlek och kvalitet på stillbilder” 1s.25
Inspelning
Antal Pixlar Kvalitetsnivå Vitbalans Fokusläge
109
Ljusmätning
bilder
Känslighet
MENU
Återta
12M
AWB
AUTO 800
OK
OK
4
Fotografering
99
Loading...