Gorenje KAM 26 THP, KAM26P User Manual

NAVODILA ZA UPORABO IN NAMESTITEV
SI
USE AND INSTALLATION INSTRUCTIONS
UPUTE ZA UPORABU I POSTAVLJANJE
NÁVOD K POUŽITÍ A INSTALACI
INSTRUKCJA OBSŁUGI I MONTAŻU
NÁVOD NA POUŽITIE A INŠTALÁCIU
EN
HR
CZ
PL
SK
HU
Thank you very much for purchasing this Air Conditioner. Please read this use and installation instructions carefully before installing and using this appliance and keep this manual for future reference.
NAVODILA ZA UPORABO IN NAMESTITEV
SI
Zahvaljujemo se vam za nakup klimatske naprave. Prosimo, pozorno preberite ta navodila za uporabo in namestitev, preden namestite in začnete uporabljati ta aparat. Priročnik shranite, če bi ga v prihodnje še potrebovali.
KAZALO
VARNOSTNA OPOZORILA 2 DELI APARATA 10
VARNOST KLIMATSKE NAPRAVE 11 ZAHTEVE GLEDE NAMESTITVE
Orodja in deli Zahteve glede kraja namestitve Zahteve glede napajanja z električno energijo
11
11 11 12
NAVODILA ZA NAMESTITEV
Odstranite embalažo s klimatske naprave Namestitev lokalne klimatske naprave (na oknu) Celotna namestitev Namestitev lokalne klimatske naprave (skozi steno)
UPORABA LOKALNE KLIMATSKE NAPRAVE
Zagon vaše lokalne klimatske naprave Uporaba daljinskega upravljalnika Običajni zvoki
NEGA LOKALNE KLIMATSKE NAPRAVE
Odvajanje vode iz klimatske naprave Odvajanje vode iz klimatske naprave (modeli z gretjem)
SI
Čiščenje zunanjosti Čiščenje zračnega filtra Shranjevanje po uporabi
12
12 13 15 16
17
18 19 23
24
24 24 24 24 24
ODPRAVLJANJE TEŽAV 25
VARNOSTNA NAVODILA
Otroci, stari osem let in več, ter osebe z zmanjšanimi fizičnimi, senzoričnimi in umskimi zmožnostmi ali s pomanjkljivim znanjem ter izkušnjami lahko uporabljajo ta aparat pod ustreznim nadzorom ali če so prejeli ustrezna navodila glede varne uporabe aparata in če razumejo nevarnosti, ki so povezane z njegovo uporabo. Otroci naj se ne igrajo z aparatom. Otroci naj ne čistijo aparata in naj ne opravljajo vzdrževalnih opravil na njem brez ustreznega nadzora. Nadzorujte otroke, ko so v bližini aparata, in jim preprečite, da bi se igrali z njim. Poškodovano priključno vrvico sme zamenjati le proizvajalec ali pooblaščeni serviser oz. druga strokovno usposobljena oseba, saj je sicer takšno opravilo lahko nevarno. Aparat je treba namestiti v skladu z nacionalnimi predpisi glede električnih povezav. Območje zunanjega statičnega tlaka je –0,2 Pa do 0,2 Pa. Razdalja med aparatom in najbližjimi vnetljivimi površinami naj znaša 5 m ali več. Ne uporabljajte klimatske naprave v vlažnem prostoru, kot je kopalnica ali soba za perilo.
VAROVANJE OKOLJA
Aparat je izdelan iz materiala, ki ga je mogoče reciklirati in ponovno uporabiti. Odslužen aparat je treba odložiti v skladu z lokalnimi predpisi o odlaganju odpadkov. Preden zavržete odslužen aparat, odrežite priključno vrvico, da preprečite možnost ponovne uporabe aparata. Za več podrobnejših informacij o ravnanju s tem proizvodom in njegovim recikliranjem se obrnite na lokalne oblasti, ki so zadolžene za ločeno zbiranje odpadkov, ali na trgovino, kjer ste kupili aparat.
ODLAGANJE ODSLUŽENEGA APARATA
Aparat je označen v skladu z Evropsko direktivo 2012/19/EU o Odpadni električni in elektronski opremi.
Ta oznaka pomeni, da proizvoda v Evropski uniji ne smete zavreči skupaj z ostalimi gospodinjskimi odpadki. Da bi preprečili morebitno škodo za okolje in človeško zdravje, ki jo lahko povzroči nekontrolirano odlaganje odpadkov, poskrbite, da bo aparat ustrezno recikliran, kar prispeva k trajnostni ponovni uporabi materialnih virov. Aparat vrnite preko sistema za vračanje in zbiranje ali pa se obrnite na prodajalca, pri katerem ste kupili aparat. Prodajalec lahko poskrbi za recikliranje aparata, ki bo varno za okolje.
2
Varnostna opozorila
Opozorila za uporabo hladilnega sredstva R290
Bodite pozorni na naslednje: Osnovni delovni postopki za namestitev so enaki kot pri običajnih hladilnih sredstvih (R410A).
POZOR
Opozorila za uporabo hladilnega sredstva R290
Bodite pozorni na naslednje: Osnovni delovni postopki za namestitev so enaki kot pri običajnih hladilnih sredstvih (R410A).
1. Transport opreme, ki vsebuje vnetljiva hladilna sredstva
Skladnost s transportnimi predpisi
2. Označevanje opreme z znaki
Skladnost z lokalnimi predpisi
3. Odlaganje opreme, ki vsebuje vnetljiva hladilna sredstva
Skladnost z nacionalnimi predpisi
4. Shranjevanje opreme/aparatov
Opremo je treba shraniti v skladu s proizvajalčevimi navodili.
5. Shranjevanje zapakirane (neprodane) opreme
• Zaščita, ki jo aparatu nudi embalaža, mora biti takšna, da morebitne mehanske poškodbe aparata v embalaži ne povzročijo puščanja oz. uhajanja hladilne tekočine.
• Največje dovoljeno število kosov opreme, ki jih lahko hranite skupaj, določajo lokalni predpisi.
6. Informacije o servisiranju
6-1 Pregled okolice
Preden začnete s kakršnim koli delom s sistemi, ki vsebujejo vnetljiva hladilna sredstva, je potreben varnostni pregled, s katerim poskrbite, da bo tveganje vžiga čim manjše. V zvezi s popravilom hladilnega sistema je treba pred začetkom dela s sistemom upoštevati naslednje previdnostne ukrepe.
6-2 Delovni postopek
Delo mora potekati po kontroliranem postopku, da je verjetnost prisotnosti vnetljivega plina ali hlapov med izvajanjem dela čim manjša. 6-3 Splošno območje dela
• Vse vzdrževalno osebje in vse druge osebe, ki delujejo v lokalnem območju, morajo prejeti navodila glede narave dela, ki ga opravljate. Izogibajte se delu v omejenih prostorih.
• Območje okrog neposrednega območja dela je treba zavarovati. Z nadzorom nad vnetljivimi materiali poskrbite, da bodo pogoji dela v delovnem območju varni.
6-4 Preverjanje prisotnosti hladilnega sredstva
• Pred začetkom del in med delom preglejte delovno območje z ustreznim detektorjem hladilnega sredstva in se prepričajte, da se serviser zaveda, da je okolje potencialno vnetljivo.
• Poskrbite, da bo oprema za zaznavanje puščanja ustrezna za uporabo z vnetljivimi hladilnimi sredstvi, torej da ne bo oddajala isker, da bo ustrezno zatesnjena in da bo varna.
SI
3
Varnostna opozorila
6-5 Prisotnost gasilnega aparata
• Če je treba na hladilni opremi ali z njo povezanih delih izvesti opravila, pri katerih nastaja visoka temperatura, mora biti na voljo ustrezna oprema za gašenje požara.
• Ob območju polnjenja naj bo na voljo gasilni aparat na suhi prah s CO
6-6 Brez virov vžiga
• Nihče, ki opravlja dela v zvezi s hladilnim sistemom, med katerimi so izpostavljene cevi, ki vsebujejo ali so vsebovale vnetljivo hladilno sredstvo, ne sme uporabljati nikakršnih virov vžiga na način, ki bi vodil v tveganje požara ali eksplozije.
• Vsi možni viri vžiga, vključno s kajenjem cigaret, morajo biti dovolj daleč proč od mesta namestitve, popravila, odstranitve ali odlaganja, med katero oz. katerim bi lahko prišlo do uhajanja ali sproščanja vnetljivega hladilnega sredstva v okolje.
• Pred začetkom dela je treba pregledati okolico opreme oz. aparata, da se prepričate, da ni nevarnosti oz.
SI
tveganja za vžig ali požar. Namestiti je treba znake, da je kajenje prepovedano.
6-7 Prezračevanje območja oz. prostora
• Pred posegom v sistem ali opravljanjem del z visoko temperaturo poskrbite, da bo območje odprto oz. da bo prostor ustrezno prezračevan.
• Določeno stopnjo prezračevanja je treba zagotoviti tudi po tem, ko je delo že opravljeno.
• Prezračevanje mora varno razkropiti oz. odvesti morebitno sproščeno hladilno sredstvo in ga po možnosti odvesti na prosto, v ozračje.
6-8 Preverjanje hladilne opreme
• Med menjavo električnih komponent se prepričajte, da so te ustrezne za predviden namen in da so ustreznih specifikacij.
• Vedno upoštevajte proizvajalčeve napotke za vzdrževanje in servisiranje. Če ste v dvomih, se posvetujte s proizvajalčevim tehničnim oddelkom.
