Harman kardon AVR 1550 User Manual [nl]

AVR1550 Audio/VideoReceiver
HANDLEIDING
Power for the Digital Revolution
®
Inhoud
3 Inleiding 4 Veiligheid 4 Opstellen & Uitpakken 5 Bedieningsorganen 7 Display 8 Aansluitingen
9 Afstandsbediening 11 Installeren en aansluiten 11 Audio-apparatuur 11 Video-apparatuur 13 Luidsprekerkeuze en -opstelling 14 Systeemconfiguratie 14 In gebruik nemen 16 Instellingen voor elke gebruikte ingang 17 Instelling ingang 19 Basisbediening 19 Ingangskeuze 19 Gebruik hoofdtelefoon 20 Overzicht surroundfuncties 21 Keuze surroundfuncties 21 Digitale audioweergave 22 Digitale bron kiezen 22 Digitale status 22 Nachtfunctie 23 Opnemen 23 Aanpassen uitgangsniveaus 23 Helderheid display 23 Geheugenbeveiliging 24 Gebruik van de tuner 24 RDS 25 Programmeren afstandsbediening 26 Codetabel 27 Problemen 27 Processor resetten 28 Technische gegevens
VERKLARING VAN CONFORMITEIT
Wij, Harman Consumer International
2 route de Tours, 72500 Château-du-Loir, Frankrijk
verklaren dat het product dat beschreven wordt in deze handleiding voldoet aan de technische nor­men:
EN 55013/6.1990
EN 55020/12.1994
EN 60065:1993
EN 61000-3-2/4.1995
Carsten Olesen
Harman Kardon Europe A/S
09/02
2 INHOUD
Opzet van de handleiding
Om de handleiding optimaal te kunnen gebruiken in combinatie met de afstandsbediening, de bedie­ningsorganen, de aansluitingen en de display is deze als volgt ingedeeld:
VOORBEELD (vet gedrukt) geeft een toets op de afstandsbediening of de voorzijde aan, dan wel een aansluiting op de achterzijde.
VOORBEELD (display) geeft een aanwijzing in de display aan. VOORBEELD (vet gedrukt) geeft een oplichtende indicatie in de display op de voorzijde aan.
1
(cijfer in een hokje) verwijst naar een specifieke toets op de voorzijde.
(cijfer in een cirkel) verwijst naar een aansluiting op de achterzijde.
0
(cijfer in een ovaal) verwijst naar een toets op de afstandsbediening.
A
(letter in een hokje) verwijst naar een indicatie in de display.
Inleiding
Dank u voor de aanschaf van een Harman Kardon product!
Met de aanschaf van een Harman Kardon AVR1550 staat u aan het begin van vele jaren luisterplezier. De AVR1550 is ontworpen om u optimaal te laten genieten van alle spanning en effecten van filmgeluid en alle nuances in de muziek. Dankzij ingebouwde Dolby
®
Digital en DTS-decoders biedt de AVR 1550 zes audiokana­len die het digitale filmgeluid van de nieuwste DVD- en LD-films, naast digitale televisie uitzendingen op de beste manier tot uitdrukking brengen.
Om optimaal plezier te hebben van uw receiver, raden wij u aan even de tijd te nemen deze handleiding in zijn geheel door te lezen. Controleer ook of alle verbindingen met de luid­sprekers,bronnen en andere externe apparatuur correct zijn uitgevoerd. Op deze manier raakt u zo snel mogelijk vertrouwd met alle functies en bedieningsorganen en kunt u alle mogelijkheden van de AVR 1550 benutten.
Bewaar de handleiding om deze later nog eens te raadplegen.
Beschrijving en functies
De AVR 1550 is een van de veelzijdigste, multi­functionele A/V receivers die er op de markt zijn en biedt talloze luistermogelijkheden. Naast Dolby Digital en DTS decoders voor digitale bronnen is er ook een reeks analoge geluids­functies, voor gebruik met CD, VCR,TV de ingebouwde FM/MG tuner.
Voor optimale flexibiliteit bezit de AVR1550 ingangen voor drie video-apparaten, deels met zowel composiet als S-video aansluitingen.
Twee extra audio-ingangen zijn beschikbaar, plus twee digitale ingangen, waarmee de AVR1550 geschikt is voor de nieuwste digitale audiobronnen. Een coax digitale uitgang is beschikbaar voor directe aansluiting op digitale recorders.
De krachtige versterker van de AVR1550 is gebouwd op de traditionele Harman Kardon technologieën voor de eindversterkers om een optimaal dynamisch bereik te kunnen bieden met elke denkbare programmabron.
Harman Kardon heeft de ‘HiFi’ receiver meer dan zevenenveertig jaar geleden uitgevonden. Met topklasse schakelingen die zich in de loop der tijd hebben bewezen, is de AVR1550 de beste receiver die Harman Kardon ooit heeft geproduceerd.
Ingebouwde Dolby Digital en DTS decoders op basis van Crystal
®
Chip
Technology
ProLogic II decoder, de nieuwste
technologie van Dolby Laboratories.
Talloze digitale ingangen en uitgangen
Ingangen op de voorzijde voor gemak-
kelijke aansluiting van draagbare appa­ratuur en de nieuwste videospelletjes.
WAARSCHUWING
KANS OP ELEKTRISCHE
SCHOKKEN. NIET OPENEN
LET OP: VERMIJD HET RISICO VAN ELEKTRISCHE SCHOKKEN. OPEN NOOIT ZELF DE BEHUIZING. IN HET APPARAAT BEVINDEN ZICH GEEN ONDERDELEN DIE DOOR DE GEBRUIKER ZELF KUNNEN WORDEN ONDERHOUDEN, GEREPAREERD EN/OF VERVANGEN. LAAT ONDERHOUD EN REPARATIE OVER AAN GEKWALIFICEERDE TECHNICI.
WAARSCHUWING: VERKLEIN BRANDGEVAAR EN DE KANS OP ELEKTRISCHE SCHOKKEN; STEL HET APPARAAT NIET BLOOT AAN REGEN OF VOCHT.
Het symbool van de bliksemschicht met pijlpunt en een gelijkzijdige driehoek waarschuwt de gebruiker voor de aan­wezigheid van ongeïsoleerde gevaarlijke voltages binnen in de behuizing van het apparaat. Deze voltages kunnen elek­trische schokken veroorzaken.
Het uitroepteken in een gelijkzijdige driehoek waarschuwt de gebruiker voor de aanwezigheid van belangrijke infor­matie aangaande onderhoud en service in de gebruiksaanwijzing.
INLEIDING 3
Veiligheid
Belangrijke veiligheidsinformatie
Controleer netspanning voor gebruik
Uw nieuwe AVR 1550 is ontworpen voor gebruik met 220 - 240 volt wisselspanning. Sluit u de receiver op een andere netspanning aan dan waarvoor deze is bedoeld, dan kan dit gevaarlijk zijn en zelfs brand ontstaan. Bovendien kan de receiver hier door beschadigd worden.
Heeft u vragen heeft over de juiste netspanning voor dit specifieke model of over de netspanning in uw omgeving, raadpleeg dan eerst uw leve­rancier voordat het apparaat met het lichtnet verbindt.
Gebruik geen verlengsnoeren
Gebruik het apparaat alleen met het vaste net­snoer. Het gebruik van verlengsnoeren met dit product wordt afgeraden. Leg, net als bij andere elektrische apparaten, het netsnoer niet onder vloerbedekking of tapijten en zet er geen zware voorwerpen op. Een beschadigd netsnoer onmiddellijk door een erkende technische dienst laten vervangen door een exemplaar dat aan de fabrieksspecificaties voldoet.
Ga voorzichtig met het netsnoer om
Wanneer u het netsnoer uit het stopcontact neemt, trek dan altijd aan de stekker en niet aan het snoer. Wanneer het apparaat voor langere tijd niet zal worden gebruikt, neem dan de stek­ker uit het stopcontact.
Open de behuizing niet
In dit product bevinden zich geen onderdelen die door de gebruiker gerepareerd kunnen worden. Bij het openen van de behuizing kunt u een schok oplopen en wijzigingen aan het product zullen de garantie ongeldig maken. Mocht water of een metalen voorwerp zoals een paperclip, een nietje of iets dergelijks in het apparaat terechtkomen, neem dan de stekker direct uit het stopcontact en raadpleeg een erkende repa­rateur.
Uitpakken
De doos en overig verpakkingsmateriaal dat gebruikt werd om uw nieuwe receiver tijdens transport te beschermen, zijn speciaal ontwor­pen om schokken en trillingen te absorberen.Wij adviseren u de doos en het verpakkingsmateri­aal te bewaren voor het geval u gaat verhuizen of als het apparaat ooit gerepareerd zou moeten worden.
Om de omvang van de doos te verkleinen kunt u deze plat maken. Dit doet u door het plakband op de bodem helemaal los te maken en de doos plat te drukken. De kartonnen hulpstukken kun­nen op dezelfde manier worden bewaard. Verpakkingsmateriaal dat niet samengedrukt kan worden kan in een plastic zak worden bewaard.
Wilt u het verpakkingsmateriaal niet bewaren, is het goed te weten dat de doos en het overige verpakkingsmateriaal gerecycled kunnen wor­den. Denk aan het milieu en lever dit materiaal in op de daarvoor aangewezen plaats.
Opstelling
Plaats het apparaat, om een goede werking te verzekeren en risico’s te vermijden, op een ste­vige en vlakke ondergrond. Zet u het apparaat op een schap, controleer dan of het schap en de steunen het gewicht kunnen dragen.
Zorg ervoor dat er voldoende ruimte is voor ventilatie rond het apparaat. Plaatst u dit pro­duct in een kast of andere gesloten ruimte, controleer dan of er voldoende ventilatie is. In sommige gevallen kan een ventilator nodig zijn.
Plaats het apparaat niet op een tapijt of een dergelijke ondergrond, daar dan de ventila­tiesleuven worden afgesloten.
Gebruik het apparaat niet op extreem hete of koude plaatsen, op een plaats waar het bloot­staat aan direct zonlicht, of in de nabijheid van een verwarming.
Plaats het apparaat niet in een vochtige of stoffige omgeving.
Zorg ervoor dat de ventilatiesleuven in de bovenzijde van het apparaat vrij blijven en plaats er geen voorwerpen op.
Schoonmaken
Maak het apparaat zonodig schoon met een schone, zachte en droge doek.Indien nodig bevochtigt u een zachte doek met lauw sop en daarna met een doek met schoon water. Droog het apparaat onmiddellijk af met een droge doek. Gebruik NOOIT benzeen, reinigingsmidde­len met drijfgassen, verdunner, alcohol of andere vluchtige middelen. Gebruik geen schuurmidde­len, want deze kunnen de afwerking van meta­len onderdelen beschadigen. Vermijd het gebruik van insecticiden in de buurt van dit apparaat.
Verplaatsen
Alvorens het apparaat te verplaatsen controleren of alle verbindingen met andere apparaten losgenomen zijn en dat de stekker van het appa­raat zelf uit het stopcontact genomen is.
4 VEILIGHEID
Bedieningsorganen
1
2
3
Netschakelaar
1
Standby
2
Lichtnetindicatie
3
Hoofdtelefoonuitgang
4
Sensor afstandsbediening
5
Klankregeling in/uit
6
Surroundfunctie
7
Afstemmen
8
4
5
^#
$
6
7
FM/MG
9
Voorkeurposities
)
Ingangskeuze
!
RDS functies
@
Kanaalkeuze
#
Luidsprekerkeuze
$
Video 3 ingang
%
Testsignaal
^
8
*
9
)
!
Ó
Ô
&
(
@
Insteltoetsen
&
Display
*
Volume
(
Instellen
Ó
Digitale ingangskeuze
Ô
Vertraging
%
1
Netschakelaar: druk op deze toets om de
AVR 1550 in te schakelen. Is de schakelaar inge­drukt, dan staat het apparaat in standby, wat wordt aangegeven door de oranje LED de standby schakelaar NIET ingedrukt is, werkt het apparaat niet. Om het apparaat geheel uit te schakelen en ook de afstandsbediening te blokkeren, deze schakelaar indrukken zodat deze naar buiten komt en het woord ‘OFF’ (uit) op de bovenzijde van de schakelaar zichtbaar wordt.
Opmerking: Laat deze schakelaar normaal gesproken in de positie ON (aan) staan.
2
. Wanneer deze toets
3
rond
2
Standby: wanneer de netschakelaar
ingedrukt is, drukt u op deze toets om de AVR 1550 in te schakelen. Druk deze knop opnieuw in om het apparaat uit (standby) te schakelen. De lichtnetindicatie schakelaar) wordt groen als het apparaat aan staat.
3
Lichtnetindicatie: licht oranje op tijdens
standby, als teken dat het apparaat gereed is voor gebruik. Ingeschakeld licht deze groen op.
4
Hoofdtelefoonuitgang: sluit hierop een
hoofdtelefoon aan om ongestoord te kunnen luisteren. Gebruik een hoofdtelefoon met een standaard 6,3 jackplug. Zodra de hoofdtelefoon wordt aangesloten, worden de luidsprekers uitgeschakeld.
3
1
(rond de
5
Sensor afstandsbediening: deze sensor
ontvangt de bevelen van de afstandsbediening. Richt de afstandsbediening hierop en zorg dat de sensor niet geblokkeerd wordt, tenzij een externe sensor is aangesloten.
6
Klankregeling in/uit: door op deze toets
te drukken worden de instellingen voor lage en hoge tonen opgeroepen.
BEDIENINGSORGANEN 5
Bedieningsorganen
7
Surroundfunctie: indrukken om door de
beschikbare surroundfuncties te schakelen en te kiezen. Niet alle functies zijn altijd beschikbaar, afhankelijk van het type ingang. Zie pagina 20 voor een overzicht van de surroundfuncties.
8
Afstemmen: druk op de linkerzijde van de
toets om naar een lagere frequentie te gaan, of op de rechter om naar een hogere te gaan. Wordt een zender met een voldoende sterk sig­naal gevonden dan licht de indicatie TUNED in de display*op. Zie pagina 24 voor nadere informatie over afstemmen.
9
FM/MG keuze: druk op deze toets om
tuner als bron van de AVR 1550 te kiezen. Na eenmaal indrukken hoort u de laatst gebruikte zender; nogmaals indrukken schakelt heen en weer tussen AM (= MG) en FM. Houd de toets vast om te schakelen tussen stereo en mono, handafstemming en automatische afstemming. Zie pagina 24 voor nadere informatie.
)
Voorkeurposities: druk op deze toetsen
om voor- of achteruit door het overzicht van de voorkeurzenders te schakelen.Zie pagina 24 voor nadere informatie.
!
Ingangskeuze: druk één of meermaals op
deze toets om een andere bron te kiezen. @ RDS functie: indrukken om de verschillen-
de boodschappen van het RDS-systeem van de AVR 1550 tuner op te roepen. Zie pagina 24 voor nadere informatie over RDS.
L
#
Kanaalkeuze: indrukken om de verschillen-
de kanalen in te stellen met behulp van een externe audiobron.Voor meer informatie over het instellen van de uitgangsniveaus,zie pagina 23.
$
Luidsprekerkeuze: kiest de luidsprekers
die in uw kamer worden gebruikt. Zie pagina 14 voor meer informatie over installatie en configu­ratie.
%
Video 3 ingang: deze audio/video
aansluitingen kunnen gebruikt worden als tijde­lijke verbinding met videospelletjes of draagbare audio/video apparaten zoals camcorders en draagbare audio spelers.
^
Testsignaal: druk op deze toets om de
niveaus van de kanalen in te stellen met de ingebouwde testgenerator als referentie.Voor meer informatie over het instellen van de uit­gangsniveaus, zie pagina 17.
&
Insteltoetsen: bij het vastleggen van de
configuratie kiest u met deze toets uit de beschikbare mogelijkheden die in de display
*
worden aangegeven.
*
Display: in de display verschijnen aanwij-
zingen en indicaties die helpen het apparaat te bedienen. Zie pagina 7-8 voor een volledige beschrijving.
(
Volume: draai deze knop naar rechts om
het niveau te verhogen, of naar links om het niveau te verlagen. Mute (geluid uit) wordt auto­matisch opgeheven zodra de volumeregelaar wordt verdraaid.
Ó
Instellen: regelt het instellen en configure-
ren van de in de display ling, die dan in het geheugen van de AVR 1550 wordt opgeslagen. Deze toets wordt ook gebruikt om de helderheid van de display te wij­zigen. Zie pagina 23.
Ô
Digitale ingangskeuze: druk op deze
toets om te kiezen tussen de optische coax
digitale ingangen. Zie pagina 21-22 en
verder voor meer informatie over digitale audio.
Vertragingstijd: druk op deze toets om
een vertragingstijd in te stellen. Zie pagina 20 voor nadere informatie over vertragingstijden.
*
aangegeven instel-
en
6 BEDIENINGSORGANEN
Display
A
Signaal type
B
Digitale ingang optisch
C
DTS functie
D
Dolby Digital
E
Digitale ingang coax
F
Dolby Pro Logic II
G
Analoge ingang
A
Signaal type: deze indicaties geven van
een digitale ingang aan om welke soort signaal het gaat.
