Nikon D3400 User manual (full instructions) [fi]

• Lue tämä käyttöopas huolellisesti ennen kameran käyttöä.
• Lue “Turvallisuudesta”-osio (sivu xi), jotta osaat käyttää kameraa asianmukaisesti.
• Kun olet lukenut käyttöoppaan, säilytä sitä niin, että se on tarvittaessa helppo löytää.
DIGITAALIKAMERA
Fi
Your images. The world. Connected
D3400 Model Name: N1510
Tervetuloa SnapBridge-palveluun — Nikonin uuteen palveluperheeseen, joka täydentää kuvauselämyksesi. SnapBridge yhdistää kamerasi ja sen kanssa yhteensopivan älylaitteen käyttämällä vähän energiaa kuluttavaa Bluetooth®-tekniikkaa (BLE) ja tähän tarkoitukseen suunniteltua sovellusta. Nikon-kameralla ja
-objektiiveilla taltioidut hetket siirretään automaattisesti älylaitteeseen sitä mukaa kuin kuvia otetaan. Ne voidaan myös ladata helposti pilvipalveluihin, joita voit käyttää kaikilta laitteiltasi. Voit jakaa kokemuksesi milloin tahdot, missä tahdot.
Aloita lataamalla SnapBridge-sovellus!
Lataa SnapBridge-sovellus älylaitteeseesi nyt hyödyntääksesi sen tarjoamia monipuolisia mahdollisuuksia. Muutaman yksinkertaisen säädön avulla tämä sovellus yhdistää Nikon­kamerasi yhteensopivaan iPhone®-, iPad®- ja/ tai iPod touch®-laitteeseen tai älylaitteeseen, jossa on Android™-käyttöjärjestelmä. SnapBridge on saatavilla ilmaiseksi Apple App Store®- ja Google Play™ -kaupoista sekä seuraavalta verkkosivulta:
http://snapbridge.nikon.com
Uusimmat tiedot SnapBridgestä löytyvät Nikonin alueellis ilta verkkosivuilta (
0
xix).
Innostava kuvaelämys, jonka SnapBridge tarjoaa…
Jatkuva yhteys laitteiden välillä mahdollistaa automaattisen kuvansiirron kamerasta älylaitteeseen — valokuvien jakaminen verkossa on helpompaa kuin koskaan
Valokuvien ja pienoiskuvien lataus NIKON IMAGE SPACE -pilvipalveluun
Joukko palveluita, jotka monipuolistavat kuvien käsittelyä, mukaan lukien:
Enintään kahden kuvaustietomerkinnän (esim. tekijänoikeus, selitykset, teksti ja logot) lisääminen kuviin
Kameran päivämäärä- ja aikatietojen sekä sijaintitietojen automaattinen päivitys
Kameran laiteohjelmiston päivitysten vastaanotto
i
Saadaksesi mahdollisimman paljon hyötyä kamerastasi lue kaikki ohjeet huolellisesti ja säilytä niitä paikassa, jossa ne ovat kaikkien tuotetta käyttävien luettavissa.
Symbolit ja merkintätavat
Tässä oppaassa on käytetty seuraavia symboleja ja merkintätapoja, joiden avulla löydät helposti tarvitsemasi tiedot:
Tällä kuvakkeella merkitään varoitukset, jotka tulisi lukea ennen
D
käyttöä kameran vahingoittumisen estämiseksi.
Tällä kuvakkeella merkitään huomautukset, jotka tulisi lukea ennen
A
kameran käyttöä.
Tällä kuvakkeella merkitään viittaukset tämän käyttöoppaan muille
0
sivuille.
Kameran näytössä näkyvät valikkokohdat, asetukset ja viestit on lihavoitu.
Kameran asetukset
Tämän käyttöoppaan selityksissä oletetaan, että kamerassa käytetään oletusasetuksia.
A Turvallisuudesta
Ennen kuin käytät kameraa ensimmäisen kerran, lue turvallisuutta koskevat ohjeet kohdasta ”Turvallisuudesta” (0 xi–xiv).
ii

Sisällysluettelo

Turvallisuudesta ................................................................................. xi
Huomautuksia ................................................................................... xv
Bluetooth ............................................................................................ xx
Johdanto 1
Kameraan tutustuminen.................................................................... 1
Kameran runko.............................................................................................. 1
Etsin................................................................................................................... 4
Tilanvalitsin..................................................................................................... 5
R (tieto) -painike ......................................................................................... 6
P-painike........................................................................................................ 11
Ensimmäiset vaiheet 12
Kiinnitä kameran hihna ............................................................................ 12
Lataa akku ..................................................................................................... 12
Aseta akku ja muistikortti sisään........................................................... 13
Kiinnitä objektiivi........................................................................................ 15
Kameran asetukset..................................................................................... 18
Etsimen tarkentaminen............................................................................ 26
Opastus 27
Kameran valikot: yleiskatsaus ....................................................... 27
Kameran valikoiden käyttäminen ........................................................ 28
Akun varaustaso ja jäljellä olevien kuvien määrä...................... 31
Perusvalokuvaus ja toisto 32
”Tähtää ja kuvaa” -tilat (i ja j).................................................... 32
Normaali toisto ................................................................................. 40
Tarpeettomien valokuvien poistaminen ........................................... 41
iii
Opastila 42
Opas .................................................................................................... 42
Opastilan valikot......................................................................................... 43
Oppaan käyttäminen................................................................................ 46
Asetusten sovittaminen kohteeseen tai tilanteeseen
(kuvausohjelma) 48
k Muotokuva ...................................................................................... 48
l Maisema ........................................................................................... 49
p Lapsi................................................................................................... 49
m Urheilu............................................................................................... 49
n Lähikuva ........................................................................................... 50
o Yömuotokuva................................................................................. 50
Erikoistehosteet 51
% Pimeänäkö....................................................................................... 52
S Erittäin elävä.................................................................................... 52
T Pop .................................................................................................... 52
U Kuvituskuva..................................................................................... 53
' Lelukameratehoste....................................................................... 53
( Miniatyyritehoste.......................................................................... 53
3 Valikoiva väri................................................................................... 54
1 Siluetti ............................................................................................... 54
2 Yläsävy .............................................................................................. 54
3 Alasävy .............................................................................................. 55
Reaaliaikanäkymässä käytettävissä olevat asetukset.................... 56
Lisää valokuvauksesta 62
Kuvanottotavan valitseminen ....................................................... 62
Sarjakuvaus (sarjakuvaustila) ........................................................ 63
Hiljainen laukaisu ............................................................................. 65
Itselaukaisintila ................................................................................. 66
iv
Tarkennus .......................................................................................... 69
Tarkennustila................................................................................................ 69
Tarkennusaluetila....................................................................................... 74
Tarkennuksen lukitus ................................................................................ 79
Käsitarkennus............................................................................................... 81
Kuvanlaatu ja kuvakoko ................................................................. 84
Kuvanlaatu.................................................................................................... 84
Kuvakoko....................................................................................................... 86
Yhdysrakenteisen salaman käyttäminen .................................... 87
Tilat, joissa salama nousee automaattisesti...................................... 87
Tilat, joissa salama nostetaan käsin ..................................................... 89
ISO-herkkyys ..................................................................................... 93
Kuvaus kauko-ohjaimella ............................................................... 95
Lisävarusteena saatavan ML-L3-kauko-ohjaimen
käyttäminen ............................................................................................ 95
P-, S-, A- ja M-tilat 98
Suljinaika ja aukko ........................................................................... 98
Tila P (Ohjelmoitu automatiikka).......................................................... 99
Tila S (Suljinajan esivalinta-automatiikka)...................................... 101
Tila A (Aukon esivalinta-automatiikka)............................................ 103
Tila M (Käsisäätö)..................................................................................... 105
Pitkät valotusajat (vain M-tila) ............................................................ 107
Valotus ............................................................................................. 111
Mittaus......................................................................................................... 111
Valotuksen lukitus................................................................................... 113
Valotuksen korjaus.................................................................................. 115
Salaman korjaus....................................................................................... 117
Yksityiskohtien säilyttäminen valoalueilla ja varjoissa .......... 119
Aktiivinen D-Lighting............................................................................. 119
v
Valkotasapaino ............................................................................... 121
Valkotasapainon hienosäätö .............................................................. 124
Esiasetus käsin.......................................................................................... 126
Picture Control -säätimet .............................................................. 132
Picture Control -säätimen valinta...................................................... 132
Picture Control -säätimien muokkaaminen .................................. 134
Elokuvien tallennus ja katselu 138
Elokuvien tallennus........................................................................ 138
Elokuva-asetukset................................................................................... 141
Elokuvien katseleminen ................................................................ 144
Elokuvien muokkaaminen ............................................................ 146
Elokuvien rajaaminen............................................................................ 146
Valittujen kuvien tallentaminen ........................................................ 150
Toisto ja poisto 152
Täyskuvatoisto ................................................................................ 152
Pienoiskuvien toisto............................................................................... 153
Kalenteritoisto.......................................................................................... 154
P-painike .................................................................................................... 155
Kuvan tiedot .................................................................................... 156
Tarkempi katselu: toiston zoomaus............................................ 165
Valokuvien suojaaminen poistolta ............................................. 168
Kuvien luokittelu ............................................................................ 169
Yksittäisten kuvien luokittelu ............................................................. 169
Useiden kuvien luokittelu .................................................................... 170
Valokuvien poistaminen ............................................................... 171
Toiston aikana .......................................................................................... 171
Toistovalikko............................................................................................. 172
Kuvaesitykset .................................................................................. 174
Kuvaesityksen asetukset....................................................................... 176
vi
Liitännät 177
ViewNX-i:n asentaminen .............................................................. 177
Kuvien kopioiminen tietokoneelle ............................................. 178
Valokuvien tulostaminen ............................................................. 181
Tulostimen liittäminen .......................................................................... 181
Kuvien tulostaminen yksitellen .......................................................... 182
Useiden kuvien tulostaminen............................................................. 183
Kuvien katseleminen televisiosta ............................................... 184
Kameran valikot 186
D Toistovalikko: kuvien hallinta...................................................... 186
Toistovalikon asetukset......................................................................... 186
Toistokansio ...................................................................................... 187
Toiston näyttöasetukset ............................................................... 187
Kuvan tarkastelu .............................................................................. 188
Automaattinen kuvan kääntö ..................................................... 188
Käännä pysty..................................................................................... 189
Valitse älylaitt. lähetettäväksi...................................................... 189
C Kuvausvalikko: kuvausasetukset ................................................. 190
Kuvausvalikon asetukset ...................................................................... 190
Palauta kuv.valikon oletusaset. .................................................. 192
ISO-herkkyysasetukset................................................................... 192
Väriavaruus ........................................................................................ 194
Kohinan vähennys........................................................................... 195
Vinjetoinnin korjaus ....................................................................... 195
Autom. vääristymien korjaus ...................................................... 196
Yhdysrak. tarkennusapuvalo ....................................................... 196
Yhdysrak. salaman tila / Valinnainen salama......................... 197
Optinen VR......................................................................................... 198
vii
B Asetusvalikko: kameran asetukset .................................................. 199
Asetusvalikon asetukset ....................................................................... 199
Palauta asetusvalikko .................................................................... 201
Alusta muistikortti .......................................................................... 201
Päivämääräleima ............................................................................. 202
Aikavyöhyke ja päivämäärä......................................................... 205
Kieli (Language) ............................................................................... 205
Näytön kirkkaus ............................................................................... 205
Tietojen näyttömuoto ................................................................... 206
Automaattinen tietonäyttö ......................................................... 206
Virrankatkaisun ajastimet............................................................. 207
Itselaukaisin....................................................................................... 208
Kauko-ohj. odotusaika (ML-L3) .................................................. 208
Pölynpoiston viitekuva ................................................................. 209
Kuvaselitys ......................................................................................... 211
Tekijänoikeustiedot........................................................................ 212
Äänimerkki......................................................................................... 213
Välkynnänvähennys ....................................................................... 213
Painikkeet........................................................................................... 214
Etäisyysmittari .................................................................................. 216
Tark.renkaan käsisäätö AF-tilassa .............................................. 217
Tiedostojen numerointi ................................................................ 218
Tallennuskansio ............................................................................... 219
Tiedoston nimeäminen................................................................. 221
Sijaintitiedot...................................................................................... 221
Lentokonetila ................................................................................... 222
Muodosta yhteys älylaitteeseen ................................................ 222
Lähetä älylaitteeseen (autom.)................................................... 223
Bluetooth ........................................................................................... 223
Eye-Fi-lataus...................................................................................... 224
Vaatimustenmukaisuusmerkintä .............................................. 225
Laukaisu muistikortitta.................................................................. 226
Palauta kaikki asetukset................................................................ 226
Laiteohjelmaversio ......................................................................... 226
viii
N Muokkausvalikko: muokattujen kopioiden luominen..................... 227
Muokkausvalikon asetukset ................................................................ 227
Muokattujen kopioiden luominen .................................................... 228
NEF (RAW) -käsittely ....................................................................... 230
Rajaa..................................................................................................... 232
Muuta kokoa ..................................................................................... 233
D-Lighting .......................................................................................... 235
Pikamuokkaus................................................................................... 236
Punasilmäisyyden korjaus ............................................................ 236
Suorista ............................................................................................... 237
Vääristymän korjaus ....................................................................... 237
Perspektiivin korjaus ...................................................................... 238
Kalansilmä .......................................................................................... 238
Suodintehosteet .............................................................................. 239
Yksivärinen......................................................................................... 240
Kuvan sulautus ................................................................................. 241
Väritysääriviivat................................................................................ 243
Kuvituskuva ....................................................................................... 244
Väriluonnos........................................................................................ 244
Miniatyyritehoste ............................................................................ 245
Valikoiva väri ..................................................................................... 246
Maalaus ............................................................................................... 248
Vertailu vierekkäin........................................................................... 249
m Viimeisimmät asetukset ........................................................... 251
Tekniset lisätiedot 252
Yhteensopivat objektiivit ............................................................. 252
Yhteensopivat mikroprosessoriohjatut objektiivit ..................... 252
Yhteensopivat ei-mikroprosessoriohjatut objektiivit ................ 254
Nikonin luova valaistusjärjestelmä (CLS) .................................. 262
Muut lisävarusteet ......................................................................... 267
Virtaliitännän ja verkkolaitteen liittäminen ................................... 270
ix
Kameran hoito................................................................................. 272
Säilytys ........................................................................................................ 272
Puhdistaminen......................................................................................... 272
Kuvakennon puhdistaminen .............................................................. 273
Kameran ja akun hoito: varoitukset............................................ 276
Käytettävissä olevat asetukset .................................................... 281
Vianmääritys.................................................................................... 282
Akku/näyttö .............................................................................................. 282
Kuvaus (kaikki tilat)................................................................................. 283
Kuvaus (P, S, A, M).................................................................................. 287
Toisto........................................................................................................... 288
Bluetooth ................................................................................................... 289
Muut ............................................................................................................ 289
Virheilmoitukset ............................................................................. 290
Tekniset tiedot ................................................................................ 295
AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3.5–5.6G VR ja
AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3.5–5.6G -objektiivit ........... 306
AF-P DX NIKKOR 70–300 mm f/4.5–6.3G ED VR- ja
AF-P DX NIKKOR 70–300 mm f/4.5–6.3G ED -objektiivit... 312 AF-S DX NIKKOR 55–200 mm f/4–5.6G ED VR II -objektiivit ... 317
Muistikortin kapasiteetti............................................................... 323
Akun kesto ....................................................................................... 324
Hakemisto ........................................................................................ 326
x

