Nikon D5 Network Guide [sr]

Sr
Vodič mreže
• Pročitajte ovo uputstvo u potpunosti pre nego što koristite fotoaparat.
• Nakon čitanja ovog uputstva, držite ga na mestu gde može lako da se preuzme zarad budućeg korišćenja.

Šta mreže mogu da urade za vas

FTP otpremanje (045) Prenos slika (0 14)
ftp server
Računar
Kontrola fotoaparata (018) HTTP server (021)
Camera Control Pro 2
Pametni uređaj
Računar
Ovo uputstvo objašnjava kako da se povežete na mrežu, pristupite fotoaparatu iz daljine i otpremite slike na računare i ftp servere preko eternet povezivanja. Kada jednom uspostavite povezivanje, možete:
Da otpremite postojeće fotografije i filmove
1
Da snimite ili pregledate fotografije iz daljine
2
ii
Da kontrolišete više fotoaparata
Sinhronizovano okidanje (049)
3
(zahteva opcione WT-6 ili WT-5 bežične predajnike)
A Savet
Pogledajte stranu 5 za informacije o konfiguraciji fotoaparata za povezivanje na glavni računar, pogledajte stranu 39 za informacije o konfiguraciji fotoaparata za povezivanje na ftp server.
iii
Informacije o zaštitnom znaku
IOS je zaštitni znak ili registrovani zaštitni znak Cisco Systems, Inc., u Sjedinjenim Američkim Državama i/ili drugim zemljama i koristi se pod licencom. Windows je ili registrovani zaštitni znak ili zaštitni znak Microsoft Corporation u Sjedinjenim Američkim Državama i/ili drugim zemljama. Mac, OS X, iPhone i iPad su registrovani zaštitni znaci Apple Inc. u Sjedinjenim Američkim Državama i/ili drugim zemljama. XQD je zaštitni znak Sony Corporation. CompactFlash je zaštitni znak SanDisk Corporation. Sva druga trgovačka imena koja su pomenuta u ovom uputstvu ili drugoj dokumentaciji koja dolazi sa vašim Nikon proizvodom su zaštitni znaci ili registrovani zaštitni znaci njihovih vlasnika.
Memorijske kartice
Ovaj fotoaparat je dostupan u XQD- i CompactFlash-kompatibilnim režimima. Instrukcije u ovom uputstvu pretpostavljaju da se XQD memorijska kartica koristi, ali operacije za oba modela su identične.
Apple licenca o javnom izvoru
Ovaj proizvod uključuje Apple mDNS kod izvora koji zavisi od uslova Apple licence o javnom izvoru koja se nalazi na URL-u http://developer.apple.com/opensource/.
Ova datoteka sadrži Originalan kod i/ili Promene originalnog koda kao što je definisano i što zavisi od Apple licence o javnom izvoru verzije 2.0 ('Licenca'). Ne možete da koristite ovu datoteku osim ako je u skladu sa Licencom. Molimo vas da nabavite kopiju Licence sa http://www.opensource.apple.com/license/apsl/ i da je pročitate pre korišćenja ove datoteke.
Originalan kod i svi softveri koji se distribuiraju pod Licencom se distribuiraju po principu 'TAKO JE KAKO JE', BEZ GARANCIJE BILO KAKVE VRSTE, ILI IZRIČITA ILI PODRAZUMEVANA, I APPLE OVIM NE PRIZNAJE SVE TAKVE GARANCIJE, UKLJUČUJUĆI BEZ OGRANIČENJA, BILO KAKVE GARANCIJE PRODAJE, PRIMENE ZA ODREĐENU SVRHU, TIHO UŽIVANJE ILI NE-KRŠENJE. Molimo vas da pogledate Licencu za određeni jezik koji upravlja pravima i obavezama pod Licencom.
iv

Obaveštenja

• Nijedan deo ovog vodiča ne može da se reprodukuje, prenese, prepiše, sačuva u sistemu čuvanja ili da se prevede na bilo koji jezik u bilo kojoj formi, bilo kojim putem, bez prethodnog pismenog dopuštenja od Nikona.
• Nikon zadržava pravo da promeni izgled i specifikacije hardvera i softvera koji su opisani u ovom vodiču u bilo koje vreme i bez prethodnog obaveštenja.
• Nikon neće odgovarati za bilo koje štete do kojih može da dođe usled upotrebe ovog proizvoda.
• Dok je svaki napor učinjen kako bi se postaralo da su informacije u ovom vodiču tačne i kompletne, bićemo vam zahvali ako primetite bilo kakve greške ili nedostatke i prijavite ih Nikonovom predstavniku u vašem području (adresa je navedena odvojeno).
Obaveštenje koje se tiče Zabrane kopiranja ili reprodukcije
Imajte na umu da posedovanje materijala koji je bio digitalno kopiran ili reprodukovan putem skenera, digitalnog fotoaparata ili drugog uređaja može biti kažnjivo zakonom.
• Stavke čije je kopiranje ili reprodukovanje zabranio zakon
Ne kopirajte niti reprodukujte papirni novac, novčiće, hartije od vrednosti, vladine obveznice ili obveznice lokalne vlade, čak i ako su takve kopije ili reprodukcije pečatirane sa oznakom „Uzorak“. Kopiranje ili reprodukcija papirnog novca, novčića ili hartija od vrednosti koji su u opticaju u stranoj zemlji je zabranjeno. Osim ako je dobijena prethodna dozvola vlade, kopiranje ili reprodukcija neiskorišćenih poštanskih markica ili razglednica koje je izdala vlada je zabranjeno. Kopiranje ili reprodukcija markica koje je izdala vlada i overenih dokumenata koje je overilo zakonodavno telo je zabranjeno.
v
• Upozorenja u vezi sa određenim kopijama i reprodukcijama
Vlada je izdala upozorenja o kopijama ili reprodukcijama hartija od vrednosti koje su izdale privatne kompanije (deonice, računi, čekovi, poklon sertifikati, itd.), pokazne karte ili kupon karte, osim kada minimum neophodnih kopija treba obezbediti za poslovnu upotrebu kompanije. Takođe, ne kopirajte niti reprodukujte pasoše koje je izdala vlada, licence koje su izdale javne agencije i privatne grupe, lične karte i karte, kao što su propusnice i kuponi za ishranu.
• Povinujte se obaveštenjima o zaštiti autorskih prava
Pod zakonom o autorskom pravu, fotografije ili snimci radova pod autorskim pravom načinjeni sa fotoaparatom ne mogu da se koriste bez dozvole vlasnika autorskog prava. Izuzeci se primenjuju za lično korišćenje, ali imajte u vidu da svako lično korišćenje može da se ograniči u slučaju fotografija ili snimaka izložbi ili nastupa uživo.
Pozadinsko znanje
Ovaj vodič pretpostavlja da postoji osnovno znanje o ftp serverima, lokalnim područjima mreža (LAN-ova) i bežičnih mreža. Za više informacija o instaliranju, konfiguraciji i korišćenju uređaja na mreži, kontaktirajte proizvođača ili administratora mreže. Informacija o konfiguraciji računara za povezivanje na bežične mreže može da se nađe u pomoći na mreži za Wireless Transmitter Utility.
Doživotno učenje
Kao deo „Doživotnog učenja“, Nikonove posvećenosti daljoj podršci proizvoda i obrazovanju, neprekidno ažurirana informacije su dostupne na mreži na sledećim sajtovima:
Za korisnike u SAD-u: http://www.nikonusa.com/
Za korisnike u Evropi i Africi: http://www.europe-nikon.com/support/
Za korisnike u Aziji, Okeaniji i Bliskom istoku: http://www.nikon-asia.com/ Posetite ove sajtove da biste pratili najnovije informacije o proizvodu, savete, odgovore na često postavljana pitanja (FAQs) i opšte savete o digitalnom snimanju i fotografisanju. Dodatne informacije mogu biti dostupne od predstavnika Nikona u vašoj oblasti. Pogledajte sledeći URL za informacije o kontaktu:
http://imaging.nikon.com/
vi
Ilustracije
Izgled i sadržaj softvera i dijaloga operativnog sistema, poruka i prikaza pokazanih u ovom uputstvu mogu da se razlikuju od operativnog sistema koji se koristi. Za informacije o osnovnim rukovanjima na računaru, pogledajte dokumentaciju koja je došla sa računarom ili operativnim sistemom.
vii

Sadržaj

Šta mreže mogu da urade za vas ...................................................................ii
Obaveštenja........................................................................................................... v
Uvod 1
Opcije mreže.......................................................................................................... 2
Wireless Transmitter Utility ..............................................................................4
Prenos, kontrola i HTTP 5
Eternet povezivanja ............................................................................................5
Korak 1: Povezivanje eternet kabla ........................................................... 6
Korak 2: Omogućavanje eterneta ..............................................................8
Korak 3: Čarobnjak za vezu........................................................................... 8
Korak 4: Uparivanje .......................................................................................12
Za informacije o povezivanju na bežičnu LAN mrežu koristeći opcioni WT-6 ili WT-5 bežični predajnik, pogledajte uputstvo koje dolazi sa uređajem.
Prenos slika ..........................................................................................................14
Kontrola fotoaparata ........................................................................................18
HTTP server ..........................................................................................................21
Računar i Android pretraživači za mrežu...............................................27
iPhone pretraživači na mreži .....................................................................34
viii
FTP 39
Eternet povezivanja.......................................................................................... 39
Korak 1: Povezivanje eternet kabla .........................................................40
Korak 2: Omogućavanje eterneta............................................................41
Korak 3: Čarobnjak za vezu.........................................................................41
Za informacije o povezivanju na bežičnu LAN mrežu koristeći opcioni WT-6 ili WT-5 bežični predajnik, pogledajte uputstvo koje dolazi sa uređajem.
FTP otpremanje.................................................................................................. 45
Sinhronizovano okidanje 49
Biranje Bežične LAN mreže za sinhronizovano okidanje.................50
Opcije sinhronizovanog okidanja............................................................50
Snimanje slika .................................................................................................52
Vodič menija 55
Dodaci 65
Kreirajte profile na računaru.......................................................................... 65
Kreiranje FTP servera........................................................................................ 67
Manuelno kreiranje profila ............................................................................75
Rešavanje problema......................................................................................... 77
Indeks ....................................................................................................................78
ix
x