B
Digitale ingang optisch: licht op wanneer
een optisch digitale ingang is gekozen.
C
DTS functie: licht op wanneer de DTS-
functie is gekozen.
D
Dolby Digital: licht op wanneer Dolby
Digital is gekozen.
E
Digitale ingang coax: licht op wanneer
een coax digitale ingang is gekozen.
F
Dolby Pro Logic II: licht op wanneer
Dolby Pro Logic II is gekozen.
G
Analoge ingang: licht op wanneer een
analoge ingang is gekozen.
H
Dolby 3 Stereo: licht op wanneer de Dolby
3 Stereo functie is gekozen.Alleen ST(stereo) licht op wanneer 'Surround Off' is gekozen. In dat geval zijn alle Surround functies uitge­schakeld en wordt in stereo weergegeven.
I
RDS: licht op wanneer een zender wordt
ontvangen die RDS data uitzendt.
H
Dolby 3 Stereo
I
RDS
J
DSP Functie
K
Verkeersinformatie
L
Afstemming
M
Display
N
Nachtfunctie
J
DSP functie: licht op wanneer één van de
surround functies door Diggitale Signaal Processing of DSP in gebruik zijn. Deze functies omvatten Hall 1, Hall 2, de Theater functie en 5 Kanaals Stereo.
K
Verkeersinformatie: licht op wanneer de
afgestemde zender regelmatig verkeersinforma­tie uitzendt. Zie pagina 24 voor nadere informa­tie omtrent RDS.
L
Afstemming: licht op wanneer een zender
met voldoende sterkte binnenkomt en correct is afgestemd.
M
Display: hierin verschijnen aanwijzingen
over status, ingang,surroundfunctie, tuner, volume en andere aspecten van de bediening.
N
Nachtfunctie: licht op wanneer de
AVR 1550 in de nachtfunctie staat en het dynamisch bereik van het digitale program­mamateriaal wordt beperkt.
O
Automatisch: geeft aan dat de automati-
sche afstemming van de tuner is ingeschakeld.
P
Luidspreker/kanaal functie: geeft aan
welke luidspreker voor elk kanaal gekozen is, of de configuratie van het binnenkomende signaal. De indicaties voor de luidsprekers links,centrum, rechts, links surround en rechts surround bestaan uit drie hokjes, terwijl de subwoofer een enkel hokje is.Het middelste hokje licht op wan-
O
Automatisch
P
Luidspreker/kanaal functie
Q
Voorkeurpositie / Sluimerfunctie
R
Voorkeurpositie
S
Sluimertijd
T
Geheugen
U
Stereo
neer een ‘kleine’ luidspreker is gekozen, de bui­tenste twee wanneer een grote luidspreker is gekozen. Een knipperende letter geeft een onderbroken digitaal signaal aan. Zie pagina 18 en 27 voor nadere informatie over deze indi­caties.
Q
Voorkeurpositie / Sluimerfunctie: bij
radio ontvangst geeft het nummer aan welke voorkeurzender wordt beluisterd. Zie pagina 24 voor nadere informatie over voorkeurzenders.Is de sluimerfunctie actief dan geven deze cijfers aan hoeveel minuten nog resteren voordat het apparaat in standby gaat.
R
Voorkeurpositie: licht op wanneer de
tuner wordt gebruikt om aan te geven dat de indicatie voorkeurpositie/sluimerfunctie de actieve voorkeurpositie aangeeft. Zie pagina 29 voor meer informatie over voorkeurzenders.
S
Sluimerfunctie: licht op wanneer de slui-
merfunctie actief is. Het getal in de display geeft aan na hoeveel minuten de AVR 1550 in standby zal gaan.
T
Geheugen: geeft in twee cijfers aan welke
voorkeurpositie in gebruik is of vastgelegd wordt.
U
Stereo: licht op als wordt afgestemd op een
FM-zender die in stereo uitzendt.
Q
DISPLAY 7
Aansluitingen
ª
Tape ingangen
Tape uitgangen
Video 1 audio ingangen
MG antenne
Video 1 audio uitgangen
Video 2 audio ingangen
FM antenne
¡
°
£
·
§
a
CD ingang
Coax Digitale Audio Uitgangen
Coax digitale ingangen
Subwoofer uitgang
TV/monitor uitgang
Front/Centrum luidsprekeruitgangen
Surround luidsprekeruitgangen
¢
b
¤
TV Audio Ingang
Optisch digitale ingangen
Netsnoer
DVD video ingangen
Video 1 video uitgangen
Video 1 video ingangen
Video 2 video ingangen
Tape-ingangen: verbind deze ingangen met
de Play/Out uitgangen van een audiorecorder.
Tape-uitgangen: verbind deze uitgangen met
de Record/In ingangen van een audiorecorder.
Video 1 audio ingangen: verbind deze
ingangen met de Play/Out uitgangen van een VCR of andere videobron.
MG-antenne: sluit hierop de bijgeleverde
MG raamantenne aan.Wordt een externe MG­antenne gebruikt, sluit die dan aan conform de daarbij gevoegde aanwijzingen.
Video 1 audio uitgangen: verbind deze
uitgangen met de Record/Input ingangen van een VCR.
Video 2 audio ingangen: verbind deze
ingangen met de PLAY/OUT composiet of S-video uitgangen van een VCR of andere videobron.
FM-antenne: sluit hierop de bijgeleverde
FM-antenne aan, of een buitenantenne,dan wel een kabelsysteem.
CD-ingang: verbind deze ingang met de
analoge uitgangen van een CD-speler of CD-wis­selaar.
Coax digitale audio-uitgang: verbind
deze aansluiting met de juiste digitale ingang van een digitale recorder, zoals een CD-R of MiniDisc.
Coax digitale ingangen: verbind deze
ingang met de coax digitale uitgang van een DVD-speler. Sluit geen RF digitaal signaal van een LD-speler op deze ingang aan.
Subwoofer uitgang: verbind deze uitgang
met de lijningang van een actieve subwoofer. Bij gebruik van een losse subwooferversterker wordt deze uitgang met de ingang van die versterker verbonden.
TV/monitoruitgang: verbind deze uitgang
met de composiet en/of S-video ingang van een TV monitor of videoprojector om het signaal van een videobron die met de video keuzeschakelaar op de receiver is gekozen.
Front/Centrum luidsprekeruitgangen:
verbind deze uitgangen met de overeenkomstige + en – aansluitingen van de front/centrum luid­sprekers.Let bij het aansluiten van luidsprekers altijd goed op de polariteit: de rode + van de AVR 1550 komt aan de rode + van de luidspreker en de zwarte – van de AVR 1550 komt aan de zwarte – van de luidspreker. Zie pagina 11 voor nadere informatie.
Surround luidsprekeruitgangen: verbind
deze uitgangen met de overeenkomstige + en – aansluitingen van de linker en rechter surround luidsprekers.Let bij het aansluiten van luidspre­kers altijd goed op de polariteit: de rode + van de AVR1550 komt aan de rode + van de luidspreker
en de zwarte – van de AVR 1550 komt aan de zwarte – van de luidspreker. Zie pagina 11 voor nadere informatie.
TV Audio Ingangen: verbind deze aan-
sluitingen met de audio uitgang van een TV of andere videobron.
Optisch digitale ingangen: verbind deze
ingang met de optisch digitale uitgang van een DVD-speler, HDTV-receiver, LD-speler,MD- of CD­speler. Het kan een Dolby Digital, DTS of stan­daard digitaal PCM-signaal zijn.
Netsnoer: verbind de stekker met een onge-
schakeld stopcontact.
DVD video-ingangen: verbind deze ingan-
gen met de composiet of S-video uitgangen van een DVD-speler of andere videobron.
Video 1 video uitgangen: verbind deze
uitgangen met de RECORD/INPUT composiet of S-video ingang van een VCR.
Video 1 video ingangen: verbind deze
ingangen met de PLAY/OUT composiet of S-video uitgangen van een VCR of andere videobron.
Video 2 video ingangen: verbind deze
ingangen met de PLAY/OUT composiet of S-video uitgangen van een tweede VCR of andere videobron.
8 AANSLUITINGEN
Afstandsbediening
0
Inschakelen
1
IR-zender
2
Muting
3
Uitschakelen
4
Ingangskeuze
5
AVR keuze
6
MG/FM keuze
7
Testsignaal
8
Sluimerfunctie
9
Surroundfunctie
A
Nachtfunctie
B
Kanaalkeuze
⁄/¤
C D E F G H I J K L M N O P Q 
toetsen
toets Enter Digitale keuze / Direct Cijfertoetsen Tunerfunctie Volume hoger/lager Afstemmen Luidsprekerkeuze Transportfuncties
RDS-functies Voorkeuze hoger/lager Wissen Geheugen Vertraging
a
g
t
u
n
f
v
`
m
b
d
e
y
r
s
o
w
OPMERKING: De meeste toetsen hebben ook een functie voor andere Harman Kardon apparatuur. Zie pagina 26 voor een overzicht van deze functies.
BELANGRIJK: Af fabriek is de afstandsbedie­ning van de AVR 1550 ingesteld op het bedienen van de AVR 1550 en de meeste Harman Kardon CD en DVD-spelers en cassettedecks.
Voordat u de afstandsbediening in gebruik neemt eerst de ingangskeuze en het apparaat kiezen dat u wilt gebruiken.
Aan veel toetsen van de afstandsbediening kun­nen functies toegewezen worden die afhankelijk zijn van het product dat met de ingangskeuze geactiveerd is. Hier worden in de eerste plaats de functies van de afstandsbediening voor de AVR1550 beschreven. Zie pagina 36 voor infor­matie over andere functies voor de toetsen van de afstandsbediening.
4
indrukken
j
p
q
x
AVR 1550
0
Inschakelen: druk op deze toets om de
netspanning.
1
IR-zender: richt dit op de sensor van de
AVR1550 bij het indrukken van een toets, zodat de infrarood signalen goed worden ontvangen.
2
Muting: druk hierop om het geluid van de
AVR1550 of de TV (afhankelijk van het apparaat dat gekozen is) tijdelijk uit te schakelen.
3
Uitschakelen: druk op deze toets om de
AVR1550 in standby te zetten.
l
7
k
8
c
z
4
Ingangskeuze: door een van deze toetsen
is te drukken gebeuren er drie dingen: staat de AVR 1550 niet aan, dan wordt deze ingeschakeld; dan wordt de bron gekozen overeenkomend met de ingedrukt toets, en tenslotte wordt de afstandsbediening omgeschakeld, zodat deze de daarvoor geschikte Harman Kardon component kiest. Nadatt u op deze toets gedrukt hebt, drukt u op AVR-keuze AVR met de afstandsbediening te activeren.
5
om de functies van de
AFSTANDSBEDIENING 9
Afstandsbediening
5
AVR-keuze: hiermee schakelt u de
afstandsbediening om, zodat deze de functies van de AVR bedient. Staat de AVR 1550 op standby, dan wordt deze ingeschakeld.
6
MG/FM keuze: druk op deze toets om de
tuner van de AVR 1550 als bron te kiezen. Drukt u op deze toets terwijl de tuner al gekozen is, dan wordt omgeschakeld tussen MG en FM. Zie pagina 26.
7
Testsignaal: druk hierop om het configure-
ren van de uitgangsniveaus van de AVR 1550 te starten. Zie pagina 21 voor nadere informatie over het kalibreren van de AVR 1550.
8
Sluimerfunctie: druk op deze toets om
het apparaat in de sluimerfunctie te zetten. Na de in de display aangegeven tijd zal de AVR 1550 automatisch in standby gaan. Elke keer dat u op deze toets drukt zal de tijd veranderen in deze volgorde:
90
min80min70min60min50min
30
40
min20min10min
min
OFF
Houd de toets twee seconden ingedrukt om de sluimerfunctie uit te schakelen. Denk er aan dat deze toets ook wordt gebruikt om een ander kanaal te kiezen op tv, vcr en sat.
Merk op dat deze toets ook gebruikt wordt om kanalen te kiezen op uw TV,VCR, AUX en SAT ontvanger wanneer die gekozen zijn.
9
Surroundfunctie: druk op deze toets om
de surroundfunctie te wijzigen. Vervolgens kiest u met de toetsen
⁄/¤
C
de gewenste sur­roundfunctie. Zie pagina 21 voor nadere infor­matie.
A
Nachtfunctie: schakelt de nachtfunctie in.
Bedoeld voor digitale bronnen en zorgt ervoor dat ook op laag volume de dialoog in het cen­trum kanaal verstaanbaar blijft. Zie pagina 22 voor nadere informatie.
B
Kanaalkeuze: hiermee activeert u het
instellen van de uitgangsniveaus van de AVR 1550 met een externe bron. Na eenmaal op deze toets gedrukt te hebben kan met de toet-
⁄/¤
sen waarna met Enter
⁄/¤
C
het kanaal worden gekozen,
E
en dan opnieuw met de
het niveau kan worden ingesteld. Zie
pagina 28 voor aanvullende informatie.
⁄/¤
C
: worden voor meerdere functies
gebruikt, bijvoorbeeld om een surroundfunctie te kiezen. Deze toetsen worden ook gebruikt om de uitgangsniveaus aan te passen bij de configuratie van het apparaat, de luidsprekers voor configura­tie te kiezen, of de digitale ingang te kiezen. Worden tevens gebruikt om vertragingstijden in te voeren nadat op Vertraging
is gedrukt.
D‹: deze toets heeft geen functie bij de AVR 1550.Wordt een TV of DVD-speler gekozen, dan kan met deze toets het menu daarvan worden genavigeerd.
E
Enter: deze toets wordt gebruikt om
instellingen in het geheugen van de AVR 1550 op te slaan. Tevens voor het invoeren van de vertragingstijd, instelling van de luidspreker­configuratie en het uitgangsniveau van de kanalen.
F
Digitale keuze/direct: druk op deze toets
om een van de digitale ingangen

te kie­zen. Zie pagina 22 voor nadere informatie over het gebruik van de digitale ingangen. Indrukken wanneer de tuner actief is om de frequentie van een zender direct in te toetsen. Voer vervolgens met de cijfertoetsen
G
de frequentie in. Zie pagina 24 voor nadere infor­matie.
G
Cijfertoetsen: met deze tien cijfertoetsen
kan de frequentie van een radiozender of een programma op TV of satellietontvanger, dan wel een nummer op een geschikte Harman Kardon CD, DVD, of LD speler worden ingevoerd, afhankelijk van de gekozen bron en de program­mering van de afstandsbediening.
H
Tunerfunctie: wanneer de tuner actief is
kan met deze toets worden gekozen uit automa­tische of handafstemming. Drukt u op deze toets en dooft daarop de indicatie AUTO
O
, dan
gaat de frequentie telkens wanneer u op
afstemmen
J8drukt een stap omhoog of
omlaag. Is FM gekozen en brandt de indicatie
AUTO
O
dan wordt met deze toets naar mono geschakeld voor betere ontvangst van zwakke zenders. Zie pagina 24.
I
Volume hoger/lager: verhoogt of
verlaagt het afspeelniveau van het systeem.
J
Afstemmen hoger/lager: met deze
toetsen kunt u de afgestemde frequentie van de tuner binnen het gekozen bereik verhogen of verlagen. Is de tunerfunctie brandt de indicatie AUTO
H
ingedrukt en
O
en drukt u op deze toets dan zoekt de tuner naar de eerstvolgende zender die een goed signaal geeft. Licht de
AUTO
O
indicatie NIET op dan gaat de afstem­ming met elke druk op de toets dan gaat de afstemming met elke druk op deze toets één stap verder of terug. Zie pagina 24 voor aanvul­lende informatie.
K
Luidsprekerkeuze: indrukken om het
Bass Management Systeem van de AVR 1550 te configureren op het door u gebruikte luid­sprekersysteem.Vervolgens gebruikt u de
⁄/¤
toetsen Com het kanaal te kiezen dat u wilt instellen. Druk op Enter
E
en kies het type luidspreker. Zie pagina 14 voor aanvullende informatie.
L
Transportfuncties: deze toetsen hebben
geen enkele functie voor de AVR, maar kunnen wel gebruikt worden voor het voorwaarts/ achterwaarts afspelen van een breed scala aan geschikte Harman Kardon CD- of DVD-spelers en audio- of videocassetterecorders.
M›: deze toets heeft geen functie bij de AVR 1550.Wordt een TV of DVD-speler gekozen, dan kan met deze toets het menu daarvan worden genavigeerd.
N
RDS-functies: indrukken om de ver-
schillende informaties op te roepen die RDS op de AVR 1550 biedt. Zie pagina 24 voor nadere informatie over RDS.
O
Voorkeuze hoger/lager: bij gebruik van
de tuner drukt u op deze toets om door het overzicht van de geprogrammeerde zenders in het geheugen van de AVR 1550 te gaan.
P
Wissen: druk op deze toets om verkeerde
instellingen te wissen wanneer u met de afstandsbediening de frequentie van de zender invoert.
Q
Geheugen: druk op deze toets om een
radiozender op een voorkeurpositie in het geheu­gen van de AVR 1550 op te slaan.De indicatie
geheugen
T
begint te knipperen waarna bin-
nen vijf seconden de gewenste geheugenpositie met de cijfertoetsen
G
kan worden inge-
voerd. Zie pagina 23 voor aanvullende informatie.