Turvallisuudesta

Lue “Turvallisuudesta” kokonaan ennen tuotteen käyttöä estääksesi omaisuusvahingot ja itsesi tai muiden loukkaantumisen.
Säilytä näitä turvallisuusohjeita paikassa, jossa ne ovat kaikkien tuotetta käyttävien luettavissa.
VAARA: Tällä kuvakkeella merkittyjen varotoimien noudattamatta jättämiseen
liittyy merkittävä kuoleman tai vakavan loukkaantumisen riski.
VAROITUS: Tällä kuvakkeella merkittyjen varotoimien noudattamatta jättäminen
voi aiheuttaa kuoleman tai vakavan loukkaantumisen.
HUOMAUTUS: Tällä kuvakkeella merkittyjen varotoimien noudattamatta
jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisen tai omaisuusvahinkoja.
VAROITUS
• Älä käytä tuotetta, kun kävelet tai ajat moottoriajoneuvoa.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa onnettomuuden tai loukkaantumisen.
• Älä pura tai muuntele tuotetta. Älä koske sisäosiin, jotka paljastuvat putoamisen tai muun vahingon seurauksena.
Näiden varotoimien noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa sähköiskun tai muun loukkaantumisen.
• Jos huomaat jotain poikkeavaa, kuten tuotteesta tulevaa savua, kuumuutta tai epätavallista hajua, irrota heti akku tai virtalähde.
Käytön jatkaminen voi aiheuttaa tulipalon, palovammoja tai muun loukkaantumisen.
• Pidä kuivana. Älä käsittele märin käsin. Älä käsittele pistoketta märin käsin.
Näiden varotoimien noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
• Älä jätä tuotetta pitkäksi aikaa kosketukseen ihon kanssa, kun tuote on päällä tai kytketty pistorasiaan.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa lieviä palovammoja.
• Älä käytä tuotetta helposti syttyvän pölyn tai kaasun, kuten propaanin, bensiinin tai aerosolien, lähellä.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa räjähdyksen tai tulipalon.
xi
• Älä katso suoraan aurinkoon tai muuhun kirkkaaseen valonlähteeseen objektiivin tai kameran läpi.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa näkövammoja.
• Älä suuntaa salamaa tai tarkennusapuvaloa moottoriajoneuvon kuljettajaan.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa onnettomuuden.
• Pidä tuote lasten ulottumattomissa.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisen tai tuotteen toimintahäiriön. Huomaa myös, että pieniin osiin voi tukehtua. Jos lapsi nielee jonkin tuotteen osan, ota heti yhteyttä lääkäriin.
• Älä kiedo hihnoja kaulasi ympärille.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa onnettomuuden.
• Älä käytä akkuja, latureita tai verkkolaitteita, joita ei ole tarkoitettu nimenomaan tämän tuotteen kanssa käytettäväksi. Kun käytät akkuja, latureita, ja verkkolaitteita, jotka on tarkoitettu käytettäväksi tämän tuotteen kanssa, älä:
- Vahingoita, muokkaa tai vedä tai taivuta johtoja tai kaapeleita
voimakkaasti, aseta niitä painavien esineiden alle tai altista niitä lämmölle tai tulelle.
- Käytä matkamuuntajia, jännitteestä toiseen muuntavia sovittimia tai
vaihtosuuntaajia.
Näiden varotoimien noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tulipalon tai sähköiskun.
• Älä käsittele pistoketta, kun lataat tuotetta tai käytät verkkolaitetta ukkosella.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa sähköiskun.
• Älä käsittele paljain käsin paikoissa, joiden lämpötila voi olla erittäin korkea tai matala.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa palovammoja tai paleltumisen.
HUOMAUTUS
• Älä jätä objektiivia suunnatuksi aurinkoon tai muuhun voimakkaaseen valonlähteeseen.
Objektiivin kokoama valo voi aiheuttaa tulipalon tai vahingoittaa tuotteen sisäosia. Kun kuvaat vastavalossa olevia kohteita, pidä aurinko riittävästi rajauksen ulkopuolella. Kun aurinko on rajauksen lähellä, kameraan keskittyvä auringonvalo voi aiheuttaa tulipalon.
xii
• Sammuta tuote, kun sen käyttö on kielletty. Poista langattomat toiminnot käytöstä, kun langattomien laitteiden käyttö on kielletty.
Tuotteen lähettämät radioaallot voivat häiritä lentokoneen tai sairaaloiden tai muiden lääketieteellisten laitosten laitteita.
• Poista akku ja irrota verkkolaite, jos tuotetta ei ole tarkoitus käyttää pitkään aikaan.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tulipalon tai tuotteen toimintahäiriön.
• Älä koske objektiivin liikkuviin osiin tai muihin liikkuviin osiin.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisen.
• Älä laukaise salamaa ihon tai esineiden lähellä tai kosketuksessa niihin.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa palovammoja tai tulipalon.
• Älä jätä tuotetta pitkäksi aikaa paikkoihin, joiden lämpötila on erittäin korkea, kuten suljettuun autoon tai suoraan auringonvaloon.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tulipalon tai tuotteen toimintahäiriön.
VAARA (Akut)
• Älä käsittele akkuja väärin.
Jos seuraavia varotoimia ei noudateta, akut voivat vuotaa, ylikuumentua, haljeta tai syttyä palamaan:
- Käytä vain tämän tuotteen kanssa käytettäväksi hyväksyttyjä akkuja.
- Älä altista akkuja tulelle tai liialliselle kuumuudelle.
-Älä pura osiin.
- Älä aiheuta liittimiin oikosulkua koskettamalla niitä kaulakoruihin,
hiuspinneihin tai muihin metalliesineisiin.
- Älä altista akkuja tai tuotteita, joissa niitä käytetään, voimakkaille fyysisille
iskuille.
• Älä yritä ladata EN-EL14a-akkuja latureilla, joita ei nimenomaan ole tarkoitettu siihen käyttöön.
Jos tätä varotoimea ei noudateta, akut voivat vuotaa, ylikuumentua, haljeta tai syttyä palamaan.
• Jos akkunestettä joutuu silmiin, huuhtele runsaalla puhtaalla vedellä ja hakeudu heti lääkäriin.
Viivyttely voi aiheuttaa silmävammoja.
xiii
VAROITUS (Akut)
• Pidä akut lasten ulottumattomissa.
Jos lapsi nielee akun, ota heti yhteyttä lääkäriin.
• Älä upota akkuja veteen tai altista niitä sateelle.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa tulipalon tai tuotteen toimintahäiriön. Jos tuote kastuu, kuivaa se heti pyyhkeellä tai vastaavalla.
• Lopeta käyttö heti, jos huomaat akuissa muutoksia, kuten värjäytymiä tai vääntymiä. Lopeta EN-EL14a-akkujen lataaminen, jos ne eivät lataudu ilmoitetussa ajassa.
Jos näitä varotoimia ei noudateta, akut voivat vuotaa, ylikuumentua, haljeta tai syttyä palamaan.
• Eristä akun liittimet teipillä ennen hävittämistä.
Metalliesineiden osuminen liittimiin voi aiheuttaa ylikuumenemisen, halkeamisen tai tulipalon. Kierrätä tai hävitä akut paikallisten määräysten mukaisesti.
• Jos akkunestettä joutuu iholle tai vaatteille, huuhtele likaantunut alue heti runsaalla puhtaalla vedellä.
Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi aiheuttaa ihoärsytystä.
xiv