• Pri namestitvah, pri katerih so uporabljena vnetljiva hladilna sredstva, je treba preveriti naslednje:
– ali je količina polnitve ustrezna glede na velikost prostora, v katerem so nameščeni deli, ki vsebujejo
hladilno sredstvo, – ali naprave in odprtine za prezračevanje delujejo ustrezno in neovirano, – če je uporabljen posredni hladilni tokokrog, je treba preveriti prisotnost hladilnega sredstva v
sekundarnem tokokrogu, – ali so oznake na opremi vidne in čitljive; oznake in znake, ki niso čitljivi, je treba popraviti oz. obnoviti, – ali so hladilne cevi ali komponente nameščene v položaj, v katerem je malo verjetno, da bodo
izpostavljene snovem, ki bi lahko povzročile korozijo komponent, ki vsebujejo hladilno sredstvo,
razen če so te komponente izdelane iz materialov, ki so sami po sebi odporni na korozijo ali če so te
komponente ustrezno zaščitene pred takšno korozijo.
POZOR!
.
2
4
Varnostna opozorila
POZOR!
6-9 Preverjanje električnih naprav
• Popravilo in vzdrževanje električnih komponent mora vsebovati tudi začetne varnostne preskuse ter postopke za preverjanje oz. pregled komponent.
• Če je prišlo do napake, ki bi lahko ogrozila varnost, potem tokokroga ni dovoljeno priključiti na kakršen koli vir napajanja z električno energijo, dokler ni takšna napaka ustrezno odpravljena.
• Če napake ni možno odpraviti takoj, nadaljevanje delovanja pa je nujno, je treba uporabiti ustrezno začasno rešitev.
• O tem je treba poročati lastniku opreme, tako da so o tem obveščene vse zadevne osebe oz. stranke.
• Začetni varnostni preskusi obsegajo:
– ali so kondenzatorji izpraznjeni; to je treba storiti varno, da ne pride do iskrenja; – ali je med polnjenjem, zajemom uporabljenega hladilnega sredstva ali med praznjenjem oz. čiščenjem
sistema katera od živih električnih komponent ali kakšen del žive električne napeljave (komponente ali napeljava pod napetostjo) izpostavljen;
– ali je ozemljitvena povezava neprekinjena.
7. Popravila zatesnjenih komponent
• Med popravili zatesnjenih komponent je treba vse vire napajanja z električno energijo odklopiti od opreme,
na kateri potekajo dela, preden odstranite zatesnjene pokrove ipd.
• Če je res nujno, da je med servisiranjem oprema priključena na vir napajanja z električno energijo, je treba
na najbolj kritično točko namestiti stalno delujočo napravo za zaznavanje puščanja oz. uhajanja, ki bo opozorila na potencialno nevarno situacijo.
• Posebno pozornost je treba posvetiti naslednjim vidikom, da tako poskrbite, da z deli na električnih
komponentah ne spreminjate ohišja na način, ki bi vplival na raven zaščite.
• To vključuje poškodbe kablov, preveliko število povezav, terminale, ki ne ustrezajo izvirnim specifikacijam,
poškodbe tesnil, neustrezno namestitev kabelskih uvodnic ali sponk itd.
• Poskrbite, da je naprava varno pritrjena.
• Poskrbite, da tesnila ali tesnilni materiali niso dotrajani do te mere, da več ne bi preprečevali vdora vnetljivih
hlapov ali plinov.
• Nadomestni deli morajo ustrezati proizvajalčevim specifikacijam.
OPOMBA: Uporaba silikonskih tesnil lahko omejuje učinkovitost nekaterih naprav za zaznavanje puščanja oz. uhajanja. Komponent, ki so same po sebi varne, ni treba izolirati, preden začnete z delom na njih.
8. Popravilo varnih komponent
• Tokokrogu ne dodajajte trajnih induktivnih ali kapacitivnih bremen, ne da bi pred tem poskrbeli, da s tem ne bosta presežena največja napetost in tok, dovoljena za opremo, ki jo uporabljate.
• Varne komponente (komponente, ki so same po sebi varne), so edine, na katerih lahko delate, medtem ko so pod napetostjo in so v ozračju prisotne vnetljive snovi. Testna naprava mora imeti ustrezne specifikacije.
• Posamezne komponente zamenjujte samo z deli, ki jih navaja proizvajalec.
• V primeru dela na drugih delih lahko pride do vžiga hladilnega sredstva v ozračju, če je pred tem prišlo do puščanja oz. uhajanja le-tega.
SI
5
Varnostna opozorila
9. Napeljava kablov
• Preverite, ali so kabli obrabljeni, če je na njih prišlo do korozije, če so izpostavljeni čezmernemu pritisku, vibracijam, ostrim robovom ali drugim škodljivim okoljskim učinkom.
• Med preverjanjem upoštevajte tudi učinke staranja in neprestanih vibracij zaradi virov, ko so kompresorji ali ventilatorji.
10. Zaznavanje vnetljivih hladilnih sredstev
• Nikoli ne uporabite potencialnih virov vžiga za iskanje ali zaznavanje puščanja oz. uhajanja hladilnega sredstva.
• Prav tako ne uporabljajte halogenidnega gorilnika (ali katere koli druge naprave za zaznavanje, ki uporablja odprt ogenj).
11. Metode zaznavanja puščanja oz. uhajanja
• Naslednje metode zaznavanja puščanja oz. uhajanja veljajo kot sprejemljive za sisteme, ki vsebujejo
SI
vnetljiva hladilna sredstva:
– Za zaznavanje uhajanja vnetljivih hladilnih sredstev uporabljajte elektronske detektorje puščanja oz.
uhajanja; vendar je možno, da njihova občutljivost ni ustrezna ali da jih je treba ponovno umeriti. (Opremo za zaznavanje uhajanja je treba umeriti v območju brez hladilnih sredstev.)
– Poskrbite, da detektor ne bo potencialni vir vžiga ter da je primeren za hladilno sredstvo, ki ga
uporabljate.
– Opremo za zaznavanje puščanja oz. uhajanja je treba nastaviti kot odstotek LFL hladilnega sredstva
in jo je treba umeriti za uporabljeno hladilno sredstvo, prav tako pa je treba potrditi ustrezen odstotek plina (največ 25 %).
– Tekočine za zaznavanje puščanja oz. uhajanja so primerne za uporabo z večino hladilnih sredstev,
vendar pa se izogibajte uporabi detergentov, ki vsebujejo klor, saj lahko klor reagira s hladilnim
sredstvom in povzroči korozijo bakrenih cevi. – Če sumite, da hladilno sredstvo kje uhaja, odstranite oz. ugasnite vse vire odprtega ognja. – Če ugotovite puščanje oz. uhajanje hladilnega sredstva, zaradi katerega je potrebno spajkanje, potem
je treba iz sistema izprazniti in zajeti vse hladilno sredstvo ali pa ujeti in (z ventili) povsem izolirati
hladilno sredstvo v delu sistema, ki se nahaja dovolj daleč stran od mesta puščanja oz. spajkanja. – Tako pred in med postopkom spajkanja je treba skozi sistem spuščati dušik brez kisika (OFN).
12. Odstranitev in odvajanje
• Med posegi v hladilni tokokrog, ki so potrebni za popravila ali za kakršen koli drug namen, je treba upoštevati običajne postopke.
• Pomembno je, da upoštevate najboljšo prakso in možnost vnetljivosti.
• Upoštevajte naslednji postopek:
– odstranite hladilno sredstvo, – očistite tokokrog z inertnim plinom, – izpraznite tokokrog (odstranite hladilno sredstvo), – ponovno očistite z inertnim plinom, – odprite tokokrog z rezanjem ali spajkanjem.
POZOR!
6
Varnostna opozorila
POZOR!
• Uporabljeno hladilno sredstvo zajemite v ustrezne jeklenke.
• Sistem je treba izprati z dušikom brez kisika (OFN), saj tako poskrbite, da je aparat varen.
• Ta postopek bo morda treba ponoviti večkrat.
• Za to opravilo ne uporabljajte stisnjenega zraka ali kisika.
• Sistem izperete tako, da z dušikom brez kisika (OFN) odpravite vakuum v sistemu, nato pa ga polnite, dokler ni dosežen delovni tlak, nato spet odzračite vsebino v ozračje, in končno spet vzpostavite vakuum.
• Ta postopek ponavljajte, dokler v sistemu ni več hladilnega sredstva. Ko uporabite zadnjo polnitev z dušikom brez kisika (OFN), je treba sistem odzračiti do atmosferskega tlaka, da omogočite delo.
• To opravilo je nujno, če nameravate spajkati cevi.
• Poskrbite, da odprtina za vakuumsko črpalko ni v bližini virov vžiga in da je zagotovljeno zadostno prezračevanje.
13. Postopki polnjenja
• Poleg običajnih postopkov polnjenja je treba upoštevati tudi naslednje zahteve.
– Poskrbite, da med uporabo opreme za polnjenje ne pride do kontaminacije z različnimi hladilnimi
sredstvi. – Cevi ali linije naj bodo čim krajše, da bo tudi količina hladilnega sredstva v njih čim manjša. – Jeklenke naj stojijo pokončno. – Pred polnjenjem sistema s hladilnim sredstvom poskrbite, da bo hladilni sistem ozemljen. – Po končanem polnjenju označite sistem (če še ni označen). – Bodite izredno previdni, da ne prenapolnite hladilnega sistema.
• Pred ponovnim polnjenjem sistema ga je treba tlačno preveriti z dušikom brez kisika (OFN).
• Po koncu polnjenja in pred zagonom oz. začetkom uporabe je treba preveriti, če sistem kje pušča.
• Preden zapustite kraj dela oz. namestitve, ponovno preverite, če sistem kje pušča.
14. Prenehanja uporabe
• Preden izvedete ta postopek, je bistveno, da serviser v celoti pozna opremo oz. napravo ter vse podrobnosti v zvezi z njo.
• Priporočamo, da upoštevate dobre prakse in vsa uporabljena hladilna sredstva izpraznite ter zajamete varno.
