Delonghi EC 7, EC 5, EC 6 Instructions Manual [no]

46
BESKRIVELSE AV MASKINEN
. A. Beholder B. Kork med sikkerhetsventil C. Kontrollhjul åpning damp D. Slange utslipp damp
dette) J. Filterholder K. Filter L. Målebeger M. Lysende N. Utløp kokeenhet O. Regulator tilstrømning kaffe STRONG,
MEDIUM, LIGHT (hvis maskinen er utstyrt for
dette)
SIKKERHETSADVARSLER
• Denne maskinen er fremstilt for å “ lage
espressokaffe” og for å “varme opp drikker”: pass på at du ikke brenner deg på vannsprut eller damp eller ved at du bruker apparatet på feil måte.
• Berør aldri varme deler på apparatet.
•Etter at du har fjernet emballasjen, sjekk at
apparatet er helt. Hvis det er tvil om dette, ikke bruk apparatet og ta kontakt med godkjent servicepersonale.
• Innpakningen (plastikkposer, utstrekkbar
polysterol osv.) må holdes langt unna barn, i og med at disse kan utgjøre en fare.
• Dette apparatet er bare beregnet til
hjemmebruk. All annen bruk anses som uegnet og dermed farlig.
• Produsenten fraskriver seg ethvert ansvar for
eventuelle skader som oppstår som følge av feil og uansvarlig bruk.
•Ikke berør apparatet med våte eller fuktige hender eller føtter.
• Ikke la barn eller uegnede personer bruke apparatet uten tilsyn.
• Pass på at barn ikke leker med apparatet.
• Hvis det oppstår en feil på apparatet eller hvis det virker dårlig, slå det av og ikke forsøk å reparere det. For eventuelle reparasjoner, ta kontakt med et servicesenter som er godkjent av produsenten, og be om at det brukes originale reservedeler. Hvis dette ikke gjøres, kan det medføre at apparatet ikke er sikkert å bruke.
• Apparatets tilførselsledning må ikke byttes ut av brukeren, siden dette krever bruk av spesielt verktøy. Hvis ledningen ødelegges, eller hvis den må byttes ut, ta kontakt med servicesenter godkjent av produsenten for å unngå enhver risiko.
INSTALLERING
• Sett apparatet på en arbeidsflate, langt borte fra vannkraner og vasker.
• Sjekk at nettspenningen samsvarer med den angitt på apparatets merkeskilt. Apparatet må bare kobles til en stikkontakt med en minimumsstyrke på 10 A og utstyrt med et effektivt jordingssystem. Produsenten fraskriver seg ethvert ansvar for eventuelle skader som oppstår hvis ikke anlegget er jordet.
• Hvis kontakten og støpselet ikke er kompatible, bytt ut kontakten med en som passer. Dette må gjøres av kvalifisert personale.
• Apparatet må aldri installeres i et rom hvor temperaturen blir lavere eller lik 0°C (hvis vannet fryser, kan apparatet blir ødelagt).
Les nøye dette instruksjonsheftet før installering og bruk av maskinen. Kun på denne måten kan de beste resultatene oppnås, og gi best mulig sikkerhet under bruk
NORSK
ec5/7 N 12-09-2002 15:49 Pagina 46
47
TILBEREDELSE AV ESPRESSOKAFFE
• Skru av korken til beholderen ved å skru den mot klokka.
• Bruk den medfølgende glasskannen (fig. 1) og fyll beholderen med vann (fig. 2).
Fyll aldri opp beholderen med vann med bryteren påslått og med støpselet satt i.
Maksimums mengde vann som kan fylles i beholderen må ikke overstige det som er oppgitt i tabellen. Viktig: Når du lager cappuccino må det fylles vann opp til nivået “damp” som er avmerket på kannen (til 2 kopper) eller til nederste delen av metallborden hvis kannen er i glass.
Det er viktig å måle opp riktig mengde av vann til beholderen fordi maskinen “bruker “ alt vannet som er påfylt. Skru godt igjen korken til beholderen ved å skru den med klokka.
• Sett i støpselet; husk sikkerhetsreglene.
• Sett filteret ned i filterholderen (fig.3).