Huomautuksia

Tämän käyttöohjeen mitään osaa ei
saa jäljentää, tallentaa tietojen noutojärjestelmään, siirtää tai kääntää vieraalle kielelle missään muodossa tai millään keinoin ilman Nikonin etukäteen myöntämää kirjallista lupaa.
Nikon varaa oikeuden muuttaa näissä käyttöoppaissa kuvailtujen laitteistojen ja ohjelmistojen ulkonäköä ja teknisiä tietoja milloin tahansa ilman ennakkoilmoitusta.
Huomautuksia eurooppalaisille asiakkaille
VAROITUS: AKUN/PARISTON KORVAAMINEN VÄÄRÄNLAISELLA AKKU-/ PARISTOTYYPILLÄ SAATTAA JOHTAA RÄJÄHDYKSEEN. HÄVITÄ KÄYTETYT AKUT/ PARISTOT OHJEIDEN MUKAISESTI.
Tämä merkintä osoittaa, että sähkö- ja elektroniikkalaitteet on kerättävä erillään muusta jätteestä.
Seuraavat ilmoitukset koskevat vain Euroopan maissa olevia käyttäjiä:
Tämä tuote on tarkoitettu kerättäväksi erikseen asianmukaisessa keräyspisteessä. Älä hävitä sitä kotitalousjätteen mukana.
Erilliskeräys ja kierrätys auttavat säästämään luonnonvaroja ja estämään haittoja, joita voi aiheutua ihmisten terveydelle ja ympäristölle, jos laitteita ei hävitetä asianmukaisesti.
Lisätietoja saat myyjältä tai jätehuollosta vastaavilta paikallisilta viranomaisilta.
Nikon ei ole vastuussa vahingoista, joita tämän laitteen käyttö voi aiheuttaa.
Näiden käyttöohjeiden tiedot on pyritty saamaan mahdollisimman kattaviksi ja oikeiksi. Jos kuitenkin huomaat ohjeissa puutteita tai virheitä, pyydämme ilmoittamaan niistä paikalliselle Nikonin edustajalle (osoite toimitetaan erikseen).
Tämä symboli akussa/ paristossa osoittaa, että akku/paristo tulee kerätä talteen erikseen.
Seuraavat ilmoitukset koskevat vain Euroopan maissa olevia käyttäjiä:
Kaikki akut/paristot, olipa niissä tämä symboli tai ei, on vietävä erikseen niille tarkoitettuun keräyspisteeseen. Älä hävitä niitä tavallisen kotitalousjä tteen mukana.
Lisätietoja saat myyjältä tai jätehuollosta vastaavilta paikallisilta viranomaisilta.
xv
Kopiointikieltoa koskeva huomautus
Huomaa, että pelkkä skannerilla, digitaalikameralla tai muulla laitteella digitaalisesti kopioidun materiaalin hallussapito saattaa olla lain mukaan rangaistavaa.
Kohteet, joita lain mukaan ei saa kopioida
Älä kopioi seteleitä, kolikoita, arvopapereita, valtion obligaatioita tai paikallishallinnon yleisöobligaatioita siinäkään tapauksessa, että kyseiset kopiot on merkitty mallikappaleiksi.
Ulkomailla liikkeellä laskettujen seteleiden, kolikoiden tai arvopaperien kopioiminen on kiellettyä.
Käyttämättömien, valtion liikkeelle laskemien postimerkkien tai postikorttien kopioiminen on kielletty ilman valtion myöntämää ennakkolupaa.
Valtion julkaisemien leimamerkkien ja lain edellyttämien varmistettujen asiakirjojen kopioiminen on kielletty.
Tiettyä kopiointia tai jäljentämistä koskevat varoitukset
Lainsäädännöllä on voitu rajoittaa myös yksityisten yritysten tiettyjen dokumenttien kopiointia ja jäljentämistä, ellei yritys käytä kopioita omassa liiketoiminnallisessa käytössään. Älä myöskään kopioi valtioiden passeja, julkisten ja yksityisten yhteisöjen myöntämiä lisenssejä, henkilötodistuksia, lippuja, ruokailukuponkeja tai muita vastaavia dokumentteja.
Noudata tekijänoikeuksia
Tekijänoikeuslain mukaan valokuvia tai tallenteita, jotka on otettu kameralla tekijänoikeudella suojatuista teoksista, ei saa käyttää ilman tekijänoikeuden haltijan lupaa. Henkilökohtaiseen käyttöön liittyy poikkeuksia, mutta huomaa, että myös henkilökohtaista käyttöä saatetaan rajoittaa näyttelyistä tai live-esityksistä otettujen valokuvien tai tallenteiden tapauksessa.
xvi
Tallennusvälineiden hävittäminen tai luovuttaminen toiselle henkilölle
Kuvien poistaminen tai muistikortti en tai muiden tallennusvälineiden alustaminen ei poista kuvatietoja täysin. Joissakin tapauksissa poistetut tiedostot voidaan palauttaa pois heitetyistä tallennusvälineistä kaupallisten ohjelmistojen avulla. Tällöin on olemassa henkilökohtaisen kuvamateriaalin väärinkäytön mahdollisuus. Henkilökohtaisten tietojen suojaaminen on käyttäjän vastuulla.
Poista tallennusvälineestä tiedot pysyvästi käyttämällä jotain kaupallista poisto­ohjelmaa tai alusta tallennusväline ja täytä se kuvatiedostoilla, joissa ei ole henkilökohtaisia tietoja (esimerkiksi kuvilla, joissa on vain taivasta) ennen tallennusvälineen hävittämistä tai sen luovuttamista toiselle henkilölle. Varo vahingoittamasta itseäsi tai muita, jos hävität tallennusvälineen hajottamalla.
Ennen kuin hävität kameran tai luovutat sen toiselle henkilölle, poista myös kaikki henkilökohtaiset verkkotiedot käyttämällä kameran asetusvalikon Palauta kaikki asetukset -toimintoa.
AVC Patent Portfolio License
TÄMÄ TUOTE ON LISENSOITU AVC PATENT PORTFOLIO LICENSE ALAISENA KULUTTAJAN
HENKILÖKOHTAISEEN JA EI-KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN. TUOTETTA VOI KÄYTTÄÄ (i) AVC- STANDARDIN MUKAISEN VIDEOKUVAN (”AVC-VIDEO”) KOODAUKSEEN JA/TAI (ii) AVC-VIDEON KOODAUKSEN PURKUUN, JOS VIDEON ON KOODANNUT KULUTTAJA HENKILÖKOHTAISEEN JA EI- KAUPALLISEEN KÄYTTÖÖN JA/TAI SE ON HANKITTU VIDEOIDEN TOIMITTAJALTA, JOLLA ON LUPA
VIDEOIDEN LEVITTÄMISEEN. MUITA KÄYTTÖTARKOITUKSIA VARTEN EI MYÖNNETÄ SUORAA TAI
AVC-
EPÄSUORAA LUPAA. LISÄTIETOJA SAA MPEG LA, L.L.C:LTÄ. KATSO. http://www.mpegla.com
xvii
Käytä vain Nikon-merkkisiä elektronisia lisälaitteita
Nikon-kamerat on suunniteltu vaativien standardien mukaan, ja ne sisältävät monimutkaista elektroniikkaa. Vain Nikonin hyväksymät Nikon-merkkiset elektroniset lisälaitteet ja -tarvikkeet (esimerkiksi laturit, akut, verkkolaitteet ja salamalaitteet) on suunniteltu ja testattu niin, että ne toimivat kameran elektroniikkapiirin toiminta- ja turvallisuusvaatimusten mukaisesti.
Muiden kuin Nikon-merkkisten sähkökäyttöisten lisävarusteiden käyttö voi vaurioittaa kameraa ja mitätöidä Nikonin takuun. Muiden valmistajien litiumioniakut, joissa ei ole oikealla näkyvää Nikonin hologrammia, voivat haitata kameran normaalia toimintaa ja aiheuttaa akkujen ylikuumentumista, syttymistä, halkeamista tai vuotamista.
Lisätietoja Nikon-merkkisistä lisävarusteista saat paikalliselta valtuutetulta Nikon­jälleenmyyjältä.
xviii
D Käytä vain Nikon-merkkisiä lisälaitteita
Vain Nikonin hyväksymien Nikon-merkkisten lisävarusteiden on varmistettu toimivan Nikon-digitaalikameran toiminta- ja turvallisuusvaatimusten mukaisesti. MUIDEN KUIN NIKON-MERKKISTEN
LISÄVARUSTEIDEN KÄYTTÖ VOI VAURIOITTAA KAMERAA JA MITÄTÖIDÄ NIKONIN TAKUUN.
A Ennen tärkeiden kuvien ottamista
Ennen kuin kuvaat tärkeissä tilaisuuksissa (kuten häissä tai kun aiot ottaa kameran mukaan matkalle), ota testikuva varmistuaksesi siitä, että kamera toimii normaalisti. Nikon ei vastaa tuotteen vioista mahdollisesti johtuvista vahingoista tai menetetyistä tuloista.
A Oppia ikä kaikki
Osana Nikonin Oppia ikä kaikki -tuotetuki- ja koulutuskampanjaa on seuraavissa Web-sivustoissa saatavilla ajankohtaista, päivitettyä tietoa:
Käyttäjät Yhdysvalloissa: http://www.nikonusa.co m/
Käyttäjät Euroopassa ja Afrikassa: http://www.europe-nikon.com/s upport/
Käyttäjät Aasiassa, Oseaniassa ja Lähi-idässä: http://www.nikon-asia.com/
Tarkista viimeisimmät tuotetiedot, vinkit, vastaukset usein esitettyihin kysymyksiin ja yleiset digitaalista kuvantamista ja valokuvausta koskevat ohjeet annetuista osoitteista. Voit saada lisätietoa myös oman alueesi Nikon-edustajalta. Katso yhteystiedot seuraavasta URL-osoitteesta:
http://imaging.nikon.com/
xix

Bluetooth

Tämä tuote on Yhdysvaltain maastavientiviranomaisten säännösten (EAR) alainen. Tämän tuotteen vientiin ei tarvita Yhdysvaltain hallituksen lupaa lukuun ottamatta vientiä seuraaviin maihin, jotka ovat tätä kirjoitettaessa kauppasaarrossa tai erityisen valvonnan alaisena: Kuuba, Iran, Pohjois-Korea, Sudan ja Syyria (luettelo voi muuttua).
Langattomien laitteiden käyttö saattaa olla kiellettyä joissain maissa tai joillain alueilla. Ota yhteyttä valtuutettuun Nikon-huoltoedustajaan, ennen kuin käytät tämän tuotteen langattomia toimintoja tuotteen ostomaan ulkopuolella.
xx
Huomautuksia eurooppalaisille asiakkaille
Nikon Corporation vakuuttaa, että radiolaitetyyppi D3400 noudattaa direktiiviä 2014/53/EU. EU-vaatimustenmukaisuusvakuutus on saatavilla kokonaisuudessaan seuraavasta internet-osoitteesta:
http://imaging.nikon.com/support/pdf/DoC_D3400.pdf.
Turvallisuus
Vaikka yksi tämän tuotteen eduista on, että muut voivat vapaasti hyödyntää langatonta tiedonsiirtoa sen kantoalueella, seuraavia ongelmia voi ilmetä, jos suojaus ei ole käytössä:
Tietovarkaus: Ulkopuoliset haittaohjelmat saattavat kuunnella langattomia lähetyksiä ja varastaa käyttäjätunnuksia, salasanoja ja muita henkilökohtaisia tietoja.
Luvaton käyttö: Luvattomat käyttäjät saattavat päästä verkkoon ja muuttaa tietoja tai tehdä muita haitallisia toimintoja. Huomaa, että langattomien verkkojen rakenteen takia erikoistuneet hyökkäykset voivat mahdollistaa luvattoman käytön silloinkin, kun suojaus on käytössä.
Suojaamattomat verkot: Yhdistäminen avoimiin verkkoihin voi johtaa luvattomaan käyttöön. Käytä ainoastaan suojattuja verkkoja.
xxi
xxii

Johdanto

Kameraan tutustuminen

Tutustu aluksi kameran ohjaimiin ja näyttöihin. Tähän lukuun kannattaa lisätä kirjanmerkki, jotta siihen on helppo palata käyttöopasta lukiessa.

Kameran runko

21
3
4
5
6
12
1
Elokuvan tallennuspainike .......... 139
2
Virtakytkin........................................... 19
3
Laukaisin ....................................... 35, 36
4
E/N-painike.................. 106, 116, 117
5
R (tieto) -painike .................. 6, 8, 143
6
Kameran hihnan kiinnikkeet .......... 12
7
Kaiutin
91011
8
Komentokiekko
9
Tilanvalitsin ........................................... 5
10
A/L -painike ...... 80, 113, 168, 215
11
Varusteluisti (lisävarusteena
saataville salamalaitteille)... 262, 268
12
Polttotason merkki (E) ................... 82
6
7
8
D Kaiutin
Älä aseta kaiutinta magneettisten laitteiden lähelle. Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen saattaa vaikuttaa magneettisilla laitteilla tallennettuihin tietoihin.
1Johdanto
2
1
3 4
9
5
10 11
13
1
Tarkennusapuvalo ....................73, 196
Itselaukaisimen merkkivalo.............67
Punasilmäisyyden
vähennysvalo ............................. 88, 90
2
Yhdysrakenteinen salama ...............87
3
M/ Y -painike................... 87, 89, 117
4
Mikrofoni.................................. 139, 141
5
Liitännän suojus
6
Fn-painike ......................................... 214
7
Objektiivin vapautuspainike ...........16
8
Kiinnitysmerkki...................................15
12
9
ML-L3-kauko-ohjaimen
infrapunavastaanotin......................96
10
CPU-liitännät
11
Peili..................................................... 274
12
Objektiivin kiinnike .................... 15, 82
13
Rungon suojus ..........................15, 268
14
USB-liitäntä ............................. 178, 181
15
HDMI-liitäntä ................................... 184
6
7
8
D Sulje liitännän suojus
Sulje liitännän suojus, kun liitännät eivät ole käytössä. Liitännöissä oleva lika saattaa häiritä tiedonsiirtoa.
14
15
2 Johdanto
1
2
4 5 6 7 8
19
1
Kuminen silmäsuppilo..................... 68
2
Etsimen okulaari..................... 4, 26, 68
3
Diopterin säädin................................ 26
4
K-painike................................. 40, 152
5
G-painike.............................. 27, 186
6
X-painike.......................................... 165
7
W/Q -painike................. 28, 153, 165
8
P-painike.................................... 11, 155
9
a-painike.................................. 32, 138
10
J (OK) -painike................................. 28
11
Monivalitsin........................................ 28
12
Muistikorttipaikan kansi............ 13, 14
18 17
3
9 10 11
12
20
13 14
21
1516
13
O-painike ....................................41, 171
14
Muistikortin merkkivalo ............14, 36
15
Akku-/paristotilan kannen
salpa.............................................. 13, 14
16
Akkutilan kansi ............................13, 14
17
I/E/# -painike..... 62, 63, 65, 66, 95
18
Jalustakierre
19
Näyttö......................6, 32, 40, 138, 152
20
Akkusalpa ..................................... 13, 14
21
Virtaliitännän kansi lisävarusteena
saatavalle virtaliitännälle............. 270
3Johdanto

Etsin

1
Tarkennuspisteet ...........26, 34, 74, 76
2
Tarkennuksen ilmaisin............... 35, 82
3
Valotuksen lukituksen ilmaisin.... 113
4
Suljinaika............................98, 101, 105
5
Aukko (aukkoarvo) ..........98, 103, 105
6
Erikoistehostetilan ilmaisin .............51
7
Akun vähäisen varauksen
varoitus ...............................................31
8
Jäljellä olevien kuvien määrä..........31
Ennen puskurimuistin täyttymistä
jäljellä oleva kuvamäärä .................64
Valkotasapainon tallennuksen
9
”k” (näkyy, kun muistia riittää yli
1 000 kuvaan) ....................................31
10
Salaman valmiusilmaisin .................38
11
Joustavan ohjelman ilmaisin ....... 100
12
Valotusilmaisin................................ 106
Valotuksen korjauksen näyttö..... 115
Elektroninen etäisyysmittari ........ 216
13
Salaman korjauksen ilmaisin ....... 117
14
Valotuksen korjauksen ilmaisin ...115
15
Automaattisen ISO-herkkyyden
ilmaisin............................................. 193
16
Varoitusilmaisin .............................. 290
ilmaisin.................................... 126, 127
Valotuksen korjausarvo................. 115
Salaman korjausarvo...................... 117
ISO-herkkyys ..............................93, 192
Huomaa: kuvassa olevan näytön kaikki ilmaisimet palavat havainnollisuuden vuoksi.
4 Johdanto

