Daikin FVXG25K2V1B, FVXG35K2V1B, FVXG50K2V1B Operation manuals [no]

Page 1
DAIKIN LUFTKONDISJONERINGSANLEGG FOR ROM
DRIFTSHÅNDBOK
MODELLER
FVXG25K2V1B FVXG35K2V1B FVXG50K2V1B
Page 2
Egenskaper
Komfortabelt og energibesparende
Andre funksjoner
Komfortabelt og energibesparende
STRÅLING
Drift med OPPVARMING, der driftsmodusen STRÅLING er inkludert, gir et komfortabelt inneklima med stille og strømløs oppvarming. Overfl aten til strålingspanelet varmes opp, og den utstrålende varmen varmer opp luften rundt. Den varme luften sirkulerer rundt og varmer
sakte opp hele rommet.
Side 12
UKETIDSBRYTER
Inntil 4 tidsbryterinnstillinger kan lagres for hver ukedag ut fra familiens livsstil. Med UKETIDSBRYTER kan du angi på/av-klokkeslett og
ønsket temperatur.
Side 21
Andre funksjoner
ØKONOMISK
Denne funksjonen gir effektiv drift ved å begrense det maksimale strøm­forbruket. Den er praktisk når du bruker luftkondisjoneringsanlegget og andre elektriske apparater samtidig.
Side 18
1
LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG reduserer støynivået til utendørsanlegget. Denne funksjonen er praktisk når du må ta hensyn til naboene.
Side 17
Page 3
Innhold
Les dette før bruk
Sikkerhetstiltak ............................................... 3
Navn på deler ................................................ 5
Forberedelser før bruk ................................... 9
Drift
AUTO · TØRKING · KJØLING
· OPPVARMING · VIFTE ...................
Drift med STRÅLING .........................12
Temperaturinnstilling .......................... 13
Justere luftstrømretningen
og luftstrømhastigheten .....................
KRAFTIG drift ....................................16
LYDDEMPET DRIFT
FOR UTENDØRSANLEGG ...............
ØKONOMISK drift ..............................18
Drift med TIDSBRYTER AV ............... 19
11
14
17
Drift med TIDSBRYTER PÅ ...............20
Drift med UKETIDSBRYTER .............21
Multitilkobling
Merknad om multisystem .............................27
Vedlikehold
Vedlikehold og rengjøring ............................29
Feilsøking
Feilsøking ....................................................34
2
Page 4
Sikkerhetstiltak
Oppbevar denne håndboken slik at den er lett tilgjengelig for brukeren.• Les forholdsreglene i denne håndboken nøye før du tar i bruk anlegget.• Forholdsreglene som beskrives her, er klassifi sert som ADVARSEL og FARE. De inneholder begge viktig informasjon om sikkerhet. Sørg for å følge alle forholdsreglene uten unntak.
ADVARSEL
Hvis du ikke følger disse anvisningene nøye, kan det forårsake personskade eller tap av menneskeliv.
Gjør aldri dette.
Sørg for å følge anvisningene.
Sørg for å opprette jordforbindelse.
Når du har lest håndboken, skal den oppbevares på et praktisk sted slik at du kan ta den frem ved behov. Hvis utstyret • overleveres til en ny bruker, skal også håndboken følge med.
ADVARSEL
For å unngå brann, eksplosjon eller personskade må anlegget ikke brukes når det oppdages skadelige, brennbare • eller etsende gasser i nærheten av anlegget. Vær oppmerksom på at hvis du over tid utsettes direkte for kald eller varm luft fra luftkondisjoneringsanlegget, • eller hvis du utsettes for luft som er for kald eller for varm, kan dette være skadelig for den fysiske helsen. Stikk ikke inn gjenstander som stenger, fi ngrer eller liknende, i luftinntaket eller luftutløpet. Funksjonsfeil på produktet samt skade på produktet eller personer kan inntreffe ved kontakt med luftkondisjoneringsanleggets vifteblader, som roterer med høy hastighet. Du må ikke forsøke å reparere, demontere, installere på nytt eller endre luftkondisjoneringsanlegget selv, • for dette kan føre til vannlekkasje, elektrisk støt eller fare for brann. Bruk ikke brennbare sprayfl asker i nærheten av luftkondisjoneringsanlegget, for det kan forårsake brann.
Vær forsiktig så det ikke oppstår brann ved kjølemedielekkasje. Hvis luftkondisjoneringsanlegget ikke fungerer
• som det skal, dvs. ikke produserer kald eller varm luft, kan dette skyldes kjølemedielekkasje. Kontakt forhandleren for å få hjelp. Kjølemediet i luftkondisjoneringsanlegget er trygt, og lekker normalt ikke. Ved en eventuell lekkasje kan imidlertid kontakt med en åpen brenner, et varmeapparat eller en gasskomfyr føre til at det dannes giftig gass. Luftkondisjoneringsanlegget må ikke brukes før servicepersonell kan bekrefte at lekkasjen er reparert. Ikke forsøk å installere eller reparere luftkondisjoneringsanlegget selv. Feilaktig utførelse kan medføre vannlekkasje,
• elektrisk støt eller fare for brann. Kontakt nærmeste forhandler eller fagkyndig personell for installasjon og vedlikehold. Når luftkondisjoneringsanlegget ikke fungerer som det skal (avgir brent lukt e.l.), skal du slå av strømmen til anlegget og
• kontakte nærmeste forhandler. Fortsatt drift under slike omstendigheter kan medføre feil, elektrisk støt eller fare for brann. Sørg for å installere jordfeilbryter. Det kan medføre elektrisk støt eller brann hvis jordfeilbryter ikke installeres.• Hvis strømledningen blir skadet, må du kontakte produsenten eller en kvalifi sert elektriker for reparasjon for å hindre
• ulykker. Fortsatt bruk av ledningen kan medføre elektrisk støt eller brann.
Sørg for å jorde anlegget. Anlegget må ikke jordes til vannrør, lynavleder eller telefonjordleder. Feil jording kan • medføre elektrisk støt.
FARE
Hvis du ikke følger disse anvisningene nøye, kan det forårsake skade på eiendom eller personskade, som kan være alvorlig avhengig av omstendighetene.
Luftkondisjoneringsanlegget eller fjernkontrollen må aldri fuktes med vann.
Luftkondisjoneringsanlegget eller fjernkontrollen må aldri berøres med fuktige hender.
3
FARE
Luftkondisjoneringsanlegget må ikke brukes til andre formål enn det som er tilsiktet. Luftkondisjoneringsanlegget • må ikke brukes til å avkjøle presisjonsinstrumenter, mat, planter, dyr eller kunstverk, fordi dette kan forringe ytelsen, kvaliteten og/eller levetiden til disse gjenstandene. Planter eller dyr må ikke utsettes direkte for luftstrømmen fra anlegget, fordi den kan ha en ugunstig innvirkning.• Plasser ikke apparater med åpen fl amme på steder som er utsatt for luftstrømmen fra anlegget, fordi dette kan svekke forbrenningen fra brenneren. Ikke blokker luftinntak eller -utløp. Svekket luftstrøm kan medføre utilstrekkelig yteevne eller problemer.• Ikke sitt på, plasser gjenstander på eller skyv utendørsanlegget. Dette kan forårsake ulykker, for eksempel fallulykker, • og dermed føre til personskade, produktfeil eller produktskade.
Page 5
FARE
Plasser ikke gjenstander som ikke tåler fuktighet, rett under innendørs- eller utendørsanleggene. Under visse forhold • kan kondens på hovedanlegget eller kjølemedierørene, smuss i luftfi lteret eller dreneringsblokkering føre til drypping, slik at den aktuelle gjenstanden blir skitten eller ødelagt. Kontroller at anleggets stativ og koblinger ikke er skadet etter lengre tids bruk. Hvis disse er skadet, kan anlegget • velte og forårsake personskade. Berør ikke luftinntaket eller aluminiumsribbene på innendørs- eller utendørsanleggene, for det kan forårsake personskade.
Utstyret er ikke ment brukt av barn eller ustabile personer uten tilsyn. Det kan forårsake svekkede kroppsfunksjoner • og være helseskadelig. Små barn bør ha tilsyn for å sikre at de ikke leker med anlegget eller fjernkontrollen. Utilsiktet drift kan føre • til svekkede kroppsfunksjoner og være helseskadelig. Innendørs- og utendørsanleggene må ikke utsettes for kraftige støt, for det kan føre til skade på produktet.• Ikke plasser brennbare artikler, for eksempel sprayfl asker, nærmere enn 1 m fra luftutløpet. Sprayfl askene kan eksplodere av den varme luften fra innendørs- eller utendørsanleggene. Pass på så kjæledyr ikke tisser på luftkondisjoneringsanlegget. Tissing på luftkondisjoneringsanlegget kan forårsake elektrisk støt eller brann.
Rommet må luftes tilstrekkelig dersom det brukes utstyr med brenner sammen med luftkondisjoneringsanlegget • for å unngå oksygenmangel. Før rengjøring må du stanse anlegget, slå av bryteren eller trekke ut strømledningen. Ellers kan det forårsake elektrisk støt eller personskade.
Luftkondisjoneringsanlegget må kun kobles til angitt strømtilførselskrets. Annen strømtilførsel enn den som er angitt, • kan føre til elektrisk støt, overoppheting og brann. Plasser dreneringsslangen slik at du får jevn drenering. Feilaktig drenering kan medføre at bygning, møbler o.l. blir våte.