Uvod

D
Ova ikona obeležava oprez; informaciju koja treba da se pročita pre korišćenja kako bi se sprečila šteta na proizvodu.
A
Ova ikona obeležava napomenu, informaciju koja treba da se pročita pre korišćenja uređaja.
0
Ova ikona obeležava reference za ostale strane u ovom vodiču.
Ovaj vodič opisuje kako se koristi fotoaparat u (uglavnom eternet) mrežnim okruženjima, uključujući povezivanje na mrežu i rukovanje fotoaparatom u mreži. Postarajte se da temeljno pročitate ovaj vodič i uputstvo za fotoaparat i da ih čuvate tamo gde će ih pročitati svi koji koriste ovaj proizvod. Informacije o korišćenju opcionih WT-6 i WT-5 bežičnih predajnika mogu da se nađu u uputstvima za uređaje u pitanju.
Simboli i konvencije
Sledeći simboli i konvencije se koriste kroz ovo uputstvo:
Osim ako nije drugačije navedeno, pretpostavlja se da se koriste podešavanja podrazumevanog fotoaparata.
1

Opcije mreže

Fotoaparat može da se poveže na eternet ili bežične mreže koristeći ugrađeni eternet port ili opcioni WT-6 ili WT-5 bežični predajnik (imajte na umu da je eternet kabl — dostupan odvojeno od trgovačkih izvora — neophodan za eternet povezivanje). Birajte između sledećih režima povezivanja:
FTP otpremanje
(045)
Prenos slika
(014)
Kontrola fotoaparata
(018)
HTTP server
(021)
Sinhronizovano okidanje
(samo bežično; 0 49)
Otpremite postojeće fotografije i filmove na kompjuter ili ftp server ili otpremite nove fotografije onako kako su snimljene.
Kontrolišite fotoaparat koristeći opcioni Camera Control Pro 2 softver i sačuvajte nove fotografije i filmove direktno na računar.
Pogledajte i snimite slike daljinski koristeći pretraživač na računaru ili pametnom uređaju.
Sinhronizujte zatvarač okidača za višestruke udaljene fotoaparate sa glavnim fotoaparatom.
A Eternet povezivanje
Eternet povezivanja ne zahtevaju prilagođavanja na podešavanja bežične LAN mreže.
A FTP serveri
Serveri mogu da se konfigurišu koristeći standardne ftp usluge dostupne sa podržanim operativnim sistemima, kao što su IIS (Internet informacione usluge). Internet ftp povezivanja i povezivanje na ftp servere koji pokreću softver drugih proizvođača nisu podržani.
A HTTP server režim
Internet povezivanja nisu podržana u http server režimu.
2
A Ruteri
Povezivanje na računare na drugim mrežama putem rutera nije podržano.
A Podešavanje zaštitnog zida
TCP portovi 21 i 32768 do 61000 se koriste za ftp, TCP portovi 22 i 32768 do 61000 za sftp i TCP port 15740 i UDP port 5353 za povezivanja na računare. Prenos datoteke može da se blokira ako server zaštitnog zida nije konfigurisan da bi dopustio ulaz u ove portove.
3

Wireless Transmitter Utility

Wireless Transmitter Utility se koristi za uparivanje prenosa slike i režima kontrole fotoaparata (013) i takođe može da pomogne da se napravi profili mreže. Možete da instalirate uređaj nakon preuzimanje sa sledeće lokacije na mreži:
http://downloadcenter.nikonimglib.com/
Postarajte se da koristite najnovije verzije Wireless Transmitter Utility i firmvera fotoaparata.
4

Prenos, kontrola i HTTP

Eternet povezivanja

Sledite korake ispod da biste se povezali na računar u režimima prenosa slike, kontrole fotoaparata i http servera.
Prenos slika
Instalirajte Wireless Transmitter Utility (04)
Kontrola
fotoaparata
HTTP server
Korak 1: Povežite eternet kabl (0 6)
Korak 2: Izaberite eternet (08)
Korak 3: Pokrenite čarobnjaka za vezu (08)
Korak 4: Uparite fotoaparat i računar (0 12)
Prenos slika (014 )
Kontrolišite
fotoaparat (018)
Pristupite
fotoaparatu (0 21)
Za informacije o korišćenju WT-6 ili WT-5 za povezivanje na bežične mreže, pogledajte uputstvo koje dolazi sa uređajem.
D Biranje izvora napajanja
Da biste sprečili da se fotoaparat neočekivano isključi u toku podešavanja ili prenosa podataka, koristite u potpunosti napunjenu punjivu bateriju ili opcioni AC adapter. Za više informacija, pogledajte uputstvo fotoaparata.
5

Korak 1: Povezivanje eternet kabla

Nakon pokretanja računara i upisivanja, pripremite fotoaparat kao što je ispod opisano. Ne isključujte fotoaparat niti prekidajte povezivanje eternet kabla dok se podaci prebacuju na računar.
1 Ubacite memorijsku karticu.
Isključite fotoaparat i ubacite memorijsku karticu. Ovaj korak može da se preskoči u režimu kontrole fotoaparata (0 18).
2 Povežite eternet kabl.
Povežite eternet kabl kao što je ispod prikazano. Ne koristite silu niti ubacujte priključke pod uglom.
6
3 Uključite fotoaparat.
Glavni prekidač
Indikator mreže
Indikator mreže Status
(isključeno)
Funkcije mreže su onemogućene (055) ili eternet kabl nije povezan.
K
(zelena)
Čekanje na povezivanje.
H
(bljeska zeleno)
Povezano.
H
(bljeska jantarno)
Greška.
Rotirajte glavni prekidač da biste uključili fotoaparat.
A Status povezivanja
Status povezivanja je pokazan od strane indikatora mreže.
A Prikaz informacija u tražilu
Status povezivanja je takođe pokazan na tražilu fotoaparata. T je prikazano kada je fotoaparat povezan putem eterneta, U kada je povezan na bežičnu mrežu, a bljeska kada se pojavila greška.
7

Korak 2: Omogućavanje eterneta

Izaberite eternet kao uređaj mreže koji se koristi od strane fotoaparata.
1 Izaberite Izaberi hardver.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža, zatim markirajte Izaberi hardver i pritisnite 2. Meni nudi izbor Žičana LAN mreža i Bežična LAN
mreža.
2 Izaberite Žičana LAN mreža.
Markirajte Žičana LAN mreža i pritisnite J da biste izabrali markiranu opciju i vratili se na meni mreže.

Korak 3: Čarobnjak za vezu

Sledite uputstva na ekranu da biste napravili profil mreže.
1 Prikaz mreže profila.
U meniju mreže, markirajte Podešavanja mreže i pritisnite 2 da biste prikazali listu
profila i drugih podešavanja mreže.
2 Izaberite Kreiraj profil.
Markirajte Kreiraj profil i pritisnite 2. Imajte na umu da ako lista već sadrži devet profila, moraćete da izbrišete postojeći profil koristeći O (Q) dugme pre nego što nastavite (057).
8
3 Pokrenite čarobnjaka za vezu.
Naziv profila
Markirajte Čarobnjak za vezu i pritisnite 2 da biste pokrenuli čarobnjaka za vezu.
4 Birajte tip veze (02).
Markirajte Prenos slike, Kontrola fotoaparata ili HTTP server i pritisnite J.
5 Imenujte novi profil mreže.
Podrazumevani naziv profil će se prikazati; da biste promenili naziv kao što je opisano u „Unos teksta“ (0 10), pritisnite centar višenamenskog birača. Naziv profila će se pojaviti na listi Mreža > Podešavanja mreže u meniju podešavanja fotoaparata. Pritisnite J da biste nastavili ka sledećem koraku kada je unos završen.
9
A Unos teksta
Oblast imena
Područje tastature
Izbor tastature
Sledeći dijalog je prikazan kada se traži unos teksta.
Da biste uneli novo slovo u trenutnu poziciju kursora, taknite slova na tastaturi ekrana na dodir (taknite dugme izbor na tastaturi da biste prošli kroz tastature velikih slova, malih slova i simbola). Takođe možete da koristite višenamenski birač da biste markirali željeni karakter na oblasti tastature i pritisnite centar višenamenskog birača (imajte na umu da ako je karakter unesen kada je polje puno, poslednji karakter u polju će se izbrisati). Da biste izbrisali karakter pod kursorom, pritisnite O (Q) dugme. Da biste pomerili kursor na novu poziciju, taknite prikaz ili držite W (M) dugme i pritisnite 4 ili 2.
Da biste završili unos i vratili se na prethodni meni, pritisnite J. Da biste izašli na prethodni meni bez završavanja unosa teksta, pritisnite G.
10
6 Dobijte ili izaberite IP adresu.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Automatsko pribavljanje: Izaberite ovu opciju ako je mreža konfigurisana da dostavlja IP adrese automatski.
Manuelni unos: Kada se to od vas traži, unesite IP adresu i podmrežnu masku pritiskajući 4 i 2 da biste markirali segmente i 1 i 3 da biste ih promenili. Pritisnite Jda biste nastavili kada je unos završen.
7 Birajte svoj sledeći korak.
IP adresa će se prikazati; pritisnite J. Vaš sledeći korak zavisi od tipa veze izabrane u Koraku 4 na strani 9:
Ako birate prenos slika ili kontrolu fotoaparata,
uparite fotoaparat i računar kao što je opisano na
strani 12.
Ako birate HTTP server, nastavite ka Koraku 8.
A Ruteri
Povezivanje na računare na drugim mrežama putem rutera nije podržano.
11
8 Izađite iz čarobnjaka.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Poveži se i izađi iz čarobnjaka: Sačuvajte novi profil mreže i povežite se na server.
Izađi iz čarobnjaka: Sačuvajte novi profil mreže i izađite.
Nastavite do „HTTP servera“ (021).

