Brother RJ-4250WB, RJ-4230B User's Guide

Page 1
RJ-4250WB RJ-4230B
Det är viktigt att du läser den här bruksanvisningen innan du börjar använda skrivaren.
Förvara bruksanvisningen på en lättillgänglig plats för framtida behov.
Version 03
SWE
Page 2

Inledning

Viktigt meddelande

Innehållet i det här dokumentet och produktspecifikationerna kan ändras utan föregående meddelande.Oauktoriserad duplicering eller reproduktion av en del av eller allt innehåll i det här dokumentet är
förbjuden.
Brother förbehåller sig rätten att utan föregående meddelande göra ändringar i specifikationer och material
häri och ska inte hållas ansvariga för eventuella skador (inklusive följdskador) som uppstår på grund av tillämpning av det material som presenteras, inklusive men inte begränsat till typografiska och andra fel som rör publikationerna.
Vänligen notera att vi inte ansvarar för eventuella skador eller förluster som kan uppstå vid användning av
etiketter som skapats med den här skrivaren eller för förlust av eller ändringar i data på grund av fel, reparationer eller förbrukningsmaterial i samband med användning av det uppladdningsbara litiumjonbatteriet, eller anspråk från tredje part.
För service, justeringar eller reparationer kontaktar du Brothers kundtjänst eller din lokala Brother-
återförsäljare.
Om skrivaren inte fungerar som avsett eller om det uppstår någon störning, stänger du av skrivaren och
kopplar från alla sladdar. Kontakta sedan Brothers kundtjänst eller din lokala Brother-återförsäljare.
Skärmbilderna i det här dokumentet kan skilja sig från andra versioner av Windows-datorer.Innan du använder skrivaren bör du läsa alla medföljande dokument som handlar om säkerhet och korrekt
användning.
Alla modeller är inte tillgängliga i alla länder eller regioner.

Varumärken

Android är ett varumärke som tillhör Google LLC.Bluetooth
används av Brother Industries, Ltd. under licens.
QR Code är ett registrerat varumärke som tillhör DENSO WAVE INCORPORATED.Epson ESC/P är ett registrerat varumärke som tillhör Seiko Epson Corporation.AirPrint, iPad, iPhone och iPod touch är varumärken som tillhör Apple Inc.Wi-FiWi-Fi Protected Setup™ är ett varumärke som tillhör Wi-Fi Alliance
®
och Bluetooth-logotyperna är registrerade varumärken som tillhör Bluetooth SIG, Inc. och
®
är ett registrerat varumärke som tillhör Wi-Fi Alliance®.
®
.
1
Page 3

Licens

QR Code Generating Program Copyright © 2008 DENSO WAVE INCORPORATED.BarStar Pro Encode Library (PDF417, Micro PDF417, DataMatrix, MaxiCode, AztecCode, GS1
Composite, GS1 Databar, Code93, MSI/Plessey, POSTNET, Intelligent Mail Barcode). Copyright © 2007 AINIX Corporation. All rights reserved.
Blue SDK
Copyright © 1995-2018 OpenSynergy GmbH. All rights reserved. All unpublished rights reserved.
Portions of this software are copyright © 2014 The FreeType Project (www.freetype.org
). All rights reserved.

Tillgängliga manualer

Du kan hämta de senaste manualerna från Brother support webbsida på support.brother.com
Produktsäkerhetsguide
Snabbguide
Bruksanvisning
1, 2
2
Command Reference (Kommandoreferens)
1
Tryckt bruksanvisning i förpackningen.
2
PDF-manual på Brother support webbsida.
1, 2
I den här guiden hittar du säkerhetsinformation som det är viktigt att du läser noggrant innan du använder skrivaren.
I bruksanvisningen finns grundläggande information om att använda skrivaren samt säkerhetsinformation och detaljerade tips om felsökning.
I den här manualen ingår innehållet i Snabbguide samt ytterligare information om skrivarinställningar, åtgärder, säkerhetsföreskrifter, kommunikationsinställningar, felsökningstips och instruktioner för underhåll.
2
I den här manualen finns information om kontrollkommandon för att hantera skrivaren direkt.
2
Page 4
Symboler som används i denna manual
Följande symboler används i hela denna vägledning:
Om instruktionerna och varningarna inte följs kan det leda till dödsfall eller
FARA
VARNING
VAR FÖRSIKTIG
Viktigt Obs
allvarlig skada. Följ dessa riktlinjer för att undvika värmeutveckling, rök, explosion eller brand.
Om instruktionerna och varningarna inte följs kan det leda till dödsfall eller allvarlig skada.
Följ dessa riktlinjer för att undvika värmeutveckling, rök, explosion, brand eller skada.
Om instruktionerna och varningarna inte följs kan det leda till mindre eller måttliga skador.
Följ dessa riktlinjer för att undvika skada. Anger information eller anvisningar som bör följas. Det finns annars risk för
skada, eller problem med driften. Anger observationer med information eller anvisningar som hjälper dig att
bättre förstå och mer effektivt använda produkten.

Viktiga säkerhetsinstruktioner

FARA
Uppladdningsbart litiumjonbatteri
Låt inte batteriet komma i kontakt med vätska.Du ska inte ladda, använda eller lämna batteriet på platser med höga temperaturer (över 60 °C).Försök inte ladda batteriet med en laddare som inte stöds.Använd bara för avsett ändamål.Håll borta från värme och öppen eld.Anslut inte plus- och minuspoler med metallföremål som ledningar. Förvara inte batteriet tillsammans med metallföremål.Kasta, slå eller skada inte batteriet på något sätt.Löd inte fast några anslutningar på batteriet.Ta inte isär eller modifiera batteriet.Släng inte batteriet i hushållsavfall.
3
Page 5
VARNING
Använd INTE skrivaren när dess användning är förbjuden, t.ex. på flygplan. Flygplanets utrustning kan påverkas vilket kan orsaka olyckor.
Använd INTE skrivaren i omgivningar som omfattas av särskilda krav, t.ex. i närheten av medicinsk utrustning. Elektromagnetiska vågor kan påverka medicinsk utrustning negativt.
Organiska lösningsmedel, till exempel bensen, thinner, lackborttagning eller doftsprayer, får INTE komma i kontakt med plasthöljet. De kan göra att plasthöljet deformeras eller löses upp, vilket medför risk för elektriska stötar eller brand.
Skrivare, nätadapter (tillval) eller biladapter (tillval)
Om främmande föremål hamnar i skrivaren eller dess kontakter och portar, måste du sluta använda skrivaren och
stänga av strömmen. Koppla sedan från alla kablar eller ta bort batteriet.
Produkten får inte användas, lagras eller förvaras:
• Där den kan komma i kontakt med vätska.
• Där kondens bildas.
• Där det finns mycket damm.
• Där temperaturen blir väldigt hög.
• Under åska.
Ta inte isär eller försök modifiera produkten.Utsätt inte produkten för kemikalier eller antändliga sprayer.Se till att barn inte kan komma åt skrivaren, övriga komponenter eller förpackningsmaterial under användning eller
förvaring.
Ta ut batteriet eller koppla från kablarna vid transport.Om skrivaren inte ska användas under en längre period tar du ut batteriet eller kopplar från kablarna innan du
lägger undan den för förvaring.
Uppladdningsbart litiumjonbatteri
Håll undan från små barn. Kontakta sjukvården omedelbart vid förtäring.Sluta använda batteriet om det uppstår synliga avvikelser som lukt, värme, deformationer eller missfärgning.Om vätska från batteriet kommer i ögonen sköljer du omedelbart med rent vatten. Kontakta sjukvården omedelbart.
Nätadapter, biladapter
Får endast användas med den angivna produkten.Sätt in kontakten ordentligt i uttaget.Använd nätadaptern med eluttag i standardutförande (AC 100-240 V 50/60 Hz) och biladaptern med DC 12 V-uttag.Låt inga metallföremål komma i kontakt med kontakter och portar.Dra inte i kablarna vid frånkoppling av nätadaptersladden eller biladaptern från eluttaget. Håll i själva kontakten när
du drar ut kabeln ur eluttaget.
Du får inte skada, vrida eller böja nätadaptern eller biladaptern med kraft. Var också försiktig vid utdragning och se
till att inga föremål läggs ovanpå dem.
Var försiktig så att nätadapterns och biladapterns kablar inte blir klämda.Överbelasta inte eluttag.
4
Page 6
VAR FÖRSIKTIG
RD-rullar använder termopapper. Etikettens färg och tryck kan påverkas eller blekna om den utsätts för solljus eller hög värme. Om etiketterna ska användas utomhus rekommenderar vi andra media än RD-rullar om hållbarheten är viktig.
Beroende på område, material och miljöförhållanden kan det hända att etiketten skalas av eller fastnar permanent, eller att etikettens färg ändras eller överförs till andra föremål. Innan du sätter fast etiketten ska du kontrollera miljöförhållandena och materialet. Testa etiketten genom att fästa en liten del av den på en undanskymd del av den avsedda ytan.
Skrivare
Lyft inte skrivaren i RD-rullens lucka eller i rulleshållaren.
Det finns en risk för att luckan kan lossna eller för att skrivaren faller i golvet.
När du ansluter kablar och tillbehör måste du följa tillämpliga instruktioner.Rör inte vid skrivhuvudet eller metalldelarna kring huvudet.Om skrivaren används under längre perioder kan de delar av skrivaren som visas bli så varma att de kan orsaka
lättare brännskador.
Uppladdningsbart litiumjonbatteri
Om du får batterivätska på huden eller kläderna sköljer du omedelbart med rent vatten.
Nätadapter, biladapter
Se till att du alltid kan komma åt kabeln till adaptern så att du kan koppla från den omedelbart i en nödsituation.
Bältesklämma
Se till att bältesklämman är ordentligt fastsatt på skrivaren och bärarens bälte.
5
Page 7
VAR FÖRSIKTIG
Varningsetikett
Rör inte vid bladet eller skrivhuvudet.
VIKTIGT
Ta INTE bort etiketterna som är fastsatta på skrivaren. Dessa etiketter innehåller användningsinformation och
anger skrivarens modellnummer.
Tryck INTE på strömbrytaren eller LED-indikatorn med ett vasst föremål, t.ex. en penna. Det kan skada knappen
eller LED-lampan.
Transportera INTE skrivaren när kablar är anslutna till likströmskontakten eller mini-USB-porten. Kontakten och
portarna kan ta skada.
Förvara INTE skrivaren i ett område som utsätts för höga temperaturer, hög luftfuktighet och direkt solljus eller
damm. Det kan orsaka missfärgningar eller fel.
6
Page 8
Allmänna försiktighetsåtgärder
Skrivare
Om både Bluetooth-funktionen och den trådlösa nätverksfunktionen är påslagna samtidigt kan
kommunikationshastigheten minska på grund av radiostörningar. Om detta inträffar, stäng av funktionen som du inte använder (Bluetooth-funktionen eller den trådlösa nätverksfunktionen).
Täck INTE över eller för in främmande föremål i pappersutmatningsfacket, likströmskontakten eller mini-USB-porten.Använd INTE förtunningsmedel, bensen, alkohol eller några andra organiska lösningsmedel när du rengör
skrivaren. Det kan skada ytans finish. Du kan enbart använda isopropylalkohol eller etanol för rengöring av skrivhuvudet eller rullen. Använd en mjuk, torr trasa för att rengöra skrivaren.
Om skrivaren inte ska användas under en längre period tar du ut rullen ur skrivaren.Se till att luckan för rullens utrymme alltid är stängd.I den här skrivaren används termopapper. Om det utskrivna papperet innehåller bläckrester, till exempel om någon
har skrivit på det eller stämplat det, kan bläcket göra att trycket bleknar eller blir missfärgat. Bläcket kan också ta tid att torka. Trycket kan blekna eller bli missfärgat om etiketten kommer i kontakt med följande: produkter av vinylklorid, föremål av läder som plånböcker och portmonnäer, organiska ämnen som alkohol, ketoner och estrar, tape, radergummin, gummimattor, markerbläck, permanent markerbläck, korrigeringsvätska, karbon, lim, ljuskänsligt papper, handkrämer, hårvårdsprodukter, kosmetika, vatten eller svett.
Vidrör INTE skrivaren med våta händer.Använd INTE papper som är vikt, vått eller fuktigt. Det finns risk för en felmatning av papperet och andra fel.Vidrör INTE papper eller etiketter med våta händer. Det medför risk för fel.
RD-rulle
Använd endast tillbehör och förbrukningsartiklar från Brother (märkta med ).
Om etiketten fästs på en våt, smutsig eller oljig yta kan det lätt hända att den lossnar. Innan du sätter fast etiketten
ska du rengöra den yta som etiketten ska placeras på.
RD-rullar består av termopapper, vilket gör att ultraviolett strålning, vind och regn kan göra att etikettens färg bleks
eller att den lossnar i ändarna.
Utsätt INTE RD-rullen för direkt solljus, höga temperaturer, hög luftfuktighet eller damm. Förvara på en sval och
mörk plats. Använd RD-rullen så snart som möjligt efter att paketet har öppnats.
Om etikettens utskrivna yta repas av dina fingernaglar eller av metallföremål, eller om du vidrör den utskrivna ytan
när dina händer är fuktiga av vatten, svett eller medicinsk kräm och liknande, kan färgen ändras eller blekas.
Fäst INTE etiketter på människor, djur eller växter. Fäst aldrig etiketter på allmän eller privat egendom utan tillstånd.De sista etiketterna i RD-rullen skrivs inte alltid ut korrekt. Därför innehåller varje rulle fler etiketter än vad som
anges på paketet.
När en etikett tas bort efter att den fästs på en yta kan det bli kvar en del av etiketten.När en etikett har fastnat kan det vara svårt att ta bort den.
Skrivare, nätadapter, biladapter eller tillbehör
Följ alla tillämpbara föreskrifter vid kassering av dessa produkter.
7
Page 9