Tilanvalitsin

Kamerassa ovat käytettävissä seuraavat kuvaustilat ja g-tila:
P-, S-, A- ja M-tilat
P —Ohjelmoitu automatiikka (0 99)
S — Suljinajan esivalinta-automatiikka (0 101)
A —Aukon esivalinta-automatiikka (0 103)
M—Käsisäätö (0 105)
g-tila (0 42)
Automaattiset tilat
i Automaattinen (0 32)
j Automaattinen (ei salamaa) (0 32)
Kuvausohjelmat
k Muotokuva (0 48)
l Maisema (0 49)
p Lapsi (0 49)
Erikoistehostetilat (0 51)
m Urheilu (0 49)
n Lähik uva (0 50)
o Yömuotokuva (0 50)
5Johdanto
R (tieto) -painike
R-painike
Paina R-painiketta saadaksesi tietonäytön näkyviin tai selaa näytön asetuksia.
❚❚ Valokuvaus etsimen avulla
Katsoaksesi suljinaikaa, aukkoa, jäljellä olevien kuvien määrää, tarkennusaluetilaa sekä muita kuvaustietoja näytöllä paina R-painiketta.
1
Kuvaustila
i automaattinen/ j automaattinen
(ei salamaa) ...............................32
Kuvausohjelmat...........................48
Erikoistehostetila.........................51
P, S, A ja M -tilat.............................98
2
Eye-Fi-yhteyden ilmaisin .............. 224
3
Bluetooth-yhteyden
ilmaisin....................................... 20, 223
Lentokonetila.................................. 222
6 Johdanto
4
Vinjetoinnin korjauksen
ilmaisin............................................. 195
5
Päivämääräleiman ilmaisin.......... 202
6
Tärinänvaimennuksen ilmaisin ......17
7
Salaman ohjauksen ilmaisin ........ 197
Salaman korjauksen ilmaisin
lisävarusteena saataville
salamalaitteille............................... 265
8
Kuvanottotapa ................................... 62
9
Äänimerkki-ilmaisin ....................... 213
10
Aukko (aukkoarvo) ......... 98, 103, 105
Aukon näyttö .......................... 104, 106
11
Suljinaika........................... 98, 101, 105
Suljinajan näyttö .................... 102, 106
12
Valotuksen lukituksen ilmaisin ....113
13
Tarkennusaluetilan ilmaisin ........... 74
Tarkennuspiste .................................. 76
14
Akun/pariston ilmaisin .................... 31
15
ISO-herkkyys ...................................... 93
16
Jäljellä olevien kuvien määrä..........31
Valkotasapainon tallennuksen
ilmaisin............................................. 126
17
”k” (näkyy, kun muistia riittää yli
1 000 kuvaan) ....................................31
18
Valotusilmaisin ................................ 106
Valotuksen korjauksen ilmaisin ...115
19
Ohjekuvake ...................................... 290
ISO-herkkyyden näyttö........... 93, 194
Automaattisen ISO-herkkyyden
ilmaisin ............................................. 193
Huomaa: kuvassa olevan näytön kaikki ilmaisimet palavat havainnollisuuden vuoksi.
A Näytön sammuttaminen
Tyhjennä kuvaustiedot näytöltä painamalla R-painiketta tai painamalla laukaisin puoleenväliin. Näyttö sammuu automaattisesti, jos mitään toimintoja ei tehdä noin 8 sekuntiin (katso tietoa siitä, miten kauan näyttö pysyy päällä kohdasta Virrankatkaisun ajastimet sivulta 207).
7Johdanto
❚❚ Reaaliaikanäkymä ja elokuvatila
a-painike
R-painike
Reaaliaikanäkymän käynnistämiseksi paina a-painiketta etsinvalokuvauksen aikana. Paina sitten R-painiketta selataksesi näytön vaihtoehtoja alla kuvatulla tavalla.
Näytä valokuvailmaisimet Näytä elokuvailmaisimet
(0 13 8, 143)
Rajausruudukko
*
Piilota ilmaisimet
* Elokuvauksen aikana näkyvä rajaus ilmaisee tallennettavan alueen;
ympyröidyt alueet osoittavat elokuvan kuvanrajauksen reunat (elokuvan kuvanrajauksen ulkopuolinen alue näkyy harmaana, kun elokuvan ilmaisimet näkyvät).
8 Johdanto
*
*
Reaaliaikanäkymän näyttö
Kohta Kuvaus 0
q Kuvaustila Tilanvalitsimella valittu nykyinen tila.
Manuaalisten
w
elokuva-asetusten ilmaisin
e Jäljellä oleva aika
Tuulikohinan
r
vähennys
Mikrofonin
t
herkkyys
y Äänitaso
Elokuvan
u
kuvakoko Tarkennustila Nykyinen tarkennustila. 70
i
Tarkennusaluetila Nykyinen tarkennusaluetila. 75
o
Näkyy, kun Päällä on valittu kohtaan Manuaaliset elokuva-aset. tilassa M.
Ennen reaaliaikanäkymän automaattista päättymistä jäljellä oleva aika. Näytetään, jos kuvaus päättyy alle 30 s:n kuluessa.
Näkyy, kun Päällä on valittu kuvausvalikon kohtaan Elokuva-asetukset > Tuulikohinan vähennys.
Mikrofonin herkkyys elokuvan tallennuksessa. 141
Äänentallennuksen äänitaso. Näkyy punaisena, jos taso on liian korkea; säädä mikrofonin herkkyys sopivaksi.
Elokuvatilassa tallennettavien elokuvien kuvakoko.
32, 48,
51, 98
142
10
142
141
141
9Johdanto
Kohta Kuvaus 0
Jäljellä oleva aika
!0
(elokuvatila) ”Ei elokuvaa”
!1
-kuvake
!2 Tarkennuspiste
!3 Valotusilmaisin
Elokuvatilassa jäljellä oleva tallennusaika. 139
Osoittaa, että elokuvia ei voida tallentaa.
Nykyinen tarkennuspiste. Näyttö vaihtelee valitun tarkennusaluetilan mukaan (0 75).
Osoittaa, tulisiko valokuvasta nykyisillä asetuksilla ali- tai ylivalottunut (vain M-tila).
Huomaa: kuvassa olevan näytön kaikki ilmaisimet palavat havainnollisuuden vuoksi.
D Ajastimen näyttö
Ajastin näkyy 30 s ennen reaaliaikanäkymän automaattista päättymistä (0 9; ajastin muuttuu punaiseksi 5 s ennen kuin virrankatkaisun ajastimen aika kuluu loppuun (0 207) tai jos reaaliaikanäkymä on päättymässä sisäisten virtapiirien suojaamiseksi). Kuvausolosuhteista riippuen ajastin saattaa ilmestyä näytölle heti, kun reaaliaikanäkymä valitaan. Elokuvien tallennus päättyy automaattisesti, kun ajastimen aika kuluu loppuun, jäljellä olevan tallennusajan määrästä riippumatta.
10 Johdanto
75
106
P-painike
P-painike
Jos haluat vaihtaa asetuksia tietonäytön alareunassa, paina P-painiketta, korosta sitten kohtia monivalitsimella ja paina J-painiketta katsoaksesi korostettuun kohtaan liittyviä vaihtoehtoja. Voit myös muuttaa asetuksia painamalla P-painiketta reaaliaikanäkymän aikana.
Kuvanlaatu (0 84)
Kuvakoko (0 86)
Valkotasapaino (0 121)
Aktiivinen D-Lighting (0 119)
Salamatila (0 88, 90)
ISO-herkkyys (0 93)
Tarkennustila (0 69)
Tarkennusaluetila (0 74)
Mittaus (0 111)
Aseta Picture Control (0 132)
Salaman korjaus (0 117)
Valotuksen korjaus (0 115)
11Johdanto

Ensimmäiset vaiheet

Akku latautuu
Lataus valmis

Kiinnitä kameran hihna

Kiinnitä hihna tukevasti kameran kahteen pujotusreikään.

Lataa akku

Jos pistokesovitin sisältyy toimitukseen, nosta seinäpistoke ja liitä pistokesovitin alla vasemmalla olevan kuvan mukaisesti varmistaen, että pistoke työntyy kokonaan sisään. Aseta akku sisään ja kytke laturi. Tyhjän akun latautuminen täyteen kestää noin tunnin ja 50 minuuttia.
D Akku ja laturi
Lue ja noudata tämän käyttöoppaan sivuilla xi–xiv ja 276–280 olevia varoituksia ja varotoimia.
12 Ensimmäiset vaiheet

Aseta akku ja muistikortti sisään

Ennen akun tai muistikorttien sisään asettamista tai irrottamista vahvista, että virtakytkin on asennossa OFF (Pois). Aseta akku sisään kuvan osoittamassa asennossa pitäen oranssia akkusalpaa painettuna sivuun akun avulla. Salpa lukitsee akun paikalleen, kun akku on työnnetty kokonaan sisään.
Akkusalpa
Pidä muistikorttia kuvan mukaisessa asennossa ja liu’uta korttia sisään, kunnes se naksahtaa paikalleen.
A Kellon akku
Kameran kello toimii erillisellä ladattavalla virtalähteellä, joka alkaa tarvittaessa latautua, kun pääakku on asetettu kameraan. Kolmen päivän lataus antaa kellolle virtaa noin kuukaudeksi. Jos kameran käynnistyessä näytöllä näkyy viesti, jonka mukaan kelloa ei ole asetettu, kellon akku on tyhjentynyt ja kello on nollattu. Aseta kelloon oikea aika ja päivämäärä.
13Ensimmäiset vaiheet
❚❚ Akun ja muistikorttien poistaminen
Akun poistaminen
Poistaaksesi akun sammuta kamera ja avaa akkutilan kansi. Paina akkusalpaa nuolen osoittamaan suuntaan vapauttaaksesi akun ja poista sitten akku käsin.
Muistikorttien poistaminen
Varmista ensin, että muistikortin merkkivalo on sammunut. Sammuta sitten kamera, avaa muistikorttipaikan kansi ja paina korttia ponnauttaaksesi sen ulos (q). Kortin voi tämän jälkeen poistaa käsin (w).
D Muistikortit
Muistikortit voivat olla käytön jälkeen kuumia. Ole varovainen poistaessasi muistikortteja kamerasta.
Älä poist a muistikortteja kamerasta, sammuta kameraa tai poista tai irrota virtalähdettä kortin alustuksen tai tietojen tallentamisen, poistamisen tai tietokoneelle kopioimisen aikana. Näiden varotoimien noudattamatta jättäminen voi johtaa tietojen menettämiseen tai kameran tai kortin vahingoittumiseen.
Älä koske kortin liittimiin sormilla tai metalliesineillä.
Älä taivuta tai pudota muistikorttia äläkä altista sitä voimakkaille iskuille.
Älä käytä voimaa kortin koteloon. Tämän varotoimen noudattamatta
jättäminen voi vahingoittaa korttia.
Älä altista korttia vedelle, kuumuudelle, voimakkaalle kosteudelle tai suoralle auringonvalolle.
Älä alusta muistikortteja tietokoneessa.
14 Ensimmäiset vaiheet

Kiinnitä objektiivi

Irrota kameran
rungon suojus
Irrota objektiivin
takasuojus
Kiinnitysmerkki (objektiivi)
Kiinnitysmerkki (kamera)
Kohdista kiinnitysmerkit
Kierrä objektiivia kuvan mukaisesti, kunnes se loksahtaa paikalleen.
Kun objektiivi tai rungon suojus irrotetaan, on varottava, ettei kameraan pääse pölyä. Objektiivi, jota tässä käyttöoppaassa yleisesti käytetään havainnollistamiseen, on AF-P DX NIKKOR 18–55 mm f/3.5–5.6G VR.
Muista irrottaa objektiivin suojus ennen kuvaamista.
15Ensimmäiset vaiheet
A Objektiivit, joissa on sisäänvedettävän objektiivin putkessa oleva painike
Sisäänvedettävän objektiivin putkessa oleva painike
Ennen kuin käytät kameraa, vapauta ja pidennä objektiivi. Pidä sisäänvedettävän objektiivin putkessa olevaa painiketta painettuna (q) ja kierrä zoomausrengasta kuvan mukaisesti (w).
Kun objektiivi on sisäänvedetty, kuvia ei voi ottaa; jos virheilmoitus tulee näkyviin, kun kamera on käynnistetty objektiivin ollessa sisäänvedetty, kierrä zoomausrengasta, kunnes ilmoitus ei enää näy.
A Objektiivin irrottaminen
Varmista, että kamera on pois päältä, kun irrotat tai vaihdat objektiiveja. Irrota objektiivi pitämällä objektiivin vapautuspainiketta (q) painettuna kiertäen objektiivia samalla myötäpäivään (w). Kun olet irrottanut objektiivin, aseta objektiivin suojukset ja kameran rungon suojus takaisin paikoilleen.
16 Ensimmäiset vaiheet
A Tärinänvaimennus (VR)
Tärinänvaimennuksen voi ottaa käyttöön valitsemalla Päällä kuvausvalikon kohtaan Optinen VR (0 198), jos objektiivi tukee tätä vaihtoehtoa, tai työntämällä objektiivin tärinänvaimennuskytkimen asentoon ON (Päällä), jos objektiivissa on tärinänvaimennuskytkin. Tietonäytöllä näkyy tärinänvaimennuksen ilmaisin, kun tärinänvaimennus on päällä.
A Sisäänvedettävän objektiivin putkessa olevalla painikkeella varustettujen
objektiivien sisäänvetäminen
Kun kameraa ei käytetä, vedä objektiivi sisään pitämällä sisäänvedettävän objektiivin putkessa olevaa painiketta (q) painettuna ja kiertämällä zoomausrengas asentoon ”L” (lukitus) kuvan mukaisesti (w). Vedä objektiivi sisään, ennen kuin irrotat sen kamerasta, ja varo painamasta sisäänvedettävän objektiivin putkessa olevaa painiketta, kun kiinnität tai irrotat objektiivin.
17Ensimmäiset vaiheet