Plasser ikke gjenstander rett i nærheten av utendørsanlegget, og unngå at løvverk og småstein samler seg rundt • anlegget. Løvverk er et arnested for smådyr, som kan komme inn i anlegget. Når slike dyr kommer inn i anlegget, kan de forårsake funksjonsfeil, røyk eller brann når de kommer i kontakt med elektriske deler. Ikke plasser gjenstander rundt innendørsanlegget.• Dette kan ha en ugunstig innvirkning på ytelsen, produktkvaliteten og levetiden til luftkondisjoneringsanlegget. Dette anlegget er ikke ment brukt av personer med svekkede fysiske, sensoriske eller mentale evner, eller med • manglende kunnskap om bruk, med mindre de er under tilsyn eller har fått opplæring i bruk av anlegget av en person som er ansvarlig for deres sikkerhet. Må være utilgjengelig for barn for å sikre at de ikke leker med anlegget. Ved drift med STRÅLING vil overfl atetemperaturen til panelet ligge på maksimalt 55°C. Selv etter at drift med STRÅLING er avsluttet, vil overfl atetemperaturen til panelet på luftkondisjoneringsanlegget være høy en stund. Ikke ta på luftkondisjoneringsanlegget før overfl atetemperaturen til panelet synker. Pass på at barn ikke berører overfl aten til panelet.
Betjen ikke anlegget med våte hender. Dette er for å unngå elektrisk støt.
Luftkondisjoneringsanlegget må ikke vaskes med vann, for dette kan føre til elektrisk støt eller brann.• Ikke plasser vannbeholdere (blomstervaser o.l.) over anlegget, fordi dette kan føre til elektrisk støt eller fare for brann.
Installeringssted
Kontakt forhandleren for å installere luftkondisjoneringsanlegget i følgende typer omgivelser:
Steder med olje i luften eller der det forekommer damp eller sot.• Saltholdige omgivelser som kystområder.• Steder der det forekommer sulfi dgass, som varme kilder. Steder der snø kan tette igjen utendørsanlegget.• Innendørsanlegget er minst 1 meter unna TV- eller radioapparater (anlegget kan forstyrre bilde eller lyd).• Avløpsvannet fra utendørsanlegget må ledes til et sted med god drenering.
Vær oppmerksom på eventuelle støyplager for naboene
Velg et sted som beskrevet under for installering:
Et sted som er solid nok til å bære anleggets vekt uten at driftsstøy eller vibrasjoner forsterkes.• Et sted der luften fra utendørsanlegget eller driftsstøyen ikke vil forstyrre naboene.
Elektrisk arbeid
Bruk en egen strømkrets for strømtilførsel til luftkondisjoneringsanlegget.
Omplassering av systemet
Det kreves spesialkunnskap og -ferdigheter for å omplassere luftkondisjoneringsanlegget. Vennligst kontakt forhandleren • hvis det er nødvendig å fl ytte eller bygge om anlegget.
4
Page 6
Navn på deler
Innendørsanlegg
Luftutløp
Strålepanel
Frontpanel
Luftinntak
Romtemperaturføler
Lameller (vertikale blader)
Side 14
Lamellene sitter inne i luftutløpet
Klaff (horisontalt blad)
Registrerer lufttemperaturen rundt anlegget.
Side 14
Signalmottaker og PÅ/AV-bryter for innendørsanlegg
Signalmottaker
Tar imot signaler fra fjernkontrollen.• Når anlegget mottar et signal, • høres det en pipelyd.
Hendelse Type lyd
Driften starter pip-pip
Innstilling endret pip
Driften stanser lang pipelyd
PÅ/AV-bryter for innendørsanlegg
Trykk én gang på denne bryteren for å starte driften.• Trykk én gang til for å stanse den. Driftsmodus refererer til følgende tabell:
Modus Temperaturinnstilling Luftstrømhastighet
AUTO 25°C AUTO
Viser
TIDSBRYTER-lampe (gul)
DRIFT-lampe (grønn)
STRÅLING-lampe (rød)
Side 12
5
Denne bryteren er praktisk når fjernkontrollen er borte.
Page 7
Åpne frontpanelet
FARE
Overfl aten til strålepanelet blir svært varm ved drift med STRÅLING. Ikke ta rett på panelet til hovedanlegget. Når driften er fullført, må du ikke ta av eller rengjøre og utføre vedlikehold på panelet før overfl atetemperaturen til panelet er sunket.
Sperre for frontpanel
Remmer
Luftfi lter (øvre)
Luftfi lter (nedre)
Utendørsanlegg
Utseendet til utendørsanlegget kan variere fra modell til modell.
Luftinntak
(bak og på siden)
Luftutløp
Fotokatalytisk luftrensefi lter med titanapatitt
På innsiden av luftfi lteret (nedre).
Føler for utendørstemperatur (bak)
Dreneringsslange
Jordkontakt
Er plassert innenfor dette dekselet.
Modellens merkeplate
Kjølemedierør og lednings­opplegg mellom anlegg
6
Page 8
Navn på deler
Fjernkontroll
Signalsender
Mottaker
Når du skal bruke fjernkontrollen, • må du rette senderen mot innendørs­anlegget. Hvis noe sperrer signalene mellom anlegget og fjernkontrollen, f.eks. en gardin, vil ikke anlegget kunne betjenes. Ikke mist fjernkontrollen i gulvet. • Ikke la den bli våt. Maksimal kommunikasjonsavstand • er ca. 7 m.
Skjerm (LCD)
Viser gjeldende innstillinger.• (I denne illustrasjonen vises hver del med skjermbildene på for forklaringens skyld.)
TEMPERATUR­justeringsknapper
Endrer temperaturinnstillingen.
Side 13
VIFTE-innstillingsknapp
Velger innstillingen for • luftstrømhastighet.
Side 15
Veksleknapp for STRÅLING
Drift med STRÅLING.
Side 12
Modell ARC466A2
PÅ/AV-knapp
Trykk én gang på denne knappen • for å starte anlegget. Trykk én gang til for å stanse det.
Frontdeksel
Åpne frontdekselet.
Side 8
Side 11
7
Page 9
Åpne frontdekselet
LYDDEMPET-knapp
LYDDEMPET DRIFT FOR • UTENDØRSANLEGG.
KRAFTIG-knapp
KRAFTIG drift.
Side 16
Side 17
MODUS-velger
Velger driftsmodus. • (AUTO/TØRKING/KJØLING/ OPPVARMING/VIFTE)
Side 11
ØKONOMISK-knapp
ØKONOMISK drift.
Side 18
SVING-knapp
Justerer luftstrømretningen.
Side 14
Innstillingsknapp for lampens lysstyrke
Side 9
: UKENTLIG-knapp
TIDSBRYTER AV-knapp
Side 19
TIDSBRYTERANNULLERING­knapp
Den annullerer innstillingen • for tidsbryteren. Kan ikke brukes ved drift • med UKETIDSBRYTER.
Side 19, 20
VELG-knapp
Den endrer innstillingene • for TIDSBRYTER PÅ/AV og UKETIDSBRYTER
Side 19, 20, 21
: PROGRAM-knapp
: KOPIERE-knapp
: TILBAKE-knapp
: NESTE-knapp
Drift med UKETIDSBRYTER.
TIDSBRYTER
Side 20
PÅ-knapp
KLOKKE-knapp
Side 21
Side 10
8
Page 10
Forberedelser før bruk
2
1
Skruer
Fjernkontroll­holder
Plasser + og ­riktig vei!
3
Fjernkontroll
Slik setter du i batteriene
Skyv på frontdekselet for å ta det av.1. Sett i to AAA.LR03-batterier (alkaliske).2. Sett frontdekselet tilbake på plass.3.
Feste fjernkontrollholderen på veggen
Velg et sted der signalene kan nå anlegget.1. Fest holderen til en vegg, stolpe eller 2.
liknende med skruene som kjøpes lokalt.
3.
Sett fjernkontrollen i fjernkontrollholderen.
Angi skjermens luminans
Du kan angi luminansen på skjermen til innendørsanlegget.
Trykk på .
Høy
MERKNAD
Merknader om batterier
Når du skifter batteriene, må du bruke batterier av samme type, og du må skifte begge de gamle batteriene samtidig.• Ta ut batteriene dersom anlegget ikke skal brukes over lengre tid.• Batteriene vil vare i omtrent 1 år. Hvis skjermbildet på fjernkontrollen blir svakt og mottakene blir dårligere innen et år, bør du imidlertid • skifte ut begge batteriene med nye, alkaliske AAA-batterier LR03. De vedlagte batteriene er til første bruk av anlegget.• Batterienes brukstid kan være kort, avhengig av luftkondisjoneringsanleggets produksjonsdato.
Merknader om fjernkontroll
Utsett aldri fjernkontrollen for direkte sollys.• Støv på signalsenderen eller -mottakeren vil redusere følsomheten. Tørk av støv med en myk klut.• Signalkommunikasjonen kan bli forstyrret hvis det er en lysstoffrørlampe med elektronisk tenner i rommet (for eksempel en lampe • med vekselretter). Kontakt i så fall forhandleren. Hvis fjernkontrollsignalene påvirker annet utstyr, må du fl ytte utstyret til et annet sted eller kontakte forhandleren.
Lav
Slukket
9
Page 11
Slå på bryteren
Når strømmen er slått på, åpnes og lukkes klaffen på innendørsanlegget én gang for å angi • referanseposisjonen.
Slik stiller du klokken
Trykk på 1. .
"• " vises på skjermen. "•
" og " " blinker.
Trykk på 2. for å angi gjeldende ukedag.
Trykk på
3. .
"• " blinker.
Trykk på
4.
Hvis du holder nede knappen eller , økes eller reduseres tidsvisningen raskt.
Trykk på 5. .
La fjernkontrollen peke mot innendørsanlegget når du trykker på knappene.
for å stille klokken til gjeldende tid.
"• " blinker.
MERKNAD
Merknad om stilling av klokken
Hvis den interne klokken til innendørsanlegget ikke stilles med riktig tid, vil ikke TIDSBRYTER PÅ, TIDSBRYTER AV og UKETIDSBRYTER • være presise.
10
Page 12
AUTO · TØRKING · KJØLING
· OPPVARMING · VIFTE
Luftkondisjoneringsanlegget bruker den driftsmodusen du velger. Neste gang du slår på anlegget, brukes samme driftsmodus som sist.
Starte anlegget
Trykk på 1. , og velg driftsmodus.
Hvert trykk på knappen fl ytter modusinnstillingen ett trinn frem.
AUTO TØRKING KJØLING OPPVARMING VIFTE
Trykk på 2. .