Korak 4: Uparivanje

Ako ste izabrali Prenos slika ili Kontrola fotoaparata u Koraku 4 čarobnjaka za vezu (09), uparite fotoaparat sa računarom kao što je ispod opisano. Uparivanje dopušta računaru da se poveže na fotoaparat.
1 Povežite fotoaparat na računar putem
USB-a.
Kada se to od vas traži, povežite fotoaparat na računar koristeći USB kabl dostavljen sa fotoaparatom.
12
2 Pokrenite Wireless Transmitter Utility.
Kada se to od vas traži, pokrenite kopiju Wireless Transmitter Utility koji je instaliran na računaru. Uparivanje će automatski započeti.
3 Prekinite povezivanje fotoaparata.
Poruka na desnoj strani će se prikazati kada je uparivanje završeno. Prekinite povezivanje USB kabla.
4 Izađite iz čarobnjaka.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Poveži se i izađi iz čarobnjaka: Sačuvajte novi profil mreže i povežite se na server.
Izađi iz čarobnjaka: Sačuvajte novi profil mreže i izađite.
Nastavite do „Prenos slika“ (0 14) ili „Kontrola fotoaparata“ (018).
13

Prenos slika

Prenos slika se koristi da bi se otpremile fotografije i filmovi na računar sa memorijske kartice fotoaparata. Objašnjenje koje sledi pretpostavlja da su postojeće slike korišćene.
1 Prikaz mreže profila.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža > Podešavanja mreža za prikaz liste profila.
Profili prenosa slika su navedeni od strane K ikone. Markirajte profil i pritisnite J da biste izabrali markirani profil i vratili se na meni mreže.
2 Izaberite Mrežna veza.
Markirajte Mrežna veza i pritisnite 2.
3 Izaberite Omogući.
Markirajte Omogući i pritisnite J da biste povezali mrežu i vratili se na meni mreže.
14
Naziv profila će biti prikazan u zelenoj boji kada se povezivanje uspostavi.
4 Pogledaj slike.
Pritisnite K dugme da biste pregledali slike. Prikažite prvu sliku koja treba da se pošalje u reprodukciji jedne slike ili je markirajte na listi sličica.
5 Otpremanje slika.
Pritisnite J i centar višenamenskog birača. Ikona belog prenosa će se pojaviti na slici i otpremanje će odmah započeti. Ikona prenosa postaje zelena u toku otpremanja i postaje plava kada je otpremanje završeno. Dodatne slike će se otpremiti u izabranom redosledu.
Da biste otpremili sliku koja je već jednom otpremljena, pritisnite jednom J i centar višenamenskog birača da biste uklonili prenos plave ikone a zatim ponovo pritisnite J i centar višenamenskog birača da biste obeležili sliku sa belim prenosom ikone.
Otpremanje novih fotografija kako se snime
Da biste otpremili nove fotografije kako se snime, izaberite Uključeno za Mreža > Opcije >
Automatsko slanje u meniju podešavanja (0 61).
A Otpremanje indeksa
Slika koja je trenutno prikazana u punom kadru ili markirana u reprodukciji sličica može da se obeleži za otpremanje pritiskajući dugme i, markirajući Izaberi/ opozovi izbor za prenos u meniju dugme i i pritiskajući 2.
15
Prekidanje prenosa/uklanjanje indeksa prenosa
Da biste otkazali prenos slika označenih sa belim ili zelenim ikonama prenosa, izaberite slike u toku reprodukcije i pritisnite J i centar višenamenskog birača. Ikona prenosa će se ukloniti. Bilo koja od sledećih radnji će takođe prekinuti prenos:
• Isključivanje fotoaparata (prenos indeksa je sačuvan i prenos će se nastaviti kada se fotoaparat opet uključi)
•Biranje Da za Mreža > Opcije > Opozvati izbor svih stavki? (062; ova opcija takođe uklanja prenos indeksa sa svih slika)
A Podešavanje zaštitnog zida
TCP port 15740 i UDP port 5353 se koriste za glavna povezivanja računara. Zaštitni zidovi računara moraju da se konfigurišu da bi dopustili ulaz u ove portove, jer drugačije računar možda neće moći da pristupi fotoaparatu.
A Intervalsko fotografisanje
Otpremanje će se prekinuti ako tajmer pripravnosti istekne dok je intervalsko fotografisanje na snazi. Birajte dugo vreme pripravnosti pre započinjanja intervalskog tajmera.
A Govorne napomene
Govorne napomene mogu da se odvojeno otpreme, ali će biti uključene kada se povezane slike prenose.
A U toku otpremanja
Ne uklanjajte memorijsku karticu niti isključujte eternet kabl u toku otpremanja.
A Gubitak signala
Bežični prenos može da se prekine ako se signal izgubi. Prenos može da se nastavi isključujući fotoaparat i ponovo ga uključujući.
A Odredišne fascikle
Kao podrazumevano, slike su otpremljene u sledeće fascikle:
Windows: \Users\(ime korisnika)\Pictures\Wireless Transmitter Utility
Mac: /Users/(ime korisnika)/Pictures/Wireless Transmitter Utility Odredište fascikle može da se izabere birajući Wireless Transmitter Utility.
16
Prenos statusa
Jačina signala: Bežična jačina signala. Eternet povezivanja su prikazana od strane d.
Područje statusa: Status povezivanja na domaćina. Naziv profila je prikazan u zelenoj boji kada se povezivanje uspostavi. Dok se datoteke prenose, prikaz pokazuje „Slanje je u toku“ pre kojeg dolazi naziv datoteke koja se šalje. Greške koje se pojavljuju u toku prenosa su takođe ovde prikazane (077).
e, f: Broj slika koji ostaje i prosečno vreme potrebno za njihovo slanje.
U toku reprodukcije, status slika izabran za otpremanje je prikazan na sledeći način:
a: „Pošalji“
Slike koje su izabrane za otpremanje su obeležene sa belom ikonom za prenos.
b: „Slanje“
Zelena ikona prenosa je prikazana u toku otpremanja.
c: „Poslato“
Slike koje su uspešno otpremljene su obeležene sa plavom ikonom za prenos.
A Status mreže
Status mreže može da se vidi u gornjem nivou menija mreže.
17

Kontrola fotoaparata

Izaberite ovu opciju da biste kontrolisali fotoaparat sa računara koji pokreće Camera Control Pro 2 (dostupno odvojeno) i sačuvajte fotografije direktno na hard disk računara umesto na memorijsku karticu fotoaparata (filmovi će se još uvek čuvati na memorijskoj kartici fotoaparata; ubacite memorijsku karticu pre snimanja filmova). Imajte na umu da će tajmer pripravnosti fotoaparata isteći kada je fotoaparat u režimu kontrole fotoaparata.
1 Prikaz mreže profila.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža > Podešavanja mreža za prikaz liste profila.
Profili kontrole fotoaparata su navedeni od strane L ikone. Markirajte profil i pritisnite J da biste izabrali markirani profil i vratili se na meni mreže.
2 Izaberite Mrežna veza.
Markirajte Mrežna veza i pritisnite 2.
18
3 Izaberite Omogući.
Markirajte Omogući i pritisnite J da biste povezali mrežu i vratili se na meni mreže.
Naziv profila će biti prikazan u zelenoj boji kada se povezivanje uspostavi.
4 Pokrenite Camera Control Pro 2.
Pokrenite kopiju Camera Control Pro 2 (dostupno odvojeno) instalirana na glavnom računaru. Za informacije o korišćenju Camera Control Pro 2, pogledajte Camera Control Pro 2 uputstvo (pdf).
A Podešavanje zaštitnog zida
TCP port 15740 i UDP port 5353 se koriste za glavna povezivanja računara. Zaštitni zidovi računara moraju da se konfigurišu da bi dopustili ulaz u ove portove, jer drugačije računar možda neće moći da pristupi fotoaparatu.
A Eternet mreže
Ne prekidajte povezivanje eternet kabla dok je fotoaparat uključen.
D Bežične mreže
Operacije mogu da budu duže na bežičnim mrežama. Ako je signal prekinut dok se slike prenose na Camera Control Pro 2, indikator mreže fotoaparata ili LED na WT-5 će blještati jantarno; onemogućite i ponovo omogućite mrežnu vezu (055). Prenos će se ponovo nastaviti kada se povezivanje ponovo uspostavi. Imajte na umu da prenos ne može da se ponovo nastavi ako isključite fotoaparat pre nego što je prenos završen.
19
A Status mreže
Jačina signala: Bežična jačina signala. Eternet povezivanja su prikazana od strane d.
Područje statusa: Status povezivanja na domaćina. Naziv profila je prikazan u zelenoj boji kada se povezivanje uspostavi. Greške su takođe ovde prikazane (077).
Status mreže može da se vidi u gornjem nivou menija mreže.
20

