Delonghi BARM 200 User Manual [no]

13
SIKKERHETSBEMERKNINGER
Les instruksjonene nøye!
• Før bruk må du kontrollere at nettspenningen stemmer overens med spenningen som er oppført på maskinens merkeplate. Maskinen må kun koples til system og stikkontakter med en minimumskapasitet på 10 A, eller som er jordet.
• Hvis støpslet og stikkontakten ikke passer sam­men, må stikkontakten skiftes ut av en kvalifi­sert person.
• Denne maskinens elektriske sikkerhet er kun garantert dersom den er koplet riktig til et jor­det system, som foreskrevet av de gjeldende normene for elektrisk sikkerhet. Produsenten kan ikke holdes ansvarlig for eventuelle skader som skyldes at systemet ikke er jordet. Ved tvil må du kontakte en kvalifisert person.
• Ikke start maskinen uten vann!
• Denne maskinen er produsert for å lage espressokaffe baserte drikker: vær forsiktig slik at du ikke brenner deg på vann- og dam­psprutene, eller ved en uegnet bruk av maski­nen.
• Ikke ta på de varme delene (porsjoneringsso­nen i kontakt med filterinnsatsen eller filteret).
• Ikke fjern filterinnsatsen når maskinen er under trykk eller i løpet av porsjonering.
• Ikke la brukt kaffe ligge igjen i filterinnsatsen som henger fast på maskinen. Kast brukt kaffe direkte etter porsjonering.
• Ikke forlat maskinen med vann i et lokale med en temperatur på 0°C eller lavere.
• Etter å ha fjernet emballasjen, må du kontrol­lere at maskinen er hel. Ved tvil må den ikke brukes. Kontakt en kvalifisert person.
• Emballasjeelementene (plastposer, polystyren­skum, osv.) må ikke forlates innen barns rekkevidde fordi det er en farekilde.
• Det frarådes å bruke adaptere, multistikkon-
NORSK
Les denne bruksveiledningen nøye før maskinen installeres og brukes. Det er kun på denne måten at du kan oppnå de beste resultatene og maks. bruks­sikkerhet.
takter og/eller skjøteledninger. Hvis dette er helt nødvendig, må de være i overensstemmel­se med gjeldende sikkerhetsnormer, og vær oppmerksom på å ikke overstige kapasitet­sgrensen som er angitt på adapteren.
• Denne maskinen må kun brukes i hjemmet. Ethvert annet bruk betraktes som uegnet og dermed farlig.
• Produsenten er ikke ansvarlig for eventuelle skader som skyldes uegnet, feil og uansvarlig bruk.
• Bruk av elektriske apparater medfører at noen fundamentale regler må følges,
og da gjelder spesielt følgende
• Ikke ta på maskinen med våte eller fuktige hender eller føtter.
• Ikke bruk maskinen i baderom.
• Ikke trekk i nettkabelen, eller i selve maskinen, for å trekke støpslet ut av stikkontakten.
• Ikke utsett maskinen for regn, sol, frost, osv.
• Ikke la barn eller uegnede personer bruke maskinen uten ettersyn.
• Ikke senk maskinen i vann.
• Før det utføres rengjøring eller vedlikehold må maskinens støpsel trekkes ut av stikkontakten.
• Ved feil og/eller dårlig funksjon av maskinen må den slås av, og ikke rør den. For eventuel­le reparasjoner må du kontakte et autorisert servicesenter og be om originale reservedeler. Manglende overholdelse av anvisningene ovenfor vil ha en negativ innvirkning på maskinens sikkerhet.
• Når maskinen ikke skal brukes lenger må stø­pslet trekkes ut av stikkontakten, og kutt av nettkabelen.
• Installasjonen må utføres i henhold til produ­sentens instruksjoner.
• Du må ikke skifte ut nettkabelen selv, fordi det krever bruk av spesialverktøy. Hvis kabelen ødelegges, må du kun henvende deg til et autorisert servicesenter.
• Trekk støpslet ut av stikkontakten når maskinen ikke skal brukes for en lenger periode. Ikke la maskinen stå tilkoplet når det ikke er nødven­dig. Slå av hovedbryteren når maskinen ikke er i bruk.