"• " vises på skjermen. DRIFT-lampen lyser grønt.
Skjerm
Stanse driften
Trykk på igjen.
"• " forsvinner fra skjermen. Deretter slukkes DRIFT-lampen.
MERKNAD
MODUS Merknader om hver driftsmodus
Siden luftkondisjoneringsanlegget varmer opp rommet ved å føre inn varme fra uteluften, blir varmekapasiteten • redusert ved lavere utetemperatur. Hvis varmeeffekten er utilstrekkelig, anbefaler vi at du bruker en annen varmeovn i kombinasjon med luftkondisjoneringsanlegget.
OPPVARMING
KJØLING
TØRKING
AUTO
VIFTE Denne modusen gjelder kun vifter.
Varmepumpesystemet varmer opp rommet ved å sirkulere varmluft rundt i alle deler av rommet. Når drift med • OPPVARMING er startet, tar det litt tid før rommet blir varmere. Ved OPPVARMING kan det forekomme rim på utendørsanlegget slik at varmekapasiteten reduseres. I så fall går • systemet over til drift med avising for å fjerne rimet. Under drift med avising kommer det ikke varmluft fra innendørsanlegget.
Luftkondisjoneringsanlegget kjøler ned rommet ved å slippe ut varmen utenfor. • Kjøleeffekten til luftkondisjoneringsanlegget kan derfor bli svekket hvis utendørstemperaturen er høy. Når utendørstemperaturen er lavere enn 10°C, må du ikke bruke drift med KJØLING. Hvis driften brukes når • utendørstemperaturen er lavere enn 10°C, startes beskyttelsesfunksjonen til hovedanlegget slik at driften deaktiveres.
Databrikken sørger for å fjerne fuktighet fra rommet samtidig som temperaturen opprettholdes i størst mulig grad. • Den regulerer automatisk temperatur og luftstrømhastighet, slik at disse funksjonene ikke kan justeres manuelt.
Ved AUTO-drift velger systemet egnet driftsmodus (KJØLING eller OPPVARMING) ut fra romtemperaturen • og utendørstemperaturen ved driftsstart. Systemet velger automatisk ny innstilling med jevne mellomrom for å bringe romtemperaturen opp til brukerinnstilt nivå.
11
Page 13
Drift med STRÅLING
Drift med STRÅLING gir et behagelig inneklima med stille og strømløs drift, i tillegg til driftsmodusen OPPVARMING. Drift med STRÅLING har 2 driftsmodi.
Starte drift med STRÅLING
Trykk på 1. , og velg drift med OPPVARMING.
Hvert trykk på knappen fl ytter modusinnstillingen ett trinn frem.
AUTO TØRKING KJØLING OPPVARMING VIFTE
"• " vises på skjermen.
Trykk på 2. , og velg drift med STRÅLING.
"• " vises på skjermen. STRÅLING-lampen lyser rødt.• Denne knappen kan bare brukes i driftsmodusen OPPVARMING.• Når drift med STRÅLING starter, stiger temperaturen til strålepanelet.
OPPVARMING STRÅLING1 STRÅLING2
Skjerm
STRÅLING med OPPVARMING
Automatisk viftehastighet
STRÅLING1
Bruk denne driftsmodusen når det er • stor forskjell mellom angitt temperatur og innendørs temperaturen, eller hvis du vil varme opp rommet raskt.
FARE
Ved drift med STRÅLING vil overfl atetemperaturen til panelet ligge på maksimalt 55°C. Selv etter at drift med STRÅLING er avsluttet, vil overfl atetemperaturen til panelet på luftkondisjoneringsanlegget være høy en stund. Ikke ta på luftkondisjoneringsanlegget før overfl atetemperaturen til panelet synker. Pass på at barn ikke berører overfl aten til panelet.
STRÅLING2
Bruk denne driftsmodusen hvis du vil prioritere • stille og strømløs oppvarming, eller når støyen fra drift med STRÅLING1 virker forstyrrende. Driften med svak bris starter med én gang.
Drift med STRÅLING
Svak bris
MERKNAD
Merknader om drift med STRÅLING
Hvis drift med STRÅLING2 ikke varmer opp rommet, kan du bruke drift med OPPVARMING eller STRÅLING1.• STRÅLING1 kan brukes sammen med KRAFTIG drift. STRÅLING2 kan imidlertid ikke brukes sammen med KRAFTIG drift.• Avhengig av forholdene kan det hende at denne driften ikke klarer å varme opp rommet tilstrekkelig, f.eks. ved svært lav utendørstemperatur • og mangel på tilstrekkelig ytelse. Drift med STRÅLING bruker automatisk viftehastighet, så luftstrømhastigheten kan ikke endres.• Når innendørsanleggene er tilkoblet med et multisystem, kan du se merknad for multisystem under "Velge driftsmodus".
Side 27
12
Page 14
Temperaturinnstilling
Endre temperaturinnstillingen
Trykk på .
Elementene som vises på skjermen, endres når én av knappene trykkes.
Drift med
KJØLING
18-32°C 10-30°C 18-30°C
Trykk på å senke temperaturen.
for å øke temperaturen, og trykk på for
Drift med
OPPVARMING
eller STRÅLING
Drift med AUTO Drift med TØRKING eller VIFTE
Temperaturinnstillingen er ikke variabel.
Driftsforhold
Anbefalt temperaturinnstilling
For kjøling: 26-28°C• For oppvarming: 20-24°C
Tips for energisparing
Pass på at du ikke avkjøler (varmer opp) rommet for mye. • Ved å holde temperaturinnstillingen på et moderat nivå, bidrar du til å spare energi. Dekk til vinduene med persienner eller gardiner.• Kjøle-/oppvarmingseffekten økes hvis du stenger ute sollys og luft utenfra. Tette luftfi ltre forårsaker ineffektiv drift og sløsing med energi. Rengjør dem omtrent hver 2. uke.
Merknader om driftsforhold
Utendørsanlegget bruker litt strøm til de elektriske komponentene selv om anlegget ikke kjører.
Koble til utendørsanlegg RXG25/35: 1–15 W Andre utendørsanlegg: 15–20 W
Utendørsanlegget forbruker mellom 40 og 55 W strøm når kompressoren utfører forhåndsoppvarming. Hvis du ikke skal bruke luftkondisjoneringsanlegget over lengre tid, for eksempel på vår eller høst, bør du slå av bryteren.• Bruk luftkondisjoneringsanlegget under følgende forhold:
MODUS Driftsforhold Hvis driften fortsettes utenfor dette området
KJØLING
OPPVARMING
eller
STRÅLING
TØRKING
Drift utenfor dette fuktighets- eller temperaturområdet kan få en sikkerhetsanordning til å sette systemet ut av drift.
Utendørstemperatur: <2/3/4/5MXS> 10–46°C
<RXG> 10–46°C Innendørstemperatur: 18-32°C Luftfuktighet innendørs: maks. 80 %
Utendørstemperatur: <2MXS> -10–24°C
<3/4/5MXS> -15–24°C
<RXG> -15–24°C Innendørstemperatur: 10-30°C
Utendørstemperatur: <2/3/4/5MXS> 10–46°C
<RXG> 10–46°C Innendørstemperatur: 18-32°C Luftfuktighet innendørs: maks. 80 %
En sikkerhetsanordning kan stanse driften. • (I multisystem vil den eventuelt bare stanse driften av utendørsanlegget.) Det kan oppstå kondens på innendørsanlegget og dryppe ned.
En sikkerhetsanordning kan stanse driften.
En sikkerhetsanordning kan stanse driften.• Det kan oppstå kondens på innendørsanlegget og dryppe ned.
13
Page 15
Justere luftstrømretningen og luftstrømhastigheten
Du kan justere luftstrømretningen slik at det blir mer komfortabelt.
Starte automatisk sving
Øvre og nedre luftstrømretning
Trykk på .
"• " vises på skjermen. Klaffen (horisontalt blad) begynner å svinge.
Plassere klaffen i ønsket posisjon
Denne funksjonen er effektiv når klaffen er i modus med automatisk sving.
Trykk på når klaffen står i ønsket posisjon.
"• " forsvinner fra skjermen.
Justere lamellene i ønsket posisjon
Hold på knotten, og beveg lamellene.
Du fi nner en knott på bladene på venstre og høyre side. Når anlegget installeres i hjørnet av rommet, bør retningen • på lamellene vende vekk fra veggen. Vender de mot veggen, vil veggen blokkere for vinden slik at effekten av kjølingen (eller oppvarmingen) reduseres. Hvis klaffen står i veien, trykker du på • for å fl ytte klaffen vekk, og deretter justerer du lamellene.
på fjernkontrollen
14
Page 16
Justere luftstrømretningen og luftstrømhastigheten
Justere innstillingen for luftstrømhastighet
Trykk på .
Hvert trykk på fl ytter innstillingen for luftstrømhastighet ett trinn frem.
Auto Lyddempet drift av Lav Middels lav| innendørsanlegg
Høy Middels høy Middels
Når luftstrømmen er satt til " ", starter lyddempet drift av innendørsanlegget og støyen fra anlegget blir mindre. I lyddempet drift av innendørsanlegget er luftstrømhastigheten satt til et lavt nivå.• I drift med TØRKING eller STRÅLING er innstillingen for luftstrømhastighet ikke variabel.
MERKNAD
Merknad om vinkelen på klaffen
Klaffens svingeområde er lik i alle driftsmodi. (Se fi guren.)
Merknad om innstilling av luftstrømhastighet
Ved lavere luftstrømhastighet reduseres også effekten av kjøling (oppvarming).
FARE
Bruk alltid fjernkontrollen til å justere vinkelen på klaffen. Hvis du forsøker å bevege dem for hånd med makt når de beveger seg, • kan mekanismen ødelegges. Vær forsiktig når du justerer lamellene.• Viften roterer med høy hastighet inne i luftutløpet.