HTTP server

Izaberite HTTP server da biste videli slike na memorijskoj kartici fotoaparata ili snimite fotografije sa pretraživača na mreži na računaru ili pametnom uređaju (pogledajte stranu 26 za zahteve sistema). Do pet korisnika mogu da pristupe fotoaparatu u jednom trenutku, iako samo jedan može da snimi fotografije ili uredi tekst. Imajte na umu da tajmer pripravnosti neće automatski isteći kada je fotoaparat u http server režimu.
1 Prikaz mreže profila.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža > Podešavanja mreža za prikaz liste profila.
HTTP server profili su navedeni od strane M ikone. Markirajte profil i pritisnite J da biste izabrali markirani profil i vratili se na meni mreže.
2 Izaberite Mrežna veza.
Markirajte Mrežna veza i pritisnite 2.
21
3 Izaberite Omogući.
Markirajte Omogući i pritisnite J da biste povezali mrežu i vratili se na meni mreže.
URL korišćen za povezivanje na fotoaparat je prikazan kada je povezivanje uspostavljeno.
4 Pokrenite pretraživač na mreži.
Pokrenite pretraživač na mreži na računaru ili pametnom uređaju.
5 Unesite URL fotoaparata.
Unesite URL fotoaparata („http://“ posle kojeg sledi IP adresa fotoaparata, kao što je prikazano u meniju mreže) u polju adrese prozora pretraživača.
22
6 Upisivanje.
Unesite svoje korisničko ime i lozinku u dijalog upisivanja pretraživača na mreži (korisničko ime i lozinka se podešavaju koristeći Mreža > Opcije > HTTP korisnička podešavanja u meniju mreže kao što je opisano na strani 62; podrazumevano korisničko ime je „nikon“ dok je podrazumevana lozinka prazna).
23
7 Izaberite jezik.
Kliknite Language (Jezik) i birajte željenu opciju.
8 Izaberite režim rukovanja.
Izaberite Shooting/Viewer (Snimanje/Pregledač) da biste snimili slike (027, 34) i Shooting/Viewer (Snimanje/Pregledač) ili Viewer (Pregledač) da biste videli postojeće slike (029, 36). Da biste koristili računar ili pretraživač na mreži pametnog uređaja da biste uredili komentare slike i autorsko pravo i IPTC informacije koje se čuvaju na fotoaparatu, izaberite Edit text (Uredi tekst) (0 31, 38). Do pet korisnika u isto vreme može da se poveže koristeći Viewer (Pregledač) ali samo jedan korisnik u isto vreme može da se poveže koristeći Shooting/Viewer (Snimanje/Pregledač) ili Edit text
(Uredi tekst) (ako je drugi korisnik već povezan koristeći Shooting/ Viewer (Snimanje/Pregledač) ili Edit text (Uredi tekst), ove opcije
se neće prikazati i samo četiri korisnika će biti u mogućnosti da se povežu koristeći Viewer (Pregledač)).
24
A Status mreže
Jačina signala: Bežična jačina signala. Eternet povezivanja su prikazana od strane d.
Područje statusa: Status povezivanja na domaćina. URL fotoaparata je prikazan kada je povezivanje ostvareno. Greške su takođe ovde prikazane (077).
Status mreže može da se vidi u gornjem nivou menija mreže.
25
A Zahtevi sistema HTTP servera
Windows
OS Windows 10, Windows 8.1, Windows 7
Pretraživač
• Windows 10: Microsoft Edge
• Windows 8.1: Internet Explorer 11
Windows 7: Internet Explorer 10
Grafika
Rezolucija: 1024 × 768 piksela (XGA) ili više; preporučeno 1280 × 1024 piksela ili više
Boja: 24-bitna boja (prava boja) ili više
Mac
OS OS X verzija 10.10, 10.9 ili 10.8
Pretraživač
• OS X verzija 10.10: Safari 8
OS X verzija 10.9: Safari 7
OS X verzija 10.8: Safari 6
Grafika
Rezolucija: 1024 × 768 piksela (XGA) ili više; preporučeno 1280 × 1024 piksela ili više
Boja: 24-bitna boja (milioni boja) ili više
Android OS
OS Android 5.0, 4.4
Pretraživač Chrome
iOS
OS iOS 8, iOS 7
Pretraživač Verzija Safarija je uključena sa operativnim sistemom
Rukovanje je potvrđeno sa sledećim sistemima:
26

Računar i Android pretraživači za mrežu

Panel za prikaz (028)
Podešavanja fotoaparata (028)
Režim ekspozicije
Test dugme (028)
Dugme zatvarača (028)
Dugme za tiho fotografisanje/film
Dugme za ispisivanje
Početno dugme (024)
Dugme za fotografisanje
Zum dugmad Fokus dugmad
Dugme živi prikaz slike
Tražilo
Dugme za pregled (029)
Mala
Velika
Ovaj odeljak opisuje http server prikaze za računar i Android pretraživače za mrežu (dijalozi su prikazani sa dugmadima prikazanim zarad objašnjenja). Kliknite ili taknite da biste prilagodili podešavanja fotoaparata. Za informacije o prikazima za iPhones, pogledajte stranu 34.
❚❚ Prozor za fotografisanje
Sledećim kontrolama može da se pristupi birajući Shooting/Viewer (Snimanje/Pregledač) na početnoj strani servera. Da biste prikazali
pregled kroz objektiv fotoaparata u području tražila, taknite ili kliknite na dugme živi prikaz slike. Taknite ili kliknite na dugme opet da biste izašli iz živog prikaza slike.
A Fokus dugmad
Veličina prilagođavanja fokusa se povećava sa razdaljinom dugmeta od centra prikaza.
27
Panel za prikaz
Dugme režima
okidanja
Podešavanja fotoaparata
Dugme zatvarača
Test dugme
Sadrži indikator ekspozicije i prikazuje nivo baterije i broj preostalih ekspozicija.
Kliknite ili taknite ikone da biste prilagodili podešavanja za fotografisanje ili snimanje filma. Podesite uputstvo fotoaparata za detalje.
Snimite fotografiju ili započnite i okončajte snimanje filma. Da biste fokusirali, kliknite ili taknite željeni subjekat u području tražila.
Snimite test fotografiju i prikažite je na tražilu bez njenog snimanja na memorijsku karticu fotoaparata. Nije dostupno u živom prikazu slike filma.
A Omogućavanje živog prikaza slike na fotoaparatu
Kada je pogled kroz objektiv fotoaparata prikazan na području tražila, pritiskanje dugmeta a fotoaparata će prikazati pogled kroz objektiv na monitoru fotoaparata. Pritisnite ponovo dugme da biste okončali živi prikaz slike na fotoaparatu.
A Dugme režima okidanja
Rotiranje birača režima okidanja fotoaparata na S omogućava dugme režima okidanja, koje može da se koristi da bi se izabralo sa jednog kadra, kontinualne velike brzine i kontinualne male brzine režima okidanja. U režimima okidanja brze i spore kontinualne brzine, fotoaparat snima fotografije dok je dugme okidača pritisnuto.
28
❚❚ Prozor tražila
Kontrole navigacije
Sličice (kliknite ili taknite da biste videli slike u punom kadru). Filmovi su obeleženi od strane 1; glasovne napomene su navedene kao odvojene datoteke.
Broj strane
Pregled punog kadra (030)
Pregled film-stripa (030)
Pregled sličica (029)
Pregledajte najnoviju sliku u fascikli
Sličice po strani
Kontrole strane
Izbor fascikle
Prozoru tražila može da se pristupi birajući Viewer (Pregledač) na početnoj strani servera ili kada kliknete ili taknete dugme pregledanja u prozoru fotografisanja. Prozor tražila nudi izbor sličica, film-stripa (0 30) i pregleda u punom kadru (030).
Pregled sličica
Pregledajte više malih („sličica“) slika po strani. Kontrole na vrhu prozora mogu da se koriste za navigaciju.
A Kontrole navigacije
29
Pregled film-stripa
Trenutna slika (kliknite ili taknite H ili F da biste videli dodatne slike)
Kopirajte trenutnu sliku na računar ili pametni uređaj
Sličice (kliknite ili taknite da biste izabrali)
Trenutna slika (kliknite ili taknite H ili F da biste videli dodatne slike)
Kopirajte trenutnu sliku na računar ili pametni uređaj
Birajte sliku prikazanu sa sličica pri dnu prozora.
Pregled punog kadra
Pregledajte slike u punom kadru.
30
❚❚ Prozor za uređenje teksta
Početno dugme (0 24)
Komentar slike (0 32)
Copyright information (Informacije o autorskim pravima) (0 32)
IPTC informacije (0 33)
Dugme za brisanje
Dugme za čuvanje Dugme za ispisivanje
Prozoru za uređenje teksta, koji se koristi za uređenje komentara slike i autorsko pravo i IPTC informacije koje se čuvaju na fotoaparatu, može da se pristupi birajući Edit text (Uredi tekst) na početnoj strani servera.
D Čuvanje promena
Promene se ne čuvaju automatski. Kliknite ili taknite dugme za čuvanje da biste sačuvali promene.
D Dugme za brisanje
Kada kliknete ili taknete dugme za brisanje to odmah briše prikazan tekst, čak i ako izađete bez da ste kliknuli na dugme za čuvanje.
31
Image comment (Komentar slike)
Napravite komentar koji može da se prikači na sledeće slike. Komentari mogu da se vide kao metapodaci u ViewNX-i ili Capture NX-D. Sledeće opcije su dostupne:
Attach comment (Prikači komentar): Izaberite ovu opciju da biste prikačili komentar na sve sledeće fotografije.
Input comment (Ubacivanje komentara): Ubacite komentar koji je do 36 karaktera dugačak.
Copyright information (Informacije o autorskim pravima)
Dodajte informacije o autorskim pravima na nove fotografije čim se snime. Informacije o autorskim pravima mogu da se vide kao metapodaci u ViewNX-i ili u Capture NX-D. Sledeće opcije su dostupne:
Attach copyright information (Prikači informaciju o autorskim pravima): Izaberite ovu opciju da biste prikačili informaciju o autorskim pravima na sve sledeće fotografije.
Artist/copyright (Umetnik/autorsko pravo): Unesite ime fotografa koje je do 36 karaktera dugačko i ime vlasnika autorskog prava koje je do 54 karaktera dugačko.
Pregled komentara slike i informacije o autorskom pravu na fotoaparatu
Komentari slike i informacije o autorskom pravu mogu da se pregledaju u toku reprodukcije pune slike na odgovarajućim stranicama prikaza informacije o fotografiji fotoaparata.
A Copyright information (Informacija o autorskim pravima)
Da biste sprečili neovlašćeno korišćenje umetnika ili imena nosioca autorskog prava, postarajte se da Attach copyright information (Prikači informaciju o
autorskim pravima) nije izabrano i da su polja Artist (Umetnik) i Copyright (Autorsko pravo) prazna pre nego što pozajmite ili prenesete fotoaparat na
drugo lice. Nikon ne prihvata odgovornost za bilo kakve štete ili sporove do kojih dođe usled korišćenja opcije Copyright information (Informacija o autorskim pravima).
32
IPTC informacije
Ugrađeni IPTC je zapamćena postavka na fotografijama dok se snimaju. Sledeće opcije su dostupne:
Auto embed during shooting (Automatsko ugrađivanje tokom fotografisanja): Kada birate ovaj tabulator on prikazuje listu zapamćenih postavki IPTC; markirajte zapamćenu postavku i pritisnite dugme za čuvanje da biste ugradili izabranu zapamćenu postavku u sve sledeće fotografije. Izaberite Off (Isključeno) da biste snimili fotografije bez zapamćenih postavki IPTC.
Select IPTC preset (Izaberite zapamćena postavka IPTC): Kada birate ovaj tabulator on prikazuje listu zapamćenih postavki IPTC. Birajte zapamćenu postavku da biste je kopirali na fotoaparat.
A IPTC informacije
IPTC je standard uspostavljen od strane Internacionalnog odbora za telekomunikaciju štampe (IPTC) sa namerom da pojasni i uprosti neophodne informacije kada se fotografije dele sa mnoštvom publikacija. Ugrađene IPTC informacije mogu da se pregledaju birajući IPTC stranu u prikazu informacije o fotografije u toku reprodukcije pune slike. Vidite uputstvo za fotoaparat za više informacija.
33