• Preden izvedete opravilo, vzemite vzorec olja in hladilnega sredstva, če bi bila pred ponovno uporabo zajetega hladilnega sredstva potrebna analiza. Bistveno je, da je pred začetkom opravila na voljo vir električne energije. a) Seznanite se z opremo in njenim delovanjem. b) Električno izolirajte sistem.
SI
7
Varnostna opozorila
c) Preden začnete s postopkom, se prepričajte:
– da je, če je to potrebno, na voljo oprema za mehansko ravnanje z jeklenkami hladilnega sredstva; – da je na voljo vsa osebna zaščitna oprema in da je ta pravilno uporabljena; – da je postopek zajema uporabljenega hladilnega sredstva ves čas pod nadzorom ustrezno
usposobljene osebe;
– da oprema za zajem uporabljenega hladilnega sredstva ter jeklenke ustrezajo zadevnim standardom. d) Izčrpajte hladilni sistem, če je to možno. e) Če vakuumiranje ni možno, zagotovite razvejani priklop, da lahko hladilno sredstvo odstranjujete iz
različnih delov sistema.
f) Poskrbite, da je jeklenka pred začetkom odstranjevanja in zajema uporabljenega hladilnega sredstva
postavljena na tehtnico.
g) Zaženite aparat za odstranjevanje hladilnega sredstva in ga uporabljajte v skladu s proizvajalčevimi
navodili.
SI
h) Ne prenapolnite jeklenk. (Napolnjenost naj ne presega 80 % prostornine). i) Ne presezite maksimalnega delovnega tlaka jeklenke – tudi začasno ne. j) Ko pravilno napolnite jeklenke in je postopek končan, poskrbite, da bodo jeklenke in vsa oprema takoj
odstranjene s kraja del ter da bodo vsi izolacijski ventili na opremi zaprti.
k) Zajetega uporabljenega hladilnega sredstva ne polnite v drug hladilni sistem, dokler ni očiščeno in
preverjeno.
15. Označevanje
• Opremo je treba ustrezno označiti in na oznaki navesti, da je bila vzeta iz uporabe in da je hladilno sredstvo iz nje odstranjeno.
• Na tej oznaki morata biti tudi datum in podpis.
• Poskrbite, da bodo na opremi oznake, na katerih je navedeno, da oprema vsebuje vnetljivo hladilno sredstvo.
16. Zajem uporabljenega hladilnega sredstva
• Pri odstranjevanju hladilnega sredstva iz sistema, bodisi zaradi servisiranja bodisi zaradi prenehanja uporabe opreme, priporočamo upoštevanje dobre prakse in varnega odstranjevanja vseh uporabljenih hladilnih sredstev.
• Ko prenašate oz. zajemate hladilno sredstvo v jeklenke, poskrbite, da boste uporabljali samo ustrezne jeklenke za zajem uporabljenega hladilnega sredstva.
• Poskrbite, da imate na voljo zadostno število jeklenk za količino skupnega hladilnega sredstva v sistemu.
• Vse jeklenke, ki jih nameravate uporabiti, morajo biti namenjene polnjenju z uporabljenim hladilnim sredstvom in označene za ustrezno vrsto hladilnega sredstva (t. j. posebne jeklenke za polnjenje z uporabljenim hladilnim sredstvom).
• Jeklenke morajo biti opremljene z razbremenilnim ventilom ter ustreznim zapornim ventilom, ki morata ustrezno delovati.
• Prazne jeklenke za uporabljeno hladilno sredstvo odstranite in, če je možno, pred polnjenjem z uporabljenim hladilnim sredstvom ohladite.
• Oprema za zajem uporabljenega hladilnega sredstva mora biti v dobrem stanju in delujoča. Priložena ji
PAŽNJA!
8
Varnostna opozorila
POZOR!
morajo biti navodila za opremo, ki jo boste uporabili. Oprema mora biti primerna za zajem uporabljenih vnetljivih hladilnih sredstev.
• Poleg tega morate imeti na voljo komplet umerjenih in dobro delujočih tehtnic.
• Cevi morajo biti opremljene s spojnicami za odklop, ki ne puščajo in so delujoče ter v dobrem stanju.
• Pred uporabo aparata za zajem uporabljenega hladilnega sredstva, preverite, če je ta v zadovoljivem stanju in če ustrezno deluje, če je bil ustrezno vzdrževan in če so z njim povezane električne komponente ustrezno zatesnjene, da je preprečena nevarnost vžiga v primeru uhajanja hladilnega plina.
• Če ste v dvomih, se posvetujte s proizvajalcem.
• Zajeto uporabljeno hladilno sredstvo je treba vrniti dobavitelju hladilnega sredstva v ustrezni jeklenki za zajem uporabljenega hladilnega sredstva, ob tem pa je treba poskrbeti tudi za ustrezno obvestilo o prevozu odpadka.
• Ne mešajte hladilnih sredstev v napravah za zajem uporabljenih hladilnih sredstev, še zlasti ne v jeklenkah.
• Če je treba odstraniti tudi kompresorje ali olja kompresorjev, poskrbite, da so ta odstranjena v sprejemljivem obsegu, da zagotovite, da v mazivu ni ostalo vnetljivo hladilno sredstvo.
• Postopek zajema uporabljenega hladilnega sredstva je treba izvesti, preden vrnete kompresor dobavitelju.
• Za pospešitev tega postopka je dovoljeno samo električno segrevanje ohišja kompresorja.
• Ko iz sistema izpuščate olje, to storite na varen način.
SI
POZOR!
• Ko premikate ali selite klimatsko napravo, se z izkušenimi serviserji posvetujte o odklopu in ponovni namestitvi aparata.
• Pod notranjo ali zunanjo enoto ne postavljajte nobenih drugih električnih naprav ali gospodinjskih predmetov. Kondenzat, ki odteka z aparata, lahko le-tega zmoči ter povzroči premoženjsko škodo ali napake pri delovanju.
• Ne uporabljajte dodatnih sredstev za pospešitev postopka odtajanja ali za čiščenje, razen tistih, ki jih priporoča proizvajalec.
• Aparat hranite v prostoru, v katerih ni neprestano delujočih virov vžiga (na primer odprtega ognja, delujočega aparata na plin ali delujočega električnega grelnika).
• Ne prebadajte in ne sežigajte aparata.
• Upoštevajte, da hladilna sredstva nimajo nujno svojega vonja.
• Ne prekrivajte prezračevalnih odprtin.
• Aparat je treba hraniti v dobro prezračenem prostoru, katerega velikost ustreza velikosti prostora, opredeljeni za delovanje aparata.
• Aparat hranite v prostoru, v katerih ni neprestanega odprtega ognja (na primer delujočega aparata na plin) ali virov vžiga (npr. delujočega električnega grelnika).
• Aparat hranite tako, da preprečite morebitne mehanske poškodbe.
9
Varnostna opozorila
• Vse osebe, ki delajo s hladilnim tokokrogom ali ki posegajo vanj, morajo imeti veljaven certifikat, ki ga izda ustrezen ocenjevalni organ, priznan znotraj zadevne panoge, ki potrjuje usposobljenost teh oseb in jih pooblašča za varno ravnanje s hladilnimi sredstvi v skladu s specifikacijami za ocenjevanje, priznanimi v okviru panoge.
• Servisiranje sme opraviti samo proizvajalec opreme, v skladu s priporočili.
• Vzdrževanje in popravila, ki terjajo pomoč drugega usposobljenega osebja, je treba opraviti pod nadzorom osebe, ki je usposobljena za uporabo vnetljivih hladilnih sredstev.
• Ne uporabljajte dodatnih sredstev za pospešitev postopka odtajanja ali za čiščenje, razen tistih, ki jih priporoča proizvajalec.
• Aparat namestite, uporabljajte in hranite v prostoru s površino, večjo od: +AP-09CR4GEJS00 (10,3 m2), +AP-09HR4GFJS01 (14,4 m2), +AP-12CR4GFJS00 (13,6 m2), +AP-12HR4GFJS00 (14,4 m2).
• Napeljava cevi mora ustrezati nacionalnim predpisom glede plinskih napeljav.
SI
• Prostori, v katerih se nahajajo cevi oz. napeljave za hladilna sredstva, morajo ustrezati nacionalnim predpisom.
• Maksimalna polnitev s hladilnim sredstvom je 0,936 kg.
• Mehanski konektorji, uporabljeni v zaprtih prostorih, morajo ustrezati standardu ISO 14903. Kadar ponovno uporabljate (oz. ko uporabljate rabljene) mehanske konektorje v zaprtih prostorih, je treba tesnilne dele obnoviti. Ko v zaprtih prostorih uporabljate spoj z zavihkom, je spoj z zavihkom ponovno sestaviti.
• Instalacijskih posegov na cevni napeljavi naj bo čim manj.
• Mehanski priključki morajo biti dostopni za namene vzdrževanja.
POZOR!
Pojasnilo simbolov, prikazanih na notranji ali zunanji enoti.
Ta simbol označuje, da aparat uporablja vnetljivo hladilno sredstvo. Če hladilno
OPOZORILO
sredstvo uhaja in je izpostavljeno ognju ali drugemu zunanjemu vplivu, katero bi povzročilo vžig.
POZOR! Ta simbol označuje, da je treba pozorno prebrati uporabniški priročnik.
Ta simbol označuje, da mora z aparatom ravnati ustrezno usposobljen serviser, v
POZOR!
POZOR!
Parametri varovalk za aparat: + AP-09CR4GEJS00 (T 3,15 A, 250 V), + AP-09HR4GFJS01 (T 5 A, 250 V), + AP-12CR4GFJS00 (T 3,15 A, 250 V), + AP-12HR4GFJS00 (T 3,15 A, 250 V)
skladu s priročnikom za namestitev.