Innehållsförteckning

Avsnitt I Grundläggande funktioner
1 Ställa in skrivaren 13
Delbeskrivning .........................................................................................................................................13
Kontrollpanel......................................................................................................................................14
LCD-skärm ........................................................................................................................................15
LED-indikatorer..................................................................................................................................17
Knapparnas funktion..........................................................................................................................18
Batteriinstallation/-borttagande................................................................................................................19
Installera batteriet ..............................................................................................................................19
Ladda upp batteriet..................................................................................................................................21
När det är installerat i skrivaren.........................................................................................................21
Avbryt batteriladdningen....................................................................................................................24
Tips för att använda batteriet.............................................................................................................24
När du inte använder batteriet ...........................................................................................................24
Slå på eller stänga av strömmen .............................................................................................................25
Ställa in språket .......................................................................................................................................25
Montera rullen..........................................................................................................................................25
Användning av lås till rulleshållare ....................................................................................................27
Riv av media......................................................................................................................................29
Montera bältesklämman ..........................................................................................................................30
Installera programvara på en Windows-dator eller mobil enhet ..............................................................31
Tillgänglig programvara .....................................................................................................................31
Installera skrivardrivrutinen och programvaran (när du använder en dator)......................................33
Ansluta skrivaren till en dator eller mobil enhet .......................................................................................34
Ansluta med USB (endast dator).......................................................................................................34
Ansluta med Bluetooth ......................................................................................................................35
Ansluta med Wi-Fi (endast RJ-4250WB)...........................................................................................36
Ansluta med NFC (Android) ..............................................................................................................40
LCD-skärm...............................................................................................................................................41
LCD-inställningar ...............................................................................................................................41
2 Så här använder du skrivaren 44
Skriva ut från en Windows-dator..............................................................................................................44
Skriva ut med skrivardrivrutinen ........................................................................................................44
Ställa in alternativ i skrivardrivrutinen ................................................................................................44
Anpassa utskrift från mobila enheter .......................................................................................................45
3 Ändra skrivarinställningarna 46
Verktyg för skrivarinställning....................................................................................................................46
Innan du använder Verktyg för skrivarinställning...............................................................................46
Använda Verktyg för skrivarinställning.....................................................................................................47
Kommunikationsinställningar...................................................................................................................49
Dialogrutan Inställningar....................................................................................................................49
Menyrad.............................................................................................................................................51
8
Page 10
Fliken Allmänt....................................................................................................................................54
Fliken Trådlöst LAN (endast RJ-4250WB) ........................................................................................58
Fliken Wireless Direct (endast RJ-4250WB) .....................................................................................62
Fliken Bluetooth.................................................................................................................................63
Tillämpa inställningsändringar på flera skrivare ................................................................................67
Enhetsinställningar ..................................................................................................................................68
Dialogrutan Inställningar....................................................................................................................68
Menyrad.............................................................................................................................................70
Fliken Grundinställn...........................................................................................................................72
Fliken Avancerat................................................................................................................................74
Utskriftsposition/sensorer ..................................................................................................................76
Fliken Skärminställningar ..................................................................................................................77
Tillämpa inställningsändringar på flera skrivare ................................................................................78
Inställningar för P-touch Template...........................................................................................................79
P-touch Template ..............................................................................................................................79
Dialogrutan för inställningar för P-touch Template ............................................................................80
Inställning av pappersformat....................................................................................................................82
Dialogrutan Inställning av pappersformat ..........................................................................................82
Distribuera pappersformat .................................................................................................................87
Ändra inställningar när du skriver ut från en mobil enhet ........................................................................87
4 Övriga funktioner 88
Skriva ut skrivarinformationen .................................................................................................................88
Masslagringsläge.....................................................................................................................................89
Beskrivning ........................................................................................................................................89
Använda masslagringsläge ...............................................................................................................89
Skriva ut JPEG-bilder ..............................................................................................................................90
Fjärruppdatering (endast RJ-4250WB)....................................................................................................90
Avsnitt II Programvara
5 Använda P-touch Editor 92
Använda P-touch Editor...........................................................................................................................92
Starta P-touch Editor .........................................................................................................................92
Skriva ut med P-touch Editor.............................................................................................................94
Tips för att skapa mallar ..........................................................................................................................96
Skapa en mall....................................................................................................................................96
Länka en databas till en mall ...........................................................................................................100
6 Så här använder du P-touch Transfer Manager och P-touch Library 102
P-touch Transfer Manager.....................................................................................................................102
Överför mallen till P-touch Transfer Manager........................................................................................103
Överför mallar eller andra data från datorn till etikettskrivaren..............................................................106
Säkerhetskopiera mallar eller andra data som sparats i skrivaren ........................................................110
Ta bort skrivardata.................................................................................................................................111
Skapa överföringsfiler och överföringspaketfiler....................................................................................112
Använda P-touch Library .......................................................................................................................113
Starta P-touch Library............................................................................................................................113
9
Page 11
Öppna och redigera mallar ....................................................................................................................115
Skriv ut mallar........................................................................................................................................116
Söka efter mallar....................................................................................................................................117
7 Överföra mallar med P-touch Transfer Express 118
Förbereda P-touch Transfer Express ....................................................................................................118
Överför mallen till P-touch Transfer Manager........................................................................................119
Spara mallen som en överföringspaketfil (PDZ) ....................................................................................120
Distribuera överföringspaketfilen (.pdz) och P-touch Transfer Express till användaren ........................122
Överföra överföringspaketfilen (.pdz) till skrivaren ................................................................................123
8 Uppdatera P-touch-programvaran 126
Uppdatera P-touch-programvaran .........................................................................................................126
Uppdatera firmware ...............................................................................................................................128
9 Trådlöst nätverk (endast RJ-4250WB) 131
Nätverksfunktioner.................................................................................................................................131
Så här ändrar du skrivarens nätverksinställningar (IP-adress, nätmask och gateway) .........................132
Använda verktyget BRAdmin Light..................................................................................................132
Andra hanteringsverktyg........................................................................................................................134
Använda Webbaserad hantering (webbläsare) ...............................................................................134
Använda verktyget BRAdmin Professional......................................................................................134
Webbaserad hantering ..........................................................................................................................135
Konfigurera skrivarinställningarna med webbaserad hantering (webbläsare).......................................136
Avsnitt III Bilaga
10 Underhåll av skrivaren 138
Utvändigt underhåll................................................................................................................................138
Underhåll av skrivhuvud ........................................................................................................................138
Underhåll av rullen.................................................................................................................................139
Underhåll av pappersutmatningsfack ....................................................................................................139
Underhåll av matningsrulle utan liner ....................................................................................................140
11 Produktspecifikationer 141
12 Batteriladdare (tillval: PA-BC-003) 143
Delbeskrivning .......................................................................................................................................143
Specifikationer .......................................................................................................................................143
Ladda batterier ......................................................................................................................................144
Väggmontering ......................................................................................................................................145
Använda monteringsgängorna ........................................................................................................145
Ansluta flera batteriladdare....................................................................................................................146
Koppla från batteriladdarna ...................................................................................................................147
10
Page 12
13 Paket för matningsrulle utan liner (tillval: PA-LPR-001) 148
Delbeskrivning .......................................................................................................................................148
Installera matningsrullen utan liner........................................................................................................149
14 Laddningsvagga (tillval: PA-CR-002) 151
Delbeskrivning .......................................................................................................................................151
Specifikationer .......................................................................................................................................151
Ladda batterier ......................................................................................................................................152
Ta ur skrivaren.................................................................................................................................153
Väggmontering ......................................................................................................................................154
15 Felsökning 155
Översikt..................................................................................................................................................155
Utskriftsproblem...............................................................................................................................155
Problem med den utskrivna bilden ..................................................................................................157
Problem med skrivaren....................................................................................................................158
Problem med nätverksinstallation....................................................................................................160
Kan inte skriva ut över nätverket
Trots lyckad installation hittas inte skrivaren på nätverket ..........................................................161
Problem med säkerhetsprogramvara ..............................................................................................161
Kontrollera att nätverksenheterna fungerar som de ska..................................................................162
Problem med batteriladdaren (tillval)...............................................................................................162
Problem med laddningsvaggan (tillval)............................................................................................163
Problem med matningsrullen utan liner (tillval)................................................................................163
Felmeddelanden från skrivaren .......................................................................................................164
11
Page 13
Avsnitt I
Grundläggande funktioner
Ställa in skrivaren 13 Så här använder du skrivaren 44 Ändra skrivarinställningarna 46 Övriga funktioner 88
I
Page 14
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
10
15
13
14
16
12

Ställa in skrivaren 1

Delbeskrivning 1

1 Övre avrivare
1
2 Nedre avrivare 3 Lucka till rullens utrymme 4 Frigöringsspak till rullens lucka 5 Lucka till DC-kontakt 6 DC-kontakt 7 Gränssnittslucka 8 Mini-USB-port 9 Sensor för NFC (Near Field Communication) 10 Öppningar för axelrem 11 Kontrollpanel
Se Kontrollpanel på sidan 14. 12 Lucka till terminal till laddningsvagga 13 Batterilucka (endast RJ-4250WB/RJ-4230B) 14 Spärr för batterilucka 15 Hake till bältesklämma 16 Batteriutrymme
13
Page 15
Ställa in skrivaren
Kontrollpanel 1
1
1
6
1 LED-indikator
Se LED-indikatorer på sidan 17. 2 LCD-skärm
Se LCD-skärm på sidan 15.
3 Knappen (Mata) / OK
Matar fram papperet eller skriver ut skrivarinställningarna 4 Knappen Menu (Meny) / (Välj) 5 Knappen (Tillbaka)
6 Strömbrytare
Slår på/stänger av skrivaren
2
345
14
Page 16
Ställa in skrivaren
2
67
51 43
9
8
LCD-skärm 1
När skrivaren slås på visas huvudskärmen.
1 Uppdateringsikon (endast RJ-4250WB)
Indikerar status för FTP-anslutning och uppdatering.
: Det finns nya data.
1
(blinkar): Datauppdatering misslyckades.
(blinkar): Kan inte ansluta till servern.
2 Menytangent låsikon
Visas när [Menyknappsfunktion] i Verktyg för skrivarinställning är inställd till [Inaktivera]. 3 Ikon för Wireless Direct (endast RJ-4250WB)
Indikerar när Wireless Direct är tillgängligt.
4 WLAN-ikon (endast RJ-4250WB)
, , : Skrivaren är ansluten till nätverket.
: Skrivaren söker efter nätverket.
5 Bluetooth-ikon
Anger att Bluetooth är aktiverat. När ikonen blinkar används automatisk omparkoppling (se Automatisk
omparkoppling på sidan 65).
6 Ikon för batterihälsa
När skrivaren slås på visas batterihälsan. Den visas inte om det inte går att ladda.
Meddelande Ikon Tillstånd
Batteristatus Utmärkt Inga problem. Batteriet kan användas.
Batteristatus Bra Fortfarande välfungerande. Batteriet kan användas.
Svagt batteri Ersätt snart Batteriets hälsa försämras.
M. svagt batt Ersätt batteri Batteriets hälsa har kraftigt försämrats.
15
Page 17
Ställa in skrivaren
7 Ikon för laddningsstatus
Visar batteriets laddningsstatus.
Laddar (nätadapter ansluten): Laddas inte (batteriet kan inte laddas om batteritemperaturen är över 40 °C eller under 0 °C):
Laddas inte (Laddningen är klar eller pausad): Ingen ikon visas
8 Batterinivå
Visar återstående batterinivå.
Fulladdad:
Hög:
Halv:
Låg:
9 Skrivarstatus
1
16
Page 18
Ställa in skrivaren
Obs
LED-indikatorer 1
Indikatorerna anger skrivarens status genom att lysa och blinka. Symbolerna i det här avsnittet förklarar vad de olika indikatorernas färger och mönster betyder:
1
eller eller
eller eller
Indikatorn lyser i färgen som visas
Indikatorn blinkar i färgen som visas
Indikatorn är avstängd
LED-indikator Status
Avstängd Laddning slutförd (när strömmen är avstängd) Ingen laddning (när strömmen är avstängd)
Batterinivå: Halv eller mer Laddning slutförd (när strömmen är påslagen) Ström på (när batteriet inte är anslutet men nätadaptern är ansluten) Ingen laddning (när strömmen är påslagen)
Laddar
Bootläge
Batterinivå: låg
Viloläge
Slut på rullen Matningsfel Luckan är öppen Kommunikationsfel WPS-anslutningsfel BLF-filfel Mall saknas Minnet fullt ESC/P Minnet fullt JPEG-filfel Batteriet har åldrats Fel på masslagringsenhet Batterinivå: tom Systemfel Fel vid databassökning Batterifel (om batteriet inte är helt laddat efter den angivna tiden)
Om indikatorn lyser rött (bootläge) kontaktar du din lokala Brother-återförsäljare.
17
Page 19
Ställa in skrivaren
Knapparnas funktion 1
Strömbrytarens funktion Användning
Slå på skrivaren Tryck på strömbrytaren när skrivaren är avstängd. Stäng av skrivaren Medan skrivaren är påslagen håller du ned strömbrytaren tills meddelandet
[Systemet av] visas på LCD-skärmen. (Om funktionen [Automatisk avstängning] är aktiverad i enhetsinställningarna, stängs skrivaren av automatiskt efter den valda inaktivitetsperioden.)
Starta skrivaren i masslagringsläge Om du trycker på och håller ned strömbrytaren samtidigt som du trycker på
knappen Menu (Meny) / (Välj) startar skrivaren i masslagringsläget (se Masslagringsläge på sidan 89).
1
Funktionen för knappen (Tillbaka)
Rensa det valda menyobjektet och gå tillbaka till början
Avbryt det aktuella utskriftsjobbet Tryck på (Tillbaka) för att avbryta den nuvarande utskriften.
Meny / (Välj) Användning
Gå till menyvalsläget Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) medan skrivaren är på. Välja nästa menyalternativ När menyn visas trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja
Köra en fil som lagrats i masslagringsutrymmet
(Mata) / OK-knappfunktion Användning
Mata papperet När papperstypen är inställd på [Etikett] eller [Media med märken]:
Skriva ut skrivarinformationen Kontrollera att en rulle är insatt och tryck sedan på och håll ned knappen
Aktivera funktionsläget för den valda posten
Användning
Tryck på knappen (Tillbaka) om du vill tillbaka till föregående kategori.
nästa alternativ. Om du trycker på den här knappen medan skrivaren körs i masslagringsläge
kan du köra en kommandofil som lagrats i masslagringsutrymmet (se Masslagringsläge på sidan 89).
Tryck på knappen (Mata) / OK för att automatiskt mata papperet till utskriftsposition.
När papperstypen är inställd på [Kontinuerlig tapelängd]: Tryck på knappen (Mata) / OK för att mata papperet.
(Mata) / OK. Skrivaren börjar skriva ut inställningarna (se Skriva ut
skrivarinformationen på sidan 88). Tryck på knappen
(Mata) / OK för att aktivera det valda menyalternativet.
18
Page 20
Ställa in skrivaren
Viktigt
Obs

Batteriinstallation/-borttagande 1

Se till att du laddar det uppladdningsbara litiumjonbatteriet (PA-BT-006) antingen i skrivaren eller i
laddaren före första användningen.
Installera batteriet 1
För RJ-4250WB/RJ-4230B
a Lås upp och dra ut batteriluckan.
1
b För in batteriet tills det låser fast.
• Du tar bort batteriet genom att utföra installationsproceduren i omvänd ordning.
• Tappa inte bort batteriluckan eftersom du ska fästa den igen senare.
För RJ-4250WB-L/RJ-4230B-L
a Lås upp och dra ut batteriet.
19
Page 21
Ställa in skrivaren
b Ta bort det isolerande bladet.
c För in batteriet tills det låser fast.
1
20
Page 22
Ställa in skrivaren
Obs
Obs

