Delonghi EC 7, EC 5, EC 6 Instructions Manual [nl]

Page 1
22
BESCHRIJVING VAN HET APPARAAT
De volgende termen zullen doorlopend gebruikt worden op de volgende bladzijden. A. Water boiler B. Dop boiler C. Stoomknop D. Buis afgifte stoom E. Lekbakje
F Aandrukplaatje G. Kan met deksel H. Cappuccino element I. Schenkpijpjes ((indien voorzien) J. Filterhouder voor gemalen koffie K. Koffiefilter L. Maatlepeltje M. ON/OFF schakelaar N. Sproeier hogedrukreservoir O. Keuzeknop (indien voorzien)
AANWIJZINGEN VOOR DE VEILIGHEID
• Gebruik het apparaat uitsluitend voor het maken van espresso en het produceren van heet water en stoom. Brandt u niet aan het
hete water of de stoom.
• Raak geen hete onderdelen aan.
• Controleer het apparaat zorgvuldig nadat u het uit­gepakt heeft. Gebruik het apparaat niet in geval van twijfel en neem contact op met een erkende elektricien.
• Houd het verpakkingsmateriaal (plastic zakken e.d.) uit de buurt van kinderen.
• Dit apparaat is uitsluitend voor huishoudelijk gebruik bedoeld. Elk ander gebruik wordt daarom onjuist en gevaarlijkbeschouwd.
• De fabrikant is niet aansprakelijk voor energerlei schade door onjuist of oneigelijk gebruik.
• Raak het apparaat nooit aan met natte of voch­tige handen of voeten.
• Laat kinderen of onbevoegden het apparaat
niet zonder toezicht bedienen.
• Laat kinderen niet met het apparaat spelen.
• Probeer het apparaat niet zelf te repareren wanneer het niet of slecht functioneert. Trek de stekker uit het stopcontact en neem contact op met een erkende elektricien. De veiligheid van het apparaat kan alleen zo verzekerd worden.
• Het snoer van het apparaat moet niet door de gebruiker zelf vervangen worden, omdat daar speci­aal gereedschap voor nodig is. Als het snoer bescha­digd is of vervangen moet worden, moet men zich uitsluitend tot een door de fabricant bevoegde Klantendienst wenden.
INSTALLATIE
• Plaats het apparaat op een werkvlak ver van waterkranen en wastafels.
• Controleer dat de spanning van het elektriciteitsnet overeenkomt met die aangegeven op het gegevens­plaatje van het apparaat. Het apparaat alleen aan­sluiten met een stopcontact met een minimaal draagvermogen van 10 A en voorzien van een effi­ciënte aarde. De fabrikant kan niet verantwoordelijk geacht worden voor eventuele ongelukken veroor­zaakt door het gebrek aan aarde van de installatie.
• In geval van incompatibiliteit tussen stopcontact en stekker van het apparaat, de stekker laten ver­vangen met een van het geschikte type.
• Installeer nooit het apparaat in een omgeving die een temperatuur van 0°C of lager kan bereiken (indien het water vriest zal het apparaat bescha­digen).
Leest u dit boekje aandachtig door alvorens het apparaat te installeren en bewaart u het boekje om het in de toekomst te kunnen raadplegen. Op deze manier verkrijgt u de beste resultaten en grootst mogelijke vei­ligheid tijdens het gebruik.
NEDERLANDS
ec5/7 NL 12-09-2002 15:50 Pagina 22
Page 2
23
HET BEREIDEN VAN ESPRESSO KOFFIE
1 De dop van het waterreservoir openen door
te draaien tegen de wijzers van de klok in.
2 Door de bijgeleverde kan (fig.1) te gebruiken
water in de boiler gieten (fig. 2) waarbij de aanwijzingen in de tabel, die weergegeven staat aan het eind van deze tekst, opgevolgd dienen te worden. Niet de aangegeven
hoeveelheden overschrijden omdat het apparaat hierdoor niet goed zou functioneren. Terwijl de boiler gevuld
wordt erop letten dat de ON/OFF schakelaar op OFF staat.
