Nokia 9110 User Manual [sl]

Kratka navodila za
uporabo
Priroènik za dodatno
opremo
9357189
Issue 3 SL
Na objavljen elektronski priroènik se nana¹ajo pogoji in pravila doloèena v
"Pogoji in doloèila, ki veljajo za Nokiina Navodila za uporabo, 7. juni 1998".
Copyright © Nokia Mobile Phones 1999. All rights reserved. Nokia and Nokia Connecting People are registered trademarks of Nokia Corporatio n. Other product and company names mentioned herein may be trademarks or trade names of their respective owners. Nokia Mobile Phones operates on a policy of c ontinuous development. Therefore we reserve the right to make
changes and improvements to any of the products described in this guide without prior notice . The availability of particular access ories may vary by region. Please c heck with the Nokia dealer nearest to you.
Please dispose of batteries properly. Nokia Mobile Phones is not responsible for any loss of data, income or any consequential damage howsoever caused.

Vsebina

Kratka navodila za uporabo 5
Prvi koraki pri uporabi Nokia 9110 Communicator 6 Komunikator 9 Prikljuèevanje na osebni raèunalnik 10 Adresar 12 Telefon 12 Faks 15 Kratka sporoèila 15 Internet 16 Bele¾ke 18 Koledar 19 Sistem 19 Posebne aplikacije 21 Pomoè 22 Telefonski vmesnik 22
Priroènik za dodatno opremo 24
Po mn il ni ¹k a k ar ti ca 24 Slu¹alke 25 Namizni polnilec 25 Prostoroèni komplet za vgradnjo v avto 27 Etui 30 12 V p ol nil ec 30 Druga dodatna oprema 31
Nokia Wireless Data Forum 32 Club Nokia Careline 32 Nega in vzdr¾evanje 34 Pomembni varnostni napotki 35
1999 Nokia Mobile Phones. All Rights Reserved.
Kratka navodila za uporabo
5
ZA VA©O VARNOST Preberite ta enostavna navodila. Kr¹enje predpisov je lahko nevarno ali protizakonito. Podrobnej¹i podatki so navedeni v tem priroèniku.
PROMETNA VARNOST JE NA PRVEM MESTU Ne uporabljajte komunikatorja med vo¾njo; pred pogovorom vozilo parkirajte.
INTERFERENCA Vsi brez¾ièni telefoni so obèutljivi na interferenco, ki lahko moti njihovo delovanje.
IZKLOPITE GA V BOLNI©NICAH Upo¹tevajte vse predpise in pravila. Izklopite telefon v bli¾ini medicinske opreme.
IZKLOPITE GA V LETALU Brez¾ièni telefoni lahko povzroèijo interferenco. Njihova uporaba v letalu je protizakonita.
IZKLOPITE GA PRI NATAKANJU GORIVA Telefona na uporabljajte na bencinski èrpalki. Ne uporabljajte ga blizu goriv ali kemikalij.
IZKLOPITE GA V BLI®INI RAZSTRELJEVANJA Telefona ne uporabljajte tam,
kjer poteka razstreljevanje. Upo¹tevajte prepovedi in se dr¾ite vseh predpisov ali pravil.
UPORABLJAJTE GA RAZSODNO Uporabljajte ga samo v normalnem polo¾aju (na uho). Ne dotikajte se antene po nepotrebnem.
UPORABLJAJTE STROKOVNI SERVIS Opremo mora vgraditi ali popravljati samo strokovno servisno osebje.
DODATNA OPREMA IN BATERIJE Uporabljajte samo odobreno dodatno opremo in baterije. Ne priklapljajte nezdru¾ljivih izdelkov.
KLICANJE PREK TELEFONSKEGA VMESNIKA Zaprite pokrov in se preprièajte,
da je telefon vklopljen in v dosegu signala omre¾ja. Vtipkajte ¹tevilko omre¾ne skupine in telefonsko ¹tevilko, nato pritisnite . Za konèanje klica pritisnite
. Za sprejem klica pritisnite .
KLICI V SILI Zaprite pokrov aparata. Preprièajte se, da je telefon vklopljen in v dosegu signala omre¾ja. Pritisnite in nekaj sekund dr¾ite tipko , da se zaslon zbri¹e. Vtipkajte ¹tevilko za klic v sili, nato pritisnite . Povejte, kje ste. Klica ne konèajte, dokler vam tega klicana slu¾ba ne odobri.