Kameran asetukset

❚❚ Asennus älypuhelimella tai tabletilla
Ennen kuin jatkat, tarkista, että akku on täyteen ladattu ja muistikortilla on tilaa. Asenna SnapBridge-sovellus älypuhelimelle tai tabletille (näihin viitataan alla “älylaitteena”) kansilehdessä kuvatulla tavalla ja ota käyttöön Bluetooth-yhteydet. Huomaa, että varsinainen yhteys kameraan tehdään SnapBridge-sovelluksella; älä käytä Bluetooth­asetuksia älypuhelimesi asetussovelluksella. Seuraavat ohjeet viittaavat SnapBridge-sovelluksen versioon 2.0; katso lisätietoa uusimmasta versiosta ohjeesta SnapBridge Yhteysopas (pdf), jonka voi ladata seuraavalta verkkosivulta:
http://downloadcenter.nikonimglib.com
18 Ensimmäiset vaiheet
Kameran ja älylaitteen todelliset näytöt saattavat poiketa alla
1 Ylös
J
-painike (valitse)
4
Vasemmalle
2 Oikealle
3 Alas
Monivalitsin
Virtakytkin
kuvatuista.
1 Kamera: Kytke kamera päälle. Kielen
valintaikkuna tulee näkyviin.
Kameran valikoissa liikkumiseen käytetään monivalitsinta ja J-painiketta.
Paina 1 tai 3 haluamasi kielen korostamiseksi ja valitse se painamalla J. Kieli voidaan muuttaa milloin tahansa asetusvalikon vaihtoehdosta Kieli (Language).
19Ensimmäiset vaiheet
2 Kamera: Kun oikealla oleva
valintaikkuna tulee näkyviin, paina J. Jos oikeanpuoleinen valintaikkuna ei tule näkyviin tai jos haluat määrittää kameran asetukset uudelleen, korosta kohta Muodosta yhteys älylaitteeseen asetusvalikossa ja paina J. Jos et halua käyttää älylaitetta kameran asetusten määrittämiseen, aseta kello käsisäätönä (0 25).
3 Kamera/älylaite: Aloita laiteparin muodostus.
Kamera odottaa yhteyden muodostumista. Käynnistä SnapBridge-sovellus älylaitteessa ja seuraa näytön ohjeita valitaksesi sen kameran nimen, jonka kanssa haluat pariliitoksen.
4 Kamera: Varmista, että kamera näyttää
oikealla näkyvän viestin, ja valmistele älylaite.
5 Älylaite: Käynnistä SnapBridge-sovellus
ja kosketa kohtaa Pair with camera
(muodosta pariliitos kameran kanssa). Jos sinua kehotetaan
valitsemaan kamera, kosketa kameran nimeä.
20 Ensimmäiset vaiheet
6 Älylaite: Kosketa kameran nimeä “Pair
with camera (muodosta pariliitos kameran kanssa)” -valintaikkunassa. Käyttäjille, jotka muodostavat laiteparin kameran ja iOS-laitteen välillä ensimmäistä kertaa, esitetään ensin ohjeet laiteparin muodostukseen; kun olet lukenut ohjeet, vieritä näytön alaosaan ja kosketa kohtaa Understood (ymmärrän). Jos sinua sitten pyydetään valitsemaan lisälaite, kosketa kameran nimeä uudelleen (saattaa kestää jonkin aikaa, ennen kuin kameran nimi näytetään).
7 Kamera/älylaite: Varmista, että kamera ja älylaite näyttävät
saman kuusinumeroisen luvun. Kaikissa iOS-versioissa ei ehkä näytä numeroa; jos numeroa ei näytetä, siirry vaiheeseen 8.
21Ensimmäiset vaiheet
8 Kamera/älylaite: Paina J-painiketta kamerassa ja kosketa
kohtaa PAIR (muodosta pariliitos) älylaitteessa (näyttö vaihtelee laitteen ja käyttöjärjestelmän mukaan).
9 Kamera/älylaite: Viimeistele pariliitoksen muodostus.
Kamera: Paina J, kun oikealla oleva
viesti tulee näkyviin.
Älylaite: Paina OK, kun oikealla oleva
viesti tulee näkyviin.
22 Ensimmäiset vaiheet
10
Kamera: Seuraa näytön ohjeita asetusten määrittelyn
viimeistelemiseksi.
Anna kameran lisätä sijaintitiedot valokuviin valitsemalla kyllä
kysymykseen “Ladataanko sijaintitiedot älylaitteesta?” ja ota sitten käyttöön paikannuspalvelut älylaitteessa ja ota käyttöön Auto link options (automaattisen yhdistämisen asetukset) > Synchronize location data (synkronoi sijaintitiedot) SnapBridge-sovelluksen -välilehdessä.
Synkronoi kameran kello älylaitteen ilmoittaman ajan kanssa
valitsemalla kyllä kysymykseen “Synkronoidaanko kello älylaitteen kanssa?” ja ota sitten käyttöön Auto link options
(automaattisen yhdistämisen asetukset) > Synchronize clocks (synkronoi kellot) SnapBridge-sovelluksessa
-välilehdessä.
Älylaite ja kamera ovat nyt yhteydessä toisiinsa. Kaikki kameralla otetut kuvat ladataan automaattisesti älylaitteeseen.
23Ensimmäiset vaiheet
❚❚ Asennus kameran valikoiden kautta
1 Ylös
J
-painike (valitse)
4
Vasemmalle
2 Oikealle
3 Alas
Monivalitsin
Virtakytkin
Kameran kello voidaan asettaa käsisäätönä.
1 Kytke kamera päälle.
Kielivalintaikkuna tulee näkyviin.
Kameran valikoissa liikkumiseen käytetään monivalitsinta ja J-painiketta.
Paina 1 tai 3 haluamasi kielen korostamiseksi ja valitse se painamalla J. Kieli voidaan muuttaa milloin tahansa asetusvalikon kohdasta Kieli (Language).
24 Ensimmäiset vaiheet
2 Paina G, kun oikealla oleva viesti-
G-painike
ikkuna näkyy.
3 Aseta kameran kello.
Aseta kameran kello käyttämällä monivalitsinta ja J-painiketta.
qw
Valitse aikavyöhyke Valitse päiväysmuoto
er
Valitse kesäajan asetus Aseta aika ja päivämäärä
(huomaa, että kamera käyttää
24-tuntista kelloa)
Kelloa voidaan säätää milloin tahansa valitsemalla Aikavyöhyke ja päivämäärä > Päivämäärä ja aika asetusvalikosta.
25Ensimmäiset vaiheet

Etsimen tarkentaminen

Irrota objektiivin suojus ja kierrä diopterin säädintä, kunnes tarkennuspisteet ovat tarkentuneet. Kun käytät säädintä silmäsi ollessa etsimellä, varo osumasta sormella tai kynsillä vahingossa silmääsi.
Tarkennuspisteet
Etsintä ei tarkennettu Etsin tarkennettu
26 Ensimmäiset vaiheet

Opastus

G-painike
Nykyiset asetukset osoitetaan kuvakkeilla.
Valikon asetukset
Nykyisen valikon asetukset.
Ohjekuvake (0 28)
Liukupalkki näyttää sijainnin nykyisessä valikossa.

Kameran valikot: yleiskatsaus

Useimpia kuvaus-, toisto- ja asetusvaihtoehtoja voi säätää kameran valikoiden kautta. Näytä valikot painamalla G-painiketta.
Välilehdet
Käytettävissä ovat seuraavat valikot:
D: Toisto (0 186) N: Muo kkaus (0 227)
C: Kuvau s (0 190) m: Viimeisimmä t asetukset (0 251)
B: Asetuk set (0 199)
27Opastus

Kameran valikoiden käyttäminen

2: valitse korostettu kohta tai näytä alivalikko
1: siirrä kohdistinta ylös
3: siirrä kohdistinta alas
J-painike: valitse korostettu kohta
4: peruuta ja palaa
edelliseen valikkoon
W (Q) -painike
Kameran valikoissa liikkumiseen käytetään monivalitsinta ja J-painiketta.
A d (Ohje)-kuvake
Jos d-kuvake näkyy näytön vasemmassa alakulmassa, nykyisen vaihtoehdon tai valikon kuvauksen saa näkyviin painamalla
W (Q) -painiketta. Paina 1 tai 3 vierittääksesi näyttöä. Paina uudelleen W (Q) palataksesi valikkoihin.
28 Opastus
❚❚ Valikoissa navigoiminen
G-painike
Liiku valikoissa alla olevien ohjeiden mukaan.
1 Näytä valikot.
Näytä valikot painamalla G-painiketta.
2 Korosta nykyisen valikon
kuvake.
Korosta nykyisen valikon kuvake painamalla 4.
3 Valitse valikko.
Paina 1 tai 3 valitaksesi haluamasi valikon.
4 Siirrä kohdistin valittuun
valikkoon.
Siirrä kohdistin valittuun valikkoon painamalla 2.
29Opastus
5 Korosta valikon kohta.
Korosta valikon kohta painamalla 1 tai 3.
6 Näytä asetukset.
Näytä valitun valikon kohdan vaihtoehdot painamalla 2.
7 Korosta asetus.
Korosta vaihtoehto painamalla 1 tai 3.
8 Valitse korostettu kohta.
Valitse korostettu kohta painamalla J. Poistu tekemättä valintaa painamalla G-painiketta.
Huomaa seuraavat seikat:
Harmaana näkyvät valikon kohdat eivät tällä hetkellä ole käytettävissä.
Vaikka painamalla 2-painiketta voidaan yleensä tehdä sama toiminto kuin painamalla J-painiketta, tietyissä tilanteissa valinta voidaan tehdä ainoastaan painamalla J-painiketta.
Poistu valikoista ja palaa kuvaustilaan painamalla laukaisin puoleenväliin (0 36).
30 Opastus

Akun varaustaso ja jäljellä olevien kuvien määrä

Paina R-painiketta ja tarkista akun varaustaso ja jäljellä olevien kuvien määrä tietonäytöstä.
Akun varaustaso
R-painike Jäljellä olevien kuvie n
määrä
Akun varaustaso
Jos akun varaus on vähissä, varoitus näkyy myös etsimessä. Jos tietonäyttö ei tule näkyviin, kun R-painiketta painetaan, akku on tyhjentynyt ja se on ladattava.
Tietonäyttö Etsin Kuvaus
L Akku on täyteen ladattu. K Akun varaus on osittain purkautunut.
H d
H
(vilkkuu)
d
(vilkkuu)
Akun varaus on vähissä. Varaudu ottamaan käyttöön täyteen ladattu vara-akku tai lataamaan akku.
Akku on tyhjä. Lataa akku.
Jäljellä olevien kuvien määrä
Jos jäljellä olevien kuvien määrä on yli 1 000, arvo ilmoitetaan tuhansina, mikä ilmaistaan kirjaimella ”k”.
31Opastus