3 De dop van de boiler nauwkeurig sluiten
door deze kloksgewijs te draaien. 4 Het filter in de filterhouder plaatsen (fig. 3). 5De koffie in het filter (fig. 4) doen volgens de aan-
wijzingen van de volgende tabel. Het is belang-
rijk een middelfijn gemalen soort koffie te gebrui-
ken. (Indien té fijn gemalen koffie gebruikt wordt ,
kan het filter verstopt raken. Aangeraden wordt
koffie voor MOKA te gebruiken). 6 Het te veel aan koffie van de rand van het
filter vegen (fig. 5). 7 Om de filterhouder aan het apparaat vast te
haken, de filterhouder onder de sproeikop
van de boiler (fig. 6) brengen. Op dit punt
aangekomen de filterhouder omhoog druk-
ken en tegelijkertijd kloksgewijs draaien tot
hij niet verder kan. Het is helemaal niet
belangrijk indien het handvat van de filter-
houder niet precies in het midden staat ten
opzichte van het apparaat. Het is wel
belangrijk dat de filterkop goed op zijn
plaats zit. 8 De kan met deksel dient onder de filterhou-
der geplaatst te worden en wel zo dat het
tuitje steekt in de opening die zich in de dek-
sel van de kan bevindt (fig. 7).
9. De keuzeknop van het koffiezetapparaat
(indien voorzien) instellen al naar gelang de
gewenste soort koffie: “LIGHT” voor slappe
koffie, “MEDIUM” voor normale koffie,
“STRONG” voor sterke koffie (fig. 8). 10 Controleren dat de stoomknop goed geslo-
ten is en op de ON/OFF schakelaar drukken
(fig. 9). Het controlelampje gaat branden. 11 Er zullen ongeveer drie minuten verstrijken
voordat de koffie begint te lopen. De schake-
laar afzetten nadat de koffie gezet is. 12 Alvorens de dop van de boiler open te
draaien of de filterhouder te verwijde-
ren, is het noodzakelijk de overgeble-
ven druk te laten ontsnappen door
langzaam de stoomknop open te
draaien (fig. 10) op deze manier kan
de achtergebleven stoom ontsnappen.
Bij de modellen met de “beveiligde dop”, is het
niet mogelijk de dop van de boiler te openen
wanneer de boiler heet is omdat de dop bevei­ligd is. Indien de dop om welke reden dan ook verwijderd moet worden, zal het altijd noodza­kelijk zijn eerst de stoom te laten ontsnappen door de stoomknop te gebruiken zoals hierbo­ven beschreven staat.
13 Om de filterhouder los te maken draai de
handgreep van rechts naar links.
Om het koffiedik uit de filterhouder te verwij­deren, de houder ondersteboven houden en herhaadelijk kloppen totdat het koffiedik eruit valt. (fig. 11), of de filterhouder omspoelen onder stromend water en daarna uit laten lekken.
OPMERKING: Om het “nieuwe” geurtje te verwijderen, zet u de eerste keer dat u het apparaat gebruikt enkele kopjes koffie die u niet uitdrinkt.
HET MONTEREN VAN DE SCHENKTUITJES
Als u maar twee kopjes koffie wilt maken bevestigt u de schenktuitjes onder de filterhouder (fig. 12) en plaatst u de twee kopjes onder de tuitjes. Zo wordt de koffie direct in de kopjes geschonken.
HET BEREIDEN VAN EEN CAPPUCCINO
Een cappuccino is een kop espresso koffie met schuim van verwarmde melk erop. 1 De hiernavolgende tabel gebruiken als lei-
draad voor het gieten van de juiste hoeveel­heid melk in de kan. De beste resultaten zul­len bereikt worden indien verse melk gebruikt wordt, geen halfvolle melk, die op koelkast temperatuur moet zijn.
2 De melk in een kannetje doen. De kan moet
groot genoeg zijn om de melk tot drie keer zijn volume te kunnen laten toenemen.
APPARATEN MED KEUZEKNOP
3 Hierna de punten 1-10 volgen van de para-
graaf “Het bereiden van espresso koffie”. Let erop dat het water dat nodig is voor het maken van 2 koppen cappuccino meer is dan het water dat nodig is voor het zetten van twee normale koppen koffie, omdat er ook stoom aangemaakt moet worden om de melk op te schuimen.Het is aangewezen de debiet­regelaar in de stand “MEDIUM” te zetten.