DELAJTE VARNOSTNE KOPIJE Ne pozabite narediti varnostnih kopij vseh pomembnih podatkov.
POVEZAVA Z DRUGIMI NAPRAVAMI Pri povezovanju s katerokoli drugo napravo preberite podrobna varnostna navodila v njenem priroèniku. Ne priklapljajte nezdru¾ljivih izdelkov.
VARNOSTNI UKREPI GLEDE INFRARDEÈIH ®ARKOV Ne usmerjajte infrardeèih ¾arkov nikomur v oèi in ne dovolite, da bi motili delovanje drugih infrardeèih naprav.
Kratka navodila za uporabo
1999 Nokia Mobile Phones. All Rights Reserved.
6
Prvi koraki pri uporabi Nokia 9110 Communicator
Nokia 9110 Communicator lahko uporabljate za klicanje in sprejem klicev samo, kadar je v njem veljavna kartica SIM in kadar je v dosegu signala omre¾ja. Vendar nekatera omre¾ja omogoèajo klice na mednarodno ¹tevilko za klice v sili 112 tudi brez kartice SIM. Preverite pri va¹em operaterju
Kratka navodila za uporabo
omre¾ja.
Opomba: Hran ite vse miniaturne kartice SIM na varnem pred majhnimi otroki.
1 Zaprite pokrov in izkljuèite telefonski vmesnik s tipko . 2 Èe je na komunikator prikljuèena baterija, jo odstranite: pritisnite zaponko
na zgornji strani baterije in privzdignite baterijo.
Figure 1
3 Kartico potisnite v re¾o za kartico SIM. Pazite, da so zlati kontakti obrnjeni
navzdol in da je odrezani vogal kartice na desni strani, tako kot ka¾e slika 2.
Obrázek 2
4 Èe je kartica SIM vstavljena pravilno, je odrezani vogal viden: glejte sliko 3.
Obrázek 3
5 Po pravilni vstavitvi SIM kartice lahko vstavite baterijo nazaj. Èe je baterija
skoraj ali èisto prazna, vam priporoèamo, da jo pred nadaljevanjem napolnite. Glejte spodnje opozorilo.
Opomba: Èe niste pravilno vstavili SIM kartice, baterije ne boste mogli vstaviti. Baterije ne posku¹ajte vstaviti na silo! Preverite, èe je kartica vstavljena tako, kot je opisano zgoraj. Èe je kartica nepravilno vstavljena, jo odstranite tako, da jo potegnete iz re¾e, in jo znova vstavite.
6 Odprite pokrov komunikatorja. Medtem ko bo komunikator izvajal
samotestiranje, bo na zaslonu izpisano pozdravno sporoèilo.
7 Po konèanem samotestiranju se na zaslonu izpi¹e seznam dr¾av, glejte
sliko 4. Pomaknite temno sivi izbirni okvir na ime svoje dr¾ave. Pritisnite gumb na desni strani zaslona ob ukazu OK. Komunikator bo za va¹e domaèe mesto izbral glavno mesto izbrane dr¾ave.
7
Kratka navodila za uporabo
Obrázek 4
8 Vpi¹ite trenutni datum v obliki dd.mm.ll, na primer 22.03.98, in pritisnite
OK.
9 Vpi¹ite trenutni èas v 24-urnem formatu hh:mm, na primer 17:25, in
pritisnite OK.
10 Vnesite osebne podatke v pomnilni¹ko kartico in pritisnite OK.
1999 Nokia Mobile Phones. All Rights Reserved.
8
Tako ste konèali s prvim zagonom. Po zagonu nekaj èasa ne snemite baterije, saj polni rezervno baterijo, ki napaja
uro komunikatorja.
Polnjenje baterije
1 Polnilnik prikljuèite na spodnji del komunikatorja.
Kratka navodila za uporabo
Obrázek 5
2 Polnilnik vkljuèite v ustrezno omre¾no vtiènico. Med polnjenjem se kazalec
stanja baterije pomika navzgor.
Opomba: Med polnjenjem lahko uporabljate komunikator na obièajen naèin.
Uporaba baterije
Uporabljajte samo baterije, ki jih je odobril proizvajalec komunikatorja in jih polnite samo s polnilci, odobrenimi od proizvajalca. Baterijo lahko polnete neprekinjeno, èe uporabljate odobrene polnilnike in dodatno opremo.