Perusvalokuvaus ja toisto

Tilanvalitsin
a-painike
”Tähtää ja kuvaa” -tilat (i ja j)
Tässä osassa kerrotaan, miten valokuvia otetaan i- ja j-tiloissa. i ja j ovat automaattisia ”tähtää ja kuvaa” -tiloja, joissa kamera määrittää suurimman osan asetuksista kuvausolosuhteisiin sopiviksi; ainoa ero tilojen välillä on, että salama ei välähdä j-tilassa.
1 Kierrä tilanvalitsin
asentoon i tai j.
Valokuvia voidaan rajata etsimessä tai näytössä (reaaliaikanäkymässä). Käynnistä reaaliaikanäkymä painamalla a-painiketta.
32 Perusvalokuvaus ja toisto
Kuvien rajaaminen
etsimessä
Kuvien rajaaminen
näytöllä
(reaaliaikanäkymä)
2 Valmistele kamera.
Etsinvalokuvaus: Kun rajaat valokuvia etsimessä, tartu kädensijaan
oikealla kädellä ja tue kameran runkoa tai objektiivia vasemmalla kädellä. Tuo kyynärpäät kylkiäsi vasten.
Reaaliaikanäkymä: kun rajaat valokuvia näytöllä, tartu kädensijaan oikealla kädellä ja tue objektiivia vasemmalla kädellä.
A Valokuvien rajaaminen muotokuvasuunnassa (pystysuunnassa)
Kun rajaat valokuvia muotokuvasuunnassa (pystysuunta), pidä kameraa alla olevan kuvan mukaisesti.
Valokuvien rajaaminen etsimessä Valokuvien rajaaminen näytöllä
33Perusvalokuvaus ja toisto
3 Rajaa valokuva.
Tarkennuspiste
Tarkennuspiste
Lähentää
Loitontaa
Zoomaus-
rengas
A Zoom-objektiivin käyttö
Ennen kuin tarkennat, säädä polttoväliä zoomausrenkaalla ja rajaa valokuva. Lähennä kohdetta zoomausrenkaan avulla niin, että kohde täyttää suuremman osan kuvasta, tai loitonna kohdetta ja suurenna lopullisessa kuvassa näkyvää aluetta (valitse pidempi polttoväli objektiivin polttoväliasteikolta lähentääksesi ja lyhyempi polttoväli loitontaaksesi kohdetta).
Etsinvalokuvaus: rajaa valokuva etsimessä niin, että pääkohde on vähintään yhdessä 11:stä tarkennuspisteestä.
Reaaliaikanäkymä: Oletusasetuksilla kamera tunnistaa kasvot automaattisesti ja valitsee tarkennuspisteen. Jos kasvoja ei havaita, kamera tarkentaa kohteisiin lähellä rajauksen keskiosaa.
34 Perusvalokuvaus ja toisto
4 Paina laukaisin
Tarkentumisen ilmaisin
puoleenväliin.
Etsinvalokuvaus: Tarkenna painamalla laukaisin puoleenväliin (jos kohde on heikosti valaistu, salama saattaa nousta ja tarkennusapuvalo saattaa syttyä). Kun tarkennus on valmis, äänimerkki kuuluu (äänimerkkiä ei välttämättä kuulu, jos kohde liikkuu) ja tarkentumisen ilmaisin (I) tulee näkyviin etsimeen.
Tarkentumisen
ilmaisin
I Kohde on tarkennettu. I
(vilkkuu)
Kamera ei pysty tarkentamaan automaattitarkennuksella. Katso sivu 72.
Reaaliaikanäkymä: Tarkennuspiste vilkkuu vihreänä, kun kamera tarkentaa. Jos kamera pystyy tarkentamaan, tarkennuspiste näkyy vihreänä; muussa tapauksessa tarkennuspiste vilkkuu punaisena.
Kuvaus
35Perusvalokuvaus ja toisto
5 Ota kuva.
Muistikortin merkkivalo
Paina laukaisin kevyesti pohjaan asti ottaaksesi valokuvan. Muistikortin merkkivalo syttyy, ja valokuva näkyy näytöllä muutaman sekunnin ajan. Älä poista
muistikorttia tai poista tai irrota virtalähdettä, ennen kuin merkkivalo on sammunut ja tallennus on päättynyt.
Poistu reaaliaikanäkymästä painamalla a-painiketta.
A Laukaisin
Kamerassa on kaksivaiheinen laukaisin. Kamera tarkentaa, kun laukaisin painetaan puoleenväliin. Ota valokuva painamalla laukaisin pohjaan asti.
Laukaisimen painaminen puoleenväliin myös lopettaa toiston ja valmistelee kameran käyttövalmiiksi.
Tarkenna: paina
puoleenväliin
36 Perusvalokuvaus ja toisto
Kuvaa: paina pohjaan
asti
A Automaattinen kuvausohjelman valinta (automaattinen kuvausohjelman valitsin)
Jos reaaliaikanäkymä on valittu i- tai j-tilassa, kamera analysoi kohteen
automaattisesti ja valitsee sopivan kuvaustilan, kun laukaisin painetaan puoleenväliin automaattitarkennuksella tarkentamiseksi. Valittu tila näkyy näytöllä.
c Muotokuva Henkilömuotokuvakohteet d Maisema Maisemat ja kaupunkikuvat e Lähikuva Kameran lähellä olevat kohteet
f Yömuotokuva
Z Automaattinen
Automaattinen
b
(ei salamaa)
Tummaa taustaa vasten rajatut muotokuvien kohteet
Kohteet, jotka sopivat i- tai j-tilaan tai jotka eivät sovi yllä lueteltuihin luokkiin
A Valmiustila-ajastin (etsinvalokuvaus)
Jos mitään toimintoja ei tehdä noin kahdeksan sekunnin aikana, etsin ja tietonäyttö sammuvat akun säästämiseksi. Aktivoi näyttö uudelleen painamalla laukaisin puoleenväliin. Valmiustilan automaattisen aikakatkaisun pituuden voi valita asetusvalikon kohdassa Virrankatkaisun ajastimet (0 207).
Valotusmittarit pois päältä Valotusmittarit päällä
A Valmiustila-ajastin (reaaliaikanäkymä)
Näyttö kytkeytyy pois päältä, jos mitään toimintoja ei suoriteta noin kymmeneen minuuttiin. Näytön automaattisen aikakatkaisun pit uuden voi valita asetusvalikon kohdasta Virrankatkaisun ajastimet (0 207).
37Perusvalokuvaus ja toisto
A Yhdysrakenteinen salama
X-painike Navigointi-ikkuna
Jos lisävalaistusta tarvitaan oikean valotuksen saavuttamiseksi i-tilassa, yhdysrakenteinen salama nousee automaattisesti, kun laukaisin painetaan puoleenväliin (0 87). Jos salama on ylhäällä, valokuvia voi ottaa vain kun salaman valmiusilmaisin (M) näkyy. Jos salaman valmiusilmaisin ei näy, salama latautuu; nosta sormesi hetkeksi laukaisimelta ja yritä uudelleen.
Kun salama ei ole käytössä, palauta se suljettuun asentoon painamalla sitä varovasti alaspäin, kunnes salpa loksahtaa paikalleen.
A Reaaliaikanäkymän zoomausesikatselu
Tarkentaaksesi tarkemmin suurenna näytön näkymää enintään noin 8,3× painamalla X-painiketta. Kun objektiivin näkymää lähennetään, näytön oikeaan alakulmaan ilmestyy harmaareunuksinen navigointi-ikkuna. Käytä monivalitsinta vierittääksesi rajausta alueille, jotka eivät näy näytöllä, tai paina W (Q) loitontaaksesi.
38 Perusvalokuvaus ja toisto
A Valotus
Kuvausohjelmasta riippuen valotus voi olla erilainen kuin silloin, kun reaaliaikanäkymää ei käytetä.
A Kuvaus reaaliaikanäkymässä
Vaikka ne eivät näykään lopullisessa kuvassa, epäselviä reunoja, väriaberraatiota, moiré-ilmiötä ja kirkkaita pisteitä voi näkyä näytöllä, kun taas kirkkaita alueita tai kaistaleita saattaa näkyä joillain alueilla, jos käytetään välkkyviä kylttejä tai muita katkonaisia valonlähteitä tai jos kohde valaistaan hetkellisesti stroboskoopilla tai muulla kirkkaalla, hetkellisellä valolähteellä. Lisäksi vääristymiä saattaa ilmetä liikkuvien kohteiden tapauksessa, etenkin jos kameraa panoroidaan vaakasuunnassa tai kohde liikkuu nopeasti kuva-alueen läpi vaakasuunnassa. Näytöllä näkyvää loisteputkivalosta tai elohopeahöyry- tai natriumlampuista johtuvaa välkyntää ja juovaisuutta voi vähentää käyttämällä asetusta Välkynnänvähennys (0 213), mutta niitä saattaa silti näkyä lopullisessa valokuvassa joillain suljinajoilla. Vältä osoit tamasta kameralla aurinkoon tai muihin voimakkaisiin valonlähteisiin. Tämän varotoimen noudattamatta jättäminen voi vahingoittaa kameran sisäisiä virtapiirejä . Reaaliaikanäkymä päättyy automaattisesti, jos tilanvalitsin kierretään asentoon g tai jos tilanvalitsin kierretään asennosta g johonkin muuhun asetukseen.
Jos otat kuvia niin, ettei silmäsi ole etsimellä, suosittelemme peittämään etsimen kädellä tai esimerkiksi lisävarusteena saatavalla okulaarisuojuksella, jottei etsimen kautta pääsevä valo näkyisi valokuvassa tai vaikuttaisi valotukseen (0 68).
A HDMI
Kun kamera on liitetty HDMI-videolaitteeseen, videolaite näyttää objektiivin läpi tulevan näkymän. Jos laite tukee HDMI-CEC:tä, valitse Pois asetusvalikon kohtaan HDMI > Laitehallinta (0 185) ennen reaaliaikanäkymässä kuvaamista.
39Perusvalokuvaus ja toisto

Normaali toisto

K-painike
1 Paina K-painiketta.
Valokuva näkyy näytöllä.
2 Näytä lisää valokuvia.
Saat lisää kuvia näytölle painamalla 4 tai 2.
Lopettaaksesi toiston ja palataksesi kuvaustilaan paina laukaisin puoleenväliin.
40 Perusvalokuvaus ja toisto

Tarpeettomien valokuvien poistaminen

K-painike
O-painike
Poista näytöllä näkyvä valokuva painamalla O-painiketta. Huomaa, että poistettuja valokuvia ei voi palauttaa poistamisen jälkeen.
1 Näytä valokuva.
Näytä valokuva, jonka haluat poistaa.
2 Poista valokuva.
Paina O-painiketta. Vahvistusikkuna tulee näkyviin; paina uudelleen O-painiketta poistaaksesi valitun kuvan ja palataksesi toistoon.
A Poista
Käytä toistovalikon Poista-vaihtoehtoa poistaaksesi useita kuvia (0 172).
41Perusvalokuvaus ja toisto

Opastila

Akun/pariston ilmaisin (0 31)
Kuvaustila: opastilan ilmaisin näkyy kuvaustilan kuvakkeessa.
Jäljellä olevien kuvien määrä (0 31)

Opas

Opastila sisältää joukon usein käytettyjä ja hyödyllisiä toimintoja. Oppaan ylin taso tulee näkyviin, kun tilanvalitsin kierretään asentoon g.
Valitse jokin seuraavista kohdista:
Kuvaa Näytä/poista
Ota kuvia. Näytä ja/tai poista kuvia.
Muokkaus Aseta
Muokkaa kuvia. Muuta kameran asetuksia.
42 Opastila

Opastilan valikot

Käyttääksesi näitä valikoita korosta Kuvaa, Näytä/poista, Muokkaus tai Aseta ja paina J.
❚❚ Kuvaa
Helppo käyttö Edistynyt käyttö
4 Automaattinen 5 Ei salamaa Suurempi syväterävyys 9 Kaukaiset kohteet
8 Nukkuvat k asvot Näytä veden virtaus 9 Liikkuvat kohteet 7 Maisemat
6 Muotokuvat
" Yömuotokuva Ota kirkkaita kuvia
Valokuvaa
5
yömaisemia
* Vaikuttaa muihin Edistynyt käyttö -kohteisiin. Palauta oletusasetukset
sammuttamalla kamera ja kytkemällä se sitten takaisin päälle.
Pehmennä taustoja
#
Pysäytä liike (ihmiset)
$
Tallenna auringonlaskujen puna
H
Ota tummia (alasävyisiä)
*
kuvia
Säädä aukkoa.
Valitse suljinaika.! Lähikuvat Pysäytä liike (ajoneuvot)
Säädä valkotasapainoa saadaksesi
*
auringonlaskujen värit tallennettua kirkkaina.
*
Säädä valotuksen korjausta ottaaksesi kirkkaita (yläsävy) tai tummia (alasävy) valokuvia.
43Opastila
”Aloita kuvaus”
”Lisää asetuksia”
❚❚ Näytä/poista
Näytä kuvat yksittäin Näytä useita kuvia Valitse päivämäärä
Korosta vaihtoehto ja paina J.
Käytä etsintä
Käytä reaaliaikanäkymää
Kuvaa elokuvia
Jos Lisää asetuksia näkyy, voit korostaa tämän vaihtoehdon ja painaa 2 päästäksesi seuraaviin asetuksiin (käytettävissä olevat asetukset vaihtelevat valitun kuvausvaihtoehdon mukaan):
Salama-asetukset > Salamatila
Salama-asetukset > Salaman korjaus
Kuvanottotapa
ISO-herkkyysasetukset > ISO-herkkyys
ISO-herkkyysasetukset > Autom. ISO-
herkkyyssäätö
Aseta Picture Control
Valotuksen korjaus
Valkotasapaino
Näytä kuvaesitys Poista kuvia
A Opastila
Opastila palautetaan asetukseen Helppo käyttö > Automaattinen, kun tilanvalitsin kierretään toiseen asentoon tai kun kamera sammutetaan.
44 Opastila
❚❚ Muokkaus
Rajaa Suodintehosteet (tähtisuodin) Suodintehosteet (pehmeäpiirto)
Kuvituskuva Miniatyyritehoste Valikoiva väri
❚❚ Aseta
Kuvanlaatu Kuvakoko Virrankatkaisun ajastimet Päivämääräleima Näyttö- ja ääniasetukset
Näytön kirkkaus Tietonäytön taustaväri Automaattinen tietonäyttö Äänimerkki
Elokuva-asetukset
Kuvakoko/kuvataajuus Elokuvan laatu Mikrofoni Tuulikohinan vähennys Välkynnänvähennys
* Käytettävissä vain kun yhteensopiva Eye-Fi-muistikortti on asetettu
(0 224).
Asetusten muutokset koskevat ainoataan opastilaa, eivätkä vaikuta muihin kuvaustiloihin; poikkeuksina asetukset
Välkynnänvähennys, Kello ja kieli (Language), Alusta muistikortti, HDMI, Lentokonetila, Yhteys älylaitteeseen, Eye-Fi-lataus ja Laukaisu muistikortitta.
Toiston näyttöasetukset Kello ja kieli (Language) Alusta muistikortti HDMI Lentokonetila Yhteys älylaitteeseen Eye-Fi-lataus Laukaisu muistikortitta
*
45Opastila

Oppaan käyttäminen

Seuraavat toiminnot ovat käytettävissä oppaan näkyessä:
Toiminto Käytä Kuvaus
Palaa oppaan
ylätasolle
Kytke näyttö
päälle
Korosta valikko
Korosta
vaihtoehtoja
G-painike
Paina G kytkeäksesi näytön päälle tai palataksesi oppaan ylätasolle.
Paina 1, 3, 4 tai 2 korostaaksesi valikon.
Paina 1 tai 3 korostaaksesi valikon vaihtoehtoja.
Paina 1, 3, 4 tai 2 korostaaksesi vaihtoehtoja alla olevan kuvan kaltaisissa näytöissä.
Valitse korostettu
valikko tai
vaihtoehto
46 Opastila
Paina J valitaksesi korostetun valikon tai vaihtoehdon.
Toiminto Käytä Kuvaus
d (ohje) -kuvake
Paina 4 palataksesi edelliseen näyttöön.
Peruuta ja palaa edelliseen näyttöön alla olevan kuvan kaltaisista näytöistä
Palaa edelliseen
näyttöön
Näytä ohje
W (Q
) -painike
korostamalla & ja painamalla J.
Jos d-kuvake näkyy näytön vasemmassa alakulmassa, ohjeet saa näkyviin painamalla W (Q) -painiketta. Paina 1 tai 3 vierittääksesi näyttöä tai paina uudelleen W (Q) poistuaksesi.
47Opastila

Asetusten sovittaminen kohteeseen tai tilanteeseen (kuvausohjelma)