Ladda upp batteriet 1

När det är installerat i skrivaren 1
Ladda det uppladdningsbara litiumjonbatteriet (PA-BT-006) genom att sätta in det i skrivaren och göra följande:
• Ladda batteriet innan du använder det genom att följa nedanstående rutin.
• Utskriftshastigheten varierar beroende på vilken batteridrift som är tillgänglig.
a Kontrollera att det är installerat i skrivaren. b Använd den Brother-kompatibla nätadaptern (PA-AD-600) och nätadaptersladden för att ansluta
skrivaren till ett eluttag (se Ladda upp batteriet med nätadaptern (tillval) på sidan 22), eller använd den Brother-kompatibla bildadaptern (PA-CD-600CG) för att ansluta skrivaren till ett likströmsuttag (se Ladda upp batteriet med biladaptern (tillval) på sidan 23).
1
• LED-indikatorn lyser med orange sken när batteriet laddas upp. När batteriet är fulladdat slås LED-indikatorn av (när strömmen är avstängd) eller lyser grönt (när
strömmen är påslagen).
• Laddningstiden är cirka 4 timmar. Det beror på miljöförhållandena.
• På grund av batteriets temperatur kan laddningen avbrytas om rumstemperaturen är utanför följande intervall: 0 till 40 °C.
• Rekommenderad laddningstemperatur för batteriet är mellan 5 och 35 °C.
21
Page 23
Ställa in skrivaren
Obs
Ladda upp batteriet med nätadaptern (tillval) 1
Nätadaptern och nätadaptersladden är valfria tillbehör. Köp en adapter och nätadaptersladd som är anpassade för den region där skrivaren kommer att användas.
Genom att använda nätadaptern kan du använda skrivaren även om batteriet inte är installerat.
a Öppna luckan till DC-kontakten och anslut nätadaptern till skrivaren. b Anslut nätadaptersladden till nätadaptern. c Anslut nätadaptersladden till ett närliggande eluttag (100-240 VAC, 50-60 Hz).
1
2
1
1 Nätadapter 2 Nätadaptersladd
22
Page 24
Ställa in skrivaren
Obs
Ladda upp batteriet med biladaptern (tillval) 1
Anslut skrivaren till ditt fordons 12-volts DC-uttag (cigarettändare eller liknande) för att ladda det uppladdningsbara batteriet.
Biladaptern är ett valfritt tillbehör. Skrivaren fungerar utan ett installerat batteri och extern ström.
a Anslut biladaptern till fordonets 12-volts DC-uttag. b Öppna DC-luckan och anslut biladaptern till skrivaren.
1
1 Biladapter
1
Så här laddar du upp batteriet med batteriladdaren (tillval) eller laddningsvaggan (tillval) 1
Det går att ladda batteriet med batteriladdaren (tillval) eller laddningsvaggan (tillval). Mer information finns i Batteriladdare (tillval: PA-BC-003) på sidan 143 eller Laddningsvagga (tillval: PA-CR-002) på sidan 151.
23
Page 25
Ställa in skrivaren
Obs
Avbryt batteriladdningen 1
Avbryt laddningen av det uppladdningsbara litiumjonbatteriet genom att koppla bort nät- eller biladaptern från DC-kontakten.
Tips för att använda batteriet 1
Utskrift med hög svärtningsgrad (mörk) laddar ur batteriet snabbare än utskrift med låg svärtningsgrad. Du
kan justera inställningen för svärtningsgrad i Enhetsinställningar (se Enhetsinställningar på sidan 68).
Batteriladdningen måste ske i en miljö med en temperatur mellan 0 och 40 °C, annars laddas inte batteriet.
Om laddningen avbryts på grund av att omgivningstemperaturen är för hög eller för låg ställer du skrivaren på en plats där temperaturen är mellan 0 och 40 °C och försöker ladda igen.
Rekommenderad laddningstemperatur för batteriet är mellan 5 och 35 °C.Om skrivaren används både när batteriet är installerat och nät- eller biladaptern är ansluten, kan
laddningen avbrytas även om batteriet inte är fulladdat.
Batteriegenskaper 1
1
Tänk på följande så fungerar batterierna bäst och håller längre.
Undvik att använda eller förvara batteriet på platser där det utsätts för mycket höga eller låga temperaturer
eftersom det då försämras snabbare.
Ta ut batteriet om du inte använder skrivaren under en längre tid.Förvara batterier med mindre än 50 % laddning på en sval och torr plats utan direkt solljus.Ladda om batteriet var sjätte månad om det förvaras under längre perioder.Det är normalt och säkert för skrivaren att bli varm medan den laddas. Koppla bort laddaren och sluta
använda skrivaren om den känns het när du rör vid den.
När skrivaren är påslagen visas batterihälsan på LCD-skärmen.
För skärmar om batterihälsan, se LCD-skärm på sidan 15.
När du inte använder batteriet 1
Det går att använda skrivaren utan batteriet på följande sätt:
När en nätadapter (PA-AD-600) eller biladapter (PA-CD-600CG) ansluts till skrivaren.När skrivaren är installerad i laddningsvaggan (PA-CR-002).
När batteriet inte är installerat fäster du batteriluckan säkert med självgängande skruvar (M2,6 × 6 mm) (ingår ej).
24
Page 26
Ställa in skrivaren
Obs
1

Slå på eller stänga av strömmen 1

På: Tryck på strömbrytaren . Av: Håll ned strömbrytaren tills meddelandet [Systemet av] visas på LCD-skärmen.
• När skrivaren är ansluten till nätadaptern slås strömmen som standard på automatiskt.
• Ta inte bort batteriet förrän LCD-skärmen stängs av när nätadaptern inte är ansluten till skrivaren och eluttaget.

Ställa in språket 1

a Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Inställningar] och tryck sedan på
knappen (Mata) / OK.
b Välj [ Språk] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK. c Välj ett språk och tryck sedan på knappen (Mata) / OK.
1

Montera rullen 1

a Tryck på frigöringsspaken till rullens lucka för att öppna luckan till rullens utrymme.
1 Frigöringsspak till rullens lucka
25
Page 27
Ställa in skrivaren
Viktigt
1
b För båda styrskenor utåt.
c Montera rullen.
1
1 Utskriftsyta (riktad utåt på rullen)
d Stäng luckan till rullens utrymme tills den låser fast.
Använd Brothers RD-rullar för bästa resultat.
26
Page 28
Ställa in skrivaren
Obs
• Ställ in papperstypen på [Etikett] om du använder stansade etiketter och tryck på knappen (Mata) / OK efter att du har fört in rullen. Skrivaren matar etiketten till startpositionen.
• Du tar bort rullen genom att utföra installationsproceduren i omvänd ordning.
• Se till att inmatade rullar roterar korrekt.
1
Användning av lås till rulleshållare 1
Montera lås till rulleshållare för att fästa styrskenan ordentligt. Det går att kombinera lås till rulleshållare för att få en av fyra olika bredder på rullen, enligt följande:
Rullens bredd
105,6 mm A
101,6 mm F
84 mm —C
80 mm D
Lås till
rulleshållare 1
✔ ✔ ✔ ✔ ✔
Lås till
rulleshållare 2
Lås till
rulleshållare 3
Kombinations-
bild
Kombinationer (v/h symmetriskt) Kombinationer (v/h symmetriskt)
Lås till rulleshållare 1
A
Lås till rulleshållare 1 + Lås till rulleshållare 3
F
Lås till rulleshållare 1 + Lås till rulleshållare 2
C
Lås till rulleshållare 1 + Lås till rulleshållare 2 + Lås till rulleshållare 3
D
27
Page 29
Ställa in skrivaren
Viktigt
Använd lås till rulleshållare 2 genom att installera det med de medföljande skruvarna som tillhandahålls
med lås till rulleshållare 1.
Använd lås till rulleshållare 3 genom att fästa det vid lås till rulleshållare 1 eller lås till rulleshållare 2 med
dubbelsidig tape. Dubbelsidig tape medföljer lås till rulleshållare 3 på tre platser. Se till att ta bort skyddspapperet från den
dubbelsidiga tapen innan du använder den första gången.
1
Montera alltid de vänstra och högra låsen till rulleshållaren i samma konfiguration på båda sidor. Rullar som har fästs felaktigt kan lossna och skada skrivaren.
Installera lås till rulleshållare 1
a Fäst klohaken till lås till rulleshållare 1 i rulleshållarens hål.
b Tryck ned låset till rulleshållaren.
28
Page 30
Ställa in skrivaren
VAR FÖRSIKTIG
Obs
1
2
Riv av media 1
Kvittopapper och etiketter kan rivas av genom att dra mediet upp eller ned snabbt enligt den inställda skärpositionen. Media utan liner kan endast rivas av uppåt.
1 Nedre avrivare 2 Övre avrivare
Rör inte bladet.
1
•[Avrivn. fält] är inställt på [Uppåt] vid köptillfället. (När [Utan linjer] är inställt på [På] på fliken [Avancerat] i Verktyg för skrivarinställning går det inte att välja [Avrivn. fält].)
• Justera skärpositionen genom att öppna Verktyg för skrivarinställning och gå till [Utskriftsposition/sensorer] i [Enhetsinställningar] och ange inställningen som du vill ha i fältet [Avrivningsjustering]. Mer information finns i Utskriftsposition/sensorer på sidan 76.
29
Page 31
Ställa in skrivaren
Viktigt

Montera bältesklämman 1

Du kan bära skrivaren i bältet genom att fästa den medföljande bältesklämman. Följ instruktionerna nedan för att montera klämman på skrivaren och bältet. När du har fäst klämman till skrivaren kan du fästa den i bältet.
a Fäst bältesklämman i haken till bältesklämman på skrivaren, som visas:
1
1 Hake till bältesklämma
b Fäst klämman i bältet.
1
• Se till att montera bältesklämman ordentligt på skrivaren.
• Du tar bort bältesklämman genom att utföra installationsproceduren i omvänd ordning.
• Vi rekommenderar att du använder ett bälte som är mindre än 5 mm tjockt och mindre än 48 mm bred.
30
Page 32
Ställa in skrivaren

Installera programvara på en Windows-dator eller mobil enhet1

Utskriftsmetoderna är olika, beroende på skrivarmodellen och datorn eller den mobila enheten du skriver ut från.
Referera till följande tabeller och installera programvaran du behöver på datorn eller den mobila enheten.
Tillgänglig programvara 1
För dator 1
När du vill använda skrivaren med datorn måste du installera skrivardrivrutinen.
Programvara RJ-4250WB RJ-4230B Funktioner
1
1 Skrivardrivrutin
Kommunikations­inställningar
Enhetsinställningar
Verktyg för
2
skrivarinställ­ning
3 P-touch Editor
4 P-touch Transfer Manager
Inställningar för P-touch Template
Inställning av pappersformat
✔ ✔ ✔
Här anger du skrivarens kommunikationsinställningar och enhetsinställningar från datorn.
Här konfigurerar du inställningarna för P-touch Template.
Med P-touch Template infogar du data från en enhet (som en streckkodsläsare ansluten till skrivaren) i text och streckkodsobjekt i layouter som sparats på skrivaren. Det är praktiskt för att skriva ut mallar och streckkoder.
Gör det möjligt att lägga till pappersformat som inte finns i listan [Pappersformat] för skrivardrivrutinen.
Ger detta:
Här överför du filer som skapats med P-touch Editor till en skrivare och lagrar filerna i skrivarens minne. Du skriver ut dem från skrivarens minne utan att ansluta till datorn.
Lagring av anpassade dokument som malldata.Använd ett stort bibliotek med etiketter och
taggar genom att ansluta till databasen.
5 P-touch Library Här hanterar och skriver du ut P-touch Editor-mallar.
6 P-touch Transfer Express Här överför du dokument till skrivaren.
7 P-touch Update Software Här uppdaterar du firmware och programvara.
✔ ✔ ✔
31
Page 33
Ställa in skrivaren
✔✔✔
Programvara RJ-4250WB RJ-4230B Funktioner
BRAdmin Professional är ett verktyg för mer avancerad hantering av nätverksskrivare än
8 BRAdmin Professional
9 BRAdmin Light
10 BRAgent
Web Based Management
11
(Webbaserad hantering)
12 Font Manager
BRAdmin Light. Du kan konfigurera och kontrollera statusen på de nätverksanslutna skrivarna och överföra mallen till skrivaren via ett nätverk.
Här konfigurerar du grundinställningarna för nätverksanslutna skrivare.
Här hanterar du skrivare i olika lokala nätverk* och skickar data till datorn där BRAdmin Professional är installerat.
*Ett lokalt nätverk är ett område som hanteras av en enda router.
Här hanterar du en skrivare i nätverket med en standardwebbläsare via HTTP.
Här överför du teckensnitt till skrivaren och tar bort teckensnitt från skrivaren.
Det går att komma åt och skriva ut överförda teckensnitt med diverse utskriftskommandon.
Om användningsbehörighet för teckensnitt
När du använder teckensnitt måste du följa alla villkor som anges av teckensnittets rättighetsägare. Innan du hämtar teckensnitt måste du bekräfta att du har giltiga licenser för att använda dem och godkänna villkoren som är relaterade till användningen. Annars får du inte hämta teckensnitten.
1
För mobila enheter 1
Programvara RJ-4250WB RJ-4230B Funktioner
Används för att överföra filer (mallar, databaser och
1 Mobile Transfer Express
AirPrint
2
(För Apple-enheter)
Web Based Management
3
(Webbaserad hantering) Print Service Plugin
4
(Android)
5 Mobile Deploy
Du får även ett paket för programvaruutveckling (SDK). Du hittar SDK och Font Manager på Brother Developer Center (www.brother.co.jp/eng/dev
bilder) som framställts med P-touch Transfer Manager (Windows-versionen) till en skrivare med en mobil enhet.
Används till att skriva ut från en Apple-enhet (iPad, iPhone eller iPod touch) utan att installera ytterligare programvara.
Här hanterar du en skrivare i nätverket med en standardwebbläsare via HTTP.
Används till att skriva ut från en Android-enhet utan att installera ytterligare programvara.
Används till att uppdatera inställningar och firmware för skrivare i fältet med en mobil enhet. Den här programvaran skickar uppdateringsfiler överförda till DropBox eller en Http(s)-server till målskrivarna.
).
32
Page 34
Ställa in skrivaren
Installera skrivardrivrutinen och programvaran (när du använder en dator) 1
Om du ska skriva ut från en dator installerar du skrivardrivrutinen, P-touch Editor och annan programvara på datorn.
1
Gå till vår webbplats (install.brother När ett serienummer begärs kan du se skrivarens undersida och ange numret.
) och hämta installationsprogrammet för programvaran och manualerna.
33
Page 35
Ställa in skrivaren