iPhone pretraživači na mreži

Panel za prikaz (0 28)
Dugme zatvarača (0 28)
Dugme za ispisivanje
Početno dugme (024)
Dugme za fotografisanje
Režim ekspozicije
Dugme za pregled (036)
Zum dugmad
Podešavanja fotoaparata (028)
Tražilo (taknite da biste fokusirali na izabrani subjekat)
Podešavanja
fotoaparata (028)
Dugme živi prikaz slike
Ovaj odeljak opisuje http server prikaze za iPhone pretraživače za mrežu (dijalozi su prikazani sa dugmadima prikazanim zarad objašnjenja). Taknite da biste prilagodili podešavanja fotoaparata. Za informacije o računaru, Androidu ili iPad prikazima, pogledajte stranu 27.
❚❚ Prozor za fotografisanje
Sledećim kontrolama može da se pristupi birajući Shooting/Viewer (Snimanje/Pregledač) na početnoj strani servera. Koristite dugme živi
prikaz slike da biste otpočeli fotografisanje sa živim prikazom slike (C) ili živog prikaza slike filma (1). Pogled kroz objektiv fotoaparata će se prikazati na području tražila. Da biste izašli iz živog prikaza slike, koristite dugme živi prikaz slike da biste isključili živi prikaz slike.
34
A Omogućavanje živog prikaza slike na fotoaparatu
Dugme režima
okidanja
Kada je pogled kroz objektiv fotoaparata prikazan na području tražila, pritiskanje dugmeta a fotoaparata će prikazati pogled kroz objektiv na monitoru fotoaparata. Pritisnite ponovo dugme da biste okončali živi prikaz slike na fotoaparatu.
A Dugme režima okidanja
Rotiranje birača režima okidanja fotoaparata na S omogućava dugme režima okidanja, koje može da se koristi da bi se izabralo sa jednog kadra, kontinualne velike brzine i kontinualne male brzine režima okidanja. U režimima okidanja brze i spore kontinualne brzine, fotoaparat snima fotografije dok je dugme okidača pritisnuto.
35
❚❚ Prozor tražila
Sličice (taknite da biste videli slike u punom kadru). Filmovi su obeleženi od strane 1; glasovne napomene su navedene kao odvojene datoteke.
Sledeća strana
Sličice po strani
Broj strane
Prethodna strana
Pregledajte najskorije
slike u fascikli
Izbor fascikle
Prozoru tražila može da se pristupi birajući Viewer (Pregledač) na početnoj strani servera ili kada taknete dugme pregledanja u prozoru fotografisanja. Prozor tražila za iPhone pretraživače na mreži nudi izbor sličica i pregleda u punom kadru (037).
Pregled sličica
Pregledajte više malih („sličica“) slika po strani.
36
Pregled punog kadra
Trenutna slika
Prikaži sledeću sliku
Prikaži prethodnu
sliku
Pregledajte najskoriju sliku u fascikliPrikaz sličica
Pregledajte slike u punom kadru.
37
❚❚ Prozor za uređenje teksta
Početno dugme (0 24)
Komentar slike (0 32)
Copyright information (Informacije o autorskim pravima) (0 32)
Dugme za čuvanje
Dugme za ispisivanje
IPTC informacije (0 33 )
Dugme za brisanje
Prozoru za uređenje teksta, koji se koristi za uređenje komentara slike i autorsko pravo i IPTC informacije koje se čuvaju na fotoaparatu, može da se pristupi birajući Edit text (Uredi tekst) na početnoj strani servera.
D Čuvanje promena
Promene se ne čuvaju automatski. Taknite dugme za čuvanje da biste sačuvali promene.
38
FTP

Eternet povezivanja

Sledite korake ispod da biste se povezali na ftp server.
FTP server
Korak 1: Povežite eternet kabl (040) Za informacije o
Korak 2: Izaberite eternet (041)
Korak 3: Pokrenite čarobnjaka za vezu (041)
Prenos slika (045)
korišćenju WT-6 ili WT-5 za povezivanje na bežične mreže, pogledajte uputstvo koje dolazi sa uređajem.
D Biranje izvora napajanja
Da biste sprečili da se fotoaparat neočekivano isključi u toku podešavanja ili prenosa podataka, koristite u potpunosti napunjenu punjivu bateriju ili opcioni AC adapter. Za više informacija, pogledajte uputstvo fotoaparata.
A FTP serveri
Ovaj vodič pretpostavlja da se povezujete na postojeći ftp server. Serveri mogu da se konfigurišu koristeći standardne ftp usluge, kao što su IIS (Usluge internet informacija), dostupne sa podržanim operativnim sistemima (0 67). Internet ftp povezivanja i povezivanje na ftp servere koji pokreću softver drugih proizvođača nisu podržani.
39

Korak 1: Povezivanje eternet kabla

Glavni prekidač
Nakon pokretanja ftp servera, povežite fotoaparat kao što je ispod opisano. Ne isključujte fotoaparat niti prekidajte povezivanje eternet kabla dok se podaci menjaju sa ftp serverom.
1 Ubacite memorijsku karticu.
Isključite fotoaparat i ubacite memorijsku karticu.
2 Povežite eternet kabl.
Povežite fotoaparat na ftp server kao što je ispod prikazano. Ne koristite silu niti ubacujte priključke pod uglom.
3 Uključite fotoaparat.
Rotirajte glavni prekidač da biste uključili fotoaparat.
40

Korak 2: Omogućavanje eterneta

Izaberite eternet kao uređaj mreže koji se koristi od strane fotoaparata.
1 Izaberite Izaberi hardver.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža, zatim markirajte Izaberi hardver i pritisnite 2. Meni nudi izbor Žičana LAN mreža i Bežična LAN
mreža.
2 Izaberite Žičana LAN mreža.
Markirajte Žičana LAN mreža i pritisnite J da biste izabrali markiranu opciju i vratili se na meni mreže.

Korak 3: Čarobnjak za vezu

Sledite uputstva na ekranu da biste napravili profil mreže.
1 Prikaz mreže profila.
U meniju mreže, markirajte Podešavanja mreže i pritisnite 2 da biste prikazali listu
profila i drugih podešavanja mreže.
2 Izaberite Kreiraj profil.
Markirajte Kreiraj profil i pritisnite 2. Imajte na umu da ako lista već sadrži devet profila, moraćete da izbrišete postojeći profil koristeći O (Q) dugme pre nego što nastavite.
41
3 Pokrenite čarobnjaka za vezu.
Naziv profila
Markirajte Čarobnjak za vezu i pritisnite 2 da biste pokrenuli čarobnjaka za vezu.
4 Birajte tip veze.
Markirajte FTP otpremanje i pritisnite J.
5 Imenujte novi profil mreže.
Podrazumevani naziv profil će se prikazati; da biste promenili naziv, pritisnite centar višenamenskog birača (0 10). Naziv profila će se pojaviti na listi Mreža > Podešavanja mreže u meniju podešavanja fotoaparata. Pritisnite J da biste nastavili ka sledećem koraku kada je unos završen.
6 Dobijte ili izaberite IP adresu.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Automatsko pribavljanje: Izaberite ovu opciju ako je mreža konfigurisana da dostavlja IP adrese automatski. Pritisnite J da biste nastavili ka Koraku 7.
Manuelni unos: Kada se to od vas traži, unesite IP adresu i podmrežnu masku pritiskajući 4 i 2 da biste markirali segmente i 1 i 3 da biste ih promenili. Pritisnite J da biste izašli kada je unos završen, zatim pritisnite J ponovo da biste nastavili ka Koraku 7.
42
7 Birajte tip servera.
Markirajte FTP ili SFTP (bezbedni ftp) i pritisnite J.
8 Unesite IP adresu.
Pritisnite centar višenamenskog birača, unesite URL servera ili IP adresu (0 10) i pritisnite J a zatim pritisnite J da biste se povezali.
9 Upisivanje.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Anonimna prijava: Izaberite ovu opciju ako server ne zahteva korisnički ID ili lozinku.
Unos korisničkog ID-a: Unesite korisnički ID i lozinku kada se to od vas traži i pritisnite J.
A Podešavanje zaštitnog zida
Portovi 21 i 32768 do 61000 se koriste za ftp, portovi 22 i 32768 do 61000 za sftp. Prenos datoteke može da se blokira ako server zaštitnog zida nije konfigurisan da bi dopustio ulaz u ove portove.
43
10
Izaberite odredišnu fasciklu.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Matična fascikla: Izaberite ovu opciju da biste otpremili slike na matičnu fasciklu servera.
Unesite ime fascikle: Izaberite ovu opciju da biste otpremili slike na drugu fasciklu (fascikla mora da već postoji na serveru). Unesite ime fascikle i put kada se to od vas traži i pritisnite J.
11
Izađite iz čarobnjaka.
Markirajte jednu od sledećih opcija i pritisnite J.
Poveži se i izađi iz čarobnjaka: Sačuvajte novi mrežni profil i povežite se na server.
Izađi iz čarobnjaka: Sačuvajte novi profil mreže i izađite.
Nastavite ka „FTP otpremanju“ (045).
44