Vertraging: druk op deze toets om het
instellen van de vertragingstijd in te stellen, die door de AVR 1550 bij surround gebruikt.Voer vervolgens de tijd in door op instellen drukken en dan met Druk nogmaals op instellen
⁄/¤
C
E
E
in te stellen.
om het proces
te
af te ronden. Zie pagina 16 voor aanvullende informatie.
10 AFSTANDSBEDIENING
Installeren en aansluiten
Plaats het apparaat nadat het uitgepakt is op een stevige ondergrond en controleer of deze het gewicht kan dragen.Vervolgens dient het apparaat aangesloten te worden op de overige audio- en videoapparatuur.
Aansluiten audioapparatuur
Wij raden u aan uitsluitend signaalkabels van goede kwaliteit te gebruiken om achteruitgang van het signaal te voorkomen.
Het is een goede gewoonte om bij het maken of veranderen van de verbindingen tussen audio­apparatuur of luidsprekers altijd de stekker uit het stopcontact te nemen. Daarmee wordt voor­komen dat er onbedoeld een schakelpuls o.i.d. naar de luidsprekers gaat, waardoor deze beschadigd zouden kunnen worden.
Belangrijk: om alle aansluitingen gemakkelijk te kunnen onderscheiden en zo het aansluiten te vereenvoudigen, zijn alle aansluitingen van de AVR 1550 conform de nieuwe EIA/CEA-863 op de volgende wijze kleurgecodeerd: Luidsprekers en audio in/uitgangen: wit (links, luid­sprekers front) en rood (rechts,luidsprekers front). Luidsprekers: groen (centrum),blauw (links sur­round) en grijs (rechts surround). Audio uitgang: paars (subwoofer). Composiet video in/uitgangen: geel. Digitale audio in/uitgangen: oranje.
1. Sluit de analoge uitgang van een CD-speler op de CD-ingang
aan.
OPMERKING: als de CD-speler zowel een vaste als variabele audio-uitgang heeft, kunt u het beste de vaste uitgang gebruiken, tenzij het signaal om wat voor reden dan ook in niveau aangepast dient te worden aan dat van andere bronnen.
2. Verbind de analoge uitgangen PLAY/OUT van en cassettedeck, MD,CD-R of andere audiore­corder met de tape ingang
. Verbind de
analoge ingangen RECORD/IN met de uitgan­gen Tape uitgang
op de AVR 1550.
3. Verbind de digitale uitgang van een digitaal apparaat met de juiste ingang op de achterzijde van de AVR 1550. Let erop dat de optisch en Coax digitale ingangen

kunnen worden gebruikt met een Dolby Digital of DTS-bron, dan wel met een PCM-signaal (S/P-DIF) van een traditionele CD-, MD- of LD-speler.
4. Verbind de Coax digitale uitgangen
op de achterzijde van de AVR met de over­eenkomstige digitale ingangen van een CD-R of MiniDisc recorder.
5. Installeer de bij het apparaat geleverde MG kamerantenne als hieronder aangegeven. Sluit deze aan op de schroefklemmen AM en GND
6. Sluit de bijgeleverde FM-antenne aan op FM
(75 ohm) ingang
. De FM-antenne kan een externe dakantenne, een draadantenne binnenshuis zijn, of een aansluiting op het kabelsysteem. Als de antenne is aangesloten via een lintkabel van 300 ohm, dient een 300 ohm/75 ohm adapter gebruikt te worden.
7. Sluit de luidsprekers aan op de front,centrum en surround luidsprekeruitgangen een optimale signaaloverdracht naar de luid­sprekers,adviseren wij luidsprekerkabels van goede kwaliteit te gebruiken. Er zijn vele merken kabels leverbaar en de keuze van een kabel kan worden beïnvloed door de afstand tussen uw luidsprekers en de receiver, het type luidsprekers dat u gebruikt, uw persoonlijke voorkeur en andere factoren. Uw leverancier of installateur kan u helpen bij het kiezen van de juiste kabel. Een kabel met een doorsnede van 1,5 mm voor korte afstanden (minder dan 4 m) worden gebruikt. Wij raden aan om geen kabels met een doorsnede van 1 mm
2
of minder te gebruiken, vanwege vermogensverlies en de teruggang in prestatie die zich zal voordoen.
Kabel die door een muur gaat dient van een keurmerk voorzien te zijn, ten teken dat deze aan alle eisen voldoet.Wend u zonodig tot uw instal­lateur of een erkend elektriciën die op de hoogte is van de plaatselijke bouwvoorschriften met vra­gen over kabel die door de muur wordt gevoerd. Bij het aansluiten van de luidsprekers vooral goed letten op de juiste polariteit.Verbind de "negatieve"/"zwarte" draad met dezelfde aan­sluiting op zowel de receiver als de luidspreker.
Op dezelfde manier verbind u de "positieve"/ "rode" draad met de aansluitingen van dezelfde kleur op de AVR 1550 en luidsprekers.
OPMERKING: hoewel de meeste luidsprekerfa­brikanten zich houden aan de industriële stan­daard waarbij zwarte aansluitingen voor de negatieve draad en rode voor de positieve draad worden gebruikt, kunnen sommige fabrikanten van deze configuratie afwijken.Om een goede fase en optimale prestaties te verzekeren, het typeplaatje op uw luidspreker of de handleiding van de luidsprekers controleren op de polariteit. Als u niet weet wat de polariteit van uw luid­spreker is,vraag dan uw leverancier om advies voordat u verder gaat met de aansluiting, of raadpleeg de fabrikant/importeur van de
.
luidsprekers.

. Voor
2
kan
Gebruik ook bij voorkeur identieke kabellengten voor het aansluiten van de luidsprekerparen. Gebruik bijvoorbeeld dezelfde lengte voor de luid­sprekers linksvoor en rechtsvoor en voor surround links en surround rechts, ook wanneer de luid­sprekers op verschillende afstanden van de AVR1550 staan.
8. De subwoofer wordt gewoonlijk aangesloten op de lijnniveau subwooferuitgang
en de lijningang van een subwoofer met ingebouwde versterker. Wordt een passieve subwoofer gebruikt, verbind dan deze uitgang met de ingang van een eindversterker, waarop dan één of meer subwoofers worden aangesloten. Wordt een actieve subwoofer gebruikt zonder lijnniveau ingang, lees dan de instructies die bij de luidspreker zijn gevoegd voor de juiste aansluiting.
Opmerking: een luidsprekerset met twee satel­lieten en een passieve subwoofer wordt aange­sloten op de uitgangen front luidsprekers
en NIET op de subwooferuitgang.
Aansluitingen van videoapparatuur
Videoapparatuur wordt op dezelfde manier aan­gesloten als audiocomponenten. Het gebruik van signaalkabel van goede kwaliteit is belangrijk voor het behoud van de signaalkwaliteit.
1. Verbind de audio- en video Play/Out uitgan- gen met de Video 1 of Video 2 In ingangen

video Record/In ingangen van de VCR worden verbonden met de Video 1 Out uitgangen

2. Verbind de analoge audio- en video-ingangen van een satellietontvanger, kabelconverter, televisie of andere videobron met de
Video 2 Video 3
3. Verbind de video-uitgangen van een DVD- of laserdiscspeler met de DVD-ingang
4. Verbind de aansluitingen Video Monitor
out
S-video ingang van de televisiemonitor of videoprojector.
Opmerking over video aansluitingen:
• S-Video of Composiet videosignalen kunnen
alleen in hun oorspronkelijke vorm worden bekeken en worden niet omgezet naar andere formaten.
op de achterzijde. De audio en
van de AVR 1550.

(indien niet in gebruik) of
%
ingangen.
van de receiver met de composiet- en
.
,
INSTALLEREN EN AANSLUITEN 11
Installeren en aansluiten
Black
Yellow
Red
Black
Red
Blue
Yellow
Green
White
Black
Yellow
Red
Rot
Schwarz
S-Video In
Schwarz
Rot
Blau Gelb
S-Video In
S-Video Out
Rot
Schwarz
S-Video Out
Scart A/V-aansluitingen
Voor alle hiervoor omschreven verbindingen gebruikt uw videoapparaat cinch-aansluitingen en/of S-video aansluitingen, zowel voor de audio- als de videosignalen: elk normaal video­apparaat (niet S-VHS of High 8) gebruikt voor alleen afspelen 3 cinch verbindingen; videorecor­ders voor afspelen en opnemen zelfs 6 cinch verbindingen. Alle S-video-apparaten (S-VHS, High 8) hebben 2 cinch (audio) en 1 S-video verbinding nodig voor afspelen, of 4 cinch (audio in/uit) en 2 S-video (video in/uit) verbin­dingen als het een videorecorder betreft.
Veel Europese videoapparaten zijn maar ten dele voorzien van cinch of S-video aansluitingen, niet voor alle audio- en video in- en -uitgangen die nodig zijn als eerder beschreven, maar via een zogeheten Scart of Euro-AV connector, een vrijwel haakse plug met 21 pennen, zie afbeelding. In dat geval zijn de volgende scart/cinch-adapters of kabels nodig:
• Voor weergave van satellietontvangers, camcorders, DVD- of LD-spelers, een adapter van scart naar 3 cinch pluggen, zie afbeelding 1 (normale videoapparaten), of van scart naar 2 cinch +1 S-video stekkers,zie afbeelding 4 (S-videoapparaten).
• HiFi-videorecorders hebben een adapter van scart naar 6 cinch pluggen nodig, zie afbeelding 2 (normale video), of van scart naar 4 audio +2 S-video pluggen, zie afbeelding 5 (S-video VCR). Lees de instructies bij de adapter zorgvuldig, om vast te stellen welke van de zes stekkers voor het opnamesignaal is (aansluiten op de uitgan­gen van de AVR) en welke voor het weergave­signaal van de videorecorder (aansluiten op de Ingangen van de AVR). Maak onderscheid tussen audio- en videosignalen. Aarzel niet uw leverancier te raadplegen indien u twijfels heeft.
• Gebruikt u uitsluitend normale videoappara­ten, dan is voor de TV-monitor een adapter van 3 cinch pluggen naar scart nodig (zie afbeelding
3). Gebruikt u ook S-video apparaten, dan is een extra adapter van 2 cinch +1 S-video plug naar scart nodig (afbeelding 6), verbonden met de scart-ingang van uw TV, geschikt voor S-video.
Alleen de videopluggen (de ‘gele’ cinch pluggen in afbeelding 3 en de S-video plug in afbeelding
6) worden aangesloten op de TV/Monitor
Uitgang
geheel teruggedraaid.
Belangrijke opmerking over adapterkabels
Wanneer de cinch aansluitingen van de adapter die u gebruikt gemarkeerd zijn, sluit de audio en video ingangspluggen dan altijd aan op de audio en video uitgangen van de AVR 1550 en omgekeerd. Is dat niet het geval, let dan op de signaalrichting zoals die is aangegeven in
12 INSTALLEREN EN AANSLUITEN
en het volume van de TV wordt
Scart/cinch adapter voor
Richting: scart
Scart/cinch adapter voor
opnemen en weergeven;
Richting: scart cinch
Cinch/scart adapter voor
Richting: cinch
Scart/S-video adapter
Richting: scart
Scart/S-video adapter
Richting: scart cinch
Scart/S-video adapter
Richting: cinch
Afbeelding 1:
weergave;
cinch
Afbeelding 2:
Afbeelding 3:
weergave:
scart
Afbeelding 4:
voor weergave:
cinch
Afbeelding 5:
voor opname en
weergave:
Afbeelding 6:
voor weergave:
scart
Zwart Geel Rood
Rood Zwart
S-video uit
1
Ook andere kleuren mogelijk, B.V. bruin en grijs
bovenstaande afbeeldingen en in de aanwijzin­gen bij de adapter. Heeft u twijfels, aarzel dan niet uw leverancier om inlichtingen te vragen.
Belangrijke opmerkingen over S-video
1. Alleen de S-video in/uit van S-video appara­tuur mag verbonden worden met de AVR, NOOIT zowel de normale als de S-video aansluitingen, uitgezonderd de TV, zie punt 2.
2. Net als alle normale AV apparatuur zet de AVR1550 het composiet videosignaal niet om naar S-video of omgekeerd.Wanneer zowel video als S-video bronnen gebruikt worden, die­nen dus beide verbindingen van de AVR 1550 naar de TV gemaakt worden, waarbij ook de juiste ingang op de TV gekozen wordt.
Zwart Geel Rood
Zwart Rood
(1)
Blauw Geel
(1)
Groen Wit
Zwart Rood
S-video in
Zwart Rood
(1)
Blauw Geel
S-video in S-video uit
Belangrijk bij gebruik van scart/cinch adapters
Wanneer videobronnen op de TV aangesloten zijn via een scartkabel worden naast de audio/videosignalen ook stuursignalen naar de TV gezonden. Met deze signalen werkt bijvoor­beeld de automatische bronkeuze,zodat de TV automatisch naar de juiste bron schakelt zodra de videobron wordt gestart. En bij DVD-spelers schakelt het signaal de TV automatisch tussen 4:3/16:9 formaten - bij 16:9 TV's of bij 4:3 TV's die naar 16:9 omschakelbaar zijn - en wordt de RGB en wordt de RGB videodecoder van de TV in/uitgeschakeld, afhankelijk van de instelling van de DVD-speler. Bij gebruik van een adapterkabel gaan deze signalen verloren en dient de TV met de hand in de juiste positie gezet te worden.
Installeren en aansluiten
Right Front Speaker
Left Front
Speaker
No more than
60cm
Center Front Speaker
Luidsprekerkeuze
Welk merk luidsprekers ook wordt gebruikt, neem altijd hetzelfde merk en type voor de front luidsprekers links,midden en rechts. Zo ontstaat een consistent front geluidsbeeld en wordt voor­komen dat zich vervelende bijeffecten voordoen, zoals bij front luidsprekers die niet goed bij elkaar passen. Harman kardon adviseert luid­sprekers van JBL of Infinity.
Opstelling van de luidsprekers
De opstelling van de luidsprekers in een home theater systeem met meerdere kanalen heeft een aanzienlijke invloed op de bereikte geluidskwaliteit.
Afhankelijk van het type centrum luidspreker en uw televisietoestel, dient u uw centrale luid­spreker ofwel direct op of onder de TV opgesteld te worden, dan wel in het midden achter een akoestisch doorzichtig projectiescherm.
Nadat de centrum luidspreker is geïnstalleerd, worden de front luidsprekers links en rechts opgesteld en wel op een onderlinge afstand die gelijk is aan de afstand tussen de centrum luid­spreker en de gewenste luisterpositie.Idealiter dienen de front luidsprekers zo te worden opgesteld dat de tweeters zich niet meer dan 60 cm boven of onder de tweeter in de centrum luidspreker bevinden.
Houd de front luidsprekers minimaal op een afstand van 0,5 meter van de TV, tenzij de luid­sprekers magnetisch afgeschermd zijn om ver­vorming van het TV-beeld te voorkomen. Denk er aan dat de meeste luidsprekers niet magnetisch zijn afgeschermd, zelfs die in complete surround sets, meestal is alleen de centrum luidspreker wel afgeschermd.
Afhankelijk van de kamerakoestiek en het type luidsprekers dat wordt gebruikt, kan het resul­taat worden verbeterd door de front luidsprekers links en rechts ten opzichte van de centrum luid­spreker iets naar voren te plaatsen. Corrigeer zo mogelijk alle front luidsprekers zo dat deze op oorhoogte staan wanneer u zich op uw luister­positie bevindt. Aan de hand van deze uitgangs­punten kunt u experimenteren met de opstelling van de front luidsprekers in uw systeem.Aarzel niet de onderdelen te verplaatsen, net zo lang tot het systeem een optimaal resultaat laat horen. Verplaats de luidsprekers tot de audio­overgangen van de front luidsprekers gebalan­ceerd klinken. Surround luidsprekers dienen tegen de zijwanden van de kamer te worden opgesteld, ter hoogte van of iets achter de luis­terpositie. Het hart van de luidspreker wordt op de kamer gericht. Wanneer het niet mogelijk is de luidsprekers tegen de zijwanden op te stellen, kunnen de luidsprekers tegen de achterwand worden geplaatst, achter de luisterpositie.De luidsprekers bij voorkeur niet meer dan 2 meter achter de luisterpositie opstellen.
Subwoofers produceren grotendeels niet gericht geluid en kunnen bijna overal in de ruimte wor­den opgesteld. De opstelling dient te worden gebaseerd op de afmetingen en vorm van het vertrek en het type subwoofer dat wordt gebruikt. Een methode om de optimale locatie voor een subwoofer te vinden is deze eerst in het front van de kamer te zetten, ongeveer 15 cm van een muur, of in de buurt van een hoek. Een andere methode is de subwoofer tijdelijk op de plaats te zetten waar u gewoonlijk zult zitten en vervolgens in de kamer rond te lopen totdat u een plaats vindt waar de subwoofer het beste klinkt. Zet de subwoofer dan op die plaats.Volg ook de instructies van de fabrikant van de subwoofer op, of experimenteer om de beste locatie voor een subwoofer in de luisterruimte te vinden.
Centrum luidspreker
Max.