Ta simbol označuje, da so na voljo informacije, na primer v obliki uporabniškega priročnika ali priročnika za namestitev.
10
Deli aparata
Prednja stran
1
2
3
Odprtina za izpust hladnega zraka
1
Sprejemnik signala
2
Daljinski upravljalnik
3
Nadzorna plošča
4
Odprtina za zajem zraka za izparilnik
5
Ročaj za prenašanje
6
7
Sekundarni priključek za odvajanje vode
SI
Hrbtna stran
4 5 6
7 8
9
10
8
Odprtina/priključek za cev za odvod zraka
Odprtina za zajem zraka za kondenzator
9
Primarni priključek za odvajanje vode
10
Spojka cevi za odvajanje vode
11
(modeli s toplotno črpalko)
12
Cev za odvajanje vode (modeli s toplotno črpalko)
11 12
Slike v tem priročniku temeljijo na zunanjem videzu standardnega modela. Lahko se razlikujejo od klimatske naprave, ki ste jo izbrali.
11
C
R
B
K
Varnost klimatske naprave
Vaša varnost in varnost drugih sta zelo pomembni.
V tem priročniku ter na samem aparatu so podana mnoga pomembna sporočila glede varnosti. Preberite in vedno upoštevajte vsa varnostna priporočila.
To je simbol, ki opozarja na varnost. Ta simbol vas opozarja na potencialne nevarnosti, zaradi katerih lahko pride do telesne poškodbe ali smrti vas ali koga drugega. Ob vseh varnostnih sporočilih bo tudi simbol, ki opozarja na varnost, ter bodisi beseda "NEVARNOST" bodisi "OPOZORILO". Ti dve besedi imata naslednji pomen:
NEVARNOST
OPOZORILO
Vsa varnostna sporočila bodo navedla, kaj je potencialna nevarnost, kako zmanjšati možnost poškodbe ter kaj se lahko zgodi, če ne upoštevate navodil.
OPOZORILO: Da zmanjšate nevarnost požara, električnega udara ali poškodbe med uporabo svoje klimatske naprave, upoštevajte naslednje
SI
osnovne varnostne ukrepe:
• Aparat priključite na ozemljeno trižilno vtičnico.
• Ne odstranite ozemljitvenega vodnika.
• Ne uporabljajte pretvornikov.
• Preden zavržete aparat, odstranite baterijske vložke in jih varno zavrzite, tako da omogočite njihovo recikliranje.
• Ko želite zavreči aparat, se posvetujte s trgovcem. Če neustrezno odstranite cevi, lahko pride do puščanja hladilnega sredstva. Prosimo, odložite embalažo tega proizvoda na okolju prijazen in odgovoren način ter poskrbite za njeno recikliranje.
• Nikoli ne shranjujte ali prevažajte klimatske naprave obrnjene naokrog (z zgornjim delom navzdol) ali na stranici, saj lahko sicer pride do poškodb kompresorja.
• Aparat ni namenjen uporabi s strani majhnih otrok in posebej šibkih oz. nemočnih oseb. Pri malih otrocih lahko v primeru neprimernega ravnanja pride do poškodb. Nadzorujte male otroke, da se ne bi igrali z aparatom. Uhajanje hladilnega sredstva v ozračje je škodljivo za okolje.
Če takoj ne upoštevate teh navodil, lahko pride do smrti ali resne telesne poškodbe.
Če ne upoštevate teh navodil, lahko pride do smrti ali resne telesne poškodbe.
POMEMBNA VARNOSTNA NAVODILA
• Ne uporabljajte podaljškov.
• Pred servisiranjem odklopite klimatsko napravo iz električnega omrežja.
• Klimatsko napravo naj premikata in namestita vsaj dve osebi.
SHRANITE TA NAVODILA.
ODLAGANJE ODSLUŽENEGA APARATA
Zahteve glede namestitve
Orodja in deli
Pred začetkom namestitve zberite potrebna orodja in dele. Preberite in upoštevajte navodila za uporabo vseh orodij, omenjenih v tem priročniku.
Potrebna orodja
• Križni izvijač (Phillips)
• Žaga
• Svinčnik
Priloženi deli
Aparatu je priložen en komplet za namestitev prenosne klimatske naprave. Glejte poglavje "Namestitev prenosne klimatske naprave" (str. 4–8). KOMPLET 1:
A
C
12
• Škarje
• Baterijski vijačnik in sveder 1/8"
D
E
I
G
F
H
J
TT
L
M N
S
KOMPLET 2: (dodatna možnost)
B
P
A. Penasto tesnilo B. Prilagoditvena spojnica C. Fleksibilna odzračevalna cev D. Okenski prilagoditveni
priključek E. Vijaka 1/2" (2) F. Lesni vijaki (4) G. Konzola za zaklepanje okna (2) H. Dežni pokrov I. Zunanja drsna letev J. Notranja drsna letev
Q
O
K. Vijaki (4) L. Matice (4) M. Vzmetne podložke (4) N. Običajne podložke (4) O. Stenski nastavek s pokrovom P. Prilagoditveni priključek
odzračevalne cevi Q. Dolgi lesni vijaki (3) R. Plastični zatiči (3) S. Odvodna cev za vodo (1)
(način za ogrevanje) T. Sponka odvodne cevi za vodo (1)
(način za ogrevanje)
Zahteve glede kraja namestitve
cm
OPOMBE:
• Fleksibilna odzračevalna cev omogoča namestitev klimatske naprave med 60 in 170 cm proč od okna ali vrat. Pri aparatih z dodatnimi grelniki mora razdalja med aparatom in najbližjo vnetljivo površino znašati vsaj 100 cm.
• Prenosne klimatske naprave so namenjene dodatnemu hlajenju določenih območij znotraj prostora oz. sobe.
Navpično drsno okno
Vnetljive površine
100cm
60 cm170cm
Zahteve glede napajanja z električno energijo
Vodoravno drsno okno
Vnetljive površine
100cm
60 cm170
OPOMBE:
• Da zagotovite ustrezno prezračevanje, poskrbite, da bo razdalja med odprtino za odzračevanje in steno ali drugo oviro vsaj 60 cm.
• Ne prekrivajte odprtine za odzračevanje (odvod zraka).
• Zagotovite preprost dostop do ozemljene trižilne vtičnice.
SI
OPOZORILO
Nevarnost električnega udara!
Aparat priključite na ozemljeno trižilno vtičnico. Ne odstranite ozemljitvenega vodnika. Ne uporabljajte pretvornikov. Ne uporabljajte podaljškov. Če tega ne storite, lahko pride do smrti, požara ali električnega udara.
Navodila za namestitev
Odstranite embalažo s klimatske naprave
OPOZORILO
Nevarnost velike teže
Klimatsko napravo naj premikata in namestita vsaj dve osebi. Če tega ne storite, lahko pride do poškodbe hrbta ali drugih poškodb.
• Prenosno klimatsko napravo priključite na ozemljeno trižilno vtičnico z varovalko 220–240 V, 50 Hz, 20 A.
• Priporočamo uporabo varovalke ali odklopnika s časovnim zamikom.
• Vse električne povezave morajo ustrezati lokalnim in nacionalnim predpisom glede električnih povezav, opraviti pa jih mora ustrezno usposobljen strokovnjak za električne napeljave. V primeru kakršnih koli vprašanj se obrnite na ustrezno usposobljenega strokovnjaka za elektrotehniko.
• Za odstranjevanje lepilnega traku ali lepila ne uporabljajte ostrih pripomočkov, alkohola oz. alkoholne raztopine za razkuževanje, vnetljivih tekočin ali grobih čistil. Ti proizvodi lahko poškodujejo površino vaše klimatske naprave.
• S klimatsko napravo ravnajte nežno.
Odstranite embalažni material
• Odstranite in zavrzite/reciklirajte embalažne materiale.
• Odstranite lepilni trak in ostanke lepila s površin klimatske naprave, preden jo vklopite. S prsti vtrite majhno količino tekočega detergenta za ročno pomivanje posode čez ostanke lepila. Pobrišite s toplo vodo in posušite.
13
Namestitev lokalne klimatske naprave (na oknu)
A
A
C
B
D
A
B
A
Namestitev odzračevalne cevi in prilagoditvenega priključka
1. Pripeljite klimatsko napravo na želeno mesto. Glejte poglavje "Zahteve glede kraja namestitve".
2. Pritrdite prilagoditveno spojnico na fleksibilno odzračevalno cev. Obrnite jo v nasprotni smeri urnega kazalca, dokler ni trdno pritrjena.
3. Pritrdite okenski prilagoditveni priključek na fleksibilno odzračevalno cev. Obrnite ga v nasprotni smeri urnega kazalca, dokler ni trdno pritrjen.
SI
B
A. Fleksibilna odzračevalna cev B. Okenski prilagoditveni priključek
4. Vstavite prilagoditveno spojnico v režo na hrbtni strani klimatske naprave.
A. Okenska drsna letev B. Okenski prilagoditveni priključek
Namestitev odzračevalne cevi in prilagoditvenega priključka
2. Z dvema vijakoma, podložkama in maticama (priloženo) pritrdite dežni pokrov na okensko drsno letev za bodisi navpično bodisi vodoravno namestitev.
OPOMBE:
• Luknje v kompletu okenskih drsnih letev so razporejene tako, da
omogočajo pritrditev dežnega pokrova za navpično ali vodoravno namestitev.
• Vstavite druga dva vijaka, dve podložki in dve matici (priloženo) v
neuporabljeni luknji na okenski drsni letvi, da preprečite, da bi vlaga uhajala skozi komplet okenskih drsnih letev.