15
Nedre grense
45°
Øvre grense
70°
Stans driften
Page 17
KRAFTIG drift
KRAFTIG drift maksimerer avkjølings-/oppvarmingseffekten raskt i alle driftsmodi. Du kan oppnå maksimal kapasitet.
Starte KRAFTIG drift
Trykk på under drift.
KRAFTIG drift stanser etter 20 minutter. Deretter går systemet automatisk tilbake • til de innstillingene som ble brukt før KRAFTIG drift. "•
" vises på skjermen.
Annullere KRAFTIG drift
Trykk på igjen.
"• " forsvinner fra skjermen.
[Eksempel]
Normal drift
Når du vil ha rask kjøle effekt,
• starter du KRAFTIG drift.
KRAFTIG drift
KRAFTIG drift kjører • i 20 minutter.
Tilbake til normal drift
MERKNAD
Merknader om KRAFTIG drift
Når du bruker KRAFTIG drift, er det enkelte funksjoner som ikke er tilgjengelige.• KRAFTIG drift kan ikke brukes sammen med drift med STRÅLING2, ØKONOMISK drift eller LYDDEMPET DRIFT FOR • UTENDØRSANLEGG. Funksjonsknappen som trykkes sist, er den funksjonen som har prioritet.
KRAFTIG drift kan bare angis når anlegget kjører. Du annullerer innstillingene ved å trykke på • KRAFTIG drift øker ikke kapasiteten til luftkondisjoneringsanlegget hvis anlegget allerede kjører med maksimal kapasitet.
I drift med KJØLING, OPPVARMING og STRÅLING1
For å oppnå maksimal effekt av kjølingen (oppvarmingen), må utendørsanleggets kapasitet økes og luftstrømhastigheten stilles på maksimum. Innstillingene for temperatur og luftstrøm er ikke variable.
I drift med TØRKING
Temperaturinnstillingen senkes med 2,5°C og luftstrømhastigheten øker noe.
I VIFTE-drift
Luftstrømhastigheten står fast på maksimum.
I AUTO-drift
For å oppnå maksimal effekt av kjølingen (oppvarmingen), økes utendørsanleggets kapasitet og luftstrømhastigheten stilles på maksimum.
Ved bruk av innstilling for romprioritet
Se Merknad om multisystem.
Side 27
, og " " forsvinner fra skjermen.
16
Page 18
LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG reduserer støynivået ved å endre utendørsanleggets frekvens og viftehastighet. Denne funksjonen er praktisk om natten.
Starte LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
Trykk på .
"• " vises på skjermen.
Annullere LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
Trykk på igjen.
"• " forsvinner fra skjermen.
MERKNAD
[Eksempel]
Støynivået fra utendørsanlegget vil være lavere.• Dette er praktisk når du må ta hensyn til naboene.
Bruke LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG om natten:
Merknader om LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
Ved bruk av multisystem vil LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG bare virke når denne funksjonen er innstilt på alle • innendørsanlegg som er i bruk. Hvis du bruker innstilling for romprioritet, kan du imidlertid se Merknad om multisystem. Denne funksjonen er tilgjengelig i modiene KJØLING, OPPVARMING og AUTO.• Den er ikke tilgjengelig i modiene STRÅLING, VIFTE og TØRKING. KRAFTIG drift og LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG kan ikke brukes samtidig.• Funksjonsknappen som trykkes sist, er den funksjonen som har prioritet. Selv om driften stanses med fjernkontrollen eller innendørsanleggets PÅ/AV-bryter ved bruk av LYDDEMPET DRIFT FOR • UTENDØRSANLEGG, vises LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG reduserer verken frekvens eller viftehastighet hvis disse allerede er redusert til et minimum.
på skjermen til fjernkontrollen.
17
Side 27
Page 19
ØKONOMISK drift
ØKONOMISK drift er en funksjon som sørger for effektiv drift ved å begrense verdien for maksimalt strømforbruk. Denne funksjonen er nyttig i tilfeller der du må passe på at ikke en strømbryter utløses når produktet kjøres ved siden av annet utstyr.
Starte ØKONOMISK drift
Trykk på under drift.
"• " vises på skjermen.
Annullere ØKONOMISK drift
Trykk på igjen.
"• " forsvinner fra skjermen.
[Eksempel]
Normal drift ØKONOMISK drift
Hvis luftkondisjoneringsanlegget og annet • utstyr med høyt strømforbruk brukes samtidig, kan en strømbryter utløses hvis luft kondisjo ne­ringsanlegget kjører med maksimal kapasitet.
Merkestrøm og strømforbruk
Maksimalt
Normal drift
ØKONOMISK drift
Fra oppstart til innstilt temperatur er oppnådd
ved normal drift
Maksimalt ved ØKONOMISK drift
Tid
Det maksimale strømforbruket til luftkondi sjo• ne ringsanlegget begrenses ved ØKONOMISK drift. Strømbryteren vil neppe utløses selv om luft kondisjoneringsanlegget og annet utstyr brukes samtidig.
Dette diagrammet er kun ment som • illustrasjon. Maksimal merkestrøm og strømforbruk til luftkondisjoneringsanlegget ved ØKONOMISK drift varierer i forhold til utendørsanlegget som er tilkoblet.
MERKNAD
Merknader om ØKONOMISK drift
ØKONOMISK drift kan bare angis når anlegget er i drift. Du annullerer innstillingene ved å trykke på , og " " forsvinner fra skjermen. ØKONOMISK drift er en funksjon som sørger for effektiv drift ved å begrense strømforbruket til utendørsanlegget (driftsfrekvens).• ØKONOMISK drift fungerer i drift med AUTO, KJØLING, TØRKING og OPPVARMING. • Den er ikke tilgjengelig i drift med STRÅLING og VIFTE. KRAFTIG drift og ØKONOMISK drift kan ikke brukes samtidig. • Funksjonsknappen som trykkes sist, er den funksjonen som har prioritet. Hvis strømforbruket allerede er lavt, vil ikke ØKONOMISK drift redusere strømforbruket.
-
18
Page 20
Drift med TIDSBRYTER AV
Tidsbryterfunksjoner er praktiske for å slå anlegget av eller på automatisk om kvelden eller om morgenen. Du kan også bruke TIDSBRYTER AV og TIDSBRYTER PÅ sammen.
Bruke drift med TIDSBRYTER AV
Kontroller at klokken går riktig.
Side 10
Hvis ikke, må du stille klokken.
Trykk på 1. .
"• " vises på skjermen. "•
blinker.
"•
" og ukedagen forsvinner fra skjermen.
Trykk på 2. inntil klokken er riktig stilt.
Hvert trykk på én av knappene øker eller reduserer tidsinnstillingen med 10 minutter. • Tidsinnstillingen endres raskt hvis du holder inne én av knappene.
Trykk på 3. igjen.
"• " og innstillingstiden vises på skjermen. DRIFT-lampen blinker, og TIDSBRYTER-lampen lyser gult.
Skjerm
Annullere drift med TIDSBRYTER PÅ
Trykk på .
"• " og innstillingstiden forsvinner fra skjermen. "•
" og ukedagen vises på skjermen.
Side 5
MERKNAD
Merknader om drift med TIDSBRYTER
Når TIDSBRYTER er stilt, vises ikke gjeldende tid.• Når du har stilt inn TIDSBRYTER PÅ/AV, lagres tidsinnstillingen i minnet. Minnet slettes når fjernkontrollens batterier skiftes.• Når du bruker anlegget med TIDSBRYTER PÅ/AV, kan den faktiske driftstiden avvike fra den tiden brukeren har lagt inn. • (Høyst omtrent 10 minutter.)
NATTSTILLINGSMODUS
Når TIDSBRYTER AV er stilt, justerer luftkondisjoneringsanlegget automatisk temperaturinnstillingen (0,5°C opp i KJØLING og • 2,0°C ned i OPPVARMING) slik at det ikke blir for kaldt (varmt) når du sover.
19
Page 21
Drift med TIDSBRYTER PÅ
Bruke TIDSBRYTER PÅ-drift
Kontroller at klokken går riktig.
Side 10
Hvis ikke, må du stille klokken.
Trykk på 1. .
"• " vises på skjermen. "•
blinker.
"•
" og ukedagen forsvinner fra skjermen.
Trykk på 2. inntil klokken er riktig stilt.
Hvert trykk på én av knappene øker eller reduserer tidsinnstillingen med 10 minutter. • Tidsinnstillingen endres raskt hvis du holder inne én av knappene.
Trykk på 3. igjen.
"• " og innstillingstiden vises på skjermen. DRIFT-lampen blinker, og TIDSBRYTER-lampen lyser gult.
Side 5
Skjerm
Annullere drift med TIDSBRYTER PÅ
Trykk på .
"• " og innstillingstiden forsvinner fra skjermen. "•
" og ukedagen vises på skjermen.
Kombinere TIDSBRYTER PÅ og TIDSBRYTER AV
Nedenfor vises det et eksempel på innstilling av de 2 tidsbryterne i kombinasjon.
Klokken er: 23:00 (Anlegget kjører) TIDSBRYTER AV på 0:00 TIDSBRYTER PÅ på 14:00
Kombinert
MERKNAD
I følgende tilfeller må du stille inn tidsbryteren på nytt.
Etter at en bryter er slått av.• Etter et strømbrudd.• Etter å ha skiftet batterier i fjernkontrollen.
20
Page 22
Drift med UKETIDSBRYTER
Du kan lagre inntil 4 tidsbryterinnstillinger for hver enkelt ukedag. Dette er praktisk hvis UKETIDSBRYTER stilles i henhold til familiens livsstil.
Bruke UKETIDSBRYTER i disse tilfellene
[Eksempel]
[Mandag]
[Tirsdag] til
[Fredag]
[Lørdag] Ingen tidsbryterinnstillinger
De samme tidsbryterinnstillingene gjøres for uken fra mandag til fredag, mens det foretas andre tidsbryterinnstillinger for helgen.
Foreta tidsbryterinnstillinger for programmene 1-4.