Kamerassa on erilaisia kuvausohjelmia. Kuvausohjelman valitseminen optimoi asetukset automaattisesti valitun kuvausohjelman mukaiseksi, jolloin luovien valokuvien ottaminen on helppoa: valitse tila, rajaa kuva ja kuvaa sivun 32 ohjeiden mukaan.
Seuraavat kuvausohjelmat voi valita tilanvalitsimella:
k Muotokuva m Urheilu
l Maisema n Lähikuva
p Lapsi o Yömuotokuva

k Muotokuva

Käytä muotokuviin saadaksesi pehmeän, luonnollisen näköisen ihonsävyn. Jos kohde on kaukana taustasta tai käytössä on teleobjektiivi, taustan yksityiskohtia pehmennetään, jotta sommitelmaan muodostuu syvyyden tuntua.
48 Asetusten sovittaminen kohteeseen tai tilanteeseen (kuvausohjelma)

l Maisema

Käytä päivänvalossa kuvattaviin värikkäisiin maisemakuviin.
A Huomaa
Yhdysrakenteinen salama ja tarkennusapuvalo kytkeytyvät pois.

p Lapsi

Käytä lapsista otettaviin tilannekuviin. Vaatteet ja taustan yksityiskohdat toistuvat värikkäinä, kun taas ihonsävyt säilyvät pehmeinä ja luonnollisina.

m Urheilu

Lyhyet suljinajat pysäyttävät liikkeen dynaamisissa urheilukuvissa, joissa pääkohde erottuu selvästi.
A Huomaa
Yhdysrakenteinen salama ja tarkennusapuvalo kytkeytyvät pois.
49Asetusten sovittaminen kohteeseen tai tilanteeseen (kuvausohjelma)

n Lähikuva

o Yömuotokuva

Käytä kukista, hyönteisistä ja muista pienistä kohteista otettaviin lähikuviin (makro-objektiivia voi käyttää tarkentamiseen lähietäisyyksillä).
Käytä saavuttaaksesi luonnollisen tasapainon pääkohteen ja taustan välille muotokuvissa, jotka otetaan heikossa valaistuksessa.
A Liike-epäterävyyden estäminen
Käytä jalustaa estääksesi kameran tärähtämisestä johtuvaa liike­epäterävyyttä pitkiä suljinaikoja käytettäessä.
50 Asetusten sovittaminen kohteeseen tai tilanteeseen (kuvausohjelma)

Erikoistehosteet

Erikoistehosteita voi käyttää valokuvia otettaessa ja elokuvia kuvattaessa.
Seuraavat tehosteet voi valita kiertämällä tilanvalitsimen asentoon q ja kiertämällä komentokiekkoa, kunnes haluttu vaihtoehto näkyy näytöllä.
Tilanvalitsin Komentokiekko Näyttö
% Pimeänäkö ( Miniatyyritehoste
S Erittäin elävä 3 Valikoiva väri T Pop 1 Siluetti
U Kuvituskuva 2 Yläsävy
' Lelukameratehoste 3 Alasävy
51Erikoistehosteet

% Pimeänäkö

Käytä pimeässä tallentaaksesi yksivärisiä kuvia suurilla ISO­herkkyyksillä.
A Huomaa
Automaattitarkennusta voi käyttää vain reaaliaikanäkymässä; käsitarkennusta voi käyttää, jos kamera ei pysty tarkentamaan. Yhdysrakenteinen salama ja tarkennusapuvalo kytkeytyvät pois.

S Erittäin elävä

Kokonaisvärikylläisyyttä ja kontrastia kasvatetaan, jotta kuvista saadaan värikkäämpiä.
T Pop
Kokonaisvärikylläisyyttä kasvatetaan, jotta kuvista saadaan eloisampia.
52 Erikoistehosteet

U Kuvituskuva

Terävöitä ääriviivoja ja yksinkertaista väritystä luodaksesi julistetehosteen, jota voi säätää reaaliaikanäkymässä (0 56).
A Huomaa
Tässä tilassa kuvatut elokuvat toistetaan kuin valokuvasarjasta tehty kuvaesitys.

' Lelukameratehoste

Luo valokuvia ja elokuvia, jotka näyttävät lelukameralla kuvatuilta. Tehostetta voi säätää reaaliaikanäkymässä (0 57).

( Miniatyyritehoste

Luo valokuvia, jotka näyttävät dioraamoista otetuilta kuvilta. Toimii parhaiten korkealta näköalapaikalta kuvattaessa. Miniatyyritehoste­elokuvat toistetaan suurella nopeudella tiivistäen noin 45 minuuttia asetuksella 1 920 × 1 080/30p kuvattua videoaineistoa elokuvaksi, joka toistetaan noin kolmessa minuutissa. Tehostetta voi säätää reaaliaikanäkymässä (0 58).
A Huomaa
Elokuviin ei tallenneta ääntä. Yhdysrakenteinen salama ja tarkennusapuvalo kytkeytyvät pois.
53Erikoistehosteet

3 Valikoiva väri

Kaikki muut paitsi valitut värit tallennetaan mustavalkoisina. Tehostetta voi säätää reaaliaikanäkymässä (0 60).
A Huomaa
Yhdysrakenteinen salama kytkeytyy pois.

1 Siluetti

Kohteet näkyvät siluetteina kirkasta taustaa vasten.
A Huomaa
Yhdysrakenteinen salama kytkeytyy pois.

2 Yläsävy

Käytä kirkkaissa olosuhteissa luodaksesi kirkkaita, valontäyteisiä kuvia.
A Huomaa
Yhdysrakenteinen salama kytkeytyy pois.
54 Erikoistehosteet

3 Alasävy

Käytä hämärässä valaistuksessa luodaksesi tummia, alasävyisiä kuvia, joissa valoalueet korostuvat.
A Huomaa
Yhdysrakenteinen salama kytkeytyy pois.
A Liike-epäterävyyden estäminen
Käytä jalustaa estääksesi kameran tärähtämisestä johtuvaa liike­epäterävyyttä pitkiä suljinaikoja käytettäessä.
A NEF (RAW)
NEF (RAW) -tallennus ei ole käytettävissä %, S, T, U, ', ( ja 3 -tiloissa. Kuvat, jotka otetaan NEF (RAW)- tai NEF (RAW) + JPEG, hieno -asetuksen ollessa valittuna näissä tiloissa, tallennetaan JPEG-kuvina. Näillä asetuksilla luodut JPEG-kuvat tallennetaan hienolaatuisina kuvina.
A U ja ( -tilat
Automaattitarkennus ei ole käytettävissä elokuvan tallennuksen aikana. Reaaliaikanäkymän päivitystaajuus ja sarjakuvauksen kuvausnopeus hidastuvat; automaattitarkennuksen käyttö reaaliaikanäkymässä keskeyttää esikatselun.
55Erikoistehosteet
Reaaliaikanäkymässä käytettävissä olevat
a-painike
asetukset
Valitun tehosteen asetuksia voi säätää reaaliaikanäkymän näytöstä.
❚❚ U Kuvituskuva
1 Valitse reaaliaikanäkymä.
Paina a-painiketta. Näkymä objektiivin läpi näytetään näytöllä.
2 Säädä ääriviivojen paksuutta.
Paina J näyttääksesi oikealla näkyvät asetukset. Paina 4 tai 2 saadaksesi ääriviivoista paksumpia tai ohuempia.
3 Paina J.
Paina J poistuaksesi, kun asetukset on tehty. Poistu reaaliaikanäkymästä painamalla a-painiketta.
56 Erikoistehosteet
❚❚ ' Lelukameratehoste
a-painike
1 Valitse reaaliaikanäkymä.
Paina a-painiketta. Näkymä objektiivin läpi näytetään näytöllä.
2 Säädä asetuksia.
Paina J näyttääksesi oikealla näkyvät asetukset. Paina 1 tai 3 korostaaksesi kohdan Värikkyys tai Vinjetointi ja paina 4 tai 2 muuttaaksesi kohtaa. Säädä värikkyyttä saadaksesi väreistä kylläisempiä tai haaleampia ja vinjetointia määrittääksesi vinjetoinnin määrän.
3 Paina J.
Paina J poistuaksesi, kun asetukset on tehty. Poistu reaaliaikanäkymästä painamalla a-painiketta.
57Erikoistehosteet
❚❚ ( Miniatyyritehoste
a-painike
1 Valitse reaaliaikanäkymä.
Paina a-painiketta. Näkymä objektiivin läpi näytetään näytöllä.
2 Aseta tarkennuspiste.
Käytä monivalitsinta asettaaksesi tarkennuspisteen tarkennettavalle alueelle ja paina laukaisin puoleenväliin tarkentaaksesi. Tyhjennä miniatyyritehosteen asetukset näytöltä hetkellisesti ja suurenna näytön näkymää tarkemman tarkennuksen saavuttamiseksi painamalla X. Paina W (Q) palauttaaksesi miniatyyritehostenäytön.
3 Näytä asetukset.
Paina J näyttääksesi miniatyyritehosteen asetukset.
58 Erikoistehosteet
4 Säädä vaihtoehtoja.
Paina 4 tai 2 valitaksesi tarkennettavan alueen suunnan ja paina 1 tai 3 säätääksesi sen leveyttä.
5 Paina J.
Paina J poistuaksesi, kun asetukset on tehty. Poistu reaaliaikanäkymästä painamalla a-painiketta.
59Erikoistehosteet
❚❚ 3 Valikoiva väri
a-painike
Valittu väri
1 Valitse reaaliaikanäkymä.
Paina a-painiketta. Näkymä objektiivin läpi näytetään näytöllä.
2 Näytä asetukset.
Paina J näyttääksesi valikoivan värin asetukset.
3 Valitse väri.
Rajaa kohde näytön keskellä olevaan valkoiseen neliöön ja paina 1 valitaksesi kohteen värin lopulliseen kuvaan jääväksi väriksi (kamera ei välttämättä havaitse kunnolla haaleita värejä; valitse kylläinen väri). Valitaksesi värin tarkemmin lähennä näytön keskustaa painamalla X. Loitonna painamalla W (Q).
60 Erikoistehosteet
4 Valitse värialue.
Värialue
Paina 1 tai 3 kasvattaaksesi tai pienentääksesi lopulliseen kuvaan sisällytettävää samankaltaisten värisävyjen skaalaa. Valitse arvo väliltä 1 ja 7; huomaa, että suuremmat arvot saattavat sisältää sävyjä muista väreistä.
5 Valitse lisää värejä.
Valitaksesi lisää värejä kierrä komentokiekkoa korostaaksesi jonkin näytön yläosassa olevasta kolmesta muusta värilaatikosta ja toista vaiheet 3 ja 4 valitaksesi toisen värin. Toista halutessasi myös kolmannelle värille. Poista korostetun värin valinta painamalla O. (Poista kaikki värit painamalla O ja pitämällä sitä painettuna. Vahvistusikkuna tulee näkyviin; valitse Kyllä.)
6 Paina J.
Paina J poistuaksesi, kun asetukset on tehty. Kuvauksen aikana vain valittujen värisävyjen mukaiset kohteet tallennetaan värillisinä; muut kohteet tallennetaan mustavalkoisina. Poistu reaaliaikanäkymästä painamalla a-painiketta.
61Erikoistehosteet

Lisää valokuvauksesta

I (E/#) -painike

Kuvanottotavan valitseminen

Valitaksesi sulkimen laukaisutavan (kuvanottotavan) paina I (E/#)
-painiketta, käytä sitten monivalitsinta
korostaaksesi haluamasi asetuksen ja paina J.
Tila Kuvaus
Yksittäiskuvaus: kamera ottaa yhden valokuvan joka kerta, kun
8
laukaisinta painetaan. Sarjakuvaus: kamera ottaa valokuvia, kun laukaisinta pidetään
I
painettuna (0 63). Hiljainen laukaisu: kuten yksittäiskuvaus, paitsi että kamerasta
J
kuuluvia ääniä hiljennetään (0 65).
E Itselaukaisin: ota kuvia itselaukaisimen avulla (0 66).
Viiväst. kaukolaukaisu (ML-L3): suljin laukaistaan 2 s:n kuluttua
"
lisävarusteena saatavan ML-L3-kauko-ohjaimen laukaisimen painamisesta (0 95).
Nopea kaukolaukaisu (ML-L3): suljin laukaistaan, kun lisävarusteena
#
saatavan ML-L3-kauko-ohjaimen laukaisinta painetaan (0 95).
62 Lisää valokuvauksesta

Sarjakuvaus (sarjakuvaustila)

I (E/#) -painike
Tilassa I (Sarjakuvaus) kamera ottaa valokuvia jatkuvasti, kun laukaisinta pidetään painettuna pohjaan.
1 Paina I (E/#) -painiketta.
2 Valitse I (Sarjakuvaus).
Korosta I (Sarjakuvaus) ja paina J.
3 Tarkenna.
Rajaa kuva ja tarkenna.
4 Ota valokuvia.
Kamera ottaa valokuvia, kun laukaisinta pidetään painettuna pohjaan.
63Lisää valokuvauksesta
A Puskurimuisti
Kamerassa on puskurimuisti väliaikaista tallennusta varten, mikä mahdollistaa kuvauksen jatkumisen samalla kun valokuvia tallennetaan muistikortille. Jopa 100 valokuvaa voidaan ottaa peräkkäin (poikkeuksena on tilanne, jossa suljinajaksi on valittu 4 sekuntia tai pidempi tilassa S tai M eikä kerralla otettavien kuvien määrää ole rajoitettu yksittäisessä sarjassa). Jos akku tyhjenee, kun puskurimuistissa on vielä kuvia, sulkimen laukaisu estetään ja kuvat siirretään muistikortille.
A Kuvataajuus
Katso tietoa sarjakuvaustilassa otettavien valokuvien enimmäismäärästä sivulta 296. Kuvausnopeus saattaa laskea, kun puskurimuisti on täynnä tai akku on vähissä.
A Yhdysrakenteinen salama
Sarjakuvaustilaa ei voi käyttää yhdysrakenteisen salaman kanssa; kierrä tilanvalitsin asentoon j (0 32) tai kytke salama pois päältä (0 87).
A Puskurin koko
Nykyisillä asetuksilla puskurimuistiin mahtuvien kuvien arvioitu määrä näkyy etsimen kuvalaskurissa, kun laukaisinta painetaan.
64 Lisää valokuvauksesta