5. Potisnite jo navzdol, da čvrsto pritrdite odzračevalno cev.
A. Odprtina za zajem zraka za izparilnik B. Prilagoditvena spojnica C. Fleksibilna odzračevalna cev D. Odprtina za zajem zraka za kondenzator
Dežni pokrov--Navpična namestitev
4
3
2
1
C
D
B
Namestitev skozi okno
Vaš komplet drsnih letev je zasnovan tako, da se prilega večini standardnih navpičnih in vodoravnih drsnih oken. Pripeljite klimatsko napravo na želeno mesto. Glejte poglavje "Zahteve glede kraja namestitve".
A. Okenski prilagoditveni
priključek B. Dežni pokrov C. Rešetka izhodnega priključka
OPOMBE: Štiri luknje v dežnem pokrovu za navpično namestitev.
D. Vijaki, vstavljeni v neuporabljeni
luknji na kompletu okenskih drsnih letev
Vstavite 2 vijaka v luknje z oznakama "1", "3" ali "2", "4".
1. Vstavite okenski prilagoditveni priključek odzračevalne cevi v režo na kompletu okenskih drsnih letev.
14
Dežni pokrov--Vodoravna namestitev
A
C
B
A
D
AB
OPOMBA: Pri namestitvi na okna z okenskim krilom lahko komplet okenskih drsnih letev namestite navpično, tako da se komplet okenskih drsnih letev odpira pri dnu.
B
D
A. Okenski prilagoditveni
priključek B. Dežni pokrov C. Rešetka izhodnega priključka
D. Vijaki, vstavljeni v neuporabljeni
luknji na kompletu okenskih drsnih letev
3. Odprite okno.
4. Izmerite okensko odprtino (širino okna).
Če je odprtina okna preozka za komplet okenskih drsnih letev, odstranite notranji del drsne letve z kompleta okenskih drsnih letev.
A
A. Notranja drsna letev B B. Zunanja drsna letev
• Z žago odrežite notranjo drsno letev, tako da se prilega okenski
odprtini (širini okna).
• Notranjo drsno letev potisnite v zunanjo drsno letev kompleta
okenskih drsnih letev.
5. Komplet okenskih drsnih letev namestite v okensko odprtino in ga
razširite, tako da se prilega širini okna. Prepričajte se, da je dežni pokrov na zunanji strani okna.
6. Vstavite vijak 1/2" (priložena sta 2) v luknjo na notranji drsni letvi, ki je najbliže koncu zunanje drsne letve ...
SI
B
C
A. Vijak 1/2" ( priložena sta 2) B. Notranja drsna letev C. Zunanja drsna letev
7. Zaprite okno na komplet okenskih drsnih letev, da jih pritrdite.
C
F
A. Smer proti prenosni klimatski
napravi B. Zunaj C. Dežni pokrov
E
D. Okenska drsna letev E. Okenski prilagoditveni
priključek
F. Fleksibilna odzračevalna cev
15
Celotna namestitev
B
A
B
1. Konzolo za zaklepanje okna postavite na vrh spodnjega okna in jo naslonite na zgornji okenski okvir (fiksni del navpičnega drsnega okna).
2. S svedrom 1/8" izvrtajte delno luknjo skozi odprtino v konzoli.
3. Z lesnim vijakom (priloženi so 4) pritrdite konzolo za zaklepanje okna na zgornji okenski okvir, da tako pritrdite okno.
A
A. Zgornji okenski okvir B. Konzola za zaklepanje okna
SI
4. Vstavite penasto tesnilo za zgornji rob spodnjega okenskega okvirja
(drsni del navpičnega drsnega okna) in ga naslonite na steklo zgornjega okenskega okvirja (fiksnega dela navpičnega drsnega okna).
OPOZORILO
Nevarnost električnega udara!
Aparat priključite na ozemljeno trižilno vtičnico. Ne odstranite ozemljitvenega vodnika. Ne uporabljajte pretvornikov. Ne uporabljajte podaljškov. Če tega ne storite, lahko pride do smrti, požara ali električnega udara.
5. Aparat priključite na ozemljeno trižilno vtičnico.
A. Zgornji del spodnjega okenskega okvirja B. Penasto tesnilo
16
Namestitev lokalne klimatske naprave (skozi steno)
B
A
A
C
B
Namestitev odzračevalne cevi in prilagoditvenega priključka
1. Pripeljite klimatsko napravo na želeno mesto. Glejte poglavje "Zahteve glede kraja namestitve".
2. Pritrdite prilagoditveno spojnico na fleksibilno odzračevalno cev. Obrnite ga v nasprotni smeri urnega kazalca, dokler ni trdno pritrjen.
3. Pritrdite okenski prilagoditveni priključek na fleksibilno odzračevalno cev. Obrnite ga v nasprotni smeri urnega kazalca, dokler ni trdno pritrjen.
Izvrtajte luknjo za stenski nastavek/rozeto
1. Določite položaj odprtine za stenski nastavek glede na lokacijo montažne plošče.
2. Izvrtajte odprtino v steni. Odprtina naj bo nekoliko večja od stenskega nastavka.
3. Namestite stenski nastavek/rozeto skozi odprtino v steni, da bo stena urejena in čista. Pritrdite ga s štirimi vijaki.
Odprtina v steni (pripravi uporabnik)
Notranji del
Vstavite stenski prilagoditveni priključek za odzračevalno cev v stenski nastavek/rozeto.
Zunanji del
SI
A. Fleksibilna odzračevalna cev B. Stenski prilagoditveni priključek
4. Vstavite prilagoditveno spojnico v režo na hrbtni strani klimatske naprave.
5. Potisnite jo navzdol, da čvrsto pritrdite odzračevalno cev.
1. Vstavite prilagoditveno spojnico v stenski nastavek/rozeto na steni.
Vstavite stenski prilagoditveni priključek za odzračevalno cev v stenski nastavek/rozeto.
1. Odstranite stenski prilagoditveni priključek iz stenskega nastavka/ rozete.
2. Zaprite stenski nastavek s pokrovom.
D
A. Odprtina za zajem zraka za
izparilnik B. Prilagoditvena spojnica C. Fleksibilna odzračevalna cev D.
Odprtina za zajem zraka za
kondenzator
Pokrov
17
Uporaba lokalne klimatske naprave
S pravilno uporabo svoje klimatske naprave zagotovite najboljše možne rezultate. V tem razdelku je opisano pravilno delovanje klimatske naprave.
POMEMBNO:
• Na prikazovalniku klimatske naprave je prikazana nastavljena temperatura.
• Samo, ko je aparat v stanju pripravljenosti, je na prikazovalniku prikazana temperatura okolice.
• Ko spreminjate način delovanja, medtem ko klimatska naprava deluje, se bo kompresor zaradi zaščite zaustavil in ponovno vklopil po določenem času.
Pogoji delovanja
HLAJENJE Najprimernejša temperatura prostora za delovanje aparata je 21 °C–35 °C.
OGREVANJE Najprimernejša temperatura prostora za delovanje aparata je 7 °C–20 °.
SI
SUŠENJE Najprimernejša temperatura prostora za delovanje aparata je 19 °C–35 °C.
• Če v tem času pritisnete kateri koli gumb, se kompresor ne bo ponovno zagnal še naslednjih 3 do 5 minut.
• V načinu za hlajenje ali sušenje, se bom ventilator kompresorja in kondenzatorja zaustavil, ko temperatura v prostoru doseže nastavljeno temperaturo.
OPOMBA:
V primeru prekinjenega napajanja z električno energijo bo klimatska naprava, ko se napajanje ponovno vzpostavi, delovala z enakimi nastavitvami kot prej.
Pri nekaterih aparatih je dovoljeno tudi delovanje izven teh temperaturnih območij. V specifičnih situacijah se, prosimo, posvetujte s prodajalcem. Če klimatska naprava dlje časa deluje v načinu za HLAJENJE ali SUŠENJE, med tem ko so vrata in okna odprta, relativna vlažnost pa presega 80 %, lahko iz odvodne odprtine kaplja kondenzat.
18
Zagon vaše lokalne klimatske naprave
OPOMBA: Simboli se lahko razlikujejo od simbolov na teh modelih, a funkcije so podobne.
6,/(17
1. Izberite način delovanja. Glejte razdelek "MODE" (način delovanja).
2. Izberite hitrost delovanja ventilatorja. Glejte razdelek "FAN" (ventilator).
3. Nastavite temperaturo. Glejte razdelek "TEMPERATURA".
4. Pritisnite tipko "POWER", da zaženete delovanje klimatske naprave.
OPOMBA:
Ko vklopite klimatsko napravo, bo ta začela delovati z nazadnje izbranimi nastavitvami.
Samo če aparat deluje v izjemno vlažnem ozračju, se bo v rezervoarju v notranjosti aparata nabirala voda. Ko se rezervoar napolni, se delovanje klimatske naprave zaustavi. Na prikazovalniku se izpiše oznaka "E5", ki vas obvešča, da je treba izprazniti notranji rezervoar za kondenzat.
Način delovanja
Sušenje (Drying) – V tem načinu delovanja naprava izsušuje zrak v prostoru. Klimatska naprava samodejno izbere temperaturo. Ventilator deluje le pri nizki hitrosti.
DRY
OPOMBA: Načina za sušenje ne uporabljajte za hlajenje prostora oz. sobe. Samo ventilator (Fan Only) – Deluje samo ventilator. Pritisnite tipko FAN, da izberete visoko (High), srednjo (Mid) ali nizko (Low) hitrost ventilatorja.
FAN
Ogrevanje (Heating) – V tem načinu klimatska naprava ogreva prostor. Pritisnite tipko FAN, da izberete visoko (High), srednjo (Mid) ali nizko (Low) hitrost ventilatorja. S pritiskom na tipki PLUS ali MINUS nastavite temperaturo.
HEAT
OPOMBA: Način za ogrevanje ni na voljo pri modelih klimatskih naprav, ki so namenjeni samo hlajenju.