Program 1 Program 2 Program 3 Program 4
ON OFF ON OFF
6:00 8:30 17:30 22:00
ON ONOFF
Bruk kopieringsmodusen til å gjøre innstillinger for tirsdag til fredag, siden disse innstillingene er de samme som for mandag.
Program 1 Program 2 Program 3 Program 4
ON OFF ON OFF
6:00 8:30 17:30 22:00
Side 22
25°C 27°C
Side 24
25°C 27°C
OFF
[Søndag]
Du kan angi inntil 4 reserveringer per dag og 28 reserveringer per uke i UKETIDSBRYTER. Effektiv bruk av kopierings-• modus gjør det enkelt å reservere. Bruk av innstillingene PÅ-PÅ-PÅ-PÅ gjør det for eksempel mulig å planlegge endringer for driftsmodus og innstilt tempe-• ratur. Ved å bruke innstillingene AV-AV-AV-AV, er det dessuten bare klokkeslettet for å slå av som kan angis for hver dag. Dermed slås luftkondisjoneringsanlegget av automatisk hvis brukeren glemmer å slå det av.
Foreta tidsbryterinnstillinger for programmene 1-4.
Program 1 Program 2 Program 3 Program 4
ON OFF OFF ON
8:00 10:00 19:00 21:00
ON ONOFF OFF
Side 22
27°C 27°C25°C
21
Page 23
Bruke drift med UKETIDSBRYTER
Innstillingsmodus
Kontroller at du har stilt inn riktig klokkeslett og ukedag. Hvis ikke, må du angi riktig
Side 10
klokkeslett og ukedag.
Program 1 Program 2 Program 3 Program 4
ON OFF ON OFF
[Mandag]
Innstillingen viser
Dag og nummer PÅ/AV Tid Temperatur
25°C 27°C
6:00 8:30 17:30 22:00
Trykk på 1. .
Ukedag og reserveringsnummer for gjeldende dag vises.• 1 til 4 innstillinger kan foretas per dag.
Trykk på 2. for å velge ønsket ukedag
og reserveringsnummer.
Når du trykker på , endres reserveringsnummeret og ukedagen.
Trykk på 3. .
Ukedag og reserveringsnummer stilles inn.• "•
" og " " blinker.
Trykk på 4. for å velge ønsket modus.
Når du trykker på , veksles innstillingen mellom " " og " ".
Når du trykker på , veksler følgende elementer å vises på skjermen i roterende rekkefølge.
TIDSBRYTER PÅ TIDSBRYTER AV Tom
Hvis reserveringen allerede er innstilt, annulleres reserveringen hvis du velger "tom". • Gå til trinn
Hvis du vil gå tilbake til innstillingen av ukedag og reserveringsnummer, trykker du på
9 hvis Tom er valgt.
Trykk på 5. .
Modusen for TIDSBRYTER PÅ/AV vil bli innstilt. • "•
" og klokkeslettet blinker.
22
.
Page 24
Drift med UKETIDSBRYTER
Trykk på 6. for å velge ønsket klokkeslett.
Klokkeslettet kan stilles på mellom 0:00 og 23:50, med intervaller på 10 minutter.• Trykk på • Gå til trinn
Trykk på 7. .
Klokkeslettet stilles. • "•
Trykk på 8. for å velge ønsket temperatur.
Temperaturen kan stilles på mellom 10°C og 32°C.• KJØLING eller AUTO: Anlegget kjører ved 18°C selv om det er stilt på 10 til 17°C. OPPVARMING eller AUTO: Anlegget kjører ved 30°C selv om det er stilt på 31 til 32°C.
Trykk på for å gå tilbake til klokkeslettinnstillingen. Innstilt temperatur vises bare når modusinnstillingen er aktivert.
for å gå tilbake til modusinnstillingen for TIDSBRYTER PÅ/AV.
9 når du stiller inn TIDSBRYTER AV.
" og temperaturen blinker.
Trykk på 9. .
Sørg for å rette fjernkontrollen mot innendørsanlegget, og kontroller at det kommer • en mottakertone og at DRIFT-lampen blinker. Temperaturen stilles ved drift med TIDSBRYTER PÅ, og klokkeslettet stilles ved drift • med TIDSBRYTER AV. Neste reserveringsskjermbilde vises.
Vil du foreta fl ere innstillinger, gjentar du fremgangsmåten fra trinn TIDSBRYTER-lampen lyser gult.
Trykk på
10.
"• " vises på skjermen og drift med UKETIDSBRYTER aktiveres. Det er enkelt å kopiere en reservering du har foretatt før, og de samme innstillingene • kan brukes for en annen ukedag. Se kopieringsmodus.
Skjerm
4.
Side 5
for å fullføre innstillingen.
Side 24
MERKNAD
Merknader om drift med UKETIDSBRYTER
Husk at du først må stille klokken på fjernkontrollen. • Ukedag, modus for TIDSBRYTER PÅ/AV, klokkeslett og angitt temperatur (kun for modusen TIDSBRYTER PÅ) kan stilles med • UKETIDSBRYTER. Andre innstillinger for TIDSBRYTER PÅ er basert på innstillingene rett før drift. Du kan ikke bruke drift med UKETIDSBRYTER og TIDSBRYTER PÅ/AV samtidig. Drift med TIDSBRYTER PÅ/AV har prioritet hvis den • stilles mens UKETIDSBRYTER fremdeles er aktivert. UKETIDSBRYTER går over i standby-modus, og " Når TIDSBRYTER PÅ/AV vises, aktiveres UKETIDSBRYTER automatisk. Hvis bryteren slås av, det oppstår strømstans eller liknende hendelser, vil det føre til at den interne klokken til innendørsanlegget blir upresis. • Still klokken på nytt.
Side 10
Side 10
23
" forsvinner fra skjermen.
Page 25
Kopieringsmodus
En reservering som er blitt gjort, kan kopieres til en annen dag i uken. Reserveringen • for valgt ukedag kopieres i sin helhet.
Program 1 Program 2 Program 3 Program 4
ON OFF ON OFF
[Mandag]
KOPIER
Program 1 Program 2 Program 3 Program 4
[Tirsdag]
til
[Fredag]
Innstillingen viser
Bekreftelse Kopier Lim inn Normal
25°C 27°C
6:00 8:30 17:30 22:00
ON OFF ON OFF
25°C 27°C
6:00 8:30 17:30 22:00
Trykk på 1. .
2. for å bekrefte ukedagen som skal
Trykk på kopieres.
Trykk på
3. .
Reserveringen for valgt ukedag kopieres i sin helhet.
Trykk på 4. for å velge ukedagen du vil kopiere til.
5. .
Trykk på
Sørg for å rette fjernkontrollen mot innendørsanlegget, og kontroller at det kommer • en mottakertone og at DRIFT-lampen blinker. Reserveringen kopieres til valgt ukedag. Reserveringen for valgt ukedag kopieres • i sin helhet. Vil du kopiere innstillingene til andre ukedager, gjentar du trinn
4 og 5.
Trykk på 6. for å fullføre innstillingen.
"• " vises på skjermen og drift med UKETIDSBRYTER aktiveres.
MERKNAD
Merknad om kopieringsmodus
Hele reserveringen for den opprinnelige ukedagen kopieres i kopieringsmodus.
Hvis du vil endre reserveringen for én av ukedagene individuelt etter at du har kopiert innholdet i ukentlige reserveringer, trykker du på og endrer innstillingene i trinnene i innstillingsmodusen.
Side 22
24
Page 26
Drift med UKETIDSBRYTER
Bekrefte reservering
Reserveringen kan bekreftes.
Innstillingen viser
Normal Bekreftelse
Trykk på 1. .
Ukedag og reserveringsnummer for gjeldende dag vises.
Trykk på 2. for å velge ukedag og
reserverings nummeret som skal bekreftes.
Når du trykker på , vises fl ere opplysninger om reserveringen.
Hvis du vil endre bekreftede reserveringsinnstillinger, velger du reserveringsnummeret • og trykker på
Modusen endres til innstillingsmodus. Gå til innstillingsmodus og trinn
.
Side 22
2.
Trykk på 3. for å avslutte bekreftelsesmodus.
Deaktivere drift med UKETIDSBRYTER
Trykk på mens " " vises på skjermen.
"• " forsvinner fra skjermen. TIDSBRYTER-lampen slukkes.
Vil du aktivere drift med UKETIDSBRYTER igjen, trykker du på
Hvis en reservering som er blitt deaktivert med • reserveringsmodusen.
, aktiveres på nytt, brukes den siste
på nytt.
FARE
Hvis ikke alle reserveringsinnstillingene vises, deaktiverer du driften med UKETIDSBRYTER med én gang. Deretter trykker du på igjen for å aktivere driften med UKETIDSBRYTER på nytt.
25
Page 27
Slette reserveringer
Enkeltstående reservering
Trykk på 1. .
Ukedag og reserveringsnummer vises.
Trykk på 2. for å velge ukedag og reserveringsnummeret som skal annulleres.
3. .
Trykk på
"• " og " " eller " " blinker.
Trykk på 4. , og velg "tom".
Når du trykker på , endres modus for TIDSBRYTER PÅ/AV.
Når du trykker på , veksler følgende elementer å vises på skjermen i roterende rekkefølge.
Reserveringen får ingen innstilling når du velger "tom".
TIDSBRYTER PÅ TIDSBRYTER AV Tom
Trykk på 5. .
Valgt reservering annulleres.
Trykk på 6. .
Hvis det fremdeles fi nnes andre reserveringer, aktiveres drift med UKETIDSBRYTER.
Reserveringer for hver enkelt ukedag
Denne funksjonen kan brukes til å annullere reserveringer for hver enkelt ukedag.• Den kan brukes når du bekrefter eller stiller inn reserveringer.
Trykk på 1. for å velge ukedagen som skal annulleres.
Hold inne
2. i 5 sekunder.
Reserveringen for valgt ukedag annulleres.
Alle reserveringer
Hold inne i 5 sekunder ved normal visning.
Sørg for å rette fjernkontrollen mot innendørsanlegget, og kontroller at det kommer en mottakerlyd.