FTP otpremanje

Fotografije i filmovi mogu da se otpreme sa memorijske kartice fotoaparata na ftp server kao što je ispod opisano, ili fotografije mogu da se otpreme onako kako se snimaju. Za informacije o podešavanju ftp servera, pogledajte stranu 67.
1 Prikaz mreže profila.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža > Podešavanja mreža za prikaz liste profila. FTP
server profili su navedeni od strane N ikone. Markirajte profil i pritisnite J da biste izabrali markirani profil i vratili se na meni mreže.
2 Izaberite Mrežna veza.
Markirajte Mrežna veza i pritisnite 2.
3 Izaberite Omogući.
Markirajte Omogući i pritisnite J da biste povezali mrežu i vratili se na meni mreže.
Naziv profila će biti prikazan u zelenoj boji kada se povezivanje uspostavi.
45
4 Pogledajte slike.
Pritisnite K dugme da biste pregledali slike. Prikažite prvu sliku koja treba da se pošalje u punom kadru ili je markirajte na listi sličica.
5 Otpremanje slika.
Pritisnite J i centar višenamenskog birača. Ikona belog prenosa će se pojaviti na slici i otpremanje će odmah započeti. Ikona prenosa postaje zelena u toku otpremanja i postaje plava kada je otpremanje završeno. Dodatne slike će se otpremiti u izabranom redosledu.
Da biste otpremili sliku koja je već jednom otpremljena, pritisnite jednom J i centar višenamenskog birača da biste uklonili prenos plave ikone a zatim ponovo pritisnite J i centar višenamenskog birača da biste obeležili sliku sa belim prenosom ikone.
46
Otpremanje novih fotografija kako se snime
Da biste otpremili nove fotografije kako se snime, izaberite Uključeno za Mreža > Opcije >
Automatsko slanje u meniju podešavanja (0 61).
Prekidanje prenosa/uklanjanje indeksa prenosa
Da biste otkazali prenos slika označenih sa belim ili zelenim ikonama prenosa, izaberite slike u toku reprodukcije i pritisnite J i centar višenamenskog birača. Ikona prenosa će se ukloniti. Bilo koja od sledećih radnji će takođe prekinuti prenos:
• Isključivanje fotoaparata (prenos indeksa je sačuvan i prenos će se nastaviti kada se fotoaparat opet uključi)
•Biranje Da za Mreža > Opcije > Opozvati izbor svih stavki? (062; ova opcija takođe uklanja prenos indeksa sa svih slika)
D U toku otpremanja
Ne uklanjajte memorijsku karticu niti isključujte eternet kabl u toku otpremanja.
A Intervalsko fotografisanje
Otpremanje će se prekinuti ako tajmer pripravnosti istekne dok je intervalsko fotografisanje na snazi. Birajte dugo vreme pripravnosti pre započinjanja intervalskog tajmera.
A Govorne napomene
Govorne napomene mogu da se odvojeno otpreme, ali će biti uključene kada se povezane slike prenose.
A Gubitak signala
Bežični prenos može da se prekine ako je signal izgubljen, ali može da se nastavi ako se isključi a zatim ponovo uključi fotoaparat.
47
Prenos statusa
Jačina signala: Bežična jačina signala. Eternet povezivanja su prikazana od strane d.
Područje statusa: Status povezivanja na domaćina. Naziv profila je prikazan u zelenoj boji kada se povezivanje uspostavi. Dok se datoteke prenose, prikaz pokazuje „Slanje je u toku“ pre kojeg dolazi naziv datoteke koja se šalje. Greške koje se pojavljuju u toku prenosa su takođe ovde prikazane (077).
e, f: Broj slika koji ostaje i prosečno vreme potrebno za njihovo slanje.
U toku reprodukcije, status slika izabran za otpremanje je prikazan na sledeći način:
a: „Pošalji“
Slike koje su izabrane za otpremanje su obeležene sa belom ikonom za prenos.
b: „Slanje“
Zelena ikona prenosa je prikazana u toku otpremanja.
c: „Poslato“
Slike koje su uspešno otpremljene su obeležene sa plavom ikonom za prenos.
A Status mreže
Status mreže može da se vidi u gornjem nivou menija mreže.
48

Sinhronizovano okidanje

Sinhronizovano okidanje grupira jedan glavni D5 fotoaparat sa do deset daljinskih fotoaparata i sinhronizuje zatvarače na daljinskom D5 fotoaparatu sa okidačem na glavnom fotoaparatu. Glavni i daljinski fotoaparati moraju da budu opremljeni sa opcionim WT-6 ili WT-5 bežičnim predajnicima. Imajte na umu da tajmer pripravnosti neće automatski isteći kada je fotoaparat u režimu sinhronizovanog okidanja.
A D4S i D4 fotoaparati
Sinhronizovano okidanje takođe može da se koristi sa D4S i D4 fotoaparatima na koje je WT-5 bežični predajnik povezan.
49

Biranje Bežične LAN mreže za sinhronizovano okidanje

Izaberite bežičnu LAN mrežu za sve fotoaparata koji će se koristiti u sinhronizovanom režimu okidanja.
1 Izaberite Izaberi hardver.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža > Izaberi hardver.
2 Izaberite Bežična LAN mreža.
Markirajte Bežična LAN mreža i pritisnite J da biste se vratili na meni mreže.

Opcije sinhronizovanog okidanja

Sledeće opcije su dostupne za sinhronizovano okidanje: Ime grupe, Glavni/daljinski, Provera daljinskog fotoaparata i Broj daljinskih fotoaparata. Da biste videli podešavanja sinhronizovanog okidanja, izaberite Mreža > Podešavanja mreže u meniju podešavanja, markirajte Sinhronizovano okidanje i pritisnite W (M).
50
❚❚ Glavni fotoaparat
Konfigurišite glavni fotoaparat na sledeći način:
Ime grupe
Unesite ime grupe do 16 karaktera (010). Glavni i daljinski fotoaparati moraju da budu u istoj grupi.
Glavni/daljinski
Izaberite Glavni fotoaparat da biste odredili trenutni fotoaparat kao glavni fotoaparat. Svaka grupa može da ima samo jedan glavni; pritiskanje dugmeta okidača zatvarača na glavnom okida zatvarače na daljinskim fotoaparatima.
Provera daljinskog fotoaparata
Izaberite Uključeno da biste proverili da li je daljinski fotoaparat spreman. Indikator mreže fotoaparata (i LED lampe na WT-5, ako je primenljivo) će bljeskati u jantarnoj boji da bi upozorilo da li je broj vraćanja fotoaparata koji je „spreman“ manji od onog izabranog za Broj
daljinskih fotoaparata.
Broj daljinskih fotoaparata
Unesite broj (1–10) na daljinske fotoaparate u grupi. Ova opcija je dostupna samo ako je
Uključeno izabrano za Provera daljinskog fotoaparata.
51
❚❚ Daljinski fotoaparati
Konfigurišite daljinske fotoaparate na sledeći način:
Ime grupe
Unesite ime grupe do 16 karaktera (010). Glavni i daljinski fotoaparati moraju da budu u istoj grupi.
Glavni/daljinski
Izaberite Daljinski fotoaparat da biste odredili trenutni fotoaparat kao daljinski fotoaparat. Zatvarači na daljinskim fotoaparatima će se okinuti kada se pritisne dugme okidača zatvarača na fotoaparatu izabranom kao
Glavni fotoaparat.

Snimanje slika

1 Prikaz podešavanja mreže.
U meniju podešavanja, izaberite Mreža > Podešavanja mreže.
2 Izaberite Sinhronizovano okidanje.
Markirajte Sinhronizovano okidanje, pritisnite W (M) i prilagodite podešavanja za glavne i daljinske fotoaparate kao što je opisano na stranama 51 i 52. Pritisnite J da biste izabrali sinhronizovano okidanje i da biste se vratili na meni mreže.
52
3 Izaberite Mrežna veza.
Markirajte Mrežna veza i pritisnite 2.
4 Izaberite Omogući.
Markirajte Omogući i pritisnite J da biste povezali mrežu i vratili se na meni mreže.
5 Snimite slike.
Pritiskanje dugmeta okidača zatvarača i glavnog fotoaparata okida zatvarače na daljinskim fotoaparatima.
A Provera daljinskog fotoaparata
Ako je provera daljinskog fotoaparata (0 51) uključena, upozorenja će se prikazati ako bilo koji daljinski fotoaparati nisu spremni.
53
54