Hitrost delovanja ventilatorja
1. Pritisnite in spustite tipko FAN (ventilator), da izberete želeno hitrost delovanja ventilatorja.
SI
Načini delovanja:
1. Pritisnite in spustite tipko MODE, dokler ne utripa simbol za želeno nastavitev.
2. Izbirajte med hlajenjem (Cooling), sušenjem (Dry), samo ventilatorjem (Fan Only) in ogrevanjem (Heating). Hlajenje (Cooling) – V trem načinu delovanja naprava ohladi prostor. Pritisnite tipko FAN, da izberete visoko (High), srednjo (Mid) ali nizko (Low) hitrost ventilatorja. S pritiskom na tipki plus ali minus nastavite temperaturo. Izbirajte med hlajenjem (Cooling), sušenjem (Dry), samo ventilatorjem (Fan Only) in ogrevanjem (Heating). Hlajenje (Cooling) – V trem načinu delovanja naprava ohladi prostor. Pritisnite tipko FAN, da izberete visoko (High), srednjo (Mid) ali nizko (Low) hitrost ventilatorja. S pritiskom na tipki plus ali minus nastavite temperaturo.
COOL
2. Izbirajte med visoko (High), srednjo (Mid) in nizko (Low) hitrostjo. Samodejni način (Auto) – samodejno nadzira hitrost delovanja ventilatorja glede na trenutno temperaturo prostora in nastavljeno oz. želeno temperaturo.
Visoka (High) – najvišja hitrost delovanja ventilatorja
HIGH
Srednja (Mid) – običajna hitrost delovanja ventilatorja
MED
Nizka (Low) – najnižja hitrost delovanja ventilatorja
LOW
19
Temperatura
Tiho delovanje
S pritiskom na tipko PLUS povišate temperaturo. Pritisnite tipko PLUS enkrat, da povišate nastavljeno temperaturo za 1 °C.
S pritiskom na tipko MINUS znižate temperaturo. Pritisnite tipko MINUS enkrat, da znižate nastavljeno temperaturo za 1 °C.
OPOMBA:
V načinu za hlajenje lahko temperaturo nastavite v območju med 16 °C in 30 °C. V načinu "samo ventilator" temperature ni mogoče nastaviti.
Uporaba daljinskega upravljalnika
Vstavljanje baterij
1. Odstranite pokrov prostora za baterije, tako da ga potisnete v smeri
SI
puščice.
Pritisnite tipko SILENT (Tiho), da aktivirate tih način delovanja klimatske naprave.
Ko na nadzorni plošči sveti signalna lučka SILENT (tiho delovanje), je način tihega delovanja vklopljen.
2. Vstavite nove baterije. Prepričajte se, da sta pola (+) in (–) baterije ustrezno usmerjena.
3. Ponovno namestite pokrov prostora za baterije, tako da ga potisnete nazaj na njegovo mesto.
OPOMBA:
• Uporabite dve bateriji LR03 AAA (1,5 V). Ne uporabljajte
akumulatorskih baterij. Baterije zamenjajte z novimi baterijami istega tipa, ko postane prikazovalnik medel ali pa po šestih mesecih.
• Po menjavi baterij se nastavitve in programska ura daljinskega
upravljalnika ponastavijo.
Držalo
Kako uporabljati daljinski upravljalnik
Daljinski upravljalnik uporabite tako, da ga usmerite proti sprejemniku signala na klimatski napravi. Z daljinskim upravljalnikom lahko upravljate delovanje klimatske naprave z razdalje do 7 metrov (23 čevljev), in sicer tako, da daljinski upravljalnik usmerite proti sprejemniku signala na aparatu.
Sprejemnik signala
Nasvet za shranjevanje
Sponko na hrbtni strani aparata lahko uporabite za shranjevanje daljinskega upravljalnika.
20
Daljinski upravljalnik
Tipke in funkcije
OPOMBA:
Dejanski videz daljinskega upravljalnika se lahko nekoliko razlikuje od prikazanega v tem priročniku.
4
1
3
2
7
5
8
13
9
6
12
14 11
10
Pritisnite tipko SILENT (Tiho), da aktivirate tih način delovanja klimatske naprave.
1
2
3
4
5
6
7
Vklop/izklop
Način delovanja
Ventilator
Gor
Dol
Pametno delovanje ("SMART")
Nihanje lopute za hladen zrak ("SWING")
8
9
10
11
12
13
14
Časovno omejeno delovanje ("SLEEP")
Temperaturni senzor na daljinskem upravljalniku ("i feel")
Ura
Izklop programske ure
Vklop programske ure
Intenzivno delovanje ("SUPER")
Intenzivnost prikazovalnika ("DIMMER")
Pomen simbolov
Pomen simbolov na prikazovalniku LCD:
Znak za hlajenje
Znak za sušenje
Znak za delovanje samo ventilatorja
Znak za ogrevanje
Samodejna hitrost delovanja ventilatorja
Visoka hitrost delovanja ventilatorja
Srednja hitrost delovanja ventilatorja
Nizka hitrost delovanja ventilatorja
SI
Vklop ali izklop
Pritisnite na tipko ON/OFF (vklop/izklop), da vklopite ali izklopite aparat.
OPOMBA:
• Sprememba načina delovanja med delovanjem aparata. Včasih se aparat ne odzove takoj. Počakajte 3 minute.
• Počakajte 3 minute, preden ponovno zaženete aparat.
Znak za pametni način delovanja
Znak za časovno omejeno delovanje
Znak za način delovanja s temperaturnim senzorjem na daljinskem upravljalniku
Znak za intenzivno delovanje
Prenos signala
Prikaz nastavitve programske ure
Prikaz ure (trenutnega časa)
Prikaz nastavljene temperature
Način delovanja
1. Pritisnite tipko MODE tolikokrat, da utripa simbol za želeno nastavitev.
2. Izbirajte med hlajenjem (Cooling), sušenjem (Dry), samo ventilatorjem (Fan Only) in ogrevanjem (Heating).
• Hlajenje (Cooling) – V trem načinu delovanja naprava ohladi prostor.
Pritisnite tipko FAN, da izberete visoko (HIGH), srednjo (MID) ali nizko (LOW) hitrost ventilatorja.
• S pritiskom na tipki PLUS ali MINUS nastavite temperaturo.
21
• Sušenje (Drying) – V tem načinu delovanja naprava izsušuje zrak v
Kaj lahko storite v načinu
Vaš občutek Tipka Nastavitev
Neustrezno udobje zaradi neprimernega pretoka zraka.
Hitrost delovanja notranjega ventilatorja se z vsakim pritiskom gumba spremeni, in sicer od visoke preko srednje do nizke hitrosti.
Neustrezno udobje zaradi neprimerne smeri zračnega toka.
Če pritisnete tipko enkrat, se začne spreminjati naklon lopute, tako da spremeni smer zračnega toka. Ob naslednjem pritisku na tipko se nihanje lopute zaustavi.
prostoru. Klimatska naprava samodejno izbere temperaturo. Ventilator deluje le pri nizki hitrosti. OPOMBA: Načina za sušenje ne uporabljajte za hlajenje prostora oz. sobe. Če vam še ni udobno, lahko z daljinskim upravljalnikom povišate ali znižate temperaturo za do 2 °C.
• Samo ventilator (Fan Only) – Deluje samo ventilator. Pritisnite tipko FAN (ventilator), da nastavite hitrost delovanja ventilatorja. OPOMBA: V načinu delovanja samo z ventilatorjem (fan only) ni mogoče izbrati samodejne hitrosti delovanja ventilatorja.
• Ogrevanje (Heating) – V tem načinu klimatska naprava ogreva prostor. S pritiskom na tipko FAN (ventilator) nastavite hitrost delovanja ventilatorja. S pritiskom na tipki za povišanje ali znižanje temperature (TEMP) nastavite temperaturo.
Pametni način (SMART)
Ko pritisnete tipko za pametni način delovanja (SMART), se neposredno vklopi pametni način delovanja (delovanje z mehko logiko). V tem načinu delovanja se temperatura in hitrost delovanja ventilatorja samodejno nastavita v odvisnosti od dejanske temperature v prostoru. Če želite preklicati pametni način delovanja, pritisnite tipko za izbiro
SI
načina delovanja (MODE).
INTENZIVNO DELOVANJE ("SUPER")
S tipko SUPER vklopite ali izklopite intenzivno hlajenje oz. ogrevanje.
1. Pritisnite tipko SUPER. Klimatska naprava samodejno nastavi najvišjo hitrost delovanja ventilatorja ter temperaturo 16 °C. Intenzivno ogrevanje deluje s samodejnim prilagajanjem hitrosti ventilatorja, temperatura pa je samodejno nastavljena na 30 °C.
2. Če želite izklopiti intenzivno delovanje, pritisnite katero koli tipko na daljinskem upravljalniku ali nadzorni plošči, razen tipk za vklop programske ure (Timer On), izklop programske ure (Timer Off), Uro (Clock), Intenzivnost zaslona (Dimmer), tipke za delovanje s temperaturnim senzorjem na daljinskem upravljalniku (I Feel) ter tipke za spremembo naklona lopute (Swing).
OPOMBA:
• V načinu intenzivnega delovanja (SUPER) lahko nastavite smer
zračnega toka (naklon lopute) ter programsko uro.
• V načinu intenzivnega delovanja pametni način delovanja (SMART) ni
na voljo.
• V pametnem načinu delovanja (SMART) tipka za intenzivno delovanje
(SUPER) nima učinka.
Hitro/intenzivno
hlajenje
Hitro/intenzivno
ogrevanje
Izbiro načina delovanja in temperature določi temperatura v prostoru.
Pri modelih z možnostjo ogrevanja
Temperatura v
Način delovanja Ciljna temperatura
prostoru
21 °C ali manj OGREVANJE 22 °C 21–23 °C SAMO
VENTILATOR
23–26 °C SUŠENJE Temperatura v prostoru
se po 3-minutnem delovanju zniža za 2 °C.