7 For å feste filterholderen på maskinen så
hold den under varmtvannstanken (fig. 6). Trykk den deretter oppover samtidig som den vris mot høyre. Det er ikke viktig om håndtaket til filterholderen ikke står rett i forhold til maskinen; derimot er det viktig at den er satt godt på plass.
•Plasser kannen under filterholderen og vær nøye med at tuten er innenfor åpningen i lokket til kannen(fig. 7).
•. For maskiner utstyrt med regulator tilstrømning plasser hendelen på den typen kaffe som ønskes: “LIGHT” for en svak kaffe, “MEDIUM” for en vanlig kaffe, og “STRONG” for en sterk kaffe (fig.8).
• Trykk på hovedbryteren (fig.9). Lyset slår seg på.
• Sjekk at kontrollhjulet for damp er stengt. Det trenges ca. 2 minutter til vannet varmer seg opp og det begynner å komme ut kaffe
• Vent til alt vannet i beholderen er kommet ut.
•Slå av hovedbryteren. Før korken til beholderen skrues opp eller før filterholderen fjernes så sjekk at det ikke er noe trykk igjen inne i tanken (se under avsnittet “renseprosess).
• For å fjerne kaffen, snu filterholderen og slå til gruten kommer ut (fig. 11). Alternativt, skyll filterholderen og filteret under rennende vann og la dem deretter få renne av seg.
MERKNAD: For å fjerne den lukten som oppstår siden apparatet er nytt, bør du lage kaffe noen ganger uten å drikke den.
Montering av adapter (hvis maskinen er laget for dette)
Med kannen så kan man lage både 2 og 4 kaffekopper. Hvis man derimot ønsker kun 2 kopper kaffe monter så adapteren på undersiden av filterholderen (fig. 12) og sett koppene under tutene. På den måten får man kaffe rett i koppen.
TILBEREDELSE AV CAPPUCCINO
• Forbered maskinen slik som beskrevet i avsnittet om “tilberedelse av espressokaffe”. For å lage 2 kopper cappuccino, fyll kannen til dette merket. Hvis kannen er i glass, fyll opp til kanten av metallborden for 4 kopper cappuccino.
• Plasser kannen eller koppene under filteret. Bruk en beholder i metall , helst med liten diameter, men den bør være høy. Fyll melk i 1/3 for å unngå at melken koker over.
• Slå på hovedbryteren.
• Når kaffen begynner å komme ut så plasser beholderen med melk under damputslippet (fig. 13), stikk slangene til dampen godt ned i melken og åpne sakte opp dampen ved å skru hjulet mot klokka. Vi anbefaler at du stiller velgeren for utrenningshastighet på “MEDIUM”.
• La kaffen renne ut i kolben helt til den kommer til tallet 2 som står på kolben, velg deretter "CAPPUCCINO".
En gang i mellom så beveg på beholderen slik at enden av slangen er helt oppe i overflaten av melken i noen sekunder (fig.
13). Gjenta dette til ønsket mengde skum er oppnådd.
• På modellen utstyrt med regulator av tilstrømningen (fig. 14) flytt hendelen i posisjon “cappuccino” når kaffen begynner å komme ut. Stikk så cappuccinodelen ned i beholderen til merket som finnes på selve delen.
ec5/7 N 12-09-2002 15:49 Pagina 47
48
• Skru opp kontrollhjulet for damp og pisk opp melken.
Når melken er pisket, eller når det ikke kommer mer damp ut av slangen, steng igjen hjulet for damp ved å skru det med klokka. Hvis maskinen er utstyrt med regulator tilstrømning, flytt hendelen tilbake på den type kaffe som ønskes. Kaffen begynner å komme ut.
• Vent til all kaffe er kommet ut, plasser deretter ON/OFF bryteren på “OFF”.
• Nå kan den piskede melken helles over kaffen. Cappuccinoen er klar, sukres etter smak, og hvis det er ønskelig strø litt sjokoladepulver oppå skummet.
• Etter å ha tatt slangen ut av den piskede melken, skru kontrollhjulet for damp mot klokka en liten stund slik at resten av melk kommer ut av slangen.
• Rengjør dampslangen umiddelbart etter bruk fordi belegg av melk er vanskelig å fjerne senere.
VIKTIG: Rengjør alltid melkeskummeren etter bruk. Gå frem på følgende måte:
Løsne melkeskummeren ved å vri den mot urviseren (fig. 15) og rengjør den godt i lunkent vann.