Hiljainen laukaisu

I (E/#) -painike
Valitse tämä tila pitääksesi kameran äänet mahdollisimman vähäisinä. Äänimerkki ei kuulu, kun kamera tarkentaa.
1 Paina s I (E/#) -painiketta.
2 Valitse J (Hiljainen laukaisu).
Korosta J (Hiljainen laukaisu) ja paina J.
3 Ota valokuvia.
Paina laukaisin pohjaan ottaaksesi kuvan.
65Lisää valokuvauksesta

Itselaukaisintila

I (E/#) -painike
Itselaukaisinta voi käyttää omakuvien ottamiseen tai ryhmäkuviin, joissa valokuvaaja on mukana. Ennen kuin jatkat, kiinnitä kamera jalustalle tai aseta se vakaalle, tasaiselle alustalle.
1 Paina s I (E /#) -painiketta.
2 Valitse E (Itselaukaisin) -tila.
Korosta E (Itselaukaisin) ja paina J.
3 Rajaa valokuva.
66 Lisää valokuvauksesta
4 Ota valokuva.
Tarkenna painamalla laukaisin puoleenväliin ja paina laukaisin sitten pohjaan. Itselaukaisimen merkkivalo alkaa vilkkua, ja äänimerkki alkaa kuulua. Kaksi sekuntia ennen valokuvan ottamista valo lakkaa vilkkumasta ja äänimerkki nopeutuu. Suljin laukaistaan kymmenen sekunnin kuluttua ajastimen käynnistymisestä.
Huomaa, että ajastin ei välttämättä käynnisty tai valokuvaa ei oteta, jos kamera ei pysty tarkentamaan, tai muissa tilanteissa, joissa suljinta ei pystytä laukaisemaan. valokuvaa sammuttamalla kamera.
Pysäytä ajastin ottamatta
67Lisää valokuvauksesta
A Peitä etsin
Kuminen silmäsuppilo Okulaarisuojus
Jotta etsimen kautta pääsevä valo ei näy valokuvassa tai vaikuta valotukseen, suosittelemme peittämään etsimen kädellä tai esimerkiksi lisävarusteena saatavalla okulaarisuojuksella (0 268), kun otat kuvia niin, ettei silmäsi ole etsimellä. Kiinnittääksesi suojuksen poista kuminen silmäsuppilo (q) ja aseta suojus paikalleen kuvan mukaisesti (w). Pidä kameraa tukevasti, kun irrotat kumisen silmäsuppilon.
A Yhdysrakenteisen salaman käyttäminen
Ennen kuin otat valokuvan käyttäen salamaa kuvaustavoissa, joissa salama täytyy nostaa käsin, nosta salama painamalla M (Y) -painiket ta nostaaksesi salaman ja odota, että M-ilmaisin tulee näkyviin etsimeen (0 38). Kuvaus keskeytetään, jos salama nostetaan, kun itselaukaisimen ajastin on käynnissä.
A Asetusvalikon Itselaukaisin-asetus
Katso tietoa itselaukaisimen keston ja otettavien kuvien määrän valitsemisesta asetusvalikon kohdasta Itselaukaisin (0 208).
68 Lisää valokuvauksesta

Tarkennus

Tarkennusta voidaan säätää automaattisesti (katso alla) tai käsisäätöisesti (0 81). Käyttäjä voi myös valita tarkennuspisteen automaatti- tai käsitarkennukseen (0 76) tai käyttää tarkennuksen lukitusta sommitellakseen valokuvia uudelleen tarkennuksen jälkeen (0 79).

Tarkennustila

Seuraavat tarkennustilat voidaan valita etsinvalokuvauksen aikana:
Asetus Kuvaus
Kamera valitsee automaattisesti
Automaattinen
AF-A
tarkennus
AF-S Kertatarkennus
Jatkuva
AF-C
tarkennus
MF Käsitarkennus Tarkenna käsin (0 81).
Huomaa, että AF-S ja AF-C ovat käytettävissä vain tiloissa P, S, A ja M.
kertatarkennuksen, jos kohde ei liiku, ja jatkuvan automaattitarkennuksen, jos kohde liikkuu. Suljin voidaan laukaista vain, jos kamera pystyy tarkentamaan.
Paikallaan oleville kohteille. Tarkennus lukittuu, kun laukaisin painetaan puoleenväliin. Suljin voidaan laukaista vain, jos kamera pystyy tarkentamaan.
Liikkuville kohteille. Kamera tarkentaa jatkuvasti, kun laukaisinta pidetään painettuna puoleenväliin. Suljin voidaan laukaista vain, jos kamera pystyy tarkentamaan.
69Lisää valokuvauksesta
Seuraavat tarkennustilat voidaan valita reaaliaikanäkymän aikana:
P-painike
Asetus Kuvaus
AF-S Kertatarkennus
Kokoaik.
AF-F
automaattitarkennus
MF Käsitarkennus Tarkenna käsin (0 81).
Paikallaan oleville kohteille. Tarkennus lukittuu, kun laukaisin painetaan puoleenväliin.
Liikkuville kohteille. Kamera tarkentaa jatkuvasti, kunnes laukaisinta painetaan. Tarkennus lukittuu, kun laukaisin painetaan puoleenväliin.
Huomaa, että AF-F ei ole saatavilla tiloissa U, ' ja (.
❚❚ Tarkennustilan valitseminen
Seuraa alla olevia vaiheita valitaksesi tarkennustilan.
1 Näytä tarkennustilan asetukset.
Paina P-painiketta, korosta sitten nykyinen tarkennustila tietonäytöllä ja paina J.
Valokuvaus etsimen avulla Reaaliaikanäkymä
70 Lisää valokuvauksesta
2 Valitse tarkennustila.
Korosta tarkennustila ja paina J.
Valokuvaus etsimen avulla Reaaliaikanäkymä
A Ennakoiva tarkennuksen seuranta
Kun kamera on AF-C-tilassa tai kun jatkuva automaattitarkennus on valittu AF-A-tilassa etsinvalokuvauksen aikana, kamera aloittaa ennakoivan
tarkennuksen seurannan, jos kohde liikkuu kohti kameraa laukaisimen ollessa painettuna puoleenväliin. Näin kamera pystyy seuraamaan tarkennusta samalla kun se yrittää ennakoida, missä kohde on, kun suljin laukaistaan.
D Jatkuva automaattitarkennus
AF-C-tilassa, tai kun jatkuva automaattitarkennus on valittu AF-A-tilassa, kamera antaa suuremman painoarvon tarkennuksen vasteelle (objektiivin tarkennusalue on suurempi) kuin AF-S-tilassa, ja suljin voidaan laukaista ennen kuin tarkentumisen ilmaisin näkyy.
71Lisää valokuvauksesta
A Hyvien tulosten saaminen automaattitarkennuksella
Automaattitarkennus ei toimi hyvin alla luetelluissa tilanteissa. Sulkimen laukaisu saatetaan estää, jos kamera ei pysty tarkentamaan näissä olosuhteissa, tai näyttöön saattaa tulla tarkentumisen ilmaisin (I) ja kamera saattaa antaa äänimerkin, jolloin sulkimen voi laukaista, vaikka kohde ei ole tarkentunut. Tarkenna tällöin käsin (0 81) tai käytä tarkennuksen lukitusta (0 79) tarkentaaksesi toiseen samalla etäisyydellä olevaan kohteeseen ja sommittele valokuva sitten uudelleen.
Kohteen ja taustan välillä on vain vähän tai ei ollenkaan kontrastia.
Esimerkki: kohde on samanvärinen kuin tausta.
Tarkennuspisteessä on kohteita, jotka ovat eri etäisyyksillä kamerasta.
Esimerkki: kohde on häkissä.
Kohdetta hallitsevat säännölliset geometriset kuviot.
Esimerkki: kaihtimet tai rivi pilvenpiirtäjän ikkunoita.
Tarkennuspisteen eri alueiden kirkkaudessa on merkittäviä eroja.
Esimerkki: kohde on puoliksi varjossa.
Taustan esineet näyttävät suuremmilta kuin kohde.
Esimerkki: kohteen takana kuvassa on rakennus.
Kohteessa on paljon pieniä yksityiskohtia.
Esimerkki: kukkaketo tai muut kohteet, jotka ovat pieniä tai kirkkaudeltaan tasaisia.
72 Lisää valokuvauksesta
A Tarkennusapuvalo
Tarkennusapuvalo
Jos kohde on heikosti valaistu, tarkennusapuvalo syttyy automaattisesti automaattitarkennuksen avustamiseksi, kun laukaisin painetaan puoleenväliin (tietyin rajoituksin; 0 284). Huomaa, että apuvalo saattaa kuumentua, kun sitä käytetään monta kertaa peräkkäin, ja se kytkeytyy automaattisesti pois päältä lampun suojaamiseksi pitkään jatkuneen käytön jälkeen. Normaali toiminta jatkuu lyhyen tauon jälkeen.
73Lisää valokuvauksesta

Tarkennusaluetila

Valitse, miten automaattitarkennuksen tarkennuspiste valitaan. Seuraavat asetukset ovat käytettävissä etsinvalokuvauksen aikana:
Asetus Kuvaus
c Pistetarkennus
Dynaaminen
d
tarkennus
3D-seuranta
f
(11 pistettä)
Paikallaan oleville kohteille. Tarkennuspiste valitaan käsin; kamera tarkentaa vain valitussa tarkennuspisteessä olevaan kohteeseen.
Liikkuville kohteille. AF-A- ja AF-C -tarkennustiloissa käyttäjä valitsee tarkennuspisteen moniva litsimella (0 76), mutta kamera tarkentaa ympäröivien tarkennuspistetietojen avulla, jos kohde poistuu valitusta tarkennuspisteestä hetkellisesti.
AF-A- ja AF-C-tarkennustiloissa käyttäjä valitsee tarkennuspisteen monivalitsimella (0 76). Jos kohde liikkuu sen jälkeen kun kamera on tarkentanut, kamera valitsee kolmiulotteisen seurannan avulla uuden tarkennuspisteen ja pitää tarkennuksen lukittuna alkuperäiseen kohteeseen laukaisimen ollessa painettuna puoleenväliin.
Automaattinen
e
alue
Kamera tunnistaa kohteen automaattisesti ja valitsee tarkennuspisteen.
Huomaa, että d (Dynaaminen tarkennus)- ja f (3D-seuranta (11 pistettä)) -tarkennusaluetilat eivät ole käytettävissä, kun AF-S on valittu tarkennustilaksi.
A 3D-seuranta (11 pistettä)
Jos kohde häviää etsimestä, nosta sormesi pois laukaisimelta ja sommittele valokuva uudelleen niin, että kohde on valitussa tarkennuspisteessä. Huomaa, että kun laukaisin painetaan puoleenväliin, tarkennuspisteen ympärillä olevan alueen värit tallennetaan kameraan. Kolmiulotteinen seuranta ei näin ollen aina tuota toivottuja tuloksia, kun kohteet ovat taustan kanssa samanvärisiä tai täyttävät vain pienen alueen kuva-alasta.
74 Lisää valokuvauksesta
Muissa tiloissa kuin i, j ja ( seuraavat tarkennusaluetilat voidaan valita reaaliaikanäkymässä:
Asetus Kuvaus
Käytä muotokuvissa. Kamera tunnistaa ja tarkentaa automaattisesti muotokuvien kohteisiin; kaksinkertainen keltainen
6
Kasvotarkennus
7 Leveä alue
8 Normaali alue
reunus osoittaa valitun kohteen (jos useita kasvoja havaitaan, kamera tarkentaa lähimpään kohteeseen; käytä monivalitsinta valitaksesi toisen kohte en). Jos kamera ei enää havaitse kohdetta (jos kohde on esimerkiksi kääntynyt poispäin kamerasta), reunusta ei enää näytetä.
Käytä käsivaralla otettaviin maisemakuviin ja muihin kuin muotokuvien kohteisiin.
Käytä tarkentaaksesi erittäin tarkasti valittuun pisteeseen kuvassa. Jalustan käyttöä suositellaan.
75Lisää valokuvauksesta
Asetus Kuvaus
Sijoita tarkennuspiste kohteen päälle monivalitsimella ja paina J käynnistääksesi kohteen seurannan. Tarkennuspiste seuraa valittua kohdetta sen liikkuessa kuva-alueen poikki. Lopeta tarkennuksen seuranta painamalla uudelleen J. Huomaa, että kamera ei välttämättä pysty seuraamaan kohteita, jos ne liikkuvat nopeasti, poistuvat rajauksesta tai ovat toisten esineiden takana, muuttuvat näkyvästi kooltaan, väriltään tai kirkkaudeltaan, ovat liian pieniä tai suuria, liian kirkkaita tai liian tummia tai niiden väritys tai kirkkaus ei erotu riittävästi taustasta.
9
Kohteen seuranta
Huomaa, että kohteen seuranta ei ole käytettävissä tiloissa %, U, ' ja 3.
A Tarkennuspisteen valitseminen käsin
Monivalitsinta voi käyttää tarkennuspisteen valitsemiseen. Painikkeen J painaminen tarkennuspisteen valitsemisen aikana valitsee keskimmäisen tarkennuspisteen muulloin kuin kohteen seurannan aikana. Sen sijaan painikkeen J painaminen kohteen seurannan aikana aloittaa kohteen seurannan. Tarkennuspisteen valinta manuaalisesti ei ole käytettävissä automaattisen tarkennusalueen valinnan aikana.
76 Lisää valokuvauksesta
Loading...