Nad 26 °C HLAJENJE 26 °C
Modeli samo z možnostjo hlajenja
Temperatura v
Način delovanja Ciljna temperatura
prostoru
23 °C ali manj SAMO
22 °C
VENTILATOR
23–26 °C SUŠENJE Temperatura v prostoru
se po 3-minutnem delovanju zniža za 2 °C.
Nad 26 °C HLAJENJE 26 °C
OPOMBA: V pametnem načinu delovanja (SMART) aparat samodejno uravnava temperaturo, zračni tok ter smer izpiha hladnega zraka. Če vam še ni udobno, lahko z daljinskim upravljalnikom povišate ali znižate temperaturo za do 2 °C.
Hitrost delovanja ventilatorja
1. S tipko FAN (ventilator) izberite želeno hitrost delovanja ventilatorja.
• V načinu delovanja samo z ventilatorjem (fan only) ni mogoče izbrati
samodejne hitrosti delovanja ventilatorja.
• Trenutna temperatura prostora in nastavitev temperature
OPOMBA: V načinu delovanja samo z ventilatorjem (fan only) ni mogoče izbrati samodejne hitrosti delovanja ventilatorja.
• Visoka (High) – najvišja hitrost delovanja ventilatorja
• Srednja (Mid) – običajna hitrost delovanja ventilatorja
• Nizka (Low) – najnižja hitrost delovanja ventilatorja
22
Temperatura
• S pritiskom na tipko navzgor (UP) povišate temperaturo. Pritisnite tipko navzgor (UP) enkrat, da povišate nastavljeno temperaturo za 1 °C.
NAVZGOR (UP)
• S pritiskom na tipko navzdol (DOWN) znižate temperaturo. Pritisnite tipko navzdol (DOWN) enkrat, da znižate nastavljeno temperaturo za 1 °C.
OPOMBA:
Ko je nastavljeno časovno omejeno delovanje, lahko nastavite temperaturo ter zračni pretok. Hitrost delovanja ventilatorja se samodejno nastavi na nizko hitrost. Po 5 sekundah signalne lučke na nadzorni plošči ponovno začnejo svetiti manj intenzivno.
4. Če želite izklopiti časovno omejeno delovanje, pritisnite tipko za izbiro časovno omejenega delovanja (SLEEP), tipko za izbiro načina delovanja (MODE), tipko za nastavitev hitrosti ventilatorja (FAN), tipko za vklop ali izklop (ON/OFF), tipko za izbiro intenzivnega delovanja (SUPER) ali pa počakajte 8 ur, da se funkcija časovno omejenega delovanja samodejno izklopi
OPOMBA:
Klimatska naprava se po tem, ko izklopite funkcijo časovno omejenega delovanja (SLEEP) vrne na prejšnje nastavitve.
NAVZDOL (DOWN)
OPOMBE:
• V načinu za hlajenje in ogrevanje lahko temperaturo nastavite v območju med 16 °C in 30 °C.
• V načinu "samo ventilator" temperature ni mogoče nastaviti.
Časovno omejeno delovanje (sleep)
Časovno omejeno delovanje (sleep) lahko nastavite v načinu za hlajenje, ogrevanje ali sušenje. Ta funkcija omogoča udobnejše okolje za spanec.
OPOMBA:
• Aparat bo po 8 urah delovanja samodejno prenehal delovati.
• Hitrost delovanja ventilatorja se samodejno nastavi na nizko hitrost.
• Če je v načinu za hlajenje trenutna temperatura prostora pod 26 °C, se bo temperatura v prvi uri po tem, ko aktivirate funkcijo časovno omejenega delovanja (Sleep), samodejno poviševala za 1 °C, nato pa bo ostala nespremenjena. Če temperatura v prostoru znaša 26 °C ali več, se nastavljena temperatura ne bo spremenila.
• V načinu za ogrevanje se bo nastavljena temperatura tri ure neprestano zniževala, vendar za največ 3 °C; nato pa se bo ustalila
1. S pritiskom na tipko za izbiro načina delovanja (MODE) izberite
hlajenje (Cooling), ogrevanje (Heating) ali sušenje (Dry).
OPOMBA:
Ko je izbran način delovanja samo z ventilatorjem ali pametni način delovanja (SMART), časovno omejenega delovanja ni mogoče nastaviti.
2. S pritiskom na tipki NAVZGOR ali NAVZDOL nastavite temperaturo.
3. Pritisnite tipko za izbiro časovno omejenega delovanja (SLEEP). Po
5 sekundah signalne lučke na nadzorni plošči začnejo svetiti manj intenzivno.
TEMPERATURNI SENZOR NA DALJINSKEM UPRAVLJALNIKU (I FEEL)
Aktivira se senzor, vgrajen v daljinski upravljalnik. Ta senzor lahko zaznava temperaturo okolja in odda signal klimatski napravi, ki lahko nato prilagodi temperaturo tako, da zagotovi največje možno udobje.
OPOMBA:
S to tipko izberete način delovanja s temperaturnim senzorjem na daljinskem upravljalniku. Če pritisnete tipko enkrat, bo delovanje s temperaturnim senzorjem na daljinskem upravljalniku aktivirano. Po ponovnem pritisku na to tipko bo delovanje s temperaturnim senzorjem na daljinskem upravljalniku izklopljeno. Če te funkcije ni možno izklopiti, prosimo, pritisnite to tipko in jo držite približno 5 sekund. Priporočamo, da daljinski upravljalnik postavite tako, da bo notranja enota klimatske naprave zlahka sprejela signal. Ko je klimatska naprava izklopljena, priporočamo, da izklopite delovanje s temperaturnim senzorjem na daljinskem upravljalniku, da tako prihranite električno energijo.
INTENZIVNOST PRIKAZOVALNIKA ("DIMMER")
S tipko za nastavitev intenzivnosti prikazovalnika (DIMMER) lahko izklopite signalne lučke in prikazovalnik na klimatski napravi.
OPOMBA:
• Tudi če je osvetlitev izklopljena, se bo vklopila vsakič, ko klimatska naprava sprejme signal.
SI
23
Ura
1. Uro (trenutni čas) lahko nastavite s pritiskom na tipko za uro (CLOCK).
3. Ko je na prikazovalniku prikazan želeni čas vklopa, ga potrdite s pritiskom na tipko za vklop programske ure (TIMER ON).
Zasliši se pisk in znak "ON" (vklop) preneha utripati. Na aparatu zasveti znak za programsko uro (TIMER).
2. S tipkama NAVZGOR in NAVZDOL nastavite ustrezen čas.
3. Kok ponovno pritisnete tipko za uro (CLOCK), je trenutni čas nastavljen.
VKLOP/IZKLOP PROGRAMSKE URE
Programska ura je priročna, kadar za nekaj časa odhajate, a se želite vrniti v prostor oz. stanovanje s prijetno temperaturo.
OPOMBA: Programska ura je odvisna od nastavitve trenutnega časa oz. ure, zato najprej nastavite le-to.
SI
Vklop programske ure
S tipko za vklop programske ure lahko samodejno vklopite klimatsko napravo ob nastavljenem času.
1. Pritisnite tipko za vklop programske ure (TIMER ON). Na prikazovalniku utripa "12:00".
4. Ko je želeni čas prikazan 5 sekund, bo na prikazovalniku daljinskega upravljalnika namesto želenega časa programiranega vklopa aparata prikazana ura oz. trenutni čas.
Preklic vklopa programske ure
Ponovno pritisnite tipko za vklop programske ure (TIMER ON). Zasliši se pisk in oznaka za programsko uro izgine. Vklop programske ure je tako preklican.
OPOMBE:
Na podoben način lahko nastavite tudi izklop delovanja klimatske naprave s funkcijo TIMER OFF. Tako se bo naprava samodejno izklopila ob nastavljenem času.
NIHANJE LOPUTE ZA HLADEN ZRAK ("SWING")
Če enkrat pritisnete tipko za spremembo naklona lopute (SWING), se začne naklon lopute in s tem smer zračnega toka spreminjati. Ponovno pritisnite to tipko, da zaustavite spreminjanje naklona lopute.
2. S tipkama NAVZGOR in NAVZDOL nastavite želeni čas vklopa aparata.
Povečanje
ON
Zmanjšanje
• Pritisnite tipko NAVZGOR ali NAVZDOL enkrat, da povečate ali
zmanjšate nastavitev ure za 1 minuto.
• Če pritisnete in držite tipko NAVZGOR ali NAVZDOL dve sekundi, se
bo nastavitev ure spreminjala v korakih po 10 minut.
• Če pritisnete in držite tipko NAVZGOR ali NAVZDOL dlje kot dve
sekundi, se bo nastavitev ure spreminjala v korakih po 1 uro.
OPOMBA:
• Zračni tok se ves čas nastavlja na določen kot, v skladu z načinom delovanja.
• Smer zračnega toka lahko nastavite tudi po svojih željah s pritiskom na tipko za nastavitev naklona lopute (SWING).
• Ne obračajte loput za usmerjanje zračnega toka ročno, saj lahko sicer pride do napak pri delovanju. Če se to zgodi, najprej izklopite aparat in ga odklopite iz električnega omrežja, nato pa ga ponovno priklopite.
Običajni zvoki
Med običajnim delovanjem vaše klimatske naprave lahko zaslišite določene zvoke, kot so:
• šum zračnega toka iz ventilatorja,
• kliki ob vklopu in izklopu termostata,
• vibracije ali hrup zaradi slabe konstrukcije sten ali oken,
• visokotonsko brnenje ali utripajoč zvok, ki ga povzroča sodobni visoko učinkoviti kompresor med vklapljanjem in izklapljanjem.