Ansluta skrivaren till en dator eller mobil enhet 1

Anslut skrivaren med en av metoderna nedan:
USB-kabelanslutning (endast dator)
Se Ansluta med USB (endast dator) på sidan 34.
Bluetooth-anslutning
Se Ansluta med Bluetooth på sidan 35.
Trådlös LAN-anslutning (endast RJ-4250WB)
Se Ansluta med Wi-Fi (endast RJ-4250WB) på sidan 36.
NFC-anslutning (Android)
Se Ansluta med NFC (Android) på sidan 40.
Ansluta med USB (endast dator) 1
a Kontrollera att skrivaren är avstängd innan du ansluter den med USB-kabeln.
1
b Anslut USB-kabeln till mini-USB-porten på skrivarens sida. c Anslut den andra änden av USB-kabeln till USB-porten på datorn. d Slå på skrivaren.
34
Page 36
Ställa in skrivaren
Obs
Obs
Ansluta med Bluetooth 1
Följ tillverkarens rekommendationer för de Bluetooth-utrustade enheterna (datorer och mobila enheter) eller Bluetooth-adaptern, och installera nödvändig maskin- och programvara.
Använd den här rutinen för att para ihop skrivaren med datorn med hjälp av administrationsprogramvaran för Bluetooth.
a Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja [Bluetooth]-menyn och tryck sedan på knappen
(Mata) / OK.
b Välj [På/av] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK.
Välj [På].
c Identifiera skrivaren i hanteringsprogramvaran för Bluetooth.
Välj skrivaren där XXXX är de fyra sista siffrorna i skrivarens serienummer. Du hittar serienummeretiketten undertill på skrivaren. Bluetooth-kommunikationen är nu tillgänglig.
1
• Du kan även ändra skrivarens kommunikationsinställningar med Kommunikationsinställningar (se Kommunikationsinställningar på sidan 49).
• Som standard är Bluetooth-läge inställt på [Klassisk & LE] och två identiska Bluetooth-namn (för Klassiskt och Låg energi) kan visas i Bluetooth-menyn på Android-enheten.
35
Page 37
Ställa in skrivaren
Obs
Ansluta med Wi-Fi (endast RJ-4250WB) 1
Välj en av följande metoder för Wi-Fi-anslutning:
Wireless DirectInfrastrukturlägeInfrastrukturläge och Wireless DirectWPS (Wi-Fi Protected Setup™)
Wireless Direct 1
Med Wireless Direct kan du ansluta skrivaren till datorn eller den mobila enheten direkt utan Wi-Fi­åtkomstpunkt/router. Skrivaren fungerar som Wi-Fi-åtkomstpunkt.
a Bekräfta Wireless Direct-inställningarna för skrivaren.
Använda skrivaren
1 På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och trycker
sedan på knappen (Mata) / OK.
2 Tryck på Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Läge] och tryck sedan på knappen (Mata) /
OK.
1
3Välj [Direct] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK. Wireless Direct-ikonen visas på
LCD-skärmen.
Använda en dator
Anslut skrivaren och datorn med en USB-kabel. Starta Verktyg för skrivarinställning på datorn och klicka på knappen [Kommunikationsinställningar]. Kontrollera att [Wireless Direct] har valts för [Typ av nätverk] på fliken [Allmänt].
Mer information om Kommunikationsinställningar finns på Kommunikationsinställningar på sidan 49.
b På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och trycker sedan
på knappen (Mata) / OK. Ställ in [På/av] till [På].
c Använd datorn eller den mobila enheten till att välja skrivarens SSID (”DIRECT-*****_RJ-4250WB”). Om
det krävs anger du lösenordet (”425*****”). ***** är de sista fem siffrorna i serienumret.
• Du ändrar skrivarens nätverksinställningar med Verktyg för skrivarinställning (se Ändra skrivarinställningarna på sidan 46).
• Med Verktyg för skrivarinställning kan du också tillämpa ändrade nätverksinställningar på flera skrivare. (Se Tillämpa inställningsändringar på flera skrivare på sidan 67.)
• Du hittar serienummeretiketten undertill på skrivaren. Du kan även bekräfta serienumret genom att skriva ut skrivarinformationen (se Skriva ut
skrivarinformationen på sidan 88).
• Du kan inte ansluta till internet via Wi-Fi när du använder Wireless Direct. Anslut med Infrastrukturläge om du vill använda internet.
36
Page 38
Ställa in skrivaren
Viktigt
Obs
Infrastrukturläge 1
Med infrastrukturläget ansluter du skrivaren till en dator eller mobil enhet via en Wi-Fi-åtkomstpunkt/router.
Innan du börjar
Först måste du konfigurera skrivarens Wi-Fi-inställningar så att de kan kommunicera med Wi-Fi­åtkomstpunkten/routern. När skrivaren har konfigurerats får datorn eller mobila enheter i nätverket åtkomst till skrivaren.
• Om du tänker ansluta skrivaren till nätverket rekommenderar vi att du kontaktar systemadministratören innan du installerar. Bekräfta Wi-Fi-inställningarna innan du fortsätter med installationen.
• Om du vill konfigurera Wi-Fi-inställningarna igen eller om statusen för skrivarens Wi-Fi-anslutning är okänd återställer du Wi-Fi-inställningarna för skrivaren.
1 Tryck på strömbrytaren för att stänga av skrivaren. 2 Tryck på och håll ner knappen (Mata) / OK och strömbrytaren i cirka fem sekunder. LED-indikatorn
börjar blinka grönt. 3 När du håller strömbrytaren intryckt trycker du på knappen (Mata) / OK två gånger. 4 Släpp strömbrytaren .
Det bästa resultatet vid normala utskrifter får du om du använder skrivaren så nära Wi-Fi-åtkomstpunkten/ routern som möjligt, med så lite hinder i vägen som möjligt. Överföringshastigheten för dokumenten kan påverkas om det finns stora föremål eller väggar mellan de två enheterna eller om det finns störningar från andra elektroniska enheter.
1
Ansluta skrivaren till Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern
a Skriv först ned Wi-Fi-åtkomstpunktens/routerns SSID (nätverksnamn) och lösenord (nätverksnyckel). b Anslut skrivaren och datorn med en USB-kabel. c På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och trycker
sedan på knappen (Mata) / OK. Ställ in [På/av] till [På].
d Konfigurera skrivarens inställningar för infrastrukturläge.
Använda skrivaren
1 På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och
trycker sedan på knappen (Mata) / OK.
2 Tryck på Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Läge] och tryck sedan på knappen
(Mata) / OK.
3Välj [Infrastruktur] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK.
37
Page 39
Ställa in skrivaren
Obs
Obs
Använda en dator
Starta Verktyg för skrivarinställning på datorn och klicka på knappen [Kommunikationsinställningar]. Välj [Trådlöst LAN] för [Typ av nätverk] på fliken [Allmänt] och välj [Infrastruktur] för [Kommunikationsläge] i [Trådlösa inställningar] på fliken [Trådlöst LAN].
Mer information om Kommunikationsinställningar finns på Kommunikationsinställningar på sidan 49.
e Starta Verktyg för skrivarinställning på datorn och klicka på knappen
[Kommunikationsinställningar]. Välj [Trådlösa inställningar] på fliken [Trådlöst LAN]. Ange SSID som du antecknat eller klicka på [Sök] och välj SSID från listan som visas.
f Ange lösenordet som [Lösenordsfras].
Informationen som ska anges varierar beroende på autentiseringsmetod och krypteringsläge. Ange endast den information som är relevant för nätverksmiljön.
g Klicka på [Verkställ].
När anslutningen mellan skrivaren och Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern upprättas visas (Wi-Fi-ikonen) på skrivarens LCD-skärm. Datorer och mobila enheter i samma nätverk som skrivaren får åtkomst till skrivaren.
• Om du vill ändra andra nätverksinställningar använder du Verktyg för skrivarinställning (se Ändra skrivarinställningarna på sidan 46).
1
• Om du vill ansluta den mobila enheten till Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern väljer du SSID och anger Wi-Fi­åtkomstpunktens/routerns lösenord.
Infrastrukturläge och Wireless Direct 1
Det går att använda Infrastrukturläge och Wireless Direct samtidigt.
Använda skrivaren
a På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och trycker
sedan på knappen (Mata) / OK.
b Tryck på Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Läge] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK. c Välj [Direct/infra] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK.
Använda en dator
a Starta Verktyg för skrivarinställning på datorn och klicka på knappen
[Kommunikationsinställningar].
b Välj [Infrastruktur och Wireless Direct] som [Typ av nätverk] på fliken [Allmänt].
Mer information om Kommunikationsinställningar finns på Kommunikationsinställningar på sidan 49.
38
Page 40
Ställa in skrivaren
Obs
WPS (Wi-Fi Protected Setup™) 1
Om Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern stöder WPS går det snabbt att konfigurera inställningar och anslutningar.
a Först kontrollerar du att Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern är märkt med WPS-symbolen.
b Ställ skrivaren inom räckhåll för Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern. Räckvidden kan variera beroende på hur
omgivningen ser ut. Se instruktionerna som medföljer Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern.
c Tryck på WPS-knappen på Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern. d På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och trycker sedan
på knappen (Mata) / OK.
e Tryck på Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WPS] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK. f Välj [Knapptryckning] eller [PIN-kod] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK.
Mer information finns i instruktionerna som medföljer Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern. När anslutningen har etablerats visas WLAN-ikonen på skrivarens LCD-skärm. Datorer och mobila enheter i
samma nätverk som skrivaren får åtkomst till skrivaren.
1
• Skrivaren kommer i två minuter att försöka ansluta via WPS. Om knappen Menu (Meny) / (Välj) trycks ned under denna tid försöker skrivaren ansluta i ytterligare två minuter.
• Om datorn eller den mobila enheten har stöd för PIN-autentiseringsmetoden väljer du [PIN-kod] för högre säkerhet.
Så här bekräftar du skrivarens IP-adress 1
a På skrivaren trycker du på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [WLAN] och trycker sedan
på knappen (Mata) / OK.
b Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [IP-adress] och tryck sedan på knappen
(Mata) / OK.
LCD-skärmen visar IP-adressen och SSID (nätverksnamn) för Wireless Direct eller Infrastrukturläge.
39
Page 41
Ställa in skrivaren
Obs
Ansluta med NFC (Android) 1
Kontrollera att skrivarens Bluetooth-inställningar samt den mobila enhetens Bluetooth- och NFC-inställningar är PÅ, och vidrör sedan skrivaren med den mobila enheten.
• Skrivarens Bluetooth-läge måste vara inställt på [Klassisk & LE] eller [Klassiskt]. [Låg energi] stöds inte.
• NFC-kompatibilitet med din Android-enhet kan inte garanteras.
1
40
Page 42
Ställa in skrivaren
Obs
2
1

LCD-skärm 1

LCD-inställningar 1
Specificera inställningar från datorn 1
Du kan ange LCD-inställningarna antingen genom att använda skrivaren eller genom att använda Verktyg för skrivarinställning på en dator som är ansluten till skrivaren. Mer information om hur du ansluter en dator och gör inställningarna finns i Ändra skrivarinställningarna på sidan 46.
Specificera inställningar från skrivaren 1
Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja ett menyalternativ och tryck sedan på knappen
(Mata) / OK. Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja ett alternativ och tryck sedan på
knappen (Mata) / OK.
1
1 Alternativet som just valts är markerat. 2 Rullningslisten indikerar den första parametern i listan med en uppil och den sista med en nedpil. Om den
sista parametern är vald kan du trycka på knappen (Välj) för att bläddra tillbaka till den första parametern.
Ställa in mediestorlek
a Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Media] och tryck sedan på knappen OK. b Välj [Välj media] och tryck sedan på knappen OK.
Identifiera mediestorlek
Stansad media kan identifieras automatiskt.
a Sätt i stansad media i skrivaren. b Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja [Media]-menyn och tryck sedan på knappen
(Mata) / OK.
c Välj [Autoid.] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK.
Om mediestorleken inte kan identifieras ställer du in den från [Välj media].
41
Page 43
Ställa in skrivaren
Obs
Ställa in LCD-kontrast
a Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Inställningar] och tryck sedan på
knappen (Mata) / OK.
b Välj [LCD-kontrast] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK. Välj alternativet och tryck sedan
(Mata) / OK.
Välja ljudsignal
Välj om skrivaren piper vid start, avstängning eller fel.
a Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Inställningar] och tryck sedan på
knappen (Mata) / OK.
b Välj [Ljudsignal] och tryck sedan på knappen (Mata) / OK. Välj alternativet och tryck sedan på
(Mata) / OK.
Bluetooth-funktioner
[På/av]: För att ansluta skrivaren och Bluetooth-utrustade enheter, se Ansluta med Bluetooth på sidan 35.
[Läge]: Bluetooth-läge kan väljas med [Klassisk & LE], [Klassiskt] och [Låg energi]. [Autoåterans.]: Återansluter automatiskt till en tidigare ansluten iOS-enhet, som iPhone, iPad och
iPod touch. [Rensa hist.]: Tar bort information för automatiskt omparkopplade enheter som registrerats på
skrivaren.
1
[BT-adress]: Bluetooth-adressen för skrivaren visas på skärmen. [Skriv ut str.]: Bluetooth-adress och motsvarande streckkod (bredd: 42 mm) kan skrivas ut.
För stora utskrifter ställer du in Bluetooth-läget till [Klassiskt].
Wi-Fi-alternativ (endast RJ-4250WB)
För anslutningsmetoder och -inställningar som använder Wi-Fi-funktionen se Ansluta med Wi-Fi (endast RJ-4250WB) på sidan 36.
[På/av]: Anslut skrivaren till en trådlös enhet. [Läge]: Välj ett trådlöst anslutningsläge. Tillgängliga inställningar: [Direct], [Infrastruktur], [Direct/infra] [WPS]: Ställ in en WPS-anslutning. [WLANassistent]: Den här funktionen kan behövas vid installation av drivrutinen. [IP-adress]: Visa skrivarens IP-adress och SSID (nätverksnamn).
42
Page 44
Ställa in skrivaren
Fjärruppdatering (endast RJ-4250WB)
Anslut till FTP-servern och hämta nya mallar, databaser och andra filer. Ställ in uppgifterna för FTP-servern i förväg med hjälp av [Kommunikationsinställningar] i Verktyg för skrivarinställning. Mer information finns i Kommunikationsinställningar på sidan 49.
Detta objekt visas när FTP-servern är inställd och det finns uppdaterade filer tillgängliga.
a Tryck på Menu (Meny) / (Välj) för att välja menyn [Uppdatering] och tryck sedan på knappen
(Mata) / OK.
b Välj [Starta] och tryck på knappen (Mata) / OK.
När uppdateringen startar visas [Tar emot] eller [Laddar ner] på LCD-skärmen.
1
43
Page 45
2
Obs
Obs
Obs

Så här använder du skrivaren 2

Skriva ut från en Windows-dator 2

Skriva ut med skrivardrivrutinen 2
a Öppna dokumentet du vill skriva ut. b Anslut skrivaren till en dator med USB, Bluetooth eller Wi-Fi (se Ansluta skrivaren till en dator eller mobil
enhet på sidan 34).
Vid behov ändrar du skrivarinställningarna i skrivardrivrutinens dialogruta eller i Verktyg för skrivarinställning (se Ändra skrivarinställningarna på sidan 46).
c Skriv ut från programvaran.
Meddelandet [Skriver] visas på LCD-skärmen. När utskriften är klar återgår skrivaren till det läge som var valt innan utskriften startade.
2
Mer information om hur du skriver ut en JPEG-bild utan att använda skrivardrivrutinen finns i Skriva ut JPEG-bilder på sidan 90.
Göra utskrifter ljusare eller mörkare 2
Du kan göra utskrifter ljusare eller mörkare genom att justera inställningen för svärtningsgrad i Enhetsinställningar (se Enhetsinställningar på sidan 68).
När du använder batteriet kan ändringar av inställningen för svärtningsgraden medföra mindre förändringar i utskriftshastigheten och i antalet sidor som kan skrivas ut på en enda laddning.
Ställa in alternativ i skrivardrivrutinen 2
På skrivardrivrutinens skärm kan du konfigurera olika inställningar som pappersformat och antal kopior.
Du kan också använda Verktyg för skrivarinställning (se Ändra skrivarinställningarna på sidan 46) för att konfigurera avancerade inställningar.
44
Page 46
Så här använder du skrivaren