60 cm
Front rechtsFront links
A) Opstelling van de front luidsprekers bij een TV-toestel of een projector achter het scherm.
TV or Projection Screen
TV of projectiescherm
Center Front
Left Front
Front links Front rechts
Speaker
Max. 2 meter
No more than 2m
speakers are used
when rear-mounted
Alternatieve opstelling tegen achterwand
Centrum
Speaker
Optional Rear-Wall Mounting
Right Front
Speaker
B) De afstand tussen de linker en rechter luidsprekers dient gelijk te zijn aan de afstand tussen de luisterpositie en het scherm. Experimenteer met de opstelling van de front luidsprekers door deze iets dichterbij te zetten dan de centrum luidspreker.
INSTALLEREN EN AANSLUITEN 13
Systeemconfiguratie
Zijn de luidsprekers in de kamer eenmaal opge­steld en aangesloten, dient het geheugen van de systeem geconfigureerd te worden. De AVR 1550 beschikt over twee soorten geheugens, indi­viduele geheugens die verbonden zijn met de gekozen ingang, b.v. surroundfuncties, en andere die onafhankelijk zijn van de gekozen bron, zoals de uitgangsniveaus van de luidsprekers of vertragingstijden die door de surround processor gebruikt worden.
In gebruik nemen
Schakel de AVR 1550 nu in,zodat deze laatste instellingen kunnen worden uitgevoerd.
1. Steek de stekker van het netsnoer ongeschakeld stopcontact.
2. Druk op de netschakelaar ingedrukt blijft staan. Controleer of de lichtnet-
indicatie
apparaat in standby staat.
3. Verwijder het beschermende plastic van de sensor op het frontpaneel. Doet u dat niet dan kan de reikwijdte van de afstandsbediening negatief worden beïnvloed.
4. Installeer de drie bijgeleverde AAA batterijen in de afstandsbediening, als in de afbeelding aangegeven. Let op de polariteit (+) en (–), die op de bodem van het batterijvakje staat aan­gegeven.
5. Schakel de AVR1550 in door op Standby te drukken, of met de ingangskeuze!op de voorzijde, dan wel op de afstandsbediening op
AVR keuze Ingangskeuze netindicatie
het apparaat ingeschakeld is en de display licht op.
3
oranje wordt, ten teken dat het
5
, of op een van de toetsen
46
3
wordt nu groen ten teken dat
1
te drukken. De licht-
in een
zodat deze
2
*
Instellingen per gebruikte ingang
De AVR 1550 heeft een modern geheugensys­teem waarin verschillende instellingen voor de luidsprekers,de digitale ingang en de surround­functie kunnen worden opgeslagen. Deze flexibi­liteit maakt het mogelijk de manier waarop naar elke bron geluisterd wordt op maat in te stellen en in de AVR 1550 op te slaan. Zo kunnen bij­voorbeeld verschillende surroundfuncties en analoge of digitale ingangen aan bepaalde bronnen gekoppeld worden, of verschillende luidspreker configuraties met wisselende laagop­ties koppelen, dan wel het gebruik van de cen­trum luidspreker. Nadat deze instellingen zijn gemaakt zullen deze automatisch opgeroepen worden zodra een bron wordt gekozen.
Standaard af fabriek zijn alle ingangen van de AVR1550 op analoge bronnen ingesteld (uitgezonderd de DVD ingang, die de Digitale
ingang coax 1
stereo als surround instelling, de front links en rechts luidsprekers op 'Large' (groot), en de sur­round functies voor de andere luidsprekers op 'small' (klein) en de aanwezigheid van een sub­woofer. Voordat u het apparaat in gebruik neemt wilt u mogelijk de instellingen van de meeste ingangen wijzigen voor gebruik van analoge en digitale ingangen, het type luidspreker en de surroundfunctie gekoppeld aan de ingang. Denk eraan dat deze instellingen voor elke gebruikte ingang gemaakt dienen te worden, aangezien het geheugensysteem van de AVR 1550 de instellingen voor elke ingang afzonderlijk opslaat. Anderzijds zullen eerst nieuwe instellin­gen gemaakt dienen te worden nadat de sys­teemcomponenten gewijzigd zijn.
Om deze procedure zo eenvoudig en snel mogelijk af te werken raden we u aan bij elk van de instellingen door alle ingangen te schakelen. Indien u de instellingen voor de eerste ingang hebt afgerond, kunnen vele instellingen voor de overige ingangen gedupliceerd worden.
Hierna worden de individuele instellingen beschreven die voor elke ingang nodig zijn.
als standaard heeft), met
Instelling ingang
De eerste stap bij het configureren van de AVR1550 is het kiezen van een ingang. Doe dit door zo vaak op ingangskeuze zijde te drukken, tot de naam van de gewenste ingang in de display kan ook gekozen worden door op de overeen­komstige ingangskeuze afstandsbediening te drukken.
De tweede stap is het koppelen van de digitale ingang met de gekozen bron (indien nodig, anders blijft de analoge gekozen). Druk op digi-
tale ingangskeuze
op de afstandsbediening. Binnen vijf seconden kiest u de ingang met de keuzetoetsen op de voorzijde afstandsbediening, tot de gewenste digitale of analoge ingang in de display Druk vervolgens op Enter digitale koppeling op te slaan. Nadatr de instel­ling voor een ingang is gemaakt, herhaalt u het bovenstaande voor alle andere ingangen. Zonodig kan zo'n koppeling later weer worden veranderd; het geheugen van de AVR1550 ont­houdt de instellingen tot ze worden veranderd.
Opzet luidsprekers
In dit menu wordt vastgelegd welk type luid­sprekers met de AVR 1550 worden gebruikt en is belangrijk. Dit is belangrijk omdat het bepaalt welke luidsprekers lage frequenties (bas) krijgen en of een Centrum luidspreker wordt gebruikt of niet, en wel afzonderlijk per gekozen ingang. Gebruik voor elke instelling hier de positie LARGE (groot) wanneer traditionele luidspre­kers worden aangesloten die geschikt zijn voor frequenties beneden 100 Hz. Gebruik de instel­ling SMALL (klein) voor kleinere, satellietach­tige luidsprekers die geen frequenties beneden 100 Hz kunnen weergeven. Denk er aan dat bij toepassing van kleine luidsprekers voor front links en rechts, een subwoofer onmisbaar is voor het weergeven van de lage frequenties. Onthoud dat elke luidsprekeropzet die afwijkt van de standaard instelling (zie boven) afzonderlijk en per ingang van de AVR 1550 dient te worden gemaakt. Onthoud dat elke luidspreker instelling die afwijkt van de standaard instelling (zie hier­voor) afzonderlijk en voor elke ingang gemaakt moet worden.
Voor het instellen van de luidsprekers kunt u het beste de Dolby Pro Logic II Movie functie kiezen. De gekozen luidspreker instelling zal dan automatisch worden gekopieerd voor de andere surround instellingen (zover mogelijk) en hoeven voor de andere functies dus niet herhaald te worden.
&
M
ÔFop de voorzijde of
⁄/¤
of de
!
op de voor-
verschijnt. De ingang
46
op de
toetsen Cop de
M
verschijnt.
E
om de nieuwe
14 SYSTEEMCONFIGURATIE
Systeemconfiguratie
Bij ingeschakelde AVR 1550 volgt u onderstaan­de stappen om de luidsprekers te configureren:
1. Kies de Dolby Pro Logic II Movie functie op de AVR1550 door op surroundfunctie voorzijde of op
9
en op de
⁄/¤
7
toetsen
op de
C
op de afstandsbediening, tot DOLBYPRO LOGIC II MOVIE in de display
M
verschijnt en de PRO LOGIC indicatie Fknip­pert.
2. Druk op luidsprekerkeuze
K$op de
afstandsbediening of op de voorzijde. De aanduiding FNT SPKR verschijnt in de
display
M
.
3. Druk op Enter of op Set op de voorzijde
4. Druk op of op de keuzetoetsen
⁄/¤
E
op de afstandsbediening
Ó
.
C
op de afstandsbediening
&
op de voorzijde tot F-LARGE (groot) of F-SMALL (klein) verschijnt, overeenkomend met de luidsprekers die u voor front links en front rechts gebruikt, als omschreven in de voorgaande paragraaf.
Wanneer SMALLwordt gekozen, zullen de lage tonen voor de front kanalen alleen naar de subwooferuitgang gestuurd worden. Denk er aan dat bij deze instelling en zonder een sub­woofer geen lage tonen van de front kanalen hoorbaar zullen zijn. Deze instelling is niet beschikbaar bij stereo om een zo zuiver moge­lijke weergave van de DSP's te garanderen.
Wordt LARGEgekozen, dan wordt een full-range signaal naar de linker en rechter front kanalen gestuurd. Afhankelijk van de configuratie van de subwoofer (zie verderop), kan het laag voor front links en rechts ook naar een subwoofer worden gestuurd.
Belangrijk: bij gebruik van een luidsprekerset met twee front satellieten en een passieve subwoofer, aangesloten op de front luid-
sprekeruitgangen
, dan dienen de front
luidsprekers ingesteld worden op LARGE.
5. Wanneer u uw keus voor het front heeft gemaakt, drukt u op EnterEop de afstands­bediening of op Set op de voorzijde volgens op of de keuzetoetsen
⁄/¤
C
op de afstandsbediening
&
op de voorzijde om de
Ó
en ver-
display te wijzigen in CEN SPKR.
6. Druk nogmaals op Enter bediening of op Set op de voorzijde gebruik de
⁄/¤
C
diening of de keuzetoetsen
E
op de afstands-
Ó
en
toetsen op de afstandsbe-
&
op de voor­zijde om de optie te kiezen die uw systeem het beste omschrijft en overeenkomt met de keuze van de centrum luidspreker in de vorige paragraaf.
Wordt SMALLgekozen, dan zullen de lagen tonen voor het centrum kanaal naar de front kanalen gestuurd worden, mits deze zijn ingesteld op LARGE en de subwoofer is uit­geschakeld. Is de subwoofer ingeschakeld, dan zullen de lage tonen van het centrum kanaal uit­sluitend naar de subwoofer gestuurd worden.
Wanneer LARGEis gekozen zal het volledige frequentiebereik naar de centrum luidspreker gestuurd worden, en bij analoge en digitale sur­roundfuncties wordt (behalve in de Pro Logic II Music functie) GEEN signaal van het centrum kanaal naar de subwooferuitgang gestuurd.
Wordt NONE(geen) gekozen, dan wordt geen signaal naar het centrum kanaal gestuurd. De receiver werkt nu met een 'fantoom' centrum kanaal, waarbij de informatie voor het centrum kanaal naar de linker en rechter front luidspre­kers wordt gestuurd en het laag naar de sub­woofer, mits SUB L/R+LFE is gekozen op de regel SUBWOOFER regel van dit menu (ziew ver­derop). Deze functie is noodzakelijk wanneer geen centrum luidspreker aanwezig is.
7. Wanneer de keuze voor het centrum kanaal is gemaakt, op Enter ning drukken, of op Set op de voorzijde vervolgens op ning of de keuzetoetsen
⁄/¤
E
op de afstandsbedie-
C
op de afstandsbedie-
&
op de voorzijde
Ó
en
om de display te wijzigen in SURSPKR.
8. Druk nogmaals op Enter bediening of op Set op de voorzijde gebruik de
⁄/¤
C
diening of de keuzetoetsen
E
op de afstands-
Ó
en
toetsen op de afstandsbe-
&
op de voor­zijde om de optie te kiezen die uw systeem het beste omschrijft en overeenkomt met de keuze van de surround luidsprekers in de vorige paragraaf.
Wordt SMALL(klein) gekozen dan wordt, wanneer de subwoofer uitgeschakeld is, het laag bij alle digitale surround functies naar de front luidsprekers gestuurd en wanneer de subwoofer ingeschakeld is,naar de subwoofer. Bij analoge surround functies is dit afhankelijk van de geko­zen functie en de instelling van de subwoofer en de front luidsprekers.
Wanneer LARGEis gekozen wordt het volledige frequentiebereik naar de surround kanalen gestuurd (bij alle analoge en digitale surroundfuncties) en, met uitzondering van de Hall en Theater functies, wordt geen laag van de surround kanalen naar de subwoofer gestuurd.
Wanneer NONEis gekozen, zal de surround informatie verdeeld worden over de uitgangen links front en rechts front. Merk op dat voor optimale weergave zonder surround luidsprekers gekozen dient te worden voor de Dolby 3 Stereo functie i.p.v. Dolby Pro Logic.
9. Wanneer de keuze voor het surround kanaal is gemaakt, op Enter ning drukken, of op Set op de voorzijde vervolgens op ning of de keuzetoetsen
⁄/¤
E
op de afstandsbedie-
C
op de afstandsbedie-
&
op de voorzijde
Ó
en
om de display te wijzigen in S-W SPKR.
10. Druk op Enter ning, of op Set op de voorzijde volgens op of de keuzetoetsen
⁄/¤
E
op de afstandsbedie-
Ó
C
op de afstandsbediening
&
op de voorzijde om de
en ver-
optie te kiezen die het best met uw subwoofersysteem overeenkomt.
De beschikbare keuzes voor de opstelling van de subwoofer worden bepaald door de instellingen voor de andere luidsprekers,vooral de front links en rechts posities.Wanneer de front links/rechts luidsprekers op SMALLstaan wordt de subwoofer automatisch op SUBgezet, wat betekent dat deze actief is.Wanneer de front links/rechts luidsprekers op LARGEstaan, zijn drie opties beschikbaar:
• Is geen subwoofer aangesloten op de AVR 1550, druk dan op
⁄/¤
C&tot
NONE in de display verschijnt. Wordt deze optie gekozen, dan wordt alle laag informatie naar de front links/rechts ‘hoofdluidsprekers’ gestuurd.
• Is wel een subwoofer aangesloten op de AVR 1550, dan bestaat de optie de front links/rechts ‘hoofd’ luidsprekers het laag in alle gevallen te laten weergeven en de subwoofer alleen te activeren wanneer de AVR 1550 wordt gebruikt met een digitale bron die een speciaal Low Frequency Effects,of LFE geluidsspoor omvat. Dan kunnen zowel de hoofdluidsprekers als de subwoofer gebruikt worden voor het speciale laag van bepaalde films. Om die optie te kiezen drukt u op
⁄/¤
C&tot SUB
(LFE) in de display verschijnt.
• Wanneer een subwoofer is aangesloten en deze wordt gebruikt voor de laagweergave in combinatie met de hoofdluidsprekers front links/rechts, ongeacht het type programmabron of de gekozen surroundfunctie,Druk op
⁄/¤
C&tot L/R+LFE in de display
verschijnt. Is deze optie gekozen dan wordt een 'compleet' signaal naar de linker en rechter front luidsprekers gestuurd, terwijl de subwoofer de lage frequenties voor links en rechts beneden de wisselfrequentie van 80 Hz ontvangt.
11. Wanneer alle luidsprekerkeuzes voor de gekozen ingang zijn gemaakt op Enter
E
op
de afstandsbediening drukken of op Set op de voorzijde
Ó
, of drie seconden wachten tot de
display weer naar normaal terugkeert.
SYSTEEMCONFIGURATIE 15
Systeemconfiguratie
Om u te helpen bij het maken van deze instellin­gen veranderen de indicaties luidspreker/
kanaal functie
sprekertype voor een bepaalde positie kiest. Licht alleen het binnenste symbool op dan is op SMALL ingesteld. Wanneer het middelste vakje en de twee buitenste vakjes met cirkeltjes erin verlicht zijn, dan is de luidspreker op LARGE ingesteld. Wanneer geen indicatie voor een luid­sprekerpositie verschijnt, dan is die positie op NONE of ‘geen luidspreker’ ingesteld.
Als voorbeeld zijn in onderstaande afbeelding, de luidsprekers links en rechts vooraf ingesteld op LARGE, de centrum, links surround en rechts surround luidsprekers staan op SMALL en de subwoofer is actief.
Nadat de luidsprekerconfiguratie met een bepaalde ingang is gemaakt, herhaalt u deze instelling met alle ingangen die u gebruikt. In de meeste gevallen zullen de luidsprekertypen het­zelfde zijn en dezelfde data als bij de eerste ingang kunnen snel worden ingevoerd. Bij som­mige muziek wilt u misschien luisteren zonder centrum luidspreker, vooral wanneer een kleine centrum luidspreker wordt gebruikt die niet van hetzelfde niveau is als de front luidsprekers. Wordt een van deze bronnen gekozen dan wordt de centrum luidspreker automatisch uitgescha­keld (kies NONE - geen - voor de centrum instel­ling), terwijl het signaal naar de linker en rechter front luidsprekers wordt gestuurd.
De instelling van de luidsprekers kan later altijd nog worden veranderd en het geheugen van de AVR 1550 onthoudt deze instellingen totdat zij worden veranderd.