Materialene og gjenstandene som kommer i kon­takt med matvarer er i overensstemmelse med det europeiske direktivet 89/109 og den italienske loven av 25. januar 1992 nr. 108.
N 29-06-2000 8:47 Pagina 13
14
BESKRIVELSE AV MASKINEN (SIDE 3)
1 Støtteplate for koppvarming 2 Utløsningshendel 3 Avsats for målet 4 Melkebeholder 5 Bajonettlås 6 Dampmunnstykke 7 Lokk for blandingskammeret 8 Lokk for melkebeholderen 9 Vannbeholder 10 Nettkabel 11 Kopprist 12 Dråpesamler 13 Vannspreder 14 Presser (hvis finnes) 15 Adapter for 2 kopper 16 Adapter for cappuccino (hvis finnes) 17 Mål/presser 18 Spak for blokkering av filteret 19 Filterinnsats 20 Filter for 1 kopp 21 Filter for 2 kopper 22 Filter for kaffeputer 23 Automatisk presser, ved bruk av løs kaffe 24 ON/OFF bryter 25 Bryter for kaffeporsjonering 26 Bryter for melkedamp 27 Varsellampe for ON/OFF bryter 28 Varsellampe for kaffe klar 29 Varsellampe for melkedamp klar 30 Rengjøringsbørste
HVORDAN STARTE OPP MASKINEN FØRSTE GANG
Pakk opp maskinen og ta ut posen med tilbehøret. Når maskinen er ny er det nødvendig å vaske alt tilbehøret med lunkent vann og vaskemiddel. Skyll godt etterpå. Vask deretter maskinen på innsiden på følgende måte: (Bruk gjerne rensemiddel for kafftraktere)
Oppfylling av beholderen
Trekk ut beholderen sidelengs og løft samtidig opp oppsugingsslangene (fig. 1). Skyll beholderen og fyll den opp med frisk vann uten å overstige maksimumsnivået (fig. 2). Vannivået kontrolleres med en flytende kule. Sett beholderen på plass igjen og senk ned slangene (fig. 3). For å gjøre det enda enklere kan behol­deren fylles opp ved å kun trekke den ut slik at den kan fylles opp med en karaffel. Husk å rengjøre jevnlig.
Forvask av kretsen for “kaffe”
• Følg sikkerhetsbemerkningene og sett inn stø­pslet.
• Trykk på ON/OFF bryteren (24). Varsellampen for ON/OFF tennes (27) (fig.
4).
• Trykk på bryteren for kaffeporsjonering (25). Pumpen begynner å fylles opp med vann (fig.
5).
• Vent helt til vannet renner ut fra kjelens vann­spreder (fig. 6), og trykk på bryteren for kaffe­porsjonering igjen.
• Etter ca. 2 minutter tennes varsellampen for kaffe klar (28) (fig. 7).
• Trykk igjen på bryteren for kaffeporsjonering (25), og la det renne ut vann fra kjelens vann­spreder (fig. 6).
• Etter 15/20 sekunder, avbryt “vannstrømmen”
For å gjøre tilberedelsen av espressoen raskere er det mulig å bruke kaffetaputer. På denne måten vil rengjøringen av maski­nen være lettere, i tillegg til at doseringen alltid vil være riktig. En dose tilsvarer ca. 7
gram med kaffe som har blitt trykksatt for å bevare aromaen, malt, dosert, presset og pakket inn i to lag med et spesielt filterpapir, samt pakket i en folie som ytterembalasje for lang holdbarhet.
N 29-06-2000 8:47 Pagina 14
15
ved å trykke på bryteren for kaffeporsjonering (25).
• Vent til vannet i kjelen varmes opp igjen, og når varsellampen for kaffe klar tennes må du gjenta forrige operasjon.
Gjenta dette minst fem eller seks ganger for en skikkelig forvask. Etterpå er maskinen klar for normalt bruk.
Forvask av kretsen for “damp”
Etter å ha vasket kaffekretsen må du vaske dampk­retsen mens maskinen står på. Gå frem på følgen­de måte:
• Løft opp lokket for melkebeholderen (8) og fyll opp med vann til maksimumsnivå (se fig. 8).