Pred polnjenjem ni treba popolnoma izprazniti baterije. Kadar polnilca ne uporabljate, ga izklopite iz napajalnega vira. Baterije ne pustite priklopljene na polnilec dalj kot teden dni, saj prenapolnjevanje baterije lahko skraj¹a njeno ¾ivljenjsko dobo. Èe popolnoma napolnjene baterije ne uporabljate, se èez nekaj èasa sprazni sama od sebe.
Baterijo je mogoèe napolniti in sprazniti veè stokrat, postopoma pa se vendarle izrabi. Ko opazite, da so èasi delovanja (pogovorni èas in èas pripravljenosti) obèutno kraj¹i, kot je normalno, je èas za nabavo nove baterije.
Ekstremne temperature vplivajo na sposobnost baterije za polnjenje: pustite, naj se najprej ohladi ali segreje.
Baterija se sprazni hitreje, èe sta vkljuèena tako telefonski kot tudi komunikacijski vmesnik, èe je signal omre¾ja ¹ibek, èe so vkljuèene doloèene nastavitve omre¾ja, èe uporabljate osvetlitev zaslona in èe je zakasnitev pred izklopom zaslona dalj¹a, kot je potrebno.
Priporoèamo, da je v komunikatorju vedno napolnjena baterija, saj to podalj¹a ¾ivljenjsko dobo rezervne baterije, ki napaja uro komunikatorja. Èe se le-ta izprazni, se bo napolnila naslednjiè, ko boste na komunikator prikljuèili polno baterijo.
Pred odstranjevanjem baterije vedno zaprite pokrov, saj tako shranite vse podatke.
Opomba
Baterijo uporabljajte samo za namene, za katere je narejena. Nikoli ne uporabljajte po¹kodovanih ali iztro¹enih polnilcev ali baterij. Baterije ne izpostavljajte kratkemu stiku. Kratek stik lahko nastane, èe s kakim
kovinskim predmetom (kovancem, sponko, peresom) sklenete + in - pol baterije (kovinska trakova na hrbtni strani baterije), na primer, kadar prena¹ate rezervno baterijo v ¾epu ali torbici. Kratek stik lahko po¹koduje baterijo ali predmet, ki ga je spro¾il.
Èe pu¹èate baterijo na vroèem ali hladnem, npr. v zaprtem avtomobilu poleti ali pozimi, se zmanj¹ata njena zmogljivost in ¾ivljenjska doba. Baterijo vedno hranite pri temperaturah med 15°C in 25°C. Èe je v komunikatorju vroèa ali hladna baterija, morda nekaj èasa ne bo deloval, èetudi je baterija polna. Delovanje Li-lon baterij je posebno omejeno pri temperaturah pod -0°C.
Ne mecite izrabljenih baterij v ogenj!
Izrabljene baterije morate oddati v recikliranje ali jih odlagati na primeren naèin. Ne sme se jih odlagati med gospodinjske odpadke.
9
Kratka navodila za uporabo
Komunikator
Aktiviranje komunikacijskega vmesnika
Komunikacijski vmesnik vkljuèite tako, da odprete pokrov. Na zaslonu se bo prikazala zadnja uporabljena aplikacija.
Ko zaprete pokrov, komunikacijski vmesnik izklopi zaslon in shrani vse podatke.
Elementi zaslona
Indikatorji (glejte sliko 6) prikazujejo trenutno aktivno aplikacijo in druge informacije o komunikatorju (npr. stanje baterije in jakost signala omre¾ja).
1999 Nokia Mobile Phones. All Rights Reserved.
10
Ukazi so vedno vezani na ¹tiri ukazne tipke. V tem priroèniku so ukazi izpisani krepko, izpisi v aplikacijskem oknu pa so izpisani le¾eèe.
Kadar ta priroènik narekuje na primer pritisk na Open (Odpri), to pomeni, da morate pritisniti tipko poleg imena tega ukaza.
Kadar je na dnu zaslona prikazano iskalno polje, lahko i¹èete po postavkah tako, da prek tipkovnice vnesete besedilo v iskalno polje.
Kratka navodila za uporabo
Èe je izpisanih veè mo¾nosti, kot jih vidite na zaslonu, se prika¾e stolpec za pomikanje. Po seznamu se lahko pomikate s tipkami s pu¹èicami.