Anpassa utskrift från mobila enheter 2

Det finns ett programvaruutvecklingspaket (SDK). Gå till Brother Developer Center (www.brother.co.jp/eng/dev Du kan skriva ut från en mobil enhet med AirPrint (endast RJ-4250WB). Mer information finns i Guide för AirPrint. Hämta guiden från sidan Manualer på Brother support webbsida på
support.brother.com
).
2
45
Page 47
3
Obs
Viktigt

Ändra skrivarinställningarna 3

Verktyg för skrivarinställning 3

Med Verktyg för skrivarinställning kan du ange skrivarens kommunikationsinställningar, driftinställningar, inställningar för P-touch Template och Inställning av pappersformat från en Windows-dator.
Verktyg för skrivarinställning installeras automatiskt när du använder installationsprogrammet för att installera skrivardrivrutinen. Mer information finns i Installera programvara på en Windows-dator eller mobil enhet på sidan 31.
Verktyg för skrivarinställning är endast tillgängligt med kompatibla skrivare.
Innan du använder Verktyg för skrivarinställning 3
Kontrollera att skrivaren är ansluten till ett eluttag och är påslagen.
3
Kontrollera att skrivardrivrutinen har installerats på rätt sätt och att du kan skriva ut.Anslut skrivaren till en dator med en USB-kabel. Det här verktyget kan inte användas till att konfigurera
skrivare som är anslutna till ett trådlöst nätverk.
46
Page 48
Ändra skrivarinställningarna
3
2
4
5
6
1

Använda Verktyg för skrivarinställning 3

a Anslut skrivaren som ska konfigureras till datorn. b Starta Verktyg för skrivarinställning.
För Windows 10 / Windows Server 2016 (RJ-4250WB):
Klicka på [Start]> [Brother]> [Printer Setting Tool] (Verktyg för skrivarinställning). Huvudfönstret visas.
För Windows 8 / Windows 8.1 / Windows Server 2012 (RJ-4250WB) / Windows Server 2012 R2
(RJ-4250WB): Klicka på ikonen [Printer Setting Tool] (Verktyg för skrivarinställning) på skärmen [Appar].
För Windows 7 / Windows Server 2008 (RJ-4250WB) / Windows Server 2008 R2 (RJ-4250WB):
Klicka på [Start] > [Alla program] > [Brother] > [Label & Mobile Printer] > [Printer Setting Tool] (Verktyg för skrivarinställning).
3
1 Skrivare
Visar en lista över de anslutna skrivarna.
2 Kommunikationsinställningar
Specificerar kommunikationsinställningar för trådlös LAN (endast RJ-4250WB) och Bluetooth.
3 Enhetsinställningar
Anger skrivarens driftinställningar, t.ex. ströminställningar och skrivarinställningar. Inställningar kan också specificeras för LCD-skärmen.
4 Inställningar för P-touch Template
Anger inställningar för P-touch Template. Om du vill ha mer information om P-touch Template kan du hämta ”P-touch Template Manual/
Command Reference” (Manual för P-touch Template/Kommandoreferens) (endast på engelska) från Brother support webbsida på support.brother.com
47
Page 49
Ändra skrivarinställningarna
Viktigt
Viktigt
5 Inställning av pappersformat
Du kan lägga till information och inställningar för media i skrivardrivrutinen om du vill använda andra storlekar än dem som finns i listan [Pappersformat] i skrivardrivrutinen.
Du måste vara inloggad med administratörsbehörigheter för att öppna [Inställning av pappersformat].
6Avsluta
Fönstret stängs.
c Kontrollera att skrivaren du vill konfigurera visas vid [Skrivare]. Om en annan skrivare visas, väljer du
den du vill ha i listrutan.
d Välj inställningen du vill ändra och ange eller ändra inställningarna i dialogrutan.
Mer information om dialogrutorna för inställning finns i Kommunikationsinställningar på sidan 49, Enhetsinställningar på sidan 68, Inställningar för P-touch Template på sidan 79 eller Inställning av pappersformat på sidan 82.
e Klicka på [Verkställ] – [Avsluta] i inställningsdialogrutan. Inställningarna tillämpas nu på skrivaren. f Slutför inställningen genom att klicka på [Avsluta] i huvudfönstret.
Använd Verktyg för skrivarinställning för att konfigurera endast skrivaren när skrivaren är i standby. Skrivaren kanske inte fungerar som den ska om du försöker konfigurera den medan den behandlar en utskrift.
3
48
Page 50
Ändra skrivarinställningarna

Kommunikationsinställningar 3

Med [Kommunikationsinställningar] i Verktyg för skrivarinställning kan skrivarens kommunikationsinformation specificeras eller ändras när du ansluter skrivaren och datorn med en USB-kabel eller via en Bluetooth-anslutning. Du kan ändra kommunikationsinställningarna på inte bara en skrivare, utan tillämpa samma inställningar på flera skrivare.
Dialogrutan Inställningar 3
3
4
5
6
1
3
2
9 10
7
8
1 Inaktivera de här inställningarna
När du markerar den här kryssrutan visas på fliken och det går inte längre att ange eller ändra inställningarna.
Inställningar på en flik där visas tillämpas inte på skrivaren ens om du klickar på [Verkställ]. Inställningarna på fliken sparas och exporteras inte när du utför kommandona [Spara i kommandofil] eller [Exportera].
Kontrollera att kryssrutan är avmarkerad om du vill tillämpa inställningarna på skrivaren eller spara eller exportera dem.
2 Komponenter
Om [Aktuell status] är markerat visas de aktuella inställningarna i området för visning/ändring av inställningar.
Välj den komponent som du vill ändra inställningar för.
3 Menyrad 4 Skrivare
Visar en lista över de anslutna skrivarna.
49
Page 51
Ändra skrivarinställningarna
Viktigt
Viktigt
5 Nodnamn/Bluetooth-enhetsnamn
Visar nodnamnet (det går att byta namn på noder) och Bluetooth-enhetsnamn. (Se 8 Ändra nodens/Bluetooth-enhetens namn i Menyrad på sidan 51.)
6 Inställningsflikar
Innehåller inställningar som kan specificeras eller ändras. Om visas på fliken tillämpas inte inställningarna på den fliken på skrivaren.
7 Område för att visa/ändra inställningar
Här visas de aktuella inställningarna för det valda objektet.
8 Uppdatera
Uppdaterar inställningarna med den senaste informationen.
9 Verkställ
Tillämpar inställningarna på skrivaren. Spara de specificerade inställningarna i en kommandofil genom att välja [Spara i kommandofil] i listrutan.
Den sparade kommandofilen kan användas med masslagringsläget för att tillämpa inställningarna på en skrivare. (Se Masslagringsläge på sidan 89.)
När du klickar på [Verkställ] tillämpas alla inställningar på alla flikar på skrivaren. Om du markerar kryssrutan [Inaktivera de här inställningarna] tillämpas inte inställningarna på den fliken.
3
10 Avsluta
Här avslutar du [Kommunikationsinställningar] och återgår till huvudfönstret i Verktyg för skrivarinställning.
Ändringarna i inställningarna tillämpas inte på skrivaren om du klickar på [Avsluta] utan att först klicka på knappen [Verkställ].
50
Page 52
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Viktigt
6
10
11
7
1 2 3
4 5
8
9
Menyrad 3
3
1 Tillämpa inställningar på skrivaren
Tillämpar inställningarna på skrivaren.
2 Spara inställningar i kommandofil
Sparar de angivna inställningarna i en kommandofil. Filtillägget är .bin. Den sparade kommandofilen kan användas med masslagringsläget för att tillämpa inställningarna på en
skrivare. (Se Masslagringsläge på sidan 89.)
Om kryssrutan [Inaktivera de här inställningarna] är markerad sparas inte inställningarna på den fliken.
• Följande information sparas inte med kommandofilen:
• Nodnamn
• IP-adress, nätmask och standardgateway (när IP-adressen är inställd på [STATIC])
• De sparade kommandona för kommunikationsinställningar är enbart avsedda för att tillämpa inställningar på en skrivare. Om du vill tillämpa inställningarna på skrivaren med den här kommandofilen använder du masslagringsläget.
• Sparade kommandofiler innehåller autentiseringsnycklar och lösenord. Vi rekommenderar att kommandofiler endast sparas om det behövs.
• Skicka inte kommandofilen till en annan skrivarmodell.
51
Page 53
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Obs
Obs
Viktigt
3 Installera certifikat (endast RJ-4250WB)
Vissa metoder för nätverksautentisering kan kräva ett certifikat. Installera ett certifikat på den anslutna skrivaren eller spara ett certifikat som en kommandofil som kan
distribueras till skrivare av samma modell.
4 Importera
Importera från aktuella trådlösa datorinställningar
Importerar inställningarna från datorn.
• När du importerar trådlösa inställningar krävs administratörsbehörigheter för datorn.
• Det går endast att importera personliga säkerhetsinställningar för autentisering (öppet system, autentisering med offentlig nyckel och WPA/WPA2-PSK). Inställningar för säkerhetsautentisering för företag (som EAP-FAST), WPA2-PSK (TKIP) och WPA-PSK (AES) går inte att importera.
• Om flera trådlösa nätverk är aktiverade på datorn importeras endast de personliga inställningar som identifieras först.
• Det går endast att importera inställningar från panelen [Trådlöst LAN] – [Trådlösa inställningar] (kommunikationsläge, SSID, autentiseringsmetod, krypteringsläge och autentiseringsnyckel).
3
Välj en profil att importera
Importerar den exporterade filen och tillämpar inställningarna på en skrivare. Klicka på [Bläddra] och välj filen som du vill importera. Inställningarna i den markerade filen visas i
området för visning/ändring av inställningar.
• Alla inställningar (som trådlösa inställningar eller TCP/IP-inställningar) förutom nodnamn går att importera.
• Endast profiler som är kompatibla med den valda skrivaren kan importeras.
• Om den importerade profilens IP-adress är inställd på [STATIC] ändrar du IP-adressen för den importerade filen om det behövs, så att IP-adressen för en befintlig skrivare i nätverket inte dubbleras.
5 Exportera
De nuvarande inställningarna sparas i en fil.
Om kryssrutan [Inaktivera de här inställningarna] är markerad sparas inte inställningarna på den fliken.
Exporterade filer krypteras inte.
52
Page 54
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Obs
6 Starta om skrivaren automatiskt efter att de nya inställningarna har tillämpats
Om den här kryssrutan är markerad startar skrivaren om automatiskt efter att kommunikationsinställningarna har tillämpats.
Om den här kryssrutan är tom måste du starta om skrivaren manuellt.
När du konfigurerar flera skrivare kan du minska tidsåtgången för att ändra inställningarna genom att rensa den här kryssrutan. I det här fallet rekommenderar vi att du markerar kryssrutan när du konfigurerar den första skrivaren, så att du kan bekräfta att alla inställningar fungerar som avsett.
7 Identifierar automatiskt den anslutna skrivaren och hämtar de aktuella inställningarna
Om den här kryssrutan är markerad och en skrivare är ansluten till datorn identifieras skrivaren automatiskt och skrivarens aktuella inställningar visas i panelen [Aktuell status].
Om modellen för den anslutna skrivaren skiljer sig från skrivaren som anges i listrutan [Skrivare] ändras inställningarna som är tillgängliga på alla flikar så att de matchar den anslutna skrivaren.
8 Ändra nodens/Bluetooth-enhetens namn
Här kan du byta namn på en nod och Bluetooth-enhet.
9 Återställ till standardinställningar för kommunikation
Återställer kommunikationsinställningarna till fabriksinställningarna.
10 Visa hjälpinformationen
Hjälpinformationen visas.
11 Om
Versionsinformationen visas.
3
53
Page 55
Ändra skrivarinställningarna
1 2
3
Fliken Allmänt 3
Kommunikationsinställningar 3
3
1 Nätverksinställningar när strömmen slås på (endast RJ-4250WB)
Anger villkoren för att ansluta via Wi-Fi när skrivaren är påslagen. Tillgängliga inställningar: [På som standard], [Av som standard], [Behåll aktuellt läge]
2 Typ av nätverk (endast RJ-4250WB)
Tillgängliga inställningar: [Infrastruktur], [Infrastruktur och Wireless Direct], [Wireless Direct]
3 Bluetooth när strömmen slås på
Anger villkoren för att ansluta via Bluetooth när skrivaren är påslagen. Tillgängliga inställningar: [På som standard], [Av som standard], [Behåll aktuellt läge]
54
Page 56
Ändra skrivarinställningarna
1 2
IPv6 (endast RJ-4250WB) 3
3
1 IPv6-användning
Tillgängliga inställningar: [Aktivera], [Ej tillgänglig]
2 Prioritet för IPv6-adress
Välj om du vill prioritera IPv6-adresser.
55
Page 57
Ändra skrivarinställningarna
1
3 4
5 6
2
Fjärruppdatering (endast RJ-4250WB) 3
3
1 IP-adress till FTP-servern
Ange FTP-serverns adress.
2Port
Anger det portnummer som används för att komma åt FTP-servern.
3 Användarnamn
Ange ett användarnamn som har behörighet att logga in på FTP-servern.
4 Lösenord
Ange lösenordet som är kopplat till användarnamnet som du angav i fältet Användarnamn.
5 Sökväg
Ange sökvägen till mappen på FTP-servern varifrån du vill hämta uppdateringsfilen.
6 Ange filnamn
Anger uppdateringsfilens namn på FTP-servern.
56
Page 58
Ändra skrivarinställningarna
1 2
Loggfil
3
1 Spara loggfilen
Välj om du vill exportera uppdateringsloggfilen till FTP-servern. Tillgängliga inställningar: [Aktivera], [Ej tillgänglig]
2 Sökväg för loggfilen på FTP-servern
Ange sökvägen till mappen på FTP-servern dit du vill exportera logginformationen.
57
Page 59
Ändra skrivarinställningarna
1
2
3
4
Fliken Trådlöst LAN (endast RJ-4250WB) 3
TCP/IP(trådlöst) 3
3
1 Bootmetod
Tillgängliga inställningar: [AUTO], [BOOTP], [DHCP], [RARP], [STATIC]
2 IP-adress/Nätmask/Gateway
Du kan bara skriva dessa inställningar när IP-adressen är inställd på [STATIC].
3 DNS-servermetod
Tillgängliga inställningar: [AUTO], [STATIC]
4 IP-adress för primär DNS-server/IP-adress för sekundär DNS-server
Du kan bara skriva dessa inställningar när DNS-servern är inställd på [STATIC].
58
Page 60
Ändra skrivarinställningarna
1
2
4
3
IPv6 3
3
1 Statisk IPv6-adress
Anger en permanent IPv6-adress.
2 Aktivera den här adressen
Aktiverar den angivna statiska IPv6-adressen.
3 PRIMÄR DNS Server IPv6 Adress/SEKUNDÄR DNS Server IPv6 Adress
Anger IPv6-adresserna för DNS-servern.
4 IPv6-adresslista
Visar en lista med alla IPv6-adresser.
59
Page 61
Ändra skrivarinställningarna
1 2
5 6
8
3
4
7
Trådlösa inställningar 3
3
1 Kommunikationsläge
Inställningen [Infrastruktur] är endast tillgänglig för RJ-4250WB.
2 SSID(nätverksnamn)
Om du klickar på [Sök] visas de tillgängliga SSID-alternativen i en separat dialogruta.
3 Kanal
Den här inställningen väljs automatiskt för RJ-4250WB.
4 Autentiseringsmetod/Krypteringsläge
Vilka krypteringslägen som stöds för autentiseringsmetoderna visas i Autentiseringsmetoder och krypteringslägen på sidan 61.
5 WEP-nyckel
Du kan enbart ange en inställning när WEP har valts som krypteringsläge.
6 Lösenordsfras
Du kan endast ange en inställning om WPA/WPA2-PSK är valt som autentiseringsmetod.
7 Användar-ID/Lösenord
Du kan endast ange inställningar om EAP-FAST, PEAP, EAP-TTLS eller EAP-TLS är valt som autentiseringsmetod. Med EAP-TLS behöver du dessutom inte registrera ett lösenord men ett klientcertifikat måste registreras. Registrera ett certifikat genom att ansluta till skrivaren från en webbläsare och sedan specificera certifikatet. Mer information finns i Webbaserad hantering på sidan 135 eller Installera certifikat (endast RJ-4250WB) på sidan 52.
8 Visa nyckel och lösenord på skärmen
Om den här kryssrutan är markerad visas nycklar och lösenord med vanlig (ej krypterad) text.
60
Page 62
Ändra skrivarinställningarna
Viktigt
Autentiseringsmetoder och krypteringslägen 3
Autentiseringsmetod Krypteringsläge
Öppet system Ingen/WEP
Delad nyckel WEP
WPA/WPA2-PSK TKIP+AES / AES
EAP-FAST/NONE TKIP+AES / AES
EAP-FAST/MS-CHAPv2 TKIP+AES / AES
EAP-FAST/GTC TKIP+AES / AES
PEAP/MS-CHAPv2 TKIP+AES / AES
PEAP/GTC TKIP+AES / AES
EAP-TTLS/CHAP TKIP+AES / AES
EAP-TTLS/MS-CHAP TKIP+AES / AES
EAP-TTLS/MS-CHAPv2 TKIP+AES / AES
EAP-TTLS/PAP TKIP+AES / AES
EAP-TLS TKIP+AES / AES
3
Så här anger du säkerhetsinställningar med högre nivå: Vid certifikatverifiering med autentiseringsmetoderna EAP-FAST, PEAP, EAP-TTLS eller EAP-TLS går
det inte att ange certifikatet i Verktyg för skrivarinställning. När skrivaren har konfigurerats för att ansluta till nätverket, anger du certifikatet genom att komma åt skrivaren från en webbläsare.
Mer information finns i Webbaserad hantering på sidan 135 eller Installera certifikat (endast RJ-4250WB) på sidan 52.
61
Page 63
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Fliken Wireless Direct (endast RJ-4250WB) 3
Wireless Direct-inställningar 3
1
2
3
3
1 SSID/generering av nätverksnyckel
Tillgängliga inställningar: [AUTO], [STATIC]
2 SSID(nätverksnamn)/Nätverksnyckel
Anger SSID (25 ASCII-tecken eller färre) och nätverksnyckeln (63 tecken eller färre) som du vill använda i Wireless Direct-läge.
Du kan endast ange en inställning om du har valt [STATIC] som [SSID/generering av nätverksnyckel].
Fabriksinställningen för SSID är ”DIRECT-*****_RJ-4250WB” och lösenordet är ”425*****”. ***** är de sista fem siffrorna i serienumret. (Du hittar serienummeretiketten undertill på skrivaren.)
3 Kanal
Specificerar kanalen som ska användas i Wireless Direct-läge.
62
Page 64
Ändra skrivarinställningarna
1
Fliken Bluetooth 3
Bluetooth-inställningar 3
3
1 Bluetooth-läge
Ställer in kontrolläget när Bluetooth är aktiverat. Tillgängliga inställningar: [Klassiskt och Låg energi], [Endast klassiskt], [Endast Låg energi]
63
Page 65
Ändra skrivarinställningarna
1
2
3
4
Klassiskt
3
1 Synlig för andra enheter
Låter skrivaren ”upptäckas” av andra Bluetooth-enheter. Tillgängliga inställningar: [Synlig], [Inte synlig]
2 Ändra PIN-kod
Om den här kryssrutan är markerad kan du ändra PIN-koden.
3 Visa PIN-koden på skärmen
Om den här kryssrutan är markerad visar datorn PIN-koder som standard.
4 Begär inställningar för SSP (Secure Simple Pairing) under sammankopplingen
Om kryssrutan är markerad vid användning av klassiskt Bluetooth-läge måste du även trycka på knappen (Mata) / OK på skrivaren (autentisering) vid parkoppling med enheter som kör Bluetooth version 2.1 eller senare.
64
Page 66
Ändra skrivarinställningarna
1 2
Automatisk omparkoppling
3
1 Automatisk omparkoppling
Ställer in huruvida automatisk återanslutning ska ske till en tidigare ansluten iOS-enhet. Tillgängliga inställningar: [Aktivera], [Inaktivera]
2 Ta bort enhet som parkopplas automatiskt
När du trycker på den här knappen tas informationen bort för automatiskt omparkopplade enheter som registrerats på skrivaren.
65
Page 67
Ändra skrivarinställningarna
1 2
Låg energi
3
1 Lägsta säkerhetsläge
Ange lägsta säkerhetsnivå vid användning av läget [Endast Låg energi]. Tillgängliga inställningar: [Ingen], [Oautentiserad kryptering], [Autentiserad kryptering],
[LE Secure Connections]
2 Begär inställningar för SSP (Secure Simple Pairing) under sammankopplingen
Om den här kryssrutan är markerad vid användning av läget [Endast Låg energi] måste du även trycka på knappen (Mata) / OK på skrivaren (autentisering) vid parkoppling av enheter som är kompatibla med funktionen för låg energi.
66
Page 68
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Obs
Viktigt
Obs
Tillämpa inställningsändringar på flera skrivare 3
a När du har tillämpat inställningarna på den första skrivaren kopplar du bort den från datorn och ansluter
den andra skrivaren till datorn.
b Välj den nyss anslutna skrivaren i listrutan [Skrivare].
Om kryssrutan [Identifierar automatiskt den anslutna skrivaren och hämtar de aktuella inställningarna] i dialogrutan [Inställningar för alternativ] är markerad, väljs en skrivare som anslutits med USB-kabeln automatiskt.
Mer information finns i Kommunikationsinställningar på sidan 49.
c Klicka på [Verkställ].
Samma inställningar som användes på den första skrivaren tillämpas nu på den andra.
Vi rekommenderar att du markerar kryssrutan [Starta om skrivaren automatiskt efter att de nya inställningarna har tillämpats] när du konfigurerar den första skrivaren så att du kan bekräfta att anslutningen till Wi-Fi-åtkomstpunkten/routern går att upprätta korrekt med inställningarna. Mer information finns i Kommunikationsinställningar på sidan 49.
3
d Upprepa steg a-c för alla skrivare vars inställningar du vill ändra.
Om den första skrivarens IP-adress är inställd på [STATIC], kommer de andra skrivarna också att använda samma adress. Vid behov kan du ändra varje skrivares IP-adress på fliken [Trådlöst LAN].
Om du vill spara de aktuella inställningarna i en fil klickar du på [Arkiv] – [Exportera]. Samma inställningar kan tillämpas på en annan skrivare genom att du klickar på [Arkiv] – [Importera] och
sedan väljer filen med de exporterade inställningarna. (Se Kommunikationsinställningar på sidan 49.)
67
Page 69
Ändra skrivarinställningarna
Obs
5
7
8
1 2
4
3
6