Denne driften er ikke gyldig mens UKETIDSBRYTER stilles.• Alle reserveringer vil bli annullert.
26
Page 28
Merknad om multisystem
Multisystemet har ett utendørsanlegg som er koblet til fl ere innendørsanlegg.
Velge driftsmodus
Rom A
Rom B
Med innstilling for romprioritet til stede, men deaktivert, eller ikke til stede.
Hvis fl ere enn ett innendørsanlegg kjører, gis det prioritet til anlegget som ble slått på først. I så fall må du stille anleggene som slås på senere, til samme driftsmodus som det første anlegget. Ellers vil de gå over til standby-modus, og DRIFT-lampen vil blinke: dette er ingen funksjonsfeil.
Rom C
Rom D
Utendørsanlegg
MERKNAD
Merknader om driftsmodus for multisystem
Drift med KJØLING, TØRKING og VIFTE kan brukes samtidig.• Drift med OPPVARMING og med STRÅLING kan brukes samtidig. • AUTO-drift velger automatisk drift med KJØLING eller drift med OPPVARMING basert på romtemperaturen.• Derfor er AUTO-drift tilgjengelig når du velger samme driftsmodus som modusen i rommet med anlegget som skal slås først på.
FARE
Vanligvis har driftsmodusen i rommet der anlegget kjøres først, prioritet, men følgende situasjoner er unntak, så ha dette i mente.• Hvis driftsmodusen i det første rommet er VIFTE-drift, så vil du ved å bruke drift med OPPVARMING og STRÅLING i et hvilket som helst rom etter dette, gi prioritet til OPPVARMING og STRÅLING. I denne situasjonen vil luftkondisjoneringsanlegget som kjører i VIFTE-drift, gå over til standby, og DRIFT-lampen vil blinke. Når drift med STRÅLING starter og VIFTE-drift brukes i et annet rom, endres VIFTE-drift automatisk til OPPVARMING.
Med innstilling for romprioritet aktivert.
Se innstilling for romprioritet på neste side.
Modus for STILLEGÅENDE NATTEDRIFT (kun tilgjengelig for KJØLING)
Modusen STILLEGÅENDE NATTEDRIFT krever førstegangsprogrammering under installering. Kontakt forhandleren for å få hjelp. Modusen STILLEGÅENDE NATTEDRIFT reduserer driftsstøyen fra utendørsanlegget om natten for ikke å forstyrre naboene.
STILLEGÅENDE NATTEDRIFT aktiveres når temperaturen synker 5°C eller mer under høyeste registrerte temperatur den dagen. Når • temperaturforskjellen er mindre enn 5°C, vil denne funksjonen altså ikke bli aktivert. STILLEGÅENDE NATTEDRIFT reduserer anleggets kjøleeffekt noe.
LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
Side 17
Se LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG.
Med innstilling for romprioritet til stede, men deaktivert, eller ikke til stede.
Når du bruker funksjonen LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG sammen med multisystemet, skal alle innendørsanlegg stilles til LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG ved hjelp av fjernkontrollene. Når du deaktiverer LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG, må du deaktivere ett av de aktive innendørsanleggene med dens fjernkontroll. Skjermbildet for LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG vises imidlertid fortsatt på fjernkontrollen for de andre rommene. Vi anbefaler at du deaktiverer alle rom med deres respektive fjernkontroller.
Med innstilling for romprioritet aktivert.
Se innstilling for romprioritet på neste side.
27
Page 29
Moduslås for KJØLING/OPPVARMING
Moduslåsen for KJØLING/OPPVARMING krever førstegangsprogrammering under installering. Kontakt autorisert forhandler for å få hjelp. Moduslåsen for KJØLING/OPPVARMING tvangsinnstiller anlegget til drift med enten KJØLING eller OPPVARMING. Denne funksjonen er praktisk når du vil stille alle innendørsanlegg som er koblet til multisystemet, på samme driftsmodus. I drift med KJØLING er det også mulig å bruke TØRKING. I drift med OPPVARMING er det også mulig å bruke STRÅLING.
MERKNAD
Moduslåsen for KJØLING/OPPVARMING kan ikke aktiveres sammen med innstillingen for romprioritet.
Innstilling for romprioritet
Innstillingen for romprioritet krever førstegangsprogrammering under installering. Kontakt autorisert forhandler for å få hjelp. Rommet som er angitt som prioritert rom, har prioritet i situasjonene nedenfor.
Prioritet for driftsmodus
Siden driftsmodusen til det prioriterte rommet har forrang, kan brukeren velge en annen driftsmodus fra andre rom.
[Eksempel]
Rom A er prioritert rom i eksemplene.• Når drift med KJØLING er valgt i rom A, mens følgende modi kjøres i rom B, C og D:
Driftsmodus i rom B, C og D Status for rom B, C og D når anlegget i rom A er i drift med KJØLING
KJØLING, TØRKING eller VIFTE Gjeldende driftsmodus opprettholdes
OPPVARMING og STRÅLING Anlegget går over i standby-modus. Driften gjenopptas når anlegget i rom A stanser.
AUTO
Hvis anlegget er stilt på KJØLING, fortsetter driften. Hvis anlegget er stilt på OPPVARMING, går det over til standby-modus. Driften gjenopptas når anlegget i rom A stanser.
Prioritet når KRAFTIG drift er valgt
[Eksempel]
Rom A er prioritert rom i eksemplene.• Innendørsanleggene i rom A, B, C og D er alle i drift. Hvis anlegget i rom A går over i KRAFTIG drift, konsentreres driftskapasiteten i rom A. I så fall kan effekten av kjøling (oppvarming) til anleggene i rom B, C og D bli noe redusert.
Prioritet ved bruk av LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG
[Eksempel]
Rom A er prioritert rom i eksemplene.• Ved å stille anlegget i rom A til LYDDEMPET drift, starter luftkondisjoneringsanlegget LYDDEMPET DRIFT FOR UTENDØRSANLEGG. Du behøver ikke å stille inn alle innendørsanleggene på LYDDEMPET drift.
28
Page 30
Vedlikehold og rengjøring
Frontpanel
Tørkes av med en myk klut fuktet
• med vann.
Hvis de er skitne
Se
Side 32
Luftfi lter
FARE
Sørg for å fjerne de øvre luftfi ltrene
(oppe) først og deretter de nedre luftfi ltrene (nede).
Støvsug eller vask fi lteret.
Hver 2. uke
Se
Side 30
Fotokatalytisk luftrensefi lter med titanapatitt
Støvsug eller skift ut fi lteret.
[Rengjøring] [Utskifting]
Hver 6. måned Hvert 3. år
Se
Side 31
Se
Side 31
Innendørsanlegg
og fjernkontroll
Tørkes av med myk klut.
Hvis de er skitne
Oppslagsoversikt
Slik åpner/lukker du frontpanelet
Skyv pluggene på hver side av frontpanelet oppover, og åpne frontpanelet.• Lukk frontpanelet, og lås det fast med pluggene på frontpanelet.
Rengjøre deler
Sperre for frontpanel
Åpen
Lås
Merknader om rengjøring
Bruk ikke følgende materialer ved rengjøring.
Varmt vann over 40°C.• Benzen, bensin, tynner eller andre fl yktige oljer. Poleringsmiddel.• Skurebørster eller andre skuremidler.
FARE
Vent litt før du utfører rengjøring og vedlikehold av anlegget etter drift med STRÅLING. • Overfl atetemperaturen til strålepanelet kan være høy rett etter drift. Før rengjøring må du sørge for å stanse anlegget og slå av bryteren.• Ikke berør aluminiumsribbene i innendørsanlegget. Det kan forårsake personskade hvis du berører disse delene.
29
Page 31
Luftfi lter
Hvis støvet ikke lar seg lett fjerne
Vask luftfi ltrene med nøytralt vaskemiddel utspedd i lunkent vann, og la dem deretter tørke i skyggen. Sørg for å ta av det fotokatalytiske luftrensefi lteret med titanapatitt. Se Fotokatalytisk luftrensefi lter av titanapatitt på neste side.
Trekk ut luftfi ltrene.1.
Åpne frontpanelet• Ta av begge luftfi ltrene (øvre). Ta av begge luftfi ltrene (nedre).
Luftfi lter (øvre)
1) Trekk ned
Sett på plass fi ltrene, 3.
Luftfi lter (nedre)
2) Trekk opp
Rengjør luftfi ltrene med vann 2. eller støvsuger.
Det anbefales at luftfi ltrene rengjøres hver 2. uke.
og lukk frontpanelet.
Lukk frontpanelet, og lås det fast ved å skyve • pluggene på hver side av frontpanelet nedover.
Sperre for frontpanel
Lås
FARE
Ikke berør aluminiumsribbene direkte med hendene når fi lteret tas av eller settes på.
30
Page 32
Vedlikehold og rengjøring
Fotokatalytisk luftrensefi lter med titanapatitt
Ta av det fotokatalytiske 1. luftfi lteret med titanapatitt.
Åpne frontpanelet, og trekk ut luftfi ltrene. Hold i de forsenkede delene av rammen, • og hekt av de 4 krokene.
Claw
Krok
Rengjør eller skift ut det 2. fotokatalytiske luftrense­ lteret av titanapatitt.
[Utskifting]
Fjern knastene på fi lterrammen, og skift ut fi lteret med et nytt.
Ikke kast fi lterrammen. Bruk fi lterrammen på nytt når du skifter ut det fotokatalytiske luftrensefi lteret med titanapatitt. Kast det gamle fi lteret som ikke-brennbart avfall.
Sett på plass fi ltrene, 3. og lukk frontpanelet.
Lukk frontpanelet, og lås det fast ved å skyve • pluggene på hver side av frontpanelet nedover.
[Vedlikehold]
Støvsuges, og bløtlegges deretter 2-1 i lunkent vann i 10 til 15 minutter hvis det er svært skittent.
Ikke ta fi lteret ut av rammen når det rengjøres med vann.
Etter vask må du riste av overskytende 2-2 vann, og la det tørke i skyggen.