Vodič menija

Ovaj odeljak opisuje stavke u meniju Mreža.
Izaberite hardver
Prilagodite tip mreže (preko žice ili bežična LAN mreža, 0 2).
Mrežna veza
Izaberite Omogući da biste omogućili mrežnu vezu. Imajte na umu da ovo povećava trošenje punjive baterije; Onemogući se preporučuje kada se mreža ne koristi.
B meni podešavanja ➜ Mreža
B meni podešavanja ➜ Mreža
55
Podešavanja mreže
Tip veze (09)
Naziv profila
(0 9, 42, 58)
SSID (samo bežične
veze)
Režim komunikacije (0 59)
B meni podešavanja ➜ Mreža
Markirajte Podešavanja mreže i pritisnite 2 da biste prikazali listu profila mreže gde možete da napravite nove profile ili da izaberete postojeći profil.
❚❚ Lista profila
Fotoaparat može da sačuva do devet profila mreže. Markirajte profil i pritisnite J da biste se povezali na markirani glavni računar ili ftp server ili pritisnite O (Q) da biste izbrisali markirani profil (057). Da biste videli informacije na markiranom profilu, pritisnite L (Z/Q).
Da biste uredili markirani profil, pritisnite W (M) (058).
56
❚❚ Kreiraj profil
Birajte Čarobnjak za vezu da biste kreirali profile mreže uz pomoć čarobnjaka (08, 41), Konfiguriši manuelno da biste manuelno uneli ftp i http server podešavanja (075).
❚❚ Kopiraj na karticu/sa kartice
Ova opcija je dostupna samo sa ftp i http server povezivanjima. Izaberite Kopiraj profil sa kartice da biste kopirali profile sa glavnog direktorija memorijske kartice na listu profila. Biranje Kopiraj profil na karticu prikazuje listu profila fotoaparata; markirajte profil i pritisnite J da biste kopirali profil na karticu (profili sa zaštitnom lozinkom ne mogu da se kopiraju; 058). Ako postoji dve memorijske kartice koje su ubačene u fotoaparat, kartica u Slotu 1 će se koristi i za „kopiraj sa“ i „kopiraj na“ operacije.
❚❚ Brisanje profila mreže
Pritisnite O (Q) da biste izbrisali profil koji je trenutno markiran na listi profila. Potvrdni dijalog će biti prikazan; markirajte Da i pritisnite J.
57
❚❚ Uređivanje profila mreže
Da biste uredili profil koji je trenutno markiran na listi profila, pritisnite W (M) i izaberite iz sledećih opcija:
Opšte Uredite naziv profila i lozinku (0 58).
Bežični Uredite bežična podešavanja (samo bežične veze; 0 59).
TCP/IP Uredite TCP/IP podešavanja (0 60).
FTP Uredite ftp podešavanja (0 60).
D Uređenje profila
Ako se dugme okidača pritisne dok su meniji prikazani, monitor će se isključiti a bilo koje promene trenutnom profilu će se izgubiti.
Opšte Birajte Naziv profila da biste uredili naziv profila, Zaštita lozinkom da biste uneli lozinku profila i
omogućili ili onemogućili zaštitu lozinkom. Omogućavanje zaštite lozinkom sprečava druge da gledaju podešavanja mreže.
58
Bežični
Uredite sledeća bežična podešavanja:
SSID: Unesite ime (SSID) mreže na kojoj je glavni računar ili ftp server lociran.
Režim komunikacije: Izaberite Infrastrukturni za bežičnu komunikaciju putem pristupne tačke bežične mreže, Pristupna tačka da biste koristili fotoaparat kao pristupnu tačku za povezivanje na ftp server ili računar umesto povezivanja putem pristupne tačke bežične mreže.
Kanal: Izaberite kanal (samo režim pristupne tačke; u infrastrukturnom režimu, kanal će se automatski obeležiti).
Autentifikacija: Autentifikacija korišćena na mreži. Birajte iz otvorenog sistema, deljenog ključa, WPA-PSK i WPA2-PSK (infrastrukturni) ili otvorenog sistema i WPA2-PSK (režim pristupne tačke).
Šifrovanje: Šifrovanje koje se koristi na mreži. Dostupne opcije se razlikuju od korišćene autentifikacije:
Otvorena: Nijedna; 64- ili 128-bitna WEP dostupna kada je Infrastruktura izabrana za Režim komunikacije
Deljena: 64- ili 128-bitni WEP WPA-PSK: TKIP; AES WPA2-PSK: AES
Ključ šifrovanja: Ako mreža koristi šifrovanje, unesite ključ šifrovanja. Broj neophodnih karaktera zavisi od tipa korišćenog ključa:
WEP (64-bitni) WEP (128-bitni) TKIP, AES
Broj karaktera (ASCII) 513863 Broj karaktera (heks) 10 26 64
Indeks ključa: Ako je WEP64 ili WEP128 izabran za Šifrovanje u infrastrukturnom režimu, birajte indeks ključa koji odgovara onome koji se koristi od strane pristupne tačke ili glavnog računara. Indeks ključa nije neophodan kada je Bez šifrovanja izabrano.
59
TCP/IP
Ako je mreža konfigurisana da bi automatski ponudila IP adresu, izaberite Omogući za
Automatsko pribavljanje. Inače izaberite Onemogući i unesite sledeće informacije:
Adresa/maska: Unesite IP adresu i podmrežnu masku.
Mrežni prolaz: Ako mreža zahteva adresu mrežnog prolaza, izaberite Omogući i unesite adresu dostavljenu od strane administratora mreže.
Server imena domena (DNS): Ako server imena domena postoji na mreži, izaberite Omogući i unesite adresu dostavljenu od strane administratora mreže.
FTP
Uredite sledeća ftp podešavanja:
Tip servera: Birajte ftp ili stfp i unesite URL ili IP adresu (neophodno), fasciklu destinacije i broj porta.
Režim PASV: Izaberite Omogući da biste omogućili režim PASV.
Anonimna prijava: Izaberite Omogući za anonimnu prijavu ili izaberite Onemogući da biste dostavili Korisnički ID i Lozinka.
Proksi server: Ako je proksi server neophodan za ftp, izaberite Omogući i unesite adresu i broj porta za proksi server.
60
Opcije
Uredite sledeća podešavanja.
B meni podešavanja ➜ Mreža
❚❚ Automatsko slanje
Ako je Uključeno izabrano za prenos slika ili ftp server povezivanja, fotografije će se automatski otpremiti na server onako kako su snimljene (imajte na umu, međutim, da fotografije mogu samo da se snime kada je memorijska kartica ubačena u fotoaparat). Filmovi ne mogu da se otpreme koristeći ovu opciju; prenesite filmove u toku reprodukcije kao što je opisano na stranama 14 i 45.
❚❚ Izbriši nakon slanja
Izaberite Da da biste automatski izbrisali fotografije sa memorijske kartice fotoaparata kada je otpremanje završeno (samo povezivanja prenosa slika i ftp servera; datoteke koje su obeležene za prenos pre nego što je ova opcija izabrana nisu promenjene). Sekvencijalno brojanje datoteke se koristi dok je ova opcija na snazi, bez obzira na stavku izabranu za Prilagođeno podešavanje d7 u menijima fotoaparata. Brisanje može da se obustavi u toku nekih rukovanja fotoaparatom.
❚❚ Pošalji datoteku kao
Kada prebacujete NEF+JPEG slike na računar ili ftp server (samo povezivanja prenosa slika ili ftp servera), birajte da li ćete otpremiti i NEF (RAW) i JPEG datoteke ili samo JPEG kopiju.
❚❚ Zameni ako je naziv isti
Birajte Da da biste pregazili datoteke sa duplikatima imena u toku otpremanja na ftp server, Ne da biste dodali brojeve na imena novootpremljenih datoteka kao što je neophodno za sprečavanje da se postojeće datoteke pregaze.
61
❚❚ Zaštiti ako je označeno za otpr.
Izaberite Da da automatski zaštitite datoteke obeležene za otpremanje na ftp server. Zaštita je uklonjena dok se datoteke otpremaju.
❚❚ Označavanje posle slanja (Režim samo FTP otpremanja)
Izaberite Uključeno da biste dodali vremensku oznaku na slike na memorijskoj kartici fotoaparata dajući vreme otpremanja. Vremenska oznaka može da se vidi koristeći ViewNX-i ili Capture NX-D. Za više informacija, pogledajte pomoć na mreži za softver koji je u pitanju ili Capture NX-D uputstvo.
❚❚ Pošalji fasciklu
Izaberite fasciklu za otpremanje (samo povezivanja prenosa slike i ftp servera). Sve fotografije u izabranoj fascikli (uključujući one koje su već obeležene kao „poslate“) će se otpremiti, počev odmah. Filmovi ne mogu da se otpreme koristeći ovu opciju; prenesite filmove u toku reprodukcije kao što je opisano na stranama 14 i 45.
❚❚ Opozvati izbor svih stavki?
Izaberite Da da biste uklonili oznaku prenosa sa svih slika izabranih za otpremanje na računar ili ftp server (samo povezivanja prenosa slika i ftp servera). Otpremanje slika sa ikonom „slanje“ će se odmah završiti.
❚❚ HTTP korisnička podešavanja
Unesite ime korisnika i lozinku za povezivanje na http server (samo povezivanje na http server).
❚❚ MAC adresa
Prikažite MAC adresu hardvera izabranog za Izaberi hardver (055). Ova opcija je dostupna samo ako je Omogući izabrano za Mrežna veza.
62
❚❚ Ušteda energije
Birajte
Prioritet brzine mreže
mreže,
Prioritet uštede energije
potrošnju energije. obezbeđuje da LAN povezivanja ostanu aktivna čak i kada podaci nisu zamenjeni sa serverom i dopušta eternet povezivanja koristeći velike brzine 1000BASE-T standarda.
Prioritet uštede energije
i stara se o tome da su LAN povezivanja automatski završena kada se transfer podataka okonča. Indikator mreže fotoaparata će se isključiti (
Prioritet brzine mreže
za brže brzine
za smanjenu
ograničava eternet povezivanja na 100BASE-TX
0
7).
63
64

Dodaci

Glavni prekidač

Kreirajte profile na računaru

Wireless Transmitter Utility (0 4) može da se koristi za kreiranje profila mreže.
1 Povežite fotoaparat.
Pokrenite računar i povežite fotoaparat koristeći dostavljen USB kabl kao što je ispod prikazano.
2 Uključite fotoaparat.
Rotirajte glavni prekidač da biste uključili fotoaparat.
65
3 Pokrenite Wireless Transmitter Utility.
Dva puta kliknite na ikonu Wireless Transmitter Utility na desktopu (Windows) ili kliknite na ikonu Wireless Transmitter Utility na doku (Mac).
4 Kreirajte profil.
Sledite uputstva na ekranu da biste napravili profil mreže.
66