Kadar se prika¾e izbirni okvir, je vedno izbrana ena mo¾nost. Druge mo¾nosti lahko izberete s pomikanjem okvira s tipkami s pu¹èicami. Potem, ko ste izbrali ustrezno mo¾nost, pritisnite tipko z ukazom, ki ga ¾elite izvesti, npr. Open (Odpri) ali Delete (Zbri¹i).
Gumb Menu odpre nov seznam mo¾nosti. Gumb Zoom poveèa napis na zaslonu. Gumb Backlight (Osvetlitev) vkljuèi ali izkljuèi osvetlitev zaslona.
Obrázek 6
Prikljuèevanje na osebni raèunalnik
Va¹ komunikator lahko prikljuèite na ustrezen osebni raèunalnik s programom PC Suite for Nokia 9110 Communicator, ki ga najdete na zgo¹èenki v prodajnem paketu komunikatorja. S tem programom lahko prena¹ate (v in iz) kartice z naslovi, koledar in seznam stvari, ki jih morate storiti, prena¹ate in shranjujete podatke in in¹talirate razlièno programsko opremo. Komunikator le prikljuèite na osebni raèunalnik, vse ostalo lahko delate z raèunalnikom.
PC Suite for Nokia 9110 Communicator deluje z Windows 95/98 in NT.
Ko komunikator prikljuèujete na raèunalnik, lahko izbirate med infrardeèo in kabelsko povezavo.
Opozorilo: Pazite na viruse. Na komunikator in¹talirajte le programsko opremo, ki ste jo dobili iz virov, ki omogoèajo ustrezno zaèito pred virusi.
11
Kratka navodila za uporabo
1999 Nokia Mobile Phones. All Rights Reserved.
12
Uporaba programa PC Suite z infrardeèo povezavo
1 Preprièajte se, da infrardeèi vmesnik komunikatorja gleda proti
infrardeèemu vmesniku osebnega raèunalnika.
2 Po¾enite program PC Suite na osebnem raèunalniku. 3 Po¾enite program Infrared activation (Vklop infrardeèega vmesnika) na
va¹em komunikatorju in pritisnite Activate (Vklop). Glejte Sistem na strani 19 tega priroènika.
Kratka navodila za uporabo
Uporaba programa PC Suite s kabelsko povezavo
1 Prikljuèite kabel za RS-232 povezavo na COM vmesnik osebnega
raèunalnika, drugi del kabla pa na konektor na spodnjem delu komunikatorja.
2 Po¾enite program PC Suite na osebnem raèunalniku.
Uporaba programa Nokia Communicator Server
Èe imate Windows 3.11 ali Apple Macintosh, uporabite za povezavo program Nokia Communicator Server. Verzija za Windows se nahaja na disketi v prodajnem paketu, verzijo za Apple Macintosh pa boste na¹li na zgo¹èenki.
S programom Nokia Communicator Server laho uporabljate funkcije komunikatorja, ki zahtevajo povezavo z osebnim raèunalnikom. Komunikator boste morali povezati z osebnim raÊunalnikom in pognati ustrezno aplikacijo, ki zahteva povezavo z osebnim raèunalnikom.
Adresar
Aplikacija Contacts (Adresar) slu¾i za kreiranje, urejanje, brisanje in vodenje kontaktnih informacij, na primer telefonskih ¹tevilk in naslovov. Vpisi v imenik Contacts (Adresar) se imenijejo Kartice z naslovi. Imenik Contacts (Adresar) uporabljajo vse komunikacijske aplikacije: Telefon, Faks, SMS in Po¹ta.
Izdelava kartice z naslovi
1 Aplikacijo Contacts (Adresar) po¾enete s pritiskom na tipko za aplikacijo
Contacts na tipkovnici komunikacijskega vmesnika.
2 Pritisnite New (Nova) in vpi¹ite ustrezne kontaktne informacije v prazno
kartico.
Telefon
Telephone (Telefon) se uporablja za klicanje in sprejemanje klicev ter spreminjanje nastavitev telefona. Aplikacijo Telephone (Telefon) po¾enete s pritiskom na tipko za aplikacijo Telephone na tipkovnici komunikacijskega vmesnika.
Loading...
+ 26 hidden pages