4 Laat de koffie in de kan druppen tot aan het
niveau 2 aangeduid op de zijkant van de kan, en selecteer vervolgens “CAPPUCCINO”. Wanneer de koffie uit de filterhouder begint te druppelen, het cappuccino element in de melk plaatsen waarbij gecontroleerd moet worden dat de opening van het tuitje zich net onder het melkniveau bevindt, zoals aan­gegeven in fig. 13 en het stoomventiel ope­nen door de stoomknop tegen de wijzers van de klok in te draaien.
ec5/7 NL 12-09-2002 15:50 Pagina 23
Page 3
24
5 Bewegen Sie die Milchkanne unter der
Dampfdüse auf und ab wie auf Abb. 14
gezeigt (so erhalten Sie die größtmögliche
Milchschaummenge). Schäumen Sie die
Milch so lange auf, bis der gesamte
Dampf im Heizkessel verbraucht ist,
drehen Sie danach den Dampfgriff
nach recht, bis das Dampfventil geschlos-
sen ist und schalten Sie den Hauptschalter
aus (Position “OFF”).
Denkt eraan: Alvorens de dop van de
boiler los te draaien of de filterhouder
te verwijderen, dient het apparaat niet
meer onder druk te staan, door de
stoomknop langzaam te draaien zal de
resterende stoom kunnen ontspannen.
6 De koffie in de koppen gieten, langzaam of
beter met behulp van een lepel, het schuim
van melk op de koffie gieten, hierna
besprenkelen met een beetje cacao om een
perfecte cappuccino te verkrijgen.
APPARATEN ZONDER KEUZEKNOP
3 Hierna de punten 1-10 volgen van de para-
graaf “Het bereiden van espresso koffie”. Let
erop dat het water dat nodig is voor het
maken van 2 koppen cappuccino meer is dan
het water dat nodig is voor het zetten van
twee normale koppen koffie, omdat er ook
stoom aangemaakt moet worden om de melk
op te schuimen. 4 Wanneer de koffie uit de filterhouder begint
te druppelen, het cappuccino element in de
melk plaatsen waarbij gecontroleerd moet
worden dat de opening van het tuitje zich
net onder het melkniveau bevindt, zoals aan-
gegeven in fig. 13 en het stoomventiel ope-
nen door de stoomknop tegen de wijzers
van de klok in te draaien. 5 Het melkkannetje onder het stoomafgifte buisje
plaatsen (fig. 14) en wel zo dat de opening van
het buisje tot op de oppervlakte van de melk
reikt en langzaam de stoomafgifte openen door
de knop kloksgewijs te draaien.
6. Laat de rest van de koffie door de filterhouder
in de kan lopen, hiervoor zijn ongeveer drie
minuten nodig, hierna het apparaat afzetten
door op de schakelaar te drukken.
Denkt eraan: Alvorens de dop van de
boiler los te draaien of de filterhouder
te verwijderen, dient het apparaat
niet meer onder druk te staan, door
de stoomknop langzaam te draaien
zal de resterende stoom kunnen ont-
spannen.
7 De koffie in de koppen gieten, langzaam of
beter met behulp van een lepel, het schuim
van melk op de koffie gieten, hierna
besprenkelen met een beetje cacao om een
perfecte cappuccino te verkrijgen.
Schoonmaken van de cappuccino ele­ment
Het buisje voor de stoomafgifte (met het cappuc­cino element) van de melk onmiddelijk na gebruik schoonmaken, omdat aangekoekte melk moeilijk te verwijderen is.
Let op: Hierbij dient de stoomknop tegen de wijzers van de klok in gedraaid te worden.
BELANGRIJK: maak het cappuccinomondstuk altijd schoon na het gebruik. Ga als volgt te werk:
Draai het cappuccinomondstuk in wijzerzin los (fig. 15) en spoel het grondig met lauw water.
Controleer of de drie openingen van het cap­puccinomondstuk in fig. 16 niet verstopt zijn. Indien nodig, maak ze vrij met behulp van een naald
Reinig de stoomafgiftepijp, en let erop u niet te verbranden.
Draai het cappuccinomondstuk weer vast.
AANWIJZINGEN
Het is niet moeilijk een lekkere kop espresso kof­fie of een cappuccino te maken, het vereist ech­ter een beetje ervaring. De volgende raadgevin­gen zullen u helpen om de beste resultaten te bereiken met uw apparaat:
• De koppen verwarmen alvorens de koffie erin te gieten.
• Een geschikte soort espresso koffie gebrui­ken om het beste resultaat te bereiken. Deze zijn overal te verkrijgen in de supermarkten.
• Met vers gemalen koffie verkrijgt men het beste aroma. Om het aroma te behouden, dient de verse koffie bewaard te worden in een luchtdicht blik op een koele plaats, ook in de koelkast.
SCHOONMAAK EN ONDERHOUD
1.Voor het schoonmaken van het apparaat gebruik
geen oplosmiddelen of schuurmiddelen. Het is vol­doende een vochtig zacht doek te gebruiken.