Sjekk at de tre hullene i melkeskummeren, angitt på fig. 16, ikke er tette. Rengjør disse ved hjelp av en nål hvis nødvendig.
Rengjør tapperøret for damputslipp, pass på at du ikke brenner deg.
Sett på melkeskummeren igjen.
RENGJØRING OG VEDLIKEHOLD
1.Ikke bruk oppløsningsmidler eller slipemidler
ved rengjøring av maskinen. Det holder å bruke en myk og fuktig klut.
2.Rengjør filterholderkoppen, filtrene,
dråpeoppsamlerskålen.
ADVARSEL: når du rengjør, må du aldri legge maskinen i vann: husk at det er et elektrisk apparat.
RENGJØRING AV FILTERHOLDEREN
Rengjør filterholderen for malt kaffe for ca. hver
300. kaffe, på følgende måte:
• Ta ut filteret;
• Rengjør innsiden av filterholderen. Den må
aldri rengjøres i oppvaskmaskin.
• Rengjør metallfilteret nøye med varmt vann, bruk en børste (fig. 17). Sjekk at hullene i metallfilteret ikke er tilstoppede; i tilfelle de er det, rengjør dem nøye ved hjelp av en nål (fig.
18).
Garantien er ikke gyldig hvis rengjøringen beskrevet overfor ikke utføres.
RENGJØRING AV KOKEENHETEN
For ca. hver 300 kaffe må du rengjøre kokkeenheten for espressokaffe på følgende måte:
• Sjekk at kaffemaskinen ikke er varm og at støpselet er tatt ut;
• Bruk en skrutrekker og skru av skruene som fester espressokokerens utløp (fig. 19).
• Rengjør kokeren med en fuktig klut (fig. 20).
• Rengjør utløpet nøye med varmt vann ved å bruke en børste. Sjekk at hullene i metallfilteret ikke er tilstoppede; i tilfelle de er det, rengjør dem nøye ved hjelp av en nål. Sjekk at hullene i metallfilteret ikke er tilstoppede; i tilfelle de er det, rengjør dem nøye ved hjelp av en nål.
• Sett på utløpet igjen.
Garantien er ikke gyldig hvis rengjøringen beskrevet overfor ikke utføres regelmessig.
AVKALKNING
Vi anbefaler at du avkalker maskinen for ca. hver
300. kaffe du lager. Du bør bruke spesielle
avkalkningsprodukter for espressomaskiner som er å få i handelen. Hvis du ikke får tak i slike produkter, kan du gjøre følgende:
1. Skru av maskinen og ta støpselet ut av
stikkontakten før avkalkningen.
2. Fyll kolben opp til kanten.
3. Ha i 1 spiseskje (ca. 10-15 gram) sitronsyre
(kan fås på apotek eller i helsekostbutikk).
4. Hell blandingen i kokeenheten.
5. Sett korken på kokeenheten igjen og la
blandingen virke i ca. 30 minutter.
6. Sett velgeren på “LIGHT”.
7. Sett filteret og filterholderen på plass (uten
kaffe i).
8. Plasser kolben på dråpeoppsamlingsskålen.
9. Sett støpselet i stikkontakten.
10.Slå på maskinen. Etter noen minutter vil den
varme blandingen begynne å renne ned i filteret og deretter ned i kolben.
11.Plasser damprøret i et glass eller i en kopp.
Åpne damphåndtaket i noen sekunder mens
ec5/7 N 12-09-2002 15:49 Pagina 48
avkalkningsblandingen renner ned mot filterholderen. På denne måten rengjøres innsiden av røret for samtlige melkerester.
12.Lukk damphåndtaket (avkalkningsblandingen vil fortsette å renne ned i kolben).
13.Når det ikke renner mer blanding ned i kolben, skru av maskinen og la den bli kald. Fjern filterholderen, filteret og kolben og skyll med varmt vann.
14.For å fjerne rester av avkalkningsblandingen, må du foreta minst 2 kaffesykluser uten å bruke pulver.
49
2
4
4
2
4
2
2
4
Vann Kaffe Melk
Hvis du vil
2 Espresso
2 Cappuccinoes
4 Espresso
4 Cappuccinoes
ec5/7 N 12-09-2002 15:49 Pagina 49
Loading...