LR
SL SR
P
telkens wanneer een luid-
C
LFE
Opzet Surround
Zijn de luidsprekers eenmaal ingesteld, dan dient de surroundfunctie die u met elke ingang wilt gebruiken te worden ingesteld.Aangezien de surroundfuncties een kwestie zijn van persoonlij­ke smaak, bent u vrij in uw keuze – die boven­dien later gewijzigd kan worden. Het Surround Functie Overzicht op pagina 20 kan u helpen de functie te kiezen die het beste past bij de gekozen ingang. Om de basisinstellingen van de AVR1550 te vergemakkelijken is het handig een willekeurige Dolby Pro Logic II functie voor de meeste analoge ingangen te kiezen en Dolby Digital voor ingangen die verbonden zijn met digitale bronnen. Voor ingangen zoals CD-speler, tape deck of tuner kan het best de stereofunctie worden gekozen, wanneer dat tenminste de luis­terfunctie is die voor de standaard stereobronnen wordt gebruikt. Voor die bronnen is het onwaar­schijnlijk dat er materiaal met surroundcodering zal worden afgespeeld.
Om de gewenste surroundfunctie in combinatie met een ingang in te stellen drukt u op
surroundfunctie
op de afstandsbediening en op gewenste surroundfunctie in de display verschijnt.
Denk er aan dat Dolby Digital en DTS alleen ver­schijnen wanneer een digitale ingang is gekozen.
Nadat de surroundfunctie met de huidige ingang is gekozen, herhaalt u de instelling met alle ingangen die u wilt gebruiken. De surroundfunctie kan later op elk moment worden veranderd en het geheugen van de AVR 1550 onthoudt de gemaakte instelling tot deze wordt veranderd.
7
op de voorzijde of op
⁄/¤
C
tot de
M
9
Instellingen onafhankelijk van de gekozen ingang
Nadat de bovengenoemde instellingen voor alle gebruikte ingangen in het systeem zijn gemaakt blijven de nu volgende instellingen, feitelijk onafhankelijk van de gekozen ingang, ongeacht met welke ingang ze worden gemaakt.
Instelling vertraging
Alleen voor de Dolby Digital of Dolby Pro Logic II functies dient de vertragingstijd ingesteld te worden. Denk er aan dat de vertragingstijd voor andere functies niet instelbaar is.
Belangrijk: is de vertragingstijd eenmaal voor een bepaalde ingang ingesteld, dan geldt die ook voor alle andere ingangen. De surround vertragingstijd wordt alleen ingesteld voor de Dolby Pro Logic II of de Dolby Digital functie. De overige instellingen worden automatisch gemaakt.
Vanwege de verschillende afstanden tussen de luisterpositie tot de front luidsprekers en de sur­round luidsprekers,is ook de tijd die het geluid nodig heeft om uw oren te bereiken ook verschil­lend. Door gebruik te maken van de vertraging kunnen deze verschillen in luidsprekerpositie en kamerakoestiek in uw luisterruimte of home theater gecompenseerd worden.
De fabrieksinstelling (zie Surround Functie Overzicht op pagina 20) is geschikt voor de meeste luisterkamers, maar in sommige gevallen zijn de afstanden tussen de front en de surround luidsprekers ongebruikelijk en dat kan tot gevolg hebben dat het geluid van de front kanalen geen eenheid meer vormt met de surround kanalen.
Om de front, centrum en surround kanalen opnieuw te synchroniseren, gaat u als volgt te werk:
1. Meet de afstand in meters tussen de luister/kijk-positie tot de front luidsprekers.
2. Meet de afstand tussen de luister/kijkpositie tot de surround luidsprekers.
3. Bereken het verschil tussen de afstand tot de front luidsprekers en de afstand tot de surround luidsprekers en vermenigvuldig dit met 3.
a. De optimale vertragingstijd voor Dolby Digital
surround is het resultaat van dat sommetje. Voorbeeld: de front luidsprekers staan op 3 m afstand en de surround luidsprekers op 1 m. De optimale vertraging wordt nu berekend als (3 -1) x 3 = 6. De vertraging voor Dolby Digital wordt in dit voorbeeld ingesteld op zes milliseconden.
16 SYSTEEMCONFIGURATIE
Systeemconfiguratie
b. Bij het instellen van de vertraging voor een
Dolby Pro Logic functie, neemt u de uitkomst van de eerdere berekening en u telt daar 15 bij op om de beste vertragingstijd te krijgen. Als de front luidsprekers bijvoorbeeld op een afstand van 3 m staan en de surround luid­sprekers op 1 m, wordt de optimale vertraging berekend als (3 -1) x 3 +15 = 21. In dit voorbeeld zal de Dolby Pro Logic II vertraging dus worden ingesteld op (afgerond) twintig milliseconden.
OPMERKING: De DTS, 5 Kan. Stereo, Hall en Theater functies maken gebruik van een vaste, niet instelbare vertragingstijd.
De Dolby Digital functie omvat ook een afzonder­lijke instelling voor de vertraging van het centrum kanaal, aangezien de individuele aard van deze signalen de opstelling van de centrum kanaal luidspreker kritischer maakt. Om de vertraging voor het centrum kanaal te berekenen, meet u de afstand vanaf favoriete luisterpositie in het mid­den van de kamer tot zowel de centrum kanaal luidspreker, èn de linker of rechter front luidspreker.
Zijn de afstanden gelijk, dan is geen verdere correctie nodig en de centrum vertraging kan op nul blijven staan. Is de afstand tot de front luid­sprekers groter dan de afstand tot de centrum luidspreker, dan kan het nodig zijn dat u de luid­sprekers verplaatst door de front luidsprekers links en rechts dichter bij de luisterpositie, dan wel de centrum luidspreker verder van de luisterpositie af te zetten.
Wanneer verplaatsen van de luidsprekers niet mogelijk is, corrigeer dan de vertragingstijd voor de centrum luidspreker door een milliseconde toe te voegen voor elke 30 cm die de centrum luidspreker dichter bij de luisterpositie staat dan de front luid­sprekers.Voorbeeld: wanneer de front luidsprekers links en rechts elk 3 m van de luisterpositie af staan en de centrum luidspreker 2,4 m, dan wordt de vertraging berekend als 300 cm –240 cm = 60 cm, waardoor dus een optimale centrum vertraging van 2 milliseconden wordt aanbevolen.
Zo stelt u de vertraging in:
1. Om de vertraging in de Dolby Digital functie in te stellen (inclusief de Centrum vertraging en de surround vertraging voor de Pro Logic functie wordt automatisch ingesteld), drukt u op
ingangskeuze
!
op de voorzijde of op
4
op de afstandsbediening om een ingang te kie­zen die aan een digitale ingang is gekoppeld en de Dolby Surround functie.
2. Druk op vertraging
op de afstands­bediening of op de voorzijde. S DELAY TIME verschijnt in de display M.
3. Druk op Enter of op Set op de voorzijde
E
op de afstandsbediening,
Ó
.
4. Druk op op de keuzetoetsen
/¤
C
op de afstandsbediening of
&
op de voorzijde tot de gewenste vertraging voor Dolby Digital, berekend volgens de eerder gegeven formule voor Dolby Digital in de display verschijnt.
5. Druk op Enter of op Set op de voorzijde
E
op de afstandsbediening,
Ó
om de instelling in
het geheugen van de AVR 1550 op te slaan.
6. Druk eenmaal op
¤
/
C
op de afstands-
bediening zodat C DELAYin de display M of in beeld verschijnt.
7. Druk op Enter of op Set op de voorzijde
8. Druk op
E
op de afstandsbediening,
Ó
.
¤
/
C
op de afstandsbediening tot de gewenste vertraging voor het centrum kanaal in de display verschijnt.
9. Druk op Enter of op Set op de voorzijde
E
op de afstandsbediening,
Ó
om de instelling in
het geheugen van de AVR 1550 op te slaan.
Nu zijn alle vertragingen voor de surround­functies en de ingangen voltooid.
Instellen nachtfunctie
De nachtfunctie is een functie van Dolby Digital die een speciale bewerking gebruikt om het dyna­misch bereik en de verstaanbaarheid van het film­geluid te behouden, terwijl het piekniveau begrensd wordt. Zo wordt voorkomen dat plotse­ling pieken anderen storen, zonder dat de impact van de digitale bron al te zeer wordt aangetast. Denk er aan dat de nachtfunctie alleen beschik­baar is bij de Dolby Digital surroundfunctie.
Om de nachtfunctie in te stellen drukt u op
ingangskeuze
!
op de voorzijde of op
4
op de afstandsbediening en u kiest de ingang die is gekoppeld aan de digitale ingang en de Dolby Digital surroundfunctie.
Druk vervolgens op nachtfunctie
A
op de afstandsbediening. Zodra op deze toets wordt gedrukt verschijnt D-R(Dynamic Range - dyna­misch bereik) gevolgd door de huidige instelling (MID, MAX,OFF) in de display vijf seconden op
⁄/¤
C
M
. Druk binnen
om de gewenste
instelling te kiezen: OFF(uit): wanneer OFF (uit) in de display ver-
schijnt is de nachtfunctie uitgeschakeld. MID(medium): wanneer MID (medium) in de
display staat, wordt een geringe compressie toegepast.
MAX: wanneer MAX in de display staat, wordt maximale compressie toegepast.
Wanneer u de nachtfunctie wilt gebruiken,raden wij u aan de MID (medium) instelling als uitgangspunt te gebruiken en later zonodig op MAX over te schakelen.
Wanneer de nachtfunctie licht Nachtfunctie
N
op. Om de keuze te bevestigen op EnterEop de afstandsbediening drukken, of op Set op de voorzijde
Ó
, of u wacht een paar seconden tot
de display naar de normale functie terugkeert.
Instellen uitgangsniveau
Het instellen van de uitgangsniveaus is een belangrijk onderdeel van het configuratieproces bij een surround sound product. Het is in het bij­zonder belangrijk bij een Dolby Digital ontvanger als de AVR 1550, aangezien de juiste uitgangs­signalen ervoor zorgen dat het filmgeluid met de juiste richting en intensiteit wordt weergegeven.
OPMERKING: luisteraars zijn vaak onzeker over werking van de surround kanalen. Sommigen menen dat er altijd geluid uit alle luidsprekers moet komen, terwijl er juist voor het merendeel van de tijd weinig of geen geluid uit de surround kanalen komt. Dat komt omdat ze alleen gebruikt worden wanneer een regisseur of geluidstechnicus daar specifiek een geluid toe­voegt om een klankbeeld te creëren, een geluids­effect of een actie te laten bewegen van het front van de kamer naar de achterzijde.Wanneer de uitgangsniveaus correct zijn ingesteld, is het normaal dat de surround luidsprekers slechts zo nu en dan actief zijn. Het volume van de achter luidsprekers extra verhogen kan juist de illusie van een omringend klankbeeld teniet doen, in afwijking van de manier waarop het geluid in een bioscoop of concertzaal wordt ervaren.
BELANGRIJK: Het uitgangsniveau kan apart worden ingesteld voor elke digitale en analoge surround functie. Daarmee kunnen niveauver­schillen tussen de luidsprekers gecompenseerd worden, en tevens kunnen verschillen afhankelijk van de gekozen surround functie, of het niveau van bepaalde luidsprekers naar eigen inzicht ver­hoogd of verlaagd worden, afhankelijk van de gekozen surround functie.Denk er aan dat instel­lingen voor elke surround functie effectief zullen zijn voor alle ingangen die gekoppeld zijn aan die surround functie.
Voor het instellen van de uitgangsniveaus er voor zorgen dat alle luidsprekers correct zijn aan­gesloten.
Om de uitgangen te kalibreren en in te stellen gaat u als volgt te werk. Het is verstandig voor een optimale instellig, deze te doen vanaf uw favoriete luisterpositie. Daar de instellingen voor elke surround functie gemaakt moeten worden, is het aan te bevelen een ingang te kiezen die gekoppeld is aan een willekeurige Dolby Pro Logic II functie, daarvoor de instellingen te maken en dan alle ingangen die u gebruikt langs te lopen en de daaraan gekoppelde surround­functies. Herhaal zonodig de instellingen voor een nog niet ingestelde surroundfunctie.
SYSTEEMCONFIGURATIE 17
Systeemconfiguratie
1. Kies een willekeurige ingang die is gekoppeld aan een Dolby Pro Logic II surround functie door op Ingangen
Pro Logic II
2. Druk op testsignaal TESTFLverschijnt in de display
!4te drukken tot
F
in de display oplicht.
7^. De aanduiding
M
.
3. Het testsignaal rouleert dan met de klok mee en blijft twee seconden op elke luidspreker staan. Tijdens het rouleren lichten de indicaties FL, CEN, FR, SR, SL(Front Left, Center, Front Right, Surround Right,Surround Left) in de display
M
op.Als een extra indicatie tijdens
het rouleren wordt de juiste positie ook aange­geven via de luidspreker/kanaalfunctie
P
met een knipperende letter voor het kanaal. Draai nu het volume wat hoger tot u het signaal goed kunt horen.
BELANGRIJK: omdat dit testsignaal een veel lager niveau heeft dan normale muziek dient u het volume, na de instelling van alle kanalen, terug te nemen, maar voordat u het testsignaal uitschakelt.
BELANGRIJK: het is verstandig om eerst te controleren of alle luidsprekers correct zijn aan­gesloten. Luister tijdens het rouleren of het geluid uit de luidspreker komt die in de display wordt aangegeven. Is dat NIET het geval schakel de AVR 1550 dan met de netschakelaar 1 uit en controleer de aansluitingen van desbetreffende luidspreker.
Nadat de luidsprekerposities gecontroleerd zijn laat u hettestsignaal weer rouleren en u luistert of alle kanalen even luid klinken. Met de front links luidspreker als referentie drukt u op
⁄/¤
C
op de afstandsbediening om alle luid­sprekers op hetzelfde niveau te krijgen. Door op een van de toetsen
⁄/¤
te drukken zal het testsignaal op de luidspreker van dat moment blijven om de instelling te kunnen maken.Vijf seconden na het loslaten van de toets zal het rouleren verder gaan.
Ga door met corrigeren tot alle luidsprekers het­zelfde niveau hebben. Let op dat de instellingen uitsluitend gemaakt worden met
⁄/¤
C
op de afstandsbediening en NIET met de volume­regelaar.
OPMERKING: het uitgangsniveau van de subwoofer kan niet gecorrigeerd worden met behulp van het testsignaal. Om het niveau van de subwoofer te corrigeren volgt u de stappen voor het instellen van het uitgangsniveau op pagina 23.
Wanneer alle kanalen hetzelfde uitgangsniveau hebben, zet u met volume
(Ihet niveau
op ca. –40 dB,anders zal het afspeelniveau te hoog zijn zodra de muziek begint te spelen. Daarna drukt u op testsignaal
^7om de
testtoon uit te schakelen en het proces af te ronden.
BELANGRIJK: de gemaakte instelling is actief voor de nu gekozen surroundfunctie en tevens voor andere ingangen met dezelfde surround­functie. Om de uitgangsniveaus met andere sur­roundfuncties te corrigeren, schakelt u door alle ingangen met ingangskeuze de of de juiste ingangstoets
!
op de voorzij-
4
op de afstandsbediening. Wanneer de indicatie van een surroundfunctie waarvoor de niveaus nog niet zijn gecorrigeerd in de display
M
oplicht, , herhaal dan de bovenomschreven instelling. Zo kunt u verschillen in niveaus tussen luid­sprekers,die per surroundfunctie kunnen verschillen, compenseren, of het niveau van bepaalde luidsprekers bewust verhogen of verlagen, e.e.a. afhankelijk van de gekozen surroundfunctie.
Zodra de op de vorige pagina beschreven instel­lingen zijn gemaakt kan de AVR 1550 gebruikt worden. Hoewel er nog extra instellingen gemaakt kunnen worden, dient dit bij voorkeur te gebeuren nadat naar meerdere bronnen is geluisterd met verschillende soorten program­mamateriaal. Deze geavanceerde instellingen worden op pag. 23 van deze handleiding beschreven. Bovendien kan elke instelling die u in het begin gemaakt heeft, later gewijzigd worden.
Bij het toevoegen van nieuwe of andere bronnen of luidsprekers,of wanneer u de instellingen naar eigen inzicht wilt veranderen, volg dan een­voudig de aanwijzingen voor het veranderen van de parameter als hiervoor beschreven. Denk er aan dat elke wijziging van de instellingen in het geheugen van de AVR 1550 opgeslagen worden, ook wanneer deze wordt uitgeschakeld, tenzij een reset wordt uitgevoerd (zie pagina 27). De instellingen worden bepaald door de gekozen ingang (luidspreker configuratie, analoge/digitale ingangskeuze,surroundfunctie) of door de gekozen surroundfunctie (luidsprekerniveau),als op de voorgaande pagina’s beschreven.
Nu u klaar bent met de instelling en configuratie van de AVR 1550 staat u op het punt het beste in muziek en home theater weergave te beleven. Veel plezier!
18 SYSTEEMCONFIGURATIE
Bediening
90
min80min70min60min50min
40
min
30
min20min10min
OFF
Basisbediening
Nadat u de installatie en de configuratie van de AVR1550 heeft voltooid, kan het apparaat in gebruik worden genomen en kunt u ervan gaan genieten. Voor optimaal plezier van uw nieuwe receiver gaat u als volgt te werk:
Inschakelen van de AVR 1550
Wanneer u de AVR 1550 voor het eerst in gebruik neemt drukt u netschakelaar het frontpaneel in om het apparaat in te schake­len. Het apparaat komt dan in de standby posi­tie, als aangegeven door de oranje kleur van de
lichtnetindicatie
3
. Vanuit de standby positie
kan het apparaat worden ingeschakeld door op
standby
2
of op ingangskeuze!op het frontpaneel te drukken, of op AVR keuze Merk op dat de lichtnetindicatie wordt. Het apparaat schakelt nu in op de laatst gebruikte bron. Het apparaat kan ook ingescha­keld worden door op één van de ingangskeuze
456
toetsen te drukken op de afstands-
bediening. OPMERKING: na op ingangskeuze
gedrukt te hebben, drukt u op AVR keuze om de afstandsbediening de AVR functie te laten besturen.