Ettersom fi lteret er lagd av polyester, må du ikke vri det opp for å fjerne vannet.
MERKNAD
Drift med skitne fi ltre:
Kan ikke fjerne lukt fra luften – Kan ikke rense luften – Gir dårlig oppvarming eller kjøling
Kan forårsake lukt – Kast gamle fi ltre som ikke-brennbart avfall. Kontakt butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget • for å bestille et fotokatalytisk luftfi lter med titanapatitt.
Punkt
Delnr. KAF970A46
Fotokatalytisk luftrensefi lter av titanapatitt (uten ramme), 1 sett
31
Page 33
Ta av frontpanelet
Ta av frontpanelet.1.
Åpne frontpanelet• Løsne frontpanelets festeremmer (2 steder) • fra frontristen.
Rengjør frontpanelet.2.
Tørkes av med en myk klut fuktet med vann.• Du må bare bruke et nøytralt vaskemiddel.
Sett på frontpanelet. 3.
Før inn frontpanelet i den nedre frontristen som vist • på fi guren, og fest deretter begge sider av panelet med remmene.
Lukk frontpanelet, og lås det fast ved å skyve • pluggene på hver side av frontpanelet nedover.
Når du tar av eller setter på frontpanelet, må du bruke en solid og stabil krakk og se hvor du går.• Når du tar av eller setter på frontpanelet, må du støtte det ordentlig med hånden så det ikke faller ned.• Etter rengjøring må du påse at frontpanelet sitter ordentlig fast.
Ta av frontpanelet fra luftkondisjoneringsanlegget.
FARE
32
Page 34
Vedlikehold og rengjøring
Kontroller disse punktene
Kontroller at utendørsanleggets sokkel, stativ og andre koblinger ikke er nedbrutt eller korrodert. Kontroller at ikke noe blokkerer luftinntakene og -utløpene på innendørs- og utendørsanlegget. Kontroller at dreneringsvannet renner fritt ut av dreneringsslangen under drift med KJØLING eller TØRKING.
Ser du ikke noe vann, kan det hende at det lekker vann fra innendørsanlegget. Stans i så fall anlegget, og kontakt verksted.
Før langvarig driftsstans
Bruk kun VIFTE i fl ere timer på en fi n dag for å tørke anlegget 1. innvendig.
Trykk på , og velg " "-drift.
Trykk på
, og start driften.
Etter driftsstans slås bryteren for luftkondisjoneringsanlegget 2. av.
3.
Rengjør luftfi ltrene, og sett dem på plass. Ta ut batteriene fra fjernkontrollen.4.
Hvis det er tilkoblet et multiutendørsanlegg, må du kontrollere at drift med OPPVARMING ikke brukes i det andre rommet
Side 27
før du bruker VIFTE.
Vi anbefaler periodisk vedlikehold
Under visse forhold kan innsiden av anlegget bli skittent etter fl ere sesongers bruk, slik at effekten blir dårlig. Vi anbefaler at du får en spesialist til å utføre periodisk vedlikehold, i tillegg til den vanlige rengjøringen som utføres av brukeren. Når det gjelder spesialistvedlikehold, bør du kontakte butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget.• Vedlikeholdskostnadene må dekkes av brukeren.
Viktig informasjon om kjølemediet som brukes
Dette produktet inneholder fl uoriserte drivhusgasser som er inkludert i Kyoto-avtalen. Type kjølemedium: R410A GWP-verdi (1) GWP = global oppvarmingsevne Regelmessige inspeksjoner knyttet til kjølemedielekkasje kan være påbudt, avhengig av europeiske eller lokale lover. • Ta kontakt med nærmeste forhandler for å få mer informasjon.
(1)
: 1975
33
Page 35
Feilsøking
Luftkondisjoneringsanlegget stanser luftstrømmen under driften.
Når innstilt temperatur er oppnådd, reduseres luftstrøm-
• hastigheten og driften stanses for å unngå at det dannes kald luftstrøm (under oppvarming) eller for å unngå at luftfuktigheten stiger (under kjøling). Driften fortsetter automatisk når innendørstemperaturen stiger eller synker.
Anlegget starter ikke med én gang.
Hvis det ble trykket på PÅ/AV-knappen kort tid etter at anlegget ble stanset.
Når modus ble valgt på nytt.
Dette er for å beskytte luftkondisjoneringsanlegget.• Du bør vente omtrent 3 minutter.
Drift med OPPVARMING stanser brått, og det høres en rennende lyd.
Utendørsanlegget fjerner rim. OPPVARMING starter • når rim på utendørsanlegget er fjernet. Du bør vente i ca. 4 til 12 minutter.
Dette er ikke feil.
Følgende tilfeller er ikke feil ved luftkondisjoneringsanlegget, men de skyldes ulike årsaker. Du kan bare fortsette å bruke anlegget.
Innendørsanlegg
Det høres en lyd.
Lyden av rennende vann
Denne lyden dannes når kjølemediet strømmer • gjennom luftkondisjoneringsanlegget. Dette er en pumpelyd fra vannet i luftkondisjonerings-
• anlegget, og høres når vannet pumpes ut av luft kondi­sjoneringsanlegget ved drift med kjøling eller tørking. Kjølemediet strømmer gjennom luftkondisjonerings-• anlegget selv om luftkondisjoneringsanlegget ikke kjører når innendørsanleggene i andre rom er i drift.
Prustelyd
Denne lyden dannes når kjølemediestrømmen • i luftkondisjoneringsanlegget kobles om.
Plingelyd
Denne lyden dannes når luftkondisjoneringsanlegget • utvides eller trekkes litt sammen som følge av temperaturendringer.
Klikkelyder som høres under drift eller ved stillstand
Denne lyden dannes når reguleringsventilene for • kjølemedium eller de elektriske delene er i bruk.
Klaprelyd
Denne lyden høres fra innsiden av luftkondisjonerings -
• anlegget hvis avtrekksviften starter mens dørene til rommet er stengt. Åpne vinduet eller slå av avtrekksviften.
Klaffen begynner ikke å svinge med én gang.
Luftkondisjoneringsanlegget justerer klaffens • posisjon. Klaffen begynner snart å bevege seg.
Overfl atetemperatur på strålepanel
I drift med STRÅLING1 eller STRÅLING2 vil overfl ate- temperaturen på panelet normalt ligge rundt 55°C maksimalt.
Utendørsanlegg
Utendørsanlegget avgir vann eller damp.
I drift med OPPVARMING eller STRÅLING
Rimet på utendørsanlegget tiner til vann eller damp når luftkondisjoneringsanlegget • er i avisingsdrift.
I drift med KJØLING eller TØRKING
Fuktighet i luften kondenserer til vann på den kjølige overfl aten til utendørs- anleggets rør, og drypper ned.
34
Page 36
Feilsøking
Luftkondisjoneringsanlegget går ikke. (Driftslampen lyser ikke.)
Er en bryter blitt slått av, eller er det gått en sikring? • Er det strømbrudd? • Er det batterier i fjernkontrollen? • Er tidsbryteren riktig innstilt?
Anlegget stanset plutselig. (DRIFTSLAMPEN blinker.)
Er luftfi ltrene rene? Rengjør luftfi ltrene. Er det noe som blokkerer luftinntaket eller -utløpet • på innendørs- og utendørsanlegget? Slå av viften, og fjern alle hindringer. Slå den deretter • på igjen, og prøv å betjene anlegget med fjern­kontrollen. Hvis lampen fortsatt blinker, må du kontakte butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget. Er det samme driftsmodi for innendørsanleggene • som er tilkoblet utendørsanleggene i multisystemet? Hvis ikke, må du stille alle innendørsanleggene på samme driftsmodus, og kontrollere at lampene blinker. Og hvis driftsmodus er AUTO, må du dessuten stille alle innendørsanleggene på KJØLING eller OPPVARMING et øyeblikk, og deretter kontrollere nok en gang at lampene er som de skal. Hvis lampene slutter å blinke etter at du har gjort som beskrevet ovenfor, er det ingen funksjonsfeil
Side 27
Overfl atetemperaturen og tilstanden til strålepanelet er unormale.
Strålepanelet varmes ikke opp i drift med STRÅLING1 eller STRÅLING2.
Drift med OPPVARMING brukes alene, men strålepanelet er varmt.
Drift med KJØLING brukes, men strålepanelet er kaldt, frosset og/eller fuktig.
Driften er stanset, men strålepanelet er varmt eller DRIFTSLAMPEN (grønn) blinker.
Kontakt butikken eller forhandleren der du kjøpte • luftkondisjoneringsanlegget. (Gjelder kun for multitilkoblinger.)
Dårlig avkjølings-/ oppvarmingseffekt.
Er luftfi ltrene rene? Er det noe som blokkerer luftinntaket eller -utløpet • på innendørs- og utendørsanlegget? Er temperaturen riktig innstilt?• Er vinduer og dører lukket?• Er luftstrømhastigheten og luftstrømretningen riktig • innstilt?
Det skjer noe unormalt under drift.
Lyn eller radiobølger kan forstyrre anlegget. Slå • bryteren av og deretter på igjen, og prøv å betjene luftkondisjoneringsanlegget med fjernkontrollen.
Feilsøkingstiltakene er klassifi sert som følgende to typer ut fra hva som må gjøres. Velg tiltak i henhold til symptomet.
Ikke feil
Dette er ikke feil.
Kontroller følgende
Kontroller på nytt før du kontakter • reparatør.
35
Page 37
Driften stanset under KJØLING. (DRIFTSLAMPEN blinker.)
Når utendørstemperaturen er lavere enn 10°C, • må du ikke bruke drift med KJØLING. Hvis driften brukes når utendørstemperaturen er lavere enn 10°C, startes beskyttelsesfunksjonen til hovedanlegget slik at driften deaktiveres. Slå av strømbryteren, og fjern alle hindringer. Slå den deretter på igjen, og prøv å betjene anlegget med fjern­kontrollen. Hvis lampen fortsatt blinker, må du kontakte butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget.
Det kommer ikke varmluft kort tid etter at OPPVARMING er startet.