Kreiranje FTP servera

Slike mogu da se otpreme na ftp servere kreirane koristeći standardne ftp usluge uključene sa Windows 10 (Enterprise/Pro/Home), Windows 8.1, Windows 8.1 (Enterprise/Pro) i Windows 7 (Professional/Enterprise/ Ultimate). Pod Windows-om, Usluge internet informacija (IIS) su neophodne za konfiguraciju ftp servera (instrukcije o instalaciji su dostupne od Microsoft-a). Postarajte se da koristite samo karaktere koji se pojavljuju na području tastature dijaloga unosa teksta fotoaparata (010) za takva podešavanja kao što su korisnički ID, lozinka i imena fascikle.
Sledeća podešavanja se koriste ispod zarad ilustracije:
IP adresa: 192.168.1.3 Podmrežna maska: 255.255.255.0
ftp server
1 Idite na Network and Sharing Center (Centar za mrežu i
deljenje).
Izaberite Network and Internet (Mreža i internet) > Network and Sharing Center (Mreža i centar deljenja) u Control Panel (Kontrolni displej).
ftp server port: 21
67
2 Prikaz liste adaptera mreže.
Kliknite na Change adapter settings (Promeni podešavanja adaptera).
3 Otvorite dijalog u karakteristikama mreže.
Ako ste povezani putem eterneta, kliknite desnim klikom na
Ethernet (Eternet) (Windows 8.1) ili Local Area Connection (Lokalno područje povezivanja) (Windows 7) i izaberite Properties (Karakteristike). Ako ste povezani putem adaptera bežične LAN mreže, kliknite desnim klikom na Wi-Fi (Wi-Fi) (Windows 8.1) ili Wireless Network Connection (Bežično povezivanje mreže)
(Windows 7) i izaberite Properties (Karakteristike).
68
4 Prikaz TCP/IP podešavanja.
Izaberite Internet protokol verzija 4 (TCP/IPv4) i kliknite Properties (Karakteristike).
5 Unesite IP adresu i podmrežnu masku.
Unesite IP adresu i podmrežnu masku za ftp server i kliknite OK.
69
6 Zatvorite dijalog u karakteristikama mreže.
Kliknite Close (Zatvori).
7 Otvorite administrativne alatke.
Izaberite System and Security (Sistem i bezbednost) > Administrative Tools (Administrativne alatke) u Control Panel (Kontrolni displej).
70
8 Otvorite IIS menadžer.
Dva puta kliknite na Internet Information Services (IIS) Manager (Menadžer usluga internet informacija (IIS)).
9 Izaberite Add FTP Site… (Dodaj FTP lokaciju).
Kliknite desnim klikom na ime korisnika računara i izaberite Add FTP Site… (Dodaj FTP lokaciju).
71
10
Unesite informaciju lokacije.
Dajte ime lokaciji i izaberite put do fascikle koja će se koristiti za ftp otpremanje. Kliknite na Next (Sledeće) da biste nastavili.
A Anonimna prijava
Da biste dopustili anonimnu prijavu, izaberite fasciklu u korisničkoj javnoj fascikli kao direktorij sadržaja.
72
11
Birajte povez i SSL opcije.
Izaberite IP adresu unetu u Koraku 5, imajte na umu broj porta, izaberite Start FTP site automatically (Automatski započni FTP lokaciju) i proverite No SSL (Nema SSL). Kliknite na Next (Sledeće) da biste nastavili.
73
12
Izaberite opcije autentifikacije.
Prilagodite podešavanja kao što je ispod opisano i kliknite Finish (Završetak).
Authentication (Autentifikacija): Osnovno
Allow access to (Dozvoli pristup na): Svi korisnici
Permissions (Dozvole): Čitaj/piši
74

Manuelno kreiranje profila

Sledite korake ispod da biste manuelno konfigurisali fotoaparat za povezivanje na ftp i http servere. Imajte na umu da će promene trenutnom profilu biti izgubljena ako se fotoaparat isključi u toku podešavanja; da biste sprečili neočekivan gubitak napajanja, koristite u potpunosti napunjenu punjivu bateriju ili opcioni AC adapter. Ako se povezujete na ftp server iza zaštitnog zida, možda ćete morati da prilagodite podešavanja za zaštitni zid da biste napravili izuzetak za ftp portove koji se koriste od strane fotoaparata (portovi 21, 22 i 32768 do
61000).
1 Prikaz mreže profila.
Izaberite Mreža u meniju podešavanja, zatim markirajte Podešavanja mreže i pritisnite 2 da biste prikazali listu profila i drugih podešavanja mreže.
2 Izaberite Kreiraj profil.
Markirajte Kreiraj profil i pritisnite 2. Imajte na umu da ako lista već sadrži devet profila, moraćete da izbrišete postojeći profil koristeći O (Q) dugme pre nego što nastavite (057).
3 Izaberite Konfiguriši manuelno.
Markirajte Konfiguriši manuelno i pritisnite 2.
75
4 Birajte tip veze.
Markirajte FTP otpremanje ili HTTP server i pritisnite 2.
5 Prilagodite podešavanja.
Prilagodite podešavanja kao što je opisano u „Uređivanju profila mreže“ (058).
D Uređenje profila
Ako se dugme okidača pritisne dok su meniji prikazani, monitor će se isključiti a bilo koje promene trenutnom profilu će se izgubiti. Birajte duže kašnjenje isključivanja monitora za Prilagođeno podešavanje c4 na menijima fotoaparata.
76

Rešavanje problema

Problem Rešenje Strana
Proverite podešavanja za glavni i/ili adapter bežične LAN mreže i prilagodite podešavanja fotoaparata
Fotoaparat prikazuje TCP/IP ili ftp grešku.
„Povezivanje na računar“ se ne gubi sa prikaza fotoaparata.
Fotoaparat prikazuje poruku, „Eternet kabl nije povezan“.
Fotoaparat prikazuje grešku memorijske kartice.
Prenos je prekinut pre nego što su sve fotografije poslate.
Nijedno povezivanje nije uspostavljeno kada je URL fotoaparata unet u pretraživač na mreži (samo povezivanja sa http serverom).
na pravilan način. Proverite podešavanja zaštitnog zida. 16, 19, 43 Potvrdite da možete da pišete na
fascikli destinacije na ftp serveru. Promenite trenutno podešavanje
režima PASV.
Proverite podešavanja zaštitnog zida. 16, 19, 43
Povežite eternet kabl ili izaberite
Bežična LAN mreža za Izaberi hardver.
Potvrdite da je kartica pravilno ubačena.
Prenos će se nastaviti ako se fotoaparat isključi a zatim opet uključi.
Potvrdite da pretraživač ne koristi proksi povezivanje.
8, 41, 58
74
60
6, 40
6, 40
16, 47
77

Indeks

Simboli
a: „Pošalji“ ..................................................... 17, 48
b: „Slanje“ ...................................................... 17, 48
c: „Poslato“ ................................................... 17, 48
A
Android OS..................................................... 26, 27
Autentifikacija...................................................... 59
Automatsko slanje.............................................. 61
B
Bežična LAN mreža......................................... 2, 59
Broj daljinskih fotoaparata .............................. 51
Broj porta............................... 3, 19, 43, 60, 73, 75
C
Camera Control Pro 2 ........................................ 18
Č
Čarobnjak za vezu .......................................... 8, 41
D
DNS .......................................................................... 60
E
Eternet ........................................................... 2, 8, 41
Eternet kabl....................................................... 6, 40
F
Fascikle ..................................................... 16, 44, 72
FTP otpremanje........................................ 2, 39, 45
FTP server ..................................... 2, 39, 60, 67, 75
G
Glavni/daljinski .................................................... 51
Greške ..................................... 7, 17, 20, 25, 48, 77
H
HTTP korisnička podešavanja......................... 62
HTTP server .................................... 2, 5, 21, 26, 75
I
Ime grupe ....................................................... 51, 52
Indeks ključa ......................................................... 59
Indikator mreže ...................................................... 7
iOS ............................................................................ 26
IP adresa................................................... 11, 42, 60
iPhone..................................................................... 34
Izaberi hardver.......................................... 8, 41, 55
Izbriši nakon slanja ............................................. 61
K
Kanal........................................................................ 59
Ključ šifrovanja..................................................... 59
Kontrola fotoaparata ................................ 2, 5, 18
Kopiraj na karticu/sa kartice............................ 57
Kreiraj profil .......................................................... 57
M
Mac........................................................................... 26
MAC adresa ........................................................... 62
Memorijska kartica .................................. 6, 40, 57
Mreža....................................................................... 55
Mrežna veza.......................................................... 55
Mrežni prolaz........................................................ 60
N
Naziv profila ................................................... 56, 58
O
Opcije...................................................................... 61
Opozvati izbor svih stavki?.............................. 62
Označavanje posle slanja................................. 62
P
Podešavanja mreže.......................... 8, 41, 56, 75
Pošalji datoteku kao........................................... 61
Pošalji fasciklu ...................................................... 62
Prenos slika .................................................. 2, 5, 14
Proksi server.......................................................... 60
Provera daljinskog fotoaparata ..................... 51
Prozor tražila.................................................. 29, 36
Prozor za fotografisanje ............................ 27, 34
Prozor za uređenje teksta ......................... 31, 38
78
R
Režim komunikacije.................................... 56, 59
Režim PASV ........................................................... 60
Ruteri ................................................................... 3, 11
S
Server imena domena....................................... 60
Sinhronizovano okidanje ............... 2, 49, 50, 52
SSID................................................................... 56, 59
Status mreže .................................... 17, 20, 25, 48
Status povezivanja ................................................ 7
Š
Šifrovanje............................................................... 59
T
TCP/IP...................................................................... 60
Tip veze ....................................................... 9, 42, 56
U
Unos teksta............................................................ 10
Uparivanje ............................................................. 12
Ušteda energije ................................................... 63
W
Windows 10 .......................................................... 26
Windows 7............................................................. 26
Windows 8.1 ......................................................... 26
Wireless Transmitter Utility .................. 4, 13, 65
WT-5......................................................................... 49
WT-6......................................................................... 49
Z
Zameni ako je naziv isti..................................... 61
Zaštita lozinkom.................................................. 58
Zaštiti ako je označeno za otpr. ..................... 62
Zaštitni zid ........................................... 3, 16, 19, 43
79
80
Sr
Vodič mreže
Pritajte ovo uputstvo u potpunosti pre nego što koristite fotoaparat.
Nakon čitanja ovog uputstva, držite ga na mestu gde može lako da se preuzme zarad budućeg korišćenja.
SB5L01(YD)
Ovo uputstvo nije dozvoljeno reprodukovati u bilo kom obliku, u celosti ili delovima (osim kratkih citata u člancima ili recenzijama od velike važnosti), bez pisanog odobrenja od strane kompanije NIKON CORPORATION.
Loading...