2. Regelmatig de filterhouder, het filter en het lekbakje schoonmaken.
LET OP: dompel het apparaat bij het schoonma­ken nooit onder in water, het is nl. een elektrisch apparaat.
REINIGING VAN DE FILTERHOUDER VOOR GEMALEN KOFFIE
Na ongeveer elke 300ste koffie, de filterhouder voor gemalen koffie als volgt reinigen:
• De filter verwijderen;
• De binnenkant van de filterhouder reinigen.
Nooit in de vaatwasmachine wassen.
•Doe het gemonteerde geheel in de stalen filter-
houder (fig. 17) en let erop dat de pin in de ope­ning van de houder past (zie pijltje op fig. 18).
ec5/7 NL 12-09-2002 15:50 Pagina 24
Page 4
De garantie vervalt indien bovenvernoemde reini­ging niet naar behoren wordt uitgevoerd.
SCHOONMAAK VAN DE SPROEIER VAN HET ESPRESSO HOGEDRUKRESERVOIR
Minstens tweemaal per jaar dient de sproeier van het espresso hogedrukreservoir als volgt te wor­den gereinigd:
• controleer dat het koffieapparaat niet warm is en dat de stekker uit het stopcontact gehaald is;
• draai met behulp van een schroevedraaier de 2 schroefe los die de sproeier van het espresso hogedrukreservoir vastmaakt (fig. 19);
• Maak het hogedrukreservoir schoon met een vochtige doek (fig. 20);
• Reinig de sproeier grondig met warm water en een borsteltje. Indien de gaatjes verstopt zijn, maakt u die vrij met behulp van een naald.
• spoel de sproeier onder de kraan af door deze voortdurend te wrijven.
• monteer de sproeier van het espresso hoge­drukreservoir weer
De garantie vervalt indien bovenvernoemde reini­ging niet naar behoren wordt uitgevoerd.
ONTKALKING
Het is raadzaam het apparaat te ontkalken na ongeveer elke 300ste koffie. Wij raden aan speci­fieke producten te gebruiken voor het ontkalken van espressoapparaten, die in de handel verkrijg­baar zijn. Indien dergelijke producten niet beschikbaar zijn, kunt u het volgende doen:
1. Voordat u het koffiezetapparaat schoon-
maakt, het apparaat afzetten en de stekker uit het stopcontact halen.
2. De kan tot aan de rand vullen.
3. 1 eetlepel (ongeveer 10/15 gr) citroenzuur oplossen (verkrijgbaar bij de apotheker of drogist);
4. De aldus bekomen oplossing in de boiler gieten.
5. De dop van de boiler dichtdraaien en de oplossing ongeveer 30 minuten laten wer­ken.
6. De keuzeknop op “LIGHT” zetten.
7 De filter en de filterhouder (zonder koffie)
plaatsen.
8. De kan op het lekbakje plaatsen.
9. De stekker in het stopcontact steken.
10.Het apparaat aanzetten. Na enkele minuten zal de warme oplossing uit de filterhouder in de kan beginnen druppen.
11.Het stoombuisje in een glas of in een beker zetten. De stoomknop gedurende enkele seconden opendraaien terwijl de oplossing voor het ontkalken door de filterhouder loopt. Hierdoor worden alle melkresten uit de buis verwijderd.
12.De stoomknop dichtdraaien (de oplossing voor het ontkalken blijft in de kan lopen).
13.Wanneer geen oplossing meer in de kan loopt, het apparaat afzetten en laten afkoe­len. De filterhouder, de filter en de kan ver­wijderen en omspoelen met warm water.
14.Om alle restjes van de oplossing te verwijde­ren, minstens 2 cycli uitvoeren zonder poeder.
25
2
4
4
2
4
2
2
4
Hoeveelheid water in de
kan
Hoeveelheid koffie in het
filter
Hoeveelheid melk in de
kan
Het niveau van het water dient overeen te komen met het stoom symbool op de kan.
Het niveau van het water dient overeen te komen met de onderkant van de metalen band.
Vult u 1 kan tot het streepje 4.
Vult u 2 kans tot het streepje 4.
Voor het maken van
2 KOPPEN ESPRESSO
KOFFIE
2 KOPPEN CAPPUCCINO
KOFFIE
4 KOPPEN ESPRESSO
KOFFIE
4 KOPPEN CAPPUCCINO
KOFFIE
ec5/7 NL 12-09-2002 15:50 Pagina 25
Loading...