Nikon D500, D5600, D7500, D850 Addendum to the user manual [fi]

SB9D01(1C)
SnapBridge-sovellus
Kameraan yhdistäminen suoraan Wi-Fi-yhteydellä
6MB4541C-01
Fi Lisäys Käyttöohjeeseen
Ostamasi kameran asetusvalikon kohdassa Wi-Fi on uusi Muodosta Wi-Fi-yhteys -asetus, jolla kameran ja SnapBridge-sovellusta käyttävän
älypuhelimen tai tabletin (jatkossa ”älylaite”) välille voidaan muodostaa suora Wi-Fi-yhteys.
SnapBridge-sovellus
Käytä SnapBridge-sovellusta ladataksesi kuvia tai ohjataksesi kameraa etäältä älylaitteellasi. Ennen kuin jatkat, huomioi seuraavat seikat:
• Varmista, että käytät sovelluksen uusinta versiota.
• SnapBridge-sovellus voidaan ladata Apple App Stores®- tai Google Play™ -kaupasta.
• Uusimmat tiedot SnapBridgestä löytyvät Nikonin verkkosivuilta.
• Tietoja sovelluksen käytöstä on saatavilla online-ohjeesta, jota voi tarkastella osoitteessa:
https://nikonimglib.com/snbr/onlinehelp/en/index.html
Kameraan yhdistäminen suoraan Wi-Fi-yhteydellä
Ennen yhdistämistä
D
Ennen kuin jatkat:
• Ota Wi-Fi-yhteys käyttöön älylaitteessa (katso lisätietoja laitteen mukana toimitetusta dokumentaatiosta).
• Varmista, että kameran ja älylaitteen akut on ladattu täyteen, jotta laitteet eivät sammuisi odottamatta.
• Tarkista, että kameran muistikortilla on tilaa.
Älylaite: Käynnistä SnapBridge-sovellus ja
1
kosketa kohtaa Skip (ohita).
• Jos olet käynnistänyt sovelluksen aiemminkin, aloitusvalintaikkunaa ei näytetä. Siirry vaiheeseen 2.
• Kun kosketat kohtaa Connect to camera (yhdistä kameraan), Bluetooth-laiteparin muodostamisen valintaikkuna tulee näkyviin. Palaa aloitusvalintaikkunaan koskettamalla vasemmassa yläkulmassa olevaa -painiketta. Katso online-ohjeesta lisätietoja Bluetooth­yhteyksistä.
Älylaite: Avaa -välilehti, kosketa kohtaa ja valitse asetus Wi-Fi
2
mode (Wi-Fi-tila).
2
1
Älylaite: Kosketa kehotettaessa kohtaa Wi-Fi connection (Wi-Fi-yhteys).
3
Älylaite kehottaa sinua valmistelemaan kameran. Kytke kamera päälle ja siirry seuraavaan vaiheeseen.
*Älä kosketa kohtaa Next (seuraava), ennen kuin olet suorittanut vaiheen 4.
Kamera: Valitse kameran asetusvalikossa kohta
4
Wi-Fi ja korosta sitten kohta Muodosta Wi-Fi­yhteys ja paina J.
Kameran SSID ja salasana tulevat näkyviin.
Älylaite: Palaa älylaitteeseen ja kosketa kohtaa
5
Next (seuraava).
Wi-Fi-yhteyden muodostamisen ohjeet tulevat näkyviin.
Älylaite: Kun olet lukenut ohjeet, kosketa
6
kohtaa View options (näytä asetukset).
Esiin tuleva valintaikkuna vaihtelee älylaitteen ja käyttöjärjestelmän mukaan:
Android-laitteissa kohdan View options (näytä asetukset) koskettaminen tuo esiin älylaitteen Wi-Fi-asetusten valintaikkunan.
3
Eikö asetusta ”Wi-Fi mode (Wi-Fi-tila)” näy?
D
Tarkista, että SnapBridge-sovellus on ajan tasalla. Jos käytät sovelluksen uusinta versiota, eikä Wi-Fi-tilan asetusta edelleenkään näy, poistu sovelluksesta ja varmista, ettei se ole käynnissä taustalla. Tarkista sitten, että laite on yhteydessä internetiin, ja käynnistä sovellus uudelleen.
iOS-laitteissa kohdan View options (näytä asetukset) koskettaminen käynnistää iOS-asetussovelluksen. Tuo asetussovellus näkyviin koskettamalla kohtaa < Settings (asetukset) ja selaa sitten ylös ja kosketa kohtaa Wi-Fi, joka on asetusluettelon yläosassa.
Älylaite: Valitse SSID-tunnus, jonka kamera näytti vaiheessa 4, ja syötä
Tietoja tavaramerkeistä
7
salasana.
Näytöt saattavat poiketa alla esitetyistä älylaitteen ja käyttöjärjestelmän mukaan.
Android
iOS
Tietoja tavaramerkeistä
Apple®, App Store®, Applen logot, iPhone®, iPad®, iPod touch®, Mac, macOS ja OS X ovat Apple Inc:n Yhdysvalloissa ja muissa maissa rekisteröityjä tavaramerkkejä. iPhone-tavaramerkkiä käytetään Aiphone Co., Ltd:n lisenssillä. Android, Google Play ja Google Play -logo ovat Google LLC:n tavaramerkkejä. Android-robotti on toisinnettu tai muunnettu Googlen luoman ja jakaman työn pohjalta, ja sitä käytetään Creative Commons 3.0 -lisenssillä. IOS on Cisco Systems, Inc:n tavaramerkki tai rekisteröity tavaramerkki Yhdysvalloissa ja/tai muissa maissa, ja sitä käytetään lisenssillä.
Yhdistäminen uudelleen
D
Ellei salasanaa ole käyttökertojen välissä muutettu, sinun ei tarvitse syöttää salasanaa, kun seuraavan kerran muodostat yhteyden kameraan.
Älylaite: Palaa SnapBridge-sovellukseen.
8
Kun Wi-Fi-yhteys on muodostettu, sovellus näyttää Wi-Fi-tilan asetukset. Katso online­ohjeesta lisätietoja SnapBridge-sovelluksen käyttämisestä.
Wi-Fi-yhteyksien lopettaminen
D
Voit lopettaa Wi-Fi-yhteyden koskettamalla kohtaa Kun kuvake muuttuu kuvakkeeksi
ja valitse Exit Wi-Fi mode (lopeta Wi-Fi-tila).
, kosketa kohtaa
.
2019 Nikon Corporation
©
Loading...