Enhetsinställningar 3

Med [Enhetsinställningar] i Verktyg för skrivarinställning kan skrivarinställningar specificeras eller ändras när du ansluter skrivaren och datorn med en USB-kabel eller via en Bluetooth-anslutning. Du kan ändra enhetsinställningar på inte bara en skrivare, utan även tillämpa samma inställningar på flera skrivare.
När du skriver ut från datorprogram kan olika utskriftsinställningar specificeras från skrivardrivrutinen. Genom att använda [Enhetsinställningar] i Verktyg för skrivarinställning kan dock mer avancerade inställningar specificeras.
När du öppnar [Enhetsinställningar] visas de nuvarande inställningarna för skrivaren. Om det inte gick att hämta de aktuella inställningarna visas de tidigare inställningarna. Om det inte gick att hämta de aktuella inställningarna och inga tidigare inställningar har angetts visas verktygets standardinställningar.
Dialogrutan Inställningar 3
3
1 Menyrad
Här väljer du kommandon från listor på de olika menyerna.
2 Modell
Här specificerar du skrivaren vars enhetsinställningar ska konfigureras. Om endast en skrivare är ansluten behöver du inte välja någon modell, eftersom enbart den skrivaren visas.
3 Inställningsflikar
Innehåller inställningar som kan specificeras eller ändras.
Om visas på fliken kan inställningarna på den fliken inte anges eller ändras. Inställningarna på fliken tillämpas inte på skrivaren ens om du klickar på [Verkställ]. Inställningarna på fliken sparas eller exporteras inte heller när du utför kommandona [Spara i kommandofil] eller [Exportera].
68
Page 70
Ändra skrivarinställningarna
4 Inaktivera de här inställningarna
När du markerar den här kryssrutan visas på fliken och det går inte längre att ange eller ändra inställningarna.
Inställningar på en flik där visas tillämpas inte på skrivaren ens om du klickar på [Verkställ]. Inställningarna på fliken sparas och exporteras inte när du utför kommandona [Spara i kommandofil] eller [Exportera].
5 Aktuella inställningar
Hämtar inställningarna från den anslutna skrivaren och visar dem i dialogrutan. Inställningar hämtas också för parametrar på flikar med .
6 Parametrar
De nuvarande inställningarna visas.
7Stäng
Här avslutar du [Enhetsinställningar] och återgår till huvudfönstret i Verktyg för skrivarinställning.
8 Verkställ
Tillämpar inställningarna på skrivaren. Spara de specificerade inställningarna i en kommandofil genom att välja [Spara i kommandofil] i listrutan. Den sparade kommandofilen kan användas med masslagringsläget för att tillämpa inställningarna på en
skrivare. (Se Masslagringsläge på sidan 89.)
3
69
Page 71
Ändra skrivarinställningarna
Menyrad 3
1 2 3
4 5
6 7
8
9 10
11
3
12
13
1 Tillämpa inställningar på skrivaren
Tillämpar inställningarna på skrivaren. Genomför samma åtgärd som när du klickar på [Verkställ].
2 Kontrollera inst
Visar inställningen som är registrerad för närvarande.
3 Spara inställningar i kommandofil
Sparar de angivna inställningarna i en kommandofil. Samma åtgärd utförs som när du väljer [Spara i kommandofil] i listrutan [Verkställ].
4 Importera
Importerar den exporterade filen.
5 Exportera
De nuvarande inställningarna sparas i en fil.
6 Spara utskriftslogg i fil
Utskriftsloggen sparas i en fil i CSV-format.
70
Page 72
Ändra skrivarinställningarna
7 Skriv ut enhetens inställningar
Skriver ut en rapport med uppgifter om firmware-version och enhetsinställning. Du kan även skriva ut den här rapporten med knappen (Mata) / OK (se Skriva ut skrivarinformationen
på sidan 88).
8 Återställ fabriksinställningarna
Återställer alla skrivarinställningar till fabriksinställningarna.
9 Återställ endast enhetsinställningar
Återställer inställningarna som kan ändras med Enhetsinställningar till fabriksinställningarna. Mallar, databaser och utskriftsloggen som lagrats på skrivaren återställs inte.
10 Ta bort mall och databas
Tar bort mallar och databaser som lagrats i skrivaren.
11 Ta bort utskriftslogg
Utskriftsloggen som lagras i skrivaren tas bort.
12 Inställningar för alternativ
Om kryssrutan [Visa inte felmeddelanden om aktuella inställningar inte kan hämtas vid start] har valts visas inte ett meddelande nästa gång.
13 Om
Versionsinformationen visas.
3
71
Page 73
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Fliken Grundinställn 3
1 2 3 4
5 6 7 8 9
3
1 Automatisk start
Anger om skrivaren ska slås på automatiskt när nätadaptersladden ansluts till ett eluttag. Tillgängliga inställningar: [På], [Av]
2 Automatisk vila
Anger hur lång tid som ska förflyta innan skrivaren automatiskt går in i viloläge. Tillgängliga inställningar: [Av], 1/2/3/4/5/6/7/8/9 minuter
3 Automatisk avstängning
Anger hur lång tid som går innan skrivaren stängs av automatiskt. Tillgängliga inställningar: [Av], 10/30 minuter, 1/3/6/9/12 timmar
4 Batterinivå
Ange maximal laddningsnivå. Tillgängliga inställningar: [80 %], [100 %]
Du får den längsta livslängden genom att välja [80 %]. Även om antalet sidor som kan skrivas ut med en laddning är lägre med [80 %] förlänger det batteriets totala livslängd.
5 Kommandoläge
Välj kommandoformat för skrivaren. Tillgängliga inställningar: [Raster], [ESC/P], [P-touch Template], [CPCL emulation], [CPCL Line Print
emulation]
72
Page 74
Ändra skrivarinställningarna
6 Textriktning
Välj utskriftsorientering. Tillgängliga inställningar: [Normal], [Inverterad 180 grader] Den här inställningen tillämpas bara om skrivardrivrutinen inte används. Om skrivardrivrutinen används
tillämpas den inställning som har angetts i drivrutinen.
7 Utskriftshastighet
Välj skrivarens utskriftshastighet. Tillgängliga inställningar: [3 ips / 76,2 mm/s], [4 ips / 101,6 mm/s], [5 ips / 127 mm/s]
8 Utskriftsdensitet
Justera skrivarens utskriftsdensitet. Tillgängliga inställningar: -5-+5
9 Justera papperets främre kant när luckan stängs
Välj om papper ska matas automatiskt när luckan är stängd. Tillgängliga inställningar: [Mata], [Mata inte]
3
73
Page 75
Ändra skrivarinställningarna
1
2
3
4 5 6 7 8 9
Fliken Avancerat 3
3
1 Funktion för matningsknapp
Välj den åtgärd som ska utföras när knappen (Mata) / OK trycks in. Om [Programinställningar] är valt klickar du på knappen [Arkiv] och väljer kommandofilen. Tillgängliga inställningar: [Mata], [Inaktivera], [Programinställningar]
2 Menyknappsfunktion
Välj vilken åtgärd som ska utföras när knappen Menu (Meny) / (Välj) trycks ned. Om [Programinställningar] är valt klickar du på knappen [Arkiv] och väljer kommandofilen. Tillgängliga inställningar: [Meny], [Inaktivera], [Programinställningar]
3 Information om skrivaren
Välj vilka avsnitt som ska skrivas ut när informationen om skrivarinställningarna skrivs ut. Tillgängliga inställningar: [Alla], [Användningslogg], [Skrivarinställningar], [Överför data till skrivare] (Se Skriva ut skrivarinformationen på sidan 88.)
4 JPEG-utskriftsinställning
Anger vilken metod som ska användas för bildbearbetning vid utskrift av JPEG-bilder. Tillgängliga inställningar: [Enkel binärt], [Felutjämning]
5 Serieläge
Välj om du ska serialisera från senaste utskrivna siffra eller inte. Tillgängliga inställningar: [Fortsätt], [Från startnr]
6 Spara skrivarens utskriftslogg
Välj om skrivarens utskriftslogg ska sparas eller inte. Om du väljer [Inaktivera] går det inte att aktivera [Underhåll] – [Spara utskriftslogg i fil].
Tillgängliga inställningar: [Aktivera], [Ej tillgänglig]
74
Page 76
Ändra skrivarinställningarna
7 Utskriftsdata efter utskrift
Välj om utskriftsdata ska raderas automatiskt efter att de skrivs ut. Tillgängliga inställningar: [Radera alla utskriftsdata], [Behåll utskriftsdata]
8 Flygplansläge
Inaktiverar Bluetooth-gränssnittet och Wi-Fi-anslutning. Den här funktionen är användbar om du använder skrivaren på en plats där signalöverföring inte är tillåten.
Tillgängliga inställningar: [På], [Av]
9 Utan linjer
Välj detta när du vill använda media utan liner. Tillgängliga inställningar: [På], [Av]
3
75
Page 77
Ändra skrivarinställningarna
1
2 3
4
Utskriftsposition/sensorer 3
Om du använder RD-rullar behöver du inte justera sensorerna.
3
1 Justering av utskrifts referens punkten Längs etikettBredd / Justering av utskrifts referens
punkten Längs etikettLängd
Justera positionen för referenspunkten (utskriftens startpunkt). Detta korrigerar utskriftsfel som orsakas av skillnader i skrivarmodeller eller de fasta marginalerna i viss programvara.
Referenspunkten kan inte justeras för rasterutskrift. Tillgängliga inställningar: [Längs etikettBredd]: -150,0 till 150,0 mm, [Längs etikettLängd]: -10,0 till 10,0 mm
2 Avrivningsjustering
Justera avrivarens avrivarposition för pappersmedia. Tillgängliga inställningar: -10,0 till 10,0 mm
3 Mediasensor (transmissiv/mellanrum)
Du kan justera följande parametrar för transmissiv/mellanrum. [Avkänningskänslighet] Justerar precisionen för den sensor som identifierar mellanrummen på stansade etiketter. Tillgängliga inställningar: -2-+2 [Justering av luminiscens] Justerar mängden ljus som transmissiv-/mellanrumssensorn avger. Tillgängliga inställningar: -2-+2
4 Mediasensor (reflekterande/streck)
Du kan justera följande parametrar för reflekterande/streck. [Känslighet för märkesavkänning]
Justerar precisionen för den sensor som identifierar svarta märken. Tillgängliga inställningar: -2-+2 [Justering av luminiscens]
Justera mängden ljus som reflekterande-/strecksensorn avger. Tillgängliga inställningar: -2-+2
76
Page 78
Ändra skrivarinställningarna
Obs
1
2 3
4
Fliken Skärminställningar 3
3
1Språk
Välj språk för LCD-skärmen. Tillgängliga inställningar: [Dansk], [Deutsch], [English], [Español], [Français], [Italiano], [Nederlands],
[Norsk], [Português], [Suomi], [Svenska], [ ], [ ]
De tillgängliga visningsspråken varierar beroende på vilken skrivarmodell som används. Om det valda språket inte kan användas för LCD-skärmen, kommer visningsspråket inte att ändras.
Kontrollera att LCD-skärmen kan visa det valda språket.
2 LCD-kontrast
Välj LCD-skärmens ljusstyrka. Tillgängliga inställningar: -2-+2
3 Bakgrundsbelysning
Ange efter hur lång inaktivitet som LCD-skärmens bakgrundsljus ska slås av automatiskt. Tillgängliga inställningar: [Av], [5 sek], [10 sek], [20 sek], [30 sek], [60 sek]
4 Ljudsignal
Välj om skrivaren ska pipa när den stängs av eller slås på eller om det uppstår ett fel. Tillgängliga inställningar: [På], [Av]
77
Page 79
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Tillämpa inställningsändringar på flera skrivare 3
a När du har tillämpat inställningarna på den första skrivaren kopplar du bort den från datorn och ansluter
den andra skrivaren till datorn.
b Välj den nyss anslutna skrivaren i listrutan [Skrivare]. c Klicka på [Verkställ].
Samma inställningar som användes på den första skrivaren tillämpas nu på den andra.
d Upprepa steg a-c för alla skrivare vars inställningar du vill ändra.
Om du vill spara de aktuella inställningarna i en fil klickar du på [Arkiv] – [Exportera]. Samma inställningar kan tillämpas på en annan skrivare genom att klicka på [Arkiv] – [Importera], och
därefter välja filen med de exporterade inställningarna. (Se Enhetsinställningar på sidan 68.)
3
78
Page 80
Ändra skrivarinställningarna
Obs