Om het apparaat uit te schakelen aan het einde van een luistersessie drukt u eenvoudig op
standby schakelen
2
op het frontpaneel of op uit-
3
op de afstandsbediening. Om zowel de AVR 1550 en geschikte Harman Kardon DVD- of CD-speler uit te schakelen drukt u eerst op Ingangskeuze op Uitschakelen
AVR Ingangskeuze Uitschakelen
3
3
. Daarna op
5
.
4
en vervolgens op
Wanneer met de afstandsbediening het appa­raat wordt uitgeschakeld, gaat het in feite over op standby, wat wordt aangegeven met de oranje lichtnetindicatie
3
.
Bent u gedurende langere tijd afwezig, dan is het verstandig om het apparaat helemaal uit te zetten met de netschakelaar
OPMERKING: alle voorkeurposities in het geheugen kunnen verloren gaan wanneer het apparaat langer dan twee weken spanningloos blijft of de netschakelaar
1
Gebruik sluimerfunctie
• Om de AVR 1550 te programmeren voor automatische uitschakeling, drukt u op
sluimerfunctie
8
op de afstandsbediening. Telkens wanneer op deze toets wordt gedrukt wordt de tijd tot het uitschakelen verkorten in de volgende reeks:
1
3
groen
4
en vervolgens
1
.
uit staat.
op
5
5
De sluimerfunctie wordt aangegeven onder
voorkeurpositie/sluimertijd
tot de tijd verstreken is. Wanneer de ingestelde sluimertijd is verstreken
wordt het apparaat automatisch uitgeschakeld (standby). Denk er aan dat de helderheid van de display wordt gehalveerd zodra een sluimertijd is geprogrammeerd. Om de sluimerfunctie te laten vervallen drukt u op sluimerfunctie display terugkeert naar de normale sterkte en de indicatie Sluimer in de display "0" staat.
Ingangskeuze
• Om een bron te kiezen drukt u op een van de
ingangskeuze
.
bediening. OPMERKING: na op ingangskeuze
gedrukt te hebben, drukt u op AVR keuze om de afstandsbediening de AVR functie te laten besturen.
• De bron kan ook gewijzigd worden door op
ingangskeuze
drukken.Telkens wanneer u de toets indrukt zal de volgende bron in de reeks beschikbare bronnen gekozen worden.
• Wanneer een andere ingang wordt gekozen schakelt de AVR 1550 automatisch naar de digi­tale ingang (indien gekozen), de surroundfunctie en de luidsprekerconfiguratie die tijdens het configureren voor die bron is geprogrammeerd.
Video 3 Ingangen kan gebruikt worden om een apparaat als een videospel of een camcorder tijdelijk aan te sluiten op uw home entertainment systeem.
• Wanneer een andere ingang wordt gekozen, verschijnt de naam van die ingang in de
display
• Wanneer een pure audiobron (tuner, CD, tape) wordt gekozen, blijft de laatst gebruikte video ingang verbonden met de Video 1 Uitgangen
(uitgezonderd de eigen Video 1/bron) en
video monitor uitgang tijd naar verschillende bronnen worden gekeken en geluisterd.
• Is een videobron gekozen, dan wordt het audiosignaal naar de luidsprekers gevoerd en het videosignaal wordt naar de juiste monitor
uitgang
met de AVR 1550 is verbonden, worden bekeken.
456
!
M
.
gestuurd, en kan via de monitor die
op de afstands-
op het frontpaneel te
%
op het frontpaneel
. Zo kan tegelijker-
Q
en telt terug
8
M
weer op
4
tot de
5
Gebruik hoofdtelefoon
• Stel het volume naar wens in met volume op het frontpaneel of volume hoger/lager op de afstandsbediening.
• Om alle luidsprekers tijdelijk uit te schakelen
2
druk u op de toets muting
. Dit zal het sig­naal naar alle luidsprekers en de hoofdtelefoon onderbreken, maar heeft geen invloed op een lopende opname of kopiëren. Druk nogmaals op muting
2
om het geluid weer in te
schakelen.
• Om het signaal van de AVR 1550 een vlakke frequentiekarakteristiek te geven – uitgeschakel­de klankregeling – drukt u één of tweemaal op
Klankregeling in/uit
6
zodat de aanwijzing
Tone Out tijdelijk in de display schijnt. Om de klankregeling weer te activeren één of tweemaal op Klankregeling in/uit drukken tot Tone In tijdelijk in de display verschijnt.
Staat Tone In in de display druk dan op
Instellen
Ó
op de voorzijde om de lage tonen
regeling te kiezen. Instellen met de toetsen op de voorzijde. Nogmaals op Instellen kiest de hoge tonen regeling. Instellen weer met de toetsen
&
.
• Om alleen te luisteren sluit u een hoofd­telefoon met 6,3 mm stereo jackplug aan op de
hoofdtelefoonuitgang
4
op het front­paneel. Merk op dat wanneer de plug van de hoofdtelefoon wordt aangesloten, het woord HEADPHONE kort door de display en dat alle luidsprekers uitgeschakeld worden. Wanneer de plug wordt uitgetrokken zullen de luidsprekers weer ingeschakeld worden.
M
M
(
I
ver-
6
M
&
Ó
loopt
BEDIENING 19
Bediening
Overzicht Surroundfuncties
FUNCTIE EIGENSCHAPPEN BEREIK VERTRAGINGSTIJD
DOLBY DIGITAL Alleen beschikbaar met digitale bronnen, Dolby Digital gecodeerd. Maximaal vijf Midden: 0 – 5 ms
audiokanalen en een speciaal kanaal voor Low-Frequency Effects. Standaard: 0 ms
Surround: 0 – 15 ms Standaard: 0 ms
DTS Alleen met digitale bronnen DTS gecodeerd. Beschikbaar op speciale DVD,LD en Vertragingstijd niet instelbaar.
audiodiscs. Maximaal vijf audiokanalen en een speciaal kanaal voor Low Frequency Effects.
Dolby Pro Logic II
DOLBY 3 STEREO Gebruikt de informatie van een surround of tweekanaals stereoprogramma om het Geen surround kanalen.
THEATER De THEATER functie zorgt voor een geluidsbeeld dat overeenkomt met het standaard Vertragingstijd niet instelbaar.
HALL 1 De beide zaalfuncties komen overeen met een kalne zaal (HALL 1) en een Vertragingstijd niet instelbaar. HALL 2 middelgrote concertzaal (HALL 2), met stereo en zelfs puur mono bronnen.
5 Kanaals stereo Maakt gebruik van meerdere luidsprekers om een stereosignaal zowel voor als achter in Geen vertraging in deze functie.
Dolby Pro Logic II is de nieuwste versie van de baanbrekende surround technologie van Dolby Laboratories en decodeert een breedband en discreet signaal voor links, centrum, rechts, rechts surround en links surround van zowel matrix surround gecodeerde pro­gramma's als conventionele stereobronnen. De Dolby Pro Logic II Movie functie werkt optimaal bij filmgeluid dat is opgenomen met een matrix systeem, doordat echte links, centrum en rechts achter signalen worden gebruikt. De Pro Logic II Music functie is bedoeld voor gebruik bij muziek, opgenomen in matrix of in stereo,met discrete links en rechts kanalen. De Pro Logic Emulation functie zorgt voor een vijfkanaals surround weer­gave van conventionele stereobronnen.
centrumkanaal te creëren. Bovendien de achter surround informatie zorgvuldig gemixt met de front kanalen links en rechts, voor meer realisme. Voor gebruik zonder surround-luidsprekers,maar met een centrum luidspreker.
akoestische klankbeeld in een theater met stereo en zelfs puur mono bronnen.
de kamer te positioneren. Ideaal bij een party, plaatst hetzelfde geluid in front links als surround links, en in front rechts en surround rechts. Het centrum kanaal krijgt een mono somsignaal van het in-fase material van links en rechts.
Surround uit Schakelt alle surround processing uit en geeft zuiver links/rechts weergave van een Geen surround kanalen. (stereo) stereo programma.
20 BEDIENING
Bediening
Keuze Surround Functies
Eén van de belangrijkste eigenschappen van de AVR1550 is de mogelijkheid een volledig meer­kanaals surround klankbeeld weer te geven van digitale bronnen, analoge matrix gecodeerde programma’s en standaard stereo en zelfs mono programma’s. In totaal zijn op de AVR1550 elf luisterfuncties beschikbaar.
Het kiezen van de surroundfunctie is in wezen een persoonlijke zaak, net als het soort programma dat u gebruikt. Films,CD's en TV-programma's met de logo's van een van de belangrijke surround processen, zoals Dolby Surround, worden afge­speeld in Dolby Pro Logic II Movie (films) of Music (bij muziek) surround.
Denk er aan dat bij gebruik van Dolby Digital 2.0 signalen (bijvoorbeeld 'D.D.2.0' nummers van een DVD) die gecodeerd zijn met Dolby Pro Logic informatie, binnenkomend via een willekeurige digitale ingang, automatisch Dolby Pro Logic II gekozen zal worden (als aanvulling op de Dolby Digital functie) en ook van deze opnamen een volledig 5.1 surround sound zal decoderen (zie ook 'Dolby Digital' op pagina 22).
Om een volledig omringend geluidsbeeld te krijgen met allerlei bewegende effecten bij alle analoge stereo opnamen, kiest u Dolby Pro Logic II Music of Emulation.
OPMERKING: wanneer een programma is gecodeerd met matrix surround informatie blijft deze informatie behouden zolang het program­ma in stereo wordt uitgezonden. Films met surround geluid kunnen dus gedecodeerd worden met elke analoge surround functie,zoals Pro Logic, wanneer deze door conventionele TV-zenders,betaal-TV of satellieten worden uit­gezonden. Bovendien worden er steeds meer TV-programma’s, sportuitzendingen, hoorspelen en muziek-CD’s opgenomen met surround ge­luid. U kunt een overzicht van deze programma’s bekijken op het web van Dolby Laboratories: www.dolby.com.
Zelfs wanneer een programma niet wordt aange­geven als drager van standaard surround infor­matie, zult u merken dat de Dolby Pro Logic II, Dolby 3 Stereo of functies vaak een omringend surround klankbeeld leveren, gebruik makend van de natuurlijke surround informatie die in alle stereo opnamen aanwezig is.
Probeer daarom bij stereoprogramma’s zonder surround informatie de Theater, Hall en 5 kanaals stereo functies (5 kanaals stereo is vooral effec­tief met oude, extreem-stereo opnamen) en met monoprogramma’s raden we aan de Theater of Hall functies te proberen.
Surroundfuncties worden met de toetsen op het frontpaneel of op de afstandsbediening geselec­teerd. Om een surroundfunctie op het frontpa­neel te kiezen, drukt u op surroundfunctie
7
om door het overzicht van beschikbare functies te lopen. Om een surroundfunctie te kiezen met de afstandsbediening drukt u op surroundfunc-
tie
9
en vervolgens op de
⁄/¤
C
om de functie te wijzigen. Wanneer u op deze toetsen drukt verschijnt de naam van de surroundfunctie in de display lijke indicatie
M
en tevens licht een afzonder-
C D F H J
op. Denk er aan dat telkens wanneer een surround fuctie wordt veranderd, deze verband blijft houden met de gekozen ingang tot een andere wordt gekozen.
Opmerking: de naam van elke surround functie loopt door de display
M
terwijl de functies worden gekozen. Om te voorkomen dat het kie­zen van de surroundfunctie onbedoeld wordt ver­laten, drukt u op
⁄/¤
C
terwijl de functie nog
zichtbaar is.
Merk op dat de functies Dolby Digital en DTS slechts gekozen kunnen worden wanneer een digitale bron gekozen is.Bovendien zal de AVR1550 bij aanwezigheid van een digitale bron automatisch naar de juiste functie (Dolby Digital of DTS) overschakelen, e.e.a. onafhankelijk van de tevoren gekozen functie.Voor meer informatie over het kiezen van digitale bronnen in het vol­gende hoofdstuk van deze handleiding.
Om naar een programma te luisteren in traditio­neel tweekanaals stereo met alleen de front luid­sprekers links en rechts (en de subwoofer indien geïnstalleerd en geconfigureerd), volgt u de hierboven gegeven aanwijzingen voor de afstandsbediening tot SURR OFF in de
display
M
verschijnt.
Digitale audioweergave
Digitale audio is een belangrijke vooruitgang ten opzichte van de vroegere analoge matrix surround systemen. Het beschikt over vijf gescheiden kana­len: front links,midden, front rechts, links sur­round en rechts surround. Elk kanaal reproduceert het volledige frequentiebereik (20 Hz tot 20 kHz) en bezit een aanzienlijk groter dynamisch bereik en ruimere signaal/ruis-afstand. Bovendien heb­ben digitale systemen de mogelijkheid een extra kanaal te leveren dat speciaal bedoeld is voor lage frequenties. Dit is het ‘.1’ kanaal waarnaar wordt verwezen wanneer u deze systemen beschreven ziet als ‘5.1’ bijvoorbeeld. Het baska­naal is gescheiden van de andere kanalen, maar
aangezien de bandbreedte opzettelijk beperkt is, hebben technici er die specifieke benaming aan gegeven.
Dolby Digital
Dolby Digital (aanvankelijk bekend als AC-3
®
) is een standaard onderdeel van DVD, en beschik­baar op speciaal gecodeerde laserdiscs en satel­lietuitzendingen. Het maakt deel uit van het nieuwe high-definition televisie (HDTV) systeem.
Merk op dat er een extra, externe RF demodula­tor nodig is om de AVR 1550 te gebruiken met de Dolby Digital soundtracks op laserdiscs. Sluit de RF uitgang van de LD-speler aan op de demodu­lator en sluit vervolgens de digitale uitgang van de demodulator aan op de optische of coax
ingangen

van de AVR 1550. Voor DVD­spelers en DTS-gecodeerde laserdiscs is geen demodulator nodig.
DTS
DTS is een ander digitaal audio systeem dat 5.1 audio kan leveren. Hoewel zowel DTS als Dolby Digital digitaal zijn, maken ze gebruik van andere methoden om de signalen te coderen en hebben daarom andere decoders nodig om de digitale signalen weer naar analoog om te zetten.
DTS-gecodeerd materiaal is op bepaalde DVD’s en LD’s beschikbaar, en op speciale alleen voor audio bestemde DTS CD’s. U kunt elke LD, DVD of CD-speler, voorzien van een digitale uitgang, gebruiken om DTS-gecodeerde speciale audio­CD’s met de AVR 1550 af te spelen, maar DTS­LD’s en DTS-DVD’s kunnen alleen op resp. LD­spelers en op DVD-spelers worden afgespeeld. Sluit zo'n speler aan op de optisch of coax digitale ingang

van de AVR 1550.
BEDIENING 21
Bediening
PCM Audio afspelen
PCM (Puls Code Modulation) is een niet-gecom­primeerd digitaal audiosysteem dat gebruikt wordt voor compact discs, niet-Dolby Digital/DTS Laserdiscs en sommige speciaal PCM gecodeerde DVD’s. De digitale schakelingen in de AVR 1550 kunnen digitaal-naar-analoog omzetten in hoge kwaliteit en kunnen rechtstreeks worden verbon­den met de digitale audio-uitgang van uw CD- of LD-speler. (LD alleen voor PCM- of DTS-program­ma’s, voor Dolby Digital discs is een RF-adapter nodig, zie pagina ‘Dolby Digital’).
Voor verbinding kunnen de Optische of Coax ingangen

op de achterzijde worden
gekozen.
Om naar een PCM digitale bron te luisteren eerst de ingang (b.v. CD) kiezen om het videosignaal (indien aanwezig) naar de TV te voeren en een analoog signaal te leveren voor opname.Druk vervolgens op de digitale ingangskeuze
F
en gebruik vervolgens de ⁄/¤C
afstandsbediening of instellen
&
Ô
op de
op het front-
paneel, tot de gewenste keuze OPTICAL of COAX in de display op Enter
Instellen
E
Ó
M
verschijnt druk dan
op de afstandsbediening of
op de voorzijde om de keuze te
bevestigen. Wanneer een PCM bron speelt, zal de PCM-indica-
tie
A
oplichten.Tijdens PCM weergave kunt u elke surroundfunctie kiezen als beschreven op pagina 20 en 21, uitgezonderd Dolby Digital of DTS.