Luftkondisjoneringsanlegget varmes opp. Du bør vente • i 1 til 4 minutter. (Systemet er konstruert for å begynne å avgi luft først etter at en bestemt temperatur er oppnådd.)
TIDSBRYTER PÅ/AV fungerer ikke i henhold til innstillingene.
Kontroller om TIDSBRYTER PÅ/AV og • UKETIDSBRYTER er innstilt for samme tid. Endre eller deaktiver innstillingene i UKETIDSBRYTER
Side 21
Anlegget stanset plutselig. (DRIFTSLAMPEN lyser.)
Luftkondisjoneringsanlegget kan stanse hvis det • plutse lig oppstår en stor spenningssvingning. Dette skjer for å beskytte anlegget. Anlegget begynner å gå igjen automatisk etter ca. 3 minutter.
Det kommer lukt fra innendørsanlegget.
Dette skjer når lukt fra rommet, møbler eller sigaretter • absorberes i anlegget og slippes ut sammen med luftstrømmen. (Hvis dette skjer, anbefaler vi at du at du får innendørsanlegget rengjort av en tekniker. Kontakt butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget.)
Det kommer tåke fra innendørsanlegget.
Dette skjer når luften i rommet avkjøles til tåke av kald-
• luften som strømmer gjennom rommet under kjøledrift. Dette skyldes at luften i rommet nedkjøles av • varmeveksleren og går over til dis under avising.
Fjernkontrollen fungerer ikke som den skal.
Det vises ingen fjernkontrollsignaler. Følsomheten til fjernkontrollen er lav. Skjermen har lav kontrast eller er svart. Skjermen er ute av kontroll.
Batteriene holder på å ta slutt, og fjernkontrollen • fungerer ikke som den skal. Skift ut alle batteriene med nye, alkaliske AAA.LR03-batterier. Se Slik setter du i batteriene i denne håndboken hvis du vil vite mer.
Side 9
Utendørsviften går når luft kondi sjo­neringsanlegget ikke er i drift.
Etter at anlegget er stanset
Utendørsviften fortsetter å gå i 60 sekunder • for å beskytte anlegget.
Når luftkondisjoneringsanlegget ikke er i gang
Hvis utetemperaturen er svært høy, begynner • utendørs viften å gå for å beskytte anlegget.
36
Page 38
Feilsøking
Kontakt butikken omgående
ADVARSEL
Hvis det skjer noe unormalt (for eksempel brent lukt), må du stanse anlegget og slå av bryteren.
Fortsatt drift i en unormal tilstand kan medføre feil, elektrisk støt eller brann.• Kontakt butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget.
Ikke forsøk å reparere eller endre noe på luftkondisjoneringsanlegget selv.
Feilaktig arbeid kan medføre elektrisk støt eller brann.• Kontakt butikken der du kjøpte luftkondisjoneringsanlegget.
Kontakt butikken omgående hvis ett av følgende symptomer inntreffer.
Strømledningen er unormalt varm eller skadet. Det høres en unormal lyd under drift. Et vern, en sikring eller jordfeilbryteren slår av
anlegget ofte. En bryter eller knapp virker ofte ikke som den skal. Det lukter brent. Det lekker vann fra innendørsanlegget.
Slå av bryteren, og kontakt butikken.
Etter et strømbrudd
Luftkondisjoneringsanlegget begynner å gå igjen automatisk etter ca. 3 minutter. Du må bare vente litt.
Lyn
Hvis lynet kan slå ned i nabolaget, må du stanse anlegget og slå av bryteren for å beskytte anlegget.
Krav til avhending
Produktet og batteriene som følger med kontrollenheten, er merket med dette symbolet. Dette symbolet betyr at elektriske og elektroniske produkter og batterier ikke skal blandes med usortert husholdningsavfall. For batterier kan det være trykt et kjemisk symbol under dette symbolet. Dette kjemiske symbolet betyr at batteriet inneholder et tungmetall som overstiger en bestemt konsentrasjonsmengde. Mulige kjemiske symboler er følgende:
Pb: bly (>0,004 %) Systemet må ikke demonteres på egen hånd. Produktet må demonteres og kjølemediet, oljen og eventuelle andre deler må tas hånd om av kvalifi sert montør i overensstemmelse med gjeldende lokale og nasjonale forskrifter. Anlegg og tomme batterier må håndteres ved et spesialanlegg for gjenbruk, resirkulering og gjenvinning. Ved å sikre riktig avhending, bidrar du til å avverge potensielle negative konsekvenser for miljø og human helsetilstand. Kontakt montøren eller lokale myndigheter for mer informasjon.
37
Page 39
Feildiagnostisering via fjernkontrollen
Fra innendørsanlegget kan fjernkontrollen motta en tilsvarende feilkode i henhold til feilen.
Når 1. holdes inne i 5 sekunder, blinker
SYSTEM
INNENDØRS-
ANLEGG
UTENDØRS-
ANLEGG
symbolet
Trykk gjentatte ganger på
2. til du hører
på temperaturvisningsdelen.
en vedvarende pipetone.
Kodesymbolet endres som vist nedenfor, og varsler med en lang pipetone.
KODE BETYDNING
00 NORMAL U0 LITE KJØLEMEDIUM U2 OVERSPENNING REGISTRERT U4 SIGNALOVERFØRINGSFEIL (MELLOM INNENDØRS- OG UTENDØRSANLEGGET) A1 KRETSKORTFEIL FOR INNENDØRSANLEGG
A5 A6 VIFTEMOTORFEIL (DC-MOTOR) A9 CE TERMISTORFEIL PÅ STRÅLEPANEL
C4 TERMISTORFEIL PÅ VARMEVEKSLER FOR INNENDØRSANLEGG C9 TERMISTORFEIL FOR ROMTEMPERATUR EA FEIL PÅ FIREVEISVENTIL E1 KRETSKORTFEIL FOR UTENDØRSANLEGG E5 OVERBELASTNING AKTIVERT (KOMPRESSOR) E6 KOMPRESSORLÅS E7 VIFTELÅS LIKESTRØM F3 TEMPERATURREGULERING FOR UTLØPSRØR H0 SYSTEMFØLERFEIL FOR KOMPRESSOR H6 POSISJONSFØLERFEIL H8 FØLERFEIL FOR LIKESPENNING/-STRØM H9 TERMISTORFEIL FOR UTENDØRSTEMPERATUR
J3 TERMISTORFEIL FOR UTLØPSRØR
J6 TERMISTORFEIL PÅ VARMEVEKSLER FOR UTENDØRSANLEGG
L4 TEMPERATURSTIGNING I VARMESTRÅLINGSRIBBE
L5 OVERSTRØM UT REGISTRERT P4 TERMISTORFEIL PÅ VARMESTRÅLINGSRIBBE
TOPPVERDISTYRING VED OPPVARMING ELLER FRYSEVERN (MÅLES MED TERMISTOR FOR VARMEVEKSLER FOR INNENDØRSANLEGG)
TEMPERATURSTIGNING I STRÅLEPANEL ELLER FEIL PÅ MOTORVENTIL FOR FRYSEVERN (MÅLES MED TERMISTOR FOR STRÅLEPANEL)
MERKNAD
En kort pipetone og to etterfølgende pipetoner indikerer koder som ikke samsvarer.
Vil du avbryte kodevisningen, holder du • innen 1 minutt.
inne i 5 sekunder. Kodevisningen annulleres også automatisk hvis du ikke trykker på knappen
38
Page 40
Feilsøking
LYSDIODE PÅ UTENDØRSANLEGGETS KRETSKORT Serie 3MXS, 4MXS, 5MXS
GRØNN RØD
MIKROPROSESSOR
NORMAL
LYSDIODE A LED1 LED2 LED3 LED4 LED5 DIAGNOSE
PÅVISER FUNKSJONSFEIL
−−−−
−−−−
NORMALT KONTROLLER INNENDØRSANLEGG HØYTRYKKSVERN HAR SLÅTT INN, ELLER FROST
I DRIFTSENHET ELLER STANDBY-ENHET
OVERSTRØMSRELÉ HAR SLÅTT INN ELLER HØY
TEMPERATUR PÅ UTLØPSRØR DEFEKT KOMPRESSORSTART OVERSTRØM INN
TERMISTOR- ELLER CT-FEIL HØY TEMPERATUR I BRYTERBOKS HØY TEMPERATUR I VEKSELRETTERKRETSENS KJØLELEGEME
OVERSTRØM UT
LITE KJØLEMEDIUM LAV SPENNING TIL HOVEDKRETS ELLER FORBIGÅENDE
STRØMSVIKT VEKSLINGSFEIL FOR REVERSERENDE MAGNETVENTIL VIFTEMOTORFEIL [MERKNAD 1] STRØMTILFØRSELSFEIL ELLER [MERKNAD 2]
Merknad: Lysdiode 5 er bare tilgjengelig på 5M-serien.
GRØNN BLINKER VANLIGVIS
RØD VANLIGVIS SLUKKET
LYSER BLINKER SLUKKET
IKKE RELEVANT
LYSDIODE PÅ UTENDØRSANLEGGETS KRETSKORT Serie 2MXS
GRØNN
MIKROPROSESSOR
NORMAL
LYSDIODE A DIAGNOSE
GRØNN BLINKER VANLIGVIS
LYSER BLINKER SLUKKET
NORMALT KONTROLLER INNENDØRSANLEGG [MERKNAD 1] STRØMTILFØRSELSFEIL ELLER [MERKNAD 2]
MERKNAD
1. Slå strømmen av og deretter på igjen. Hvis lysdioden lyser på nytt, er utendørsanleggets kretskort defekt.
2. Diagnose merket * gjelder ikke i enkelte tilfeller. Se i servicehåndboken hvis du vil ha mer informasjon.
39
Page 41
NOTES
Page 42
NOTES
Page 43
NOTES
Page 44
Oppslagsoversikt
Todimensjonal strekkode er en kode for produksjon.
3P276869-1 M10B205
(1103) HT
Loading...