Inställningar för P-touch Template 3

Med P-touch Template-läget infogar du data från en extern enhet (som en streckkodsläsare, styrenhet eller programmerbar logisk enhet som är ansluten till skrivaren) i text och streckkodsobjekt i layouter som sparats på skrivaren. Det är praktiskt för att skriva ut mallar och streckkoder.
Med [Inställningar för P-touch Template] i Verktyg för skrivarinställning går det att ange eller ändra inställningar för P-touch Template-funktionerna.
När du vill använda funktionerna i P-touch Template måste du skicka mallen till skrivaren med hjälp av överföringsfunktionen. Se Så här använder du P-touch Transfer Manager och P-touch Library på sidan 102 om du vill ha mer information om överföringsfunktionen.
P-touch Template 3
Följande är P-touch Template-funktioner:
Grundläggande funktioner 3
Förinställ mallutskrift
3
Om du sparar mallar som du använder ofta på skrivaren kan du skriva ut dem igen genom att helt enkelt skanna streckkoden för varje mall.
Streckkodsutskrift
En streckkod som skannas med en streckkodläsare kan skrivas ut med samma protokoll och format som en tidigare skapad mall.
Skriva ut mallar från databaser
Genom att länka objekt i en mall till en databas och sedan skanna de viktiga streckkoderna för databasen går det att skriva ut mallen med mallobjekt som har ersatts med databasdata.
Avancerade funktioner 3
Utskrift med numreringsfunktion (serialiserat nummer)
Det går att skriva ut mallar och samtidigt automatiskt stegvis öka ett nummer eller en streckkod i mallarna.
Läs ”P-touch Template Manual/Command Reference” (Manual för P-touch Template/Kommandoreferens) om en kommandoreferens används. Du kan hämta de senaste versionerna från Brother support webbsida:
1 Gå till support.brother.com 2 Välj din modell och sedan [Manualer].
79
Page 81
Ändra skrivarinställningarna
11
12
15
13 14
1 2 3 4
5 6
7 8 9
10
Dialogrutan för inställningar för P-touch Template 3
3
1 Default Command Mode (Läge för standardkommando)
Anger P-touch Template-läget som standardläge. Använd Enhetsinställningar om du vill ändra läget.
2 Default Template Number (Nummer för standardmall)
Anger ett mallnummer som ska väljas som standard när skrivaren slås på. Om en mall inte ska överföras till skrivaren ska du dock inte ange ett mallnummer.
3 Data Delimiter for P-touch Template (Dataavgränsare för P-touch Template)
En symbol som används för att indikera avgränsningar mellan grupper med data i en fil. Mellan 1 och 20 tecken kan specificeras.
4 Trigger for P-touch Template Printing (Utlösare för P-touch Template-utskrift)
Du kan välja en utlösare för att börja skriva ut bland flera alternativ. [Command Character] (Kommandotecken): Utskriften påbörjas när det kommandotecken som anges här
tas emot. [Data Insertion into All the Objects] (Infoga data i alla objekt): Utskriften påbörjas när avgränsaren för
det senaste objektet tas emot. [Received Data Size] (Mottagen datastorlek): Utskriften påbörjas när det antal tecken som anges här har
tagits emot. Avgränsare räknas inte in i antalet tecken.
5 Character Code Table (Teckenkodtabell)
Välj en av följande teckenuppsättningar: Tillgängliga inställningar: [Windows 1251], [Windows 1252], [Windows 1250 Eastern Europe]
(Windows 1250 Östeuropa), [Brother standard] (Brother-standard), [Unicode]
80
Page 82
Ändra skrivarinställningarna
6 International Character Set (Internationell teckenuppsättning)
Lista över teckenuppsättningar för specifika länder eller regioner. Tillgängliga inställningar: [United States] (USA), [France] (Frankrike), [Germany] (Tyskland), [Britain]
(Storbritannien), [Denmark] (Danmark), [Sweden] (Sverige), [Italy] (Italien), [Spain] (Spanien), [Japan], [Norway] (Norge), [Denmark II] (Danmark II), [Spain II] (Spanien II), [Latin America] (Latinamerika), [Korea], [Legal]
Följande 12 koder växlas beroende på vilket land eller vilken region som väljs i listan ovan: 23h 24h 40h 5Bh 5Ch 5Dh 5Eh 60h 7Bh 7Ch 7Dh 7Eh Information om växlade tecken finns i ”P-touch Template Manual/Command Reference” (Manual för
P-touch Template/Kommandoreferens) (som går att hämta från Brother support webbsida).
7 Command Prefix Character (Kommandoprefixtecken)
Anger teckenkoden för prefixet, som identifierar kommandon som används i P-touch Template-läge.
8 Non-Printed Character (Tecken som inte skrivs ut)
Tecken som anges här skrivs inte ut när data tas emot. Specificera 1 till 20 tecken.
9 Available Return Code (Tillgänglig returkod)
Den här radmatningskoden används vid matning av data för att visa att efterföljande data ska flyttas till nästa rad i ett textobjekt. En av följande fyra radmatningskoder kan väljas, eller 1 till 20 tecken specificeras som linjematningskoden.
Tillgängliga inställningar: [^CR], [\0D\0A], [\0A], [\0D]
3
10 Replace FNC1 (Ersätt FNC1)
Mer information finns i ”P-touch Template Manual/Command Reference” (Manual för P-touch Template/ Kommandoreferens).
11 Number of Copies (Antal kopior)
Ange antalet kopior. Ett tal mellan 1 och 99 kan väljas.
12 Inverted 180 Degrees (Inverterad 180 grader)
Om kryssrutan är markerad roteras data 180 grader innan de skrivs ut.
13 Set (Ställ in)
När du klickat på knappen [Set] (Ställ in) sparas inställningarna som en .ini-fil när dialogrutan stängs. Spara de specificerade inställningarna i en kommandofil genom att välja [Save in Command File] (Spara
i kommandofil) i listrutan. Den sparade kommandofilen kan användas med masslagringsfunktionen för att tillämpa inställningarna på en skrivare. (Se Masslagringsläge på sidan 89.)
14 Cancel (Avbryt)
Inställningarna avbryts och dialogrutan stängs. Inställningarna ändras inte.
15 Default (Standard)
Klicka på denna knapp för att återställa inställningarna till deras fabriksinställningar.
81
Page 83
Ändra skrivarinställningarna
Viktigt
3
2
4
5
6
78
1

Inställning av pappersformat 3

Med [Inställning av pappersformat] i Verktyg för skrivarinställning kan pappersstorlekar som inte är tillgängliga i skrivardrivrutinens lista [Pappersstorlek] läggas till.
Innan du skriver ut på ett pappersformat som är större än de tillgängliga, måste du registrera det nya pappersformatet genom att skicka det till skrivaren.
Om du skriver ut på ett pappersformat som inte har registrerats i skrivaren kan du få felaktiga utskriftsresultat.
Dialogrutan Inställning av pappersformat 3
3
1 Aktuella inställningar
De aktuella inställningarna för det valda pappersformatet visas.
2Ny
Om du klickar på den här knappen visas dialogrutan [Ny] där du kan registrera ett nytt pappersformat. Mer information finns i Dialogrutan Ny på sidan 84.
Registrera inte ett pappersformat som redan registrerats. Det kan leda till felaktiga utskriftsresultat. Om du vill använda papper med samma format som ett redan registrerat format väljer du storleken i listan
[Nuvarande registrerade pappersformat] i dialogrutan [Inställning av pappersformat] och ändrar inställningarna i dialogrutan [Redigera].
3 Redigera
Ändrar inställningarna för det valda pappersformatet. Spara de nya inställningarna till det valda pappersformatet genom att klicka på [Skriv över]. Lägg till ett
pappersformat med de nya inställningarna genom att ändra namnet i rutan [Pappersformatnamn] och klicka sedan på [Lägg till].
82
Page 84
Ändra skrivarinställningarna
Viktigt
Obs
Viktigt
4 Ta bort
Raderar det valda pappersformatet. Ett raderat pappersformat kan inte återställas.
5 Importera
Textfilen med inställningarna för pappersformat läses in och innehållet i listan [Nuvarande registrerade pappersformat] byts ut.
När listan importeras kommer hela innehållet i listan [Nuvarande registrerade pappersformat] att bytas ut mot de importerade pappersformaten.
6 Exportera
Exporterar pappersformaten i listan [Nuvarande registrerade pappersformat] till en fil. De exporterade formaten kan sedan distribueras till andra datorer. Mer information finns i Distribuera pappersformat på sidan 87.
7Avbryt
Avslutar [Inställning av pappersformat], och återgår till huvudfönstret för Verktyg för skrivarinställning.
8Alternativ
Klicka på b-knappen och välj sedan en åtgärd. Klicka på [Registrera pappersstorleken i skrivaren] om du vill registrera inställningarna för det valda
pappersformatet i skrivaren. Klicka på [Spara i kommandofil] om du vill exportera pappersinställningarna som en kommandofil.
(Filnamnstillägget är ”.bin”.)
3
• När pappersformatet är registrerat i skrivaren och du klickar på [Avbryt] visas dialogrutan [Inställning av pappersformat], och pappersstorleken har nu lagts till i listan [Nuvarande registrerade pappersformat].
Om programvaran är igång, avslutar du den och startar sedan om den för att det nya pappersformatet ska visas i listan.
• Om följande funktioner används kan du snabbt tillämpa deras inställningar på skrivaren.
• Masslagringsfunktionen (sida 89)
• Bluetooth (Pushprofil för objekt (OPP))
• Wi-Fi (File Transfer Protocol (FTP))
Dessa inställningskommandon är enbart avsedda för tillämpning av inställningar på en skrivare. Kommandona kan inte importeras till [Inställning av pappersformat].
83
Page 85
Ändra skrivarinställningarna
3
2
4
56
1
Dialogrutan Ny 3
3
1 Pappersformatnamn
Ange namnet på det pappersformat som ska läggas till.
2 Papperstyper
Välj papperstyp. Tillgängliga inställningar: [Kontinuerlig tapelängd], [Etikett], [Media med märken]
3 Detaljerade inställningar
Ange detaljer för det pappersformat som ska läggas till.
4 Avancerade utskriftsjusteringar
Om du klickar på den här knappen visas dialogrutan [Avancerade utskriftsjusteringar] där du kan göra avancerade utskriftsjusteringar för alla pappersformat. Mer information finns i Dialogrutan Avancerade utskriftsjusteringar på sidan 85.
5Avbryt
Inställningarna avbryts och dialogrutan stängs. Inställningarna ändras inte.
6 Lägg till
Lägg till pappersformatet genom att klicka på den här knappen.
84
Page 86
Ändra skrivarinställningarna
Obs
3
4
76
1
2
5
Dialogrutan Avancerade utskriftsjusteringar 3
3
1 Punktjustering av utskriftsreferens
Justera positionen för referenspunkten (utskriftens startpunkt). Detta korrigerar utskriftsfel som orsakas av skillnader i skrivarmodeller eller de fasta marginalerna i viss programvara.
2 Avrivningsjustering
Justera skärpositionen när pappret skärs med hjälp av avrivaren. Tillgängliga inställningar: -10,0 till 10,0 mm
3 Energinivå
Välj en inställning när det behövs för att justera värmemängden (energi) från skrivhuvudet, till exempel med specialpapper.
Kontrastvariationer kan uppstå på utskrifterna på grund av driftmiljön och utskriftsmediet. Ändra inställningen vid behov.
4 Mediasensor (transmissiv/mellanrum)
Justera precisionen för transmissiv-/mellanrumsensorn när den identifierar mellanrum för stansade etiketter och mängden ljus som avges av sensorn.
Inställningarna kan anges om [Papperstyper] är inställt på [Etikett].
85
Page 87
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Obs
Eftersom inställningarna för [Mediasensor (transmissiv/mellanrum)] i dialogrutan [Enhetsinställningar] (se Utskriftsposition/sensorer på sidan 76) får effekt, ska du specificera lämpliga värden.
Exempel på inställningar:
Inställningsex
empel 1
Inställningsex
empel 2 Enhetsinställningar +2 -2 Inställning av
+2 +2
pappersformat Faktisk effekt 40
5 Mediasensor (reflekterande/streck)
Justera precisionen för reflekterande-/strecksensorn när den identifierar svarta märken och mängden ljus som avges av sensorn.
Inställningarna kan anges om [Papperstyper] är inställt till [Media med märken].
Eftersom inställningarna för [Mediasensor (reflekterande/streck)] i dialogrutan [Enhetsinställningar] (se Utskriftsposition/sensorer på sidan 76) får effekt, ska du specificera lämpliga värden.
Exempel på inställningar:
Inställnings-
exempel 1
Inställnings-
exempel 2 Enhetsinställningar +2 -2 Inställning av
+2 +2
pappersformat Faktisk effekt 40
3
6OK
Sparar inställningarna och återgår till föregående dialogruta.
7Avbryt
Inställningarna avbryts och dialogrutan stängs. Inställningarna ändras inte.
86
Page 88
Ändra skrivarinställningarna
Obs
Distribuera pappersformat 3
Pappersformaten som exporteras från listan [Nuvarande registrerade pappersformat] kan distribueras till andra datorer.
Distribuera endast pappersformat 3
Om skrivardrivrutinen har installerats på mottagarens dator behöver endast pappersformaten distribueras.
a Ange inställningarna för pappersformaten på avsändarens dator och klicka sedan på [Exportera].
(Mer information finns i Inställning av pappersformat på sidan 82.) Följande filer skapas: bsr425ed.txt, bsr425ed.ptd, pdt4437.bin eller bsr423ed.txt, bsr423ed.ptd, pdt4337.bin.
b Spara bsr425ed.txt eller bsr423ed.txt på valfri plats på mottagarens dator. c Klicka på [Importera] på mottagarens dator.
Pappersformaten byts ut till de importerade.