Digitale bron kiezen
Om een digitale functie te gebruiken dient een digitale bron correct op de AVR 1550 te zijn aangesloten. Sluit de digitale uitgangen van de DVD-speler, HDTV receiver, satellietsysteem of CD-speler aan op een Optische of Coax ingang op de achterzijde
Voor het afspelen van een digitale bron als DVD, kiest u eerst de ingang via de afstandsbediening of op de voorzijde, als in deze handleiding beschreven, om het videosignaal (indien aanwe­zig) naar de TV-monitor te sturen en het analoge audiosignaal voor opname beschikbaar te hebben. Wanneer de digitale ingang van de DVD-speler niet automatisch wordt gekozen (als gevolg van eerder gemaakte instellingen bij de configuratie van het systeem, zie pagina 19),kies dan de digi­tale bron met de digitale ingangskeuze en gebruik de insteltoetsen OPTICAL of COAXIAL ingangen te kiezen, als aangegeven in de display display indicaties
Speelt een digitale bron, dan zal de AVR 1550 automatisch signaleren of het om een meerka­naals Dolby Digital, DTS bron of een conventioneel PCM signaal, het standaard signaal van CD-spelers gaat. De signaaltype indicatie
⁄/¤

.
C
op de afstandsbediening of
&
op de voorzijde om de
BE
.
A
licht op in de
M
F
en de
Ô
display
*
ter bevestiging dat het digitale signaal
Dolby Digital, DTS of PCM is. Denk er aan dat een digitale ingang (b.v. coax)
gekoppeld blijft met de analoge ingang (b.v. DVD) zodra het is gesignaleerd, zodat het digita­le signaal niet opnieuw gekozen hoeft te worden telkens wanneer een bepaalde ingang, bijvoor­beeld DVD, wordt gekozen.
Digitale status
Wanneer een digitale bron speelt, herkent de AVR 1550 het type bitstream data is. Gebruik makend van deze informatie wordt de juiste surroundfunctie automatisch gekozen.Voorbeeld: bij DTS bitstream activeert het apparaat de DTS­decoder en bij Dolby Digital de Dolby Digital decoder. Bij binnenkomst van PCM data van CD's en LD's en sommige muziek DVD's of bepaalde nummers op normale DVD's, kan de juiste sur­roundfunctie met de hand worden gekozen. Daar de beschikbare surroundfuncties worden bepaald van het type digitale data, maakt de AVR 1550 gebruik van een aantal indicaties waaraan u kunt zien om wat voor signaal het gaat. Dit verheldert de keuze van functies en ingangen afhankelijk van het materiaal op de disc.
Wanneer een digitale bron speelt zal de bit-
stream indicatie
welk signaal het gaat:
: Wanneer de Dolby D indicatie oplicht
wordt een Dolby Digital bitstream ontvangen. Afhankelijk van het gekozen audionummer op de speler en het aantal kanalen op de disc zijn ver­schillende surroundfuncties mogelijk. Merk op dat het mogelijk is dat er maar één kanaal zon­der subwoofer, aangeduid als ‘1.0’ audio, kan zijn opgenomen op digitale surround audionum­mers, of juist alle vijf kanalen met subwoofer (‘5.1’ audio), en alle denkbare tussenvormen. Wanneer het Dolby Digital slechts uit twee kanalen bestaat (‘2.0’), dan bevatten deze twee kanalen (links en rechts) vaak Pro Logic surround informatie. Bij zulke nummers schakelt de AVR1550 automatisch naar Dolby Pro Logic II Movie (naast de normale Dolby Digital functie), maar u kunt ook functie kiezen. Bevat het D.D.
2.0 signaal geen Pro Logic informatie, dan wordt automatisch normaal Dolby Digital gekozen, hoewel u zelf elke Pro Logic II functie kunt kiezen (gebruik in dat geval alleen Music of Emulation).
DTS: wanneer de DTS indicatie oplicht wordt een DTS bitstream ontvangen.Wordt dit type gegevens detecteert, dan kan alleen de DTS functie gebruikt worden.
PCM: wanneer de PCM indicatie oplicht wordt er een standaard Pulse Code Modulation of PCM sig­naal ontvangen. Dit is het type digitale audio dat gebruikt wordt op conventionele compact disc en laserdisc opnamen.Wanneer een PCM bitstream aanwezig is, dan zijn alle functies uitgezonderd
A
oplichten ten teken om
Dolby Digital en DTS, beschikbaar. Merk op dat het PCM signaalformaat op de DVD-speler voor elke audionummer kan worden, zelfs voor Dolby Digital tracks (maar niet met Dolby Digital decodering). Er kunnen, indien gekozen,zelfs ‘2.0’ DD audio­nummers met alle surroundfuncties afgespeeld worden.
Naast de signaaltype indicaties biedt de AVR1550 een stel unieke kanaal indicaties die u vertellen hoeveel kanalen in de digitale informa­tie ontvangen worden en of het digitale signaal onderbroken wordt.
Deze indicaties zijn de letters L/C/R/LS/RS/LFE in de middelste vakjes van de luidspreker/kanaal
functie
P
in de display*op de voorzijde.
Wanneer een standaard stereosignaal of matrix surround signaal gebruikt wordt zullen alleen de indicaties ‘L’ en ‘R’ oplichten, aangezien analoge signalen alleen respectievelijk een linker en een rechter kanaal hebben. Dat geldt zelfs bij sur­round opnamen, die de surround informatie alleen in het linker en rechter kanaal dragen. Digitale signalen daarentegen kunnen één tot zes kanalen bevatten, e.e.a. afhankelijk van het programmamateriaal, de uitzendmethode en de manier waarop zij gecodeerd zijn.Wanneer een digitaal signaal wordt afgespeeld zullen de letters oplichten conform het signaal dat wordt ontvangen. Het is belangrijk op te merken dat hoewel bijvoorbeeld naar Dolby Digital verwezen wordt als een ‘5.1’ systeem, niet alle Dolby Digital DVD of audionummers op een DVD of ander Dolby Digital materiaal gecodeerd zijn voor
5.1. Het is normaal dat voor een DVD met Dolby Digital geluid alleen de ‘L’ en ‘R’ indicaties indicaties oplichten.
Nachtfunctie
Een speciale functie van Dolby Digital. Deze functie stelt u in staat om Dolby Digital bronnen volledig verstaanbaar af te spelen, maar met beperkte maximale piekniveaus, terwijl de zwakke signalen 1/4 tot 1/3 opgetrokken worden. Zo wordt vermeden dat abrupt luide overgangen anderen storen, zonder de impact van de digitale bron te beperken. De nachtfunctie is alleen beschikbaar wanneer de Dolby Digital functie gekozen is.
De nachtfunctie kan worden gekozen wanneer een Dolby Digital DVD speelt door op nacht-
functie
A
op de afstandsbediening. Druk ver-
volgens op volledige compressie (medium of full) van de nachtfunctie te kiezen. Om de nachtfunctie uit te schakelen drukt u op onderin de video display en de display D-ROFF aangeeft. Wanneer de nachtfunctie actief is licht ook de indicatie nachtfunctie op.
¤
/
C
om de gematigde of de
¤
/
C
tot de aanwijzing
M
O
22 BEDIENING
Bediening
BELANGRIJK BIJ DIGITALE WEERGAVE
1. Wanneer de digitale bron stopt, in pauze, in de functie snel zoeken of hoofdstuk zoeken staat, zullen de digitale gegevens tijdelijk stoppen en de kanaalposities in de luidspreker/kanaal
functie
P
zullen knipperen. Dit is normaal en
wijst niet op een probleem met de AVR 1550 of met de bron. De AVR zal, zodra de gegevens weer beschikbaar zijn en wanneer het apparaat weer op afspelen staat, naar de normale digitale weergave terugkeren.
2. Hoewel de AVR 1550 bijna alle DVD films, CD’s en HDTV bronnen kan decoderen, is het mogelijk dat sommige toekomstige digitale formaten niet door de AVR 1550 verwerkt kunnen worden.
3. Denk er aan dat niet alle digitaal gecodeerde programma’s en niet alle audionummers op een DVD volledig 5.1-kanaals audio bevatten. Raadpleeg de handleiding van het programma bij uw DVD of laserdisc om na te gaan welk type audio op de disc is opgenomen. De AVR 1550 zal automatisch het type digitale surround codering detecteren, deze vervolgens aangeven in de
luidspreker/kanaal functie
P
indicatie en
instellingen maken ter verwerking.
4. Wanneer een Dolby Digital of DTS bron speelt is het mogelijk dat u onder bepaalde omstandig­heden enkele van de analoge surroundfuncties niet kunt kiezen, zoals Dolby Pro Logic II, Dolby 3, Stereo,Hall, Theater, 5-kanaals Stereo, tenzij u gebruik maakt van speciale audionummers (zie indicatie ‘Dolby Digital’ op de voorgaande pagina) of gekozen data formaat (zie ‘PCM’ op voorgaande pagina).
5. Wanneer een Dolby Digital of DTS bron speelt kan geen analoge opname worden gemaakt via de Tape
of Video 1uitgangen, wanneer
de bron alleen is verbonden met een digitale ingang op de AVR 1550.
Opnemen
Bij normaal gebruik worden de audio en video signalen die op de AVR 1550 voor kijken en luisteren zijn gekozen door gestuurd naar de opname uitgangen. Dat betekent dat elk programma waar u naar kijkt of luistert simpel­weg kan worden opgenomen door recorders aan te sluiten op de uitgangen Tape
Video 1 Outputs

.
Is een digitale audiorecorder aangesloten op de coax Digitale Audio Uitgangen het digitale signaal worden aangesloten op CD-R, MiniDisc of een ander digitaal opnamesys­teem. Denk er aan dat alle digitale signalen wor­den doorgezonden naar de coax digitale uitgang, ongeacht welke digitale ingang is gekozen.
Opmerkingen:
• De digitale uitgangen zijn alleen actief wan­neer een digitaal signaal beschikbaar is; analoge signalen worden niet in digitale omgezet en evenmin wordt het digitale formaat veranderd,
of
dan kan
zoals Dolby Digital in PCM, of omgekeerd,maar optisch digitale worden wel omgezet in coax signalen. Bovendien dient de digitale recorder geschikt te zijn voor het uitgangssignaal.
Aanpassen uitgangsniveaus
Het normale weergaveniveau van de AVR 1550 wordt ingesteld met behulp van het testsignaal, als beschreven op pagina 17-18. In sommige gevallen is het wenselijk de weergaveniveaus aan te passen met programmamateriaal waarmee u vertrouwd bent.Verder kunnen de niveaus voor de subwoofer en de stereo alleen via deze procedure aangepast worden.
Om de uitgangen met behulp van program­mamateriaal in te stellen, kiest u eerst de sur­round functie waarvoor u de luidsprekers wilt instellen (zie opmerking verderop), door de gewenste ingang te kiezen, gekoppeld aan de gewenste surround functie, start het program­mamateriaal en stel het referentieniveau voor de linker en rechter front luidsprekers met de
volumeregelaar
Is het referentieniveau eenmaal ingesteld, druk dan op Kanaalkeuze FL LEVEL gedurende vijf seconden in de
display
M
deren op Enter drukken of op Instellen Vervolgens verlaagt of verhoogt u het niveau met
keuze
&
de volumeregelaar, daar deze de referentie zal veranderen.
Zijn de wijzigingen uitgevoerd druk dan op
Enter
E
Instellen
&
of op
u wilt instellen te kiezen. Om het niveau van de subwoofer in te stelle drukt u op keuze
⁄/¤
op
M
C
verschijnt. Deze indicatie verschijnt alleen wanneer de subwoofer tijdens het configureren ook was gekozen. Zie pagina 14.
(I.
B#en merk op dat
verschijnt. Om het niveau te veran-
E
op de afstandsbediening
Ó
op de voorzijde.
⁄/¤
of
C
. Gebruik hiervoor NIET
op de afstandsbediening of op
Ó
op de voorzijde en druk op keuze
⁄/¤
C
om het volgende kanaal dat
tot SW LEVEL in de display
&
of
Druk op Enter op instellen
E
op de afstandsbediening of
Ó
op de voorzijde en volg de aan-
wijzingen op.
Herhaal de procedure zonodig, tot alle kanalen die u wilt afstellen zijn ingesteld. Druk op Enter
E
op de afstandsbediening of op instellen
Ó
op de voorzijde en de AVR 1550 zal
terugkeren naar normale bediening. OPMERKING: de uitgangsniveaus kunnen voor
iedere digitale en analoge surroundfunctie afzon­derlijk ingesteld worden. Indien u andere niveaus voor een specifieke functie wenst, kies dan die functie en volg stapsgewijs bovengenoemde instructies.
Het veranderen van de niveaus als hiervoor aan­gegeven zal automatisch ook de niveaus die worden aangegeven tijdens de Instelling van het Uitgangsniveau (zie pagina 17) overeenkomstig veranderen en zullen in het geheugen van de AVR1550 bewaard blijven, ook wanneer het apparaat wordt uitgeschakeld.Voor wat betreft de Stereo functies, is de hier beschreven procedu­re de enige methode om een uitgangsniveau in te stellen.
Helderheid display De display
*
op het frontpaneel van de AVR 1550 is standaard ingesteld op een helder­heidsniveau dat voldoende is om de informatie in een normaal verlichte ruimte te kunnen lezen. Het is echter mogelijk dat u onder bepaalde omstandigheden de helderheid tijdelijk wilt wijzigen, of zelfs geheel wilt uitschakelen.
De helderheid van het display kan ook gewijzigd worden door de toets instellen ingedrukt te houden, tot in de display
F
3 seconden
M
de aanwijzing VFD FULL (volledig) aangegeven wordt. Binnen 3 seconden dient u
&
in te drukken tot de gewenste helderheid si
‹/›
instellen
bereikt. Op dat moment drukt u weer op
instellen
Ó
om de instelling te activeren.
Geheugenbeveiliging
De AVR 1550 is uitgerust met een geheugenbe­veiliging die de opgeslagen zenders van de tuner en de systeemconfiguratie vasthoudt als het apparaat helemaal wordt uitgeschakeld, de stekker uit het stopcontact wordt genomen of wanneer de netspanning uitvalt. Dit geheugen blijft ca. 2 weken behouden;daarna dient alle informatie opnieuw te worden ingevoerd.
BEDIENING 23
Bediening
Gebruik van tuner
De AVR 1550 is geschikt voor de ontvangst van MG, FM en FM stereo zenders plus de ontvangst van RSD-gegevens. Zenders kunnen met de hand worden afgestemd, of worden opgeslagen als voorkeurzenders en weer worden opgeroepen uit een geheugen met een capaciteit voor 30 posities.
Zenderkeuze
1. Druk op MG/FM ning om de tuner als ingang te kiezen, of door op de voorzijde op ingang tuner geactiveerd is, dan wel door direct op
MG/FM
9
2. Druk nogmaals op MG/FM MG/FM
9
len, tot het gewenste bereik wordt aangegeven.
3. Druk op tunerfunctie diening of houd FM/MG 3 seconden ingedrukt om handafstemming of automatische afstemming te kiezen. Zodra de indicatie AUTO die zenders laten horen die met een voldoende sterk signaal binnenkomen om met een accepta­bele kwaliteit ontvangen te kunnen worden. Wanneer de indicatie AUTO staat de tuner op handafstemming en gaat bij elke keer dat op afstemmen een stapje voor of achteruit binnen het gekozen bereik.
4. Door op afstemmen8te drukken kunt u zenders opzoeken. Licht de indicatie AUTO op, dan wordt na op de toets gedrukt te hebben de eerstvolgende zender op een hogere of lagere frequentie opgezocht die met een behoorlijk sig­naal binnenkomt. U kunt de toets ingedrukt hou­den om sneller te zoeken en het automatisch zoeken te activeren. Is Auto gekozen, dan zal de tuner alle zenders zowel in mono als in stereo laten horen, afhankelijk van de uitzending. Brandt de indicatie AUTO toets afstemmen stap verder of terug te gaan, of houd de toets ingedrukt om bepaalde zender te zoeken. Zodra de indicatie afstemming op de zender afgestemd en dient de zender hel­der te klinken.
5. Ook kan er op zenders afgestemd worden door eerst op direct gens met de cijfertoetsen van de zender in te voeren.Wanneer het laatste cijfer van de frequentie ingevoerd is wordt auto­matisch op de gewenste zender afgestemd. Mocht u bij het invoeren van de frequentie een verkeerde toets drukken,druk dan op wissen
om de frequentie opnieuw in te voeren.
OPMERKING: Is de FM ontvangst van een ste­reozender zwak, kan de kwaliteit verbeterd wor­den door om te schakelen naar mono.U doet dat door op tunerfunctie
6
op de afstandsbedie-
!
te drukken tot de
te drukken.
6
of op de
om tussen MG en FM om te schake-
H
op de afstandsbe-
9
op het frontpaneel
O
oplicht, zal de tuner alleen
O
niet oplicht,
8
wordt gedrukt
O
O
niet, raak dan de
8
kort aan om steeds één
L
oplicht is correct
I
te drukken en vervol-
G
de frequentie
H
op de afstandsbedie-
ning te drukken, of door FM/MG zijde 3 seconden ingedrukt te houden tot de indi­catie STEREO
Opslaan voorkeurzenders
Er kunnen 30 zenders worden opgeslagen in het geheugen van de AVR 1550,die gemakkelijk kun­nen worden opgeroepen via de toetsen op het frontpaneel, dan wel via de afstandsbediening. Om een zender in het geheugen op te slaan, stemt u eerst op de zender af door de hierboven beschreven stappen uit te voeren en dan:
1. Druk op de geheugentoets afstandsbediening. Merk op dat de indicatie
MEMORY display
2. Binnen vijf seconden kiest u met de cijfer­toetsen
opslaan. Het nummer verschijnt in de display bij
voorkeurpositie/sluimerfunctie
3. Herhaal deze procedure voor alle zenders die u vast wilt leggen.
Oproepen van voorkeurzenders
• Om een eerder in het geheugen vastgelegde zenders met de hand te kiezen, drukt u op de
cijfertoetsen
gewenste zender in het geheugen.