• Sett dampmunnstykket til høyre (se fig. 9).
• Sett en beholder under utløpsslangen.
• Trykk på bryteren for damp (26). Pumpen begynner å fylles opp med vann.
• Fra utløpsslangen for melk vil det komme ut vann med noe damp.
• Når vannet i melkebeholderen er oppbrukt, trykk igjen på bryteren for damp. Vent helt til varsellampen for damp klar (29) tennes. Fyll opp melkebeholderen med vann igjen, og gjenta prosedyren.
• Dette bør gjentas minst fem eller seks ganger.
• Etterpå er maskinen klar for normalt bruk.
Noen detaljer
For å hekte filterinnsatsen fast til maskinen må den plasseres under kjelens vannspreder (fig. 10). Skyv filterinnsatsen deretter oppover samtidig som du dreier den til høyre. Fest den alltid skikkelig! På den bakerste luken på lokket finnes det et prak­tisk hulrom på innsiden hvor målet kan plasseres (se fig. 11).
Advarsel! Når maskinen er i funksjon vil den ven-
stre delen bli veldig varm, fordi kjelen er plassert her.
TILBEREDELSE AV ESPRESSOKAFFE
Noen råd
• Bruk alltid frisk vann og hold beholderen ren.
• Før kaffen porsjoneres må du alltid vente til varsellampen for kaffe klar tennes. Denne indikerer at vannet i kjelen har nådd den ideelle temperaturen for å lage kaffe.
• Koppene, filterinnsatsen og filtrene må varmes opp før kaffe porsjoneres.
• For å tilberede en kaffe av utmerket kvalitet
bør det ikke brukes plast- eller pappkrus, men
benytt tykt porselen. For å varme opp koppene, filterinnsatsen og filtre­ne kan det brukes varmt vann fra vannkranen i hjemmet, eller gjør følgende:
• Slå på maskinen med ON/OFF bryteren (24)
(fig. 4).
• Sett filteret for 1 eller 2 kopper (alt etter behov)
inn i filterinnsatsen, og hekt denne fast til
maskinen uten kaffe som forklart tidligere. Sett
koppen under filterinnsatsen.
• Vent til varsellampen for kaffe klar tennes (fig.
7).
• Trykk på bryteren for kaffeporsjonering slik at
det varme vannet renner og varmer opp filte-
rinnsatsen, filteret og koppene.
• Trykk igjen på bryteren for kaffeporsjonering,
hekt av og tørk filterinnsatsen, filteret og kop-
pene. For et utmerket resultat bør det brukes kaffe av god kvalitet, som er møk brent og riktig malt. Det er viktig at den malte kaffen er egnet for espressomaskiner for hjemmebruk. Når det gjelder kaffetypen som skal brukes, anbe­fales 100% Arabica kaffe. Den ideelle kaffedoseringen er 1 strøkent mål for 1 kopp, og 2 mål for 2 kopper. Den optimale tilberedningstiden er på ca. 20 sekunder. Maskinen din er utstyrt med en adapter for 2 kop­per (15) som gjør det mulig å porsjonere kaffen i 2 kopper. For å hekte den fast til filterinnsatsen er det nok å stille inn adapterens festelinje med tap­pen på filterinnsatsen, og skyv adapteren helt opp og drei den deretter (se fig. 12).
Fremgangsmåte
• Slå på maskinen med ON/OFF bryteren (fig.
4) og vent til varsellampen for kaffe klar tennes
(fig. 7). Denne varsellampen indikerer at
maskinen er klar for å lage kaffe.
Hvis det drypper noen dråper vann ut fra
vannsprederen, er dette helt normalt og er
ikke en defekt.
• Sett filteret for 1 eller 2 kopper, eller filteret for
kaffetabletten alt etter behov, inn i filterinnsat-
sen (fig. 13).
• Varm opp filterinnsatsen og filteret ved å hekte
dem fast til maskinen uten kaffe, og trykk noen
sekunder på bryteren for kaffeporsjonering.
N 29-06-2000 8:47 Pagina 15
Loading...
+ 4 hidden pages