Ändra inställningar när du skriver ut från en mobil enhet 3

Om du använder en mobil enhet kan du ändra inställningarna efter behov med programvaran innan du skriver ut. Vilka inställningar som kan ändras varierar beroende på programvaran.
Innan du ansluter en mobil enhet kan du ange detaljerade inställningar genom att ansluta skrivaren till en dator och använda Verktyg för skrivarinställning (se Ändra skrivarinställningarna på sidan 46).
3
87
Page 89
4
Obs
Obs

Övriga funktioner 4

Skriva ut skrivarinformationen 4

Du kan använda knappen (Mata) / OK för att skriva ut en rapport med en lista över följande skrivarinformation:
ProgramversionSkrivarens användningshistorikTestmönster med saknade punkterInformation om skrivarinställningarLista över överförda dataNätverksinställning
• Du kan använda Enhetsinställningar för att ställa in i förväg vilka poster som ska skrivas ut (se Enhetsinställningar på sidan 68).
• Nodnamnet finns i Skrivarinställningar. Standardnamnet för noden är ”BRWxxxxxxxxxxxx”. (Där ”xxxxxxxxxxxx” baseras på skrivarens MAC-adress/Ethernet-adress.)
• Den här åtgärden kan också utföras med Verktyg för skrivarinställning.
a Kontrollera att en rulle kvittopapper har laddats och att luckan till rullens utrymme är stängd. b Slå på skrivaren. c Håll in knappen (Mata) / OK tills [Skriver] visas på LCD-skärmen. Skrivarinformationen kommer att
skrivas ut.
4
Använd en kontinuerlig rulle på 102 mm när du vill skriva ut skrivarinformation.
88
Page 90
Övriga funktioner
Obs

Masslagringsläge 4

Beskrivning 4
Med funktionen för masslagringsläge kan du skicka en fil via USB-gränssnittet utan att ladda en skrivardrivrutin. Den här funktionen är praktisk om du ska:
Tillämpa skrivarinställningar som sparats i en kommandofil (filformatet BIN) eller lägga till mallar
(filformatet BLF) som distribuerats av administratören till skrivaren.
Utföra kommandon utan att installera skrivardrivrutinen.Använda en enhet med ett operativsystem (inklusive icke-Windows-operativsystem) som har en USB-
värdfunktion för att skriva ut och överföra data.
Använda masslagringsläge 4
a Kontrollera att skrivaren är avstängd.
4
b Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj) och tryck samtidigt på strömbrytaren och håll ned den.
Skrivaren startar i masslagringsläge. Meddelandet [Masslagring] visas på LCD-skärmen.
c Anslut Windows-datorn eller den mobila enheten till skrivaren via USB.
Skrivarens masslagringsutrymme visas på datorn eller enhetens skärm.
Om masslagringsutrymmet inte visas automatiskt går du till användarinstruktionerna för datorn eller enhetens operativsystem och tar reda på hur du visar masslagringsutrymmet.
d Dra och släpp filen som du vill kopiera till masslagringsutrymmet. e Tryck på knappen Menu (Meny) / (Välj).
Kommandofilen körs. Meddelandet [Tar emot] visas på LCD-skärmen.
f När filen har körts visas meddelandet [Masslagring] på LCD-skärmen. g Stäng av skrivaren när du vill stänga av masslagringsläget.
Skrivaren kommer att starta i normalt driftläge.
89
Page 91
Övriga funktioner
Viktigt
Obs
• När skrivaren stängs av inaktiveras masslagringsläget och alla filer i masslagringsutrymmet tas bort.
• Den här funktionen fungerar med BIN-, BLF- och JPG-filer. Använd inga andra filformat med den här funktionen.
• Skapa inga mappar i masslagringsutrymmet. Om en mapp skapas kommer inte filerna i mappen att köras.
• Kapaciteten för masslagringsutrymmet är 15,8 MB.
• Om fler filer kopieras är det inte säkert att filerna körs i den kopierade ordningsföljden.
• Wi-Fi- och Bluetooth är inte tillgängliga när skrivaren körs i masslagringsläge.
• Försök inte använda några andra filer i masslagringsutrymmet medan en kopierad fil körs.

Skriva ut JPEG-bilder 4

Bilddata (JPEG) kan skrivas ut utan användning av skrivardrivrutinen.
• JPEG-bilder kan skrivas ut med hjälp av masslagringsfunktionen.
4
• Object Push Profile (OPP) används för att skriva ut via en Bluetooth-anslutning.
• Denna skrivare kommer att konvertera en JPEG-bild i färg till en svartvit bild, med hjälp av en rastreringsprocess.
• När du skickar en JPEG-bild som redan är svartvit kan denna rastreringsprocess göra att den utskrivna bilden ser suddig ut.
• Du kan försöka förbättra bildkvaliteten genom att stänga av eventuell förbearbetning av JPEG-bilden.
Det är bara JPEG-bilder som kan skrivas ut. (Begränsat till filer med filnamnstillägget JPG.)Filstorleken kan vara högst 15,8 MB.Maximal upplösning är:
Höjd × bredd = 24 000 × 832 punkter Om dessa begränsningar överskrids kastas informationen som tagits emot av skrivaren och ingen utskrift
görs.
1 utskriven pixel = 1 punkt.Skrivaren utför en binär bearbetning (enkel binärt) för att skriva ut bilden.Bilden skrivs ut enligt höjd-bredd-förhållandet i den mottagna informationen.

Fjärruppdatering (endast RJ-4250WB) 4

Fjärruppdatering gör det möjligt med halvautomatisk uppdatering av skrivarens inställningar genom att göra en enkel anslutning till en nätverksmapp med uppdateringsfilerna. Mer information om fjärruppdatering finns i Fjärruppdatering (endast RJ-4250WB) på sidan 43.
90
Page 92
Avsnitt II
Programvara II
Använda P-touch Editor 92 Så här använder du P-touch Transfer Manager
och P-touch Library Överföra mallar med P-touch Transfer Express 118 Uppdatera P-touch-programvaran 126 Trådlöst nätverk (endast RJ-4250WB) 131
102
Page 93
5
Obs

Använda P-touch Editor 5

Använda P-touch Editor 5

Du måste installera P-touch Editor och skrivardrivrutinen för att kunna använda skrivaren med Windows-datorn. Du kan hämta de senaste drivrutinerna och programvaran på vår webbplats på: install.brother
Starta P-touch Editor 5
a För Windows 10 / Windows Server 2016 (RJ-4250WB):
Klicka på [Start]> [P-touch Editor 5.2] under [Brother P-touch] eller dubbelklicka på ikonen [P-touch Editor 5.2] på skrivbordet.
För Windows 8 / Windows 8.1 / Windows Server 2012 (RJ-4250WB) / Windows Server 2012 R2 (RJ-4250WB):
Klicka på [P-touch Editor 5.2] på skärmen [Appar] eller dubbelklicka på ikonen [P-touch Editor 5.2] på skrivbordet.
För Windows 7 / Windows Server 2008 (RJ-4250WB) / Windows Server 2008 R2 (RJ-4250WB):
Klicka på [Start]> [Alla program]> [Brother P-touch]> [P-touch Editor 5.2] eller dubbelklicka på genvägsikonen [P-touch Editor 5.2] på skrivbordet.
b När P-touch Editor startar väljer du om du vill skapa en ny layout eller om du vill öppna en befintlig.
Du kan ändra hur P-touch Editor startar genom att klicka på [Verktyg] > [Alternativ] i menyraden i P-touch Editor för att visa dialogrutan [Alternativ]. Välj rubriken [Allmänt] till vänster och därefter önskad inställning i listrutan [Åtgärder] under [Startinställningar]. Fabriksinställningen är [Visa ny vy].
5
92
Page 94
Använda P-touch Editor
2
1
4
3
c Välj ett alternativ på skärmen.
1 Om du vill skapa en ny layout dubbelklickar du på [Ny layout] eller också klickar du på [Ny layout]
och sedan på [ ].
2 Om du vill skapa en ny layout från en förinställd layout dubbelklickar du på en kategoriknapp. Du kan
också välja en kategoriknapp och sedan klicka på [ ].
5
3 Om du vill ansluta en förinställd layout till en databas markerar du kryssrutan bredvid [Anslut
databas].
4Klicka på [Öppna] om du vill öppna en befintlig layout.
93
Page 95
Använda P-touch Editor
B
A
Skriva ut med P-touch Editor 5
Express-läge
I detta läge kan du snabbt skapa layouter som innehåller text och bilder.
5
Konfigurera inställningarna på skärmen Skriv ut innan du skriver ut. För att skriva ut, klicka på [Arkiv] > [Skriv ut] i menyraden eller klicka på ikonen Skriv ut.
Professional-läge
I det här läget kan du skapa layouter med en mängd avancerade verktyg och alternativ.
Konfigurera inställningarna på skärmen Skriv ut innan du skriver ut. För att skriva ut, klicka på [Arkiv]> [Skriv ut] i menyraden eller klicka på ikonen Skriv ut (A). Klicka dessutom på ikonen [Skriv ut] (B) om du vill starta utskriften utan att ändra inställningarna.
94
Page 96
Använda P-touch Editor
Snap-läge
I detta läge kan du fånga allt det som visas på datorns bildskärm (eller en del därav), skriva ut innehållet som en bild och spara den för framtida bruk.
a Klicka på [Snap]-lägesknappen.
Dialogrutan [Beskrivning av Snap-läge] visas.
b Klicka på [OK].
[Snap]-lägespaletten visas.
5
95
Page 97
Använda P-touch Editor

Tips för att skapa mallar 5

Använd datorn och P-touch Editor 5.2, som kan hämtas från webbplatsen på install.brother, till att skapa en etikettlayout. Mer information om användningen finns i Använda P-touch Editor på sidan 92.
Skapa en mall 5
Etikettexempel
a För Windows 10 / Windows Server 2016 (RJ-4250WB)
Klicka på [Start]> [P-touch Editor 5.2] under [Brother P-touch] eller dubbelklicka på ikonen [P-touch Editor 5.2] på skrivbordet.
För Windows 8 / Windows 8.1 / Windows Server 2012 (RJ-4250WB) / Windows Server 2012 R2 (RJ-4250WB)
Klicka på [P-touch Editor 5.2] på skärmen [Appar] eller dubbelklicka på ikonen [P-touch Editor 5.2] på skrivbordet.
5
För Windows 7 / Windows Server 2008 (RJ-4250WB) / Windows Server 2008 R2 (RJ-4250WB)
Klicka på [Start]> [Alla program]> [Brother P-touch]> [P-touch Editor 5.2] eller dubbelklicka på genvägsikonen [P-touch Editor 5.2] på skrivbordet.
b När P-touch Editor startar väljer du om du vill skapa en ny layout eller om du vill öppna en befintlig.
96
Page 98
Använda P-touch Editor
c Klicka på [Papper] (1), och specificera sedan media och längd (2). (Det här exemplet visar [Express]-läget.)
1
2
5
d Klicka på [Text] (1), och specificera sedan teckensnitt och stil (2).
1
2
97
Page 99
Använda P-touch Editor
e Om du klickar på visas markören så att du kan skriva text.
f Efter att du har lagt till texten kan du klicka på textrutan för att flytta den inom mallen. g Upprepa steg e och f för att skriva in text och arrangera layouten. h [Arkiv]> [Spara som] i menyraden och ange sedan ett filnamn för den sparade mallen.
5
98
Page 100
Använda P-touch Editor
Viktigt
Infoga datum och tid på en etikett 5
a Öppna etikettlayouten som du vill redigera i P-touch Editor 5.2. b Klicka på [Infoga] > [Datum/tid] i menyraden så öppnas dialogrutan [Egenskaper för Datum och tid].
Välj inställningar för det textformat som du vill infoga.
5
Det datum och den tid som infogats på etiketten skrivs ut med skrivarens standardteckenstorlek. Eftersom teckenstorleken bestäms av storleken på datum- och tidobjektet bör du justera objektet så att det får storleken du vill ha i P-touch Editor 5.2 innan du överför etikettlayouten till skrivaren.
99
Loading...