• Om stap voor stap de zenders in het geheugen te doorlopen. drukt u op voorkeurposities op de voorzijde, of op voorkeuze hoger/lager
O
op de afstandsbediening.
U
uitgaat.
T
oplicht en knippert in de
*
.
G
de positie waarop u de zender wilt
G
overeenkomend met de
9
Q
Q
op de voor-
op de
.
)
RDS
De AVR 1550 is uitgerust met RDS (Radio Data System), dat op FM radio een breed scala aan informatie biedt. RDS wordt nu in vele landen gebruikt en is een systeem voor het zenden van zendernamen of netwerkinformatie, een aanduiding van het programmatype van de zender, tekstboodschappen over de zender of muziekspecificaties en de juiste tijd.
RDS-afstemming
Als er wordt afgestemd op een FM-zender die gebruik maakt van RDS, zal de indicatie RDS oplichten en zal de AVR 1550 automatisch de zendernaam of andere programmaservice in de
display
M
aangeven.
RDS aanwijzingen
Bij normaal RDS gebruik zal de display de naam van de zender, zendgemachtigde of de oproeplet­ters aangeven. Door op RDS functies drukken kunt u door de verschillende soorten informatie schakelen, in deze volgorde:
• Zendernaam (soms, zoals in Nederland,B.V. de naam van de omroep)
• Zendfrequentie
• Programmasoort (PTY) zoals in onderstaand overzicht aangegeven.
• Radiotekst (RT) met een specifiek bericht via de zender die uitzendt. Denk er aan dat, indien de melding langer is dan de 8 posities van de dis­play, de tekst zal doorlopen. Afhankelijk van de kwaliteit van het signaal, kan het tot 30 secon­den duren voordat de melding verschijnt. Zodra RT is gekozen,zal het woord TEXT (tekst) knipperend in de display verschijnen.
• Juiste tijd. Denk er aan dat het 2 minuten kan duren voordat de tijd verschijnt. In de tussentijd zal het woord TIME in display knipperen, wanneer CT (clock time) gekozen is. De nauw­keurigheid van de tijdmelding wordt bepaald door de zender, niet door de AVR1550.
Sommige RDS zenders gebruiken niet alle functies.Worden gegevens voor de gekozen functie niet verzonden, dan zal de display aanwijzing NO TYPE, NO TEXT, of NO TIME (geen soort, geen tekst, geen tijd) na enige tijd laten zien.
In iedere FM functie heeft RDS een voldoend sterk signaal nodig om correct te functioneren. Indien het zwak signaal is, of enkele van de RDS
indicatie
ne beter te richten, of stem op een sterkere RDS­zender af.
I
knipperen, probeer dan de anten-
I
@Nte
M
de
24 BEDIENING
Bediening
Programmasoort (PTY)
Een belangrijke eigenschap van RDS is de moge­lijkheid programmacodes voor de soort program­ma’s (PTY – Program Type) mee te zenden. Deze codes geven het type programma van de uitzen­ding aan. De onderstaande lijst geeft alle PTY afkortingen aan, met toelichting:
• (ALLEEN RDS)
TRAFFIC (Verkeersinformatie)
NEWS: Nieuws
AFFAIRS: Actualiteiten
INFO: Algemene informatie
SPORT: Sport
EDUCATE: Educatief
DRAMA:Drama
CULTURE: Cultuur
SCIENCE: Wetenschap
VARIED: Gevarieerde praatprogramma’s
POP: Populaire muziek
ROCK: Rockmuziek
MOR: Middle of the Road-muziek
LIGHT: Licht klassieke muziek
CLASSICS: Ernstige klassieke muziek
OTHER M: Andere muziek
WEATHER: Weerbericht
FINANCE: Financiële informatie
CHILDREN: Kinderprogramma’s
SOCIAL: Sociale zaken
RELIGION: Religieuze uitzendingen
PHONE IN: Telefoon talkshows
TEST: Test
TRAVEL: Reis- en toeristische informatie
LEISURE: Hobby en vrije tijd
JAZZ: Jazz muziek
COUNTRY: Country muziek
NATION: Nationale muziek
OLDIES: Goud van oud
FOLK M: Volksmuziek
DOCUMENT: Documentaire
TEST: Nood test
ALARM: Noodinformatie Op de volgende wijze kunt u een specifiek
programmatype (PTY) zoeken:
1. Druk op RDS
display
2. Zodra het PTY aangegeven wordt, drukt u op
voorkeuze hoger/lager
deze toets ingedrukt om door de lijst van beschikbare PTY typen, als hierboven aange­geven, te schakelen.
3. Druk op een van de toetsen afstemmen
8J; de tuner begint de FM-band noor boven
of beneden te doorzoeken op de eerste zender die RDS-gegevens uitzendt die overeenkomen met de gewenste keuze en voldoende sterk is voor kwaliteitsontvangst.
4. Terwijl de PTY in de display knippert, maakt de tuner een complete scan van de gehele FM­band en zoekt naar de eerstvolgende zender het gevraagde PTY type èn een acceptabele ont­vangst biedt.Wordt zo’n zender niet gevonden, verschijnt gedurende enkele seconde de melding NONE (geen) en keert de tuner terug naar de zender die gekozen was voordat het zoeken begon.
OPMERKINGEN:
• Veel zenders zenden geen specifieke PTY uit, in welk geval de display NONE (geen) aangeeft.
• Sommige zenders zenden voortdurende ver­keersinformatie uit. Om als verkeersinformatie zender gedetecteerd te worden, zenden zij voortdurend een specifieke verkeerscode uit, waardoor de indicatie TA oplicht. Deze zenders kunnen gevonden worden door TRAFFIC (verkeer) te kiezen; deze optie staat in de lijst voor de optie NEWS (nieuws). De AVR 1550 zal desbetreffende zender vinden, ook al zendt deze zender tijdens het zoeken naar deze specifieke zender, geen verkeersinformatie uit.
@Ntot de huidige PTY in de
M
aangegeven wordt.
)O, of houdt
K
in de display
Afstandsbediening
De AVR 1550 is uitgerust met een krachtige afstandsbediening waarmee niet alleen de recei­ver maar ook daartoe geschikte Harman Kardon CD- en DVD-spelers kunnen worden bediend.
Om te schakelen tussen het bedienen van de AVR 1550 en geschikte Harman Kardon produc­ten, kiest u met de Ingangskeuze toetsen de AVR 1550 Sommige functies werken ongeacht of de AVR 1550 of een compatibele Harman Kardon DVD-speler is gekozen (zie pagina 26). Door een andere bron dan DVD te kiezen schakelt de AVR 1550 ook om naar die bron Druk dan de
Ingangskeuze
bedienen.
5
of een andere bron 4.
5
om de AVR 1550 weer te
BEDIENING 25
Bediening
1
3
7
11
456
8910
12 13 14
15 16 17 18
19 20 21 22
23 24 25 26
27 28 29 30
31 32 33 34
36 37
39 40 41 42
43 44 45 46
47 48 49 50
51 52 53 54
55 56 57 58
AVR 1550
35
38
Nr. Toets AVR Functie DVD Functie 1 Inschakelen Inschakelen Inschakelen 2 Uitschakelen Uitschakelen Uitschakelen 3AVR AVR Keuze AVR Keuze
2
4DVD DVD Keuze DVD Keuze 5CD CD Ingangskeuze 6 TAPE Tape Ingangskeuze 7 VID 1 Video 1 Keuze 8 VID 2 Video 2 Keuze 9 VID 3 Video 3 Keuze 10 TV TV Ingangskeuze 11 FM/MG Tuner Keuze 12 Audio Audio Nummerkeuze 13 Ondertiteling Ondertiteling keuze 14 In/Uit Ondertitel In/Uit 15 Weergave Weergave 16 Pauze Pauze 17 Stop Stop 18 Status Status Keuze 19 Tuning Lager Tuning Lager Achteruit Zoeken 20 Tuning Hoger Tuning Hoger Vooruit Zoeken 21 Preset Lager Preset Lager Skip Voorgaande 22 Preset Hoger Preset Hoger Skip Volgende 23 Langzaam Achteruit Langzaam Achteruit 24 Langzaam Vooruit Langzaam Vooruit 25 Step Achteruit Step Achteruit 26 Step Vooruit Step Vooruit 27 Herhalen Herhalen 28 Willekeurig Willekeurig Afspelen 29 Tuner/Check Tuner Functie Check 30 Volume Hoger Volume Hoger Volume Hoger 31 Speaker/Menu Speaker Correctie Menu 32 Memory/Prog. Tuner Memory Programma 33 Enter Instellen Enter 34 Volume lager Volume Lager Volume Lager 35
36
37
38
¤
39 Surround Keuze Surround Keuze 40 Digitaal Digitale Ingangskeuze/direct 41 Kanaal/Titel Kanaal Correctie Titel 42 Vertraging Vertraging Correctie Open/dicht 43 1 11 44 2 22 45 3 33 46 Test Testtoon 47 4 44 48 5 55 49 6 66 50 Nachtfunctie Nachtfunctie 51 7 77 52 8 88 53 9 99 54 Sluimer Sluimer 55 RDS RDS Setup menu 56 0 00 57 Wissen Wissen Wissen 58 Muting Muting
Hoger Hoger Links Links Rechts Rechts Lager Lager
26 BEDIENING
PROBLEMEN
SYMPTOOM OORZAAK OPLOSSING
Apparaat werkt niet wanneer de • Geen netspanning • Controleer lichtnetaansluiting
netschakelaar 1wordt ingedrukt. • Controleer of er spanning op het stopcontact staat
Display licht op maar geen • Onderbroken ingangssignaal • Controleer alle aansluitingen geluid en geen beeld • Muting ingeschakeld • Druk op muting
• Volume is geheel teruggedraaid • Draai het volume omhoog
Geluid hoorbaar maar display licht niet op • Display helderheid uitgeschakeld • Volg de aanwijzingen over de helderheid van de display op
pagina 23
Geen enkele luidspreker werkt; • Versterker beveiliging actief, kortsluiting • Controleer luidsprekerverbindingen op kortsluiting
standby2rood • Versterker beveiliging actief, intern probleem • Neem contact op met uw leverancier
Geen geluid uit surround en • Onjuiste surroundfunctie • Kies een andere functie dan stereo centrum luidsprekers • Onjuiste configuratie • Controleer de luidsprekerfunctie
Apparaat reageert niet op • Zwakke batterijen in afstandsbediening • Vervang batterijen de afstandsbediening • Verkeerde apparaat gekozen • Druk op AVR
• Stereo of mono programma • Bij Dolby surroundfuncties kan geen informatie
• Luidsprekers verkeerd aangesloten • Controleer luidspreker aansluitingen eventueel met
Sensor afstandsbediening
geblokkeerd door een voorwerp of meubel
5
voor achterkanalen aanwezig zijn
testsignaal
• Controleer of de sensor op de voorzijde niet wordt afgedekt
2
5
Intermitterende brom in de tuner • Lokale interferentie • Verplaats het apparaat of de antenne, uit de buurt van
Indicatie in kanaalaanduiding knippert • Digitale audiosignaal pauzeert • Hervat weergave DVD
display
P
en audio stopt • Controleer of een digitaal signaal naar de ingang
Processor resetten
In het zeldzame geval dat de werking van het apparaat en/of de display niet normaal lijkt kan de oorzaak liggen in een foutieve werking van het geheugen of de microprocessor.
Om dat te corrigeren neemt u de stekker van het apparaat uit het stopcontact en wacht minimaal drie minuten voordat u deze weer in het stop­contact steekt. Controleer nu de werking van het apparaat.Werkt het nog steeds niet goed, dan kan een reset noodzakelijk zijn.
Daarmee wordt het gehele systeemgeheugen van de AVR 1550 inclusief alle instellingen van de tuner, uitgangsniveaus (componentenniveaus) en de gegevens voor luidsprekercombinaties, verwijderd. Zet eerst het systeem aan met
standby klankregeling
Het systeem zal nu automatisch activeren met de melding RESET in de display aan dat na deze handeling alle instellingen van het systeem en de tuner opnieuw moeten worden gemaakt.
2
. Druk vervolgens tegelijk op
6
en RDS@.
computers,TL-buizen, motoren of andere elektrische apparaten
wordt gestuurd
OPMERKING: het resetten van de processor zal alle instellingen die u heeft gemaakt wissen: uitgangsniveaus van de luidsprekers, de uit­gangsniveaus, surroundfuncties, toewijzing van de digitale ingangen en de opgeslagen radio­zenders. Na het resetten keert het apparaat terug in de fabrieksinstelling en moeten alle instellingen opnieuw worden gemaakt.
M
. Denk er
Functioneert het systeem nu nog steeds niet goed, dan kan een elektrische ontlading er verantwoordelijk voor zijn dat de processor en/of het geheugen is vernield.
Raadpleeg in dat geval de Harman Kardon technische dienst.
PROBLEMEN 27
TECHNISCHE GEGEVENS
Audio gedeelte
Stereo Continu nominaal vermogen (FTC)
50 watt per kanaal, 20 Hz – 20 kHz, @ <0,07% THD, beide kanalen uitgestuurd in 8 ohm
Vijf kanaals surroundfuncties Vermogen per kanaal
Front L&R kanalen: 40 watt per kanaal, @ <0,07% THD, 20 Hz – 20 kHz in 8 ohm
Centrum kanaal: 40 watt, @ <0,07% THD, 20 Hz – 20 kHz in 8 ohm
Surround kanalen: 40 watt per kanaal, @ <0,07% THD, 20 Hz – 20 kHz in 8 ohm
Ingangsgevoeligheid/impedantie
Lineair (lijnniveau) 200 mV/47 kohm Signaal/ruis-afstand (IHF-A) 90 dB Surround overspraak
Analoge opname 40 dB
(Pro Logic, enz.)
Dolby Digital (AC-3) 55 dB
DTS 55 dB Frequentiebereik
@ 1 W (+0 dB, -3 dB) 10 Hz–65 kHz High Instantaneous
Current Capability (HCC) + 25 Amp. Transiënt Intermodulatie
Vervorming (TIM) Onmeetbaar
FM tuner
Afstembereik 87,5 – 108 MHz Bruikbare gevoeligheid IHF 1,3 µV / 13,2 dBf Signaal/ruis-afstand Mono/stereo: 70/65 dB (DIN) Vervorming Mono/stereo: 0,15/0,3% Stereo kanaalscheiding 35 dB @ 1 kHz Selectiviteit +300 kHz: 65 dB Spiegelonderdrukking 80 dB MF onderdrukking 90 dB
MG tuner
Afstembereik 520 – 1611 kHz Signaal/ruis-afstand 45 dB Bruikbare gevoeligheid kamerantenne: 500 µV Vervorming 1 kHz, 50% mod.: 0,8% Selectiviteit +9 kHz: 30 dB
Video gedeelte
Videosysteem PAL/NTSC Ingangsniveau/impedantie 1 Vtt / 75 ohm Uitgangsniveau/impedantie 1 Vtt / 75 ohm Video frequentiebereik 10 Hz – 8 MHz (-3 dB)
Algemeen
Lichnetspanning AC 220 – 240 V / 50 Hz Opgenomen vermogen 72 W zonder signaal, 580 W maximum
(twee kanalen uitgestuurd)
Afmetingen (max)
Breedte 440 mm Hoogte 166 mm Diepte 435 mm Gewicht 14,1 kg
28 TECHNISCHE GEGEVENS
Diepte inclusief knoppen, toetsen en aansluitingen. Hoogte inclusief voetjes en chassis. Alle technische gegevens kunnen zonder voorafgaande kennisgeving worden gewijzigd.
Harman Kardon is een geregistreerd handelsmerk en ‘Power for the Digital Revolution’ is een handelsmerk van Harman International Industries, Inc.
* Gefabriceerd onder licentie van Dolby Laboratories. ‘Dolby’, ‘Pro Logic II’,‘AC-3’ en het dubbele D symbool zijn handelsmerken van Dolby Laboratories. Confidential Unpublished Works.©1992-1999 Dolby Laboratories, Inc. Alle rechten voorbehouden.
DTS en DTS Surround zijn handelsmerken van Digital Theater Systems Inc.
††
UltraStereo is een handelsmerk van UltraStereo Corp.VMAx is een handelsmerk van Harman International Industries, Inc.en is een implementatie van Cooper Bauck Transaural Stereo patent onder licentie.
Crystal is een geregistreerd handelsmerk van Cirrus Logic Corp.
29
250 Crossways Park Drive,Woodbury, New York 11797 www.harmankardon.com Harman Consumer International: 2, route de Tours, 72500 Château-du-Loir, France © 2002 Harman Kardon, Incorporated Part No.:55498730
Loading...