24
Nega lokalne klimatske naprave
B
A
A
B
Odvajanje vode iz klimatske naprave
A
A. Pokrov odtoka kondenzata B. Priključek odvoda kondenzata
OPOZORILO
Nevarnost velike teže
Klimatsko napravo naj premikata in namestita vsaj dve osebi. Če tega ne storite, lahko pride do poškodbe hrbta ali drugih poškodb.
OPOZORILO: Prosimo, da med delovanjem v načinu za ogrevanje priključite odvodno cev za vodo, saj bo sicer aparat prenehal delovati, ko nivo vode doseže najvišjo dovoljeno raven.
1. Odprite pokrov primarne odprtine za odvajanje vode.
2. Priključite odvodno cev za vodo na primarni priključek za odvajanje vode. Prepričajte se, da voda pri priključku ne uhaja.
3. Drugi del odvodne cevi napeljite v odtok. Prepričajte se, da je cev napeljana vodoravna in da je napeljana v odtok. Prepričajte se, da je konec cevi, ki je napeljan v odtok, niže od konca cevi, ki je priključen na aparat. Cev ne sme biti prepognjena ali priščipnjena.
Čiščenje zunanjosti
1. S pritiskom na tipko za vklop/izklop (ON/OFF) izklopite klimatsko napravo.
2. Odklopite klimatsko napravo iz električnega omrežja ali izklopite varovalko.
3. Odstranite zračni filter in ga očistite posebej. Glejte poglavje "Čiščenje zračnega filtra".
4. Zunanjost klimatske naprave obrišite z mehko vlažno krpo.
5. Ponovno vklopite klimatsko napravo v električno omrežje ali ponovno vklopite varovalko.
6. S pritiskom na tipko za vklop/izklop (ON/OFF) vklopite klimatsko napravo.
SI
1. Odklopite klimatsko napravo iz električnega omrežja ali izklopite varovalko.
2. Premaknite klimatsko napravo na prosto ali na ustrezno mesto, na katerem lahko odlijete v njej nabrani kondenzat. OPOMBA: Da preprečite uhajanje vode iz aparata, ga premikajte počasi in skrbite, da bo ves čas stal vodoravno.
3. Odstranite pokrov in čep primarnega priključka za odvajanje vode.
4. Počakajte, da skozi odtok odteče vsa voda. OPOMBA: Če nameravate klimatsko napravo za nekaj časa shraniti, glejte poglavje "Shranjevanje po uporabi".
5. Ponovno namestite čep na primarni priključek za odvajanje vode.
6. Ponovno namestite pokrov primarnega priključka za odvajanje vode.
7. Ponovno namestite klimatsko napravo na svoje mesto.
8. Ponovno vklopite klimatsko napravo v električno omrežje ali ponovno vklopite varovalko.
Odvajanje vode iz klimatske naprave (modeli z gretjem)
D
C
Čiščenje zračnega filtra
B
A. Pokrov filtra uparjalnika B. Pokrov filtra kondenzatorja
1. S pritiskom na tipko za vklop/izklop (ON/OFF) izklopite klimatsko napravo.
2. Odprite vratca filtrirne plošče na hrbtni strani aparata in jih odstranite.
3. Odstranite vijak z vratc filtrirne plošče pri vstopni odprtini za zrak.
4. S sesalnikom očistite filter. Če je filter zelo umazan, ga pomijte v topli vodi z blagim detergentom. OPOMBA: Ne pomivajte filtra v pomivalnem stroju in ne uporabljajte kemičnih čistil.
5. Za maksimalno učinkovitost povsem posušite filter na zraku, preden ga ponovno namestite.
6. Ponovno pritrdite zračni filter na vratca filtrirne plošče.
7. Ponovno namestite vratca filtrirne plošče ter privijte vijak.
8. S pritiskom na tipko za vklop/izklop (ON/OFF) vklopite klimatsko napravo.
Shranjevanje po uporabi
Če aparata dalj časa ne boste uporabljali:
1. Iz aparata odstranite oz. odlijte vso vodo. Glejte poglavje "Odvajanje
A. Primarni priključek za odvajanje vode B.
Odvodna cev za vodo
C.
Primarna odprtina za odvajanje vode
D.
Čep primarne odprtine za odvajanje vode
vode iz klimatske naprave".
2. Pustite klimatsko napravo delovati v načinu samo z ventilatorjem približno 12 ur, da se aparat posuši.
3. Odklopite klimatsko napravo iz električnega omrežja.
25
Odpravljanje težav
Preden pokličete servis, poskusite s spodnjimi nasveti sami, brez zunanje pomoči, odpraviti težavo.
Klimatska naprava ne deluje.
OPOZORILO
Nevarnost električnega udara!
Aparat priključite na ozemljeno trižilno vtičnico. Ne odstranite ozemljitvenega vodnika. Ne uporabljajte pretvornikov. Ne uporabljajte podaljškov. Če tega ne storite, lahko pride do smrti, požara ali električnega udara.
• Priključna vrvica ni vklopljena.
SI
Aparat priključite na ozemljeno trižilno vtičnico. Glejte poglavje "Zahteve glede napajanja z električno energijo".
• Uporabljate varovalko ali odklopnik s časovnim zamikom z napačno zmogljivostjo.
Zamenjajte varovalko ali odklopnik z varovalko ali odklopnikom s časovnim zamikom z ustrezno zmogljivostjo. Glejte poglavje "Zahteve glede napajanja z električno energijo".
Videti je, da klimatska naprava deluje prepogosto in predolgo.
• Ali je odprto kakšno okno oz. ali so odprta vrata?
Okna in vrata naj bodo zaprta.
• S to klimatsko napravo ste zamenjali starejši model.
Zaradi uporabe učinkovitejših komponent bom morda klimatska naprava delovala dlje kot starejši modeli, vendar bo skupna poraba električne energije nižja. Novejše klimatske naprave morda ne oddajajo močnega toka hladnega zraka, ki ste nemara vajeni od starejših enot, vendar to ne pomeni nižje zmogljivosti ali učinkovitosti hlajenja. Oglejte si razred energijske učinkovitosti (EER) ter zmogljivost (v Btu/h), ki sta navedeni na klimatski napravi.
• Klimatska naprava je nameščena v prenatrpani sobi ali v prostoru, v katerem je več aparatov, ki oddajajo toploto.
Med kuhanjem uporabljajte kuhinjsko napo; med kopanjem ali prhanjem uporabite ventilator. Če je možno, ne uporabljajte aparatov, ki oddajajo toploto, v najtoplejšem času dneva. Prenosne klimatske naprave so namenjene dodatnemu hlajenju določenih območij znotraj prostora oz. sobe. Morda bo potrebna uporaba klimatske naprave z višjo zmogljivostjo, odvisno od velikosti prostora, ki ga ohlajate.
Klimatska naprava deluje le kratek čas, prostor pa ni ohlajen.
• Nastavljena temperatura je preblizu sobni temperaturi.
Znižajte nastavljeno temperaturo. Glejte poglavje "Uporaba prenosne klimatske naprave".
Prikazana je oznaka napake.
• Pregorela varovalka ali izklopljen odklopnik.
Zamenjajte varovalko ali ponastavite odklopnik. Glejte poglavje "Zahteve glede napajanja z električno energijo". Klimatska naprava deluje le kratek čas, prostor pa ni ohlajen.
• Niste pritisnili tipke za vklop/izklop.
Pritisnite tipko za vklop/izklop.
• Napaka pri lokalnem napajanju z električno energijo.
Počakajte, da se napajanje z električno energijo ponovno vzpostavi.
Zaradi klimatske naprave pregorevajo varovalke ali se sprožajo odklopniki.
• Na istem tokokrogu uporabljate preveč aparatov.
Izklopite ali premestite aparate, ki so priklopljeni na isti tokokrog.
• Klimatsko napravo poskušate ponovno vklopiti prezgodaj po tem, ko ste jo izklopili.
Ko izklopite klimatsko napravo, počakajte vsaj 3 minute, preden jo poskusite ponovno vklopiti.
• Zamenjali ste način delovanja klimatske naprave.
Ko izklopite klimatsko napravo, počakajte vsaj 3 minute, preden jo poskusite ponovno vklopiti.
• Če je na aparatu prikazana oznaka napake E5, to pomeni, da je rezervoar za vodo v enoti poln in ga je treba izprazniti. Glejte poglavje "Odvajanje vode iz klimatske naprave". Ko odstranite vodo, lahko ponovno uporabljate aparat.
• Če je na enoti prikazana oznaka napake E1/E2/E3/E6/E7/EA, prosimo, pokličite službo za pomoč kupcem.
26
Klimatska naprava deluje, vendar ne hladi.
• Filter je umazan ali zamašen s umazanijo.
Očistite filter.
• Izhodna odprtina za zrak je zamašena.
Očistite izhodno odprtino za zrak.
• Nastavljena temperatura je previsoka.
Znižajte nastavljeno temperaturo.
Klimatska naprava se prepogosto vklaplja in izklaplja.
• Klimatska naprava ni ustrezne velikosti za vaš prostor.
Preverite hladilno zmogljivost svoje prenosne klimatske naprave.
Prenosne klimatske naprave so namenjene dodatnemu hlajenju določenih območij znotraj prostora oz. sobe.
• Filter je umazan ali zamašen s umazanijo.
Očistite filter.
• V prostoru je odvečna toplota ali vlaga (kuhanje v odprti posodi, prha itd.).
Uporabite ventilator za odvajanje toplote ali vlage iz prostora. Če je možno, ne uporabljajte aparatov, ki oddajajo toploto, v najtoplejšem času dneva.
• Rešetke so prekrite.
Klimatsko napravo namestite na mestu, kjer rešetk ne bodo ovirale zavese, rolete ali druga senčila, pohištvo itd.
SI
27
Version No.2012256-01
Loading...
+ 170 hidden pages